"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы жүйесiн Қазақстан Республикасы Конституциясының нормаларына сәйкес келтiру мәселелерi бойынша толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 29 мамырдағы N 464 Қаулысы
Ескерту. Заңның жобасы Қазақстан Республикасының Парламентiнен кері қайтарып алынды - ҚР Үкіметінің 2007.10.05.  N 902  қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы жүйесiн Қазақстан Республикасы Конституциясының нормаларына сәйкес келтiру мәселелерi бойынша толықтырулар мен өзгерiстер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы жүйесiн
Қазақстан Республикасы Конституциясының нормаларына сәйкес
келтiру мәселелерi бойынша толықтырулар мен өзгерiстер енгізу
туралы"
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілерiне толықтырулар мен өзгерiстер енгізiлсiн:
1. Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шiлдедегі Азаматтық iс жүргізу кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнің Жаршысы, 1999 ж., N 18, 644-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 21-22, 281-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 17, 155 құжат; 2003 ж., N 10, 49-құжат; N 14, 109 құжат; N 15, 138-құжат; 2004 ж., N 5, 25-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 140-құжат; N 24 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 13, 53 құжат; N 24, 153-құжат):
289-баптың бiрiншi бөлiгі мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) мамандандырылған емдеу-профилактикалық мекемелерге емделуге мәжбүрлеп жiберу туралы;";
мынадай мазмұндағы 33-1-тараумен толықтырылсын:
"33-1-тарау. Мамандандырылған емдеу-профилактикалық мекемелерге емделуге мәжбүрлеп жiберу туралы iстер бойынша iс жүргізу
308-1-бап. Өтінiш беру
1. Азаматты мамандандырылған емдеу-профилактикалық мекемелерге емделуге мәжбүрлеп жiберу туралы өтiнiшті оның отбасының мүшелерi, еңбек ұжымдары, қоғамдық бiрлестіктер, iшкi iстер органдары, прокурор, қамқоршылық және қорғаншылық органдары науқастың тұрғылықты жерi бойынша сотқа бередi.
2. Тұрақты тұрғын жайы жоқ азаматты емделуге мәжбүрлеп жiберу туралы өтiнiштi оның өтiнiш берген кезде тұрып жатқан жерi бойынша iшкi iстер органдары бередi.

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам приведения системы действующего законодательства Республики Казахстан в соответствие с нормами Конституции Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 мая 2006 года N 464
Сноска. Проект Закона отозван из Парламента - постановлением Правительства РК от 5 октября 2007 г. N  902 .
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам приведения системы действующего законодательства Республики Казахстан в соответствие с нормами  Конституции  Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты
Республики Казахстан по вопросам приведения системы действующего
законодательства Республики Казахстан в соответствие
с нормами Конституции Республики Казахстан"
Статья 1.  Внести дополнения и изменения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский процессуальный  кодекс  Республики Казахстан от 13 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 18, ст. 644; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244; 2001 г., N 8, ст. 52; N 15-16, ст. 239; N 21-22, ст. 281; N 24, ст. 338; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 10, ст. 49; N 14, ст. 109; N 15, ст. 138; 2004 г., N 5, ст. 25; N 17, ст. 97; N 23, ст. 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 13, ст. 53; N 24, ст. 153):
часть первую статьи 289 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) о принудительном направлении на лечение в специализированные лечебно-профилактические учреждения;";
дополнить главой 33-1 следующего содержания:
"Глава 33-1. Производство по делам о принудительном направлении на лечение в
специализированные лечебно-профилактические учреждения
Статья 308-1. Подача заявления
1. Заявление о принудительном направлении гражданина на лечение в специализированные лечебно-профилактические учреждения подается членами его семьи, трудовыми коллективами, общественными объединениями, органами внутренних дел, прокурором, органом опеки и попечительства в суд по месту жительства больного.
2. Заявление о принудительном направлении на лечение гражданина, не имеющего
постоянного места жительства, подается органами внутренних дел по месту его нахождения в момент подачи заявления.

3. Мамандандырылған өңдеу-профилактикалық мекемелерге емделуге мәжбүрлеп жiберу үшін заңда көзделген негіздемелер көрсетілуге тиiс өтінiшке тұлғаны алкоголизмге, нашақорлыққа немесе уытқұмарлыққа шалдыққан деп тану туралы медициналық қорытынды қоса тiркеледi.
