"Заңсыз еңбек мигранттарын заңдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасының Үкiметiнің 2006 жылғы 26 мамырдағы N 457 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Заңсыз еңбек мигранттарын заңдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Заңсыз еңбек мигранттарын заңдастыру туралы
Осы Заң мемлекеттiң Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметiн жүзеге асыратын заңсыз еңбек мигранттарын iшкi iстер органдарында тiркеу жолымен заңдастыру жөнiнде бiр жолғы акция өткiзуiн реттейдi.
1-бап. Заңның қолданылу аясы
1. Заңдастыру осы Заңның қолданысқа енгiзiлуiнен үш ай бұрын Қазақстан Республикасына келген және осы уақыттан бастап Қазақстан Республикасының аумағына келiп жатқан әрi уәкiлеттi органның рұқсатынсыз еңбек қызметiн жүзеге асырып жатқан Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң азаматтарына қатысты жүзеге асырылады.
2. Осы Заң осы баптың 1-тармағында көрсетiлген адамдардың еңбегiн пайдаланатын Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларына қолданылады.
3. Осы Заңның әрекетi:
Қазақстан Республикасына қолданыстағы заңнаманы бұза отырып келген;
Қазақстан Республикасында болу құқығына жарамды құжаттары жоқ;
өзi туралы жалған мәлiметтер берген немесе қажеттi құжаттарды ұсынбаған шетел азаматтарына қолданылмайды.
2-бап. Заңсыз еңбек мигранттарын заңдастыру мерзi мi
Заңсыз еңбек мигранттарын заңдастыру 2006 жылғы 1 тамыздан бастап 2006 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанда жүргiзiледi.
3-бап. Заңсыз еңбек мигранттарын заңдастыру тәртiбi
1. Заңсыз еңбек мигранттарын заңдастыруды осы Заңның 1-бабының 1-тармағында көрсетiлген шетел азаматтарының еңбегiн пайдаланатын жұмыс берушi оларды iшкi iстер органдарында еңбек мигранттары ретiнде тiркеу арқылы жүргiзедi.
2. Заңсыз еңбек мигранттарын заңдастыру үшiн жұмыс берушiлер еңбек қызметiн жүзеге асыратын жерi бойынша iшкi iстер органдарына еңбек мигранттарын тiркеу туралы өтiнiш бередi.
Өтiнiште:
1) жұмыс берушi туралы деректер:
жеке адамның тегi, аты, әкесiнiң аты немесе заңды тұлғаның атауы;
жеке адамның жеке басын куәландыратын құжаттың немесе заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң нөмiрi және берiлген күнi;
жеке адамның тұрғылықты жерi немесе заңды тұлғаның орналасқан жерi,
салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi;

О проекте Закона Республики Казахстан "О легализации незаконных трудовых мигрантов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 мая 2006 года N 457
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О легализации незаконных трудовых мигрантов".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О легализации незаконных трудовых мигрантов
Настоящий Закон регулирует проведение государством разовой акции по легализации незаконных трудовых мигрантов, осуществляющих трудовую деятельность на территории Республики Казахстан, путем их регистрации в органах внутренних дел.
Статья 1. Сфера действия настоящего Закона
1. Легализация осуществляется в отношении граждан государств- участников Содружества Независимых Государств, въехавших в Республику Казахстан за три месяца до введения в действие настоящего Закона, и с этого времени пребывающих и осуществляющих без разрешения уполномоченного органа трудовую деятельность на территории Республики Казахстан.
2. Настоящий Закон распространяется на физических и юридических лиц Республики Казахстан, которые используют труд лиц, указанных в пункте 1 настоящей статьи.
3. Действие настоящего Закона не распространяется на иностранных граждан:
въехавших в Республику Казахстан с нарушением действующего законодательства;
не имеющих действительных документов на право пребывания в Республике Казахстан;
сообщивших о себе ложные сведения или не представивших необходимые документы.
Статья 2. Срок легализации незаконных трудовых
мигрантов
Легализация незаконных трудовых мигрантов производится с 1 августа 2006 года по 31 декабря 2006 года.
Статья 3. Порядок легализации незаконных
трудовых мигрантов
1. Легализация незаконных трудовых мигрантов производится работодателем, который использует труд иностранных граждан, указанных в пункте 1 статьи 1 настоящего Закона, путем их регистрации в органах внутренних дел в качестве трудовых мигрантов.
2. Для легализации незаконных трудовых мигрантов работодатели подают в органы внутренних дел по месту осуществления трудовой деятельности заявление о регистрации трудовых мигрантов.
В заявлении указываются:
1) данные о работодателе:
фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица;
номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность физического лица, или свидетельства о государственной регистрации юридического лица;
место жительства физического лица или место нахождения юридического лица;
регистрационный номер налогоплательщика;

