Профилактикалық, алдын ала және мiндеттi медициналық тексерулерден өтуге тиiс адамдардың осындай тексерулерден уақтылы өтуiн қамтамасыз ету ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 8 қыркүйектегі N 856 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 28 сәуірдегі № 260 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.04.2022 № 260 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 10 желтоқсандағы Заңының 8-бабы 2-тармағының 16) тармақшасына сәйкес және жеке және қоғамдық денсаулықты сақтау мен нығайтуға мемлекеттiң, жұмыс берушiнiң және азаматтардың өздерiнiң бiрлескен жауапкершiлiгiн iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса берiлiп отырған Профилактикалық, алдын ала және мiндеттi медициналық тексерулерден өтуге тиiс адамдардың осындай тексерулерден уақтылы өтуiн қамтамасыз ету ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2006 жылғы 8 қыркүйектегi
N 856 қаулысымен
бекiтiлген
Профилактикалық, алдын ала және мiндеттi медициналық
тексерулерден өтуге тиiс адамдардың осындай тексерулерден
уақтылы өтуiн қамтамасыз ету ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Профилактикалық, алдын ала және мiндеттi медициналық тексерулерден өтуге тиiс адамдардың осындай тексерулерден уақтылы өтуiн қамтамасыз ету ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 10 желтоқсандағы Заңына және "Азаматтардың денсаулығын қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шiлдедегi Заңына сәйкес әзiрлендi.
2. Ереже жұмыс берушiнiң профилактикалық, алдын ала және мiндеттi медициналық тексерулерден өтуге тиiс адамдардың осындай тексерулерден уақтылы өтуiн қамтамасыз ету тәртiбiн белгiлейдi.
3. Профилактикалық, алдын ала және мiндеттi медициналық тексерулерден (бұдан әрi - медициналық тексеру) өтудiң негiзгi мақсаттары денсаулықты қалыптастыру мен нығайтуға, аурулардың, оның iшiнде кәсiптiк аурулардың, уланулардың, жазатайым оқиғалардың алдын алуға, оларды анықтауға және таралуын болдырмауға, сондай-ақ қандай да бiр шаруашылық және (немесе) өндiрiстiк қызметтi жүзеге асыратын ұйымдардың қызметкерлерiнiң, адамдардың еңбек қауiпсiздiгi мен денсаулығын сақтауды қамтамасыз етуге бағытталған уақтылы медициналық тексерудi жүргiзудi қамтамасыз ету болып табылады.

Об утверждении Правил обеспечения своевременного прохождения профилактических, предварительных и обязательных медицинских осмотров лицами, подлежащими данным осмотрам
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2006 года N 856. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2022 года № 260.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.04.2022 № 260 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 16) пункта 2 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 10 декабря 1999 года "О труде в Республике Казахстан" и с целью реализации солидарной ответственности государства, работодателя и самих граждан за сохранение и укрепление индивидуального и общественного здоровья Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила обеспечения своевременного прохождения профилактических, предварительных и обязательных медицинских осмотров лицами, подлежащими данным осмотрам.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 сентября 2006 года N 856
Правила обеспечения своевременного прохождения
профилактических, предварительных и обязательных
медицинских осмотров лицами, подлежащими данным осмотрам
1. Общие положения
1. Настоящие Правила обеспечения своевременного прохождения профилактических, предварительных и обязательных медицинских осмотров лицами, подлежащими данным осмотрам (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 10 декабря 1999 года "О труде в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об охране здоровья граждан".
2. Правила определяют порядок обеспечения работодателем своевременного прохождения профилактических, предварительных и обязательных медицинских осмотров лицами, подлежащими данным осмотрам.
3. Основными целями проведения профилактических предварительных и обязательных медицинских осмотров (далее - медицинский осмотр) являются обеспечение проведения своевременного медицинского обследования, направленного на формирование и укрепление здоровья, предупреждение, выявление и нераспространение заболеваний, в том числе профессиональных заболеваний, отравлений, несчастных случаев, а также обеспечение безопасности труда и охраны здоровья работников организаций, лиц, осуществляющих какую-либо хозяйственную и (или) производственную деятельность.

