"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасын жетiлдiру және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi қызметi мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 15 мамырдағы N 393 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасын жетiлдiру және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қызметi мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне
Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасын жетiлдiру және
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi қызметi мәселелерi
бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы"
1-бап.  Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 1999 жылғы 13 шiлдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық iс жүргiзу кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 18, 644-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 21-22, 281-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 10, 49-құжат; N 14, 109-құжат; N 15, 138-құжат; 2004 ж., N 5, 25-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 140-құжат; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 13, 53-құжат; N 24, 123-құжат; 2006 ж., N 2, 19-құжат):
108-баптың жетiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Сот сараптамасы органы сараптама жүргiзгенi үшiн төленуге тиесiлi сомаларды тиiстi өтiнiш жасаған не мұндай мiндеттеменi оған сот жүктеген тарап алдын ала төлеу нысанында тиiстi бюджетке енгiзедi.".
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар, N 24, 153-құжат, 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 20-құжат; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования бюджетного законодательства Республики Казахстан и деятельности Национального Банка Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 мая 2006 года N 393
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования бюджетного законодательства Республики Казахстан и деятельности Национального Банка Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
совершенствования бюджетного законодательства Республики
Казахстан и деятельности Национального Банка
Республики Казахстан"
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Гражданский процессуальный кодекс  Республики Казахстан от 13 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 18, ст. 644; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244; 2001 г., N 8, ст. 52; N 15-16, ст. 239; N 21-22, ст. 281; N 24, ст. 338; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 10, ст. 49; N 14, ст. 109; N 15, ст. 138; 2004 г., N 5, ст. 25; N 17, ст. 97; N 23, ст. 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 13, ст. 53; N 24, ст. 123; 2006 г., N 2, ст. 19):
часть седьмую статьи 108 изложить в следующей редакции:
"7. Суммы, подлежащие оплате за производство экспертизы органом судебной экспертизы, вносятся в соответствующий бюджет в форме предварительной оплаты стороной, заявившей соответствующую просьбу, либо на которую судом возложена такая обязанность.".
2. В Кодекс Республики Казахстан об  административных правонарушениях  от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 17-18, ст. 72; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 20; N 3, ст. 22; N 5-6 ст. 31):

1) 166-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"166-бап. Байланысты гранттар қаражатының түсiмдерiн
қоспағанда, бюджетке төленетiн салықтық емес
төлемдердi толық мөлшерде және дер кезiнде төлемеу
Байланысты гранттар қаражатының түсiмдерiн қоспағанда, бюджетке төленетiн салықтық емес төлемдердi толық мөлшерде және дер кезiнде төлемеу, -
азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсіпкерлерге - екi жүзге дейiнгі мөлшерiнде, шағын және орта кәсiпкерлiктiң субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйым болып табылатын заңды тұлғаларға - төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiктiң субъектiсi болып табылатын заңды тұлғаларға - бiр мыңға дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.";
2) 177-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"177-бап. Республикалық және жергiлiктi бюджеттер қаражатын,
мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекет
активтерiн уақтылы, толық есепке алмау және
мақсатсыз пайдалану
1. Бюджетке түсетiн қаражатты уақтылы, толық есепке алмау -
лауазымды тұлғаларға елуден төрт жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Тиiстi банктерде немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарда бюджет қаражатын алушылардың шотына аударылатын қаражатты уақтылы және толық есепке алмау -
жиырма бестен жетпiс айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Республикалық және жергiлiктi бюджеттер қаражатын, мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекет активтерiн мақсатсыз пайдалану және (немесе) республикалық және жергiлiктi бюджеттер қаражатын мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың бекiтiлген жеке жоспарынан тыс жұмсау туралы мiндеттеме қабылдау -
лауазымды тұлғаларға елуден екi жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
3) мынадай мазмұндағы 177-1, 177-2, 177-3 және 177-4-баптармен толықтырылсын:
"177-1-бап. Республикалық және жергiлiктi бюджеттер
қаражатын, байланысты гранттарды, мемлекет
кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекет активтерiн
негiзсiз (заңсыз) пайдалану
Республикалық және жергiлiктi бюджеттер қаражатын, оның iшiнде нысаналы трансферттер мен кредиттердi, сондай-ақ байланысты гранттарды, мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекет активтерiн негiзсiз (заңсыз) пайдалану
- заңды тұлғаларға елуден үш жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
177-2-бап. Республикалық және жергiлiктi бюджеттер қаражатын,
байланысты гранттарды, мемлекет кепiлдiк берген
қарыздарды, мемлекет активтерiн тиiмсiз пайдалану
Республикалық және жергiлiктi бюджеттер қаражатын, оның iшiнде нысаналы трансферттер мен кредиттердi, сондай-ақ байланысты гранттарды, мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекет активтерiн тиiмсiз пайдалану -
лауазымды тұлғаларға елуден бiр жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.

1) статью 166 изложить в следующей редакции:
"Статья 166. Неполная и несвоевременная уплата неналоговых
платежей в бюджет, за исключением поступлений
средств связанных грантов
Неполная и несвоевременная уплата неналоговых платежей в бюджет, за исключением поступлений средств связанных грантов, -
влечет штраф на граждан в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, - в размере до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере до тысячи месячных расчетных показателей.";
2) статью 177 изложить в следующей редакции:
"Статья 177. Несвоевременное, неполное зачисление и
нецелевое использование средств
республиканского и местных бюджетов,
гарантированных государством займов, активов
государства
1. Несвоевременное, неполное зачисление средств, поступающих в бюджет, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от пятидесяти до четырехсот месячных расчетных показателей.
2. Несвоевременное, неполное зачисление средств, перечисляемых на счета получателей бюджетных средств в соответствующих банках или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от двадцати пяти до семидесяти месячных расчетных показателей.
3. Нецелевое использование средств республиканского и местных бюджетов, гарантированных государством займов, активов государства и (или) принятие обязательств о расходовании средств республиканского и местных бюджетов сверх утвержденного индивидуального плана финансирования по обязательствам, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.";
3) дополнить статьями 177-1, 177-2, 177-3 и 177-4 следующего содержания:
"Статья 177-1. Необоснованное (неправомерное) использование
средств республиканского и местных бюджетов,
связанных грантов, гарантированных
государством займов, активов государства
Необоснованное (неправомерное) использование средств республиканского и местных бюджетов, в том числе целевых трансфертов и кредитов, а также связанных грантов, гарантированных государством займов, активов государства, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от пятидесяти до трехсот месячных расчетных показателей.
Статья 177-2. Неэффективное использование средств
республиканского и местных бюджетов,
связанных грантов, гарантированных
государством займов, активов государства
Неэффективное использование средств республиканского и местных бюджетов, в том числе целевых трансфертов и кредитов, а также связанных грантов, гарантированных государством займов, активов государства, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.

177-3-бап. Бюджеттiк есепке алу мен есептiлiктi бұзу
Бюджеттiк есепке алу мен есептiлiктi бұзу -
лауазымды тұлғаларға елуден екi жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
177-4-бап. Бюджеттiк кредиттердi, мемлекеттiк кепiлдiктер
мен мемлекет кепiлдемелерiн беру шарттары мен
рәсiмдерiн бұзу
Бюджеттiк кредиттердi, мемлекеттiк кепiлдiктер мен мемлекет кепiлдемелерiн беру шарттары мен рәсiмдерiн бұзу -
лауазымды тұлғаларға елуден төрт жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.".
4) 571-баптың 1-тармағы "177" деген сандардан кейiн "177-1, 177-2, 177-3 және 177-4" деген сандармен толықтырылсын;
5) 636-баптың бiрiншi бөлiгiнiң 1) тармақшасының жиырма үшiншi, қырық төртiншi абзацтар "177" деген сандардан кейiн "177-1, 177-2, 177-3 және 177-4" деген сандармен толықтырылсын;
3. 2004 жылғы 24 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 8-9, 53-құжат; N 20, 116-құжат, N 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж. N 14, 55-құжат; N 21-22, 87-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 20-құжат):
1) 2-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1, 5-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Осы Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттiк мекемелерге қатысты осы Кодекстiң ережелерi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiне және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi бюджетiнен (шығыстар сметасынан) қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге қолданылмайды.
5. Бюджет және салық заңнамалық актiлерi жобаларының ережелерi бюджеттiң түсiмдерiне, шығыстары мен құрылымдарына әсер еткен жағдайда осы жобалармен қатар тиiстi бюджеттер немесе қолданыстағы заңдарға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы және тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджеттердi бекiту туралы мәслихат шешiмiнiң жобалары әзiрленедi.";
2) 4-бапта:
1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
"12-1) кепiлдiк берiлген трансферт - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан республикалық бюджетке түсетiн қайтарымсыз түсiмдер;";
14) тармақша "дамудың" деген сөзден кейiн "стратегиялық және" деген сөздермен толықтырылсын;
16) және 17) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай редакцияда жазылсын:
мынадай мазмұндағы 17-1) және 17-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"17-1) көрсеткiштер - алға қойылған мақсаттарға қол жеткiзу үшiн бағдарламаны iске асыру нәтижелерiн көрсететiн сандық көрсеткiштер;
17-2) шоғырландырылған бюджет - республикалық бюджеттен, облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерiнен, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жiберiлетiн және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiндегi Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының шоттарына аударылатын талдамалық ақпарат ретiнде қолданылатын және бекiтiлуге жатпайтын бюджетке түсетiн түсiмдерден тұратын бюджет;";
23) тармақша "(секторларының)" деген сөзден кейiн "стратегиялық және" деген сөздермен толықтырылсын;
25) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"25) бюджет қаражатын алушылар - азаматтық-құқықтық мәмiлелер негiзiнде қызметтер көрсететiн заңды және жеке тұлғалар және бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) iске асыру шеңберiнде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттен игiлiктер алатын шаруа (фермерлiк) қожалықтары;";
26) тармақшадағы "дамыту" деген сөз "дамытудың стратегиялық" деген сөздермен ауыстырылсын;
27) тармақшада:
"нақтыланған" деген сөзден кейiн "республикалық немесе жергiлiктi" деген сөздермен толықтырылсын;
"ескере отырып" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ қаржы жылы iшiнде бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламаларды бөлудi ескере отырып" деген сөздермен толықтырылсын;
29) тармақша алып тасталсын;
32) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"32) қаржыландыру - бюджет қаражатын оны алушыларға, оның iшiнде мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырыс шеңберiнде үкiметтiк емес ұйымдарға бөлу;
36) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"36) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган - бюджеттерді атқару, республикалық бюджеттi және өз құзыретi шегiнде жергiлiктi бюджеттердi және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын атқару жөнiндегi бюджеттiк есепке алу мен есептiлiктi жүргiзу саласындағы стратегиялық, әдiснамалық және үйлестiру функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;";

Статья 177-3. Нарушение бюджетного учета и отчетности
Нарушение бюджетного учета и отчетности, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.
Статья 177-4. Нарушение условий и процедур предоставления
бюджетных кредитов, государственных гарантий
и поручительств государства
Нарушение условий и процедур предоставления бюджетных кредитов, государственных гарантий и поручительств государства, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от пятидесяти до четырехсот месячных расчетных показателей.";
4) в пункте 1 статьи 571 после цифры "177" дополнить цифрами "177-1 - 177-4";
5) абзацы двадцать третий, сорок четвертый подпункта 1) части первой статьи 636 после цифры "177" дополнить цифрами "177-1 - 177-4".
3. В  Бюджетный кодекс  Республики Казахстан от 24 апреля 2004 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 8-9, ст. 53; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; 2005 г., N 14, ст. 55; N 21-22, ст. 87; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 20):
1) статью 2 дополнить пунктами 1-1, 5 следующего содержания:
"1-1. Положения настоящего Кодекса, касающиеся государственных учреждений, не распространяются на Национальный Банк Республики Казахстан и государственные учреждения, финансируемые из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом.
5. В случае влияния положения проектов бюджетных и налоговых законодательных актов на поступления, расходы и структуру бюджета, одновременно с данными проектами разрабатываются проекты о соответствующих бюджетах или о внесении изменений и дополнений в действующие законы и решения маслихата об утверждении местных бюджетов на соответствующий финансовый год.";
2) в статье 4:
в пункте 1:
дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) гарантированный трансферт - невозвратные поступления в республиканский бюджет из Национального фонда Республики Казахстан;";
подпункт 14) после слова "решение" дополнить словами "стратегических и";
подпункт 16) исключить;
подпункт 17) исключить;
дополнить подпунктами 17-1) и 17-2) следующего содержания:
"17-1) индикаторы - количественные показатели, отражающие результаты реализации программы для достижения поставленной цели;
17-2) консолидированный бюджет - бюджет, который состоит из республиканского бюджета, бюджета области, бюджетов города республиканского значения, столицы, поступлений в бюджет, направляемых в Национальный фонд Республики Казахстан, и переводимых на счета Национального фонда Республики Казахстан в Национальном банке Республики Казахстан, используемый в качестве аналитической информации и не подлежащий утверждению;";
подпункт 23) после слова "решение" дополнить словами "стратегических и";
подпункт 25) изложить в следующей редакции:
"25) получатели бюджетных средств - юридические и физические лица, оказывающие услуги на основе гражданско-правовых сделок и получающие блага от государства, крестьянские (фермерские) хозяйства в соответствии с законодательством Республики Казахстан в рамках реализации бюджетных программ (подпрограмм);";
подпункт 26) после слова "решение" дополнить словом "стратегических";
в подпункте 27):
после слова "уточненный" дополнить словами "республиканский или местный";
после слов "местными исполнительными органами," дополнить словами "а также с учетом распределения в течение финансового года распределяемых бюджетных программ";
подпункт 29) исключить;
подпункт 32) изложить в следующей редакции:
"32) финансирование - выделение бюджетных средств их получателям, в том числе неправительственным организациям в рамках государственного социального заказа;";
подпункт 36) изложить в следующей редакции:
"36) центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета - центральный исполнительный орган, осуществляющий стратегические, методологические и координирующие функции в сфере исполнения бюджетов, ведения бюджетного учета и отчетности по исполнению республиканского бюджета и, в пределах своей компетенции, местных бюджетов и Национального фонда Республики Казахстан;";

3) 11-бапта:
2-тармақтағы "шикiзат" деген сөз "мұнай" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры жинақтау және тұрақтандыру функцияларын жүзеге асырады. Жинақтау функциясы қаржылық активтердiң және материалдық емес активтердi қоспағанда, өзге де мүлiктердiң қорлануын және тәуекелдiң бiркелкi деңгейiнде ұзақ мерзiмдi перспективада Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры активтерiнiң кiрiстiлiгiн қамтамасыз етедi. Тұрақтандыру функциясы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерi өтiмдiлігінiң жеткiлiктi деңгейiн ұстауға арналған.
Тұрақтандыру функциясын жүзеге асыру үшiн Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының пайдаланылатын бiр бөлiгi кепiлдiк берiлген трансферттi қамтамасыз ету үшiн қажеттi мөлшерде айқындалады.";
4) 12-бапта:
тақырыбындағы және мәтiндегi "Бюджеттiң", "бюджеттiң" деген сөздер "Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң", "республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақ "сатудан," деген сөзден кейiн "алынған трансферттерден" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 13-баптың 1-тармағында:
бiрiншi абзацтағы "Бюджеттiң" деген сөз "Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшаның бесiншi абзацындағы "ресми" деген сөз алып тасталсын;
6) мынадай мазмұндағы 13-1-баппен толықтырылсын:
"13-1-бап. Шоғырландырылған бюджеттiң құрылымы
Шоғырландырылған бюджеттiң құрылымы мынадай бөлiмдерден тұрады:
1) республикалық бюджет;
2) облыс бюджетi, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет;
3) осы Кодекстiң 49-1-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына жiберiлетiн, бюджетке түсетiн түсiмдер және оларды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiндегi Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының шотына аудару.";
7) 14-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң кiрiстерi
1. Салықтық түсiмдер - Қазақстан Республикасының Салық кодексiнде белгiленген салықтар және республикалық, жергiлiктi бюджеттерге төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына жiберiлетiн бюджетке түсетiн түсiмдер.
2. Салықтық емес түсiмдер - Қазақстан Республикасының Салық кодексiнде белгiленген, негiзгi капиталды, байланысты гранттарды сатудан түсетiн түсiмдерге жатпайтындардан басқа, осы Кодексте және Қазақстан Республикасының басқа да заң актiлерiнде белгiленген республикалық, жергiлiктi бюджеттерге төленетiн мiндеттi, қайтарылмайтын төлемдер және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына жiберiлетiн, бюджетке түсетiн түсiмдер, сондай-ақ, ресми трансферттерден басқа, бюджетке өтеусiз негiзде берiлетiн.

3) в статье 11:
в пункте 2 слово "сырьевого" заменить словом "нефтяного";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Национальный фонд Республики Казахстан осуществляет сберегательную и стабилизационную функции. Сберегательная функция обеспечивает накопление финансовых активов и иного имущества, за исключением нематериальных активов, и доходность активов Национального фонда Республики Казахстан в долгосрочной перспективе при умеренном уровне риска. Стабилизационная функция предназначена для поддержания достаточного уровня ликвидности активов Национального фонда Республики Казахстан.
Часть Национального фонда Республики Казахстан, используемая для осуществления стабилизационной функции, определяется в размере, необходимом для обеспечения гарантированного трансферта.";
4) в статье 12:
в заголовке и тексте слово "бюджета" заменить словами "республиканского и местных бюджетов";
в пункте 1 после слова "государства," дополнить словами "полученных трансфертов";
5) в пункте 1 статьи 13:
в абзаце первом слово "бюджета" заменить словами "республиканского и местных бюджетов";
в абзаце пятом подпункта 1) слово "официальных" исключить;
6) дополнить статей 13-1 следующего содержания:
"Статья 13-1. Структура консолидированного бюджета
Структура консолидированного бюджета состоит из следующих разделов:
1) республиканский бюджет;
2) бюджет области, бюджет города республиканского значения, столицы;
3) поступления в бюджет, направляемые в Национальный фонд Республики Казахстан в соответствии со статей 49-1 настоящего Кодекса и переводы их в Национальный фонд Республики Казахстан на его счет в Национальном банке Республики Казахстан.";
7) статью 14 изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Доходы республиканского и местных бюджетов
1. Налоговые поступления - налоги и другие обязательные платежи в республиканский, местные бюджеты и поступления в бюджет, направляемые в Национальный фонд Республики Казахстан, установленные Налоговым кодексом Республики Казахстан.
2. Неналоговые поступления - обязательные, невозвратные платежи в республиканский, местные бюджеты и поступления в бюджет, направляемые в Национальный фонд Республики Казахстан, установленные настоящим Кодексом и другими законодательными актами Республики Казахстан, кроме устанавливаемых Налоговым кодексом Республики Казахстан, не относящиеся к поступлениям от продажи основного капитала, связанные гранты, а также деньги, передаваемые в бюджет на безвозмездной основе, кроме трансфертов.

3. Мынадай ақшалар негiзгi капиталды сатудан түсетiн түсiмдер болып табылады:
1) мемлекеттiк мекемелерге бекiтiлiп берiлген мемлекеттiк мүлiктi сатудан түсетiн ақша;
2) мемлекеттiк материалдық резервтен тауарларды сатудан түсетiн ақша;
3) мемлекет меншiгiндегi жер учаскелерiн жеке меншiкке сатудан немесе оларды тұрақты немесе уақытша жер пайдалануға беруден не Қазақстан Республикасының заңдарында немесе халықаралық шарттарда көзделген жағдайларда жер учаскелерiн өзге құқықтық нысандарда өткiзуден түсетiн ақша;
4) мемлекетке тиесiлi материалдық емес активтердi сатудан түсетiн ақша.
4. Трансферттер түсiмдерi - Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан басқа, бюджеттiң бiр деңгейiнен екiншiсiне түсетiн түсiмдер.
5. Кiрiстердiң жаңа түрлерiн енгiзу, қолданылып жүргендерiнiң күшiн жою немесе оларды өзгерту осы Кодекске мiндеттi түрде өзгерiстер немесе толықтырулар енгізiле отырып жүзеге асырылады.
6. Нысаналы трансферттердi және мемлекеттiк мекемелердiң бiлiм беру, орман шаруашылығы және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы негiзгi қызметке жатпайтын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өткiзуiнен түсетiн түсiмдердi қоспағанда, кiрiстердiң нысаналы мақсаты болмайды.";
8) 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды,
көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуiнен түсетiн ақша
Егер Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде мемлекеттiк мекемелердiң өздерiнiң негiзгi қызметiне жатпайтын тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзу құқығы көзделген болса, оларды өткiзуден түсетiн ақша тиiстi бюджетке есепке алынуға тиiс.
9) 16-бапта:
тақырыбындағы және 1, 2-тармақтарындағы "Бюджет", "бюджет шығындары", деген сөздер "Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң", "республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң шығындары" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшадағы "мемлекеттiк" деген сөз "бiлiм беру, орман шаруашылығы және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңнамалық актiлерге сәйкес жүзеге асырылатын бiлiм беру орман шаруашылығы және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы негiзгi емес қызметтi қоспағанда, мемлекеттiк" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) бiлiм беру, орман шаруашылығы және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңнамалық актiлерге сәйкес мемлекеттiк мекемелердiң негiзгi емес қызметiн қамтамасыз ететiн шығындар;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мемлекеттiк тапсырысқа арналған шығындар - жеке, заңды тұлғалар және шаруа (фермер) қожалықтары көрсететiн қызметтерге мемлекеттiк мекемелердiң ақы төлеуi;";
5), 6) тармақшалар алып тасталсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3. Поступлениями от продажи основного капитала являются деньги:
1) от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями;
2) от продажи товаров из государственного материального резерва;
3) поступающие от продажи земельных участков, находящихся в государственной собственности, в частную собственность или предоставления их в постоянное или временное землепользование либо реализованных в иных правовых формах в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан или международными договорами;
4) от продажи нематериальных активов, принадлежащих государству.
4. Поступления трансфертов - поступления из одного уровня бюджета в другой, кроме Национального фонда Республики Казахстан.
5. Введение новых видов доходов, отмена или изменение действующих осуществляются с обязательным внесением изменений или дополнений в настоящий Кодекс.
6. Доходы не имеют целевого назначения, за исключением целевых трансфертов и поступлений от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), не относящихся к основной деятельности в сфере образования, лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий.";
8) статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Деньги от реализации государственными
учреждениями товаров (работ, услуг)
Если законодательными актами Республики Казахстан предусмотрено право государственных учреждений реализовывать товары (работы, услуги), не относящиеся к их основной деятельности, то деньги от их реализации подлежат зачислению в соответствующий бюджет.";
9) в статье 16:
в заголовке и пунктах 1, 2 слово "бюджета" заменить словами "республиканского и местных бюджетов";
в пункте 2:
подпункт 1) дополнить словами ", кроме неосновной деятельности в сфере образования, лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий, осуществляемой в соответствии с законодательными актами в области образования, лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) затраты, обеспечивающие неосновную деятельность государственных учреждений в соответствии с законодательными актами в области образования, лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) затраты на государственный заказ - оплата государственными учреждениями услуг, оказываемых физическими, юридическими лицами и крестьянскими (фермерскими) хозяйствами;";
подпункты 5), 6) исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Бюджеттiк субсидиялар мемлекеттiк функцияларды орындаудың басқа барынша тиiмдi тәсiлi болмағанда және республиканы немесе осы аумақтағы өңiрдi дамытудың әлеуметтiк-экономикалық мiндеттерiн iске асыру кезiнде және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерiнде көзделген жағдайларда жеке, заңды тұлғаларға және шаруа (фермер) қожалықтарына берiлуi мүмкiн.
Басым мемлекеттiк функциялар және республиканы немесе осы аумақтағы өңiрдi дамытудың субсидиялануы тиiс әлеуметтiк-экономикалық мiндеттерiн iске асыру жөнiндегi бағыттар орта мерзiмдi фискалдық саясатта айқындалады.";
4-тармақтағы "Ресми трансферттердiң" деген сөздер "Трансферттердiң" деген сөздермен ауыстырылсын, "ресми" деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Бiлiм беру, орман шаруашылығы және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңнамалық актiлерге сәйкес мемлекеттiк мекемелердiң негiзгi емес қызметiн қамтамасыз ететiн шығындары өздерiнiң негiзгi емес қызметiнен республикалық және жергiлiктi бюджеттерге түсетiн түсiмдерiнiң сомалары шегiнде ғана қаржыландырылады.";
10) 17-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң резервi:
1) төтенше резервтi;
2) шұғыл шығындарға арналған резервтi;
3) соттардың шешiмдерi бойынша мiндеттемелердi орындауға арналған резервтi;
4) облыстық бюджеттердiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерiнiң ағымдағы жылғы қолма-қол ақшаның тапшылығы болжамы жағдайында оны жабуға арналған резервтi қамтиды.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Облыстық деңгейдегi атқарушы органдардың резервi:
1) төтенше резервтi:
2) шұғыл шығындарға арналған резервтi;
3) соттардың шешiмдерi бойынша мiндеттемелердi орындауға арналған резервтi;
4) аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерi бойынша ағымдағы жылы қолма-қол ақшаның тапшылығын болжамы жағдайында оны жабуға арналған резервтi қамтиды.";
4-тармақтағы ", соттардың шешiмдерi бойынша Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң, орталық мемлекеттiк органдардың, жергiлiктi атқарушы органдардың мiндеттемелерiн орындау" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Соттардың шешiмдерi бойынша мiндеттемелердi орындауға арналған резерв соттардың шешiмдерi бойынша Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң, орталық мемлекеттiк органдардың, олардың ведомстволарының және аумақтық бөлiмшелерiнiң, жергiлiктi атқарушы органдардың мiндеттемелерiн орындауға пайдаланылады";
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Облыстық бюджетке, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiне олардың бюджеттерiнде ағымдағы қаржы жылы қолма-қол ақша тапшылығының болжамы жағдайында кредит беру үшiн тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджетте резерв көзделедi.

"3. Бюджетные субсидии могут предоставляться физическим, юридическим лицам и крестьянским (фермерским) хозяйствам только при отсутствии другого более эффективного способа выполнения государственных функций и реализации социально-экономических задач развития республики или региона на данной территории и в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
Приоритетные государственные функции и направления по реализации социально-экономических задач развития республики или региона на данной территории, которые подлежат субсидированию определяются среднесрочной фискальной политикой.";
в пункте 4 слово "официальные" исключить;
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Затраты, обеспечивающие неосновную деятельность государственных учреждений в соответствии с законодательными актами в области образования, лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий, финансируются только в пределах сумм поступлений в республиканский и местные бюджеты от их неосновной деятельности.";
10) в статье 17:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Резерв Правительства Республики Казахстан включает:
1) чрезвычайный резерв;
2) резерв на неотложные затраты;
3) резерв на исполнение обязательств по решениям судов;
4) резерв на покрытие дефицита наличности областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы, в случае прогноза его в текущем финансовом году.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Резерв исполнительных органов областного уровня включает:
1) чрезвычайный резерв;
2) резерв на неотложные затраты;
3) резерв на исполнение обязательств по решениям судов;
4) резерв на покрытие дефицита наличности по бюджетам районов (городов областного значения), в случае прогноза его в текущем финансовом году.";
в пункте 4 слова ", исполнения обязательств Правительства Республики Казахстан, центральных государственных органов, местных исполнительных органов по решениям судов" исключить;
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Резерв на исполнение обязательств по решениям судов используется на исполнение обязательств Правительства Республики Казахстан, центральных государственных органов, их ведомств и территориальных подразделений, местных исполнительных органов по решениям судов.";
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. В республиканском бюджете на соответствующий финансовый год предусматривается резерв для кредитования областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы в случае прогноза в текущем финансовом году дефицита наличности их бюджетов.

6. Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерiне ағымдағы олардың бюджеттерiнде қаржы жылы қолма қол ақша тапшылығының болжамы жағдайында кредит беру үшiн тиiстi қаржы жылына арналған облыстық бюджетте резерв көзделедi";
7-тармақтағы "кассалық алшақтықты жабуға" деген сөздер "ағымдағы жылы қолма-қол ақша тапшылығы жағдайында" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 18-бапта:
4-тармақта:
бiрiншi бөлiк "бағдарламалары болған" деген сөздерден кейiн "және бюджет қаражатының бос қалдықтары осы Кодекстiң 91-бабы 6-тармағының 1) тармақшасында айқындалған мақсаттарға бюджет қаражатының бос қалдықтары пайдаланылған" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтағы "орта мерзiмдi фискалдық саясатпен" деген сөздер "әлеуметтiк-экономикалық дамудың орта мерзiмдi жоспарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 21, 23-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"21-бап. Бюджет тапшылығы (профицитi)
1. Бекiтiлген, нақтыланған және түзетiлген республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң тапшылығы (профицитi) олардың борышының негiзгi сомасын өтеу сомасын шегерiп тастағандағы қарыз алу сомасына тең.
Оң белгiмен алынған шама бекiтiлген, нақтыланған, және түзетiлген республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң тапшылығы, терiс белгi - бюджеттiң профицитi болып табылады.
2. Бекiтiлген, нақтыланған және түзетiлген республикалық бюджеттiң мұнай емес тапшылығы (профицитi) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсiмдерiнен басқа, республикалық бюджет шығыстарын шегерiп тастағандағы республикалық бюджет түсiмдерiнiң сомасына тең.";
3. Республикалық бюджеттiң тапшылығы соңғы бес жыл iшiндегi кепiлдiк берiлген трансферттi ескермей, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетiн жалпы түсiмдер ретiнде есептелетiн Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының орташа жылдық өсiмiнен аспауға тиiс.
23-бап. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын
қалыптастыру көздерi
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастырудың көздерi:
1) осы Кодекстiң 49-1-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына жiберiлетiн, бюджетке түсетiн түсiмдер;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын басқарудан түсетiн инвестициялық кiрiстер;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де түсiмдер мен кiрiстер.
2. Мұнай секторы кәсiпорындарына шикi мұнайды және газ конденсатын өндiрумен және (немесе) өткiзумен айналысатын заңды тұлғалар жатады.
Мұнай секторы кәсiпорындарының тiзбесi тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Заңын iске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен бекiтiледi.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан түсетiн инвестициялық кiрiстер Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын материалдық емес активтерді қоспағанда, шетелдiк қаржы құралдарына орналастырудан құрылады.";

6. В областном бюджете на соответствующий финансовый год предусматривается резерв для кредитования бюджетов районов (городов областного значения) в случае прогноза в текущем финансовом году дефицита наличности их бюджетов.";
в пункте 7 слова "на покрытие кассового разрыва" заменить словами "в случае прогноза в текущем финансовом году дефицита наличности";
11) в статье 18:
в пункте 4:
часть первую дополнить словами "и использовании свободных остатков бюджетных средств на цели, определенные подпунктом 1) пункта 6 статьи 91 настоящего Кодекса";
в пункте 5 слова "среднесрочной фискальной политикой" заменить словами "среднесрочным планом социально-экономического развития";
12) статьи 21, 23 изложить в следующей редакции:
"Статья 21. Дефицит (профицит) бюджета
1. Дефицит (профицит) утвержденного, уточненного и скорректированного республиканского и местных бюджетов равен сумме заимствования за вычетом суммы погашения основной суммы их долга.
Полученная величина с положительным знаком является дефицитом утвержденного, уточненного и скорректированного республиканского и местных бюджетов, с отрицательным знаком - профицитом бюджета
2. Ненефтяной дефицит (профицит) утвержденного, уточненного и скорректированного республиканского бюджета равен сумме поступлений в республиканский бюджет, кроме поступлений из Национального фонда Республики Казахстан, за вычетом расходов республиканского бюджета.
3. Дефицит республиканского бюджета не должен превышать за пятилетний период среднегодовой прирост Национального фонда Республики Казахстан, исчисляемый как общие поступления в Национальный фонд Республики Казахстан за минусом размера гарантированного трансферта.
Статья 23. Источники формирования Национального фонда
Республики Казахстан
1. Источниками формирования Национального фонда Республики Казахстан являются:
1) поступления в бюджет, направляемые в Национальный фонд Республики Казахстан, в соответствии со статьей 49-1 настоящего Кодекса;
2) инвестиционные доходы от управления Национальным фондом Республики Казахстан;
3) иные поступления и доходы, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
2. К предприятиям нефтяного сектора относятся юридические лица, занимающиеся добычей и (или) реализацией сырой нефти и газового конденсата.
Перечень предприятий нефтяного сектора утверждается постановлением Правительства Республики Казахстан о реализации Закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
3. Инвестиционные доходы от управления Национальным фондом Республики Казахстан образуются от размещения Национального фонда Республики Казахстан в зарубежные финансовые инструменты, за исключением нематериальных активов.";

13) 24-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан кепiлдiк берiлген трансферт түрiнде республикалық бюджетке тиiстi қаржы жылына арналған бюджеттiк даму бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) iске асыруға;";
2-тармақта:
"қаржылық активтерге және" деген сөздер алып тасталсын;
"өзге де мүлiктерге" деген сөздер "шетелдiк қаржы құралдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ алып тасталсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кепiлдiк берiлген трансфертiнiң мөлшерi республикалық бюджеттi әзiрлейтiн жыл алдындағы қаржы жылының соңындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры активтерiнiң үштен бiр бөлiгiнен аспауға тиiс.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының үш жылдық кезеңге арналған кепiлдiк берiлген трансфертiнiң мөлшерi Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн тәртiппен айқындалады және Қазақстан Республикасының заңнамалық актiсiмен бекiтiледi.";
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына түсетiн немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан алынатын активтер Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi белгiлейтiн тәртiппен айырбастауға немесе қайта айырбастауға жатады.";
14) 26-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бiрыңғай бюджеттiк сыныптама шоғырландырылған бюджеттiң барлық деңгейлерi үшiн бiрыңғай және мiндеттi әрi республиканың және республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң стратегиялық, орта мерзiмдi, жылдық бағдарламалары мен даму жоспарлары теңгерiмдiлiгiне қол жеткiзу мақсатында олардың көрсеткiштер жүйесiн үйлестiру құралдарының бiрi болып табылады.";
15) 29-бапта:
1-тармақтағы "республикада мемлекеттiк саясатты" деген сөздер "республиканың стратегиялық және орта мерзiмдi бағдарламалары даму жоспарларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. функционалдық топ - елдiң стратегиялық даму басымдықтарына сай келетiн және әрқайсысының нақты мақсатын көрсететiн елдiң негiзгi даму бағыттарын көрсетедi.
Функционалдық iшкi топ елдi дамытудың әрбiр стратегиялық басымдығы жөнiндегi мiндеттер топтарын функционалдық топ iшiнде нақтылайды.";
16) 30-бапта:
2-тармақта:
"әкiмшiсi" деген сөзден кейiн "егер ол бiр мезгiлде бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi әрi мемлекеттiк мекеме болып табылған және тиiстi мемлекеттiк мекемелердiң бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) iске асыруы жөнiндегi және олардың бюджет қаражатын пайдалануы жөнiндегi жұмысын үйлестiрген жағдайда" деген сөздермен толықтырылсын;
"пайдаланылуына" деген сөз "iске асырылуына" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақ "Мемлекеттiк" деген сөзден кейiн "облыстық бюджеттiк бағдарламалардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттiк бағдарламаларының әкiмшiлерi болып табылатын облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың iшкi iстер органдарын қоспағанда, мемлекеттiк" деген сөздермен толықтырылсын;

