"Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасының Үкiметiнің 2006 жылғы 1 маусымдағы N 491 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы "Сәйкестендiру
нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi туралы"
Осы Заң жеке, заңды тұлға (филиал мен өкiлдiк) үшiн сәйкестендiру нөмiрiн қалыптастырудың негiзiнде Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiн жасау мен жүргiзудiң мақсаттарын, мiндеттерiн, қағидаттарын және құқықтық негiздерiн айқындайды.
1-тарау. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
1. Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) Бизнес-сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi - бизнес-сәйкестендiру нөмiрлерiнiң тiркеу есептерiн жүзеге асыруға арналған ақпараттық жүйе;
2) бизнес-сәйкестендiру нөмiрi - заңды тұлғаға (филиал мен өкiлдiкке) және бiрлескен кәсiпкерлiк нысанында қызметiн жүзеге асыратын дара кәсiпкер үшiн қалыптастырылатын бiрегей нөмiр;
3) Жеке сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi - жеке сәйкестендiру нөмiрлерiнiң тiркеу есептерiн жүзеге асыруға арналған ақпараттық жүйе;
4) жеке сәйкестендiру нөмiрi - дара тұлғаға, соның iшiнде өзiндiк кәсiпкерлiк негiзiнде қызметiн жүзеге асыратын дара кәсiпкерге қалыптастырылатын бiрегей нөмiр;
5) сәйкестендiру нөмiрi - Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiнде белгiлi бiр тұлғаға қатысты мәлiметтер туралы жазбаны жүргiзуге мүмкiндiк беретiн сандық нышандар кезектiлiгi түрiнде болатын жеке сәйкестендiру нөмiрi немесе бизнес-сәйкестендiру нөмiрi;
6) сәйкестендiру нөмiрi бар құжат - тiркеу органы беретiн, сәйкестендiру нөмiрiнiң бар екендiгiн растайтын құжат;
7) сәйкестендiру нөмiрiн қалыптастыру - нәтижесiнде Сәйкестендiру нөмiрiнiң ұлттық тiзiлiмдерiнде жеке және заңды тұлғалар (филиалдар мен өкiлдiктер) туралы мәлiметтердiң негiзiнде сәйкестендiру нөмiрi қалыптастырылатын процесс;
8) тiркеушi органдар - мәлiметтердi тiркеудi және сәйкестендiру нөмiрi бар құжаттарды берудi жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар;
9) уәкiлеттi мемлекеттiк орган - сәйкестендiру нөмiрлерiнiң қалыптастырылуын және Сәйкестендiру нөмiрлерi ұлттық тiзiлiмдерiнiң жүргiзiлуiн жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттiк орган.

О проекте Закона Республики Казахстан "О Национальных реестрах идентификационных номеров"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июня 2006 года N 491
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О Национальных реестрах идентификационных номеров".
Проект
Закон Республики Казахстан
"О Национальных реестрах идентификационных номеров"
Настоящий Закон определяет цели, задачи, принципы и правовые основы создания и ведения Национальных реестров идентификационных номеров на основе формирования для физического, юридического лица (филиала и представительства) идентификационного номера.
Глава 1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 1 . Основные понятия, используемые в настоящем Законе
1. В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) Национальный реестр бизнес - идентификационных номеров - информационная система, предназначенная для осуществления регистрационного учета бизнес-идентификационных номеров;
2) бизнес-идентификационный номер - уникальный номер, формируемый для юридического лица (филиала и представительства) и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в форме совместного предпринимательства;
3) Национальный реестр индивидуальных идентификационных номеров - информационная система, предназначенная для осуществления регистрационного учета индивидуальных идентификационных номеров;
4) индивидуальный идентификационный номер - уникальный номер, формируемый для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность на основе личного предпринимательства;
5) идентификационный номер - индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер, выраженный в виде последовательности цифровых символов, позволяющих произвести записи о сведениях, относящихся к определенному лицу, в Национальных реестрах идентификационных номеров;
6) документ с идентификационным номером - документ, выдаваемый регистрирующим органом, подтверждающий наличие идентификационного номера;
7) формирование идентификационного номера - процесс, в результате которого формируется идентификационный номер в Национальных реестрах идентификационных номеров на основании сведений о физических и юридических лицах (филиалах и представительствах);
8)   регистрирующие органы - государственные органы, осуществляющие регистрацию сведений и выдачу документов с идентификационным номером;
9) уполномоченный государственный орган - государственный орган, уполномоченный осуществлять формирование идентификационных номеров и ведение Национальных реестров идентификационных номеров.

