1997 жылғы 4 қазандағы Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының Yкiметi арасындағы "Байқоңыр" кешенiнiң аумағында құқық тәртiбiн қамтамасыз етуде құқық корғау органдарының өзара iс-қимылы туралы келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы хаттамаға қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 30 қыркүйектегі N 951 Қаулысы
2004 жылғы 9 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы "Байқоңыр" кешенiнiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету мәселелерi бойынша ынтымақтастықты одан әрi дамыту туралы  меморандумның  1-тармағын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған 1997 жылғы 4 қазандағы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы "Байқоңыр" кешенiнiң аумағында құқық тәртiбiн қамтамасыз етуде құқық қорғау органдарының өзара iс-қимылы туралы келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы хаттаманың жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрi Зағипа Яхияқызы Балиеваға қағидаттық сипаты жоқ өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкiметi атынан 1997 жылғы 4 қазандағы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы "Байқоңыр" кешенiнiң аумағында құқық тәртiбiн қамтамасыз етуде құқық қорғау органдарының өзара iс-қимылы туралы келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы хаттамаға қол қоюға өкiлеттiк берiлсiн.
3. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) "1997 жылғы 4 қазандағы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы "Байқоңыр" кешенiнiң аумағында құқық тәртiбiн қамтамасыз етуде құқық қорғау органдарының өзара iс-қимылы туралы келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы хаттама жасасу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 7 қазандағы N 1036  қаулысы ;
2) "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 6 қазандағы N 1030 және 2004 жылғы 7 қазандағы N 1036 қаулыларына өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 20 мамырдағы N 482  қаулысының  1-тармағының 2) тармақшасы.
4. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгізіледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2006 жылғы 30 қыркүйектегі
N 951 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
1997 жылғы 4 қазандағы Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы "Байқоңыр" кешенiнiң аумағында құқық тәртiбiн қамтамасыз етуде құқық қорғау органдарының өзара iс-қимылы туралы келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы хаттама
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi

О подписании Протокола о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о взаимодействии правоохранительных органов в обеспечении правопорядка на территории комплекса "Байконур" от 4 октября 1997 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2006 года N 951
Во исполнение пункта 1  Меморандума между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о дальнейшем развитии сотрудничества по вопросам обеспечения функционирования комплекса "Байконур" от 9 января 2004 года Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о взаимодействии правоохранительных органов в обеспечении правопорядка на территории комплекса "Байконур" от 4 октября 1997 года.
2. Уполномочить Министра юстиции Республики Казахстан Балиеву Загипу Яхяновну подписать от имени Правительства Республики Казахстан Протокол о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о взаимодействии правоохранительных органов в обеспечении правопорядка на территории комплекса "Байконур" от 4 октября 1997 года, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Признать утратившими силу:
1)  постановление Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2004 года N 1036 "О заключении Протокола о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о взаимодействии правоохранительных органов в обеспечении правопорядка на территории комплекса "Байконур" от 4 октября 1997 года";
2) подпункт 2) пункта 1  постановления Правительства Республики Казахстан от 20 мая 2005 года N 482 "О внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 6 октября 2004 года N 1030 и от 7 октября 2004 года N 1036".
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 сентября 2006 года N 951
Проект
Протокол
о внесении изменений и дополнений в Соглашение между
Правительством Республики Казахстан и Правительством
Российской Федерации о взаимодействии правоохранительных
органов в обеспечении правопорядка на территории комплекса
"Байконур" от 4 октября 1997 года
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,