13) в статье 24:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) в виде гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет на реализацию бюджетных программ (подпрограмм) развития на соответствующий финансовый год;";
в пункте 2:
слова "финансовые активы и иное имущество" заменить словами "зарубежные финансовые инструменты";
пункт 5 исключить;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Размер гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан не должен превышать одну третью часть активов Национального фонда Республики Казахстан по состоянию на конец финансового года, предшествующего году разработки республиканского бюджета.
Размеры гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан на трехлетний период определяются в установленном Правительством Республики Казахстан порядке и утверждаются законодательным актом Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Активы, поступающие в Национальный фонд Республики Казахстан или изымаемые из Национального фонда Республики Казахстан, подлежат конвертации или реконвертации в порядке, установленном Национальным Банком Республики Казахстан.";
14) пункт 3 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"3. Единая бюджетная классификация является единой и обязательной для всех уровней консолидированного бюджета и одним из инструментов гармонизации системы показателей стратегических, среднесрочных, годовых программ и планов развития республики и республиканского и местных бюджетов, с целью достижения их сбалансированности.";
15) в статье 29:
в пункте 1 слова "государственной политики в республике" заменить словами "стратегических и среднесрочных программ и планов развития республики";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Функциональная группа отражает основные направления развития страны, соответствующие стратегическим приоритетам развития страны и показывающие четкую цель каждого из них.
Функциональная подгруппа конкретизирует группы задач по каждому стратегическому приоритету развития страны внутри функциональной группы.";
16) в статье 30:
в пункте 2:
после слов "бюджетные средства" дополнить словами "в случае, если он является одновременно и администратором бюджетной программы и государственным учреждением и координирует работу соответствующих государственных учреждений по реализации бюджетных программ (подпрограмм) и по использованию ими бюджетных средств";
слова "эффективное, результативное и целевое использование" заменить словами "эффективную, результативную и целевую реализацию";
пункт 3 дополнить словами ", за исключением органов внутренних дел области, города республиканского значения, столицы, которые являются администраторами областных бюджетных программ, бюджетных программ городов республиканского значения, столицы.";

17) 31-бап "мемлекеттiк органдар" деген сөздерден кейiн "өздерiнiң Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген функцияларына сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
18) 32-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Облыс, республикалық маңызы бар қалалар, астана әкiмдерi мен мәслихаттарының аппараттары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкiмдiктерi уәкiлеттiк берген атқарушы органдар және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың iшкi iстер органдары өздерiнiң Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген функцияларына сәйкес облыстық бюджеттiк бағдарламалардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттiк бағдарламаларының әкiмшiлерi болып табылады.
3. Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмi мен мәслихатының аппараттары, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкiмдiгi уәкiлеттiк берген атқарушы органдар өздерiнiң Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген функцияларына сәйкес аудандық (қалалық) бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi болып табылады.";
19) 33-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бюджеттiк бағдарлама - мемлекеттiк басқару функцияларын, республиканы немесе өңiрдi дамытудың стратегиялық, орта мерзiмдi бағдарламалары мен даму жоспарларын iске асыру үшiн қабылданған бюджет қаражатымен қамтамасыз етiлетiн iс-шаралар кешенi.";
2-тармақтағы "бюджет шығыстарының" деген сөздер "мемлекеттiк қызметтердiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың бiрiншi бөлiгі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бюджеттiк бағдарламаның iске асырылу нәтижелерiн көрсететiн мақсаты, мiндеттерi және көрсеткiштерi болуға тиiс.";
мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Көрсеткiштер мақсатқа нақты сай келуге және оңай есептелуге тиiс.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Бюджеттiк бағдарламаның атауы мемлекеттiк функциялардың мақсаттарын, Қазақстан Республикасының заңнамасымен қабылданған стратегиялық және орта мерзiмдi бағдарламалар мен даму жоспарларының мiндеттерiн айқын көрсетуге тиiс.
Бюджеттiк бағдарламаның мазмұны мемлекеттiк функцияларға, Қазақстан Республикасының заңнамасымен қабылданған, тиiстi мемлекеттiк қызметтердi көрсететiн республиканың стратегиялық және орта мерзiмдi бағдарламалары мен даму жоспарлары мiндеттерiнiң iс-шараларына сәйкес болуға тиiс.";
20) 34-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бюджеттiк бағдарламалардың мақсаты бойынша олардың iске асырылу нәтижелерiне байланысты ағымдағы бюджеттiк бағдарламаларға және бюджеттiк даму бағдарламаларына бөлiнедi.
Ағымдағы бюджеттiк бағдарламалар - нәтижелерi мемлекеттiк басқару функцияларын және мемлекеттiң мiндеттемелерiн орындау бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң қызметiн қамтамасыз етуге және республиканың немесе өңiрдiң стратегиялық және орта мерзiмдi бағдарламалары мен даму жоспарларының мақсатына қол жеткiзуге және мiндеттерi мен iс-шараларын шешуге бағытталған бюджеттiк бағдарламалар.
Бюджеттiк даму бағдарламалары - нәтижелерi экономикалық пайда алуға немесе әлеуметтiк-экономикалық тиiмдiлiкке қол жеткiзуге жiберiлген республиканың немесе өңiрдiң стратегиялық және орта мерзiмдi бағдарламаларының және даму жоспарларының мақсатына қол жеткiзу және мiндеттерi мен iс-шараларын шешуге тiкелей ықпал ететiн бюджеттiк бағдарламалар.";

17) статью 31 дополнить словами "в соответствии с их функциями, установленными законодательными актами Республики Казахстан";
18) пункты 2 и 3 статьи 32 изложить в следующей редакции:
"2. Администраторами областных бюджетных программ, бюджетных программ городов республиканского значения, столицы являются аппараты акимов и маслихатов областей, городов республиканского значения, столицы, исполнительные органы, уполномоченные акиматами областей, городов республиканского значения, столицы и органы внутренних дел областей, городов республиканского значения, столицы в соответствии с их функциями, установленными законодательными актами Республики Казахстан.
3. Администраторами районных (городских) бюджетных программ являются аппараты акима и маслихата района (города областного значения), исполнительные органы, уполномоченные акиматом района (города областного значения) в соответствии с их функциями, установленными законодательными актами Республики Казахстан.";
19) в статье 33:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Бюджетная программа - комплекс мероприятий, обеспечиваемых бюджетными средствами, принятых для реализации функций государственного управления, стратегических, среднесрочных программ и планов развития республики или региона.";
в пункте 2 слова "расходов бюджета" заменить словами "государственных услуг";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Бюджетная программа должна иметь цель, задачи и индикаторы, отражающие результаты ее реализации.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Индикаторы должны соответствовать цели и быть легко исчисляемыми.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Наименование бюджетной программы должно отражать цели государственных функций, задач стратегических и среднесрочных программ и планов развития, принятых законодательством Республики Казахстан.
Содержание бюджетной программы должно соответствовать государственным функциям, мероприятиям задач стратегических и среднесрочных программ и планов развития республики, принятых законодательством Республики Казахстан, отражающим соответствующие государственные услуги.";
20) в статье 34:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В зависимости от результатов реализации бюджетные программы по их назначению подразделяются на текущие бюджетные программы и бюджетные программы развития.
Текущие бюджетные программы - это бюджетные программы, результаты которых направлены на обеспечение деятельности администраторов бюджетных программ по выполнению функций государственного управления, достижение цели и решение задач и мероприятий стратегических и среднесрочных программ и планов развития республики или региона и обязательств государства в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Бюджетные программы развития - это бюджетные программы, результаты которых напрямую влияют на достижение цели и решение задач и мероприятий стратегических и среднесрочных программ и планов развития республики или региона, направленных на получение экономических выгод или достижение социально-экономического эффекта.";

3-тармақтың 2) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң қаулысымен немесе жергiлiктi атқарушы органның нормативтiк құқықтық актiсiмен белгiленедi" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртiппен жүзеге асырылады" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 35-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"35-бап. Бюджеттiк бағдарламалардың тиiмдiлiгiн бағалау
1. Бюджеттiк бағдарламалардың тиiмдiлiгiн бағалау оларды әзiрлеу, iске асыру, iске асырылуын бақылауды жүзеге асыру, республикалық және жергiлiктi бюджеттi жоспарлау сатыларында жүзеге асырылады.
2. Бюджеттiк бағдарламаның тиiмдiлiгiн бюджеттiк бағдарламаны әзiрлеу сатысында бағалауды бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi бюджеттiк бағдарламаны қалыптастыру және жоспарлау сапасын айқындау арқылы жүзеге асырады.
Бюджеттiк бағдарламаны қалыптастыру сапасын айқындау мыналардың талдауын қамтиды:
1) қойылған мақсаттар, мiндеттер мен iс-шаралардың қазiргi проблемаларға сәйкес келуi;
2) бюджеттiк бағдарламаның мақсаттарын, мiндеттерiн және iс-шараларын айқын әрi нақты жазылуы;
3) қазiргi проблемаларды ықтимал баламалы шешу жолдарының болуы және олар ұсынатын шешу жолдарын дұрыс таңдауын және шешу жолдары тиiмдiлiгiнiң өлшемдерiн айқындауы;
4) күтiлетiн нәтижелердiң бюджеттiк бағдарламаның қойылған мақсаттарына, мемлекеттiк қызметтердi тұтынушылардың мүдделерi мен қажеттiлiктерiне келуi;
5) көрсеткiштердiң стратегиялық мақсаттарға, бюджеттiк бағдарламаның мақсаттары мен мiндеттерiне және мемлекеттiк қызметтердi тұтынушылардың қажеттiлiктерiне сәйкес келу тұрғыдан оларды дұрыс таңдауы.
Бюджеттiк бағдарламаны жоспарлау сапасын айқындау мыналардың талдауын қамтиды:
1) бюджеттiк бағдарламаның мақсаттарына қол жеткiзу және мiндеттерiн орындау үшiн мемлекеттiк мекемелердiң ресурстарға қажеттiлiгi;
2) заттай нормаларды ескере отырып айқындалатын бюджеттiк бағдарламаның экономикалық құрылымы бойынша нормативтiк, сандық және құндық көрсеткiштерге сәйкес мемлекеттiк мекемелердiң қажеттiлiк құнын жоспарлау.
3. Тиiмдiлiктi бюджеттiк бағдарламаларды iске асыру сатысында бағалау бюджеттiк бағдарламаны iске асыруды басқару сапасын және оны iске асыру нәтижелiлiгiн айқындау арқылы жүзеге асырылады:
Бюджеттiк бағдарламаны iске асыруды басқарудың сапасын айқындау мыналардың талдауын қамтиды:
1) бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсiнде бюджеттiк бағдарламаны iске асырудың тиiмдiлiгiн бағалау нәтижелерiнiң болуы;
2) бюджеттiк бағдарламаның тиiмдiлiгiн бағалауды жүргiзудiң уақтылығы;
3) бюджеттiк бағдарламаның iс-шараларын оның паспортына сәйкес iске асырудың уақтылығы;

в подпункте 2) пункта 3 слова "устанавливается постановлением Правительства Республики Казахстан или нормативным правовым актом местного исполнительного органа" заменить словами "осуществляется в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан";
21) статью 35 изложить в следующей редакции:
"Статья 35. Оценка эффективности бюджетных программ
1. Оценка эффективности бюджетных программ осуществляется на стадиях их разработки, реализации, осуществления контроля за реализацией, планирования республиканского и местных бюджетов.
2. Оценка эффективности бюджетных программ на стадии разработки бюджетной программы осуществляется администратором бюджетной программы путем определения качества формулирования и планирования бюджетной программы.
Определение качества формулирования бюджетной программы включает в себя анализ:
1) соответствия постановки целей, задач и мероприятий существующим проблемам;
2) ясности и четкости изложения целей, задач и мероприятий бюджетной программы;
3) наличия возможных альтернативных путей решения существующих проблем и определения правильности выбора предлагаемого их пути решения и критериев эффективности путей решения;
4) соответствия ожидаемых результатов поставленным целям бюджетной программы, интересам и потребностям получателей государственных услуг;
5) правильности выбора индикаторов на предмет их соответствия со стратегическими целями, целями и задачами бюджетной программы и потребностями получателей государственных услуг.
Определение качества планирования бюджетной программы включает в себя анализ:
1) потребности государственных учреждений в ресурсах для достижения цели и выполнения задач бюджетной программы;
2) планирования стоимости потребности государственных учреждений в соответствии с нормативными, количественными и стоимостными показателями по экономической структуре бюджетной программы, определяемыми с учетом натуральных норм.
3. Оценка эффективности на стадии реализации бюджетных программ осуществляется путем определения качества управления реализацией бюджетной программы и ее результативности реализации. Определение качества управления реализацией бюджетной программы включает в себя анализ:
1) наличия у администратора бюджетной программы результатов оценки эффективности реализации бюджетной программы;
2) своевременности проведения оценки эффективности бюджетной программы;
3) своевременности реализации мероприятий бюджетной программы в соответствии с ее паспортом;

4) бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң бюджеттiк бағдарламаны одан әрi iске асыру жөнiндегi шешiм қабылдауының және оны iске асырудан бас тартуының уақтылығы;
5) бюджеттiк бағдарламаның тиiмдiлiгiн арттыру және мақсаттарға, мiндеттерге және күтiлетiн нәтижелерiне, көрсеткiштерге қол жеткiзу жөнiндегi уақтылы iс-қимылдары;
6) бюджеттiк бағдарламаны iске асыруға қатысатын адамдардың есептiлiгi.
Бюджеттiк бағдарламаны iске асыру нәтижелiлiгiн айқындау мыналардың талдауын қамтиды:
1) алынған нәтижелер мен көрсеткiштерге қол жеткiзу деңгейi;
2) алынған нәтижелердiң тиiстi стратегиялық мақсаттар мен мiндеттерге және бюджеттiк бағдарламаның өз мақсаттары мен мiндеттерiне сәйкестiгi;
3) алынған нәтижелердiң мемлекеттiк қызметтердi тұтынушылардың мүдделерi мен қажеттiлiктерiне сәйкестiгi;
4) бюджеттiк бағдарламаның нәтижелерiне қойылатын жоғарыда келтiрiлген талаптарды растайтын құжаттардың болуы.
Бюджеттiк бағдарламалар тиiмдiлiгiн бағалауды жүргiзу кезiнде үкiметтiк емес ұйымдар (қоғамдық бiрлестiктер) мемлекеттiк қызметтердi алушыларға сауал жүргiзу негiзiнде алынған оларды ұсыну сапасы туралы ақпаратты пайдалануы мүмкiн.
4. Бюджеттiк бағдарламалардың тиiмдiлiгiн жоспарлау сатысында бағалауды бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдар мыналардың негiзiнде жүргiзедi:
1) болжанатын қаржы жылына арналған паспорттар, қаржыландыру жоспарларының жылдық сомалары, жеке қаржыландыру жоспарларының, бюджеттiк бағдарлама бойынша шығыстар есебi жобалары;
2) бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi жүргiзген бюджеттiк бағдарламаның тиiмдiлiгiн бағалау нәтижелерi.
Бюджеттiк бағдарламалардың тиiмдiлiгiн бағалау мыналарға сәйкес жүзеге асырылады:
1) қабылданған тиiстi болжамды жылдарға арналған республиканың немесе өңiрдiң стратегиялық, орта мерзiмдi бағдарламалары мен әлеуметтiк-экономикалық дамуы жоспарлары;
2) егер осы бағдарламаны алдағы жылға iске асыру көзделсе өткен және ағымдағы жылдың бюджеттiк бағдарламаларын iске асыруды талдау.
Бюджеттi жоспарлау сатысында тиiмдiлiгiн бағалау нәтижелерi негiзiнде бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдар ағымдағы қаржы жылының 1 маусымына дейiнгі мерзiмде үш жылдық кезеңге арналған басымды бюджеттiк бағдарламалардың (кiшi бағдарламалардың) тiзбесiн қалыптастырады.
5. Бюджеттiк бағдарламалардың iске асырылуын сыртқы бақылау кезiнде бюджеттiк бағдарламалардың тиiмдiлiгiн бағалауды жүргiзу тәртiбiн Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылайтын есеп комитетi айқындайды.
6. Бюджеттiк бағдарламалардың iске асырылуын iшкi бақылау кезiнде бюджеттiк бағдарламалардың тиiмдiлiгiн бағалауды жүргiзу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.";

4) своевременности принятия администратором бюджетной программы решения по дальнейшей реализации бюджетной программы или отказа от ее реализации;
5) своевременных действий по повышению эффективности бюджетной программы и достижению целей, задач и ожидаемых результатов, индикаторов;
6) подотчетности лиц, участвующих в реализации бюджетной программы.
Определение результативности реализации бюджетных программ включает в себя анализ:
1) уровня достижения полученных результатов и индикаторов;
2) соответствия полученных результатов с соответствующими стратегическими целями и задачами и целями и задачами самой бюджетной программы;
3) соответствия полученных результатов интересам и потребностям получателей государственных услуг;
4) наличия документов, подтверждающих вышеперечисленные условия к результатам бюджетной программы.
При проведении оценки эффективности бюджетных программ на стадии их реализации возможно использование информации неправительственных организаций (общественных объединений) о качестве предоставления государственных услуг, полученной на основании опроса их получателей.
4. Оценка эффективности бюджетных программ на стадии планирования бюджета проводится центральным и местными уполномоченными органами по бюджетному планированию на основе:
1) проектов паспортов, годовых сумм планов финансирования, индивидуальных планов финансирования, расчетов расходов по бюджетной программе на прогнозируемый финансовый год;
2) результатов оценки эффективности бюджетной программы, проведенной администратором бюджетной программы.
Оценка эффективности бюджетных программ осуществляется на соответствие:
1) с принятыми стратегическими, среднесрочными программами и планами социально-экономического развития республики или региона на соответствующие прогнозируемые годы;
2) анализа реализации бюджетных программ за предыдущие и текущий годы, если предусмотрена реализация данной программы на предстоящий финансовый год.
На основании результатов оценки эффективности на стадии планирования бюджета центральным и местными уполномоченными органами по бюджетному планированию в срок до 1 июня текущего финансового года формируется перечень приоритетных бюджетных программ (подпрограмм) на трехлетний период.
5. Порядок проведения оценки эффективности бюджетных программ при внешнем контроле за реализацией бюджетных программ определяется Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета.
6. Порядок проведения оценки эффективности бюджетных программ при внутреннем контроле за реализацией бюджетных программ определяется Правительством Республики Казахстан.";

22) 38-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бюджетаралық қатынастар бюджет процесiндегi республикалық, облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерi арасындағы және республикалық бюджет пен Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры арасындағы қатынастар болып табылады.";
5-тармақтағы "бюджеттер деңгейлерi" деген сөздер "республикалық, облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. төмен тұрған бюджеттердiң жоғары тұрған органдардың жалпы сипаттағы трансферттердiң үш жылдық көлемiнiң қолданылу кезеңiнде шығыстардың ұлғаюына және (немесе) табыстардың азаюына әкелген нормативтiк құқықтық актiлер қабылдауынан туындаған шығасылары өтеу мiндеттi түрде жоғары тұрған бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер бөлу арқылы жүргiзiледi.";
23) 39-бапта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) республикалық бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң нысаналы республикалық бюджеттен алынатын трансферттер мен кредиттер есебiнен қаржыландырылатын облыстық бюджеттiк бағдарламалардың күтiлетiн нәтижелерi мен көрсеткiштерiне қол жеткiзу үшiн жауаптылығы;";
мынадай мазмұндағы 8), 9) және 10) тармақшалармен толықтырылсын:
"8) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарының республикалық бюджеттен алынған нысаналы трансферттер мен кредиттердi тиiмдi әрi нысаналы пайдалануы үшiн жауаптылығы;
9) облыстық бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң облыстық бюджеттен алынатын нысаналы трансферттер мен кредиттер есебiнен қаржыландырылатын аудандық бюджеттiк бағдарламалардың күтiлетiн нәтижелерi мен көрсеткiштерiне қол жеткiзу үшiн жауаптылығы;
10) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органдарының облыстық бюджеттен алынған нысаналы трансферттер мен кредиттердi тиiмдi және нысаналы пайдалану үшiн жауаптылығы;";
24) 40-бапта:
1-тармақтағы "ресми" деген сөз алып тасталсын;
2-тармақтағы "Ресми трансферттер" деген сөздер "Трансферттер" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақта:
екiншi бөлiкте:
"мен кредиттердiң" және "мен кредиттердi" деген сөздер алып тасталсын;
"он күн" деген сөздер "бiр ай" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бюджетке" деген сөзден кейiн "бюджет қаражатының бос қалдықтары есебiнен" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Нысаналы трансферттердiң қаржы жылы iшiнде пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) сомаларын оларды бөлген жоғары тұрған бюджетке ағымдағы қаржы жылының желтоқсан айында қайтаруға рұқсат етiледi.";
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:

22) в статье 38:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Межбюджетными отношениями являются отношения между республиканским, областным бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) и между республиканским бюджетом и Национальным фондом Республики Казахстан в бюджетном процессе.";
в пункте 5 слова "уровнями бюджетов" заменить словами "республиканским, областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения).";
дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Компенсация потерь нижестоящих бюджетов, вытекающих из принятия вышестоящими органами нормативных правовых актов, влекущих увеличение расходов и (или) уменьшение доходов в период действия трехлетних объемов трансфертов общего характера, производится в обязательном порядке посредством выделения целевых текущих трансфертов из вышестоящего бюджета.";
23) в статье 39:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) ответственность администратора республиканской бюджетной программы за достижение ожидаемых результатов и индикаторов областных бюджетных программ, финансируемых за счет целевых трансфертов и кредитов из республиканского бюджета;";
дополнить подпунктами 8), 9) и 10) следующего содержания:
"8) ответственность местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы за эффективным и целевым использованием полученных из республиканского бюджета трансфертов и кредитов;
9) ответственность администратора областной бюджетной программы за достижение ожидаемых результатов и индикаторов районных бюджетных программ, финансируемых за счет целевых трансфертов и кредитов из областного бюджета;
10) ответственность местных исполнительных органов района (города областного значения) за эффективным и целевым использованием полученных из областного бюджета целевых трансфертов и кредитов.";
24) в статье 40:
в пункте 1 слово "официальными" исключить;
в пункте 2 слово "официальные трансферты" заменить словом "Трансферты";
в пункте 6:
в части второй:
слова "и кредитов", "и кредиты" исключить;
слова "десяти дней" заменить словом "месяца";
дополнить словами "за счет свободных остатков бюджетных средств";
дополнить частью следующего содержания:
"Допускается возврат неиспользованных (недоиспользованных) в течение финансового года сумм целевых трансфертов в вышестоящий бюджет, выделивший их, в декабре месяце текущего финансового года.";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:

"7. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан республикалық бюджетке өткен қаржы жылы үшiн аударылмаған кепiлдiк берiлген трансферттiң сомасын Қазақстан Республикасының Yкiметi республикалық бюджет комиссиясының шешiмi бойынша Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындаған тәртiппен ағымдағы қаржы жыл басындағы оның толық пайдаланылмаған сомаларынан артық емес көлемде алдыңғы жылдың республикалық бюджеттiк даму бағдарламаларын қаржыландыру үшiн ағымдағы қаржы жылында пайдалануға құқылы.";
25) 41-баптың тақырыбындағы және мәтiн бойынша "ресми" деген сөз алып тасталсын;
26) 42-баптың тақырыбындағы және мәтiн бойынша "ресми" деген сөз алып тасталсын;
27) 43-баптың 1, 2-тармақтарындағы "ресми" деген сөз алып тасталсын;
28) 44-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"44-бап. Нысаналы даму трансферттерi
Жоғары тұрған бюджеттер төмен тұрған бюджеттерге республикалық немесе жергiлiктi бюджеттерде бекiтiлген сомалар шегiнде:
1) мемлекеттік және салалық (секторалдық) бағдарламалар немесе өңiрлiк бағдарламалар негiзiнде жергіліктi атқарушы органдар ұсынатын жергiлiктi бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) iске асыру;
2) мемлекеттiк басқарудың төмен тұрған органдарының жоғары тұрған мемлекеттiк басқару органдарының құзыретiне жататын экономикалық пайда немесе әлеуметтiк-экономикалық тиiмдiлiк алуға бағытталған республиканың стратегиялық және орта мерзiмдi бағдарламалары мен даму жоспарларын орындауы үшiн берiлетiн ресми трансферттер нысаналы даму трансферттер болып табылады.";
29) 45-баптың 1-тармағында:
"асыруға және" деген сөздерден кейiн "қолма-қол ақша тапшылығы болған жағдайда" деген сөздермен толықтырылсын;
"кассалық алшақтықты" деген сөздер "қолма-қол ақшаның болжамды тапшылығын" деген сөздермен ауыстырылсын;
30) 7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Бюджетке түсетiн түсiмдердi республикалық, облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерi мен Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры арасында бөлу";
31) 46-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшадағы "корпорациялық" деген сөз "мұнай секторы кәсiпорындарынан түсетiн түсiмдердi қоспағанда, корпорациялық" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) мұнай секторы кәсiпорындарынан түсетiн түсiмдердi қоспағанда, үстеме пайдаға салынатын салық;";
6) тармақша алып тасталсын;
7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"7) мұнай секторы кәсiпорындарынан түсетiн түсiмдердi қоспағанда, бонустар;
8) мұнай секторы кәсiпорындарынан түсетiн түсiмдердi қоспағанда, роялти;";
9) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының" деген сөздер "мұнай секторы кәсiпорындарынан түсетiн түсiмдердi қоспағанда, Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
мәтiн бойынша "ресми" деген сөз алып тасталсын;
2) тармақшадағы "нысаналы" деген сөз "кепiлдiк берiлген" деген сөздермен ауыстырылсын;

"7. Не перечисленную за прошедший финансовый год сумму гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет Правительство Республики Казахстан по решению республиканской бюджетной комиссии имеет право использовать в текущем финансовом году для финансирования республиканских бюджетных программ развития предыдущего года в объеме не более их неиспользованных сумм на начало текущего финансового года в определенном Правительством Республики Казахстан порядке.";
25) в заголовке и по тексту статьи 41 слова "Официальные", "официальные", "Официальными", "официальных" исключить;
26) в заголовке и по тексту статьи 42 слово "официальных" исключить;
27) в пунктах 1, 2 статьи 43 слова "официальные", "официальных" исключить;
28) статью 44 изложить в следующей редакции:
"Статья 44. Целевые трансферты на развитие
Целевыми трансфертами на развитие являются трансферты, передаваемые вышестоящими бюджетами в нижестоящие в пределах сумм, утвержденных в республиканском или местных бюджетах, для:
1) реализации местных бюджетных инвестиционных проектов (программ), предлагаемых местными исполнительными органами, на основе государственных и отраслевых (секторальных) программ или региональных программ;
2) выполнения нижестоящими органами государственного управления мероприятий стратегических и среднесрочных программ и планов развития республики, относящихся к компетенции вышестоящих органов государственного управления, направленных на получение экономических выгод или достижение социально-экономического эффекта.";
29) в пункте 1 статьи 45:
после слов "(программ) и" дополнить словами "в случае наличия дефицита наличности";
слова "кассового разрыва" заменить словами "прогнозного дефицита наличности";
30) заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Распределение поступлений в бюджет между республиканским, областным бюджетами, бюджетами города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и Национальным фондом Республики Казахстан";
31) в статье 46:
в пункте 1:
подпункт 1) дополнить словами ", за исключением поступлений от предприятий нефтяного сектора";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) налог на сверхприбыль, за исключением поступлений от предприятий нефтяного сектора;";
подпункт 6) исключить;
подпункты 7), 8) изложить в следующей редакции:
"7) бонусы, за исключением поступлений от предприятий нефтяного сектора;
8) роялти, за исключением поступлений от предприятий нефтяного сектора;";
подпункт 9) дополнить словами ", за исключением поступлений от предприятий нефтяного сектора";
в пункте 4:
по тексту слова "официальных", "официальные" исключить;
в подпункте 2) слово "целевые" заменить словом "гарантированные";

32) 47-баптың 4-тармағындағы "ресми" деген сөз алып тасталсын;
33) 48-бапта:
3-тармақтың 2) тармақшасындағы "жер учаскелерiн" деген сөздер "ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерiн қоспағанда, жер учаскелерiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "ресми" деген сөз алып тасталсын;
34) 49-бапта:
3-тармақтың 2) тармақшасындағы "жер учаскелерiн" деген сөздер "ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерiн қоспағанда, жер учаскелерiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "ресми" деген сөз алып тасталсын;
35) мынадай мазмұндағы 49-1-баппен толықтырылсын:
"49-1-бап. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына
жiберiлетiн, бюджетке түсетiн түсiмдер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына жiберiлетiн, бюджетке түсетiн түсiмдер мыналардан тұрады:
1) мұнай секторы кәсiпорындарынан түсетiн тiкелей салықтар (жергiлiктi бюджеттерге есепке алынатын салықтарды қоспағанда), оларға мыналар жатады:
корпорациялық табыс салығы, үстеме пайдаға салынатын салық;
роялти, бонустар, өнiмдi бөлу бойынша үлес;
экспортталатын шикi мұнайға, газ конденсатына рента салығы;
2) тау-кен өндiру және өңдеушi салаларға жататын республикалық меншiктегi мемлекеттiк мүлiктi жекешелендiруден түсетiн түсiмдер;
3) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерiн сатудан түсетiн түсiмдер.";
36) 50-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"өңiрлiк қаржы орталығының қызметiн реттеу.";
4) тармақша мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"республикалық деңгейде бiлiм беру саласындағы заңнамалық актiлерге және осы Кодекске сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өткiзуiнен түсетiн ақша есебiнен бiлiм беру саласындағы тиiстi негiзгi емес қызметтi жүргiзу;";
8) тармақша мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"республикалық деңгейде орман шаруашылығы және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңнамалық актiлерге және осы Кодекске сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өткiзуден түсетiн ақша есебiнен орман шаруашылығы және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы тиiстi негізгi емес қызметтi жүргiзу;";
12) тармақшада:
екiншi абзацтағы "ресми" деген сөз алып тасталсын;
үшiншi абзац алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"мемлекет кепiлдемелерi бойынша мiндеттемелердi орындау;";
37) 51-баптың 1-тармағында:
3) тармақша мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"облыстық деңгейде бiлiм беру саласындағы заңнамалық актiге және осы Кодекске сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өткiзуден түсетiн ақша есебiнен бiлiм беру саласында негiзгi емес қызметтi жүргiзу;";
8) тармақша мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"облыстық деңгейде орман шаруашылығы және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңнамалық актiлерге және осы Кодекске сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өткiзуден түсетiн ақша есебiнен орман шаруашылығы және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласында негiзгi емес қызметтi жүргiзу;";
12) тармақшадағы "ресми" деген сөз алып тасталсын;

32) в пункте 4 статьи 47 слова "официальных", "официальные" исключить;
33) в статье 48:
подпункт 2) пункта 3 дополнить словами ", за исключением земельных участков сельскохозяйственного назначения";
в пункте 4 слова "официальных", "официальные" исключить;
34) в статье 49:
подпункт 2) пункта 3 дополнить словами ", за исключением земельных участков сельскохозяйственного назначения";
в пункте 4 слова "официальных", "официальные" исключить;
35) дополнить статьей 49-1 следующего содержания:
"Статья 49-1. Поступления в бюджет, направляемые в
Национальный фонд Республики Казахстан
1. Поступления в бюджет, направляемые в Национальный фонд Республики Казахстан состоят из:
1) прямых налогов от предприятий нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты), к которым относятся:
корпоративный подоходный налог, налог на сверхприбыль,
роялти, бонусы, доля по разделу продукции,
рентный налог на экспортируемую сырую нефть, газовый конденсат;
2) поступлений от приватизации государственного имущества, находящегося в республиканской собственности и относящегося к горнодобывающей и обрабатывающей отраслям;
3) поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения.";
36) в пункте 1 статьи 50:
подпункт 1) дополнить абзацем следующего содержания:
"регулирование деятельности регионального финансового центра.";
подпункт 4) дополнить абзацем следующего содержания:
"ведение соответствующей неосновной деятельности в сфере образования на республиканском уровне за счет денег от реализации товаров (работ, услуг) в соответствии с законодательным актом в области образования и настоящим Кодексом;";
подпункт 8) дополнить абзацем следующего содержания:
"ведение соответствующей неосновной деятельности в сфере лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий на республиканском уровне за счет денег от реализации товаров (работ, услуг) в соответствии с законодательными актами в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и настоящим Кодексом;";
в подпункте 12):
в абзаце втором слово "официальные" исключить;
абзац третий исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"выполнение обязательств по поручительствам государства.";
37) в пункте 1 статьи 51:
подпункт 3) дополнить абзацем следующего содержания:
"ведение неосновной деятельности в сфере образования на областном уровне за счет денег от реализации товаров (работ, услуг) в соответствии с законодательным актом в области образования и настоящим Кодексом;";
подпункт 8) дополнить абзацем следующего содержания:
"ведение неосновной деятельности в сфере лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий на областном уровне за счет денег от реализации товаров (работ, услуг) в соответствии с законодательными актами в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и настоящим Кодексом;";
в подпункте 12) слово "официальные" исключить;