308-2-бап. Өтінiштi қарау
Азаматты мамандандырылған емдеу-профилактикалық мекемеге емделуге мәжбүрлеп жiберу туралы өтiнiштi судья iс қозғалған кезден бастап он күн iшiнде азаматтың өзiнiң, науқастың туған-туыстарының, өтiнiш берушiнiң, сондай-ақ өзге де мүдделi тұлғалардың қатысуымен қарайды.
308-3-бап. Өтiнiш бойынша сот шешiмi
1. Судья өтiнiштi мәнi бойынша қарай келiп, шешім шығарады, онда өтiнiш қабылдамай тасталады не қанағаттандырылады.
2. Өтінішті қанағаттандыру туралы шешім азаматты емделуге мәжбүрлеп жiберу және заңда белгіленген мерзiмде оны мамандандырылған емдеу-профилактикалық мекемесiнде одан әрi ұстау үшiн негіз болып табылады.".
2. "Тұтынушылардың праволарын қорғау туралы" Қазақ Советтік Социалистік Республикасының 1991 жылғы 5 маусымдағы Заңына (Қазақ ССР-i Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1991 ж., N 23, 267-құжат; 1992 ж.,  N 13-14, 313-құжат):
1) Заңның мемлекеттiк тiлдегi мәтінiнде:
мәтiн бойынша "право", "товар", "статья", "формада", "магазиндерден", "штраф", "этикетка", "профилiне", "инициативасы", "коллективтiк" деген сөздер тиiстi жалғауларымен "құқық", "тауар" "бап", "нысанда", "дүкендерден", "айыппұл", "заттаңба", "бейiнiне", "бастамасы", "ұжымдық" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) актiнiң нысаны мен тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы";
3) 1-бапта:
тақырыбында "Тұтынушылардың праволарын қорғау туралы" Қазақ ССР Заңының" деген сөздер "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi бөлiкте "Тұтынушылардың праволарын қорғау туралы" Қазақ ССР Заңы" деген сөздер "Осы Заң" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта "және республикааралық" деген сөздер алып тасталсын;
4) 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бап. Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы
1. Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негiзделедi және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңдағыдан өзгеше ережелер белгiленсе, онда халықаралық шарттың ережелерi қолданылады.";
5) 4 және 5-баптар алып тасталсын;
6) 7-бапта:
1-тармақта "Қазақ ССР-iнiң барлық азаматтары" деген сөздер "Қазақстан Республикасының азаматтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "Қазақ ССР заң актілерiмен, сондай-ақ халық депутаттары жергілiкті Советтерiнің шешімдерімен тиісті бюджеттердi бекiткен кезде жыл сайын" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамасымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

3. К заявлению, в котором должны быть указаны предусмотренные законом основания для принудительного направления на лечение в специализированные лечебно-профилактические учреждения, прилагается медицинское заключение о признании лица больным алкоголизмом, наркоманией или токсикоманией.
Статья 308-2. Рассмотрение заявления
Заявление о принудительном направлении гражданина на лечение в специализированные лечебно-профилактические учреждения судья рассматривает в течение десяти дней с момента возбуждения дела с участием самого гражданина, родственников больного, заявителя, а также иных заинтересованных лиц.
Статья 308-3. Решение суда по заявлению
1. Рассмотрев заявление по существу, судья выносит решение, которым отклоняет либо удовлетворяет заявление.
2. Решение об удовлетворении заявления является основанием для принудительного направления на лечение и дальнейшего содержания гражданина в специализированном лечебно-профилактическом учреждении на установленный в законе срок.".