2004 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасындағы "Байқоңыр" кешенiнiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету мәселелерi бойынша ынтымақтастықты одан әрi дамыту туралы меморандумның ережелерiн басшылыққа ала отырып,
1997 жылғы 4 қазандағы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы "Байқоңыр" кешенiнiң аумағында құқық тәртiбiн қамтамасыз етуде құқық қорғау органдарының өзара iс-қимылы туралы келiсiмге (бұдан әрi - Келiсiм) өзгерiстер мен толықтырулар енгiзудi қалай отырып,
мына төмендегiлер туралы келiстi:
1-бап
Келiсiмге мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) 1-баптың үшiншi абзацында:
"өкiлдiктерi" деген сөз "өкiлдiгi" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Мемлекеттiк тергеу комитетi мен" деген сөздер алынып тасталсын;
2) 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бап. Осы Келiсiмнiң 2-бабына сәйкес құқық тәртiбiн қолдауда өзара көмек көрсетуге байланысты мәселелердi шешкен кезде Тараптардың құқық қорғау органдары берумен байланысты мәселелердi қоспағанда, өзара қарым-қатынастарды тiкелей орнатады";
3) 4-баптың 2-тармағында:
"өкiлдiктерi құрылады" деген сөздер "өкiлдiгi құрылады" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Мемлекеттiк тергеу комитетi мен", "Мемлекеттiк тергеу комитетi және" деген сөздер алынып тасталсын;
4) 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап
1. "Байқоңыр" кешенiнiң аумағында жасалған құқық бұзушылықтар туралы iстер мен материалдарды, егер осы Келiсiмде өзгеше көзделмесе, Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары қарайды.
2. "Байқоңыр" кешенiнiң аумағында қылмыстарды Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ үшiншi мемлекеттердiң азаматтары және Қазақстан Республикасының аумағында ("Байқоңыр" кешенiнiң аумағын қоспағанда) тiркелген азаматтығы жоқ адамдар жасаған жағдайда Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары алдын ала тергеу не анықтау шеңберiнде қажеттi iс жүргiзу әрекеттерiн жүргiзгеннен кейiн iстер мен материалдарды, сондай-ақ тиiстi адамдарды Тараптар мемлекеттерiнiң "Байқоңыр" кешенiнiң аумағындағы прокуратура органдары арқылы Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарына бередi.
3. Тараптар мемлекеттерiнiң құқық қорғау органдары бiрiн-бiрi осы Келiсiм шеңберiнде тапсырылған iстер мен материалдар бойынша талқылау нәтижелерi туралы хабардар етедi.
4. "Байқоңыр" кешенiнiң аумағында бiр Тарап мемлекетiнiң азаматтары, сондай-ақ үшiншi мемлекеттердiң азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар екiншi Тарап мемлекетiнiң конституциялық құрылыс негiздерi мен қауiпсiздiгiне қарсы қылмыстар жасаған жағдайда осы екiншi Тарап мемлекетiнiң заңнамасы бойынша жауапкершiлiкке тартылады және бұл ретте екiншi Тарап мемлекетiнiң құзыреттi құқық қорғау органдары әрекет етедi.";

руководствуясь положениями  Меморандума между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о дальнейшем развитии сотрудничества по вопросам обеспечения функционирования комплекса "Байконур" от 9 января 2004 года,
желая внести изменения и дополнения в  Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о взаимодействии правоохранительных органов в обеспечении правопорядка на территории комплекса "Байконур" от 4 октября 1997 года (далее - Соглашение),
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Внести в Соглашение следующие изменения и дополнения:
1) в абзаце третьем статьи 1:
слово "представительства" заменить словом "представительство";
слова "Государственного следственного комитета и" исключить;
2) статью 3 изложить в следующей редакции:
"Статья 3. При решении вопросов, связанных с оказанием взаимной помощи в поддержании правопорядка в соответствии со ст. 2 настоящего Соглашения, правоохранительные органы Сторон устанавливают между собой сношения непосредственно, за исключением вопросов связанных с выдачей.";
3) в пункте 2 статьи 4:
слова "создаются представительства" заменить словами "создается представительство";
слова "Государственного следственного комитета и", "Государственным следственным комитетом и" исключить;
слово "утверждаемыми" заменить словом "утверждаемым";
4) статью 5 изложить в следующей редакции:
"Статья 5
1. Дела и материалы о правонарушениях, совершенных на территории комплекса "Байконур", рассматриваются правоохранительными органами Российской Федерации в соответствии с законодательством Российской Федерации, если иное не предусмотрено настоящим Соглашением.
2. В случаях совершения преступлений на территории комплекса "Байконур" гражданами Республики Казахстан, а также гражданами третьих государств и лицами без гражданства, зарегистрированными на территории Республики Казахстан (за исключением территории комплекса "Байконур"), правоохранительные органы Российской Федерации после проведения необходимых процессуальных действий в рамках предварительного следствия либо дознания передают дела и материалы, а также соответствующих лиц правоохранительным органам Республики Казахстан через органы прокуратуры государств Сторон, находящиеся на территории комплекса "Байконур".
3. Правоохранительные органы государств Сторон информируют друг друга о результатах разбирательства по делам и материалам, переданным в рамках настоящего Соглашения.
4. В случаях совершения на территории комплекса "Байконур" гражданами государства одной Стороны, а также гражданами третьих государств и лицами без гражданства преступлений против основ конституционного строя и безопасности государства другой Стороны, они привлекаются к ответственности по законодательству государства этой другой Стороны и при этом действуют компетентные правоохранительные органы государства этой Стороны.";

5) 6-баптың 1-тармағында:
"өкiлдiктерi" деген сөз "өкiлдiгi" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Мемлекеттiк тергеу комитетi мен" деген сөздер алынып тасталсын;
"Осы өкiлдiктердiң ережелерiн" деген сөздер "Осы өкiлдiктiң ережелерiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының заң құзырына жататын iстер бойынша жедел-iздестiру шараларын, iс жүргiзу және өзге де әрекеттердi "Байқоңыр" кешенiнiң аумағында Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының сұрауы бойынша Ресей Федерациясының құқық қорғау органдарымен келiскеннен кейiн Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары не Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары жүргiзедi.";
6) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап
1. Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары Ресей Федерациясының азаматтарына, сондай-ақ үшiншi мемлекеттердiң азаматтарына және Ресей Федерациясының және (немесе) "Байқоңыр" кешенiнiң аумағында тiркелген азаматтығы жоқ адамдарға, "Байқоңыр" кешенiнiң аумағында тұрақты немесе уақытша тұратын адамдарға қатысты қылмыстық iс қозғалған кезде "Байқоңыр" кешенiнiң аумағынан тыс жерде ұсталғанда немесе қамауға алынғанда бұл туралы Ресей Федерациясының тиiстi құқық қорғау органдарына тезарада хабарлайды.
2. Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары Қазақстан Республикасының азаматтарына, сондай-ақ үшiншi мемлекеттердiң азаматтарына және Қазақстан Республикасының аумағында тiркелген азаматтығы жоқ адамдарға қатысты қылмыстық iс қозғалған кезде "Байқоңыр" кешенiнiң аумағында жасаған қылмысы үшiн ұсталғанда немесе қамауға алынғанда Қазақстан Республикасының тиiстi құқық қорғау органдарына бұл туралы хабарлайды.";
7) 10 және 11-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап
1. Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары және Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары Қазақстан Республикасының аумағында ұсталғандарды, тергеудегiлердi, сотталушыларды және сотталғандарды айдап апаруда және этаппен жүргiзуде бiр-бiрiне жәрдемдеседi.
2. Ресей Федерациясының немесе Қазақстан Республикасының аумағында iс жүргiзу әрекеттерiн жүргiзу үшiн жiберiлетiн күдiктi, айыпталушы немесе сотталушы болып табылатын Ресей Федерациясының азаматтары, сондай-ақ үшiншi мемлекеттердiң азаматтары және Ресей Федерациясының аумағында және (немесе) "Байқоңыр" кешенiнiң аумағында тiркелген азаматтығы жоқ адамдар, сондай-ақ "Байқоңыр" кешенiнiң аумағында Ресей Федерациясының сотымен бас бостандығынан айырылып сотталғандар және Ресей Федерациясында бұдан әрi жазасын өтеуге жiберiлгендер Қазақстан Республикасының аумағына немесе сол арқылы осы баптың 4-тармағының ережелерiн ескере отырып, осы санаттағы адамдарды беру мен табыстаудың белгiленген ережелерiн сақтамай этаппен жүргiзiледi.

5) в пункте 1 статьи 6:
слово "Представительствами" заменить словом "Представительством";
слова "Государственного следственного комитета и" исключить;
слова "Положениями об этих Представительствах" заменить словами "Положением об этом Представительстве".
дополнить частью второй следующего содержания:
"По делам, подпадающим под юрисдикцию Республики Казахстан, оперативно-розыскные мероприятия, процессуальные и иные действия на территории комплекса "Байконур" производятся по запросу правоохранительных органов Республики Казахстан правоохранительными органами Российской Федерации либо правоохранительными органами Республики Казахстан после согласования с правоохранительными органами Российской Федерации.";
6) статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7
1. Правоохранительные органы Республики Казахстан при возбуждении уголовного дела в отношении граждан Российской Федерации, а также граждан третьих государств и лиц без гражданства, зарегистрированных на территории Российской Федерации и (или) на территории комплекса "Байконур", постоянно или временно проживающих на территории комплекса "Байконур", их задержании или аресте вне территории комплекса "Байконур" незамедлительно уведомляют об этом соответствующие правоохранительные органы Российской Федерации.
2. Правоохранительные органы Российской Федерации при возбуждении уголовного дела в отношении граждан Республики Казахстан, а также граждан третьих государств и лиц без гражданства, зарегистрированных на территории Республики Казахстан, их задержании или аресте за преступления, совершенные на территории комплекса "Байконур", незамедлительно уведомляют об этом соответствующие правоохранительные органы Республики Казахстан.";
8) статьи 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"Статья 10
1. Правоохранительные органы Республики Казахстан и правоохранительные органы Российской Федерации оказывают друг другу содействие в конвоировании и этапировании задержанных, подследственных, подсудимых и осужденных на территории Республики Казахстан.
2. Граждане Российской Федерации, а также граждане третьих государств и лица без гражданства, зарегистрированные на территории Российской Федерации и (или) на территории комплекса "Байконур", являющиеся подозреваемыми, обвиняемыми или подсудимыми и направляемые для проведения процессуальных действий на территорию Российской Федерации или Республики Казахстан, а также осужденные к лишению свободы судом Российской Федерации на территории комплекса "Байконур" и направляемые для дальнейшего отбывания наказания в Российскую Федерацию, этапируются на территорию Республики Казахстан или через нее без соблюдения установленных правил выдачи и передачи данной категории лиц с учетом положений пункта 4 настоящей статьи.

3. Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары қамауға алған (соттаған) адамдарды айдауылдау және этаппен жүргiзу Ресей Федерациясының заңнамасында белгiленген тәртiпке және ережелерге сәйкес жүзеге асырылады.
4. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында көрсетiлген әрекеттердiң орындалуы туралы құжаттарды "Байқоңыр" кешенiнiң аумағында орналасқан Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары Қазақстан Республикасының Бас прокуроры уәкiлеттiк берген Байқоңыр қаласы прокурорының келiсiмi бойынша тiкелей Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң тиiстi бөлiмшесiне жiбередi.
11-бап
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар жасағаны үшiн жазаларды орындау осы Келiсiмнiң 12-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi өкiлдiгiнiң құзыретiне жататын салалардағы әкiмшiлiк құқық бұзушылықтарды қоспағанда, Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Ресей Федерациясының азаматтары, сондай-ақ үшiншi мемлекеттердiң азаматтары және Ресей Федерациясының аумағында және (немесе) "Байқоңыр" кешенiнiң аумағында тiркелген азаматтығы жоқ адамдар "Байқоңыр" кешенiнiң аумағында жасаған қылмыстары үшiн қылмыстық жазаны, егер ол "Байқоңыр" кешенi аумағында орындалмайтын болса, Ресей Федерациясының аумағында өтейдi.
Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ үшiншi мемлекеттердiң азаматтары және Қазақстан Республикасының аумағында тiркелген азаматтығы жоқ адамдар "Байқоңыр" кешенiнiң аумағында жасаған қылмыстары үшiн қылмыстық жазаны Қазақстан Республикасының аумағында өтейдi.";
8) 12-бапта:
1-тармақтың екiншi бөлiгi алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Тараптар мемлекеттерiнiң құқық қорғау органдары қажет болған жағдайда автомотокөлiк құралдары, "Байқоңыр" кешенiнiң аумағында тiркелген және берiлген аңшылық атыс қаруына лицензиялар мен рұқсаттар туралы мәлiметтермен алмасуды жүзеге асырады.".
2-бап
Осы Хаттама Келiсiмнiң 15-бабында көзделген тәртiппен күшiне енедi және Келiсiм қолданысы тоқтағанға дейiн әрекет етедi.
200_ жылғы "___" ______  _________ әрқайсысы қазақ және орыс тiлдерiндегi екi данада жасалды әрi барлық мәтiндердiң күшi бiрдей.
Қазақстан Республикасының      Ресей Федерациясының
Yкiметi үшiн                   Yкiметi үшiн

3. Конвоирование и этапирование лиц, арестованных (осужденных) правоохранительными органами Российской Федерации, осуществляется в соответствии с порядком и правилами, установленными законодательством Российской Федерации.
4. Документы о выполнении действий, указанных в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, направляются правоохранительными органами Российской Федерации, расположенными на территории комплекса "Байконур", непосредственно в соответствующее подразделение Министерства юстиции Республики Казахстан по согласованию с прокурором города Байконур, уполномоченным Генеральным прокурором Республики Казахстан.
Статья 11
1. Исполнение наказаний за совершение административных правонарушений на территории комплекса "Байконур" осуществляется в соответствии с законодательством Российской Федерации, за исключением административных правонарушений в сферах, отнесенных к компетенции представительства Министерства внутренних дел Республики Казахстан в соответствии с пунктом 2 статьи 12 настоящего Соглашения.
2. Граждане Российской Федерации, а также граждане третьих государств и лица без гражданства, зарегистрированные на территории Российской Федерации и (или) на территории комплекса "Байконур", отбывают уголовное наказание за преступления, совершенные на территории комплекса "Байконур", на территории Российской Федерации, если оно не может быть исполнено на территории комплекса "Байконур".
Граждане Республики Казахстан, а также граждане третьих государств и лица без гражданства, зарегистрированные на территории Республики Казахстан, отбывают уголовное наказание за преступления, совершенные на территории комплекса "Байконур", на территории Республики Казахстан.";
8) в статье 12:
часть вторую пункта 1 исключить;
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. В случае необходимости правоохранительные органы государств Сторон осуществляют обмен сведениями об автомототранспортных средствах, лицензиях и разрешениях на охотничье огнестрельное оружие, зарегистрированных и выданных на территории комплекса "Байконур".
Статья 2
Настоящий Протокол вступает в силу в порядке, предусмотренном статьей 15 Соглашения, и действует до прекращения действия Соглашения.
Совершено в _____________ "____" __________  200_ г. в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
За Правительство                          За Правительство
Республики Казахстан                     Российской Федерации