"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметінің 2006 жылғы 21 желтоқсандағы N 1232 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" 2001 жылғы 12 маусымдағы Қазақстан Республикасының Кодексiне (Салық кодексi) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11; 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 14, 82-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 4, 5-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45 46-құжаттар; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 77, 79-құжаттар; N 13, 85-құжат; 2006 жылғы 19 шiлдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне ерекше қорғалатын табиғи аумақтар және орман шаруашылығы мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2006 жылғы 7 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңы; 2006 жылғы 14 шiлдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне салық салу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2006 жылғы 7 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңы; 2006 жылғы 12 шiлдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне тұрғын үйдiң жалға берiлетiн секторын дамыту мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2006 жылғы 7 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңы):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищных строительных сбережений"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2006 года N 1232
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищных строительных сбережений".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон
Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищных
строительных сбережений
Статья 1 . Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Кодекс  Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139; N 21-22, ст. 160; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; N 14, ст. 82; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; N 24, ст. 153; 2005 г., N 7-8, ст. 23; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 4, 5; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45, 46; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 77, 79; N 13, ст. 85;  Закон  Республики Казахстан от 7 июля 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам особо охраняемых природных территорий и лесного хозяйства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 9 июля 2006 г.;  Закон  Республики Казахстан от 7 июля 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 14 июля 2006 г.;  Закон  Республики Казахстан от 7 июля 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития арендного сектора жилья", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 12 июля 2006 г.):

1) 152-баптың 1-тармағында:
7) тармақшада "тұрғын үй заемдары және аралық тұрғын үй заемдары" деген сөздер "заемдар" деген сөзбен ауыстырылсын;
2. "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы" 2000 жылғы 7 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2000 ж., N 21, 382-құжат; 2003 ж., N 15, 139-құжат; 2005 ж., N 7-8, 22-құжат):
1) 2-бапта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шарт - ол салымшы мен тұрғын үй құрылысы жинақ банкi арасындағы және/немесе салымшы, тұрғын үй құрылысы жинақ банкi және үшiншi тұлғалар арасындағы, оның iшiнде осы Заңға және тұрғын үй құрылысы жинақ банкiнiң өзге де iшкi құжаттарына сәйкес банктiң агентi (агенттерi) арқылы жасалатын шарт;";
8) тармақшада "жасасқан кезде" деген сөздер "жасасу бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) тармақшада "шарттық соманың кемiнде елу процентiн" деген сөздер "жинақталған ақшаның ең аз қажеттi сомасын" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
"12-1) алдын ала тұрғын үй заемы - тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасын жинақтау кезеңiнде тұрғын үй жағдайын жақсарту мақсатында салымшыға тұрғын үй құрылысы жинақ банкi беретiн нысаналы заем.
Алдын ала тұрғын үй заемы шарттық соманы алғанға дейiн негiзгi борышты өтеу шартынсыз шарттық соманың шегiнде берiледi.
Алдын ала тұрғын үй заемы бойынша қалдық осы Заңның нормаларына, банктiң iшкi кредит саясатына және банктiк заемның жеке шартының талаптарына сәйкес шарттық соманың есебiнен өтеледi;";
14) тармақшада ",бұл уақыт кезеңi өткеннен кейiн шарттық сома төленедi" деген сөздер алып тасталсын;
18) тармақшада "жинақтау мен кредит беру мерзiмдерiн, салым бойынша сыйақы ставкаларын және өзге де талаптарды" деген сөздер "салым бойынша сыйақы ставкаларын және жинақтау мен кредит берудiң өзге де талаптарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 3-бапта:
4-тармақта "жиырма бес" деген сөздер "елу" деген сөзбен ауыстырылсын;
8-тармақта:
бiрiншi абзацта "және аралық" деген сөздер ", аралық тұрғын үй және алдын ала" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) басқа ұйымдарда ипотекалық тұрғын үй заемын алу үшiн бастапқы жарна енгiзу түсiнiледi.";
9-тармақтың екiншi бөлiгi алып тасталсын;
3) 4-баптың 2-тармағында "немесе өзiн осы Заңның 5-бабының 1-тармағына сәйкес қызметпен айналысатын тұлға ретiнде сипаттай алмайды" деген сөздер "және (немесе) осы Заңның 5-бабының 1-тармағында көрсетiлген қызметтi жүзеге асыра алмайды" деген сөздермен ауыстырылсын;

1) в пункте 1 статьи 152:
в подпункте 7) слова "жилищным займам и промежуточным жилищным займам" заменить словами "займам";
2. В  Закон  Республики Казахстан от 7 декабря 2000 г. "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 21, ст. 382; 2003 г., N 15, ст. 139; 2005 г., N 7-8, ст. 22):
1) в статье 2:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) договор о жилищных строительных сбережениях - это договор между вкладчиком и жилищным строительным сберегательным банком и/или между вкладчиком, жилищным строительным сберегательным банком и третьими лицами, в том числе заключаемый через агента (агентов) банка в соответствии с настоящим Законом и иными внутренними документами жилищного строительного сберегательного банка;";
в подпункте 8) слова "при заключении" заменить словами "по заключению";
в подпункте 12) слова "не менее пятидесяти процентов от договорной суммы" заменить словами "минимально необходимой суммы накопленных денег";
дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) предварительный жилищный заем - целевой заем, предоставляемый жилищным строительным сберегательным банком вкладчику с целью улучшения жилищных условий в период накопления жилищных строительных сбережений.
Предварительный жилищный заем предоставляется в пределах договорной суммы, без условия погашения основного долга до получения договорной суммы. Остаток по предварительному жилищному займу погашается за счет договорной суммы в соответствии с нормами настоящего Закона, внутренней кредитной политикой банка и условиями отдельного договора банковского займа.";
в подпункте 14) слова "и по истечении которого выплачивается договорная сумма" исключить;
в подпункте 18) слово "сроки," исключить;
2) в статье 3:
в пункте 4 слова "двадцати пяти" заменить словом "пятидесяти";
в пункте 8:
в абзаце первом слова "и промежуточный" заменить словами ", промежуточный жилищный и предварительный";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) внесение первоначального взноса для получения ипотечного жилищного займа в других организациях.";
часть вторую пункта 9 исключить;
3) в пункте 2 статьи 4 слова "или характеризовать себя как лицо, занимающееся деятельностью согласно пункту 1 статьи 5 настоящего Закона" заменить словами "и (или) осуществлять деятельность, указанную в пункте 1 статьи 5 настоящего Закона";

4) 5-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасында "және аралық" деген сөздер ", аралық тұрғын үй және алдын ала" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) кассалық операциялар - қолма-қол ақшаны ұсақтауды, айырбастауды, қайта есептеудi, сұрыптауды, орауды және сақтауды қоса алғанда, осы баптың 1-тармағында және 2-тармағының 2), 6) тармақшаларында көрсетiлген банк операцияларының бiрiн жүзеге асыру кезiнде оларды қабылдау және беру;
2) аударым операциялары - жеке тұлғалардың төлемдер мен ақша аударымдары жөнiндегi тапсырмаларын орындау;";
3) тармақша алып тасталсын;
5) 7-бапта:
1-тармақта:
екiншi бөлiкте "және аралық" деген сөздер ", аралық тұрғын үй және алдын ала" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Бұл ретте алдын ала тұрғын үй заемдарын беру үшiн тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы пайдаланылмайды.";
6) 8-бапта:
2-тармақта:
мемлекеттiк тiлдегi мәтiнде 5) тармақшада "растағанда" деген сөзден кейiн "тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шарт күшiне енгеннен кейiн кемiнде 3 (үш) жыл өткен соң жүргiзiледi" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша алып тасталсын;
4-тармақ мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Мемлекеттiң сыйлықақысы тұрғын үй заемын алуға арналған өтiнiш берген сәтке дейiн есептеледi.";
5-тармақта "аралық тұрғын үй" деген сөздерден кейiн "және алдын ала тұрғын үй" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 9-бапта:
тақырыбында "және аралық тұрғын үй" деген сөздер ", аралық тұрғын үй және алдын ала тұрғын үй" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта "және аралық тұрғын үй" деген сөздер ", аралық тұрғын үй және алдын ала тұрғын үй" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 11-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын;
2-тармақтың 1) тармақшасында "аралық тұрғын үй заемын" деген сөздер "аралық тұрғын үй және алдын ала тұрғын үй заемын" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетiн 1-баптың 1-тармақшасын қоспағанда, ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

4) в статье 5:
в подпункте 2) пункта 1 слова "и промежуточных" заменить словами ", промежуточных жилищных и предварительных";
в пункте 2:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) кассовые операции - прием и выдача наличных денег при осуществлении одной из
банковских операций, указанных в пункте 1 и подпунктах 2), 6) пункта 2 настоящей статьи, включая их размен, обмен, пересчет, сортировку, упаковку и хранение;
2) переводные операции - выполнение поручений физических лиц по платежам и переводам денег;";
подпункт 3) исключить;
5) в статье 7:
в пункте 1:
в части второй слова "и промежуточного" заменить словами ", промежуточного жилищного и предварительного";
дополнить частью следующего содержания:
"При этом для предоставления предварительных жилищных займов не могут использоваться жилищные строительные сбережения.";
6) в статье 8:
в пункте 2:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Выплата вкладчику договорной суммы производится не ранее чем через 3 (три) года после вступления в силу договора о жилищных строительных сбережениях при условии:";
подпункт 2) исключить;
пункт 4 дополнить частью следующего содержания:
"Премия государства начисляется до момента подачи заявления на получение жилищного займа.";
в пункте 5 слово "промежуточные" заменить словами "промежуточные жилищные и предварительные";
7) в статье 9:
в заголовке слова "и промежуточного" заменить словами ", промежуточного жилищного и предварительного";
в пункте 1 слова "и промежуточный" заменить словами ", промежуточный жилищный и предварительный";
8) в статье 11:
подпункт 1) пункта 1 исключить;
в подпункте 1) пункта 2 слово "промежуточного" заменить словами "промежуточного жилищного и предварительного".
Статья 2 . Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования, за исключением пункта 1 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2008 года.
Президент
Республики Казахстан