Қазақстан Республикасында ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мемлекеттiк кадастрын жүргiзу ережесiн бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 13 қыркүйектегі N 862 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № 150 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.03.2022 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шiлдедегi Заңының 7-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берілiп отырған Қазақстан Республикасында ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мемлекеттiк кадастрын жүргiзу ережесi бекiтiлсiн.
2. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мемлекеттiк есебiн және мемлекеттiк кадастрын жүргiзу ережелерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2001 жылғы 18 шiлдедегi N 973 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2001 ж., N 27, 337-құжат);
2) "Жердi ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға жатқызу және жердi осы аумақтардың резервiне қалдыру ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы 8 қыркүйектегi N 910 қаулысының 2-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2003 ж., N 36, 369-құжат);
3) "Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2001 жылғы 18 шiлдедегi N 973 және 2003 жылғы 8 қыркүйектегi N 910 қаулыларына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 29 желтоқсандағы N 1417 қаулысының 1-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2004 ж., N 50, 661-құжат).
3. Осы қаулы алғаш рет peсми жарияланған күнінен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 13 қыркүйектегі
N 862 қаулысымен
бекiтілген
Қазақстан Республикасында ерекше қорғалатын
табиғи аумақтардың мемлекеттiк кадастрын жүргiзу
ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шiлдедегi Заңының 7-бабына сәйкес әзiрлендi және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мемлекеттiк кадастрын (бұдан әрi - мемлекеттiк кадастр) жүргiзу тәртiбiн айқындайды.
2. Мемлекеттiк кадастр Қазақстан Республикасындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың (бұдан әрi - ЕҚТА) құқықтық мәртебесi, олардың орналасқан жерi, көлемi мен шекарасы, географиялық координаталары, мемлекеттiк табиғи-қорық қоры объектiлерiнiң сандық және сапалық сипаттамалары, экологиялық, ғылыми, тарихи-мәдени, рекреациялық құндылығы, күзет режимiнiң түрлері, мақсатты пайдаланылуы мен рұқсат етiлген қызмет түрлерi туралы мәлiметтер жүйесiн қамтиды.

Об утверждении Правил ведения государственного кадастра особо охраняемых природных территорий в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 сентября 2006 года N 862. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № 150.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.03.2022 № 150 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения государственного кадастра особо охраняемых природных территорий в Республике Казахстан.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 18 июля 2001 года N 973 "Об утверждении Правил ведения государственного учета и государственного кадастра особо охраняемых природных территорий в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2001 г., N 27, ст. 337);
2) пункт 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2003 года N 910 "Об утверждении Правил отнесения земель к особо охраняемым природным территориям и резервирования земель под эти территории" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., N 36, ст. 369);
3) подпункт 1) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2004 года N 1417 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 18 июля 2001 года N 973 и от 8 сентября 2003 года N 910" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 50, ст. 661).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 сентября 2006 года N 862
Правила
ведения государственного кадастра особо охраняемых
природных территорий в Республике Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" и определяют порядок ведения государственного кадастра особо охраняемых природных территорий (далее - государственный кадастр).
2. Государственный кадастр содержит систему сведений о правовом статусе особо охраняемых природных территорий (далее - ООПТ) в Республике Казахстан, их местонахождении, размерах и границах, географических координатах, количественной и качественной характеристике объектов государственного природно-заповедного фонда, экологической, научной, историко-культурной, рекреационной ценности, видах режима охраны, целевом использовании и разрешенных видах деятельности.

3. Мемлекеттiк кадастрды ЕҚТА жүйесiн дамыту бағдарламаларын әзiрлеу үшiн пайдалану, экологиялық желiнi қалыптастыру және жердi ұтымды пайдалануды жоспарлау әрi биологиялық сан алуандылықты, бiрегей табиғи ландшафттарды сақтауды ескере отырып, өңiрлердiң өндiрiстiк күштерiн орналастыру мақсатында уәкiлеттi органның аумақтық органдары мен облыстық (республикалық маңызы бар қала, астана) атқарушы органдар ұсынатын мәлiметтер негiзiнде тұрақты түрде ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) жүргiзедi.
2. Мемлекеттiк кадастрды жүргiзу тәртiбi
4. Мемлекеттiк кадастр республикалық кадастрлық кiтап пен ЕҚТА-ның кадастр iстерiн қамтиды.
5. Кадастр iсi әрбiр ЕҚТА-ға жеке ресiмделедi және мыналарды қамтиды:
1) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе облыстық (республикалық маңызы бар қала, астана) атқарушы органдардың ЕҚТА құру туралы шешiмi;
2) "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабына сәйкес ресiмделген ЕҚТА паспорты;
3) ЕҚТА-ны құрудың немесе кеңейтудiң табиғи-ғылыми және техника-экономикалық негiздемесiн;
4) ЕҚТА-ны құрудың немесе кеңейтудiң табиғи-ғылыми және техника-экономикалық негiздемесiне мемлекеттiк экологиялық сараптаманың оң қорытындысын;
5) уәкiлеттi органның сұрауы бойынша ұсынылатын ЕҚТА-ның табиғи ресурстардың (жер, су, орман, жануарлар дүниесi, кен орындары мен пайдалы қазбалардың көрiнiмдерi) мемлекеттiк кадастрында көрсетiлуi туралы уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың мәлiметтерiн;
6) осы ЕҚТА-да анықталған мемлекеттiк табиғи-қорық қоры объектiлерiнiң тiзбесiн.
6. Республикалық кадастрлық кiтапта оларды қорғау режимiнiң түрiн, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе облыстық (республикалық маңызы бар қала, астана) атқарушы органдардың ЕҚТА құру туралы шешiмiн көрсете отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған барлық ЕҚТА әрбiр облыс бойынша жеке көрсетiледi.
Республикалық кадастрлық кiтапқа енгiзiлетiн әрбiр ЕҚТА-ға кадастрлық нөмiр берiледi. Тиiстi ЕҚТА-ға ресiмделетiн кадастрлық iс осы нөмiрмен сәйкестендiрiледi.
7. Мемлекеттiк кадастр ақпаратты жинаудың, өңдеудiң және сақтаудың электронды жүйелерiн пайдалана отырып, қағаз және электронды жеткiзгiштерде жүргiзiледi.
8. Кадастрлық iстердi ресiмдеудi қоса алғанда, мәлiметтердi өңдеу, мемлекеттiк кадастрға енгiзу уәкiлеттi орган айқындайтын тәртiппен жүргiзiледi.
9. Уәкiлеттi органның аумақтық органдары мен облыстық (республикалық маңызы бар қала, астана) атқарушы органдар уәкiлеттi органға жыл сайын 10 қаңтарға дейiнгi мерзiмде тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктерде құрылған ЕҚТА-ға қатысты осы Ереженiң 5-тармағында көрсетiлген құжаттар мен мәлiметтердi электронды және қағаз жеткiзгiштерде ұсынады.

3. Государственный кадастр ведется уполномоченным органом в области особо охраняемых природных территорий (далее - уполномоченный орган) на постоянной основе на основании сведений, представляемых территориальными органами уполномоченного органа и областными (города республиканского значения, столицы) исполнительными органами, в целях использования для разработки программ развития системы ООПТ, формирования экологической сети и планирования рационального использования земель и размещения производительных сил регионов с учетом сохранения биологического разнообразия, уникальных природных ландшафтов.
2. Порядок ведения государственного кадастра
4. Государственный кадастр содержит республиканскую кадастровую книгу и кадастровые дела ООПТ.
5. Кадастровое дело оформляется на каждую ООПТ отдельно и включает:
1) решение Правительства Республики Казахстан или областных (города республиканского значения, столицы) исполнительных органов о создании ООПТ;
2) паспорт ООПТ, оформленный в соответствии со статьей 25 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях";
3) естественно-научное и технико-экономическое обоснование создания или расширения ООПТ;
4) положительное заключение государственной экологической экспертизы на естественно-научное и технико-экономическое обоснования создания или расширения ООПТ;
5) сведения уполномоченных государственных органов об отражении ООПТ в государственных кадастрах природных ресурсов (земельном, водном, лесном, животного мира, месторождений и проявлений полезных ископаемых), представляемые по запросу уполномоченного органа;
6) перечень объектов государственного природно-заповедного фонда, выявленных на данной ООПТ.
6. В республиканской кадастровой книге указываются все ООПТ, созданные в соответствии с законодательством Республики Казахстан по каждой области отдельно с указанием вида режима их охраны, решения Правительства Республики Казахстан или областных (города республиканского значения, столицы) исполнительных органов о создании ООПТ.
Каждой ООПТ, вносимой в республиканскую кадастровую книгу, присваивается кадастровый номер. Этим же номером идентифицируется кадастровое дело, оформляемое на соответствующую ООПТ.
7. Государственный кадастр ведется на бумажном и электронном носителях, с использованием электронных систем сбора, обработки и хранения информации.
8. Обработка, занесение в государственный кадастр сведений, включая оформление кадастровых дел, производится в порядке, определяемым уполномоченным органом.
9. Территориальные органы уполномоченного органа и областные (города республиканского значения, столицы) исполнительные органы представляют в уполномоченный орган ежегодно, в срок до 10 января, на электронном и бумажном носителях документы и сведения, указанные в пункте 5 настоящих Правил, в отношении ООПТ, созданных в соответствующих административно-территориальных единицах.

10. Кадастрлық iс ресiмделетiн құжаттарға немесе мәлiметтерге өзгерiстер енгiзiлген жағдайда, мұндай өзгерiстер туралы уәкiлеттi органның аумақтық органдары мен облыстық (республикалық маңызы бар қала, астана) атқарушы органдар электронды және қағаз жеткiзгiштерде тиiстi құжаттар мен мәлiметтердi қоса бере отырып, уәкiлеттi органды жедел хабардар етедi.
3. Қорытынды ережелер
11. Мемлекеттiк кадастрды жүргiзу бюджет заңнамасына сәйкес қаржыландырылады.
12. Қазақстан Республикасының мүдделi мемлекеттік органдарының сұрауы, заңды және жеке тұлғалардың өтiнiштерi бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен сұрау салынған аумақтар бойынша мемлекеттiк кадастрдан мәлiметтер берiлуi мүмкiн.

10. В случае внесения изменений в документы или сведения, из которых оформляется кадастровое дело, то о таких изменениях территориальные органы уполномоченного органа и областные (города республиканского значения, столицы) исполнительные органы уведомляют уполномоченный орган незамедлительно, с приложением соответствующих документов и сведений на электронном и бумажном носителях.
3. Заключительные положения
11. Ведение государственного кадастра финансируется в соответствии с бюджетным законодательством.
12. По запросу заинтересованных государственных органов Республики Казахстан, обращениям юридических и физических лиц могут представляться сведения из государственного кадастра по запрашиваемым территориям в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.