Шикізат емес экспортты дамытудың және өңдеуші салаларға ауқымды инвестициялар тартудың тиімді жүйесін құру жөніндегі 2006 - 2007 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 25 мамырдағы N 456 Қаулысы
Қазақстанның өңдеуші салаларының экспорттық әлеуетін тиімді іске асыру және экономиканың шикізат емес секторына трансұлттық корпорацияларды тарту жолымен әлемдік экономикаға ықпалдасудың артықшылықтары негізінде Қазақстан Республикасы экономикасының ұзақ мерзімді орнықты өсуін қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Шикізат емес экспортты дамытудың және өңдеуші салаларға ауқымды инвестициялар тартудың тиімді жүйесін құру жөніндегі 2006 - 2007 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Жоспар) бекітілсін.
2. Мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері және мүдделі ұйымдар Жоспарда көзделген іс-шараларды іске асыруды қамтамасыз етсін және есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігіне жарты жылдың қорытындылары бойынша Жоспар іс-шараларының орындалуы туралы ақпаратты ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне жарты жылдың қорытындылары бойынша Жоспар іс-шараларының орындалуы туралы жиынтық ақпаратты ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Жоспарда көзделген іс-шаралардың іске асырылуын бақылау мен үйлестіру Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы 25 мамырдағы
N 456 қаулысымен бекітілген
Шикізат емес экспортты дамытудың және өңдеуші салаларға
ауқымды инвестицияларды тартудың тиімді жүйесін құру
жөніндегі 2006-2007 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары
Р/с
N
Іс-шара
Аяқтау
нысаны
Орындалу
мерзімі
Орындалуына
жауаптылар
1
2
3
4
5
1. Инвестицияларға жәрдемдесу және экспортты ілгерілету жөніндегі мамандандырылған құрылым құру (бұдан әрі - Мамандандырылған құрылым)
1.
Ұлыбритания, Бельгия,
Нидерланды, Франция,
Ирландия, Чехия, АҚШ,
Жапония, Корея,
Сингапур, Малайзия
сауда-инвестициялық
агенттіктерінің (сауда,
инвестициялық, экспорт-
ты ілгерілету жөнінде-
гі, басқа да ұқсас
құрылымдардың) қызметі
туралы ақпаратты мына-
дай құрылым бойынша
жинау:
мақсаттары мен міндеттері;
меншік нысаны;
ұйымдастырушылық
құрылымы;
штат саны;
шығыстар құрылымы;
қаржылық қамтамасыз
етілуі;
агенттіктің шетелдегі
қызметін кеңейту жөнін-
дегі тәжірибесі.
ИСМ-ге,
ЭБЖМ-ге
ақпарат
2006 жылғы
5 шілде
СІМ»"Қазына"
орнықты даму
қоры" АҚ
2.
Қазақстан жағдайында
(құқықтық және қаржы-
лық) қолдану үшін не-
ғұрлым қолайлы Маман-
дандырылған құрылымның
моделін айқындау
Қазақстан
Республика-
сының
Үкіметіне
ұсыныстар
2006 жылғы
10 шілде
ИСМ
(жинақтау),
ЭБЖМ
3.
Мамандандырылған құры-
лымның қазақстандық
моделі үшін бағдарлар
ретінде айқындалған
агенттіктердің өкілде-
рімен екі жақты кезде-
сулерге қатысу үшін
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік органдары-
ның лауазымды тұлғала-
рын шетелге іссапарға
жіберу
Қазақстан
Республика-
сының
Үкіметіне
кездесулер
өткізу
бойынша
есеп
2006 жылғы
III тоқсан
ИСМ
(жинақтау),
СІМ, ЭБЖМ,
Әділетмині
4.
