"Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 7 қыркүйектегі N 850 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсін.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
міндетін атқарушы
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
"Нормативтiк құқықтық актiлер туралы"
Қазақстан Республикасының Заңына
өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап.  "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 2-3, 25-құжат; 2001 ж., N 20, 258-құжат; 2002 ж., N 5, 50-құжат; 2004 ж., N 5, 29-құжат; N 13, 74-құжат; 2005 ж., N 17-18, 73-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) 1-бапта:
9) тармақша "бiртектес" деген сөзден кейiн "маңызды" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) ерекше нысандағы туынды түрдегi нормативтiк құқықтық акт - осы Заңда көзделген туынды түрдегi актiлерге жатпайтын заңнамалық және өзге де нормативтiк құқықтық актiлерде қабылдануы көзделген туынды нормативтiк құқықтық акт;";
мынадай мазмұндағы 16) тармақшамен толықтырылсын:
"16) актiлердiң едәуiр саны - жаңа нормативтiк құқықтық актiнiң қабылдануына байланысты күшi жойылды деп тануға, өзгертуге немесе толықтыруға жататын үш немесе одан да көп акт.";
2) 3-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Заңнамада ерекше нысандағы нормативтiк құқықтық актiнiң туынды түрiн бекiту көзделуі мүмкiн.";
3) 3-1-бапта:
"бiртектес" деген сөзден кейiн "маңызды" деген сөзбен толықтырылсын:
16) тармақшадағы "ic жүргiзу" деген сөздерден кейiн ";" белгiсi қойылып, мынадай мазмұндағы 17) тармақшамен толықтырылсын:
"17) денсаулық сақтау саласы";
4) 4-баптың 3-тармағында "қайшы келмеуге тиiс" деген сөздер "сәйкес келуге тиiс" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 5-баптың 2-тармағында "Күшiне енген" деген сөздер "Қолданысқа енгiзiлген" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 6-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Төмен тұрған актiлердiң нормаларында жоғары тұрған актiлерге сәйкессiздiк болған кезде неғұрлым жоғары деңгейдегi актiнiң нормалары қолданылады.";
7) 15-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi сөйлеммен толықтырылсын:
"Республикалық немесе жергiлiктi бюджеттер шығыстарының ұлғаюын немесе түсiмдерiнiң қысқаруын көздейтiн нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларына қаржы-экономикалық есептеулер қоса берiледi.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Мемлекеттiк органның нормативтiк құқықтық актiнiң жобасы бойынша ескертулерi оның құзыретiндегi мәселелерге тікелей қатысты болуға, негiздi және толық болуға, жазбаша нысанда ұсынылуға тиiс.";

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О нормативных правовых актах"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 сентября 2006 года N 850
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О нормативных правовых актах".
Исполняющий обязанности
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в Закон
Республики Казахстан "О нормативных правовых актах"
Статья 1 . Внести в  Закон  Республики Казахстан от 24 марта 1998 г. "О нормативных правовых актах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 2-3, ст. 25; 2001 г., N 20, ст. 258; 2002 г., N 5, ст. 50; 2004 г., N 5, ст. 29; N 13, ст. 74; 2005 г., N 17-18, ст. 73; 2006 г., N 3, ст. 22) следующие изменения и дополнения:
1) в статье 1:
подпункт 9) после слова "однородные" дополнить словом "важнейшие";
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) нормативный правовой акт производного вида в особой форме - производный нормативный правовой акт, принятие которого предусматривается законодательными и иными нормативными правовыми актами, не относящийся к производным видам актов, предусмотренных настоящим Законом;";
дополнить подпунктом 16) следующего содержания:
"16) значительное число актов - три или более актов, подлежащих признанию утратившими силу, изменению или дополнению в связи с принятием нового нормативного правового акта.";
2) пункт 3 статьи 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"Законодательством может быть предусмотрено утверждение производного вида нормативного правового акта в особой форме.";
3) в статье 3-1:
абзац первый после слова "однородных" дополнить словом "важнейших";
дополнить подпунктом 17) следующего содержания:
"17) в сфере здравоохранения.";
4) в пункте 3 статьи 4 слова "не может противоречить" заменить словами "должен соответствовать";
5) в пункте 2 статьи 5 слова "вступивших в силу" заменить словами "введенных в действие";
6) пункт 1 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"1. При наличии несоответствия норм нижестоящих актов вышестоящим актам действуют нормы акта более высокого уровня.";
7) в статье 15:
пункт 1 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"К проектам нормативных правовых актов, предусматривающих увеличение расходов или сокращение поступлений республиканского или местных бюджетов, прилагаются финансово-экономические расчеты.";
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"Замечания государственного органа по проекту нормативного правового акта должны относиться непосредственно к вопросам его компетенции, быть обоснованными и исчерпывающими, представлены в письменной форме.";

