"Тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2006 жылғы 25 мамырдағы N 452 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Тамақ өнімінің қауіпсіздігі туралы
Осы Заң Қазақстан Республикасының аумағында адам өмірінің, денсаулығының, тұтынушылардың мүдделерінің және қоршаған ортаны қорғаудың кепілдігі үшін тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз етудің құқықтық негіздерін белгілейді.
1 тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Қазақстан Республикасының тамақ өнiмiнiң,
қауiпсiздігі саласындағы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының тамақ өнімінің қауіпсіздігі саласындағы заңнамасы Қазақстан Республикасының  Конституциясына  негiзделедi, осы Заңнан, тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы техникалық регламенттерден және өзге де Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнен турады.
2. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шартта осы Заңдағыдан өзгеше ережелер белгiленсе, онда халықаралық шарттың ережелерi қолданылады.
2-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) қауіп-қатерлерді талдау - өзара байланысқан үш компоненттерден: қауіп-қатерлерді бағалау (ғылыми пікір мен ақпаратты талдау), қауіп-қатерді басқару (заңдар мен бақылау) және  қауіп-қатер туралы ақпараттан тұратын қауіпті факторлар мен қауіп-қатерді бағаларды айқындау үшін ақпаратқа қол жеткізуді пайдалану процедурасынан тұрады;
2) тамақ өнімінің қауіпсіздігі - оның салдарының қауіпті әсер мен ауыртпалық деңгейін іске асыру мүмкіншілігін байланыстыруын қоса есептегенде адам өміріне, денсаулығына зиян келтіруімен және тұтынушылардың мүдделерін бұзуымен байланысты тамақ өнімін әзірлеу (жасау), өндіру (дайындау), айналым, қайта кәдеге жаратудың және жоюдың барлық процестерінде (сатыларында) жол берілмейтін қауіп-қатердің болмауы;
3) тамақ өнімінің биологиялық құндылығы - тамақ өнімінің қуаттылық, белоктар, майлар, көмірсутегілер, витаминдер, макро- және микроэлементтерді қамтыған сипаттамасы;
4) тағамға қосатын биологиялық белсендi қоспалар - жеке қолдану немесе тамақ өнiмiнiң құрамына енгiзуге арналған табиғи (табиғи заттармен бiрдей) биологиялық белсендi заттар;
5) биологиялық таза тамақ өнiмi - биологиялық таза тамақ өнiмiн өндiру стандарттарына сәйкес дайындалған тамақ өнiмi;

О проекте Закона Республики Казахстан "О безопасности пищевой продукции"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2006 года N 452
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О безопасности пищевой продукции".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О безопасности пищевой продукции
Настоящий Закон устанавливает правовые основы обеспечения безопасности пищевой продукции для гарантирования защиты жизни, здоровья человека, интересов потребителей и охраны окружающей среды на территории Республики Казахстан.
Глава 1. Общие положения
Статья 1 . Законодательство Республики Казахстан в области
безопасности пищевой продукции.
1. Законодательство Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции основывается на  Конституции  Республики Казахстан, состоит из настоящего Закона, технических регламентов в сфере безопасности пищевой продукции и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, применяются правила международного договора.
Статья 2 . Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1)  анализ рисков  - процедура использования доступной информации для выявления опасных факторов и оценки рисков, состоящая из трех взаимосвязанных компонентов: оценки риска (научные мнения и анализ информации), управления риском (законодательство и контроль) и информации о риске;
2)  безопасность пищевой продукции  - отсутствие недопустимого риска на всех процессах (стадиях) разработки (создания), производства (изготовления), оборота, утилизации и уничтожения пищевой продукции, связанного с причинением вреда жизни, здоровью человека и нарушением интересов потребителей с учетом сочетания вероятности реализации опасного фактора и степени тяжести его последствии;
3)  биологическая ценность пищевой продукции  -
характеристика пищевой продукции, включающая в себя калорийность, содержание белков, жиров, углеводов, витаминов, макро- и микроэлементов;
4)  биологически активные добавки к пище  - природные (идентичные природным) биологически активные вещества, предназначенные для отдельного употребления или введения в состав пищевых продуктов;
5)  биологически чистая пищевая продукция  - пищевая продукция, изготовленная в соответствии со стандартами на производство (изготовление) биологически чистой пищевой продукции;

6) ветеринарлық сертификат - шекарада және көлiкте ветеринариялық бақылауға жататын тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету саласындағы уәкiлеттi органның лауазымды тұлғаларының әрбiр өнiмнiң партиясына беретiн белгiленген нысандағы ветеринариялық құжат;
7) генетикалық түрлендiрiлген объектiлер - гендiк инженерия әдiстерiн қолдана отырып, өсiмдiктен және (немесе) малдан алынған шикiзат пен өнiм, оның iшiнде генетикалық түрлендiрiлген көздер мен организмдер;
8) дайындау күнi - тамақ өнiмiн өндiру (дайындау) процесiнiң (сатысының) аяқталған күнi;
9) тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгiн куәландыратын құжат - тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарымен тамақ өнiмiнiң әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым, қайта кәдеге жарату және жою процестерiнде пайдаланатын машиналар мен жабдықтардың, материалдар мен жабдықтардың сәйкестiгi, тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау), өндіру (дайындау), айналым, қайта кәдеге жарату және жою процестерiнiң (сатыларының) сәйкестiгiн, тамақ өнiмiнiң сәйкестiгiн куәландыратын, ветеринариялық-санитарлық қорытынды немесе сәйкестiк сертификаты, санитарлық-эпидемиологиялық қорытынды немесе ветеринариялық куәлiк;
10) тамақ өнiмiн бiрдейлендiру - тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым және қайта кәдеге жаратудың барлық процестерiнде (сатыларында) ерекшелейтiн белгiлерi бойынша өнiмдi бiрмағыналы тануды қамтамасыз ететiн рәсiм;
11) қауiп-қатер туралы хабар - тамақ өнiмi қауiпсiздiгiне жауапты адамдар, сондай-ақ барлық басқа да мүдделi тараптар арасында қауiп-қатер туралы мәлiметтермен өзара уақытылы алмасу;
12) мал азығы - адам үшiн тамақ көзi болып табылатын малға сiңiмдi түрдегi қоректiк заттары бар өсiмдiктен, малдан және микробиологиялық, минералдық жолдармен алынған өнiмдер;
13) мал азығына қоспалар - адам үшiн тамақ көзi болып табылатын мал рационында жетiспейтiн тағамдық, минералдық заттар және витаминдердiң көздерi ретiнде пайдаланылатын органикалық, минералдық және (немесе) синтетикалық жолдармен алынған заттар;
14) таңбалау - тамақ өнiмiн дайындаушы тұтыну ыдысына (орамаға), этикеткаға қосымша параққа, жапсырмаға (стикерге) түсiретiн ақпарат;
15) тамақ өнiмiмен байланыста болатын материалдар мен бұйымдар (бұдан әрi - материалдар мен бұйымдар) - тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым, қайта кәдеге жарату және жою процестерiнде (сатыларында) пайдаланылатын материалдар мен бұйымдар, оның iшiнде технологиялық жабдықтар, аспаптар мен қондырғылар, ыдыс, буып-түйетiн материалдар, ыдыс-аяқ, асханалық керек-жарақтар;

6)  ветеринарный сертификат  - ветеринарный документ установленной формы, выдаваемый на каждую партию продукции на границе и транспорте уполномоченным органом в области обеспечения безопасности пищевой продукции, подлежащей ветеринарному контролю;
7)  генетически модифицированные объекты  - сырье и продукты растительного и (или) животного происхождения, полученные с использованием методов генной инженерии, в том числе генетически модифицированные источники, организмы;
8)  дата изготовления  - дата окончания процесса (стадии) производства (изготовления) пищевой продукции;
9)  документ, удостоверяющий безопасность пищевой продукции  - санитарно-эпидемиологическое заключение или ветеринарное свидетельство, ветеринарно-санитарное заключение или сертификат соответствия, удостоверяющие соответствие пищевой продукции, соответствие процессов (стадий) разработки (создания), производства (изготовления), оборота, утилизации и уничтожения пищевой продукции, соответствие машин и оборудования, материалов и изделий, используемых при разработке (создании), производстве (изготовлении), обороте, утилизации и уничтожении пищевой продукции требованиям законодательства Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции;
10)  идентификация пищевой продукции -  процедура, обеспечивающая на всех процессах (стадиях) разработки (создания), производства (изготовления), оборота и утилизации пищевой продукции распознавание определенной продукции по отличительным признакам;
11)  информация о риске  - взаимный своевременный обмен сведениями о риске между лицами, несущими ответственность за безопасность пищевой продукции, а также всеми другими
заинтересованными сторонами;
12)  корма  - продукты растительного, животного,
микробиологического, минерального происхождения, содержащие питательные вещества в усвояемой форме животными, которые являются источником пищи для человека;
13)  кормовые добавки  - вещества органического, минерального и (или) синтетического происхождения, используемые в качестве источников недостающих питательных и минеральных веществ и витаминов в рационе животных, являющихся источником пищи для человека;
14)  маркировка  - информация изготовителя пищевой продукции, содержащаяся на потребительской таре (упаковке), этикетке, ярлыке, листе-вкладыше, наклейке (стикере);
15)  материалы и изделия, контактирующие с пищевой продукцией  (далее - материалы и изделия) - материалы и изделия, применяемые в процессах (на стадиях) разработки (создания), производства (изготовления), оборота, утилизации и уничтожения пищевой продукции, в том числе технологическое оборудование, приборы и устройства, тара, упаковочные материалы, посуда, столовые принадлежности;

16) жол берiлмейтiн қауiп-қатер - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгiленгенiндей тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi мүмкiн деңгейiнен артық қауiп-қатер;
17) нормативтiк-техникалық құжаттама - тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым, қайта кәдеге жарату және жою процестерiн (сатыларын) реттеу үшiн қажеттi құжаттар;
18) байытылған (фортификацияланған) тамақ өнiмi - тамақтың құндылығын арттыру үшiн бiр немесе одан да көп қажеттi ингредиенттер және тамақ өнiмiнде бастапқыда болмаған немесе өндiру (дайындау) процесiнде (сатыларында) жоғалтылған басқа да заттар қосылған, ауруды болдырмау мақсатында енгiзiлген тамақ өнiмi;
19) тамақ өнiмiнiң айналымы - тамақ өнiмдерiн кiргiзудi және шығаруды қоса алғанда, тамақ өнiмiн сату (сату немесе жеткiзiп беру), сонымен қоса соған байланысты бөлшектеп өлшеп салу, буып-түю, таңбалау, сақтау және тасымалдау процестерi (сатылары);
20) қауiптi тамақ өнiмi - пайдаланған кезде адам өмiрi мен денсаулығы және қоршаған орта үшiн жол берiлмейтiн қауiп-қатер тудыруы мүмкiн өнiм;
21) қауiп-қатердi бағалау - зиянкестердiң немесе аурулардың кiру, тамырлану немесе таралу ықтималдығын және осымен байланысты әлеуеттi биологиялық және экономикалық салдарын бағалау немесе тамақ өнiмдерiнде қоспалардың, ластанған заттардың, токсиндердiң немесе ауру тудыратын организмдердiң қосылуынан адам мен мал денсаулығына жағымсыз әсерлердiң мүмкiншiлiгiн бағалау;
22) тамақ өнiмiнiң партиясы - бiрыңғай өнiмдердiң оның қауiпсiздiгiн куәландыратын, бiр құжатпен сүйемелденетiн, бiрдей жағдайларда өндiрiлген (даярланған) және (немесе) буып-түйiлген кез-келген жиынтығы;
23) ауыз су - адамның тұтынуы үшiн немесе өнiмдердi өндiру үшiн арналған адам тұтынатын және қауiпсiздiк талаптарына сай келетiн су;
24) азық-түлiк өнімі - шикізаттар, тамақ өнiмдерi, арнайы арналған тағамдар, ауыз су, адам тұтынатын тамаққа қосылатын тағамдық қоспалар және биологиялық белсенді қоспалар, адам үшін тамақ көзі болып табылатын малға берілетін азықтар және азық қосындылары;
25) ветеринарлық бақылауға жататын тамақ өнiмi - тамаққа тиісті өңдеусіз пайдаланылмайтын мал өнімдері мен шикізаттары, сонымен қоса азық және азық қоспалары;
26) санитарлық-эпидемиологиялық бақылауға жататын тамақ өнiмi - ветеринарлық бақылауға жататын тамақ өнімінен басқа тамақ өнiмi;
27) өнiмнiң тағамдық құндылығы - қоректiк заттардағы энергетикалық құндылығымен, құрамы және дәмдiк қасиетiмен анықталынатын организмдi қанағаттандыру дәрежесi;

16)  недопустимый риск  - риск, превышающий уровень безопасности пищевой продукции, устанавливаемый в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
17)  нормативно-техническая документация  - документы, необходимые для регулирования процессов (стадий) разработки (создания), производства (изготовления), оборота, утилизации и уничтожения пищевой продукции;
18)  обогащенная (фортифицированная) пищевая продукция  - пищевая продукция, в которую для повышения пищевой ценности добавлены один или более необходимых ингредиентов и других веществ, не присутствующих в ней изначально или утерянных в процессе (на стадии) производства (изготовления), вводимые с целью профилактики заболевания;
19)  оборот пищевой продукции  - процессы (стадии) реализации (продажи или поставки) пищевой продукции, включая ввоз и вывоз пищевой продукции, а также связанные с ними процессы расфасовки, упаковки, маркировки, хранения и транспортировки;
20)  опасная пищевая продукция  - продукция, при использовании
которой может возникнуть недопустимый риск для жизни и здоровья
человека и окружающей среды;
21)  оценка риска  - оценка вероятности проникновения, укоренения или распространения вредителя или заболевания и связанных с этим потенциальных биологических и экономических последствий, или оценка возможности неблагоприятного воздействия на здоровье человека или животных, возникающая от присутствия добавок, загрязняющих веществ, токсинов или болезнетворных организмов в пищевой продукции;
22)  партия пищевой продукции  - любая совокупность однородной продукции, произведенной (изготовленной) и (или) упакованной в идентичных условиях, сопровождаемая одним документом, удостоверяющим ее безопасность;
23)  питьевая вода  - вода, предназначенная для употребления человеком либо для производства продукции, потребляемой человеком и отвечающая требованиям безопасности;
24)  пищевая продукция  - сырье, пищевые продукты, продукты специального назначения, питьевая вода, пищевые добавки и биологически активные добавки к пище, употребляемые человеком, корма и кормовые добавки, употребляемые животными, являющимися источниками пищи для человека;
25)  пищевая продукция, подлежащая ветеринарному контролю  - продукты и сырье животного происхождения, неиспользуемые без соответствующей обработки в пищу, а также корма и кормовые добавки;
26)  пищевая продукция, подлежащая
санитарно-эпидемиологическому контролю  - пищевая продукция, за исключением пищевой продукции, подлежащей ветеринарному контролю;
27)  пищевая ценность продукции  - степень удовлетворения организма в питательных веществах и определяемая его энергетической ценностью, составом и вкусовыми достоинствами;

