"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жедел-іздестіру қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 23 желтоқсандағы N 1272 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жедел-іздестіру қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жедел-іздестіру қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қылмыстық іс жүргізу  кодексіне  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 23, 335-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжат; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 23, 139-құжат; N 24, 153, 154, 156-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат; N 21-22, 87-құжат, N 24, 123-құжат; 2006 ж. N 5-6, 31-құжат; N 12, 72-құжат):
1) 101-баптың екінші бөлігінің 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қалған қатысушылар үшін оны дауысы және сыртқы белгілері: жасы, жынысы, акценті, ұлты, бойы, дене бітімі, жүрісі, мүсіні бойынша тануды болдырмайтын жағдайларда;";
2) 237-баптың бірінші бөлігінде:
"телефондар және басқа да сөйлесу құрылғылары арқылы сөйлескен сөздерін" деген сөздер "телефондар және басқа да сөйлесу құрылғылары арқылы жүргізілген сөйлесулерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қылмыс туралы," деген сөзден кейін "ауырлығы орташа," деген сөздермен толықтырылсын;
3) 326-бап мынадай мазмұндағы жетінші, сегізінші және тоғызыншы бөліктермен толықтырылсын:
"7. Сот талқылауына қатысушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында сот шаралар қабылдайды және сот талқылауын осы Кодекстің 101-бабында көзделген ережелерге сәйкес жүргізеді.
8. Басты сот талқылауы басталар алдында төрағалық етуші сот талқылауының барлық қатысушыларына қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ету бойынша сотқа өтініш жасау құқығы туралы түсіндіреді.
9. Қауіпсіздік шараларын қабылдау туралы тараптардың бірінің немесе сот талқылауына қатысушының өтінішіне орай сот осы мәселе бойынша қаулы шығаруға құқылы.".

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оперативно-розыскной деятельности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2006 года N 1272
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оперативно-розыскной деятельности".
Премьер-Mинистр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
оперативно-розыскной деятельности
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Уголовно-процессуальный  кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 23, ст. 335; 1998 г., N 23, ст. 416; 2000 г, N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53; N 15-16, ст. 239; N 17-18, ст. 245; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 17, ст. 155; N 23-24, ст. 192; 2003 г., N 18, ст. 142; 2004 г., N 5, ст. 22; N 23, ст. 139; N 24, ст. 153, 154, 156; 2005 г., N 13, ст. 53; N 21-22, ст. 87; N 24, ст. 123; 2006 г., N 5-6, ст. 31; N 12, ст. 72):
1) пункт 2 части второй статьи 101 изложить в следующей редакции:
"2) в условиях, исключающих его узнавание для остальных присутствующих по голосу и внешним данным: возраст, пол, акцент, национальность, рост, телосложение, походка, осанка;";
2) в части первой статьи 237:
слова "ведущихся с телефонов и других переговорных устройств" заменить словами "производящихся по телефонам и другим переговорным устройствам";
после слов "по делам о" дополнить словами "преступлениях средней тяжести,";
3) статью 326 дополнить частями седьмой, восьмой и девятой следующего содержания:
"7. Суд в целях обеспечения безопасности участников судебного разбирательства принимает меры и проводит судебное разбирательство в соответствии с положениями, предусмотренными статьей 101 настоящего Кодекса.
8. Перед началом главного судебного разбирательства председательствующий разъясняет всем участникам судебного разбирательства о праве обращения в суд по обеспечению мер безопасности.
9. По ходатайству одной из сторон или участника судебного разбирательства о принятии мер безопасности, суд вправе вынести постановление по данному вопросу.".

2. "Жедел-іздестіру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 15 қыркүйектегі  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., N 13-14, 199-құжат; 1995 ж., N 24, 167-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 14, 275-құжат; 1998 ж., N 24, 436-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 17-18, 245-құжат; 2002 ж., N 4, 32-құжат; N 15, 147-құжат; N 17, 155-құжат; 2004 ж., N 18, 106-құжат; N 23, 142-құжат; N 24, 154-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат):
1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) азаматтарға сауал-сұрақ қою - оған ие немесе иелік етуі мүмкін сауал-сұрақ қойылған адамның сөздерінен жедел-іздестіру қызметінің міндеттерін шешу үшін маңызы бар нақты ақпарат жинау;
2) анықтамалар жүргізу - қызығушылық танытатын ақпаратқа ие немесе иелік етуі мүмкін тиісті жеке немесе заңды тұлғаға ресми сұрау жіберу жолымен жедел-іздестіру қызметінің міндеттерін шешу үшін маңызы бар нақты ақпарат алу;
3) арнаулы жедел-іздестіру шарасы - заңмен қорғалатын жеке өмірге тиіспеушілік, хат жазысу, телефонмен сөйлесу, телеграф хабарламалары мен почта жөнелтілімдері құпиясын, сондай-ақ тұрғын үйге қол сұқпаушылық құқығын тікелей қозғайтын жедел-іздестіру шарасы;
4) арнаулы техникалық құралдар - жедел-іздестіру шараларын жүргізу барысында ақпаратты табу және құжаттау үшін арнайы функциялары, бағдарламалық қамтамасыз етуі және конструкциялық ерекшеліктері бар құрылғы, аппаратура, тетік, жабдық, оның ішінде өнеркәсіптік және тұрмыстық мақсаттағы бұйымдар мен тауарлар түрінде орындалғандары;
5) байланыс желілеріндегі жедел іздеу - телекоммуникация желілері және почта байланысы арналары бойынша берілетін ақпараттан құқыққа қарсы қызметтің белгілерін табу жөніндегі жасырын әрекеттер;
6) байланыстың техникалық арналарынан, компьютер жүйелерінен және өзге техникалық құралдардан ақпараттар алу - ақпараттарды теру, өңдеу, жинақтау, сақтау, іздеу және таратуға арналған электр байланыс арналары, компьютер желілері, деректер базалары, телекоммуникациялық және ақпараттық жүйелер арқылы жеткізілетін ақпаратты арнаулы техникалық құралдармен жасырын алу;
7) бақылауға алынған жеткізілім - еркін сатуға тыйым салынған немесе айналымы шектелген, сондай-ақ қылмыстық қол сұғудың объектілері немесе қарулары болып табылатын заттардың, нәрселердің және өнімдердің жеткізіліміне, сатып алынуына, сатылуына, орын ауыстыруына бақылау қою арқылы қылмыс әрекетінің белгілері туралы ақпарат алу тәсілі;

2. В  Закон  Республики Казахстан от 15 сентября 1994 г. "Об оперативно-розыскной деятельности" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 13-14, ст. 199; 1995 г., N 24, ст. 167; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 14, ст. 275; 1998 г., N 24, ст. 436; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2001 г., N 8, ст. 53; N 17-18, ст. 245; 2002 г., N 4, ст. 32; N 15, ст. 147; N 17, ст. 155; 2004 г., N 18, ст. 106; N 23, ст. 142; N 24, ст. 154; 2005 г., N 13, ст. 53):
1) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия
В настоящем Законе используются следующие понятия:
1) опрос граждан - сбор фактической информации, имеющей значение для решения задач оперативно-розыскной деятельности, со слов опрашиваемого лица, которое располагает или может располагать ею;
2) наведение справок - получение фактической информации, имеющей значение для решения задач оперативно-розыскной деятельности, путем направления официального запроса соответствующему физическому или юридическому лицу, располагающему или могущему располагать представляющей интерес информацией;
3) специальное оперативно-розыскное мероприятие - оперативно-розыскное мероприятие, непосредственно затрагивающее охраняемые законом неприкосновенность частной жизни, тайну переписки, телефонных переговоров, телеграфных сообщений и почтовых отправлений, а также право на неприкосновенность жилища;
4) специальные технические средства - устройства, аппаратура, приспособления, оборудование, в том числе исполненные в виде изделий и товаров промышленного и бытового назначения, имеющие специальные функции, программное обеспечение и конструктивные особенности для добывания и документирования информации в ходе проведения оперативно-розыскных мероприятий;
5) оперативный поиск на сетях связи - негласные действия по обнаружению признаков противоправной деятельности в информации, передаваемой по сетям телекоммуникаций и почтовым каналам связи;
6) снятие информации с технических каналов связи, компьютерных систем и иных технических средств - негласное снятие специальными техническими средствами информации, передаваемой по сетям электрической связи, компьютерным сетям, базам данных, телекоммуникационным и информационным системам, предназначенным для сбора, обработки, накопления, хранения, поиска и распространения информации;
7) контролируемая поставка - способ получения информации о признаках преступной деятельности путем установления контроля за поставкой, покупкой, продажей, перемещением предметов, веществ и продукции, свободная реализация которых запрещена либо оборот которых ограничен, а также являющихся объектами или орудиями преступных посягательств;

8) байқау - адамдардың әрекеттерін, құбылыстарды (оқиғаларды, фактілерді, процестерді) тікелей немесе делдалды (жеке адамның өміріне, денсаулығына және айналадағы ортаға зиянын тигізбейтін дыбыс-бейне жазбаларды, кино-сурет түсірілімдерін және басқа техникалық құралдарды, заттарды және материалдарды пайдалана отырып) жасырын қабылдау;
9) белгілері бойынша жеке адамды іздеу және ұқсастыру - іздеудегі адамды табуға және жеткілікті ықтималдық дәрежеде тануға мүмкіндік беретін, тұлғаны жекелендіретін оның дене бойы мен қимыл-қозғалысы және тектік дара белгілері, сондай-ақ ауызша суреттеу мен басқа тәсілдер бойынша ұқсастыруға бағытталған ұйымдастырушылық және пәндік-тәжірибелік шаралардың жиынтығы;
10) енгізу - жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырушы органның қызметкерін, не онымен қызмет жасайтын конфидентті, жедел-іздестіру қызметінің міндетін шешу үшін жедел мүдде объектісінің ортасына жасырын енгізу;
11) жалпы жедел-іздестіру шарасы - жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырушы органдардың бірыңғай тактикалық, стратегиялық оймен байланысқан осы қызмет міндеттерін шешуге бағытталған әрекеттерінің жиынтығы;
12) жедел есеп ісі - мәліметтерді жинау және жүйелеу, жедел-іздестіру қызметінің қорытындыларын тексеру және бағалау, сондай-ақ олардың негізінде тиісті шешімдер қабылдау мақсатында жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырушы органмен жүргізілетін жекеленген өндіріс;
13) жедел кіру - тұрғын және басқа үй-жайларға, үйлерге, ғимараттарға, көлік құралдарына, жер учаскелеріне тексеру мақсатында, сондай-ақ жедел-іздестіру қызметінің өзге міндеттерін шешу үшін жасырын кіру;
14) жедел сатып алу - жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырушы органның рұқсатымен және оның бақылауымен ықтимал қылмыс әрекеті туралы ақпарат алу мақсатында зерттелетін адамнан тұтыну немесе сату мақсатынсыз заттар сатып алынатын, жалған мәміле жағдайын жасау;
15) жедел-іздестіру қызметі - адамдардың және азаматтардың өмірін, денсаулығын, құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін, меншікті қорғау, шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың арнаулы қызметтерінің қылмысты қол сұғуынан, сондай-ақ барлау-бүлдіру әрекетінен қоғам мен мемлекет қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында уәкілдік берілген мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының Конституциясына, осы Заңға, Қазақстан Республикасының басқа да заңдары мен нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асыратын жария және жасырын жедел-іздестіру, ұйымдық және басқару шараларының ғылыми негізделген жүйесі;

