11-бап
Тараптардың өзара келiсiмi бойынша осы Келiсiмге осы Келiсiмнiң ажырамас бөлiгi болып табылатын жеке хаттамалармен рәсiмделген және осы Келiсiмнiң 10-бабында қарастырылған тәртiп бойынша күшiне енетiн өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлуi мүмкiн.
12-бап
Осы Келiсiм оның мақсаттарымен және ұстанымдарымен келiсетiн және осы Келiсiмнен туындайтын мiндеттемелердi өзiне алуға дайын басқа мемлекеттердiң қосылуы үшiн ашық. Қосылып жатқан мемлекет үшiн Келiсiм депозитарийге қосылу туралы құжаттарды тапсырған күннен бастап күшiне енедi.
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына жатпайтын мемлекеттер үшiн қосылу барлық Тараптардың келiсiмiмен депозитарийге мұндай қосылу туралы құжаттарды тапсыру арқылы жүзеге асырылады. Қосылу депозитарийге мұндай қосылуға келiсiм туралы соңғы хабарлама тапсырылған күннен бастап күшiне енген болып есептеледi.
13-бап
Осы Келiсiм күшiне енген күннен бастап 5 жыл бойына әрекет етедi. Бұл мерзiм аяқталған кезде, егер Тараптар басқа шешiм қабылдамаса, Келiсiм мерзiм бiткен әр кезең сайын бесжылдық кезеңге автоматты түрде созылады.
14-бап
Тараптардың әрқайсысы осы Келiсiмнен депозитарийге болжалды шығу күнiнен 6 ай бұрын кезеңнен кеш емес мерзiмде жазбаша хабарлама жiберiп шыға алады.
Мәскеу қаласында 2005 жылғы 25 қарашада бiр дана түпнұсқада орыс тiлiнде жасалды. Түпнұсқа Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының Атқарушы комитетiнде сақталады. Атқарушы комитет Келiсiмге қол қойған әрбiр мемлекетке оның куәландырылған көшiрмесiн жiбередi.
Әзiрбайжан Республикасының           Молдова Республикасының
Үкiметi үшiн                         Үкiметi үшiн
Армения Республикасының              Ресей Федерациясының
Үкiметi үшiн                         Yкiметi үшiн
Беларусь Республикасының             Тәжiкстан Республикасының
Үкiметi үшiн                         Үкiметi үшiн
Грузия Үкiметi үшiн                  Түркменстан Yкiметi үшiн
Қазақстан Республикасының            Өзбекстан Республикасының
Үкiметi үшiн                         Үкiметі үшiн
Қырғыз Республикасының               Украина Yкiметi үшiн
Үкiметi үшін
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына
қатысушы мемлекеттердiң
2005 жылғы 25 қарашадағы
Жастармен жұмыс саласындағы
ынтымақтастық туралы келiсiмге
қосымша
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң Жастар iсi жөнiндегi кеңесi туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1.1. Тәуелсiз, Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң Жастар iсi жөнiндегi кеңесi (бұдан әрi - Кеңес) Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң Жастармен жұмыс саласындағы ынтымақтастық туралы келiсiмдi (бұдан әрi - Келiсiм) iске асыру үшiн құрылады.

Статья 11
По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения и дополнения, которые оформляются отдельными протоколами, являющимися неотъемлемой частью настоящего Соглашения и вступающими в силу в порядке, предусмотренном статьей 10 настоящего Соглашения.
Статья 12
Настоящее Соглашение открыто для присоединения других государств, разделяющих его цели и принципы и готовых принять на себя обязательства, вытекающие из настоящего Соглашения. Для присоединяющегося государства Соглашение вступает в силу с даты сдачи депозитарию документов о присоединении.
Для государств, не входящих в Содружество Независимых Государств, присоединение осуществляется с согласия всех Сторон путем передачи депозитарию документов о таком присоединении. Присоединение считается вступившим в силу с даты сдачи депозитарию последнего сообщения о согласии на такое присоединение.
Статья 13
Настоящее Соглашение действует в течение 5 лет с даты его вступления в силу. По истечении этого срока действие Соглашения автоматически продлевается каждый раз на пятилетний период, если Стороны не примут иного решения.
Статья 14
Каждая из Сторон может выйти из настоящего Соглашения, направив письменное уведомление депозитарию не позднее чем за 6 месяцев до предполагаемой даты выхода.
Совершено в городе Москве 25 ноября 2005 года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится в Исполнительном комитете Содружества Независимых Государств, который направит каждому государству, подписавшему настоящее Соглашение, его заверенную копию.
За Правительство                    За Правительство
Азербайджанской Республики          Республики Молдова
За Правительство                    За Правительство
Республики Армения                  Российской Федерации
За Правительство                    За Правительство
Республики Беларусь                 Республики Таджикистан
За Правительство                    За Правительство
Грузии                              Туркменистана
За Правительство                    За Правительство
Республики Казахстан                Республики Узбекистан
За Правительство                    За Правительство
Кыргызской Республики               Украины
Приложение
к Соглашению государств - участников
Содружества Независимых Государств
о сотрудничестве в сфере работы с
молодежью
от 25 ноября 2005 года
ПОЛОЖЕНИЕ
о Совете по делам молодежи государств - участников
Содружества Независимых Государств
I. Общие положения
1.1. Совет по делам молодежи государств - участников Содружества Независимых Государств (далее - Совет) создается для реализации Соглашения государств - участников Содружества Независимых Государств о сотрудничестве в сфере работы с молодежью (далее - Соглашение).

1.2. Кеңес өз қызметiнде Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының Жарғысын, негiзiн қалаушы халықаралық шарттарды, оның iшiнде Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы шеңберiнде қолданыстағы, ТМД мемлекеттерi басшылары кеңесiнiң шешiмдерiн және осы Ереженi басшылыққа алады.
1.3. Кеңестiң жұмыс аппаратының қызметтерi Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының Атқару комитетiне жүктеледi.
1.4. Кеңестiң жұмыс тiлi орыс тiлi болып табылады.
II. Кеңестiң қызметтерi
2. Кеңестiң қызметтерiне:
2.1. Осы Келiсiмдi iске асыруға байланысты мәселелердi қарау.
2.2. Жастармен жұмыс саласындағы ынтымақтастықты дамытуға көмек көрсету.
2.3. Жастармен жұмыс саласындағы мәселелердi зерделеу мен талдау және олар бойынша ұсыныстар өңдеу.
2.4. Жастармен жұмыс саласындағы ынтымақтастық туралы көп тарапты құжаттар әзiрлеу, оның iшiнде оларды белгiленген тәртiппен Достастықтың жарғылық органдарының қарауына енгiзу, сондай-ақ оларды iске асыруға көмек көрсету.
2.5. Жастар саясаты жөнiндегi ұлттық бағдарламаларды әзiрлеуге жүзеге асыруға көмек көрсету.
2.6. ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң, басқа мемлекеттердiң және халықаралық ұйымдардың жастармен жұмыс саласындағы тәжiрибесiн зерделеу және қорыту.
2.7. Осы Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң жастармен жұмыс саласындағы кадрларын даярлау, мамандар алмасу және бiлiктiлiгiн арттыру саласындағы қызметiне көмек көрсету болып табылады.
III. Кеңестi қалыптастыру тәртiбi
3.1. Кеңес Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң өкiлеттi өкiлдерiнен, әрбiр мемлекеттен екi адамнан қалыптастырылады. Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң өкiлеттi өкiлдерi мемлекеттiк органдардың, сондай-ақ қоғамдық жастар және мемлекеттiк жастар саясатын iске асыруды жүзеге асырушы өзге де ұйымдардың (бiрлестiктердiң) өкiлдерi болып табылады.
Келiсiмге қатысушы әрбiр мемлекет Кеңесте бiр дауысқа ие болады.
3.2. Кеңестiң отырыстарында оның шешiмi бойынша жастармен жұмыс саласындағы қызметтi жүзеге асырушы халықаралық және ұлттық ұйымдардың (бiрлестiктердiң) өкiлдерi кеңесшi дауыс құқығымен қатыса алады.
IV. Кеңес жұмысын ұйымдастыру
4.1. Кеңес отырысы қажеттiлiгiне қарай, жылына кемiнде екi рет өткiзiледi және оған Кеңес мүшелерiнiң кемiнде үштен екiсi қатысса құқылы болып танылады.
Кезектi отырыстың өткiзiлетiн орны, уақыты және күн тәртiбiнiң жобасы оның отырысында Кеңес мүшелерiнiң алдын ала уағдаластығы бойынша белгiленедi.
Кеңестiң кезектен тыс отырысы Кеңестiң бiр немесе бiрнеше мүшесiнiң бастамасы бойынша Кеңес мүшелерiнiң кемiнде үштен екiсiнiң келiсiмiмен өткiзiледi.

1.2. В своей деятельности Совет руководствуется Уставом Содружества Независимых Государств, основополагающими международными договорами, в том числе действующими в рамках Содружества Независимых Государств, решениями Совета глав государств СНГ и Совета глав правительств СНГ и настоящим Положением.
1.3. Функции рабочего аппарата Совета возлагаются на Исполнительный комитет Содружества Независимых Государств.
1.4. Рабочим языком Совета является русский язык.
ІІ. Функции Совета
2. В функции Совета входят:
2.1. Рассмотрение вопросов, связанных с реализацией настоящего Соглашения.
2.2. Содействие развитию сотрудничества в сфере работы с молодежью.
2.3. Изучение и обсуждение вопросов в сфере работы с молодежью и выработка рекомендаций по ним.
2.4. Разработка многосторонних документов о сотрудничестве в сфере работы с молодежью, в том числе внесение их в установленном порядке на рассмотрение уставных органов Содружества, а также содействие их реализации.
2.5. Содействие в разработке и осуществлении национальных программ по молодежной политике.
2.6. Изучение и обобщение опыта государств - участников СНГ, других государств и международных организаций в сфере работы с молодежью.
2.7. Содействие деятельности государств - участников настоящего Соглашения в области подготовки кадров, обмена и повышения квалификации специалистов в сфере работы с молодежью.
ІІІ. Порядок формирования Совета
3.1. Совет формируется из полномочных представителей государств - участников Соглашения, по два от каждого государства. Полномочными представителями государств - участников Соглашения являются представители государственных органов, а также представители общественных молодежных и иных организаций (объединений), осуществляющих реализацию государственной молодежной политики.
Каждое государство - участник Соглашения имеет в Совете один голос.
3.2. В заседаниях Совета по его решению с правом совещательного голоса могут принимать участие представители международных и национальных организаций (объединений), осуществляющих деятельность в сфере работы с молодежью.
IV. Организация работы Совета
4.1. Заседания Совета проводятся по мере необходимости, но не реже двух раз в год, и признаются правомочными, если в них принимает участие не менее двух третей членов Совета.
Место, время проведения и проект повестки дня очередного заседания определяется по предварительной договоренности членов Совета на его заседании.
Внеочередное заседание Совета проводится по инициативе одного или более членов Совета с согласия не менее одной трети членов Совета.

4.2. Кеңеске төрағалық етудi Келiсiмге әрбiр қатысушы мемлекет оның өкiлiнiң тұлғасында алмастыру қағидаты негiзiнде, бiр жылдан артық емес мерзiмге кезекпен жүзеге асырады.
Кеңестiң алдыңғы және кейiнгi төрағалары оның тең төрағалары болып табылады. Кеңес Төрағасы болмаған жағдайда оның мiндеттерi тең төрағалардың бiреуiне жүктеледi.
4.3. Кеңестiң шешiмi осы мәселенi талқылауға қатысушы Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң өкiлеттi өкiлдерiнiң үштен екiсiнiң дауысымен қабылданады.
Кеңестiң шешiмiмен келiспеген қатысушылар өздерiнiң айрықша пiкiрлерiн бiлдiре алады, олар отырыс хаттамасына енгiзiледi.
Кеңестiң кез келген мүшесi өзiнiң қандай да бiр мәселеге мүдделi еместiгiн мәлiмдей алады, ол шешiм қабылдауға, сондай-ақ оның осы шешiмге келешекте қосылуына кедергi ретiнде қарастырылмауы тиiс.
Шешiм хаттамамен ресiмделедi, оған төраға қол қояды.
Кеңестiң шешiмдерi ұсынымдық сипатта болады.
4.4. Кеңес комиссиялар мен жұмыс топтарын құра алады.
4.5. Кеңестiң отырысын өткiзудi ұйымдық-техникалық қамтамасыз етудi Кеңестiң отырысы аумағында өткiзiлетiн ТМД-ға қатысушы мемлекеттiң жастармен жұмыс саласындағы мемлекеттiк органы ТМД-ның Атқарушы комитетiмен бiрлесiп жүзеге асырады.
4.6. Кеңес отырысының күн тәртiбi отырысқа қатысушыларға отырыс басталардан бұрын 15 күннен кешiктiрмей жiберiледi.
4.7. Отырыс барысында құжаттар жобаларына енгiзiлетiн ұсыныстар мен түзетулер негiзiнен жазбаша нысанда ұсынылады және отырысқа қатысушылар арасында таратылады.
4.8. Кеңес мүшелерiн Кеңес отырыстарына қатысу үшiн iссапарға жiберу жөнiндегi шығыстарды жiберушi тарап мойнына алады.
Кеңестiң отырысын өткiзудi ұйымдық-техникалық қамтамасыз етуге байланысты шығыстарды қабылдаушы тарап мойнына алады.
4.9. Кеңес шешiмдерiнiң, отырыстары хаттамаларының және басқа құжаттарының түпнұсқалары ТМД-ның Атқарушы комитетiнде сақталады.
Армения Республикасының
ескертпесi
"Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң Жастармен жұмыс саласындағы ынтымақтастық туралы келiсiмi туралы" 8.9-тармақ бойынша
7-бап мынадай редакцияда қабылданады: "Осы Келiсiмдi iске асыру үшiн Тараптар өзара екi жақты және көп жақты келiсiмдер жасаулары мүмкiн".
Армения Республикасының
Премьер-министрi
Осымен қоса берiлген мәтiн Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң Үкiмет басшылары кеңесiнiң 2005 жылғы 25 қарашада Мәскеу қаласында өткен отырысында қабылданған Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң Жастармен жұмыс саласындағы ынтымақтастық туралы келiсiмнiң көшiрмесiмен сәйкес келетiндiгiн куәландырамын. Жоғарыда аталған Келiсiмнiң түпнұсқа данасы Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының Атқарушы комитетiнде сақтаулы.
ТМД Атқарушы комитетiнiң төрағасы -
Атқарушы хатшысы

4.2. Председательство в Совете осуществляется поочередно каждым государством - участником Соглашения в лице его представителя на основе принципа ротации, на срок не более одного года.
Предшествующий и последующий председатели Совета являются его сопредседателями. В случае отсутствия Председателя Совета его обязанности возлагаются на одного из сопредседателей.
4.3. Решения Совета принимаются двумя третями голосов полномочных представителей государств - участников Соглашения, участвующих в обсуждении данного вопроса.
Члены Совета, не согласные с его решением, могут выразить особое мнение, которое вносится в протокол заседания.
Любой член Совета может заявить о своей незаинтересованности в том или ином вопросе, что не должно рассматриваться как препятствие для принятия решения, а также для его присоединения к данному решению в будущем.
Решение оформляется протоколом, который подписывает председатель.
Решения Совета носят рекомендательный характер.
4.4. Совет может создавать комиссии и рабочие группы.
4.5. Организационно-техническое обеспечение проведения заседания Совета осуществляется государственным органом в сфере работы с молодежью государства - участника СНГ, на территории которого проводится заседание Совета, совместно с Исполнительным комитетом СНГ.
4.6. Повестка дня заседания Совета направляется участникам заседания не позднее чем за 15 дней до начала заседания.
4.7. Предложения и поправки к проектам документов, вносимые в ходе заседания, представляются, как правило, в письменной форме и распространяются среди участников заседания.
4.8. Расходы по командированию членов Совета для участия в заседании Совета несет направляющая сторона.
Расходы, связанные с организационно-техническим обеспечением проведения заседания Совета, несет принимающая сторона.
4.9. Оригиналы решений, протоколов заседаний и других документов Совета хранятся в Исполнительном комитете СНГ.
ОГОВОРКА
Республики Армения
По пункту 8.9. "О Соглашении государств - участников Содружества Независимых Государств о сотрудничестве в сфере работы с молодежью"
Статья 7 принимается в следующей редакции: "Для реализации настоящего Соглашения Стороны могут заключать между собой двусторонние и многосторонние соглашения".
Премьер-министр
Республики Армения
Настоящим удостоверяю, что прилагаемый текст является аутентичной копией Соглашения государств - участников Содружества Независимых Государств о сотрудничестве в сфере работы с молодежью, принятого на заседании Совета глав правительств Содружества Независимых Государств, которое состоялось 25 ноября 2005 года в городе Москве. Подлинный экземпляр вышеупомянутого Соглашения хранится в Исполнительном комитете Содружества Независимых Государств.
Председатель
Исполнительного комитета -
Исполнительный секретарь СНГ