38) 52-баптың 1-тармағында:
3) тармақша мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"республикалық маңызы бар қала, астана деңгейiнде бiлiм беру саласындағы заңнамалық актiге және осы Кодекске сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өткiзуден түсетiн ақша есебiнен бiлiм беру саласында негiзгi емес қызметтi жүргiзу;";
8) тармақша мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"республикалық маңызы бар қала, астана деңгейiнде орман шаруашылығы және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңнамалық актiлерге және осы Кодекске сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өткiзуден түсетiн ақша есебiнен орман шаруашылығы және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласында негізгi емес қызметтi жүргiзу;";
12) тармақшада:
екiншi абзацтағы "ресми" деген сөз алып тасталсын;
төртiншi абзац алып тасталсын;
39) 53-баптың 1-тармағында:
3) тармақша мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"аудандық (облыстық маңызы бар қала) деңгейде бiлiм беру саласындағы заңнамалық актiге және осы Кодекске сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өткiзуден түсетiн ақша есебiнен бiлiм беру саласында негiзгi емес қызметi жүргiзу;";
7) тармақша мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"аудандық (облыстық маңызы бар қала) деңгейде орман шаруашылығы және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңнамалық актiлерге және осы Кодекске сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өткiзуден түсетiн ақша есебiнен орман шаруашылығы және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласында негiзгi емес қызметтi жүргiзу;";
9) тармақшада:
екiншi абзац алып тасталсын;
үшiншi абзацтағы "ресми" деген сөз алып тасталсын;
4-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мектепке дейiнгi тәрбие мен бiлiм беру ұйымдарын қолдау";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) жергілiктi деңгейде мәдени-демалыс жұмысын қолдау;";
40) 55-бап мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) мемлекеттiк бағдарламаларды әзiрлеу, iске асыру және олардың тиiмдiлiгін бағалау тәртiбiн айқындайды;";
41) 58-бапта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) мұнай секторы кәсiпорындарының тiзбесiне өзгерiстер мен толықтырулар енгізедi;";
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) салалық (секторалдық), өңiрлiк және бюджеттiк бағдарламаларды әзiрлеу, iске асыру және олардың тиiмдiлiгiн бағалау тәртiбiн айқындайды;";
9) тармақша "бюджеттiк" деген сөздiң алдынан "жергiлiктi" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
"12-1) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттiк емес қарыздар бойынша мемлекет кепiлдемесiн ұсынуы тәртiбiн, мемлекет кепiлдемесiмен тартылатын қарыздарды алу, пайдалану, өтеу, оларды тiркеу мен есепке алу, мониторингi және кепiлдеме бойынша борышты басқару тәртiбiн айқындайды;";
13) тармақша алып тасталсын;

38) в пункте 1 статьи 52:
подпункт 3) дополнить абзацем следующего содержания:
"ведение неосновной деятельности в сфере образования на уровне города республиканского значения, столицы за счет денег от реализации товаров (работ, услуг) в соответствии с законодательным актом в области образования и настоящим Кодексом;";
подпункт 8) дополнить абзацем следующего содержания:
"ведение неосновной деятельности в сфере лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий на уровне города республиканского значения, столицы за счет денег от реализации товаров (работ, услуг) в соответствии с законодательными актами в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и настоящим Кодексом;";
в подпункте 12):
в абзаце втором слово "официальные" исключить;
абзац четвертый исключить;
39) в пункте 1 статьи 53:
подпункт 3) дополнить абзацем следующего содержания:
"ведение неосновной деятельности в сфере образования на районном (города областного значения) уровне за счет денег от реализации товаров (работ, услуг) в соответствии с законодательным актом в области образования и настоящим Кодексом;";
подпункт 7) дополнить абзацем следующего содержания:
"ведение неосновной деятельности в сфере лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий на районном (города областного значения) уровне за счет денег от реализации товаров (работ, услуг) в соответствии с законодательными актами в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и настоящим Кодексом;";
в подпункте 9):
абзац второй исключить;
в абзаце третьем слово "официальные" исключить;
в пункте 4:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) поддержка организаций дошкольного воспитания и обучения;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) поддержка культурно-досуговой работы на местном уровне;";
40) статью 55 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) определяет порядок разработки, реализации государственных программ и оценки их эффективности;";
41) в статье 58:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) вносит изменения и дополнения в перечень предприятий нефтяного сектора;";
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) определяет порядок разработки, реализации отраслевых (секторальных), региональных и бюджетных программ и оценки их эффективности;";
в подпункте 9) после слова "рассмотрения" дополнить словом "местных";
дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) определяет порядок предоставления Правительством Республики Казахстан поручительства государства по негосударственным займам, порядок получения, использования, погашения займов привлекаемых под поручительство государства, их регистрацию и учет, мониторинга и управления долгом по поручительству;";
подпункт 13) исключить;

мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
"14-1) республикалық және жергiлiктi бюджеттерден алынатын субсидияларды төлеу тәртiбiн айқындайды;";
19) тармақшадағы "ресми" деген сөз алып тасталсын;
23) тармақша алып тасталсын;
26) тармақшадағы "және жергiлiктi атқарушы органдардың штат саны лимитiн" деген сөздер ", жергiлiктi атқарушы органдардың штат саны лимиттерi мен нормативтерiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
42) 59-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) басым бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) бөле отырып, мемлекеттiк функцияларға, мемлекеттiк, салалық (секторалдық) және өңiрлiк бағдарламаларға, Мемлекет басшысының Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауына және мемлекеттiк мекемелердiң, Қазақстан Республикасының Yкiметi мен жергілiктi атқарушы органдардың ақысы төленбеген мiндеттемелерiне сәйкес алдағы қаржы жылы iске асырылатын бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) тiзбесiнiң жобасын қалыптастырады;";
5) тармақшадағы "өз иелiгiнде қалатын" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) мұнай секторы кәсiпорындарының тiзбесiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi және Қазақстан Республикасының Үкiметiне енгiзедi;";
10) тармақшадағы "бюджеттiк бағдарламалардың" деген сөздер "бағдарламаларды әзiрлеу және iске асыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармақша "борышты" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ мемлекет кепiлдемелерi жөнiндегi борышты" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 12-1) - 12-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"12-1) республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк органдары аппараттарының штат кестесiн әзiрлеу жөнiнде әдiснамалық басшылық әзiрлейдi;
12-2) бюджеттiк жоспарлау бойынша әдiстемелiк басшылықты жүзеге асырады;";
43) 60-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1) және 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) экономикалық жоспарлау жүйесiн жетiлдiру жөнiндегi ұсыныстарды тұжырымдайды;
1-2) республиканың әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарларын әзiрлеу және iске асыру әдiстемесiн айқындайды;";
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) бюджеттi нақтылау жөнiндегi ұсыныстарды тұжырымдайды;";
44) 61-бапта:
16) тармақша "кепiлдiктерi" деген сөзден кейiн "мемлекет кепiлдемелерi" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 22-1) және 22-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"22-1) Осы кодекске сәйкес Қазақстан Республикасының республикалық, жергiлiктi бюджеттер мен Ұлттық қордың арасындағы түсiмдер сомасын кейiннен оларды қолма-қол ақшаның тиiстi бақылау шоттарына аудара отырып бөлудi жүзеге асырады;

дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) определяет порядок выплаты субсидий из республиканского и местных бюджетов;";
в подпункте 19) слово "официальных" исключить;
подпункт 23) исключить;
в подпункте 26) слова "и лимит" заменить словами ", лимиты и нормативы";
42) в статье 59:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) формирует проект перечня бюджетных программ (подпрограмм), реализуемых в предстоящем финансовом году в соответствии с государственными функциями, государственными, отраслевыми (секторальными) и региональными программами, ежегодным посланием Главы государства народу Казахстана и неоплаченными обязательствами государственных учреждений, Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов с выделением приоритетных бюджетных программ (подпрограмм);";
в подпункте 5) слова ", остающихся в их распоряжении" исключить;
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) вырабатывает и вносит в Правительство Республики Казахстан предложения по внесению изменений и дополнений в перечень предприятий нефтяного сектора.";
в подпункте 10) слово "бюджетных" заменить словами "разработки и реализации";
подпункт 11) дополнить словами ", а также долга по поручительствам государства";
дополнить подпунктами 12-1) и 12-2) следующего содержания:
"12-1) разрабатывает методологическое руководство по разработке штатных расписаний аппаратов государственных органов, финансируемых из республиканского бюджета;
12-2) осуществляет методологическое руководство по бюджетному планированию;";
43) в статье 60:
дополнить подпунктами 1-1) - 1-2) следующего содержания:
"1-1) вырабатывает предложения по совершенствованию системы экономического планирования;
1-2) определяет методику разработки и реализации среднесрочных планов социально-экономического развития республики;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) вырабатывает предложения по уточнению бюджета;";
44) в статье 61:
в подпункте 16) после слова "гарантиям" дополнить словами "и поручительствам государства";
дополнить подпунктами 22-1), 22-2) следующего содержания:
"22-1) осуществляет распределение сумм поступлений между республиканским, местными бюджетами и Национальным фондом Республики Казахстан в соответствии с настоящим Кодексом с последующим их зачислением на соответствующие контрольные счета наличности;

22-2) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жiберiлетiн бюджетке, оның Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң шоттарына түсетiн түсiмдер сомаларының аударуын жүзеге асырады;";
45) 64-бапта:
тақырыбындағы және бiрiншi абзацтағы ", аудан (облыстық маңызы бар қала)" деген сөздер алып тасталсын;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бюджеттi жоспарлау және атқару жөнiндегi облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi уәкiлеттi органының жұмысын үйлестiредi;";
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) тиiстi қаржы жылына арналған облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң жобасын жылдық есептi тиiстi мәслихатқа табыс етедi;";
2), 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң атқарылуы туралы жылдық есептi тиiстi мәслихатқа табыс етедi;
3) тиiстi қаржы жылына арналған тиiстi бюджеттер туралы облыстық өкiлдi органның және республикалық маңызы бар қаланың, астананың өкiлдi органның шешiмiн iске асыру туралы қаулы қабылдайды;
4) облыстық атқарушы органның және республикалық маңызы бар қаланың, астананың атқарушы органының орта мерзiмдi фискалдық саясатын бекiтедi;
5) экономикалық, бюджеттiк жоспарлау, бюджеттi атқару жөнiндегi облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың уәкiлеттi органдарын құрады;
6) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет комиссиясын құрады, ол туралы ереженi бекiтедi, оның құрамын айқындайды;
7) осы Кодексте көзделген жағдайларда тиiстi қаржы жылының бiрiншi тоқсанына арналған облыстық қаржы жоспарын және республикалық маңызы бар қаланың, астананың қаржы жоспарын бекiтедi;";
46) мынадай мазмұндағы 64-1, 64-2, 64-3 және 64-4-баптармен толықтырылсын:
"64-1-бап. Аудан (облыстық маңызы бар қала)
әкiмдiгiнiң құзыретi
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмдiгi:
1) аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң атқарылуын қамтамасыз етедi және бюджеттi атқару жөнiндегi ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкiлеттi органдарының жұмысын үйлестiредi;
2) аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң атқарылуы туралы жылдық есептi тиiстi мәслихатқа табыс етедi;
3) тиiстi қаржы жылына арналған тиiстi бюджеттер туралы ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) өкiлдi органының шешiмiн iске асыру туралы қаулы қабылдайды;
4) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) атқарушы органының орта мерзiмдi фискалдық саясатын бекiтедi;
5) экономикалық, бюджеттiк жоспарлау, бюджеттi атқару жөнiндегi аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiн атқару жөнiндегi уәкiлеттi органдарды құрады;

22-2) осуществляет перевод сумм поступлений в бюджет, направляемых в Национальный фонд Республики Казахстан, на его счета в Национальном Банке Республики Казахстан;";
45) в статье 64:
в заголовке и абзаце первом слова "района (города областного значения)" исключить;
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) координирует работу местного уполномоченного органа области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) по исполнению бюджета;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) представляет проект областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы на соответствующий финансовый год в соответствующий маслихат;";
подпункты 2), 3), 4), 5), 6) и 7) изложить в следующей редакции:
"2) представляет в соответствующий маслихат годовой отчет об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы;
3) принимает постановление о реализации решения областного представительного органа и представительного органа города республиканского значения, столицы о соответствующих бюджетах на соответствующий финансовый год;
4) утверждает среднесрочную фискальную политику областного исполнительного органа и исполнительного органа города республиканского значения, столицы;
5) создает местные уполномоченные органы области, города республиканского значения, столицы по экономическому, бюджетному планированию, исполнению бюджета;
6) образует бюджетную комиссию области, города республиканского значения, столицы, утверждает положение о ней, определяет ее состав;
7) утверждает областной финансовый план и финансовый план города республиканского значения, столицы на первый квартал соответствующего финансового года в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом;";
46) дополнить статьями 64-1, 64-2, 64-3 и 64-4 следующего содержания:
"Статья 64-1. Компетенция акимата района (города
областного значения)
Акимат района (города областного значения):
1) обеспечивает исполнение бюджета района (города областного значения) и координирует работу местных уполномоченных органов района (города областного значения) по исполнению бюджета;
2) представляет в соответствующий маслихат годовой отчет об исполнении бюджета района (города областного значения);
3) принимает постановление о реализации решения представительного органа района (города областного значения) о соответствующих бюджетах на соответствующий финансовый год;
4) утверждает среднесрочную фискальную политику исполнительного органа района (города областного значения);
5) создает местные уполномоченные органы района (города областного значения) по экономическому, бюджетному планированию, исполнению бюджета;

6) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясын құрады, ол туралы ереженi бекiтедi, оның құрамын айқындайды;
7) осы Кодексте көзделген жағдайларда тиiстi қаржы жылының бiрiншi тоқсанына арналған ауданның облыстық қаржы жоспарын бекiтедi.
64-2-бап. Бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi облыстың,
республикалық маңызы бар қаланың, астананың,
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкiлеттi
органының құзыретi
Бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкiлеттi органы:
1) тиiстi қаржы жылына арналған облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) атқарушы органының орта мерзiмдi фискалдық саясатының жобасын әзiрлейдi;
2) тиiстi қаржы жылына арналған облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетiн бекiту туралы өкiлдi органы шешiмiнiң жобасын әзiрлейдi және оларды облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмiнiң аппаратына қарауға бередi;
3) тиiстi қаржы жылына арналған облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетiн бекiту туралы өкiлдi органы шешiмiн iске асыру туралы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкiмi шешiмiнiң жобасын әзiрлейдi;
4) тиiстi қаржы жылына арналған облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетiн қаржыландырудың жылдық жоспарын әзiрлейдi және бекiтедi;
5) тиiстi қаржы жылына арналған облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетiн нақтылау (түзету) жөнiнде ұсыныстар енгiзедi;
6) тиiстi қаржы жылына арналған облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттiк бағдарламаларының тиiмдiлiгiн бағалауды жүзеге асырады.
64-3-бап. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың,
астананың бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi
уәкiлеттi органының құзыретi
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органы:
1) облыстық бюджеттi, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетiн атқару жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады;
2) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдарының жұмысын үйлестiредi;
3) облыстық бюджетке, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетiне түсетiн түсiмдердi болжамдауға қатысады;

6) образует бюджетную комиссию района (города областного значения), утверждает положение о ней, определяет ее состав;
7) утверждает областной финансовый план района (города областного значения) на первый квартал соответствующего финансового года в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом.
Статья 64-2. Компетенция местного уполномоченного органа
области, города республиканского значения,
столицы, района (города областного значения)
по бюджетному планированию
Местный уполномоченный орган области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) по бюджетному планированию:
1) разрабатывает проект среднесрочной фискальной политики исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) на соответствующий финансовый год;
2) разрабатывает проект решения местного представительного органа по утверждению бюджета области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) на соответствующий финансовый год и представляет их на рассмотрение аппарата акима области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения);
3) разрабатывает проект решения акима области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) о реализации решения местного представительного органа об утверждении бюджета области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) на соответствующий финансовый год;
4) разрабатывает и утверждает годовой план финансирования бюджета области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) на соответствующий финансовый год;
5) вносит предложения по уточнению (корректировке) бюджета области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) на соответствующий финансовый год;
6) осуществляет оценку эффективности бюджетных программ области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) на соответствующий финансовый год.
Статья 64-3. Компетенция местных уполномоченных органов
области, города республиканского значения,
столицы по исполнению бюджета
Местный уполномоченный орган области, города республиканского значения, столицы по исполнению бюджета:
1) организует работу по исполнению областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы;
2) координирует работу местных уполномоченных органов по исполнению бюджета района (города областного значения);
3) участвует в прогнозировании поступлений в областной бюджет, в бюджет города республиканского значения, столицы;

4) облыстық бюджетке, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетiне түсетiн түсiмдердiң және оларды қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерiстердi әзiрлейдi, бекiтедi және енгiзедi;
5) мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына сәйкес облыстық бюджеттiк бағдарламалардың (кiшi бағдарламалардың), республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттiк бағдарламаларының (кiшi бағдарламаларының) әкiмшiлерiне рұқсат бередi;
6) мiндеттемелер бойынша өздерiнiң жеке қаржыландыру жоспарларына сәйкес облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетiнен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге рұқсат бередi;
7) облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң қаражаты есебiнен берiлетiн бюджеттiк кредиттердiң берiлуiн, оларға қызмет көрсетiлуiн және нысаналы пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады, олардың есепке алынуын, мониторингiн және қайтарылуын қамтамасыз етедi;
8) облыстың, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң атқарылуына мониторингiн жүзеге асырады;
9) облыстық бюджеттi, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетiн және облыс бюджетiн атқару жөнiндегi ұсыныстарды тұжырымдайды.
64-4-бап. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың)
бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi
органдарының құзыретi
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдары:
1) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетiн атқару жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады;
2) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетiне түсетiн түсiмдердi болжамдауға қатысады
3) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетiне түсетiн түсiмдердiң және оларды қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерiстердi әзiрлейдi, бекiтедi және енгiзедi;
4) мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына сәйкес аудандық (қалалық) бюджеттiк бағдарламалардың (кiшi бағдарламалардың) әкiмшiлерiне рұқсат бередi;
5) мiндеттемелер бойынша өздерiнiң жеке қаржыландыру жоспарларына сәйкес аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге рұқсат бередi;
6) аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң қаражаты есебiнен берiлетiн бюджеттiк кредиттердiң берiлуiн, оларға қызмет көрсетiлуiн және мақсатты пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады, олардың есепке алынуын, мониторингiн және қайтарылуын қамтамасыз етедi;
7) аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң атқарылуына мониторингiн жүзеге асырады;
8) аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiн атқару жөнiндегi ұсыныстарды тұжырымдайды;

4) разрабатывает, утверждает и вносит изменения в сводные планы поступлений и финансирования областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы;
5) выдает разрешения администраторам областных бюджетных программ, бюджетных программ городов республиканского значения, столицы в соответствии со сводными планами финансирования по обязательствам;
6) выдает разрешения государственным учреждениям, финансируемым из областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы в соответствии с их индивидуальными планами финансирования по обязательствам;
7) осуществляет предоставление, обслуживание и контроль за целевым использованием бюджетных кредитов за счет средств областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы, обеспечивает их учет, мониторинг и возврат;
8) осуществляет мониторинг исполнения бюджета области, города республиканского значения, столицы;
9) вырабатывает предложения по исполнению областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы и бюджета области.
Статья 64-4. Компетенция местных уполномоченных органов
района (города областного значения) по
исполнению бюджета
Местный уполномоченный орган района (города областного значения) по исполнению бюджета:
1) организует работу по исполнению бюджета района (города областного значения);
2) участвует в прогнозировании поступлений в бюджет района (города областного значения);
3) разрабатывает, утверждает и вносит изменения в сводные планы поступлений и финансирования бюджета района (города областного значения);
4) выдает разрешения администраторам районных (городских) бюджетных программ в соответствии со сводными планами финансирования по обязательствам;
5) выдает разрешения государственным учреждениям, финансируемым из бюджета района (города областного значения) в соответствии с их индивидуальными планами финансирования по обязательствам;
6) осуществляет предоставление, обслуживание и контроль за целевым использованием бюджетных кредитов за счет средств бюджета района (города областного значения), обеспечивает их учет, мониторинг и возврат;
7) осуществляет мониторинг исполнения бюджета района (города областного значения);
8) вырабатывает предложения по исполнению бюджета района (города областного значения);

9) өткен қаржы жылы үшiн аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiн атқару жөнiндегі есептiлiктi құрады.";
47) 66-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) алдағы үш жылдық кезеңде және жоспарланып отырған қаржы жылында қаржыландыру үшiн бюджеттiк бағдарламалардың (кiшi бағдарламалардың) тiзбесiн айқындау, мемлекеттiк емес секторға берiлетiн функцияларды және бюджеттiк бағдарламалар паспорттарының жобаларын ескере отырып, орта мерзiмдi фискалдық саясатқа, мемлекеттiк функцияларды талдау нәтижелерiне негiзделе отырып, оларды iске асыру тетiктерiн айқындау жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу;";
48) 68-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"Республикалық және жергiлiктi бюджеттердi және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына жiберiлетiн, бюджетке түсетiн түсiмдердi жоспарлау жоспарланып отырған кезеңге арналған республикалық және жергiлiктi бюджет түсiмдерiнiң көлемiн және стратегиялық мiндеттерiмен және басымдықты ескере отырып, мемлекеттiң әлеуметтiк-экономикалық даму мiндеттерiне сәйкес оларды пайдалану бағыттарын айқындау жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлеу процесi болып табылады.";
49) 69-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сабақтастық принципi - республикалық және жергiлiктi бюджеттердi, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына жiберiлетiн, бюджетке түсетiн түсiмдердi алдыңғы кезеңде негiзге алынған республиканың әлеуметтiк-экономикалық даму, орта мерзiмдi фискалдық саясат бағыттарын сақтап, бағдарламаларды iске асыру тиiмдiлiгiн бағалау мен өткен және ағымдағы қаржы жылдары бюджетiнiң атқарылу нәтижелерiн ескере отырып жоспарлау;
2) тармақшада:
"бюджеттi" деген сөз "республикалық және жергiлiктi бюджеттердi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"арналған" деген сөзден кейiн "стратегиялық және" деген сөздермен толықтырылсын;
"алдағы" деген сөздiң алдынан "республиканың немесе өңiрдiң" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) шығыстардың мұнай түсiмдерiне тәуелдiлiгiн азайту қағидаты - мұнай емес сектордың мақсатты дамуы есебiнен мұнай емес тапшылықтың мөлшерiн азайту.";
50) 70-бапта:
1-тармақта:
үшiншi абзац алып тасталсын;
төртiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"республиканың немесе өңiрдiң стратегиялық және әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi кезеңге арналған басым бағыттарын ескере отырып, бюджет қаражатын жұмсаудың басым бағыттарын;";
бесiншi абзац алып тасталсын;
2-тармақта:
"орта мерзiмдi әлеуметтiк-экономикалық даму жоспары" деген сөздер "стратегиялық және орта мерзiмдi әлеуметтiк-экономикалық және даму жоспарлары" деген сөздермен ауыстырылсын;
"мен бағалау" деген сөздер алып тасталсын;
"талдау" деген сөзден кейiн "және бағдарламаларды бағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
"жоспары" деген сөзден кейiн "және бюджеттiк бағдарламаларды әзiрлеу мен iске асыруды бағалау" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Бюджеттi әзiрлеу немесе нақтылау кезiнде орта мерзiмдi фискалдық саясаттың негізгi бағыттары түзетiлетiн жағдайларда оған өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлуi мүмкiн.";
3-тармақта:
бiрiншi бөлiктегi "1 маусымына" деген сөздер "1 қыркүйегiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктегi "Жергілiктi атқарушы органның", "жергiлiктi атқарушы органдар" деген сөздер "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органының", "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзацтағы "1 шiлдесiне" деген сөздер "1 қазанына" деген сөздермен ауыстырылсын;

9) составляет отчетность по исполнению бюджета района (города областного значения) за истекший финансовый год.";
47) подпункт 3) статьи 66 изложить в следующей редакции:
"3) выработка предложений по определению перечня бюджетных программ (подпрограмм) для финансирования в предстоящем трехлетнем периоде и планируемом финансовом году, определению механизма их реализации, исходя из среднесрочной фискальной политики, результатов анализа государственных функций с учетом функций, передаваемых в негосударственный сектор, оценки эффективности программ и проектов паспортов бюджетных программ;";
48) пункт 1 статьи 68 изложить в следующей редакции:
"1. Планирование республиканского и местных бюджетов и поступлений в бюджет, направляемых в Национальный фонд Республики Казахстан, является процессом разработки предложений по определению объемов поступлений республиканского и местных бюджетов на планируемый период и направлений их использования со стратегическими задачами и с учетом приоритетности и в соответствии с задачами социально-экономического развития государства.";
49) в статье 69:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) принцип преемственности - планирование республиканского и местных бюджетов, поступлений в бюджет, направляемых в Национальный фонд Республики Казахстан, с соблюдением направлений социально-экономического развития республики, среднесрочной фискальной политики, принятых за основу в предыдущий период, с учетом результатов оценки эффективности реализации программ и исполнения бюджета истекшего и текущего финансовых годов;";
в подпункте 2):
слово "бюджета" заменить словами "республиканского и местных бюджетов";
после слова "направлений" дополнить словами "стратегического и";
после слова "развития" дополнить словами "республики или региона";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) принцип снижения зависимости расходов от нефтяных поступлений - уменьшение размера ненефтяного дефицита за счет целенаправленного развития ненефтяного сектора.";
50) в статье 70:
в пункте 1:
абзац третий исключить;
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"приоритетные направления расходования бюджетных средств с учетом приоритетных направлений стратегического и социально-экономического развития республики или региона на среднесрочный период";
абзац пятый исключить;
в пункте 2:
слова "среднесрочного плана" заменить словами "стратегических и среднесрочного планов";
слова "и оценки" исключить;
после слова "год" дополнить словами "и оценки программ";
дополнить словами "и оценки разработки и реализации бюджетных программ";
дополнить абзацем следующего содержания:
"В среднесрочную фискальную политику могут вноситься изменения и дополнения в случаях, если корректируются ее основные направления при разработке или уточнении бюджета.";
в пункте 3:
в части первой слова "до 1 июня" заменить словами "до 1 сентября";
часть вторую после слов "органа", "органами" дополнить словами "области, города республиканского значения, столицы";
в абзаце втором слова "до 1 июля" заменить словами "до 1 октября";

51) 73-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган орта мерзiмдi фискалдық саясат негiзiнде:
1) басым бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) қамтитын басым бюджеттiк бағдарламалардың (кiшi бағдарламалардың) тiзбесiн;
2) ағымдағы бюджеттiк бағдарламалар мен бюджеттiк даму бағдарламалары үшiн бюджет шығыстарының лимитiн қалыптастырады:
Басым бюджеттiк бағдарламалардың тiзбесi бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган белгiлеген нысанда өткен жылғы есептiк деректердi және ағымдағы жылға арналған жоспарлы көрсеткiштердi көрсете отырып бюджеттiк бағдарламаларды айқындайды.
Басым бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) қалыптастыру бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) қамтитын бюджеттiк бағдарламалардың (кiшi бағдарламалардың) тiзбесi негізiнде жүзеге асырылады.
Бұл ретте, жоспарланатын кезеңнiң бiрiншi жылында iске асырылуы басталатын басым бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тiзбелерiне енгiзiлетiн бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) қоса алғанда, бюджеттiк бағдарламалар мынадай талаптарға жауап беруi тиiс:
1) мемлекеттiк функцияларға сәйкестiгi;
2) мемлекеттiк, салалық (секторалдық), өңiрлiк бағдарламаларға сәйкестiгi;
3) орта мерзiмдi фискалдық саясаттың негiзгi бағыттары;
4) бюджеттiк инвестициялық жобалар (бағдарламалар) үшiн - техникалық-экономикалық негiздемесi экономикалық сараптамасының оң қорытындысының болуы мiндеттi.";
3-тармақтағы "Бюджет" деген сөз "Бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) қоса алғанда, бюджеттiк бағдарламалардың (кiшi бағдарламалардың) тiзбесiн және бюджет" деген сөздермен ауыстырылсын;
52) 74-бапта:
2-тармақта:
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган жеткiзген басым бюджеттiк бағдарламаларды қоса алғанда, бюджеттiк бағдарламалардың (кiшi бағдарламалардың) тiзбесi;
мынадай мазмұндағы жетiншi абзацпен толықтырылсын:
"бюджеттiк бағдарламалар паспорттарының жобасы;
бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi жүргiзген бюджеттiк бағдарламалардың тиiмдiлiгiн бағалау нәтижелерi.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы бөлiктермен толықтырылсын:
"Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi:
1) бюджет шығыстарының жеткiзiлген лимитi шеңберiнде бюджеттiк бағдарлама паспорты жобасының мақсаттарын, мiндеттерiн, iс-шараларын, күтiлетiн нәтижелерiн, көрсеткiштерiн нақтылайды;
2) қатаң түрде бюджет шығыстарының жеткiзiлген лимиттерi шеңберiнде алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамдық көрсеткiштердi көрсете отырып, олар бойынша шығыстар сомасын айқындайды.";
4-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) басым бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) қамтитын басым бюджеттiк бағдарламалардың (кiшi бағдарламалардың) тiзбесi;";
3), 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

51) в статье 73:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган по бюджетному планированию на основе среднесрочной фискальной политики формирует:
1) перечень приоритетных бюджетных программ (подпрограмм), включающий приоритетные бюджетные инвестиционные проекты (программы);
2) лимиты расходов бюджета для текущих бюджетных программ и бюджетных программ развития.
Перечень приоритетных бюджетных программ (подпрограмм) определяет бюджетные программы с указанием отчетных данных за истекший год и плановых показателей на текущий год в установленной центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию форме.
Формирование перечня приоритетных бюджетных инвестиционных проектов (программ) осуществляется на основании перечня бюджетных программ (подпрограмм), включающего бюджетные инвестиционные проекты (программ).
При этом бюджетные программы, включая бюджетные инвестиционные проекты (программы), включаемые в перечень приоритетных бюджетных программ (подпрограмм) с началом реализации в первый год планируемого периода, должны отвечать следующим требованиям:
1) соответствие государственным функциям;
2) соответствие государственным, отраслевым (секторальным), региональным программам;
3) основным направлениям среднесрочной фискальной политики;
4) для бюджетных инвестиционных проектов (программ) - наличие положительного заключения экономической экспертизы технико-экономического обоснования.";
пункт 3 после слова "Доведение" дополнить словами "перечня бюджетных программ (подпрограмм), включающего бюджетные инвестиционные проекты (программы),";
52) в статье 74:
в пункте 2:
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"перечня приоритетных бюджетных программ (подпрограмм), включающего приоритетные бюджетные инвестиционные проекты (программы), доведенного уполномоченным органом по бюджетному планированию;";
дополнить абзацами следующего содержания:
"проекта паспортов бюджетных программ;
результатов оценок эффективности бюджетных программ, проведенных администратором бюджетных программ.";
пункт 3 дополнить частями следующего содержания:
"Администратор бюджетной программы:
1) в рамках доведенных лимитов расходов бюджета уточняет цели, задачи, мероприятия, ожидаемые результаты, индикаторы проекта паспорта бюджетной программы;
2) определяет суммы расходов по ним с указанием прогнозных показателей на предстоящий трехлетний период в рамках доведенных лимитов расходов бюджета.";
в пункте 4:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) перечень приоритетных бюджетных программ (подпрограмм), включающий приоритетные бюджетные инвестиционные проекты (программы);";
подпункты 3), 4) изложить в следующей редакции:

"3) бюджеттiк бағдарламаны iске асыру кезеңiне байланысты үш жылдық кезеңге арналған нақтыланған мақсаттарымен, мiндеттерiмен, iс-шараларымен, орындау мерзiмiмен, күтiлетiн нәтижелерiмен, көрсеткiштермен бюджеттiк бағдарлама паспортының жобасы;
4) бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi жүргiзген бюджеттiк бағдарламалардың тиiмдiлiгiн бағалау нәтижелерi;";
5) тармақша алып тасталсын;
екiншi бөлiктегi "өздерiнiң иелiгiнде қалатын ақша түсiмдерi мен шығыстарының" деген сөздер "ақша түсiмдерiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бөлiктермен толықтырылсын:
"Бiлiм беру, орман шаруашылығы және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы мемлекеттiк мекемелердiң негiзгi емес қызметiне байланысты бюджеттiк бағдарламалар бойынша шығыстар көлемi олар өткiзетiн тауарлардан (жұмыстардан, қызметтерден) түсетiн ақша түсiмдерiнiң болжамынан аспауы тиiс.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi алдағы қаржы жылына арналған өтiнiмдi бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға мiндеттi түрде ағымдағы қаржы жылының 1 маусымына дейiн бередi.";
5-тармақ алып тасталсын;
7, 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Бюджеттiк бағдарлама паспортының жобасы мақсаттарды, нормативтiк-құқықтық негiздеменi, мiндеттердi, iс-шараларды, жауапты орындаушыларды, орындау мерзiмдерiн, ұлттық валютадағы құнын, бюджеттiк бағдарламаны қаржыландыру көздерiн, күтiлетiн нәтижелердi, көрсеткiштердi айқындайтын құжат болып табылады.
Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi бюджеттiк бағдарламаның паспорты жобасын құрудың дұрыстығына үшiн жауапты болады.
8. Субсидиялауға жiберiлетiн шығындарды қоспағанда, бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) бойынша шығыстарды есептеу бюджеттiк бағдарламалардың нормативтiк, сандық, құндық көрсеткiштерi және бекiтiлген заттай нормалар негiзiнде жүзеге асырылады.
Бюджеттiк субсидиялар мөлшерi өз қаражаты есебiнен заңды тұлғалар мен және шаруа (фермер) қожалықтары жабатын құнды шегерiп тастағанда, заңды, жеке тұлғалардың және шаруа (фермер) қожалықтарының қызмет құнын жабуға жiберiлетiн сома ретiнде айқындалды.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi бюджеттiк өтiнiмнiң есептерi негiзiнде жасалуына және олардың сенiмдiлiгiне жауапты болады.";
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi бюджеттiк өтiнiмдi шығыстар лимитi шегiнде енгiзуге мiндеттi.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң бюджеттiк бағдарламаларының (кiшi бағдарламаларының) жалпы құны шығыстар лимиттерiнен асып түскен жағдайда бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға бюджеттiк өтiнiмнiң құрамында:
бекiтiлген мемлекеттiк, салалық (секторалды), өңiрлiк бағдарламаларды, оның iшiнде олардың iс-шаралар жоспарларын;
заттай нормаларды;
бюджеттiк бағдарламалардың (кiшi бағдарламалардың) сандық және құндық көрсеткiштерiн;
ұсынылатын шаралар негiздемесiн өзгерту жөнiндегi ұсынысты табыс етедi.";

"3) проект паспорта бюджетной программы с уточненными целями, задачами, мероприятиями, сроками выполнения, ожидаемыми результатами, индикаторами на трехлетний период, в зависимости от периода реализации бюджетной программы;
4) результаты оценок эффективности бюджетной программы, проведенных администратором бюджетной программы;";
подпункт 5) исключить;
в части второй слова "и расходов", ", остающихся в их распоряжении," исключить;
дополнить частями следующего содержания:
"Объемы расходов по бюджетным программам, связанным с неосновной деятельностью государственных учреждений в сфере образования, лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий, не должны превышать прогноза поступлений денег от реализации ими товаров (работ, услуг).
Бюджетная заявка на предстоящий финансовый год представляется администратором бюджетных программ центральному уполномоченному органу по бюджетному планированию до 1 июня текущего финансового года.";
пункт 5 исключить;
пункты 7, 8 изложить в следующей редакции:
"7. Проект паспорта бюджетной программы является документом, определяющим цели, нормативно-правовое основание, задачи, мероприятия, ответственных исполнителей, сроки выполнения, стоимость в национальной валюте, источники финансирования бюджетной программы, ожидаемые результаты, индикаторы.
Администратор бюджетной программы несет ответственность за правильность составления проекта паспорта бюджетной программы.
8. Расчеты расходов по бюджетной программе (подпрограмме), за исключением затрат, направляемых на субсидирование, осуществляются на основании нормативных, количественных, стоимостных показателей бюджетных программ и утвержденных натуральных норм.
Размер бюджетных субсидий определяется как сумма, направляемая на покрытие стоимости деятельности юридических, физических лиц и крестьянских (фермерских) хозяйств за минусом стоимости, покрываемой самими юридическими лицами и крестьянскими (фермерскими) хозяйствами за счет собственных средств.
Администратор бюджетных программ несет ответственность за составление бюджетной заявки на основании расчетов и за их достоверность.";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. Администратор бюджетной программы обязан вносить бюджетную заявку в пределах лимита расходов.
В случае превышения общей стоимости бюджетных программ (подпрограмм) администратора бюджетных программ над лимитами расходов, администраторы бюджетных программ в составе бюджетной заявки представляют в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию предложения по изменению:
утвержденных государственных, отраслевых (секторальных), региональных программ, в том числе их планов мероприятий;
натуральных норм;
количественных и стоимостных показателей бюджетных программ (подпрограмм);
обоснование предлагаемых мер.";

53) 75-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бюджеттiк өтiнiмдердi бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган қарап, осы Кодекстiң 35-бабының 4-тармағына сәйкес оларға бағалау жүргiзедi және солар бойынша тиiстi қорытынды дайындайды.
Бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi бюджеттiк өтiнiмдi қағаз тасығышта және бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның ақпараттық жүйесiн пайдалану арқылы электрондық құжат түрiнде енгiзуге мiндетті.
Бюджеттiк өтiнiм бюджеттiк заңнаманың оны жасау және табыс ету жөнiндегi талаптарына сәйкес болмаған жағдайда, бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган бюджеттiк өтiнiмдi бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсiне қайтарады.
Бюджеттiк өтiнiм бюджеттiк жоспарлау жөнiндегі орталық уәкiлеттi органның ақпараттық жүйесiнде болмаса және бюджеттiк өтiнiм қағаз тасығышта берiлгенмен сәйкес келмеген жағдайда, бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган оны қарамай бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсiне қайтарады.
Ағымдағы жылғы 1 шiлдеден кейiн және республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң жобаларын Қазақстан Республикасының Парламентiнде және тиiстi мәслихаттарда қарау, бекiту сатысында, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң бюджеттiк өтiнiмiн бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган қарағаннан және ол бойынша бюджеттiк комиссия шешiм қабылдағаннан кейiн басым бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) қамтитын басым бюджеттiк бағдарламалардың (кiшi бағдарламалардың) тiзбесiн толықтыруға рұқсат етiлмейдi.";
54) 76-бапта:
3-тармақта:
2) тармақша "төменгi мөлшерi" деген сөздерден кейiн ", ең төменгi күнкөрiс деңгейi" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) мемлекет кепiлдемесiн беру лимитi;";
4-тармақта:
2), 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына жiберiлетiн, бюджетке түсетiн түсiмдердiң көлемi;
3) тiкелей салықтары (жергiлiктi бюджеттерге есепке алынатын салықтарды қоспағанда), Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына есепке алынатын шикi мұнайды және газ конденсатын өндiрумен және (немесе) өткiзумен айналысатын мұнай секторы кәсiпорындарының тiзбесi;";
55) 86-бапта:
3-тармақтағы "Осы Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда, бюджеттiң" деген сөздер "Бюджеттiң" деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "атқарылуына қызмет көрсетудi" деген сөздер "атқарылуы бойынша рәсiмдердi" деген сөздермен ауыстырылсын;
56) 87-бапта:
1-тармақтағы "iс-шараларға бюджет қаражатын пайдалану" деген сөздерден кейiн ", күтiлетiн нәтижелер мен көрсеткiштерге қол жеткiзу" деген сөздермен толықтырылсын;

53) пункт 1 статьи 75 изложить в следующей редакции:
"1. Бюджетные заявки рассматриваются уполномоченным органом по бюджетному планированию, который проводит их оценку в соответствии с пунктом 4 статьи 35 настоящего Кодекса и готовит по ним соответствующее заключение.
Администратор бюджетной программы обязан вносить бюджетную заявку на бумажном носителе и в виде электронного документа посредством использования информационной системы центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию.
В случае несоответствия бюджетной заявки требованиям бюджетного законодательства по ее составлению и представлению бюджетная заявка возвращается администратору бюджетной программы уполномоченным органом по бюджетному планированию.
В случае отсутствия в информационной системе центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию бюджетной заявки и несоответствия с бюджетной заявкой, представленной на бумажном носителе, уполномоченный орган по бюджетному планированию возвращает ее администратору бюджетных программ без рассмотрения.
После 1 июля текущего года и на стадии рассмотрения, утверждения проектов республиканского и местных бюджетов в Парламенте Республики Казахстан и соответствующих маслихатах не допускается дополнение перечня приоритетных бюджетных программ (подпрограмм), включающего приоритетные бюджетные инвестиционные проекты (программы) на предстоящий финансовый год, после рассмотрения центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию бюджетной заявки администратора бюджетных программ и принятия решения бюджетной комиссией по ней.";
54) в статье 76:
в пункте 3:
подпункт 2) дополнить словами ", прожиточный минимум";
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) лимит предоставления поручительства государства;";
в пункте 4:
подпункты 2), 3) изложить в следующей редакции:
"2) объемы поступлений в бюджет, направляемых в Национальный фонд Республики Казахстан;
3) перечень предприятий нефтяного сектора, занимающихся добычей и (или) реализацией сырой нефти и газового конденсата, по которым прямые налоги (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты) зачисляются в Национальный фонд Республики Казахстан;";
55) в статье 86:
в пункте 3 слова ", кроме случаев, предусмотренных настоящим Кодексом" исключить;
в пункте 5 слова "обслуживание исполнения" заменить словами "процедуры по исполнению";
56) в статье 87:
в пункте 1 слово "мероприятия" заменить словами "реализацию мероприятий, достижение ожидаемых результатов и индикаторов";

2, 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Уақтылылық принципi - белгіленген мерзiмдерде барлық түсiмдердi есепке алу, және жеке қаржыландыру жоспарлары мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес бюджет қаражатын пайдалану және Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген мерзiмде және тәртiппен оларды алушылардың шотына бюджет қаражатын есепке алу.
4. Кассаның бiрыңғайлық принципi - бюджетке түсетiн түсiмдердiң барлығын бiрыңғай қазынашылық шотқа есепке алу және көзделген шығыстардың барлығын бiрыңғай қазынашылық шоттан ұлттық валютамен жүзеге асыру.
Шетелдiк валюта түрлерi бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнде ашылған банк шоттарынан бюджетке түсетiн түсiмдер бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiне қайта айырбастауға өтiнiм берген күннен бастап үш жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей бiрыңғай қазынашылық шотқа қайта айырбасталуы және есепке алынуға тиiс.
Бюджет жүйесiнiң барлық деңгейiндегi бюджеттерi кассаның бiрыңғайлығы принципi негiзiнде атқарылады.";
57) 88-бапта:
1-тармақ "шот -" деген сөзден кейiн "кассаның бiрыңғайлығы принциптерiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Қолма-қол ақшаның бақылау шоттары бiрыңғай бюджеттiк сыныптамаға және мемлекеттiк мекемелердiң кодтарына сәйкес: мынадай операцияларды есепке алуға арналған:
1) республикалық және жергiлiктi бюджеттерге түсетiн түсiмдер және бiлiм беру, орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өткiзуден түсетiн ақшаны және олардың есебiнен төлемдердi қоспағанда, республикалық және жергiлiктi бюджеттерден жүргiзiлген төлемдер;
2) бiлiм беру, орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өткiзуден республикалық және жергiлiктi бюджеттерге түсетiн түсiмдер мен олар бойынша жүргізiлген төлемдер;
3) Осы Кодекстiң 23-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жiберiлетiн, бюджетке түсетiн түсiмдер және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiндегi Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының шоттарына жүргiзiлген аударымдар;
4) мемлекеттiк мекемелерге демеушiлiк, қайырымдылық көмектен түсетiн түсiмдер және олардың есебiнен жүргiзiлген төлемдер;
5) жеке немесе заңды тұлғаның мемлекеттiк мекемеге олар номиналды түрде қайтарылатын шартпен, алғашқы талап етуi бойынша немесе қандай да бiр мерзiмнен кейiн толық немесе бөлiп-бөлiп, алдын ала келiсiлген үстемесiмен не онсыз, жеке немесе заңды тұлғаларға тiкелей не тиiстi республикалық немесе жергiлiктi бюджеттерге берiлетiнiне қарамастан, беретiн ақша;
Сайлауларды қаржыландыру үшiн шоттар - жергiлiктi бюджеттердiң қолма-қол ақшасының бақылау шотынан басқа және Қазақстан Республикасының Президентiн, Парламентi депутаттарын, мәслихаттарын, сондай-ақ жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының мүшелерiн сайлаған кезде сайлау iс-шараларын өткiзуге арналған шығыстар бойынша операцияларды есепке алуға арналған жергiлiктi атқарушы органның қолма-қол ақшасының бақылау шоты.
Республикалық бюджеттен сайлауларды қаржыландыру үшiн шоттарына қаражатты аудару Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы жүзеге асырады.
Сайлауларды басқару үшiн шоттарындағы қаражатты жұмсауға аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары ғана құқылы.";

пункты 2, 4 изложить в следующей редакции:
"2. Принцип своевременности - зачисление поступлений в бюджет в установленные сроки и использование бюджетных средств в соответствии с индивидуальными планами финансирования и планами финансирования по платежам и зачисление бюджетных средств на счета их получателей в сроки и порядке, установленные Правительством Республики Казахстан.
4. Принцип единства кассы - зачисление всех поступлений в бюджет на единый казначейский счет и осуществление всех предусмотренных расходов с единого казначейского счета в национальной валюте.
Поступления в бюджет с банковских счетов по видам иностранных валют, открытых в Национальном Банке Республики Казахстан, должны быть реконвертированы и зачислены на единый казначейский счет не позднее трех рабочих дней со дня представления уполномоченным органом по исполнению бюджета заявки на реконвертацию в Национальный Банк Республики Казахстан.
Бюджеты всех уровней бюджетной системы исполняются на основе принципа единства кассы.";
57) в статье 88:
пункт 1 дополнить словами "на принципах единства кассы";
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Контрольные счета наличности предназначены для учета в соответствии с единой бюджетной классификацией и кодами государственных учреждений следующих операций по:
1) поступлениям в республиканский и местные бюджеты и произведенным платежам из республиканского и местных бюджетов, за исключением денег от реализации товаров (работ, услуг) в сфере образования, лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и платежей за счет них;
2) поступлениям в республиканский и местные бюджеты от реализации товаров (работ, услуг) в сфере образования, лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и произведенным по ним платежам;
3) поступлениям в бюджет, направляемым в Национальный фонд Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 23 настоящего Кодекса и произведенным переводам на счета Национального фонда Республики Казахстан в Национальном Банке Республики Казахстан;
4) поступлениям от спонсорской, благотворительной помощи для государственных учреждений и производимым за счет них платежам;
5) деньгам, передаваемым физическим или юридическим лицом государственному учреждению на условиях их возвратности в номинальном выражении независимо от того, должны ли они быть возвращены по первому требованию или через какой-либо срок, полностью или по частям с заранее оговоренной надбавкой либо без таковой непосредственно физическим или юридическим лицами, либо переданы соответствующему республиканскому или местным бюджетам.
Счета для финансирования выборов - контрольный счет наличности местного исполнительного органа, отличный от контрольного счета наличности местных бюджетов и предназначенный для учета операций по расходам на проведение избирательных мероприятий при выборах Президента, депутатов Парламента Республики Казахстан, маслихатов, а также членов органов местного самоуправления.
Перевод средств из республиканского бюджета на счета для финансирования выборов осуществляется Центральной избирательной комиссией Республики Казахстан.
Право расходования средств счета для финансирования выборов имеют только председатели территориальных избирательных комиссий.";

58) 89-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"89-бап. Бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды)
iске асыруды қаржыландыру
1. Мемлекеттiк органдардың бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) iске асыруы республикалық немесе жергiлiктi бюджеттер қаражаты есебiнен қаржыландырылады.
2. Ішкi iстер органдарының бюджеттiк бағдарламаларын (кiшi бағдарламаларын) қоспағанда, жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) iске асыру республикалық бюджеттен қаржыландыруға рұқсат етiлмейдi.
Ішкi iстер органдарының бюджеттiк бағдарламаларын (кiшi бағдарламаларын) қоспағанда, республикалық бюджеттен қаржыландырылатын бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) iске асыру жергiлiктi бюджеттен қаржыландыруға рұқсат етiлмейдi.
Бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) iске асыруды қаржыландыру екi және одан көп жергiлiктi бюджеттерден қаржыландыруға рұқсат етiлмейдi.";
59) 90-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бюджеттiк шот - бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын шығыстар бойынша операцияларды есепке алуды жүзеге асыратын, бiрыңғай бюджеттiк сыныптамасы кодтары мен мемлекеттiк мекемелердiң кодтарының құрамдастырылуы;";
2), 3) және 4) тармақшалар алып тасталсын;
6) тармақша "шотына" деген сөзден кейiн "екiншi деңгейдегi банктердегi" деген сөздермен толықтырылсын;
7) тармақшадағы "бюджеттi атқару жөнiндегi орталық атқарушы органға" деген сөздер "екiншi деңгейдегi банктерде" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органда" деген сөздер "қазынашылық органында" деген сөздермен ауыстырылсын;
60) 91-бапта:
3-тармақтағы "бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi" деген сөздер "қазынашылық" деген сөзбен ауыстырылсын; салымдарға (депозиттерге)" деген сөздер "депозиттерге" деген сөзбен ауыстырылсын;
6-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жоғары тұрған бюджет бөлген пайдаланылмаған нысаналы трансферттер мен бюджеттiк кредиттер сомаларын ағымдағы жылдың бюджетiн мәслихатта түзету арқылы жоғары тұрған бюджетке мiндеттi қайтаруға;";
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) өткен жылғы бюджетте бекiтiлген бюджеттiк инвестициялық жобаны оның бекiтiлген жылдық көлемiнiң он процентiнен аспайтын сомаға ағымдағы жылдың бюджетiн Қазақстан Республикасының Парламентiнде немесе мәслихатта нақтыламай-ақ, ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық немесе жергiлiктi бюджеттi түзету арқылы қаржыландыруды аяқтауға жұмсалуы мүмкiн. Мұндай шығыстар ағымдағы жылдың шығыстары болып табылады;";
2) тармақшадағы "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның қаулысы негiзiнде" деген сөздер "республикалық немесе жергiлiктi бюджеттi түзету арқылы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) және 4) тармақшалар алып тасталсын;

58) статью 89 изложить в следующей редакции:
"Статья 89. Финансирование реализации бюджетных программ
(подпрограмм)
1. Реализация государственными органами бюджетных программ (подпрограмм) финансируется за счет средств республиканского или местных бюджетов.
2. Не допускается финансирование из республиканского бюджета реализации бюджетных программ (подпрограмм), финансируемых из местного бюджета, за исключением бюджетных программ (подпрограмм) органов внутренних дел.
Не допускается финансирование из местного бюджета реализации бюджетных программ (подпрограмм), финансируемых из республиканского бюджета, за исключением бюджетных программ (подпрограмм) органов внутренних дел.
Не допускается финансирование реализации бюджетной программы (подпрограммы) из двух и более местных бюджетов.";
59) в статье 90:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) бюджетный счет - комбинация кодов единой бюджетной классификации и кодов государственных учреждений, по которым осуществляется учет операций по расходам, осуществляемым за счет бюджетных средств;";
подпункты 2), 3) и 4) исключить;
подпункт 6) дополнить словами "в банках второго уровня";
в подпункте 7) слова "центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета" заменить словами "в банках второго уровня";
60) в статье 91:
в пункте 3 слова "во вклады (депозиты)" заменить словами "в депозиты";
в пункте 6:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) на обязательный возврат сумм неиспользованных целевых трансфертов и бюджетных кредитов в вышестоящий бюджет, выделивший их, путем корректировки бюджета текущего года в маслихате;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) на завершение финансирования бюджетного инвестиционного проекта, утвержденного в бюджете прошлого года, на сумму не более десяти процентов от его утвержденного годового объема без уточнения бюджета текущего года в Парламенте Республики Казахстан или маслихате посредством корректировки республиканского или местного бюджета на текущий финансовый год. Такие расходы будут являться расходами текущего года;";
в подпункте 2) слова "на основании постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа" заменить словами "посредством корректировки республиканского или местного бюджета";
подпункты 3) и 4) исключить;

61) 92-бап мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) жеке қаржыландыру жоспарлары;";
62) 93-бапта:
2-тармақта:
1) тармақшадағы "толық" деген сөз "жалпы сомада" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) төмен тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттер мен кредиттердi бөлу;";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Республикалық бюджеттi нақтылаған жағдайда тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды iске асыру туралы Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң қаулысы тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы заңға Қазақстан Республикасының Президентi қол қойған күннен бастап он күн iшiнде бекiтiледi.
Жергiлiктi бюджеттi нақтылаған жағдайда тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiн iске асыру туралы жергiлiктi атқарушы органның қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы жергiлiктi атқарушы органның қаулысы тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы жергiлiктi мәслихат шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы мәслихат шешiмi бекiтiлгеннен кейiн екi апта мерзiмде бекiтiледi.";
63) 94-бапта:
2-тармақ "отырып жасалады" деген сөздерден кейiн "және бюджеттiк бағдарламалардың тиiмдiлiгiн бағалау yшiн негiз болып табылады" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) мемлекеттiк функциялар мемлекеттiк басқару органының бiр деңгейiнен екiншiсiне, бiр мемлекеттiк органнан екiншiсiне немесе мемлекеттiк емес секторға берiлген;";
2) тармақша "Қазақстан Республикасы" деген сөздердiң алдынан ", мақсаттар, мiндеттер, iс-шаралар, жауапты орындаушылар, iске асыру мерзiмдерi, күтiлетiн нәтижелер мен көрсеткiштер өзгерген жағдайда" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшадағы "қажет болған" деген сөздерден кейiн ";" белгiсi қойылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) осы Кодекстiң 108-бабының 5-тармағында көзделген";
64) 96-бапта:
1-тармақтағы "бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi" деген сөздер "қазынашылық" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтың 2) тармақшасы "бюджет деңгейлерi" деген сөздер "республикалық, жергiлiктi бюджеттер мен Қазақстан Республикасы Ұлттық қор" деген сөздермен ауыстырылсын;
65) 98-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"98-бап. Түсiмдердi республикалық, жергiлiктi бюджеттер мен
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры арасында бөлу
Түсiмдердi республикалық, жергiлiктi бюджеттер мен Қазақстан Республикасы Ұлттық қор арасында бөлудi осы Кодекске сәйкес әрбiр жұмыс күнi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жүзеге асырады.";

61) статью 92 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) индивидуальные планы финансирования;";
62) в статье 93:
в пункте 2:
в подпункте 1) слова "приводится в развернутом виде" заменить словами "представляется общей суммой";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) распределение целевых трансфертов и кредитов нижестоящим бюджетам;";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. В случае уточнения республиканского бюджета, постановление Правительства Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год утверждается в течении десяти дней со дня подписания Президентом Республики Казахстан закона о внесении изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете на соответствующей финансовый год.
В случае уточнения местного бюджета, постановление местного исполнительного органа о внесении изменений и дополнений в постановление местного исполнительного органа о реализации решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год утверждается в двухнедельный срок после утверждения решения маслихата о внесении изменений и дополнений в решение маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.";
63) в статье 94:
пункт 2 дополнить словами "и являются основой для оценки эффективности бюджетных программ";
в пункте 3:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) передачи государственных функций из одного уровня государственного управления в другой, из одного государственного органа в другой или в негосударственный сектор;";
подпункт 2) дополнить словами "в случае изменения цели, задач, мероприятий, ответственных исполнителей, сроков реализации, ожидаемых результатов и индикаторов;";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) предусмотренных пунктом 5 статьи 108 настоящего Кодекса";
64) в статье 96:
в подпункте 2) пункта 2 слова "уровнями бюджетов" заменить словами "республиканским, местными бюджетами и Национальным фондом Республики Казахстан";
65) статью 98 изложить в следующей редакции:
"Статья 98. Распределение поступлений между
республиканским, местными бюджетами и
Национальным фондом Республики Казахстан
Распределение поступлений между республиканским, местными бюджетами и Национальным фондом Республики Казахстан осуществляется каждый рабочий день центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в соответствии с настоящим Кодексом.";

66) 100-бапта:
1-тармақ "уәкiлеттi органның," деген сөздерден кейiн "қазынашылық органдарының," деген сөздермен толықтырылсын;
"толық және уақтылы орындауға" деген сөздер "мақсатқа уақтылы қол жеткiзуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мiндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларын, мiндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын жасау және бекiту;";
6) тармақшасы алып тасталсын;
67) 101-бапта:
2-тармақта:
"әкiмшiлерi" деген сөзден кейiн "жеке қаржыландыру жоспарларын ескере отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) Мемлекеттiк мекемелер жеке қаржыландыру жоспарларын әзiрлейдi және оларды бекiту үшiн және бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын әзiрлеу үшiн бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiне бередi.";
6-тармақ "мен қаржыландырудың" деген сөздерден кейiн "және жеке қаржыландыру жоспарының" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi жеке қаржыландыру жоспарларын бекiтудi қамтамасыз етедi және оларды бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға табыс етедi.
Бюджет шығыстарының экономикалық жiктемесiне сәйкес мiндеттемелер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарлары мен жеке қаржыландыру жоспарлары, ал төлемдер бойынша айларға бөле отырып, бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) бөлiнiсiнде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға табыс етедi.";
8-тармақта:
екiншi бөлiктегi 1), 2), 3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiне:
бюджеттiк бағдарламаның паспортына сәйкес келу;
бюджеттiк бағдарламаның паспортында көзделген iс-шараларды уақтылы әрi сапалы орындауды және бюджет қаражатын тиiмдi пайдалануды қамтамасыз ету;
2) мемлекеттiк мекемелерге:
мiндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес мемлекеттiк мекемелер қабылдайтын мiндеттемелердi орындауды қамтамасыз ету;
жеке қаржыландыру жоспарларының бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларына сәйкес келуi;";
68) 102-бапта:
1-тармақтағы "Түсiмдер" деген сөз "Жоғары тұрған бюджеттен алынған пайдаланылмаған нысаналы трансферттердi шегерiп тастағандағы бюджет қаражатының бос қалдықтарын ескере отырып, бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) деңгейiндегi" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ "қаржыландырудың" деген сөзден кейiн "төлемдер бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
"қаржыландыру" деген сөз "қаржыландырудың төлемдер бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
"сәйкес" деген сөзден кейiн "мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттемелер қабылдауы және" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақ "орталық" деген сөзден кейiн "қазынашылық орган" деген сөздермен толықтырылсын;
"жергiлiктi уәкiлеттi органдар" деген сөздер "облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкiлеттi органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жылдық сомаларды қоса алғанда, түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзудi орталық қазынашылық органы, жергiлiктi бюджеттер бойынша - бюджеттi атқару жөнiндегi облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкiлеттi органдары Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртiппен жүзеге асырады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Бюджеттi атқару жөнiндегi облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкiлеттi органдары түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын аумақтық қазынашылық органдарға табыс етедi.";
69) 103-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мiндеттемелер бойынша бюджеттiк бағдарламалардың (кiшi бағдарламалардың) қаржыландыру жоспарларына және жеке қаржыландыру жоспарларына сәйкес рұқсаттар берiледi.";
70) 104-бапта:
1-тармақтағы "қаржыландыру жоспарларында бекiтiлген сомалар" деген сөздер "жеке қаржыландыру жоспарларында бекiтiлген соммаларға сәйкес берiлген сомалар, рұқсаттар" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы бөлiктермен толықтырылсын:
"Мемлекеттiк мекемелердiң азаматтық-құқықтық мәмiлелерiн тiркеуді жүзеге асырған кезде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган оларды берiлген рұқсаттар сомаларына сәйкестiгiн тексередi.
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның және мемлекеттiк мекемелердiң бiрiншi басшысының қолы және мөрi қойылған азаматтық-құқықтық мәмiлелердi (мiндеттемелердi) тiркеу туралы хабарлама бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органда азаматтық-құқықтық мәмiлелердi (мiндеттемелердi) тiркеу туралы растайтын құжат болып табылады.
Хабарламаның нысанын, оны ресiмдеу тәртiбiн, ұсынуды Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.";
3-тармақтағы "мемлекеттiк мекемелердiң азаматтық-құқықтық мәмiлелер жасасуына" деген сөздер "мемлекеттiк мекемелер жасасқан азаматтық-құқықтық мәмілелер тiркеуге" деген сөздермен ауыстырылсын;

66) в статье 100:
в пункте 1 слова "полное и своевременное выполнение" заменить словами "своевременное достижение цели";
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) составление и утверждение индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам, планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам и платежам;";
подпункт 6) исключить;
67) в статье 101:
в пункте 2:
после слов "администраторами бюджетных программ" дополнить словами "с учетом индивидуальных планов финансирования";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Индивидуальные планы финансирования разрабатываются государственными учреждениями и передаются администраторам бюджетных программ для их утверждения и разработки планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм).";
в пункте 6 слова "и финансирования" заменить словами "и индивидуальных планов финансирования";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Администраторы бюджетных программ обеспечивают утверждение индивидуальных планов финансирования и представляют их в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм) и индивидуальные планы финансирования по обязательствам в соответствии с экономической классификацией расходов бюджета, а по платежам в разрезе бюджетных программ (подпрограмм) с разбивкой по месяцам представляются в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета.";
в пункте 8:
в части второй подпункты 1), 2), 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"1) администраторами бюджетных программ:
соответствие паспорту бюджетной программы;
обеспечение своевременного и качественного выполнения мероприятий, предусмотренных паспортом бюджетной программы, и эффективного использования бюджетных средств;
2) государственными учреждениями:
обеспечение выполнения принимаемых обязательств государственных учреждений в соответствии с индивидуальным планом финансирования по обязательствам и платежам;
соответствие индивидуальных планов финансирования планам финансирования бюджетных программ (подпрограмм);";
68) в статье 102:
пункт 1 дополнить словами "на уровне бюджетной программы (подпрограммы) с учетом свободных остатков бюджетных средств за вычетом неиспользованных целевых трансфертов, полученных из вышестоящего бюджета";
в пункте 3:
после слов "поступлений и финансирования", "программ (подпрограмм)" дополнить словами "по платежам";
после слов "установленных сроков" дополнить словами "принятие государственными учреждениями обязательств и";
69) пункт 2 статьи 103 изложить в следующей редакции:
"2. Разрешения выдаются уполномоченными органами по исполнению бюджета в соответствии с планами финансирования бюджетных программ (подпрограмм) и индивидуальными планами финансирования по обязательствам.";
70) в статье 104:
в пункте 1 слово "утвержденных" заменить словами "разрешений, выданных в соответствии с суммами, утвержденных индивидуальными";
пункт 2 дополнить частями следующего содержания:
"При осуществлении регистрации гражданско-правовых сделок государственных учреждений центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета проверяет их на соответствие суммам выданных разрешений.
Подтверждающим документом о регистрации гражданско-правовых сделок в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета является уведомление о регистрации гражданско-правовых сделок (обязательств) государственных учреждений с подписью первого руководителя и оттисками гербовых печатей центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и государственного учреждения.
Форма, порядок оформления, предъявления уведомления определяется Правительством Республики Казахстан.";
в пункте 3 слова "Заключение государственными учреждениями гражданско-правовых сделок" заменить словами "Регистрация гражданско-правовых сделок, заключенных государственными учреждениями";

71) 105-бапта:
1-тармақ "орталық" деген сөзден кейiн "қазынашылық органы" деген сөздермен толықтырылсын;
2, 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Растайтын құжаттар - бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның бiрiншi басшылары тiркелген азаматтық-құқықтық мәмiленiң шарттарына немесе Қазақстан Республикасының заңнамалық актiсiне сәйкес келетiн тауарларды жеткiзу, жұмыстарды орындау немесе қызметтердi көрсету бойынша қызметтер көрсететiн заңды тұлғалар мемлекеттiк мекеменiң бiрiншi басшысы мен бас бухгалтерi қол қойған және олардың мөрi және төлеушоттары бар мемлекеттiк мекемелердiң азаматтық-құқықтық мәмiлелерiн (мiндеттемелерiн) тiркеу туралы хабарлама.
Мемлекеттiк мекемелердiң заңды тұлғалар тауарларды жеткiзу, жұмыстарды орындау немесе қызметтердi көрсету жөнiнде көрсеткен қызметтердi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органда тiркелгендерге сәйкес алғанын растаудың дұрыстығы үшiн мемлекеттiк мекеме жауапты болады.
3. Төлеуге берiлетiн шот - мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттемелердi орындағанын растайтын құжат және бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган үшiн бюджет қаражатын алушының пайдасына төлемдер мен аударымдарды жүзеге асыру үшiн негiз болып табылады.
Бюджеттен төленетiн төлемдер мен аударымдар оларды жүргiзу уақытында тиiстi бюджеттегi қолма-қол ақшаның бақылау шотындағы бюджет қаражатының қалдығы шегiнде жүзеге асырылады.
Төлеуге берiлетiн шоттарды ресiмдеу, ұсыну, пайдалану нысанын, тәртiбiн Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайды.
Төлем құжаттарын ресiмдеу, ұсыну және пайдалану тәртiбi Қазақстан Республикасының төлемдер және ақша аударымдары туралы заңдарында белгiленедi.";
4-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) экономикалық сыныптама бойынша мiндеттемелер жөнiндегi қаржыландыру жоспарлары мен жеке қаржыландыру жоспарларына және бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) деңгейiнде төлемдер мен мемлекеттiк мекемелердiң тiркелген мiндеттемелерiнiң сомалары бойынша қаржыландыру жоспарлары мен жеке қаржыландыру жоспарларына;";
5-тармақ мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган бюджет қаражатын алушы тарапынан мiндеттемелердi толық орындаған кезде төлемдер мен аударымдарды жүзеге асыруды растау үшiн жүргiзiлген төлемдер туралы деректермен бiрге Азаматтық-құқықтық мәмiлелердi (мiндеттемелердi) тiркеу туралы хабарлама береді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Бюджеттi атқару жөнiндегі орталық уәкiлеттi органның инкассалық өкiмдердi орындауы Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн тәртiппен жүзеге асырылады.";

71) в статье 105:
пункты 2, 3 изложить в следующей редакции:
"2. Подтверждающие документы - уведомления о регистрации гражданско-правовых сделок (обязательств) государственных учреждений с подписями первого руководителя центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, юридических и физических лиц, оказывающих услуги по поставке товаров, выполнению работ или оказанию услуг, соответствующих условиям зарегистрированной гражданско-правовой сделки или законодательному акту Республики Казахстан, первого руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения и с их печатью, и счета к оплате.
Ответственность за достоверность подтверждения полученных государственными учреждениями оказанных юридическими и физическими лицами услуг по поставке товаров, выполнению работ или оказанию услуг в соответствии с зарегистрированными гражданско-правовыми сделками в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета несет государственное учреждение.
3. Счет к оплате - документ, подтверждающий выполнение государственными учреждениями обязательств и является основанием для центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета для осуществления платежей и переводов в пользу получателя бюджетных средств.
Платежи и переводы из бюджета осуществляются в пределах остатка бюджетных средств на контрольном счете наличности соответствующего бюджета на время их проведения.
Форма, порядок оформления, предъявления, использования счетов к оплате определяется Правительством Республики Казахстан.
Порядок оформления, предъявления и использования платежных документов устанавливается законодательством Республики Казахстан о платежах и переводах денег.";
в пункте 4:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) планам финансирования и индивидуальным планам финансирования по обязательствам по экономической классификации и планам финансирования и индивидуальным планам финансирования по платежам на уровне бюджетной программы (подпрограммы) и суммам зарегистрированных обязательств государственных учреждений.";
пункт 5 дополнить частью следующего содержания:
"Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета для подтверждения осуществления платежей и переводов при полном выполнении обязательств со стороны получателя бюджетных средств выдает уведомление о регистрации гражданско-правовых сделок (обязательств) с данными о проведенных платежах.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Исполнение инкассовых распоряжений центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.";

72) 106-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бюджеттi атқару жөнiндегі уәкiлетті орган төлемдердiң уақтылылығы мен толықтығын қамтамасыз ету үшiн бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) деңгейiндегi ағымдағы жылдың тиiстi кезеңiне арналған төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес республикалық және жергіліктi бюджеттерге түсетiн түсiмдер мен бюджет қаражатының бос қалдықтарын және жүргiзiлетiн төлемдердi ескере отырып, бюджет қаражатының (қолма-қол ақшаның) күтiлетiн көлемiн айқындайды.
Мемлекеттiк мекемелердiң орындалған мiндеттемелерiн бюджет қаражатымен (қолма-қол ақшамен) уақтылы қамтамасыз ету бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның жауапкершiлiгi болып табылады.
Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган бюджет қаражатын (қолма-қол ақшаны) уақтылы басқарудың тиiмдi әдiсiн пайдаланады.
Қолма-қол ақша профицитi - өндiрiлетiн төлемдердiң болжамды көлемiнiң республикалық және жергiлiктi бюджеттерге түсетiн нақты түсiмдер мен ағымдағы қаржы жылынан бастап бюджет қаражатының бос қалдықтарының көлемiнен артуы.
Қолма-қол ақша тапшылығы - өндiрiлетiн төлемдердiң болжамды көлемiнiң республикалық және жергiлiктi бюджеттерге түсетiн түсімдер болжамы мен ағымдағы қаржы жылынан бастап бюджет қаражатының бос қалдықтарының көлемiнен артуы.
Тиiстi бюджеттiң ағымдағы қаржы жылының тиiстi кезеңiне арналған қолма-қол ақша тапшылығының жол берiлетiн шектi мөлшерi бекiтiлген, нақтыланған және түзетiлген республикалық және жергiлiктi бюджеттер тапшылығының тиiстi қаржы жылына арналған бекiтiлген сомасынан аспауға тиiс.
Ағымдағы жылдың тиiстi кезеңiнде республикалық бюджеттiң қолма-қол ақша тапшылығы болжамы жағдайында бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мемлекеттiк бағалы қағаздар шығарады.
Ағымдағы қаржы жылының тиiстi кезеңiнде тиiстi жергiлiктi бюджеттен қолма-қол ақша тапшылығы күтiлетiн жағдайда жергiлiктi атқарушы орган жоғары тұрған бюджеттен қарыз алуды жүзеге асырады.";
73) 107, 108-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"107-бап. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берiлетiн
кепiлдiк берiлген трансферттi пайдалану
1. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган ай сайын Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртiппен, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiмен келiсiм бойынша:
1) республикалық бюджетке түсетiн түсiмдер жөнiндегi және бюджет қаражатының қалдықтарын болжау негiзiнде тиiстi қаржы жылына арналған бекiтiлген республикалық бюджет туралы заң шеңберiнде бюджеттiк даму бағдарламалары (кiшi бағдарламалары) бойынша төлемдердi жүзеге асыру үшiн Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке берiлетiн кепiлдiк берiлген трансферттiң қажеттi сомасын айқындайды;

