2006 жылғы 1 маусымнан бастап Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан еңбек сiңiрген жылдары үшiн төленетiн зейнетақы төлемдерiнiң мөлшерiн арттыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 25 мамырдағы N 454 Қаулысы
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы  Заңына  сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. 2006 жылғы 1 маусымнан бастап әскери қызметшiлерге, арнайы атақтар берiлген және Қазақстан Республикасының заңнамасында iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгiленген тәртiп қолданылатын iшкi iстер органдарының және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнiң, қаржы полициясы мен өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлерiне еңбек сiңiрген жылдары үшiн 2005 жылғы 1 шiлдеге дейiн тағайындалған Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерiнiң мөлшерiн еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы төлемдерiн алушының лауазымдық жалақысынан, әскери (арнайы) атағы бойынша жалақысынан (қосымша ақысынан) тұратын ақшалай үлесiнiң мөлшерi және еңбек сiңiрген жылдары негiзге алына отырып саралап арттыру жүргiзiлсiн.
2. Қоса берiлiп отырған 2006 жылғы 1 маусымнан бастап Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан еңбек сiңiрген жылдары үшiн төленетiн зейнетақы төлемдерiнiң мөлшерiн арттыру ережесi бекiтiлсiн.
3. Осы қаулы 2006 жыл 1 маусымнан қолданысқа енгiзiледi және ресми жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы 25 мамырдағы
N 454 қаулысымен
бекітілген
2006 жылғы 1 маусымнан бастап Зейнетақы төлеу жөнiндегi
мемлекеттiк орталықтан еңбек сiңiрген жылдары үшiн төленетiн
зейнетақы төлемдерiнiң мөлшерiн арттыру ережесi
Осы 2006 жылғы 1 маусымнан бастап Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан еңбек сiңiрген жылдары үшiн төленетiн зейнетақы төлемдерiнiң мөлшерiн арттыру ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрi - Заң) сәйкес 2006 жылғы 1 маусымнан бастап әскери қызметшiлерге, арнайы атақтар берiлген және Қазақстан Республикасының заңнамасында iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгіленген тәртіп қолданылатын ішкі істер органдарының және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетiнiң, қаржы полициясы мен өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерiне еңбек сiңiрген жылдары үшiн 2005 жылғы 1 шiлдеге дейiн тағайындалған Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерiнiң мөлшерiн еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы төлемдерiн алушының лауазымдық жалақысынан, әскери (арнайы) атағы бойынша жалақысынан (қосымша ақысынан) тұратын ақшалай үлесiнiң мөлшерi және еңбек сiңiрген жылдары негiзге алына отырып, арттыру тәртiбiн көздейдi.

