"Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк протоколын бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Президентi Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасының Үкiметiнің 2006 жылғы 17 тамыздағы N 779 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк протоколын бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Президентi Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына енгізiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ПРЕЗИДЕНТIНIҢ
ЖАРЛЫҒЫ Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк протоколын бекiту туралы
Қазақстан Республикасында Мемлекеттiк протоколдың бiрыңғай нормаларын сақтау мақсатында  ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк протоколы бекiтiлсiн.
2. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Президентiнiң кейбiр актiлерiнiң күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2006 жылғы " "____
N__ Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк протоколы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк протоколы (бұдан әрi - Мемлекеттiк протокол) қалыптасқан халықаралық тәжiрибеге сәйкес Қазақстан Республикасының басшылығы қатысатын ресми iс-шараларды өткiзудiң рәсiмдiк ережелерiн реттейдi.
Мемлекеттiк протокол бiрыңғай протоколдық-ұйымдастыру нормаларын орнықтырады әрi қамтамасыз етедi, 1, 2-қосымшаларға сәйкес мемлекетiшiлiк және халықаралық iс-шараларды өткiзген кезде Қазақстан Республикасы лауазымды адамдарының протоколдық үлкендiк ретi қағидатын бекiтедi және протоколдық iс-шараларды жоспарлау мен жүзеге асыру кезiнде Қазақстан Республикасының барлық мемлекеттiк органдарының және ұйымдарының орындауы үшiн мiндеттi болып табылады.
Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының Мемлекеттiк протоколды сақтауын бақылауды Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгi (бұдан әрi - Сыртқы iстер министрлiгi) жүзеге асырады.
1-бөлiм. Шетелдiк делегациялар
сапарларының жiктелуi
1. Шетелдiк ресми делегацияға протоколдық рәсiмдер мен сый-құрмет сапардың ауқымына, делегацияны басқаратын тұлғаның (Мемлекет басшысының, Yкiмет басшысының, Сыртқы саясат ведомствосы басшысының немесе басқа да жоғары лауазымды тұлғаның) мәртебесiне, екi жақты қатынастардың деңгейiне сәйкес, сондай-ақ өзара сыйластық қағидаты ескерiле отырып көрсетiледi.
1-тарау. Шетелдiк делегациялар сапарларының
деңгейi мен ауқымы бойынша бөлiнуi
2. Шетелдiк делегациялардың деңгейiне байланысты сапарлар "аса жоғары деңгейдегi сапарларға" және "жоғары деңгейдегi сапарларға" бөлiнедi. "Aca жоғары деңгейдегi" сапарларға мемлекеттер немесе үкiметтер басшыларының, ал "жоғары деңгейге" - сыртқы саясат ведомстволары басшыларының, басқа да ресми адамдардың сапарлары жатады.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Государственного протокола Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 августа 2006 года N 779
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Государственного протокола Республики Казахстан"
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УКАЗ
ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Об утверждении Государственного протокола
Республики Казахстан
В целях соблюдения единых норм Государственного протокола в Республике Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый Государственный протокол Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу некоторые акты Президента Республики Казахстан согласно приложению.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 17 августа 2006 года
N 779
Государственный протокол
Республики Казахстан
Государственный протокол Республики Казахстан (далее - Государственный протокол), в соответствии со сложившейся международной практикой, регулирует процедурные правила проведения официальных мероприятий с участием руководства Республики Казахстан.
Государственный протокол устанавливает и обеспечивает единые протокольно-организационные нормы, закрепляет принцип протокольного старшинства должностных лиц Республики Казахстан при проведении внутригосударственных и международных мероприятий, согласно приложениям 1, 2, и является обязательным для исполнения всеми государственными органами и организациями Республики Казахстан при планировании и осуществлении протокольных мероприятий.
Контроль за соблюдением Государственного протокола государственными органами Республики Казахстан осуществляется Министерством иностранных дел Республики Казахстан (далее - Министерство иностранных дел).
Раздел 1.
Классификация визитов иностранных делегаций
1. Протокольные церемонии и почести оказываются иностранной официальной делегации в соответствии с форматом визита, статусом лица, возглавляющего делегацию (Глава государства, Глава правительства, Глава внешнеполитического ведомства или другое высокопоставленное лицо), уровнем двусторонних отношений, а также с учетом принципа взаимности.
Глава 1. Подразделение визитов
иностранных делегаций по уровню и формату
2. В зависимости от уровня иностранных делегаций визиты подразделяются на "визиты на высшем уровне" и "визиты на высоком уровне". К визитам на "высшем уровне" относятся визиты глав государств или правительств, на "высоком уровне" - визиты руководителей внешнеполитических ведомств, других официальных лиц.

3. Сапарлар ауқымына қарай: мемлекеттiк сапарларға, ресми сапарларға, жұмыс бабындағы сапарларға, Қазақстан Республикасы Президентiнiң (бұдан әрi - Президент) жеке мейманы ретiндегi сапарларға, ресми емес сапарларға, жол-жөнекей сапарларға бөлiнедi.
4. Қазақстандық тарап Қазақстан аумағы арқылы жол-жөнекей өтетiн шетел мемлекеттiк, үкiметтiк және басқа да делегациялардың Қазақстан Республикасында болуына байланысты шығыстарды, Қазақстан Республикасы ресми адамдарының көрсетiлген делегациялармен кездесулер өткiзетiн Қазақстан аумағы арқылы жол-жөнекей өтуi барысындағы жағдайларды қоспағанда, көтермейдi.
Қазақстан Республикасы астанасының (басқа қаласының) әуежайына мейманның ұшағы (арнайы ұшағы) қонған сәттен бастап Қазақстан Республикасына сапары басталады.
&1. Мемлекеттiк сапарлар
5. Мемлекеттiк сапарлар шетел мемлекеттерi басшыларының Қазақстан Республикасына сапарларына жатады. Олар ерекше жағдайларда және Шетел мемлекетi басшысының осы лауазымда болған уақытында (әдетте, бастапқы кезде) бiр рет қана жүзеге асырылады. Мемлекеттiк сапар уақытында мейманды қарсы алу мен шығарып салудың айрықша жоғары деңгейi қамтамасыз етiледi. Сапар бағдарламасы барысында, сондай-ақ ол елдi ықтимал аралаған кезде Шетел мемлекетi басшысымен бiрге жүру деңгейi арттырылады.
Мемлекеттiк сапардың бағдарламасы бойынша өткiзiлетiн рәсiмдiк, ресми iс-шаралар ресми сапарлардың ауқымына сәйкес келедi.
&2. Ресми сапарлар
6. Белгiлi бiр саяси-экономикалық мәнi бар ресми сапарлар аса жоғары және жоғары деңгейдегi сапарларға жатады және салтанаттылығымен ерекшеленедi. Осы санатқа жататын сапарлар барлық рәсiмдiк сый-құрмет көрсетiлiп жүзеге асырылады.
Ресми сапарлар барысында бағдарламаны құрастырған кезде: қарсы алудың ресми рәсiмi, шағын және кеңейтiлген құрамдағы келiссөздер; екi жақты құжаттарға қол қою, бiрлескен баспасөз мәслихаты; ресми қабылдау (таңертеңгiлiк ас, қонақасы, кешкi ас), сондай-ақ гүл себетiн (гүл шоғын) қою, ағаш отырғызу, мұражайға бару, жоғарғы оқу орнының студенттерiмен және профессорлық-оқытушылық құрамымен кездесу, ел iшiнде сапарға шығу (келiсiм бойынша) сияқты iс-шаралар көзделедi.
&3. Жұмыс бабындағы сапарлар
7. Жұмыс бабындағы сапарларға: келiссөздер, консультациялар өткiзу, көрменi немесе қандай да бiр объектiнi ашу; көп жақты кездесулерге, халықаралық кеңестер мен конференцияларға қатысу, мерейтой күндерiн мерекелеу, анағұрлым жоғары деңгейдегi сапарларды және басқа да осыған ұқсас iс-шараларды әзiрлеу сияқты нақты мақсатқа арналған сапарлар жатады. Жұмыс бабындағы сапарлар барысында мейманды қарсы алу, шығарып салу және бiрге жүру деңгейi ресми сапарлардан төмен.
&4. Қазақстан Республикасы Президентiнiң
жеке мейманы ретiндегi сапарлар

3. По формату визиты подразделяются на государственные визиты, официальные визиты, рабочие визиты, визиты в качестве личного гостя Президента Республики Казахстан (далее - Президент), неофициальные визиты, визиты проездом.
4. Казахстанская сторона не несет расходов, связанных с пребыванием в Республике Казахстан иностранных государственных, правительственных и других делегаций, следующих проездом через территорию Казахстана, за исключением случаев, когда в ходе проезда через территорию Казахстана с указанными делегациями проводятся встречи официальных лиц Республики Казахстан.
Визит в Республику Казахстан начинается с момента приземления самолета (специального самолета) гостя в аэропорту столицы (другого города) Республики Казахстан.
§ 1. Государственные визиты
5. Государственные визиты относятся к визитам глав иностранных государств в Республику Казахстан. Они осуществляются в особых случаях и не более одного раза за время пребывания Главы иностранного государства в этой должности (обычно в начале). Во время государственного визита обеспечивается подчеркнуто высокий уровень встречи и проводов гостя.
Повышается уровень сопровождения Главы иностранного государства в ходе программы визита, а также в его возможной поездки по стране.
Проводимые церемониальные, официальные мероприятия по программе государственного визита соответствуют формату официальных визитов.
§ 2. Официальные визиты
6. Официальные визиты относятся к визитам на высшем и высоком уровнях, имеющим определенное политико-экономическое значение, и отличаются торжественностью. Визиты данной категории осуществляются с оказанием всех церемониальных почестей.
При официальных визитах в составлении программы предусматриваются: официальная церемония встречи, переговоры в узком и расширенном составах; подписание двусторонних документов; совместная пресс-конференция; официальный прием (завтрак, обед, ужин), а также такие мероприятия, как возложение корзины цветов (венка), посадка дерева, посещение музея, встреча со студентами и профессорско-преподавательским составом высших учебных заведений, поездка по стране (по согласованию).
§ 3. Рабочие визиты
7. К рабочим визитам относятся визиты с конкретным целевым назначением: проведение переговоров, консультаций, открытие выставок или какого-либо объекта; участие в многосторонних встречах, международных совещаниях и конференциях, праздновании юбилейных дат, подготовке визитов более высокого уровня и других подобных мероприятий. Уровень встречи, проводов и сопровождения гостя в ходе рабочих визитов ниже, чем во время официальных визитов.
§ 4. Визиты в качестве личного гостя
Президента Республики Казахстан

8. Президенттiң жеке мейманы ретiндегi сапарлар Мемлекет басшысының жеке шақыруы бойынша жүзеге асырылады және ұйымдастыру тұрғысынан тараптардың уағдаластығына сәйкес ресiмделедi.
Мұндай сапарларды протоколдық-ұйымдастыруды қамтамасыз ету Қазақстан Республикасы Президентiнiң Протоколына (бұдан әрi -  Президент Протоколы) жүктеледi.
&5. Бейресми сапарлар
9. Бейресми сапарларға шетел мемлекеттiк қайраткерлерiнiң Қазақстан Республикасына жеке iстерi бойынша (демалысқа, туризм мақсатында және басқа да) келуi жатады.
&6. Жол-жөнекей сапарлар
10. Жол-жөнекей сапарлар Қазақстан аумағы арқылы транзитпен жол жүретiн аса жоғары немесе жоғары деңгейдегi ресми делегацияның Қазақстан Республикасында қысқа уақыт болуына байланысты.
Меймандардың өтiнiшi бойынша және тиiстi уағдаластыққа қол жеткiзiлген жағдайда, Қазақстан Республикасының лауазымды адамдарымен кездесулер және сұхбаттасулар ұйымдастырылады.
2-бөлiм. Шетел мемлекеттерi басшыларының
Қазақстан Республикасына сапарларын
протоколдық-ұйымдастыруды қамтамасыз ету 1-тарау. Шетел мемлекеттерi басшыларының мемлекеттiк
және ресми сапарлары
11. Шетел мемлекеттерiнiң басшыларын қабылдау 3-қосымшада белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
12. Шетел мемлекеттерi басшыларының мемлекеттiк және ресми сапарлары кезiнде мынадай протоколдық iс-шаралар көзделедi:
&1. Әуежайда қарсы алу рәсiмi
Әуежайда Шетел мемлекетiнiң басшысын қарсы алу үшiн мейман елi мен Қазақстан Республикасының мемлекеттiк жалаулары көтерiледi. Әуежайдың VIP ғимаратында ұшу алаңы тарапынан мейман елi мен Қазақстан Республикасының мемлекеттiк тiлдерiнде құттықтау транспаранттары iлiнедi. Ұшу алаңында Қазақстан Республикасы Республикалық ұланының құрметтi қарауылы (бұдан әрi - Республикалық ұлан) сап түзейдi.
Әуежайда қарсы алудың екi нұсқасы бар:
1) Республикалық ұланның құрметтi қарауылының өтуiмен қарсы алудың ресми рәсiмi.
2) Республикалық ұланның құрметтi қарауылының өтуiнсiз қарсы алу рәсiмi.
&1.1. Республикалық ұланның құрметтi қарауылының
өтуiмен әуежайда қарсы алудың ресми рәсiмi
13. Ұшақ толық тоқтағаннан кейiн Президент Протоколының басшысы және Қазақстан Республикасында тiркелген, тиiстi шетел мемлекетiнiң дипломатиялық өкiлдiгiнiң басшысы (бұдан әрi - Қазақстан Республикасындағы мейман елiнiң елшiсi) ұшақтың бортына көтерiледi және мейманды сыртқа шығуға шақырады.
Осы уақытта мейман елiнiң ресми делегациясының мүшелерi екiншi басқыш бойынша төмен түседi, арнайы бөлiнген орынға өтедi және кiлемше жолдың бойындағы орындарды иемденедi.
14. Мейманды (жұбайымен/зайыбымен) ұшақ басқышының алдында Президент (жұбайымен/зайыбымен) қарсы алады.
Қазақтың ұлттық киiмiн киген қыз мейманға гүлдер тапсырады (егер мейманмен жұбайы (зайыбы) бiрге жүрген жағдайда ұлттық киiм киген екi қыз мәртебелi мейманға және жұбайына (зайыбына) гүлдер тапсырады).
Президент мейманды белгiленген орынға (шатыр) өтуге шақырады. Жұбайлар белгiленген орынның оң жағына тұрады.

8. Визиты в качестве личного гостя Президента осуществляются по личному приглашению Главы государства и организационно оформляются в соответствии с договоренностями сторон.
Организационно-протокольное обеспечение таких визитов возлагается на Протокол Президента Республики Казахстан (далее - Протокол Президента).
§ 5. Неофициальные визиты
9. К неофициальным визитам относится пребывание иностранных государственных деятелей в Республике Казахстан по частным делам (на отдых, с целью туризма и др.).
§ 6. Визиты проездом
10. Визиты проездом связаны с кратким пребыванием в Республике Казахстан официальной делегации на высшем или высоком уровне, следующей транзитом через территорию Казахстана.
По просьбе гостей и в случае достижения соответствующей договоренности организуются встречи и беседы с должностными лицами Республики Казахстан.
Раздел 2. Протокольно-организационное
обеспечение визитов глав иностранных
государств в Республику Казахстан
Глава 1. Государственные и официальные
визиты глав иностранных государств
11. Прием глав иностранных государств осуществляется в порядке, установленном приложением 3.
12. При государственных и официальных визитах глав иностранных государств предусматриваются следующие протокольные мероприятия:
§ 1. Церемония встречи в аэропорту
Для встречи Главы иностранного государства в аэропорту поднимаются государственные флаги страны гостя и Республики Казахстан. На VIP-здании аэропорта со стороны летного поля вывешиваются приветственные транспаранты на государственных языках страны гостя и Республики Казахстан. На летном поле выстраивается почетный караул Республиканской гвардии Республики Казахстан (далее - Республиканская гвардия).
Существуют два варианта встречи в аэропорту:
1) официальная церемония встречи с прохождением почетного караула Республиканской гвардии;
2) церемония встречи без прохождения почетного караула Республиканской гвардии.
§ 1.1. Официальная церемония встречи в аэропорту
с прохождением почетного караула Республиканской гвардии
13. После полной остановки самолета шеф Протокола Президента и глава дипломатического представительства соответствующего иностранного государства, аккредитованный в Республике Казахстан (далее - Посол страны гостя в Республике Казахстан), поднимаются на борт самолета и приглашают гостя к выходу.
В это время члены официальной делегации страны гостя спускаются по второму трапу, проходят к специально отведенному месту и занимают места вдоль ковровой дорожки.
14. Гостя (с супругой/супругом) у трапа самолета встречает Президент (с супругой/супругом).
Девушка в казахском национальном костюме вручает гостю цветы (в случае, если гостя сопровождает супруга (супруг), две девушки в национальных костюмах вручают цветы высокому гостю и супруге (супругу)).
Президент приглашает гостя пройти к установленному месту (шатер). Супруги становятся с правой стороны от установленного места.

15. Құрметтi қарауылдың бастығы құттықтау баянатын жасайды. Республикалық ұланның оркестрi екi елдiң мемлекеттiк әнұрандарын орындайды. Мейман елiнiң мемлекеттiк әнұраны бiрiншi болып орындалады.
Мемлекеттiк әнұрандарды тыңдап болғаннан кейiн мейман және Президент құрметтi қарауыл сапының бойымен Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жалауынан оң қанатқа дейiн өтедi (мейман қарауыл сапына жақын жүредi). Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жалауы алдында мейман тоқтайды және басын сәл-пәл иiп оған құрмет көрсетедi. Саптың бойын жүрiп өткеннен кейiн мейман және Президент оларды бiр-бiрiне таныстыру үшiн екi елдiң делегацияларына келедi. Одан әрi мейман және Президент құрметтi қарауыл ротасының салтанатты сап түзеп өтуiн қарау үшiн белгiленген орынға (шатыр) өтедi және қысқаша сұхбаттасу үшiн әуежай ғимаратының VIP бөлмесiне өтедi (сұхбаттасу уақтысында шай, сусындар берiледi).
Осы уақытта ресми делегацияның мүшелерi, бiрге жүретiн адамдар, баспасөз өкiлдерi және мейман елiнiң күзетi әуежай ғимаратының VIP залы арқылы өтедi де орналастыру схемасына сәйкес автомашиналардан орын алады.
Қысқаша сұхбаттасудан кейiн мейман және Президент автомобильге қарай өтедi және жайғасады.
Автомобильдерде мейман елiнiң және Қазақстан Республикасының автомобильдiк мемлекеттiк жалаушалары орнатылады.
Кортеж жол полициясымен бiрге қалаға бет алады.
&1.2. Республикалық ұланның құрметтi қарауылының
өтуiнсiз әуежайда қарсы алу рәсiмi
16. Ұшақ толық тоқтағаннан кейiн Сыртқы iстер министрлiгiнiң Мемлекеттiк протокол қызметiнiң басшысы және мейман елiнiң Қазақстан Республикасындағы елшiсi ұшақтың бортына көтерiледi және мейманды сыртқа шығуға шақырады.
Басқыш алдында мейманды Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрi (бұдан әрi - Сыртқы iстер министрi) немесе оның орынбасары, Қазақстан Республикасының бекiтiлген лауазымды тұлғасы (Yкiмет мүшесi) (бұдан әрi - бекiтiлген лауазымды тұлға) тиiстi шетел мемлекетiнде тiркелген, Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемесiнiң басшысы (бұдан әрi - Қазақстан Республикасының мейман елiндегi елшiсi) және Астана қаласының әкiмi (әкiмнiң орынбасары) қарсы алады.
Қазақтың ұлттық киiмiн киген қыз мейманға гүлдер тапсырады (eгep мейманмен жұбайы (зайыбы) бiрге жүрген жағдайда ұлттық киiм киген екi қыз мейманға және жұбайына (зайыбына) гүлдер тапсырады).
17. Өзара сәлемдесулерден кейiн Сыртқы iстер министрi (Министрдiң орынбасары) қазақстандық тараптан қарсы алатын ресми адамдарды мейманға таныстырады. Сосын мейман Сыртқы iстер министрiмен (Министрдiң орынбасарымен) бiрге құрметтi қарауыл сапқа тұрған кiлемше жолды бойлап, қысқаша сұхбаттасу үшiн әуежай ғимаратының VIР бөлмесiне өтедi (сұхбаттасу уақытында шай, сусындар берiледi).
Осы уақытта ресми делегацияның мүшелерi, бiрге жүретiн адамдар, баспасөз өкiлдерi және мейман елiнiң күзетi екiншi басқыш бойынша төмен түседi, әуежай ғимаратының VIP залы арқылы өтедi де орналастыру схемасына сәйкес автомобильдерден орын алады.
Сыртқы iстер министрiмен (Министрдiң орынбасарымен) қысқаша сұхбаттасудан кейiн мейман және бекiтiлген лауазымды тұлға автомобильге қарай өтiп жайғасады. Кортеж жол полициясымен бiрге қалаға бет алады.
Бекiтiлген лауазымды тұлға мейманды тұратын орнына дейiн шығарып салады. Егер мейман жұбайымен (зайыбымен) келсе, оны басқа бекiтiлген лауазымды тұлға (тиiстi жыныстағы) қарсы алады және бiрге жүредi.
Мотоциклистердiң құрметтi эспортының бiрге жүруi қолайлы ауа райы жағдайларында ғана және кортеждiң әуежайдан қонақүйге (резиденцияға), қонақүйден (резиденциядан) Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Ақорда" Сарайына (бұдан әрi - Президент Сарайы) және кейін қарай, қонақүйден (резиденциядан) әуежайға жол жүрген кезде көзделедi.

15. Начальник почетного караула отдает приветственный рапорт. Оркестр Республиканской гвардии исполняет государственные гимны двух стран. Государственный гимн страны гостя исполняется первым.
Прослушав государственные гимны, гость и Президент проходят вдоль строя почетного караула от Государственного флага Республики Казахстан до правого фланга (гость идет ближе к строю караула). Перед Государственным флагом Республики Казахстан гость останавливается и легким наклоном головы приветствует его. Завершив обход строя, гость и Президент подходят к делегациям двух стран для представления их друг другу. Далее гость и Президент проходят к установленному месту (шатер) для просмотра торжественного прохождения роты почетного караула, после чего гость в сопровождении Президента проходит в VIP-комнату здания аэропорта для краткой беседы (во время беседы подаются чай, напитки).
В это время члены официальной делегации, сопровождающие лица, представители прессы и охраны страны гостя проходят через VIP-зал здания аэропорта и занимают места в автомашинах согласно схеме рассадки.
После краткой беседы гость и Президент проходят и садятся в автомобиль.
На автомобиле устанавливаются автомобильные государственные флаги страны гостя и Республики Казахстан.
Кортеж в сопровождении дорожной полиции направляется в город.
§ 1.2. Церемония встречи в аэропорту без
прохождения почетного караула Республиканской гвардии
16. После полной остановки самолета руководитель службы Государственного протокола Министерства иностранных дел и Посол страны гостя в Республике Казахстан поднимаются на борт самолета и приглашают гостя к выходу.
У трапа гостя встречают Министр иностранных дел Республики Казахстан (далее - Министр иностранных дел) или его заместитель, закрепленное должностное лицо (член Правительства) Республики Казахстан (далее - закрепленное должностное лицо), глава загранучреждения Республики Казахстан, аккредитованный в соответствующем иностранном государстве (далее - Посол Республики Казахстан в стране гостя), и аким города (заместитель акима).
Девушка в казахском национальном костюме вручает гостю цветы (в случае, если гостя сопровождает супруга (супруг), две девушки в национальных костюмах вручают цветы гостю и супруге (супругу).
17. После взаимных приветствий Министр иностранных дел (заместитель Министра) представляет гостю встречающих официальных лиц с казахстанской стороны. Затем гость в сопровождении Министра иностранных дел (заместителя Министра) проходит по ковровой дорожке, вдоль которой выстроен почетный караул, в VIP-комнату здания аэропорта для краткой беседы (во время беседы подаются чай, напитки).
В это время члены официальной делегации, сопровождающие лица, представители прессы и охраны страны гостя спускаются по второму трапу, проходят через VIP-зал здания аэропорта и занимают места в автомобилях согласно схеме рассадки.
После краткой беседы с Министром иностранных дел (заместителем Министра) гость и закрепленное должностное лицо проходят и садятся в автомобиль. Кортеж в сопровождении дорожной полиции направляется в город.
Закрепленное должностное лицо сопровождает гостя до места проживания. Если гость прибыл с супругой (супругом), ее (его) встречает и сопровождает другое закрепленное должностное лицо (соответствующего пола).
18. Сопровождение почетного эскорта мотоциклистов предусматривается только при благоприятных погодных условиях и следовании кортежа из аэропорта в гостиницу (резиденцию), из гостиницы (резиденции) во Дворец Президента Республики Казахстан "Акорда" (далее - Дворец Президента) и обратно, из гостиницы (резиденции) в аэропорт.

Жалпыға бiрдей қабылданған халықаралық практикаға сәйкес мейман жол жүретiн қаланың орталық көшелерiнiң 3-4 тұсында мемлекеттiк жалаулар мен екi елдiң мемлекеттік тiлдерiнде құттықтау транспаранттары iлiнедi.
&2. Президент Сарайында қарсы алудың ресми рәсiмi
19. Президент Сарайында ресми қарсы алудың екi нұсқасы бар:
1) Республикалық ұланның құрметтi қарауылының өтуiмен қарсы алудың ресми рәсiмi.
2) Республикалық ұланның құрметтi қарауылының өтуiнсiз қарсы алудың ресми рәсiмi.
&2.1. Республикалық ұланның құрметтi қарауылының
өтуiмен Президент Сарайында қарсы алудың ресми рәсiмi
20. Мейманмен бiрге жүретiн ресми адамдар, Қазақстан Республикасында тiркелген, шетел мемлекеттерiнiң елшiлерi, бұқаралық ақпарат құралдарының өкiлдерi (бұдан әрi - БАҚ) Президент Сарайына салтанат басталғанға дейiн 20 минут бұрын келедi.
Мейманның автомобилi Президент Сарайының сәулеттi басқышына келедi және кiлемше жолдың жиегiне тоқтайды, ол жерде мейманды (жұбайымен/зайыбымен) Президент (жұбайымен/зайыбымен) қарсы алады. Өзара сәлемдесулерден кейiн мейман Президенттiң оң қапталына тұрады (жұбайлары сол жағынан арнайы бөлiнген орынға өтедi).
21. Құрметтi қарауылдың бастығы мейманға құттықтау баянатын жасайды. Республикалық ұланның оркестрi екi елдiң мемлекеттiк әнұрандарын орындайды (мейман елiнiң мемлекеттiк әнұраны бiрiншi болып орындалады). Мемлекеттiк әнұрандарды тыңдап болғаннан кейiн мейман және Президент кiлемше жол бойымен Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жалауына қарай өтедi, оның алдында мейман тоқтайды және басын сәл-пәл иiп оған құрмет көрсетедi. Одан кейiн мейман және Президент Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туынан оң қанатқа дейiн құрметтi қарауыл сапының бойымен өтедi (мейман қарауыл сапына жақын жүредi). Саптың бойын жүрiп өткеннен кейiн Президент және мейман оларды бiр-бiрiне таныстыру үшiн екi елдiң делегацияларына келедi.
Сосын мейман және Президент құрметтi қарауыл ротасының салтанатпен өтуiн қарау үшiн Сарай жанындағы пандустың бiрiншi қабатына көтерiледi.
Мейман мен Президент - Президент Сарайына кiредi және лифтiмен 3-қабатқа көтерiледi. Олардан соң шағын топтағы кездесуге қатысатын екi делегацияның мүшелерi жүредi.
Егер мейманмен бiрге жұбайы (зайыбы) жүретiн болса, ресми кездесу рәсiмiнен кейiн Президент Сарайының холында екi елдiң мемлекеттiк жалаулары жанында мемлекеттер басшыларының жұбайларымен бiрге протоколдық суретке түсуi көзделген. Одан кейiн мейманның жұбайы (зайыбы) жеке бағдарламаға сәйкес жол жүредi.
&2.2. Республикалық ұланның құрметтi қарауылының
өтуiнсiз Президент Сарайында қарсы алудың ресми рәсiмi

В соответствии с общепринятой международной практикой в 3-4 пунктах центральных улиц города по пути следования гостя вывешиваются государственные флаги и приветственные транспаранты на государственных языках двух стран.
§ 2. Официальная церемония
встречи во Дворце Президента
19. Существуют два варианта официальной встречи во Дворце Президента:
1) официальная церемония встречи с прохождением почетного караула Республиканской гвардии;
2) официальная церемония встречи без прохождения почетного караула Республиканской гвардии.
§ 2.1. Официальная церемония встречи
во Дворце Президента с прохождением
почетного караула Республиканской гвардии
20. Официальные лица, сопровождающие гостя, послы иностранных государств, аккредитованные в Республике Казахстан, представители средств массовой информации (далее - СМИ) прибывают во Дворец Президента за 20 минут до начала церемонии.
Автомобиль гостя подъезжает к парадной лестнице Дворца Президента и останавливается у края ковровой дорожки, где гостя (с супругой/супругом) встречает Президент (с супругой/супругом). После взаимных приветствий гость становится с правой стороны от Президента (супруги проходят к специально отведенному месту с левой стороны).
21. Начальник почетного караула отдает приветственный рапорт гостю. Оркестр Республиканской гвардии исполняет государственные гимны двух стран (государственный гимн страны гостя исполняется первым). Прослушав государственные гимны, гость и Президент направляются по ковровой дорожке к Государственному флагу Республики Казахстан, перед которым гость останавливается и легким наклоном головы приветствует его. Далее гость и Президент проходят вдоль строя почетного караула от Государственного флага Республики Казахстан до правого фланга (гость идет ближе к строю караула). Завершив обход строя, Президент и гость подходят к делегациям двух стран для представления их друг другу.
Затем гость и Президент поднимаются на первый ярус придворцового пандуса для просмотра торжественного прохождения роты почетного караула.
Гость и Президент входят во Дворец Президента и поднимаются на лифте на 3 этаж. За ними следуют члены обеих делегаций, участвующие во встрече в узком кругу.
В случае если гостя сопровождает супруга (супруг), после церемонии официальной встречи в холле Дворца Президента предусмотрено протокольное фотографирование глав государств с супругами на фоне государственных флагов обеих стран. Затем супруга (супруг) гостя отбывает в соответствии с отдельной программой.
§  2.2. Официальная церемония встречи
во Дворце Президента без прохождения
почетного караула Республиканской гвардии

22. Мейманмен бiрге жүретiн ресми адамдар, Қазақстан Республикасында тiркелген шет мемлекеттер елшiлерi, БАҚ өкiлдерi Президент Сарайына салтанат басталғанға дейiн 20 минут бұрын келедi.
Мейманның автомобилi Президент Сарайының сәулеттi басқышына келеді және кiлемше жолдың жиегiне тоқтайды, ол жерде мейманды (жұбайымен/зайыбымен) Президент Протоколының басшысы қарсы алады және мейманды (жұбайымен/зайыбымен) Президент Сарайына шақырады.
Мейманды (жұбайымен/зайыбымен) бiрiншi қабаттағы холда Президент жұбайымен (зайыбымен) қарсы алады. Өзара сәлемдесулерден кейiн мейман және Президент оларды бiр-бiрiне таныстыру үшiн екi елдiң делегацияларына келедi. Сосын Президент мейманды подиумға өтуге шақырады, бұл ретте мейман Президенттiң оң қапталына тұрады (жұбайлары подиумның оң жағынан арнайы бөлiнген орынға өтедi).
23. Құрметтi қарауылдың бастығы мейманға құттықтау баянатын жасайды. Республикалық ұланның оркестрi екi елдiң мемлекеттiк әнұрандарын орындайды (мейман елiнiң мемлекеттiк әнұраны бiрiншi болып орындалады). Мемлекеттiк әнұрандарды тыңдап болғаннан кейiн мейман және Президент кiлемше жол бойымен Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жалауына қарай өтедi, оның алдында мейман тоқтайды және басын сәл-пәл иiп оған құрмет көрсетедi. Одан кейiн мейман және Президент жалаудан оң қанатқа дейiн Құрметтi қарауыл сапының бойымен өтедi (мейман қарауыл сапына жақын жүредi). Саптың бойын жүрiп өткеннен кейiн мейман және Президент лифтiге келедi және 3-қабатқа көтерiледi. Олардан соң шағын топтағы кездесуге қатысатын екi делегацияның мүшелерi жүредi.
Егер мейманмен бiрге жұбайы (зайыбы) жүретiн болса, ресми кездесу рәсiмiнен кейiн екi елдiң мемлекеттiк жалаулары жанында мемлекеттер басшыларының жұбайларымен бiрге протоколдық суретке түсуi көзделген. Одан кейiн мейманның жұбайы (зайыбы) жеке бағдарламаға сәйкес жол жүредi.
&3. Шағын және кеңейтiлген құрамдағы келiссөздер
24. Сыртқы iстер министрлiгi сапарға дейiн кем дегенде 12 жұмыс күнi қалған мерзiмде Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне (бұдан әрi - Президент Әкiмшiлiгi) 5-қосымшаға сәйкес сұхбаттар мен келiссөздерге қатысты материалдарды жiбередi. Қазақстандық тараптан келiссөздерге қатысушылардың құрамы жөнiндегi ұсыныстарды Сыртқы iстер министрлiгi енгiзедi және Президент Әкiмшiлiгi бекiтедi.
Президенттiң келiссөздер жүргiзу тәртiбiн Президенттiң Протоколы анықтайды.
25. Шағын топтағы келiссөздер (тараптардың келiсуi бойынша бiрге бiр кездесуi өткiзiлуi мүмкiн) әрбiр тараптан 2-3 ресми адамдардың қатысуымен өткiзiледi (олардың қатарына, әдетте, екi мемлекеттiң сыртқы iстер министрлерi, мемлекеттер басшыларының көмекшiлерi, мейман елiнiң Қазақстан Республикасындағы елшiсi және Қазақстан Республикасының мейман елiндегi елшiсi кiредi). Келiссөздердiң ұзақтығы 30 минуттан бастап 1 сағатқа дейiнгi уақытты құрайды. Протоколдық суретке түсу көзделедi (2-3 минут). Келiссөздер барысында шай, кофе, сусындар берiледi.
26. Кеңейтiлген құрамдағы келiссөздер 1+10 үлгiсi бойынша өтедi (тараптардың, келiсуi бойынша қатысушылардың ауқымы өзгертiлуi мүмкiн) және 30 минуттан 50 минутқа дейiн созылады. Протоколдық суретке түсу көзделедi (3-5 минут). Келiссөздер барысында шай, кофе, сусындар берiледi (келiсiм бойынша).
&4. Екi жақты құжаттарға қол қою

22. Официальные лица, сопровождающие гостя, послы иностранных государств, аккредитованные в Республике Казахстан, представители СМИ прибывают во Дворец Президента за 20 минут до начала церемонии.
Автомобиль гостя подъезжает к парадной лестнице Дворца Президента и останавливается у края ковровой дорожки, где гостя (с супругой/супругом) встречает шеф Протокола Президента и приглашает гостя (с супругой/супругом) во Дворец Президента.
В холле 1 этажа гостя (с супругой/супругом) встречает Президент (с супругой/супругом). После взаимных приветствий гость и Президент подходят к делегациям двух стран для представления их друг другу. Затем Президент приглашает гостя пройти на подиум, при этом гость становится с правой стороны от Президента (супруги проходят к специально отведенному месту с правой от подиума стороны).
23. Начальник почетного караула отдает приветственный рапорт гостю. Оркестр Республиканской гвардии исполняет государственные гимны двух стран (государственный гимн страны гостя исполняется первым). Прослушав государственные гимны, гость и Президент направляются по ковровой дорожке к Государственному флагу Республики Казахстан, перед которым гость останавливается и легким наклоном головы приветствует его. Далее гость и Президент проходят вдоль строя почетного караула от знамени до правого фланга (гость идет ближе к строю караула). Завершив обход строя, гость и Президент проходят к лифту и поднимаются на 3 этаж. За ними следуют члены обеих делегаций, участвующие во встрече в узком кругу.
В случае если гостя сопровождает супруга (супруг), после церемонии официальной встречи предусмотрено протокольное фотографирование глав государств с супругами на фоне государственных флагов обеих стран. Затем супруга (супруг) гостя отбывает в соответствии с отдельной программой.
§ 3. Переговоры в узком и расширенном составах
24. Министерство иностранных дел, в срок не менее чем за 12 рабочих дней до визита, направляет в Администрацию Президента Республики Казахстан (далее - Администрация Президента) материалы к беседам и переговорам согласно приложению 5. Предложения по составу участников переговоров с казахстанской стороны вносятся Министерством иностранных дел и утверждаются Администрацией Президента.
Порядок проведения переговоров Президента определяется Протоколом Президента.
25. Переговоры в узком кругу (по согласованию сторон возможна встреча один на один) проходят с участием 2-3 официальных лиц с каждой стороны (в их число, как правило, входят министры иностранных дел двух государств, помощники глав государств, Посол страны гостя в Республике Казахстан и Посол Республики Казахстан в стране гостя). Продолжительность переговоров составляет от 30 минут до 1 часа. Предусматривается протокольная съемка (2-3 минуты). В ходе переговоров подаются чай, кофе, напитки.
Переговоры в расширенном составе проходят по формату 1+10 (по согласованию сторон формат участников может быть изменен) и длятся от 30 до 50 минут. Производится протокольная съемка (3-5 минут). В ходе переговоров подаются чай, кофе, напитки (по согласованию).
§ 4. Подписание двусторонних документов

27. Кеңейтiлген құрамдағы келiссөздер аяқталысымен, әдетте, екi жақты құжаттарға қол қою рәсiмiн өткiзу көзделедi.
Құжаттарға қол қою кезiнде Сыртқы iстер министрлiгiнiң қызметкерi қол қойылатын құжаттардың атауларын оқиды және құжаттарға қол қоятын ресми адамдарды қазақ және орыс тiлдерiнде жариялайды, қажет болған жағдайда ағылшын тiлiндегi немесе мейман елiнiң тiлiндегi аудармашы болады.
Егер бағдарламада мемлекетаралық және үкiметаралық құжаттарға қол қою көзделсе, бiрiншi болып мемлекетаралық, сосын үкiметаралық құжаттарға қол қойылады (келiсiм бойынша).
28. Президент және Қазақстан Республикасының өзге де лауазымды тұлғасы (делегация мүшелерi) құжаттарға қол қойған кезде, оларға Сыртқы iстер министрлiгiнiң қызметкерi көмектеседi.
Құжаттарға қол қою аяқталысымен құжаттары бар папкалармен алмасу және қол алысу орын алады. Соңғы құжатқа қол қою аяқталысымен рәсiмге қатысушылар үшiн шампаны бар бокалдар залға әкелiнедi (келiсiм бойынша).
&5. Баспасөз мәслихаты
29. Президент баспасөз мәслихатын ашады, журналистерге орын алған кездесулер мен келiссөздер туралы қысқаша хабарлайды, сосын сөз мейманға берiлудi, одан кейiн журналистер сұрақтар қояды. Сұрақтардың саны алдын ала келiсiледi (орташа алғанда әрбiр тараптан екi сұрақ).
Баспасөз мәслихаты барысында аудармашылар сөздердiң, сұрақтар мен жауаптардың аудармасын қамтамасыз етедi, бұл ретте әрбiр аудармашы өз елiнiң өкiлдерiн аударады.
&6. Ресми қабылдау
30. Шетел мемлекетi басшысының сапары бағдарламасы шеңберiнде Президент атынан ресми қабылдауды (таңертеңгiлiк ас, қонақасы, кешкi ас) ұйымдастыру көзделедi.
Шетелдiк және қазақстандық тараптардың қабылдауға қатысатын құрамы бойынша ұсыныстарды Президент Әкiмшiлiгi бекiту yшiн Сыртқы iстер министрлiгi енгiзедi.
Мейман жұбайымен (зайыбымен) бiрге келген жағдайда ресми қабылдауға Президенттiң жұбайы/зайыбы қатысады (келiсiм бойынша).
31. Залды ресми қабылдауға протоколдық дайындау мыналарды көздейдi:
орналастыру схемасына сәйкес қатысушылардың аты-жөнi көрсетiлген куверткалардың үстелдерде болуы;
барлық үстелдерде дастархан мәзiрi мен музыкалық бағдарламалардың болуы;
музыкалық сүйемелдеу (шектi квapтeт және халық ансамблi);
тостарға арналған микрофондардың болуы.
32. Қажет болған жағдайда үстелдерде тостардың жазбаша аудармалары қойылады (мұндай жағдайда тост айтылған кезде ауызша аударма жүзеге асырылмайды).
Қабылдауға ресми делегациялардың мүшелерi және бiрге жүретiн адамдардың бiр бөлiгi қатысады.
Tocтap қабылдаудың басында айтылады, бұл ретте бiрiншi тосты Президент көтередi, сосын жауап тостымен мейман сөз сөйлейдi. Тостың ұзақтығы 3-4 минут. Тостармен алмасу кезiнде жеке операторлар мен фотографтардың протоколдық суретке түсiруi және видеотүсiрiлiмi көзделедi.

27. По завершении переговоров в расширенном составе, как правило, предусматривается проведение церемонии подписания двусторонних документов.
Во время подписания документов сотрудник Министерства иностранных дел зачитывает названия подписываемых документов и объявляет официальных лиц, подписывающих документы, на казахском и русском языках, переводчик, при необходимости, - на английском языке или на языке страны гостя.
Если программой предусмотрено подписание межгосударственных и межправительственных документов, первыми подписываются межгосударственные, затем межправительственные документы (по согласованию).
28. При подписании документов Президентом и иными должностными лицами (членами делегации) Республики Казахстан, им ассистирует сотрудник Министерства иностранных дел.
По окончании подписания документов происходит обмен папками с документами и рукопожатие. По завершении подписания последнего документа в зал вносятся бокалы с шампанским для участников церемонии (по согласованию).
§ 5. Пресс-конференция
29. Президент открывает пресс-конференцию, вкратце информирует журналистов о состоявшихся встречах и переговорах, затем слово предоставляется гостю, после чего следуют вопросы журналистов. Количество вопросов заранее согласовывается (в среднем по два вопроса с каждой стороны).
В ходе пресс-конференции переводчики обеспечивают перевод выступлений, вопросов и ответов, при этом каждый переводчик переводит представителей своей страны.
§ 6. Официальный прием
30. В рамках программы визита Главы иностранного государства предусматривается организация от имени Президента официального приема (завтрака, обеда, ужина).
Предложения по составу участников приема с иностранной и казахстанской сторон вносятся Министерством иностранных дел для утверждения Администрацией Президента.
В случае прибытия гостя с супругой (супругом), в официальном приеме принимает участие супруга/супруг Президента (по согласованию).
31. Протокольная подготовка зала к официальному приему предусматривает:
наличие на столах куверток с указанием имен и фамилий участников согласно схеме рассадки;
наличие меню и музыкальной программы на всех столах;
музыкальное сопровождение (струнный квартет и народный ансамбль);
наличие микрофонов для тостов.
32. При необходимости на столах раскладываются письменные переводы тостов (в таком случае во время произнесения тостов устный перевод не осуществляется).
На приеме присутствуют члены официальных делегаций и часть сопровождающих лиц.
Тосты произносятся в начале приема, при этом первым тост произносит Президент, затем с ответным тостом выступает гость. Продолжительность тоста 3-4 минуты. Во время обмена тостами предусмотрена протокольная фото-и видеосъемка личными операторами и фотографами.

33. Қабылдау кезiнде аудармашылар мейман мен Президенттiң сыртына жайғасады. Егер мейманның Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградасы немесе орденi болған жағдайда, ол ордендi немесе награданы пиджактың өңiрiне таға алады.
Ресми қабылдаудың музыкалық бағдарламасы Қазақстанның әндерiн, сондай-ақ мейман елiнiң әуендерi мен әндерiн қамтиды.
Ресми қонақасының орташа ұзақтығы 1,5-2 сағат.
Қабылдау уақтысында бiрге жүретiн адамдар үшiн (протокол қызметкерлерi және күзет офицерлерi) "техникалық үстелдi" ұйымдастыру көзделедi.
&7. Отанды қорғаушылардың Монументiне гүл
себетiн (гүл шоғын) қою және Мемлекеттер басшылары
аллеясына ағаштар отырғызу рәсiмi
34. Мейман бекiтiлген лауазымды тұлғамен бiрге Отанды қорғаушылар Монументiне келедi. Мейманды Монументтiң жанында Республикалық ұланның қолбасшысы (қолбасшының орынбасары) және Астана қаласының әкiмi (әкiмнiң орынбасары) қарсы алады.
Салтанатты-рәсiмдiк музыка ойнайды. Делегация сапқа тұрады, бiр мезгiлде себеттi көтеретiн жетекшi офицер мен ұландықтар Монументке қарай қозғалады. Монументтiң iргесiне гүл себетiн қойғаннан кейiн мейман гүлдерi бар себетке жақындайды және лентасын түзейдi. Сосын екi елдiң мемлекеттiк әнұрандары орындалады. Мейман елiнiң мемлекеттiк әнұраны бiрiншi болып орындалады.
35. Одан әрi Астана қаласының әкiмi (әкiмнiң орынбасары) мейманды Монумент кешенiмен таныстырады. Кешендi қарап болғаннан кейiн мейман Республикалық ұланның қолбасшысымен (қолбасшының орынбасарымен) бiрге құрметтi қарауыл ротасының салтанатты түрде өтуiн қарау үшiн арнайы бөлiнген орынға келедi.
Сосын мейман Астана қаласының әкiмiмен (әкiмнiң орынбасарымен) бiрге ағаш отырғызу орнына бағыт алады. Ағаш отырғызу рәсiмi аяқталысымен делегация кортежге бағыт алады және жол жүрiп кетедi.
&8. Ел iшiндегi сапарлар
36. Мейман ресми сапар бағдарламасының шеңберiнде тiлегi бойынша ел iшiне сапарға шығуы мүмкiн (техникалық аялдамаларды қоспағанда Астанаға айналып соқпастан).
Мейманның Қазақстан Республикасында болуы, әдетте, 3 күннен аспайды.
Ел бойынша сапарда бекiтiлген лауазымды тұлға, мейман елiнiң Қазақстан Республикасындағы елшiсi және Қазақстан Республикасының мейман елiндегi елшiсi Шетел мемлекетiнiң басшысымен бiрге жүредi.
Бару бағдарламасын даярлау үшiн Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Мемлекеттiк протокол қызметiнiң және Президент Күзетi қызметінiң қызметкерлерiнен тұратын жұмыс тобы облысқа жiберiледi.
37. Әуежайда мейманды облыс әкiмi (әкiмнiң орынбасары) және облыстық маңызы бар қаланың әкiмi (әкiмнiң орынбасары) қарсы алады  және шығарып салады. Әуежайдың ұшу алаңында екi елдiң мемлекеттiк жалаулары орнатылады.
Шет мемлекет басшысының болу бағдарламасы облыстың (қаланың) тарихи, мәдени және әлеуметтiк орталықтарымен танысуды, сондай-ақ облыстың (қаланың) әкiмi атынан қабылдау ұйымдастыруды көздейдi.
&9. Әуежайда шығарып салу рәсiмi

33. Во время приема переводчики располагаются позади гостя и Президента. В случае, если гость имеет государственную награду или орден Республики Казахстан, он может надеть орден или награду на лацкан пиджака.
Музыкальная программа официального приема включает в себя песни Казахстана, а также мотивы и песни страны гостя.
Средняя продолжительность официального обеда 1,5-2 часа.
На время приема предусматривается организация "технического стола" для сопровождающих лиц (сотрудники протокола и офицеры охраны).
§ 7. Церемония возложения корзины цветов (венка)
к Монументу защитникам Отечества и посадки дерева
на Аллее глав государств
34. Гость в сопровождении закрепленного должностного лица прибывает к Монументу защитникам Отечества. Гостя у Монумента встречают Командующий Республиканской гвардией (заместитель командующего) и аким города Астаны (заместитель акима).
Звучит торжественно-церемониальная музыка. Делегация выстраивается, одновременно ведущий офицер и гвардейцы, несущие корзину, начинают движение к Монументу. После того, как корзину устанавливают к основанию Монумента, гость подходит к корзине с цветами и поправляет ленту. Затем звучат государственные гимны двух стран. Государственный гимн страны гостя исполняется первым.
35. Далее аким города Астаны (заместитель акима) знакомит гостя с комплексом Монумента. После осмотра комплекса гость в сопровождении Командующего Республиканской гвардией (заместителя командующего) проходит к специально отведенному месту для смотра торжественного прохождения роты почетного караула.
Затем гость в сопровождении акима города Астаны (заместителя акима) направляется к месту посадки дерева. По завершении церемонии посадки дерева делегация направляется к кортежу и отъезжает.
§ 8. Поездка по стране
36. По желанию гостя, в рамках программы официального визита возможна поездка по стране (без повторного заезда в столицу, за исключением технических остановок).
Пребывание гостя в Республике Казахстан, как правило, не превышает 3 дней.
В поездке по стране Главу иностранного государства сопровождают закрепленное должностное лицо, Посол страны гостя в Республике Казахстан и Посол Республики Казахстан в стране гостя.
Для подготовки программы посещения в область направляется рабочая группа, состоящая из сотрудников Службы государственного протокола Министерства иностранных дел и Службы охраны Президента Республики Казахстан.
37. В аэропорту гостя встречают и провожают аким области (заместитель акима) и аким города областного значения (заместитель акима). На летном поле аэропорта устанавливаются государственные флаги двух стран.
Программа пребывания Главы иностранного государства предусматривает знакомство с историческими, культурными и социальными центрами области (города) и проведение приема от имени акима области (города).
§ 9. Церемония проводов в аэропорту

38. Әуежайда мейманды шығарып салу рәсiмiне Сыртқы iстер министрi (Министрдiң орынбасары), бекiтiлген лауазымды тұлға, мейман елiнiң Қазақстан Республикасындағы елшiсi, Қазақстан Республикасының мейман елiндегi елшiсi және қала әкiмi (әкiмнiң орынбасары) қатысады.
Мейман әуежайға келiсiмен қысқаша сұхбаттасу үшiн Сыртқы iстер министрiмен (Министрдiң орынбасарымен) бiрге VIР бөлмеге өтедi.
Осы уақытта мейман елi делегациясының мүшелерi ұшу алаңына өтедi және екiншi басқыш бойынша ұшаққа көтерiледi.
39. Қысқаша сұхбаттасудан кейiн мейман Қазақстан Республикасы делегациясының мүшелерiмен қоштасады, кiлемше жол бойымен басқышқа өтедi, аталған жол бойында құрметтi қарауыл сап түзеп тұрады.
Басқыш жанында қазақтың ұлттық киiмiн киген қыз мейманға гүлдер тапсырады.
&10. Естелiк сыйлықтар
40. Мемлекеттiк және ресми сапарлар барысында мейманға және мейман елi делегациясының мүшелерiне Президент атынан естелiк сыйлықтар беру көзделедi.
Делегация мүшелерiне сыйлықтар тапсыру екi елдiң протоколдық қызметтерi арқылы жүргiзiледi.
2-тарау. Шетел мемлекеттерi басшыларының
жұмыс бабындағы сапарлары &1. Әуежайда қарсы алу (шығарып салу)
41. Әуежайда мейманды Сыртқы iстер министрi (Министрдiң орынбасары), бекiтiлген лауазымды тұлға, қала әкiмi (әкiмнiң орынбасары) мейман елiнiң Қазақстан Республикасындағы елшiсi, Қазақстан Республикасының мейман елiндегi елшiсi қарсы алады және шығарып салады.
Әуежайда ұшу алаңы жағынан екi елдiң мемлекеттiк жалаулары көтерiледi. Ұшақ басқышынан бастап әуежай ғимаратына дейiн Республикалық ұланның әскери қызметшiлерi салтанатты киiм үлгiсiнде сап түзейдi.
Бекiтiлген лауазымды тұлға автомашинамен қонақүйге (резиденцияға) дейiн мейманмен бiрге жүредi.
&2. Келiссөздер, сұхбаттар, құжаттарға қол қою
42. Сыртқы iстер министрлiгi жұмыс бабындағы сапардың мақсатын ескере отырып, шетелдiк және қазақстандық тараптан ресми келiссөздер мен сұхбаттарға қатысушылардың құрамын Президент Әкiмшiлiгiмен келiседi, материалдарды және құжаттарды 5-қосымшаға сәйкес қол қоюға дайындайды.
Шетелдiк мемлекетi басшысының жұмыс бабындағы сапары шеңберiнде қазақстандық ресми тұлғалармен жеке келiссөздер жүргiзуi, бiрлескен құжаттарға қол қоюы, бұқаралық ақпарат құралдары үшiн мәлiмдеме жасауы мүмкін.
&3. Қабылдау
43. Жұмыс бабындағы сапардың бағдарламасында Шетел мемлекетi басшысының, құрметiне қабылдау (таңертеңгiлiк ас, қонақасы, кешкi ас) көзделедi.
Шетелдiк және қазақстандық тараптан қатысушылардың құрамын Сыртқы iстер министрлiгi Президент Әкiмшiлiгiмен келiседi.
Қабылдауда қысқаша сөздермен алмасу орын алуы ықтимал (келiсiм бойынша).
Гүлдер себетiн (гүл шоқтарын) қою, астана объектiлерiне бару ел iшiнде сапарға шығу сияқты iс-шаралар сапар бағдарламасына мейманның тiлегi бойынша енгiзiледi.

38. В церемонии проводов гостя в аэропорту участвуют Министр иностранных дел (заместитель Министра), закрепленное должностное лицо, Посол страны гостя в Республике Казахстан, Посол Республики Казахстан в стране гостя и аким города (заместитель акима).
По прибытии в аэропорт гость проходит в VIP-комнату для краткой беседы с Министром иностранных дел (заместителем Министра).
В это время члены делегации страны гостя проходят на летное поле и поднимаются по второму трапу в самолет.
39. После краткой беседы гость прощается с членами делегации Республики Казахстан, проходит к трапу по ковровой дорожке, вдоль которой выстроен почетный караул.
У трапа девушка в казахском национальном костюме вручает гостю цветы.
§ 10. Памятные подарки
40. При государственных и официальных визитах предусматривается вручение гостю и членам делегации страны гостя памятных подарков от имени Президента.
Вручение подарков членам делегации производится через протокольные службы двух стран.
Глава 2.
Рабочие визиты глав иностранных государств
§ 1. Встреча (проводы) в аэропорту
41. В аэропорту гостя встречают и провожают Министр иностранных дел (заместитель Министра), закрепленное должностное лицо, аким города (заместитель акима), Посол страны гостя в Республике Казахстан, Посол Республики Казахстан в стране гостя.
В аэропорту со стороны летного поля поднимаются государственные флаги двух стран. От трапа самолета до здания аэропорта выстраиваются военнослужащие Республиканской гвардии в парадной форме.
Закрепленное должностное лицо сопровождает гостя в автомашине до гостиницы (резиденции).
§ 2. Переговоры, беседы, подписание документов
42. Министерство иностранных дел, с учетом цели рабочего визита, согласовывает с Администрацией Президента состав участников официальных переговоров и бесед с иностранной и казахстанской сторон, готовит материалы и документы к подписанию согласно приложению 5.
В рамках рабочего визита Глава иностранного государства может провести отдельные переговоры с официальными казахстанскими лицами, подписать совместные документы, сделать заявление для СМИ.
§3. Прием
43. Программой рабочего визита предусматривается прием (завтрак, обед, ужин) в честь Главы иностранного государства.
Состав участников с иностранной и казахстанской сторон согласовывается Министерством иностранных дел с Администрацией Президента.
На приеме возможен обмен краткими речами (по согласованию).
Такие мероприятия, как возложение корзины цветов (венка), посещение объектов столицы, поездка по стране включаются в программу визита по желанию гостя.

3-тарау. Жол-жөнекей сапарлар
44. Басқа елдерге бара жатқан жолында ұшағы Қазақстан Республикасының әуежайларына қонуды жүзеге асыру кезiнде Шетел мемлекетiнiң басшысын Қазақстан Республикасының ресми лауазымды тұлғасы (тапсырма бойынша), Сыртқы iстер министрiнiң орынбасары, облыс (қала) әкiмiнiң орынбасары, Мейман елiнiң Қазақстан Республикасындағы елшiсi қарсы алады.
Мейман елiнiң Мемлекеттiк жалауы көтерiлмейдi, Республикалық ұланның шерулiк бөлiмi сапқа тұрғызылмайды.
Шетел мемлекетi басшысының Қазақстан Республикасында болу ұзақтығына байланысты ол қонақүйге (резиденцияға) орналастырылуы мүмкiн.
Резиденцияның немесе қонақүйдiң үстiне мейманның мемлекеттiк жалауы немесе жеке байрағы iлiнедi.
Сапар шеңберiнде мейманның тiлегi бойынша әуежайда немесе қалаға келуi арқылы ел басшылығымен немесе Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң мүшесiмен кездесуi көзделедi.
Мейманның құрметiне қабылдау (таңертеңгiлiк ас, қонақасы, кешкi ас) ұйымдастырылуы мүмкiн.
4-тарау. Қазақстан Республикасы Президентiнiң
жеке мейманы ретiндегi сапарлар
46. Президенттiң жеке шақыруы бойынша келетiн шетелдiк мемлекеттiк, саяси, қоғамдық, мәдени және спорт қайраткерлерiнiң сапарларының ауқымы, протоколдық-ұйымдастыруды қамтамасыз ету және олардың сапарларының бағдарламасы Мемлекет басшысының өкiмiмен белгiленедi.
Әуежайда мейманды Президенттiң өкiлi қарсы алады (шығарып салады).
5-тарау. Бейресми сапарлар
47. Шетел мемлекеттерi басшыларының бейресми сапарларының ауқымы, протоколдық-ұйымдастыруды қамтамасыз ету және бағдарламасы Президенттiң өкiмiмен белгiленедi.
Шетел мемлекетi басшысының бейресми сапарын өткiзу кезiнде делегацияны қонақүймен, автокөлiкпен, жеке күзетпен қамтамасыз ету көзделедi.
3-бөлiм. Сайланған Қазақстан Республикасы Президентiнiң
қызметiне кiрiсуiнiң салтанатты рәсiмiн дайындау
мен өткiзу тәртiбi 1-тарау. Жалпы ережелер
48. Сайланған Президенттiң қызметiне кiрiсуiнiң салтанатты рәсiмi (ұлықтау) ол сайланған жылдан кейiнгi жылғы қаңтардың екiншi сәрсенбiсiнде өткiзiледi.
Ұлықтау Астана қаласында, Президент Сарайында өткiзiледi.
2-тарау. Ұлықтауға қатысатын адамдар
49. Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес ұлықтауға Қазақстан Республикасы Парламентiнiң қос Палатасының депутаттары, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесiнiң мүшелерi, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының судьялары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының барлық бұрынғы Президенттерi қатысады.
50. Сондай-ақ ұлықтауға Қазақстан Республикасының Премьер-Министрi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк хатшысы және Президент Әкiмшiлiгiнiң Басшысы, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мүшелерi, өзге де орталық мемлекеттiк органдардың басшылары, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi, шетел мемлекеттерiнiң және үкiметтерiнiң басшылары, Қазақстанда тiркелген дипломатиялық корпустың өкiлдерi, Қазақстанның және халықаралық қоғамдастықтың, отандық және шетелдiк бұқаралық ақпарат құралдарының өкiлдерi қатысуға құқылы.

Глава 3. Визиты проездом
44. При осуществлении посадки самолета в аэропортах Республики Казахстан по пути в другие страны Главу иностранного государства встречают официальное должностное лицо Республики Казахстан (по поручению), заместитель Министра иностранных дел, заместитель акима области (города), Посол страны гостя в Республике Казахстан.
Государственный флаг страны гостя не вывешивается, парадный расчет Республиканской гвардии не выстраивается.
В зависимости от   длительности пребывания в Республике Казахстан Глава иностранного государства может быть размещен в гостинице (резиденции).
45. Над резиденцией или гостиницей вывешивается государственный флаг или личный штандарт гостя.
В рамках визита, по желанию гостя, предусматривается встреча с руководством страны или членом Правительства Республики Казахстан в аэропорту или с выездом в город.
В честь гостя может быть устроен прием (завтрак, обед, ужин).
Глава 4. Визиты в качестве личного гостя
Президента Республики Казахстан
46. Формат, протокольно-организационное обеспечение и программа визитов иностранных государственных, политических, общественных, культурных и спортивных деятелей, прибывающих по личному приглашению Президента, определяются распоряжением Главы государства.
В аэропорту гостя встречает (провожает) представитель Президента.
Глава 5. Неофициальные визиты
47. Формат, протокольно-организационное обеспечение и программа неофициальных визитов глав иностранных государств определяются распоряжением Президента.
При проведении неофициального визита Главы иностранного государства предусматривается обеспечение делегации гостиницей, автотранспортом, личной охраной.
Раздел 3. Порядок подготовки и проведения
торжественной церемонии вступления в должность
избранного Президента Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
48. Торжественная церемония вступления в должность избранного Президента (инаугурация) проводится во вторую среду января года, следующего за годом его избрания.
Инаугурация проводится в городе Астана, во Дворце Президента.
Глава 2. Лица, присутствующие на инаугурации
49. В   соответствии с  Конституцией  Республики Казахстан на инаугурации присутствуют депутаты обеих Палат Парламента Республики Казахстан, члены Конституционного Совета Республики Казахстан, судьи Верховного Суда Республики Казахстан, а также все бывшие Президенты Республики Казахстан.
50. Также вправе присутствовать Премьер-Министр Республики Казахстан, Государственный секретарь Республики Казахстан и Руководитель Администрации Президента, члены Правительства, руководители иных центральных государственных органов Республики Казахстан, акимы областей, городов Астаны и Алматы, главы иностранных государств и правительств, представители дипломатического корпуса, аккредитованные в Казахстане, представители казахстанской и международной общественности, отечественных и иностранных СМИ.

3-тарау. Ұлықтауды дайындау мен өткiзу тәртiбi
51. Ұлықтауға дейiнгi дайындық iс-шаралары сайланған Республика Президентiн тiркегеннен кейiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен бекiтiлетiн, сайланған Қазақстан Республикасы Президентiнiң қызметiне кiрiсуiнiң салтанатты рәсiмiн дайындау мен өткiзу жөнiндегi iс-шаралар жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
Салтанаттың басталғаны туралы диктор хабарлайды.
Содан кейiн мерекелiк кернейлер шырқалады.
Республикалық ұланның әскери қызметшiлерiнiң шерулiк топтары марш әуенiмен ұлықтау өткiзiлетiн орынға Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жалауын, Президенттiң байрағын және Қазақстан Республикасының Конституциясын әкеледi.
52. Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесiнiң төрағасы Қазақстан Республикасы Конституциясының 42-бабына сәйкес Президент Қазақстан Республикасының халқына ант берген сәттен бастап қызметiне кiрiсетiндiгi туралы хабарлайды.
Сайланған Президент Қазақстан халқына ант берген кезде Қазақстан Республикасының Конституциясына оң қолын қойып, мемлекеттiк тiлде Конституцияда белгiленген анттың мынандай мәтiнiн айтады: "Қазақстан халқына адал қызмет етуге, Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын қатаң түрде сақтауға, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарына кепiлдiк беруге, Қазақстан Республикасы Президентiнiң өзiме жүктелген мәртебелi мiндетiн адал ниетпен атқаруға салтанатты түрде ант етемiн".
Ант берiлгеннен кейiн қызметiне кiрiскен Президент Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жалауына келедi және оны сүйедi.
Содан кейiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк әнұраны орындалады.
Президент Сарайының үстiнде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк жалауы көтерiледi.
53. Орталық сайлау комиссиясының төрағасы өткен сайлау қорытындылары бойынша сайланған Президентке сөз арнайды және оған Қазақстан Республикасы Президентiнiң куәлiгiн, кеудеге тағатын белгiсiн, байрағын және "Алтын Қыран" орденiн тапсырады.
Егер бiр тұлға Қазақстан Республикасының Президентi болып екiншi өкiлеттiк мерзiмге сайланған жағдайда, Қазақстан Республикасы Президентiнiң кеудеге тағатын белгiсi, байрағы және "Алтын Қыран" орденi оған қайталап тапсырылмайды.
54. Қызметiне кiрiскен Президент сөз сөйлейдi, одан кейiн Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң баянатын қабылдайды.
Президент Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi әскерлерiнiң түрлерi мен тектерiнiң шерулiк топтарымен сәлемдеседi.
Қызметiне кiрiскен Президенттiң алдынан Қарулы Күштер әскерлерiнiң түрлерi мен тектерiнiң шерулiк топтары салтанатты маршпен құрмет көрсетiп өтеді.
Ұлықтау артиллериядан дүркiндете атумен қошеметтелiп тұрады.
Рәсiмнiң аяқталғаны туралы диктор хабарлайды.

Глава 3. Порядок подготовки
и проведения инаугурации
51. До инаугурации осуществляются подготовительные мероприятия в соответствии с Планом мероприятий по подготовке и проведению торжественной церемонии вступления в должность избранного Президента Республики Казахстан, утверждаемым постановлением Правительства Республики Казахстан после регистрации избранного Президента Республики.
О начале церемонии объявляет диктор.
Затем звучат праздничные фанфары.
Парадные расчеты военнослужащих Республиканской гвардии под звуки марша вносят в место проведения инаугурации Государственный флаг Республики Казахстан, Штандарт Президента и Конституцию Республики Казахстан.
52. Председатель Конституционного Совета Республики Казахстан объявляет о том, что в соответствии со  статьей 42  Конституции Республики Казахстан Президент вступает в должность с момента принесения присяги народу Республики Казахстан.
При принесении присяги народу Казахстана избранный Президент кладет правую руку на Конституцию Республики Казахстан и произносит на государственном языке следующий установленный Конституцией текст присяги: "Торжественно клянусь верно служить народу Казахстана, строго следовать Конституции и законам Республики Казахстан, гарантировать права и свободы граждан, добросовестно выполнять возложенные на меня высокие обязанности Президента Республики Казахстан.".
После принесения присяги вступивший в должность Президент подходит к Государственному флагу Республики Казахстан и целует его.
Затем исполняется Государственный гимн Республики Казахстан.
Над Дворцом Президента поднимается Государственный флаг Республики Казахстан.
53. Председатель Центральной избирательной комиссии обращается к избранному по итогам состоявшихся выборов Президенту и вручает ему удостоверение, нагрудный знак, штандарт Президента Республики Казахстан и орден "Алтын Қыран" (Золотой Орел).
В случае, если лицо избрано Президентом Республики на второй срок полномочий, нагрудный знак, штандарт Президента Республики Казахстан и. орден "Алтын Қыран" (Золотой Орел) ему повторно не вручаются.
54. Вступивший в должность Президент выступает с речью, по завершении которой принимает рапорт Министра обороны Республики Казахстан.
Президент приветствует парадные расчеты видов и родов войск Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Перед вступившим в должность Президентом, отдавая честь, торжественным маршем проходят парадные расчеты видов и родов войск Вооруженных Сил.
Инаугурация сопровождается артиллерийскими залпами.
О завершении церемонии объявляет диктор.

4-бөлім. Қазақстан Республикасы Президентiнiң шетелдiк
және ел iшiндегi сапарларын протоколдық-ұйымдастыруды
қамтамасыз ету 1-тарау. Қазақстан Республикасы Президентiнiң
шетелдiк сапарлары
55. Президенттiң шетелге сапарлары ауқымы бойынша мемлекеттiк, ресми, жұмыс бабындағы, қабылдаушы Мемлекет басшысының жеке мейманы ретіндегi сапарлар, ресми емес сапарлар және жол-жөнекей сапарлар болып бөлінеді.
Президентінің шетелдiк сапарларын өткiзу мерзiмдерiн Сыртқы iстер министрлiгi келiседi. Сапарды ұйымдастыру үшiн шетел мемлекетiне құрамына Қазақстан Республикасының Президентi Протоколының, Президенттiң Баспасөз қызметiнiң және Күзет қызметiнiң, сондай-ақ Сыртқы iстер Министрлiгiнiң өкiлдерi енетiн жұмыс тобы жiберiледi.
Президент шетел мемлекетiне (шетел мемлекетiнен) кеткен (келген) кезде әуежайда шығарып салуға (қарсы алуға) Қазақстан Республикасының Премьер-Министрi (бұдан әрi - Премьер-Министр), Президент Әкiмшiлiгiнiң басшысы және қала әкiмi қатысады.
2-тарау. Қазақстан Республикасы Президентiнiң
ел iшiндегi сапарлары
56. Президенттi Астана қаласының әуежайында шығарып салуға (қарсы алуға) Президент Әкiмшiлiгiнiң Басшысы және Астана қаласының әкiмi, ал өңірлерде - облыс әкiмi мен облыстық маңызы бар қала әкiмi қатысады.
Әуежайда және болатын орындарда Қазақстан Республикасының Мeмлекеттік жалаулары iлiнедi. Мемлекет басшысының автокөлiгiнде және резиденциясында Президент байрақтары орнатылады.
Ұшақтың басқышында қазақтың ұлттық киiмiн киген қыз Президентке гүлдер тапсырады (eгep Мемлекет басшысымен жұбайы (зайыбы) бiрге жүрген жағдайда) қазақтың ұлттық киiмдерiн киген қыз бен бозбала Президентке және жұбайына (зайыбына) гүлдер тапсырады).
57. Жұмыс бабындағы сапар бағдарламасын дайындау және қамтамасыз ету үшiн жергiлiктi жерлерге алдын ала Қазақстан Республикасы Президентi Протоколының, Баспасөз қызметi мен Күзет қызметiнiң қызметкерлерi аттанады.
Президенттiң ел iшiндегi жұмыс сапарлары мен жол жүрулерi кезiнде бiрқатар протоколдық iс-шараларды өткiзу көзделедi (келiсiм бойынша):
&1. Жаңа объектiнi ашу
58. Объектiнiң аумағына президенттiк кортеж келiсiмен Президенттi объектiнiң басшысы және шақырылған ресми адамдар қарсы алады (объектiде жұмыс iстейтiн басшы мен қызметкерлерде тегi, аты, әкесiнiң аты және айналысатын қызметi көрсетiлген бейдждер мiндеттi түрде болуы тиiс).
Қазақтың ұлттық киiмiн киген қыз Президентке гүлдер ұсынады (келiсiм бойынша).
Республикалық маңызы бар iрi объектiлердi ашқан жағдайда Мемлекет басшысы келiсiмен подиумға шақырылады. Қазақстан Республикасының тиiстi министрлiгiнiң (ведомствосының) (бұдан әрi - министрлiк) басшысы қысқаша сөз сөйлеп рәсiмдi ашады және Президентке сөз бередi.
Сосын министрлiктiң басшысы Мемлекет басшысын лентаны қию рәсiмiне шақырады.

Раздел 4. Протокольно-организационное
обеспечение визитов Президента
Республики Казахстан за рубеж и по стране
Глава 1. Зарубежные визиты
Президента Республики Казахстан
55. По формату визиты Президента за рубеж подразделяются на государственные, официальные, рабочие, визиты в качестве личного гостя Главы принимающего государства, неофициальные визиты и визиты проездом.
Министерство иностранных дел согласовывает сроки проведения зарубежного визита Президента. Для организации визита в иностранное государство направляется рабочая группа, в состав которой включаются представители Протокола Президента, Пресс-службы и Службы охраны Президента Республики Казахстан, а также Министерства иностранных дел.
При отбытии (прибытии) Президента в иностранное государство (из иностранного государства) в проводах (встрече) в аэропорту участвуют Премьер-Министр Республики Казахстан (далее - Премьер-Министр), Руководитель Администрации Президента и аким города.
Глава 2. Поездки Президента
Республики Казахстан по стране
56. В   проводах (встрече) Президента в аэропорту города Астаны участвуют Руководитель Администрации Президента и аким города Астаны; а в регионах - аким области и аким города областного значения.
В аэропорту и местах посещения вывешиваются государственные флаги Республики Казахстан. На автомашине и в резиденции Главы государства устанавливаются штандарты Президента.
У трапа самолета девушка в казахском национальном костюме вручает Президенту цветы (в случае, если Главу государства сопровождает супруга (супруг), девушка и юноша в казахских национальных костюмах вручают Президенту и супруге (супругу) цветы).
57. Для подготовки и обеспечения программы рабочей поездки Президента на места предварительно выезжают сотрудники Протокола, Пресс-службы и Службы охраны Президента Республики Казахстан.
Во время рабочих визитов и поездок Президента по стране предусматривается проведение ряда протокольных мероприятий (по согласованию):
§  1. Открытие нового объекта
58. По прибытии президентского кортежа на территорию объекта Президента встречают руководитель объекта и приглашенные официальные лица (у руководителя и сотрудников, работающих на объекте, обязательно должны быть бейджи с указанием фамилии, имени, отчества и занимаемой должности).
Девушка в казахском национальном костюме преподносит Президенту цветы (по согласованию).
В случаях открытия крупных объектов республиканского значения по прибытии Глава государства приглашается на подиум. Руководитель соответствующего министерства (ведомства) Республики Казахстан (далее - министерство) кратким вступительным словом открывает церемонию и предоставляет слово Президенту.
Затем руководитель министерства приглашает Главу государства на церемонию разрезания ленты.

59. Мемлекет басшысы мемлекеттiк жалаудың түсiндегi тартылған лента жанына келедi, қазақтың ұлттық киiмiн киген қыз табақтағы қайшыны Президентке ұсынады (келiсiм бойынша).
Лентаны қиғаннан кейiн объектi қаралады, оның барысында министрлiктiң немесе объектiнiң басшысы қажеттi түсiнiктер бередi.
&2. Объектiлерге бару
60. Президенттiң кортежi белгiленген орынға (кiлем) келедi және тоқтайды, ол жерде оны облыстың (қаланың) әкiмi және объектiнiң басшысы қарсы алады (объектi басшысы мен қызметкерлерде тегi, аты, әкесiнiң аты және айналысатын қызметi көрсетiлген бейдждер мiндеттi түрде болуы тиiс).
Қазақтың ұлттық киiмiн киген қыз Президентке гүлдер ұсынады (келiсiм бойынша).
Қысқаша құттықтаудан кейiн объектiнiң басшысы Президенттi объектiнi қарауға шақырады, оның барысында қажеттi түсiнiктер берiледi.
Объектiнi қарау барысында Мемлекет басшысының еңбек ұжымымен сұхбаты көзделедi (келiсiм бойынша).
&3. Гүл шоғын (гүлдер себетiн ) қою рәсiмi
61. Гүл шоғы (гүлдер себетi), мемлекеттiк тiлде "Қазақстан Республикасының Президентi атынан" деген жазуы бар лентамен ресiмделедi.
Гүл шоғын (гүлдер себетiн) қою рәсiмiн өткiзу орнына президенттiк кортеж келiсiмен президенттiк кернейлер шырқалады.
62. Мемлекет басшысы гүл шоғына (гүлдер себетiне) келедi, бiр мезгiлде гүл шоғын көтерушi жетекшi офицер мен екi әскери қызметкер естелiк орнына (ескерткiш, мемориал, стела және т.б.) қозғалысты бастайды. Рәсiмдiк музыка ойнайды. Әскери қызметшiлер гүл шоғын естелiк орнының тұғырына қояды. Мемлекет басшысы оған келiп лентаны түзейдi және арнайы бөлiнген орынға (кiлем) оралады.
Бір минөт үзіндік.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк әнұраны орындалады (сөзi жоқ қысқаша нұсқасы).
Рәсiмнiң аяқталуы.
&4. Концерттерге (спектакльдерге) бару
63. Концерт (спектакль) өткiзiлетiн орынға президенттiк кортеж келiсiмен Президенттi шақырылған ресми адамдар қарсы алады.
Президент қонақ бөлмеге шақырылады.
Осы уақытта бiрге жүретiн адамдар залға өтедi және протоколдық орналастыру схемасына сәйкес өз орындарына жайғасады.
Президент Протоколының бастығы Мемлекет басшысын залға өтуге шақырады.
Концерт (спектакль) аяқталғаннан кейiн смокинг киген ер адам сахнаға Президенттiң танысқы кәртiшкесi бар гүл себетiн шығарады.
&5. Ескерткiштi ашу
64. Ескерткiш алдындағы алаңда шақырылған ресми адамдар, жұртшылық өкiлдерi тұрады. Тақырыптық әуен ойнайды.
Президент кортежi ескерткiштiң ашылу орнына келедi. Облыстың (қаланың) әкiмi және басқа да шақырылған ресми адамдар қарсы алады.
Диктор ашылу салтанаты туралы жариялайды. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк әнұраны орындалады (сөзi жоқ қысқаша нұсқасы). Осыдан кейiн Президентке сөз берiледi.
Бағдарламаға сәйкес басқа да шығып сөйлеушiлер болуы мүмкiн.
Облыс әкiмi Мемлекет басшысын ескерткiштi ашуға шақырады, осыдан кейiн ескерткiштiң iргесiне гүлдер себетi (гүлдер шоғы) қойылады.
Ашылу салтанатының аяқталуы.

59. Глава государства подходит к стойке с натянутой лентой цвета государственного флага, девушка в казахском национальном костюме подает Президенту ножницы на подносе (по согласованию).
После разрезания ленты - осмотр объекта, в ходе которого руководитель министерства или объекта дает необходимые пояснения.
§  2. Посещение объектов
60. Кортеж Президента подъезжает и останавливается на обозначенном месте (ковер), где его встречают аким области (города) и руководитель объекта (у руководителя и сотрудников объекта обязательно должны быть бейджи с указанием фамилии, имени, отчества и занимаемой должности).
Девушка в казахском национальном костюме преподносит Главе государства цветы (по согласованию).
После краткого приветствия руководитель объекта приглашает Президента на осмотр объекта, в ходе которого даются необходимые пояснения.
В ходе осмотра объекта предусматривается беседа Главы государства с трудовым коллективом (по согласованию).
§  3. Церемония возложения венка (корзины цветов)
61. Венок (корзина цветов) оформляется лентой с надписью "От имени Президента Республики Казахстан" на государственном языке.
По прибытии президентского кортежа к месту проведения церемонии возложения венка (корзины цветов) звучат президентские фанфары.
62. Глава государства подходит к венку (корзине цветов), одновременно ведущий офицер и два военнослужащих, несущих венок, начинают движение к памятному месту (памятник, мемориал, стела и т.д.). Звучит церемониальная музыка. Военнослужащие устанавливают венок у подножия памятного места. Глава государства подходит к нему, поправляет ленту и возвращается на специально отведенное место (ковер).
Минута молчания.
Исполняется государственный гимн Республики Казахстан (короткий вариант без слов).
Завершение церемонии.
§§ 4. Посещение концертов (спектаклей)
63. По прибытии президентского кортежа к месту проведения концерта (спектакля) Президента встречают приглашенные официальные лица.
Президент приглашается в гостевую комнату.
В это время сопровождающие лица проходят в зал и занимают свои места согласно схеме протокольной рассадки.
Шеф Протокола Президента приглашает Главу государства пройти в зал.
После окончания концерта (спектакля) мужчина в смокинге выносит на сцену корзину цветов с визитной карточкой Президента.
§  5. Открытие памятника
64. На площади перед памятником находятся приглашенные официальные лица, представители общественности. Звучит тематическая мелодия.
Кортеж Президента подъезжает к месту открытия памятника. Встречают аким области (города) и другие приглашенные официальные лица.
Диктор объявляет о торжественном открытии. Звучит государственный гимн Республики Казахстан (короткий вариант без слов). После этого предоставляется слово Президенту.
Согласно программе могут быть и другие выступающие.
Аким области приглашает Главу государства открыть памятник, после чего возлагается корзина цветов (венок) к основанию памятника.
Завершение церемонии открытия.

3-тарау. Қазақстан Республикасы Президентiнiң
жұмыс бабындағы кездесулерi
65. Президенттiң шетел мемлекеттерiнiң саяси және iскер топтарының өкiлдерiмен жұмыс бабындағы кездесулерiн Президент Әкiмшiлiгi белгiленген тәртiппен жоспарлайды, келiседi және қамтамасыз етедi.
5-қосымшаға сәйкес ақпараттық-талдамалық материалдарды, сондай-ақ шетелдiк және қазақстандық тараптардан кездесуге қатысушылардың құрамы жөнiндегi ұсыныстарды Сыртқы iстер министрлiгi кездесу өткiзiлгенге дейiн 5 күн бұрын Президент Әкiмшiлiгiне енгiзедi.
Президенттiң кездесу тәртiбiн Президент Протоколы анықтайды.
5-бөлiм. Шетел мемлекеттерi Үкiметтерi басшыларының
Қазақстан Республикасына сапарларын
протоколдық-ұйымдастыруды қамтамасыз ету 1-тарау. Шетел мемлекеттерi Үкiметтерi
басшыларының ресми сапарлары
66. Шетел мемлекеттерiнiң үкiметтерi басшыларын қабылдау тәртiбi 4-қосымшада көрсетiлген.
Шетел мемлекеттерiнiң Үкiметтерi басшылары (бұдан әрi - Үкiмет басшысы) қатысатын протоколдық iс-шаралар мемлекеттердiң конституциялық құрылымдары ескерiле отырылып өткiзiледi (мәселен, басқарудың парламенттiк нысаны бар шетел мемлекеттерiнiң үкiметтерi басшылары келген жағдайда, оларды қабылдау шетел мемлекеттерi басшыларын қабылдау протоколына сәйкес жүзеге асырылады).
Әуежайда екi елдiң мемлекеттiк жалаулары iлiнедi. Әуежай ғимаратында Қазақстан Республикасының және мейман елiнiң мемлекеттiк тiлдерiнде құттықтау транспоранттары iлiнедi. Ұшу алаңында Республикалық ұланның құрметтi қарауылы сап түзейдi.
67. Ұшақ басқышында Үкiмет басшысын Қазақстан Республикасының Министрi (Министрдiң орынбасары) (екi жақты үкiметаралық комиссия болған жағдайда - тиiстi үкiметаралық комиссияның тең төрағасы), Сыртқы iстер министрiнiң орынбасары, мейман елiнiң Қазақстан Республикасындағы елшiсi, Қазақстан Республикасының мейман елiндегi елшiсi (келiсiм бойынша) және Астана қаласы әкiмiнiң орынбасары қарсы алады/шығарып салады. Мейман жұбайымен/зайыбымен бiрге келген жағдайда оны Қазақстан Республикасының Министрi немесе Министрдiң орынбасары (тиiстi жыныстағы) қарсы алады/шығарып салады және бiрге жүредi.
Қазақтың ұлттық киiмiн киген қыз мейманға гүлдер ұсынады (мейман жұбайымен/зайыбымен келген жағдайда, қазақтың ұлттық киiмдерiн киген екi қыз мейманға және жұбайына/зайыбына гүлдер ұсынады).
68. Өзара сәлемдесулерден кейiн Yкiмет басшысы Қазақстан Республикасы Министрiмен (Министрдiң орынбасарымен) - тиiстi үкiметаралық комиссияның тең төрағасымен (ол болған жағдайда) және/немесе Сыртқы iстер министрiнiң орынбасарымен бiрге кiлемше жолдың бойымен, оның бойында құрметтi қарауыл сап түзеп тұрады, қысқаша сұхбаттасу үшiн әуежай ғимаратының VIP бөлмесiне өтедi (сұхбат уақтысында шай, сусындар берiледi).
Осы уақытта ресми делегация мүшелерi, бiрге жүретiн адамдар, мейман елінің баспасөз және күзет өкiлдерi екiншi басқыш бойымен төмен түседi, әуежай ғимаратының VIP залы арқылы өтедi және жайғасу схемасына сәйкес автомашиналардан орын алады.
Қысқаша сұхбаттан кейiн Министрмен (Министрдiң орынбасарымен) - тиiстi үкiметаралық комиссияның тең төрағасымен (ол болған жағдайда) және/немесе Сыртқы iстер министрiнiң орынбасарымен мейман бiрге жүредi және автомашинаға отырады. Мейманның автомобилiнде мейман елiнiң автомобилдiк мемлекеттiк жалаушасы орнатылады.
Кортеж жол полициясымен бiрге қалаға бет алады.

Глава 3. Рабочие встречи
Президента Республики Казахстан
65. Рабочие встречи Президента с представителями политических и деловых кругов иностранных государств планируются, согласовываются и обеспечиваются в установленном порядке Администрацией Президента.
Информационно-аналитические материалы согласно приложению 5, а также предложения по составу участников встреч с иностранной и казахстанской сторон вносятся Министерством иностранных дел в Администрацию Президента за 5 дней до проведения встречи.
Порядок встреч Президента определяется Протоколом Президента.
Раздел 5. Протокольно-организационное
обеспечение визитов глав Правительств
иностранных государств в Республику Казахстан
Глава 1. Официальные визиты глав
Правительств иностранных государств
66. Порядок приема глав правительств иностранных государств приводится в приложении 4.
Протокольные мероприятия с участием глав Правительств иностранных государств (далее - Глава Правительства) проводятся с учетом конституционного устройства государств (к примеру, в случае прибытия глав правительств иностранных государств с парламентской формой правления, их прием осуществляется согласно протоколу приема глав иностранных государств).
В аэропорту вывешиваются государственные флаги двух стран. На здании аэропорта вывешиваются приветственные транспаранты на государственных языках Республики Казахстан и страны гостя. На летном поле выстраивается почетный караул Республиканской гвардии.
67. У трапа самолета Главу Правительства встречает/провожает Министр (заместитель Министра) Республики Казахстан (в случае наличия двусторонней межправительственной комиссии - сопредседатель соответствующей межправительственной комиссии), заместитель Министра иностранных дел, Посол страны гостя в Республике Казахстан, Посол Республики Казахстан в стране гостя (по согласованию) и заместитель акима города Астаны. В случае прибытия гостя с супругой/супругом, ее/его встречает/провожает и сопровождает Министр или заместитель Министра Республики Казахстан с супругой/супругом (соответствующего пола).
Девушка в казахском национальном костюме преподносит гостю цветы (в случае прибытия гостя с супругой/супругом, две девушки в казахских национальных костюмах преподносят гостю и супруге/супругу цветы).
68. После взаимных приветствий Глава Правительства в сопровождении Министра (заместителя Министра) Республики Казахстан/сопредседателя соответствующей межправительственной комиссии (в случае ее наличия) и/или заместителя Министра иностранных дел проходит по ковровой дорожке, вдоль которой выстроен почетный караул, в VIP-комнату здания аэропорта для краткой беседы (во время беседы подаются чай, напитки).
В это время члены официальной делегации, сопровождающие лица, представители прессы и охраны страны гостя спускаются по второму трапу, проходят через VIP-зал здания аэропорта и занимают места в автомашинах согласно схеме рассадки.
После краткой беседы с Министром (заместителем Министра) Республики Казахстан/сопредседателем соответствующей межправительственной комиссии (в случае ее наличия) и/или заместителем Министра иностранных дел, гость проходит и садится в автомашину. На автомобиле гостя устанавливается автомобильный государственный флаг страны гостя.
Кортеж в сопровождении дорожной полиции направляется в город.

Жалпыға бiрдей қабылданған халықаралық практикаға сәйкес қаланың мейманның жүрер жолындағы орталық көшелерiнiң 3-4 тұсында мемлекеттiк жалаулар және екi елдiң мемлекеттiк тiлдерiнде құттықтау транспаранттары iлiнедi.
69. Қазақстан Республикасының министрi (Министрдiң орынбасары) - тиiстi үкiметаралық комиссияның тең төрағасы (ол болған жағдайда) және/немесе Сыртқы iстер министрiнiң орынбасары мейманмен автомашинада қонақүйге (резиденцияға) дейiн бiрге жүредi.
Мейманның қонақүйiнiң (резиденциясының) үстiнде оның елiнiң Мемлекеттiк жалауы көтерiледi.
Yкiмет басшысының ресми сапары бағдарламасының шеңберiнде:
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрiмен келiссөздер; екi жақты құжаттарға қол қою (қажет болған жағдайда); баспасөз сұхбаты; ресми қабылдау; Қазақстан Республикасының басқа да лауазымды тұлғаларымен кездесулер мен сұхбаттар (келiсiм бойынша) жүргiзiледi, сондай-ақ мейманның тiлектерiн ескере отырып, басқа да iс-шаралар ұйымдастырылады.
Қазақстандық тараптан келiссөздерге қатысушылардың құрамын Сыртқы iстер министрлiгiнiң ұсынысы бойынша Премьер-Министрдiң Кеңсесi бекiтедi.
Үкiмет басшысы сапарының бағдарламасында Президентпен сұхбаттасу көзделедi (келiсiм бойынша).
70. Yкiмет басшысының тiлегi бойынша сапар бағдарламасында ел iшiндегi сапарлар көзделуi мүмкiн. Мейманмен сапарда Қазақстан Республикасының министрi (Министрдiң орынбасары) - тиiстi үкiметаралық комиссияның тең төрағасы (ол болған жағдайда) және/немесе Сыртқы iстер министрiнiң орынбасары Қазақстан Республикасының мейман елiндегi елшiсi (келiсiм бойынша) бiрге жүредi.
Ресми сапарлар барысында мейманға және делегация мүшелерiне Қазақстан Республикасының Yкiметi (бұдан әрi - Үкiмет) атынан екi елдiң протоколдық қызметтерi арқылы естелiк сыйлықтар беру көзделеді.
Мейман жұбайымен/зайыбымен келген жағдайда ол үшiн елде болудың жеке бағдарламасы көзделедi.
2-тарау. Шетел мемлекеттерiнiң Үкiметтерi басшыларының
жұмыс бабындағы сапарлары
71. Үкiметтер басшыларының жұмыс бабындағы сапарларын өткiзу кезінде Премьер-Министрмен келіссөздер жүргізуді, бірлескен құжаттарға қол қоюды, баспасөз мәслихатын және қабылдауды (таңертеңгiлiк ас, қонақасы, кешкi ас) ұйымдастыруды көздейтiн болу бағдарламасы жасалады.
Әуежайда Үкiмет басшысын Қазақстан Республикасының министрi (Министрдiң орынбасары) - тиiстi үкiметаралық комиссияның тең төрағасы (ол елiнiң Қазақстан Республикасындағы елшiсi, Қазақстан Республикасының мейман елiндегi елшiсi (келiсiм бойынша) қарсы алады және шығарып салады.
Әуежайда екi елдiң мемлекеттiк жалаулары iлiнедi. Ұшу алаңында Республикалық ұланның құрметтi қарауылы сап түзейдi.
Мейманның резиденциясының үстінде оның елінің Мемелекеттік жалауы көтерiледi.

В соответствии с общепринятой международной практикой в 3-4 пунктах центральных улиц города по пути следования гостя вывешиваются государственные флаги и приветственные транспаранты на государственных языках двух стран.
69. Министр (заместитель Министра) Республики Казахстан/ сопредседатель соответствующей межправительственной комиссии (в случае ее наличия) и/или заместитель Министра иностранных дел сопровождает гостя в автомашине до гостиницы (резиденции).
Над гостиницей (резиденцией) гостя поднимается государственный флаг его страны.
В рамках программы официального визита Главы правительства проводятся: переговоры с Премьер-Министром Республики Казахстан; подписание двусторонних документов (при необходимости); пресс-конференция; официальный прием; встречи и беседы с другими официальными лицами Республики Казахстан (по согласованию), а также организуются другие мероприятия с учетом пожеланий гостя.
Состав участников переговоров с казахстанской стороны утверждается Канцелярией Премьер-Министра по предложению Министерства иностранных дел.
В программе визита Главы правительства предусматривается беседа с Президентом (по согласованию).
70. По желанию Главы правительства программой визита может быть предусмотрена поездка по стране. Гостя в поездке сопровождают Министр (заместитель Министра) Республики Казахстан/сопредседатель соответствующей межправительственной комиссии (в случае ее наличия) и/или заместитель Министра иностранных дел и Посол Республики Казахстан в стране гостя (по согласованию).
В ходе официальных визитов предусматривается вручение гостю и членам делегации памятных подарков от имени Правительства Республики Казахстан (далее - Правительство) через протокольные службы двух стран.
В случае прибытия гостя с супругой/супругом для нее/него предусматривается отдельная программа пребывания.
Глава 2. Рабочие визиты глав
Правительств иностранных государств
71. При проведении рабочих визитов глав правительств составляется программа пребывания, предусматривающая проведение переговоров с Премьер-Министром, подписание совместных документов, пресс-конференцию и организацию приема (завтрака, обеда, ужина).
В аэропорту Главу Правительства встречают и провожают Министр (заместитель Министра) Республики Казахстан/сопредседатель соответствующей межправительственной комиссии (в случае ее наличия) и/или заместитель Министра иностранных дел, Посол страны гостя в Республике Казахстан, Посол Республики Казахстан в стране гостя (по согласованию).
В аэропорту вывешиваются государственные флаги двух стран. На летном поле выстраивается почетный караул Республиканской гвардии.
Над резиденцией гостя поднимается государственный флаг его страны.

3-тарау. Жол-жөнекей сапарлар
72. Үкiмет басшысы Қазақстан Республикасында болу ұзақтығына байланысты қонақүйде (резиденцияда) орналастырылуы мүмкiн.
Қонақүйдiң немесе резиденцияның үстiнде мейман елiнiң Мемлекеттiк жалауы көтерiледi.
Сапар барысында, мейманның тiлегi бойынша, әуежайда немесе қалаға шығып Премьер-Министрмен немесе Yкiмет мүшесiмен кездесуi көзделедi.
Мейманның және онымен бiрге жүрген адамдардың құрметiне қабылдау (таңертеңгiлiк ас, қонақасы, кешкi ac) ұйымдастырылуы мүмкiн.
Әуежайда қарсы алуға және шығарып салуға Қазақстан Республикасының министрi (Министрдiң орынбасары) - тиiстi үкiметаралық комиссияның тең төрағасы (ол болған жағдайда) және/немесе Сыртқы iстер министрiнiң орынбасары және мейман елiнiң Қазақстан Республикасындағы елшiсi қатысады.
4-тарау. Бейресми сапарлар
73. Бейресми сапарды өткiзу барысында мейманның тiлегi бойынша, Үкiмет мүшелерiмен кездесулер және сұхбаттар жоспарлануы мүмкiн.
Шетел мемлекетi Үкiметiнiң басшысын әуежайда Қазақстан Республикасының министрi (министрдiң орынбасары) - тиiстi үкiметаралық комиссияның тең төрағасы (ол болған жағдайда) және мейман елiнiң Қазақстан Республикасындағы елшiсi қарсы алады (шығарып салады).
6-бөлiм. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң
шетелдiк және ел iшiндегi сапарларын протоколдық-ұйымдастыруды қамтамасыз ету 1-тарау. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң
шетелдiк сапарлары
74. Сыртқы iстер министрлiгi Премьер-Министрдiң шетел мемлекеттерiне сапарының мерзiмдерiн келiседi. Сапарды ұйымдастыру үшiн, қажет болса, сол елге құрамына Қазақстан Республикасының Премьер-Министрi Кеңсесiнiң, Сыртқы iстер министрлiгiнiң, Президенттiң Күзет қызметiнiң және Қазақстан Республикасының басқа да мүдделi мемлекеттiк органдарының өкiлдерi енетiн жұмыс тобы жiберiледi.
Премьер-Министрдi әуежайда шығарып салуға (қарсы алуға) Қазақстан Республикасының Премьер-Министрi Кеңсесiнiң Басшысы қатысады.
2-тарау. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң
ел iшiндегi сапарлары
75. Премьер-Министрдiң ел iшiндегi жұмыс сапары бағдарламасында мынадай iс-шаралар өткiзу көзделедi: Астана қаласында және жергiлiктi жерлерде шығарып салу (қарсы алу), өнеркәсiптiк және басқа да әлеуметтiк маңызды объектiлерге бару.
Ұйымдастыру мәселелерiн шешу және Премьер-Министрдiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн өңiрлерге Қазақстан Республикасының Президентi Күзет қызметiнiң алдыңғы тобы күнi бұрын жiберiледi.
Премьер-Министр жұмыс бабындағы сапарға шыққан (келген) кезiнде шығарып салуға (қарсы алуға) Премьер-Министр Кеңсесiнiң Басшысы, жергiлiктi жерлерде - облыс әкiмi және облыстық маңызы бар қала әкiмi қатысады.
Ел iшiндегi сапар уақтысында рәсiмдiк сипаттағы iс-шаралар өткiзiлмейдi.

Глава 3. Визиты проездом
72. В зависимости от длительности пребывания в Республике Казахстан Глава правительства может быть размещен в гостинице (резиденции).
Над резиденцией или гостиницей вывешивается государственный флаг страны гостя.
В рамках визита, по желанию гостя, предусматривается встреча с Премьер-Министром или членом Правительства в аэропорту или с выездом в город.
В честь гостя и сопровождающих его лиц может быть устроен прием (завтрак, обед, ужин).
Во встрече и проводах в аэропорту участвуют Министр (заместитель Министра) Республики Казахстан/сопредседатель соответствующей межправительственной комиссии (в случае ее наличия) и/или заместитель Министра иностранных дел и Посол страны гостя в Республике Казахстан.
Глава 4. Неофициальные визиты
73. При проведении неофициального визита, по желанию гостя, могут быть запланированы встречи и беседы с членами Правительства.
В аэропорту Главу Правительства иностранного государства встречают (провожают) Министр (заместитель Министра) Республики Казахстан/сопредседатель соответствующей межправительственной комиссии (в случае ее наличия) и Посол страны гостя в Республике Казахстан.
Раздел 6. Протокольно-организационное
обеспечение визитов Премьер-Министра
Республики Казахстан за рубеж и по стране
Глава 1. Зарубежные визиты Премьер-Министра
Республики Казахстан
74. Министерство иностранных дел согласовывает сроки визита Премьер-Министра в иностранные государства. Для организации визита при необходимости направляется рабочая группа, в состав которой включаются представители Канцелярии Премьер-Министра, Министерства иностранных дел, Службы охраны Президента и других заинтересованных государственных органов Республики Казахстан.
В проводах (встречах) Премьер-Министра в аэропорту принимает участие Руководитель Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан.
Глава 2. Поездки Премьер-Министра
Республики Казахстан по стране
75. Программа рабочей поездки Премьер-Министра по стране предусматривает проведение следующих мероприятий: проводы (встречи) в городе Астана и   на местах, посещение промышленных и других социально значимых объектов.
Для решения организационных вопросов и обеспечения безопасности Премьер-Министра в регионы заблаговременно направляется передовая группа Службы охраны Президента Республики Казахстан.
При отъезде (прибытии) Премьер-Министра в рабочие поездки в проводах (встрече) участвуют Руководитель Канцелярии Премьер-Министра, на местах   - аким области и аким города областного значения.
Мероприятия церемониального характера во время поездки по стране не проводятся.

3-тарау. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң
жұмыс бабындағы кездесулерi
76. Премьер-Министр қатысатын iс-шаралар, оның iшiнде шетел мемлекеттерiнiң өкiлдерiмен жұмыс бабындағы кездесулерiн және сұхбаттарын белгiленген тәртiппен Сыртқы iстер министрлiгi мен Премьер-Министр Кеңсесi жоспарлайды, келiседi және қамтамасыз етедi.
7-бөлiм. Шетел мемлекеттерi орталық өкiлдiк органдары
басшыларының, мемлекеттiк хатшыларының, сыртқы саясат
ведомстволары басшыларының, үкiмет басшылары
орынбасарларының Қазақстан Республикасына сапарларын протоколдық-ұйымдастыруды қамтамасыз ету 1-тарау. Шетел мемлекеттерi орталық өкiлдiк
органдары басшыларының сапарлары
77. Қазақстан Республикасы Парламентiнiң (оның палаталарының) шақыруы бойынша шетел мемлекеттерi орталық өкiлдiк органдары басшыларының (бұдан әрi - Парламент басшысы) сапарлары Қазақстан Республикасы Парламентi палаталарының Төрағалары бекiткен бағдарламалардың негiзiнде жүзеге асырылады.
Сапардың бағдарламасында кездесулер мен сұхбаттарды, баспасөз мәслихатын өткiзу, ресми қабылдауды (таңертеңгiлiк ас, қонақасы, кешкi ас) мейманның тiлегi бойынша - театрға бару, басқа да iс-шараларды ұйымдастыру көзделедi.
Әуежайда қарсы aлу (шығарып салу) кезiнде екi елдiң мемлекеттiк жалаулары көтерiледi.
Қарсы алуға (шығарып салуға) Парламент палатасы Төрағасының орынбасары, Парламент палатасының Халықаралық iстер жөнiндегi комитетінің төрағасы және мейман елінің Қазақстан Республикасындағы  елшісі қатысады.
Қазақтың ұлттық киiмiн киген қыз мейманға гүлдер тапсырады (мейман жұбайымен/зайыбымен бiрге жүрген жағдайда, ұлттық киiмдер киген екi қыз мейманға және жұбайына/зайыбына гүлдер тапсырады).
Қонақүйдiң (резиденцияның) үстiнде мейман елiнiң Мемлекеттiк жалауы көтерiледi.
Сапар барысында мейманға және делегация мүшелерiне Парламенттiң тиiстi палатасының протоколдық қызметi арқылы естелiк сыйлықтарды тапсыру көзделедi.
78. Мейман жұбайымен/зайыбымен келген жағдайда ол үшiн елде болудың жеке бағдарламасы көзделедi.
Қабылдаушы тараптың ұсынысы бойынша мәртебелi қонақтардың қауiпсiздiгiн Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметi қамтамасыз етуi мүмкiн. Мұндай жағдайда бастамашы шетел делегациясы басшысының қауiпсiздiгiн қамтамасыз етудi Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметiне таныстыру ұсынысы бар хатты Президент Әкiмшiлiгi басшысының атына жолдайды.
2-тарау. Шетел мемлекеттерi мемлекеттiк
хатшыларының сапарлары
79. Мемлекеттiк хатшылар қатысатын протоколдық iс-шаралар шетел мемлекетiнiң конституциялық құрылымындағы Мемлекеттiк хатшының мәртебесiне байланысты жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк хатшысының шақыруы бойынша келетiн шетел мемлекеттерi мемлекеттiк хатшыларының сапарлары Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк хатшысының хатшылығында бекiтiлетiн бағдарламаның негiзiнде жүзеге асырылады.
Бағдарламада, әдетте, тиiстi кездесулер мен сұхбаттарды өткiзу, қабылдауды (қонақасыны, таңертеңгiлiк асты) ұйымдастыру және басқа да iс-шараларды өткiзу (мейманның тiлегi бойынша) көзделедi.
Сапардың iс-шараларына қатысатын Қазақстан Республикасы ресми адамдарының құрамын Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк Хатшысының Хатшылығы мен Сыртқы iстер министрлiгi ұсыныс бойынша белгiлейдi.
Делегацияны қабылдау деңгейi мен оған қызмет көрсету шақырудың сипаты, сондай-ақ өзара сыйластық принципi ескерiлiп белгiленедi.

Глава 3. Рабочие встречи
Премьер-Министра Республики Казахстан
76. Мероприятия с участием Премьер-Министра, в том числе рабочие встречи и беседы с представителями иностранных государств, планируются, согласовываются и обеспечиваются в установленном порядке Министерством иностранных дел и Канцелярией Премьер-Министра.
Раздел 7. Протокольно-организационное обеспечение
визитов глав центральных представительных органов,
государственных секретарей, глав внешнеполитических
ведомств, заместителей глав правительств иностранных
государств в Республику Казахстан
Глава 1. Визиты глав центральных
представительных органов иностранных государств
77. Визиты глав центральных представительных органов (далее - Глава Парламента) иностранных государств по приглашению Парламента (его палат) Республики Казахстан осуществляются на основе программы, утверждаемой председателями палат Парламента Республики Казахстан (далее - Парламент).
В программе визита предусматривается проведение встреч и бесед, пресс-конференция, организация официального приема (завтрак, обед, ужин), по желанию гостя возможно посещение театра, других мероприятий.
В аэропорту при встрече (проводах) поднимаются государственные флаги двух стран.
Во встрече (проводах) участвуют заместитель председателя палаты Парламента, председатель Комитета по международным делам палаты Парламента и Посол страны гостя в Республике Казахстан.
Девушка в казахском национальном костюме вручает гостю цветы (в случае, если гостя сопровождает супруга/супруг, две девушки в национальных костюмах вручают цветы гостю и супруге/супругу).
Над гостиницей (резиденцией) поднимается государственный флаг страны гостя.
В ходе визита предусматривается вручение гостю и членам делегации памятных подарков через протокольную службу соответствующей палаты Парламента.
78. В случае прибытия гостя с супругой/супругом для нее/него предусматривается отдельная программа пребывания.
По предложению принимающей стороны безопасность высоких гостей может обеспечиваться Службой охраны Президента Республики Казахстан. В этом случае инициатором направляется письмо на имя Руководителя Администрации Президента с предложением поручить Службе охраны Президента Республики Казахстан обеспечить безопасность главы иностранной делегации.
Глава 2. Визиты государственных
секретарей иностранных государств
79. Протокольные мероприятия с участием государственных секретарей проводятся в зависимости от статуса Государственного секретаря в конституционном устройстве иностранного государства.
Визиты государственных секретарей иностранных государств, прибывающих по приглашению Государственного секретаря Республики Казахстан, осуществляются на основе программы, утвержденной в Секретариате Государственного секретаря Республики Казахстан.
В программе предусматривается, как правило, проведение соответствующих встреч и бесед, организация приема (обеда, завтрака) и других мероприятий (по желанию гостя).
Состав официальных лиц Республики Казахстан, принимающих участие в мероприятиях визита, определяется Секретариатом Государственного секретаря Республики Казахстан по предложению Министерства иностранных дел.
Уровень приема и обслуживания делегации определяется характером приглашения, а также с учетом принципа взаимности.

3-тарау. Шетел мемлекеттерiнiң үкiметтерi басшылары
орынбасарларының сапарлары
80. Yкiметтiң шақыруы бойынша келетiн шетел мемлекеттерiнiң үкiметтерi басшылары орынбасарларының сапарлары Премьер-Министрдiң Кеңсесi бекiткен бағдарламаның негiзiнде жүзеге асырылады.
Бағдарламада тиiстi кездесулер мен сұхбаттарды, баспасөз мәслихаттарын өткiзу, қабылдауды (таңертеңгiлiк ас, қонақасы, кешкi ас) және басқа да iс-шараларды ұйымдастыру көзделедi.
Сапардың iс-шараларына қатысатын Қазақстан Республикасының ресми адамдарының құрамын Премьер-Министр Кеңсесi анықтайды.
Делегацияны қабылдау деңгейi мен оған қызмет көрсету шақырудың сипатын және өзара сыйластық принципiн ескере отырып белгiленедi.
Қарсы алуға (шығарып салуға) Премьер-Министр Кеңсесiнiң келiсiмi бойынша Қазақстан Республикасының ресми адамдары, мейман елiнiң Қазақстан Республикасындағы елшiсi қатысады.
4-тарау. Шетел мемлекеттерi сыртқы саясат
ведомстволары басшыларының сапарлары
81. Шетел мемлекетiнiң сыртқы саясат ведомствосы басшысының ресми сапарлары кезiнде мейманды әуежайда Сыртқы iстер министрiнiң орынбасары, (Сыртқы iстер министрлiгiнiң құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы), мейман елiнiң Қазақстан Республикасындағы елшiсi, Қазақстан Республикасының мейман елiндегi елшiсi (келiсiм бойынша) қарсы алады/шығарып салады.
Әуежайда екi елдiң мемлекеттiк жалаулары iлiнедi.
Сыртқы iстер министрiнiң орынбасары (Сыртқы iстер министрлiгiнiң құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы) әуежайдан қонақүйге (резиденцияға) дейiн автокөлiкте мейманмен бiрге жүредi. Автомобильде мейман елiнiң мемлекеттiк жалаушасы орнатылады.
Егер мейман жұбайымен/зайыбымен келсе, ол үшiн жеке бағдарлама көзделедi.
Жұмыс бабындағы сапарлар мен жол-жөнекей сапарлар кезiнде мейманды әуежайда құрылымдық бөлiмшенiң басшысы, Сыртқы iстер министрлiгi Мемлекеттiк протокол қызметiнiң қызметкерi қарсы алады (шығарып салады).
82. Сыртқы iстер министрлiгiнiң ұсынысымен шетел мемлекеттерi сыртқы саясат ведомствосы басшысының елде болған уақтысындағы қауiпсiздiгiн Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметi қамтамасыз етедi.
Сапардың сипаты мен мақсатын ескере отырып, шетел мемлекетi Сыртқы саясат ведомствосы басшысының елде болу бағдарламасында Қазақстан Республикасы Президентiмен, Премьер-Министрiмен, Парламент палаталары Төрағаларымен және басқа да ресми адамдармен кездесулерi көзделуi мүмкiн.
Шетел мемлекетi Сыртқы саясат ведомствосының басшысы сапарының бағдарламасында келiссөздер, кездесулер және сұхбаттар, баспасөз мәслихаты, ресми қабылдау (таңертеңгiлiк ас, қонақасы, кешкi ac), сондай-ақ мейманның тiлектерiн ескере отырып, басқа да iс-шараларды ұйымдастыру көзделедi.

Глава 3. Визиты заместителей глав
правительств иностранных государств
80. Визиты заместителей глав правительств иностранных государств, прибывающих по приглашению Правительства, осуществляются на основе программы, утвержденной Канцелярией Премьер-Министра.
В программе предусматривается проведение соответствующих встреч и бесед, пресс-конференции, организация приема (завтрак, обед, ужин) и других мероприятий.
Состав официальных лиц Республики Казахстан, принимающих участие в мероприятиях визита, определяется Канцелярией Премьер-Министра.
Уровень приема и обслуживания делегации определяется характером приглашения и с учетом принципа взаимности.
Во встрече (проводах) участвуют официальные лица Республики Казахстан по согласованию с Канцелярией Премьер-Министра, Посол страны гостя в Республике Казахстан.
Глава 4. Визиты глав внешнеполитических
ведомств иностранных государств
81. При официальных визитах главы внешнеполитического ведомства иностранного государства, в аэропорту гостя встречают/провожают заместитель Министра иностранных дел (руководитель структурного подразделения Министерства иностранных дел), Посол страны гостя в Республике Казахстан, Посол Республики Казахстан в стране гостя (по согласованию).
В аэропорту вывешиваются государственные флаги двух стран.
Заместитель Министра иностранных дел (руководитель структурного подразделения Министерства иностранных дел) сопровождает гостя в автомобиле от аэропорта до гостиницы (резиденции). На автомобиле устанавливается государственный флаг страны гостя.
Если гость прибывает с супругой/супругом, для нее/него предусматривается отдельная программа.
При рабочих визитах, визитах проездом в аэропорту гостя встречают (провожают) руководитель структурного подразделения, сотрудник Службы государственного протокола Министерства иностранных дел.
82. По предложению Министерства иностранных дел безопасность пребывания глав внешнеполитических ведомств иностранных государств обеспечивается Службой охраны Президента Республики Казахстан.
С учетом характера и цели визита, программой пребывания Главы внешнеполитического ведомства иностранного государства могут быть предусмотрены встречи с Президентом, Премьер-Министром, председателями палат Парламента и другими официальными лицами Республики Казахстан.
В программе визита Главы внешнеполитического ведомства иностранного государства предусматриваются переговоры, встречи и беседы, пресс-конференция, официальный прием (завтрак, обед, ужин), а также организуются другие мероприятия с учетом пожеланий гостя.

83. Сапардың iс-шараларына қатысатын Қазақстан Республикасының ресми адамдарының құрамын Сыртқы iстер министрлiгiнiң тиiстi құрылымдық бөлiмшесi анықтайды және Сыртқы iстер министрi бекiтедi.
Ресми сапарлар барысында, мейманның қалауы бойынша, сапардың бағдарламасында ел iшiне сапарға шығу көзделуi мүмкiн. Сапарда шетел мемлекетiнiң Сыртқы саясат ведомствосының басшысымен мейман елiнiң Қазақстан Республикасындағы елшiсi, Сыртқы iстер министрлiгiнiң қызметкерлерi бiрге жүредi.
Сапар кезiнде мейманға және делегация мүшелерiне естелiк сыйлықтар тапсыру көзделедi.
8-бөлiм. Қазақстан Республикасының Парламентi палаталары
Төрағаларының, Мемлекеттiк хатшысының, Сыртқы iстер
министрiнiң шетелдiк және ел iшiндегi сапарларын
протоколдық-ұйымдастыруды қамтамасыз ету 1-тарау. Қазақстан Республикасының Парламентi палаталары
Төрағаларының шетелдiк сапарлары
84. Шетелге бара жатқан Қазақстан Республикасының Парламентi палатасының Төрағасын әуежайда Парламенттiң тиiстi палатасы  Төрағасының орынбасары, Парламенттiң тиiстi палатасының Халықаралық iстер жөнiндегi комитетiнiң төрағасы, Парламенттiң тиiстi палатасы аппаратының жетекшiсi шығарып салады (қарсы алады).
Парламент палатасы Төрағасының шетелдегi сапарының бағдарламасы осы елде тiркелген Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемесiнiң қатысуымен жасалады.
2-тарау. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк хатшысының
шетелдiк сапарлары
85. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк хатшысы шетелге-шетелден шыққан (келген) кезде әуежайда шығарып салуға (қарсы алуға) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк хатшысы Хатшылығының меңгерушiсi және Мемлекеттiк хатшының көмекшiсi қатысады.
Сапар бағдарламасы баратын елде тiркелген Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемесiмен бiрлесiп жасалады.
3-тарау. Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер
министрiнің шетелдiк сапарлары
86. Сыртқы iстер министрi ресми сапармен шетелге шетелден шыққан (келген) кезде әуежайда шығарып салуға (қарсы алуға) Сыртқы iстер министрлiгi Мемлекеттiк протокол қызметiнiң бастығы, Сыртқы iстер министрiнiң көмекшiсi қатысады.
4-тарау. Қазақстан Республикасының Парламентi
палаталары Төрағаларының ел iшiндегi сапарлары
87. Өңiрлерге бара жатқан Парламент палатасының Төрағасын әуежайда Парламенттiң тиiстi палатасы Төрағасының орынбасары, Парламенттiң тиiстi палатасының Аппарат басшысы шығарып салады (қарсы алады). Жергiлiктi жерлерде - облыс әкiмi және облыстық маңызы бар қала әкiмi.
5-тарау. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк
хатшысының ел iшiндегi сапарлары
88. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк хатшысының ел iшiндегi жұмыс сапарлары кезiнде Астана қаласында және жергiлiктi жерлерде шығарып салу (қарсы алу), сапар бағдарламасын жасау сияқты бiрқатар протоколдық iс-шараларды жүргiзу және қамтамасыз ету көзделедi. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк хатшысын жұмыс сапарларына (жұмыс сапарларынан) шыққан (келген) кезде әуежайда шығарып салуға (қарсы алуға) Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк хатшысы Хатшылығының меңгерушiсi және Мемлекеттiк хатшының көмекшiсi қатысады.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк хатшысы өңiрге (өңiрден) келген (кеткен) кезде оны облыс әкiмi (әкiмнiң орынбасары) және облыстық маңызы бар қала әкiмi қарсы алады (шығарып салады).

83. Состав официальных лиц Республики Казахстан, принимающих участие в мероприятиях визита, определяется соответствующим структурным подразделением Министерства иностранных дел и утверждается Министром иностранных дел.
При официальных визитах, в случае пожелания гостя, программой визита может быть предусмотрена поездка по стране. В поездке Главу внешнеполитического ведомства иностранного государства сопровождают Посол страны гостя в Республике Казахстан, сотрудники Министерства иностранных дел.
Во время визита предусматривается вручение гостю и членам делегации памятных подарков.
Раздел 8. Протокольно-организационное
обеспечение визитов председателей палат
Парламента, Государственного секретаря,
Министра иностранных дел Республики
Казахстан за рубеж и по стране
Глава 1. Зарубежные визиты председателей
палат Парламента Республики Казахстан
84. В   аэропорту Председателя палаты Парламента Республики Казахстан, направляющегося за рубеж, провожают (встречают): заместитель председателя соответствующей палаты Парламента, Председатель Комитета по международным делам соответствующей палаты Парламента, руководитель аппарата соответствующей палаты Парламента.
Программа визита Председателя палаты Парламента за рубеж составляется с участием загранучреждения Республики Казахстан, аккредитованного в этой стране.
Глава 2. Зарубежные визиты Государственного
секретаря Республики Казахстан
85. При отъезде (прибытии) Государственного секретаря Республики Казахстан за рубеж/из-за рубежа в проводах (встрече) в аэропорту принимают участие: заведующий Секретариатом и помощник Государственного секретаря Республики Казахстан.
Программа визита составляется совместно с загранучреждением Республики Казахстан, аккредитованным в стране посещения.
Глава 3. Зарубежные визиты Министра
иностранных дел Республики Казахстан
86. При отъезде (прибытии) Министра иностранных дел за рубеж/из-за рубежа с официальным визитом в проводах (встрече) в аэропорту принимают участие: руководитель службы Государственного протокола Министерства иностранных дел, помощник Министра иностранных дел.
Глава 4. Поездки председателей палат
Парламента Республики Казахстан по стране
87. В   аэропорту Председателя палаты Парламента, направляющегося в регионы, провожают (встречают) заместитель председателя соответствующей палаты Парламента, руководитель аппарата соответствующей палаты Парламента. На местах - аким области и аким города областного значения.
Глава 5. Поездки Государственного секретаря
Республики Казахстан по стране
88. При рабочих поездках Государственного секретаря Республики Казахстан по стране предусматривается проведение и обеспечение ряда протокольных мероприятий: проводы (встречи) в городе Астане и на местах, составление программы пребывания. При отъезде (прибытии) Государственного секретаря Республики Казахстан в рабочие поездки (из рабочих поездок) в проводах (встрече) в аэропорту участвуют: заведующий Секретариатом и помощник Государственного секретаря Республики Казахстан.
При прибытии (отбытии) Государственного секретаря Республики Казахстан в регион (из региона) его встречают (провожают) аким области (заместитель акима) и аким города областного значения.

6-тарау. Қазақстан Республикасының Парламентi
палаталары Төрағаларының жұмыс бабындағы кездесулерi
89. Парламент палаталарының Төрағалары қатысатын iс-шараларды, оның iшiнде шетел мемлекеттерi өкiлдерiмен жұмыс бабындағы кездесулерi мен сұхбаттарын белгiленген тәртiппен Парламенттiң тиiстi палаталарының аппараттары жоспарлайды, келiседi және қамтамасыз етедi.
7-тарау. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк
хатшысының жұмыс бабындағы кездесулерi
90. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк хатшысы қатысатын iс-шараларды, оның iшiнде шетел мемлекетi өкiлдерiмен кездесулерiн және сұхбаттарын белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк хатшысының Хатшылығы жоспарлайды, келiседi және қамтамасыз етедi.
Осы Бөлiмде көрсетiлген лауазымды тұлғалардың шетелдiк және ел iшiндегi сапарлары кезiнде протоколдық iс-шараларды және олардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз етудiң мәселелерiн шешу үшiн алдын ала алдыңғы топ жiберiлуi мүмкiн.
9-бөлiм. Конституциялық мәртебесi бар мемлекеттiк
органдар басшылары, Мемлекет басшыларына тiкелей
бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк органдардың
басшылары, министрлер, Үкiмет құрамына кiрмейтiн
орталық атқарушы органдардың басшылары, ведомстволардың
басшылары қатысатын iс-шараларды протоколдық-ұйымдастыруды
қамтамасыз ету 1-тарау. Шетел мемлекеттерiнiң мемлекеттiк органдары
басшыларының сапарлары
91. Қазақстан Республикасының тиiстi органының шақыруы бойынша келетiн шетел мемлекеттерiнiң конституциялық мәртебесi бар, мемлекеттiк органдары басшыларының, шетел мемлекеттерiнiң басшыларына тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк органдары басшыларының, шетел мемлекеттерi министрлерiнiң, шетел мемлекеттерiнiң үкiметтерi құрамына кiрмейтiн орталық атқарушы органдары басшыларының, ведомстволары басшыларының Қазақстан Республикасына сапарлары осы орган пысықтаған, Сыртқы iстер министрлiгi келiскен және сол тиiстi органның басшысы бекiткен бағдарламаның негiзiнде жүзеге асырылады.
Бағдарламада тиiстi кездесулер мен сұхбаттар өткiзу қонақасы (таңертеңгiлiк ac) ұйымдастыру, тiлегi бойынша театрға (концертке) бару және басқа да iс-шараларды ұйымдастыру көзделедi.
92. Сапардың iс-шараларына қатысатын Қазақстан Республикасы ресми адамдарының құрамын қабылдаушы орган Сыртқы iстер министрлiгiнiң келiсiмi бойынша анықтайды.
Қазақстан Республикасына келетiн делегацияны қабылдау және оған қызмет көрсету деңгейi шақырудың сипаты және өзара сыйластық принципi ескерiле отырып анықталады.
Қарсы алуға (шығарып салуға) болу бағдарламасында белгiленген тараптардың ресми адамдары қатысады.
Мұндай сапарларды протоколдық-ұйымдастыруды қамтамасыз етудi Қазақстан Республикасының тиiстi мемлекеттiк органы жүзеге асырады.
Қабылдаушы тараптың ұсынысы бойынша мәртебелi қонақтардың қауiпсiздiгiн Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметi қамтамасыз етуi мүмкiн. Мұндай жағдайда бастамашы шетел делегациясы басшысының қауiпсiздiгiн қамтамасыз етудi Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметiне тапсыру ұсынысы бар хатты Президент Әкiмшiлiгi басшысының атына жолдайды.

Глава 6. Рабочие встречи председателей
палат Парламента Республики Казахстан
89. Мероприятия с участием председателей палат Парламента, в том числе рабочие встречи и беседы с представителями иностранных государств, планируются, согласовываются и обеспечиваются в установленном порядке аппаратами соответствующих палат Парламента.
Глава 7. Рабочие встречи
Государственного секретаря Республики Казахстан
90. Мероприятия  с  участием Государственного секретаря Республики Казахстан, в том   числе рабочие встречи и беседы с представителями иностранных государств, планируются, согласовываются и обеспечиваются в установленном порядке Секретариатом Государственного секретаря Республики Казахстан.
Для решения вопросов обеспечения протокольных мероприятий и безопасности указанных в настоящем Разделе должностных лиц при поездках за рубеж и   по стране может быть заблаговременно направлена передовая группа.
Раздел 9. Протокольно-организационное
обеспечение мероприятий с участием руководителей
государственных органов, обладающих конституционным
статусом, руководителей государственных органов,
непосредственно подчиненных и подотчетных главам
государств, министров, руководителей центральных
исполнительных органов, не входящих в состав
Правительства, руководителей ведомств
Глава 1. Визиты руководителей государственных
органов иностранных государств
91. Визиты в Республику Казахстан руководителей государственных органов иностранных государств, обладающих конституционным статусом, руководителей государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных главам иностранных государств, министров иностранных государств, руководителей центральных исполнительных органов и руководителей ведомств, не входящих в состав правительств иностранных государств, прибывающих по приглашению соответствующего органа Республики Казахстан, осуществляются на основе проработанной данным органом программы, согласованной с Министерством иностранных дел и утвержденной руководителем соответствующего органа.
В программе предусматриваются проведение соответствующих встреч и бесед, организация обеда (завтрака), по желанию возможно посещение театра (концерта) и организация других мероприятий.
92. Состав официальных лиц Республики Казахстан, принимающих участие в мероприятиях визита, определяется принимающим органом по согласованию  с  Министерством иностранных дел.
Уровень приема и обслуживания делегации, прибывающей в Республику Казахстан, определяется характером приглашения и с учетом принципа взаимности.
Во встрече (проводах) участвуют официальные лица сторон, определяемые программой пребывания.
Организационно-протокольное обеспечение таких визитов осуществляется соответствующим государственным органом - Республики Казахстан.
По предложению принимающей стороны безопасность высоких гостей может обеспечиваться Службой охраны Президента Республики Казахстан. В этом случае инициатором направляется письмо на имя Руководителя Администрации Президента с предложением поручить Службе охраны Президента Республики Казахстан обеспечить безопасность главы иностранной делегации.

2-тарау. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк
органдары басшыларының шетелдiк сапарлары
93. Конституциялық мәртебесi бар мемлекеттiк органдардың басшыларын, Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк органдардың басшыларын, министрлердi, Yкiмет құрамына кiрмейтiн орталық атқарушы органдар басшыларын, республикалық ведомстволар басшыларын шетелге (шетелден) шыққан (келген) кезде әуежайда шығарып салуға (қарсы алуға) осы адамның шетелдiк сапарын ұйымдастыруға жауапты тиiстi мемлекеттiк органдар өкiлдерi қатысады.
Шетелде болу бағдарламасы баратын елде тiркелген Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемесiнiң қатысуымен жасалады.
3-тарау. Қазақстан Республикасы мемлекеттiк
органдары басшыларының жұмыс бабындағы кездесулерi
94. Конституциялық мәртебесi бар мемлекеттiк органдардың басшылары, Президентке тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк органдардың басшылары, министрлер, Yкiмет құрамына кiрмейтiн орталық атқарушы органдар басшылары қатысатын iс-шараларды, оның iшiнде шетел мемлекеттерiнiң өкiлдерiмен жұмыс бабындағы кездесулерiн және сұхбаттарын Сыртқы iстер министрлiгiмен бiрлесе отырып олардың Аппараттары (Хатшылықтары) жоспарлайды, келiседi және жүргiзедi.
10-бөлiм. Мемлекет басшыларының және Yкiмет
басшыларының арнайы өкiлдерi қатысатын iс-шараларды
протоколдық-ұйымдастыруды қамтамасыз ету 1-тарау. Шетел мемлекеттерi басшыларының және
Yкiметтерi басшыларының арнайы өкiлдерiнiң сапарлары
95. Шетел мемлекеттерi басшыларының арнайы өкiлдерi Президенттiң қонақтары, ал шетелдiк үкiмет басшыларының арнайы өкiлдерi - Үкiметтiң қонақтары ретiнде қабылданады.
Осы санаттағы адамдар сапарларының ауқымы жеке анықталады, бұл ретте қарсы алу (шығарып салу), орналастыру, тамақтандыру, көлiкпен қамтамасыз ету мәселелерi тиiстi өкiмдермен шешiледi.
2-тарау. Қазақстан Республикасы Президентiнiң
және Премьер-Министрiнiң арнайы өкiлдерiнiң
шетелдiк сапарлары
96. Президенттiң және Премьер-Министрдiң арнайы өкiлдерiн әуежайда шетелге (шетелден) шығарып салуға (қарсы алуға) шетелдiк сапарды ұйымдастыру үшiн жауапты адамдар қатысады.
Арнайы өкiлдiң шетелде болу бағдарламасы баратын елде тiркелген, Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемесiмен бiрлесiп жасалады.
11-бөлiм. Халықаралық ұйымдар басшыларының және олардың
орынбасарларының Қазақстан Республикасына сапарларын протоколдық-ұйымдастыруды қамтамасыз ету

Глава 2. Зарубежные визиты руководителей
государственных органов Республики Казахстан
93. При отъезде (прибытии) за рубеж (из-за рубежа) в проводах (встрече) в аэропорту руководителей государственных органов, обладающих конституционным статусом, руководителей государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, министров, руководителей центральных исполнительных органов, не входящих в состав Правительства, руководителей республиканских ведомств, принимают участие представители соответствующего государственного органа, ответственные за организацию зарубежной поездки этого лица.
Программа пребывания за рубежом составляется с участием загранучреждения Республики Казахстан, аккредитованного в стране посещения.
Глава 3. Рабочие встречи руководителей
государственных органов Республики Казахстан
94. Мероприятия с участием руководителей государственных органов, обладающих конституционным статусом, руководителей государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту, министров, руководителей центральных исполнительных органов, не входящих в состав Правительства, в том числе рабочие встречи и беседы с представителями иностранных государств, планируются, согласовываются и проводятся их аппаратами (Секретариатами) совместно с Министерством иностранных дел.
Раздел 10. Протокольно-организационное
обеспечение мероприятий с участием специальных
представителей глав государств и глав правительств
Глава 1. Визиты специальных
представителей глав государств и глав
правительств иностранных государств
95. Специальные представители глав иностранных государств принимаются в качестве гостей Президента, а глав иностранных правительств - в качестве гостей Правительства.
Формат визитов данной категории лиц определяется отдельно, при этом вопросы встречи (проводов), размещения, питания, транспортного обслуживания решаются соответствующими распоряжениями.
Глава 2. Зарубежные визиты специальных
представителей Президента и Премьер-Министра
Республики Казахстан
96. В   проводах (встрече) за рубеж (из-за рубежа) специальных представителей Президента и   Премьер-Министра в аэропорту принимают участие лица, ответственные за организацию зарубежной поездки.
Программа пребывания специального представителя за рубежом составляется совместно с загранучреждением Республики Казахстан, аккредитованным в стране посещения.
Раздел 11. Протокольно-организационное
обеспечение визитов руководителей международных
организаций и их заместителей в Республику Казахстан

97. Халықаралық ұйымдардың басшылары (олардың орынбасарлары) Yкiметтiң қонақтары ретiнде қабылданады.
Әуежайда Сыртқы iстер министрiнiң орынбасары (Сыртқы iстер министрлiгiнiң құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы) және халықаралық ұйымдардың Қазақстан Республикасындағы өкiлдiктерiнiң басшылары қарсы алады (шығарып салады).
Мейманның автомобилiне халықаралық ұйымның жалаушасы бекiтiледi.
Сапардың сипатын және мақсатын ескере отырып, Халықаралық ұйым басшысының болу бағдарламасында Президентпен, Премьер-Министрмен, Парламент палаталарының Төрағаларымен және Қазақстан Республикасының басқа да ресми адамдарымен кездесулерi көзделуi мүмкiн.
12-бөлiм. Қазақстан Республикасында тiркелген,
дипломатиялық өкiлдiктердiң басшылары қатысатын
iс-шараларды протоколдық-ұйымдастыруды қамтамасыз ету 1-тарау. Сенiм грамоталарын тапсыру
98. Шетел мемлекетiнiң дипломатиялық өкiлдiгiнiң басшысы (бұдан әрi - Шетел мемлекетiнiң елшiсi) тағайындалған уақытта Сыртқы iстер министрлiгi Мемлекеттiк протокол қызметiнiң басшысымен бiрге қазақстандық тарап берген өкiлдiк деңгейдегi автомобилде (Қазақстан Республикасы Президентiнiң Iс басқармасы) Президент Сарайының орталық кiре берiсiне келедi.
Орталық кiре берiсте мейманды Президент Протоколының бастығы қарсы алады және Президент Сарайына шақырады.
Шетел мемлекетiнiң елшiсi Президент Сарайының холында кiлемше жол бойымен арнайы белгiленген орынға (кiлем) өтедi. Сарай коменданты мәртебелi мейманға баянат бередi. Республикалық ұланның оркестрi екi елдiң мемлекеттiк әнұрандарын орындайды (мейман елiнiң әнұраны бiрiншi болып орындалады). Сосын Шетел мемлекетiнiң елшiсi Қазақстан Республикасының мемлекеттiк рәмiздерiне бағыт алады және басын сәл-пәл иiп оларға құрмет көрсетедi. Одан әрi Мәртебелi мейман және онымен бiрге жүретiн адамдар лифтiмен үшiншi қабатқа көтерiледi және "Шығыс" залына өтедi.
99. Президент Сыртқы iстер министрiмен, Әкiмшiлiк Басшысымен және Көмекшiсiмен бiрге "Мрамор" залына өтедi және залдың ортасына тоқтайды.
Президент Протоколының қызметкерi Шетел мемлекетiнiң елшiсiн "Мрамор" залына өтуге шақырады. Мейман залдың ортасына бет алады және Президенттiң қарсы алдына тоқтайды, қысқаша сөз сөйлейдi және Сенiм грамотасын Президентке тапсырады. Қол алмасу орын алады.
Сосын Президент Шетел мемлекетi елшiсiн және онымен бiрге жүрген адамдарды суретке түсу рәсiмiне шақырады.
Одан әрi Президент және Шетел мемлекетiнiң елшiсi бiр бiрiмен қысқаша сұхбаттасу үшiн "Қонақ" бөлмеге өтедi. Сұхбат аяқталысымен қонақ Президентпен қоштасады және залды тастап шығады.

97. Руководители (заместители руководителя) международных организаций принимаются в качестве гостей Правительства.
В аэропорту встречают (провожают) заместитель Министра иностранных дел (руководитель структурного подразделения Министерства иностранных дел) и Глава, представительства международной организации в Республике Казахстан.
На автомобиле гостя устанавливается флаг международной организации.
С учетом характера и цели визита программой пребывания руководителя международной организации могут быть предусмотрены встречи с Президентом, Премьер-Министром, председателями палат Парламента и другими официальными лицами Республики Казахстан.
Раздел 12. Протокольно-организационное
обеспечение мероприятий с участием глав
дипломатических представительств,
аккредитованных в Республике Казахстан
Глава 1. Вручение верительных грамот
98. В   назначенное время Глава дипломатического представительства иностранного государства (далее - Посол иностранного государства) в сопровождении руководителя службы Государственного протокола Министерства иностранных дел прибывает к парадному входу Дворца Президента на автомобиле представительского класса, предоставленном казахстанской стороной (Управление делами Президента Республики Казахстан).
У парадного входа гостя встречает шеф Протокола Президента и приглашает во Дворец Президента.
В холле Дворца Президента Посол иностранного государства проходит по ковровой дорожке к специально обозначенному месту (ковер). Комендант Дворца отдает приветственный рапорт высокому гостю. Оркестр Республиканской гвардии исполняет государственные гимны двух стран (гимн страны гостя звучит первым). Затем Посол иностранного государства направляется к государственным символам Республики Казахстан и легким поклоном головы приветствует их. Далее высокий гость и сопровождающие его лица поднимаются на лифте на третий этаж и проходят в "Восточный" зал.
99. Президент в сопровождении Министра иностранных дел, Руководителя Администрации и Помощника входит в "Мраморный" зал и останавливается в центре зала.
Сотрудник Протокола Президента приглашает Посла иностранного государства пройти в "Мраморный" зал. Гость направляется к центру зала и останавливается напротив Президента, произносит краткое приветствие и передает Президенту верительные грамоты. Следует обмен рукопожатиями.
Затем Президент приглашает Посла иностранного государства и сопровождающих его лиц на церемонию фотографирования.
Далее Президент и Посол иностранного государства проходят в "Гостевую" комнату для краткой беседы один на один. По завершении беседы гость прощается с Президентом и покидает зал.

100. Қоса атқарушы болып Қазақстан Республикасында тiркелген, Шетел мемлекетi елшiсiнiң Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк хатшысына сенiм грамотасын тапсыру рәсiмi жоғарыдағыға ұқсас өткiзiледi, бiрақ мемлекеттiк әнұрандар орындалмайды. Бұл ретте Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк хатшысымен Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрiнiң орынбасары және Мемлекеттiк хатшының кеңесшiсi бiрге жүредi.
2-тарау. Шетел мемлекеттерiнiң ұлттық мерекелерiне
байланысты шетел мемлекеттерiнiң дипломатиялық
өкiлдiктерiндегi iс-шаралар
101. Ұлттық мерекелерге байланысты шетел мемлекеттерiнiң дипломатиялық өкiлдiктерiндегi қабылдауларға Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң басшылығы (Министр немесе Министрдiң орынбасары), Парламенттiң, министрлiктер мен ведомстволардың өкiлдерi қатысады. Бас мейман елмен қатынастың сипаты ескерiле отырып, Сыртқы iстер министрлiгiнiң ұсынысы бойынша анықталады.
3-тарау. Шетел мемлекеттерi дипломатиялық өкiлдiктерi
басшыларының ел басшылығына протоколдық сапарлары
102. Сыртқы істер министрлiгi Президент Әкiмшiлiгiмен, Премьер-Министр Кеңсесiмен, Парламент палаталары аппараттарымен бiрлесiп, тiркелгеннен кейiн шетел мемлекеттерi елшiлерiнiң ел басшылығына протоколдық сапарларын ұйымдастырады, сондай-ақ Қазақстан Республикасының жоғары лауазымды адамдарының тиiстi елдерге шетелдiк сапарлары қарсаңында және шетел мемлекеттерi елшiлерiнiң дипломатиялық миссиясының Қазақстан Республикасында аяқталуына байланысты да осындай протоколдық сапарлар ұйымдастырылады.
4-тарау. Қазақстан Республикасы Президентiнiң
дипломатиялық корпуспен жыл сайынғы кездесуі
103. Сыртқы iстер министрлiгi Президенттiң Әкiмшiлiгiмен бiрлесіп, Қазақстан Республикасында тұрақты резиденциялары бар, шетел мемлекеттерінің дипломатиялық өкiлдiктерi мен халықаралық ұйымдap басшыларының Президентпен кездесуiн жыл сайын ұйымдастырады. Кездесу аяқталғаннан кейiн қабылдау (фуршет) өткiзiлуi мүмкiн.
13-бөлiм. Қазақстан Республикасының және шетел
мемлекеттерiнiң ұлттық мерекелерiне, басқа да
оқиғаларға байланысты iс-шаралар
104. Сыртқы iстер министрлiгi Тәуелсiздiк Күнiне (16 желтоқсан) байланысты Қазақстан Республикасында тiркелген, дипломатиялық корпустың құрметiне Yкiмет атынан қабылдау (фуршет) және ұлттық мерекеге байланысты басқа да iс-шаралар өткiзедi.
Дипломатиялық қатынастар орнатылған шетел мемлекеттерiнiң ұлттық мерекелерiне байланысты Президенттiң атынан құттықтау хаттар жолданады.
105. Дипломатиялық қатынастар орнатылған шетел мемлекеттерiнiң мемлекет, үкiмет және сыртқы саясат ведомствосы басшыларының қызметке кiрiсуiне байланысты, тиiсiнше Президент, Премьер-Министр және Сыртқы iстер министрi қол қоятын құттықтау хаттар жолданады.
Құттықтау хаттарын жiберу, сондай-ақ шарттар жасасудың жылдығына, екi жақты қатынастарға қатысты мерейтойлық күндерге және жылдарға байланысты да жүзеге асырылады.

100. Церемония вручения верительных грамот Государственному секретарю Республики Казахстан Послом иностранного государства, аккредитованным в Республике Казахстан по совместительству, проводится аналогично, но без исполнения государственных гимнов. При этом Государственного секретаря Республики Казахстан сопровождают заместитель Министра иностранных дел и советник Государственного секретаря Республики Казахстан.
Глава 2. Мероприятия в дипломатических
представительствах иностранных государств
по случаю национальных праздников
иностранных государств
101. На приемах в дипломатических представительствах иностранных государств по случаю национальных праздников присутствуют: руководство Министерства иностранных дел (Министр или заместитель Министра), представители Парламента, министерств и ведомств Республики Казахстан. Главный гость определяется по рекомендации Министерства иностранных дел с учетом характера отношений со страной.
Глава 3. Протокольные визиты к руководству
страны глав дипломатических представительств
иностранных государств
102. Министерство иностранных дел совместно с Администрацией Президента, Канцелярией Премьер-Министра, аппаратами палат Парламента организует протокольные визиты послов иностранных государств к руководству страны после их аккредитации, перед зарубежными визитами высших должностных лиц Республики Казахстан в соответствующие страны, а также по случаю окончания их дипломатической миссии в Республике Казахстан.
Глава 4. Ежегодная встреча Президента
Республики Казахстан с дипломатическим корпусом
103. Министерство иностранных дел совместно с Администрацией Президента организует ежегодную встречу Президента с главами дипломатических представительств иностранных государств и международных организаций с постоянной резиденцией в Республике Казахстан. По окончании встречи возможно проведение приема (фуршета).
Раздел 13. Мероприятия в связи
с национальными праздниками Республики
Казахстан и иностранных государств,
другими событиями
104. В связи с Днем Независимости (16 декабря) Министерство иностранных дел от имени Правительства в честь дипломатического корпуса, аккредитованного в Республике Казахстан, проводит прием (фуршет) и другие мероприятия, связанные с национальным праздником.
В связи с национальными праздниками иностранных государств, с которыми имеются дипломатические отношения, от имени Президента направляются поздравительные послания.
105. По случаю вступления в должность глав государств, правительств и внешнеполитических ведомств иностранных государств, с которыми имеются дипломатические отношения, направляются поздравительные послания, подписываемые соответственно Президентом, Премьер-Министром и Министром иностранных дел.
Направление поздравительных посланий осуществляется также по случаю годовщины заключения договоров, по юбилейным датам и годовщинам, касающимся двусторонних отношений.

1. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк протоколын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1999 жылғы 16 шiлдедегi N 173 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПYАЖ-ы, 2002 ж.,  N 32, 339-құжат; 2003 ж., N 49, 556-құжат; 2004 ж., N 17, 212-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Президентiнiң кейбiр актiлерiне өзгерiстер енгiзу және Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 11 қаңтардағы N 2019 Жарлығының күшi жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2001 жылғы 13 қарашадағы N 720 Жарлығының 1-тармағының 2) тармақшасы.
3. "Қазақстан Республикасы Президентiнiң кейбiр Жарлықтарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2002 жылғы 24 қыркүйектегi N 951 Жарлығының 1-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПYАЖ-ы, 2002 ж., N 32, 339-құжат).
4. "Қазақстан Республикасы Президентiнiң кейбiр жарлықтарына өзгерiстер енгiзу және Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1999 жылғы 28 қарашадағы N 271 Жарлығының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 18 желтоқсандағы N 1252 Жарлығының 1-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПYАЖ-ы, 2003 ж., N 49, 556-құжат).
5. "Қазақстан Республикасы Президентiнiң кейбiр Жарлықтарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2004 жылғы 15 сәуiрдегi N 1348 Жарлығының 1-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПYАЖ-ы, 2004 ж., N 17, 212-құжат).
6. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк протоколын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1999 жылғы 16 шiлдедегi N 173 Жарлығына өзгерiс пен толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 5 қаңтардағы N 1694 Жарлығы.
7. "Қазақстан Республикасы Президентiнiң кейбiр Жарлықтарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 6 маусымдағы N 131 Жарлығының 1-тармағының, 2) тармақшасы.

1.  Указ  Президента Республики Казахстан от 16 июля 1999 года N 173 "Об утверждении Государственного протокола Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 32, ст. 339; 2003 г., N 49, ст. 556; 2004 г., N 17, ст. 212).
2. Подпункт 2) пункта 1  Указа  Президента Республики Казахстан от 13 ноября 2001 года N 720 "О внесении изменений в некоторые акты Президента Республики Казахстан и признании утратившим силу Указа Президента Республики Казахстан от 11 января 1995 года N 2019".
3. Подпункт 2) пункта 1  Указа  Президента Республики Казахстан от 24 сентября 2002 года N 951 "О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 32, ст. 339)
4. Подпункт 1) пункта 1  Указа  Президента Республики Казахстан от 18 декабря 2003 года N 1252 "О внесении изменений в некоторые указы Президента Республики Казахстан и признании утратившим силу Указа Президента Республики Казахстан от 28 ноября 1999 года N 271" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., N 49, ст. 556).
5. Подпункт 1) пункта 1  Указа  Президента Республики Казахстан от 15 апреля 2004 года N 1348 "О внесении дополнений и изменений в некоторые Указы Президента Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 17, ст. 212).
6.  Указ  Президента Республики Казахстан от 5 января 2006 года N 1694 "О внесении изменения и дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 16 июля 1999 года N 173 "Об утверждении Государственного протокола Республики Казахстан".
7. Подпункт 2) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 6 июня 2006 года N 131 "О внесении изменений и дополнений в некоторые Указы Президента Республики Казахстан".