4. Профилактикалық медициналық тексерулер - тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiнiң шеңберiнде диспансерлеу, серпiндi қадағалау мақсатында жыл сайын жүргiзiлетiн медициналық тексерулер (жыл сайынғы медициналық тексерулер).
Алдын ала медициналық тексерулер - жұмысқа орналасатын және оқуға түсетiн адамдардың денсаулық жағдайын анықтау, жазатайым оқиғалардың, жалпы, кәсiптiк, жұқпалы және паразитарлық аурулардың алдын алу және таралуын болдырмау мақсатында жүргiзiлетiн, оларды медициналық тексерулер.
Мiндеттi медициналық тексерулер - денсаулық жағдайын серпiндi қадағалауды, аурулардың бастапқы белгiлерiн уақтылы анықтауды, жалпы, кәсiптiк, жұқпалы және паразитарлық аурулардың алдын алуды және таралуын болдырмауды қамтамасыз ету мақсатында мерзiмдi жүргiзiлетiн халықты медициналық тексерулер (мерзiмдi тексерулер).
5. Профилактикалық, алдын ала және мiндеттi медициналық тексерулердi қажеттi материалдық-техникалық, кадр ресурстары бар және еңбекке қабiлеттiлiгi мен кәсiптiк жарамдылығына сараптама жасауға лицензиясы бар денсаулық сақтау ұйымдары жүзеге асырады.
2. Медициналық тексерулерден уақтылы өтудi қамтамасыз ету тәртiбі
6. Жұмыс берушiлер меншiк нысанына қарамастан өзiнiң қаражаты есебiнен Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес осы тексерулерден өтуге тиiс қызметкерлердiң медициналық тексерулерден уақтылы өтуiн қамтамасыз етедi.
7. Жұмыс берушi жыл сайын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттiк санитарлық- эпидемиологиялық қызмет органдарымен келiсiм бойынша медициналық тексерулерден өтуге тиiс қызметкерлер әсерiне ұшырайтын өндiрiстi, цехты, мамандықтарды, зиянды, қауiптi заттар мен өндiрiстiк факторларды көрсете отырып, адамдардың аты-жөнi бойынша тiзiм жасайды және бекiтедi.
8. Жұмыс берушi жыл сайын медициналық тексерулерден өтуге тиiс адамдардың тiзiмiн бекiткеннен кейiн еңбекке қабiлеттiлiгi мен кәсiптiк жарамдылығына сараптама жасауға лицензиясы бар денсаулық сақтау ұйымдарымен медициналық тексерулердi жүргiзуге шарт жасасады.
9. Жұмыс берушi бекiткен тiзiмге сәйкес қызметкерлердің медициналық тексерулерден өту кестесiн бекiтетiн жауапты адамдарды жұмыс берушi тағайындайды.
10. Медициналық тексеруден өтуге тиiс қызметкерлер бекiтiлген кестелерге сәйкес тиiстi шарттар жасалған денсаулық сақтау ұйымдарына жiберiледi.
11. Жұмыс берушілер Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтетiн тегiн медициналық көмектiң кепiлдi көлемiнiң - тiзбесiне сәйкес профилактикалық медициналық тексеруден өтуге тиiс адамдардың осындай тексерулерден өтуi үшiн жағдай жасайды.

4. Профилактические медицинские осмотры - медицинские осмотры, которые проводятся ежегодно с целью диспансеризации, динамического наблюдения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (ежегодные медицинские осмотры).
Предварительные медицинские осмотры - медицинские осмотры поступающих на работу и учебу лиц с целью определения состояния их здоровья, предупреждения и нераспространения несчастных случаев, общих, профессиональных, инфекционных и паразитарных заболеваний.
Обязательные медицинские осмотры - медицинские осмотры населения, проводимые периодически с целью обеспечения динамического наблюдения за состоянием здоровья, своевременного установления начальных признаков заболеваний, предупреждения и нераспространения общих, профессиональных, инфекционных и паразитарных заболеваний (периодические осмотры).
5. Профилактические, предварительные и обязательные медицинские осмотры осуществляют организации здравоохранения, располагающие необходимыми материально-техническими, кадровыми ресурсами, и имеющими лицензию на экспертизу трудоспособности и профессиональной пригодности.
2. Порядок обеспечения своевременного
прохождения медицинских осмотров
6. Работодатели независимо от формы собственности обеспечивают за счет своих средств, своевременное прохождение медицинских осмотров работниками, подлежащими данным осмотрам, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
7. Работодатель ежегодно составляет и утверждает по согласованию с органами государственной санитарно-эпидемиологической службы поименный список лиц с указанием производства, цеха, профессий, вредных, опасных веществ и производственных факторов, воздействию которых подвергаются работники, подлежащих медицинским осмотрам, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
8. Работодатель ежегодно после утверждения списка лиц, подлежащих медицинским осмотрам, заключает договора на проведение медицинских осмотров с организациями здравоохранения, имеющими лицензию на экспертизу трудоспособности и профессиональной пригодности.
9. Работодатель назначает ответственных лиц, которыми утверждается график прохождения работниками медицинских осмотров согласно списку, утвержденному работодателем.
10. Работники, подлежащие медицинским осмотрам, направляются в организации здравоохранения, с которыми заключены соответствующие договора, в соответствии с утвержденными графиками.
11. Работодатели создают условия для прохождения профилактических медицинских осмотров лицами, подлежащими данным осмотрам, в соответствии с перечнем гарантированного объема бесплатной медицинской помощи , утверждаемым Правительством Республики Казахстан.

12. Жұмыс берушi профилактикалық, алдын ала және мiндеттi медициналық тексерулерден өтуге тиiс адамдардың осы тексерулерден уақтылы өтуiн ұйымдастыруға жауапты болады.
13. Профилактикалық, алдын ала және мiндеттi медициналық тексерулерден өтудiң уақтылығын мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдары, медициналық қызмет көрсету саласындағы бақылау жөнiндегi мемлекеттiк органдар мен еңбек жөнiндегi уәкiлеттi органның мемлекеттiк еңбек инспекторлары бақылайды.

12. Работодатель несет ответственность за организацию своевременного прохождения профилактических, предварительных и обязательных медицинских осмотров, лицами, подлежащими данным осмотрам.
13. Своевременность прохождения профилактических, предварительных и обязательных медицинских осмотров контролируется органами государственной санитарно-эпидемиологической службы, государственными органами по контролю в сфере оказания медицинских услуг и государственными инспекторами труда уполномоченного органа по труду.