8) 17-бапта:
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Нормативтiк құқықтық актiлердiң мәтiнiнде абзацтарды дефиспен немесе өзге де белгiлермен белгiлеуге, жекелеген сөздер мен сөз тiркестерiн бөлiп көрсетуге және олардың астын сызуға жол берiлмейдi.";
8-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Құқықтық нормалар нормативтiк құқықтық актiнiң кiрiспе бөлiгiне қосылмайды.";
9-тармақтың екiншi бөлiгi "бұрын енгiзiлген" деген сөздерден кейiн ", бiртектес қоғамдық қатынастарды реттейтiн" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 18-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы үшiншi сөйлеммен толықтырылсын:
"Нормативтiк құқықтық актiнiң мәтiнiнде мағыналық және құқықтық жүктемесi жоқ декларативтiк сипаттағы ережелер қамтылмауға тиiс.";
10) 27-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Бiр ғана нормативтiк құқықтық актiге енгiзiлетiн барлық өзгерiстер мен толықтырулар бір тармақпен немесе тармақшамен көзделедi. Күшi жойылды деп танылатын актiлер тiзбесiндегi сияқты өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлетiн актiлердiң тiзбесiндегi барлық актiлер хронологиялық тәртiппен олардың шыққан (қабылданған) күнi бойынша, сондай-ақ олардың заң күшiнiң арақатынасына қарай орналастырылады.";
5-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлікпен толықтырылсын:
"Егер нормативтiк құқықтық актiмен бұрын қабылданған актiлердiң күшi жойылды деп тану көзделген басқа нормативтiк құқықтық актiнiң немесе оның бiр бөлiгiнiң толығымен күшi жойылды деп танылған жағдайда, соңғысы өзiнiң қолданысын қайта жаңғыртпайды.";
6-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Мемлекеттiк тіркеуге жататын, бiрақ осы Заңның 38-бабының 2-тармағына сәйкес одан өтпеген нормативтiк құқықтық актілердiң күші жойылуға тиiс.";
11) 28-бапта:
4-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Нормативтiк құқықтық актiнi жаңа редакцияда ресiмдеу кезiнде оның құрылымдық бөлiгi мәтiнiнiң көлемiн анықтау бiрлiгi сөз болып табылады.";
5-тармақта:
"мәтiнiнің мазмұнына" деген сөздер "мәтiніне" деген сөздермен ауыстырылсын;
"мазмұнының" деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Нормативтiк құқықтық актiнi жаңа редакцияда ресiмдеу кезінде көлемдi анықтау бiрлiгi оның құрылымдық бөлiгi болып табылады.";
12) 29-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы "басшысы" деген сөзден кейін "не мұндай орган басшысының мiндетiн атқарушы адам" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 30-баптың 1-тармағының екiншi бөлiгiнде:
"Жаршысы және" деген сөздер "Жаршысы," деген сөзбен ауыстырылсын;
"актiлер жинағы" деген сөздерден кейiн ", Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттiк органдары мен олардың ведомстволарының актiлер жинағы" деген сөздермен толықтырылсын;

8) статью 17:
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. В тексте нормативных правовых актов не допускается обозначение абзацев дефисами или иными знаками, выделение и подчеркивание отдельных слов и словосочетаний.";
пункт 8 дополнить частью второй следующего содержания:
"Правовые нормы во вступительную часть нормативного правового акта не включаются.";
часть вторую пункта 9 дополнить словами ", регулирующими однородные общественные отношения";
9) пункт 2 статьи 18 дополнить предложением третьим следующего содержания:
"Текст нормативного правового акта не должен содержать положения декларативного характера, не несущие смысловой и правовой нагрузки.";
10) в статье 27:
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"Все изменения и дополнения, вносимые в один и тот же нормативный правовой акт, предусматриваются одним пунктом или подпунктом. Все акты в перечне актов, в которые вносятся изменения и дополнения, так же как и в перечне актов, признаваемых утратившими силу, располагаются в хронологическом порядке по дате их издания (принятия), а также в зависимости от соотношения их юридической силы.";
пункт 5 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае, если нормативным правовым актом признается утратившим силу полностью другой нормативный правовой акт или его часть, в которых предусматривалось признать утратившим силу ранее принятые акты, последние не возобновляют свое действие.";
пункт 6 дополнить частью второй следующего содержания:
"Нормативные правовые акты, подлежащие государственной регистрации, но не прошедшие ее в соответствии с пунктом 2 статьи 38 настоящего Закона, должны быть отменены.";
11) в статье 28:
пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:
"Единицей определения объема текста структурной части нормативного правового акта при оформлении ее в новой редакции является слово.";
в пункте 5:
слова "содержание текста" заменить словом "текст";
слово "содержания" исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"При оформлении нормативного правового акта в новой редакции единицей определения объема является его структурная часть.";
12) подпункт 6) пункта 1 статьи 29 дополнить словами ", либо лицом, исполняющим обязанности руководителя такого органа";
в части второй пункта 1 статьи 30:
слова "и Собрание" заменить словом ", Собрание";
после слов "Правительства Республики Казахстан" дополнить словами "Собрание актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан и их ведомств";

14) 33-баптың 1-тармағында "мерзiмдi баспа басылымдарында" деген сөздер "Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттiк органдары мен олардың ведомстволарының актiлер жинағында, сондай-ақ басқа да мерзімдi баспа басылымдарында ресми" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 36-бап мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. Барлық нормативтiк құқықтық актiлерде осы баптың нормалары ескеріле отырып, оларды қолданысқа енгiзу күнi көрсетiлуге тиiс.";
16) 38-бапта:
тақырыбының мемлекеттiк тiлдегi мәтiнi өзгерiссiз қалдырылсын;
1-тармақта:
бiрiншi бөлiгiнiң мемлекеттiк тiлдегi мәтiнi өзгерiссiз қалдырылсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Нормативтiк құқықтық актiнi мемлекеттiк тiркеу қажеттiлiгiн әдiлет органдары айқындайды.";
2-тармақтың 5) тармақшасы "тәртiптi" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ мемлекеттiк тiркеуге жататын нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларын ресiмдеу мен келiсудi" деген сөздермен толықтырылсын;
17) 39-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Нормативтiк құқықтық актiнiң немесе оның бiр бөлiгiнiң қолданылу мерзімі аяқталған жағдайда, актiнi шығарған орган олардың күшi жойылды деп тануы мүмкiн.";
18) 47-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi бөлікте "Әдiлет министрлiгi" деген сөздер "әдiлет органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiкте "Әдiлет министрлiгiне" деген сөздер "әдiлет органдарына" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап.  Осы Заң 2007 жылғы 1 қаңтардан бастан қолданысқа енгiзiлетiн осы Заңның 1-бабының 13) және 14) тармақшаларын қоспағанда, алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастан қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

14) в пункте 1 статьи 33 слова "публикуются в" заменить словами "официально публикуются в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан и их ведомств, а также в других";
15) статью 36 дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Во всех нормативных правовых актах должна быть указана дата введения их в действие с учетом норм настоящей статьи.";
16) в статье 38:
в заголовке слова "введения в действие" заменить словами "вступления в силу";
в пункте 1:
в части первой слова "введения в действие" заменить словами "вступления в силу";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Необходимость государственной регистрации нормативного правового акта определяется органами юстиции.";
подпункт 5) пункта 2 дополнить словами ", а также оформления и согласования проектов нормативных правовых актов, подлежащих государственной регистрации";
17) статью 39 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. В случае истечения срока действия нормативного правового акта или его части орган, издавший акт, может признать их утратившими силу.";
18) в статье 47:
в пункте 1:
в части первой слова "осуществляет Министерство" заменить словами "осуществляют органы";
в части третьей слово "Министерство" заменить словом "органы".
Статья 2 . Настоящий Закон вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением подпунктов 13) и 14) статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2007 года.
Президент
Республики Казахстан