Денсаулық сақтау саласында аттестаттауды өткiзу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 23 қарашадағы N 1115 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 тамыздағы № 848 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2010.08.31 № 848 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
"Денсаулық сақтау жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 маусымдағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Қоса берiлiп отырған Денсаулық сақтау саласында аттестаттауды өткiзу ережесi бекiтiлсiн.
2. "Денсаулық сақтау саласында аттестаттауды өткiзу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 21 қаңтардағы N 60 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 2004 ж., N 2, 31-құжат) күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 23 қарашадағы
N 1115 қаулысымен
бекiтiлген
Денсаулық сақтау саласында аттестаттауды өткiзу ережесi 1. Жалпы ережелер
1. Осы Денсаулық сақтау саласында аттестаттауды өткiзу ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Денсаулық сақтау жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 маусымдағы Заңына сәйкес әзiрлендi және оны өткiзудiң тәртiбi мен шарттарын айқындайды. K090193, V095906
2. Денсаулық сақтау саласындағы аттестаттау - денсаулық сақтауды мемлекеттiк басқарудың жергiлiктi органдарының, республикалық денсаулық сақтау ұйымдарының, олардың құрылымдық бөлiмшелерiнiң басшылары мен басшылары орынбасарларының, сондай-ақ облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) денсаулық сақтауды мемлекеттiк басқарудың жергiлiктi органдарына ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдары басшыларының (бұдан әрi - аттестатталушы тұлғалар) кәсiби құзыретiнiң деңгейiн айқындайтын, кезең-кезеңмен жүзеге асырылатын рәсiм.
3. Медициналық қызметтер көрсету саласындағы бақылау жөнiндегi мемлекеттiк орган (бұдан әрi - мемлекеттiк орган) денсаулық сақтауды мемлекеттiк басқарудың жергiлiктi органдары, республикалық денсаулық сақтау ұйымдары және олардың құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының, сондай-ақ республикалық денсаулық сақтау ұйымдарының басшылары орынбасарларының кәсiби құзыретiн аттестаттауды жүргiзедi.
Облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) денсаулық сақтауды мемлекеттiк басқарудың жергiлiктi органдары (бұдан әрi - денсаулық сақтауды мемлекеттiк басқарудың жергiлiктi органы) ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдары басшыларының кәсiби құзыретiн аттестаттауды жүргiзедi.

Об утверждении Правил проведения аттестации в области здравоохранения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 ноября 2006 года № 1115. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2010 года № 848
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.08.2010 № 848 (порядок введения в действие см. п. 2).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 июня 2003 года "О системе здравоохранения" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения аттестации в области здравоохранения.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 21 января 2004 года N 60 "Об утверждении Правил проведения аттестации в области здравоохранения" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 2, ст. 31).
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 ноября 2006 года N 1115
Правила проведения аттестации в области здравоохранения
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения аттестации в области здравоохранения (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 июня 2003 года "О системе здравоохранения" и определяют порядок и условия ее проведения. K090193, V095906
2. Аттестация в области здравоохранения - периодически осуществляемая процедура определения уровня профессиональной компетенции руководителей местных органов государственного управления здравоохранением, республиканских организаций здравоохранения, их структурных подразделений и заместителей руководителей, а также руководителей государственных организаций здравоохранения, подведомственных местным органам государственного управления здравоохранением областей (города республиканского значения, столицы) (далее - аттестуемые лица).
3. Государственный орган по контролю в сфере оказания медицинских услуг (далее - государственный орган) проводит аттестацию на профессиональную компетенцию руководителей местных органов государственного управления здравоохранением, республиканских организаций здравоохранения и их структурных подразделений, а также заместителей руководителей республиканских организаций здравоохранения.
Местные органы государственного управления здравоохранением областей (города республиканского значения, столицы) (далее - местный орган государственного управления здравоохранением) проводят аттестацию на профессиональную компетентность руководителей подведомственных государственных организаций здравоохранения.

4. Аттестаттауды объективтi және құзыреттi жүзеге асыру мақсатында мемлекеттiк орган және денсаулық сақтауды мемлекеттiк басқарудың жергiлiктi органы аттестаттау комиссияларын құрады.
