1992 жылғы 15 мамырдағы Ұжымдық қауiпсiздiк туралы шарт Ұйымына қатысушы мемлекеттер арасындағы Әскери-техникалық ынтымақтастықтың негiзгi қағидаттары туралы келiсiм шеңберiнде өзара тиiмдi әскери-техникалық ынтымақтастықты;
әскери ғылымды дамытуды, әскери кадрларды даярлауды.
4.3. Бiтiмгершiлiк қызмет
Қазақстан Республикасы бiтiмгершiлiк қызметтi ұжымдық және ұлттық қауiпсiздiктi нығайту жөнiндегi өз саясатының маңызды құрамдас бөлiгi ретiнде қарайды, оны саяси құралдармен пiсiп келе жатқан әскери-саяси дағдарыстар мен әскери жанжалдардың ертерек анықтау және уақтылы тоқтатудың негiзгi құралдарының бiрi деп санайды.
Бiтiмгершiлiк қызметтiң мақсаты қарулы жанжалды тоқтату және оны саяси реттеуге ықпал ететiн жағдай жасау.
Бiтiмгершiлiктiң халықаралық iстерде Қазақстанның әскери-саяси ұстанымының iлгерiлеуi мен мүддесi үшiн маңызды мәнi бар, сондай-ақ халықаралық аренадағы елдiң беделiн елеулi дәрежеде көтередi.
Осы мақсатта Қазақстан Республикасы берiлген мандат негiзiнде БҰҰ аясында бiтiмгершiлiк операцияларға белсендi қатысатын болады.
Қазақстанның бiтiмгершiлiк қызметiнiң негiзiне БҰҰ Қауiпсiздiк Кеңесiнiң шешiмiне және жалпы танылған халықаралық құқық нормаларына сәйкес ұжымдық күштермен өңiрлiк және халықаралық қауiпсiздiктi қамтамасыз етудегi мемлекеттiң қағидаттық бағыты қаланған.
Бейбiтшiлiктi қолдау және қалпына келтiру жөнiндегi операцияларда тапсырмаларды орындау Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарының халықаралық стандарттар бойынша арнайы дайындалған бөлiмшелерiне жүктеледi.
Олардың бiтiмгершiлiк операцияларына қатысуы Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамасына және ратификацияланған халықаралық шарттарына сәйкес қабылданатын Қазақстан Республикасы Парламентiнiң шешiмi негiзiнде жүзеге асырылады.
Бөлiнген контингенттi жеке құраммен жасақтау ерiктi негiзде жүргiзiледi.
Бөлiнген әскери контингент бiтiмгершiлiк операциясы барысында мынадай мiндеттердi орындауы мүмкiн:
халықаралық қоғамдастық қабылдаған санкцияларды орындауды қамтамасыз ету мақсатында жанжал ауданын қоршау;
жанжалдасушы тараптардың қарулы топтарын ажырату және оларды қарусыздандыру;
атысты тоқтату, бейбiтшiлiктi орнату режимiн қамтамасыз ету және қайта жанданған әскери iс-қимылдарды болдырмау;
жергiлiктi жердi минадан тазарту, фортификациялық құрылыстар мен жаппай қырып-жоятын қаруды қолдану салдарын жою;
жауынгерлiк техниканы, қаруды, оқ-дәрiлер мен жарылғыш заттарды тасымалдауды бақылау, заңсыз әкелудiң және әкетудiң жолын кесу;
жергiлiктi жердi және бөлу аймағындағы халықтың iс-қимылын бақылау, тәртiпсiздiктерге қарсы iс-қимыл жасау;
жергiлiктi билiк органдарына (құқық қорғау органдарына) құқықтық тәртiптi сақтауға жәрдем ету, бұрын тұрған жерiне қайтып оралғандардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
iзгiлiк көмек көрсету жүктерiн күзету және iлесiп жүру;
жанжалды реттеу жөнiндегi келiссөздер үшiн ресми кездесулердiң қауiпсiздiгiн және бiтiмгершiлiк миссиялары персоналының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету.
Бiтiмгершiлiк әлеуетiн тиiмдi дамыту мақсатында Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар негiзiнде күшейтiлген инженерлiк-саперлiк және медициналық құрамы бар өңiрлiк бiтiмгершiлiк орталығын құру қажет.
Қорытынды
Қазақстан Республикасының әскери доктринасы елдiң әскери қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi қызметiнiң қорғаныс бағытын айқындайды, кез келген мемлекетаралық қайшылықтар мен жанжалдарды шешудiң әскери емес шараларына Қазақстанның қағидаттық бейiмдiлiгiн растайды.
Әскери доктринаның ережелерi әлемдегi және өңiрдегi әскери-саяси жағдайдың өзгеруiн, соғыс қаупiнiң сипаты мен мазмұнын, мемлекеттiң әскери ұйымының даму бағыттарын ескере отырып нақтыланатын және толықтырылатын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң жыл сайынғы жолдауларында, әскери қауiпсiздiктi қамтамасыз ету мәселелерi жөнiндегi заңнамалық және өзге де нормативтiк құқықтық құжаттарда, Қарулы Күштердi, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарды дамытудың бағдарламалық құжаттарында нақтыланатын болады.
Қазақстан Республикасы өзiнiң халықаралық қауiпсiздiктi және жалпыға ортақ бейбiтшiлiктi қолдау, әскери жанжалдарды болдырмау мақсаттарына бейiлдiлiгiн растайды және Әскери доктринаның барлық негiзгi ережелерiн дәйектiлiкпен орындайтын, БҰҰ Жарғысын, халықаралық құқық нормалары мен қағидаттарын қатаң және бұлжытпай сақтайтын болады.

взаимовыгодное военно-техническое сотрудничество в рамках Соглашения об основных принципах военно-технического сотрудничества между государствами-участниками Договора о коллективной безопасности от 15 мая 1992 года;
развитие военной науки, подготовку военных кадров.
4.3. Миротворческая деятельность
Республика Казахстан рассматривает миротворческую деятельность как важнейшую составную часть своей политики по укреплению коллективной и национальной безопасности, считает ее одним из основных инструментов раннего обнаружения и своевременного предотвращения политическими средствами назревающих военно-политических кризисов и военных конфликтов.
Целью миротворческой деятельности являются прекращение вооруженного конфликта и создание условий, способствующих его политическому урегулированию.
Миротворчество имеет важное значение для продвижения военно-политических позиций и интересов Казахстана в международных делах, а также в значительной степени поднимает авторитет страны на международной арене.
В этих целях Республика Казахстан будет принимать активное участие в миротворческих операциях под эгидой ООН на основании выданного мандата.
В основу миротворческой деятельности Казахстана положена принципиальная линия государства на обеспечение коллективными усилиями региональной и международной безопасности в соответствии с решениями Совета Безопасности ООН и общепризнанными нормами международного права.
Выполнение задач в операциях по поддержанию и восстановлению мира возлагается на специально подготовленные по международным стандартам подразделения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
Их участие в миротворческих операциях осуществляется на основании решения Парламента Республики Казахстан, принимаемого в соответствии с Конституцией, законодательством Республики Казахстан и ратифицированного международными договорами.
Комплектование выделенного контингента личным составом проводится на добровольной основе.
Выделенный воинский контингент в ходе миротворческой операции может выполнять следующие задачи:
блокирование района конфликта в целях обеспечения выполнения санкций, принятых международным сообществом;
разъединение вооруженных группировок конфликтующих сторон и их разоружение;
обеспечение режима прекращения огня, установление мира и предотвращение возобновления военных действий;
разминирование местности, ликвидация фортификационных сооружений и последствий применения оружия массового уничтожения;
контроль перевозок, пресечение противоправного ввоза и вывоза боевой техники, оружия, боеприпасов и взрывчатых веществ;
контроль местности и действий населения в зоне разъединения, противодействие беспорядкам;
содействие местным органам власти (правоохранительным органам) в поддержании правопорядка, обеспечение безопасности вернувшимся в места прежнего проживания;
охрана и сопровождение грузов гуманитарной помощи;
обеспечение безопасности официальных встреч для переговоров по урегулированию конфликта и безопасности персонала миротворческих миссий.
Заключение
Военная доктрина Республики Казахстан определяет оборонительную направленность деятельности по обеспечению военной безопасности страны, подтверждает принципиальную приверженность Казахстана невоенным мерам разрешения любых межгосударственных противоречий и конфликтов.
Положения Военной доктрины будут уточняться и дополняться с учетом изменений военно-политической обстановки в мире и регионе, характера и содержания военных угроз, направлений развития военной организации государства, конкретизироваться в ежегодных посланиях Президента Республики Казахстан, законодательных и иных нормативных правовых документах по вопросам обеспечения военной безопасности, программных документах развития Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований.
Республика Казахстан, подтверждая свою приверженность целям поддержания международной безопасности и всеобщего мира, предотвращения военных конфликтов, будет последовательно выполнять все основные положения Военной доктрины, строго и неукоснительно соблюдать Устав ООН, нормы и принципы международного права.