"Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлігінің (объектілері мен ұрыс алаңдары Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан) 4 Мемлекеттік орталық полигонын пайдалану тәртібі туралы 1995 жылғы 20 қаңтардағы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттаманы ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 23 желтоқсандағы N 1263 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлігінің (объектілері мен ұрыс алаңдары Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан) 4 Мемлекеттік орталық полигонын пайдалану тәртібі туралы 1995 жылғы 20 қаңтардағы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттаманы ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы
Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлігінің (объектілері мен ұрыс аландары Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан) 4 Мемлекеттік орталық полигонын пайдалану тәртібі туралы 1995 жылғы 20 қаңтардағы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттаманы ратификациялау туралы
Мәскеуде 2006 жылғы 4 сәуірде қол қойылған Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлігінің (объектілері мен ұрыс алаңдары Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан) 4 Мемлекеттік орталық полигонын пайдалану тәртібі туралы 1995 жылғы 20 қаңтардағы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттама ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлігінің (объектілері мен ұрыс алаңдары Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан) 4 Мемлекеттік орталық полигонын пайдалану тәртібі туралы 1995 жылғы 20 қаңтардағы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
ХАТТАМА
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы,
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлігінің (объектілері мен ұрыс алаңдары Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан) 4 Мемлекеттік орталық полигонын пайдалану тәртібі туралы 1995 жылғы 20 қаңтардағы келісімге (бұдан әрі - Келісім) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізуге келісті:

О проекте Закона Республики Казахстан "О ратификации Протокола о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о порядке использования 4 Государственного центрального полигона (объекты и боевые поля, размещенные на территории Республики Казахстан) Министерства обороны Российской Федерации от 20 января 1995 года"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2006 года N 1263
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О ратификации Протокола о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о порядке использования 4 Государственного центрального полигона (объекты и боевые поля, размещенные на территории Республики Казахстан) Министерства обороны Российской Федерации от 20 января 1995 года".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О ратификации Протокола о внесении изменений и дополнений
в Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией
о порядке использования 4 Государственного центрального
полигона (объекты и боевые поля, размещенные на территории
Республики Казахстан) Министерства обороны Российской Федерации
от 20 января 1995 года
Ратифицировать Протокол о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о порядке использования 4 Государственного центрального полигона (объекты и боевые поля, размещенные на территории Республики Казахстан) Министерства обороны Российской Федерации от 20 января 1995 года, подписанный в Москве 4 апреля 2006 года.
Президент
Республики Казахстан
ПРОТОКОЛ
о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Республикой
Казахстан и Российской Федерацией о порядке использования 4
Государственного центрального полигона (объекты и боевые поля,
размещенные на территории Республики Казахстан) Министерства
обороны Российской Федерации от 20 января 1995 года
Республика Казахстан и Российская Федерация, именуемые в дальнейшем Сторонами,
согласились внести в  Соглашение  между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о порядке использования 4 Государственного центрального полигона (объекты и боевые поля, размещенные на территории Республики Казахстан) Министерства обороны Российской Федерации от 20 января 1995 года (далее - Соглашение) следующие изменения и дополнения:

1) атауындағы, кіріспенің үшінші абзацындағы және Келісімге N 1 мен 2 қосымшаларының нөмірлік тақырыптарындағы»"орталық" деген сөзден кейін»"түраралық" деген сөзбен толықтырылсын;
2) 1-бапта:
"орталық" деген сөзден кейін "тұраралық" деген сөзбен толықтырылсын;
бап мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Полигонның бастығына Ембі (5580 сынақ жұмыстарын қамтамасыз ету базасы) және Сарышаған полигондары бағынады.";
3) 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы жер учаскелерін жалға беру шартымен Полигонның онда орналасқан жылжымалы және жылжымайтын мүлік объектілерімен бірге Ресей Федерациясына уақытша пайдалануға береді.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Ресей Федерациясының 4 Мемлекеттік орталық полигонының объектілері мен ұрыс алаңдарын жалға беру туралы 1996 жылғы 18 қазандағы шартқа сәйкес жер учаскелерінің, оның ішінде онда орналасқан жылжымалы және жылжымайтын мүлік объектілерімен бірге жер учаскелерінің жалға берілу кезеңінде Ресей Федерациясының мүддесінде Ресей Федерациясы Полигонды пайдаланғаны үшін ақы төлеуді жүзеге асырады.";
4) 4-баптағы»"субарендаға" деген сөздің алдынан "Тараптардың немесе үшінші мемлекеттердің заңды және жеке тұлғаларына" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 7-бапта:
1-тармақта "Ресей Федерациясының құқық сақтау органдарының Полигон аумағындағы юрисдикция сұрақтары Тараптардың жеке келісімімен" деген сөздер»"Ресей Федерациясының құзыретті органдарының Полигон аумағындағы заңдық құзыры мәселелері Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Қазақстан Республикасының аумағында уақытша орналасқан Ресей Федерациясының әскери құрамаларының мәртебесі туралы 1995 жылғы 20 қаңтардағы келісіммен және Тараптардың басқа да келісімдерімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
баптың 2-тармағы мынадай сөйлеммен толықтырылсын:
"Полигон бастығын Ресей Федерациясының Президенті Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрімен келісілген, Ресей Федерациясы Қорғаныс министрінің ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентінің келісімімен тағайындауды жүзеге асырады.";
6) 9-бапта:
1-тармақта:
екінші абзацта»"қалпына келтіруді және" деген сөздер алып тасталсын;
оныншы абзацта "келтіруді" деген сөзден кейін "(қажет болған жағдайда Тараптардың келісімі бойынша айқындалатын тәртіппен)" деген сөздермен толықтырылсын;
бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Осы Келісімнің 8-бабында көзделген ғылыми-зерттеу және сынақ жұмыстарының жылдық жоспарлары негізінде Ресей Федерациясының Қорғаныс министрлігі 929 Мемлекеттік ұшу-сынақ орталығының мүдделерінде сынақ жұмыстарын жүргізу кезінде Полигонының жер учаскелері мен әуе кеңістігін пайдалануға жол беріледі.";

1) наименование, абзац третий преамбулы и нумерационные заголовки приложений N 1 и 2 к Соглашению после слова "центрального" дополнить словом "межвидового";
2) в статье 1:
абзац первый после слова "центрального" дополнить словом "межвидового";
дополнить статью абзацем следующего содержания:
"Начальнику Полигона подчинены полигоны Эмба (5580 база обеспечения испытательных работ) и Сары-Шаган.";
3) статью 3 изложить в следующей редакции:
"1. Республика Казахстан передает во временное пользование Российской Федерации на условиях аренды земельные участки с расположенными на них объектами движимого и недвижимого имущества Полигона.
2. Российская Федерация осуществляет оплату использования Полигоном в интересах Российской Федерации земельных участков, в том числе земельных участков с расположенными на них объектами движимого и недвижимого имущества, в период их аренды в соответствии с Договором между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об аренде объектов и боевых полей 4 Государственного центрального полигона Российской Федерации, расположенных на территории Республики Казахстан, от 18 октября 1996 года.";
4) статью 4 после слова "субаренду" дополнить словами "юридическим и физическим лицам Сторон или третьих государств";
5) в статье 7:
в пункте 1 слова "юрисдикции правоохранительных органов Российской Федерации на территории Полигона определяются отдельным Соглашением Сторон" заменить словами "вопросы юрисдикции компетентных органов Российской Федерации на территории Полигона определяются Соглашением между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о статусе воинских формирований Российской Федерации, временно находящихся на территории Республики Казахстан, от 20 января 1995 года и другими соглашениями Сторон";
пункт 2 статьи дополнить предложением:
"Назначение начальника Полигона осуществляется Президентом Российской Федерации по согласованию с Президентом Республики Казахстан по представлению Министра обороны Российской Федерации, согласованному с Министром обороны Республики Казахстан.";
6) в статье 9:
в пункте 1:
в абзаце втором слова "восстановление и" исключить;
абзац десятый после слова "ракет" дополнить словами "(при необходимости в порядке, определяемом по согласованию Сторон)";
дополнить статью пунктом 6 следующего содержания:
"6. Допускается использование земельных участков и воздушного пространства Полигона при проведении испытательных работ в интересах 929 Государственного летно-испытательного центра Министерства обороны Российской Федерации на основании годовых планов научно-исследовательских и испытательных работ, предусмотренных статьей 8 настоящего Соглашения.";

7) 11-баптың екінші және үшінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"Полигонның аумағында жер кадастрын және мониторингті жүргізуді, жердің мақсатты пайдаланылуын бақылауды Полигонның қолбасшылығымен келісілген тәртіппен және мерзімдерде Қазақстан Республикасының жер ресурстарын басқару жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органы жүзеге асырады.
Ресей Тарапы Полигон аумағында геологиялық барлауды және пайдалы қазбалар өңдеуді жүргізбейді және Полигон аумағында аң аулауды, балық ұстауды және жабайы өсімдіктерді жинауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қамтамасыз етеді.";
8) 13-бапта»"міндетті әскери" деген сөздер "шақыру бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) Келісімге N 1 қосымшада "Орда" деген сөз "Бөкей Ордасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) Келісімге N 2 қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағына қоныс аударылған
4 Мемлекеттік орталық тұраралық полигонының әскери объектілерінің
ТІЗБЕСІ
N P/c
Бөлімшенің, объектінің атауы
Қоныс аудару орны
1.
20 жеке сынақ станциясы
Батыс Қазақстан облысы,
Жаңақала ауданы,
Жаңа Қазан ауылы
2.
30 жеке инженерлік-сынақ бөлімінің
өлшеу пункттері:
8-СЖ
Батыс Қазақстан облысы,
Бөкей ордасы ауданы,
Сайқын ауылы
16-СЖ
Батыс Қазақстан облысы,
Бөкей ордасы ауданы,
Шоңай ауылы".
Осы Хаттаманың ережелерін түсіндіру және қолдану кезінде туындаған барлық даулар мен келіспеушіліктер өзара консультациялар мен келіссөздер жолымен шешіледі.
Тараптардың біреуінде бірлескен шешімді талап ететін мәселелер туындаған кезде осы Тарап екінші Тарапты келіссөздер басталғанға дейін 30 күннен кешіктірмей ол туралы жазбаша хабардар етеді.
Осы Хаттама Тараптар оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламаны дипломатиялық арналар бойынша алған күнінен бастап күшіне енеді.
Осы Хаттама өз қолданысын Келісімнің қолданысы тоқтатылған кезде бір мезгілде тоқтатады.
Мәскеу қаласында 2006 жылғы 4 сәуірде әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде екі данада жасалды әрі екі мәтіннің күші бірдей.
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ              РЕСЕЙ ФЕДЕРАЦИЯСЫ
ҮШІН                            ҮШІН

7) абзацы второй и третий статьи 11 изложить в следующей редакции:
"Ведение земельного кадастра и мониторинга на территории Полигона, контроль за целевым использованием земель осуществляет уполномоченный государственный орган по управлению земельными ресурсами Республики Казахстан в порядке и сроки, согласованные с командованием Полигона.
Российская Сторона не производит на территории Полигона геологическую разведку и разработку полезных ископаемых и обеспечивает на территории Полигона охоту на животных, рыбную ловлю и сбор дикорастущих растений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
8) в статье 13 слова "срочной службы" заменить словами "по призыву";
9) в Приложении N 1 к Соглашению слово "Урдинский" заменить словом "Бокейординский";
10) Приложение N 2 к Соглашению изложить в следующей редакции:
"ПЕРЕЧЕНЬ
военных объектов 4 Государственного центрального межвидового
полигона, дислоцирующихся на территории Республики Казахстан
N
п/п
Наименование
подразделения, объекта
Место дислокации
1.
20 отдельная
испытательная станция
Западно-Казахстанская
область, Джангалинский
район, с. Новая Казанка
2.
Измерительные пункты 30
отдельной инженерно-
испытательной части:
ИП-8
ИП-16
Западно-Казахстанская
область, Бокейординский
район, с. Сайхин
Западно-Казахстанская
область, Бокейординский
район, с. Шунгай
"
Все споры и разногласия между Сторонами, возникающие при толковании и применении положений настоящего Протокола, решаются путем взаимных консультаций и переговоров.
При возникновении у одной из Сторон вопросов, требующих совместного решения, данная Сторона письменно уведомляет об этом другую Сторону не позднее, чем за 30 дней до начала переговоров.
Настоящий Протокол вступает в силу с даты получения по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Настоящий Протокол прекращает свое действие одновременно с прекращением действия Соглашения.
Совершено в городе Москва "4" апреля 2006 года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
За Республику Казахстан                За Российскую Федерацию