2. В  Закон  Казахской Советской Социалистической Республики от 5 июня 1991 г. "О защите прав потребителей" (Ведомости Верховного Совета Казахской ССР, 1991 г. N 23, ст. 267; 1992 г., N 13-14, ст. 313):
1) форму акта и заголовок изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "О защите прав потребителей";
2) в статье 1:
в заголовке слова "Закона Казахской ССР" заменить словами "Закона Республики Казахстан";
в части первой слова "Закон Казахской ССР "О защите прав потребителей" заменить словами "Настоящий Закон";
в пункте 4 слова "и межреспубликанского" исключить;
3) статью 3 изложить в следующей редакции:
"Статья 3. Законодательство Республики Казахстан о защите прав потребителей
1. Законодательство Республики Казахстан о защите прав потребителей основывается на  Конституции  Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.";
4) статьи 4 и 5 исключить;
5) в статье 7:
в пункте 1 слова "Все граждане Казахской ССР" заменить словами "Граждане Республики Казахстан";
в пункте 2 слова "законодательными актами Казахской ССР, а также решениями местных Советов народных депутатов ежегодно при утверждении соответствующих бюджетов" заменить словами "законодательством Республики Казахстан";
абзац первый пункта 3 изложить в следующей редакции:

"3. Қазақстан Республикасының Үкiметi, жергілікті атқарушы органдар:";
7) 8-баптың 7-тармағының екiншi және төртiншi бөлiктерi алып тасталсын;
8) 9-баптың 8, 9-тармақтарында "Қазақ ССР" деген сөздер "Қазақстан Республикасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 10-бапта:
екiншi бөлiкте "Қазақ ССР" деген сөздер "Қазақстан Республикасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi бөлiкте "Қазақ ССР Министрлер Кабинеті" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Үкiметi" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 11-бапта:
4-тармақтың екінші бөлiгінде "және әкiмшiлiк тәртiппен жергілікті бюджеттің табысына аударылатын 200 сомнан 1000 сомға дейiн штраф төлеттіре отырып алып қойылады" деген сөздер алып тасталсын;
8-тармақта "әкiмшiлік жауаптылыққа немесе сот арқылы салынып, жергілiкті бюджеттің табысына аударылатын 200 сом мөлшерiндегі штрафқа әкелiп соғады" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жауаптылыққа әкеп соғады" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 12-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Өнiм өндiру және өткiзу кезiнде қауiпсiздік жөніндегі талаптардың сақталуын бақылауды уәкiлетті органдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.";
4-тармақта "Қазақ ССР-iнде" деген сөздер "Қазақстан Республикасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Егер өнiмнiң қауіпті ерекшелiктерiн жою мүмкiн болмаса, анықталған сәттен бастап дайындаушы оларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айналымнан өзi немесе уәкiлеттi органдардың ұйғарымдары негiзiнде алып тастауға міндетті.";
10-тармақ алып тасталсын;
12) 13-бапта:
екінші бөлiкте "арнаулы уәкiлдiк берiлген мемлекеттік органдар (Мемлекеттiк стандарттың территориялық органдары) және басқалар" деген сөздер "уәкiлетті органдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiк алып тасталсын;
13) 15-баптың 1-тармағында "Қазақ ССР заңдарында жауаптылықтың әлдеқайда жоғары мөлшерi көзделмеген болса," деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмеген болса," деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 16-баптың 4-тармағының екінші бөлiгiнде, 15-тармағында "Қазақ ССР" деген сөздер "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 18-бапта "егер Қазақ ССР заң актілерінде өзгеше көзделмеген болса, сот белгiлеген мөлшерде" деген сөздер "азаматтық заңнамада көзделген тәртіппен" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 19-бапта:
1-тармақта "Министрлер Кабинетi, министрлiктер мен ведомстволар, халық депутаттарының жергiлiкті Советтер" деген сөздер "Мемлекеттік органдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың бесiншi абзацында "Қазақ ССР-i" деген сөздер "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 20-бап мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Правительство Республики Казахстан, местные исполнительные органы обязаны обеспечить:";
6) часть вторую и четвертую пункта 7 статьи 8 исключить;
7) в пункте 8, 9 статьи 9 слова "Казахской ССР" заменить словами "Республики Казахстан";
8) в статье 10:
в части второй слова "Казахской ССР" заменить словами "Республики Казахстан";
в части четвертой слова "Кабинетом Министров Казахской ССР" заменить словами "Правительством Республики Казахстан";
9) в статье 11:
в части второй пункта 4 слова "и влечет за собой изъятие товара с уплатой штрафа от 200 до 1000 рублей, налагаемого в административном порядке и перечисляемого в доход местного бюджета" исключить;
в пункте 8 слова "за собой административную ответственность или штраф в размере 1000 рублей, налагаемого судом и перечисляемого в доход местного бюджета" заменить словами "ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан";