2) еңбек мигранттары ретiнде тiркелетiн шетел азаматтары туралы деректер:
тегi, аты, әкесiнiң аты;
азаматтығы;
Қазақстан Республикасында уақытша болатын мекен-жайы көрсетiледi.
Өтiнiшке:
Қазақстан Республикасының заңнамасында және Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарда белгiленген тәртiппен жасалған жеке еңбек шартының көшiрмесi;
шетел азаматтарының жеке басын куәландыратын құжаттары және көшi- қон карточкалары қоса берiледi.
3. Тiркеу туралы өтiнiш берiлген күнiнен бастап бес жұмыс күнi iшiнде қаралады.
4. Осы Заңда белгiленген талаптар сақталған кезде iшкi iстер органдары ерекше үлгiдегi көшi-қон карточкасын бере отырып, шетел азаматын тiркеудi жүргiзедi.
5. Жұмыс берушi және еңбек мигранттары ретiнде тiркелген шетел азаматтары туралы мәлiметтердi тiркеудi жүзеге асырған аумақтық iшкi iстер органы заңдастырылған еңбек мигранттарының тiзiлiмiне енгiзедi.
Заңдастырылған еңбек мигранттары тiзiлiмiнiң көшiрмелерi жергiлiктi атқарушы органдарға жiберiледi.
Ерекше үлгiдегi көшi-қон карточкасының нысаны мен оны беру тәртiбiн, сондай-ақ заңдастырылған еңбек мигранттары тiзiлiмiнiң нысаны мен оны жүргiзу тәртiбiн заңсыз еңбек мигранттарын тiркеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган белгiлейдi.
6. Осы Заңда белгiленген талаптар сақталмаған жағдайда тiркеуден бас тарту себептерi көрсетiле отырып, өтiнiш қайтарылуы тиiс.
Өтiнiштi қайтаруға негiз болған себептер жойылған кезде тұлға заңсыз еңбек мигранттарын заңдастыру туралы өтiнiштi заңдастыру мерзiмi iшiнде қайта беруге құқылы.
7. Жұмыс берушiлер осы Заңның 1-бабының 1-тармағында көрсетiлген адамдардың еңбегiн олар iшкi iстер органдарында тiркелген күнiнен бастап пайдалануға құқылы.
8. Осы Заңның 1-бабының 1-тармағында көрсетiлген адамдар тiркелген күнiнен бастап тiркеу үшiн ұсынылған жеке еңбек шартының қолданылу мерзiмi iшiнде, бiрақ оны жасасқан күннен бастап үш жылдан аспайтын мерзiмде Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметiн жүзеге асыра алады.
4-бап. Әкiмшiлiк жауапкершiлiктен босату
Осы Заңның 1-бабының 1, 2-тармақтарында көрсетiлген адамдар Қазақстан Республикасы Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы  кодексiнiң 394,   395  (бiрiншi бөлiгi),  396-баптарында  көзделген әкiмшiлiк жауапкершiлiктен босатылады.
5-бап. Қылмыстық жауапкершiлiктен босату
Осы Заңның 1-бабының 2-тармағында көрсетiлген адамдар Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң  330-3-бабында  көзделген қылмыстық жауапкершiлiктен босатылады.

2) данные об иностранных гражданах, регистрируемых в качестве трудовых мигрантов:
фамилия, имя отчество;
гражданство;
адрес временного пребывания в Республике Казахстан.
К заявлению прилагаются:
копия индивидуального трудового договора, составленного в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
документы, удостоверяющие личность, и миграционные карточки иностранных граждан.
3. Заявление о регистрации рассматривается в течение пяти рабочих дней со дня подачи.
4. При соблюдении требований, установленных настоящим Законом, органами внутренних дел производится регистрация иностранного гражданина с выдачей миграционной карточки особого образца.
5. Сведения о работодателе и иностранных гражданах, зарегистрированных в качестве трудовых мигрантов, территориальным органом внутренних дел, осуществившим регистрацию, вносятся в реестр легализованных трудовых мигрантов.
Копии реестров легализованных трудовых мигрантов направляются в местные исполнительные органы.
Форма и порядок выдачи миграционной карточки особого образца, а также форма и порядок ведения реестра легализованных трудовых мигрантов определяются центральным исполнительным органом, осуществляющим регистрацию незаконных трудовых мигрантов.
6. В случае несоблюдения требований, установленных настоящим Законом, заявление подлежит возврату с указанием причин отказа в регистрации.
При устранении причин, являющихся основанием для возврата заявления, лицо вправе повторно подать заявление о легализации незаконных трудовых мигрантов в течение срока легализации.
7. Работодатели могут использовать труд лиц, указанных в пункте 1 статьи 1 настоящего Закона, со дня их регистрации в органах внутренних дел.
8. Лица, указанные в пункте 1 статьи 1 настоящего Закона, могут осуществлять трудовую деятельность на территории Республики Казахстан со дня регистрации в течение срока действия представленного для регистрации индивидуального трудового договора, но не более трех лет со дня его заключения.
Статья 4. Освобождение от административной ответственности
Лица, указанные в пунктах 1, 2 статьи 1 настоящего Закона, освобождаются от административной ответственности, предусмотренной  статьями 394 , 395 (части первой) 396 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Статья 5.   Освобождение от уголовной ответственности
Лица, указанные в пункте 2 статьи 1 настоящего Закона, освобождаются от уголовной ответственности, предусмотренной  статьей 330-3 Уголовного кодекса Республики Казахстан.

6-бап. Осы Заңның қолданысқа енгiзiлу тәртiбi
Осы Заң ресми түрде жарияланған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

Статья 6.   Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан