Республикалық және жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құруға және кеңейтуге арналған жер учаскелерiн резервте қалдыру ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 29 қыркүйектегі N 943 Қаулысы
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексiне және "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шiлдедегi Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Қоса берiлiп отырған Республикалық және жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құруға және кеңейтуге арналған жер учаскелерiн резервте қалдыру ережесi бекiтiлсiн.
2. "Жердi ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға жатқызу және жердi осы аумақтардың резервiне қалдыру ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 8 қыркүйектегi N 910 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2003 ж., N 36, 369-құжат) мынадай өзгерiстер енгiзiлсiн:
тақырыбындағы және 1-тармақтағы "және жердi осы аумақтардың резервiне қалдыру" деген сөздер алынып тасталсын;
кiрiспесiндегi "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шiлдедегi Заңына және" деген сөздер алынып тасталсын;
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Жердi ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға жатқызу және жердi осы аумақтардың резервiне қалдыру ережесiнде:
тақырыбындағы "және жердi осы аумақтардың резервiне қалдыру" деген сөздер алынып тасталсын;
5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15-тармақтар алынып тасталсын.
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы 29 қыркүйектегі
N 943 қаулысымен
бекітілген
Республикалық және жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын
табиғи аумақтарды құруға және кеңейтуге арналған жер
учаскелерiн резервте қалдыру ережесi
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.07 N 1413 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Республикалық және жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құруға және кеңейтуге арналған жер учаскелерiн резервте қалдыру ережесi (бұдан әрi – Ереже) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексiне және «Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шiлдедегi Заңына (бұдан әрi – Заң) сәйкес әзiрлендi және республикалық және жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құруға және кеңейтуге арналған жер учаскелерiн резервте қалдыру тәртiбiн айқындайды.

Об утверждении Правил резервирования земельных участков, предназначенных для создания и расширения особо охраняемых природных территорий республиканского и местного значения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 сентября 2006 года N 943
В соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года и Законом Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемые Правила резервирования земельных участков, предназначенных для создания и расширения особо охраняемых природных территорий республиканского и местного значения.
2. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2003 года N 910 "Об утверждении Правил отнесения земель к особо охраняемым природным территориям и резервирования земель под эти территории" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., N 36, ст. 369) следующие изменения:
в заголовке и пункте 1 слова "и резервирования земель под эти территории" исключить;
в преамбуле слова "Законом Республики Казахстан от 15 июля 1997 года "Об особо охраняемых природных территориях и" исключить;
в Правилах отнесения земель к особо охраняемым природным территориям и резервирования земель под эти территории, утвержденных указанным постановлением:
в заголовке слова "и резервирования земель под эти территории" исключить;
пункты 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 исключить.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахcтан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
29 сентября 2006 года N 943
Правила
резервирования земельных участков, предназначенных для создания
и расширения особо охраняемых природных территорий
республиканского и местного значения
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила резервирования земельных участков, предназначенных для создания и расширения особо охраняемых природных территорий республиканского и местного значения (далее - Правила) разработаны в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года и Законом Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" (далее - Закон) и определяют порядок резервирования земельных участков, предназначенных для создания и расширения особо охраняемых природных территорий республиканского и местного значения.

2. Республикалық және жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құруға және кеңейтуге арналған жер учаскелерiн резервте қалдыру ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құру және кеңейту бойынша бекiтiлген жаратылыстану-ғылыми негiздемелерге сәйкес жүзеге асырылады.
Жер учаскелерiн резервте қалдыру туралы шешiмдердi облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары қабылдайды.
2. Республикалық және жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын
табиғи аумақтарды құру және кеңейту үшiн жер учаскелерiн
резервте қалдыру тәртiбi
3. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерi, құзыретiне жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мәселелерi кiретiн облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары республикалық не жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құру немесе кеңейту бойынша бекiтiлген жаратылыстану-ғылыми негiздемеге сәйкес облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органына ерекше қорғалатын табиғи аумақтар үшiн жерлердi резервте қалдыру туралы ұсыныстар (өтiнiштер) дайындайды.
4. Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органы көрсетілген ұсыныстарды (өтініштерді) қарау және қажетті материалдарды дайындау үшін облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен қоршаған ортаны қорғау саласындағы аумақтық органдар, жер қатынастары жөніндегі облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), аудандық органы, мемлекеттік жер кадастрын жүргізетін мамандандырылған республикалық мемлекеттік кәсіпорындар және басқа да мүдделі органдар өкілдерінің құрамында комиссия құрады, ол мүдделі жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың немесе олардың өкілдерінің қатысуымен республикалық және жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құруға және кеңейтуге арналған жер учаскелерін қаз-қалпында тексеріп шығады.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшесі комиссияның жұмыс органы болып табылады.
5. Республикалық және жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құруға және кеңейтуге арналған жер учаскелерiн тексеру нәтижелерi жер учаскелерiнiң жоспары (сызбасы) қоса тіркелген, комиссия мүшелерi және жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушылар немесе олардың өкiлдерi қол қоятын актiмен ресiмделедi.
Жер учаскелерін резервте қалдыру жоспары (сызба) жер қатынастары жөніндегі облыстық (аудандық) уәкілетті органдарда немесе мемлекеттік жер кадастрын жүргізетін мамандандырылған республикалық мемлекеттік кәсіпорындарда бар жер кадастры мәліметтерінің негізінде жасалады.
Республикалық және жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құру және кеңейту үшін резервте қалдырылатын жер учаскелерінің қазіргі жай-күйі бойынша материалдарды (жер-кадастрлық карта, аралас және бөтен жер пайдаланушылардың тізбесі, жерлер экспликациясы) комиссияға мемлекеттік жер кадастрын жүргізетін мамандандырылған республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың қатысумен облыстардың жер қатынастары бойынша (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) уәкілетті органдары береді.
Жоспар (сызба) бойынша жер учаскелерінің шекарасы шартты түрде немесе табиғи географиялық шептер бойынша айқындалады. Жер учаскелерінің дәл координаттары ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құру немесе кеңейту бойынша техникалық-экономикалық негіздеменің құрамында орындалатын жерге орналастыру жобасын әзірлеу кезінде анықталады.
Актiде республикалық және жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту үшiн резервте қалдырылатын жер учаскелерiнiң орналасқан жерi, олардың алаңы, сапалық жағдайы, қорғау мен пайдаланудың ұсынылатын режимдерi, оларда ғимараттар мен құрылыстардың бар-жоғы және олардың бағалау құны, жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушыларға оларды шаруашылық мақсатында пайдалану режимiн шектеуге байланысты залалдарды өтеуге арналған мемлекеттiк бюджеттiң ықтимал шығыстарын алдын ала бағалау туралы мәлiметтер көрсетіледі.

2. Резервирование земельных участков, предназначенных для создания и расширения особо охраняемых природных территорий республиканского и местного значения, осуществляется в соответствии с утвержденными естественно-научными обоснованиями по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий.
Решения о резервировании земельных участков принимаются местными исполнительными органами области (города республиканского значения, столицы).
2. Порядок резервирования земельных участков предназначенных
для создания и расширения особо охраняемых природных территорий
республиканского и местного значения
3. Территориальные подразделения уполномоченного органа в области особо охраняемых природных территорий, местные исполнительные органы области (города республиканского значения, столицы), в компетенцию которых входят вопросы особо охраняемых природных территорий местного значения, в соответствии с утвержденным естественно-научным обоснованием по созданию или расширению особо охраняемой природной территории республиканского либо местного значения подготавливают предложения (ходатайства) о резервировании земель под особо охраняемые природные территории в местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы).
4. Местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы) для рассмотрения указанных предложений (ходатайств) и подготовки необходимых материалов образует комиссию в составе представителей местного исполнительного органа области (города республиканского значения, столицы), территориальных органов в области особо охраняемых природных территорий и охраны окружающей среды, областного (города республиканского значения, столицы), районного органа по земельным отношениям, специализированных республиканских государственных предприятий, ведущих государственный земельный кадастр и других заинтересованных органов, которая обследует в натуре земельные участки, предназначенные для создания и расширения особо охраняемых природных территорий республиканского и местного значения, с участием заинтересованных собственников земельных участков и землепользователей или их представителей.
Рабочим органом комиссии является территориальное подразделение уполномоченного органа в области особо охраняемых природных территорий.
5. Результаты обследования земельных участков, предназначенных для создания и расширения особо охраняемых природных территорий республиканского и местного значения, оформляются актом с приложением плана (схемы) земельных участков, который подписывается членами комиссии и собственниками земельных участков и землепользователей или их представителями.
План (схема) резервирования земельных участков составляется на основе сведений земельного кадастра, имеющихся в областных (районных) уполномоченных органах по земельным отношениям или в специализированных республиканских государственных предприятиях, ведущих государственный земельный кадастр.
Материалы по современному состоянию земельных участков, резервируемых под создание и расширение особо охраняемых природных территорий республиканского и местного значения (земельно-кадастровая карта, перечень смежных и сторонних землепользователей, экспликация земель), предоставляются комиссии уполномоченными органами областей (города республиканского значения, столицы) по земельным отношениям с участием специализированных республиканских государственных предприятий, ведущими государственный земельный кадастр.
Границы земельных участков на план (схеме) определяются условно или по естественным географическим рубежам. Точные координаты земельных участков устанавливаются при подготовке землеустроительного проекта, выполняемого в составе технико-экономического обоснования по созданию или расширению особо охраняемой природной территории.
В акте отражаются сведения о местонахождении земельных участков, резервируемых для создания и расширения особо охраняемых природных территорий республиканского и местного значения, их площади, качественном состоянии, предлагаемых режимах охраны и использования, наличия на них зданий и сооружений и их оценочной стоимости, предварительной оценке возможных расходов государственного бюджета на компенсацию убытков собственникам земельных участков и землепользователям в связи с ограничением режима их хозяйственного использования.

6. Комиссияның актiсi негiзiнде облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органның республикалық және жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту үшiн жер учаскелерiн резервте қалдыру туралы шешiмi қабылданады, онымен резервте қалдырылатын жер учаскелерiнiң шекаралары анықталады, олардың орналасу схемасы мен экспликациясы берiледi, мемлекеттiк табиғи-қорық қоры объектiлерiн сақтауды қамтамасыз ететiн оларды пайдалану құқығына шектеулер (ауыртпалықтар) белгiленеді.

6. На основании акта комиссии принимается решение областного (города республиканского значения, столицы) местного исполнительного органа о резервировании земельных участков для создания и расширения особо охраняемых природных территорий республиканского и местного значения, которым определяются границы резервируемых земельных участков, дается схема их расположения и экспликация, устанавливаются ограничения (обременения) права их использования, обеспечивающие сохранение объектов государственного природно-заповедного фонда.