10) в статье 12:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Контроль за соблюдением требований по безопасности при производстве и реализации продукции осуществляется уполномоченными органами в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 4 слова "Казахской ССР" заменить словами "Республике Казахстан";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Если опасные свойства продукции устранить невозможно, изготовитель обязан с момента обнаружения немедленно изъять их из оборота самостоятельно или на основании предписания уполномоченных органов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
пункт 10 исключить;
11) в статье 13:
в части второй слова "специально уполномоченными государственными органами (территориальными органами Казглавстандарта) и др." заменить словами "уполномоченными органами в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
часть третью исключить;
12) в пункте 1 статьи 15 слова "Казахской ССР не предусмотрен более высокий
размер ответственности" заменить словами "Республики Казахстан не предусмотрено иное";
13) в части второй пункта 4, пункте 15 статьи 16 слова "Казахской ССР" заменить
словами "Республики Казахстан";
14) в статье 18 слова "в размере, определяемом судом, если иное не предусмотрено
законодательными актами Казахской ССР" заменить словами "в порядке, предусмотренном гражданским законодательством";
15) в статье 19:
в пункте 1 слова "Кабинет Министров, министерства и ведомства, местные Советы народных депутатов" заменить словами "Государственные органы";
в абзаце пятом пункта 2 слова "Казахской ССР" заменить словами "Республики Казахстан";
16) статью 20 изложить в следующей редакции:

"20-бап. Соттың тұтынушылар құқығын қорғауы
Соттың тұтынушылар құқығын қорғауы Қазақстан Республикасының азаматтық iс жүргiзу заңнамасында көзделген тәртiппен жүзеге асырылады.";
18) 21-баптың бiрiншi бөлiгiнде "Қазақ ССР, ССРО" деген сөздер "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 22-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"22-бап. Тұтынушылардың қоғамдық ұйымдарының құқықтары
Тұтынушылардың қоғамдары мен одақтары қоғам мүшелерiнің жалпы жиналысы немесе тұтынушылардың уәкiлетті қоғамдарының жиналысы қабылдайтын жарғыларға сәйкес жұмыс iстейдi және заңды тұлғалар болып табылады.
Тұтынушылар қоғамдары мен одақтар өз қызметiн Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын қоғамдық бiрлестіктер болып табылады.
Тұтынушылар қоғамы тұтынушылардың құқықтарын қорғау мақсатында:
тауарларға, жұмыстар мен қызметтерге, олардың бағалары мен тарифтерiне тәуелсiз сараптама жүргізуге;
тұтынушылардың құқығын қорғау мәселелерi бойынша мемлекеттiк органдар мен ұйымдарға хаттармен, шағымдармен, арыздармен және ұсыныстармен жүгінуге;
қызмет көрсетудің түрлі салаларында қоғамдық бақылауды жүзеге асыруға;
көтеріңкi бағалар бойынша немесе сапа жөнiндегі белгіленген талаптарға сай келмейтiн өнiм шығару мен өткiзуге, сауда және халыққа қызмет көрсету ережелерiн бұзуға кiнәлi ұйымдарды, лауазымды адамдар мен азаматтарды жауапқа тарту туралы мәселелер қоюға;
уәкiлеттi органдарға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өнiмнің сапасын жақсарту жөніндегі шаралар туралы, сапа жөнiндегі белгiленген талаптарға сәйкес келмейтiн өнiм шығару мен өткiзуге тыйым салу туралы, оны өндiрудi тоқтату туралы, азаматтардың өмiрiне, денсаулығы мен мүлкiне қауiптi айналадағы ортаға зиян келтiретiн өнiмдi өткiзу мен сатудан алып тастау туралы, сондай-ақ қолданыстағы заңнаманы бұза отырып белгіленген бағалардың күшiн жою туралы ұсыныстар енгiзуге;
заңнамада және өзге де нормативтік құқықтық актілерде көзделген өздерінің басқа да құқықтарын белгiленген тәртіппен iске асыруға құқылы.".
3. "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының 1991 жылғы 20 желтоқсандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнің Жаршысы, 1991 ж., N 52, 636-құжат; 1995 ж., N 19, 117-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 10, 101-құжат; 2004 ж., N 19, 115-құжат; N 23, 142-құжат):
2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бап. Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы заңнамасы
Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделедi және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерiнен тұрады.".

"Статья 20. Защита прав потребителя судом
Защита прав потребителя судом осуществляется в порядке, предусмотренном гражданско-процессуальным законодательством Республики Казахстан.";
17) в части первой статьи 21 слова "Казахской ССР" заменить словами "Республики Казахстан";
18) статью 22 изложить в следующей редакции:
"Статья 22. Права общественных организации потребителей
Общества и союзы потребителей действуют в соответствии с уставами, принимаемыми общим собранием членов общества или собранием уполномоченных обществ потребителей, и являются юридическими лицами.