2. Құжаттарда сәйкестендiру нөмiрлерiн көрсеткен кезде:
1) ЖСН - жеке сәйкестендiру нөмiрi үшiн;
2) БСН - бизнес-сәйкестендiру нөмiрi үшiн ресми қысқарту болып танылады.
2-бап. Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi
туралы заңдар
1. Қазақстан Республикасының Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi туралы заңы Қазақстан Республикасының Конституциясына негiзделедi және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңда көзделгеннен өзгеше ережелер белгiленсе, онда халықаралық шарттың ережелерi қолданылады.
3-бап. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құзыретi
Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) сәйкестендiру нөмiрiн қалыптастырудың тәртiбiн белгiлейдi;
2) Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiн құру, жүргiзу және пайдалану тәртiбiн, соның iшiнде мемлекеттiк органдар мен мемлекеттiк мекемелердiң Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiн құру және енгiзу жөнiндегi өзара iс-қимыл жасау тәртiбiн белгiлейдi;
3) Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлiгiн дайындау кезiнде пайдаланылатын интегралдық микросхемаға қойылатын талаптарды айқындайды.
4-бап. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган және оның құзыретi
1. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган әдiлет органдары болып табылады.
2. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган:
1) өз құзыретi шегiнде Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiн құру және енгiзу жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлейдi;
2) Жеке сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi мен Бизнес-сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiн жүргiзудi ұйымдастыруды жүзеге асырады;
3) сәйкестендiру нөмiрiн қалыптастыруды орталықтандырылған түрде жүзеге асырады әрi тiркеушi және басқа да мемлекеттiк органдар мен мемлекеттiк мекемелерге ақпаратты ұсынады;
4) сәйкестендiру нөмiрi бар құжаттардың әзiрленуiн ұйымдастыруды жүзеге асырады;
5) сәйкестендiрiлген деректердiң сыныптауыштары мен анықтамаларын жүргiзу тәртiбiн, олардың құрылымын, құрамы мен форматын белгiлейдi.
5-бап. Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiн
құрудың, жүргiзудiң және қалыптастырудың
мақсаты мен мiндеттерi
1. Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiн құрудың және жүргiзудiң мақсаты Қазақстан Республикасында сәйкестендiру нөмiрiн енгiзу негiзiнде белгiлi бiр тұлғаға қатысты мәлiметтердi тiркеудiң бiрыңғай жүйесiне көшу болып табылады.
2. Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiн құру мен жүргiзудiң мiндеттерi:
мемлекеттiк органдардың ақпараттық дерекқорларын өзектiлендiру және ақпараттың қайталануын болдырмақ ақпараттық ресурстарды басқару мен пайдалану тетiгiн жетiлдiру;
жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттiк органдармен өзара қарым-қатынастарын олардың жүгiнуi кезiнде рәсiмдердi жеделдету және жеңiлдету арқылы жетiлдiру болып табылады.

2. Официальным сокращением при указании идентификационных номеров на документах признается:
1) ИИН - для индивидуального идентификационного номера;
2) БИН - для бизнес-идентификационного номера.
Статья 2 . Законодательство о Национальных реестрах
идентификационных номеров
1. Законодательство Республики Казахстан о Национальных реестрах идентификационных номеров основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые предусмотрены в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Статья 3 . Компетенция Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан:
1) устанавливает порядок формирования идентификационного номера;
2) устанавливает порядок создания, ведения и использования Национальных реестров идентификационных номеров, в том числе порядок взаимодействия государственных органов и государственных учреждений по созданию и ведению Национальных реестров идентификационных номеров;
3) определяет требования к интегральной микросхеме, используемой при изготовлении удостоверения личности гражданина Республики Казахстан.
Статья 4 . Уполномоченный государственный орган и его
компетенция
1. Уполномоченным государственным органом являются органы юстиции.
2. Уполномоченный государственный орган:
1) разрабатывает в пределах своей компетенции нормативные правовые акты по созданию и ведению Национальных реестров идентификационных номеров;
2) осуществляет организацию ведения Национального реестра индивидуальных идентификационных номеров и Национального реестра бизнес-идентификационных номеров;
3) централизовано осуществляет формирование идентификационного номера и представляет информацию регистрирующим и другим государственным органам и государственным учреждениям;
4) осуществляет организацию изготовления документов с идентификационным номером;
5) устанавливает порядок ведения классификаторов и справочников идентификационных данных, их структуру, состав и формат.
Статья 5 . Цель и задачи создания, ведения и формирования
Национальных реестров идентификационных номеров
1. Целью создания и ведения Национальных реестров идентификационных номеров является переход к единой системе регистрации сведений, относящихся к определенному лицу, на основе введения в Республике Казахстан идентификационного номера.
2. Задачами создания и ведения Национальных реестров идентификационных номеров являются:
актуализация информационных баз данных государственных органов и исключение дублирования информации;
совершенствование механизма управления и использования информационных ресурсов;
совершенствование взаимоотношений, физических и юридических лиц с государственными органами посредством ускорения и упрощения процедур при их обращениях.

3. Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi мемлекеттiк органдар мен мемлекеттiк мекемелердiң ақпараттық жүйесi үшiн ақпараттық ресурсы болып табылады.
4. Жеке және заңды тұлға (филиал мен өкiлдiк) үшiн сәйкестендiру нөмiрiн қалыптастыру Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiндегi белгiлi бiр жеке, заңды тұлғаға (филиал мен өкiлдiк) қатысты және мемлекеттiк органдар мен мекемелердiң ақпараттық жүйелерiндегi мәлiметтердi сақтау үшiн жүзеге асырылады.
5. Сәйкестендiру нөмiрi:
1) азаматтық хал актiлерiн тiркеу;
2) жеке басын куәландыратын құжатты беру;
3) жылжымайтын, жылжымалы мүлiк объектiлерiн, сондай-ақ жылжымайтын заттарға теңестiрiлген өзге де объектiлердi мемлекеттiк тiркеу;
4) төлемдер және ақша аударымдарын жүзеге асыру, соның iшiнде мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтiк аударымдарды аудару сондай-ақ салық мiндеттемелерiн орындау;
5) банктерде және банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарда банк шоттарын ашу мен жүргiзу;
6) рұқсат беру сипатындағы құжаттарды беру;
7) тiркеу сипатындағы құжаттарды беру;
8) әскери билеттi, офицердiң (прапорщиктiң) жеке куәлiгiн беру;
9) статистикалық есепке алу;
10) сыртқы экономикалық қызметтi жүзеге асыру;
11) сайлауларда және республикалық референдумдарда сайлаушыларды тiркеу;
12) орталық мемлекеттiк органдар мен мемлекеттiк мекемелердiң ақпараттық жүйелерiн жүргiзу;
13) заңды тұлғаларды (филиалдарды, өкiлдiктердi) тiркеу;
14) жеке кәсiпкерлiктi тiркеу кезiнде;
15) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген басқа да жағдайларда қолданылады.
6-бап. Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiн құру мен жүргiзудiң және сәйкестендiру нөмiрiн
қалыптастырудың қағидаттары
Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiн құру мен жүргiзудiң, сәйкестендiру нөмiрiн қалыптастыру, заңдылық, бiрлiк, мiндеттiлiк, азаматтардың құқықтары мен бостандығын құрметтеу және қорғау, құпиялылық қағидаттарына сәйкес жүзеге асырылады.
7-бап. Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық
тiзiлiмдерiн жүргiзу
1. Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiн жүргiзу Жеке сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi мен Бизнес-сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiнiң ақпараттық жүйелерiмен қамтамасыз етiледi.
2. Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi:
1) сәйкестендiру нөмiрлерi туралы мәлiметтердi;
2) тiркеушi және басқа да мемлекеттiк органдар мен ұйымдардан алынатын мәлiметтердi;

3. Национальные реестры идентификационных номеров являются информационным ресурсом для информационных систем государственных органов и государственных учреждений.
4. Формирование идентификационного номера для физического и юридического лица (филиала и представительства) осуществляется для сохранения сведений, относящихся к определенному физическому, юридическому лицу (филиалу и представительству) в Национальных реестрах идентификационных номеров и информационных системах государственных органов и учреждений.
5. Идентификационный номер применяется при:
1) регистрации актов гражданского состояния;
2) выдаче документа, удостоверяющего личность;
3) государственной регистрации объектов недвижимого, движимого имущества, а также иных объектов, приравненных к недвижимым вещам;
4) осуществлении платежей и переводов денег, в том числе при обязательных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также исполнении налоговых обязательств;
5) открытии и ведении банковских счетов в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
6) выдаче документов разрешительного характера;
7) выдаче документов регистрационного характера;
8) выдаче военного билета, удостоверения личности офицера (прапорщика);
9) статистическом учете;
10) осуществлении внешнеэкономической деятельности;
11) регистрации избирателей на выборах и участии в республиканских референдумах;
12) ведении информационных систем центральных государственных органов и государственных учреждений;
13) регистрации юридических лиц (филиалов, представительств);
14) регистрации индивидуальных предпринимательств;
15) других случаях, установленных законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 6 . Принципы создания и ведения Национальных реестров
идентификационных номеров и формирования
идентификационного номера
Создание и ведение Национальных реестров идентификационных номеров, формирование идентификационного номера осуществляется в соответствии с принципами законности, единства, обязательности, уважения и защиты прав и свобод граждан, конфиденциальности.
Статья 7 . Ведение Национальных реестров идентификационных
номеров
1. Ведение Национальных реестров идентификационных номеров обеспечивается информационными системами Национального реестра индивидуальных идентификационных номеров и Национального реестра бизнес-идентификационных номеров.
2. Национальные реестры идентификационных номеров содержат:
1) сведения об идентификационных номерах;
2) сведения, получаемые от регистрирующих и других государственных органов и учреждений;

3) Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiнiң құрамына енетiн мәлiметтердiң барлық өзгерiстерi туралы ақпараттарды қамтиды.
Сәйкестендiру нөмiрлерi туралы мәлiметтер жеке тұлғаның туған күнi, жынысы, заңды тұлғаны (филиал мен өкiлдiктi) және бiрлескен кәсiпкерлiк нысанындағы дара кәсiпкердi мемлекеттiк тiркеу туралы деректердi қамтиды.
3. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган:
1) тiркеушi органдардың өтiнiш берген сәтiнен бастап 1 жұмыс күнi iшiнде сәйкестендiру нөмiрiн қалыптастыруды;
2) тiркеушi, мемлекеттiк органдар мен мемлекеттiк мекемелерге ақпарат берудi олар өтiнiш берген сәттен бастап 2 жұмыс күнi iшiнде жүзеге асыруға мiндеттi.
4. Тiркеушi органдар:
1) сәйкестендiру нөмiрiн қалыптастыру үшiн уәкiлеттi мемлекеттiк органға мәлiметтердi уақытында тапсыруды осындай мәлiметтер келiп түскен сәттен бастап 1 жұмыс күнi iшiнде;
2) Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiнiң ақпараттық жүйелерiнiң деректерiн толықтыру және өзектiлiк жағдайда ұстауды қолдау үшiн осындай мәлiметтер келiп түскен сәттен бастап 1 жұмыс күнi iшiнде уәкiлеттi мемлекеттiк органға мәлiметтердi тапсыруды;
3) Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiнен сәйкестендiру нөмiрлерiн шығару (шартты шығару) үшiн уәкiлеттi мемлекеттiк органға мәлiметтердi ұсынуды осындай мәлiметтер түскен сәттен бастап 1 жұмыс күнi iшiнде жүзеге асыруға мiндеттi.
5. Мемлекеттiк органдар және мемлекеттiк мекемелер:
1) Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiнiң ақпараттық жүйелерiнiң деректерiн толықтыру және өзектiлiк жағдайда ұстауды қолдау үшiн осындай мәлiметтер келiп түскен сәттен бастап 1 жұмыс күнi iшiнде Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген мәлiметтердi уәкiлеттi мемлекеттiк органға тапсыруды;
2) Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiнен сәйкестендiру нөмiрлерiн шығару (шартты шығару) үшiн осындай мәлiметтер келiп түскен сәттен бастап 1 жұмыс күнi iшiнде уәкiлеттi мемлекеттiк органға мәлiметтердi тапсыруды жүзеге асыруға мiндеттi.
6. Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiнiң ақпараттық ресурстарындағы ақпараттарды қорғауды қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiн жүргiзу бюджеттiк қаражат есебiнен жүзеге асырылады.
2 тарау. СӘЙКЕСТЕНДIРУ НӨМIРIН ҚАЛЫПТАСТЫРУ,
ШЫҒАРУ (ШАРТТЫ ТҮРДЕ ШЫҒАРУ)
8-бап. Сәйкестендiру нөмiрiн қалыптастыру
1. Сәйкестендiру нөмiрiн интегралдық микросхемаға енгiзудi уәкiлеттi мемлекеттiк орган Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған тәртiппен қамтамасыз етедi.

3) информацию о всех изменениях сведений, входящих в состав Национальных реестров идентификационных номеров.
Сведения об идентификационных номерах содержат сведения о дате рождения, поле физического лица, данные о государственной регистрации юридического лица (филиала и представительства) и индивидуального предпринимательства в форме совместного предпринимательства.
3. Уполномоченный государственный орган обязан осуществлять:
1) формирование идентификационного номера в течение 1 рабочего дня с момента обращения регистрирующих органов;
2) представление информации регистрирующим государственным органам и государственным учреждениям не позднее 2 рабочих дней с момента их обращений.
4. Регистрирующие органы обязаны осуществлять:
1) своевременное представление сведений в уполномоченный государственный орган для формирования идентификационного номера в течение 1 рабочего дня с момента поступления таких сведений;
2) представление сведений уполномоченному государственному органу для пополнения и поддержания актуального состояния данных информационных систем Национальных реестров идентификационных номеров в течение 1 рабочего дня с момента поступления таких сведений;
3) представление сведений уполномоченному государственному органу для исключения (условного исключения) идентификационных номеров из Национальных реестров идентификационных номеров в течение 1 рабочего дня с момента поступления таких сведений.
5. Государственные органы и государственные учреждения обязаны осуществлять:
1) представление сведений, установленных Правительством Республики Казахстан, уполномоченному государственному органу для пополнения и поддержания актуального состояния данных информационных систем Национальных реестров идентификационных номеров в течение 1 рабочего дня с момента поступления таких сведений;
2) представление сведений уполномоченному государственному органу для исключения (условного исключения) идентификационных номеров из Национальных реестров идентификационных номеров в течение 1 рабочего дня с момента поступления таких сведений.
6. Обеспечение защиты информации в информационных ресурсах Национальных реестров идентификационных номеров осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Ведение Национальных реестров идентификационных номеров осуществляется за счет бюджетных средств.
Глава 2. ФОРМИРОВАНИЕ, ИСКЛЮЧЕНИЕ (УСЛОВНОЕ
ИСКЛЮЧЕНИЕ) ИДЕНТИФИКАЦИОННОГО НОМЕРА
Статья 8 . Формирование идентификационного номера
1. Занесение идентификационного номера в интегральную микросхему обеспечивается уполномоченным государственным органом в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.

2. Сәйкестендiру нөмiрiн қамтитын интегралдық микросхема Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлiгiне орналастырылады.
3. Жеке сәйкестендiру нөмiрi бар құжаттар мыналар болып табылады:
1) туу туралы куәлiк;
2) жеке басын куәландыратын құжаттар:
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлiгi және Қазақстан Республикасы азаматының паспорты;
азаматтығы жоқ тұлғаның куәлiгi;
шетел азаматының Қазақстан Республикасында тұруға рұқсат ықтияр хаты;
3) Қазақстан Республикасының жеке басты куәландыратын құжаты болмаған жағдайда, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ тұлғалар үшiн салық төлеушiнiң куәлiгi.
4. Бизнес-сәйкестендiру нөмiрi бар құжаттар мыналар болып табылады:
1) бiрлескен дара кәсiпкерлiк негiзiнде қызметiн жүзеге асыратын дара кәсiпкерлер үшiн - дара кәсiпкер ретiнде мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк;
2) резидент заңды тұлғалар, олардың филиалдары мен өкiлдiктерi үшiн - заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу), филиалдар мен өкiлдiктердi есептiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiк;
3) Қазақстан Республикасында қызметiн филиалдар мен өкiлдiктер арқылы (тұрақты мекеме құрумен) жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалар үшiн - филиалды, өкiлдiктi есептiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiк;
4) Қазақстан Республикасында қызметiн тұрақты мекеме (филиал, өкiлдiк) құрмай-ақ жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалар үшiн - Қазақстан Республикасы салық төлеушiсiнiң куәлiгi.
5. Мемлекеттiк органдар және мемлекеттiк мекемелер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тiркеу, рұқсат ету және өзге сипаттағы құжаттарды берген кезде сәйкестендiру нөмiрiн ескеруге мiндеттi.
Банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар сәйкестендiру нөмiрiн ескеруге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сәйкестендiру нөмiрiнiң құрылымына сәйкес дұрыс көрсетiлуiн бақылауға мiндеттi.
6. Жеке сәйкестендiру нөмiрiн қалыптастыру:
1) Қазақстан Республикасының азаматы үшiн:
туу туралы куәлiктi;
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжатын беру кезiнде:
2) шетел азаматтары үшiн Қазақстан Республикасында тұруға рұқсат және (немесе) салық төлеушiнiң куәлiгiн;
3) азаматтығы жоқ тұлғалар үшiн азаматтығы тұлғаның жоқ жеке басын куәландыратын куәлiктi беру кезiнде жүзеге асырылады.
Осы тармақта көрсетiлген құжаттарды қайталап және кейiннен берген кезде жаңа жеке сәйкестендiру нөмiрiн қалыптастыру жүргiзiлмейдi.

2. Интегральная микросхема, содержащая идентификационный номер, размещается на удостоверении личности гражданина Республики Казахстан.
3. Документами с индивидуальным идентификационным номером являются:
1) свидетельство о рождении;
2) документы, удостоверяющие личность:
удостоверение личности гражданина Республики Казахстан и паспорт гражданина Республики Казахстан;
удостоверение лица без гражданства;
вид на жительство иностранного гражданина в Республике Казахстан;
3) свидетельство налогоплательщика для иностранных граждан и лиц без гражданства, в случае отсутствия документа Республики Казахстан, удостоверяющего личность.
4. Документами с бизнес-идентификационным номером являются:
1) свидетельство о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя - для индивидуальных предпринимателей, осуществляющих деятельность на основе совместного индивидуального предпринимательства;
2) свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, учетной регистрации (перерегистрации) филиала, представительства - для юридических лиц-резидентов, их филиалов и представительств;
3) свидетельство об учетной регистрации (перерегистрации) филиала, представительства - для юридических лиц-нерезидентов, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан через филиалы и представительства (с образованием постоянного учреждения);
4) свидетельство налогоплательщика Республики Казахстан - для юридических лиц-нерезидентов, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан без образования постоянного учреждения (филиала, представительства).
5. Государственные органы и государственные учреждения обязаны учитывать идентификационный номер при выдаче документов регистрационного, разрешительного и иного характера в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, обязаны учитывать идентификационный номер, а также контролировать правильность указания в соответствии со структурой идентификационного номера в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Формирование индивидуального идентификационного номера осуществляется:
1) для граждан Республики Казахстан при выдаче:
свидетельства о рождении;
документа, удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан;
2) для иностранных граждан при выдаче вида на жительство в
Республике Казахстан и (или) свидетельства налогоплательщика;
3) для лиц без гражданства при выдаче документа, удостоверяющего личность лица без гражданства.
При повторной и последующей выдаче документов, указанных в настоящем пункте, формирование нового индивидуального идентификационного номера не производится.

7. Жеке кәсiпкерлiк негiзiнде қызметiн жүзеге асыратын жеке тұлғаны дара кәсiпкер ретiнде тiркеу жеке сәйкестендiру нөмiрi бойынша жүргiзiледi.
Жеке кәсiпкерлiк негiзiнде қызметiн жүзеге асыратын дара кәсiпкер ретiнде мемлекеттiк тiркеу кезiнде жаңа жеке сәйкестендiру нөмiрi берiлмейдi.
8. Бизнес-сәйкестендiру нөмiрiн қалыптастыру:
Бiрлескен жеке кәсiпкерлiк нысанында қызметiн жүзеге асыратын дара кәсiпкерлер үшiн бiрлескен жеке кәсiпкерлiктi мемлекеттiк тiркеу кезiнде бiр уақытта;
заңды тұлғалар үшiн оларды мемлекеттiк тiркеу кезiнде бiр уақытта;
заңды тұлғаның филиалдары мен өкiлдiктерi үшiн, соның iшiнде резидент емес үшiн оларды есептiк тiркеу кезiнде бiр уақытта;
Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме (филиал, өкiлдiк) құрмай-ақ қызметiн жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалар үшiн салық төлеушi ретiнде тiркеу кезiнде бiр уақытта жүзеге асырылады.
9. Сәйкестендiру нөмiрiнiң құрылымына кiретiн мәлiметтер өзгерген кезде, қайта тiркеу рәсiмi жүргiзiлмейдi.
10. Сәйкестендiру нөмiрiн қалыптастыру үшiн жеке және заңды тұлғалардың (филиалдар мен өкiлдiктердiң) өтiнiштерiн тiркеу немесе қабылдау:
1) тұрғылықты жерi бойынша:
Қазақстан Республикасының азаматтары үшiн;
2) келген орны бойынша:
Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ тұлғалар yшiн;
Қазақстан Республикасында уақытша тұрып жатқан шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ тұлғалар үшiн;
3) жеке кәсiпкерлiк туралы заңнамада айқындалған уәкiлеттi тұлғаның тұрғылықты жерi бойынша:
бiрлескен кәсiпкерлiк нысанында қызметiн жүзеге асыратын дара кәсiпкерлер үшiн;
4) орналасқан жерi бойынша:
заңды тұлғалар (филиалдар мен өкiлдiктер) үшiн, соның iшiнде Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметiн жүзеге асыратын резидент емес - заңды тұлғалар үшiн;
5) қызметiн жүзеге асыру орны бойынша:
Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме (филиал, өкiлдiк) құрмай-ақ қызметiн жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалар үшiн;
6) салық салу объектiлерiнiң орналасқан және (немесе) тiркеу орны бойынша:
Қазақстан Республикасында салық салынатын объектiлерге иелiк ететiн резидент еместер үшiн;
7) резидент-банктiң орналасқан жерi бойынша:
резидент-банктерде ағымдағы шоттарын ашатын және осы тармақтың 2)-3), 5)-6) тармақшаларында көзделген негiздер бойынша сәйкестендiру нөмiрлерi қалыптастырылмайтын резидент еместер үшiн жүзеге асырылады.

7. Регистрация физического лица в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность на основе личного предпринимательства, производится по индивидуальному идентификационному номеру.
Присвоение нового индивидуального идентификационного номера при государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность на основе личного предпринимательства, не производится.
8. Формирование бизнес-идентификационного номера осуществляется:
для индивидуальных предпринимателей, осуществляющих деятельность в форме совместного индивидуального предпринимательства, одновременно при государственной регистрации совместного индивидуального предпринимательства;
для юридических лиц одновременно при их государственной регистрации;
для филиалов и представительств юридического лица, в том числе нерезидента, одновременно при их учетной регистрации;
для юридических лиц-нерезидентов, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан без образования постоянного учреждения (филиала, представительства), одновременно при регистрации в качестве налогоплательщика.
9. При изменении сведений, входящих в структуру идентификационного номера, процедура перерегистрации не производится.
10. Регистрация либо прием обращений физических и юридических лиц (филиалов и представительств) для формирования идентификационного номера осуществляется:
1) по месту жительства:
для граждан Республики Казахстан;
2) по месту пребывания:
для иностранных граждан и лиц без гражданства, прибывших на постоянное жительство в Республику Казахстан;
для иностранных граждан и лиц без гражданства, временно пребывающих в Республике Казахстан;
3) по месту жительства уполномоченного лица, определенного законодательством об индивидуальном предпринимательстве:
для индивидуальных предпринимателей, осуществляющих деятельность в форме совместного предпринимательства;
4) по месту нахождения:
для юридических лиц (филиалов и представительств), в том числе для юридических лиц-нерезидентов, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
5) по месту осуществления деятельности:
для юридических лиц-нерезидентов, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан без образования постоянного учреждения (филиала, представительства);
6) по месту нахождения и (или) регистрации объектов налогообложения:
для нерезидентов, владеющих в Республике Казахстан объектами налогообложения;
7) по месту нахождения банка-резидента:
для нерезидентов, открывающих текущие счета в банках-резидентах, и которым не производится формирование идентификационного номера по основаниям, предусмотренным в подпунктах 2)-3), 5)-6) настоящего пункта.

9-бап. Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiнен сәйкестендiру нөмiрiн шығару (шартты шығару)
1. Жеке сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiнен жеке сәйкестендiру нөмiрi:
1) жеке тұлға қайтыс болғанда;
2) жеке тұлғаны қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешiмi күшiне енгенде;
3) жеке  тұлға  шетелге тұрақты тұруға кеткен және азаматтығын ауыстырған кезде;
4) резидент емес жеке тұлға резидент-банктегi ағымдағы шотын жапқан жағдайда;
5) резидент емес жеке тұлғаның салық салынатын объектiлерге және салық салумен байланысты объектiлерге құқығы тоқтатылған кезде;
6) резидент емес жеке тұлға Қазақстан Республикасында кәсiпкерлiк қызметiн тоқтатқан және Қазақстан Республикасынан шыққан жағдайда шығарылады.
Жеке тұлғаны қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешiмiнiң күшi жойылған жағдайда, бұрын Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiнен шығарылған жеке сәйкестендiру нөмiрi қайта қалпына келтiрiлуi тиiс.
2. Жеке сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiнен жеке сәйкестендiру нөмiрi:
1) жеке тұлғаны хабарсыз кеттi деп тану туралы сот шешiм шығарған кезде, ол туралы мемлекеттiк құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiпте, көлемде және мерзiмде мәлiмет ұсынылады;
2) резидент еместер Қазақстан Республикасынан кеткен кезде шартты түрде шығарып тасталады;
Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ тұлғаларды қайтадан және кейiннен тiркеу кезiнде бұрын қалыптастырылған жеке сәйкестендiру нөмiрiмен құжат берiледi.
3. Бизнес-сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiнен бизнес-сәйкестендiру нөмiрi:
1) заңды тұлға (филиалы, өкiлдiгi) таратылған кезде;
2) бiрлескен жеке кәсiпкерлiк нысанында қызметiн жүзеге асыратын дара кәсiпкер кәсiпкерлiк қызметiн жүзеге асыруды тоқтатқан кезде;
3) резидент емес заңды тұлғаның салық салу объектiлерiне және салық салумен байланысты объектiлерге құқығы тоқтатылған кезде;
4) резидент емес заңды тұлға резидент-банктегi ағымдағы шотын жапқан жағдайда;
5) резидент емес заңды тұлға Қазақстан Республикасында кәсiпкерлiк қызметiн тоқтатқан және Қазақстан Республикасынан шыққан жағдайда шығарылады.
4. Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiнен сәйкестендiру нөмiрiн шығару (шартты түрде шығару) мемлекеттiк органдардың, заңды және жеке тұлғалардың өтiнiштерi негiзiнде жүргiзiледi. Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiнен шығарылған (шартты шығарылған) сәйкестендiру нөмiрлерi Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi жүйесiнiң ақпараттық қорында сақталуы тиiс.

Статья 9 . Исключение (условное исключение)
идентификационного номера из Национальных реестров
идентификационных номеров
1. Индивидуальный идентификационный номер исключается из Национального реестра индивидуальных идентификационных номеров:
1)со смертью физического лица;
2) со вступлением в силу решения суда об объявлении физического лица умершим;
3) при выезде физического лица за границу на постоянное место жительство и смене гражданства;
4) в случае закрытия физическим лицом-нерезидентом текущего счета в банке-резиденте;
5) при прекращении прав физического лица-нерезидента на объекты налогообложения и объекты, связанные с налогообложением;
6) в случае прекращения физическим лицом-нерезидентом предпринимательской деятельности в Республике Казахстан и выбытии из Республики Казахстан.
В случае отмены решения суда об объявлении физического лица умершим, ранее исключенный из Национального реестра индивидуальных идентификационных номеров индивидуальный идентификационный номер подлежит восстановлению.
2. Индивидуальный идентификационный номер условно исключается из Национального реестра индивидуальных идентификационных номеров:
1) при вынесении судом решения о признании физического лица безвестно отсутствующим, сведения о котором предоставляются в порядке, объемах и сроках, установленных уполномоченным органом в сфере государственной правовой статистики и специальных учетов;
2) при выезде нерезидентов из Республики Казахстан.
При повторной и последующих регистрациях иностранных граждан и лиц без гражданства, выдается документ с ранее сформированным индивидуальным идентификационным номером.
3. Бизнес-идентификационный номер исключается из Национального реестра бизнес-идентификационных номеров:
1) при ликвидации юридического лица (филиала, представительства);
2) при прекращении осуществления предпринимательской деятельности индивидуальным предпринимателем, осуществляющим деятельность в форме совместного индивидуального предпринимательства;
3) при прекращении прав юридического лица-нерезидента на объекты налогообложения и объекты, связанные с налогообложением;
4) в случае закрытия юридическим лицом-нерезидентом текущего счета в банке-резиденте;
5) в случае прекращения юридическим лицом-нерезидентом предпринимательской деятельности в Республике Казахстан и выбытии из Республики Казахстан.
4. Исключение (условное исключение) идентификационного номера из Национальных реестров идентификационных номеров производится на основании обращений государственных органов, юридических и физических лиц. Исключенные (условно исключенные) из Национальных реестров идентификационных номеров идентификационные номера подлежат сохранению в базе информационных систем Национальных реестров идентификационных номеров.

10-бап. Мәлiметтер құпиясы
1. Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiндегi мәлiметтер мынадай:
1) уәкiлеттi мемлекеттiк органның жазбаша рұқсатының негiзiнде Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiнiң ақпараттық жүйелерi деректерiнiң өзектi жағдайын қолдау мақсатында тiркеушi органға ұсынылатын;
2) құқық бұзған және қылмыс жасаған адамдарды заң бойынша қудалау мақсатында құқық қорғау органына; құқық бұзғаны және қылмыс жасағаны үшiн жауаптылығын белгілеу туралы iстердi қарау барысында сотқа ұсынылатын мәлiметтердi қоспағанда жария етуге жатпайды.
2. Жеке немесе заңды тұлғаға қатысты ақпаратты, жеке немесе заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен нотариатты куәландырылған жазбаша рұқсатынсыз басқа тұлғаға беруге болмайды.
3. Осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiнде қамтылған мәлiметтер уәкiлеттi мемлекеттiк органның жария етуiне жатпайды.
4. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган мен тiркеушi органдардың лауазымды тұлғалары Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiндегi мәлiметтердi жария етуге құқылы емес.
5. Жеке және заңды тұлғалардың сәйкестендiру нөмiрлерi туралы мәлiметтердi қамтитын құжаттарды, ақпараттық жүйелердiң мемлекеттiк деректер қорын немесе өзге де ақпараттық таратқыштарды жоғалту немесе мұндай мәлiметтердi жария ету Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершiлiкке әкелiп соқтырады.
11 бап. Осы Заңды қолданысқа енгiзудiң
тәртiбi туралы
1. Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
2. Осы Заң қолданысқа енгiзiлген күннен бастап алты ай өткен соң жеке және заңды тұлғалар (филиалдар мен өкiлдiктер), сондай-ақ дара кәсiпкерлер сәйкестендiру нөмiрлерiн қалыптастыру және бұрын берiлген құжаттарын Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен қайта ресiмдеу үшiн тiркеушi органдарға өтiнiш беруге мiндеттi.
3. Осы Заңның 8-бабының 3-4-тармақтарында санамаланған құжаттарда қалыптастырылған сәйкестендiру нөмiрi болмаған жағдайда үш жыл өткеннен кейiн осы баптың 2-тармағында көзделген мерзiм өткен сәттен бастап жарамсыз деп танылады.
Жеке және заңды тұлғалар (филиалдар мен өкiлдiктер), сондай-ақ дара кәсiпкерлер кәсiпорындар мен ұйымдардың жалпы сыныптауышының сәйкестендiру кодын, салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiн және әлеуметтiк жеке кодын осы тармақтың бiрiншi абзацында көрсетiлген мерзiмге сәйкестендiру нөмiрлерiмен тең пайдаланады.

Статья 10 . Тайна сведений
1 Сведения, содержащиеся в Национальных реестрах идентификационных номеров не подлежат разглашению, за исключением сведений:
1) представляемых регистрирующим органам в целях поддержания актуального состояния данных информационных систем Национальных реестров идентификационных номеров на основании письменного разрешения уполномоченного государственного органа;
2) представляемых правоохранительным органам в целях преследования по закону лиц, совершающих правонарушения и преступления; судам в ходе рассмотрения дел об определении ответственности за правонарушения и преступления.
2. Информация, касающаяся физического или юридического лица, не может быть представлена другому лицу без нотариально заверенного письменного разрешения физического или юридического лица в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.
3. Сведения, содержащиеся в Национальных реестрах идентификационных номеров, не подлежат разглашению уполномоченным государственным органом, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом.
4. Должностные лица уполномоченного государственного органа и регистрирующих органов не вправе распространять сведения, содержащиеся в Национальных реестрах идентификационных номеров.
5. Утрата документов, государственных баз данных информационных систем или иных носителей информации, содержащих сведения об идентификационных номерах физических и юридических лиц, либо разглашение таких сведений влечет ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.
Статья 11 . О порядке введения в действие настоящего Закона
1. Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
2. По истечении шести месяцев со дня введения в действие настоящего Закона физические и юридические лица (филиалы и представительства), а также индивидуальные предприниматели обязаны обратиться в регистрирующие органы для формирования идентификационного номера и переоформления ранее выданных документов, в порядке установленном Правительством Республики Казахстан.
3. Документы, перечисленные в пунктах 3-4 статьи 8 настоящего Закона, признаются недействительными, в случае отсутствия в них сформированного идентификационного номера по истечении трех лет с момента истечения срока предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи.
До получения документов с идентификационным номером лица, указанные в настоящей статье, вправе использовать идентификационный код Общего классификатора предприятий и организаций, регистрационный номер налогоплательщика, социальный индивидуальный код.

4. Жинақтаушы зейнетақы қорлары мен салымшылар арасында жасалған зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар оған жеке сәйкестендiру нөмiрiн растайтын құжаттардың көшiрмелерiн қоса берген кезде күшiнде қалады немесе оларға жеке сәйкестендiру нөмiрiн енгiзу үшiн қайтадан жасалуы мүмкiн.
Мiндеттi зейнетақы жарналарын төлеу жөнiндегi агенттер жеке сәйкестендiру нөмiрiн бұрын берiлген әлеуметтiк жеке кодымен қатар есепке алуға мiндеттi.
Осы Заң қолданысқа енгiзiлген күннен бастап алты ай өткеннен кейiн жасалатын зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттарда ол жеке тұлғада болған жағдайда жеке сәйкестендiру нөмiрi көрсетiледi.
5. Қайта ресiмдеу кезiнде сәйкестендiру нөмiрi бар құжаттарды беру, бұрын берiлген құжаттарды тiркеу органына тапсырған жағдайда бюджеттiң қаражаты есебiнен жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

4. Договоры о пенсионном обеспечении, заключенные между накопительными пенсионными фондами и вкладчиками до формирования индивидуального идентификационного номера остаются в силе при приложении к ним копий документа, подтверждающего индивидуальный идентификационный номер, либо могут быть перезаключены для внесения в них индивидуального идентификационного номера.
Агенты по уплате обязательных пенсионных взносов обязаны учитывать индивидуальный идентификационный номер наряду с ранее присвоенными социальными идентификационными кодами.
В договорах о пенсионном обеспечении, заключаемых по истечении шести месяцев со дня введения в действие настоящего Закона, указывается индивидуальный идентификационный номер, в случае наличия его у физического лица.
5. При переоформлении выдача документов с идентификационным номером производится за счет бюджетных средств, при условии сдачи в регистрирующий орган ранее выданных документов.
Президент
Республики Казахстан