72) в статье 106:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для обеспечения своевременности и полноты платежей уполномоченный орган по исполнению бюджета определяет ожидаемые объемы бюджетных средств (наличности) с учетом поступлений в республиканский и местные бюджеты, свободных остатков бюджетных средств и проводимых платежей в соответствии с планами финансирования по платежам на уровне бюджетных программ (подпрограмм) на соответствующий период текущего финансового года.
Своевременное обеспечение бюджетными средствами (наличностью) выполненных обязательств государственных учреждений является ответственностью уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Уполномоченный орган по исполнению бюджета использует эффективный метод своевременного управления бюджетными средствами (наличностью).
Профицит наличности - превышение объема фактических поступлений в республиканский и местные бюджеты и свободных остатков бюджетных средств над объемом произведенных платежей с начала текущего финансового года.
Дефицит наличности - превышение прогнозных объемов производимых платежей над объемом прогноза поступлений в республиканский и местные бюджеты и свободных остатков бюджетных средств с начала текущего финансового года.
Предельно допустимый размер дефицита наличности соответствующего бюджета на соответствующий период текущего финансового года не должен превышать утвержденной суммы дефицита утвержденного, уточненного и скорректированного республиканского и местных бюджетов на соответствующий финансовый год.
В случае прогноза дефицита наличности республиканского бюджета в соответствующем периоде текущего финансового года, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета выпускает государственные ценные бумаги.
В случае прогноза дефицита наличности соответствующего местного бюджета в соответствующем периоде текущего финансового года, местный исполнительный орган осуществляет заимствование у вышестоящего бюджета.";
73) статьи 107, 108 изложить в следующей редакции:
"Статья 107. Использование гарантированного трансферта из
Национального фонда Республики Казахстан
1. Уполномоченный орган по исполнению бюджета в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан, по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан:
1) на основе прогноза по поступлениям в республиканский бюджет и остатков бюджетных средств определяет необходимые суммы гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет в рамках утвержденного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год объема гарантированного трансферта для осуществления платежей по бюджетным программам (подпрограммам) развития;

2) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiне айлар бойынша соманы көрсете отырып, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке кепiлдiк берiлген трансферттi аудару туралы тиiстi өтiнiм жiбередi;
3) қажеттi сома Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ағымдағы қаржы жылының басындағы активтерiнiң үштен бiр бөлiгiнен асып түскен жағдайда бюджеттiк даму бағдарламаларын (кiшi бағдарламаларын) асып түсу сомасына тең мөлшерде бюджет қаражатымен қамтамасыз етедi.";
108-бап. Бюджеттi атқару мониторингi
1. Бюджеттi атқару мониторингiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдар, бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi қаржыландыру жоспарларының жылдық сомаларының ай бойынша бөлiнуiн, қаржыландыру жоспарларына бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi енгiзетiн өзгерiстердiң негiздiлiгiн талдау және бағалау, қаржыландыру жоспарларының орындалмау себептерiн анықтау, бюджеттiк бағдарламалардың орындалуы туралы есеп жасау арқылы жүзеге асырады.
2. Бюджеттi атқару мониторингiнiң барысында бюджеттi атқару жөнiндегі орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдар:
1) Қазақстан Республикасының Yкiметiне және әкiмдiктерге - бюджеттiң уақтылы және тиiмдi атқарылмау себептерiн көрсете отырып және тиiстi бюджеттi одан әрi атқару жөнiндегi ұстанымдар туралы ұсынымдармен бюджеттiң атқарылуы туралы ақпаратты;
2) республикалық және жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне бюджеттiң атқарылуы бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларынан кешеуiлдеп жүрiп жатқан бюджеттiк бағдарламалар жөнiндегi ақпаратты;
3) тиiстi бюджет комиссияларына ағымдағы, сол сияқты алдағы жоспарланып отырған қаржы жылында жекелеген бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) бойынша жылдық жоспарлы мақсаттарды қайта қарау қажеттiгi туралы ақпаратты;
4) алдағы қаржы жылына арналған бюджеттi жоспарлау кезiнде есепке алу үшiн бюджет комиссияларының жұмыс органдарына жiбередi.
3. Мемлекеттiк мекеменiң өткен жылдардағы дебиторлық берешегiнiң сомасы азаматтық-құқықтық мәмiле шарттарында көзделген тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) жеткiзу арқылы өтеуге, не шартқа (бекiтiлген келiсiмге) сәйкес тиiстi бюджеттiң кiрiсiне қайтарылуға тиiс.
4. Бюджеттiк және экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органдар бюджеттiң атқарылуын талдау негiзiнде Қазақстан Республикасының Yкiметiне немесе жергiлiктi атқарушы органға бюджеттi нақтылау (түзету) туралы ұсыныс беруге құқылы.
5. Мемлекеттiк мекемелер бюджеттiк бағдарламаның жоспарланған iс-шараларын тиiстi тауарлардың (жұмыстың, қызметтердiң) нақты бағасының болжамды бағаларға қарағанда төмендеуi әсерiнен аз көлемдегi бюджет қаражатына орындаған жағдайда, пайдаланылмаған жоспарлы сомалардың қалдығы мақсаттарға табысты қол жеткiзу және бюджеттiк бағдарламаның мiндеттерi мен iс-шаралары тiзбесiн кеңейту үшiн қажеттi қосымша iс-шараларды орындауға жiберiлуi мүмкiн.
Осы мақсаттарда бюджеттiк бағдарламаның паспортына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiледi, бұларды тиiстi негiздемелерiмен және есептерiмен бiрге бюджет комиссиясы қарайды.
Бұл ретте, бюджет комиссиясы осы Кодекске сәйкес бюджеттiк жоспарлау және бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлетті органдар табыс ететiн тиiстi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi бойынша тиiстi бюджеттiк бағдарламаларды iске асыру тиiмдiлiгiн бағалау және бюджет қаражатын игеру мониторингiнiң бюджеттiк жоспарлау және бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органдар табыс ететiн нәтижелерiн қарайды.

2) направляет соответствующую заявку в Национальный Банк Республики Казахстан о перечислении гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет с указанием суммы по месяцам;
3) в случае превышения необходимой суммы одной третьей части активов Национального фонда Республики Казахстан на конец финансового года, предшествующего году разработки республиканского бюджета, обеспечивает бюджетные программы (подпрограммы) развития бюджетными средствами в размере, равном сумме превышения.
Статья 108. Мониторинг исполнения бюджета
1. Мониторинг исполнения бюджета осуществляется центральным и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета, администраторами бюджетных программ посредством анализа и оценки помесячного распределения годовых сумм планов финансирования, обоснованности вносимых администраторами бюджетных программ изменений в планы финансирования, выявления причин неисполнения планов финансирования, составления отчета об исполнении бюджетных программ.
2. В ходе мониторинга исполнения бюджета центральным и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета направляется информация:
1) в Правительство Республики Казахстан и акиматы - об исполнении бюджета с указанием причин несвоевременного и неэффективного исполнения бюджета и рекомендациями о подходах по дальнейшему исполнению соответствующего бюджета;
2) администраторам республиканских и местных бюджетных программ по тем бюджетным программам, по которым исполнение бюджета идет с отставанием от планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм);
3) в соответствующие бюджетные комиссии о необходимости пересмотра годовых плановых назначений по отдельным бюджетным программам (подпрограммам) как в текущем, так и в предстоящем планируемом финансовом году;
4) в рабочие органы бюджетных комиссий для учета при планировании бюджета на предстоящий финансовый год.
3. Сумма дебиторской задолженности государственного учреждения прошлых лет подлежит погашению посредством поставки товаров (работ, услуг), предусмотренных условиями гражданско-правовой сделки, либо возврату в доход соответствующего бюджета в соответствии с договором (ратифицированным соглашением).
4. Уполномоченные органы по бюджетному и экономическому планированию вправе на основании анализа исполнения бюджета представить в Правительство Республики Казахстан или местный исполнительный орган предложения об уточнении (корректировке) бюджета.
5. В случае выполнения государственными учреждениями запланированных мероприятий бюджетной программы за меньший объем бюджетных средств от утвержденной суммы в индивидуальном плане финансирования вследствие снижения фактических цен на соответствующие товары (работы, услуги) по сравнению с прогнозными ценами остаток неиспользованных плановых сумм может быть направлен на выполнение дополнительных мероприятий, необходимых для лучшего достижения целей и расширения перечня задач и мероприятий бюджетной программы.
В этих целях вносятся изменения в паспорт бюджетной программы, которые рассматриваются на бюджетной комиссии с соответствующими обоснованиями и расчетами.
При этом, на бюджетной комиссии рассматриваются результаты оценки эффективности реализации соответствующей бюджетной программы и мониторинга исполнения бюджета по соответствующему администратору бюджетных программ, представляемые уполномоченными органами по бюджетному планированию и по исполнению бюджета в соответствии с настоящим Кодексом.

6. Болжамды бағалармен салыстырғанда тиiстi тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) нақты бағалардың төмендеуi жағдайларын қоспағанда, аталған бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi бойынша бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) бойынша қаржыландыру жоспарларының сомаларын атқармаған жағдайда пайдаланылмаған жоспарлы сомалардың қалдықтары мөлшерiнде бюджет қаражатын пайдалану мақсатында бюджеттiк бағдарламалар паспорттарына өзгерiстер енгiзуге рұқсат етiлмейдi.
7. Бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) бойынша бюджет қаражатының ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша қалыптасқан қалдықтарын бюджеттен тыс аккредитивтiк немесе басқа да шоттарға аударуға рұқсат етiлмейдi.";
74) 109-бап алып тасталсын;
75) 110-баптың 3-тармағындағы "Осы Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздер алып тасталсын;
76) 19-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"19-тарау. Республикалық және жергiлiктi бюджеттердi нақтылау және түзету процесiнiң негiзгi ережелерi";
77) 111-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"111-бап. Республикалық және жергiлiктi бюджеттердi нақтылау";
1, 2 және 3-тармақтардағы "Бюджеттi", "бюджеттi", "бюджет" деген сөздер "Республикалық және жергiлiктi бюджеттердi", "республикалық және жергiлiктi бюджеттердi", "республикалық және жергiлiктi бюджеттер" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "бюджеттiң кiрiстерi" деген сөздер "жоғары тұрған бюджеттен берiлетiн трансферттердi, пәтерлердi және ауыл шаруашылық мақсаттағы жер учаскелерiн сатудан түсетiн түсiмдердi қоспағанда, республикалық және жергiлiктi бюджеттер кiрiстерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
78) 112-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"112-бап. Республикалық және жергiлiктi бюджеттердi нақтылау
қағидаттары"
мәтiн бойынша "Бюджеттердi", "бюджеттi", "бюджет" деген сөздер "Республикалық және жергiлiктi бюджеттердi", "республикалық және жергiлiктi бюджеттердi", "республикалық және жергiлiктi бюджеттер" деген сөздермен ауыстырылсын;
79) 113-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Секвестр - бюджет қаражатының шығыстарын белгiлi бiр шектерде қысқартуды көздейтiн арнайы тетiк, ол республикалық және жергiлiктi бюджеттердi атқару кезiнде бекiтiлген республикалық және жергiлiктi бюджеттерге түсетiн түсiмдер толық түспейтiн, соның нәтижесiнде бекiтiлген бюджеттiк бағдарламаларды толық көлемде қаржыландыру мүмкiн болмайтын жағдайда енгiзiледi.";
5 және 6-тармақтардағы "бюджеттi" деген сөз "республикалық және жергiлiктi бюджеттердi" деген сөздермен ауыстырылсын;
80) 116-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:

6. В случае неисполнения сумм планов финансирования по бюджетной программе (подпрограмме) по данному администратору бюджетных программ, за исключением случаев снижения фактических цен на соответствующие товары (работы, услуги) по сравнению с прогнозными ценами, внесение изменений в паспорта бюджетных программ с целью использования бюджетных средств в размере остатка неиспользованных плановых сумм не допускается.
7. Не допускается перевод остатков бюджетных средств по бюджетным программам (подпрограммам), образовавшихся по состоянию на 31 декабря текущего финансового года, на внебюджетные, аккредитивные и другие счета.";
74) статью 109 исключить;
75) в пункте 3 статьи 110 слова ", за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом" исключить;
76) заголовок главы 19 изложить в следующей редакции:
"Глава 19. Основные положения процесса уточнения и корректировки республиканского и местных бюджетов";
77) в статье 111:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 111. Уточнение республиканского и местных бюджетов";
в пунктах 1, 2 и 3 слово "бюджета" заменить словами "республиканского и местных бюджетов";
в пункте 4 слова "доходам бюджета" заменить словами "доходам республиканского и местных бюджетов, за исключением трансфертов из вышестоящего бюджета, поступлений от продажи квартир и земельных участков сельскохозяйственного назначения";
78) в статье 112:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 112. Принципы уточнения республиканского и местных
бюджетов";
по тексту слова "бюджета", "бюджетов" заменить словами "республиканского и местных бюджетов";
79) в статье 113:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Секвестр - специальный механизм, предусматривающий сокращение расходов бюджетных средств в определенных пределах, который вводится в случаях, когда при исполнении республиканского и местных бюджетов утвержденные поступления недопоступают в республиканский и местные бюджеты, в результате чего становится невозможным финансирование в полном объеме утвержденных бюджетных программ.";
в пунктах 5 и 6 слово "бюджета" заменить словами "республиканского и местных бюджетов";
80) статью 116 дополнить пунктом 6 следующего содержания:

"6. Тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы және жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың паспорттарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы мәслихаттың шешiмiн iске асыру туралы жергiлiктi атқарушы органның шешiмi мәслихаттың көрсетiлген шешiмiн бекiткеннен кейiн бес жұмыс күнi iшiнде қабылданады.";
81) 117-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бюджеттердi түзету - тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiн iске асыру туралы Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның қаулысына Қазақстан Республикасының Парламентiнде немесе мәслихатта нақтыламай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу, сондай-ақ бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламаларды Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен немесе жергiлiктi атқарушы органның шешiмiмен қаржы жыл iшiнде бюджеттiк бағдарламалардың әртүрлi әкiмшiлерi арасында бөлу арқылы бюджет көрсеткiштерiн өзгерту.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Егер түзету жүргiзiлгеннен кейiн бюджеттi нақтылау жүргiзiлген жағдайда бюджеттiң түзетiлген көрсеткiштерi бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламаларды бөлудi қоспағанда, нақтыланған бюджетте көрсетiледi.";
2-тармақта:
1) тармақша "жағдайларда" деген сөзден кейiн "және бюджеттiң атқарылуын талдау және бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) iске асырудың тиiмдiлiгiн бағалау нәтижелерi бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы Кодекстiң 91-бабының 6-тармағының 1), 2) тармақшаларында көзделген;";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) бюджеттiк бағдарламалардың түрлi әкiмшiлерi арасында бюджетте бюджеттiк бағдарламалардың бiр әкiмшiсi бойынша бекiтiлген бюджеттiк бағдарламалар қаражатын бөлген;";
3-тармақта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қаржы жылы iшiнде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның резервiнен төмен тұрған бюджетке қаражат бөлiнген;
"2) жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар және оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк мекемелер құрылған, таратылған, қайта ұйымдастырылған, олардың функциялары өзгерген жағдайларда жол берiледi. Түзету көрсетiлген жағдайларға байланысты тиiстi бюджеттiк бағдарламаларды тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихат шешiмiмен бекiтiлген (нақтыланған) осы бюджеттiк бағдарламалардың жалпы сомасы шегiнде қосу, бөлу, беру болып табылады;";

"6. Решения местного исполнительного органа о реализации решения маслихата о внесении изменений и дополнений в решение маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год и о внесении изменений и дополнений в паспорта местных бюджетных программ принимаются в течение пяти рабочих дней после утверждения указанного решения маслихата.";
81) в статье 117:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Корректировка бюджетов - изменение показателей бюджета посредством внесения изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о реализации закона о республиканском бюджете или решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, а также распределение между различными администраторами бюджетных программ в течение финансового года без уточнения в Парламенте Республики Казахстан или маслихате, в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В случае, если после произведенной корректировки проводится уточнение бюджета, скорректированные показатели бюджета отражаются в уточненном бюджете, за исключением распределения распределяемых бюджетных программ.";
в пункте 2:
в подпункте 1) после слов "государственных учреждений" дополнить словами "и по результатам анализа исполнения бюджета и оценки эффективности реализации бюджетных программ (подпрограмм)";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 6 статьи 91 настоящего Кодекса;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) распределении между различными администраторами бюджетных программ средств бюджетной программы, утвержденной в бюджете по одному администратору бюджетных программ;";
в пункте 3:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) выделения средств в течение финансового года из резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа области нижестоящему бюджету;
2) образования, ликвидации, реорганизации, изменения функций исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, и подведомственных им государственных учреждений. Корректировка заключается в слиянии, разделении, передаче соответствующих бюджетных программ, связанных с указанными случаями, в пределах общей суммы данных бюджетных программ, утвержденных (уточненных) решением маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год;";

мынадай мазмұндағы 2-1) және 2-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) бiрыңғай бюджеттiк сыныптамаға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлген;
2-2) бюджеттiк бағдарламалардың түрлi әкiмшiлерi арасында бюджетте бюджеттiк бағдарламалардың бiр әкiмшiсi бойынша бекiтiлген бюджеттiк бағдарламалар қаражатын бөлген";
3) тармақшадағы "жағдайларда" деген сөзден кейiн ";" белгiсi қойылып мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Кiшi сыныпқа өзгерiстер енгiзбей ерекшелiктер бойынша республикалық бюджеттi түзету жылдық жоспарды орындаған кезде қаржы жылы iшiнде, тұтастай кiшi сынып бойынша мына жағдайларда:
1) бюджетке түсетiн түсiмдердiң қысқаруын немесе ұлғаюын көздейтiн Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнiң қабылдануы жағдайларын қоспағанда, салық базасы өзгерген;
2) салықтық бақылау нәтижелерi бойынша жоспарланбаған түсiмдер (қайтарымдар);
3) нөлдiк ставкалар бойынша салық салынатын айналымдар бойынша қосылған құн салығын өтеудiң жоспарланбаған сомалары ұсынылған;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген өзге де жағдайларда жол берiледi.";
82) 118-бап "жүргiзу" деген сөзден кейiн "және мемлекеттiк мекемелердiң материалдық активтерiн есепке алу" деген сөздермен толықтырылсын;
83) 121-бапта:
1) тармақшада:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген тәртiппен мемлекеттiк мекемелер қалыптастыратын есептерiн:";
төртiншi және алтыншы абзацтар алып тасталсын;
2) тармақшадағы бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi қалыптастыратын есептерiн:";
төртiншi абзац мынадай мазмұндағы абзацпен ауыстырылсын:
"бюджеттiк бағдарламаларды (кiшi бағдарламаларды) iске асыру тиiмдiлiгін бағалау туралы есептi";
бесiншi абзац алып тасталсын;
3) тармақшада:
екiншi абзацтағы "мемлекеттiк" деген сөз "шоғырландырылған" деген сөзбен ауыстырылсын;
кейiн мынадай мазмұндағы үшiншi абзацпен толықтырылсын:
"Осы кодекстiң 23-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетiн түсiмдер және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiне Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының шоттарына аударымдар туралы есептi;";
төртiншi абзац "бюджеттiк" деген сөздiң алдынан "осы Кодекстiң 108-бабына сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
сегiзiншi абзац алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"қолма-қол ақшаның тиiстi бақылау шоттарының ахуалы туралы есептi;
мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттемелердi орындау ахуалы туралы есептi.";
84) 123-бапта:
3-тармақта:
"орындалмаған" деген сөз "төленбеген" деген сөзбен ауыстырылсын;
"кассалық атқарылуын" деген сөздер "бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша төленген мiндеттемелердi" деген сөздермен ауыстырылсын.

дополнить подпунктами 2-1) и 2-2) следующего содержания:
"2-1) внесения изменений и дополнений в единую бюджетную классификацию;
2-2) распределении между различными администраторами бюджетных программ средств бюджетной программы, утвержденной в бюджете по одному администратору бюджетных программ;";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Корректировка республиканского бюджета по спецификам без внесения изменений в подкласс допускается в течение финансового года при исполнении годового плана в целом по подклассу в случаях:
1) изменения налоговой базы, за исключением случаев принятия законодательных актов Республики Казахстан, предусматривающих сокращение или увеличение поступлений в бюджет;
2) не планируемых поступлений (возвратов) по результатам налогового контроля;
3) предъявление не планируемых сумм возврата налога на добавленную стоимость по оборотам, облагаемым по нулевой ставке;
4) в иных случаях, установленных законодательством Республики Казахстан.";
82) статью 118 дополнить словами "и учета материальных активов государственных учреждений";
83) в статье 121:
в подпункте 1):
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1) отчеты, формируемые государственными учреждениями в установленном Правительством Республики Казахстан порядке:";
абзацы четвертый и шестой исключить;
в подпункте 2):
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2) отчеты, формируемые администраторами бюджетных программ в установленном Правительством Республики Казахстан порядке:";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"отчет об оценке эффективности реализации бюджетных программ (подпрограмм);";
абзац пятый исключить;
в подпункте 3):
в абзаце втором после слова "государственного" дополнить словами "и консолидированного";
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"отчет о поступлениях в Национальный фонд Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 23 настоящего Кодекса и переводах на счета Национального фонда Республики Казахстан в Национальный банк Республики Казахстан;";
абзац четвертый дополнить словами "согласно статье 108 настоящего Кодекса;";
абзац восьмой исключить;
дополнить абзацами следующего содержания:
"отчет о состоянии соответствующих контрольных счетов наличности;
отчет о состоянии выполнения обязательств государственных учреждений.";
84) в статье 123:
в пункте 3:
слово "невыполненные" заменить словом "неоплаченные";
слова "кассовое исполнение" заменить словами "оплаченные обязательства по бюджетной программе (подпрограмме)";

4-тармақтың 2) тармақшасындағы "тиiмдiлiгiн бағалауды қоса алғанда, олардың" деген сөздер алып тасталсын;
85) 124-баптың 1-тармағы "алғаннан кейiн" деген сөздерден кейiн "ғана" деген сөздермен ауыстырылсын;
86) 125-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жергiлiктi бюджеттi атқару туралы жылдық есеп бекiтiлген, нақтыланған, түзетiлген жергiлiктi бюджеттi, жергiлiктi бюджеттiң бюджеттiк бағдарламасы (кiшi бағдарламасы) бойынша тiркелген, төленбеген және төленген мiндеттемелердi көрсетедi.";
87) 127-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетiн атқару туралы жылдық есеп бекiтiлген, нақтыланған, түзетiлген ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетiн, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң бюджеттiк бағдарламасы (кiшi бағдарламасы) бойынша тiркелген, төленбеген және төленген мiндеттемелердi көрсетедi.";
88) 130-баптың 1-тармағындағы "1 сәуiрiнен" деген сөздер "1 мамырынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
89) 131-баптағы "мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуден түсетiн өз иелiгiнде қалатын ақшаны" деген сөздер алып тасталсын;
90) 132-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мақсатсыз пайдалану - нәтижесiнде бюджеттiк бағдарламаның паспортында көзделген мақсаттарға қол жеткiзiлмеген бюджет қаражатын және байланысты гранттарды, мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекет активтерiн Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнде көзделген мақсаттарға пайдалану;";
4) тармақшада:
"негiзсiз" деген сөзден кейiн "(заңсыз)" деген сөзбен толықтырылсын;
"өз иелiгiнде қалатын" деген сөздер алып тасталсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) бюджет процесiне қатысушылар, банк жүйесiнiң субъектiлерiн қоспағанда, мемлекеттiң қатысуымен субъектiлер, байланысты гранттарды, мемлекет активтерiн, мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды пайдаланатын бюджет қаражатын алушылар, қаржы және заңды тұлғалар мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiлерi болып табылады.";
8) тармақшадағы "өз иелiгiнде қалатын" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) қаржылық тәртiп бұзушылық - бюджет қаражатын және мемлекет активтерiн, байланысты гранттарды пайдалануға байланысты қатынастарды реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлердiң ережелерiн бұзуға әкеп соғатын құқыққа қайшы әрекет (әрекет немесе әрекетсiздiк).";
91) 28-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"28-тарау. Мемлекеттiк қаржылық бақылау";
92) 133-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

в подпункте 2) пункта 4 слова ", включая оценку их эффективности" исключить;
85) пункт 1 статьи 124 после слов "финансовый год" дополнить словом "только";
86) пункт 3 статьи 125 изложить в следующей редакции:
"3. Годовой отчет об исполнении местного бюджета отражает утвержденный, уточненный, скорректированный местный бюджет, зарегистрированные, неоплаченные и оплаченные обязательства по бюджетной программе (подпрограмме) местного бюджета.";
87) пункт 3 статьи 127 изложить в следующей редакции:
"3. Годовой отчет об исполнении бюджета района (города областного значения) отражает утвержденный, уточненный, скорректированный бюджет района (города областного значения) зарегистрированные, неоплаченные и оплаченные обязательства по бюджетной программе (подпрограмме) бюджета района (города областного значения).";
88) в пункте 1 статьи 130 слова "1 апреля" заменить словами "1 мая";
89) в статье 131 слова "денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении" исключить;
90) в статье 132:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) нецелевое использование - использование бюджетных средств, в результате которого не достигнуты цели и индикаторы, предусмотренные паспортом бюджетной программы, и использование связанных грантов, гарантированных государством займов, активов государства на цели, не предусмотренные нормативными правовыми актами Республики Казахстан;";
в подпункте 4):
после слова "необоснованное" дополнить словом "(неправомерное)";
слова "денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении" исключить;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) объектами государственного финансового контроля являются участники бюджетного процесса, субъекты с участием государства, за исключением субъектов банковской системы, получатели бюджетных средств, физические и юридические лица, использующие связанные гранты, активы государства, гарантированные государством займы;";
в подпункте 8) слова ", остающихся в их распоряжении" исключить;
дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) финансовое нарушение - противоправное деяние (действие или бездействие) повлекшее за собой нарушение положений нормативных правовых актов, регулирующих отношения, связанных с использованием бюджетных средств и активов государства, связанных грантов.";
91) заголовок главы 28 изложить в следующей редакции:
"Глава 28. Государственный финансовый контроль";
92) подпункт 3) статьи 133 изложить в следующей редакции:

"3) тиiмдiлiктi бақылау - тексерудi iске асыру мерзiмдерi және бюджеттiк бағдарламаны iске асыру сатысында бюджет қаражатын пайдалану бөлiгiндегi бюджеттiк бағдарламаны, байланысты гранттарды, мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекет активтерiн тиiмдi iске асыру арқылы нәтижелерге қол жеткiзудi және көрсеткiштердi тексеру.
Тиiмдiлiктi бақылау тиiстi iс-шараларды iске асыру аяқталғаннан кейiн жүргiзiледi, олардан кейiн салынған қаражаттан нәтижелер алу мерзiмi басталады.";
93) 134-бапта:
"жаппай әдiспен" деген сөздер алып тасталсын;
1) тармақша "қызметiн" деген сөзден кейiн "барлық мәселелер бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
94) 136-бапта:
1) тармақша "актiлерi" деген сөзден кейiн "және (немесе) аудиторлық есептер" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша "бақылау нәтижелерi бойынша" деген сөздер ", сондай-ақ Республикалық бюджеттiк атқарылуын бақылайтын есеп комитетi қабылдаған шешiмдер бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
95) 138-бапта:
3-тармақта:
2) тармақша "бюджет қаражатының" деген сөздерден кейiн "байланысты гранттардың, мемлекет кепiлдiк берген қарыздардың, мемлекет активтерiнiң" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша "қаражаттарын" деген сөзден кейiн ", байланысты гранттарды, мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекет активтерiн" деген сөздермен толықтырылсын;
13) тармақша "атқарылу" деген сөзден кейiн "және мемлекеттiк мекемелердiң активтерiн пайдалану" деген сөздермен толықтырылсын;
17) тармақшада:
"уәкiлеттi органнан" деген сөздерден кейiн "бақылау объектiсiне қатысты ақпаратты иеленген басқа да ақпаратты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен" деген сөздермен толықтырылсын;
"бюджет қаражаттарының" деген сөздерден кейiн "байланысты гранттардың, мемлекеттiк мекемелер активтерiнiң, сондай-ақ салық құпиясын құрайтындарының" деген сөздермен толықтырылсын;
19) тармақша "атқарылуы" деген сөзден кейiн "және мемлекет активтерiн пайдалану" деген сөздермен толықтырылсын;
20) тармақша "республикалық бюджеттiң" деген сөздерден кейiн ", байланысты гранттардың, мемлекеттiк мекемелер активтерiнiң" деген сөздермен толықтырылсын;
21) тармақша "бюджет қаражатының" деген сөздерден кейiн ", байланысты гранттардың, мемлекеттiк мекемелер активтерiнiң" деген сөздермен толықтырылсын;
22) тармақшада:
"танысады" деген сөзден кейiн "және алады" деген сөздермен толықтырылсын;
"гранттарды" деген сөзден кейiн ", мемлекеттiк мекемелердiң активтерiн" деген сөздермен толықтырылсын;
23) тармақшада:
"республикалық бюджеттің атқарылуына" деген сөздерден кейiн ", байланысты гранттардың, мемлекет кепiлдiк берген қарыздардың, мемлекет активтерiнiң пайдаланылуына" деген сөздермен толықтырылсын;
"мемлекеттiк органдардың тиiстi мамандарын" деген сөздер "тиiстi мемлекеттiк органдарды" деген сөздермен ауыстырылсын;

"3) контроль эффективности - проверка достижения результатов и индикаторов экономичным путем реализации бюджетной программы, связанных грантов, гарантированных государством займов, активов государства в части сроков ее реализации и использования бюджетных средств на стадии реализации бюджетной программы.
Контроль эффективности проводится по завершению реализации соответствующих мероприятий, после которых наступает срок получения результатов от вложенных средств.";
93) в статье 134:
слова "сплошным методом" исключить;
подпункт 1) после слов "финансового контроля" дополнить словами "по всем вопросам";
94) в статье 136:
подпункт 1) дополнить словами "и (или) аудиторских отчетов";
подпункт 2) после слов "по результатам контроля" дополнить словами ", а также по решениям, принятым Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета";
95) в статье 138:
в пункте 3:
подпункт 2) после слов "бюджетных средств" дополнить словами ", связанных грантов, гарантированных государством займов, активов государства";
в подпункте 5) после слова "бюджета" дополнить словами ", связанных грантов, гарантированных государством займов, активов государства";
подпункт 13) дополнить словами "и использования активов государства";
в подпункте 17):
после слов "финансовых организаций" дополнить словами "и других юридических лиц, владеющих информацией относительно объекта контроля в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан,";
дополнить словами ", связанных грантов, активов государства.";
в подпункте 19) слово "бюджета" дополнить словами "и использования активов государства";
подпункт 20) дополнить словами ", связанных грантов, активов государства";
подпункт 21) дополнить словами ", связанных грантов, активов государства";
в подпункте 22):
после слова "беспрепятственно" дополнить словом "получать,";
после слова "грантов" дополнить словами "активов государства";
в подпункте 23):
после слов "за исполнением республиканского бюджета" дополнить словами ", использованием связанных грантов, гарантированных государством займов, активов государства";
слова "специалистов аудиторских организаций" заменить словами "аудиторские организации";

мынадай мазмұндағы 23-1) тармақшамен толықтырылсын:
"23-1) бақылау объектiсiнен бақылау қорытындысын растайтын және белгiленген заңнамалық тәртiппен құжаттауға және сақталуға тиiс тиiстi материалдарды алады;";
96) 145-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiлерi лауазымды тұлғаларының Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшiн жауапкершiлiгi олардың түрлерiне қарай, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленедi.";
97) мынадай мазмұндағы 145-1 - 145-2- баптармен толықтырылсын:
"145-1-бап. Қаржылық тәртiп бұзушылықтардың түрлерi
Қаржылық тәртiп бұзушылықтарға тәртiп бұзушылықтардың мынадай түрлерi жатады:
1) республикалық және жергіліктi бюджеттердiң қаражатын, байланысты гранттарды, мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекет активтерiн мақсатсыз пайдалану;
2) республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражатын, байланысты гранттарды, мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекет активтерiн негiзсiз (заңсыз) пайдалану;
3) республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражатын, байланысты гранттарды, мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекет активтерiн тиiмсiз пайдалану;
4) бюджетке түсетiн түсiмдердi уақтылы, толық есепке алмау, аудармау;
5) бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) iс-шараларын уақтылы iске асырмау;
6) бюджет қаражатын нәтижесiз пайдалану;
7) бюджеттiк есепке алу мен есептiлiктi бұзу;
8) бюджеттiк кредиттер, мемлекеттiк кепiлдiктер мен мемлекеттiң кепiлдемелерiн беру шарттары мен рәсiмдерiн бұзу.
145-2-бап. Бақылау iс-шараларының нәтижелерi туралы есептiлiк
1. Мемлекеттiк қаржылық бақылаудың нәтижелерi туралы бiрыңғай есептiлiктiң құрылымы осы Кодекстiң 145-1-бабында көрсетiлген анықталған қаржылық бұзушылықтардың түрлерiне сәйкес қалыптастырылады.
2. Бiрнеше мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының есептiлiгiнде қаржылық тәртiп бұзушылықтардың белгiлi бiр түрiн көрсетуге жол берiлмейдi.
Осы мақсаттарда мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары жүргiзген сыртқы және iшкi бақылау нәтижелерi бiрыңғай ақпараттық жүйеге есепке алынады.
3. Статистика жөнiндегі орталық уәкiлеттi органмен келiсiлген есептiлiк нысандарын Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылайтын есеп комитетi және iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган бекiтедi.
4. Мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiсiнiң белгiленген тәртiппен қаралмаған қарсылықтары бар бақылау материалдары есептiлiкке қосуға жiберiлмейдi.";
98) 147-баптың 1-тармағындағы "капиталын қалыптастыруға және ұлғайтуға" деген сөздер "капиталына" деген сөзбен ауыстырылсын;

дополнить подпунктом 23-1) следующего содержания:
"23-1) получает от объекта контроля соответствующие материалы (доказательства), подтверждающие заключение контроля и подлежащие в установленном законодательством порядке документированию и сохранности;";
96) статью 145 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Ответственность должностных лиц объектов государственного финансового контроля за нарушения законодательства Республики Казахстан в зависимости от их вида, устанавливается законами Республики Казахстан.";
97) дополнить статьями 145-1, 145-2 следующего содержания:
"Статья 145-1. Виды финансовых нарушений
К финансовым нарушениям относятся следующие виды нарушений:
1) нецелевое использование средств республиканского и местных бюджетов, связанных грантов, гарантированных государством займов, активов государства;
2) необоснованное (неправомерное) использование средств республиканского и местных бюджетов, связанных грантов, гарантированных государством займов, активов государства;
3) неэффективное использование средств республиканского и местных бюджетов, связанных грантов, гарантированных государством займов, активов государства;
4) несвоевременное, неполное зачисление, перечисление поступлений в бюджет;
5) несвоевременная реализация мероприятий бюджетных программ (подпрограмм);
6) нерезультативность использования бюджетных средств;
7) нарушения бюджетного учета и отчетности;
8) нарушения условий и процедур предоставления бюджетных кредитов, государственных гарантий.
Статья 145-2. Отчетность о результатах контрольных
мероприятий
1. Структура единой отчетности о результатах государственного финансового контроля формируется согласно видам выявленных финансовых нарушений, отраженных в статье 145-1 настоящего Кодекса.
2. Не допускается отражение одних и тех же финансовых нарушений в отчетности нескольких органов государственного финансового контроля.
В этих целях, результаты внешнего и внутреннего контроля проведенного органами государственного финансового контроля учитываются в единой информационной системе.
3. Формы отчетности, согласованные с центральным уполномоченным органом по статистике утверждаются Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета и центральным уполномоченным органом по внутреннему контролю.
4. Не допускается включение в отчетность материалов контроля с не рассмотренными в установленном порядке возражениями объекта государственного финансового контроля.";
98) в пункте 1 статьи 147 слова "в формировании и увеличении уставного капитала юридических лиц" заменить словами "уставном капитале юридических лиц";

99) 148-бапта:
2-тармақтың екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) жоспарлау үш кезеңде жүзеге асырылады:
1) Инвестициялық сипаттағы iс-шараларды мемлекеттiк, салалық (секторалдық) және өңiрлiк бағдарламаларды әзiрлеу сатысында әзiрлеу;
2) бюджеттiк бағдарламалар тiзбесiнiң құрамында бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тiзбесiн қалыптастыру және бекiту;
3) басым бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тiзбесiн бюджеттi әзiрлеу сатысында қалыптастыру және бекiту.;"
3-тармақтағы "капиталын қалыптастыруға және ұлғайтуға" деген сөздер "капиталына" деген сөзбен ауыстырылсын;
100) 149, 150-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"149-бап. Инвестициялық сипаттағы iс-шараларды әзiрлеу
1. Инвестициялық сипаттағы iс-шаралар мемлекеттiк, салалық (секторалдық) және өңiрлiк бағдарламалардың тiзбесiне кiредi.
2. Инвестициялық сипаттағы iс-шараларды әзiрлеу мемлекеттiк, салалық (секторалдық) және өңiрлiк бағдарламаларды әзiрлеу және келiсу сатысында жүзеге асырылады.
3. Инвестициялық сипаттағы iс-шаралар салалық сараптамадан өтуi тиiс.
4. Салалық уәкiлеттi органдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес:
саланың одан әрi дамуына ықпал ететiн саланың ағымдағы жай-күйi проблемаларын анықтауды;
жоба мақсаттарының республиканың немесе өңiрдiң стратегиялық, орта мерзiмдi және даму бағдарламалары мен жоспарларына сәйкес саланың даму басымдықтарына және саладағы қазiргi проблемалардың шешiлуiне сәйкестiгiн;
жобаның мақсаттарына қол жеткiзудiң баламалы нұсқаларын;
жобаны iске асырған және iске асырмаған жағдайларда саладағы жағдайды;
жобаны iске асырудан түсетiн пайданы бөлудi бағалау жөнiндегi ұсынылатын шешiмдердiң негiздiлiгi мен тиiмдiлiгi үшiн жауапты болады.
5. Инвестициялық сипаттағы iс-шараларды әзiрлеу тәртiбiн мемлекеттiк, салалық (секторалдық) және өңiрлiк бағдарламаларды әзiрлеу тәртiбi құрамында Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.";
150-бап. Бюджеттiк инвестициялық жобалардың
(бағдарламалардың) тiзбесiн қалыптастыру тәртiбi
1. Бекiтiлген мемлекеттiк, салалық (секторалдық) және өңiрлiк бағдарламалар;
бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) техника-экономикалық негiздемелерiнiң болуы;
бюджеттiк инвестициялық жобаның (бағдарламаның) техника-экономикалық негiздемелерiнiң экономикалық сараптамаларының оң қорытындысы;
бюджет комиссиясының шешiмдерi үшiн негiз болып табылады.

99) в статье 148:
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Планирование бюджетных инвестиционных проектов (программ) осуществляется в три этапа:
1) разработка мероприятий, носящих инвестиционный характер, на стадии разработки государственных, отраслевых (секторальных), региональных программ;
2) формирование и утверждение перечня бюджетных инвестиционных проектов (программ) в составе перечня бюджетных программ (подпрограмм) после утверждения государственных, отраслевых (секторальных), региональных программ;
3) формирование и утверждение перечня приоритетных бюджетных инвестиционных проектов (программ) на стадии разработки бюджета.";
в пункте 3 слова "формировании и увеличении уставного капитала юридических лиц" заменить словами "уставном капитале юридических лиц";
100) статьи 149, 150 изложить в следующей редакции:
"Статья 149. Разработка мероприятий, носящих инвестиционный
характер
1. Мероприятия, носящие инвестиционный характер входят в перечень мероприятий государственных, отраслевых (секторальных) и региональных программ.
2. Разработка мероприятий, носящих инвестиционный характер, осуществляется на стадии разработки и согласования государственных, отраслевых (секторальных) и региональных программ.
3. Мероприятия, носящие инвестиционный характер подлежат отраслевой экспертизе.
4. Отраслевые уполномоченные органы несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан за обоснованность и эффективность предлагаемых решений по оценке:
выявления проблем текущего состояния отрасли, которые влияют на дальнейшее развитие отрасли;
соответствия целей проекта приоритетам развития отрасли в соответствии со стратегическими, среднесрочными программами и планами развития республики или региона и решению существующих проблем в отрасли;
альтернативных вариантов достижения целей проекта;
ситуации в отрасли в случаях реализации и не реализации проекта;
распределения выгод от реализации проекта.
5. Порядок разработки мероприятий, носящих инвестиционный характер, устанавливается Правительством Республики Казахстан в составе порядка разработки государственных, отраслевых (секторальных), региональных программ.
Статья 150. Порядок формирования перечня бюджетных
инвестиционных проектов (программ)
1. Основанием для включения в перечень бюджетных инвестиционных проектов (программ) являются:
утвержденные государственные, отраслевые (секторальные), региональные программы;
наличие технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных проектов (программ);
положительное заключение экономической экспертизы технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта (программы);
решения бюджетной комиссии.

2. Бюджеттiк инвестициялық жобаның (бағдарламаның) техника-экономикалық негiздемесi шығындар мен пайданы экономикалық талдау негiзiнде жүргiзiлетiн бюджеттiк инвестициялық жобаның (бағдарламаның) жүзеге асырылуы мен тиiмдiлiгiн зерттеу нәтижелерiн қамтиды.
3. Бюджеттiк инвестициялық жобаның (бағдарламаның) техника-экономикалық негiздемелерiн әзiрлеуге қойылатын талаптар экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган айқындайды.
4. Бюджеттiк инвестициялық жобаның (бағдарламаның) техника-экономикалық негiздемелерiн әзiрлеу, егер жоба бекiтiлген мемлекеттiк, салалық (секторалдық) және өңiрлiк бағдарламаларда және бюджет комиссиясының шешiмi негiзiнде көзделген болса, онда оны әзiрлеуге экономикалық жоспарлау жөнiндегi тиiсiнше орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi органдардың бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламалары шеңберiнде ақша бөлiнетiн жағдайда жүзеге асырылады.
5. Бюджеттiк инвестициялық жобаның (бағдарламаның) белгiленген техника-экономикалық көрсеткiштерiн растау үшiн бюджеттiк инвестициялық жобаның (бағдарламаның) техника-экономикалық негiздемесi Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген экономикалық және басқа да сараптамаларға жатады.
6. Бюджеттiк инвестициялық жобаның (бағдарламаның) экономикалық сараптамасы салалық сараптама, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажеттi басқа да сараптамалар қорытындылары негiзiнде жүргiзiледi және оның техника-экономикалық негiздемесiн әзiрлеу шеңберiнде жүргiзiлген бюджеттiк инвестициялық жобаны (бағдарламаны) экономикалық талдауды кешендi бағалаудың мiндеттi нысаны болып табылады.
7. Басқа мемлекеттердiң аумағында iске асыруға жоспарланып отырған, сондай-ақ құрылыс қызметiн көздемейтiн бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) экономикалық сараптамасы техника-экономикалық негiздеменiң және оған салалық орган сараптамасының негiзiнде жүргiзiледi.
8. Республикалық бюджеттен нысаналы даму трансферттер мен кредит беру есебiнен қаржыландыруға жоспарланып отырған республикалық бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың), сондай-ақ жергiлiктi бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) экономикалық сараптамасын Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайтын заңды тұлға жүзеге асырады.
9. Жергiлiктi бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) экономикалық сараптамасын жергiлiктi атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлғалар жүзеге асырады.
10. Бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) экономикалық сараптамасын жүзеге асыру үшiн айқындалған заңды тұлға Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес бюджеттiк инвестициялық жобаны (бағдарламаны) iске асыру жөнiндегі ұсынылатын шешiмдердiң негiздiлiгi мен тиiмдiлiгі, сондай-ақ экономикалық сараптаманың қорытындысында бюджеттiк инвестициялық жобаны (бағдарламаны) iске асыруға терiс әсер еткен тәуекелдердi бағалау болмаған жағдайда және оның мақсаттарына қол жеткiзу үшiн жауапты болады.

2. Технико-экономическое обоснование бюджетного инвестиционного проекта (программы) содержит результаты изучения осуществимости и эффективности бюджетного инвестиционного проекта (программы), проводимого на основе экономического анализа затрат и выгод.
3. Требования к разработке технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта (программы) определяются центральным уполномоченным органом по экономическому планированию.
4. Разработка технико-экономического обоснования бюджетных инвестиционных проектов (программ) осуществляется в случае, если проект предусмотрен утвержденными государственными, отраслевыми (секторальными) и региональными программами и на основании решения бюджетной комиссии, то на его разработку выделяются деньги в рамках распределяемых бюджетных программ соответственно центрального или местного уполномоченных органов по экономическому планированию.
5. Для подтверждения установленных технико-экономических параметров бюджетного инвестиционного проекта (программы) технико-экономическое обоснование подлежит экономической и другим экспертизам, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
6. Экономическая экспертиза бюджетного инвестиционного проекта (программы) проводится на основе отраслевой экспертизы, других требуемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан заключений экспертиз и является обязательной формой комплексной оценки экономического анализа бюджетного инвестиционного проекта (программы), проведенного в рамках разработки его технико-экономического обоснования.
7. Экономическая экспертиза бюджетных инвестиционных проектов (программ), планируемых к реализации на территории других государств, а также не предусматривающих строительную деятельность, проводится на основе технико-экономического обоснования и заключения к нему экспертизы отраслевого органа.
8. Экономическая экспертиза республиканских бюджетных инвестиционных проектов (программ), а также местных бюджетных инвестиционных проектов (программ), планируемых к финансированию за счет целевых трансфертов на развитие и кредитования из республиканского бюджета, осуществляется юридическим лицом, определяемым Правительством Республики Казахстан.
9. Экономическая экспертиза местных бюджетных инвестиционных проектов (программ) осуществляется юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами.
10. Юридические лица, определенные на осуществление экономической экспертизы бюджетных инвестиционных проектов (программ), несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан за обоснованность и эффективность предлагаемых решений по реализации бюджетного инвестиционного проекта (программы), а также в случае отсутствия в заключении экономической экспертизы оценки рисков, оказавших негативное влияние на реализацию бюджетного инвестиционного проекта (программы) и достижение его целей.

11. Экономикалық сараптаманы жүзеге асыру үшiн айқындалған заңды тұлғалар қажет болған жағдайда жүргiзiлген сараптамаларда қамтылмаған немесе толық қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша сараптама, сондай-ақ тәуелсiз сараптама жүргiзудi талап етуге құқылы.
12. Экономикалық сараптаманың нәтижелерi бойынша бюджеттiк инвестициялық жобаның (бағдарламаның) техника-экономикалық негiздемесiн бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi бекiтедi.
13. Тиiстi мемлекеттiк, салалық (секторалдық) және өңiрлiк бағдарламалар шеңберiнде мақұлданған құрылысы үлгi жобалар, үлгі жобалық шешiмдер және қайта қолдану жобалары бойынша көзделiп отырған техникалық жағынан күрделi емес болып табылатын жобалар бойынша техника-экономикалық негiздеме әзiрлеу талап етiлмейдi.
14. Техника-экономикалық негiздеме әзiрлеу талап етiлмейтiн жобалардың тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
15. Бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тiзбесi техника-экономикалық негiздеменi әзiрлеудi, оған жасалған экономикалық сараптаманың оң қорытындысын талап етпейтiн жобаларды қоспағанда, бекiтiлген мемлекеттiк, салалық (секторалдық) және өңiрлiк бағдарламалар негiзiнде және бекiтiлген техника-экономикалық негiздемелерi болған кезде қалыптастырылады.
101) 151-бап алып тасталсын;
102) 152-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Бiрыңғай техникалық көрсеткiштерi бар инвестициялық жобалар (бағдарламалар) бойынша үлгi жоба әзiрлеу жүзеге асырылады.
Үлгi жобаларды әзiрлеудi және оларға сараптама жүргізудi қаржыландыру құрылыс iсi жөнiндегi уәкiлеттi органның тиiстi бюджеттiк бағдарламасының қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
Бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) iске асыру кезiнде үлгi жобаларды қолдану құрылыстың нақты алаңына бекiтiп беру жолымен жүзеге асырылады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Басымды бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тiзбесiне қосылмаған бюджеттiк инвестициялық жобалар (бағдарламалар) бойынша жобалау-сметалық құжаттама әзiрлеуге рұқсат етiлмейдi.";
103) 153-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"153-бап. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу
арқылы бюджеттiк инвестицияларды жоспарлау
және жүзеге асыру";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу арқылы бюджеттiк инвестицияларды жоспарлау әлеуметтiк-экономикалық дамудың орта мерзiмдi жоспарын әзiрлеу кезiнде мемлекеттiк, салалық (секторалдық) және өңiрлiк бағдарламалар шеңберiнде жүзеге асырылады.";

11. В случае необходимости юридические лица, определенные на осуществление экономической экспертизы, вправе требовать проведения дополнительной экспертизы по вопросам, не охваченным или неполностью охваченным проведенными экспертизами, а также независимой экспертизы.
12. По результатам экономической экспертизы технико-экономическое обоснование бюджетного инвестиционного проекта (программы) утверждается администратором бюджетной программы.
13. По проектам, являющимся технически несложными, строительство которых предполагается по типовым проектам, типовым проектным решениям и проектам повторного применения, одобренных в рамках соответствующих государственных, отраслевых (секторальных) и региональных программ, не требуется разработка технико-экономического обоснования.
14. Перечень проектов, не требующих разработки технико-экономического обоснования, определяется Правительством Республики Казахстан.
15. Перечень бюджетных инвестиционных проектов (программ) формируется на основании утвержденных государственных, отраслевых (секторальных) и региональных программ и при наличии утвержденных технико-экономических обоснований, за исключением проектов, не требующих разработки технико-экономического обоснования, положительного заключения экономической экспертизы на него.
Перечень бюджетных инвестиционных проектов (программ) включается в перечень бюджетных программ (подпрограмм).";
101) статью 151 исключить;
102) в статье 152:
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. По инвестиционным проектам (программам), имеющим единые технические параметры, осуществляется разработка типового проекта.
Финансирование разработки и проведения экспертиз типовых проектов осуществляется за счет средств соответствующей бюджетной программы уполномоченного органа по делам строительства.
Применение типовых проектов при реализации бюджетных инвестиционных проектов (программ) осуществляется путем привязки к конкретной площадке строительства.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Не допускается разработка проектно-сметной документации по бюджетным инвестиционным проектам (программам), не включенным в перечень приоритетных инвестиционных проектов (программ).";
103) в статье 153:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 153. Планирование и осуществление бюджетных инвестиций посредством участия в уставном капитале юридических лиц";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Планирование бюджетных инвестиций посредством участия в уставном капитале юридических лиц осуществляется в рамках государственных, отраслевых (секторальных) и региональных программ при разработке среднесрочного плана социально-экономического развития.";

мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу арқылы iске асыруға жоспарланып отырған бюджеттiк инвестицияларды дайындау және iрiктеу мемлекеттiк, салалық (секторалдық) бағдарламаларды әзiрлеу және келiсу сатысында жүзеге асырылады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу арқылы iске асыруға жоспарланып отырған бюджеттiк инвестицияларды iрiктеу экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органның бюджеттiк инвестициялардың қаржылық-экономикалық негiздемесi жөнiндегi сараптамасының қорытындысы негiзiнде жүзеге асырылады. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу арқылы iске асыруға жоспарланып отырған бюджеттiк инвестициялардың қаржылық-экономикалық негiздемесi заңды тұлғалардың жарғылық капиталына бюджет қаражатын салу орындылығының негiздемесi мен тиiмдiлiгiн бағалауды қамтитын құжатты бiлдiредi.";
3-тармақта:
"капиталын қалыптастыру мен ұлғайтуға" деген сөздер "капиталына" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi сөйлемдегi "Заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыру мен ұлғайтуға қатысу арқылы жүзеге асырылатын бюджеттiк" деген сөздер "Бюджеттiк" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу арқылы iске асыруға жоспарланып отырған iрiктелген бюджеттiк инвестициялар бюджет комиссиясының шешiмi негiзiнде тиiстi үш жылдық кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық дамудың орта мерзiмдi жоспарына қосылады.";
4-тармақтағы "капиталын қалыптастыру мен ұлғайтуға" деген сөздер "капиталына" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Бюджет қаражатын заңды тұлғалардың берешегiн және мемлекеттiк, салалық (секторалдық) және өңiрлiк бағдарламаларда айқындалған мiндеттердi орындауға байланысты емес ағымдағы шығыстарын жабу мақсатында олардың жарғылық капиталын ұлғайтуға бөлуге рұқсат етiлмейдi.";
104) 155-бапта:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Бюджеттiк инвестициялардың тиiмдiлiгін бағалау жөнiндегi ақпаратты экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдар Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген мерзiмде тиiсiнше Қазақстан Республикасының Үкiметiне және тиiстi әкiмдiкке табыс етедi.";
8-тармақтағы "капиталын қалыптастыру мен ұлғайтуға" деген сөздер "капиталына" деген сөзбен ауыстырылсын;
105) 157-баптың 1) тармақшасы "немесе" деген сөзден кейiн "байланысты грантты iске асыруға бағытталған тиiстi бюджеттiк бағдарламаның шеңберiнде" деген сөздермен толықтырылсын;

дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Подготовка и отбор бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия в уставном капитале юридических лиц, осуществляется на стадии разработки и согласования государственных, отраслевых (секторальных) программ.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Отбор бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия в уставном капитале юридических лиц, осуществляется на основании заключения экспертизы уполномоченного органа по экономическому планированию по финансово-экономическому обоснованию бюджетных инвестиций. Финансово-экономическое обоснование бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия в уставном капитале юридических лиц, представляет собой документ, содержащий обоснование целесообразности и оценку эффективности вложения бюджетных средств в уставный капитал юридических лиц.";
в пункте 3:
слова "формировании и увеличении уставного капитала юридических лиц" заменить словами "уставном капитале юридических лиц";
в предложении втором слова ", осуществляемых посредством участия в формировании и увеличении уставного капитала юридических лиц," исключить;
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Отобранные бюджетные инвестиции, планируемые к реализации посредством участия в уставном капитале юридических лиц, включаются в среднесрочный план социально-экономического развития на соответствующий трехлетний период на основании решения бюджетной комиссии.";
в пункте 4 слова "формировании и увеличении уставного капитала юридических лиц" заменить словами "уставном капитале юридических лиц,";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Не допускается выделение бюджетных средств на увеличение уставного капитала юридических лиц с целью покрытия их задолженности и текущих расходов, не связанных с выполнением задач, определенных государственными, отраслевыми (секторальными) и региональными программами.";
104) в статье 155:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Информация по оценке эффективности бюджетных инвестиций представляется центральным и местными уполномоченными органами по экономическому планированию соответственно в Правительство Республики Казахстан и соответствующий акимат в установленные Правительством Республики Казахстан сроки.";
в пункте 8 слова "формировании и увеличении уставного капитала юридических лиц" заменить словами "уставном капитале юридических лиц";
105) подпункт 1) статьи 157 дополнить словами "в рамках соответствующей бюджетной программы, направленной на реализацию связанного гранта";

106) 159-баптың 5-тармағындағы "грантты беру" деген сөздер "грант" деген сөзбен ауыстырылсын;
107) 163-баптың 4-тармағының 3) тармақшасы алып тасталсын;
108) 171-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) және 3-2) тармақшаларымен толықтырылсын:
"3-1) бюджеттiк инвестициялық жобаларды қаржыландырудың мониторингiн жүргiзу және iске асыру;
3-2) қарыз алушылардың қаржылық жай-күйiнiң мониторингiн жүргiзу;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сенiм бiлдiрiлген өкiлдi (агенттi) кредитордың (сенiмгердiң) келiсiмi бойынша Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайтын тәртiппен бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi айқындайды.";
5-тармақтағы "Кредитор (сенiмгер)" деген сөздер "Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi" деген сөздермен ауыстырылсын;
109) 175-баптың 1-тармағында:
екiншi бөлiктегi "Тiзбесiн Қазақстан Республикасының Укiметi" деген сөздерден кейiн "мен жергiлiктi атқарушы орган" деген сөздермен толықтырылсын;
"республикалық бюджеттен" деген сөздер алып тасталсын;
110) 176-баптың 4-тармағының бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Табыстылықтың орта өлшемдi ставкасы - бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган шығарған мемлекеттiк бағалы қағаздар бойынша сыйақының орта өлшемдi ставкасы.
Бюджеттiк кредиттер бойынша сыйақы ставкасы жергiлiктi атқарушы органдарға, қаржы агенттiктерiне бюджеттiк кредиттер бойынша сыйақылар ставкасын қоспағанда, бюджеттiк кредиттiң тиiстi мерзiмiне сәйкес келетiн айналым мерзiмiмен мемлекеттiк бағалы қағаздар бойынша табыстылықтың орта өлшемдi ставкасынан төмен белгiленбейдi.
111) 182-баптың екiншi бөлiгi "Қазақстан Республикасының заңдарына" деген сөздерден кейiн "және кредит шартының талаптарына" деген сөздермен толықтырылсын;
112) 184-бапта:
4-тармақтағы "заңдарында белгiленген" деген сөздер "Yкiметi айқындайтын" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Бюджеттiк кредит бойынша жергiлiктi атқарушы органда берешек болған немесе ол бюджеттiк кредиттiң нысаналы мақсатына пайдаланылмаған жағдайда кредитор жергiлiктi бюджеттiң қолма-қол ақша бақылау шотынан берешек сомаларын немесе нысаналы мақсатына пайдаланылмаған соманы жергiлiктi бюджеттердiң бюджет қаражаты қалдықтарының шегiнде осы Кодекске сәйкес ағымдағы қаржы жылына арналған тиiстi жергiлiктi бюджеттердi кейiннен нақтылауымен Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн тәртiппен жiбередi.";
113) 41-тараудың атауы "талаптарының" деген сөзден кейiн "және кепiлдiктiң" деген сөздермен толықтырылсын;
114) 188-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бюджеттiк кредиттi өтеу жөнiндегi кредитор талаптарының және кепiлдiктiң тоқтатылуы";

106) в пункте 5 статьи 159 слова "предоставлении связанного гранта" заменить словами "связанном гранте";
107) подпункт 3) пункта 4 статьи 163 исключить;
108) в статье 171:
пункт 2 дополнить подпунктами 3-1) и 3-2) следующего содержания:
"3-1) проведение мониторинга финансирования и реализации бюджетных инвестиционных проектов;
3-2) проведение мониторинга финансового состояния заемщиков";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Поверенный (агент) определяется администратором бюджетной программы по согласованию с кредитором (доверителем) в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
в пункте 5 слова "кредитором (доверителем)" заменить словами "администратором бюджетной программы";
109) в пункте 1 статьи 175:
в части второй после слов "перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан," дополнить словами "и местным исполнительным органом";
слова "из республиканского бюджета" исключить;
110) часть первую пункта 4 статьи 176 изложить в следующей редакции:
"4. Средневзвешенная ставка доходности - средневзвешенная ставка вознаграждения по государственным ценным бумагам, выпущенным центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Ставка вознаграждения по бюджетным кредитам, за исключением ставок вознаграждения по бюджетным кредитам местным исполнительным органам, финансовым агентствам устанавливается не ниже средневзвешенной ставки доходности по государственным ценным бумагам со сроком обращения, соответствующему сроку бюджетного кредита.";
111) часть вторую статьи 182 дополнить словами "и условиями кредитного договора";
112) в статье 184:
в пункте 4 слова "установленном законодательством" заменить словами "определенном Правительством";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. При наличии задолженности по бюджетному кредиту у местного исполнительного органа или использовании не по целевому назначению бюджетного кредита кредитор направляет с контрольного счета наличности местного бюджета суммы задолженности или суммы, использованной не по целевому назначению в пределах остатков бюджетных средств местных бюджетов в поступление вышестоящего бюджета, в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан, с последующим уточнением соответствующих местных бюджетов на текущий финансовый год в соответствии с настоящим Кодексом.";
113) заголовок главы 41 после слова "КРЕДИТОРОВ" дополнить словами "И ПРЕКРАЩЕНИЕ ГАРАНТИИ";
114) в статье 188:
заголовок после слова "кредитора" дополнить словами "и прекращение гарантии";

мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Кредитордың мемлекеттiк бiлiм беру және студенттiк кредиттер бойынша талаптары қарыз алушы қайтыс болған не оны қайтыс болды деп жариялаған жағдайда тоқтатылады";
2-тармақтың 1) тармақшасындағы "тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның негiзiнде" деген сөздер "жыл сайын берешек тiзбесi мен көлемiн айқындайтын ҚР Yкiметiнiң шешiмi негiзiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жойылған қарыз алушыларға кредитордың бюджеттiк кредиттi өтеу жөнiндегi талаптары тоқтатылған жағдайда, бiр мезгiлде тиiстi бюджеттiк кредиттер бойынша кепiлдiктер де тоқтатылады.";
115) 190-бапта:
2-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5, 6 және 7-тармақтармен толықтырылсын:
"5. Бюджеттiк кредиттердi тиiмдi пайдалануды бағалау үшiн деректер экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкілеттi органдарға бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган айқындайтын тәртiппен және құрамда табыс етедi.
6. Экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдар ұсынылған деректер негiзiнде бюджеттiк кредиттердi пайдалану тиiмдiлiгiн бағалау бойынша есептер қалыптастырады.
7. Бюджеттiк кредиттердi пайдалану тиiмдiлiгiн бағалау бойынша есептер экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдар экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi атқарушы органдарға және орталық уәкiлеттi органға жыл сайын есептi жылдан кейiнгi жылдың 1 наурызына дейiн табыс етедi.";
116) 11-бөлiмiнiң тақырыбы ", мемлекет кепiлдемесi" деген сөздермен толықтырылсын;
117) 43-тараудың тақырыбы "борыш" деген сөзден кейiн ", мемлекет кепiлдемесi" деген сөздермен толықтырылсын;
118) 191-бапта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) банк кепiлдiгі - қарыз алушы мемлекеттiк кепiлдi беру туралы келiсiмде белгiленген тәртiпте және мерзiмде қарыз шарты бойынша өзiнен алынуға тиесiлi соманы қамтамасыз етпеген жағдайда бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның алдындағы мемлекет кепiлдiк берген қарызды өтеу жөнiндегi банктiң мiндеттемесi;";
мынадай мазмұндағы 10-1), 10-2) және 10-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"10-1) сақтандыру шарты - қарыз алушы қарыз шарты бойынша өзiнен алынуға тиесiлi соманы төлемеген жағдайда қарыз берушiнiң алдындағы мемлекет кепiлдемесiмен қамтамасыз етiлген қарыз бойынша берешектi өтейтiн сақтандыру ұйымының мiндеттемесiн көздейтiн шарт;
10-2) мемлекет кепiлдемелерi бойынша борыш - мемлекет кепiлдемесiмен тартылған және мемлекетке берiлетiн концессия объектiсiнiң құнынан аспайтын, белгiлi бiр күнге алынған және өтелмеген қарыздар сомаларының сомасы;

дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Требования кредитора по государственным образовательным и студенческим кредитам прекращаются в случае смерти заемщика либо объявления его умершим.";
в подпункте 1) пункта 2 слова "на основании закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год" заменить словами "ежегодно на основании решения Правительства Республики Казахстан, определяющего перечень и объемы задолженности";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. В случае прекращения требования кредитора по погашению бюджетного кредита к заемщикам, ликвидированным в соответствии с законодательством Республики Казахстан, одновременно прекращаются гарантии по соответствующим бюджетным кредитам.";
115) в статье 190:
пункт 2 исключить;
дополнить пунктами 5, 6 и 7 следующего содержания:
"5. Данные для оценки эффективности использования бюджетных кредитов представляются в центральный и местные уполномоченные органы по экономическому планированию администраторами бюджетных программ в порядке и составе, определяемых центральным уполномоченным органом по экономическому планированию.
6. Центральный и местные уполномоченные органы по экономическому планированию на основе представленных данных формируют отчеты по оценке эффективности использования бюджетных кредитов.
7. Отчеты по оценке эффективности использования бюджетных кредитов представляются местными уполномоченными органами по экономическому планированию в местные исполнительные органы и центральный уполномоченный орган по экономическому планированию ежегодно до 1 марта года, следующего за отчетным.";
116) заголовок раздела 11 дополнить словами ", поручительство государства";
117) заголовок главы 43 дополнить словами ", ПОРУЧИТЕЛЬСТВЕ ГОСУДАРСТВА";
118) в статье 191:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) гарантия банка - обязательство банка перед уполномоченным органом по исполнению бюджета по погашению задолженности по гарантированному государством займу в случае не обеспечения заемщиком накопления причитающейся с него суммы по договору займа в порядке и сроки, установленный соглашением о предоставлении государственной гарантии;";
дополнить подпунктами 10-1), 10-2) и 10-3) следующего содержания:
"10-1) договор страхования - договор, предусматривающий обязательство страховой организации перед заимодателем по погашению задолженности по займу, обеспеченному поручительством государства, в случае неуплаты заемщиком причитающейся с него суммы по условиям займа в установленный срок;
10-2) долг по поручительствам государства - сумма на определенную дату полученных и непогашенных сумм займов, привлеченных под поручительство государства, и не превышающих стоимости передаваемого государству объекта концессии;

10-3) мемлекет кепiлдемесiмен тартылатын қарыз - инфрақұрылымдық облигациялар шығару арқылы жүзеге асырылатын мемлекеттiк емес қарыз.";
11) тармақша "немесе инфрақұрылымдық облигациялар ұстаушыларының өкiлi" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) мемлекет кепiлдемелерiн беру лимитi - тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен бекiтiлетiн, оның шегiнде мемлекет кепiлдемелерi берiлуi мүмкiн тiркелген сома;
119) 192-баптың 3-тармағының төртiншi бөлiгі алып тасталсын;
120) 194-баптың 1-тармағы "актiлерiне сәйкес" деген сөздерден кейiн "өзара талаптарды есепке алмағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
121) 202-баптың 1 және 2-тармақтарындағы ", сондай-ақ кассалық алшақтықты жабуға" деген сөздер алып тасталсын;
122) 207-баптың 2-тармағындағы "208" деген сандар "213" деген сандармен ауыстырылсын;
123) 208-баптың 1-тармағында:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Банктiң кепiлдiгi, не алдағы қаржы жылында негiзгi борыш бойынша төлемдердi жабатын қарыздарды қайтаруды қамтамасыз ету, сыйақы беру, комиссия және өзге де төлемдер жөнiндегi сақтандыру келiсiмi болуы тиiс;";
8) тармақшадағы "мемлекеттiк кепiлдiкпен бұрын алынған мемлекеттiк емес қарыздарды" деген сөздер "мемлекет кепiлдiк берген бұрын алынған қарыздарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
124) 210-баптың 1-тармағының бiрiншi бөлiгi "қарыз берушi" деген сөздерден кейiн "(облигациялар ұстаушылардың өкiлдерi)" деген сөздермен толықтырылсын;
"қарыз берушiнiң" деген сөз алып тасталсын;
125) 211-бапта:
1-тармақта:
3) тармақшадағы "қарыз шартының тараптары және" деген сөздер алып тасталсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) кепiлдiк (мемлекет кепiлдемесi) шартына, кепiлдiк берiлген мiндеттемеге қол қойған лауазымды адам көрсетiледi.";
126) 217-баптағы "шартында" деген сөз "талаптарында" деген сөзбен ауыстырылсын;
127) 218-баптың екiншi бөлiгiндегі "және кепiлдiк берген банк" деген сөздер алып тасталсын;
128) 219-баптағы "немесе мемлекет кепiлдiк берген қарыз бойынша қарыз берушiнiң алдындағы мiндеттемелердi орындау мерзiмiн ұзартуға" деген сөздер алып тасталсын;
129) мынадай мазмұндағы 46-1-тараумен толықтырылсын:
"46-1-тарау. МЕМЛЕКЕТ КЕПІЛДЕМЕСІ
218-1-бап. Мемлекет кепiлдемесi
1. Қазақстан Республикасының кепiлдемесi (бұдан әрi - мемлекет кепiлдемесi) - қарыз алушының концессиялық келiсiм шеңберiнде өзiне тиесiлi және қарыз берушi борышкерден берешектi өндiрiп алу жөнiндегi түпкiлiктi шаралар қабылдағаннан кейiн мемлекетке берiлетiн концессия объектiсiнiң құнынан аспайтын соманы төлемеген жағдайда қарыз берушi алдындағы қарыз алушының толықтай және iшiнара борышын өтеуге Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мiндеттемесi.
Мемлекетке берiлетiн концессия нысанының құны Қазақстан Республикасы Үкiметi белгіленген тәртiппен айқындалады.