Общества потребителей и союзы являются общественными объединениями, осуществляющими свою деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Общество потребителей в целях защиты прав потребителей имеет право:
проводить независимую экспертизу товаров, работ и услуг, цен и тарифов на них;
обращаться в государственные органы и организации с письмами, жалобами, заявлениями и предложениями по вопросам защиты прав потребителей;
осуществлять общественный контроль в различных сферах обслуживания;
ставить вопросы о привлечении к ответственности виновных организаций, должностных лиц и граждан, виновных в выпуске и реализации продукции по завышенным ценам или не соответствующей установленным требованиям по качеству, нарушении правил торговли и обслуживания населения;
вносить в уполномоченные в соответствии с законодательством Республики Казахстан органы предложения о мерах по повышению качества продукции, о запрещении выпуска и реализации продукции, не соответствующей установленным требованиям по качеству, о прекращении ее производства, об изъятии из реализации и продажи продукции, опасной для жизни, здоровья и имущества граждан, наносящей ущерб окружающей среде, а также об отмене цен, установленных в нарушение действующего законодательства;
реализовывать в установленном порядке другие свои права, предусмотренные законодательными и иными нормативными правовыми актами.".
3. В  Закон  Республики Казахстан от 20 декабря 1991 г. "О гражданстве Республики
Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1991 г., N 52, ст. 636;
1995 г., N 19, ст. 117; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 10, ст. 101;
2004 г., N 19, ст. 115; N 23, ст. 142):
статью 2 изложить в следующей редакции:
"Статья 2. Законодательство о гражданстве Республики Казахстан
Законодательство о гражданстве Республики Казахстан основывается на  Конституции  Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.".

4. "Арал өңірiндегi экологиялық қасiрет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 30 маусымдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1992 ж., N 13-14, 348-құжат; 1994 ж., N 8, 140-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; N 12, 184-құжат; N 21, 274-құжат; 1998 ж., N 24, 432-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; 2004 ж., N 24, 150-құжат):
1) 9-бапта "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Үкiметi" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 10-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап. Экологиялық қасiрет салдарынан зардап шеккен экологиялық қасiрет аймақтарының шекарасын өзгерту
Экологиялық апат, экологиялық дағдарыс және экологиялық дағдарыс жағдайына жақындаған аймақ шегiнде экологиялық қасiрет аймақтары шекарасын, сондай-ақ экологиялық қасiрет салдарынан зардап шеккен азаматтардың мәртебесiн өзгерту жөнiндегі ұсыныстарды Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау, денсаулық сақтау, еңбек және халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкiлетті органдары Қазақстан Республикасының Үкiметіне ұсынады.";
3) 11-бапта, 12-баптың бiрiншi абзацында "Министрлер Кабинетi", "жергiлiктi әкiмдер" деген сөздер тиiсiнше "Yкiметi", "жергілiкті атқарушы органдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 19-баптың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Үкiметi, жергiлiкті атқарушы органдар:";
5) 23-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"23-бап. Осы Заңның iске асырылуын бақылау
Осы Заңның орындалуын бақылауды Қазақстан Республикасының Үкiметi мен жергiлiкті атқарушы органдар жүзеге асырады.".
5. "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 18 желтоқсандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнің Жаршысы, 1992 ж., N 23, 560-құжат; 1994 ж., N 8, 140-құжат; N 20, 252 құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнің Жаршысы, 1997 ж., N 12, 184-құжат; N 22, 334-құжат; 1998 ж., N 24, 432-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; N 23, 923-құжат):
1) бүкiл мәтiн бойынша "Министрлер Кабинетi", "Министрлер Кабинетiнiң" деген сөздер тиiсiнше "Yкiметi", "Yкiметтің" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 4-баптың төртiншi бөлiгі алып тасталсын;
3) 17-баптың төртiншi бөлiгінің бiрiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"Медициналық мекемелердi ұстауға арналған қаражатты ұлғайтуды қамтамасыз ететiн қаражат бөлу бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.".

