Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Қырғыз Республикасының Yкiметi арасындағы Қырғыз Республикасының Шекара қызметi үшiн кадрлар даярлау саласындағы келiсiмге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 30 маусымдағы N 631 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Қырғыз Республикасының Үкiметi арасындағы Қырғыз Республикасының Шекара қызметi үшiн кадрлар даярлау саласындағы келiсiмнiң жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң төрағасы Амангелдi Смағұлұлы Шабдарбаевқа қағидаттық сипаты жоқ өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкiметi атынан Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Қырғыз Республикасының Үкiметi арасындағы Қырғыз Республикасының Шекара қызметi үшiн кадрлар даярлау саласындағы келiсiмге қол қоюға өкiлеттiк берiлсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Жоба
Қазақстан Республикасының Үкiметі мен
Қырғыз Республикасының Үкiметi арасындағы
Қырғыз Республикасының Шекара қызметi үшін кадрлар даярлау
саласындағы келiсiм
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Қырғыз Республикасының Үкiметтерi достық қатынастарды дамыту, нығайту ниетiн негiзге ала отырып, сыртқы шекара қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету саласындағы ықпалдасу үдерiстерiн жолға қоюға және тереңдетуге ұмтыла отырып, Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң сыртқы шекараларын сенiмдi күзету үшiн шекара әскерлерiнiң кәсiби даярланған әскери кадрларының шешушi мәнiн ұғына отырып,
1995 жылғы 3 қарашадағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң шекара әскерлерiне арналған әскери кадрларды даярлау мен олардың бiлiктiлiгін арттырудағы ынтымақтастық туралы Келiсiмнiң 1-бабын басшылыққа ала отырып, төмендегiлер туралы келiстi:
1-бап
Қазақстан Тарабы Қырғыз Тарабының Шекара қызметiнiң әскери қызметшiлерiн мына: Қазақстан Республикасы Алматы қаласы Достық даңғылы 103 мекен-жайында орналасқан Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Әскери институтына (бұдан әрi - ҰҚК Әскери институты) ҰҚК төрағасы бекiткен штат сан лимитiнiң және ҰҚК Әскери институтын ұстауға бөлiнген қаражаттың шегiнде шарттасқан санда, Тараптар жыл сайын келiсетiн мамандық бойынша және мерзiмге оқуға қабылдайды. Келiсу нәтижелерi келiсiм-шарттармен ресімделеді.

О подписании Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Кыргызской Республики в области подготовки кадров для Пограничной службы Кыргызской Республики
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2006 года N 631
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1.Одобрить прилагаемый проект Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Кыргызской Республики в области подготовки кадров для Пограничной службы Кыргызской Республики.
2. Уполномочить Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан Шабдарбаева Амангельды Смагуловича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Кыргызской Республики в области подготовки кадров для Пограничной службы Кыргызской Республики, разрешив вносить в него изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Соглашение
между Правительством Республики Казахстан и Правительством
Кыргызской Республики в области подготовки кадров для Пограничной службы Кыргызской Республики
(Официальный сайт МИД РК - Вступило в силу с даты подписания)
Правительство Республики Казахстан и Правительство Кыргызской Республики, именуемые в дальнейшем Сторонами, исходя из желания развивать и укреплять дружеские отношения, стремясь к налаживанию и углублению интеграционных процессов в сфере обеспечения безопасности внешних границ, сознавая решающее значение профессионально подготовленных военных кадров пограничных войск для надежной охраны внешних границ участников-государств Содружества Независимых Государств,
руководствуясь статьей 1 Соглашения о сотрудничестве в подготовке и повышении квалификации военных кадров для пограничных войск государств-участников Содружества Независимых Государств от 3 ноября 1995 года, согласились о нижеследующем:
Статья 1
Казахстанская Сторона принимает военнослужащих Пограничной службы кыргызской Стороны на обучение в Военном институте Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее - Военный институт КНБ), расположенном по адресу: Республика Казахстан, город Алматы, проспект Достык 103 в оговоренном количестве в пределах лимита штатной численности, утвержденного Председателем КНБ и средств, выделенных на содержание Военному институту КНБ по специальностям и на сроки, которые ежегодно согласовываются Сторонами. Результаты согласования оформляются контрактами.

2-бап
Тараптардың осы Келiсiмнiң орындалуы үшiн жауапты өкiлеттi органдары:
Қазақстан Тарабынан - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi;
Қырғыз Тарабынан - Қырғыз Республикасының Шекара қызметi болып табылады.
Жоғарыда аталған өкiлеттi органдардың атаулары немесе функциялары өзгерген жағдайда Тараптар дипломатиялық арналар бойынша уақытылы хабарланатын болады.
3-бап
Әскери қызметшiлердi оқуға қабылдау Қырғыз Тарабының жыл сайынғы жазбаша өтiнiмдерiне, Қазақстан Тарабының ұсынымдары мен мүмкiндiктерiне сәйкес жүргiзiледi. Өтiнiмдер оқу басталғанға дейiнгi 6 айдан кешiктiрiлмей жiберiледi. Өтiнiмдерде оқыту мамандығы және әр мамандық бойынша жеке үмiткерлер саны, оқуға үмiткерлердiң жалпы бiлiм деңгейi көрсетiледi.
Қырғыз Тарабы жыл сайын Қазақстан Тарабы бекiтетiн квотаға сәйкес ҰҚК Әскери институтында оқуға үмiткерлердi iрiктеудi жүзеге асырады. Оқуға түсетiн жылы жасы 17-ден 23-ке дейiнгi үмiткерлердiң толық орта бiлiмi болуы тиiс.
4-бап
Қырғыз Тарабы белгiленген тәртiппен кәсiби iрiктеудi, медициналық куәландыруды, Қырғыз Тарабы белгiлеген бағдарлама бойынша қабылдау емтихандарын жүргiзудi жүзеге асырады және әскери қызметшiлердi ҰҚК Әскери институтына оқуға алдын ала белгiленген мерзiмде жiбередi. Кәсiби iрiктеуге (емтихандарға) Қазақстан Тарабының өкiлдерi қатысуы мүмкiн. Yмiткерлер қорытынды медициналық куәландыруды ҰҚК Әскери институтында өтедi.
Оқыту Қазақстан Республикасының әскери оқу орындарында қабылданған қолданыстағы оқыту жоспарлары мен бағдарламаларына сәйкес орыс тiлiнде жүргiзiледi.
5-бап
Қырғыз Тарабы оқу басталғанға дейiн 1 ай бұрын Қазақстан Тарабының мекен-жайына (орыс тiлiнде):
әскери атағын, тегiн, атын, әкесiнiң атын, туған жылын, жалпы бiлiмiн, болжанатын мамандығын көрсете отырып, әскери қызметшiлер тiзiмiнiң екi данасын;
оқуға үмiткерлердiң: кәсiби iрiктеу нәтижелерiн, мемлекеттiк құпияға жатқызылған мәлiметтердi алуға (беруге) құқығының болуы туралы қорытындыны және толық орта бiлiмi туралы құжаттарының нотариалды куәландырылған көшiрмелерiн, сондай-ақ ВИЧ-инфекцияға және гепатитке (А,В,С) тексеру туралы медициналық қорытындыны қамтитын жеке iс қағаздарын жiбередi. Оқу аяқталғаннан кейiн жеке iс қағазы қырғыз Тарабына қайта жiберiледi.
Қырғыз Тарабының әскери қызметшiлерi оқуға белгiленген тәртiппен оқу жылының басталуына қарай келедi, оларда:
- Қырғыз Республикасы азаматының жалпы азаматтық паспорты;
- бiлiмi туралы, оқыған пәндерi мен олар бойынша алған бағалары туралы құжаттардың түпнұсқалары мен көшiрмелерi;
- жоғары оқу орындарына түсу емтихандарын тапсыру ведомосының үзiндi көшiрмесi;

Статья 2
Полномочными органами Сторон, ответственными за выполнение настоящего Соглашения, являются:
с казахстанской Стороны - Комитет национальной безопасности Республики Казахстан;
с кыргызской Стороны - Пограничная служба Кыргызской Республики.
В случае изменения названия или функций вышеназванных полномочных органов Стороны будут своевременно уведомлены по дипломатическим каналам
Статья 3
Прием военнослужащих на обучение проводится в соответствии с ежегодными письменными заявками кыргызской Стороны, рекомендациями и возможностями казахстанской Стороны. Заявки направляются не позднее чем за 6 месяцев до начала обучения. В заявках указываются специальности обучения и количество кандидатов по каждой специальности отдельно, уровень общего образования кандидатов на обучение.
Кыргызская Сторона осуществляет отбор кандидатов на обучение в Военном институте КНБ согласно ежегодно устанавливаемой квоте казахстанской Стороной. Кандидаты, возраст которых на год поступления составляет от 17 до 23 лет, должны иметь полное среднее образование.
Статья 4
Кыргызская Сторона в установленном порядке осуществляет профессиональный отбор, медицинское освидетельствование, проведение на конкурсной основе приемных экзаменов по установленной программе кыргызской Стороны и направляет на обучение военнослужащих в Военный институт КНБ в заранее определенные сроки. В профессиональном отборе (экзаменах) могут принимать участие представители казахстанской Стороны. Заключительное медицинское освидетельствование кандидаты проходят в Военном институте КНБ.
Обучение производится на русском языке в соответствии с действующими учебными планами и программами, принятыми в военных учебных заведениях Республики Казахстан.
Статья 5
Кыргызская Сторона за 1 месяц до начала обучения направляет в адрес казахстанской Стороны (на русском языке):
два экземпляра списков военнослужащих с указанием воинского звания, фамилии,имени, отчества, года рождения, общего образования, предполагаемой специальности;
личные дела кандидатов на обучение, которые включают в себя:
результаты профессионального отбора, заключение о наличии прав получения (передачи) сведений, отнесенных к государственным секретам, и нотариально заверенные копии документов о полном среднем образовании, а также медицинское заключение об обследовании на ВИЧ-инфекцию и гепатит (А,В,С). По завершении обучения личное дело направляется обратно кыргызской Стороне.
Военнослужащие кыргызской Стороны прибывают на обучение в установленном порядке к началу учебного года, имея при себе:
- общегражданский паспорт гражданина Кыргызской Республики;
- оригиналы и копии документов об образовании, об изученных предметах и полученных по ним оценках;
- выписку из ведомости сдачи вступительных экзаменов в высшие учебные заведения;

- медициналық кiтапшасы және 3 айдан аспаған мерзiмдегi денсаулық жағдайы туралы қорытынды, 1 айдан аспаған мерзiмдегi ВИЧ-инфекцияға және гепатитке (А,В,С) тексерiлгенi туралы медициналық қорытындысы;
- әскери нысандағы киiмде түскен 4,5 x 3,5 мөлшерiндегi бес фотосуретi;
- мемлекеттiк құпияға рұқсаттың тиiстi нысаны болуы қажет.
Барлық құжаттар орыс тiлiнде ресiмделген және нотариалды куәландырылған болуға тиiс.
Қырғыз Тарабы үмiткерлердiң белгiленген мерзiмде оқуға келуiн қамтамасыз етедi.
Егер үміткерлер ҰҚК Әскери институтына оқуға белгiленген мерзiмнен кейiн 10 күн iшiнде келмеген жағдайда, олар оқуға жiберiлмейдi.
Қырғыз Тарабы оқуға жiберген кезде Қырғыз Тарабы әскери қызметшiлерi қатарынан ұлттық топтың жетекшiсi тағайындалады, ол ҰҚК Әскери институтындағы оның өкiлi болып табылады.
6-бап
ҰҚК Әскери институтында оқитын Қырғыз Тарабының әскери қызметшiлерiне оқу жоспарларына сәйкес жыл сайын жазда ұзақтығы 30 тәулiк мерзiмге кезектi демалыс және ұзақтығы 14 тәулiк қысқы каникул демалысы берiледi.
7-бап
Қазақстан Тарабы қырғыз Тарабы әскери қызметшiлерiн ҰҚК Әскери институтында оқыту барысында:
- Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдарында уақытша тiркеумен;
- ақшалай үлеспен;
- заттай мүлiкпен;
- тұратын үй-жайлармен (жатақханалармен);
- үш мезгiлдiк тамақпен;
- оқытушылар құрамымен, оқу құралдарымен, оқу-сыныптық керек-жарақтармен, зертханалық жабдықпен, қару-жарақпен, техникамен, оқ-дәрiлермен, практикалық оқытудың техникалық құралдарымен;
- арнайы оқу жоспарлары мен бағдарламаларына сәйкес оқу үдерiсiне қажеттi шығыс материалдарымен және басқа да жабдықпен;
- оқу үдерiсiне қажеттi кiтапханаларды, оқу және спорт залдарын және басқа үй-жайларды пайдалану құқығымен;
- госпитальға жатқызу мен дәрi-дәрмектер берудi қоса алғанда, медициналық қызмет көрсетумен;
- оқу мақсаттары үшiн көлiкпен;
- киiм-кешекпен, сондай-ақ Қазақстан Тарабы әскери қызметшiлерiнiң қазiргi санаттарына арналған нормалар бойынша техникамен жұмыс iстеуге арналған арнайы киiммен қамтамасыз етедi.
Арнайы киiм уақытша пайдалануға берiледi және оқу аяқталған соң оны алған орнына қайтаруға жатады.
8-бап
Қырғыз Тарабы әскери қызметшiлерiн ақшалай үлеспен, киiм-кешекпен, тамақпен және тұратын үй-жайлармен (жатақханамен) қамтамасыз етудi, сондай-ақ оқуға байланысты шығыстарды Қазақстан Тарабы әскери қызметшiлерiнiң тиiстi санаттары үшiн сәйкес белгiленген нормалар бойынша Қазақстан Тарабы жүзеге асырады.
Қырғыз Тарабы әскери қызметшiлерiнiң жол жүруiн, олардың қол жүктерiн әскери қызметiн өткеру орнынан (тұратын жерiнен) оқу орнына дейiн ақы төлеудi Қырғыз Тарабы жүзеге асырады. Олардың жүгiн олардың әскери өткеру орнынан (тұратын жерiнен) оқитын жерiне дейiн алып жүру, кезектi, каникулдық және жеке басының жағдайлары бойынша демалыстар, Қырғыз Республикасында машықтануға (практикаға), Қазақстан Республикасы ҰҚК Әскери институтынан шығарылған жағдайда Қырғыз Республикасы аумағына оралу кезiнде және оқу аяқталысымен қызмет орнына қайту жолдары кейiннен қырғыз Тарабы төлеу үшiн ұсынатын есептерiн Қазақстан Тарабы жүзеге асырады.
Егер Қырғыз Тарабына ақша қаражаты шот ұсынылғаннан кейiн бiр айдың iшiнде Қазақстан Тарабына келiп түспеген жағдайда, онда осы келiсiмнiң 7-бабының iс әрекетiн қазақстандық Тарап тоқтатуға құқылы.

- медицинскую книжку и заключение о состоянии здоровья со сроком давности не более 3-х месяцев, медицинское заключение об обследовании на ВИЧ-инфекцию и гепатит (А,В,С) со сроком давности не более 1 месяца;
- пять фотокарточек размером 4,5 х 3,5 см в военной форме;
- соответствующую форму допуска к государственным секретам.
Все документы должны быть оформлены на русском языке и нотариально заверены.
Кыргызская Сторона обеспечивает прибытие кандидатов на обучение в установленные сроки.
В случае если кандидаты на обучение не прибудут в Военный институт КНБ в течение 10-ти дней после установленного срока, они к обучению не допускаются.
При направлении на обучение кыргызской Стороной назначается  старший национальной группы из числа военнослужащих кыргызской Стороны, который является ее представителем в Военном институте КНБ.
Статья 6
В соответствии с учебными планами военнослужащим кыргызской Стороны, обучающимся в Военном институте КНБ, ежегодно предоставляется очередной отпуск летом продолжительностью 30 суток и зимний каникулярный отпуск продолжительностью 14 суток.
Статья 7
Казахстанская Сторона в ходе обучения военнослужащих кыргызской Стороны в Военном институте КНБ обеспечивает:
- временной регистрацией в органах внутренних дел Республики Казахстан;
- денежным довольствием;
- вещевым имуществом;
- жилыми помещениями (общежитиями);
- трехразовым питанием;
- преподавательским составом, учебными пособиями, учебно-
классными принадлежностями, лабораторным оборудованием, вооружением, техникой, боеприпасами, техническими средствами практического обучения;
- расходными материалами и другим оборудованием, необходимым для учебного процесса в соответствии со специальными учебными планами и программами;
- правом пользования библиотеками, читальными и спортивными залами и другими помещениями, необходимыми для учебного процесса;
- медицинским обслуживанием, включая госпитализацию и предоставление медикаментов;
- транспортом для учебных целей;
- обмундированием, а также специальной одеждой для работы с техникой по нормам для существующих категорий военнослужащих казахстанской Стороны.
Специальная одежда выдается во временное пользование и подлежит возврату в местах ее получения после окончания обучения.
Статья 8
Обеспечение военнослужащих кыргызской Стороны денежным довольствием, обмундированием, питанием и жилыми помещениями (общежитием), а также расходы, связанные с обучением, осуществляются казахстанской Стороной по нормам, установленным для соответствующих категорий военнослужащих Казахстанской Стороны.
Оплата проезда военнослужащих кыргызской Стороны, провоза их багажа от места прохождения ими военной службы (места жительства) до места обучения осуществляется кыргызской Стороной. Оплата провоза их багажа от места обучения до места прохождения ими военной службы (места жительства), проезда в очередные, каникулярные и отпуска по личным обстоятельствам, на стажировку (практику) в Кыргызскую Республику, при возвращении на территорию Кыргызской Республики в случае отчисления из Военного института КНБ РК и убытия к месту службы по окончании обучения осуществляется казахстанской Стороной с последующим выставлением кыргызской Стороне счетов для оплаты.
В случае если денежные средства в течение месяца после представления счета кыргызской Стороне не поступят на лицевой счет казахстанской Стороны, то казахстанская Сторона вправе приостановить действие статьи 7 настоящего Соглашения.

9-бап
Қырғыз Тарабы әскери қызметшiсiнiң кiнәсынан қазақстандық Тараптың мүлiктерi бұзылған жағдайда, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес нақты шығындарды негiзге ала отырып, қырғыз Тарабы оның жөндеу немесе ауыстыру құнын төлейдi.
Қырғыз Тарабы әскери қызметшiсiнiң кiнәсынан қазақстандық Тараптың мүлiктерi жоғалған жағдайда, оның құнын қазақстандық Тарап әскери қызметшiлерiнiң тиiстi санаттарына сәйкес анықталған мөлшерде Қырғыз Тарабы өтейдi.
Бұзылған мүлiктердi жөндеудi немесе ауыстыру құнын төлеудi, сондай-ақ жоғалған мүлiктiң құнын өтеудi Қазақстан Тарабы Қырғыз Тарабы өкiлiне тиiстi шоттарды берген күннен бастап, 2 айдың iшiнде Қырғыз Тарабы жүргiзедi. Шоттар Тараптар өкiлдерi қол қойып, расталған актiлер негiзiнде ресiмделедi.
10-бап
ҰҚК Әскери институтында оқып жүрген Қырғыз Тарабының әскери қызметшiлерiне шетелдiк азаматтарына Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құқықтар мен мiндеттер қолданылады.
Қырғыз Тарабының әскери қызметшiлерi Қазақстан Республикасы заңнамаларының талаптарын, әскери қызметтi өткерудi реттейтiн Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң жалпы әскери жарғыларын, сондай-ақ ҰҚК Әскери институтында iшкi тәртiптi және оқу үдерiсiн сақтауға мiндеттi.
ҰҚК Әскери институтында оқитын және жоғарыда аталған талаптарды бұзған әскери қызметшiлер, сондай-ақ Қырғыз Тарабының шешiмi бойынша керi шақырылғандар ҰҚК Әскери институтынан шығарылады және Қырғыз Республикасына жiберiледi.
11-бап
Әскери қызметшiнiң одан әрi оқуына кедергi келтiретiн ауырып қалған кезiнде ол әскери-дәрiгерлiк комиссияға жiберiледi. Әскери-дәрiгерлiк комиссия ауырған әскери қызметшiнiң одан әрi оқуға жарамсыздығы туралы шешiм қабылдаған жағдайда, ол ҰҚК Әскери институтынан шығарылады және Қырғыз Тарабының қарамағына жiберiледi.
Қырғыз Республикасының әскери қызметшiсi Қазақстан Республикасының аумағында қайтыс болған (қазаға ұшыраған) жағдайда, Қырғыз Тарабы қайтыс болған (қаза тапқан) адамның денесiн ресiмдеудi және Қырғыз Республикасына жiберудi өз есебiнен қамтамасыз етедi. Қазақстан Тарабы Қырғыз Тарабының өтiнiшi бойынша қажеттi жәрдем көрсетедi.
Қазақстан Тарабы барлық жағдайларда Қырғыз Тарабына оқып жүрген адамның қайтыс болғаны туралы дереу хабардар етедi, ал өлу себептерiн Қазақстан Тарабының құзыреттi органдары анықтайтын болады.
12-бап
Қырғыз Тарабының әскери қызметшiлерi әскери машықтанудан Қырғыз Республикасының әскери құрамаларында және бөлiмдерiнде өтедi. Машықтанудың жоспары, мерзiмi және орны жұмыс тәртiбiнде анықталады.
Қырғыз Тарабының әскери қызметшiлерiн кезектi және каникулдық демалыстарға жiберу әскери машықтану аяқталғаннан кейiн ҰҚК әскери институтына қайта келмей-ақ бiрден жүзеге асырылады.
Талап етiлетiн көлемде оқу бағдарламасын меңгерген, емтихан тапсырған және диплом жобасын қорғаған әскери қызметшiлерге алған мамандығына сәйкес бiлiктiлiк берiледi, бекiтiлген үлгiдегi дипломдар мен омырау белгiлерi тапсырылады.
ҰҚК Әскери институтында оқып жүрген Қырғыз Тарабының әскери қызметшiлерiне алғашқы офицерлiк атақ беру Қырғыз Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Тарабының келiсiмi бойынша жүзеге асырылады.

Статья 9
В случае повреждения по вине военнослужащего кыргызской Стороны имущества казахстанской Стороны, кыргызская Сторона возмещает стоимость его ремонта или замены, исходя из фактических затрат, согласно действующему законодательству Республики Казахстан.
В случае утраты по вине военнослужащего кыргызской Стороны имущества казахстанской Стороны кыргызская Сторона возмещает его стоимость в размерах, определенных для соответствующих категорий военнослужащих казахстанской Стороны.
Оплата стоимости ремонта или замены поврежденного имущества, а также возмещение стоимости утраченного имущества будут производиться кыргызской Стороной в течение 2 месяцев с даты вручения казахстанской Стороной представителю кыргызской Стороны соответствующих счетов. Счета будут оформляться на основании подтверждающих актов, подписанных представителями Сторон.
Статья 10
На военнослужащих кыргызской Стороны, проходящих обучение в Военном институте КНБ, распространяются права и обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан для иностранных граждан.
Военнослужащие кыргызской Стороны обязаны соблюдать требования законодательства Республики Казахстан, общевоинских уставов Вооруженных Сил Республики Казахстан, регламентирующих прохождение военной службы, а также внутренний распорядок и учебный процесс в Военном институте КНБ.
Военнослужащие, обучающиеся в Военном институте КНБ и нарушающие вышеуказанные требования, а также отозванные по решению кыргызской Стороны, отчисляются из Военного института КНБ и откомандировываются в Кыргызскую Республику.
Статья 11
При заболевании военнослужащего, препятствующем дальнейшему обучению, он направляется на военно-врачебную комиссию. В случае принятия военно-врачебной комиссией решения о непригодности заболевшего военнослужащего к дальнейшему обучению, он отчисляется из Военного института КНБ и направляется в распоряжение кыргызской Стороны.
В случае смерти (гибели) на территории Республики Казахстан военнослужащего Кыргызской Республики, кыргызская Сторона за свой счет обеспечит оформление и отправку тела умершего (погибшего) в Кыргызскую Республику. Казахстанская Сторона по просьбе кыргызской Стороны окажет необходимое содействие.
Во всех случаях казахстанская Сторона немедленно информирует кыргызскую Сторону о смерти обучаемого, а причины смерти будут выясняться компетентными органами казахстанской Стороны.
Статья 12
Военнослужащие кыргызской Стороны войсковую стажировку проходят в воинских соединениях и частях Кыргызской Республики. План, сроки и место стажировки будут уточняться в рабочем порядке.
Направление военнослужащих кыргызской Стороны в очередной и каникулярный отпуска осуществляется сразу же после окончания войсковой стажировки без возвращения в Военный институт КНБ.
Военнослужащим, усвоившим программу обучения в требуемом объеме, сдавшим экзамены и защитившим дипломный проект, присваивается квалификация в соответствии с полученной специальностью, вручаются дипломы и нагрудные знаки установленного образца.
Присвоение первых офицерских званий военнослужащим кыргызской Стороны, обучающимся в Военном институте КНБ, осуществляется в соответствии с законодательством Кыргызской Республики по согласованию с казахстанской Стороной.

13-бап
Оқуды аяқтаған Қырғыз Тарабы әскери қызметшiлерiнiң жұмыс дәптерлерi және диплом жобалары Қырғыз Тарабының сұрау салуы негiзiнде бекiтiлген тәртiппен Қырғыз Республикасына жiберiледi.
14-бап
Қазақстан Тарабы Қырғыз Тарабының әскери қызметшiлерiн осы Келiсiмнiң шеңберiндегi құпия және өте құпия ақпараттармен жұмыс iстеу және қолдану ережелерiмен таныстырады, осы фактiнi жазбаша куәландырады және бұл мәлiметтердi жария етпеу туралы қолхат алады.
15-бап
Қырғыз Тарабы Қырғыз Республикасының ұлттық заңнамасында көзделген тәртiппен осы келiсiмдi iске асыру шеңберiнде алынған құпия және өте құпия ақпараттарды қорғауды қамтамасыз етедi және оларға Қырғыз Республикасында құпия және өте құпия мәлiметтердi қорғау үшiн қолданылатындай шараларды қолданады.
Алынған мәлiмет қазақстандық Тараптың алдын ала жазбаша келiсiмiнсiз үшiншi тарапқа берiлмейдi.
16-бап
Қырғыз Тарабының ҰҚК Әскери институтында оқып жатқан әскери қызметшiлерi осы Келiсiмдi iске асыру шеңберiнде алынған құпия және өте құпия ақпараттарды рұқсатсыз таратуға және жариялауға жол бергендер немесе өзге де қылмыс жасағандар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен жауапты болады.
17-бап
Тараптардың өзара келiсуi бойынша осы Келiсiмге жеке хаттамалар түрiнде ресiмделетiн және осы Келiсiмнiң ажырамайтын бөлiктерi болып табылатын өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлуi мүмкiн.
Осы Келiсiмдi орындау кезiнде туындайтын барлық даулар Тараптардың өзара консультациялар және келiссөздер жолымен шешiледi.
18-бап
Осы Келiсiм қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Осы Келiсiм белгiленбеген мерзiмге жасалады және Тараптардың бiрi басқа Тараптың iс-қимылын тоқтату ниетi туралы тиiстi жазбаша хабарламасын алған күнiнен кейiн 6 ай өткенге дейiн күшiнде қалады.
Осы Келiсiмнiң iс-қимылы тоқтаған жағдайда, оның негiзiнде жасалған келiсiм-шарттар Тараптардың мiндеттемелерiн орындағанға дейiн қолданыста болады.
2006 жылғы "____" шiлдеде Астана қаласында әрқайсысы екi данада қазақ, қырғыз және орыс тiлдерiнде жасалды және де барлық мәтiндердiң күшi бiрдей.
Осы Келiсiмнiң ережелерiн түсiндiру кезiнде келiспеушiлiктер туындаған жағдайда Тараптар орыс тiлiндегi мәтiнiне жүгiнетiн болады.
Қазақстан Республикасы                Қырғыз Республикасы
Үкiметi үшiн                        Үкiметi үшiн

Статья 13
Рабочие тетради и дипломные проекты военнослужащих кыргызской Стороны, закончивших обучение, могут высылаться в Кыргызскую Республику в установленном порядке на основании запроса кыргызской Стороны.
Статья 14
Казахстанская Сторона знакомит военнослужащих кыргызской Стороны с правилами работы и обращения с секретной и совершенно секретной информацией в рамках данного Соглашения, письменно удостоверяет данный факт и берет расписку о неразглашении этих сведений.
Статья 15
Кыргызская Сторона в порядке, предусмотренном национальным законодательством Кыргызской Республики, обеспечивает защиту секретной и совершенно секретной информации, полученной в рамках реализации настоящего Соглашения, и применяет к ним такие же меры защиты, которые применяются для защиты секретных и совершенно секретных сведений Кыргызской Республики.
Полученные сведения не могут быть переданы третьей стороне без предварительного письменного согласия казахстанской Стороны.
Статья 16
Военнослужащие кыргызской Стороны, обучающиеся в Военном институте КНБ, допустившие несанкционированное распространение или разглашение секретной и совершенно секретной информации, полученной в рамках реализации настоящего Соглашения, либо совершившие иное преступление, несут ответственность в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Статья 17
По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут вноситься изменения и дополнения, которые оформляются в виде отдельных протоколов, являющихся неотъемлемыми частями настоящего Соглашения.
Все споры, возникающие при исполнении настоящего Соглашения, будут решаться Сторонами путем взаимных консультаций и переговоров.
Статья 18
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты подписания.
Настоящее Соглашение заключается на неопределенный срок и остается в силе до истечения шести месяцев с даты получения одной из Сторон соответствующего письменного уведомления другой Стороны об ее намерении прекратить его действие.
В случае прекращения действия данного Соглашения контракты, заключенные на его основании, действуют до выполнения по ним обязательств Сторон.
Совершено в городе Астане " ___ " июля 2006 года в двух экземплярах, каждый на казахском, кыргызском и русском языках, причем все тексты имеют одинаковую силу.
В случае возникновения разногласий при толковании положений настоящего Соглашения Стороны будут обращаться к тексту на русском языке.
За Правительство                           За Правительство
Республики Казахстан                       Кыргызской Республики