10-3) заем, привлекаемый под поручительство государства - негосударственный заем, осуществляемый посредством выпуска инфраструктурных облигаций.";
подпункт 11) дополнить словами ", или представитель держателей инфраструктурных облигаций";
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) лимит предоставления поручительств государства - утверждаемая законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год фиксированная сумма, в пределах которой могут быть выданы поручительства государства;";
119) часть четвертую пункта 3 статьи 192 исключить;
120) пункт 1 статьи 194 дополнить словами "без учета взаимных требований";
121) в пунктах 1 и 2 статьи 202 слова ", а также на покрытие кассового разрыва" исключить;
122) в пункте 2 статьи 207 цифру "208" заменить цифрой "213";
123) в пункте 1 статьи 208:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) иметь гарантию банка, либо договор страхования по обеспечению возвратности займов, покрывающую платежи в предстоящем финансовом году по основному долгу, вознаграждению, комиссии и иным выплатам. Гарантия банка ежегодно предоставляется в уполномоченный орган по исполнению бюджета не позднее одного месяца до истечения срока предыдущей гарантии;";
в подпункте 8) слова "под государственные гарантии негосударственных займов" заменить словами "гарантированных государством займов";
124) в части первой пункта 1 статьи 210 после слова "заимодателем" дополнить словами "(представителем держателей облигаций)";
слово "заимодателя" исключить;
125) в статье 211:
в пункте 1:
в подпункте 3) слова "стороны договора займа и" исключить;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) должностное лицо, подписавшее договор гарантии (поручительства государства), гарантийное обязательство.";
126) в статье 217 слово "договором" заменить словом "условиями";
127) в части второй статьи 218 слова "и банк, предоставивший гарантию, несут" заменить словом "несет";
128) в статье 219 слова "или продление срока исполнения обязательств перед заимодателем по гарантированному государством займу" исключить;
129) дополнить главой 46-1 следующего содержания:
"Глава 46-1. ПОРУЧИТЕЛЬСТВО ГОСУДАРСТВА
Статья 218-1. Поручительство государства
1. Поручительство Республики Казахстан (далее - поручительство государства) - обязательство Правительства Республики Казахстан перед заимодателем погасить полностью или частично долг заемщика в рамках концессионного соглашения, не превышающее стоимости передаваемого государства объекта концессии, после принятия заимодателем в отношении заемщика всех разумных мер по взысканию задолженности с должника, в случае неуплаты им причитающейся с него суммы.
Стоимость передаваемого государству объекта концессии определяется в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.

2. Қарыз берушi мемлекетке берiлетiн концессия құнынан аспайтын сомаға, мемлекет кепiлдемесiмен тартылатын қарыздар бойынша мiндеттемелердi қарыз алушының орындауын қамтамасыз ету ретiнде мемлекет кепiлдемесiн бередi.
3. Мемлекет кепiлдемесiмен тартылатын қарыздар бойынша Қазақстан Республикасы атынан мемлекет кепiлдемесiн берудiң ерекше құқығына Қазақстан Республикасының Yкiметi ие.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тапсырмасы бойынша, Бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайтын шарттар мен тәртiпте мемлекет кепiлдемесiн берудi жүзеге асырады.
218-2-бап. Мемлекет кепiлдемесiн берудi шектеу
1. Мемлекет кепiлдемесi республикалық бюджет туралы заңда белгiленген лимит шегiнде тиiстi қаржы жылына берiледi.
2. Мемлекет кепiлдемесiмен тартылатын қарыз қаражаты концессия объектiлерiн құруға ғана пайдаланылады.
3. Тартылған қарыздарды қайта қаржыландыру ретiнде, сондай-ақ жергiлiктi атқарушы органдардың қарыздарын қайтаруды қамтамасыз ету ретiнде тартылатын қарыздар бойынша мемлекет кепiлдемесi берiлмейдi.
4. Мемлекет кепiлдемесiн беру лимитiнiң көлемi осы лимит белгiленген тиiстi қаржы жылы шеңберiнде ғана пайдаланылуы мүмкiн.
218-3-бап. Мемлекет кепiлдемесiн беру шарттары
1. Мемлекет кепiлдемесi Қазақстан Республикасы Үкiметi қаулыларының негiзiнде берiледi.
2. Мемлекет кепiлдемесiн беру осы Кодекстiң 218-9-бабына сәйкес қарыз алушының концессия объектiсiн мемлекетке беру мiндеттiлiгi шарттарында жүзеге асырылады.
3. Мемлекеттiк емес қарыз бойынша мемлекет кепiлдемесi берiлгенi үшiн жарғылық капиталына мемлекет 100 пайыз қатысатын, құрылған заңды тұлғалар үшiн мемлекет кепiлдемесi мөлшерiнен 0,2 пайыз мөлшерiнде және басқа заңды тұлғалар үшiн мемлекет кепiлдемесiнiң сомасынан 2 пайыз мөлшерiнде алдын-ала бiржолғы төлем (алым) қарыз алушыдан өндiрiлiп алынады.
4. Мемлекет кепiлдемесiн беру мемлекет кепiлдемесiмен тартылатын қарыздың қайтарылуын қамтамасыз ету жөнiндегi сақтандыру шартын рәсiмдеген соң және ұсынған соң жүзеге асырылады.
218-4-бап. Мемлекет кепiлдемесiн алуға үмiткер
тұлғаларға қойылатын талаптар
1. Қарыз алушы болатын заңды тұлғалардың қарыздары бойынша мемлекет кепiлдемесiн алуға үмiткер заңды тұлғаларға мынадай талаптар қойылады:

2. Поручительство государства предоставляется заимодателям в качестве обеспечения исполнения заемщиком обязательств по займам, привлекаемым под поручительство государства, на сумму, не превышающей стоимости передаваемого государству объекта концессии.
3. Исключительным правом предоставления поручительства государства от имени Республики Казахстан по займам, привлекаемым под поручительство государства, обладает Правительство Республики Казахстан.
По поручению Правительства Республики Казахстан центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет предоставление поручительства государства на условиях и в порядке, определяемых Правительством Республики Казахстан.
Статья 218-2. Ограничения предоставления поручительств
государства
1. Поручительство государства предоставляется в пределах лимита, устанавливаемого законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
2. Средства займа, привлекаемого под поручительство государства, используются только на создание объектов концессии.
3. Поручительства государства не могут предоставляться по займам, привлекаемым в качестве рефинансирования уже привлеченных займов, а также в качестве обеспечения возврата займов местных исполнительных органов.
4. Объем лимита предоставления поручительств государства может быть использован только в пределах соответствующего финансового года, на который установлен данный лимит.
Статья 218-3. Условия предоставления поручительств
государства
1. Поручительства государства предоставляются на основании постановлений Правительства Республики Казахстан.
2. Предоставление поручительства государства осуществляется на условиях обязательности передачи заемщиком государству объекта концессии в соответствии со статьей 218-9 настоящего Кодекса.
3. За предоставление поручительства государства по негосударственному займу с заемщика взимается предварительная единовременная плата (сбор) в размере 0,2 процента от суммы поручительства государства для юридических лиц, образованных со стопроцентным участием государства в уставном капитале, и в размере двух процентов от суммы поручительства государства для прочих юридических лиц.
4. Предоставление поручительства государства осуществляется после оформления и предоставления договора страхования по обеспечению возвратности займа, привлекаемого под поручительство государства.
Статья 218-4. Требования, предъявляемые к лицам,
претендующим на получение поручительства
государства
1. К юридическим лицам, претендующим на получение поручительства государства по займам, в которых эти юридические лица выступают в качестве заемщика, предъявляются следующие требования:

1) кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резидентi болуы;
2) келесi қаржы жылында төлемдердi жабатын мемлекет кепiлдемесiмен тартылатын қарыздың қайтарылуын қамтамасыз ету жөнiндегi сақтандыру шартының болуы. Сақтандыру шарты қарыз берушiге жыл сайын келесi сақтандыру шартының мерзiмi аяқталғанға дейiнгi бiр айдан кеш емес уақытта берiлуi;
3) салалық уәкiлеттi органның оң қорытындысының болуы;
4) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның оң қорытындысының болуы;
5) экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның оң қорытындысының болуы;
6) бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның оң қорытындысының болуы;
7) бұрын алған мемлекет кепiлдемесiн өтеу және қызмет көрсету бойынша берешегi әлде төлеу мерзiмi басталған қарыздардың мемлекеттiк кепiлдемелерi, сондай-ақ кредиторлар алдында басқа да мерзiмi өткен берешегi болмауы тиiс.
2. Мемлекет кепілдемесiн алуға үмiткер тұлғаларға мемлекеттiк емес қарыз бен инвестициялық жобаның тәуекелi шарттарына байланысты қойылатын қосымша талаптар Қазақстан Республикасының Үкiметiмен белгiленуi мүмкiн.
218-5-бап. Мемлекет кепiлдемесiн беру үшiн
инвестициялық жобаларды таңдау
Мемлекет кепiлдемесiн беру үшiн инвестициялық жобаларды таңдау Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртiппен Экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органымен жүргiзiледi.
218-6-бап. Мемлекет кепiлдемесiнiң нысаны
1. Мемлекет кепiлдемесi бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мен қарыз берушi арасында кепiлдеме шартын жазбаша нысанда жасасу тәсiлiмен берiледi.
Осы баптың және осы Кодекстiң 218-7-бабының талаптарына сәйкес келетiн құжат қана мемлекет кепiлдемесiмен танылуы мүмкiн. Мемлекеттiк органдар мен олардың лауазымды тұлғаларының ешқандай кесiмдерiнде және басқа құжаттарында мемлекет кепiлдемесiнiң заңды күшi жоқ.
2. Кепiлдеме шартына бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның бiрiншi басшысы қол қояды.
218-7-бап. Мемлекет кепiлдемесiнiң мазмұны
1. Мемлекет кепiлдемесiнiң шартында мыналар көрсетiледi:
1) Қазақстан Республикасы Үкiметi қаулыларының деректемелерi, осыған сәйкес мемлекет кепiлдемесi берiледi;
2) қарыз алушы мен қарыз берушiнiң атауы мен орналасқан жерi;
3) қарыз алушының негiзгi мiндетiнiң мазмұны;
4) берiлетiн мемлекет кепiлдемесiнiң сомасы;

1) быть резидентом Республики Казахстан, осуществляющим предпринимательскую деятельность;
2) иметь договор страхования по обеспечению возвратности займа, привлекаемого под поручительство государства, покрывающий платежи в предстоящем финансовом году. Договор страхования ежегодно представляется заимодателю не позднее одного месяца до истечения срока, предыдущего договора страхования;
3) иметь положительное заключение отраслевого уполномоченного органа;
4) иметь положительное заключение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета;
5) иметь положительное заключение центрального уполномоченного органа по экономическому планированию;
6) иметь положительное заключение центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию;
7) не иметь задолженности по погашению и обслуживанию ранее полученных под поручительство государства либо государственные гарантии займов, сроки платежей по которым наступили, а также иной просроченной задолженности перед кредиторами.
2. Правительством Республики Казахстан могут устанавливаться дополнительные требования, предъявляемые к лицам, претендующим на получение поручительства государства, в зависимости от условий негосударственного займа и риска инвестиционного проекта.
Статья 218-5. Отбор инвестиционных проектов для
предоставления поручительств государства
Отбор инвестиционных проектов для предоставления поручительств государства производится центральным уполномоченным органом по экономическому планированию в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Статья 218-6. Форма поручительства государства
1. Поручительство государства предоставляется посредством заключения в письменной форме договора поручительства между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и заимодателем.
Поручительством государства может быть признан только такой документ, который соответствует требованиям настоящей статьи и статьи 218-7 настоящего Кодекса. Никакие акты или иные документы государственных органов и их должностных лиц не имеют юридической силы поручительства государства.
2. Договор поручительства подписывается первым руководителем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Статья 218-7. Содержание поручительства государства
1. В договоре поручительства государства указываются:
1) реквизиты постановления Правительства Республики Казахстан, согласно которому предоставляется поручительство государства;
2) наименование и местонахождение заемщика и заимодателя;
3) содержание основного обязательства заемщика;
4) сумма предоставляемого поручительства государства;

5) мемлекет кепiлдемесiнiң қолданылу мерзiмi;
6) кепiлдеме шартына қол қойған лауазымды тұлға.
Кепiлдеме шартында осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген талап болмағанда не оған қол қоюда осы Кодекстiң 218-6-бабы 2-тармағын бұзу мемлекет кепiлдемесi жарамсыз деп танылады.
218-8-бап. Мемлекет кепiлдемелерi және мемлекет
кепiлдемесiмен қарыздарды берудi есепке алу
Берiлетiн мемлекет кепiлдемелерi және мемлекет кепiлдемесiмен қарыздар Қазақстан Республикасы Үкiметi белгiлеген тәртiппен бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органда тiркелуi мен есепке алынуы тиiс.
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасы Yкiметi белгiлеген тәртiппен мемлекет кепiлдемесi бойынша борыш мониторингiн жүзеге асырады.
218-9-бап. Мемлекет кепiлдемесiнiң орындалуы
Мемлекет кепiлдемесi мынадай жағдайларда:
қарыз берушi борышкерден берешектi өндiрiп алу жөнiндегi барлық орынды шараларды қолданған соң,
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қарыз алушы банкрот болып танылғанда немесе оны таратқанда орындалуы тиiс.
Тиiстi қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда көзделген қаражат шегiнде мемлекет кепiлдемесiн орындау бойынша талаптар қойылған күннен бастап он сегiз айдың iшiнде мемлекет кепiлдемесiн орындау жүзеге асырылады.
Мемлекет кепiлдемесi бойынша мiндеттемелердi орындауға бөлінген қаражат мемлекетке концессия объектiсiн беру жолымен республикалық бюджетке қайтарылуы тиiс.
218-10-бап. Мемлекет кепiлдемесi әрекетiнiң
тоқтатылуының негiздерi
Мемлекет кепiлдемесi қарыз алушы немесе кепiлдеме берушi мемлекет кепiлдемесiмен қамтамасыз етiлген қарыз бойынша мiндеттемелердi толық орындағаннан кейiн өзiнiң әрекетiн тоқтатады.
218-11-бап. Мемлекет кепiлдемесiмен тартылатын қарыз
қаражатын пайдалануды шектеу
Қарыз шартында көзделмеген мақсаттарға, мемлекеттiк органдарды кредиттеуге мемлекет кепiлдемесiмен тартылатын қарыз қаражатын пайдалануға тыйым салынады.
218-12-бап. Мемлекет кепiлдемесiмен тартылатын қарыз қаражатын
пайдалануды бақылау және оның жауапкершiлiгi
Мемлекет кепiлдемесiмен тартылатын қарыз қаражатының пайдаланылуына Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен бақылау жүзеге асырылады.
Қарыз алушы алынған қаражатты мақсатсыз пайдалануға және қарыз бойынша борыштық мiндеттемелердi орындамаған жағдайда мемлекет кепiлдемесi бойынша мiндеттемелердi орындауға оқшауландырылған қаражатты қайтаруға Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген мемлекет кепiлдемесiмен тартылатын қарыз бойынша жауаптылықта болады.".

5) срок действия поручительства государства;
6) должностное лицо, подписавшее договор поручительства.
При отсутствии в договоре поручительства требования, предусмотренного подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, либо его подписании в нарушение пункта 2 статьи 218-6 настоящего Кодекса поручительство государства считается недействительным.
Статья 218-8. Учет предоставления поручительств государства
и займов под поручительство государства
Предоставляемые поручительства государства и займы под поручительство государства подлежат регистрации и учету в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет мониторинг долга по поручительству государства в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Статья 218-9. Исполнение поручительства государства
Поручительство государства подлежит исполнению в следующих случаях:
после принятия заимодателем всех разумных мер по взысканию задолженности с заемщика;
признания заемщика банкротом либо его ликвидации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение поручительства государства осуществляется в течение восемнадцати месяцев с даты предъявления требований по исполнению поручительства государства в пределах средств, предусмотренных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Средства, выделенные на исполнение обязательств по поручительству государства, подлежат возврату в республиканский бюджет путем передачи объекта концессии государству.
Статья 218-10. Основания прекращения действия
поручительства государства
Поручительство государства прекращает свое действие после полного исполнения заемщиком или поручителем обязательств по займу, обеспеченному поручительством государства.
Статья 218-11. Ограничения на использование средств
займа, привлекаемого под поручительство
государства
Запрещается использование средств займа, привлекаемого под поручительство государства, на цели, не предусмотренные договором займа, а также на кредитование государственных органов.
Статья 218-12. Контроль и ответственность за использование
средств займа, привлекаемого под
поручительство государства
За использованием средств займа, привлекаемого под поручительство государства, осуществляется контроль в порядке, устанавливаемом Правительством Республики Казахстан.
Заемщик по займу, привлекаемому под поручительство государства, несет ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан, за нецелевое использование полученных средств и за возврат средств, отвлеченных на исполнение обязательств по поручительству государства, в случае невыполнения заемщиком долговых обязательств по займу.".

4. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 23-құжат; N 12, 88-құжат; N 15-16, 100-құжат; N 23, 141-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 11-12, 262-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 11-12, 176-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8; 52-құжат; N 10, 123-құжат; 2003 ж., N 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 14, 55-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 4, 24-құжат):
1) 8-бапта:
з) тармақшадағы "банктердiң, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың өздерi пайдаланатын автоматтандырылған жүйелер мен банк ақпаратын қорғаудың сенiмдi, қауiпсiз болуын қамтамасыз ету жөнiндегi ең төменгi талаптарын белгiлейдi" деген сөздер "банктердiң және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың төлем жүйелерiне қол жетiмдiлiгiн қамтамасыз ететiн ұйымдық шараларға және бағдарламалық-техникалық құралдарға қойылатын талаптарды белгiлейдi" деген сөздермен ауыстырылсын;
к) тармақша "жүзеге асырады" деген сөздерден кейiн ", қаржылық есептiлiктiң халықаралық стандарттарын есепке ала отырып, Қазақстан Ұлттық Банктiң бухгалтерлiк есепке алу саясаты мен әдiсiн айқындайды" деген сөздермен толықтырылсын;
к-1) тармақшадағы "операцияларды автоматтандыру жүйелерi" деген сөздер "бухгалтерлiк есепке алуды жүргiзудi автоматтандыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
к-2) тармақшадағы "операцияларды автоматтандыру" деген сөздер "бухгалтерлiк есепке алуды жүргiзудi автоматтандыратын" деген сөздермен ауыстырылсын;
л-1) тармақшадағы "статистикалық есеп беру тiзбесiн, нысандарын, мерзiмдерiн белгiлейдi" деген сөздер "төлем теңгерiмi, сыртқы борыш, ақша-кредит және қаржы статистикасы жөнiнде статистикалық есеп беру тiзбесiн, нысандарын, мерзiмдерiн белгiлейдi және оны жинақтауды жүзеге асырады;" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы н-1) тармақшамен толықтырылсын:
"н-1) Қазақстан Ұлттық банкiнiң консультативтiк-кеңесшi органдарын құруға құқылы;";
р) тармақшадағы "мемлекеттiк кепiлдiктерi жоқ мемлекеттiк емес сыртқы заемдар бойынша шарттардың мониторингiн" деген сөздер "мемлекеттiк кепiлдiктерi жоқ мемлекеттiк емес сыртқы қарыздар бойынша шарттардың мониторингiн және Қазақстан Республикасының аумағында қызметiн жүзеге асыратын резидент еместердiң валюталық операцияларының мониторингiн (валюталық мониторинг)" деген сөздермен ауыстырылсын;
у-10) тармақша "санкциялар" деген сөзден кейiн "қолданудың тәртiбiн айқындайды және" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы у-13) тармақшамен толықтырылсын:
"у-13) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiмен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң инвестициялық операцияларын жүзеге асыру тәртiбiн айқындайды;";

4. Закон Республики Казахстан от 30 марта 1995 г. " О Национальном Банке  Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 23; N 12, ст. 88; N 15-16, ст. 100; N 23, ст. 141; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 184; N 11-12, ст. 262; N 19, ст. 370; 1997 г., N 13-14, ст. 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 11-12, ст. 176; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 10, ст. 123; 2003 г., N 15, ст. 138, 139; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 14, ст. 55; N 23, ст. 104; 2006 г., N 4, ст. 24):
1) в статье 8:
в подпункте з) слова "устанавливает минимальные требования по обеспечению банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций надежности, безопасности используемых ими автоматизированных систем и защиты банковской информации" заменить словами "устанавливает требования к организационным мерам и программно-техническим средствам, обеспечивающим доступ банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в платежные системы;";
подпункт к) дополнить словами "определяет политику и методы бухгалтерского учета для Национального Банка Казахстана с учетом международных стандартов финансовой отчетности;";
в подпункте к-1) слова "систем автоматизации операций" заменить словами "автоматизации ведения бухгалтерского учета";
в подпункте к-2) слова "автоматизации операций" заменить словами "автоматизирующим ведение бухгалтерского учета";
подпункт л-1) дополнить словами "по платежному балансу, внешнему долгу, денежно-кредитной и финансовой статистике и осуществляет ее сбор;";
дополнить подпунктом н-1) следующего содержания:
"н-1) вправе создавать консультативно-совещательные органы Национального Банка Казахстана;";
в подпункте р) слова "и мониторинг договоров по негосударственным внешним займам, не имеющим государственных гарантий" заменить словами "мониторинг договоров по негосударственным внешним займам, не имеющим государственных гарантий, и мониторинг валютных операций нерезидентов, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан (валютный мониторинг);";
в подпункте у-10) перед словом "применяет" дополнить словами "определяет порядок применения и";
дополнить подпунктом у-13) следующего содержания:
"у-13) по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан определяет порядок осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан;";

мынадай мазмұндағы у-14), у-15) және у-16) тармақшалармен толықтырылсын:
"у-14) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң активтерiн айырбастау және қайта айырбастау тәртiбiн айқындайды;
у-15) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң сыртқы басқару активтерiн таңдау тәртiбiн айқындайды;
у-16) сұраныс пен ұсыныс көздерiнiң мониторингiн, сондай-ақ iшкi валюта рыногындағы шетелдiк валютаны пайдалану бағыттарын жүзеге асырады;";
2) 9-баптың екiншi бөлiгiндегi "Басқармасы" деген сөз "нормативтiк құқықтық актiлерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 15-бапта:
а) "әзiрлеу" деген сөз "мақұлдау" деген сөзбен ауыстырылсын;
и-1) тармақша алып тасталсын;
м) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"м) Қазақстан Ұлттық Банкiнiң бюджетiн (шығыстар сметасын) және оны пайдалану, жарғылық және резервтiк капиталын қалыптастыру, Қазақстан Ұлттық Банкiнiң негiзгі қаражатына және өзге де мүлкiне билiк ету тәртiбi туралы нормативтiк құқықтық актiлерiн бекiту;";
м-1) тармақша алып тасталсын;
с-1) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы п-1) тармақшамен толықтырылсын:
"п-1) Қазақстан Ұлттық банкiнiң консультативтiк-кеңесшi органдарын құру шешiмдерiн қабылдау;";
15-бап мынадай мазмұндағы у-1), у-2) және у-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"у-1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерiн айырбастау және қайта айырбастау ережесiн бекiтедi;
у-2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының сыртқы басқару активтерiн таңдау тәртiбiн айқындайтын ереженi бекiтедi;
у-3) реттелуi Қазақстан Ұлттық Банкiнiң құзыретiне жататын мәселелер бойынша банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға ықпал ету шараларын және санкциялар қолдану тәртiбiн айқындайтын ереженi бекiтедi;";
ч) тармақша алып тасталсын;
4) 16-баптың екiншi бөлiгiнде:
"бес лауазымды адамы" деген сөздер "төрт лауазымды адамы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"екi өкiл" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ уәкiлеттi органның басшысы" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 52-1-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өтеу мерзiмi бiр жылдан аспайтын вексельдердiң, бiрiншi сыныпты эмитенттердiң коммерциялық вексельдерiн қайта есепке алады;";
6) 56-бапта:
б) тармақшадағы "құндылықтармен" деген сөз алып тасталсын;
о) тармақша алып тасталсын;
7) 57-баптың бiрiншi бөлiгiнiң жетiншi абзацы алып тасталсын;
8) 59-баптың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкi алтын-валюта активтерiнiң өтiмдiлiгiн және сақталуын, сондай-ақ тәуекел деңгейiнiң қалыптылығы жағдайында ұзақ мерзiмдi перспективада табыстылығын қамтамасыз ете отырып, олармен операциялар жасайды.";

дополнить подпунктами у-14), у-15) и у-16) следующего содержания:
"у-14) определяет порядок конвертации и реконвертации активов Национального фонда Республики Казахстан;
у-15) определяет порядок выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан;
у-16) осуществляет мониторинг источников спроса и предложения, а также направлений использования иностранной валюты на внутреннем валютном рынке;";
2) в части второй статьи 9 слово "Правлением" заменить словом "нормативными правовыми актами";
3) в статье 15:
в подпункте а) слово "разработка" заменить словом "одобрение";
подпункт и-1) исключить;
подпункт м) изложить в следующей редакции:
"м) утверждение бюджета (сметы расходов) Национального Банка Казахстана и нормативных правовых актов о его использовании, порядке формирования уставного и резервного капиталов, распоряжения основными средствами и иным имуществом Национального Банка Казахстана;";
подпункт м-1) исключить;
подпункт с) исключить;
дополнить подпунктом п-1) следующего содержания:
"п-1) принятие решений о создании консультативно-совещательных органов Национального Банка Казахстана;";
дополнить подпунктами у-1), у-2) и у-3) следующего содержания:
"у-1) утверждение правил конвертации и реконвертации активов Национального фонда Республики Казахстан;
у-2) утверждение правил, определяющих порядок выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан;
у-3) утверждение правил, определяющих порядок применения мер воздействия и санкций к банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, по вопросам, регулирование которых относится к компетенции Национального Банка Казахстана;";
подпункт ч) исключить;
4) в части второй статьи 16:
слова "пять должностных лиц" заменить словами "четыре должностных лица";
после слов "Правительства Республики Казахстан" дополнить словами ", а также руководитель уполномоченного органа";
5) подпункт 2) статьи 52-1 изложить в следующей редакции:
"2) переучитывает коммерческие векселя первоклассных эмитентов векселей со сроками погашения не более одного года;";
6) в статье 56:
в подпункте б) слова "операций с валютными ценностями" заменить словами "валютных операций;";
подпункт о) исключить;
7) абзац седьмой части первой статьи 57 исключить;
8) часть первую статью 59 изложить в следующей редакции:
"Национальный Банк Казахстана совершает операции с золотовалютными активами, обеспечивая их ликвидность и сохранность, а также доходность в долгосрочной перспективе при умеренном уровне риска";

9) 62-баптың екiншi бөлiгi мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) банк операцияларын жүргiзу тәртiбiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген жағдайларда уәкiлеттi органға қорытындылар беру шарттары мен тәртiбiн айқындауға;";
10) мынадай мазмұндағы 62-2, 62-3-баптармен толықтырылсын:
"62-2-бап. Қазақстан Ұлттық Банкiнiң бақылау
функцияларын жүзуге асыру
Реттелуi Қазақстан Ұлттық Банкiнiң құзыретiне жататын мәселелер бойынша осы Заңға және Қазақстан Республикасының басқа заңнамалық актiлерiне сәйкес:
1) Қазақстан Ұлттық Банкiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiнде көзделген жағдайларда банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар үй-жайларының техникалық жарақтануын алдын ала байқау және жабдықтау;
2) бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн белгiлеу;
3) жергiлiктi жерге барып немесе:
қаржы ұйымдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында валюталық операцияларды және валюталық құндылықтарды пайдалануға байланысты қызметтi жүзеге асыратын адамдарды олардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауы тұрғысынан;
Қазақстан Ұлттық Банкiнiң лицензиясы негiзiнде банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарды тұтас немесе жекелеген мәселелер бойынша олардың қызметiн, сондай-ақ олардың Ұлттық Банкiге ұсынатын есептерi мен мәлiметтерiнiң дұрыстығын зерделеу үшiн құжаттамалы нысанда тексерулер жүргiзу арқылы бақылау функцияларын жүзеге асырады.
62-3-бап. Қазақстан Ұлттық Банкiнiң тексерулер ұйымдастыру
мен жүргiзу тәртiбiнiң ерекшелiктерi
1. Қазақстан Ұлттық Банкi қаржы ұйымдарының (олардың филиалдарының), сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында валюталық операцияларды және валюталық құндылықтарды пайдалануға байланысты қызметтi жүзеге асыратын адамдардың қызметiн тексерудi Заңның осы бабында көзделген ерекшелiктердi ескере отырып, кәсiпкерлiк пен лицензиялау мәселелерiн реттейтiн Қазақстан Республикасы заңнамалық актiлерiне сәйкес дербес не басқа мемлекеттiк органдардың және/немесе ұйымдардың мамандарын тарта отырып жүргiзедi.
2. Қазақстан Ұлттық Банкi жүргiзетiн тексеру мынадай түрлерге бөлiнедi:
1) жоспарлы - қаржы ұйымдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында валюталық операцияларды және валюталық құндылықтарды пайдалануға байланысты қызметтi жүзеге асыратын адамдарды жылына бiр рет тексеру;

9) часть вторую статьи 62 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) определять порядок проведения банковских операций, а также условия и порядок выдачи заключений уполномоченному органу в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;";
10) дополнить статьями 62-2, 62-3 следующего содержания:
"Статья 62-2. Осуществление контрольных функций
Национального Банка Казахстана
Национальный Банк Казахстана осуществляет контрольные функции по вопросам, регулирование которых отнесено к его компетенции в соответствии с настоящим Законом и другими законодательными актами Республики Казахстан, посредством:
1) предварительного осмотра технической оснащенности помещений и оборудования банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в случаях, предусмотренных нормативными правовыми актами Национального Банка Казахстана;
2) установления соответствия квалификационным требованиям;
3) проведения проверок с выездом на место или в документарной форме:
финансовых организаций, а также лиц, осуществляющих валютные операции и деятельность, связанную с использованием валютных ценностей, на территории Республики Казахстан на предмет соблюдения ими требований законодательства Республики Казахстан;
организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии Национального Банка Казахстана, для изучения их деятельности в целом или по отдельным вопросам, а также достоверности отчетов и сведений, представляемых ими в Национальный Банк Казахстана.
Статья 62-3. Особенности порядка организации и проведения
проверок Национальным Банком Казахстана
1. Проверки деятельности финансовых организаций (их филиалов), а также лиц, осуществляющих валютные операции и деятельность, связанную с использованием валютных ценностей, на территории Республики Казахстан, проводятся Национальным Банком Казахстана в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими вопросы предпринимательства и лицензирования, с учетом особенностей, предусмотренных настоящей статьей Закона самостоятельно либо с привлечением специалистов других государственных органов и (или) организаций.
2. Проверки, проводимые Национальным Банком Казахстана, подразделяются на следующие виды:
1) плановая - проверка финансовых организаций (их филиалов), а также других лиц, осуществляющих валютные операции и деятельность, связанную с использованием валютных ценностей, на территории Республики Казахстан, не более одного раза в год в соответствии с планами проверок Национального Банка Казахстана;

2) жоспардан тыс - азаматтардың жазбаша өтiнiштерi мен арыздары, бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарияланымдар бойынша, Қазақстан Республикасының басқа мемлекеттiк органдарынан сұрау салу түскен кезде, Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының бұзылғаны туралы дәлелдi ақпараттар мен материалдар түскен кезде, Қазақстан Республикасының ұлттық және экономикалық қауiпсiздiгiне, оның қаржы жүйесiнiң тұрақтылығына төнген қауiп-қатер болған кезде белгiленетiн, сондай-ақ бұрын анықталған Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзуларды жойғанын бақылау мақсатындағы тексеру.
3. Тексеру жоспарлары тоқсан сайын құрылады және оны Қазақстан Ұлттық Банкiнiң төрағасы немесе оның орынбасары бекiтедi.
4. Қазақстан Ұлттық Банкi тексерiлетiн тұлға тексерудiң басында тексерушi топқа ұсынуы мiндеттi құжаттардың (мәлiметтердiң) тiзбесiн көрсете отырып, алдағы тексеру туралы тексерiлетiн тұлғаны жазбаша хабардар етуге құқылы.
Қазақстан Ұлттық Банкi төрағасының орынбасары не Қазақстан Ұлттық Банкiнiң аумақтық филиалының басшысы бекiткен тексеру белгiлеу туралы актiнi тексерiлетiн тұлғаға тапсыру сәтi тексеру жүргiзудiң басталуы болып есептеледi.
5. Тексеру Қазақстан Ұлттық Банкiнiң тексеру белгiлеу туралы актiсiнiң негiзiнде жүргiзiледi.
Тексеру белгiлеу туралы актiде мыналар көрсетiледi:
1) актiнiң нөмiрi және күнi;
2) тексеру белгiлеген органның атауы;
3) тексеру жүргiзуге уәкiлеттi тұлғаның (тұлғалардың) аты-жөнi және лауазымы;
4) тексеру жүргiзу белгiленген тұлғаның атауы, оның орналасқан жері, салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi, сондай-ақ тексерулердi құқықтық статистика жөнiндегi органдарда тiркеуге үшiн талап етiлетiн басқа да мәлiметтер;
5) тексеру түрi (жоспарлы, жоспардан тыс);
6) тексерiлуге тиiстi мәселелер;
7) тексеру жүргiзу мерзiмi;
8) тексеру жүргiзудiң құқықтық негiздерi, оның iшiнде нормативтiк құқықтық актiлер, тексеруге тиiстi мiндеттi талаптар;
9) азаматтардың өтiнiштерi мен арыздары бойынша және бұрын анықталған Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзуларды жойғанын бақылау мақсатындағы тексерулердi қоспағанда, тексеру кезеңi;
10) лауазымын, аты-жөнiн көрсете отырып, актiге қол қоюға уәкiлеттi тұлғаның қолы және мөрi.
6. Тексеру белгiлеу туралы актi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен құқықтық статистика жөнiндегi органда мiндеттi түрде тiркеледi.
7. Объектiге тексеру үшiн келген Қазақстан Ұлттық Банкiнiң лауазымды тұлғалары құқықтық статистика жөнiндегi органда тiркеу туралы белгiсi бар тексеру белгiлеу туралы актiнi және қызметтiк куәлiгiн көрсетуге мiндеттi.

2) внеплановая - проверка, назначаемая по письменным обращениям и заявлениям граждан и юридических лиц, публикациям в средствах массовой информации, при поступлении запросов от других государственных органов Республики Казахстан, при получении информации и материалов, свидетельствующих о нарушении требований законодательства Республики Казахстан, при наличии угрозы национальной и экономической безопасности Республики Казахстан, стабильности ее финансовой системы, а также в целях контроля за устранением ранее выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан.
3. Планы проверок составляются ежеквартально и утверждаются Председателем Национального Банка Казахстана или его заместителем.
4. Национальный Банк Казахстана вправе письменно уведомить проверяемое лицо о предстоящей проверке, с указанием перечня документов (сведений), которые проверяемое лицо обязано представить проверяющей группе к началу проведения проверки.
Началом проведения проверки считается момент вручения проверяемому лицу акта о назначении проверки, утвержденного заместителем Председателя Национального Банка Казахстана либо руководителем территориального филиала Национального Банка Казахстана.
5. Проверка проводится на основании акта Национального Банка Казахстана о назначении проверки.
В акте о назначении проверки указываются:
1) номер и дата акта;
2) наименование органа, назначившего проверку;
3) фамилия, имя, отчество и должность лица (лиц), уполномоченного на проведение проверки;
4) наименование проверяемого лица, в отношении которого назначено проведение проверки, его местонахождение, регистрационный номер налогоплательщика, а также другие сведения, требуемые для регистрации проверок в органах по правовой статистике;
5) вид проверки (плановая, внеплановая);
6) вопросы, подлежащие проверке;
7) срок проведения проверки;
8) правовые основания проведения проверки, в том числе нормативные правовые акты, обязательные требования которых подлежат проверке;
9) проверяемый период, за исключением проверок по письменным обращениям и заявлениям граждан и юридических лиц и в целях контроля за устранением ранее выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан;
10) подпись лица, уполномоченного подписывать акты, с указанием должности, фамилии, инициалов и печать.
6. Акт о назначении проверки в обязательном порядке регистрируется в органе по правовой статистике в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
7. Должностные лица Национального Банка Казахстана, прибывшие для проверки на объект, обязаны предъявить акт о назначении проверки с отметкой о регистрации в органе по правовой статистике и служебное удостоверение.

8. Тексеру белгiлеу туралы актi қабылдаудан бас тартылған немесе тексерудi жүзеге асыратын Қазақстан Ұлттық Банкiнiң лауазымды тұлғаларына тексеру жүргiзуге қажеттi материалдарды пайдалануына кедергi келтiрiлген жағдайда тиiстi актi жасалады. Актiге Қазақстан Ұлттық Банкiнiң лауазымды тұлғасы және тексерiлетiн тұлғаның уәкiлеттi қызметкерi қол қояды.
9. Тексеру тексеру белгiлеу туралы актiде көрсетiлген лауазымды тұлғаға (тұлғаларға) ғана жүргiзiлуi мүмкiн.
10. Тексерiлетiн тұлға Қазақстан Ұлттық Банкiнiң тексеру белгiлеу туралы актiсiн алғаннан кейiн келесi күннен кешiктiрмей тексерушi топ басшысының атына мынадай ақпаратты көрсете отырып, хат ұсынады:
1) тексеру жүргiзудi қамтамасыз етуге жауапты басшы туралы және оны алмастыратын тұлға туралы;
2) қажеттi материалдар (мәлiметтер дайындауға), оларды тексеруші топқа (тұлғаға) уақтылы беруге жауапты тексерiлетiн тұлғаның мамандары туралы.
11. Тексеру жүргiзу кезеңiнде тексерiлетiн тұлға тексерушi топқа (тұлғаға):
1) бiр рет талап ету бойынша тексеруге қатысты кез келген қажеттi ақпаратты қағаз және электронды жеткiзгiштерде не олардың көшiрмелерiн тексеру нәтижелерi туралы актiге қосу үшiн алуды, сондай-ақ тексеру жүргiзу үшiн қажеттi кез келген ақпарат көздерiне қол жеткiзудi;
2) тексерудiң мәнiне сәйкес автоматтандырылған деректер қорына (ақпараттық жүйелерге) қол жеткiзудi;
3) қажет болған кезде кез келген лауазымды тұлғалар мен қызметкерлердiң жүргiзiлетiн тексерiске, олардың қызметтiк мiндеттерiне және/немесе тексерiлетiн тұлғаның қызметiн қатысты мәселелер бойынша түсiндiрулер беруiн (ауызша немесе жазбаша);
4) тексерiлетiн тұлғаның ғимаратында оған еркiн қол жеткiзу мүмкiндігін берiп, жеке үй-жайды қамтамасыз етуге мiндеттi.
12. Тексерiлетiн тұлғаның Заңның осы бабының 11-тармағының талаптарының бiрiн бұзуы тексерiлетiн тұлғаға не оның басшысына Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген ықпал ету шаралары мен санкциялар қолдануға негiз болып табылады.
13. Тексеру жүргiзудiң мерзiмi отыз күнтiзбелiк күннен аспауы тиiс, жекелеген мәселелердi қосымша зерделеу қажеттiгi кезiнде не тексерудiң айтарлықтай көлемiне байланысты ерекше жағдайларда Қазақстан Ұлттық Банкi төрағасының орынбасары не Қазақстан Ұлттық Банкi аумақтық филиалының басшысы тексеру өткiзу мерзiмiн отыз күнтiзбелiк күннен аспайтын мерзiмге ұзартуы мүмкiн.
Тексеру мерзiмi ұзартылған жағдайда тексеру белгiлеу туралы өткен актiнi тiркеу нөмiрi мен күнi және ұзарту себебi көрсетiлген құқықтық статистика органында тiркелген тексерудi ұзарту туралы қосымша акті ресiмделедi.

8. В случае отказа в принятии акта о назначении проверки или воспрепятствования доступу должностных лиц Национального Банка Казахстана, осуществляющих проверку, к материалам, необходимым для проведения проверки, составляется соответствующий акт. Акт подписывается должностным лицом Национального Банка Казахстана, осуществляющим проверку, и уполномоченным сотрудником проверяемого лица.
9. Проверка может проводиться только тем должностным лицом (лицами), которое указано в акте о назначении проверки.
10. Проверяемое лицо не позднее следующего дня после получения акта Национального Банка Казахстана о назначении проверки, представляет письмо на имя руководителя проверяющей группы, с указанием информации:
1) о руководителе, ответственном за обеспечение проведения проверки, и о лице, его замещающем;
2) о специалистах проверяемого лица, ответственных за подготовку необходимых документов (сведений), своевременную их передачу проверяющей группе (лицу).
11. На период проведения проверки проверяемое лицо обязано обеспечить проверяющей группе (лицу):
1) получение по первому требованию любых необходимых документов (сведений), касающихся проверки, на бумажных и электронных носителях либо их копий для приобщения к акту о результатах проверки, а также доступ к любым источникам информации, необходимой для проведения проверки;
2) доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам), в соответствии с предметом проверки;
3) при необходимости, предоставление любыми должностными лицами и сотрудниками разъяснений (устных или письменных) по вопросам, касающимся проводимой проверки, их служебных обязанностей и (или) деятельности проверяемого лица;
4) отдельное помещение (при наличии) в здании проверяемого лица с возможностью свободного доступа к нему.
12. Нарушения проверяемым лицом одного из требований, указанных в пункте 11 настоящей статьи Закона, является основанием для применения к проверяемому лицу либо его руководителю мер воздействия и санкций, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
13. Срок проведения проверки не должен превышать тридцати календарных дней, в исключительных случаях при необходимости дополнительного изучения отдельных вопросов, либо в связи со значительным объемом проверки заместителем Председателя Национального Банка Казахстана либо руководителем территориального филиала Национального Банка Казахстана срок проведения проверки может быть продлен, но не более чем на тридцать календарных дней. В случае продления сроков проверки оформляется дополнительный акт о продлении проверки с регистрацией в органе по правовой статистике, в котором указываются номер и дата регистрации предыдущего акта о назначении проверки и причина продления.

14. Тексеру нәтижелерi бойынша тексерушi топ (тұлға) тексеру нәтижелерi туралы актi жасайды.
Тексеру нәтижелерi туралы актiде:
1) актiнiң жасалған күнi мен орны;
2) тексеру жүргiзген органның атауы;
3) тексеру жүргiзуге негiз болған тексеру белгiлеу туралы актiнiң күнi мен нөмiрi;
4) тексеру жүргiзген тұлғаның (тұлғалардың) аты-жөнi және лауазымы;
5) тексерiлетiн тұлғаның атауы, оның орналасқан жерi, салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi, тексеру жүргiзген кезде тексерiлетiн тұлғаның өкiлi қатысқан жағдайда оның аты-жөнi, лауазымы;
6) тексеру жүргiзiлген орны және кезеңi;
7) тексеру нәтижелерi туралы, оның iшiнде анықталған бұзушылықтар туралы, олардың сипаты туралы мәлiметтер;
8) тексерiлетiн тұлға өкiлiнiң, сондай-ақ тексерудi жүргiзу кезiнде қатысқан басқа да тұлғалардың актiмен танысуы туралы немесе танысудан бас тартуы туралы мәлiметтер, олардың қолы немесе қол қоюдан бас тартуы туралы;
9) тексерудi жүргiзген лауазымды тұлғаның (тұлғалардың) қолы көрсетiледi.
Тексеру нәтижелерi туралы актiге тексеру нәтижелерiне байланысты қажеттi құжаттар (мәлiметтер) немесе олардың көшiрмелерi қоса берiледi.
Тексеру жүргiзу мерзiмi аяқталуынан кешiктiрмей тексерушi топ (тұлға) тексерiлетiн тұлғада түпнұсқа ретiнде болатын құжаттардың көшiрмелерiн қоспағанда, тексерiлетiн тұлға басшысының атына танысу және қол қою үшiн қосымшаларының көшiрмелерiмен қоса тексерудiң нәтижелерi туралы актiнiң екi данасы жiберiледi.
Тексерiлетiн тұлғаның басшысы (оның орынбасары) не тексеру жүргiзудi қамтамасыз етуге жауапты басшы тексеру нәтижелерi туралы бiрiншi данасын қабылдайды, екiншi данасының әрбiр парағына қол қояды, оның соңғы парағына лауазымын, атын-жөнiн көрсете отырып, алған кyнi туралы белгi қояды және тексеру нәтижелерi туралы актiнi алған күннен бастап келесi күннен кешiктiрмей тексеру нәтижелерi бойынша ескертулер және немесе қарсылықтар болса оны көрсете отырып, Қазақстан Ұлттық Банкiнiң тексерушi тобына (тұлғасына) екiншi дананы ұсынады.
15. Тексерiлетiн тұлғаның басшысына (оның орынбасарына) тексеру белгiлеу туралы актiде көрсетiлген тексерудi аяқтау мерзiмiнен кешiктiрiлмей тексеру нәтижелерi туралы актiнiң жiберiлген күнi тексеру мерзiмiнiң аяқталуы деп есептеледi.
16. Қазақстан Ұлттық Банкi Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген ықпал ету шаралары мен санкциялар қолданған жағдайда тексерiлетiн тұлға Қазақстан Ұлттық Банкi белгiлеген мерзiмде анықталған бұзушылықтарды жою жөнiнде қабылданған шаралар туралы жазбаша есептi (ақпаратты) беруге мiндеттi.
17. Тексеру жүргiзген кезде Қазақстан Ұлттық Банкiнiң лауазымды тұлғалары тексерiлетiн тұлғаның құжаттарының сақталуын қамтамасыз етуге және алынған ақпараттардың құпиялылығын сақтауға, тексерiлетiн тұлғаның және оның клиенттерiнiң құқықтары мен заңды мүдделерiн кемсiтуге тiкелей не жанама әкеп соғатын iс-әрекеттерден бас тартуы тиiс.".

14. По результатам проверки проверяющей группой (лицом) составляется акт о результатах проверки.
В акте о результатах проверки указываются:
1) дата и место составления акта;
2) наименование органа, проводившего проверку;
3) дата и номер акта о назначении проверки, на основании которого проведена проверка;
4) фамилия, имя, отчество и должность лица (лиц), проводившего проверку;
5) наименование проверяемого лица, его местонахождение, регистрационный номер налогоплательщика, в случае присутствия при проведении проверки представителя проверяемого лица его фамилия, имя, отчество, должность;
6) место и период проведения проверки;
7) сведения о результатах проверки, в том числе о выявленных нарушениях, об их характере;
8) сведения об ознакомлении или об отказе в ознакомлении с актом представителя проверяемого лица, а также других лиц в случае их присутствия при проведении проверки, их подписи или отказ от подписи;
9) подпись должностного лица (лиц), проводившего проверку.
К акту о результатах проверки могут прилагаться необходимые документы (сведения) или их копии, связанные с результатами проверки.
Не позднее окончания срока проведения проверки проверяющей группой (лицом) на имя руководителя проверяемого лица направляются два экземпляра акта о результатах проверки с копиями приложений, за исключением копий документов, имеющихся в оригинале у проверяемого лица, для ознакомления и подписания.
Руководитель проверяемого лица (его заместитель), либо руководитель, ответственный за обеспечение проведения проверки, принимает первый экземпляр акта о результатах проверки, визирует каждый лист второго экземпляра акта, указывает на его последнем листе отметку о дате получения с указанием должности, фамилии, имени, отчества и не позднее следующего дня со дня получения акта о результатах проверки представляет второй экземпляр проверяющей группе (лицу) Национального Банка Казахстана с указанием, при наличии, замечаний и (или) возражений по результатам проверки.
15. Завершением срока проверки считается день направления руководителю проверяемого лица (его заместителю) акта о результатах проверки, не позднее срока окончания проверки, указанного в акте о назначении проверки.
16. В случае применения Национальным Банком Казахстана мер воздействия и санкций в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан проверяемое лицо обязано в установленный Национальным Банком Казахстана срок представить ему письменный отчет (информацию) о принятых мерах по устранению выявленных нарушений.
17. При проведении проверки должностные лица Национального Банка Казахстана должны обеспечить сохранность документов проверяемого лица и соблюдать конфиденциальность полученной информации, воздерживаться от действий, которые могут прямо либо косвенно повлечь ущемление прав или законных интересов проверяемого лица и его клиентов.".

5. "Банкроттық туралы" 1997 жылғы 21 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 1-2, 7-құжат; N 13-14, 205-құжат; 1998 ж., N 14, 198-құжат; N 17-18, 225-құжат; 2000 ж., N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 17-18, 240-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 4, 26-құжат; N 11, 67-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 14, 57-құжат, 2006 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 20-құжат; N 4, 24-құжат):
1) 10-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Кредиторлар талаптарының тiзiлiмiне кредиторлардың мемлекет кепiлдемесiмен қамтамасыз етiлген инфрақұрылымдық облигациялар жөнiндегi талаптары қосылмайды.";
2) 68-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Егер конкурстық массаның құрамында концессия объектiсiнiң құрамына енетiн мүлiк бар болса онда аталған мүлiк мемлекетке берiлуi тиiс және конкурстық массаның құрамынан шығарылады.";
3) 74-баптың 4-тармағының 3) тармақшасы "қаражаты" деген сөзден кейiн ";" белгiсi қойылып мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) концессия объектiсiнiң құрамына кiретiн мүлiк.".
6. "Сот сараптамасы туралы" 1997 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 21, 276-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 21-22, 281-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 10, 32-құжат):
22-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"22-бап. Сот-сараптама қызметiн қаржыландыру
Сот сараптамасы органдарында қылмыстық, азаматтық iстер және әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстер бойынша сот сараптамаларын жүргiзудi қаржыландыру Қазақстан Республикасының қылмыстық iс жүргiзу заңдарында және Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
Сот сараптамасы органдарында азаматтық iстер бойынша сот сараптамаларын жүргiзуге ақы төлеудi Қазақстан Республикасының азаматтық іс жүргiзу заңдарында көзделген, соттың дәлелденген айқындамасымен расталған негiздемелер болған жағдайларды қоспағанда, тараптар жүзеге асырады, алдын ала төлеу нысанында тиiстi бюджетке енгiзiледi.
Мамандандырылған сараптамаларды жүргiзу, сондай-ақ бiлiм беру саласындағы уәкiлеттi орган бекiтетiн бағдарламаларға кiрмейтiн ғылыми және ғылыми-әдiстемелiк зерттеулер жүргiзу үшiн ақы төлеу алдын ала төлеу нысанында тиiстi бюджетке енгiзiледi.".
7. "Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы" 1998 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 24, 435-құжат; 2001 ж., N 21-22, 286-құжат; 2003 ж., N 10, 53-құжат; 2005 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 2, 20-құжат):
17-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

5. В Закон Республики Казахстан от 21 января 1997 г. " О банкротстве " (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 1-2, ст. 7; N 13-14, ст. 205; 1998 г., N 14, ст. 198; N 17-18, ст. 225; 2000 г., N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 17-18, ст. 240; N 24, ст. 338; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 4, ст. 26; N 11, ст. 67; 2004 г., N 6, ст. 42; N 23, ст. 142; 2005 г., N 14, ст. 57; 2006 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 20; N 4, ст. 24):
1) статью 10 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. В реестр требований кредиторов не включаются требования кредиторов по инфраструктурным облигациям, обеспеченным поручительством государства.";
2) статью 68 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Если в составе конкурсной массы имеется имущество, входящее в состав объекта концессии, то данное имущество подлежит передаче государству и исключается из состава конкурсной массы.";
3) пункт 4 статьи 74 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) имущество, входящее в состав объекта концессии.".
6. В Закон Республики Казахстан от 12 ноября 1997 г. " О судебной экспертизе " (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 21, ст. 276; 2000 г., N 6, ст. 141; 2001 г., N 21-22, ст. 281; 2004 г., N 23, ст. 142; N 24, ст. 153; 2005 г., N 10, ст. 32):
статью 22 изложить в следующей редакции:
"Статья 22. Финансирование судебно-экспертной
деятельности
Финансирование производства судебных экспертиз в органах судебной экспертизы по уголовным, гражданским делам и делам об административных правонарушениях осуществляется за счет бюджетных средств, за исключением случаев, предусмотренных уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Оплата за производство судебных экспертиз в органах судебной экспертизы по гражданским делам осуществляется сторонами, кроме случаев наличия оснований, предусмотренных гражданским процессуальным законодательством Республики Казахстан, подтвержденных мотивированным определением суда, вносится в соответствующий бюджет в форме предварительной оплаты.
Оплата за производство специализированных исследований, а также проведение научных и научно-методических исследований, не входящих в программы, утверждаемые уполномоченным органом в области образования, вносится в соответствующий бюджет в форме предварительной оплаты.".
7. В Закон Республики Казахстан от 22 декабря 1998 г. " О Национальном архивном фонде  и архивах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 24, ст. 435; 2001 г., N 21-22, ст. 286;  2003 г., N 10, ст. 53; 2005 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 2, ст. 20):
пункт 1 статьи 17 изложить в следующей редакции:

"1. Бюджет қаражаты есебiнен қамтылған мемлекеттiк және ведомстволық мұрағаттар өздерiнiң негiзгi қызметiне жатпайтын, төленетін ақысының мiндеттi сипаты болмайтын әрi жеке және заңды тұлғалармен келiсiм бойынша айқындалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өткiзуге құқылы.".
8. "Дене шынықтыру және спорт туралы" 1999 жылғы 2 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнің Жаршысы, 1999 ж., N 24, 1065-құжат; 2003 ж., N 15, 129-құжат; 2005 ж., N 23, 142-құжат):
мынадай мазмұндағы 15-1-баппен толықтырылсын:
"15-1-бап. Дене шынықтыру және спорт саласындағы
мемлекеттiк мекемелер
Дене шынықтыру және спорт саласында қызметiн жүзеге асыратын мемлекеттiк мекемелер өздерiнiң негiзгi қызметiне жатпайтын, төленетiн ақысының мiндеттi сипаты болмайтын әрi жеке және заңды тұлғалармен келiсiм бойынша айқындалатын қызметтер көрсетуге құқылы.".
9. "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 3, 17-құжат; N 9, 86-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 10, 103-құжат; 2004 ж., N 10, 56-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 142-құжат; N 24, 144-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат):
1) 27-баптың 1-тармағында:
1) тармақшадағы ", облыстық (республикалық маңызы бар қалалық, астаналық) бюджеттi, сондай-ақ тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бөлiнiс бюджетiнiң атқарылуы туралы есептi әзiрлейдi және мәслихаттың бекiтуiне ұсынып, олардың орындалуын қамтамасыз етедi" деген сөздер "әзiрлейдi және мәслихаттың бекiтуiне ұсынады" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1), 1-2), 1-3), 1-4), 1-5) 1-6), 1-7) және 1-8) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның жұмысын үйлестiредi;
1-2) облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң тиiстi қаржы жылына арналған жобасын тиiстi мәслихатқа ұсынады;
1-3) тиiстi мәслихатқа облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қалалар мен астана бюджеттерiнiң атқарылуы туралы жылдық есептi ұсынады;
1-4) облыстық өкiлдi органның және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың өкiлдi органының тиiстi қаржы жылына арналған тиiстi бюджеттер туралы шешiмдерiн iске асыру туралы қаулы қабылдайды;
1-5) облыстық атқарушы органның және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың атқарушы органының орта мерзiмдi фискалдық саясатын бекiтедi;

"1. Государственные и ведомственные архивы, содержащиеся за счет бюджетных средств, вправе реализовывать товары (работы, услуги), не относящиеся к их основной деятельности, плата за которые не носит обязательного характера и определяется по соглашению с физическими и юридическими лицами.".
8. В Закон Республики Казахстан от 2 декабря 1999 г. " О физической культуре и спорте " (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 24, ст. 1065; 2003 г., N 15, ст. 129; 2005 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 2, ст. 20):
дополнить статьей 15-1 следующего содержания:
"Статья 15-1. Государственные учреждения в сфере физической
культуры и спорта
Государственные учреждения, осуществляющие деятельность в сфере физической культуры и спорта, вправе оказывать услуги, не относящиеся к их основной деятельности, плата за которые не носит обязательного характера и определяется по соглашению с физическими и юридическими лицами.".
9. Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 г. " О местном государственном управлении  в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 3, ст. 17; N 9, ст. 86; N 24, ст. 338; 2002 г., N 10, ст. 103; 2004 г., N 10, ст. 56; N 17, ст. 97; N 23, ст. 142; N 24, ст. 144; 2005 г., N 7-8, ст. 23; 2006 г., N 1, ст. 5):
1) в пункте 1 статьи 27:
в подпункте 1) слова "областной бюджет (города республиканского значения, столицы) и обеспечивает их исполнение, а также отчет об исполнении бюджета соответствующей административно-территориальной единицы" исключить;
дополнить подпунктами 1-1), 1-2), 1-3), 1-4), 1-5), 1-6), 1-7) и 1-8) следующего содержания:
"1-1) координирует работу уполномоченного органа области, городов республиканского значения, столицы, района (города областного значения) по исполнению бюджета;
1-2) представляет проект областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы на соответствующий финансовый год в соответствующий маслихат;
1-3) представляет в соответствующий маслихат годовой отчет об исполнении областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения, столицы;
1-4) принимает постановление о реализации решения областного представительного органа и представительного органа городов республиканского значения, столицы о соответствующих бюджетах на соответствующий финансовый год;
1-5) утверждает среднесрочную фискальную политику областного исполнительного органа и исполнительного органа городов республиканского значения, столицы;

1-6) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың экономикалық, бюджеттiк жоспарлау, бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органдар құрады;
1-7) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет комиссиясын ұйымдастырады, оның ережесiн бекiтедi, құрамын айқындайды;
1-8) облыстық қаржы жоспары мен республикалық маңызы бар қаланың, астананың Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген жағдайларда тиiстi қаржы жылдың бiрiншi тоқсанына арналған қаржы жоспарын бекiтедi;";
2) 31-баптың 1-тармағында:
1) тармақшадағы ", ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетiн, соның iшiнде қаладағы аудан (аудандық маңызы бар қала), кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкiмдерi iске асыратын (әрбiр қаладағы аудан (аудандық маңызы бар қала), кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ бойынша жеке-жеке) бюджеттiк бағдарламаларды әзiрлеп, олардың атқарылуын қамтамасыз етедi, тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бөлiнiс бюджетiнiң атқарылуы туралы есептi" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1), 1-2), 1-3), 1-4), 1-5) 1-6) және 1-7) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетiнiң атқарылуын қамтамасыз етедi және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның жұмысын үйлестiредi;
1-2) аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң атқарылуы туралы жылдық есептi тиiстi мәслихатқа ұсынады;
1-3) аудан (облыстық маңызы бар қала) өкiлдi органының тиiстi қаржы жылына арналған тиiстi бюджеттер туралы шешiмдерiн iске асыру туралы қаулы қабылдайды;
1-4) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) атқарушы органының орта мерзiмдi фискалдық саясатын бекiтедi;
1-5) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық, бюджеттi жоспарлау, бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органдар құрады;
1-6) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясын ұйымдастырады, оның ережесiн бекiтедi, құрамын айқындайды;
1-7) ауданның, облыстық маңызы бар қаланың Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген жағдайларда, тиiстi қаржы жылдың бiрiншi тоқсанына арналған облыстық қаржы жоспарын бекiтедi.".
10. "Әдiлет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 6, 67-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; N 24, 154-құжат;  200 ж.,  N 7-8, 23-құжат; 2006 ж., N 2, 20-құжат):
1) 23-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Қылмыстық-атқару жүйесiнiң мемлекеттiк мекемелерi негiзгi қызметке жатпайтын жұмыстар мен қызметтердi өткiзедi.
Қылмыстық-атқару жүйесi мемлекеттiң мекемелерiнiң негiзгi қызметiне жатпайтын жұмыстар мен қызметтердiң тiзбесiне күдiктiлердiң, айыпталушылардың, сотталғандардың, соларда ұсталатындардың заңды мүдделерiн қамтамасыз ету жөнiндегi қызметтi ұйымдастыру кезiнде қосымша, азық түлiк, алғашқы қажет заттар, киiм-кешек, аяқ киiм, газет, журналдар, әдебиеттер, дәрi-дәрмектер және қосымша емдеу-алдын алу көмек көрсету арналған медициналық мақсаттағы өзге де құралдар, сатып алуға, ұзақ кездесулер беруге және қосымша емдеу-алдын алу және нормативтiк құқықтық актілерде айқындалатын өзге қызметтер, сондай-ақ күдiктiлер мен айыпталушыларға қосымша ақылы тұрмыстық қызметтер жасауға ұсынылатын жұмыстар мен қызметтер жатады.";

1-6) создает уполномоченные органы области, города республиканского значения, столицы по экономическому, бюджетному планированию, исполнению бюджета;
1-7) образует бюджетную комиссию области, города республиканского значения, столицы, утверждает положение о ней, определяет ее состав;
1-8) утверждает областной финансовый план и финансовый план города республиканского значения, столицы на первый квартал соответствующего финансового года в случаях, предусмотренных бюджетным законодательством Республики Казахстан;";
2) в пункте 1 статьи 31:
в подпункте 1) слова "бюджет района (города областного значения), в том числе бюджетные программы, реализуемые акимами района в городе (городе районного значения), поселка, аула (села), аульного (сельского) округа (отдельно по каждому району в городе (городе районного значения), поселку, аулу (селу), аульному (сельскому) округу), и обеспечивает их исполнение, готовит отчет об исполнении бюджета соответствующей административно-территориальной единицы" исключить;
дополнить подпунктами 1-1), 1-2), 1-3), 1-4), 1-5), 1-6) и 1-7) следующего содержания:
"1-1) обеспечивает исполнение бюджета района (города областного значения) и координирует работу уполномоченных органов района (города областного значения) по исполнению бюджета;
1-2) представляет в соответствующий маслихат годовой отчет об исполнении бюджета района (города областного значения);
1-3) принимает постановление о реализации решения представительного органа района (города областного значения) о соответствующих бюджетах на соответствующий финансовый год;
1-4) утверждает среднесрочную фискальную политику исполнительного органа района (города областного значения);
1-5) создает уполномоченные органы по исполнению бюджета района (города областного значения) по экономическому, бюджетному планированию, исполнению бюджета;
1-6) образует бюджетную комиссию района (города областного значения), утверждает положение о ней, определяет ее состав;
1-7) утверждает областной финансовый план района (города областного значения) на первый квартал соответствующего финансового года в случаях, предусмотренных бюджетным законодательством Республики Казахстан.".
10. В Закон Республики Казахстан от 18 марта 2002 г. " Об органах юстиции " (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 6, ст. 67; 2004 г., N 23, ст. 142; N 24, ст. 154; 2005 г., N 7-8, ст. 23; 2006 г., N 2, ст. 20):
1) статью 23 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Государственные учреждения уголовно-исполнительной системы реализуют работы и услуги, не относящиеся к основной деятельности.
К перечню работ и услуг, не относящихся к основной деятельности государственных учреждений уголовно-исполнительной системы, относятся работы и услуги, предоставляемые при организации деятельности по обеспечению законных интересов подозреваемых, обвиняемых, осужденных, содержащихся в них, на дополнительное приобретение продуктов питания, предметов первой необходимости, одежды, обуви, газет, журналов, литературы, медикаментов и иных средств медицинского назначения для оказания дополнительной лечебно-профилактической помощи, на предоставление длительных свиданий и дополнительные лечебно-профилактические и иные, определяемые нормативными правовыми актами Республики Казахстан, услуги, а также для подозреваемых и обвиняемых создание дополнительных платных бытовых услуг.";

2) 33-баптың 1) тармақшасы алып тасталсын.
11. "Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" 2002 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 21, 176-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат, 2006 ж., N 2, 20-құжат):
5-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын.
12. "Денсаулық сақтау жүйесi туралы" 2003 жылғы 4 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 11, 70-құжат; 2005 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 2, 20-құжат):
16-баптың 1-тармағының төртiншi абзацы "ақылы негiзде" деген сөздердiң алдынан "мемлекеттiк денсаулық сақтау мекемелерiн қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап. Осы Заң:
1) ресми жарияланған күнiнен бастап он күн өткеннен кейiн қолданысқа енгiзiлетiн 1-баптың 2-тармағының 3) тармақшасын;
2) 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетiн 1-баптың 3-тармағының 2) тармақшасының алтыншы, он екiншi абзацтарын, 51) тармақшасының екiншi, он үшiншi абзацтарын, 52) тармақшасының үшiншi, он үшiншi абзацтарын, 53) тармақшасының алтыншы абзацын, 57) тармақшасының үшiншi абзацын, 58), 59) тармақшаларын, 60) тармақшасының екiншi, төртiншi, алтыншы, тоғызыншы абзацтарын, 62) тармақшасын, 66) тармақшасының алтыншы абзацын, 67), 68), 70), 71), 72) тармақшаларын, 73) тармақшасының жетiншi абзацын, 75), 80) тармақшаларын, 81) тармақшасының екiншi, төртiншi, жетiншi, сегiзiншi абзацтарын, 99) тармақшасының екiншi абзацын, 100) және 101) тармақшаларын, 102) тармақшасының екiншi, алтыншы абзацтарын, 103) тармақшасының төртiншi, алтыншы, сегiзiншi, он үшiншi абзацтарын, 108) тармақшасының бесiншi абзацын, 109), 110), 111), 112), 113), 114) тармақшаларын; 115) тармақшасының екiншi абзацын, 116), 117), 118), 127), 128), 129) тармақшаларын;
3) 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетiн 1-баптың 3-тармағының 7) тармақшасының он бiрiншi абзацын, 8) тармақшасын, 9) тармақшасының төртiншi, бесiншi абзацтарын, 36) тармақшасының бесiншi, жетiншi абзацтарын, 37) тармақшасының екiншi, төртiнші абзацтарын, 38) тармақшасының екiншi, төртiншi абзацтарын, 39) тармақшасының екiншi, төртiншi абзацтарын, 41) тармақшасының тоғызыншы абзацын, 42) тармақшасының төртiншi абзацын, 52) тармақшасының он тоғызыншы, жиырма бiрiншi абзацтарын, 57) тармақшасының бесiншi және алтыншы абзацтарын, 59) тармақшасының бесiншi абзацын, 74), 82), 83), 84), 89) тармақшаларын, 90) тармақшасының алтыншы, тоғызыншы абзацтарын қоспағанда, 2006 жылғы 1 шiлдеден бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті

2) подпункт 1) статьи 33 исключить.
11. В Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2002 г. " О санитарно-эпидемиологическом  благополучии населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 21, ст. 176; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 23; 2006 г., N 2, ст. 20):
подпункт 2) статьи 5 исключить.
12. В Закон Республики Казахстан от 4 июня 2003 г. " О системе здравоохранения " (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 11, ст. 70; 2005 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 2, ст. 20):
абзац четвертый пункта 1 статьи 16 дополнить словами ", за исключением государственных учреждений здравоохранения;".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие с 1 июля 2006 года, за исключением:
1) подпункта 3) пункта 2 статьи 1, который вводится в действие по истечении десяти дней со дня официального опубликования;
2) абзаца шестого, двенадцатого подпункта 2), абзацев второго, тринадцатого подпункта 51), абзацев третьего, тринадцатого подпункта 52), абзаца шестого подпункта 53), абзаца третьего подпункта 57), подпунктов 58), 59), абзаца второго, четвертого, шестого, девятого подпункта 60), подпункта 62), абзаца шестого подпункта 66), подпунктов 67), 68), 70), 71), 72), абзаца седьмого подпункта 73), подпунктов 75), 80), абзацев второго, четвертого, седьмого, восьмого подпункта 81), абзаца второго подпункта 99), подпунктов 100), 101), абзацев второго, шестого подпункта 102), абзацев четвертого, шестого, восьмого, тринадцатого подпункта 103), абзаца пятого подпункта 108), подпунктов 109), 110), 111), 112), 113), 114), абзаца второго подпункта 115), подпунктов 116), 117), 118), 127), 128), 129) пункта 3 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2007 года;
3) абзаца одиннадцатого подпункта 7), подпункта 8), абзацы четвертый, пятый подпункта 9), абзацев пятого, седьмого подпункта 36), абзацев второго, четвертого подпункта 37), абзацев второго, четвертого подпункта 38), абзацев второго, четвертого подпункта 39), абзаца девятого подпункта 41), абзаца четвертого подпункта 42), абзацев девятнадцатого, двадцать первого подпункта 52), абзацев пятого и шестого подпункта 57), абзаца пятого подпункта 59), подпунктов 74), 82), 83), 84), 89), абзацев шестого, девятого подпункта 90) пункта 3 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2008 года.
Президент
Республики Казахстан