4. В  Закон  Республики Казахстан от 30 июня 1992 г. "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 13-14, ст. 348; 1994 г., N 8, ст. 140; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; N 12, ст. 184; N 21, ст. 274; 1998 г., N 24, ст. 432; 1999 г., N 8, ст. 247; 2004 г., N 24, ст. 150):
1) в статье 9 слова "Кабинетом Министров" заменить словами "Правительством";
2) статью 10 изложить в следующей редакции:
"Статья 10. Изменения границ зон экологического бедствия, пострадавших вследствие экологического бедствия
Уполномоченные органы в области окружающей среды, здравоохранения, труда и социальной защиты населения Республики Казахстан представляют в Правительство Республики Казахстан предложения по изменению границ зон экологического бедствия, в пределах зоны экологической катастрофы, экологического кризиса и экологического предкризисного состояния, а также статуса граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия.";
3) в статье 11, в абзаце первом статьи 12 слова "Кабинет Министров", "главы местных администрации" заменить соответственно словами "Правительство", "местные исполнительные органы";
4) абзац первый статьи 19 изложить в следующей редакции:
"Правительство Республики Казахстан, местные исполнительные органы обеспечивают:";
5) статью 23 изложить в следующей редакции:
"Статья 23. Контроль за реализацией настоящего Закона
Контроль за выполнением настоящего Закона осуществляется Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами.".
5. В  Закон  Республики Казахстан от 18 декабря 1992 г. "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 23, ст. 560; 1994 г., N 8, ст. 140; N 20, ст. 252; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 184; N 22, ст. 334; 1998 г., N 24, ст. 432; 1999 г., N 8, ст. 247; N 23, ст. 923):
1) по всему тексту слова "Кабинетом Министров", "Кабинета Министров", "Кабинет Министров" заменить соответственно словами "Правительством", "Правительства", "Правительство";
2) часть четвертую статьи 4 исключить;
3) первое предложение части четвертой статьи 17 изложить в следующей редакции:
"Ассигнования, обеспечивающие увеличение средств на содержание медицинских учреждений осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством.".

6. "Кәсiптiк одақтар туралы" Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 9 сәуiрдегі Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiн Жаршысы, 1993 ж., N 8, 200-құжат; 1995 ж., N 20, 121-құжат; 2002 ж., N 16, 147-құжат):
2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бап. Қазақстан Республикасының кәсіптік одақтар туралы заңнамасы
Қазақстан Республикасының кәсіптік одақтар туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделедi және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актілерiнен тұрады.".
7. "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 14 сәуiрдегі Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнің Жаршысы, 1993 ж., N 10, 242-құжат; 1994 ж., N 8, 140-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнің Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; N 12, 184-құжат; N 17-18, 220-құжат; N 22, 334-құжат; 1998 ж., N 24, 432-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; 2001 ж., N 2, 14-құжат):
1) кiрiспеде "Жоғарғы Кеңесi" деген сөздер "Парламентi" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 28-бап алып тасталсын.
8. "Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 8 желтоқсандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнің Жаршысы, 1993 ж., N 23-24, 507-құжат; 1995 ж., N 23, 146-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 10, 56-құжат; N 23, 142-құжат):
4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк-аумақтық құрылыс туралы заңнамасы
Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылыс туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделедi және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерiнен тұрады.".
9. "Алкоголизмге, нашақорлық пен уытқұмарлық дертiне шалдыққан ауруларды ерiксiз емдеу туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 7 сәуiрдегі Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 32-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнің Жаршысы, 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 5-баптың бiрiншi бөлiгі мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматты мамандандырылған емдеу-профилактикалық мекемелерiне емделуге мәжбүрлеп жiберу туралы мәселенi сот заң актілерiнде белгiленген тәртіппен шешедi.";
2) 7-баптың екiншi бөлiгінде:
"халық (қалалық) соты" деген сөздер "тиiсті аудандық (қалалық) сот" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 31 тамыздағы Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 15, 281-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 5, 58-құжат; N 13-14, 205-құжат; N 22, 333 құжат; 1998 ж., N 11-12, 176-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 9, 86-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 5, 31-құжат; N 10, 51-құжат; N 11, 56, 67-құжаттар; N 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 15, 86-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 140-құжат; 2005 ж., N 7-8, 24-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат):
4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. Қазақстан Республикасының банк қызметi туралы заңнамасы
Қазақстан Республикасының банк қызметi туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделедi және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерiнен, Қазақстан Республикасы жасасқан халықаралық шарттардан (келiсiмдерден), сондай-ақ өздерiнің құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша заңнамалық актілер мен Қазақстан Республикасы Президентінің актілерi негізiнде және оларды орындау үшiн шығарылатын уәкiлетті органның және Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерiнен тұрады.".

6. В  Закон  Республики Казахстан от 9 апреля 1993 г. "О профессиональных союзах" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 8, ст. 200; 1995 г., N 20, ст. 121; 2002 г., N 16, ст. 147):
статью 2 изложить в следующей редакции:
"Статья 2. Законодательство Республики Казахстан о профессиональных союзах
Законодательство Республики Казахстан о профессиональных союзах основывается на  Конституции  Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.".
7. В  Закон  Республики Казахстан от 14 апреля 1993 г. "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 10, ст. 242; 1994 г., N 8, ст. 140; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; N 12, ст. 184; N 17-18, ст. 220; N 22, ст. 334; 1998 г., N 24, ст. 432; 1999 г., N 8, ст. 247; 2001 г., N 2; ст. 14):
1) в преамбуле слова "Верховный Совет" заменить словами "Парламент";
2) статью 28 исключить.
8. В  Закон  Республики Казахстан от 8 декабря 1993 г. "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 23-24, ст. 507; 1995 г., N 23, ст. 146; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 10, ст. 56; N 23, ст. 142):
статью 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Законодательство Республики Казахстан об административно-территориальном устройстве
Законодательство Республики Казахстан об административно-территориальном устройстве основывается на  Конституции  и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.".
9. В  Закон  Республики Казахстан от 7 апреля 1995 г. "О принудительном лечении больных алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 32; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 23, ст. 142):
1) часть первую статьи 5 изложить в следующей редакции:
"Вопрос о принудительном направлении гражданина на лечение в специализированные лечебно-профилактические учреждения решается судом в порядке, установленном законодательными актами.";
2) в части второй статьи 7:
после слова "продлен" дополнить словом "соответствующим";
слово "народным" исключить.
10. В  Закон  Республики Казахстан от 31 августа 1995 г. "О банках и банковской
деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 184; N 15, ст. 281; N 19, ст. 370; 1997 г., N 5, ст. 58; N 13-14, ст. 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 11-12, ст. 176; N 17-18, ст. 224; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 9, ст. 86; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 5; ст. 31; N 10, ст. 51; N 11, ст. 56, 67; N 15, ст. 138, 139; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 15, ст. 86; N 16, ст. 91; N 23, ст. 140; 2005 г., N 7-8, ст. 24; N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 4, ст. 24):
статью 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Законодательство Республики Казахстан о банковской деятельности
Законодательство Республики Казахстан о банковской деятельности основывается на  Конституции  Республики Казахстан, состоит из настоящего Закона и иных законодательных актов Республики Казахстан, международных договоров (соглашении), заключенных Республикой Казахстан, а также нормативных правовых актов уполномоченного органа и Национального Банка, издаваемых на основании и во исполнение законодательных актов и актов Президента Республики Казахстан по вопросам, отнесенным к их компетенции.".

11. "Жекешелендiру туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жырығы 23 желтоқсандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнің Жаршысы, 1995 ж., N 24, 163-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 12, 189-құжат; 1999 ж., N 21, 786-құжат; N 23, 916-құжат; 2000 ж., N 21, 396-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; 2002 ж., N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 11, 56-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
3-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жиылсын:
"1. Қазақстан Республикасының жекешелендiру туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделедi және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерiнен тұрады.".
12. "Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 26 қаңтардағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнің Жаршысы, 1996 ж., N 1, 179-құжат; N 14, 274-құжат; 1998 ж., N 24, 443-құжат; 1999 ж., N 6, 191-құжат; 2001 ж., N 15-16, 224-құжат; 2003 ж., N 23, 169-құжат):
4-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық аймақтар туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделедi және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерiнен тұрады.".
13. "Қоғамдық бiрлестіктер туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 31 мамырдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінiң Жаршысы, 1996 ж., N 8-9, 234-құжат; 2000 ж., N 31, 63-құжат; 2001 ж., N 24, 338-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат, N 13, 53-құжат):
3-баптың екiншi бөлiгiнде "аумақтық" деген сөз алып тасталсын.