8) наблюдение - негласное непосредственное или опосредованное (с использованием аудио-видеозаписи, кино-фотосъемки и других технических средств, материалов и веществ, не наносящих вреда жизни, здоровью личности и окружающей среде) восприятие деяний лица, явлений (событий, фактов, процессов);
9) поиск и отождествление личности по приметам - совокупность организационных и предметно-практических действий, направленных на обнаружение и идентификацию искомого лица по индивидуализирующим его статическим, динамическим и геномным признакам, а равно при помощи словесного портрета и других способов, позволяющих с достаточной степенью вероятности опознать человека;
10) внедрение - негласное внедрение работника органа, осуществляющего оперативно-розыскную деятельность, либо сотрудничающего с ним конфидента в окружение объекта оперативного интереса для решения задач оперативно-розыскной деятельности;
11) общее оперативно-розыскное мероприятие - совокупность связанных единым тактическим, стратегическим замыслом действий органов, осуществляющих оперативно-розыскную деятельность, направленных на решение задач данной деятельности;
12) дело оперативного учета - обособленное производство, ведущееся органом, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность, в целях собирания и систематизации сведений, проверки и оценки результатов оперативно-розыскной деятельности, а также принятия на их основе соответствующих решений;
13) оперативное проникновение - негласное проникновение в жилые и другие помещения, здания, сооружения, транспортные средства, на участки местности, с целью их обследования, а равно для решения иных задач оперативно-розыскной деятельности;
14) оперативный закуп - создание ситуации мнимой сделки, в которой с ведома органа, осуществляющего оперативно-розыскную деятельность, и под его контролем возмездно приобретаются без цели потребления или сбыта предметы у изучаемого лица, с целью получения информации о вероятной преступной деятельности;
15) оперативно-розыскная деятельность - научно обоснованная система гласных и негласных оперативно-розыскных, организационных и управленческих мероприятий, осуществляемых в соответствии с  Конституцией  Республики Казахстан, настоящим Законом, другими законами и нормативными правовыми актами Республики Казахстан уполномоченными государственными органами в пределах своей компетенции в целях защиты жизни, здоровья, прав, свобод и законных интересов человека и гражданина, собственности, обеспечения безопасности общества и государства от преступных посягательств, а также от разведывательно-подрывной деятельности специальных служб иностранных государств и международных организаций;

16) зерттеу үшін сынамалар мен үлгілерді іріктеп алу - жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырушы орган иеленетін заттармен салыстыру мақсатында ақпаратты материалды тасушы затты табу, алу және сақтау;
17) конфиденттер - жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органмен құпия негізде (сонымен қатар келісім-шарт бойынша) қызметтесуге келісім берген, сонымен қатар осы органмен бұрын өзінің келісімен қызмет жасаған Қазақстан Республикасының кәмелетке толған, іс-әрекетке қабілетті азаматтары, шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ тұлғалар;
18) құқыққа қарсы әрекеттер іздерін табу, жасырын бекіту және алу, оларды алдын ала зерттеу - бойында қылмыс іздерін сақтаған немесе қылмыс жасаудың қаруы не болмаса қылмыстық әрекеттің нәтижесі болып табылатын материалды объектілерді табу және айналымнан немесе нақты адамның иелігінен алу және олардың ерекше белгілері мен қасиеттерін заңмен белгіленген нысанда бекіту;
19) почта-телеграф жөнелтілімдерін бақылау - хаттар, жеделхаттар, радиограмма, бандероль, посылка және өзге почта-телеграф жөнелтілімдерін қарау және мазмұнымен танысу арқылы іс үшін маңызы бар ақпарат алу;
20) сөздерді жасырын тыңдау және жазып алу - дыбыс-бейне техникасын және басқада арнаулы техникалық құралдарды пайдалана отырып, сөздік ақпаратты жасырын акустикалық бақылау және бір мезгілде оның мазмұнын заттық таратушыға жазып алу;
21) телефон арқылы жүргізілген сөйлесулер туралы мәліметтер алу - телефон байланысы абонентінің кіріс және шығыс қоңыраулары туралы жасырын ақпарат алу;
22) телефондар және басқа да сөйлесу құрылғылары арқылы жүргізілетін сөйлесулерді тыңдау және жазып алу - телефондар және басқа да сөйлесу құрылғылар арқылы берілетін ауызша ақпаратты арнаулы техникалық құралдардың көмегімен жасырын акустикалық бақылау және оның мазмұнын заттық таратушыға жазып алу;
23) штаттағы жасырын қызметкер - қызметтік міндеттеріне жедел-іздестіру шараларын тек қана жасырын негізде жүргізу кіретін жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органның кадрлық қызметкері;
24) іздестіру - тергеуден, анықтаудан және соттан жасырынған, қылмыстық жауаптылықтан жалтарған, хабар-ошарсыз кеткен адамдардың және заңда көзделген жағдайлардағы өзге адамдардың, сондай-ақ мемлекеттік құпияға жататын мәліметтерді құрайтын жоғалған құжаттар мен бұйымдардың орналасқан жерін анықтауға бағытталған ұйымдастыру, іс жүргізушілік және жедел-іздестіру шараларының жүйесі.";

16) отбор проб и образцов для исследования - обнаружение, физическое изъятие и консервация материальных носителей информации с целью их сравнения с материалами, которыми располагает орган, осуществляющий оперативно-розыскную деятельность;
17) конфиденты - совершеннолетние, дееспособные граждане Республики Казахстан, иностранцы либо лица без гражданства, которые дали согласие сотрудничать на конфиденциальной основе (в том числе и по контракту) с органом, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность, а равно сотрудничавшие ранее по своему согласию с данным органом;
18) обнаружение, негласная фиксация и изъятие следов противоправных деяний, их предварительное исследование - выявление и извлечение из обращения или владения конкретного лица материальных объектов, сохранивших на себе следы преступления или явившихся орудием совершения преступления либо результатом преступной деятельности и фиксация в установленных законом формах их характерных признаков и свойств;
19) контроль почтово-телеграфных отправлений - получение сведений, имеющих значение для дела, путем просмотра и ознакомления с содержанием писем, телеграмм, радиограмм, бандеролей, посылок и других почтово-телеграфных отправлений;
20) негласное прослушивание и запись разговоров - негласный акустический контроль речевой информации с использованием видео-аудиотехники или иных специальных технических средств и одновременная фиксация ее содержания на материальном носителе;
21) получение сведений о произведенных телефонных переговорах - негласное изъятие информации о входящих и исходящих звонках абонента телефонной связи;
22) прослушивание и запись переговоров, производящихся по телефонам и другим переговорным устройствам - негласный акустический контроль с помощью специальных технических средств речевой информации, передаваемой с использованием телефона и других переговорных устройств, и фиксация ее содержания на материальном носителе;
23) штатный негласный сотрудник - кадровый сотрудник органа, осуществляющего оперативно-розыскную деятельность, в должностные обязанности которого входит проведение оперативно-розыскных мероприятий исключительно в конспиративной форме;
24) розыск - система организационных, процессуальных и оперативно-розыскных мероприятий, направленных на установление местонахождения лиц, скрывшихся от следствия, дознания или суда, уклоняющихся от уголовной ответственности, без вести пропавших и иных лиц в случаях, предусмотренных законом, а также утраченных документов и изделий, содержащих сведения, составляющие государственные секреты.";

2) 2-бапта:
екінші абзацтағы "(нысандарына қарамастан)" деген сөздер алып тасталсын;
бесінші абзацта:
"жазадан" деген сөз "жауаптылықтан" деген сөзбен ауыстырылсын;
", сондай-ақ танылмаған мәйіттердің жеке басын анықтау" деген сөздермен толықтырылсын;
тоғызыншы абзацтағы "кәсіпорындарға, мекемелер мен", "(меншік нысандарына қарамастан)" деген сөздер алып тасталсын;
3) 4-бапта:
1-тармақта:
"Қазақстан Республикасының Конституциясы," деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасымен келісілген халықаралық шарттар," деген сөздермен толықтырылсын;
"қалыптық құжаттары" деген сөздер "нормативтік құқықтық актілері" деген сөздермен ауыстырылсын;
2 тармақта "қалыптық құжаттар" деген сөздер "нормативтік құқықтық актілер" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 5-бапта:
3-тармақтың екінші бөлігінде:
"судья" деген сөз "сот" деген сөзбен ауыстырылсын;
"ұйғарымымен" деген сөз "шешімімен" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақта "жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырушы органдармен құпия негізде қызмет атқарушы немесе қызмет атқарған азаматтардың" деген сөздер "конфиденттердің және штаттағы жасырын қызметкерлердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 7-бапта:
б) тармақшасындағы "өздерінің қарауындағы" деген сөздер "өзінің тергеуіндегі" деген сөздермен ауыстырылсын, ", прокурордың нұсқауын, сондай-ақ соттың ұйғарымын" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы б-1) және б-2) тармақшаларымен толықтырылсын:
"б-1) жедел-іздестіру қызметінің заңдылығын қадағалауды жүзеге асыру барысында берілген прокурордың жазбаша нұсқауын орындауға;
б-2) қылмыстық іс бойынша жасырынған сотталушыны және азаматтық іс бойынша жасырынған жауапкерді, атқару ісін жүргізу өндірісі бойынша борышкерді іздестіру туралы сот актілерін орындауға;";
6) 8-бапта:
1-тармақта:
г) тармақшасындағы "кәсіпорындардың, мекемелердің," деген сөздер алып тасталсын;
д) тармақшасында:
"кәсіпорындар мен" деген сөздер алып тасталсын;
"лауазымды адамдарды" деген сөздер "қызметкерлерді" деген сөзбен ауыстырылсын;
"осы органдармен құпия негізде қызмет істейтін азаматтардың" деген сөздер тиісінше "конфиденттердің" деген сөзбен ауыстырылсын;
ж) тармақшасында "министрліктердің, ведомстволардың, кәсіпорындардың, мекемелер мен" деген сөздер алып тасталсын;
и) тармақшасындағы "кәсіпорындардың, мекемелердің", "(меншік нысандарына қарамастан)" деген сөздер алып тасталсын;
к) тармақшасында:
"қылмыстық топқа" деген сөздер "жедел мүдде объектінің ортасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
"онымен ынтымақтастық жасап жүрген адамды" деген сөздер "конфидентті" деген сөзбен ауыстырылсын;
м) тармақшасындағы "жеткізілуіне жедел бақылау жасауға" деген сөздер "бақылауға алынған жеткізілімін жүргізуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
о) тармақшасымен толықтырылсын:
"о) арнаулы техникалық құралдар мен іздеу-қызмет иттерін пайдалануға құқылы.";
2-тармақ алып тасталсын;

2) в статье 2:
в абзаце втором слова "(независимо от форм)" исключить;
в абзаце пятом:
слова "уголовного наказания" заменить словами "уголовной ответственности";
дополнить словами ", а также установление личности неопознанных трупов";
в абзаце девятом слова "предприятиям, учреждениям и", "(независимо от форм собственности)" исключить;
3) в статье 4:
в пункте 1:
после слов "Конституция Республики Казахстан" дополнить словами ", международные договоры, ратифицированные Республикой Казахстан";
после слова "нормативные" дополнить словом "правовые";
в пункте 2 после слова "нормативные" дополнить словом "правовые";
4) в статье 5:
в части второй пункта 3:
слово "судья" заменить словом "суд";
слово "определением" заменить словом "решением";
в пункте 4 слова "граждан, сотрудничающих или сотрудничавших на конфиденциальной основе с органами, осуществляющими оперативно-розыскную деятельность" заменить словами "конфидентов и штатных негласных сотрудников";
5) в статье 7:
в подпункте б) слова "и указания прокурора, а также определения суда о проведении оперативно-розыскных мероприятий по уголовным делам, находящимся в производстве этих органов" заменить словами "о проведении оперативно-розыскных мероприятий по расследуемым им уголовным делам";
дополнить подпунктами б-1) и б-2) следующего содержания:
"б-1) исполнять письменные указания прокурора, данные в ходе осуществления надзора за законностью оперативно-розыскной деятельности;
б-2) исполнять судебные акты о розыске скрывающегося подсудимого по уголовному и ответчика по гражданскому делам, должника по исполнительному производству;";
6) в статье 8:
в пункте 1:
в подпункте г) слова "предприятий, учреждений," исключить;
в подпункте д):
слова "предприятия и" исключить;
слова "должностных лиц" заменить словом "работников";
слова "граждан, сотрудничающих с этими органами на конфиденциальной основе" заменить словом "конфидентов";
в подпункте ж) слова "министерств, ведомств, предприятий, учреждений и" исключить;
в подпункте и) слова "предприятий, учреждений", "(независимо от форм собственности)" исключить;
в подпункте к):
слова "преступную группу" заменить словами "окружение объекта оперативного интереса";
слова "сотрудничающего с ним лица" заменить словом "конфидента";
в подпункте м) слова "осуществлять оперативный контроль поставок" заменить словами "проводить контролируемую поставку";
дополнить подпунктом о):
"о) применять специальные технические средства и служебно-розыскных собак.";
пункт 2 исключить;

7) 10-бапта:
1-тармақта:
в), в-1) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"в) өзінің тергеуіндегі қылмыстық істер бойынша тергеушінің жазбаша тапсырмалары;";
в-1) Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры мен оның орынбасарларының, облыс прокурорларының және оларға теңестірілген прокурорлардың қаулылары, сондай-ақ прокурордың жедел-іздестіру қызметінің заңдылығын қадағалауды жүзеге асыру барысында берген жазбаша нұсқаулары;";
мынадай мазмұндағы в-2) тармақшасымен толықтырылсын:
"в-2) қылмыстық іс бойынша сотталушыны және азаматтық іс бойынша жауапкерді, атқару ісін жүргізу өндірісі бойынша борышкерді іздестіру туралы сот актілері;";
д) тармақшасындағы "барлау" деген сөзден кейін "немесе қарсы барлау" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"- жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырушы органдарға жұмысқа және қызметке қабылдау туралы;";
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"- стратегиялық және күзетілетін объектілерде, сондай-ақ күзетілетін адамдардың арасында қызмет көрсету және күзет бойынша жұмысқа тарту туралы. Стратегиялық және күзетілетін объектілердің, сондай-ақ күзетілетін адамдардың тізімі Қазақстан Республикасының заңнамасымен анықталады;";
алтыншы абзацта:
"детективтік және" деген сөздер алып тасталсын;
"рұқсат" деген сөз "лицензия" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 11-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жедел-іздестіру шаралары жалпы және арнаулы болып бөлінеді.";
2-тармақта:
екінші абзацтағы ", лауазымды адамдарға" деген сөздер алып тасталсын;
төртінші абзацта "қызметкерлерді қылмысты ортаға" деген сөздер алып тасталсын;
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"- бақылауға алынған жеткізілім;";
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"- анықтамалар жүргізу;";
он бірінші, он тоғызыншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"- жедел сатып алу;
- байқау;";
3-тармақта:
екінші абзац алып тасталсын;
үшінші абзацтағы "почта" деген сөз "почта-телеграф" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші абзацта орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
алтыншы, сегізінші абзацтар алып тасталсын;
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"- жедел кіру.";
9) 12-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жалпы және арнаулы жедел-іздестіру шаралары өздеріне жүктелген міндеттеріне сәйкес жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын барлық органдармен жүргізіледі.
Жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырушы органдар жедел-іздестіру шараларын Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде, қылмыстық-атқару жүйесі уәкілетті органының немесе оның аумақтық бөлімшесімен өзара іс-қимыл жасау арқылы жүзеге асыруға құқылы.
Қазақстан Республикасы Президенті Күзет қызметінің жедел қамтамасыз ету объектілерінде және күзет іс-шараларын жүргізу аймақтарында жедел-іздестіру шаралары жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органдармен Қазақстан Республикасы Президенті Күзет қызметінің келісімімен жүргізіледі.";

7) в статье 10:
в пункте 1:
подпункты в), в-1) изложить в следующей редакции:
"в) письменные поручения следователя по расследуемым им уголовным делам;
в-1) постановления Генерального Прокурора Республики Казахстан и его заместителей, прокуроров областей и приравненных к ним прокуроров, а также письменные указания прокурора, данные в ходе осуществления надзора за законностью оперативно-розыскной деятельности;";
дополнить подпунктом в-2) следующего содержания:
"в-2) судебные акты о розыске подсудимого по уголовному и ответчика по гражданскому делам, должника по исполнительному производству;";
в подпункте д) после слова "разведывательной" дополнить словами "или контрразведывательной";
в пункте 2:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"- о приеме на работу и службу в органы, осуществляющие оперативно-розыскную деятельность;";
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"- о привлечении к работе по охране и обслуживанию стратегических и охраняемых объектов, а также в окружении охраняемых лиц. Перечень стратегических и охраняемых объектов, а также охраняемых лиц определяется законодательством Республики Казахстан;";
в абзаце шестом:
слово "разрешений" заменить словом "лицензий";
слова "детективной и" исключить;
8) в статье 11:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Оперативно-розыскные мероприятия подразделяются на общие и специальные.";
в пункте 2:
в абзаце втором слова "должностных лиц," исключить;
в абзаце четвертом слова "сотрудников в преступную среду" исключить;
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"- контролируемая поставка;";
абзац девятый изложить в следующей редакции:
"- наведение справок;";
абзацы одиннадцатый, девятнадцатый изложить в следующей редакции:
"- оперативный закуп;
- наблюдение;";
в пункте 3:
абзац второй исключить;
в абзаце третьем слово "почтовых" заменить словами "почтово-телеграфных";
в абзаце пятом слова "ведущихся с телефонов и других переговорных устройств" заменить словами "производящихся по телефонам и другим переговорным устройствам";
абзацы шестой, восьмой исключить;
абзац девятый изложить в следующей редакции:
"- оперативное проникновение.";
9) в статье 12:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Общие и специальные оперативно-розыскные мероприятия проводятся всеми органами, осуществляющими оперативно-розыскную деятельность, в соответствии с возложенными на них задачами.
Органы, осуществляющие оперативно-розыскную деятельность, вправе проводить оперативно-розыскные мероприятия в учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан во взаимодействии с уполномоченным органом уголовно-исполнительной системы или его территориальным подразделением.
Оперативно-розыскные мероприятия на объектах оперативного обеспечения Службы охраны Президента Республики Казахстан и в зоне проведения охранных мероприятий проводятся органами, осуществляющими оперативно-розыскную деятельность, по согласованию со Службой охраны Президента Республики Казахстан.";

4, 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Арнаулы жедел-іздестіру шаралары тек қана прокурордың рұқсатымен ғана және ерекше:
1) орташа, ауыр және аса ауыр қылмыстарды, сондай-ақ ұйымдасқан қылмыстық топтар, қылмыстық қоғамдастықтармен (қылмыстық ұйымдар) әзірленіп және жасалып жатқан қылмыстарды анықтау, алдын алу, жолын кесу және ашу;
2) анықтаудан, тергеуден және соттан жасырынып жүрген айыпталушылардың, сондай-ақ қылмыстық жауапкершіліктен жалтарып жүрген және хабар-ошарсыз кеткен адамдардың тұрғылықты жерін анықтау үшін жүзеге асырылады.
Мұндай шараларды жүргізуге рұқсатты жедел-іздестіру қызметін жүргізуші органдардың қаулысы бойынша Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры мен оның орынбасарлары, Бас әскери прокурор, облыстық және оларға теңестірілген прокурорлар береді.
Осы Заңның 6 бабында көрсетілген барлық органдардың міндеттерін шешу мүддесіне орай телекоммуникация және почта байланыс арналарын қолданумен байланысты арнаулы жедел-іздестіру шаралары техникалық жағынан Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарымен жүзеге асырылады, бұл үшін оларға қажетті күштер мен қаржы бөлінеді.
5. Қазақстан Республикасының қауіпсіздігін қамтамасыз ету, шет мемлекеттер мен шетел ұйымдарының арнаулы қызметтерінің барлау-бүлдіру мақсатында қол сұғушылықтарын анықтау, алдын алу және болдырмау мақсатында тек қана барлау хабарламасын алу үшін арнаулы жедел-іздестіру шаралары Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде Қазақстан Республикасының Бас Прокурорымен келісілген тәртіппен жүзеге асырылуы мүмкін.
Осы тармақта көрсетілген міндеттерді орындауға бағытталған арнаулы жедел-іздестіру шаралары Қазақстан Республикасы аумағында тек қана Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының рұқсатымен жүзеге асырылады.";
6-тармақта:
"қаулы шығарылған кезден бастап" деген сөздермен толықтырылсын;
"олардың телефондарынан немесе басқа да сөйлесу құрылғыларынан жүргізілген" деген сөздерге орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Кейінге қалдыруға болмайтын және ауыр және аса ауыр қылмыстар жасауға әкеліп соғуы мүмкін жағдайларда жедел-іздестіру қызметін жүргізуші тиісті орган басшылары бірінің дәлелді қаулысы негізінде прокурорды хабардар ету және соңынан қаулы шығарылған кезден бастап 24 сағаттың ішінде рұқсат алу арқылы арнаулы жедел-іздестіру шараларын жүргізуге жол беріледі.";
8-тармақта:
"Осы баптың 4-тармағында көрсетілген" деген сөздер "Арнаулы" деген сөзбен ауыстырылсын;
"жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырушы органдармен құпия негізде қызмет жасаушы немесе қызмет жасаған азаматтардың" деген сөздер "конфиденттер және штаттағы жасырын қызметкерлердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөліммен толықтырылсын:
"Арнаулы жедел-іздестіру шараларының нәтижесі туралы оның жүргізілуіне рұқсат берген прокурор хабардар етіледі.";

пункты 4, 5 изложить в следующей редакции:
"4. Специальные оперативно-розыскные мероприятия осуществляются только с санкции прокурора и исключительно для:
1) выявления, предупреждения, пресечения и раскрытия преступлений средней тяжести, тяжких и особо тяжких преступлений, а также преступлений, подготавливаемых и совершаемых организованными преступными группами, преступными сообществами (преступными организациями);
2) установления местонахождения обвиняемых, скрывшихся от следствия, дознания и суда, а также лиц, уклоняющихся от уголовной ответственности, и без вести пропавших.
Санкцию на проведение таких мероприятий по постановлению органов, осуществляющих оперативно-розыскную деятельность, дают Генеральный Прокурор Республики Казахстан и его заместители, Главный военный прокурор, прокуроры областей и приравненные к ним прокуроры.
Специальные оперативно-розыскные мероприятия, связанные с использованием сетей телекоммуникаций и почтовых каналов связи в интересах решения задач всеми органами, перечисленными в статье 6 настоящего Закона, технически осуществляются органами национальной безопасности Республики Казахстан, для чего им выделяются необходимые силы и средства.
5. Исключительно для получения разведывательной информации в целях обеспечения безопасности Республики Казахстан, выявления, предупреждения и пресечения разведывательно-подрывных посягательств специальных служб иностранных государств и иностранных организаций, специальные оперативно-розыскные мероприятия за пределами Республики Казахстан могут осуществляться в порядке, согласованном с Генеральным Прокурором Республики Казахстан.
На территории Республики Казахстан специальные оперативно-розыскные мероприятия, направленные на выполнение задач, предусмотренных настоящим пунктом, осуществляются исключительно с санкции Генерального Прокурора Республики Казахстан.";
в пункте 6:
слова "ведущихся с их телефонов или других переговорных устройств" заменить словами "производящихся по их телефонам или другим переговорным устройствам";
дополнить словами "с момента вынесения постановления";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В случаях, не терпящих отлагательства и могущих привести к совершению тяжких и особо тяжких преступлений, на основании мотивированного постановления одного из руководителей соответствующего органа, осуществляющего оперативно-розыскную деятельность, допускается проведение специальных оперативно-розыскных мероприятий с уведомлением прокурора и последующим получением санкции в течение 24 часов с момента вынесения постановления.";
в пункте 8:
слова "оперативно-розыскных мероприятий, перечисленных в п. 4 настоящей статьи" заменить словами "специальных оперативно-розыскных мероприятий";
слова "граждан, сотрудничающих или сотрудничавших на конфиденциальной основе с органами, осуществляющими оперативно-розыскную деятельность" заменить словами "конфидентов и штатных негласных сотрудников";
дополнить частью второй следующего содержания:
"О результатах специального оперативно-розыскного мероприятия уведомляется прокурор, санкционировавший его проведение.";

10) 13-бапта:
1-тармақта:
"ведомстволарының, кәсіпорындарының", "мен мекемелерінің (бағыныстылығына және меншік нысандарына қарамастан)" деген сөздер алып тасталсын;
"және көрсетілген органдарға өз құзіреті шегінде жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыруға кедергі жасауға құқығы жоқ" деген сөздермен толықтырылсын;
11) 14-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жедел-іздестіру қызметі үрдісінде алынған материалдар тергеу жұмыстарын әзірлеу және жүзеге асыру, қылмыстардың алдын алу, болдырмау және ашу жөніндегі жедел-іздестіру шараларын жүргізу үшін, сондай-ақ айғақтарды жинау, зерттеу және бағалауды реттейтін Қазақстан Республикасының қылмыстық іс жүргізу заңнамасы ережелеріне сәйкес тексерілген жағдайда қылмыстық істер бойынша дәлелдеу үрдісі кезінде пайдаланылуы мүмкін.
Жедел-іздестіру қызметі материалдары, Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген тәртіпке сәйкес тексерілгеннен кейін осы Заңның 2-бабында көрсетілген басқа міндеттерді орындауда қолданылуы мүмкін.";
12) 16-баптың бірінші тармағы "; - жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыру кезінде адам мен азаматтың құқықтары, заңның бұзылуы анықталған жағдайда прокурордың, жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын жоғары тұрған органның қаулысы немесе соттың шешімі бойынша;" деген сөздермен толықтырылсын:
13) 23-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"23-бап. Конфиденттерді әлеуметтік және құқықтық қорғау";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Конфиденттер мемлекет қорғауында болады.";
4-тармақта "Жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырушы органдармен құпия негізде қызмет істейтін немесе қызмет істеген азаматтар" деген сөздер "Конфиденттер" деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Конфиденттер сыйақы алуға құқылы.";
7-тармақтың бірінші абзацында "Жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырушы органдармен ынтымақтасып қызмет істеген азамат" деген сөздер "Конфидент" деген сөзбен ауыстырылсын;
8-тармақтың бірінші абзацында "Жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырушы органдармен ынтымақтасып қызмет істеген азамат" деген сөздер "Конфидент" деген сөзбен ауыстырылсын;
14) 24-баптың бірінші тармағындағы "жедел-іздестіру шараларын ұйымдастыру мен жүргізу кезінде" деген сөздер "осы қызметтің ұйымдастырылуын, тактикасын, әдістеуді және жабдықтауды, сондай-ақ астыртын әрекет етуі мен жасырындығы шараларын және" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 25-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) конфиденттердің және штаттағы жасырын қызметкерлердің жеке басы туралы мәліметтерден басқа, жедел есеп істерін, жедел-іздестіру қызметінің барысы туралы материалдарды, құжаттар мен басқа да қажетті мәліметтерді алады;".

10) в статье 13:
в пункте 1:
слова "ведомств, предприятий", "и учреждений (независимо от подчиненности и форм собственности)" исключить;
дополнить словами "и не вправе препятствовать указанным органам осуществлять оперативно-розыскную деятельность в пределах их компетенции";
11) пункт 1 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"1. Материалы, полученные в процессе оперативно-розыскной деятельности, могут быть использованы для подготовки и осуществления следственных действий и проведения оперативно-розыскных мероприятий по предупреждению, пресечению и раскрытию преступлений, а также в процессе доказывания по уголовным делам при условии их проверки в соответствии с положениями уголовно-процессуального законодательства Республики Казахстан, регламентирующими собирание, исследование и оценку доказательств.
Материалы оперативно-розыскной деятельности могут быть использованы при выполнении других задач, предусмотренных статьей 2 настоящего Закона, после их проверки в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
12) часть первую статьи 16 дополнить словами;
"- по постановлению прокурора, вышестоящего органа, осуществляющего оперативно-розыскную деятельность, или решению суда в случае выявления нарушений закона, прав человека и гражданина при осуществлении оперативно-розыскной деятельности";
13) в статье 23:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 23. Социальная и правовая защита конфидентов";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Конфиденты находятся под защитой государства.";
в пункте 4 слова "гражданах, сотрудничающих или сотрудничавших на конфиденциальной основе с органами, осуществляющими оперативно-розыскную деятельность," заменить словом "конфидентах";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Конфиденты имеют право на получение вознаграждения.";
в абзаце первом пункта 7 слова "гражданина, сотрудничающего с органами, осуществляющими оперативно-розыскную деятельность," заменить словом "конфидента";
в абзаце первом пункта 8 слова "гражданином, сотрудничающим с органами, осуществляющими оперативно-розыскную деятельность," заменить словом "конфидентом";
14) в части первой статьи 24 слова "при организации и проведении оперативно-розыскных мероприятий" заменить словами ", организацией, тактикой, методами и средствами, а также мерами по обеспечению конспирации и конфиденциальности этой деятельности";
15) подпункт 1) пункта 2 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"1) получает дела оперативного учета, материалы, документы и другие необходимые сведения о ходе оперативно-розыскной деятельности, кроме сведений о личности конфидентов и штатных негласных сотрудников;".

2-бап. Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан