"Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлiк қоғамын дамытудың 2006 - 2008 жылдарға арналған жоспарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 10 шілдедегі N 650 Қаулысы
"Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы Заңының  34-бабының  4-тармағына сәйкес және "Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарларын әзiрлеудiң ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647  қаулысын  орындау үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiлiп отырған "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлiк қоғамын дамытудың 2006 - 2008 жылдарға арналған жоспары бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттiгi тоқсан сайын Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгiне "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлiк қоғамын дамытудың 2006 - 2008 жылдарға арналған жоспарының орындалу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы 10 шілдедегі
N 650 қаулысымен
бекітілген
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлiк қоғамын дамытудың
2006 - 2008 жылдарға арналған жоспары Мазмұны
1-бөлiм.  Ұлттық компанияның жай-күйi және оны дамытудың перспективалары туралы баяндама
1.   Кiрiспе
2.   Нарықты талдау (қызмет салалары)
3.   Қоғамның 2003 - 2005 жылдардағы өндiрiстiк-қаржылық қызметiн талдау
Параграф 1.  2003 жылдың қорытындысы
Параграф 2.  2004 жылдың қорытындысы
Параграф 3.  2005 жылдың қорытындысы
4.   Қоғам өткiзетiн iс-шаралар
5.   Қоғамды дамытудың 2006 - 2008 жылдарға арналған жоспары
Параграф 1.  Мақсаттар мен мiндеттер
Параграф 2.  Қойылған мiндеттерге қол жеткiзудiң жолдарын таңдау
Параграф 3.  Қоғамның 2006-2008 жылдарға жоспарлаған iс-шаралары
Параграф 4.  Өнiм өндiрудiң даму серпiнi
Параграф 5.  Капиталдық салым көлемi
Параграф 6.  Өзiндiк құнның құрылымы
Параграф 7.  Қоршаған ортаны қорғау, еңбек қауiпсiздiгi техникасын сақтау жөнiндегi iс-шаралар
Параграф 8.  Баға мен тарифтiк саясат және оның негiздемесi
Параграф 9.  Әлеуметтiк саланы дамыту
Параграф 10.  Кадр саясаты
Параграф 11.  Қаржылық нәтижелер және бюджетпен қатынастар
Параграф 12.  Қызмет көрсететiн банктермен өзара қарым-қатынастар
Қоғамды дамытудың инвестициялық жоспары
2-бөлiм.  Қоғамды дамытудың маңызды көрсеткiштерiнiң болжамы
Қосымшалар
1-нысан
2-нысан
3-нысан
4-нысан
5-нысан
1-бөлiм. "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлiк қоғамының жай-күйi және оны дамытудың перспективалары туралы баяндама

Об утверждении Плана развития акционерного общества "Национальные информационные технологии" на 2006-2008 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июля 2006 года N 650
В соответствии с пунктом 4  статьи 34 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" и во исполнение  постановления Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647 "Об утверждении Правил разработки среднесрочных планов социально-экономического развития Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План развития акционерного общества "Национальные информационные технологии" на 2006-2008 годы.
2. Агентству Республики Казахстан по информатизации и связи ежеквартально представлять в Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан информацию о ходе выполнения Плана развития акционерного общества "Национальные информационные технологии" на 2006-2008 годы.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 июля 2006 года N 650
План развития акционерного общества
"Национальные информационные технологии"
на 2006-2008 годы
г. Астана, 2006 год
Содержание
Раздел 1 . Доклад о состоянии и перспективах развития акционерного общества "Национальные информационные технологии"
1.    Введение
2.    Анализ рынка (сферы деятельности)
3.    Анализ производственно-финансовой деятельности Общества за 2003-2005 годы
§ 1.  Итоги 2003 года
§ 2.  Итоги 2004 года
§ 3.  Итоги 2005 года
4.    Мероприятия, проводимые Обществом
5.    План развития Общества на 2006-2008 годы
§ 1.  Цели и задачи
§ 2.  Выбор путей достижения поставленных задач
§ 3.  Мероприятия планируемые Обществом на 2006-2008 годы
§ 4.  Динамика развития производства продукции
§ 5.  Объем капитальных вложений
§ 6.  Структура себестоимости
§ 7.  Мероприятия по охране окружающей среды, соблюдению техники безопасности труда
§ 8.  Ценовая и тарифная политика и ее обоснование
§ 9.  Развитие социальной сферы
§ 10. Кадровая политика
§ 11. Финансовые результаты и отношения с бюджетом
§ 12. Взаимоотношения с обслуживающими банками
Инвестиционный  план развития Общества
Раздел 2. Прогноз важнейших показателей развития Общества
Приложения
Форма 1
Форма 2
Форма 3
Форма 4
Форма 5
Раздел 1. Доклад о состоянии и перспективах развития
акционерного общества "Национальные информационные технологии"

1. Кiрiспе
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлiк қоғамы (бұдан әрi - Қоғам) жарғылық капиталына мемлекеттiң 100 % қатысу үлесiмен мемлекеттiк ақпарат жүйелерiн құру және олардың өзара iс-қимылын ұйымдастыру жөнiндегi уәкiлеттi ұйым ретiнде "Қазақстан Республикасында бiрыңғай ақпараттық кеңiстiктi дамыту және "Ұлттық ақпараттық технологиялар" жабық акционерлік қоғамын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 4 сәуiрдегi N 492  қаулысына  сәйкес құрылды.
"Мемлекеттiк органдарды ақпараттандыру мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 5 қазандағы N 1501  қаулысымен  оған "Банкаралық және қаржылық телекоммуникациялар орталығы" жабық акционерлiк қоғамын қосу жолымен Қоғам қайта ұйымдастырылды. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 22 шiлдедегi N 724  қаулысына  сәйкес Қоғам акцияларының мемлекеттiк пакет иелену және пайдалану құқығын Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттiгi жүзеге асырады.
"Ақпараттандыру саласындағы Ұлттық оператор туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 16 қаңтардағы N 44  қаулысымен  Қоғам ақпараттандыру саласындағы Ұлттық оператор болып белгiлендi. Жарияланған жарғылық капиталы - 610 млн. теңге.
"Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  90-бабының  1-тармағын орындау үшiн және Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттiгi (жалғыз акционер) төрағасының 2004 жылғы 21 қыркүйектегi N 202-п бұйрығының негiзiнде "Ұлттық ақпараттық технологиялар" жабық акционерлiк қоғамы "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлiк қоғамы болып қайта құрылды. 2004 жылғы 1 қазанда Астана қаласының Әдiлет департаментi Қоғамды қайта тiркеу жүргiздi (тiркеу N 9223-1901-АО).
Ұлттық оператор ретiнде Қоғамның ақпараттандыру саласындағы негiзгi функциялары:
мемлекеттiк ақпараттық жүйелердiң өзара iс-қимыл жасауын, олардың әлемдiк ақпараттық ресурстарына және ақпараттық жүйелерiне бiрiктiрiлуiн қамтамасыз ету;
ведомствоаралық мемлекеттiк ақпараттық жүйелердi сүйемелдеу мен пайдалануды жүзеге асыру;
жеке және заңды тұлғалардың жалпыға қолжетiмдi мемлекеттiк ақпараттық ресурстарына қол жеткiзу үшiн олардың ақпараттық талабын қанағаттандыру мақсатында техникалық жағдайлар ұйымдастыруды қамтамасыз ету;
ақпараттық ресурстары мен ақпараттық жүйелерiнiң мемлекеттiк тіркелiмiн жүргізудi техникалық қамтамасыз етудi жүзеге асыру.

1. Введение
Акционерное общество "Национальные информационные технологии" (далее - Общество) создано в соответствии с  постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 апреля 2000 года N 492 "О развитии единого информационного пространства в Республике Казахстан и создании закрытого акционерного общества "Национальные информационные технологии" со 100 % долей участия государства в уставном капитале. Этим же постановлением Общество определено, как, уполномоченная организация по созданию и организации взаимодействия государственных информационных систем.
Постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 октября 2000 года N 1501 "О вопросах информатизации государственных органов" Общество было реорганизовано путем присоединения к нему закрытого акционерного общества "Центр межбанковских и финансовых телекоммуникаций". В соответствии с  Постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июля 2003 года N 724 права владения и пользования государственным пакетом акций Общества осуществляются Агентством Республики Казахстан по информатизации и связи.
Постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2004 года N 44 "О Национальном операторе в сфере информатизации" Общество определено Национальным оператором в сфере информатизации. Объявленный уставный капитал - 610 млн. тенге.
Во исполнение пункта 1  статьи 90 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" и на основании приказа Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи (единственного акционера) от 21 сентября 2004 года N 202-П закрытое акционерное общество "Национальные информационные технологии" преобразовано в акционерное общество "Национальные информационные технологии". Государственная перерегистрация Общества была произведена 1 октября 2004 года Департаментом юстиции г. Астаны (регистрационный номер 9223-1901-АО).
Основными функциями Общества, как Национального оператора в сфере информатизации, определены:
обеспечение взаимодействия государственных информационных систем, их интегрируемость в мировые информационные системы и информационные ресурсы;
осуществление сопровождения и эксплуатации межведомственных государственных информационных систем;
обеспечение организации технических условий для доступа физических и юридических лиц к общедоступным государственным информационным ресурсам с целью удовлетворения их информационных потребностей;
осуществление технического обеспечения ведения государственного регистра информационных ресурсов и информационных систем.

Қоғамды басқару құрылымы "Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының  33 және   34-баптарына  сәйкес құрылған:
жоғарғы орган - акционерлердiң жалпы жиналысы;
басқару органы - директорлар кеңесi;
алқалық атқарушы орган - басқарма;
бақылаушы орган - аудит секторы.
Дара басшылық пен алқалық басқару қағидаттарын ұштастыра отырып, Қоғам қызметiне жалпы басшылықты Басқарма Төрағасы жүзеге асырады.
Қоғамның еншiлес және мүдделес мекемелерi жоқ.
Алға қойған мiндеттердi тиiмдi және сапалы орындау, Ұлттық оператордың функциялары мен өкiлеттiктерiн iске асыру мақсатында 2005 жылдың сәуiрiнен бастап Қоғамның мынадай негiзгi бөлiмшелердi қамтитын жаңа құрылымы енгiзiлдi (1-сурет):
1-сурет Қоғамның құрылымы
Қоғам құрылымы
Ішкі аудит қызметі <----------------Директорлар кеңесі
(1 бір.)                               |
v
Басқарма төрағасы
|
|
_____________________________________|________________________
|                |                    |         |              |
v                v                    |         v              v
Вице Президент    Вице Президент               |   Вице Президент  Атқарушы
|                |                    |         |         директор
|                |                    |         |              |
v                v                    v         |              v
Жобаларды басқару   Ақпараттық жүйелерге     Бухгалтерия |       Мемлекеттік
департаменті     сервистік қызмет көрсету  (7 бір)    |       сатып алу
- Жобалы менеджмент департаменті                         |       бөлімі
секторы             - Сервистік қызмет                   |       (3 бір.)
-ЭҚА бөлімі         көрсетуді ұйымдастыру    Кадр қызметі|
-"Жеке тұлғалар"    басқармасы                (2 бір.)   |       Жалпы бөлім
МДҚ бөлімі          - Салық комитеттерінің               |       (17 бір.)
-"Заңды тұлғалар"   ақпараттық жүйелерін     Құқықты     |
МДҚ бөлімі          әкімшіліктендіру бөлімі  қамтамасыз  |       Баспасөз
-Атаулы тіркелім    - Сервистік жүйелі-      ету (2 бір.)|       қызметі
-"Жылжымайтын мүлік техникалық қызмет                    |       (1 бір.)
тіркелімі"          көрсету бөлімі           Мемлекеттік |
МДҚ бөлімі (19 бір) - Ақпараттық жүйелерді   құпияларды  |
әкімшіліктендіру секторы қорғау      |
(53 бір)             жөніндегі   |
бөлімше     |
(1 бір.)    |
Ведомствоаралық     Телекоммуникациялар                  |
ақпараттық             департаменті                      |
жүйелерді           -БҚО жобасын басқару                 |
сүйемелдеу          бөлімі                               v
департаменті        -Деректерді беру желісі       "Электронды үкіметтің"
-ЭҚА БЖ ендіру      бөлімі                       технологияларын дамыту
және сүйемелдеу     -ЖАЖ бөлімі                      департаменті
бөлімі              -KZ доменін басқару          "Электронды үкіметтің"
-"Жеке тұлғалар"    секторы (17 бір.)            технологиялары бөлімі
МДҚ ендіру және                                  "Электронды үкіметтің"
сүйемелдеу бөлімі                                портал бөлімі
-Үлгілік ақпарат-                                - Растайтын орталық
тық жүйелерді                                    Ақпараттық ресурстарды
сүйемелдеу бөлімі                                қорғауды ұйымдастыру
-WEB-сайттарды                                   секторы (18 бір.)
дамыту және
сүйемелдеу бөлімі
-"Жылжымайтын"
мүлік тіркелімі
(45 бір.)
Методологиялар        Алматы филиалы
департаменті        -Жүйелі-техникалық
-Методологиялар     қызмет көрсету бөлімі
және нормативтік    -Ақпараттық жүйелерді
құжаттамалар        жобалау және
бөлімі              әкімшіліктендіру
-Бағдарламалық      бөлімі (28 бір.)
өнімдерді
сүйемелдеу              Экономика және
бөлімі              маркетинг департаменті
-Мемлекеттік               (9 бір.)
тіркелімді
сүйемелдеу          15 Өңірлік орталықтар
бөлімі                     (193 бір.)
-Оқытып-үйрету
секторы (17 бір.)   Құрылыс маркетинг
секторы (2 бір.)
Жүктелген мiндеттерi мен басқаруды жақсарту және құрылымдық бөлiмшелердiң арасында өзара iс-қимыл жасауды қамтамасыз ету үшiн Қоғам құрамында мынадай өндiрiс бөлiмшелерi құрылды: ақпараттық жүйелерге сервистiк қызмет көрсету департаментi, ведомствоаралық ақпараттық жүйелердi сүйемелдеу департаментi, жобаларды басқару департаментi, методологиялар департаментi, телекоммуникациялар департаментi, "электрондық үкiметтiң" технологияларын дамыту департаментi, өңiрлiк орталықтар (Алматы филиалы және 15 өңiрлiк орталықтар).
Өңiрлiк орталықтар компьютерлiк, желiлiк және шеткерi жабдықтарға сервистiк жүйелiк-техникалық қызмет көрсету мен жөндеудi, ақпараттық жүйелердi сүйемелдеу және оларға әкiмшiлiк етудi жүзеге асырады, сондай-ақ орталықтандырып жасасқан шарттарға сәйкес телекоммуникациялық қызметтер көрсетедi.
Орталық аппарат әкiмшiлiк басқару блогiн бiлдiредi (2-сурет), ол Қоғамда жалпы басшылықты жүзеге асырады.
Орталық аппарат даму стратегиясын, перспективалық және ағымдағы жоспарларын әзiрлейдi, халықаралық ұйымдармен, мемлекеттiк емес құрылымдармен және мемлекеттiк органдармен, өзара iс-қимыл жасаған кезде Қоғам мүддесiн бiлдiредi, акционерге, директорлар кеңесiне басқадай бақылаушы органдарға қаржылық және өндiрiстiк есептi ұсынуды қамтамасыз етедi.
Ішкі
аудит <--------- Директорлар Кеңесі
қызметі                      |
|
v
-------------------------   Басқарма
|                        /   Төрағасы   \
|                       /      / \       \
|                      /      /   \       \
|                     v      v     v       v
|               Вице-   Вице-     Вице-     Атқарушы
|             Президент Президент Президент директор
|
|                                          Мемлекеттік
|                                           сатып алу
|                                            бөлімі
|
|                                            Экономика
v                                          және маркетинг
Бухгалтерия                                   департаменті
Кадр қызметі                                      Жалпы
секторы                                           бөлім
Құқықты
қамтамасыз
ету секторы
Мемлекеттік
құпияларды
қорғау
жөніндегі
бөлімше                2-сурет. Орталық аппараттың құрылымы.
Баспасөз
қызметі

Структура управления Обществом построена в соответствии со статьями  33  и  34 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах":
высший орган - общее собрание акционеров;
орган управления - совет директоров;
коллегиальный исполнительный орган - Правление;
контрольный орган - служба внутреннего аудита.
Общее руководство деятельностью Общества осуществляет председатель Правления, сочетая принципы единоначалия и коллегиальности управления.
Общество не имеет ни дочерних и ни аффилиированных предприятий.
В целях эффективного и качественного выполнения поставленных задач, реализации функций и полномочий Национального оператора, улучшения управляемости и взаимодействия между структурными подразделениями Общества с апреля 2005 года введена новая структура Общества, включающая следующие основные подразделения (рисунок 1):
Структура Общества
Служба внутреннего <-------------  Совет Директоров
аудита (1 ед.)                          |
v
Председатель Правления
|
________________________________|_______________________
|                  |             |         |             |
v                  v             |         v             v
Вице-Президент         Вице-Президент       |   Вице-Президент  Исполнительный
|                    |                |            |       директор
|                    |                |            |          |
v                    v                v            |          v
Департамент           Департамент       Бухгалтерия       |        Отдел
управления проектами  сервисного          (7 ед.)         |    государственных
- Сектор проектного   обслуживания                        |        закупок
менеджмента           информационных      Сектор          |        (3 ед.)
- Отдел ЭДО           систем             кадровой         |
- Отдел ГБД           - Управление        службы          |      Общий отдел
"Физические лица"     организации         (2 ед.)         |        (17 ед.)
- Отдел ГБД           сервисного                          |
"Юридические лица"    обслуживания        Сектор          |      Пресс-служба
- Отдел ГБД           - Отдел адми-      правового        |        (1 ед.)
"Адресный регистр"    нистрирования     обеспечения       |
- Отдел ГБД           информационных      (2 ед.)         |
"Регистр              систем                              |
недвижимости"         налоговых         Подразделение     |
(19 ед.)              комитетов           по защите       |
- Отдел          государственных    |
Департамент           сервисного          секретов        |
сопровождения         системно-            (1 ед.)        |
межведомственных      технического                        |
информационных        обслуживания                        v
систем                - Сектор адми-         Департамент развития технологий
- Отдел внедрения     нистрирования            "электронного правительства"
и сопровождения       информационных         - Отдел технологий
ЕСЭДО                 систем                 "электронного правительства"
- Отдел внедрения     - Сектор               - Отдел портала
и сопровождения       технического           "электронного правительства"
ГБД "Физические       обслуживания           - Удостоверяющий центр
лица"                 (53 ед.)               - Сектор организации защиты
- Отдел                                      информационной инфраструктуры
сопровождения         Департамент                      (18 ед.)
типовых               телекоммуникаций
информационных        - Отдел
систем                управления
- Отдел развития      проектом ЕТС
и сопровождения       - Отдел сетей
WЕВ-сайтов            передачи данных
- Отдел               - Отдел ЛВС
операционных          - Сектор управ-
систем и СУБД         ления доменом
(45 ед.)              KZ (17 ед.)
Департамент           Алматинский филиал
методологии           - Отдел системно-
- Отдел методологии   технического
и нормативной         обслуживания
документации          - Отдел адми-
- Отдел               нистрирования и
тестирования          проектирования
программных           информационных
продуктов             систем (28 ед.)
- Отдел
сопровождения         Департамент
государственного      экономики и
регистра              маркетинга
- Сектор обучения     (9 ед.)
(17 ед.)
15 региональных
Центров (193 ед.)
Сектор мониторинга
строительства
(2 ед.)
Рис. 1 Структура Общества
Для обеспечения возложенных функций и улучшения управляемости взаимодействия между структурными подразделениями в составе Общества образованы следующие производственные подразделения: департамент сервисного обслуживания информационных систем, департамент сопровождения межведомственных информационных систем, департамент управления проектами, департамент методологии, департамент телекоммуникаций, департамент развития технологий "электронного правительства", территориальные подразделения (Алматинский филиал и 15 региональных центров). Территориальные подразделения осуществляют сервисное системно-техническое обслуживание и ремонт компьютерного, сетевого и периферийного оборудования, сопровождение и администрирование информационных систем, а также оказывают телекоммуникационные услуги, в соответствии с централизовано заключенными договорами.
Центральный аппарат представляет собой административный блок управления (рисунок 2), который осуществляет общее руководство Обществом.
Служба
внутреннего <--------- Совет Директоров
аудита                       |
|
v
-------------------------  Председатель
|                        /   Правления   \
|                       /     / \        \
|                      /     /   \        \
|                     v     v     v        v
|               Вице-   Вице-     Вице-     Исполнительный
|             Президент Президент Президент    директор
|
v
Бухгалтерия                Департамент             Отдел
экономики и         государственных
Сектор кадровой            маркетинга             закупок
службы
Общий отдел
Сектор правового
обеспечения                                    Пресс-служба
Подразделение по
защите
государственных
секретов
Рис. 2 Структура центрального аппарата.
Центральный аппарат разрабатывает стратегию, перспективные и текущие планы развития, представляет интересы Общества при взаимодействии с государственными органами, негосударственными структурами и международными организациями, обеспечивает предоставление финансовой и производственной отчетности акционеру, совету директоров и другим контролирующим органам.

Қоғам қызметкерлерiнiң тiзiмдiк саны 2005 жылғы 1 қаңтарға 294 қызметкердi құрады.
Жоспарланған жұмыс көлемiн орындау мақсатында қызметкерлердiң штат санын 2006 жылы - 460 бiрлiкке дейiн, 2007 жылы - 500 бiрлiкке дейiн және 2008 жылы 550 бiрлiкке дейiн ұлғайту жоспарланып отыр.
Бизнес, жоспарлау және есеп берудi бiр ұстанымда жүргiзудi, сондай-ақ не өкiлдiк болып не филиал болып табылмайтын өңiрлiк бөлiмшелердiң азынаулақтығын (10 адамға дейiн) ескере отырып қамтамасыз ету үшiн, Қоғамда орталықтан басқару моделi қолданылады.
2. Нарықты талдау (қызмет салалары)
Әлемде де және сол сияқты Қазақстанда да ақпараттық технологиялардың бәсекелестiкке қабiлеттi және цифрлық экономикаға кiру туралы мәселелерiн шешу негiзгi фактор болып тұр. Сондықтан нарықтың бұл саласының дамуы, экономиканың өсуi мен жоғарғы деңгейдегi жұмыспен қамту мәселесiн шешуде елге маңызды болып табылады.
Ағымды кезеңде, Қазақстанда ақпараттық технологиялар нарығының дамуы бастапқы сатысында тұр. Ақпараттық технологиялар нарығының тұрақты құрылымдары мен бөлiктерiнiң жоқ екендiгiн атап өту қажет. Әдетте, талдаушылар оны келесi негiзгi бағыттағы құрылымдарға бөледi: компьютерлiк жабдықтар нарығы; бағдарламалық қамтамасыз ету нарығы; консалтингтiк және ақпараттық технологиялар саласындағы қызмет көрсету нарығы. Ақпараттық технологиялар нарығын бөлiктерге бөлудiң басқа да жолдары болуы мүмкiн. Қоғам, компьютерлiк жабдықтарды өндiру мен сату және бағдарламалық қамтамасыз етудi жасаумен шұғылданбайды, және қазiргi кезеңде, мемлекеттiк органдарға ақпараттық технологиялар саласында қызмет көрсету нарығында өзiн тұғырландырады.
Ақпараттық технологияларды мемлекеттiк секторға ендiру, бiрiншi кезекте "электрондық үкiмет" инфрақұрылымын қалыптастырудың мемлекеттiк бағдарламасын (бұдан әрi - Мемлекеттiк бағдарлама) iске асыру қажеттiлiгiмен анықталады.
Тұтастай алғанда мемлекеттiк органдардың (қолданыстағы және жоспардағы) ақпараттық жүйелерiн олардың нысанына қарай мынадай тәртiпте жiктеуге болады:
1) жалпымемлекеттiк жүйелер;
2) мемлекеттiк деректер базасы;
3) қаржылық жүйелер;
4) экономиканың сала жүйелерi;
5) әлеуметтік саланың жүйелерi;
6) құқық және құқық қорғау ақпараты жүйелерi;
7) мемлекеттiк органдардың әкiмшiлiк-басшылық қызметiн қамтамасыз ету жүйелерi;
8) қамтамасыз ету жүйелерi.
2005 жылғы 1 маусымға мемлекеттiк органдардың ақпараттық ресурстары мен ақпараттық жүйелерiнiң Мемлекеттiк тiркелiмiнде 202 деректер базасы, 178 бағдарламалық өнiмдер, 25 web-сайттар және 9 деректер беру желiсi тiркелген.
Деректер базасы қазiргi заманғы (Oracle, Infomix, Microsoft SOL Server, Lotus Notes) қолданыла отырып құрылады. Мұнымен қатар қолданыстағы жергiлiктi мiндеттер немесе ескi буындағы аспаптық құралдарда iске асырылған мiндеттер кешенi де қатар орын алып келедi.
Неғұрлым инфрақұрылымды дамыған қолданыстағы ақпараттық жүйелер салық және кеден комитеттерiнiң, қазынашылықтың, зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтың ақпараттық жүйелерi болып қала бередi. Олармен қатар "Республикалық бюджеттi жоспарлау", "Мемлекеттiк қызметшi мамандарын басқару (КБАЖ)", "Мемлекеттiк меншiктi басқару", "Жеке куәлiк және төлқұжат беру жүйелерi" сайлаудың автоматтандырылған "Сайлау" және басқа да сол сияқты ақпараттық жүйелерi жұмыс жасайды. Ақпараттық жүйелерiнiң тұтастай қатары, оның iшiнде Мемлекеттiк бағдарлама шеңберiндегi жобалар әзiрлеу сатысында тұр.
Бiрқатар мемлекеттiк органдарда Қоғаммен қатар ақпараттық жүйелердi сүйемелдеу: Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi "Қаржы жүйелерiн ақпараттандыру орталығы" АҚ, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi "Ақпараттық құқық орталығы" РМК, Қазақстан Республикасы Жер ресурстары агенттiгi ҒӨО, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi "Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталығы" РМҚК, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi "Қазақстандық банкаралық есеп айырысу" және "Банкiлiк сервистiк бюросы" РМК, және т.б. ведомствоға қарасты ұйымдармен жүзеге асырылады. Бiр мезгiлде бiрқатар министрлiктерде осындай ведомствоға қарасты орталықтары жоқтығымен қоса, орталық аппараттарында қажеттi ақпараттық технологиялар саласының бөлiмшелерi жоқ екендiгiн атап өту керек.
Әртүрлi қатынас, ведомстволық мүдделер, мемлекеттiк органдарда ақпараттық технологияларды ендiру қарқынына күмәнсiз керi ықпал етедi.
Мемлекеттiк бағдарламаның iске асырылуының ретiне қарай Қоғам ведомствоаралық және үлгiлiк ақпараттық жүйелердi пайдалануды бiр жерге жинауға, өздерiнiң ақпараттық технологиялық бөлiмшелерi жоқ мемлекеттiк органдарда ақпараттық жүйелердiң құрылуына қатысуға, мемлекеттік органдарда ақпараттық жүйелердi құрған кезде бiрыңғай техникалық үйлестiрудi жүзеге асыруға ниет бiлдiрiп отыр.
Осылайша, ағымдағы кезең дамуынан бастап Қоғам мемлекеттiк органдардың ақпараттандыру саласындағы электрондық үкiметтiң инфрақұрылымын iске асыруда, ведомствоаралық және үлгiлiк ақпараттық жүйелердi сүйемелдеуде және дамытуда, ведомстволық ақпараттық ресурстар мен жүйелердi құрған және пайдаланған кезде мемлекеттiк органдар үшiн әдiстемелiк және технологиялық көмек көрсететiн базалық ұйым ретiнде өзiн тұғырландырады.
Бұл ретте Қоғамның қызметi, компьютерлiк және бағдарламалық қамтамасыз етудi жеткiзiп берушi, ақпараттық жүйелердi әзiрлеуге тапсырыс берушi ретiнде көбiне мемлекеттiк органдардың функцияларымен байланысты. Барлық жұмыстар шарттық негiзде жүзеге асырылады.

Списочная численность работников Общества на 1 января 2005 года составила 294 сотрудника.
В целях выполнения запланированных объемов работ планируется увеличение штатной численности сотрудников до 460 единиц в 2006 году, до 500 единиц в 2007 году и до 550 единиц в 2008 году.
Для обеспечения единого принципа ведения бизнеса, планирования и отчетности, а также, учитывая малочисленность (до 10 чел.) территориальных подразделений не являющихся ни филиалами, ни представительствами, в Обществе используется централизованная модель управления.
2. Анализ рынка (сферы деятельности)
Информационные технологии как в мире так и в Республике Казахстан становятся одним из ключевым фактором в решении вопроса о конкурентоспособности и вхождения в цифровую экономику. Поэтому развитость этого рынка является решающим для страны, провоцируя сильный экономический рост и высокую занятость.
На текущем этапе становление рынка информационных технологий в Республике Казахстан находится на начальном этапе. Следует отметить, что устойчивой структуризации и сегментации рынка информационных технологий не существуют. Аналитики обычно структурируют его по следующим базовым направлениям: рынок компьютерного оборудования; рынок программного обеспечения; рынок консалтинга и услуг в сфере информационных технологий. Возможны и другие подходы к сегментации рынка информационных технологий.
Общество на данном этапе не занимается производством и поставкой компьютерного оборудования и разработкой программного обеспечения, и позиционирует себя на рынке оказания услуг в сфере информационных технологий в основном только государственным органам.
Внедрение информационных технологий в государственный сектор в первую очередь определяется необходимостью реализации  Государственной программы формирования инфраструктуры "электронного правительства" (далее - Государственная программа).
В целом, информационные системы государственных органов (действующие и планируемые) можно классифицировать по их назначению в следующем порядке:
общегосударственные системы;
государственные базы данных;
финансовые системы;
отраслевые системы экономики;
системы социальной сферы;
системы правовой и правоохранительной информации;
системы обеспечения административно-управленческой деятельности государственных органов;
обеспечивающие системы.
На 1 июня 2005 года в Государственном регистре информации ресурсов и информационных систем государственными органами зарегистрированы 202 баз данных, 178 программных продуктов, 25 web-сайтов и 9 сетей передач данных.
Базы данных создаются с использованием современных систем управления (Oracle, Informix, Microsoft SQL Server, Lotus Notes). Наряду с этим продолжают решаться некоторые локальные задачи или комплексы задач, реализованные инструментальными средствами старого поколения.
Наиболее инфраструктурно развитыми действующими информационными системами продолжают оставаться информационные системы налогового и таможенного комитетов, казначейства, государственного центра по выплате пенсий. Наряду с ними работают информационные системы такие, как "Планирование республиканского бюджета", "Управление кадрами государственной службы (ИСУК)", "Управление госсобственностью", "Система выдачи удостоверений и паспортов", автоматизированная информационная система выборов "Сайлау" и др. На стадии разработки находится целый ряд информационных систем, в том числе проекты в рамках Государственной программы.
Сопровождение информационных систем в ряде государственных органов наряду с Обществом осуществляется подведомственными организациями: АО "Центр информатизации финансовых систем" Министерства финансов Республики Казахстан, РГП "Информационный правовой центр" Министерства внутренних дел Республики Казахстан, НПЦ Агентства Республики Казахстан по земельным ресурсам, РГКП "Государственный центр по выплате пенсий" Министерства труда и социальной защиты Республики Казахстан, РГП "Казахстанским центром межбанковских расчетов" и РГП "Банковское сервисное бюро" Национального Банка Республики Казахстан и др. Одновременно следует отметить, что целый ряд министерств не имеют не только таких подведомственных центров, но и необходимых подразделений в сфере информационных технологий в центральном аппарате.
Следует отметить, что разобщенность, узковедомственные интересы, несомненно, сказываются на темпах внедрения информационных технологий в государственных органах.
По мере реализации Государственной программы Общество намерено сосредотачиваться на эксплуатации межведомственных и типовых информационных систем, участвовать в создании информационных систем государственных органов, не имеющих своих ИТ подразделений, осуществлять единую техническую координацию при создании информационных систем государственными органами.
Таким образом, исходя из текущего этапа развития, Общество позиционирует себя в сфере информатизации государственных органов, реализации инфраструктуры электронного правительства, как базовая организация, которая призвана сопровождать и развивать межведомственные и типовые информационные системы для государственных органов, оказывать технологическую и методологическую помощь при создании и эксплуатации ведомственных информационных ресурсов и систем. При этом деятельность Общества больше связана с функциями государственных органов, как заказчиков разработки информационных систем, поставки компьютерного и программного обеспечения. Все работы осуществляются на договорной основе.

2003 - 2005 жылдары арасында, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарын ақпараттандыру iс-шараларына республикалық бюджеттен шамамен 34 975 млн. теңге жұмсалды. Осы кезеңдегi, Қоғамның мемлекеттiк органдарды ақпараттандыру жөнiндегi көрсеткен қызметiнiң көлемi (мемлекеттiк органдарға сервистiк жүйелi-техникалық қызмет көрсету және сүйемелдеу қызметi бойынша және Мемлекеттiк бағдарлама шеңберiндегi жұмыстар) 1501,4 млн. теңгенi құрады. Сондықтан, Қоғамның нарықтың осы сегментiндегi үлесi барлығы 4,3 пайызды құрайды.
Банкаралық Қаржы Технологиялары Орталығы еншiсiнен қалған "Банктен" желiсiнiң негiзгi клиенттерiн 2003 жылы жоғалтуымен және осы желiнiң тозған телекоммуникациялық құралдарын бөлшектеуiнен Қоғаммен көрсетiлген телекоммуникациялық қызметтерiнiң төмендеуiнiң бет алысы бар. 2005 жылдың басындағы жай-күйi бойынша Қоғаммен қайталама провайдер сияқты Интернетке қол жеткiзу жөнiндегi қызметтер тек қана 750 клиентке (жеке және заңды тұлғаларға) берiлдi. Бұл қызмет бағытының ары қарай дамуы толықтай коммуникациялық құралдардың жаңғыртуысыз экономикалық мақсатқа сай емес.
3. Қоғамның 2003-2005 жылдардағы өндiрiстiк-қаржылық қызметiн талдау
Параграф   1. 2003 жылдың қорытындысы
2003 жыл бойы үш негiзгi бағытта жұмыстар жүзеге асырылды: Мемлекеттiк бағдарламаның iс-шараларын орындау, мемлекеттiк органдарға жүйелi-техникалық қызмет көрсету және телекоммуникациялық қызметтердi беру.
Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттiгiмен (бұдан әрi - Агенттiк) шарттар шеңберiнде Мемлекеттiк бағдарламаны iске асыру бойынша 2003 жылы Қоғаммен мынадай жұмыстар орындалды, олар:
жиырма мемлекеттiк органдарда электронды құжат айналымының бiрыңғай жүйесi (бұдан әрi - ЭҚАБЖ) бойынша бiрiншi кезекте ендiру және ЭҚАБЖ екiншi кезекте құру жөнiндегi ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргiзу;
ЭҚАБЖ және "Жеке тұлға" Мемлекеттiк дерекқорлары (бұдан әрi - МДҚ) жобаларын басқару;
"Мемлекеттiк органдардағы ақпаратты-телекоммуникациялық ресурстарының Мемлекеттiк тiркелiмi" ақпараттық жүйелерiн сүйемелдеу және дамыту жөнiндегi жұмыстары;
Дүниежүзiлiк сауда ұйымының (ДСҰ) және Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттiгiнiң веб-сайтын дамыту;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң веб-сайтын сүйемелдеу және дамыту;
Мемлекеттiк бағдарлама шеңберiнде пайдаланатын техникалық құралдарға қызмет көрсету.
2003 жылы мемлекеттік органдардың қарауға ұсынылған ақпараттық жобалары мен техникалық ерекшелiктерiне сараптама жүргiзiлдi.
2003 жылы Қоғам Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Салық комитетiне қызмет көрсету және оны сүйемелдеу компьютерлiк, желiлiк және перифериялық жабдықтау жөнiндегi ұзақ мерзiмдi шарттың мiндеттемелерi бойынша жұмыстардың орындалуын жалғастырды.
Жыл iшiнде Қоғам сонымен қатар 500-ден астам клиентке телекоммуникациялық (Интернет, электронды пошта, Блумберг) қызмет көрсетулер ұсынды.

На мероприятия по информатизации государственных органов Республики Казахстан за 2003-2005 годы из республиканского бюджета было направлено около 34 975 млн. тенге. Объем услуг, оказанных Обществом по информатизации государственных органов (работы, в рамках Государственной программы и услуг по сервисному системно-техническому обслуживанию и сопровождению технических средств госорганов) за этот же период составил 1501,4 млн. тенге. Следовательно, доля Общества на данном сегменте рынка составляет всего 4,3 процента.
Оказание Обществом телекоммуникационных услуг продолжает иметь тенденцию к снижению, в связи с потерей в 2003 году основных клиентов сети "Банкнет" доставшегося в наследство от ЦМФТ и демонтажом устаревшего телекоммуникационного оборудования этой сети. По состоянию на начало 2005 года Обществом предоставлены телекоммуникационные услуги по доступу в Интернет, как вторичным провайдером, только 750 клиентам (физическим и юридическим лицам). Дальнейшее развитие этого направления деятельности без полного обновления коммуникационного оборудования экономически нецелесообразно.
3. Анализ производственно-финансовой Деятельности Общества
за 2003-2005 годы
§ 1. Итоги 2003 года
В течение 2003 года работы осуществлялись но трем основным направлениям: выполнение мероприятий  Государственной программы, системно-техническое обслуживание государственных органов и предоставление телекоммуникационных услуг.
В рамках договоров с Агентством Республики Казахстан по информатизации и связи (далее - Агентство) по реализации Государственной программы в 2003 году Обществом согласно отчетам выполнены следующие работы:
внедрение программного обеспечения первой очереди единой системы электронного документооборота (ЕСЭДО) в двадцати государственных органах и проведение научно-исследовательских работ по созданию второй очереди ЕСЭДО;
управление проектами создания ЕСЭДО и Государственной базы данных (далее - ГБД) "Физические лица";
работы по сопровождению и развитию информационных систем "Государственный регистр информационно-телекоммуникационных ресурсов государственных органов";
развитие веб-сайта Всемирной торговой организации (ВТО) и Aгентства РК по информатизации и связи;
сопровождение и развитие веб-сайта Правительства Республики Казахстан;
обслуживание технических средств, эксплуатируемых в рамках Государственной программы.
В течение 2003 года проводились технические экспертизы представленных на рассмотрение информационных проектов и технических спецификаций государственных органов.
В 2003 году Общество продолжало выполнение работ по обязательствам долгосрочного договора по техническому обслуживанию и сопровождению компьютерного, сетевого и периферийного оборудования Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан.
В течение года Обществом также предоставлялись телекоммуникационные услуги более 500 клиентам (Интернет, электронная почта, Блумберг).

Есептi жылдың 4-шi тоқсанында Қоғамның қаржылық жай-күйiн жақсарту мақсатында (2003 жылдың 9 айының қорытындысы бойынша 111 млн. теңге соммасында залал алды), өндiрiлмейтiн шығыстарды қысқарту арқылы шығыстарды оңтайландыру, сондай-ақ шығындарды жұмсауға қатаң бақылау қою іс-шаралары жүргiзiлдi.
Нәтижесiнде қаржылық-шаруашылық қызметтiң 2003 жылғы 4-тоқсанының қорытындысы бойынша Қоғам 15,4 млн. теңге сомасында таза табыс алды.
Тұтастай алғанда 2003 жылы 443,7 млн. теңге сомасында табыс тапты, оның iшiнде негiзгi қызметтiң табысы - 432 млн. теңгенi, негiзгi емес қызмет 11,7 млн. теңгенi құрады.
Негiзгi қызметтен табыстың құрылымы мынадай жағдайда жинақталды:
телекоммуникациялық қызметтерден - 45,5 млн. теңге;
бағдарламалы-аппараттық құралдарды жүйелi-техникалық қызмет көрсетуден және мемлекеттiк органдардың ақпараттық жүйелерiн сүйемелдеуден - 186 млн. теңге;
Мемлекеттiк бағдарламаны iске асыру бойынша жұмыстардан 167,6 млн. теңге;
оның iшiнде:
1) "Мемлекеттiк органдардың ақпараттық инфрақұрылымын сүйемелдеу" 500 бюджеттiк бағдарламасы бойынша - 10,9 млн. теңге;
2) "Заңды тұлғалар" Мемлекеттiк дерекқорларын құру" 602 бюджеттiк бағдарламасы бойынша - 11,8 млн. теңге;
3) "Мемлекеттiк органдардың ЭҚАБЖ" 604 бюджеттiк бағдарламасы бойынша - 87 млн. теңге;
4) 605 бюджеттiк бағдарламасы бойынша "Мемлекеттiк органдардың ақпараттық инфрақұрылымын құру" - 26 млн. теңге;
5) "Ақпаратты-телекоммуникациялық ресурстар жай-күйiнiң мониторинг жүйесiн құру" 606 бюджеттiк бағдарламасы бойынша - 21 млн. теңге;
6) "Электрондық мәліметтер алмасу стандарттарын құру" 607 бюджеттiк бағдарламасы бойынша - 10,9 млн. теңге.
басқадай - 32,9 млн. теңге.
2003 жылы Қоғам 539,3 млн. теңге сомасында шығыстар жүргiздi.
Шығыстар құрылымы былайша қалыптасты:
сатылған дайын өнiмнiң (тауарлардың, жұмыстардың қызметтердің) өзiндiк құны - 405,5 млн. теңге;
кезең шығыстары - 128,8 млн. теңге;
негiзгi емес қызмет шығыстары - 5,1 млн. теңге.
Тұтастай алғанда 2003 жылдың қорытындысы бойынша Қоғам 95,6 млн. теңге мөлшерiнде залалға түстi.
Залалға түсудiң негiзгi себептерi:
1) телекоммуникациялық қызметтiң олармен жеке телекоммуникациялық желiлерін құруға немесе басқа провайдерлерге (Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi, Қазақстан Республикасы Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталығы, Қазақстан Республикасы Статистика агенттiгi) көшуiне байланысты клиенттердiң бұлардан жаппай кетуінен телекоммуникациялық қызмет көрсетулерден түсетiн кiрiстiң 3 есе төмендеуi;
2) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Салық комитетiмен жасасқан шарт бойынша соманың 2003 жылға 28,0 млн. теңгеге қысқартылуы.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiмен бастапқы МКМ N 1809/1 шарты 2001 жылғы 24 қазанда 3 жыл мерзiмге жасасты.
Осы шартқа сәйкес 2003 жылға ҚҚС ескере отырып 241,6 млн. теңге көзделді. Дегенмен 2003 жылғы 18 наурыздағы N 2 қосымша келiсiмiмен шарттың сомасы ҚҚС ескере отырып 213,6 млн. теңгеге өзгертiлдi;

В 4 квартале отчетного года с целью улучшения финансового состояния Общества (по итогам 9 месяцев 2003 года получен убыток в сумме 111 млн. тенге), были проведены мероприятия в части оптимизации расходов за счет сокращения непроизводительных расходов, а также установления жесткого контроля над расходованием затрат.
В результате по итогам финансово-хозяйственной деятельности за 4 квартал 2003 года Обществом был получен чистый доход в сумме 15,4 млн. тенге.
В целом за 2003 год получено доходов в сумме 443,7 млн. тенге, в том числе доходы от основной деятельности составили 432 млн. тенге, от неосновной деятельности - 11,7 млн. тенге.
Структура доходов от основной деятельности сложилась следующим образом:
от телекоммуникационных услуг - 45,5 млн. тенге;
от системно-технического обслуживания программно-аппаратных средств и сопровождения информационных систем государственных органов - 186 млн. тенге;
от работ по реализации  Государственной программы - 167,6 млн. тенге;
из них:
1) по бюджетной программе 500 "Сопровождение информационной инфраструктуры государственных органов" - 10,9 млн. тенге;
2) по бюджетной программе 602 "Создание Государственной базы данных "Физические лица" - 11,8 млн. тенге;
3) по бюджетной программе 604 "Создание ЕСЭДО государственных органов" - 87 млн. тенге;
4) по бюджетной программе 605 "Создание информационной инфраструктуры государственных органов" - 26 млн. тенге;
5) по бюджетной программе 606 "Создание системы мониторинга состояния информационно-телекоммуникационных ресурсов" - 21 млн. тенге;
6) по бюджетной программе 607 "Создание стандартов электронного обмена данными" - 10,9 млн. тенге.
прочие - 32,9 млн. тенге.
За 2003 год Обществом произведено расходов на сумму 539,3 млн. тенге. Структура расходов сложилась следующим образом:
себестоимость реализованной продукции (товаров, работ, услуг) - 405,5 млн. тенге;
расходы периода - 128,8 млн. тенге;
расходы от неосновной деятельности - 5,1 млн. тенге.
В целом за 2003 год Обществом получен убыток в размере 95,6 млн. тенге.
Основными причинами получения убытка являются:
1) снижение доходов от телекоммуникационных услуг в 3 раза, которое произошло вследствие оттока клиентов в связи с построением ими собственных телекоммуникационных сетей или перехода к другим провайдерам (Национальный Банк Республики Казахстан, Государственный центр по выплате пенсий Республики Казахстан, Агентство Республики Казахстан по статистике);
2) сокращение суммы на 2003 год по договору с Налоговым комитетом Министерства финансов Республики Казахстан на 28,0 млн. тенге. Первоначально, договор N МГД 1809/1 с Министерством государственных доходов РК был заключен 24 октября 2001 года сроком на 3 года. В соответствии с этим договором, на 2003 год была предусмотрена сумма 241,6 млн. тенге с учетом НДС. Однако, в соответствии с дополнительным соглашением N 2 от 18 марта 2003 года сумма договора была изменена на 213,6 млн. тенге с учетом НДС.

3) Мемлекеттiк бағдарлама шеңберінде Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттiгiмен жасасқан шарттар бойынша кейбір iс-шаралардың орындалу мерзiмi көшiрiлдi.
Қоғамның шығынды қызметiне байланысты 2003 жылғы қорытындылар бойынша 6,6 млн. теңге көлемiнде жоспарланған акциялардың мемлекеттiк пакетiне дивиденттер аудару мен төлеу жүзеге асырылған жоқ. 2003 жыл бойы бюджетке салықтар және басқа да төлемдер жалпы сомаға 92,6 млн. теңге төлендi, оның iшiнде:
- әлеуметтiк салық - 26,9 млн. теңге;
- жеке тұлғалардан табыс салығы - 15,8 млн. теңге;
- ҚҚС - 42,3 млн. теңге;
- корпоративтiк табыс салығы - 4,5 млн. теңге;
- басқадай салықтар мен төлемдер - 3,1 млн. теңге.
Параграф   2. 2004 жылдың қорытындысы
2004 жылы жалпы орындалған жұмыстардың көлемi 541,5 млн. теңгенi құрады, оның iшiнде негiзгi қызмет бағыттары бойынша:
- мемлекеттiк органдардың құралдарына техникалық қызмет көрсету және жүйелердi сервистiк сүйемелдеу - 228,6 млн. теңге;
- телекоммуникациялық қызметтер көрсету - 34,7 млн. теңге.
Мемлекеттiк бағдарлама шеңберiнде орындалатын жұмыстар - 272,9 млн. теңге, оның iшiнде:
1) "Заңды тұлғалар" Мемлекеттiк дерекқорларын құру" 602 бюджеттiк бағдарламасы бойынша - 4 млн. теңге;
2) "Ақпараттандыру саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеу" 003 бюджеттiк бағдарламасы бойынша - 11,8 млн. теңге;
3) "Атаулы тiркелiм" Мемлекеттiк дерекқорларын құру" 005 бюджеттiк бағдарламасы бойынша - 24,6 млн. теңге;
4) "Мемлекеттiк органдардың ЭҚАБЖ құру" 007 бюджеттiк бағдарламасы бойынша - 99,2 млн. теңге;
5) "Мемлекеттiк органдардың ақпараттық инфрақұрылымын құру" 008 бюджеттiк бағдарламасы бойынша - 58,5 млн. теңге;
6) "Ақпаратты-телекоммуникациялық ресурстар жай-күйiнiң мониторинг жүйесiн құру" 009 бюджеттiк бағдарламасы бойынша 20,2 млн. теңге;
7) "Ведомствоаралық ақпараттық жүйелердiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету" 010 бюджеттiк бағдарламасы бойынша - 47,8 млн. теңге;
8) "Мемлекеттiк органдардың бiрiккен ақпараттық жүйелерiн құру" 011 бюджеттiк бағдарламасы бойынша - 6,8 млн. теңге;
басқадай жұмыстар мен қызметтерден - 5,3 млн. теңге.
Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттiгiмен шарттар шеңберiнде Мемлекеттiк бағдарламаны iске асыру бойынша Қоғаммен мынадай жұмыстар орындалды:
ақпараттандыру және байланыс саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулiк бөлiгiнде ақпараттық жүйелердi әзiрлеу құны мен жұмыс ауқымын бағалаудың әдiстеме жобасын және "Ақпараттандыру саласындағы стандарттау мен сертификаттау, метрологиялар проблемалары және ұлттық ақпараттық инфрақұрылымды құрудың" техникалық тапсырмасын әзiрлеу;
Мемлекеттiк дерекқорларын құру жобасы бойынша басқару және консалтингтiк қызметтер;
мемлекеттiк органдарда ЭҚАБЖ әкiмшiлендiру, мемлекеттiк органдардың ЭҚАБЖ мен мұрағаттарын құру жобасы бойынша басқару және консалтингтiк қызметтер;
ғылыми-техникалық құжаттамалар мен бағдарламалық кодтардың депозитариясын жүргiзу және жергiлiктi атқарушы органдардың ақпараттық ресурстары мен жүйелерiн есепке алуға байланысты, "ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердiң Мемлекеттiк тiркелiмiнiң" ақпараттық жүйелерiн сүйемелдеу және дамыту;
мемлекеттiк органдардың электрондық адрестер анықтамаларын сүйемелдеу, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң веб-сайтын техникалық сүйемелдеу, Интернет ресурстардың мониторингi, бағдарламалық кодтардың және нормативтiк-техникалық құжаттамалардың депозитариясын жүргiзу, Мемлекеттiк бағдарлама жобасы бойынша пайдаланатын жабдықтарға жүйелi-техникалық қызмет көрсету;
Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының бiрыңғай қорғалған мультисервистiк көлiктiк ортасын құру жөнiндегi (МО БКО) жобаны басқару және консалтингтiк қызметтер, TЭH, техникалық тапсырмасын әзiрлеу;
мемлекеттiк дерекқорлары үшiн жiктеулер жобаларын әзiрлеу.
Қазақстан Республикасының ақпараттық саясатын анықтайтын нормативтiк құжаттардың кейбiр жобаларын әзiрлеуге қатысу Қоғаммен қабылданды.

3) перенос сроков исполнения ряда мероприятий по заключенным договорам с Агентством в рамках Государственной программы.
В связи с убыточной деятельностью Обществом по итогам 2003 года не осуществлялось начисление и выплата дивидендов на государственный пакет акций, запланированных в размере 6,6 млн. тенге. В течение 2003 года уплачено в бюджет налогов и других платежей на общую сумму 92,6 млн. тенге, в том числе:
социальный налог - 26,9 млн. тенге;
подоходный налог с физических лиц - 15,8 млн. тенге;
НДС - 42,3 млн. тенге;
корпоративный подоходный налог - 4,5 млн. тенге;
прочие налоги и платежи - 3,1 млн. тенге.
§ 2. Итоги 2004 года
В 2004 году общий объем выполненных работ составил 541,5 млн. тенге, в том числе по основным направлениям деятельности:
сервисное сопровождение систем и техническое обслуживание оборудования государственных органов - 228,6 млн. тенге;
оказание телекоммуникационных услуг - 34,7 млн. тенге;
выполнение работ в рамках  Государственной программы - 272,9 млн. тенге;
из них:
1) по бюджетной программе 602 "Создание Государственной базы данных "Физические лица" - 4 млн. тенге;
2) по бюджетной программе 003 "Прикладные научные исследования в области информатизации" - 11,8 млн. тенге;
3) по бюджетной программе 005 "Создание государственных баз данных" (Адресный регистр) - 24,6 млн. тенге;
4) по бюджетной программе 007 "Создание ЕСЭДО государственных органов" - 99,2 млн. тенге;
5) по бюджетной программе 008 "Создание информационной инфраструктуры государственных органов" - 58,5 млн. тенге;
6) по бюджетной программе 009 "Создание системы мониторинга состояния информационно-телекоммуникационных ресурсов" - 20,2 млн. тенге;
7) по бюджетной программе 010 "Обеспечение функционирования межведомственных информационных систем" - 47,8 млн. тенге;
8) по бюджетной программе 011 "Создание интегрированной информационной системы государственных органов" - 6,8 млн. тенге.
от прочих работ и услуг - 5,3 млн. тенге.
В рамках договоров с Агентством по реализации Государственной программы Обществом выполнены следующие работы:
разработка технического задания по проекту "Создание национальной информационной инфраструктуры и проблем метрологии, стандартизации и сертификации в области информатизации" и методики оценки трудоемкости и стоимости разработки информационных систем в части прикладных научных исследований в области информатизации и связи;
управление и консалтинговые услуги по проектам создания Государственной базы данных;
администрирование ЕСЭДО в государственных органах, управление и консалтинговые услуги по проекту создания ЕСЭДО и архивов государственных органов;
сопровождение и развитие информационной системы "Государственный регистр информационных ресурсов и информационных систем", связанной с учетом информационных ресурсов и систем местных исполнительных органов и ведение депозитария программных кодов и научно-технической документации;
сопровождение справочника электронных адресов государственных органов, техническое сопровождение веб-сайта Правительства Республики Казахстан, мониторинг Интернет-ресурсов, ведение депозитария программных кодов и нормативно-технической документации, системно-техническое обслуживание оборудования эксплуатируемого по проектам Государственной программы;
разработка технического задания, ТЭО, консалтинговые услуги и управление проектом по созданию единой защищенной мультисервисной транспортной среды государственных органов (ETC ГО) Республики Казахстан;
разработка проектов классификаторов для государственных баз данных.
Общество приняло участие в разработке ряда проектов нормативных документов, определяющих информационную политику Республики Казахстан.

Агенттiктiң тапсырмасы бойынша мемлекеттiк органдардағы техникалық ерекшелiктерге және ақпараттық жобаларға техникалық сараптама жүргiзiлдi, Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2004 жылғы 10 қарашадағы N 1471  Жарлығымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасында "электрондық үкiметтi" қалыптастырудың 2005 - 2007 жылдарға арналған Мемлекеттiк бағдарламасына дайындық жүзеге асырылды.
2004 жыл бойы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Салық комитеттерiнiң өңiрлiк бөлiмшелерiнде және орталық аппараттың ақпараттық жүйелерiн әкiмшiлендiру мен сүйемелдеу техникалық құралдарға техникалық қызмет көрсету бойынша Қоғаммен (219,6 млн. теңге жалпы соммаға) қызметтер көрсетiлiп және жұмыстар жүзеге асырылды. 2004 жылы тамыздан бастап Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының аппаратты-бағдарламалық құралдары және телекоммуникациялық құралдарды әкiмшiлiктендiру сүйемелдеу бойынша (9 млн. теңге сомасына) жұмыстар жүргізілді.
Телекоммуникациялық (Интернет, электрондық пошта) қызметтер көрсету бойынша орындалған жұмыстардың көлемi 34,7 млн. теңге (2003 жылмен салыстырғанда 10,8 млн. теңгеге азайды) құрады. Жыл аяғындағы бұл қызмет бағытындағы клиенттер саны 750-ден астам заңды және жеке тұлғаларды құрады.
2004 жылы қаржы-шаруашылық қызметiнiң қорытындысы бойынша Қоғамның жалпы табысы жоспардағы 560,8 млн. теңгеден (97,8%) 548,3 млн. теңгенi құрады. 2003 жылымен салыстыру бойынша (443,7 млн. теңге) 23,6% өсiм құрады.
Негiзгi қызметтен табыс жоспардағы 556,3 млн. теңгеден (жоспарды орындау 97,3%) 541,5 млн. теңгенi құрады, оның iшiнде:
мемлекеттiк бағдарламаның орындалуына байланысты жұмыстар бойынша - 272,9 млн. теңге;
Қазақстан Республикасын мемлекеттiк органдарының желiлiк;
перифериялық және компьютерлiк жабдықтарына жүйелi-техникалық қызмет көрсету бойынша - 228,6 млн. теңге;
телекоммуникациялық қызметтер бойынша - 34,7 млн. теңге;
өндiрiстiк қызметтердiң басқа да бағыттары бойынша - 5,3 млн.теңге. Негiзгi емес қызметтен табыс жоспардағы 4,5 млн. теңгеден (151,1%) 6,8 млн. теңгенi құрады.
Қоғам негiзгi қызметiнен бюджеттiң табыс бөлiгiнiң орындалмау себебi болып табылады: телекоммуникациялық қызметтер көлемiнiң төмендеуi; Қоғамның 2004 - 2006 жылдарға арналған дамыту Жоспарында көзделген мемлекеттiк органдардың орталықтандырылған сервистiк техникалық қызмет көрсетуге өту кестесiн толық көлемде орындалмауы. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 24 маусымдағы N 697  қаулысымен  дамыту Жоспары бекiтiлдi, ал мемлекеттiк органдармен бұл мақсатқа бюджеттiк қаражат ендiгi орналасқан болатын.

По поручениям Агентства проводились технические экспертизы по информационным проектам и техническим спецификациям государственных органов, осуществлялось подготовка государственной программы формирования "электронного правительства" в РК на 2005-2007 года, утвержденной  Указом Президента РК от 10 ноября 2004 года N 1471.
В течение 2004 года Обществом осуществлялись работы и оказывались услуги по техническому обслуживанию технических средств, администрированию и сопровождению информационных систем центрального аппарата и территориальных подразделений Налогового Комитета Министерства финансов Республики Казахстан (на общую сумму 219,6 млн. тенге). С августа 2004 года проводились работы по сопровождению, администрированию телекоммуникационного оборудования и аппаратно-программных средств Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан (на сумму 9 млн. тенге).
Объем выполненных работ по оказанию телекоммуникационных услуг (Интернет, электронная почта) составил 34,7 млн. тенге (уменьшилось по сравнению с 2003 г. на 10,8 млн. тенге). Количество клиентов в этом направлении деятельности на конец года составило более 750 юридических и физических лиц.
По итогам финансово-хозяйственной деятельности за 2004 год общий доход Общества составил 548,3 млн. тенге при плане 560,8 млн. тенге (97,8 %). По сравнению с 2003 годом (443,7 млн. тенге) рост составил 23,6 %.
Доходы от основной деятельности составили 541,5 млн. тенге, при плане 556,3 млн. тенге (выполнение плана 97,3 %), том числе:
по работам связанным с выполнением государственной программы формирования национальной информационной инфраструктуры - 272,9 млн. тенге;
по системно-техническому обслуживанию компьютерного, периферийного и сетевого оборудования государственных органов РК - 228,6 млн. тенге;
по телекоммуникационным услугам - 34,7 млн. тенге;
по другим направлениям производственной деятельности - 5,3 млн. тенге.
Доходы от неосновной деятельности составили 6,8 млн. тенге при плане 4,5 млн. тенге (151,1 %).
Причинами неисполнения доходной части бюджета от основной деятельности Общества являются: снижение объемов телекоммуникационных услуг; невыполнение в полном объеме графика перехода государственных органов на централизованное сервисное техническое обслуживание, предусмотренное Планом развития Общества на 2004-2006 годы.  План развития был утвержден постановлением Правительства Республики Казахстан N 697 от 24 июня 2004 года, а государственными органами бюджетные средства на эти цели уже были размещены.

2004 жылы Қоғамның жалпы шығысы жоспардағы 553,4 млн. теңгеден 493,3 млн. теңге (89,3%) құрады, ("үнемдеу" шығыстары 59,1 млн. теңге құрады). 2003 жылмен салыстырғанда жалпы шығыстар 46 млн. теңгеге немесе 9,1% азайды.
2004 жылы орындалған жұмыстар және көрсетiлген қызметтердiң өзiндiк құны 390,2 млн. теңгенi құрады (78,9 % жалпы сома шығысынан); кезең шығыстары - 83,2 млн. теңге (16,8%); негiзгi емес қызметке байланысты шығыстар - 19,9 млн. теңге (4,3%).
2004 жылғы қаржы-шаруашылық қызметiнiң қорытындысы бойынша Қоғам салық салудан кейiн 50,4 млн. теңге таза табыс алды, оның iшiнде 46,3 млн.теңге жалпы акционерлердiң жиналысының шешiмiмен резервтiк капиталды толықтыруға бағытталды.
2004 жылға Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бюджетiне салықтар мен басқа да төлемдер төленген сомасы 123,7 млн. теңгенi құрады, оның iшiнде:
әлеуметтiк салық - 25,6 млн. теңге;
жеке тұлғалардан табыс салығы - 15,3 млн. теңге;
ҚҚС - 76,6 млн. теңге;
корпоративтiк табыс салығы - 4,6 млн. теңге;
басқа да салықтар мен төлемдер - 1,6 млн. теңге.
2003 жылмен салыстырғанда ақша аудару өсiмi және мемлекет бюджетiне төлем 31,1 млн. теңгеге, ол өндiрiс өнiмi көлемiнiң ұлғаюымен және қаржылық жай-күйiнiң тұрақтылығымен белгiленедi.
Қоғамның баға мен тарифтерi, техникалық құралдарға сервистiк жүйелiк-техникалық қызмет көрсетудiң, телекоммуникациялық қызметтердiң және ақпараттық жүйелердi сүйемелдеудiң Бағалар прейскурантына байланысты анықталып отырылды. Қоғам жобаларды басқаруға, консалтингтiк қызметтерге байланысты орындайтын және оларды орындау жөнiндегi еңбектi қажетсiну шығындарының есебi және жұмысшылардың санаттарына байланысты бiр адам-сағат құны негiзiнде анықталады.
Параграф 3. 2005 жылдың қорытындысы
2005 жылы жалпы орындалған жұмыстардың (қызметтердiң) көлемi 594,8 млн. теңгенi құрады, ол 2004 жылғы сәйкес көрсеткiш 53,2 млн. теңгеге артық, дегенмен жоспардан 11,7% төмен.
Мемлекеттiк бағдарлама бойынша жұмыс көлемi 279 млн. теңгенi құрады. Осы көрсеткiш 2004 жылғыдан iс-жүзiнде 2,2% жоғары, дегенмен жоспардан 19,9% төмен.
Осы жұмыстар жөнiндегi табыстардың құрылымы мынадай нұсқада көрінеді:
"Мемлекеттiк дерекқорларын құру" 005 бағдарламасы бойынша 24,5 млн. теңге;
"Мемлекеттiк органдардың ЭҚАБЖ құру" 007 бағдарламасы бойынша - 70,9 млн. теңге;
"Мемлекеттiк органдардың ақпараттық инфрақұрылымын құру" 008 бағдарламасы бойынша - 39,2 млн. теңге;
"Ведомствоаралық ақпараттық жүйелердiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету" 010 бағдарламасы бойынша - 120,3 млн. теңге;
"Мемлекеттiк органдардың бiрыңғай көлiктiк ортасын құру" 011 бағдарламасы бойынша - 24,1 млн. теңге.

За 2004 год общие расходы Общества составили 493,3 млн. тенге (89,3 %) при плане 553,4 млн. тенге ("экономия" расходов составила 59,1 млн. тенге). По сравнению с 2003 годом общие расходы уменьшились на 46 млн. тенге или на 9,1 %.
Себестоимость выполненных работ и оказанных услуг за 2004 год составила 390,2 млн. тенге (78,9 % от общей суммы расходов); расходы периода - 83,2 млн. тенге (16,8 %); расходы, связанные с неосновной деятельностью - 19,9 млн. тенге (4,3 %).
По итогам финансово-хозяйственной деятельности за 2004 год Обществом после налогообложения получен чистый доход - 50,4 млн. тенге, из них 46,3 млн. тенге направлено по решению общего собрания акционеров на пополнение резервного капитала.
За 2004 год уплаченная сумма налогов и других платежей в государственный бюджет Республики Казахстан составила 123,7 млн. тенге, в том числе:
социальный налог - 25,6 млн. тенге;
подоходный налог с физических лиц - 15,3 млн. тенге;
НДС - 76,6 млн. тенге;
Корпоративный подоходный налог - 4,6 млн. тенге;
прочие налоги и платежи - 1,6 млн. тенге.
По сравнению с 2003 годом отмечается рост отчислений и платежей в бюджет государства на 31,1 млн. тенге, что обусловлено стабилизацией финансового состояния и увеличением объема производства продукции.
Цены и тарифы Общества определялись Прейскурантом цен на сервисное системно-техническое обслуживание технических средств, телекоммуникационные услуги и сопровождение информационных систем. Стоимость работ выполняемых Обществом и связанных с управлением проектами, консалтинговыми услугами определялось на основание расчета затрат трудоемкости по их выполнению и стоимости человеко-часа в зависимости от категории работников.
§ 3. Итоги 2005 года
В 2005 году общий объем выполненных работ (услуг) составил 594,8 млн. тенге, что превышает аналогичный показатель 2004 года на 53,2 млн. тенге, но ниже плана на 11,7 %.
Объем работ по Государственной программе составил 279 млн. тенге. Данный показатель выше фактического за 2004 год на 2,2 %, но ниже планового на 19,9 %.
Структура доходов по данным работам выглядит следующим образом:
по программе 005 "Создание государственных баз данных" - 24,5 млн. тенге;
по программе 007 "Создание ЕСЭДО в государственных органах" - 70,9 млн. тенге;
по программе 008 "Создание информационной инфраструктуры государственных органов" - 39,2 млн. тенге;
по программе 010 "Обеспечение функционирования межведомственных информационных систем" - 120,3 млн. тенге;
по программе 011 "Создание единой транспортной среды государственных органов" - 24,1 млн. тенге.

Сервистiк жүйелi-техникалық қызмет көрсету, компьютерлiк және басқадай есептеу техникалары, аппаратты-бағдарламалық кешендердi, желiлер және ақпараттық жүйелердi әкiмшiлендiру және сүйемелдеу жөнiндегi орындалған жұмыстардың көлемi - 287,6 млн. теңгенi құрады, ол жоспардағы көрсеткiштен 6,4% және 2004 жылғы есептi көрсеткiштен 25,8% жоғары.
Телекоммуникациялық көрсеткен қызметтердiң көлемi 22,8 млн. теңгенi құрады, ол 2004 жылғы сәйкес көрсеткiштен 34,3 % және жоспардағы деректерден 58,5 % төмен.
Басқадай - 5,4 млн. теңге.
Басқадай табыстар құрамына тұрғындарға қызмет көрсету Орталығында белгiленген еңбек ақы шотына қызметтердi iске асырудан және сатып алынған құралдарды iске асырудан түскен табыс қосылады.
Жоспарды орындамаудың негiзгi себептерi болып табылады:
2005 - 2007 жылдарға арналған Қоғамның Даму жоспарында жоспарлағандықтан аз сомаға бюджеттiк даму бағдарламасы бойынша шарттар жасасу. Солай, "Мемлекеттiк органдардың бiрыңғай көлiктiк ортасын құру" 011 бағдарламасы бойынша 2005 жылы мемлекеттiк органдардың бiрыңғай көлiктiк ортасы пилоттық жобасының екiншi мерзiмiндегi техно-жұмыстық жобасын әзiрлеу жөнiндегi жұмыс қарастырылған. Осы жұмыстар iс-жүзiнде жүргiзiлмедi және техно-жұмыс жобасын әзiрлеу 2006 жылға шегерiлдi:
басқа провайдерлерге клиенттердiң қайтуынан көрсетiлген телекоммуникациялық қызметтер көлемi төмендедi;
орталықтандырылған сервистiк жүйелi-техникалық қызмет көрсетудегi ұлттық операторына өту кестесiн министрлiктер сақтамағандығынан 2006 жылға көшiрiлдi.
Өндiрiстiк жоспар (жасасқан шарттар бойынша жұмыстар) 99,1 % орындалды деп атап өту қажет.
2005 жылы қаржы-шаруашылық қызметiнiң қорытындысы бойынша Қоғамның жалпы табысы жоспардағы 678,6 млн. теңгеден (88, 8%) 602,9 млн. теңгенi құрады. Iс жүзiндегi табыстың мөлшерi 2004 жылғы сәйкес көрсеткiштен 9,9% асады, ол ақшалай бiлдiргенде 54,5 млн. теңгенi құрайды.
Телекоммуникациялық қызметтерден көрсеткен табыс 22,8 млн. теңгенi құрады, ол 2004 жылғы сәйкес көрсеткiштен 34,3 % төмен және жоспардағы деректерден 58,5 % төмен. Сервистiк жүйелi-техникалық қызмет көрсету, компьютерлiк және басқадай есептеу техникалары, аппаратты-бағдарламалық кешендердi, желiлер және ақпараттық жүйелердi әкiмшiлiктендiру және сүйемелдеу жөнiндегi орындалған жұмыстардан түскен табыс 287,6 млн. теңгенi құрады, ол жоспардағы көрсеткiштен 6,4% және 2004 жылғы есептi көрсеткiштен 25,8% жоғары. Мемлекеттiк бағдарлама бойынша табыс 279 млн. теңгенi құрады. Осы көрсеткiш iс жүзiндегi 2004 жылы 2,2% жоғары, дегенмен жоспардағыдан 19,9% төмен. Басқадай табыстар 5,4 млн. теңгенi құрады.
Қоғам бюджетiнiң табыс бөлiгiнiң орындалмауының негiзгi себептерi, орталықтандырылған сервистiк жүйелi-техникалық қызмет көрсетудегi ұлттық операторына өту кестесiн министрлiктер сақтамағандығы және Даму жоспарында жоспарлағандықтан аз сомаға бағдарламалар бойынша жасасқан шарттары, жоғарыда көрсетiлген сияқты көрсетiлген телекоммуникациялық қызметтер көлемiнiң төмендеуi, болып табылады.

Объем выполненных работ по сервисному системно-техническому обслуживанию, администрированию и сопровождению компьютерной и прочей вычислительной техники, аппаратно-программных комплексов, сетей и информационных систем составил - 287,6 млн. тенге, что выше планового показателя на 6,4 % и отчетного показателя за 2004 г. на 25,8 %.
Объем оказанных телекоммуникационных услуг составил 22,8 млн. тенге, что ниже соответствующего показателя 2004 года на 34,3 % и ниже плановых данных на 58,5 %.
Прочие - 5,4 млн. тенге.
В состав прочих доходов включается реализация услуг в счет заработной платы и доход от реализации приобретенного оборудования, установленного в Центрах обслуживания населения.
Основными причинами невыполнения плана являются:
заключение договоров по бюджетным программам развития на меньшую сумму, чем запланировано в  Плане развития Общества на 2005-2007 годы. Так, по программе 011 "Создание единой транспортной среды ГО" были предусмотрены работы по разработке техно-рабочего проекта второй фазы пилотного проекта единой транспортной среды государственных органов в 2005 году. Данные работы практически не проводились и разработка техно-рабочего проекта была перенесена на 2006 год;
снижение объемов оказываемых телекоммуникационных услуг из-за оттока клиентов к другим провайдерам;
несоблюдение министерствами графика перехода на централизованное сервисное системно-техническое обслуживание к национальному оператору.
Необходимо отметить, что производственный план (работы по заключенным договорам) выполнен на 99,1 %.
По итогам финансово-хозяйственной деятельности за 2005 год общий доход Общества составил 602,9 млн. тенге (88,8 %), при плане 678,6 млн. тенге. Фактический размер дохода выше аналогичного показателя 2004 года на 9,9 %, что составляет в денежном выражении 54,5 млн. тенге.
Доход от оказания телекоммуникационных услуг составил 22,8 млн. тенге, что ниже соответствующего показателя 2004 года на 34,3 % и ниже плановых данных на 58,5 %. Доход от выполнения работ по сервисному системно-техническому обслуживанию, администрированию и сопровождению компьютерной и прочей вычислительной техники, аппаратно-программных комплексов, сетей и информационных систем составил - 287,6 млн. тенге, что выше планового показателя на 6,4 % и отчетного показателя за 2004 год на 25,8 %. Доход по Государственной программе составил 279 млн. тенге. Данный показатель выше фактического за 2004 год на 2,2 %, но ниже планового на 19,9 %. Прочие доходы составили 5,4 млн. тенге.
Основными причинами неисполнения доходной части бюджета Общества, как указано выше, являются снижение объемов оказываемых телекоммуникационных услуг, заключение договоров по бюджетным программам развития на меньшую сумму, чем запланировано в Плане развития и несоблюдение министерствами графика перехода на централизованное сервисное системно-техническое обслуживание к национальному оператору.

Негiзгi емес қызметтен табыс жоспарланған 5 млн. теңгеден (162%) 8,1 млн. теңгенi құрады. Негiзгi емес қызмет жөнiндегi табыстардың негiзгi баптары депозитке орналастырылған уақытша еркiн ақшалар қалдығына сыйақы жөнiндегi табыс болып табылады, ол орналасқаннан табыс 6,5 млн. теңгенi құрады. Негiзгi емес қызметтен басқадай табыс өзiне: бағамдық айырмашылықтан табысты, негiзгi құралдарды iске асыруды, оқуға арналған шығынды өтеудi және т.б. қосады және 1,6 млн. теңгенi құрады. 2004 жылғы көрсеткiш 6,8 млн. теңгенi құрады.
2005 жылға Қоғамның шығыны жоспарланған 626,8 млн. теңгеден (90,7%) 568,3 млн. теңгенi құрады. ("үнемдеу" шығындары 58,4 млн. теңгенi құрады). Іс жүзiндегi табыстың мөлшерi 2004 жылғы сәйкес көрсеткiштен 15 % асады, ол ақшалай эквивалентте 75 млн. теңгенi құрайды.
2005 жылға орындалған жұмыстар мен көрсетiлген қызметтердiң өзiндiк құны 449,5 млн. теңгенi (89,4%) құрады, ол жоспарлы көрсеткiшпен салыстырғанда 53,0 млн. теңгеге төмен және 2004 жылғы сәйкес мерзiмдегi көрсеткiш 59,4 млн. теңге асады.
Өзiндiк құнның айтулы өсiмi негiзiнен мынадай мәндерiмен:
еңбек ақы төлеу шығынының ұлғаюына 69 млн. теңге;
еңбек ақыдан төленетiн жарнаның ұлғаюына 11,2 млн. теңге;
өндiрiстiк үй-жайды жалға алу шығынының ұлғаюына 6,1 млн. теңге;
кадрларды дайындау шығынының ұлғаюына 5 млн. теңге;
Осы шығындар сомасының ұлғаю себебi 2004 жылмен салыстырғанда өндiрiстiк персонал санының 97 адамға өсiмi болып табылады.
Сонымен қатар, 2004 жылмен салыстырғанда өзiндiк құнның кейбiр баптарының кесiмiнде шығын сомасының төмендеуi 2005 жылдың қорытындысында байқалады. Атап айтқанда, өтелiмдi шығаруға арналған 25,6 млн. теңгеге және байланыс қызметтерiн сатып алудың шығындарына арналған 10,8 млн. теңге төмендеуi байқалады.
Кезең шығыстары - 88,9 млн. теңге. Кезең шығыстары бойынша шығынның бөлiгiнде тұтастай жоспарлық көрсеткiштермен салыстырғанда үнемдеу 10,6% байқалды.
Негiзгi емес қызметтен шығыстар - 2,5 млн. теңге.
2005 жылы салық салғанға дейiнгi табыс 61,9 млн. теңгенi құрады, ол былтырғы жылғы сәйкес кезеңдегiден көрсеткiш 12,6% асады және жоспарланған деңгейден 12,2 млн. теңгеге төмен.
2005 жылғы есептелген корпоративтiк табыс салығының мөлшерi 27,4 млн. теңгенi құрады, ол былтырғы жылғы кезеңдегiден 6 есеге асады және жоспарланған деңгейден 5,2 млн. теңгеден жоғары.
2005 жылғы қаржы-шаруашылық қызметiнiң қорытындысы бойынша Қоғаммен 34,5 млн. теңге мөлшерiнде таза табыс алынды. (жоспардағы 51,9 млн. теңге таза табыс).
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бюджетiне есептi кезеңде төленген салықтар және басқа да төлемдер 173,1 млн. теңгенi құрады, оның iшiнде республикалық бюджетке 171,9 млн. теңге, олардан:

Доход от неосновной деятельности составил 8,1 млн. тенге при плане 5 млн. тенге (162 %). Основной статьей доходов по неосновной деятельности является доход по вознаграждению на временно свободный остаток денег, размещенных на депозит, доход от размещения по которым составил 6,5 млн. тенге. Прочий доход от неосновной деятельности включает в себя: доход от курсовой разницы, реализации основных средств, возмещения затрат на обучение и т.д., и составил 1,6 млн. тенге. Показатель 2004 года составил 6,8 млн. тенге.
За 2005 год расходы Общества составили 568,3 млн. тенге (90,7 %) при плане 626,8 млн. тенге ("экономия" расходов составила 58,4 млн. тенге). Фактический показатель превышает аналогичный показатель 2004 года на 15 %, что в денежном эквиваленте составляет 75 млн. тенге.
Себестоимость выполненных работ и оказанных услуг за 2005 год составила 449,5 млн. тенге (89,4 %), что по сравнению с плановым показателем ниже на 53,0 млн. тенге и превышает показатель соответствующего периода 2004 года на 59,4 млн. тенге. Рост себестоимости обусловлен в основном следующими факторами:
увеличением расходов на оплату труда на 69 млн. тенге;
увеличением отчислений от оплаты труда на 11,2 млн. тенге;
увеличением расходов на аренду производственных помещений на 6,1 млн. тенге;
увеличением расходов на подготовку кадров на 5 млн. тенге.
Причиной увеличения суммы данных расходов является рост численности производственного персонала по сравнению с 2004 годом на 97 человек.
В то же время, по итогам 2005 года наблюдается снижение суммы расходов в разрезе некоторых статей себестоимости по сравнению с 2004 годом. В частности, наблюдается снижение амортизационных отчислений на 25,6 млн. тенге и расходов на покупку услуг связи на 10,8 млн. тенге.
Расходы периода - 88,9 млн. тенге. В части затрат по расходам периода в целом наблюдается экономия по сравнению с плановым показателем на 10,6 %.
Расходы от неосновной деятельности - 2,5 млн. тенге.
Доход до налогообложения в 2005 году составил 61,9 млн. тенге, что превышает показатель соответствующего периода прошлого года на 12,6 % и ниже запланированного уровня на 12,2 млн. тенге.
Размер начисленного корпоративного подоходного налога за 2005 год составил 27,4 млн. тенге, что превышает уровень прошлого года в 6 раз и на 5,2 млн. тенге выше планового уровня.
По итогам финансово-хозяйственной деятельности за 2005 год Обществом получен чистый доход в размере 34,5 млн. тенге (при плане 51,9 млн. тенге чистого дохода).
За отчетный период уплаченная сумма налогов и других платежей в государственный бюджет Республики Казахстан составила 173,1 млн. тенге, в том числе в республиканский бюджет - 171,9 млн. тенге, из них:

қосылған құн салығы бойынша - 64,0 млн. теңге;
әлеуметтiк салық бойынша - 38,0 млн. теңге;
жеке табыс салығы бойынша - 25,1 млн. теңге;
аванстық төлем жөнiндегi корпоративтiк табыс салығы бойынша - 44,6 млн. теңге;
резидент еместер үшiн корпоративтiк табыс салығы бойынша - 0,2 млн. теңге.
Жергiлiктi бюджетке төленген салықтардың сомасы - 1,2 млн. теңге.
Қоғам орындайтын негiзгi жұмыстар түрлерiнiң құны және жобаларды басқаруға, консалтингтiк қызметтерге, ақпараттық ресурстарға жүйелi-техникалық қызмет көрсету мен сүйемелдеуге байланысты көп еңбектi қажетсiнетiн олардың орындалу жөнiндегi шығынның және адам-сағат құнының негiзiнде анықталады. Бiр адам-сағаттың құны осы жұмысты орындайтын мамандардың еңбек ақысының қорын, шығыс материалдарының құнын, жөнелтпе құжат пайыздық мөлшерлемесi мен жалпы және әкiмшiлiк шығындарын мамандардың еңбек ақысына және рентабелдiкке қосады. Қоғаммен көрсетiлетiн телекоммуникациялық қызметтерге тарифтер: бiр жолғы (бiр рет), оған жататын қызметтер: пайдаланушыны тiркеу, портты, модемдi инсталляциялау, клиенттердi оқытып-үйрету IР-кiрудi ұсыну және басқалары сияқты - бiр жолғы және 1-бөлiгі берiлген портты жалдағаны үшiн абоненттiк төлемақы, трафик, электрондық почтамен жұмыс iстеген уақыты үшiн төлемақы, ақпаратты қабылдағаны және бергенi үшiн төлемақы, почта жәшiгiн жалдағаны үшiн абоненттiк төлемақы және басқалары сияқты ай сайынғы болып бөлiнедi. 1-бөлiнiп берiлген портты жалдағаны үшiн абоненттiк төлемақы тарифтерi ақпаратты беру жылдамдығына байланысты сараланады.
Қоғам қызметкерлерiнiң тiзiмдiк саны 2006 жылғы 1 қаңтардағы жай-күйi бойынша 371 адамды құрады. Есеп беру кезеңiне тiзiмдiк санның серпiнiн талдай отырып былтырғы жылғы сәйкес кезеңмен салыстырғанда персонал санының 77 адамға ұлғаюын атап өтуге болады.
4. Қоғам өткiзетiн iс-шаралар
Қазақстан Республикасының 2003 - 2015 жылдарға арналған индустриалды-инновациялық даму стратегиясын iске асыруға Қоғам қатысуын жалғастыруда. Сонымен, басқа да жұмыстармен қатар, электрондық коммерцияны енгiзу, мемлекеттiк сатып алу саласындағы электрондық тендерлердiң механизмiн енгiзу мақсатында, Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттiгiмен шартты түрде Қазақстан Республикасында электрондық цифрлық қолды растау орталығы жүйесiнiң сәулетiн жасау және базалық растау орталығын салу жұмыстары атқарылып жатыр.
Ақпараттандыру саласындағы кезектi қаржылық жылға мемлекеттiк органдардың бюджетiн жоспарлау үшiн нормативтердi дайындау жөнiндегi жұмыстар жалғасуда. Ақпараттық жүйелердi әзiрлеу кезiнде жұмыс құнын және еңбектi көп қажетсiнетiн жұмыстың Қоғаммен есеп әдiстемесi әзiрлендi.

по налогу на добавленную стоимость - 64,0 млн. тенге;
по социальному налогу - 38,0 млн. тенге;
по индивидуальному подоходному налогу - 25,1 млн. тенге;
по авансовым платежам по корпоративному подоходному налогу - 44,6 млн. тенге;
по корпоративному подоходному налогу за нерезидентов - 0,2 млн. тенге.
Сумма налогов, уплаченных в местный бюджет - 1,2 млн. тенге.
Стоимость основных видов работ выполняемых Обществом и связанных с управлением проектами, консалтинговыми услугами, системно-техническим обслуживанием и сопровождением информационных систем, определяется на основании затрат трудоемкости по их выполнению и стоимости человеко-часа. Стоимость человека-часа включает фонд заработной платы специалистов, выполняющих эти работы, стоимость расходных материалов, процентные ставки накладных и общих и административных расходов к заработной плате специалистов и рентабельность.
Тарифы на телекоммуникационные услуги, оказываемые Обществом, подразделяются на: единовременные (разовые), к которым относятся такие услуги как: регистрация пользователя, инсталляция порта, модема, обучение клиентов, представление IP-входа и др.; ежемесячные, такие как: абонентская плата за аренду 1 выделенного порта, плата за трафик, время работы с электронной почтой, плата за прием и передачу информации, абонентская плата за аренду почтового ящика и др. Тарифы на абонентскую плату за аренду 1 выделенного порта дифференцируются в зависимости от скорости передачи информации.
По состоянию на 1 января 2006 года, списочная численность работников Общества составила 371 человек. Анализируя динамику численности за отчетный период, можно отметить увеличение численности персонала на 77 человек в сравнении с соответствующим периодом прошлого года.
4. Мероприятия, проводимые Обществом
Общество продолжает принимать участие в реализации  Стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы. Так, наряду с другими направлениями работ в целях внедрения электронной коммерции, внедрения механизмов электронных тендеров в сфере государственных закупок на договорной основе с Агентством Республики Казахстан по информатизации и связи ведется работа по выработке архитектуры системы удостоверяющих центров электронной цифровой подписи в Республике Казахстан и строительству базовых удостоверяющих центров.
Ведется анализ возможностей непосредственного участия Общества в мероприятиях по развитию парка информационных технологий.
Продолжается работа по подготовке нормативов для планирования государственными органами бюджета в сфере информатизации на очередной финансовый год. Обществом разработана методика расчета трудоемкости и стоимости работ при разработке информационных систем.

Жасасқан шарттарға сәйкес Мемлекеттiк бағдарламаны iске асыру жөнiндегi Қоғаммен жобаларды басқару және жұмыстарды орындау мониторингi жүргiзiлуде. Мемлекеттiк бағдарлама сегiз бағыт бойынша iс-шараларды көздейдi (нормативтiк-құқықтық және әдiстемелiк қамтамасыз етудi жетiлдiру; "электрондық үкiмет" қызметтерiне қол жетiмдiктi қамтамасыз ету, ақпаратты-коммуникациялық технологиялар саласындағы оқу деңгейiн жоғарлату және ақпараттық теңсiздiктi жою жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру; мемлекеттiк органдардың" электрондық қызметтерiн қалыптастыру және дамыту; "электрондық үкiмет" инфрақұрылымының базалық құрамдас бөлiгiн қалыптастыру; жергiлiктi атқарушы органдардың ақпараттық ресурстары мен жүйелерiн құру; "электрондық үкiметтiң" ақпараттық инфрақұрылымын қорғауды қамтамасыз ету; Бағдарламаны орындаудың қоғамдық қолдауын қамтамасыз ету. 2005 жылғы 1 шiлдедегi жай-күйi бойынша Қоғаммен Бағдарламаны iске асыру барысы туралы есеп дайындалды.
Ақпараттандыру саласында әдiстемелiк база мен стандарттарды, нормативтi-құқықтық талдауды және өзектендiрудi құру бойынша жұмыстар жалғасуда. Техникалық Кеңес Хатшылығының ТК 34 жұмыстарын ұйымдастыру бойынша жоспарланған iс-шара жүргiзiлуде.
Азаматтар мен ұйымдарға еркiн қол жетiмдiгi үшiн Интернет желiсiнде http://reginfo.kz адресi бойынша орналасқан жасасқан шарттарға сәйкес бiр қатар мемлекеттiк органдарын, "ақпараттық ресурстары мен ақпараттық жүйелердiң Мемлекеттiк тiркелiмiн", Үкiметтiң Web-сайтын дамыту бойынша Қоғаммен жұмыстар жүзеге асырылуда.
Қоғамның барлық қызметтерi бейiмдiк болып табылады, сондықтан Іс-шаралар жоспарында бейiмдiк емес қызметтердi шағын және орта бизнестiң бәсекелестiк ортасына беру жұмыстары қаралмаған.
Қоғам ақпараттық технологиялар саласындағы жетекшi халықаралық компанияларымен әрiптестiк қарым-қатынасты жолға қоюды жалғастыруда. Мәселен, Siemens АО компаниясымен, D21 (Германия) Қоғамымен, Crimson Logic-пен (Сингапур), Молдова Республикасы Ақпараттандыру департаментiмен, Samsung LG, КТ; ВЕА; Humminbird өзара қарым-қатынасты жолға қою жалғасуда, Oracle, Cisco және т.б. әрiптестiк қарым-қатынасқа қол қою жоспарлануда. Сондай-ақ "Қаржы жүйелерiн ақпараттандыру орталығы" РМК, "Ұлттық процессингiлiк орталығы" АҚ, "Электрондық коммерция орталығы" РМҚК және басқалары сияқты қазақстандық мемлекеттiк компаниялармен өзара әрiптестiктi дамыту жоспарлануда.
5. Қоғамды дамытудың 2006 - 2008 жылдарға арналған жоспары
Параграф 1. Мақсаттар мен мiндеттер
Мемлекеттiк органдардың ақпараттық инфрақұрылымы дамуында, мемлекеттiк органдардың ақпараттық жүйелерiн бiрiктiру проблемаларының орын алуы жалғасуда.
Мемлекеттiк органдарда деректер берудiң бiрыңғай желiсiнiң жоқтығы, ведомствоаралық деректер базасын бiрiктiрудiң аяқталмауы, нормативтiк базаның дайын болмауы және т.б. кедергi келтiрiп отырған жайыттар.
Қоғамның жоспарланған мерзiмдегi негiзгi мақсаты электрондық үкiметтi құру және мемлекеттiк органдардың ақпараттық жүйелерi аяғынан тұруына жәрдемдесу үшiн базалық инфрақұрылым қалыптастыру болып қалу жалғасуда.

По реализации  Государственной программы Обществом ведется мониторинг выполнения работ и управление проектами в соответствии с заключенными договорами. Государственная программа предусматривает мероприятия по восьми направлениям (совершенствование нормативного правового и методологического обеспечения; обеспечение доступа к услугам "электронного правительства", организация работы по ликвидации информационного неравенства и повышению уровня образования в сфере информационно-коммуникационных технологий; формирование и развитие электронных услуг государственных органов; формирование базовых компонентов инфраструктуры "электронного правительства"; создание информационных ресурсов и систем местных исполнительных органов; обеспечение защиты информационной инфраструктуры "электронного правительства"; обеспечение общественной поддержки выполнения Программы). По состоянию на 1 июля 2005 года Обществом подготовлен отчет о ходе реализации Программы.
Продолжается работа по созданию, актуализации и анализу нормативно-правовой, методологической базы и стандартов в сфере информатизации. Проводятся планомерные мероприятия по организации работы Секретариата Технического Совета ТК-34.
Для обеспечения свободного доступа граждан и организаций к открытым сведениям государственных информационных ресурсов Обществом осуществляется работа по развитию Web-сайтов Правительства, Государственного регистра информационных ресурсов и информационных систем, расположенного в сети Интернет по адресу: http://reginfo.kz. , ряда госорганов в соответствии с заключенными договорами.
Все выполняемые функции Общества являются профильными и поэтому планом мероприятий не предусмотрены работы по передаче непрофильных функций в конкурентную среду малого и среднего бизнеса.
Общество продолжает налаживать партнерские отношения с ведущими международными компаниями в сфере информационных технологий. Так, налажены взаимоотношения с компанией Siemens AG, Обществом D21 {Германия), Crimson Logic (Сингапур), Департаментом информатизации Республики Молдовы, корейскими компаниями Samsung, LG, КТ; ВЕА; Humminbird., планируется подписание партнерских соглашений с Oracle, Cisco и т.д. Также планируется развивать взаимное сотрудничество с такими казахстанскими государственными компаниями, как РГП "Центр информатизации финансовых систем", АО "Национальный процессинговый центр", РГКП "Центр электронной коммерции" и другими.
5. План развития Общества на 2006-2008 годы
§ 1. Цели и задачи
В развитии информационной инфраструктуры государственных органов продолжает иметь место проблемы интеграции информационных систем госорганов. Сказывается отсутствие единой сети передачи данных государственных органов, незавершенность интегрирующих межведомственных баз данных, неподготовленность нормативной базы и т.д.
Основной целью Общества на планируемый период продолжает оставаться формирование базовой инфраструктуры для построения электронного правительства и содействие становления информационных систем госорганов.

Осыған байланысты 2005 - 2007 жылдарға арналған "электрондық үкiметтi" қалыптастырудың Мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру шеңберiнде 2006 жылға арналған негiзгi мiндеттерi болып табылады:
Жасасқан шарттарға сәйкес "электрондық үкiметтi" қалыптастыру жөнiндегi iс- шараларды атқару жұмыстарына қатысу. Оның iшiнде:
жобаларды басқару және "электрондық үкiметтi" инфрақұрылымына қызмет көрсету, ақпараттық жүйелердi қамтамасыз етушiнi құру және мемлекеттiк органдардың ақпараттық ресурстары мен жүйелерiн бiрiктiру;
MO БКО құру, MO БКО әкiмшiлендiру және жүйелi-техникалық қызметтер көрсету, МО БКО арналған техникалық тапсырмада көзделген, телекоммуникациялық қызметтердiң барлық спектрмен мемлекеттiк органдарды қамтамасыз ету;
мемлекеттiк органдардың ақпарат жүйелерiне жүйелi-техникалық қызметтер көрсетуi мен сүйемелдеудi қамтамасыз ету үшiн Қоғамның сервистiк орталықтарын қалыптастыру, телекоммуникациялық қызметтер көрсету.
Параграф   2. Қойылған мiндеттерге қол жеткiзудiң жолдарын таңдау
Қоғаммен алға қойылған мақсатқа жету үшiн 2006 жылы мынадай негiзгi қызметтiк бағыттарды дамытуды жалғастыру жоспарлануда:
ақпараттық технологиялар саласындағы алдыңғы қатарлы халықаралық компаниялардың тәжiрибесiн зерделеу және ынтымақтасу;
оқытып-үйрету және жоғары бiлiктi ұжым қалыптастыру;
Қазақстан Республикасы ұлттық ақпараттық инфрақұрылымының нормативтiк құқықтық базасын қалыптастыру мен жетiлдiруге қатысу;
Ақпараттандыру саласындағы алдыңғы қатарлы халықаралық
компаниялардың тәжiрибесiн зерделеу мен ынтымақтасу
Дамыған елдердiң "электрондық үкiметтi" iске асыру тәжiрибесiн үйрену жөнiнде ақпараттандыру саласындағы жетекшi халықаралық ақпараттық технологиялар саласындағы компанияларымен серiктестiк қатынастарды жолға қою жұмыстарын 2006 жылы Қоғам жалғастырады.
Халықаралық байланыстарды кеңейту, семинарларға, симпозиумдарға, көрмелерге, бiрлескен жобаларға қатысу және т.б. арқылы ақпараттық технологиялар саласындағы алдыңғы қатарлы халықаралық компаниялардың тәжiрибесiн зерделеу Қоғамға неғұрлым қолайлы кешендiк шешiмдердi iске асыру үшiн мүмкiндiк бередi.
Оқытып-үйрету және жоғары бiлiктi ұжымды қалыптастыру
Қоғам қызметкерлерiн оқытып-үйрету, қайта даярлау, бiлiктiлiк деңгейiн әрдайым көтерiп отыру алға қойылған мiндеттердi iске асыру үшiн қажеттi шарттар болып табылады.
Қызметтiң негiзгi бағыттарына байланысты елдiң, алыс және жақын шетелдердiң жетекшi оқу орталықтарында Қоғамның мамандарын даярлау: жобаларды басқаруға, ақпараттық ресурстарының ақпараттық қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге, желiлiк технологияларға, операциялық жүйелердi сүйемелдеуге, құжаттарды басқару жүйелерiне (Documentum, Humminbird және т.б.) және дерекқорларды басқару жүйелерiне (DB2, Oracle, SYBASE және т.б.) жалғасатын болады. Әртүрлi өндiрушiлердiң серверлерiне жүйелiк-техникалық қызметтер көрсетуге, телекоммуникациялық жабдықтарын әкiмшiлiктендiруге және жүйелi-техникалық қызметтер көрсетуге мамандарды оқыту жөнiндегi жұмыстар жалғасатын болады.

В этой связи основными задачами на 2006 год в рамках реализации  Государственной программы формирования "электронного правительства" на 2005-2007 годы являются:
Участие в реализации мероприятий по формированию "электронного правительства" в соответствии с заключенными договорами. В том числе:
управление проектами и обслуживание инфраструктуры "электронного правительства", создание обеспечивающих информационных систем и интеграция информационных ресурсов и систем государственных органов;
создание ETC ГО, администрирование и системно-техническое обслуживание ETC ГО, обеспечение государственных органов всем спектром телекоммуникационных услуг, которые предусмотрены в техническом задании на ETC ГО;
формирование сервисных центров Общества для обеспечения системно-технического обслуживания и сопровождения информационных систем государственных органов, оказания телекоммуникационных услуг.
§ 2. Выбор путей достижения постановленных задач
Для достижения поставленных целей в 2006 году Обществом планируется продолжать развитие следующих основных направлений деятельности:
изучение опыта и сотрудничество с передовыми международными компаниями в сфере информационных технологий;
обучение и формирование высококвалифицированного коллектива;
участие в формировании и совершенствовании нормативной правовой базы национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан.
Изучение опыта и сотрудничество с передовыми международными
компаниями в сфере информационных технологий
В 2006 году Общество продолжит работы по налаживанию партнерских отношений с ведущими международными компаниями в сфере информационных технологий, по изучению опыта реализации "электронного правительства" в развитых странах.
Расширение международных связей, изучение опыта передовых   международных компаний в сфере информационных технологий посредством участия в семинарах, симпозиумах, выставках, совместных проектах и т.д. позволят Обществу предлагать для реализации наиболее приемлемые комплексные решения.
Обучение и формирование высококвалифицированного коллектива
Обучение, переподготовка, постоянное повышение уровня квалификации сотрудников Общества являются необходимыми условиями для реализации поставленных задач.
Будет продолжена подготовка специалистов Общества в ведущих учебных центрах страны, ближнего и дальнего зарубежья, по основным направлениям деятельности: управление проектами, обеспечение информационной безопасности информационных ресурсов, сетевые технологии, сопровождение операционных систем, системы управления документами (Documentum,  Humminbird и др.) и системы управления базами данных (DB2, Oracle, SYBASE и т.д.). Будет продолжена работа по обучению специалистов системно-техническому обслуживанию серверов различных производителей, администрированию и системно-техническому обслуживанию телекоммуникационного оборудования.

Жобаларды басқару жөнiндегi жұмыстарды сапалы орындау үшiн Қоғам қызметкерлерi 2006 жылы басқарушылық шешiмдердi құжаттау мен оларды бақылау рәсiмдерiне жоғары талаптарды көздейтiн ISO-9001 сапалы сертификат алу жөнiндегi iс-шаралар өткiзудi жалғастырады.
Қазақстан Республикасының ақпараттандыру саласындағы
нормативтiк құқықтық базасын қалыптастыру мен жетiлдiруге қатысу
Қазақстан Республикасының ақпараттық инфрақұрылымын дамыту нормативтік құқықтық базаны жетiлдiрусiз мүмкiн емес. Осы мақсатта 2006 жылы ақпараттандыру саласында мыналарды реттейтiн нормативтiк құқықтық кесiмдердiң бiрқатар жобаларын әзiрлеуге қатысу жоспарлануда:
растайтын орталық қызметiн;
мемлекеттiк органдардың бiрыңғай көлiктiк ортасын;
мемлекеттiк органдардың жалпы ақпараттық ресурстарға қол жетiмдiгiн;
ақпараттандыру саласындағы қазақстандық заңнамаларды халықаралық стандарттарға кезең-кезеңмен сәйкес келтiру мақсатында ақпаратты қорғауды ұйымдастыруды және т.б..
18 ұйымды 4 мемлекеттiк органды (ҚР Ақпараттандыру және байланыс агенттiгiн, ҚР Ұлттық банкiн және басқаларды) қамтитын Қоғам жанындағы қолданыстағы ақпараттандыру жөнiндегi TK-34 техникалық комитетi (ҚР Мемстандарттың 2001 жылғы 27 маусымдағы N 274 бұйрығы) бұл бағытта жұмыстарды жалғастырады.
Параграф 3. Қоғамның 2006 - 2008 жылдарға жоспарлаған iс-шаралары
Жасасқан шарттарды және қазiргi заманғы ақпараттық технологияларды қолдана отырып, дамыған елдердiң тәжiрибесi негiзiнде iске асырылатын "Электрондық үкiметтi" қалыптастырудың мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру Қоғамның негiзгi мiндетi болып табылады.
Қоғам қызметi Қазақстан Республикасында "электрондық үкiметтi" қалыптастырудың 2005 - 2007 жылдарға арналған Мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру жөнiндегi жоспарында көзделген iс-шараларды iске асыруға бағытталады:
нормативтiк құқықтық және әдiснамалық қамтамасыз етудi жетiлдiру;
ақпаратты-коммуникациялар технологиялар саласындағы оқу деңгейiн жоғарлату және ақпараттық теңсiздiктi жою жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру, "электрондық үкіметтің" қызметтерiне қол жеткiзудi қамтамасыз ету;
мемлекеттiк органдардың электрондық қызметтерiн қалыптастыру және дамыту;
"электрондық үкiмет" инфрақұрылымының базалық құрамдас бөлiгiн қалыптастыру;
жергiлiктi атқарушы органдардың ақпараттық ресурстары мен жүйелерiн құру;
"электрондық үкiметтiң" ақпараттық инфрақұрылымын қорғауды қамтамасыз ету;
Бағдарламаны орындаудың қоғамдық қолдауын қамтамасыз ету.
Жұмыс кезiнде жоғарыда аталған бағыттар бойынша мақсаттар көзделедi:
"электрондық үкiметтiң" дамуына жәрдемдесетiн мөлдiр және тұрақты құқықтық база мен стандарттар құру;
мемлекеттiк құралдардың ақпараттық ресурстары мен жүйелерiн сертификаттау, сәйкестендiру және стандарттау;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарын, қоғамдық бiрлестiктерiн, шаруашылық субъектiлерiн және тұрғындарын "электрондық үкiметтiң" қызметтерiне әмбебап қол жетiмдiктi қамтамасыз ету;
электрондық оқу мекемелерiн және кiтапханаларды құруды қолдау арқылы тұрғындардың бiлiм деңгейiн жоғарлатуға жәрдемдесу;
софт - технологияларды және ұлттық индустрияның бағдарламалық құралдарын жан-жақты қолдау;
Бұл мақсатта ақпараттандыру саласында тәжiрибенi алмасу жөнiндегi және бiрлескен инвестициялық жобаларды iске асыруда шетелдiк жетекшi IT компаниялармен қарым-қатынасты дамыту және кеңейту жоспарлануда.
Мемлекеттiк бағдарламаның iс-шараларын iске асыру шеңберiнде келiсiм негiзiнде, келесi жобалар бойынша атқару және консалтингтiк қызметтер көрсету жұмыстары жүзеге асырылатын болады:
"Жеке тұлғалар" Мемлекеттiк базасының" ақпараттық жүйесiн құру";
"Заңды тұлғалар" Мемлекеттiк базасының" ақпараттық жүйесiн құру";
"Атаулы тiркелiм" ақпараттық жүйесiн құру";
"Мемлекеттiк органдардың электрондық құжат айналымының бiрыңғай жүйесiн құру";
"Жылжымайтын мүлiк тiркелiмi" ақпараттық жүйесiн құру".
Бұдан басқа "ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердiң Мемлекеттiк тiркелiмi", "Бағдарламалық кодтар және нормативтiк-техникалық құжаттамалар депозитариясы" және "Сараптама жүйесi және сынақ зертханасы" ақпараттық жүйелерiн сүйемелдеу және дамыту бойынша жұмыстар жүзеге асырылатын болады.

Для обеспечения качественного выполнения работ сотрудниками Общество в 2006 году продолжит проведение мероприятий по получению сертификатов качества ISO-9001, которые предусматривают высокие требования к процедурам документирования и контроля обоснованности управленческих решений.
Участие в формировании и совершенствовании нормативной правовой базы
в сфере информатизации Республики Казахстан
Развитие информационной инфраструктуры Республики Казахстан невозможно без совершенствования нормативной правовой базы. В этих целях в 2006 году планируется принять участие в разработке ряда проектов нормативных правовых актов в сфере информатизации, регулирующих:
деятельность удостоверяющего центра;
единой транспортной среды госорганов;
доступ к общим информационным ресурсам госорганов;
организацию защиты информации и т.д.
в  целях поэтапного приведения казахстанского законодательства в сфере информатизации к международным стандартам.
Технический комитет ТК-34 по информатизации (приказ Госстандарта РК N 274 от 27 июня 2001 года) действующий при Обществе, и включающий 18 организаций и 4 государственных органа (Агентство РК по информатизации и связи, Национальный банк РК и др.) продолжит работу в этом направлении.
§ 3. Мероприятия, планируемые Обществом на 2006-2008 годы
Основной задачей Общества является реализация Государственной программы формирования "электронного правительства", реализуемой на основе опыта развитых стран с применением современных информационных технологий и заключенных договоров.
Деятельность Общества будет направлена на реализацию мероприятий предусмотренных  Планом мероприятий по реализации Государственной программы формирования "электронного правительства" в Республике Казахстан на 2005-2007 годы:
совершенствование нормативного правового и методологического обеспечения;
обеспечение доступа к услугам "электронного правительства", организация работы по ликвидации информационного неравенства и повышению уровня образования в сфере информационно-коммуникационных технологий;
формирование и развитие электронных услуг государственных органов;
формирование базовых компонентов инфраструктуры "электронного правительства";
создание информационных ресурсов и систем местных исполнительных органов;
обеспечение защиты информационной инфраструктуры "электронного правительства";
обеспечение общественной поддержки выполнения Программы.
При работе по вышеуказанным направлениям преследуются цели:
создания прозрачной и устойчивой нормативной правовой базы и стандартов, способствующих развитию электронного правительства;
стандартизации, унификации и сертификации информационных ресурсов и систем государственных средств;
обеспечения универсального доступа к услугам электронного правительства населения, хозяйствующих субъектов, общественных объединений и государственных органов Республики Казахстан;
содействие повышению уровня образования населения за счет поддержки создания электронных учебных учреждений и библиотек;
всемерная поддержка развития национальной индустрии программных средств и софт-технологий.
В этих целях планируется расширение и развитие отношений с ведущими зарубежными ИТ компаниями на предмет реализации совместных инвестиционных проектов и по обмену опытом в сфере информатизации.
В рамках реализации мероприятий Государственной программы на договорной основе будут осуществляться работы по управлению и консалтинговым услугам по следующим проектам:
"Создание информационной системы "Государственная база "Физические лица";
"Создание информационной системы "Государственная база "Юридические лица";
"Создание информационной системы "Адресный регистр";
"Создание единой системы электронного документооборота государственных органов";
"Создание информационной системы "Регистр недвижимости".
Кроме того, будут осуществляться работы по развитию и сопровождению информационных систем: "Государственный регистр информационных ресурсов и информационных систем", "Депозитарий программных кодов и нормативно-технической документации" и "Система экспертизы и испытательной лаборатории".

2006 - 2008 жылдары ведомствоаралық ақпараттық жүйелердi сүйемелдеу бойынша жұмыстар ауқымын ұлғайту жоспарлануда. 2005 - 2007 жылдарға арналған электрондық үкiметтi iске асыру барысында мемлекеттiк органдарда электрондық құжат айналымы жүйесiн сүйемелдеуiн жүзеге асыру, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және мемлекеттiк органдардың Web-сайттарын сүйемелдеу мен дамыту, мемлекеттiк деректер қорларын сүйемелдеу жоспарлануда.
2006 - 2008 жылдары мүмкiндiгiнше MO БКО кезең-кезеңiмен құру және кеңейту МО БКО әкiмшiлiктендiру және жүйелi-техникалық қызмет көрсету жөнiндегi жұмыстар көлемiн ұлғайту жоспарлануда.
Жасасқан шарттардағыдай 1 кестеге сәйкес Мемлекеттiк бағдарламаның iс-шараларын кезең-кезеңмен iске асыруға Қоғам қатысатын болады. 2005 жылдан е-үкiметтiң 1-ші кезеңiн iске асыру жөнiндегi жұмыстары басталды.
е-үкiметтi iске асырудың кезеңдері
1-кесте
1. Нормативтік-құқықтық және методологиялық қамтамасыз етуді жетілдіру
Жылдар 2006 2007 2008
1)ақпараттандыру саласындағы түрлі аспектілерді реттейтін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына талдау жүргізу жөніндегі жұмысына қатысу;
2)»электрондық үкіметтің»ақпараттық жүйелері айналымындағы хабарламаларды, алмасуларды, өңдеулерді, рәсімдеудің бірыңғай ережесін әзірлеуге қатысу;
3) Қазақстан Республикасының «Ақпараттандыру туралы» Заңына өзгерістер мен толықтырулардың қалыптастыруына қатысу;
4) мемлекеттік электрондық қызметтерді, құру, қабылдау, сүйемелдеу және дамыту, сондай-ақ оларды құжаттандырудың стандарттық нысандары жөніндегі реттемесін әзірлеуге қатысу;
5) мемлекеттік басқару жүйелерін жаңғырту жөніндегі әкімшілік рәсімдеудің реинжинирингін жүргізудің тетіктерін әзірлеу мақсатында, мемлекеттік қызметтер көрсету реттемелерінің талдауын жүргізуге қатысу;
1) электрондық қызметтер мен деректерді біріктіретін бірыңғай механизмдерді, оның ішінде жалпымемлекеттік жіктеулерді және анықтамаларды қамтамасыз ететін ұлттық стандарттарын әзірлеуге қатысу.
1) электрондық қызметтер мен деректерді біріктіретін бірыңғай механизмдерді, оның ішінде жалпы мемлекеттік жіктеулерді және анықтамаларды қамтамасыз ететін ұлттық стандарттарын әзірлеуге қатысу.
б) электрондық қызметтер мен деректерді біріктіретін бірыңғай механизмдерді, оның ішінде жалпымемлекеттік жіктеулерді және анықтамаларды қамтамасыз ететін ұлттық стандарттарын әзірлеуге қатысу.
2. АКТ саласында білім деңгейін жоғарлату және ақпараттық
теңсіздікті жою жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру,»электрондық
үкіметтің қызметтеріне қол жетімдігін қамтамасыз ету
1) ведомствоаралық ақпараттық жүйелерімен жергілікті атқарушы органдарының ақпараттық жүйелерінің өзара іс-қимыл жасау талдауына қатысу;

На 2006-2008 годы планируется увеличение объема работ по сопровождению межведомственных информационных систем. Так в ходе реализации электронного правительства на 2005-2007 годы планируется осуществлять сопровождение системы электронного документооборота в государственных органах, развитие и сопровождение Web-сайта Правительства Республики Казахстан и государственных органов, сопровождение государственных баз данных.
По мере поэтапного создания и расширения ЕТС ГО в 2006-2008 годах планируется увеличивать объемы работ по администрированию и системно-техническому обслуживанию ЕТС ГО.
Общество будет участвовать в поэтапной реализации мероприятий Государственной программы, приведенных в таблице 1, в соответствии с заключенными договорами. Работы по реализации 1 этапа е-правительства начаты с 2005 года.
Этапы реализации е-правительства
Таблица 1
1. Совершенствование нормативного правового и
методологического обеспечения
Годы 2006 2007 2008
1) Участие в работах
по проведении анализа
действующего
законодательства
Республики Казахстан,
регулирующего
различные аспекты в
сфере информатизации;
2) Участие в
разработке единых
правил оформления,
обработки, обмена
сообщений,
циркулирующих в
информационных
системах "электронного
Правительства";
3) Участие в
разработке изменений
и дополнений в Закон
Республики Казахстан
"Об информатизации";
4) Участие в
разработке регламентов
по созданию, приемке,
сопровождению и
развитию
государственных
электронных услуг, а
также стандартных форм
их документирования;
5) Участие в
проведении анализа
регламентов оказания
государственных услуг
с целью разработки
механизмов проведения
реинжиниринга адми-
нистративных процедур
и выработка предло-
жений по модернизации
системы государствен-
ного управления;
6) Участие в разработ-
ке национальных стан-
дартов, обеспечивающих
единые механизмы
интеграции данных и
электронных услуг, в
том числе общегосу-
дарственные
классификаторы и
справочники.
1) Участие в разра-
ботке национальных
стандартов, обеспе-
чивающих единые меха-
низмы интеграции
данных и электронных
услуг, в том числе
общегосударственные
классификаторы и
справочники;
1) Участие в разра-
ботке национальных
стандартов, обеспе-
чивающих единые меха-
низмы интеграции
данных и электронных
услуг, в том числе
общегосударственные
классификаторы и
справочники;
2. Обеспечение доступа к услугам "электронного правительства",
организация работы по ликвидации информационного неравенства и
повышению уровня образования в сфере ИКТ
1) Участие в анализе
взаимодействия инфор-
мационных систем
местных исполнительных
органов с ведомствен-
ными информационными
системами;

2)»электрондық үкімет құзыреттілігінің Орталығын құруға қатысу;
3)»электрондық үкімет порталы арқылы мемлекеттік органдармен электрондық өзара іс-кимыл жасасу негізінде тұрғындарды қашықтан оқыту Орталығын құруға қатысу;
4) ақпараттық технологияларды пайдалану саласындағы тәжірибені тарату жөніндегі халықаралық ынтымақтастықты ұйымдастыруға қатысу.
1)»электрондық үкімет құзыреттілігінің Орталығын құруға қатысу;
2)»электрондық үкіметтің порталы арқылы мемлекеттік органдармен электрондық өзара іс-қимыл жасау негізінде тұрғындарды қашықтан оқыту Орталығын құруға қатысу;
3) электрондық қызметтерге қоғамдық қол жетімдік желі пункттерін құруға қатысу;
4) ақпараттық технологияларды пайдалану саласындағы тәжірибені тарату жөніндегі халықаралық ынтымақтастықты ұйымдастыруға қатысу.
1) ақпараттық технологияларды пайдалану саласындағы тәжірибені тарату жөніндегі халықаралық ынтымақтастықты ұйымдастыруға қатысу.
3. Мемлекеттік органдардың электрондық қызметтерін қалыптастыру және дамыту
1) "электрондық үкімет"»порталы арқылы электрондық қызметтерін беру рәсімдерінің жүзеге асырылуына қатысу.
1)»"электрондық үкімет"»порталы арқылы электрондық қызметтерін беру рәсімдерінің жүзеге асырылуына қатысу.
1)»"электрондық үкімет" порталы арқылы электрондық қызметтерін беру рәсімдерінің жүзеге асырылуына қатысу.
4.»"Электрондық үкімет" инфрақұрылымының базалық құрамдас бөлігін қалыптастыру
1)»"электрондық үкімет" инфрақұрылымының базалық құрамдас бөлігін қалыптастыруға арналған техникалық тапсырмасын әзірлеуге қатысу;
2)»"электрондық үкіметтің" порталы мен шлюзін құруға және дамытуға қатысу;
3) мемлекеттік органдар үшін электрондық цифрлық қолдың растайтын орталығын құруға және дамытуға қатысу;
4) Қазақстан Республикасының ұлттық идентификациялық жүйесінің ашық кілттер инфрақұрылымын дамытуға қатысу;
5)»"Жеке тұлғалар",
"Заңды тұлғалар",
"Атаулы тіркелім" мемлекеттік деректерқорларын дамытуға қатысу;
6) ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің Мемлекеттік тіркелімін дамытуға қатысу;
7) бірыңғай көліктік ортаны құруға қатысу;
8) Астана қаласындағы мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасын құру жөніндегі пилоттық жобаны іске асырудың талдауын жүргізу және мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасын ары қарай дамытуды қалыптастыруға қатысу;
9) серверлік орталықты технологиялық жабдықтауға қатысу.
1)»"электрондық үкіметтің"»порталы мен шлюзін құруға және дамытуға қатысу;
2) мемлекеттік органдар үшін электрондық цифрлық қолдың растайтын орталығын дамытуға қатысу;

2) Участие в создании
Центра компетенции
"электронного
правительства";
3) Участие в создании
Центра дистанционного
обучения населения
основам электронного
взаимодействия с
государственными
органами посредством
портала "электронного
правительства";
4) Участие в органи-
зации международного
сотрудничества по
распространению опыта
в сфере использования
информационных
технологий.
1) Участие в создании
Центра компетенции
"электронного
правительства";
2) Участие в создании
Центра дистанционного
обучения населения
основам электронного
взаимодействия с
государственными
органами посредством
портала "электронного
правительства";
3) Участие в создании
сети пунктов общест-
венного доступа к
электронным услугам;
4) Участие в органи-
зации международного
сотрудничества по
распространению опыта
в сфере использования
информационных
технологий.
1) Участие в органи-
зации международного
сотрудничества по
распространению опыта
в сфере использования
информационных
технологий.
3. Формирование и развитие электронных услуг
государственных органов
1) Участие в осущест-
влении процедур
предоставления
электронных услуг
посредством портала
"электронного
правительства".
1) Участие в осущест-
влении процедур
предоставления
электронных услуг
посредством портала
"электронного
правительства".
1) Участие в осущест-
влении процедур
предоставления
электронных услуг
посредством портала
"электронного
правительства".
4. Формирование базовых компонентов инфраструктуры
"электронного правительства"
1) Участие в разработ-
ке технического зада-
ния на формирование
базовых компонентов
инфраструктуры
"электронного
правительства";
2) Участие в создании
и развитие портала и
шлюза "электронного
правительства";
3) Участие в создании
и развитии удостове-
ряющего центра
электронной цифровой
подписи для
государственных
органов;
4) Участие в создании
инфраструктуры
открытых ключей
национальной идентификационной
системы Республики
Казахстан;
5) участие в развитии
государственных баз
данных: "Физические
лица", "Юридические
лица", "Адресный
регистр";
6) Участие в развитии
Государственного
регистра
информационных
ресурсов и
информационных систем;
7) Участие в создании
единой транспортной
среды;
8) Участие в прове-
дении анализа реали-
зации пилотного
проекта по созданию
единой транспортной
среды государственных
органов в г. Астана и
выработка предложений
по дальнейшему
развитию единой
транспортной среды
государственных
органов;
9) Участие в техноло-
гическом оснащении
серверного центра.
1) Участие в развитии
портала и шлюза
"электронного
правительства";
2) Участие в развитии
удостоверяющего центра
электронной цифровой
подписи для
государственных
органов;

3)»"электрондық үкіметтің"»мұрағаттық орталығын құруға қатысу;
4) бірыңғай»ақылы шлюзді»әзірлеуге қатысу;
5) "Жеке тұлғалар", "Заңды тұлғалар", "Атаулы тіркелім" мемлекеттік деректерқорларын дамытуға қатысу;
6) ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің Мемлекеттік тіркелімін дамытуға қатысу;
7) бірыңғай көліктік ортаны құруға қатысу;
8) Қазақстан Республикасының ұлттық идентификациялық жүйесінің ашық кілттер инфрақұрылымын дамытуға қатысу;
9) серверлік орталықты технологиялық жабдықтау жөніндегі жұмыстарды жалғастыруға қатысу.
1) "электрондық үкіметтің" порталы мен шлюзін дамытуға қатысу;
2) бірыңғай" ақылы шлюзді" дамытуға қатысу;
3) "Жеке тұлғалар", "Заңды тұлғалар", Атаулы тіркелім" мемлекеттік деректерқорларын дамытуға қатысу;
4) Қазақстан Республикасының ұлттық идентификациялық жүйесінің ашық кілттер инфрақұрылымын дамытуға қатысу;
5) бірыңғай көліктік ортаны құруға және дамытуға қатысу;
6) серверлік орталықты технологиялық жабдықтау жөніндегі жұмыстарды жалғастыруға қатысу.
5. Ведомствоаралық және үлгілік ведомстволық ақпараттық жүйелер құру және дамыту
1) мемлекеттік органдардың электрондық құжат айналымы бірыңғай жүйесін дамытуға қатысу;
2) мемлекеттік органдардың Интранет-порталын әзірлеуге қатысу;
3)»"Жылжымайтын мүлік" ақпараттық жүйесінің дамытылуына қатысу.
1) мемлекеттік органдардың Интранет-порталын ендіруге және дамытуға қатысу;
2)»"Жылжымайтын мүлік" ақпараттық жүйесінің дамытылуына қатысу.
1) Интранет-порталды дамытуға қатысу;
2)»Жылжымайтын мүлік» ақпараттық жүйесінің дамытуына қатысу.
6. Жергілікті атқарушы органдардың ақпараттық ресурстары мен жүйелерін құру
1) жергілікті атқарушы органдарының ақпараттық ресурстары мен жүйелерін қалыптастыру үшін үлгілік жобалы шешімін әзірлеуге қатысу;
1) жергілікті атқарушы органдарының ақпараттық ресурстары мен жүйелерін қалыптастыру үшін үлгілік жобалы шешімін әзірлеуге қатысу;
7.»"Электронды үкіметтің" ақпараттық инфрақұрылымын қорғауды
қамтамасыз ету
1) "электрондық үкімет" ақпараттық қауіпсіздік инфрақұрылымының тұжырымдамасын әзірлеуге қатысу;
2)"электрондық үкіметті" құру шеңберінде ақпаратты қорғау саласындағы ұлттық стандарттарын әзірлеуге қатысу;
3) "электрондық үкімет" ақпараттарының техникалық қорғау жүйелерін құруға арналған техно-жұмыстық жобасын және техникалық тапсырмасын әзірлеуге қатысу;
4) қауіпсіздік талаптарына сәйкес бағдарламалық өнімдер мен техникалық құралдардың сертификациялануын жүргізу жөніндегі жұмыстарына қатысу;
5) мемлекеттік органдардың ақпараттық ресурстары мен жүйелерін қорғау жөніндегі ұйымдастырушылық-техникалық іс-шарасын жүргізуге қатысу;

3) Участие в создании
архивного центра
"электронного
правительства";
4) участие в разработ-
ке единого "платежного
шлюза";
5) участие в развитии
государственных баз
данных: "Физические
лица", "Юридические
лица", "Адресный
регистр";
6) Участие в развитии
Государственного
регистра
информационных
ресурсов и
информационных систем;
7) участие в создании
единой транспортной
среды;
8) Участие в развитии
инфраструктуры
открытых ключей
национальной
идентификационной
системы Республики
Казахстан;
10) Участие в
продолжении работ по
технологическому
оснащению серверного
центра.
1) Участие в развитии
портала и шлюза
"электронного
правительства";
2) участие в развитии
единого "платежного
шлюза";
3) участие в развитии
государственных баз
данных: "Физические
лица", "Юридические
лица", "Адресный
регистр";
4) Участие в развитии
инфраструктуры
открытых ключей
национальной
идентификационной
системы Республики
Казахстан;
5) участие в создании
и развитии единой
транспортной среды;
6) Участие в
продолжении работ по
технологическому
оснащению серверного
центра.
5. Создание и развитие межведомственных и типовых
ведомственных информационных систем
1) Участие в развитии
единой системы
электронного
документооборота
государственных
органов;
2) Участие в разработ-
ке Интранет-портала
государственных
органов;
3) Участие в развитии
информационной системы
"Регистр
недвижимости".
1) Участие в развитии
и внедрении
Интранет-портала
государственных
органов;
2) Участие в развитии
информационной системы
"Регистр
недвижимости".
1) Участие в развитии
Интранет-портала
государственных
органов;
2) Участие в развитии
информационной
системы "Регистр
недвижимости".
6. Создание информационных ресурсов и систем местных
исполнительных органов
1) Участие в
разработке типовых
проектных решений для
формирования
информационных
ресурсов и систем
местных исполнительных
органов;
1) Участие в
разработке типовых
проектных решений для
формирования
информационных
ресурсов и систем
местных исполнительных
органов;
7. Обеспечение защиты информационной инфраструктуры
"электронного правительства"
1) Участие в
разработке концепции
информационной
безопасности
инфраструктуры
"электронного
правительства";
2) Участие в разработ-
ке национальных
стандартов в области
защиты информации в
рамках создания
"электронного
правительства";
3) Участие в разработ-
ке технического
задания и техно-
рабочего проекта на
создание системы
технической защиты
информации
"электронного
правительства";
4) Участие в работах
по проведению серти-
фикации технических
средств и программных
продуктов на
соответствие
требованиям
безопасности;
5) Участие в прове-
дении организационно-
технических
мероприятий по защите
информационных
ресурсов и систем
государственных
органов;

6) "open source" технологиялық базасында қорғалған ұлттық операциялық жүйені құруды әзірлеуге қатысу.
1) мемлекеттік органдардың ақпараттық ресурстары мен жүйелерін қорғау жөніндегі ұйымдастырушылық-техникалык іс-шарасын жүргізуге қатысу;
2)»"open source" технологиялық базасында қорғалған ұлттық операциялық жүйені құруды әзірлеуге қатысу.
1) мемлекеттік органдардың ақпараттық ресурстары мен жүйелерін қорғау жөніндегі ұйымдастырушылық техникалық іс-шарасын жүргізуге қатысу;
2)»"open source" технологиялық базасында қорғалған ұлттық операциялық жүйені құруды әзірлеуге қатысу.
8. Бағдарламаны орындаудың қоғамдық қолдауын қамтамасыз ету
1) мемлекеттік органдар өкілдерінің қатысуымен АКТ жөніндегі көрмені өткізуге қатысу;
2)»"электрондық үкіметті" іске асыру мәселелері бойынша жарнамалық материалдар мен талдаулық шолуларды дайындау және таратуға қатысу;
3)»"электрондық үкіметті" іске асыру мәселелері бойынша жыл сайынғы ғылыми-тәжірибелік конференцияларды өткізуге қатысу;
4)»"электрондық үкіметті" құру жөніндегі іс-шаралардың орындалу мониторингін жүзеге асыруына қатысу;
5)»"электрондық үкіметтің" іске асыру барысының ақпаратты-техникалық қолдау сайтын құру және қамтамасыз ету.
1) мемлекеттік органдар өкілдерінің қатысуымен АКТ жөніндегі көрмені өткізуге қатысу;
2)»"электрондық үкіметті" іске асыру мәселелері бойынша жарнамалық материалдар мен талдаулық шолуларды дайындау және таратуға қатысу;
3)»"электрондық үкіметті" іске асыру мәселелері бойынша жыл сайынғы ғылыми-тәжірибелік конференцияларды өткізуге қатысу;
4) құрылған»электрондық үкімет» жөніндегі іс-шаралардың орындалу мониторингін жүзеге асыруына қатысу;
5)»"электрондық үкіметтің" іске асыру барысын жариялайтын ақпаратты-техникалық қолдау сайтын қамтамасыз ету.
1) құрылған "электрондық үкімет" жөніндегі іс-шаралардың орындалу мониторингін жүзеге асыруына қатысу;

6) Участие в разработ-
ке создания защищенной
национальной опера-
ционной системы на
базе технологии
"open source".
1) Участие в проведе-
нии организационно-
технических
мероприятий по защите
информационных
ресурсов и систем
государственных
органов;
2) Участие в разработ-
ке создания защищенной
национальной
операционной системы
на базе технологии
"open source".
1) Участие в проведе-
нии организационно-
технических
мероприятий по защите
информационных
ресурсов и систем
государственных
органов;
2) Участие в
разработке создания
защищенной
национальной
операционной системы
на базе технологии
"open source".
8. Обеспечение общественной поддержки выполнения Программы
1) Участие в
проведении выставок
по ИКТ с участием
представителей
государственных
органов;
2) Участие в
подготовке и
распространении
аналитических обзоров
и рекламных
материалов по вопросам
реализации
"электронного
правительства";
3) Участие в
проведении ежегодных
научно-практических
конференций по
вопросам реализации
"электронного
правительства";
4) Участие в
осуществлении
мониторинга выполнения
мероприятий по
созданию "электронного
правительства";
5) создать и
обеспечить
информационно-
техническую поддержку
сайта, освещающего ход
реализации
"электронного
правительства".
1) Участие в
проведении выставок
по ИКТ с участием
представителей
государственных
органов;
2) Участие в
подготовке и
распространении
аналитических обзоров
и рекламных
материалов по вопросам
реализации
"электронного
правительства";
3) Участие в
проведении ежегодных
научно-практических
конференций по
вопросам реализации
"электронного
правительства";
4) Участие в
осуществлении
мониторинга выполнения
мероприятий по
созданному
"электронному
правительству";
5) Обеспечение
информационно-
технической поддержки
сайта, освещающего
ход реализации
"электронного
правительства".
1) Участие в осуще-
ствлении мониторинга
выполнения
мероприятий по
созданному
"электронному
правительству";

2)»"электрондық үкіметтің" іске асыру барысын жариялайтын ақпаратты-техникалық қолдау сайтын қамтамасыз ету.
Параграф   4. Өнiм өндiрудiң даму серпiнi
Қоғамның жоспарлы кезеңге өндiрiстiк қызметi үш негiзгi бағыт бойынша жұмыстарды жалғастыруды көздейдi:
Мемлекеттiк бағдарлама шеңберiндегi iс-шараларды орындау, мемлекеттiк органдардың ақпарат жүйелерiне жүйелiк-техникалық қызмет көрсету мен сүйемелдеу, телекоммуникациялық қызметтер көрсету.
Мемлекеттiк бағдарлама шеңберiнде ведомствоаралық ақпараттық жүйелердi сүйемелдеу бойынша жұмыстар мен қызметтер көлемiн ұлғайтып оларды мүмкiншiлiгiнше тәжiрибелi пайдалануға тапсыруды, оның iшiнде мемлекеттiк органдардың бiрыңғай мультисервистiк көлiктiк ортасын құру және оған қызмет көрсету жөнiндегi жұмыстар жоспарлануда. Бұдан басқа, 2006-2008 жылдар iшiнде ақпараттандыру саласындағы жобаларды басқару, нормативтік-әдiстемелiк базаны жетiлдiру, ақпарат ресурстарының мониторингі жөнiндегi жұмыстарды жалғастыру, ақпараттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу көзделуде.
Мемлекеттiк органдарды орталықтандырылған сервистiк жүйелi-техникалық қызмет көрсетуге және мiндеттер мен жүйелердiң үлгiлiк әкімшілік-басқару кешендерiн сүйемелдеуге мемлекеттiк органдардың ақпарат жүйелеріне сервистiк жүйелi-техникалық қызмет көрсету және сүйемелдеу жөнiндегi жұмыстар жалғасуда. Бұл ретте жұмыстар мен қызмет көрсетулерді орындау бюджеттiк бағдарламалардың тиiстi әкiмшiлерiмен шарттық негiзде жүзеге асырылатын болады.
2005 жылы Қоғамның орталықтандырылған сервистiк жүйелiк-техникалық қызметiне келесi мемлекеттiк органдар көштi: Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, Индустрия және сауда министрлiгi, Әдiлет министрлiгi, Орталық сайлау комиссиясы. Төменде, Ақпараттық қызмет көрсету саласындағы ведомствоға қарасты мекемелерi жоқ қалған мемлекеттiк органдарының орталықтандырылған сервистiк жүйелi-техникалық қызметiне көшу кестесi төменде келтiрiлген.
Мемлекеттік органдардың орталықтандырылған сервистік
жүйелік-техникалық қызмет көрсетуге және міндеттер мен жүйелердің
үлгілік әкімшілік-басқару кешендерін сүйемелдеуге көшу кестесі
2006 жыл
1.
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
2.
Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесі
3.
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылайтын есеп комитеті
4.
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
2007 жыл
1.
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі
2.
Қазақстан Республикасы Парламентінің Шаруашылық басқармасы
3.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі
4.
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
2008 жыл
1.
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
2.
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты
3.
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
4.
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы
5.
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
Бұл кестенi iске асыру жоғарыда көрсетiлген мемлекеттiк органдармен келiсу арқылы атқарылады.
2006 - 2008 жылдарда көрсетiлетiн жұмыстар мен қызметтер көлемiнiң (негiзгi қызметтен кiрiстердiң) өзгеру серпiнi мынадай болады деп болжануда:

2) обеспечение
информационно-
технической
поддержки сайта,
освещающего ход
реализации
"электронного
правительства".
§ 4. Динамика развития производства продукции
Производственная деятельность Общества на планируемый период предполагает продолжение работ по трем основным направлениям: выполнение мероприятий в рамках Государственной программы, системно-техническое обслуживание и сопровождение информационных систем государственных органов, оказание телекоммуникационных услуг.
В рамках Государственной программы планируется увеличение объемов работ и услуг по сопровождению межведомственных информационных систем по мере их сдачи в опытную эксплуатацию, в том числе по созданию и обслуживанию единой защищенной мультисервисной транспортной среды государственных органов. Кроме того, в течение 2006-2008 годов предусматривается продолжение работ по управлению проектами, совершенствованию нормативно-методической базы в сфере информатизации, мониторингу информационных ресурсов, проведению работ по организации защиты информационных ресурсов и систем.
По сервисному системно-техническому обслуживанию и сопровождению информационных систем государственных органов продолжатся работы по оказанию услуг государственным органам по централизованному сервисному системно-техническому обслуживанию и сопровождение типовых административно-управленческих комплексов задач и систем. При этом выполнение работ и услуг будет осуществляться на договорной основе с соответствующим администратором бюджетных программ.
В 2005 году на централизованное системно-техническое обслуживание Обществом перешли следующие государственные органы: Министерство транспорта и коммуникаций, Министерство индустрии и торговли, Министерство юстиции, Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан. Ниже приводится примерный график перехода на централизованное системно-техническое обслуживание остальных государственных органов, не имеющих подведомственных предприятий работающих в сфере оказания информационных услуг.
График перехода государственных органов
на централизованное сервисное системно-техническое обслуживание
и сопровождение типовых административно-управленческих комплексов
задач и систем
2006 год
1
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
2
Конституционный Совет Республики Казахстан
3
Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского
бюджета
4
Министерство информации и культуры
2007 год
1
Администрация Президента Республики Казахстан
2
Хозяйственное управление Парламента Республики Казахстан
3
Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан
4
Министерство энергетики и минеральных ресурсов
2008 год
1
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
2
Верховный Суд Республики Казахстан
3
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
4
Генеральная прокуратура Республики Казахстан
5
Агентство Республики Казахстан по статистике
Реализация данного графика будет осуществляться по согласованию с вышеуказанными госорганами.
Динамика изменения объемов оказываемых работ и услуг (доходов от основной деятельности) на 2006-2008 годы прогнозируется следующей:

2006 жыл - 859,7 млн. теңге, оның iшiнде: телекоммуникациялық қызмет көрсетулер - 20,0 млн.теңге, ақпарат жүйелерiне сервистiк жүйелi-техникалық қызмет көрсету және сүйемелдеу бойынша - 300,2 млн.теңге, Мемлекеттiк бағдарлама iс-шаралары - 539,5 млн. теңге. 2005 жылмен салыстырғанда өсiм 27,6 %-ды құрайды.
2007 жыл - 940,7 млн. теңге, оның iшiнде телекоммуникациялық қызмет көрсетулер - 5 млн.теңге, ақпарат жүйелерiне сервистiк жүйелi-техникалық қызмет көрсету және сүйемелдеу бойынша - 343,2 млн.теңге, Мемлекеттiк бағдарлама iс-шаралары - 592,5 млн. теңге. 2006 жылмен салыстырғанда өсiм 9,4 %-ды құрайды.
2008 жыл - 1043,7 млн. теңге, оның iшiнде: ақпарат жүйелерiне сервистiк жүйелi-техникалық қызмет көрсету және сүйемелдеу бойынша - 383,2 млн.теңге, Мемлекеттiк бағдарлама iс-шаралары - 660,5 млн. теңге. 2007 жылмен салыстырғанда өсiм 10,9%-ды құрайды.
Мемлекеттiк бағдарламаға және "Ұлттық ақпараттық
технологиялар" АҚ Даму жоспарын iске асыруға кедергi келтiретiн тәуекелдер:
1. Мердiгерлердiң бағдарламалық қамтамасыз етудi жасау және техникалық қамтамасыз етудi жеткiзу жұмыстарын уақытында орындамау.
2. Мемлекеттiк бағдарламаны тиiстi қаржыландырудың болмауы, оның ішінде мемлекеттiк органдардың аппаратты-бағдарламалық кешендерiн жүйелi-техникалық қызмет көрсетуге арналған.
3. Ұлттық операторға орталықтандырылған жүйелi-техникалық қызмет көрсетуге мемлекеттiк органдардың өту кестесiнiң сақталмауы.
4. Мемлекеттiк органдардың Сервер орталығы құрылысы аяқталуының созылуы. "Электрондық үкiметтi" қалыптастыру жүйесiндегi серверлiк орталық басты құрамдас бөлiгi болып табылады, бұл мақсатқа арналған тиiстi қаржыландырудың болмауы 2006 жылы өзiмен бiрге ақпараттандырудың Мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру мерзiмiнiң орындалмауына әкелiп соғады.
Параграф   5. Капиталдық салым көлемi
(млн. теңге)
Атауы

2006 год - 859,7 млн. тенге, в том числе: телекоммуникационные услуги - 20,0 млн. тенге, по сервисному системно-техническому обслуживанию и сопровождению информационных систем - 300,2 млн. тенге, мероприятия Государственной программы - 539,5 млн. тенге. По отношению к 2005 году рост составит 27,6 %;
2007 год - 940,7 млн. тенге, в том числе: телекоммуникационные услуги - 5 млн. тенге, по сервисному системно-техническому обслуживанию и сопровождению информационных систем - 343,2 млн. тенге, мероприятия Государственной программы - 592,5 млн. тенге. По отношению к 2006 году рост составит 9,4 %;
2008 год - 1043,7 млн. тенге, в том числе: по сервисному системно-техническому обслуживанию и сопровождению информационных систем - 383,2 млн. тенге, мероприятия Государственной программы - 660,5 млн. тенге. По отношению к 2007 году рост составит 10,9 %.
Риски, препятствующие реализации Государственной программы и Плана развития АО "Национальные информационные технологии":
1. Несвоевременное выполнение подрядчиками работ по разработке программного обеспечения и поставке технического обеспечения.
2. Отсутствие должного финансирования государственной программы, в том числе на системно-техническое обслуживание аппаратно-программных комплексов государственных органов.
3. Несоблюдение государственными органами графика перехода к централизованному системно-техническому обслуживанию к Национальному оператору.
4. Затягивание окончания строительства Серверного центра государственных органов. Так как серверный центр является ключевым звеном в системе формирования "электронного правительства", отсутствие должного финансирования на эти цели в 2006 году повлечет за собой срыв сроков выполнения мероприятий Государственной программы информатизации.
§ 5. Объем капитальных вложений
(млн. тенге)
Наименование

2006
жыл
2007
жыл
2008
жыл
Қаржыландыру
көзі
Негiзгi қаражаттарды және материалдық емес активтердi иелiкке алу
70
75
85
Өз қаражаты
Негiзгi капиталға капиталдық салымның (инвестициялардың) қажеттілігі:
1. Мемлекеттiк органдардың ақпараттық инфрақұрылымы жұмыс iстеу үшін қызмет спектрын кеңейту және Қоғаммен көрсетiлетiн қызметтi жақсарту мақсатында бағдарламалық қамтамасыз етудi сатып алу және компьютерлiк техниканың паркiн жаңғырту (техникалық қызмет көрсету, ақпараттық жүйелерді әкiмшiлiктендiру және сүйемелдеу, оқыту, ақпараттық технологиялар саласында мемлекеттiк қызметшiлердiң бiлiктiлiгiн жоғарлату).
2. Мемлекеттiк органдардың өңiрлiк бөлiмшелерi ақпараттық жүйелерiн сүйемелдеу және жүйелi-техникалық қызмет көрсетудi қамтамасыз ету мақсатында Қоғамның өңiрлiк орталықтарының материалды-техникалық базасын жақсарту.
3. Ведомствоаралық ақпараттық жүйелердi және техникалық қолдауды сүйемелдеудің жеделдiгi мен тиiмдiлiгiн жоғарлату үшiн мамандандырылған Help Desk бөлімшесiн құру.
Параграф 6. Өзiндiк құнның құрылымы
914,4 млн. теңгенi, 2008 жылы - 1010,4 млн. теңгенi құрайды. Өзiндiк құнның негiзгi бабы әлеуметтiк салықты ескере отырып еңбек ақы төлеу, байланыс арналарын жалдау, амортизациялық аударымдар, үй-жайлы жалдау және жұмыстарды орындау мен қызмет көрсетулерге байланысты басқа да шығыстар болып табылады. Кезең шығыстары да осы тақылеттес.
2006 - 2008 жылдардағы кезең үшiн негiзгi қызмет бойынша жоспарланып отырған өзiндiк құн құрылымы мынадай түрде берiлiп отыр:
Жылдар
Өзіндік құн
(млн.теңге)
Үлес салмағы (%)
Кезең шығыстары (млн.теңге)
Үлес салмағы (%)

2006
год
2007
год
2008
год
Источник
финансирования
Приобретение основных
средств и нематериальных
активов
70
75
85
Собственные
средства
Необходимость капитальных вложений (инвестиций) в основной капитал:
1. Обновление парка компьютерной техники и приобретение программного обеспечения с целью улучшения качества услуг оказываемых Обществом и расширение спектра услуг для обеспечения функционирования информационной инфраструктуры государственных органов (техническое обслуживание, сопровождение и администрирование информационных систем, обучение, повышение квалификации государственных служащих в области информационных технологий).
2. Улучшение материально-технической базы региональных центров Общества в целях обеспечения системно-технического обслуживания и сопровождения информационных систем, территориальных подразделений государственных органов.
3. Создание специализированных подразделений Help Desk для повышения эффективности и оперативности сопровождения межведомственных информационных систем и технической поддержки.
§ 6. Структура себестоимости
Общие расходы Общества в 2006 году составят 839,0 млн. тенге, в 2007 году - 914,4 млн. тенге, в 2008 году - 1010,4 млн. тенге.
Основными статьями себестоимости являются заработная плата с учетом социального налога, услуги связи, амортизационные отчисления, аренда помещений и прочих расходов, связанных с выполнением работ и оказанием услуг. Аналогично складывается структура расходов периода.
Структура планируемой себестоимости по основной деятельности за период 2006-2008 годы представлена следующим образом:
Годы
Себестоимость
(млн. тенге)
Уд. вес
(%)
Расходы
периода
(млн. тенге)
Уд. вес
(%)

2006
661,1
83
136,5
17
2007
725,4
84
142,0
16
2008
810,4
85
148,0
15
Параграф 7. Қоршаған ортаны қорғау, еңбек қауiпсiздiгi
техникасын сақтау жөнiндегi iс-шаралар
Қоғамның қызметi қоршаған ортаға зиян шектiруге байланысты болмағандықтан, тиiстi шаралар жоспарланбаған.
Қоғам қызметкерлерiнiң жұмысы компьютерлiк, телекоммуникациялық және өзге де ұйымдастыру техникасымен тiкелей байланысты, олар пайдаланушылардың функционалдық жағдайы мен денсаулығына қолайсыз әсер ететiн бiрқатар физикалық факторлардың көзi болып табылады. Басқа кәсiптiң қызметкерлерiне қарағанда дербес компьютердi пайдаланушылардың жүйке ширығуына неғұрлым көп ұшырайтындығы анықталған. Компьютерлiк техниканы пайдаланушылардың денсаулық жағдайын нашарлататын факторлар қатарына мыналарды жатқызған жөн:
электромагниттiк және электростатикалық өрiс;
акустикалық шу;
ауаның иондық құрамы мен үй-жайдағы микроклиматтың өзгерiсi және басқа да факторлар.
Өз қызметкерлерiнiң денсаулығы үшiн жоғарыда аталған қолайсыз салдарларды болдырмау, сондай-ақ еңбек қауiпсiздiгi техникасын сақтау мақсатында, Қоғам:
ескiрген компьютерлiк техниканы сәуле шашу деңгейi төмен қазiргi заманғы компьютерлерге кезең-кезеңiмен ауыстыруды жүргiзу;
санитарлық-гигиеналық талаптарды және қызметкерлер еңбегiн ұйымдастырудың талаптарын қатаң ұстануды;
жұмыс орындарының жарықтандырылуына, жиhаз өлшемдерi мен үй-жайлардың сипаттамаларына, сондай-ақ компьютерлiк техника орналастырылатын үй-жайларда қорғаныштық токты жергеөткiзгiштердiң болуына айрықша назар аударуды жоспарлап отыр.
Бұл ретте Қоғам еңбектi қорғау және қауiпсiздiк техникасын сақтау саласындағы нормативтiк құжаттарды басшылыққа алады.
Параграф 8. Баға мен тарифтiк саясат және оның негiздемесi
Мемлекеттiк органдарды ақпараттандыру бюджеттерiн қалыптастыруға бiрыңғай көзқарастар қалыптастыру мақсатында уәкiлеттi органның тапсырысымен Қоғам уәкiлеттi ақпараттандыру саласында (сүйемелдеу, техникалық қызмет көрсету, ендiру және т.б. бойынша) нормативтер жобаларын әзiрледi. Еңбек сыйымдылығы есебiнiң әдiстемесi және ақпараттық жүйелердiң әзiрлемесiнiң құны әзiрлендi. 2006 жыл бойы әдiстемелер мен тарифтердi жұмыспен өтеу және оларды белгiленген тәртiпте бекiту.
Қоғамның негiзгi клиенттерi мемлекеттiк органдар болғандықтан, бағалар мен тарифтарын қалыптастыру барысында Қоғам үлкен пайда табуды көздемейдi. Сондықтан, Қоғам бағалар мен тарифтарды өзiндiк құн деңгейiнде ұстап тұрады. Техникалық құралдарға сервистiк жүйелi-техникалық және ақпараттық жүйелердi сүйемелдеу қызметтерiнiң бағалар прейскуранты 9 бөлiмнен тұрады:
жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және сүйемелдеу;
диагностикалау және жөндеу;
желiлердi әкiмшiлендiру;
министерстволар мен ведомстволардың корпоративтiк желiлерiндегi ақпараттарды қорғау;
ақпараттық жүйелердi, жүйелiк және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету мен Интернет аймағындағы серверлердi әкiмшiлендiру;
жүйелiк және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету мен ақпараттық жүйелердi қондыру (қалпына келтiру);
жабдықтарды қондыру және күйге келтiру;
жергiлiктi есептеу желiлерiн жобалау мен монтаждау.
Бiр адам-сағаттың құны осы жұмысты орындайтын мамандардың еңбек ақысының қорын, шығыс материалдарының құнын, жөнелтпе құжат пайыздық мөлшерлемесi мен жалпы және әкiмшiлiк шығындарын мамандардың еңбек ақысына және пайда сомасына қосады. Қоғаммен орындалатын жұмыстардың құны және жобаларды басқару консалтингтiк қызметтердi басқаруға байланысты жұмысшылардың категорияларына байланысты Есептесу бiр адам-сағаттың құнымен анықталады. Бiр адам-сағаттың құны осы жұмысты орындайтын мамандардың еңбек ақысының қорын, шығыс материалдарының құнын, жөнелтпе құжат пайыздық мөлшерлемесi мен жалпы және әкiмшiлiк шығындарын мамандардың еңбек ақысына және пайда сомасына қосады.

2006
661,1
83
136,5
17
2007
725,4
84
142,0
16
2008
810,4
85
148,0
15
§ 7. Мероприятия по охране окружающей среды
и соблюдению техники безопасности труда
Деятельность Общества не связана с нанесением какого-либо вреда окружающей среде, поэтому соответствующие мероприятия не планируются.
Работа сотрудников Общества непосредственно связана с компьютерным, телекоммуникационным оборудованием и прочей организационной техникой, которые являются источником целого ряда неблагоприятных физических факторов воздействия на функциональное состояние и здоровье пользователей. Установлено, что пользователи персональных компьютеров подвержены стрессам в значительно большей степени, чем работники других профессий. К числу факторов, ухудшающих состояние здоровья пользователей компьютерной техникой, следует отнести:
электромагнитное и электростатическое поля;
акустический шум;
изменение ионного состава воздуха и параметров микроклимата в помещении и другие факторы.
В целях предотвращения возникновения вышеуказанных неблагоприятных последствий для здоровья своих работников, а также соблюдения техники безопасности труда Общество планирует:
провести поэтапную замену устаревшей компьютерной техники на современные, с малым уровнем излучения;
строго придерживаться санитарно-гигиенических требований и требований к организации труда работников;
особое внимание обращать на состояние освещенности рабочих мест, параметры мебели и характеристику помещений, а также на наличие защитного заземления в помещениях, где будет расположена компьютерная техника.
При этом Общество руководствуется нормативными документами в области охраны труда и соблюдения техники безопасности.
§ 8. Ценовая и тарифная политика и ее обоснование
По заказу уполномоченного органа, в целях выработки единых подходов к формированию бюджетов информатизации государственных органов, Обществом разработаны проекты нормативов в области информатизации (по сопровождению, техническому обслуживанию, внедрению и т.д.). Разработана методика расчета трудоемкости и стоимости разработки информационных систем. В течение 2006 года необходима отработка методики и тарифов и утверждение их в установленном порядке.
Основными клиентами являются государственные органы, поэтому при формировании цен и тарифов Общество не преследует получение высоких прибылей. В связи с чем, цены и тарифы Обществом поддерживается практически на уровне себестоимости. Прейскурант цен в части сервисного системно-технического обслуживания технических средств и сопровождения информационных систем включает 9 разделов:
техническое обслуживание и сопровождение оборудования;
диагностики и ремонт;
оперативное обслуживание;
администрирование сетей;
обеспечение защиты информации в корпоративной сети министерств и ведомств;
администрирование информационных систем, системного и прикладного программного обеспечения и серверов зоны Интернет;
установка (восстановление) системного ПО, прикладного ПО и информационных систем;
установка и настройка оборудования;
проектирование и монтаж локальных вычислительных сетей.
Стоимость работ выполняемых Обществом и связанных с управлением проектами, консалтинговыми услугами определяется Расчетом стоимости одного человеко-часа в зависимости от категории работника. Стоимость человека-часа включает фонд заработной платы специалистов, выполняющих эти работы, стоимость расходных материалов, сумму накладных и общих и административных расходов рассчитанных в процентном отношении к заработной плате специалистов и сумму прибыли.

Қоғаммен көрсетiлетiн телекоммуникациялық қызметтерге тарифтер: бiр жолғы (бiр рет), оған жататын қызметтер: пайдаланушыны тiркеу, портты, модемдi инсталляциялау, клиенттердi оқытып-үйрету ІР-кiрудi ұсыну және басқалары сияқты - бiр жолғы және 1-шi бөлiп берiлген портты жалдағаны үшiн абоненттiк төлемақы, трафик, электрондық почтамен жұмыс iстеген уақыт үшiн төлемақы, ақпаратты қабылдағаны және бергенi үшiн төлемақы, почта жәшiгiн жалдағаны үшiн абоненттiк төлемақы және басқалары сияқты aй сайынғы болып бөлiнедi. 1-шi бөлiнiп берiлген портты жалдағаны үшiн абоненттiк төлемақы тарифтерi ақпаратты беру жылдамдығына байланысты сараланады.
Қоғам 2007 жылдан бастап, мемлекеттiк бағдарлама шеңберiнде құрылған ақпараттық жүйелердi сүйемелдеу жөнiндегi қызметтерге тарифтерді Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттiгiмен бекiтудi жоспарлап отыр.
Параграф 9. Әлеуметтiк саланы дамыту
"Қызметкер еңбек (қызмет) атқарған кезде оның өмiрi мен денсаулығын: зиян келтiргенi үшiн жұмыс берушiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгін мiндеттi сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңын орындауды Қоғам 2005 жылғы 1 шiлдеден бастап әлеуметтiк қамсыздандырудың қосымша нысанын құру мақсатында Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына 3 млн. теңге аударым жоспарлап отыр.
Қоғам 2006 жылы жалпы сомасы 5940 мың теңгеге мерекелiк, мәдени-бұқаралық және спорттық iс-шаралар өткiзудi, сондай-ақ жалпы сомасы 500 мың теңгеге, оның iшiнде балалар үйiне, Ұлы Отан соғысының ардагерлерi мен табиғи апаттан зардап шеккендерге қайырымдылық көмек көрсетудi жоспарлап отыр.
Параграф   10. Кадр саясаты
Кадр саясаты - Қоғам қызметiндегi басымдықтардың бiрден-бiрi. Қоғамның кадр саясатының мақсаты - өз мiндеттерiн айқын ұғынып, түсiнетiн, оларды шешу үшiн жеткiлiктi әлеуетi бар және тұтастай алғанда бүкiл компания алдында тұрған стратегиялық мақсаттарға қол жеткiзуге жәрдемдесетiн кәсiби қызметкерлер командасын құру.
Қоғам мемлекеттiк органдардың орталықтандырылған сервистiк жүйелiк-техникалық қызмет көрсету мен үлгiлiк әкiмшiлiк-басқару кешендерiн сүйемелдеуге көшуiне байланысты қызметкерлер санын ұлғайтуды көздеп отыр.
Қоғамда жүргiзiлiп отырған кадр саясатының бiрi бекiтiлген жоспарға сәйкес жоспарланған оқыту негiзiнде қызметкерлердiң бiлiктiлiгiн жоғарлату болып табылады.
"Мемлекеттiк құпия туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес Қоғаммен құпия тәртiбiн күшейту, ақпараттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жоспарында персоналдармен жұмыс жүргiзiлуде.

Тарифы на телекоммуникационные услуги, оказываемые Обществом, подразделяются на: единовременные (разовые), к которым относятся такие услуги как: регистрация пользователя, инсталляция порта, модема, обучение клиентов, представление IP-входа и др.; ежемесячные - такие как: абонентская плата за аренду 1 выделенного порта, плата за трафик, время работы с электронной почтой, плата за прием и передачу информации, абонентская плата за аренду почтового ящика и др. Тарифы на абонентскую плату за аренду 1 выделенного порта дифференцируются в зависимости от скорости передачи информации.
Начиная с 2007 года, Общество планирует утверждение тарифов на услуги по сопровождению информационных систем, созданных в рамках государственной программы Агентством Республики Казахстан по информатизации и связи.
§ 9. Развитие социальной сферы
Во исполнение  Закона Республики Казахстана "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" с целью создания дополнительных форм социального обеспечения Общество планирует с 1 июля 2005 года направлять на эти цели 3 млн. тенге и перечислять в государственный фонд социального страхования.
Общество в 2006 году планирует проведение праздничных, культурно-массовых и спортивных мероприятий на общую сумму 5940 тыс. тенге, а также оказание благотворительной помощи на общую сумму 500 тыс. тенге, в том числе: детским домам, ветеранам ВОВ и пострадавшим в результате стихийных бедствий.
§ 10. Кадровая политика
Кадровая политика одна из самых приоритетных в деятельности Общества. Цель кадровой политики Общества - создание профессиональной команды сотрудников, которые ясно представляют и понимают свои задачи, имеют достаточный потенциал для их решения и способствуют достижению стратегических целей, стоящих перед всей компанией в целом.
Обществом предусматривается увеличение численности работников в связи с переходом государственных органов на централизованное сервисное системно-техническое обслуживание и сопровождение типовых административно-управленческих комплексов.
Обществом проводятся работы с персоналом в плане обеспечения информационной безопасности, усиления режима секретности в соответствии с требованиями  Закона Республики Казахстан "О государственных секретах".
Одним из направлений проводимой кадровой политики в Обществе является повышение квалификации сотрудников на основе планируемого обучения в соответствии с утвержденным планом.

Компания персоналдарына өсу талабын ескере отыра, Қоғамды жоғарғы бiлiктi мамандармен қамтамасыз ету мақсатында 2006 жылдан бастап жұмысқа алу конкурстық негiзде жүзеге асырылатын болады. Ұтымды тиiмдi және уәждеменi жоғарлату үшiн, бiлiктiлiк және тиiмдiлiк еңбек деңгейі, компаниядағы жұмыс өтiлiне байланысты мамандарға санат белгiлеу жоспарлануда. Санатқа байланысты мамандарға қолданыстағы жалақыға 30%-100% дейін үстемақы белгiленетiн болады.
Сондай-ақ олардың бiлiктiлiгiн жоғарлататын, олардың оқу курстарын өткен қажеттілігін анықтау және олардың атқаратын қызметiне сәйкес, Қоғам қызметкерлерінің кәсiби дайындық деңгейiн анықтау мақсатында аттестациялар өткiзу жоспарлануда.
Бұдан басқа, Қоғамда мемлекеттiк тiлдi бiлу ендiру және iс-қағаздарын мемлекеттік тiлде (қазақ тiлiнде) бiлiктi жүргiзу жоспарлануда.
Параграф 11. Қаржылық нәтижелер және бюджетпен қатынастар
2006 жылдан бастап 2008 жыл бойынша кезеңде республикалық бюджеттен тiкелей түсiмдер жоспарланбайды. "Электрондық үкiмет" мемлекеттiк бағдарламасы бойынша атқарылатын жұмыстар шартты түрде жүзеге асырылады.
Қоғамның 2006 - 2008 жылдарға арналған басты қаржылық нәтижелерiнiң болжамы (1-қосымша) жыл сайынғы қызмет көрсетулердi, Қоғамның таза кiрісiн ұлғайтуды көздейдi.
Болжам бойынша 2006 жылы таза кiрiс сомасы 26,8 млн. теңгенi,  2007 жылы - 32,6 млн. теңгенi, 2008 жылы - 40,2 млн. теңгенi құрайды.
2006 жылғы таза кiрiс сомасының 26,7 млн. теңгеге азаюы Қоғам жасайтын жалпы шығындардың жоспарланған өсiмiмен байланысты (шығындардың көбею себептерi "Өзiндiк құнның құрылымы" бөлiмiнде көрсетiлген).
Қоғам 30% мөлшерiнде акциялардың мемлекеттiк пакетiне дивидендтер төлеуге жоспарлап отыр:
2006 жылы - 8 млн. теңге;
2007 жылы - 9,8 млн. теңге;
2008 жылы - 12,0 млн. теңге.
Таза кiрiстiң қалған бөлiгi өткен жылдардағы зияндарды жабуға бағытталады. Өткен жылдардағы зияндар 2000 - 2003 жылдары, Қоғам мүлкiнiң бағасын анықтау аудитiнiң қорытындысы бойынша, негiзiнен 2002 жылы пайда болған.
Мүлiк бағасын анықтау Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 19 тамыздағы N 921  қаулысына  сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық банкi акцияларының нақты бағасын анықтау мақсатында өткiзiлген. Осы қаулыға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiсiне қарайтын Қоғамның акция пакеттерін одан әрi сатып алу құқығымен Қазақстан Республикасы Премьер-Министрi Кеңсесiнiң сенiмдi басқаруына берiлуi қарастырылды. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрi Кеңсесiмен келiсiлiп, мүлiк бағасын анықтау аудитi "Аудит және бағалау орталығы" ЖШС-мен өткiзiлдi және Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiсiне қарауға ұсынылды.

В целях обеспечения Общества высококвалифицированными кадрами прием на работу с 2006 года будет осуществляться на конкурсной основе, учитывающей возрастающие требования к персоналу компании. Для повышения мотивации к наиболее эффективному и производительному труду планируется установить категории специалистам, в зависимости от стажа работы в компании, уровня квалификации и эффективности труда. В зависимости от категории, специалистам будут устанавливаться надбавки к существующим окладам от 30 до 100 %.
Также планируется проведение аттестаций с целью определения уровня профессиональной подготовки сотрудников Общества, соответствия их занимаемой должности и выявления необходимости прохождения ими обучающихся курсов, повышающих их квалификацию.
Кроме того, планируется мероприятия по внедрению в Обществе знания государственного языка и квалифицированному ведению делопроизводства на государственном языке (казахском языке).
§ 11. Финансовые результаты и отношения с бюджетом
В период с 2006 года по 2008 год прямых поступлений из республиканского бюджета не прогнозируется. Все работы в рамках  Государственной программы формирования "электронного правительства" осуществляются на договорной основе.
Прогноз важнейших показателей развития Общества на 2006-2008 годы ( приложение 1) предусматривает ежегодный рост объемов услуг, увеличение чистого дохода Общества.
По прогнозу сумма чистого дохода в 2006 году составит 26,8 млн. тенге, в 2007 году - 32,6 млн. тенге, в 2008 году - 40,2 млн. тенге.
Уменьшение суммы чистого дохода в 2006 году до 26,7 млн. обусловлено с планируемым увеличением общих расходов, производимых Обществом (причины увеличения расходов изложены в разделе "Структура себестоимости").
Общество планирует выплату дивидендов на государственный пакет акций в размере 30 % от чистого дохода:
2006 год - 8 млн. тенге;
2007 год - 9,8 млн. тенге;
2008 год - 12,0 млн. тенге.
Оставшаяся часть чистого дохода будет направляться на погашение убытков прошлых лет. Убытки прошлых лет образовались в 2000-2003 годах, и в основном в 2002 году, по результатам аудита по оценке имущества Общества.
Оценка имущества проводилась в соответствии с  постановлением Правительства РК от 19 августа 2002 года N 921 для определения реальной стоимости акций, принадлежащих Национальному Банку Республики Казахстан. В соответствии с данным постановлением, предусматривалась передача пакета акций Общества принадлежащего Национальному Банку Республики Казахстан в доверительное управление Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан с правом последующего выкупа. По согласованию с Канцелярией Премьер-Министра РК, аудит по оценке имущества был проведен ТОО "Центр аудита и оценки" и представлен в Национальный Банк РК на рассмотрение.

Аудит қорытындысы бойынша және Қазақстан Республикасы Ұлттық банкісінің материалдық емес активтер мен негiзгi құралдардың 2002 жылғы 1 желтоқсандағы жағдайы бойынша арзандатылуын өткiзу туралы кепiлдемелерiн алғаннан кейiн, Қоғам ескiрген тауарлы-материалдық құндылықтарды (қорларды) есептен шығару үшiн 96,8 млн. теңгеге провизия құрды және материалдық емес активтер мен негiзгi құралдарды арзандату жүргiздi.
N 16 "Негiзгi құралдар" Қаржылық есеп берудiң халықаралық стандартының 38-бөлiмiне сәйкес актив құнының азаюы шығынға саналатынын атап өту керек.
Сонымен, 2000 - 2003 жылдар аралығындағы Қоғам зияндарының негiзгi бөлiгi 96,8 млн. теңгеден тұратын негiзгi құралдар мен материалдық емес активтердi есептен шығару қорын құруға және негiзгi құралдар мен материалдық емес активтердi арзандатуға байланысты шығын есебiнен пайда болған (193,4 млн. теңге).
2006 жылы Қоғаммен бюджетке салықтарды және басқа да мiндетті төлемдердi бюджетке 225,6 млн. теңге сомасында төлеу жоспарлануда, оның iшiнде:
ҚҚС - 95,7 млн. теңге;
әлеуметтiк салық - 53,4 млн. теңге;
корпоративтiк табыс салығы - 38,8 млн. теңге;
жеке тұлғалардан алынатын табыс салығы - 35,2 млн. теңге;
басқадай - 2,5 млн. теңге;
2007 жылы болжам бойынша салықтар және басқа да мiндеттi төлемдердiң жалпы сомасы 265 млн. теңгенi құрайды, 2008 жылы - 305 млн. теңге.
Параграф 12. Қызмет көрсететiн банктермен өзара қарым-қатынастар
"ТұранӘлембанк" АҚ Қоғамға қызмет көрсетедi.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 14 қыркүйектегi N 960  қаулысын  орындау үшiн Қоғамның, сондай-ақ "ЦентрКредитбанк" АҚ-да, "Валют-Транзит Банк" АҚ-да, "Алматы сауда-қаржы банкi" АҚ-да және "Алянс Банк" АҚ-да есеп шоттары бар.
1-тармақтың 10-тармақшасына сәйкес уақытша бос ақшалар 4 банкте аударылған депозиттерде орналастырылады.
2006 жылы есеп шоттар бойынша айналым құрайды:
түскен ақша - 994,7 млн. теңге;
шығарылған ақша - 958,9 млн. теңге.
Есеп шот бойынша ақшалай қаражаттың орташа айлық қалдығы 125 млн. теңгенi құрайды.
"ТұранӘлембанк" АҚ мынадай ставкалар мен тарифтердi қолданады:
Басқа банк клиентерiнiң пайдасына аударымдар:
Аударым сомасы 5 млн. теңгеге дейiн:
күндiзгi сағат 9.00 ден 13.00 дейiн - төлем сомасы 0,3 %-тен ең азы 230 теңге, ең жоғарысы 385 теңге;
13.00 ден 16.00 дейiн - төлем сомасы 0,3%-тен, ең азы 310 теңге, ең жоғарысы 620 теңге;
16.00 кейiн 18.00 дейiн - 1 төлем аударым құжатына 1550 теңге.
Аударым сомасы 5 млн. теңгеден жоғары болса:
күндiзгi сағат 9.00 ден 13.00 дейiн - 620 теңге;
сағат 13.00 ден 16.00 дейін - 930 теңге;
16.00 кейiн 18.00 дейiн - 1 төлем аударым құжатына 1550 теңге.

По результатам аудита, а также после получения рекомендации Национального Банка РК о проведении уценки основных средств и нематериальных активов по состоянию на 1 декабря 2002 года, Обществом были созданы провизии для списания устаревших ТМЦ (запасов) на сумму 96,8 млн. тенге и произведена уценка основных средств и нематериальных активов.
Необходимо отметить, что согласно пункту 38 Международного стандарта финансовой отчетности N 16 "Основные средства", уменьшение стоимости актива признается в качестве расхода.
Таким образом, основная доля убытка, полученного Обществом за период 2000-2003 годы, образовалась за счет расходов по созданию резерва на списание основных средств и нематериальных активов в сумме 96,8 млн. тенге и расходов по уценке основных средств и нематериальных активов (193,4 млн. тенге).
Обществом в 2006 году планируется уплата налогов и других обязательных платежей в бюджет в сумме 225,6 млн. тенге, в том числе:
НДС - 95,7 млн. тенге;
социальный налог - 53,4 млн. тенге;
корпоративный подоходный налог - 38,8 млн. тенге;
индивидуальный подоходный налог - 35,2 млн. тенге;
прочие - 2,5 млн. тенге;
По прогнозу в 2007 году общая сумма налогов и других обязательных платежей составит 265 млн. тенге, в 2008 году - 305 млн. тенге.
§ 12. Взаимоотношения с обслуживающими банками
Общество обслуживается в АО "БанкТуранАлем".
Во исполнение требований  постановления Правительства Республики Казахстан N 960 от 14 сентября 2004 года, Общество, также, имеет расчетные счета в АО "ЦентрКредитБанк", АО "Валют-Транзит Банк", АО "Алматинский торгово-финансовый банк" и АО "Альянсбанк".
В соответствии с п.п. 10 пункта 1, временно свободные деньги размещаются на депозитах перечисленных 4-х банков.
Обороты по расчетному счету в 2006 году составит:
поступление денег - 994,7 млн. тенге;
выбытие денег - 958,9 млн. тенге.
Среднемесячный остаток денежных средств по расчетному счету составляет 125 млн. тенге.
АО "БанкТуранАлем" применяется следующие ставки и тарифы:
Переводы в пользу клиентов других банков:
Сумма перевода до 5 млн. тенге:
с 9.00 часов до 13.00 часов - 0,3 % от суммы платежа, минимум 230 тенге, максимум 385 тенге;
с 13.00 до 16.00 часов - 0,3 % от суммы платежа, минимум 310 тенге, максимум 620 тенге;
после 16.00 часов до 18.00 - 1550 тенге за 1 платежное поручение.
Сумма перевода свыше 5 млн. тенге:
с 9.00 часов до 13.00 часов - 620 тенге;
с 13.00 до 16.00 часов - 930 тенге;
после 16.00 часов до 18.00 - 1550 тенге за 1 платежное поручение.

Қызметкерлердiң пластикалық карточкасына еңбек ақысын аударғаны үшін комиссиялық алым ақша аудару сомасынан 0,7% құрайды.
Бұдан басқа, есеп шотта 15 млн. теңге сомасында төмендетiлмейтiн қалдық ақша болғанда 1% жылдық мөлшерде ағымды қалдық ақшаға банкпен сыйақы есептеледi.
1 жылға 10% - мерзiммен 3 ай мерзiмге орналастырған кезде депозиттер бойынша сыйақының пайызы 5% құрайды.
Қоғамды дамытудың инвестициялық жоспары
Қазақстан Республикасының ақпараттық технологиялар саласын халықаралық нарықтың жоғарғы рентабельдi және бәсекелестiк деңгейiне көтеру үшiн, сөзсiз, мемлекеттiк те, сондай-ақ жекеменшiк құрылымдардан инвестициялар қажет. Бiрақ та, ақпараттық технологиялар нарығының барлық бөліктеріне инвестициялар қажет, сондықтан, Қазақстан Республикасында оның нақты басымдық бағыттарын анықтау саясатын жасау қажет.
Қазiргi кезеңде мемлекет "электрондық үкiметтiң" ақпараттық инфрақұрылымын құрайтын ведомстволық және ведомствоаралық ақпараттық жүйелердi жасауға және ақпараттық технологиялық парктерiн құруға инвестициялар бөлуде. Осы екi бағытта да, Қоғам олардың iстелуiне байланысты атқарылатын жұмыстарға қатысуда, және қатыса да бередi.
Ақпараттық технологиялар паркiн дамыту мақсатында, перспективалық ақпараттық технологияларды жасау, игеру және енгiзудi қолдау үшін, Қоғамның базасында мемлекет пен жеке құрылымдардың қатысуымен венчурлық қорды құру перспективалық бағыт болып табылады.
Инвестициялық жобаның iс-шараларына келетiн болсақ, Қоғам табысының аздығын ескере отырып және мемлекеттiк органдарға көрсететiн қызметтердiң бағасы мен тарифтарын көтеруге құқығы жоқтығынан, жобалап отырылған кезеңде жаңа өндiрiстi құру және iстегi өндiрiстi кеңейту, және де, қайта жарақтандыру мен техникалық қайта жарақтандыруға байланысты инвестициялық жобаларды жоспарламай отыр.
2-бөлiм. Қоғамды дамытудың маңызды көрсеткiштерiнiң болжамы
Қоғам дамуының маңызды көрсеткiштерiнiң болжамы қосымшаларда келтiрiлген:
1. 1-нысан "2006 - 2008 жылдарға арналған дамудың маңызды көрсеткiштерiнiң болжамы";
2. 2-нысан "2006 жылға арналған кiрiстер мен шығыстар болжамы";
3. 3-нысан "2006 жылғы ақша қозғалысының болжамы";
4. 4-нысан "2006 жылға арналған шығыстарының болжамы";
5. 5-нысан "2006 - 2008 жылдарға арналған болжамдық теңгерiмi (мың теңге)".
Ұлттық ақпараттық технологиялар АҚ-ы бойынша 2006-2008
жылдарға арналған аса маңызды көрсеткіштерінің болжамы
1-нысан
мың теңге
р/с
N
Көрсеткіштер
Өлшем
бірлігі
2004 ж.
есеп беру
2005 ж.
есеп беру
2005 ж.-дың
2004
ж.-ға
% есе-
бінде
А
Б
1
2
3
4
1.
Шығарылған өнімнің
(жұмыстар, қызмет
көрсетулер) көлемі,
- барлығы:
мың теңге

Комиссионный сбор за перевод заработной платы на пластиковые карточки работников составляет 0,7 % от перечисляемой суммы.
Кроме этого, банком начисляется вознаграждение на текущий остаток денег в размере 1 % годовых в случае неснижаемого остатка денег на расчетном счету в сумме 15 млн. тенге.
Процент вознаграждения по депозитам составляет 5 % при размещении сроком на 3 месяца, 10 % - сроком на 1 год.
Инвестиционный план развития Общества
Для вывода отрасли информационных технологий Республики Казахстан на высокорентабельные и конкурентоспособные позиции международных рынков безусловно требуется инвестиции, как от государственных, так и частных структур. Хотя инвестиции требуют практически все сегменты рынка информационных технологий, для Республики Казахстан необходима выработка политики определения конкретных приоритетных направлений. В настоящее время государство осуществляет инвестиции на создание ведомственных и межведомственных информационных систем составляющих информационную инфраструктуру "электронного правительства" и на создание парков информационных технологий. В обоих этих направлениях по мере их реализации Общество принимает, и будет принимать непосредственное участие.
В целях развития парка информационных технологий перспективным представляется создание на базе Общества венчурного фонда с участием государства и частных структур для поддержки разработки, освоения и внедрения перспективных информационных технологий.
Что касается мероприятий по инвестиционному плану, то Общество, имея небольшие доходы и не имея права завышать расценки и тарифы за оказываемые услуги государственным органам, не предусматривает в планируемом периоде реализацию инвестиционных проектов связанных с созданием новых и расширением действующего производства, а также реконструкцией и техническим перевооружением за счет собственных средств.
Раздел 2. Прогноз важнейших показателей развития Общества
Прогноз важнейших показателей развития Общества приведен в приложениях:
1.  Форма 1 "Прогноз важнейших показателей развития на 2006-2008 годы";
2.  Форма 2 "Прогноз доходов и расходов на 2006 год";
3.  Форма 3 "Прогноз движения денег в 2006 году";
4.  Форма 4 "Прогноз расходов на 2006 год";
5.  Форма 5 "Прогнозный баланс на 2006-2008 годы (тыс. тенге)".
Прогноз важнейших показателей развития
АО "Национальные информационные технологии"
на 2006-2008 годы
форма 1
тыс. тенге
N
п/п
Показатели
Един. измер.
2004 г.
отчет
2005 г.
отчет
2005 г.
в % к
2004 г.
2006 г.
прогноз
А
Б
1
2
3
4
5
1.
Объем произведенной продукции (работ, услуг) - всего:
тыс. тенге