5. Аттестатталушы тұлғалар әрбiр келесi үш жыл өткен сайын, бiрақ тиiстi лауазымға орналасқан күнiнен бастап бiр жылдан ерте емес мерзiмде аттестаттаудан өтедi.
2. Аттестаттауды өткiзуге дайындықты ұйымдастыру
6. Аттестаттауды өткiзуге дайындық мынадай iс-шараларды қамтиды:
1) аттестатталушы тұлғаларға қажеттi құжаттарды дайындау;
2) аттестаттауды өткiзу кестелерiн әзiрлеу және бекiту;
3) аттестаттау комиссияларының құрамын айқындау;
4) аттестаттауды өткiзу мақсаттары мен тәртiбi туралы түсiндiру жұмысын ұйымдастыру;
5) аттестаттауды өткiзу басталғанға дейiн 30 күннен кешiктiрмей аттестатталушы тұлғаларды оны өткiзу мерзiмi туралы жазбаша хабардар ету;
6) аттестатталушы тұлғалардың құжаттарын қабылдауды және олардың аттестаттау кезiнде қойылатын талаптарға сәйкестiгi мәнiне талдауды жүзеге асыру;
7) тестiлеуден өткен күннен бастап 3 күннен кешiктiрмей өткiзiлген тестiлеудiң қорытындылары бойынша аттестатталушы тұлғаларды тестiлеу нәтижелерiн аттестаттау комиссиясына жолдау (қағаз және электронды тасығыштарда).
7. Мемлекеттiк органның басшысы денсаулық сақтауды мемлекеттiк басқарудың жергiлiктi органдарының, республикалық денсаулық сақтау ұйымдарының кадр қызметi ұсынған ақпарат негiзiнде бұйрық шығарады, онда аттестаттауға жататын тұлғалардың тiзiмi бекiтiледi, аттестаттауды өткiзу мерзiмi және аттестаттау комиссиясының құрамы, сондай-ақ оның жұмыс кестесi белгiленедi.
Денсаулық сақтауды мемлекеттiк басқарудың жергiлiктi органының басшысы кадр қызметiнiң ұсынысы бойынша бұйрық шығарады, онда аттестаттауға жататын адамдардың тiзiмi бекiтiледi, аттестаттауды өткiзу мерзiмi және аттестаттау комиссиясының құрамы, сондай-ақ оның жұмыс iстеу кестесi белгiленедi.
8. Денсаулық сақтау органдары мен ұйымдарының кадр қызметтерi аттестаттау үшiн аттестаттау комиссиясына әрбiр аттестатталушы тұлғаға қатысты мынадай құжаттарды жiбередi:
1) денсаулық сақтау органының немесе ұйымының басшысы қол қойған, аттестатталушы тұлғаның қолы қойылған, "таныстым" деген белгi бар қызметтiк мiнездеме;
2) кадрларды есепке алу жөнiндегi жеке парақ;
3) өмiрбаян;
4) бiлiмi туралы дипломның көшiрмесi;
5) соңғы 3 жылда бiлiктiлiктi арттыру циклдарынан өткенi туралы куәлiктердiң көшiрмелерi;
6) ғылыми дәрежесiнiң, атағының бар екендiгi туралы (олар болған кезде) куәлiктердiң көшiрмелерi;
7) маман сертификатының көшiрмесi;
8) еңбек кiтапшасының көшiрмесi.

4. В целях объективного и компетентного осуществления аттестации государственным органом и местным органом государственного управления здравоохранением создаются аттестационные комиссии.
5. Аттестуемые лица проходят аттестацию по истечении каждых последующих трех лет, но не ранее одного года со дня занятия соответствующей должности.
2. Организация подготовки к проведению аттестации
6. Подготовка к проведению аттестации включает в себя следующие мероприятия:
1) подготовку необходимых документов на аттестуемых лиц;
2) разработку и утверждение графиков проведения аттестации;
3) определение состава аттестационных комиссий;
4) организацию разъяснительной работы о целях и порядке проведения аттестации;
5) письменное уведомление аттестуемых лиц о сроках проведения аттестации не позднее 30 дней до начала ее проведения;
6) осуществление приема и анализа документов аттестуемых лиц на предмет их соответствия требованиям, предъявляемым при аттестации;
7) направление в аттестационную комиссию результатов тестирования аттестуемых лиц по итогам проведенного тестирования не позднее 3 дней со дня прохождения тестирования (на бумажном и электронном носителях).
7. Руководитель государственного органа на основании информации, представляемой кадровой службой местных органов государственного управления здравоохранением, республиканских организаций здравоохранения, издает приказ, которым утверждается список лиц, подлежащих аттестации, устанавливаются сроки проведения аттестации и состав аттестационной комиссии, а также график ее работы.
Руководитель местного органа государственного управления здравоохранением по представлению кадровой службы издает приказ, которым утверждается список лиц, подлежащих аттестации, устанавливаются сроки проведения аттестации и состав аттестационной комиссии, а также график ее работы.
8. Кадровые службы органов и организаций здравоохранения для аттестации направляют в аттестационную комиссию в отношении каждого аттестуемого лица следующие документы:
1) служебную характеристику, подписанную руководителем органа или организации здравоохранения, содержащую отметку "ознакомлен" с подписью аттестуемого лица;
2) личный листок по учету кадров;
3) автобиографию;
4) копию диплома об образовании;
5) копии удостоверений о прохождении циклов повышения квалификации за последние 3 года;
6) копии удостоверений о наличии ученой степени, звания (при их наличии);
7) копию сертификата специалиста;
8) копию трудовой книжки.

9. Аттестаттау комиссиясының хатшысы осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестатталушы тұлғаға аттестаттау парағын ресiмдейдi.
3. Аттестаттауды өткiзу тәртiбi
10. Аттестаттау екi кезеңнен тұрады: тестiлеу және әңгiмелесу.
11. Тестiлеуден өту кезiнде өту мәнiнен төмен баға алған аттестатталушы тұлға әңгiмелесуге жiберiлмейдi және аттестатталмады деп танылады.
12. Аттестатталушы тұлғалармен әңгiмелесудi аттестаттау комиссиялары жүргiзедi.
13. Аттестаттау комиссиясы комиссия мүшелерiнен және хатшысынан тұрады. Аттестаттау комиссиясы мүшелерiнiң iшiнен төраға тағайындалады. Аттестаттау комиссиясы мүшелерiнiң саны кемiнде жетi адамнан тұруы тиiс.
Мемлекеттiк органның аттестаттау комиссиясының құрамына мемлекеттiк органның, оның аумақтық бөлiмшелерiнiң, практикалық денсаулық сақтау, медицина ғылымының, үкiметтiк емес денсаулық сақтау ұйымдарының өкiлдерi кiредi.
Денсаулық сақтауды мемлекеттiк басқарудың жергiлiктi органдарының аттестаттау комиссиясының құрамына денсаулық сақтауды мемлекеттiк басқарудың жергiлiктi органдарының, практикалық денсаулық сақтау, медицина ғылымының, үкiметтiк емес денсаулық сақтау ұйымдарының өкiлдерi кiредi.
14. Егер аттестаттау комиссиясының отырысына оның құрамының кемiнде үштен екiсi қатысса, ол заңды болып саналады.
15. Дауыс беру нәтижелерi комиссия мүшелерiнiң көпшiлiк дауысымен айқындалады. Дауыстар тең болған кезде комиссия төрағасының дауысы шешушi болып табылады.
16. Тестiлеуде немесе аттестаттау комиссиясының отырысында дәлелдi себептермен болмаған аттестатталушы тұлға жұмысқа шыққаннан кейiн аттестаттау комиссиясы белгiлеген мерзiмде аттестаттаудан өтедi.
Аттестаттау комиссиясының отырысына дәлелдi себептерсiз келмеген аттестатталушы тұлға аттестатталмады деп танылады.
17. Аттестаттау комиссиясы ұсынылған материалдарды зерделеп, аттестатталушы тұлғамен әңгiмелесе отырып, мынадай шешiмдердiң бiрiн қабылдайды:
1) аттестатталды;
2) қайта аттестаттауға жатады;
3) аттестатталмады.
18. Аттестаттау комиссиясының аттестатталмау туралы шешiм қабылдауы аттестатталушы тұлғамен еңбек қатынастарын бұзу үшiн негiз болып табылады.
19. Аттестаттау комиссиясының шешiмi ашық дауыс берумен қабылданады.
20. Қайта аттестаттау осы Ережеде айқындалған тәртiппен бастапқы аттестаттау өткен күннен бастап алты айдан кейiн өткiзiледi.
Тестiлеуде өту мәнiнен жоғары баға алған, бiрақ әңгiмелесуден өтпеген аттестатталушы тұлға қайта аттестаттау кезiнде тестiлеуден өтпей-ақ әңгiмелесуге жiберiледi.
Аттестаттау комиссиясы қайта аттестаттау қорытындылары бойынша мынадай шешiмдердiң бiрiн қабылдайды:

9. Секретарем аттестационной комиссии оформляется аттестационный лист на аттестуемое лицо по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
3. Порядок проведения аттестации
10. Аттестация состоит из двух этапов: тестирования и собеседования.
11. Аттестуемое лицо, получившее при прохождении тестирования оценку ниже пороговых значений, к собеседованию не допускается и признается неаттестованным.
12. Собеседование аттестуемых лиц проводится аттестационными комиссиями.
13. Аттестационная комиссия состоит из членов и секретаря комиссии. Из числа членов аттестационной комиссии назначается председатель. Количество членов аттестационной комиссии должно составлять не менее семи человек.
В состав аттестационной комиссии государственного органа входят представители государственного органа, его территориальных подразделений, практического здравоохранения, медицинской науки, неправительственных организаций здравоохранения.
В состав аттестационной комиссии местных органов государственного управления здравоохранением входят представители местных органов государственного управления здравоохранением, практического здравоохранения, медицинской науки, неправительственных организаций здравоохранения.
14. Заседание аттестационной комиссии считается правомочным, если на нем присутствовали не менее двух третей ее состава.
15. Результаты голосования определяются большинством голосов членов комиссии. При равенстве голосов голос председателя комиссии является решающим.
16. Аттестуемое лицо, отсутствовавшее на тестировании или заседании аттестационной комиссии по уважительным причинам, проходит аттестацию после выхода на работу в сроки, определяемые аттестационной комиссией.
Аттестуемое лицо, не явившееся на заседание аттестационной комиссии без уважительных причин, признается неаттестованным.
17. Аттестационная комиссия, изучив представленные материалы, проведя собеседование с аттестуемым лицом, принимает одно из следующих решений:
1) аттестован;
2) подлежит повторной аттестации;
3) не аттестован.
18. Принятие аттестационной комиссией решения о неаттестации является основанием для расторжения трудовых отношений с аттестуемым лицом.
19. Решение аттестационной комиссии принимается открытым голосованием.
20. Повторная аттестация проводится через шесть месяцев со дня проведения первоначальной аттестации в порядке, определенном настоящими Правилами.
Аттестуемое лицо, получившее оценку выше порогового значения на тестировании, но не прошедшее собеседование, при повторной аттестации допускается к собеседованию без прохождения тестирования.
Аттестационная комиссия, по итогам повторной аттестации, принимает одно из следующих решений:

1) аттестатталды;
2) аттестатталған жоқ.
21. Аттестаттау комиссиясының шешiмi отырыс хаттамасымен ресiмделедi, оған отырысқа қатысқан аттестаттау комиссиясының төрағасы, мүшелерi және хатшы қол қояды.
22. Аттестатталушы тұлға аттестаттау комиссиясының шешiмiмен танысуға тиiс.
23. Аттестаттау комиссиясының шешiмi аттестаттау өткен күннен бастап аттестаттауды өткiзген органның бiрiншi басшысының бұйрығымен бiр ай мерзiмде бекiтiледi.
24. Аттестаттау комиссиясының бекiтiлген шешiмдерi аттестатталушы тұлғалардың аттестаттау парақтарына жазылады.
Аттестаттаудан өткен аттестатталушы тұлғаның аттестаттау парағы және оған берiлген қызметтiк мiнездеме жеке iсте сақталады.
4. Аттестаттау комиссиясының шешiмдерiне шағымдану
25. Аттестаттауды өткiзу (тестiлеу, әңгiмелесу) кезiнде туындаған дауларды мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiппен апелляциялық комиссия қарайды немесе сот тәртiбiмен қаралады.
Денсаулық сақтау саласында
аттестаттауды өткізу ережесіне
қосымша
Аттестаттау парағы
Аттестатталушы тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты _________________
_________________________________________________________________
Туған күні ______________________________________________________
Білімі туралы мәліметтер ________________________________________
_________________________________________________________________
Біліктілігін арттыру туралы мәліметтер (соңғы 3 жылдағы) ________
_________________________________________________________________
Лауазымы және тағайындалған (осы лауазымға бекітілген) күні
_________________________________________________________________
Жалпы еңбек стажы _______________________________________________
Осы лауазымдағы жұмыс стажы _____________________________________
Біліктілік санатын беру туралы немесе онсыз маман сертификатының
болуы _______________________
Тестілеу нәтижелері ___________ %
Отырысқа аттестаттау комиссиясының _______ мүшелері қатысты
Дауыстар саны:
_______ "иә" деп дауыс берді
_______ "қарсы" деп дауыс берді
_______ "дауыс беруден қалыс қалғандар"
Аттестаттау комиссиясының шешімі
________________________________________________________________
Аттестаттау комиссиясының төрағасы _________________________
Аттестаттау комиссиясының хатшысы __________________________
Аттестаттау комиссиясының мүшелері:_________________________
_________________________
_________________________
Аттестаттау өткізілген күн 200 ___ жылғы "___" ___________
аттестаттау парағымен таныстым _________________________________
(аттестатталушы тұлғаның қолы және күні)
М.О.

1) аттестован;
2) не аттестован.
21. Решение аттестационной комиссии оформляется протоколом заседания, который подписывается председателем, членами аттестационной комиссии и cекpeтарем, присутствовавшими на ее заседании.
22. Аттестуемое лицо должно быть ознакомлено с решением аттестационной комиссии.
23. Решение aттестационной комиссии утверждается в месячный срок со дня проведения аттестации приказом первого руководителя органа, проводившего аттестацию.
24. Утвержденные решения аттестационной комиссии заносятся в аттестационные листы аттестуемых лиц.
Аттестационный лист аттестуемого лица, прошедшего аттестацию, и служебная характеристика на него хранятся в личном деле.
4. Обжалование решений аттестационной комиссии
25. Споры, возникающие при проведении аттестации (тестировании, собеседовании), рассматриваются апелляционной комиссией в порядке, установленном государственным органом или в судебном порядке.
Приложение
к Правилам проведения аттестации
в области здравоохранения
Аттестационный лист
Фамилия, имя, отчество аттестуемого лица _________________________
__________________________________________________________________
Дата рождения ____________________________________________________
Сведения об образовании __________________________________________
Сведения о повышении квалификации (за последние 3 года) __________
__________________________________________________________________
Должность и дата назначения (утверждения на эту должность) _______
__________________________________________________________________
Общий трудовой стаж ______________________________________________
Стаж работы на данной должности __________________________________
Наличие сертификата специалиста о присвоении квалификационной
категории или без таковой ________________________________________
Результаты тестирования _____ %
На заседании присутствовало ____ членов аттестационной комиссии
Количество голосов:
проголосовало "за" _____
проголосовало "против" _____
"воздержалось от голосования" ____
Решение аттестационной комиссии
__________________________________________________________________
Председатель аттестационной комиссии __________
Секретарь аттестационной комиссии _____________
Члены аттестационной комиссии: ________________
________________
________________
Дата проведения аттестации "__" _______ 200___ год
с аттестационным листом ознакомился ______________________________
(подпись аттестуемого лица и дата)
М.П.