О повышении размеров пенсионных выплат за выслугу лет из Государственного центра по выплате пенсий с 1 июня 2006 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2006 года N 454
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. С 1 июня 2006 года произвести дифференцированное повышение размеров пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим, сотрудникам органов внутренних дел и Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции и противопожарной службы, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел, из Государственного центра по выплате пенсий, назначенных до 1 июля 2005 года, исходя из размера денежного содержания, состоящего из должностного оклада, оклада (доплаты) по воинскому (специальному) званию и выслуги лет получателя пенсионных выплат за выслугу лет.
2. Утвердить прилагаемые Правила повышения размеров пенсионных выплат за выслугу лет из Государственного центра по выплате пенсий с 1 июня 2006 года.
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июня 2006 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 мая 2006 года N 454
Правила
повышения размеров пенсионных выплат за выслугу лет
из Государственного центра по выплате пенсий
с 1 июня 2006 года
Настоящие Правила повышения размеров пенсионных выплат за выслугу лет из Государственного центра по выплате пенсий с 1 июня 2006 года (далее - Правила) предусматривают порядок повышения с 1 июня 2006 года в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее - Закон) размеров пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим, сотрудникам органов внутренних дел и Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции и противопожарной службы, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел, из Государственного центра по выплате пенсий, назначенных до 1 июля 2005 года, исходя из размера денежного содержания, состоящего из должностного оклада, оклада (доплаты) по воинскому (специальному) званию и выслуги лет получателя пенсионных выплат за выслугу лет.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ЛЖ  0  - зейнетақы төлемi тағайындалған немесе қайта есептелген лауазымдық жалақы;
2) ЛЖ  2005  - 2005 жылғы 1 шiлдеден бастап белгiленген ұқсас немесе теңестiрiлген лауазым бойынша лауазымдық жалақы;
3) К лжк - 2005 жылғы 1 шiлдеден бастап белгiленген, ұқсас немесе теңестiрiлген лауазым бойынша лауазымдық жалақының зейнетақы төлемi тағайындалған немесе қайта есептелген лауазымдық жалақыға қатынасын айқындайтын лауазымдық жалақы коэффициентi;
4) ӘАЖ  0  - зейнетақы төлемi тағайындалған немесе қайта есептелген әскери (арнайы) атағы бойынша жалақы (қосымша ақы);
5) ӘАЖ  2005  - зейнетақы төлемi тағайындалған немесе қайта есептелген күнге сәйкес атағы бойынша 2005 жылғы 1 шiлдеден бастап белгiленген әскери (арнайы) атағы бойынша жалақы (қосымша ақы);
6) К әаж - зейнетақы төлемi тағайындалған немесе қайта есептелген күнге сәйкес атағы бойынша 2005 жылғы 1 шiлдеден бастап белгiленген әскери (арнайы) атағы бойынша жалақының (қосымша ақының) зейнетақы төлемi тағайындалған немесе қайта есептелген әскери (арнайы) атағы бойынша жалақыға (қосымша ақыға) қатынасын айқындайтын әскери (арнайы) атағы бойынша жалақының (қосымша ақының) коэффициентi;
7) АҮ  2005  - зейнетақы төлемi тағайындалған немесе қайта есептелген күнге ұқсас немесе теңестiрiлген лауазымы мен атағы бойынша 2005 жылғы 1 шiлдеден бастап белгiленген ақшалай үлес;
8) ЕЖК - зейнетақы төлемi тағайындалған немесе қайта есептелген күнге белгiленген еңбек сiңiрген жылдарының көрсеткiшi;
9) А  2006  - осы Ережеге сәйкес арттырылған зейнетақы төлемдерiнiң мөлшерi;
10) еңбек сiңiрген жылдары үшiн төленетiн зейнетақы төлемдерiн тағайындау жөнiндегi уәкiлеттi органдар - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi, Iшкi iстер министрлiгi, Ұлттық қауiпсiздiк комитетi, Республикалық ұлан, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметi және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi.
2. Осы Ережеге сәйкес еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы төлемдерiнiң мөлшерiн арттыруды еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы төлемдерiн тағайындау жөнiндегi уәкiлеттi органдар 2006 жылғы 10 маусымға дейiнгi мерзiмде еңбек сiңiрген жылдары үшiн берiлетiн зейнетақы төлемдерiнiң арттырылған мөлшерiне үзiндi көшiрмелердi Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтың облыстық филиалдарына бере отырып, жүзеге асырады.
3. Зейнетақы төлемдерiн арттыру үшiн лауазымы, әскери (арнайы) атағы, еңбек сiңiрген жылдары зейнетақы iсiнiң деректерi бойынша қабылданады.

1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) ДО  0  - должностной оклад, из которого назначена или пересчитана пенсионная выплата;
2) ДО  2005  - должностной оклад по аналогичной или приравненной должности, установленный с 1 июля 2005 года;
3) К  док  - коэффициент должностного оклада, определяющий отношение должностного оклада по аналогичной или приравненной должности, установленный с 1 июля 2005 года, к должностному окладу, из которого назначена или пересчитана пенсионная выплата;
4) ОВЗ  0  - оклад (доплата) по воинскому (специальному) званию, из которого назначена или пересчитана пенсионная выплата;
5) ОВЗ  2005  - оклад (доплата) по воинскому (специальному) званию, установленный с 1 июля 2005 года по званию, соответствующему на день назначения или перерасчета пенсионной выплаты;
6) К  овз  - коэффициент оклада (доплаты) по воинскому (специальному) званию, определяющий отношение оклада (доплаты) по воинскому (специальному) званию, установленному с 1 июля 2005 года по званию, соответствующему на день назначения или перерасчета пенсионной выплаты, к окладу (доплате) по воинскому (специальному) званию, из которого
назначена или пересчитана пенсионная выплата;
7) ДС  2005  - денежное содержание, установленное с 1 июля 2005 года по аналогичным или приравненным на день назначения или перерасчета пенсионной выплаты должности и званию;
8) ПВЛ - показатель выслуги лет, установленной на день назначения или перерасчета пенсионной выплаты;
9) П  2006  - повышенный в соответствии с настоящими Правилами размер пенсионных выплат;
10) уполномоченные органы по назначению пенсионных выплат за выслугу лет - Министерство обороны, Министерство внутренних дел, Комитет национальной безопасности Республики Казахстан, Республиканская гвардия, Служба охраны Президента Республики Казахстан и Комитет уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан.
2. Повышение размеров пенсионных выплат за выслугу лет в соответствии с настоящими Правилами осуществляется уполномоченными органами по назначению пенсионных выплат за выслугу лет с передачей выписок на повышенные размеры пенсионных выплат за выслугу лет в областные филиалы Государственного центра по выплате пенсий в срок до 10 июня 2006 года.
3. Должность, воинское (специальное) звание, выслуга лет для повышения пенсионных выплат принимаются по данным пенсионного дела.

2. Лауазымдық жалақының коэффициентiн айқындау тәртiбi
4. К лжк есептеу үшiн зейнетақы iсiндегi зейнетақы төлемi тағайындалған немесе қайта есептелген лауазымдық жалақы және 2005 жылғы 1 шiлдеден бастап белгiленген, ұқсас немесе теңестiрiлген лауазым бойынша лауазымдық жалақы қолданылады.
5. 2005 жылғы 1 шiлдеден бастап белгiленген, ұқсас немесе теңестiрiлген лауазым бойынша лауазымдық жалақының мөлшерiн еңбек сiңiрген жылдары үшiн зейнетақы төлемдерiн тағайындау жөнiндегi уәкiлеттi органдар айқындайды.
6. 2005 жылғы 1 шiлдеден бастап белгiленген ұқсас немесе теңестiрiлген лауазым бойынша лауазымдық жалақы зейнетақы iсiндегi зейнетақы төлемi тағайындалған немесе қайта есептелген лауазымдық жалақыға бөлiнедi:
ЛЖ  2005
К лжк= ___________
ЛЖ  0
7. К лжк үтiрден кейiн үш белгiге дейiнгi дәлдiкпен анықталады. Егер төртiншi белгi 5-ке тең және одан көп болса, онда үшiншi белгiге бiр бiрлiк қосылады.
3. Әскери (арнайы) атағы бойынша жалақының (қосымша ақының)
коэффициентiн айқындау тәртiбi
8. К әаж есептеу үшiн зейнетақы iсiндегi зейнетақы төлемi тағайындалған немесе қайта есептелген әскери (арнайы) атағы бойынша жалақы (қосымша ақы) және зейнетақы төлемi тағайындалған немесе қайта есептелген күнге сәйкес атағы бойынша 2005 жылғы 1 шiлдеден белгiленген әскери (арнайы) атағы бойынша жалақы (қосымша ақы) қолданылады.
9. Зейнетақы төлемi тағайындалған немесе қайта есептелген күнге сәйкес атағы бойынша 2005 жылғы 1 шiлдеден бастап белгiленген әскери (арнайы) атағы бойынша жалақы (қосымша ақы) зейнетақы iсiндегi зейнетақы төлемi тағайындалған немесе қайта есептелген күнi белгiленген әскери (арнайы) атағы бойынша жалақыға (қосымша ақыға) бөлiнедi:
ӘАЖ  2005
Кәаж = ___________
ӘАЖ  0
10. К әаж үтiрден кейiн үш белгiге дейiнгi дәлдiкпен анықталады. Егер төртiншi белгi 5-ке тең және одан көп болса, онда үшiншi белгiге бiр бiрлiк қосылады.
4. 2005 жылғы ақшалай үлестi айқындау тәртiбi
11. АҮ  2005  зейнетақы төлемi тағайындалған немесе қайта есептелген лауазымдық жалақы мен лауазымдық жалақы коэффициентi және зейнетақы төлемi тағайындалған немесе қайта есептелген әскери (арнайы) атағы бойынша жалақы (қосымша ақы) мен әскери (арнайы) атағы бойынша жалақы (қосымша ақы) коэффициентi көбейтiндiлерiнiң сомасы ретiнде айқындалады:
АҮ  2005 = АЖ  0  х К лжк + ӘАЖ  0  х К әаж
12. АY  2005 ж  тұтас санға дейiнгi дәлдiкпен анықталады. Егер үтiрден кейiнгi белгi 5-ке тең және одан көп болса, онда бүтiн санға бiр бiрлiк қосылады.

2. Порядок определения коэффициента должностного оклада
4. Для расчета К  док  применяется имеющийся в пенсионном деле должностной оклад, из которого назначена или пересчитана пенсионная выплата, и должностной оклад по аналогичной или приравненной должности, установленный с 1 июля 2005 года.
5. Размер должностного оклада по аналогичной или приравненной должности, установленный с 1 июля 2005 года, определяется уполномоченными органами по назначению пенсионных выплат за выслугу лет.
6. Должностной оклад по аналогичной или приравненной должности, установленный с 1 июля 2005 года, делится на имеющийся в пенсионном деле должностной оклад, из которого назначена или пересчитана пенсионная выплата:
ДО  2005
К  док  = ----------
ДО  0
7. К  док  определяется с точностью до трех знаков после запятой. Если четвертый знак равен 5 и больше, то к третьему знаку прибавляется единица.
3. Порядок определения коэффициента оклада (доплаты)
по воинскому (специальному) званию
8. Для расчета К  овз  применяется имеющийся в пенсионном деле оклад (доплата) по воинскому (специальному) званию, из которого назначена или пересчитана пенсионная выплата и оклад (доплата) по воинскому (специальному) званию, установленный с 1 июля 2005 года по званию, соответствующему на день назначения или перерасчета пенсионной выплаты.
9. Оклад (доплата) по воинскому (специальному) званию, установленный с 1 июля 2005 года по званию, соответствующему на день назначения или перерасчета пенсионной выплаты, делится на имеющийся в пенсионном деле оклад (доплату) по воинскому (специальному) званию, установленный на день назначения или перерасчета пенсионной выплаты:
ОВЗ  2005
К  овз  = ----------
ОВЗ  0
10. К  овз  определяется с точностью до трех знаков после запятой. Если четвертый знак равен 5 и больше, то к третьему знаку прибавляется единица.
4. Порядок определения денежного содержания за 2005 год
11. ДС  2005  определяется как сумма произведений должностного оклада, из которого назначена или пересчитана пенсионная выплата и коэффициента должностного оклада и оклада (доплаты) по воинскому (специальному) званию, из которого назначена или пересчитана пенсионная выплата и коэффициента оклада (доплаты) по воинскому (специальному) званию:
ДС  2005  = ДО  0  х К  док  + ОВЗ  0  х К  овз
12. ДС  2005  определяется с точностью до целого числа. Если знак после запятой равен 5 и больше, то к целому числу прибавляется единица.

5. Зейнетақы төлемдерiнiң арттырылған мөлшерiн айқындау
13. Зейнетақы төлемдерiнiң арттырылған мөлшерiн айқындау үшiн 2005 жылдың ақшалай үлесi еңбек сiңiрген жылдарының көрсеткiшiне көбейтiледi.
А  2006  = АY  2005  Х ЕЖК.
14. Еңбек сiңiрген жылдарының көрсеткiшi әскери қызметте, арнайы атақтар берiлген және Қазақстан Республикасының заңнамасында iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн белгiленген тәртiп қолданылатын iшкi iстер органдарындағы қызметте және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнде, қаржы полициясы мен өртке қарсы қызмет органдарында еңбек сiңiрген жылдарына және еңбек стажына байланысты осы Ережеге қосымшаға сәйкес анықталады.

5. Определение повышенного размера пенсионных выплат
13. Для определения повышенного размера пенсионных выплат денежное содержание 2005 года умножается на показатель выслуги лет:
П  2006  = ДС  2005  х ПВЛ.
14. Показатель выслуги лет определяется в зависимости от выслуги лет на военной службе, службе в органах внутренних дел и Комитете уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органах финансовой полиции и противопожарной службы, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел, и трудового стажа в соответствии с приложением к настоящим Правилам.

15. Арттырылған зейнетақы төлемдерiнiң мөлшерi мыналардан төмен болмауға тиiс:
1) алатын ағымдағы зейнетақы төлемдерi мөлшерiнен. Егер сараланып жоғарлату ескерiле отырып анықталған зейнетақы төлемдерiнiң мөлшерi ағымдағы зейнетақы төлемдерiнен төмен болса, онда ағымдағы зейнетақы төлемдерiнiң мөлшерi сақталады;
2) толық емес көлемдегi зейнетақы төлемдерiн қоспағанда, "2006 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының  Заңымен  белгiленген ең төменгi зейнетақы мөлшерiнен төмен.

15. Повышенный размер пенсионных выплат не может быть:
1) ниже размера получаемых текущих пенсионных выплат. Если размер пенсионных выплат, определенный с учетом дифференцированного повышения, ниже текущих пенсионных выплат, то сохраняется текущий размер пенсионных выплат;
2) ниже минимального размера пенсии, установленного  Законом  Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2006 год", за исключением пенсионных выплат в неполном объеме.