28) тамақ қоспалары - олардың биологиялық және энергиялық құндылықтарына әсерi тимейтiн, оларға берiлген құрамды сақтап қалу мақсатында өндiру (дайындау) процестерiнде (сатыларында) тамақ өнiмiне арнайы енгiзiлетiн табиғи және жасанды заттар мен олардың қоспалары;
29) тамақ өнiмi - адам тамақ ретiнде тұтыну үшiн арналған табиғи немесе қайта өңделген түрдегi өнiм;
30) тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiк көрсеткiшi - адам мен мал денсаулығы үшiн қауiп төндiретiн химиялық, радиоактивтiк, токсиологиялық заттар және олардың қоспалары, микроорганизмдер және басқа да биологиялық организмдердiң рұқсат етiлген деңгейi;
31) балалар тағамы өнiмi - балалардың тамақтануына арналған және бала организмiнiң физиологиялық қажеттiлiктерiне сәйкес келетiн арнайы белгiленген тамақ өнiмi;
32) азық түлiк өнiмiн өндiру (дайындау) - тамақ өнiмiн бөлшектеп өлшеп салу, орау, таңбалау, сондай-ақ iшкi өндiрiстi сақтау және тасымалдаумен байланысты технологиялық кезеңдi қоса алғандағы тамақ өнiмiн әзiрлеу процестерi (сатылары);
33) тамақ өнiмiн бақылап отыру - бұл тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым, қайта жарату және жою кезiндегi барлық процестерiнде (сатыларында) оның шыққан жерiн, қозғалысын және тұрған жерiн бақылап отыру мүмкiншiлiгi;
34) әзiрлеу (жасау) - жаңа өндiрiстi және (немесе) жаңа тамақ өнiмдерiн ұйымдастыру үшiн қажеттi үлгiлер мен (немесе) техникалық құжатты жасау процесi;
35) жарамдылық мерзiмi - тамақ өнiмiнiң өндiру (дайындау), айналым кезеңдерi шарттарын ұстанған жағдайда мақсаты бойынша пайдалану үшiн тамақ өнiмiнiң қауiпсiз деп саналатын кезеңi;
36) субъект - тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым, қайта кәдеге жарату және жою жөнiндегi жұмысты жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
37) шикiзат - тамақ өнiмiн өндiру (дайындау) үшiн пайдаланылатын өсiмдiктен, малдан, микробиологиялық, химиялық және минералдық жолдармен алынған объектiлер;
38) тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы техникалық регламент - тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгiне және (немесе) оларды әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым, қайта кәдеге жарату және жою процестерiне (сатыларына) техникалық реттеу бойынша қойылатын қажеттi ең аз мiндеттi талаптарды белгiлейтiн және Үкiмет бекiтетін нормативтiк-құқықтық акт;
39) тамақ өнiмiн жою - тұтынуға және (немесе) ары қарай өңдеуге жарамайтын тамақ өнiмдерiне адам мен малдың тамақ мақсаты үшiн пайдалануына және қол жетуiне жол бермейтiн әсер ету;

28)  пищевые добавки  - натуральные и искусственные вещества и их соединения, специально вводимые в пищевые продукты в процессе (на стадии) их производства (изготовления) в целях придания им заданных свойств, не влияющих на их биологическую и энергетическую ценности;
29)  пищевые продукты  - продукты в натуральном или
переработанном виде, предназначенные для употребления человеком в пищу;
30)  показатель безопасности пищевой продукции  - допустимый уровень содержания химических, радиоактивных, токсикологических веществ и их соединений, микроорганизмов и других биологических организмов, представляющих опасность для здоровья человека и животных;
31)  продукты детского питания  - пищевые продукты специального назначения, отвечающие физиологическим потребностям детского организма и предназначенные для питания детей;
32)  производство (изготовление) пищевой продукции  - процессы (стадии) изготовления пищевой продукции, включающие собственно технологический процесс и связанные с ними процессы расфасовки, упаковки, маркировки, а также внутрипроизводственные хранение и транспортировку пищевой продукции;
33)  прослеживаемость пищевой продукции  - это возможность отслеживания на всех процессах (стадиях) разработки (создания), производства (изготовления), оборота, утилизации и уничтожения пищевой продукции ее происхождения, движения и местонахождения;
34)  разработка (создание)  - процесс создания образцов и (или) нормативно-технической документации, необходимых для организации нового производства и (или) новой пищевой продукции;
35)  срок годности  - период, до истечения которого пищевая продукция считается безопасной для использования по назначению при соблюдении условий процессов (стадий) производства (изготовления), оборота пищевой продукции;
36)  субъект  - физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность по разработке (созданию), производству (изготовлению), обороту, утилизации и уничтожению пищевой продукции;
37)  сырье  - объекты растительного, животного, микробиологического, химического и минерального происхождения, используемые для производства (изготовления) пищевой продукции;
38)  технический регламент в сфере безопасности пищевой
продукции  - нормативный правовой акт, утверждаемый Правительством и
устанавливающий обязательные минимально необходимые требования по
техническому регулированию к безопасности пищевой продукции и (или) процессам (стадиям) ее разработки (создания), производства (изготовления) оборота, утилизации и уничтожения;
39)  уничтожение пищевой продукции  - воздействие на пищевую продукцию, непригодную к употреблению и (или) дальнейшей переработке, исключающее ее использование для пищевых целей и доступ к ней человека и животных;

40) тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi орган - Қазақстан Республикасы заңдық актiлерiмен белгiленген, тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарымен тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым, кәдеге жарату және жою процестерi (сатылары) кезiнде пайдаланатын машиналар мен жабдықтардың, материалдар мен бұйымдардың сәйкестiгiн, тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым, қайта кәдеге жарату және жою процестерiнiң (сатыларының) сәйкестiгiн, тамақ өнiмiнiң мемлекеттiк саясаты мен қауiпсiздiктi бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар;
41) қауiп-қатердi басқару - қауiп-қатердi төмендету үшiн қолданылатын шараларды анықтау, таңдау, сонымен қоса оларға мониторинг және тексеру жүргiзу;
42) тамақ өнiмiн қайта кәдеге жарату - мақсатты бағыты бойынша жарамсыз тамақ өнiмдерiн пайдалану үшiн басқа тамақ өнiмiне технологиялық қайта өңдеу;
43) экологиялық белгi - биологиялық таза тамақ өнiмiн таңбалау;
44) тамақ өнiмiнiң энергетикалық құндылығы - адам мен малдың тұтыну нәтижесiнде тамақ өнiмiнен бөлiнетiн және физиологиялық функцияларды қамтамасыз ететiн қуаттың мөлшерi.
3-бап. Осы заңның қолданылу саласы
1. Осы заң адам өмiрi мен денсаулығы, тұтынушылар мүдделерi мен қоршаған ортаны қорғау үшiн тамақ өнiмдерiнiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi анықтау, белгілеу, қолдану және ең аз қажеттi талаптарды орындау бойынша қатынастарды реттейдi.
2. Осы заңның реттеу объектiлерiне Қазақстан Республикасында өндiрiлетiн және Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн тамақ өнiмдерi, сонымен қоса тамақ өнiмдерiн әзiрлеу (жасау) өндiру (дайындау) айналым, қайта кәдеге жарату және оларды жою процестерi (сатылары) жатады.
2-тарау. Тамақ өнімінің қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік реттеу
4-бап. Тамақ өнімінің қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік реттеудің мақсаттары мен принциптері
1. Тамақ өнімінің қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттiк реттеудiң мақсаттары:
1) адам өмiрi мен денсаулығын және қоршаған ортаны қорғау үшiн тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
2) тұтынушылар мүддесiн қорғауды қамтамасыз ету;
3) кәсiпкерлiктiң дамуына көмектесу;
4) отандық өнiмдердiң бәсекелестiк қабiлеттiлiгiн арттыру;
5) халықаралық сауданы дамыту үшiн жағдайлар жасау;
6) адам өмiрiн, денсаулығын және тұтынушылардың мүдделерiн қорғау кепiлдiгiнiң қажеттiлiгiн есепке ала отырып Қазақстан Республикасының заңнамасын халықаралық нормалармен және ережелермен үйлесiмдiлiгiне көмектесу;

40)  уполномоченные органы в области безопасности пищевой
продукции  - государственные органы, осуществляющие реализацию государственной политики и контроль безопасности пищевой продукции,
соответствия процессов (стадий) разработки (создания), производства (изготовления), оборота, утилизации и уничтожения пищевой продукции, соответствия машин и оборудования, материалов и изделий, используемых при разработке (создании), производстве
(изготовлении), обороте, утилизации и уничтожения пищевой продукции требованиям законодательства Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции в пределах компетенции, установленной законодательными актами Республики Казахстан;
41)  управление риском  - определение, выбор и осуществление мер, принимаемых для снижения риска, а также их мониторинг и проверка;
42)  утилизация пищевой продукции  - технологическая переработка пищевой продукции, непригодной для использования по целевому назначению в другую пищевую продукцию;
43)  экологический знак  - маркировка биологически чистой пищевой продукции;
44)  энергетическая ценность пищевой продукции  - количество энергии, высвобождаемой из пищевой продукции, в результате потребления человеком или животными и обеспечивающей их физиологические функции.
Статья 3 . Сфера применения настоящего Закона
1. Настоящий Закон регулирует отношения по определению, установлению, применению и исполнению минимально необходимых требований, обеспечивающих безопасность пищевой продукции для жизни и здоровья человека, защиту интересов потребителей и охрану окружающей среды.
2. К объектам регулирования настоящего Закона относятся пищевая продукция, производимая в Республике Казахстан и ввозимая на территорию Республики Казахстан, а также процессы (стадии) разработки (создания), производства (изготовления), оборота, утилизации и уничтожения пищевой продукции.
Глава 2. Государственное регулирование в области безопасности пищевой продукции
Статья 4.  Цели и принципы государственного регулирования
в области безопасности пищевой продукции
1. Целями государственного регулирования в области безопасности пищевой продукции являются:
1) обеспечение безопасности пищевой продукции для жизни и здоровья человека и охраны окружающей среды;
2) обеспечение защиты интересов потребителей;
3) содействие развитию предпринимательства;
4) повышение конкурентоспособности отечественной продукции;
5) создание условий для развития международной торговли;
6) содействие гармонизации законодательства Республики Казахстан с международными нормами и правилами и с учетом необходимости гарантирования защиты жизни, здоровья человека и интересов потребителей;

7) қоршаған ортаның экологиялық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
8) ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету болып табылады.
2. Тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы мемлекеттiк реттеулер мынадай принциптер негiзiнде:
1) адам өмiрi мен денсаулығы және қоршаған ортаны қорғау үшiн тамақ өнiмi қауiпсiздiгiнiң басымдылығы;
2) адам денсаулығына және қоршаған ортаға зиян әсер ету мүмкiншiлiгiн ескерту;
3) мемлекет жүзеге асыратын шаралардың ашықтығы;
4) ақпараттың жариялығы, қол жеткiзiмдiлiгi, шынайылығы;
5) қауiп-қатерлердi бағалаудың ғылыми негiздiлiгi;
6) тамақ өнiмiн әзiрлеудiң (жасаудың), өндiрудiң (дайындаудың), айналымның, қайта кәдеге жаратудың және жоюдың барлық процестерiнде (сатыларында) тамақ өнiмiн бақылап отыру;
7) тамақ өнiмiнiң барлық процестерiнде (сатыларында) оның қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге субъектiлердiң жауаптылығы жүзеге асырылады.
5-бап. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы құзыретi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы құзыретiне:
1) тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы мемлекеттiк саясатты әзiрлеу;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы нормативтiк-құқықтық актiлердi, сонымен қоса тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету саласындағы техникалық регламенттердi бекiту;
3) Қазақстан Республикасының аумағында алғаш өндiрiлетiн және алғаш енгiзiлетiн мал азығы қоспаларын, тағамдық биологиялық белсендi қоспаларын, генетикалық түрлендiрiлген объектiлердi тiркеу тәртiбiн бекiту;
4) тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы салалық (секторлық) бағдарламаларды бекiту;
5) тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы мемлекеттiк органдардың салааралық қызметтерiн үйлестiру;
6) адам өмiрi мен денсаулығына және малға қауiп төндiретiн тамақ өнiмiн алдырып тастау, қайта кәдеге жарату және жою тәртiбiн бекiту;
7) мемлекеттiк тiркеуге жататын тамақ өнiмiнiң әкелу (импорттан) тәртiбiн бекiту;
8) Қазақстан Республикасының тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы заңнамасы талаптарымен әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым, кәдеге жарату және жою процестерi (сатылары) кезiнде пайдаланатын машиналар мен жабдықтардың, материалдар мен бұйымдардың сәйкестiгi тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым, кәдеге жарату және жою процестерiнiң (сатыларының) сәйкестiгiн, тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органдармен келiсу тәртiбiн бекiту;
9) санитарлық-эпидемиологиялық бақылауға жататын байытылған (фортификациялауға) тамақ өнiмдерiнiң тәртiбiн бекiту;

7) обеспечение экологической безопасности окружающей среды;
8) обеспечение национальной безопасности.
2. Государственное регулирование в области безопасности пищевой продукции осуществляется на основе следующих принципов:
1) приоритетности безопасности пищевой продукции для жизни и здоровья человека и охраны окружающей среды;
2) предупреждения возможного вредного воздействия на здоровье человека и окружающую среду;
3) прозрачности мероприятий, осуществляемых государством;
4) гласности, доступности, достоверности информации;
5) научной обоснованности оценки рисков;
6) прослеживаемости пищевой продукции на всех процессах (стадиях) разработки (создания), производства (изготовления), оборота, утилизации и уничтожения пищевой продукции;
7) ответственности субъектов за обеспечение безопасности пищевой продукции на всех ее стадиях.
Статья 5.  Компетенция Правительства Республики Казахстан
в области безопасности пищевой продукции
К компетенции Правительства Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции относятся:
1) разработка государственной политики в области безопасности пищевой продукции;
2) утверждение нормативных правовых актов, в том числе технических регламентов в сфере безопасности пищевой продукции в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
3) утверждение порядка регистрации впервые производимых и впервые ввозимых на территорию Республики Казахстан кормовых добавок, биологически активных добавок к пище, генетически модифицированных объектов;
4) утверждение отраслевых (секторальных) программ в области безопасности пищевой продукции;
5) межотраслевая координация деятельности государственных органов в области безопасности пищевой продукции;
6) утверждение порядка изъятия, утилизации и уничтожения пищевой продукции, представляющей опасность для жизни и здоровья человека и животных;
7) утверждение порядка ввоза (импорта) пищевой продукции, подлежащей государственной регистрации;
8) утверждение порядка согласования уполномоченными органами в области безопасности пищевой продукции соответствия процессов (стадий) разработки (создания), производства (изготовления), оборота, утилизации и уничтожения пищевой продукции, соответствия машин и оборудования, материалов и изделий, используемых при разработке (создании), производстве (изготовлении), обороте, утилизации и уничтожении требованиям законодательства Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции;
9) утверждение порядка обогащения (фортификации) пищевой продукции, подлежащей санитарно-эпидемиологическому контролю;

10) тамақ өнiмiн өндiретiн объектiлердi тiркеу тәртiбiн бекiту;
11) ветеринариялық бақылауға жататын экспортқа шығаратын тамақ өнiмiнiң объектiлерiн тiркеу тәртiбiн бекiту және осы өнiмге ветеринариялық сертификат беру;
12) Қазақстан Республикасының тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы заңнамасының талаптарымен тамақ өнiмiнiң сәйкестiгiн растау тәртiбiн бекiту;
13) Қазақстан Республикасының тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы заңнамасының талаптарымен тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым, кәдеге жарату және жою процестерi (сатылары) сәйкестiгiмен оны әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым, кәдеге жарату және жою процестерiнде (сатыларында) тамақ өнiмiнiң сәйкестiгiне бақылауды жүзеге асыратын тәртiптi бекiту;
14) генетикалық түрлендiрiлген объектiлердiң айналым тәртiбiн бекiту;
15) генетикалық түрлендiрiлген объектiлердiң қауiпсiздiгiн ғылыми негiздеуi бойынша растайтын жұмыстарды жүргiзу тәртiбiн бекiту;
16) консервiленген тамақ өнiмiнiң тiркеу тәртiбiн бекiту;
6-бап. Уәкiлетті органдардың тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы құзыретi
1. Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саулығы саласындағы уәкiлеттi органдардың құзыретiне:
1) санитарлық-эпидемиологиялық бақылауға жататын тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы мемлекеттiң саясатын iске асыру;
2) санитарлық-эпидемиологиялық бақылауға жататын тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi халықаралық және аймақтық ұйымдарда Қазақстан Республикасын ұсыну;
3) санитарлық-эпидемиологиялық бақылауға жататын тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы талаптардың сақталуына мемлекеттiк бақылауды жүргiзу бойынша ұйымдастыру, үйлестiру;
4) санитарлық-эпидемиологиялық бақылауға жататын тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларды, гигиеналық нормативтердi, нормативтiк құжаттарды әзiрлеу;
5) санитарлық-эпидемиологиялық бақылауға жататын тамақ өнiмi қауiпсiздiгiнiң мәселелерi бойынша консультативтiк-кеңес органдарын құру;
6) тамақ өнiмiнiң жарамдылық мерзiмi мен сақтау жағдайларын анықтайтын нормативтердi бекiту;
7) адам өмiрi мен денсаулығы үшiн қауiптi, санитарлық-эпидемиологиялық бақылауға жататын тамақ өнiмнiң сатылуына жол бермеу жөнiндегi шараны айқындау және жасау мақсатында тұтыну нарықтарына санитарлық-эпидемиологиялық бақылау және мониторинг жүргiзу;
8) санитарлық-эпидемиологиялық бақылауға жататын тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласында нормативтi-техникалық құжаттарды келiсу;

10) утверждение порядка регистрации объектов производства пищевой продукции;
11) утверждение порядка регистрации объектов производства экспортируемой пищевой продукции, подлежащей ветеринарному контролю и выдачи ветеринарного сертификата на данную продукцию;
12) утверждение порядка подтверждения соответствия пищевой продукции требованиям законодательства Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции;
13) утверждение порядка осуществления контроля за соответствием пищевой продукции в процессах (на стадиях) ее разработки (создания), производства (изготовления), оборота, утилизации и уничтожения, за соответствием процессов (стадий) разработки (создания), производства (изготовления), оборота, утилизации и уничтожения пищевой продукции требованиям законодательства Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции;
14) утверждение порядка оборота генетически модифицированных объектов;
15) утверждение порядка проведения работ по научно-обоснованному подтверждению безопасности генетически модифицированных объектов;
16) утверждение порядка регистрации консервированной пищевой продукции.
Статья 6.  Компетенция уполномоченных органов в области
безопасности пищевой продукции
1. К компетенции уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения относятся:
1) государственной политики в области безопасности пищевой продукции, подлежащей санитарно-эпидемиологическом контролю;
2) представление Республики Казахстан в международных и региональных организациях по обеспечению безопасности пищевой продукции, подлежащей санитарно-эпидемиологическому контролю;
3) организация, координация, осуществление государственного контроля за соблюдением требований в области безопасности пищевой продукции, подлежащей санитарно-эпидемиологическому контролю;
4) разработка санитарно-эпидемиологических правил и норм, гигиенических нормативов, нормативных документов в области безопасности пищевой продукции, подлежащей санитарно-эпидемиологическому контролю;
5) создание консультативно-совещательных органов по вопросам безопасности пищевой продукции, подлежащей санитарно-эпидемиологическому контролю;
6) согласование сроков годности и условий хранения пищевой продукции;
7) осуществление санитарно-эпидемиологического контроля и мониторинга потребительских рынков с целью выявления и выработки мер по недопущению реализации пищевой продукции, подлежащей санитарно-эпидемиологическому контролю, опасной для жизни и здоровья человека;
8) согласование нормативно-технической документации в области безопасности пищевой продукции, подлежащей санитарно-эпидемиологическому контролю;

9) Қазақстан Республикасының аумағында алғаш өндiрiлетiн және алғаш әкелiнетiн тағамға қосылатын биологиялық белсендi қоспаларды, генетикалық түрлендiрiлген объектiлердi мемлекеттiк тiркеу және олардың тiзiлiмiн жүргiзу;
10) тамақ өнiмiн өндiретiн, сақтайтын, тасымалдайтын және сататын объектiлерге санитарлық құжаттар беру нысаны мен тәртiбiн бекiту;
11) Қазақстан Республикасының тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы заңнамасының талаптарымен әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым, қайта кәдеге жарату және жою кездерiнде пайдаланатын машиналар мен жабдықтардың, материалдар мен бұйымдардың сәйкестiгi тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау) өндiру (дайындау), айналым, кәдеге жарату және жою процестерiнiң (сатыларының) сәйкестiгiн келiсу;
12) Қазақстан Республикасының тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi туралы заңнамасының талаптарымен тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым, қайта кәдеге жарату және жою кездерiнде пайдаланатын машиналар мен жабдықтардың, материалдар мен бұйымдардың сәйкестiгiне тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым, қайта кәдеге жарату және жою сатыларының сәйкестiгiне әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым, қайта кәдеге жарату процестерiндегi (сатыларындағы) тамақ өнiмiнiң сәйкестiгiне санитарлық-эпидемиологиялық бақылауды ұйымдастыру және жүргiзу;
13) тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгiн анықтау бойынша санитарлық-эпидемиологиялық сараптаманы жүргiзу тәртiбiн бекiту;
14) тамақ өнiмiн әзiрлеумен (жасаумен), өндiрумен (дайындаумен), айналыммен, қайта кәдеге жаратумен және жоюмен байланысты қызметшiлердi медициналық қараулар және гигиеналық оқу тәртiбiн бекiту;
15) табиғи минералды суларды пайдалануға ғылыми орталықтардың курортологиялық бальнеологиялық қорытынды беру тәртiбiн бекiту жатады.
2. Ветеринариялық бақылауға жататын тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету саласындағы уәкiлеттi органның құзыретiне:
1) ветеринариялық бақылауға жататын тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыру;
2) ветеринариялық бақылауға жататын тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi халықаралық және аймақтық ұйымдарда Қазақстан Республикасын ұсыну;
3) ветеринариялық бақылауға жататын тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы талаптардың сақталуына мемлекеттiк бақылауды жүргiзу бойынша ұйымдастыру және үйлестiру жұмыстары;
4) ветеринариялық бақылауға жататын тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы нормативтi құжаттарды әзiрлеу;

9) государственная регистрация впервые производимых и впервые ввозимых на территорию Республики Казахстан биологически активных добавок к пище, генетически модифицированных объектов и ведение их реестров;
10) утверждение порядка выдачи и формы санитарных паспортов на объекты производства, хранения, транспортировки и реализации пищевой продукции;
11) согласование соответствия процессов (стадий) разработки (создания), производства (изготовления), оборота, утилизации и уничтожения пищевой продукции, соответствия машин и оборудования, материалов и изделий, используемых при разработке (создании), производстве (изготовлении), обороте, утилизации и уничтожении требованиям законодательства Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции с выдачей санитарно-эпидемиологического заключения;
12) организация и осуществление санитарно-эпидемиологического контроля за соответствием пищевой продукции в процессах (на стадиях)  ее разработки (создания), производства (изготовления), оборота и утилизации, за соответствием процессов (стадий) разработки (создания), производства (изготовления), оборота, утилизации и уничтожения пищевой продукции, за соответствием машин и оборудования, материалов и изделий, используемых при разработке (создании), производстве (изготовлении), обороте, утилизации и уничтожении пищевой продукции требованиям законодательства Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции;
13) утверждение порядка проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы по определению безопасности пищевой продукции;
14) утверждение порядка медицинских осмотров и гигиенического обучения персонала, связанного с разработкой (созданием), производством (изготовлением), оборотом и утилизацией пищевой продукции;
15) утверждение порядка выдачи научными центрами курортологии бальнеологического заключения на использование природных минеральных вод.
2. К компетенции уполномоченного органа в области обеспечения безопасности пищевой продукции, подлежащей ветеринарному контролю, относятся:
1) реализация государственной политики в области безопасности пищевой продукции, подлежащей ветеринарному контролю;
2) представление Республики Казахстан в международных и
региональных организациях по обеспечению безопасности пищевой
продукции, подлежащей ветеринарному контролю;
3) организация и координация работы по проведению государственного контроля за соблюдением требований в области безопасности пищевой продукции, подлежащей ветеринарному контролю;
4) разработка нормативных документов в области безопасности  пищевой продукции, подлежащей ветеринарному контролю;

5) ветеринариялық бақылауға жататын тамақ өнiмi қауiпсiздiгiнiң мәселелерi бойынша консультативтiк-кеңес органдарын белгiлеу;
6) Қазақстан Республикасының аумағында алғашқы өндiрiлетiн және алғашқы әкелiнетiн мал азығы қоспаларын мемлекеттiк тiркеу;
7) Қазақстан Республикасының аумағында өндiруге, әкелуге, қолдануға және сатуға рұқсат берiлген мал азығы қоспаларының мемлекеттiк тiзiлiмiн жүргiзу;
8) ветеринариялық бақылауға жататын экспортқа шығаратын тамақ өнiмiнiң объектiлерiн тiркеу тәртiбiн бекiту және осы өнiмге ветеринариялық сертификат беру;
9) Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарымен ветеринариялық бақылауға жататын тамақ өнiмiнiң сәйкестiгi туралы қорытынды беру;
10) ветеринариялық бақылауға жататын тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы нормативтi-техникалық құжаттарды келiсу;
11) Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарымен ветеринариялық бақылауға жататын тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым, қайта кәдеге жарату және жою процестерiнiң (сатыларының) шарттарын бұзбауын бақылауды жүзеге асыру;
12) адам өмiрi мен денсаулығы үшiн қауiптi ветеринариялық бақылауға жататын тамақ өнiмiн сатуға жол бермеу жөнiндегi шараларды айқындау және жасау мақсатында тұтыну рыноктарына бақылауды және мониторингтi жүзеге асыру;
13) тамақ өнiмiн өндiру (дайындау) және айналым процестерiнде (сатыларында) ветеринариялық бақылауға жататын тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгiне ветеринариялық бақылауды жүзеге асыру жатады.
3. Тамақ өнiмi өндiрiсiн мемлекеттiк реттеу саласындағы уәкiлеттi органдардың құзыретiне:
1) тамақ өнiмiн өндiрудегi объектiлердi тiркеу және олардың тiзiлiмiн жүргiзу;
2) консервiленген тамақ өнiмдерiн тiркеу;
3) тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы техникалық регламенттердi әзiрлеу жатады.
4. Техникалық реттеу саласындағы уәкiлеттi органның құзыретiне:
1) тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы техникалық реттеу туралы мемлекеттiк органдар, жеке және заңды тұлғалардың салааралық жұмыстарын үйлестiру;
2) санитарлық-эпидемиологиялық және ветеринариялық бақылауға жататын процедурадан басқа оны сату кезеңдерiне тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы техникалық регламенттер талаптарына тамақ өнiмiнiң сәйкестiгiне бақылау.
5. Санитарлық-эпидемиологиялық бақылауға жататын тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың), аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) атқару органдарының құзiретiне:

5) создание консультативно-совещательных органов по вопросам безопасности пищевой продукции, подлежащей ветеринарному контролю;
6) государственная регистрация впервые производимых и впервые ввозимых на территорию Республики Казахстан кормовых добавок;
7) ведение государственного реестра кормовых добавок, разрешенных к производству (изготовлению), ввозу (импорту), применению и реализации на территории Республики Казахстан;
8) регистрация объектов производства экспортируемой пищевой продукции, подлежащей ветеринарному контролю и выдача ветеринарного сертификата на данный вид продукции;
9) выдача заключений о соответствии пищевой продукции, подлежащей ветеринарному контролю, требованиям законодательства Республики Казахстан;
10) согласование нормативно-технической документации в области безопасности пищевой продукции, подлежащей ветеринарному контролю;
11) организация и осуществление ветеринарного контроля за соответствием процессов (стадий) разработки (создания), производства (изготовления), оборота, утилизации и уничтожения пищевой продукции, подлежащей ветеринарному контролю, требованиям законодательства Республики Казахстан;
12) осуществление ветеринарного контроля и мониторинга потребительских рынков с целью выявления и выработки мер по недопущению реализации пищевой продукции, подлежащей ветеринарному контролю, опасной для жизни и здоровья человека;
13) осуществление ветеринарного контроля безопасности пищевой продукции, подлежащей ветеринарному контролю в процессах (на стадиях) производства (изготовления) и оборота пищевой продукции;
3. К компетенции уполномоченного органа в области государственного регулирования производства пищевой продукции относятся:
1) регистрация объектов производства пищевой продукции и ведение их реестра;
2) регистрация консервированной пищевой продукции;
3) разработка технических регламентов в сфере безопасности пищевой продукции.
4. К компетенции уполномоченного органа в области технического регулирования относятся:
1) межотраслевая координация деятельности государственных органов, физических и юридических лиц в области технического регулирования в сфере безопасности пищевой продукции;
2) контроль соответствия пищевой продукции требованиям технических регламентов в сфере безопасности пищевой продукции на стадии ее реализации за исключением процедур, подлежащих санитарно-эпидемиологическому и ветеринарному контролю.
5. К компетенции исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы), районов (городов областного значения) в области безопасности пищевой продукции, подлежащей санитарно-эпидемиологическому контролю, относятся:

1) санитарлық-эпидемиологиялық бақылауға жататын тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы мемлекеттiк саясатты жүзеге асыру;
2) тамақ өнiмiн өндiру, сақтау, тасымалдау және сату объектiлерiне санитарлық құжаттар беру есебiн жүргiзу және орнату;
3) тамақ өнiмiн әзiрлеумен (жасаумен), өндiрумен (дайындаумен), айналыммен, қайта кәдеге жаратумен және жоюмен байланысты қызметкерлердi медициналық қарауды және гигиеналық оқытуды жүргiзу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру;
4) тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгiн анықтау бойынша сараптама жүргiзу;
5) Қазақстан Республикасының тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы заңнамасы талаптарымен тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым және қайта кәдеге жарату кезiнде пайдаланатын машиналар мен жабдықтар, материалдар мен бұйымдардың сәйкестiгiне тамақ өнiмдерiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым және қайта кәдеге жарату процестерiнiң (сатыларының) сәйкестiгiне оны әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым және қайта кәдеге жарату процестерiнде (сатыларында) тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгiне санитарлық-эпидемиологиялық бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру жатады.
7-бап. Тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгiне мемлекеттiк бақылау
1. Тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы мемлекеттiк бақылауды, Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiлеген өз құзыретi шеңберiнде тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
2. Тамақ өнiмi қауiпсiздiгiне мемлекеттiк бақылауды жүргiзу мақсатында, мемлекет - олардың материалдық-техникалық базасы мен қызметкерiне қойылатын талаптары халықаралық талаптарға сәйкес   генетикалық түрлендiрiлген объектiлердiң сандық және сапалық құрамдарының мөлшерiн анықтау үшiн зертханаларды қосқандағы ветеринариялық-санитарлық және санитарлық-эпидемиологиялық сараптаудың мемлекеттік зертханалар жұмысын ұйымдастыруды қамтамасыз етедi.
3. Жеке кәсiпкерлер субъектiлерi тамақ өнiмдерiнiң қауiпсiздiгi саласындағы мемлекеттiк бақылау, тексерудi тағайындау туралы акт шығарусыз жүзеге асырылады.
8-бап. Тамақ өнiмiн мемлекеттiк тiркеу
1. Қазақстан Республикасында мал азығы қоспаларын, тағамдық биологиялық белсендi қоспаларын, генетикалық түрлендiрiлген объектiлерiн өндiру (дайындау), әкелу (импорт) және сату тек қана мемлекеттiк тiркеудi өткiзгеннен кейiн, ерекше жағдайларда тiркеу сынақтарын өткiзу қажеттiлiгi үшiн өндiруге, әкелуге (импорт) рұқсат берiледi.
Қазақстан Республикасы аумағында алғаш өндiрiлетiн (дайындалатын) және алғаш әкелiнетiн (импорттан) әкелiнетiн мал азығы қоспалары, тағамдық биологиялық белсендi қосымшалары, генетикалық түрлендiрiлген объектiлерi мемлекеттiк тiркеуге жатады.

1) реализация государственной политики в области безопасности пищевой продукции, подлежащей санитарно-эпидемиологическому контролю;
2) выдача, учет и ведение санитарных паспортов на объекты производства, хранения, транспортировки и реализации пищевой продукции;
3) организация работы по проведению медицинских осмотров и гигиенического обучения персонала, связанного с разработкой (созданием), производством (изготовлением), оборотом, утилизацией и уничтожением пищевой продукции;
4) проведение экспертизы по определению безопасности пищевой продукции;
5) организация и осуществление санитарно-эпидемиологического
контроля за безопасностью пищевой продукции в процессах (на стадиях) ее разработки (создания), производства (изготовления), оборота и утилизации, за соответствием процессов (стадий) разработки (создания), производства (изготовления), оборота, утилизации и уничтожения пищевой продукции, за соответствием машин и оборудования, материалов и изделий, используемых при разработке (создании), производстве (изготовлении), обороте, утилизации и уничтожении пищевой продукции требованиям законодательства Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции.
Статья 7 . Государственный контроль безопасности
пищевой продукции
1. Государственный контроль безопасности пищевой продукции осуществляется уполномоченными органами в области безопасности пищевой продукции в пределах их компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан.
2. В целях осуществления государственного контроля безопасности пищевой продукции государство обеспечивает организацию деятельности государственных лабораторий ветеринарно-санитарной и санитарно-эпидемиологической экспертиз, включая лаборатории для определения количественного и качественного составов содержания генетически модифицированных объектов, в соответствии с международными требованиями, предъявляемыми к их материально-технической базе и персоналу.
3. Государственный контроль безопасности пищевой продукции субъектов частного предпринимательства осуществляется без вынесения акта о назначении проверки.
Статья 8 . Государственная регистрация пищевой продукции
1. В Республике Казахстан производство (изготовление), ввоз (импорт) и реализация кормовых добавок, биологически активных добавок к пище, генетически модифицированных объектов разрешается только после их государственной регистрации, за исключением случаев производства (изготовления), ввоза (импорта) образцов, необходимых для проведения регистрационных испытаний.
Государственной регистрации подлежат впервые производимые (изготавливаемые) и впервые ввозимые (импортируемые) на территорию Республики Казахстан кормовые добавки, биологически активные добавки к пище, генетически модифицированные объекты.

2. Қазақстан Республикасының аумағында алғаш өндiрiлетiн (дайындалатын) және алғаш әкелiнетiн (импорттан) мал азығы қоспалары, тағамдық биологиялық белсендi қоспалары, генетикалық түрлендiрiлген объектiлердi мемлекеттiк тiркеудi:
1) жеткiзiп беру шарттарымен, Қазақстан Республикасының тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы заңнамасы талаптарымен субъектiлер ұсынатын және тамақ өнiмiнiң сәйкестiгiн растайтын құжаттарын сараптауды;
2) ғылыми және зертхана зерттеулерiнiң жүргiзген қорытындыларының сараптамасын;
3) Қазақстан Республикасы аумағында өндiруге (дайындауға), әкелуге (импорттан) рұқсат берiлген мал азығы қоспаларының, тағамдық биологиялық белсендi қоспаларының, генетикалық түрлендiрiлген объектiлерiнiң Мемлекеттiк тiзiлiмге енгiзудi өзiне қамтиды.
3. Бiр өндiрушiмен дайындалған, бiр атаумен тамақ өнiмiнiң бiр түрiн (әртүрлі жабдықтаушы-делдалдардан) бірнеше рет мемлекеттік тіркеуге жол берiлмейдi.
4. Тiркелуге жататын тамақ өнiмi, мал азығы қоспалары, тағамдық биологиялық белсендi қоспаларына және генетикалық түрлендiрiлген объектiлерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiне енгiзiлген тамақ өнiмiн тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органдар белгiлеген мерзiмде қолдануға рұқсат етiледi.
5. Қазақстан Республикасында консервiленген тамақ өнiмiн тiркеу Қазақстан Республикасының үкiметiмен белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
3 тарау. Тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым, қайта кәдеге жарату және жою бойынша субъектiлердiң құқықтары мен мiндеттерi
9-бап. Тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым, қайта кәдеге жарату және жою бойынша субъектiлердiң құқықтары
Субъектiлердің:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аумақтың және (немесе) объектiнiң санитарлық-эпидемиологиялық және ветеринариялық-санитарлық туралы дұрыс ақпараттарды уақытылы алуға;
2) санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларын, гигиеналық нормативтерiн, ветеринариялық-санитарлық ережелер мен нормативтерiн орындау мақсатында зерттеулер жүргiзу бойынша мемлекеттiк органдарға жүгiнуге;
3) санитарлық-эпидемияға қарсы (алдын алу) және ветеринариялық-санитарлық iс-шараларды өткiзуге қатысуға;
4) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тамақ өнiмiнiң қауiпсіздiгі саласындағы нормативтi-құқықтық актiлердi, техникалық регламенттердi әзiрлеуге қатысуға;
5) Қазақстан Республикасының тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы заңнамаларының тиiстi мiндеттi талаптарымен ұйымның стандарттарын әзiрлеуге және бекiтуге;

2. Государственная регистрация производимых (изготавливаемых), впервые внедряемых и ввозимых (импортируемых) на территорию Республики  Казахстан кормовых добавок, биологически активных добавок к пище, генетически модифицированных объектов включает в себя:
1) экспертизу документов, представляемых субъектом и подтверждающих соответствие пищевой продукции требованиям законодательства Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции, условиям поставок;
2) экспертизу результатов проводимых научных и лабораторных исследований;
3) внесение в Государственные реестры кормовых добавок, биологически активных добавок к пище, генетически модифицированных объектов, разрешенных к производству (изготовлению), ввозу (импорту), применению и реализации на территории Республики Казахстан.
3. Не допускается многократная государственная регистрация (от разных поставщиков-посредников) пищевой продукции одного вида, одного наименования, изготовленной одним производителем.
4. Пищевая продукция, подлежащая регистрации, внесенная в государственные реестры кормовых добавок, биологических активных добавок к пище, генетически модифицированных объектов, разрешается к применению в сроки, установленные уполномоченными органами в области безопасности пищевой продукции.
5. В Республике Казахстан осуществляется регистрация консервированной пищевой продукции, в порядке установленном Правительством Республики Казахстан.
Глава 3. Права и обязанности субъектов разработки (создания), производства (изготовления), оборота, утилизации и уничтожения пищевой продукции
Статья 9 . Права субъектов разработки (создания),
производства (изготовления), оборота, утилизации
и уничтожения пищевой продукции
Субъекты имеют право:
1) своевременно получать достоверную информацию о санитарно-эпидемиологическом и ветеринарно-санитарном состоянии территории и (или) объекта в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) обращаться в государственные органы на предмет проведения обследований относительно выполнения санитарно-эпидемиологических правил и норм, гигиенических нормативов, ветеринарно-санитарных правил и нормативов;
3) принимать участие в проведении санитарно-противоэпидемических (профилактических) и ветеринарно-санитарных мероприятий;
4) участвовать в разработке нормативных правовых актов, технических регламентов в сфере безопасности пищевой продукции в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) разрабатывать и утверждать стандарты организации, соответствующие обязательным требованиям законодательства Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции;

6) тамақ өнiмiнiң қауiпсіздігіне өндiрiстiк бақылаудың бағдарламасын әзiрлеуге;
7) тамақ өнiмiнiң қауіпсiздiгiн және менеджмент сапа жүйесiн ендiруге;
8) оны өндiруде стандарттар талаптарына сәйкес келген кезде, биологиялық таза тамақ өнімдерiн экологиялық белгiмен таңбалауға құқығы бар.
10-бап. Тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым, қайта кәдеге жарату және жою бойынша субъектiлердiң мiндеттерi
1. Субъектiлер:
1) Қазақстан Республикасының тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi туралы заңнамаларының талаптарын сақтауды қамтамасыз етуге;
2) тамақ өнiмiнiң қауіпсiздiгі саласындағы уәкілетті органдардың келiсiмi бойынша Қазақстан Республикасының тамақ өнімiнiң қауiпсiздiгi туралы заңнамаларына сәйкес ол үшін міндетті жарамдылық мерзiмiн белгілеуге;
3) оны өндiру (дайындау), айналым және қайта кәдеге жарату процестерiнде (сатыларында) тамақ өнімiнiң әрбiр партиясының қауiпсiздiгiне өндiрiстiк бақылауды қамтамасыз етуге;
4) тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым, қайта кәдеге жарату және жою процестерiндегi (сатыларындағы) қауiптi қасиеттердi сiңiруiне әкеп соқтырған бұзушылықтар туралы тиiстi хабарды тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органдарға хабарлауға және осы өнiмдi сараптамаға жолдауға;
5) егер тамақ өнiмi қауiптi қасиеттердi сiңiруiне әкеп соқтырған болса, онда тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау), айналым және қайта кәдеге жарату процестерiн (сатыларын) тез арада тоқтатып, оларды сатып алушылардан (тұтынушылардан) қайтарып алуды қамтамасыз етуге, сараптама жүргiзудi қамтамасыз етуге, содан соң оны Қазақстан Республикасының Үкiметiмен анықталған тәртiппен қайта кәдеге жаратуды және (немесе) жоюды ұйымдастыруға;
6) тамақ өнiмiн сатып алушыларға (тұтынушыларға), сонымен қатар тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органдардың талаптары бойынша оларға тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгiн куәландыратын құжаттарды ұсынуға;
7) олар өндiрген немесе сатқан тамақ өнiмiмен байланысты қауiп-қатердi болдырмау немесе азайту жөнiндегi iс-қимылдары бойынша уәкiлеттi органдармен бiрлесiп iстеуге;
8) тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым, қайта кәдеге жарату және жою бойынша оның барлық процестерiнде (сатыларында) тамақ өнiмiнiң бiрдейлендiруi мен бақылап отыру мүмкiншiлiгiн қамтамасыз ету;
9) тамақ өнiмiн өндiру және сату объектiлерiн, сонымен қоса консервiленген тамақ өнiмiн тiркеудi жүзеге асыруға мiндеттi.
2. Егер субъектiлер әкелетiн (импорттан), өндiретiн (дайындайтын), қайта өңдейтiн немесе сататын тамақ өнiмi қауiпсiздiк талаптарымен сәйкес келмейдi деп санаса немесе күдiктенген жағдайда, олар дереу:

6) разрабатывать программы производственного контроля за безопасностью пищевой продукции;
7) внедрять системы менеджмента качества и безопасности пищевой продукции;
8) маркировать биологически чистую пищевую продукцию экологическим знаком при соответствии требований стандартов на ее производство.
Статья 10 . Обязанности субъектов разработки (создания),
производства (изготовления), оборота, утилизации
и уничтожения пищевой продукции
1. Субъекты обязаны:
1) обеспечивать соблюдение требований законодательства Республики  Казахстан в области безопасности пищевой продукции;
2) устанавливать в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции обязательные сроки годности пищевой продукции, по согласованию с уполномоченными органами в области безопасности пищевой продукции;
3) обеспечивать производственный контроль за безопасностью каждой партии пищевой продукции в процессах (на стадиях) ее производства (изготовления), оборота и утилизации;
4) информировать уполномоченные органы в области безопасности пищевой продукции о нарушениях, приведших к приобретению пищевой продукцией опасных свойств в процессах (на стадиях) разработки (создания), производства (изготовления), оборота и направлять на экспертизу данную продукцию;
5) немедленно прекратить процессы (стадии) производства (изготовления), оборота и утилизации пищевой продукции в случае, если допущено нарушение, приведшее к приобретению пищевой продукцией опасных свойств, обеспечить ее отзыв от покупателей (потребителей) и проведение экспертизы, после чего организовать ее утилизацию или уничтожение, в порядке определяемом Правительством Республики Казахстан;
6) предоставлять документы, удостоверяющие безопасность пищевой продукции покупателям (потребителям) пищевой продукции, а также уполномоченным органам в области безопасности пищевой продукции по их требованию;
7) сотрудничать с уполномоченными органами в области безопасности пищевой продукции по вопросам предотвращения или уменьшения рисков, связанных с пищевой продукцией, которую они произвели или реализовали;
8) обеспечивать возможность идентификации и прослеживаемости пищевой продукции на всех процессах (стадиях) ее разработки (создания), производства (изготовления), оборота, утилизации и уничтожения пищевой продукции;
9) регистрировать объекты производства и реализации пищевой продукции, а также консервированную пищевую продукцию.
2. Субъекты в случае, если они считают или имеют причину полагать, что пищевая продукция, которую они ввозят (импортируют), производят (изготавливают), перерабатывают или реализуют, не соответствует требованиям безопасности, обязаны незамедлительно:

1) тамақ өнiмiн алып тастау рәсiмiн бастауға;
2) тұтынушылар үшiн қауiп-қатердi болдырмау мақсатында қабылданған әрекетi туралы тамақ өнiмдерiнiң қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органдарға хабар етуге мiндеттi.
4 тарау. Тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгiне қойылатын талаптар
11-бап. Тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету бойынша ең аз қажеттi жалпы талаптар мен шаралар
1. Қазақстан Республикасының тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi туралы заңнамасында белгiленгендей тамақ өнiмдерiнiң қауiпсiздiгі мен оны әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым, қайта кәдеге жарату және жою процестерiне (сатыларына) қойылатын талаптар субъектiлермен орындау үшiн мiндеттi болып табылады.
2. Тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi:
1) субъектiлердiң Қазақстан Республикасының тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi туралы заңнамаларының талаптарын сақтауы;
2) Қазақстан Республикасының тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы заңнамасының талаптарына тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым, қайта кәдеге жарату және жою процестерiнiң (сатыларының) сәйкестiгiне өндiрiстiк бақылау жүргiзу;
3) тамақ өнiмiнiң Қазақстан Республикасының тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы заңнамасының талаптарымен сәйкестiгiн растауы;
4) санитарлық-эпидемиологиялық және ветеринариялық-санитарлық сараптама жүргiзу;
5) тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы мемлекеттiк реттеу шараларын қолдану арқылы қамтамасыз етiледi.
3. Қазақстан Республикасының тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi туралы заңнамасымен белгiленген тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгiне және тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым, қайта кәдеге жарату және жою бойынша оның процестерiне (сатыларына) қауiпсiздiк талаптарын субъектiлер орындау үшiн мiндеттi болып табылады.
3. Тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органдардың келiсiмi бойынша тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым, қайта кәдеге жарату және жою процестерi (сатылары) жүзеге асырылады.
4. Қазақстан Республикасының тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi туралы заңнамасының талаптарына тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым және қайта кәдеге жарату процестерiнiң (сатыларының) мынадай көрсеткiштер бойынша сай келмейтiн:
1) сапасыздығының айқын белгiлерi бар (бүлiнген, бұзылған, ластанған);
2) радиологиялық, токсиологиялық, химиялық және микробиологиялық көрсеткiштерiнiң бөлiгi бойынша қойылатын талаптарға жауап бермейтiн;
3) олардың қауiпсiздiгiн куәландыратын және олардың шыққан жерiн растайтын құжаттардың болмауы;
4) белгiленген жарамдылық мерзiмiнiң болмауы немесе жарамдылық мерзiмiнiң өтiп кетуi;

1) начать процедуры изъятия данной продукции;
2) проинформировать уполномоченные органы в области безопасности пищевой продукции о предпринятых действиях в целях предотвращения рисков для потребителей.
Глава 4. Требования к безопасности пищевой продукции
Статья 11 . Минимально необходимые общие требования и
меры по обеспечению безопасности пищевой продукции
1. Требования к безопасности пищевой продукции и процессам
(стадиям) ее разработки (создания), производства (изготовления), оборота, утилизации и уничтожения, установленные законодательством Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции, являются обязательными для выполнения субъектами.
2. Безопасность пищевой продукции обеспечивается посредством:
1) соблюдения субъектами требований законодательства Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции;
2) проведения производственного контроля за соответствием процессов (стадий) разработки (создания), производства (изготовления), оборота и утилизации пищевой продукции требованиям законодательства Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции;
3) подтверждения соответствия пищевой продукции требованиям законодательства Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции;
4) проведения санитарно-эпидемиологической и ветеринарно- санитарной экспертиз;
5) применения мер государственного регулирования в области безопасности пищевой продукции.
3. Процессы (стадии) разработки (создания), производства (изготовления), оборота, утилизации и уничтожения пищевой продукции осуществляются по согласованию с уполномоченными органами в области безопасности пищевой продукции.
4. Не допускается к процессам (стадиям) производства (изготовления), оборота и утилизации пищевая продукция, которая не соответствует требованиям законодательства Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции по следующим показателям:
1) имеет явные признаки недоброкачественности (порча, разложение, загрязнение);
2) не отвечает предъявляемым требованиям в части радиологических, токсикологических, химических и микробиологических показателей;
3) не имеет документов, удостоверяющих ее безопасность и подтверждающих ее происхождение;
4) не имеет установленных сроков годности или с истекшими сроками годности;

5) Қазақстан Республикасының тамақ өнімінің қауіпсіздігі туралы заңнамасымен қарастырылғандай мәліметтер бар таңбалаудың жоқ болуы;
6) ұсынылған ақпаратқа сай келмейтіндер жіберілмейді.
5. Генетикалық түрлендірілген объектілердің айналымы, тек қана олардың қауiпсiздiгiн ғылыми-негіздегi растаудан кейін және мемлекеттiк тiркеу өткiзгеннен кейiн Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген тәртiппен рұқсат берiледi.
12-бап. Арнайы мақсаттағы тамақ өнiмiнiң қауiпсiздігiне қойылатын талаптар
1. Арнайы мақсаттағы тамақ өнiмiне:
1) балалар тағамы өнiмi;
2) мал азығы қоспалары, тағамдық биологиялық белсендi қоспалар;
3) диетикалық өнiмдер және емдеу-профилактикалық тағамдары жатады.
2. Арнайы мақсаттағы тамақ өнiмi:
1) Қазақстан Республикасы заңнамасымен арнайы мақсаттағы тамақ өнiмiнiң алдына қойылған талаптарға сәйкес;
2) сатып алушылардың (тұтынушылардың) тиiстi тобының физиологиялық тұтынуын қанағаттандыру;
3) бумада (ыдыста) көрсетiлген тағамдық, биологиялық және энергетикалық ақпараттары сай болуы керек.
3. Балалар тағамы өнiмiн, диеталық және емдеу-профилактикалық тағамдардың өндiру (дайындау) кезiнде өсiмiн жеделдеткiштер (соның iшiнде гормонды препараттар), дәрiлiк заттардың жекелеген түрлерi, пестицидтер, агрохимикаттар, генетикалық түрлендiрiлген объектiлер, бiрдейлендiрiлмеген заттар мен құрамалар және жасанды тағам қоспалары пайдаланылған азық-түлiк шикiзатын қолдануға тыйым салынады.
13-бап. Байытуға (фортификациялауға) жататын тамақ өнiмiне қойылатын талаптар
1. Тамақ өнiмi байытылуы (фортификациялануы) мүмкiн.
2. Тамақ өнімін байыту (фортификациялану) Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
3. Байыту (фортификациялау) әдiстерi нормативтiк-техникалық құжаттарға, санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларға және басқа да нормативтi құжаттарға сәйкес келуi керек.
14-бап. Тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау) кезiнде олардың қауiпсiздiгiне қойылатын талаптар
1. Субъектiлер әзiрлейтiн нормативтiк-техникалық құжатқа, тамақ өнiмi қауiпсiздiгiнiң көрсеткiштерi, оның жарамдылық мерзiмi, буып-түюге, таңбалауға, әзiрлеуге (жасау), өндiруге (дайындау), айналым процестерiне (сатыларына) қойылатын талаптары, оның қауiпсiздiгiне өндiрiстiк бақылау бағдарламасы, зерттеу әдiстерi, қауiп-қатердi бағалау, оны барынша азайту тәсiлi, қайта кәдеге жарату тәсiлi және қауiптi тамақ өнiмiн жоюы енгiзiледi.

5) не имеет маркировки, содержащей сведения, предусмотренные законодательством Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции;
6) не соответствует предоставленной информации .
5. Оборот генетически модифицированных объектов допускается только после научно-обоснованного подтверждения их безопасности, проведение которой осуществляется в порядке установленном Правительством Республики Казахстан и проведения их государственной регистрации.
Статья 12 . Требования к безопасности пищевой продукции
специального назначения
1. К пищевой продукции специального назначения относятся:
1) продукты детского питания;
2) продукты диетического и лечебно-профилактического питания.
2. Пищевая продукция специального назначения должна:
1) отвечать требованиям законодательства Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции, предъявляемым к пищевой продукции специального назначения;
2) удовлетворять физиологические потребности соответствующих групп покупателей (потребителей);
3) соответствовать по пищевой, биологической и энергетической ценности информации, указанной на упаковке (таре).
3. При производстве (изготовлении) продуктов детского, диетического и лечебно-профилактического питания запрещается использование продовольственного сырья, при производстве (изготовлении) которых использовались стимуляторы роста (в том числе гормональные препараты), отдельные виды лекарственных средств, пестициды, агрохимикаты, генетически модифицированные объекты, неидентифицированные вещества и соединения, искусственные пищевые добавки.
Статья 13 . Требования к пищевой продукции,
подлежащей обогащению (фортификации)
1. Пищевая продукция может быть обогащена (фортифицирована).
2. Обогащение (фортификация) пищевой продукции осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
3. Методы обогащения (фортификации) должны соответствовать нормативно-технической документации, санитарно-эпидемиологически м правилам и нормам и иным нормативным документам по стандартизации.
Статья 14 . Требования к безопасности пищевой продукции
при ее разработке (создании)
1. В нормативно-техническую документацию, разрабатываемую субъектами, включаются показатели безопасности пищевой продукции, сроки ее годности, требования к упаковке, маркировке, условиям процессов (стадий) разработки (создания), производства (изготовления), оборота, программы производственного контроля за ее безопасностью, методика исследований, оценки рисков, способы ее минимизации, способы утилизации и уничтожения опасной пищевой продукции.

2. Тамақ өнiмiнiң нормативтiк-техникалық құжаты мен тәжiрибе үлгiлерiнiң жобалары Қазақстан Республикасының Үкiметi анықтайтын санитарлық-эпидемиологиялық, ветеринариялық-санитарлық сараптауға жатады.
Көрсетiлген жобалар тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органдармен өз құзыретi шеңберiнде келiсiлiп, тамақ өнiмi қауiпсiздiгiнiң субъектiлерiмен бекiтiледi және олар үшiн мiндеттi болып табылады.
3. Әзiрлеу (жасау) кезiнде тамақ өнiмiнiң барлық әзiрлеу (жасау), айналым және қайта кәдеге жарату процестерiнде (сатыларында) мүмкiн болатын барлық қауiп бiрдейлендiрiлуi керек, оның iшiнде әдеттегi немесе төтенше жағдайлар кезiнде (сыртқы әсерлерде), субъектiлер қызметкерлерiнiң болжалды қателiктерi және жол берiлмейтiн пайдалану.
4. Барлық бiрдейлендiрiлген қауiптер үшiн қауiп-қатерлер есептеумен, сынақпен, сараптама жолымен бағалануы керек.
5. Тамақ өнiмiнiң әрбiр түрлерi үшiн қауiп-қатердi бағалауын өткiзгенiн есепке ала отырып, әзiрлеу және құру кезiнде тамақ өнiмдерiн әзiрлеу (жасау), айналым және қайта кәдеге жарату айналымының барлық процестерiнде (сатыларында) қауiп-қатердi мүмкiн (қолайлы) деңгейге дейiн жою немесе азайту (төмендету) үшiн барлық шаралар жиынтығы анықталу керек.
15-бап. Тамақ өнiмiн өндiру (дайындау) кезiнде оның қауiпсiздiгiне қойылатын талаптар
1. Өндiру үшiн, Қазақстан Республикасының тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келетiн шикiзат пен тағам қоспалары қолданылуы керек.
2. Тағам мақсаттары үшiн қолданылатын өсiмдiк пен мал шикiзаттарын өндiру кезiнде, осы Заңның 12 б. 3 т. айтылған жағдайлардан басқа мемлекеттiк тiркеуден өткен мал азығы қоспаларын, мал өсiмiн жеделдеткiштерiн, пестицидтердi, агрохимикаттарды пайдалануға жол берiледi.
3. Шығарылатын (дайындайтын) тамақ өнiмiнiң жекелеген ингредиенттерiн алмастыру халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саулығы саласындағы уәкiлеттi органның келiсiмiмен жүргiзiледi.
4. Жабдықтар, аумақ, сумен жабдықтау, канализация, жылыту жүйесi, ауаны алмастыра және өндiрiстiк, қосымша, санитарлық-қызмет көрсету бөлмелерге жарық түсiру және қызметкерлердің жұмыс жағдайлары Қазақстан Республикасының тамақ өнімi қауіпсіздiгі саласындағы заңнамасымен белгiленген талаптарға сәйкес болуы керек.
Тамақ өнiмiн өндiрумен (дайындаумен) байланысты экологиялық жайларды бағалау, қоршаған ортаны қорғау саласындағы қолданыстағы заңдармен сәйкес жүргiзiледi.

2. Проекты нормативно-технической документации и опытные образцы пищевой продукции подлежат санитарно-эпидемиологической и ветеринарно-санитарной экспертизе в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Указанные проекты согласовываются с уполномоченными органами в области безопасности пищевой продукции, утверждаются субъектами и являются обязательными для них.
3. При разработке (создании) должны быть идентифицированы все возможные риски в процессах (на стадиях) производства (изготовления), оборота, утилизации и уничтожении пищевой продукции, в том числе, при нормальных или чрезвычайных ситуациях (внешних воздействиях), предполагаемых ошибках персонала субъектов и недопустимом использовании.
4. Для всех идентифицированных опасностей должны быть оценены риски расчетным, экспериментальным, экспертным путем и должна быть обеспечена возможность проверки выполненной оценки.
5. С учетом проведенной оценки рисков для каждого вида пищевой продукции при разработке (создании) должен быть определен весь комплекс мер для ликвидации или уменьшения (снижения) рисков до допустимого (приемлемого) уровня на всех процессах (стадиях) производства (изготовления), оборота, утилизации и уничтожения пищевой продукции.
Статья 15 . Требования к безопасности пищевой продукции
при ее производстве (изготовлении)
1. Для производства должно применяться сырье и пищевые добавки, соответствующие нормам, установленным законодательством Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции.
2. При производстве (изготовлении) растительного и животного сырья, применяемого для пищевых целей, допускается использование кормовых добавок, стимуляторов роста животных, пестицидов, агрохимикатов, прошедших государственную регистрацию, за исключением случаев, оговоренных в п. 3 ст. 12 настоящего Закона.
3. Замена отдельных ингредиентов в производимой (изготавливаемой) пищевой продукции производится по согласованию с уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
4. Оборудование, территория, водоснабжение, канализация, отопление, вентиляция, освещение производственных, вспомогательных, санитарно-бытовых помещений объектов производства, хранения и реализации пищевой продукции и условия работы персонала должны соответствовать требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции.
Оценка экологических аспектов, связанных с производством (изготовлением) пищевой продукции, проводится в соответствии с действующим законодательством в области охраны окружающей среды.

5. Объектiнi мемлекеттiк тiркеу, тек қана тиiсті уәкілетті органдардың қорытындысы мен объектiнi мемлекеттiк тiркеуi бар болған кезде Қазақстан Республикасының Үкiметiмен анықталатын тәртiппен жүргiзiледi.
16-бап. Тамақ өнiмiн бөлшектеп өлшеп салу, орау және таңбалау кезiнде олардың қауiпсiздiгiне қойылатын талаптар
1. Қазақстан Республикасының тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес тамақ өнiмдерiнiң айналымы кезiнде оның қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн тәсiлдермен бөлшектенiп өлшеп салынуға және орауға тиiс.
2. Буып-түю материалдардың және бұйымдардың этикеткаларында, жапсырмаларында, қосымша парақтарында және желiмдеулерiнде (стикерлерде), Қазақстан Республикасының заңнамасында анықталған ақпараттан басқа тамақ өнiмдерiнiң түрлерi есепке алына отырып, ақпараттардан басқа, мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде:
1) өнiмнiң тағамдық және биологиялық құндылықтары;
2) тағайындаулар мен қолдану шарттары (арнайы тағайындалған тағамдар үшiн);
3) тамақ өнімiн дайындау тәсiлдерi мен шарттары (тамақ өнiмiнiң концентраттары мен жартылай фабрикаттары үшін);
4) сақтау шарттары мен жарамдылық мерзімдері;
5) тамақ өнімі дайындалған күні;
6) құрамы, сонымен қоса тағамдық және азық қоспалардың, тағамдық биологиялық белсенді қоспалардың, генетикалық түрлендірілген объектілердің бар болуы мен саны туралы мәліметтер болуы керек.
17-бап. Тамақ өнімін сақтау және тасымалдау кезінде олардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
1. Тамақ өнімін сақтау және тасымалдау Қазақстан Республикасының тамақ өнімінің қауіпсіздігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін жағдайларда жүзеге асырылуға тиіс.
2. Тамақ өнімін сақтау Қазақстан Республикасының тамақ өнімінің қауіпсіздігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келуге тиісті арнайы жабдықталған үй-жайларда, сақтауға рұқсат беріледі.
3. Тамақ өнiмiн тасымалдау үшiн арнайы осы мақсаттарға арналған және (немесе) жабдықталған, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен ресiмделген санитарлық құжаты бар көлiк құралдары пайдаланылады.
4. Егер тамақ өнiмiн сақтау және (немесе) тасымалдау кезiнде олардың қауiптi қасиеттерiн тудыруға әкеп соқтырған бұзушылыққа жол берiлсе, онда ол айналымнан алынып және тиiстi сараптамаға жiберiлiп, соның нәтижелерiне сәйкес қайта кәдеге жаратылады немесе жойылады.
18-бап. Тамақ өнiмiн сату кезiнде олардың қауiпсiздiгiне қойылатын талаптар
1. Тамақ өнiмiн сату, Қазақстан Республикасының тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келетiн тек қана арнайы жабдықталған үй-жайларда, ғимараттарда рұқсат берiледi.

5. Государственная регистрация объекта осуществляется только при наличии заключения соответствующих уполномоченных органов в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Статья 16 . Требования к безопасности пищевой продукции
при ее расфасовке, упаковке и маркировке
1. Пищевая продукция должна быть расфасована и упакована способами, обеспечивающими ее безопасность при обороте в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в  области безопасности пищевой продукции.
2. На этикетках, ярлыках, листках-вкладышах и наклейках (стикерах) упаковочных материалов и изделий, кроме информации, определенной законодательством Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции с учетом видов пищевой продукции должны быть указаны на государственном и русском языках сведения о (об):
1) пищевой и биологической ценности продукта;
2) назначении и условиях применения (для продукции специального назначения);
3) способах и условиях изготовления пищевых продуктов (для концентратов и полуфабрикатов пищевой продукции);
4) условиях хранения и сроке годности;
5) дате изготовления пищевой продукции;
6) составе, в том числе о наличии и количестве пищевых и кормовых добавок, биологически активных добавок к пище, генетически модифицированных объектов.
Статья 17 . Требования к безопасности пищевой продукции
при ее хранении и транспортировке
1. Хранение и транспортировка пищевой продукции должны осуществляться в условиях, обеспечивающих ее безопасность в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции.
2. Хранение пищевой продукции допускается в специально оборудованных помещениях, сооружениях, которые должны соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции.
3. Для транспортировки пищевой продукции используются специально предназначенные и (или) оборудованные для таких целей транспортные средства, имеющие оформленный в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции санитарный паспорт.
4. В случае, если при хранении и (или) транспортировке пищевой продукции допущено нарушение, приведшее к приобретению ею опасных свойств, она изымается из процессов (стадий) производства (изготовления), оборота и направляется на соответствующую экспертизу, по результатам которой утилизируется или уничтожается.
Статья 18 . Требования к безопасности пищевой продукции
при ее реализации
1. Реализация пищевой продукции допускается только на объектах, соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции.

2. Егер тамақ өнiмiн сату кезiнде олардың қауiптi қасиеттерiн тудыруға әкеп соқтыратын бұзушылыққа жол берiлсе, онда ол айналымнан алынып және тиiстi сараптамаға жiберiлiп, соның нәтижелерiне сәйкес қайта кәдеге жаратылады немесе жойылады.
3. Қазақстан Республикасынан экспортқа шығатын тамақ өнiмi, Қазақстан Республикасының заңнамасының талаптарын қанағаттандыру керек, импорттаушы елдердiң қолданыстағы заңдарымен, регламенттерiмен, стандарттарымен және басқа да нормативтiк-құқықтық актiлерiмен басқа талап етiлмеген жағдайлардан басқа.
4. Қазақстан Республикасының тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы заңнамасының талаптарына оның сәйкестiгiн растайтын құжаттары жоқ тамақ өнiмдерiн сатуға тыйым салынады.
19-бап. Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн (импорттан) тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгiне қойылатын талаптар
1. Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн (импорттан) тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi Қазақстан Республикасының тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi туралы заңнамасының талаптарына сәйкес болуы тиiс.
2. Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге:
1) Қазақстан Республикасының тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi туралы заңнамасының талаптарына оның сәйкес келетiнiн куәландыратын құжаттары жоқ;
2) осы Заңның 8 бабының талаптарына сәйкес тiркеу жүргiзу үшiн қажеттi үлгiлерден басқа, мемлекеттiк тiркеуден өтпеген тамақ өнiмiне тыйым салынады.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнде мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғалар өз құзыреттерi шегiнде тамақ өнiмiн, олардың тауарлық iлеспе құжаттарын тексеруден өткiзедi және мұндай тамақ өнiмiнiң Қазақстан Республикасы аумағында әкелiну (импорт) мүмкiндiгi туралы шешiм қабылдайды.
Егер Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн тамақ өнiмi, осы Заңның 11 б. 5 т. талаптарына сәйкес келмесе, осы тармақта аталған лауазымды тұлғалар Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгiленген тәртiппен оларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелудi уақытша тоқтата тұру, оларды сараптауға жалдау жөнiнде шешiм қабылдайды немесе оларды әкелуге тыйым салуды белгiлейдi.
4. Сараптама нәтижелерi бойынша қауiптi деп танылған тамақ өнiмiн алып кетуге мiндеттi.
Егер қауiптi тамақ өнiмi осы тармақта белгiленген мерзiмде Қазақстан Республикасының аумағынан әкетiлмеген болса, олар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес алып қойылады, қайта кәдеге жаратылады немесе жойылады.

2. Если при реализации пищевой продукции допущено нарушение, приведшее к приобретению ею опасных свойств, она не подлежит реализации и направляется на соответствующую экспертизу, по результатам которой утилизируется или уничтожается.
3. Пищевая продукция, экспортируемая из Республики Казахстан должна соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан, кроме случаев, когда законами, регламентами, стандартами и другими нормативными правовыми актами, действующими в импортирующей стране, не требуется иное.
Пищевая продукция может также экспортироваться или реэкспортироваться, когда она небезопасна для здоровья в случае, если уполномоченные органы страны назначения дали официальное согласие на ее реализацию.
4. Запрещается реализация пищевой продукции, не имеющей документов, удостоверяющих соответствие ее требованиям законодательства Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции.
Статья 19 . Требования к безопасности пищевой продукции,
ввоз (импорт) которой осуществляется на
территорию Республики Казахстан
1. Безопасность пищевой продукции, ввоз (импорт) которой осуществляется на территорию Республики Казахстан, должна соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции.
2. Запрещается ввоз (импорт) на территорию Республики Казахстан пищевой продукции:
1) не имеющей документов, удостоверяющих соответствие ее требованиям законодательства Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции;
2) не прошедшей государственную регистрацию, за исключением образцов, необходимых для проведения регистрационных испытаний.
3. В пунктах пропуска через государственную границу Республики Казахстан должностные лица, осуществляющие государственный контроль, в пределах своей компетенции проводят досмотр пищевой продукции, проверку ее товаросопроводительных документов и принимают решение о возможности ввоза (импорта) такой пищевой продукции на территорию Республики Казахстан.
В случае, если пищевая продукция, ввоз (импорт) которой осуществляется на территорию Республики Казахстан, не соответствует требованиям п. 5 ст. 11 настоящего Закона, должностные лица, указанные в настоящем пункте, принимают решение о временном приостановлении ее ввоза (импорта) и направлении ее на экспертизу, или устанавливают запрет на ее ввоз (импорт) на территорию Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции.
4. Владелец пищевой продукции, признанной опасной по результатам экспертизы, обязан в течение трех дней вывезти ее за пределы территории Республики Казахстан.
Если опасная пищевая продукция в установленный настоящим пунктом срок не вывезена за пределы Республики Казахстан, она изымается в соответствии с законодательством Республики Казахстан, утилизируется или уничтожается.

20-бап. Қауiптi тамақ өнiмiн өндiру (дайындау), айналым процестерiнен (сатыларынан) алып тастауға, оларды қайта кәдеге жаратуға немесе жоюға қойылатын талаптар
1. Қауiптi тамақ өнiмiн өндiру (дайындау), айналым процестерiнен (сатыларынан) алынып тастауға жатады.
Қауiптi деп танылған тамақ өнiмiн иеленушi оларды өндiру (дайындау) айналым процестерiнен (сатыларынан) өзi алып  тастауға немесе тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органдардың ұйғарымдары негiзiнде анықталған кезден бастап дереу алып тастауға мiндеттi.
Тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органдардың ұйғарымдарына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен шағым берiлуi мүмкiн.
2. Егер қауiптi тамақ өнiмiн иеленушi оларды өндiру (дайындау), айналым процестерiнен (сатыларынан) алып тастау жөнiнде шаралар қолданбаған жағдайда, олар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен алып қоюға жатады.
3. Өндiру (дайындау), айналым процестерiнен (сатыларынан) алып тасталған қауiптi тамақ өнiмi олардың қайта кәдеге жаратылу немесе жою мүмкiндiктерiн анықтау мақсатында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен өткiзiлетiн тиiстi сараптама жасауға жатады. Қауiптi тамақ өнiмiн қайта кәдеге жарату немесе жою туралы шешiм сараптаманың нәтижелерi бойынша қабылданады.
4. Шыққан жерi белгiсiз, сондай-ақ сапасыздықтың белгiлерi бар және осыған байланысты адам мен мал өмiрi және денсаулығына тiкелей қатер төндiретiн тамақ өнiмi сараптамадан өткiзiлмей-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен алып қоюға және жойылуға жатады.
5. Өңделген өнiмдi мақсаты бойынша немесе оның жаңа атауымен одан әрi пайдалану тиiстi халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саулығы саласындағы қорытындыларды ала отырып, сараптаманың оң нәтижелерi болған кезде ғана мүмкiн болады.
6. Адам мен мал үшiн қауiп төндiретiн залалды тамақ өнiмдерiн жою алдында олар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен зарарсыздандырылады.
7. Қауiптi тамақ өнiмiнiң сараптамасына, тасымалдануына, қайта кәдеге жаратылуына немесе жойылуына қатысты шығындарды оларды иеленушiлер төлейдi.
8. Аурулардың пайда болуы мен таралуын, адам мен жануарлардың улануын болғызбау мақсатында тамақ өнiмдерiнiң қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлетті органдар қауiптi тамақ өнiмiнiң қайта кәдеге жаратылуын немесе жойылуын бақылауды жүзеге асыруға мiндеттi.

Статья 20 . Требования к изъятию из процессов (стадий)
производства (изготовления), оборота опасной
пищевой продукции, ее утилизации или уничтожению
1. Опасная пищевая продукция подлежит изъятию из процессов (стадий) производства (изготовления), оборота.
Владелец пищевой продукции, признанной опасной, обязан с момента обнаружения немедленно изъять ее из процессов (стадий) производства (изготовления), оборота самостоятельно или на основании предписания уполномоченных органов в области безопасности пищевой продукции.
Предписания уполномоченных органов в области безопасности пищевой продукции могут быть обжалованы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. В случае, если владелец опасной пищевой продукции не принял мер по ее изъятию из процессов (стадий) производства (изготовления), оборота, она подлежит изъятию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Опасная пищевая продукция, изъятая из процессов (стадий) производства (изготовления), оборота подлежит соответствующей экспертизе, проводимой в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции. По результатам экспертизы при подтверждении несоответствия принимается решение об утилизации или уничтожении опасной пищевой продукции.
4. Пищевая продукция неизвестного происхождения, а также имеющая признаки недоброкачественности и представляющая в связи с этим непосредственную угрозу жизни и здоровью человека и животных, подлежит изъятию и уничтожению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, без проведения экспертизы.
5. Дальнейшее использование переработанной продукции по назначению или же в новом ее наименовании возможно только по результатам экспертизы, подтверждающей соответствие пищевой продукции требованиям законодательства Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции с получением соответствующего заключения уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
6. Инфицированная пищевая продукция, представляющая опасность для человека и животных, подлежащая уничтожению, предварительно обеззараживается в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
7. Расходы на экспертизу, перевозку, утилизацию или уничтожение опасной пищевой продукции оплачиваются ее владельцами.
8. В целях недопущения возникновения и распространения заболеваний, отравлений человека и животных уполномоченные органы в области безопасности пищевой продукции обязаны осуществлять контроль за утилизацией или уничтожением опасной пищевой продукции.

21-бап. Тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым және қайта кәдеге жарату бойынша субъектiлердiң қызметшiлерiне қойылатын талаптар
1. Тамақ өнiмiн әзiрлеуге (жасауға), өндiруге (дайындауға), айналымы мен қайта кәдеге жаратуға қатысатын қызметшi, алдын ала және мерзiмдi медициналық тексеруден, сондай-ақ халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саулығы саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен гигиеналық оқытудан өтедi.
2. Субъектiлер қызметшiлердiң алдын ала және мерзiмдi медициналық тексеруден өтуiн және гигиеналық оқуын қамтамасыз етулерi тиiс.
Алдын ала және мерзiмдi медициналық тексеруден өтпеген қызметшiлер тамақ өнiмдерiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым процестерiне (сатыларына) жiберiлуге рұқсат берiлмейдi.
Жұқпалы, паразиттiк аурулармен ауырады деп күдiк келтiрiлген, алдын ала және мерзiмдi медициналық тексеруден өтпеген қызметшiлер осы бапта аталған тамақ өнiмiнiң әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым процестерiне (сатыларына) жiберiлмейдi.
22-бап. Тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым процестерiнде (сатыларында) пайдаланылатын машиналар мен жабдықтарға, материалдар мен бұйымдарға қойылатын талаптар
1. Тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым процестерiнде (сатыларында) пайдаланылатын машиналар мен жабдықтар, материалдар мен бұйымдар:
1) Қазақстан Республикасының тамақ өнiмiнiң қауіпсiздiгi туралы заңнамасының талаптарына сәйкес болуы;
2) тек қана мақсаты бойынша пайдалану;
3) тамақ өнiмiмен байланыста болатын материалдар мен бұйымдарда пайдаланылатын материалдар мен олардың композицияларында Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiлеген тәртiппен уәкiлеттi органдар берген санитарлық-эпидемиологиялық қорытындылар болуы керек.
2. Тамақ өнiмiмен байланысатын тасымалдау ыдыстарының барлық бөлiктерi (цистерналар, танкерлер және басқа да) құбырлар, сорғылар, шлангiлер, машиналар, көлiк құралдары, жабдықтар және аппараттар Қазақстан Республикасының азық-түлiк саласындағы машина жасау және тамақ өнеркәсiбi үшiн қолдануға рұқсат берген материалдардан дайындалуы керек.
3. Тамақ өнiмiмен түйiсетiн материалдар мен бұйымдарды бiрдейлендiру және қауiп-қатердi бағалау үшiн қажеттi деңгейге дейiн төмендегiлердi қоса сипатталуы керек:
1) химиялық, биологиялық және физикалық сипаттамаларды;

Статья 21 . Требования к персоналу субъектов разработки
(создания), производства (изготовления), оборота
и утилизации пищевой продукции.
1. Персонал, участвующий в процессах (стадиях) разработки (создания), производства (изготовления), оборота и утилизации пищевой продукции, проходит предварительные и периодические медицинские осмотры, а также гигиеническое обучение в порядке, установленном уполномоченным органом в области санитарно- эпидемиологического благополучия населения.
2. Субъекты должны обеспечить предварительные и периодические медицинские осмотры и гигиеническое обучение персонала.
Персонал, не прошедший предварительные и периодические медицинские осмотры не допускается к процессам (стадиям), разработки (создания), производства (изготовления) оборота и утилизации пищевой продукции.
Запрещается допуск к процессам (стадиям) разработки (создания), производства (изготовления), оборота и утилизации пищевой продукции персонала, больного инфекционными заболеваниями и являющегося их источником.
Персонал с подозрением на инфекционные, паразитарные заболевания, люди, контактирующие с пищевой продукцией не допускается к процессам (стадиям) разработки (создания), производства (изготовления) и оборота утилизации пищевой продукции до получения отрицательных peзультатов лабораторных исследований.
Статья 22 . Требования к машинам и оборудованию, материалам
и изделиям, используемым в процессах (на стадиях)
разработки (создания), производства
(изготовления) и оборота пищевой продукции
1. Машины и оборудование, материалы и изделия, используемые в процессах (на стадиях) разработки (создания), производства (изготовления) и оборота пищевой продукции должны:
1) соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции;
2) использоваться только по назначению;
3) материалы и их композиции, используемые в материалах и изделиях, контактирующих с пищевой продукцией должны иметь документ, удостоверяющий безопасность, выданный уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Все части транспортных емкостей (цистерны, танкеры и иные), трубопроводов, насосов, шлангов, машин, транспортных средств, оборудования и аппаратуры, контактирующие с пищевой продукцией, должны быть изготовлены из материалов, разрешенных к применению в Республике Казахстан.
3. Материалы и изделия, контактирующие с пищевой продукцией, должны описываться до предела, необходимого для идентификации и оценки рисков, включая:
1) химические, биологические и физические характеристики;

2) тұтыну, оның iшiнде қосымша мен өңдеу мақсаты;
3) шыққан жерi және өндiру әдiсi;
4) жеткiзiп беру, буып-түю әдiстерi мен сақтау жағдайлары;
5) пайдалану алдындағы дайындық;
6) қабылдау белгiлерiн қосқанда.
23-бап. Тамақ өнiмiн бақылап отыруға қойылатын талаптар
1. Тамақ өнiмiн бақылап отыру тамақ өнiмдерiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым, қайта кәдеге жарату және жою бойынша барлық процестерiнде (сатыларында) қамтамасыз етiлуi тиiс.
2. Тамақ өнiмiн бақылап отыру:
1) бiрдейлендiру;
2) мәлiметтi жинау және жазып алу;
3) байланысты басқару;
4) мәлiметпен алмасу жолдарымен қамтамасыз етiледi.
3. Технологиялық құжаттар және басқа да құжаттар дайындау арқылы тамақ өнiмiн әзiрлеудiң (жасаудың), өндiрудiң (дайындаудың), айналымның, қайта кәдеге жаратудың және жоюдың барлық процестерiнде (сатыларында) өнiмi бақылап отыру қамтамасыз етiледi, оларда қажеттi технологиялық және бақылау операцияларын өткiзгенi туралы жазба жазылады және табылған ақаулар мен оларды жою жөнiндегi қабылданған шаралар көрсетiледi.
Осы құжаттарды рәсiмдеу субъектiлердiң тиiстi таңбасымен және қолы арқылы жүргізiледi.
Бақылап отыру жөнiндегi мәлiметтiң жазбасы тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасының талаптарына сәйкес тамақ өнiмiн қайта шақырып алу үшiн белгiлi бiр кезеңде жүргізілуі тиіс.
4. Оған тамақ өнiмiн жеткiзiп беретiн кез келген тұлғаның әзiрлеуiн (жасау), өндiруiн (дайындау) және айналымын бiрдейлендiруге субъектiнiң қабiлетi болуы керек, сонымен қоса оның талабы бойынша уәкiлеттi органдарға ақпарат беруге мүмкiншiлiгi болуы керек.
5. Оның өнiмiн жеткiзiп берген басқа сауда кәсiпорындарын бiрдейлендiру үшiн, субъектiлердiң жүйесi мен процедурасы болуы керек. Осы ақпарат тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы уәкiлеттi органдарының талаптары бойынша ұсынылуы тиiс.
6. Сатуға жататын тамақ өнiмiн ары қарай бақылап отыру үшiн бiрдейлендiруi және таңбалау болу керек.
24-бап. Өндiрiстiк бақылауға қойылатын талаптар
1. Тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгiне өндiрiстiк бақылау тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптары негiзiнде субъектiлермен әзiрленген тәртiппен жүргiзiледi.
2. Тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгiне өндiрiстiк бақылауды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен аттестацияланған және (немесе) аккредиттелген зертханаларда жүзеге асырады.
25-бап. Биологиялық таза тамақ өнiмдерiне қойылатын талаптар
1. Органикалық өндiрiлген тамақ өнiмдерi экологиялық стандарттар негiзiнде дайындалады.

2) потребление, в том числе добавки и цели обработки;
3) происхождение и метод производства;
4) метод поставки, упаковки и условия хранения;
5) подготовку перед использованием;
6) критерии приемки.
Статья 23 . Требования к прослеживаемости пищевой продукции
1. Прослеживаемость пищевой продукции, должна быть обеспечена на всех процессах (стадиях) разработки (создания), производства (изготовления), оборота, утилизации и уничтожения пищевой продукции.
2. Прослеживаемость пищевой продукции обеспечивается путем:
1) идентификации;
2) сбора и записи данных;
3) информации о взаимодействиях между субъектами;
4) обмена данными.
3. Прослеживаемость продукции обеспечивается субъектами во время разработки (создания), производства (изготовления), оборота, утилизации и уничтожения пищевой продукции посредством составления технологических паспортов и другой документации, в которой делается отметка о проведении необходимых технологических и контрольных операций, указываются обнаруженные дефекты и принятые меры по их устранению.
Оформление данных документов проводится субъектами с нанесением соответствующих клейм и подписей.
Запись данных по прослеживаемости должна вестись в течение определенного периода, достаточного для того, чтобы отозвать пищевую продукцию в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции.
4. Субъект разработки (создания), производства (изготовления) и оборота должен быть способен идентифицировать любой субъект, поставляющий ему пищевую продукцию.
5. Субъекты должны иметь в наличии системы и процедуры для идентификации других торговых организаций, которым была поставлена их продукция. Данная информация должна предоставляться уполномоченным органам в области безопасности пищевой продукции по их требованию.
6. Пищевая продукция, подлежащая реализации должна быть идентифицирована для дальнейшей прослеживаемости и иметь маркировку.
Статья 24 . Требования к производственному контролю
1. Производственный контроль безопасности пищевой продукции проводится в порядке, разработанном субъектами на основании требований законодательства Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции.
2. Производственный контроль безопасности пищевой продукции осуществляется аттестованными и (или) аккредитованными лабораториями в порядке, установленном законодательством Республики  Казахстан.
Статья 25 . Специальные требования к биологически
чистой пищевой продукции
1. Производство (изготовление), маркировка, биологически чистой пищевой продукции осуществляется в соответствии с требованиями нормативных документов по стандартизации на производство (изготовление) биологически чистой пищевой продукции.

2. Биологиялық таза тамақ өнiмдерiн өндiру (дайындау), таңбалау биологиялық таза тамақ өнiмдерiн өндiру (дайындау) стандарттауы бойынша нормативтi құжаттардың талаптарына сай жүзеге асырылады.
26-бап. Ауыз суы қауiпсiздiгiне қойылатын арнайы талаптар
1. Ауыз су Қазақстан Республикасының тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келуге тиiс.
2. Су тоғандары ғимараттарының, су дайындау ғимараттарының, сорғы станцияларының, су құбырлар жүйесiнiң, су сақтайтын ыдыстардың, сумен қамтамасыз ету айналымы ғимараттардың техникалық құрылғыларына ауыз судың қауiпсiздiгi бөлiгi бойынша қойылатын талаптар халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саулығы саласындағы уәкiлеттi органдармен белгiленедi.
3. Жер бетiндегi және жерасты көздерiнен шаруашылық-ауыз су қажеттiлiгiне су беретiн, сумен қамтамасыз ететiн көздерде және су құбырлар ғимараттарына санитарлық қорғау аймағы Қазақстан Республикасының заңдары талаптарына сәйкес, санитарлық қорғау аймағы болуы керек.
4. Су дайындау, бірінші көтеру сорғылық станциясы мен өңделмеген суды айдау алаңдары, жер асты мен жер бетіндегі суды айдау ғимараттары, шаруашылық-ауыз су құбырлары ғимараттары, ұйымдардың аумағында орналасқан резервуарлар мен суды қысыммен айдағыш мұнаралары үшін алаңдар, құрылыс шарбақтарына жақындауы халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саулығы саласындағы заңдармен белгілейді.
5. Минералды табиғи суды пайдалануға курортология ғылыми орталықтарынан оларға бальнеологиялық қорытынды алғаннан кейін, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саулығы саласындағы уәкілетті орган анықтайтын тәртіппен рұқсат етіледі.
27-бап. Мал азығы мен азық қоспалары қауіпсіздігіне қойылатын арнайы талаптар
1. Мал азығы және азық қоспалары Қазақстан Республикасының тамақ өнімінің қауіпсіздігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келуге тиіс.
2. Мал азығы және азық қоспалары, ветеринарлық-санитарлық тұрғыдан қолайлы аумақтан шығуы керек.
3. Елімізге әкелінетін мал азығы мен азық қоспаларын тексеру және зертханалық сараптама аймақтың эпизоотикалық жағдайлары мен олардың шыққан жерлері есепке алына отырып жүргізілуі міндетті.
5 тарау. Тамақ өнімінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі процедура
28-бап. Тамақ өнімінің қауіпсіздігі сәйкестігін растау
1. Тамақ өнімінің қауіпсіздігі сәйкестігін растау Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
2. Шет мемлекеттердің тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі сәйкестігін растау саласындағы құжаттары халықаралық шарттарына сәйкес мойындалады.

2. Биологически чистая пищевая продукция может маркироваться экологическим знаком при соблюдении требований пункта 1 настоящей статьи.
Статья 26 . Специальные требования к безопасности питьевой воды
1. Питьевая вода должна соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции.
2. Требования к техническим устройствам водозаборных сооружений, сооружений по подготовке воды, насосных станций, водопроводящих сетей, емкостей для хранения воды, сооружений для оборотного водоснабжения в части безопасности питьевой воды устанавливаются уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
3. Источники водоснабжения и водопроводные сооружения, подающие воду на хозяйственно-питьевые нужды из поверхностных и подземных щеточников должны иметь зону санитарной охраны в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
4. Требования к выбору площадки для станций водоподготовки, насосных станций первого подъема и подкачки необработанной воды, площадки для сооружений забора подземной и поверхностной воды, сооружений хозяйственно-питьевого водопровода, размещаемых на территории организаций, резервуаров и водонапорных башен, примыкание к ограждению строений устанавливаются законодательством в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
5. Использование природных минеральных вод допускается после получения на них бальнеологического заключения научных центров курортологии в порядке, определяемом уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Статья 27 . Специальные требования к безопасности кормов
и кормовых добавок
1. Корма и кормовые добавки должны соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции.
2. Корма и кормовые добавки должны происходить из благополучной в ветеринарно-санитарном отношении территории.
3. Досмотр и лабораторная экспертиза ввозимых в страну кормов и кормовых добавок обязательны с учетом эпизоотической ситуации территории и места их происхождения.
Глава 5. Процедуры по обеспечению безопасности
пищевой продукции
Статья 28 . Подтверждение соответствия безопасности
пищевой продукции
1. Подтверждение соответствия безопасности пищевой продукции осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Документы иностранных государств в сфере подтверждения соответствия безопасности пищевой продукции признаются в соответствии с международными договорами.

29-бап. Тамақ өнімін бірдейлендіру
1. Тамақ өнімін бірдейлендіру мынадай шаралар арқылы қамтамасыз етіледі:
1) тамақ өнімі партиясының көлемін анықтау;
2) бiрдейлендiру әдiстерi (күнiн белгiлеу, тамақ өнiмi партиясының шартты белгiлерi);
3) қайтар жолын бақылап отыру мақсаты үшiн тиiстi жазба жүргiзу.
2. Барлық тамақ өнiмiнде мынадай мазмұндағы анық және өшпейтiн бiрдейлендiрiлген жазба мәлiметтерi болуы тиiс:
1) өнiмнiң атауы және (немесе) сериясын, түрiн немесе нөмiрiн белгiлеу;
2) әзiрлеушiнiң толық атауы және оның заңды мекен жайы;
3) өндiрiс объектiсiнiң тiркеу нөмiрi, сонымен қоса консервiленген тамақ өнiмдерi үшiн тамақ өнiмi түрлерiнiң реттiк нөмiрi;
4) тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы техникалық регламенттерде қарастырылғандай жағдайындағы сәйкестiк белгiсi;
5) дайындау күнi мен жарамдылық мерзiмi.
3. Барлық потенциалды қауiп-қатерлер бiрдейлендiрiлуi тиiс.
4. Егерде тамақ өнiмiн рынокқа субъектпен орналастырса, онда оның нормативтiк-техникалық құжаттары болуы керек.
30 бап. Қауiп-қатердi талдау, бағалау және басқару
1. Тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi қолданылатын шаралар, қауiп-қатердi талдауға негiзделу керек.
2. Тамақ өнiмi қауiпсiздiгiнiң қауiп-қатерiн бағалау кезiнде тиiстi өндiрiс (дайындау) және өңдеу әдiстерiнiң, инспекциялық әдiстерi, iшiнара бақылау, зертхана зерттеулерi, белгiлi бiр аурудың таралу деңгейi, ауру жоқ жердiң бар болуының ғылыми мәлiметтерi пайдалану керек.
3. Тамақ өнiмi қауiпсiздiгiнiң қауiп-қатерiн бағалау:
1) тағам өндiру үшiн тағайындалған адам мен малдың организмiне жағымсыз әсер тигiзуi мүмкiн тамақ өнiмдерiнiң осындай сипатын табу;
2) адам организмiне әсерiн тигiзетiн потенциалды қауiптiң әр-бiрiне ықпал жасау;
3) табылған қауiп-қатердiң шектеу шараларын тең анықтаулар жолдарымен жүзеге асырылады.
4. Тамақ өнiмi қауiпсiздiгiнiң қауiп-қатерiн бағалау әрбiр нақты жағдайлардағы тамақ өнiмдерiнiң зертхана зерттеулерi кезiндегi қауiп-қатерiн бағалау жинағы ретiнде жүзеге асады.
5. Тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым, қайта кәдеге жарату және жоюдың барлық процестерiнде (сатыларында) қауiп-қатердi бағалау және оларды барынша азайту әдiстерi туралы мәлiметтер нормативтiк-техникалық құжаттарда жазылуы тиiс.
Тамақ өнiмiнiң жаңа түрлерiн әзiрлеу (жасау) кезiнде тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасындағы талаптармен қарастырылғандай қауiп-қатерге талдау жасау мiндеттi.

Статья 29 . Идентификация пищевой продукции
1. Идентификация пищевой продукции обеспечивается посредством следующих процедур:
1) определения размера партии пищевой продукции;
2) методов идентификации (обозначение даты, кодирование партии пищевой продукции);
3) соответствующих записей для целей прослеживаемости обратного пути.
2. Вся пищевая продукция должна иметь четкую и нестираемую идентификационную надпись, содержащую следующие данные:
1) наименование продукции и (или) обозначение серии или типа. номер;
2) полное наименование производителя (изготовителя) и его юридический адрес;
3) регистрационный номер объекта производства, а также регистрационный номер вида пищевой продукции для консервированной пищевой продукции;
4) знак соответствия, в случаях предусмотренных техническими регламентами в сфере безопасности пищевой продукции;
5) дату изготовления и срок годности.
3. Все потенциальные риски должны быть идентифицированы.
4. В случае если пищевая продукция на рынке размещается субъектом, то он должен иметь нормативно-техническую документацию.
Статья 30 . Анализ, оценка и управление риском
1. Применение мер по обеспечению безопасности пищевой продукции должно основываться на анализе риска.
2. При оценке риска безопасности пищевой продукции должны быть использованы имеющиеся научные данные, соответствующие методы обработки и производства (изготовления), методы инспектирования, выборочного контроля, лабораторных исследований, степень распространенности конкретных заболеваний, наличие зон свободных от заболеваний.
3. Оценка риска безопасности пищевой продукции осуществляется путем:
1) выявления таких характеристик пищевой продукции, которые могут вызвать вредное воздействие на организм человека и животных, предназначенных для производства пищи;
2) анализа воздействия каждого из выявленных потенциальных опасностей на организм человека;
3) определения адекватных мер ограничения выявленных рисков.
4. Оценка риска безопасности пищевой продукции осуществляется в каждом конкретном случае, как комплексная оценка рисков в ходе лабораторного исследования пищевой продукции.
5. Сведения об оценке риска и способах его минимизации на всех процессах (стадиях) разработки (создания), производства (изготовления), оборота, утилизации и уничтожения пищевой продукции должны содержаться в нормативно-технической документации.
Проведение анализа риска, предусмотренного требованиями законодательства Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции при разработке (создании) новых видов пищевой продукции обязательно.

6. Қауiп-қатердi басқару қауiп-қатердi бағалаудың қорытынды есебiне, сонымен қоса адам денсаулығы үшiн зиян әсерiн тигiзетiн мүмкiншiлiктi алдын алу принциптерiне негiзделуi тиiс.
31-бап. Адам өмiрi мен денсаулығы үшiн зиянды әсердiң мүмкiншiлiгiн ескерту
1. Ерекше жағдайларда, егер қауiп-қатердi талдау және бағалау кезiнде адам өмiрi мен денсаулығына зиян әсерiнiң мүмкiншiлiгі бiрдейлендiрiлген, алайда уәкiлеттi органмен оның деңгейiн анықтау үшiн қолдағы ғылыми мәлiметтер жеткiлiксiз ерекше жағдайларда, қауiп-қатердi басқару бойынша қажеттi уақытша шаралар қолданылуы мүмкiн.
2. Осы баптың 1 тармағының негiзiнде қабылданған қауiп-қатердi басқару жөнiндегi шаралар адам өмiрi мен денсаулығын қорғауына қол жеткiзу үшiн талап етiлетiн керектi деңгейден аспайтын өзiне шектеу қоюы мүмкiн.
3. Қауiп-қатердi басқару жөнiндегi шаралар анықталынып жатқан қауiп-қатер деңгейiнiң ғылыми мәлiметiн алу үшiн талап етiлетiн ең аз қажеттi уақыт кезеңi аралығында қайта қаралуы мүмкiн.
6 тарау. Қорытынды ережелер
32-бап. Қазақстан Республикасының тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi туралы заңнамасын бұзғаны үшiн жауаптылық
Қазақстан Республикасының тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi туралы заңнамасының бұзылуына кiнәлi тұлға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
33-бап. Ауыспалы кезеңде генетикалық түрлендiрiлген объектiлерi бар тамақ өнiмiн әзiрлеу (жасау), өндiру (дайындау), айналым, қайта кәдеге жарату және жою процестерiнiң (сатыларының) ерекшелiктерi
Тамақ өнiмiндегi генетикалық түрлендiрiлген объектiлердiң қауiпсiздiгiн ғылыми негiздегi растауын анықтағанға дейiн Еуроодақ мемлекеттерiнде белгiлеген тамақ өнiмiндегi олардың мөлшерiнiң деңгейiнен артық болмауы қолданылады.
34-бап. Осы Заңды қолданысқа енгiзу тәртiбi
1. Осы Заң, 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетiн 11 баптың 5 тармағын қоспағанда, ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
2. "Тамақ өнiмдерiнiң сапасы мен қауiпсiздiгi туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 8 сәуiрдегi N 543-II Заңының (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж. N 6, 43-құжат) күшi жойылды деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Президентi

6. Управление риском должно основываться на результатах оценки риска, а также на принципе предупреждения возможного вредного воздействия на здоровье человека.
Статья 31 . Предупреждение возможного вредного воздействия
для жизни и здоровья человека
1. В особых случаях, когда при анализе и оценке риска идентифицируется возможность вредного воздействия на жизнь и здоровье человека, однако имеющихся научных данных недостаточно для определения его степени уполномоченными органами в области безопасности пищевой продукции, могут приниматься необходимые временные меры по управлению риском.
2. Меры по управлению риском, принятые на основе п.1 настоящей статьи, могут включать в себя ограничения, не превышающие степени, требуемой для достижения защиты жизни и здоровья человека.
3. Меры по управлению риском должны быть пересмотрены в течение минимально необходимого периода времени, требуемого для получения научных данных, проясняющих степень риска.
Глава 6. Заключительные положения
Статья 32 . Ответственность за нарушение законодательства
Республики Казахстан о безопасности
пищевой продукции
Лица, виновные в нарушении законодательства Республики Казахстан о безопасности пищевой продукции, несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 33 . Особенности процессов (стадий) разработки
(создания), производства (изготовления),
оборота, утилизации и уничтожения пищевой
продукции с содержанием генетически
модифицированных объектов в переходный период
1. До установления научно-обоснованного подтверждения безопасности генетически модифицированных объектов в пищевой продукции принимается уровень их содержания в пищевой продукции не более, установленного в государствах Евросоюза.
Статья 34 . Порядок введения в действие настоящего Закона
1. Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования, за исключением п. 5 ст. 11 который вводится в действие с 1 января 2008 г.
2. Признать утратившим силу  Закон  Республики Казахстан от 8 апреля 2004 года N 543-II "О качестве и безопасности пищевых продуктов" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 6, ст. 43).
Президент
Республики Казахстан