Шетелде өкілдіктер
желісі бар Маманданды-
рылған құрылымды құру
жөнінде ұсыныстар
әзірлеу
Қазақстан
Республика-
сының
Үкіметіне
ұсыныстар
2006 жылғы
қараша
ИСМ
(жинақтау),
СІМ,
ЭБЖМ,»"Қазына"
орнықты даму
қоры" АҚ

Об утверждении Плана мероприятий по созданию эффективной системы развития несырьевого экспорта и привлечения масштабных инвестиций в обрабатывающие отрасли на 2006-2007 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2006 года N 456
В целях реализации задач по обеспечению долговременного устойчивого роста экономики Республики Казахстан на базе преимуществ интеграции в мировую экономику путем эффективной реализации экспортного потенциала обрабатывающих отраслей Казахстана и привлечения транснациональных корпораций в несырьевой сектор экономики Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по созданию эффективной системы развития несырьевого экспорта и привлечения масштабных инвестиций в обрабатывающие отрасли на 2006-2007 годы (далее - План).
2. Государственным органам, акимам областей, городов Астаны и Алматы и заинтересованным организациям обеспечить реализацию мероприятий, предусмотренных Планом, и представлять в Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан по итогам полугодия, не позднее 5-го числа месяца, следующего за отчетным периодом, информацию о выполнении мероприятий Плана.
3. Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан обеспечить представление в Правительство Республики Казахстан по итогам полугодия, не позднее 10-го числа месяца, следующего за отчетным периодом, сводной информации о выполнении мероприятий Плана.
4. Контроль и координацию за реализацией мероприятий, предусмотренных Планом, возложить на Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Kазахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 мая 2006 года N 456
План мероприятий
по созданию эффективной системы развития несырьевого
экспорта и привлечения масштабных инвестиций
в обрабатывающие отрасли на 2006-2007 годы
N
п/п
Мероприятие
Форма
завершения
Срок
исполнения
Ответст-
венные за
исполнение
1
2
3
4
5
1. Создание специализированной структуры по содействию
инвестициям и продвижению экспорта   (далее -
Специализированная структура)
1.
Сбор информации о
деятельности торгово-
инвестиционных (торговых,
инвестиционных, по
продвижению экспорта, других
аналогичных структур)
агентств Великобритании,
Бельгии, Нидерландов,
Франции, Ирландии, Чехии,
США, Японии, Кореи,
Сингапура, Малайзии по
следующей структуре:
цели и задачи;
форма собственности;
организационная структура;
штатная численность;
структура расходов;
финансовое обеспечение;
опыт по расширению
деятельности агентства за
рубежом.
Инфор-
мация в
МИТ, МЭБП
5 июля
2006 года
МИД, АО
"Фонд
устойчи-
вого
развития
"Қазына"
2.
Определение модели
Специализированной
структуры, наиболее
приемлемой для применения
в условиях (правовых и
финансовых) Казахстана
Предло-
жения в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
10 июля
2006 года
МИТ
(созыв),
МЭБП
3.
Командирование за границу
должностных лиц государст-
венных органов Республики
Казахстан для участия в
двухсторонних встречах с
представителями агентств,
определенными в качестве
ориентиров для казахстанской
модели Специализированной
структуры
Отчет по
проведению
встреч в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
III
квартал
2006 года
МИТ
(созыв),
МИД,
МЭБП, МЮ
4.
Разработка предложений по
созданию Специализированной
структуры с сетью
представительств за рубежом
Предло-
жения в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
Ноябрь
2006 года
МИТ
(созыв),
МИД, МЭБП,
АО "Фонд
устойчи-
вого
развития
"Қазына"

2. Шикізат емес экспортты дамыту бойынша тиімді жүйе құру
1.
Шет елдердің экспортты
дамытуды және оның
ілгерлеуіне жәрдемдесу-
ді ынталандыру жөнін-
дегі тәжірибесін талдау
Қазақстан
Республика-
сының
Үкіметіне
ұсыныстар
2006 жылғы
шілде
ИСМ
(жинақтау),
АШМ, ЭБЖМ,
СІМ, "Қазына"
орнықты даму
қоры" АҚ
2.
Шикізат емес бағыттағы
перспективалы қазақс-
тандық тауарлар мен
брендтердің тізбесін,
оларды әлемдік нарық-
тарға одан әрі жылжыту
үшін айқындау
Қазақстан
Республика-
сының
Үкіметіне
ұсыныстар
2006 жылғы
желтоқсан
ИСМ
3.
Негізгі міндеттері
кәсіпкерлерге»"жалғыз
терезе" режимінде
растау, рұқсат ету
құжаттарын (сапа серти-
фикаты, тауарлардың
шығу тегі, лицензиялар-
дың алуан түрлері және
т.б.) алу жөніндегі
қызметтерді ұсыну,
сондай-ақ экспортты
ілгерілету мәселелері
бойынша отандық кәсіп-
керлердің консультация-
лар беруі болатын
экспортты ілгерілетуге
жәрдемдесу жөніндегі
қызметтерді ұсыну
орталығын құру
мәселесін пысықтау
Қазақстан
Республика-
сының
Үкіметіне
ұсыныстар
2006 жылғы
III тоқсан
ИСМ (жинақтау),
ЭБЖМ, "Қазына"
орнықты даму
қоры" АҚ
4.
Тауарлардың өспелі
демпингілік және субси-
дияланатын импортынан
ішкі нарықты қорғау
арқылы отандық тауар
өндірушілерге жәрдемде-
су жөніндегі жұмыстар-
ды жүргізу
Қазақстан
Республика-
сының
Үкіметіне
ұсыныстар
Жыл сайын
10 шілде
ИСМ
5.
Сыртқы сауданы жүзеге
асыру кезінде туындай-
тын сыртқы сауда дау-
ларын реттеу арқылы
сыртқы нарықтарға
отандық тауарларды
жылжытуға жәрдемдесу
жөніндегі мәселені
пысықтау
Қазақстан
Республика-
сының
Үкіметіне
ұсыныстар
Жыл сайын
10 шілде
ИСМ
6.
Қазақстанның негізгі
сауда және инвестиция-
лық әріптес елдерінің
саяси, экономикалық,
қаржылық және әлеумет-
тік ахуалына талдау
жүргізу
ИСМ-ге
ақпарат
2006 жылғы
5 шілде
СІМ, ЭБЖМ
7.
Қазақстанның негізгі
сауда және инвестиция-
лық әріптес елдерінің
осы елдердегі шетелдік
компаниялардың
сауда-инвестициялық
қызметін реттейтін
нормативтік құқықтық
базасына талдау жүргізу
Қазақстан
Республика-
сының
Үкіметіне
ақпарат
2006 жылғы
10 шілде
ИСМ (жинақтау),
СІМ
8.
Сыртқы нарықтарға
отандық тауарларды,
қызметтер мен капитал-
дарды шығарудың мүмкін-
діктері мен тәсілдері
туралы ақпаратты жинау
және отандық компания-
лар мен кәсіпкерлерге
жеткізу
Қазақстан
Республика-
сының
Үкіметіне
ақпарат
2006 жылғы
10 шілде
ИСМ
(жинақтау),
Қаржымині,
ККМ, ҚР
ҰБ,»"Қазына»
орнықты даму
қоры" АҚ
9.
Мынадай номинациялар:
"Жыл экспорттаушысы",
"Үздік сауда маркасы",
"Үздік дизайн" және
т.б. бойынша»"Отандық
дайын өнімнің үздік
экспорттаушысы" жыл
сайынғы конкурсын өткі-
зу жөніндегі мәселені
қарау
Қазақстан
Республика-
сының
Үкіметіне
ұсыныс
2006 жылғы
II тоқсан
ИСМ
3. Экономиканың өңдеуші салаларына трансұлттық және ірі шетелдік компанияларды тарту
1.
Іріктелген басым сала-
ларға (кластерлерге)
оларды одан әрі тарту
үшін шикізат емес
мақсаттағы өнімді
шығаруға маманданған
басым трансұлттық
компанияларды (жетекші
әлемдік брендтерді)
айқындау
Қазақстан
Республика-
сының
Үкіметіне
ақпарат
2006 жылғы
10 шілде
ИСМ
(жинақтау),
СІМ,
ЭБЖМ,»"Қазына"
орнықты даму
қоры" АҚ
2.
Инвестордың ақпараттық
пакетін (елдік экономи-
калық және инвестиция-
лық анықтама, инвести-
циялық жобалар), оның
ішінде кластерлік
бастамаларды таныстыру
бойынша қалыптастыру
СІМ-ге
ақпарат
2006 жылғы
II тоқсан
ИСМ, ЭБЖМ,
АШМ, ККМ,
ЭМРМ, ТСМ,
"Қазына"
орнықты даму
қоры" АҚ
3.
Қазақстанның инвести-
циялық мүмкіндіктерін
таныстыру бойынша ақпа-
раттық жұмыс жоспарын
әзірлеу
Қазақстан
Республика-
сының
Премьер-
Министрі
өкімінің
жобасы
2007 жылғы
мамыр
ИСМ
4.
Қазақстан Республикасы-
ның Үкіметі жанындағы
Индустриялық-инновация-
лық саясатты іске асыру
жөніндегі үйлестіру
кеңесінің отырысына ел
экономикасының шикізат
емес секторына тікелей
шетелдік инвестициялар-
ды тарту жөніндегі
жұмыстың тиімділігін
арттыру жөніндегі
мәселені шығару
Қазақстан
Республика-
сының
Үкіметіне
ақпарат
2006 жылғы
10 шілде
ИСМ
(жинақтау),
СІМ, ЭБЖМ
5.
Шетелдік инвесторлардың
бастамаларын іске асыру
үшін қазақстандық
әріптесті іздестіру
жүйесін құру жөніндегі
мәселені пысықтау
Қазақстан
Республика-
сының
Үкіметіне
ұсыныс
2006 жылғы
IIІ тоқсан
ИСМ
(жинақтау),
"Қазына"
орнықты даму
қоры" АҚ
6.
Қаржыландыруды талап
ететін басым инвести-
циялық ұсыныстардың
(жобалардың) тізбесін
қалыптастыру
ИСМ
белгілеген
нысан
бойынша
ИСМ-ге
ақпарат
Тоқсан
сайын
Облыстардың,
Астана,
Алматы
қалаларының
әкімдіктері,
"Қазына"
орнықты даму
қоры" АҚ
Ескертпе:
СІМ - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
ИСМ - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі
ЭБМЖ - Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі
АШМ - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
ЭМРМ - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералды ресурстар министрлігі
ККМ - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
ТСМ - Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі
Қаржымині - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ҚР ҰБ - Қазақстан Республикасы Ұлттық банкі
"Қазына" орнықты даму қоры" АҚ -»"Қазына" орнықты даму қоры" акционерлік қоғамы
Әділетмині - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі

2. Создание эффективной системы по развитию
несырьевого экспорта
1.
Анализ опыта зарубежных
стран по стимулированию
развития экспорта и
содействия его продвижению
Предло-
жения в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
Июль 2006 года
МИТ
(созыв),
МСХ, МЭБП,
МИД, АО
"Фонд устойчи-
вого
развития
"Қазына"
2.
Определение перечня
перспективных казахстанских
товаров и брендов
несырьевого назначения для
их дальнейшего продвижения
на мировые рынки
Предло-
жения в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
Декабрь
2006 года
МИТ
3.
Проработка вопроса создания
Центра предоставления услуг
по содействию экспорто-
продвижению, основными
задачами которого будут
предоставления предприни-
мателям услуг по получению
подтверждающих, разреши-
тельных документов
(сертификат качества,
происхождения товаров,
различных видов лицензий и
т.д.) в режиме "одного
окна", а также консультаций
отечественных предприни-
мателей по вопросам
экспортопродвижения
Предло-
жения в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
III
квартал
2006 года
МИТ
(созыв),
МЭБП, АО
"Фонд
устойчи-
вого
развития
"Қазына"
4.
Проведение работы по
содействию отечественным
товаропроизводителям
посредством защиты
внутреннего рынка от
возросшего демпингового и
субсидируемого импорта
товаров
Предло-
жения в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
10 июля,
ежегодно
МИТ
5.
Проработка вопроса по
содействию продвижению
отечественных товаров на
внешние рынки, посредством
урегулирования внешне-
торговых споров, возникающих
при осуществлении внешней
торговли
Предло-
жения в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
10 июля, ежегодно
МИТ
6.
Проведение анализа
политической, экономической,
финансовой и социальной
ситуации стран - основных
торговых и инвестиционных
партнеров Казахстана
Информация
в МИТ
5 июля
2006 года
МИД, МЭБП
7.
Проведение анализа
нормативной правовой базы
стран - основных торговых и
инвестиционных партнеров
Казахстана, регламентирующей
торгово-инвестиционную
деятельность иностранных
компаний в данных странах
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
10 июля
2006 года
МИТ
(созыв),
МИД
8.
Сбор и доведение до
отечественных компаний и
предпринимателей информации
о возможностях и способах
вывода отечественных
товаров, услуг и капиталов
на внешние рынки
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
10 июля
2006 года
МИТ
(созыв),
МФ, МТК,
НБ РК, АО
"Фонд
устойчи-
вого
развития "Қазына"
9.
Рассмотрение вопроса по
проведению ежегодного
конкурса "Лучший экспортер
готовой отечественной
продукции" по номинациям:
"Экспортер года",
"Лучшая торговая марка",
"Лучший дизайн" и т.д.
Предло-
жение в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
II
квартал
2006 года
МИТ
3. Привлечение транснациональных и крупных иностранных
компаний в обрабатывающие отрасли экономики
1.
Определение приоритетных
транснациональных компаний
(ведущих мировых брендов),
специализирующихся в
производстве продукции
несырьевого назначения, для
дальнейшего их привлечения
в отобранные приоритетные
отрасли (кластеры)
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
10 июля
2006 года
МИТ
(созыв),
МИД, МЭБП,
АО "Фонд
устойчи-
вого
развития
"Қазына"
2.
Формирование информационного
пакета инвестора (страновая
экономическая и
инвестиционная справка,
инвестиционные проекты), в
т.ч. по презентации
кластерных инициатив
Информация
в МИД
II
квартал
2006 года
МИТ, МЭБП,
МСХ, МТК,
МЭМР, МТС,
АО "Фонд
устойчи-
вого
развития
"Қазына"
3.
Разработка Плана
информационной работы по
презентации инвестиционных
возможностей Казахстана
Проект
распоря-
жения
Премьер-
Министра
Республики
Казахстан
Май 2007
года
МИТ
4.
Вынесение вопроса по
повышению эффективности
работы по привлечению прямых
иностранных инвестиций в
несырьевой сектор экономики
страны на заседание
Координационного Совета при
Правительстве Республики
Казахстан по реализации
индустриально-инновационной
политики
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
10 июля
2006 года
МИТ
(созыв),
МИД, МЭБП
5.
Проработка вопроса по
созданию системы поиска
казахстанского партнера для
реализации инициатив
иностранных инвесторов
Предло-
жение в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
III
квартал
2006 года
МИТ
(созыв),
АО "Фонд
устойчи-
вого
развития
"Қазына"
6.
Формирование перечня
приоритетных инвестиционных
предложений (проектов),
требующих финансирования
Информация
в МИТ по
форме,
опреде-
ленной МИТ
Ежеквар-
тально
Акиматы
областей,
городов
Астаны,
Алматы,
АО "Фонд
устойчи-
вого
развития
"Қазына"
Примечания:
МИД   - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МИТ   - Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан
МЭБП  - Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан
МСХ   - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МЭМР  - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
МТК   - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
МТС   - Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
МФ    - Министерство финансов Республики Казахстан
МЮ    - Министерство юстиции Республики Казахстан
НБ РК - Национальный банк Республики Казахстан
АО "Фонд устойчивого развития "Қазына" - акционерное общество "Фонд устойчивого развития "Қазына".