14. "Шаруашылық серiктестіктерi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнің 1995 жылғы 2 мамырдағы N 2255 заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнің Жаршысы, 1995 ж., N 7, 49-құжат; N 15-16, 109-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінiң Жаршысы, 1996 ж., N 14, 274-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 12, 183, 184-құжаттар; N 13-14, 205, 210-құжаттар; 1998 ж., N 5-6, 50-құжат; N 17-18, 224-құжат; 2003 ж., N 11, 56 құжат; N 24, 178-құжат):
1) актінің нысаны мен тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шаруашылық серiктестіктерi туралы" Қазақстан Республикасының Заңы";
2) кiрiспе алып тасталсын;
3) бүкiл мәтiн бойынша "Жарлықтағыдан", "Жарлықпен" "Жарлықтың", "Жарлыққа", "Жарлықта", "Жарлық" деген сөздер тиiсiнше "Заңнан", "Заңмен", "Заңның", "Заңға", "Заңда", "Заң" деген сөздермен ауыстырылсын.
4) 2-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жиылсын:
"1. Қазақстан Республикасының шаруашылық серiктестіктерi туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделедi және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актiлерiнен тұрады.".

11. В  Закон  Республики Казахстан от 23 декабря 1995 г. "О приватизации" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 24, ст. 163; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 189; 1999 г., N 21, ст. 786; N 23, ст. 916; 2000 г., N 21, ст. 396; 2001 г., N 8, ст. 52; 2002 г., N 10, ст. 102; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 11, ст. 56; 2004 г., N 23, ст. 142):
пункт 1 статьи 3 изложить в следующей редакции:
"1. Законодательство Республики Казахстан о приватизации основывается на  Конституции  Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.".
12. В  Закон  Республики Казахстан от 26 января 1996 г. "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 1, ст. 179; N 14, ст. 274; 1998 г., N 24, ст. 443; 1999 г., N 6, ст. 191; 2001 г., N 15-16, ст. 224; 2003 г., N 23, ст. 169):
пункт 1 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"1. Законодательство Республики Казахстан о специальных экономических зонах основывается на  Конституции  Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.".
13. В  Закон  Республики Казахстан от 31 мая 1996 г. "Об общественных объединениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 234; 2000 г., N 3-4, ст. 63; 2001 г., N 24, ст. 338; 2005 г., N 5, ст. 5; N 13, ст. 53):
в части второй статьи 3 слово "территориального" исключить.
14. В  Указ  Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона от 2 мая 1995 г. N 2255 "О хозяйственных товариществах" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 7, ст. 49; N 15-16, ст. 109; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г, N 14, ст. 274; N 19, ст. 370; 1997 г., N 12, ст. 183, 184; N 13-14, ст. 205, 210; 1998 г., N 5-6, ст. 50; N 17-18, ст. 224; 2003 г., N 11, ст. 56; N 24, ст. 178):
1) форму акта и заголовок изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "О хозяйственных товариществах";
2) преамбулу исключить;
3) по всему тексту слова "Указе", "Указом", "Указа", "Указ" заменить соответственно словами "Законе", "Законом", "Закона", "Закон";
4) пункт 1 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"1. Законодательство Республики Казахстан о хозяйственных товариществах основывается на  Конституции  Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.".

15. "Азаматтардың өтініштерін қарау тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 19 маусымдағы N 2340 заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнің Жаршысы, 1995 ж. N 9-10):
1) актінің нысаны мен тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтардың өтінiштерiн қарау тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасының Заңы";
2) кiрiспе алып тасталсын;
3) бүкiл мәтін бойынша "Жарлықпен" "Жарлықта", "Жарлықтың", "Жарлық" деген сөздер тиiсiнше "Заңмен", "Заңда", "Заңның", "Заң" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Қазақстан Республикасының азаматтардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы заңнамасы
Қазақстан Республикасының азаматтардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделедi және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерiнен тұрады.".
2-бап. Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

15. В  Указ  Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона от 19 июня 1995 г. N 2340 "О порядке рассмотрения обращений граждан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 9-10):
1) форму акта и заголовок изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "О порядке рассмотрения обращений граждан";
2) преамбулу исключить;
3) по всему тексту слова "Указом", "Указе", "Указа", "Указ" заменить соответственно словами "Законе", "Закона", "Законом", "Закон";
4) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Законодательство Республики Казахстан о порядке рассмотрения обращений граждан
Законодательство Республики Казахстан о порядке рассмотрения обращений граждан основывается на  Конституции  Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан