Тiлдердi қолдану мен дамытудың 2001-2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру жөнiндегi 2007-2008 жылдарға арналған iс-шаралар жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 14 ақпандағы N 108 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 шілдедегі № 747 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.07.01 № 747 Қаулысымен
"Тiлдердi қолдану мен дамытудың 2001-2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2001 жылғы 7 ақпандағы N 550 Жарлығын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Қоса берiлiп отырған Тiлдердi қолдану мен дамытудың 2001-2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын іске асыру жөнiндегi 2007-2008 жылдарға арналған iс-шаралар жоспары (бұдан әрi - Жоспар) бекiтiлсiн.
2. Жергiлiктi атқарушы органдардың басшылары бiр ай мерзiмде тiлдердi қолдану мен дамытудың 2001-2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру жөнiндегi 2007-2008 жылдарға арналған өңiрлiк iс-шаралар жоспарын әзiрлесiн және бекiтсiн.
3. Орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың басшылары Жоспарда белгiленген iс-шаралардың iске асырылуын қамтамасыз етсiн және Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгiне жыл сайын 20 маусым мен 20 желтоқсаннан кешiктiрмей Iс-шаралар жоспарының орындалуы туралы ақпарат ұсынсын.
4. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлiгi Қазақстан Республикасының Үкiметiне жыл сайын 30 маусым мен 30 желтоқсаннан кешiктiрмей Iс-шаралар жоспарының орындалуы туралы жиынтық ақпарат ұсынсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігіне жүктелсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2007 жылғы 14 ақпандағы
N 108 қаулысымен
бекiтiлген
Тiлдердi қолдану мен дамытудың 2001 2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру жөнiндегi 2007-2008 жылдарға арналған iс-шаралар жоспары
Р/с N Іс-шаралар Аяқталу нысаны Орындауға
жауапты-
лар
Орындалу
мерзімі
Бол-
жамды
шығыс-
тар,
(мың
теңге)
Қаржы-
лан-
дыру
көзі
1 2 3 4 5 6 7
Нормативтік құқықтық қамтамасыз ету
1
Тілдерді
қолдану мен
дамытудың
2001-2010
жылдардағы
арналған мемле-
кеттік бағдар-
ламасын іске асыру жөніндегі
2009-2010
жылдарға арналған іс-
шаралар жоспарын әзірлеу
Қазақстан
Республи-
касы
Үкіметінің
қаулысы
Мәдениет-
мині
2008 жылғы 4 тоқсан
Талап
етіл-
мейді
2
Мемлекеттік
тілдің қолданы-
лу аясын кеңейту, оның
бәсекеге қабілеттілігін
арттыру
тұжырымдамасы-
ның жобасын
әзірлеуді ұйым-
дастыру
Қазақстан
Республи-
касы
Үкіметінің
қаулысы
Мәдениет-
мині
ЭБЖМ,
Біліммині
2007 жылғы 3 тоқсан
Талап
етіл-
мейді
3
Қазақ терминологиясын

О Плане мероприятий на 2007-2008 годы по реализации Государственной программы функционирования и развития языков на 2001-2010 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 февраля 2007 года № 108. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 747
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 01.07.2011 № 747.
В целях реализации  Указа Президента Республики Казахстан от 7 февраля 2001 года N 550 "О Государственной программе функционирования и развития языков на 2001-2010 годы" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий на 2007-2008 годы по реализации Государственной программы функционирования и развития языков на 2001-2010 годы (далее - План).
2. Руководителям местных исполнительных органов в месячный срок разработать и утвердить региональные Планы мероприятий на 2007-2008 годы по реализации Государственной программы функционирования и развития языков на 2001-2010 годы.
3. Руководителям центральных и местных исполнительных органов обеспечить реализацию мероприятий, определенных Планом, и представлять Министерству культуры и информации Республики Казахстан ежегодно, не позднее 20 июня и 20 декабря информацию о выполнении Плана мероприятий.
4. Министерству культуры и информации Республики Казахстан представлять Правительству Республики Казахстан ежегодно, не позднее 30 июня и 30 декабря сводную информацию о выполнении Плана мероприятий.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство культуры и информации Республики Казахстан.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 февраля 2007 года N 108
План мероприятий
на 2007-2008 годы по реализации Государственной программы
функционирования и развития языков на 2001-2010 годы
Сноска. План мероприятий с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 16 февраля 2008 года  N 150 .
N
п/
п
Мероприятия
Форма
завершения
Ответ-
ственные
за
испол-
нение
Срок
исполне-
ния
Предпо-
лагаемые
расходы
(тыс.
тенге)
Источ-
ник
финан-
сиро-
вания
1
2
3
4
5
6
7
Нормативное правовое обеспечение
1
Разработать
План мероприя-
тий на
2009-2010 годы
по реализации
Государствен-
ной программы
функционирова-
ния и развития
языков на
2001-2010 годы
Постанов-
ление
Правитель-
ства
Республики
Казахстан
МКИ
IV
квартал,
2008
год
Не
требуется
2
Организовать
разработку
проекта
Концепции
расширения
сферы функцио-
нирования
государствен-
ного языка,
повышения
его конкурен-
тоспособности
Постанов-
ление
Правитель-
ства
Республики
Казахстан
МКИ,
МЭБП,
МОН
III
квартал
2007
года
Не
требуется
Разработать
Программу
развития
казахской
терминологии

дамытудың 2008-2012 жылдарға арналған бағдарламасын
әзірлеу
Қазақстан
Республи-
касы
Үкіметінің
қаулысы
Мәдениет-
мині,
Біліммині,
ЭБЖМ
2007 жылғы 1
шілдеге дейін
Талап
етіл-
мейді
Мемлекеттік басқару, заңнама, сот ісін жүргізу, іс жүргізу саласында, Қарулы Күштер мен құқық қорғау органдарында, халықаралық қызметте мемлекеттік тілді дамыту
4
Тілдер туралы заңнамаға толықтырулар мен өзгерістер енгізу жөнінде
талдау жүргізу және ұсыныстар беру
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ұсыныс
Мәдениет-
мині (жинақтау), Әділет-
мині, Біліммині,
Еңбекмині
2007 жылғы 3 тоқсан
Талап
етіл-
мейді
5
Мемлекеттік органдардың,
жергілікті өзін-өзі басқару органдарының
тілдер туралы
заңнамалардың
сақтауын тексеру кестесін бекітуге ұсыну
Кесте
Мәдениет-
мині
2007 жылғы 1
ақпанға дейін
Талап
етіл-
мейді
6
Бекітілген кестеге сәйкес
"Қазақстан
Республикасын-
дағы тілдер туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының орындалуы жөнінде мемлекеттік
мекемелерге
тексеру жүргізу
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
Мәдениет
мині,
Бас
прокура-
тура
кестеге сәйкес
Талап
етіл-
мейді
7
Мемлекеттік
қызметке қабылдау кезінде мемлекеттік тілді білуге тест жүргізуді
ұйымдастыру
Қазақстан
Респуб-
ликасының
Үкіметіне
ақпарат
МҚА,
Мәдениет-
мині
2007 жылғы
30
маусым,
30
желтоқсан
Талап
етіл-
мейді
8
Мемлекеттік
қызметшілердің
қазақ тілін
оқытуды
ұйымдастыру
Қазақстан
Респуб-
ликасының
Үкіметіне
ақпарат
Мәдениет
мині
(жинақтау),
орталық
атқарушы
органдар,
облыстар-
дың,
Астана
және
Алматы
қалала-
рының
әкімдері
жыл сайын
30
маусым,
30
желтоқсан
Барлы-
ғы:
911175,
оның
ішінде:
2007
ж. -
563853;
2008
ж. -
347 322
Респуб
-лика-
лық бюджет
Жергі-
лікті
бюджет
9
Сот ісін жүргізуде, Қарулы Күштерде және құқық қорғау органдарында,
халықаралық
қызметте  мемлекеттік тілдің қолданылуын
қамтамасыз ету
Мәдениет-
миніне
ақпарат
ЖС,
Қорғаныс-
мині,
ІІМ, СІМ
жыл сайын
20
маусым,
20
желтоқсан
Талап
етіл-
мейді
Білім беру және тілдерді оқыту саласындағы тілдік дамыту
10
Орта білім беретін мемлекеттік ұйымдардың кітапхана қорларын жаңарту үшін оқулықтар мен
оқу-әдістемелік
кешендерді сатып алуға және жеткізуге
арналған нысаналы
трансферттерді
бөлуді қамтамасыз ету
Мәдениет-
миніне
ақпарат
Біліммині,
облыстар-
дың,
Астана
және
Алматы
қалала-
рының
әкімдері
2007 жылғы
30
маусым,
30
желтоқсан
209 190
Респуб-лика-
лық бюджет
11
Орыс тілінде оқытатын білім беру ұйымдарын-
да қазақ тілі
бойынша білім
деңгейін баға-
лау жүйесі негізінде оқыту әдістемесін әзірлеуді аяқтау
Мәдениет-
миніне
ақпарат
Біліммині
2007 жылғы 1
ақпанға дейін
Талап
етіл-
мейді
(алып
тас-
талды - 2008
жылғы
16 ақ-
панда-
ғы N 150
Қаулы-
мен)
11
-1
Жалпы білім бе-
ру мектептері
үшін шетелдік
ағылшын тілінің
оқытушыларын
тартуды қамта-
масыз ету
МАМ-ға
ақпарат
Облыстар-
дың,
Астана
және
Алматы
қалалары-
ның
әкімдері

на 2008-2012
годы
Постанов-
ление
Правитель-
ства
Республики
Казахстан
МКИ,
МОН,
МЭБП
до
1 июля
2007
года
Не
требуется
Развитие государственного языка в сфере
государственного управления, законодательства,
судопроизводства, делопроизводства, в Вооруженных Силах
и правоохранительных органах, международной деятельности
4
Провести
анализ и дать
предложения
по внесению
дополнений и
изменений в
законодатель-
ство о языках
Предложе-
ния в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МЮ,
МОН,
МТСЗН
III
квартал
2007
года
Не
требуется
5
Внести на
утверждение
график прове-
рок соблюдения
законодатель-
ства о языках
государствен-
ными органами,
органами
местного
самоуправления
График
МКИ
до 1 февраля 2007 года
Не
требуется
6
Провести
проверку
государствен-
ных учреждений
по исполнению
Закона
Республики
Казахстан "О
языках в
Республике
Казахстан"
согласно
утвержденному
графику
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ,
ГП
согласно
графика
Не требуется
7
Организовать
проведение
тестирования
на знание
государствен-
ного языка
при приеме на
государствен-
ную службу
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
АДГС,
МКИ
30 июня,
30
декабря
2007
года
Не требуется
8
Организовать
обучение
государствен-
ных служащих
казахскому
языку
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
цент-
ральные
исполни-
тельные
органы,
акимы
областей,
городов
Астаны
и Алматы
30 июня,
30
декабря
ежегодно
Всего: 911 175, в том числе: 2007 г. - 563 853; 2008 г. - 347 322
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
Местный
бюджет
9
Обеспечить
применение
государствен-
ного языка в
судопроизвод-
стве, в
Вооруженных
Силах и
правоохрани-
тельных
органах,
международной
деятельности
Информация
в МКИ
ВС, МО,
МВД,
МИД
20 июня,
20
декабря
ежегодно
Не требуется
Языковое развитие в сфере образования и обучения языкам
10
Обеспечить
выделение
целевых
трансфертов на
приобретение и
доставку
учебников и
учебно-методи-
ческих
комплексов для
обновления
библиотечных
фондов госу-
дарственных
организаций
среднего
образования
Информация
в МКИ
МОН,
акимы
областей,
городов
Астаны
и Алматы
30 июня,
30
декабря
2007
года
209 190
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
11
Завершить
разработку
методики
обучения на
основе системы
оценки уровня
знаний по
казахскому
языку в
организациях
образования
с русским
языком
обучения
Информация
в МКИ
МОН
до 1
февраля
2007
года
не требуется
(исклю-
чена -
от 16 февраля
2008 года
N 150)
11-1
Обеспечить
привлечение
зарубежных
преподава-
телей
английского
языка для
общеобразо-
вательных
школ
Информация
в МКИ
Акимы
областей,
городов
Астаны и
Алматы
20
декабря

2008
жылғы
20 жел-
тоқсан
2063360
Жергі-
лікті
бюджет
11
-2
Жалпы білім бе-
ретін мектеп-
терде, орта ар-
найы және кә-
сіптік жоғары
оқу орындарын-
да ағылшын ті-
лін оқытудың
сапасын арттыру
МАМ-ға
ақпарат
БҒМ
2008
жылғы
20 мау-
сым, 20
желтоқ-
сан
Талап
етіл-
мейді
12
Жоғары оқу орындары үшін
электронды
мультимедиялық
оқыту бағдарла-
маларын әзірлеуді жүзеге асыру
Мәдениет-
миніне
ақпарат
Біліммині
2007 жыл
ғы
20
желтоқсан
28 622
Республика-
лық бюджет
13
Жоғары оқу орындары үшін
қазақ тілі бойынша
оқулықтар мен оқу-әдістемелік
құралдар әзірлеуді қамтамасыз ету
Мәдениет-
миніне
ақпарат
Біліммині
2007
жылғы
20
желтоқсан
1 028
Рес-
публи-
калық бюджет
14
Орыс тілі бойынша тест
тапсырмаларын
жасау, сараптау, байқаудан өткізу жөнінде-
гі жұмысты қамтамасыз ету
Мәдениет-
миніне
ақпарат
Біліммині
2007 жылғы
20
маусым
11 584
Республикалық бюджет
15
Этникалық топтардың тілдерін дамытуға мемлекеттік қолдау
Бұйрық
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
Мәдениет-
мині
жыл сайын,
1 тоқсан
жыл сайын
30
маусым,
30
желтоқсан
Барлығы
24 538,
оның
ішінде:
2007 ж.
12 189
2008 ж.
12 349*
Рес-
публи-
калық бюджет
16
Республикалық
ұлттық-мәдени бірлестіктердің
жексенбілік мектептерінде мемлекеттік
тілді оқыту курстарын ұйымдастыру
Бұйрық
Қазақстан
Респуб-
ликасының
Үкіметіне
ақпарат
Мәдениет
мині
жыл сайын
1 тоқсан
жыл сайын
30
маусым,
30
желтоқсан
Барлығы
20 412,
оның
ішінде:
2007 ж.
9 909
2008 ж.
10 503*
Рес-
публи-
калық бюджет
17
Мемлекеттік тілді оқытудың
жаңа, баламалы,
неғұрлым жетілдірген, сапалы бағдарламаларын әзірлеуді және жасауды жүзеге асыратын мамандарды ынталандыру жөнінде іс-шаралар
өткізу
Қазақстан
Респуб-
ликасының
Үкіметіне
ақпарат
Мәдениет-
мині
жыл сайын
15
наурызға
дейін
Барлығы:
8 281,
оның
ішінде:
2007 ж.
4 020
2008 ж.
4 261*
Рес-
публи-
калық бюджет
18
Жоғары оқу орындары мен ғылыми-зерттеу
мекемелерінің диссертациялар
қорғау жөнінде кеңестерінің
іс жүргізуін мемлекеттік тілге кезең-кезеңімен
көшіруді қамтамасыз ету
Мәдениет-
миніне
ақпарат
Біліммині
жыл сайын
20
маусым -
20
желтоқсан
Талап етіл-
мейді
18
-1
Білім және ғы-
лым саласындағы
терминологиялық
жұмыстарды үй-
лестіру жөнінде
жұмыс тобын
құру
Бұйрық
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
БҒМ
2008
жылғы
III
тоқсан
Талап
етіл-
мейді
18
-2
Қазақ тілінің
мұғалімдерін
даярлауды
қамтамасыз ету
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
БҒМ
2008 жылғы
20 мау-
сым, 20
желтоқ-
сан
97500
Рес-
публи-
калық
бюджет
18
-3
Үш тілде оқыта-
тын мектептер
үшін математи-
калық цикл пән-
дерін ағылшын
тілінде оқыта-
тын мұғалімдер
даярлауды
қамтамасыз ету
Бұйрық
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
БҒМ
жыл
сайын
Мемле-
кеттік
білім
беру
тапсы-
рысы
шегін-
де
Рес-
публи-
калық
бюджет
Тілдік дамуды ғылыми қамтамасыз ету
19
Қазақ тілін жеделдетіп оқыту жөнінде сөздіктер, оқулықтар, әдістемелік құралдары,  терминология-
лық, ономастикалық сөздіктер әзірлеу және шығару
Қазақстан
Респуб-
ликасының
Үкіметіне
ақпарат
Мәдениет-
мині
жыл сайын,
30
маусым,
30
желтоқсан
Барлығы:

2008
года
2 063 360
Местный
бюджет
11-2
Повысить
качество
обучения
английскому
языку в
общеобразо-
вательных
школах, в
средне-
специальных
и профессио-
нальных
высших
учебных
заведениях
Информация
в МКИ
МОН
20 июня,
20
декабря
2008
года
Не требуется
12
Осуществить
разработку
электронной
обучающей
мультимедийной
программы для
высших учебных
заведений
Информация в МКИ
МОН
20 декабря 2007 года
28 622
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
13
Обеспечить
разработку
учебников и
учебно-
методических
пособий по
казахскому
языку для
высших учебных
заведений
Информация в МКИ
МОН
20
декабря
2007
года
1 028
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
14
Обеспечить
работу по
созданию,
экспертизе,
апробации
тестовых
заданий по
русскому языку
Информация
в МКИ
МОН
20 июня
2007
года
11 584
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
15
Оказывать
государствен-
ную поддержку
развитию
языков
этнических
групп
Приказ
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
I
квартал,
ежегодно
30 июня,
30
декабря,
ежегодно
Всего:
24 538,
в том
числе:
2007 г. -
12 189
2008 г. -
12 349*
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
16
Организация
курсов
обучения
государствен-
ному языку в
воскресных
школах респуб-
ликанских
национально-
культурных
объединений
Приказ
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
I
квартал,
ежегодно
30 июня,
30
декабря,
ежегодно
Всего:
20 412,
в том
числе:
2007 г. -
9 909
2008 г. -
10 503*
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
17
Проведение
мероприятий по
стимулированию
специалистов,
осуществляющих
разработку и
создание
новых,
альтернатив-
ных, более
совершенных,
качественных
программ
обучения
государствен-
ному языку
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
до 15
марта,
ежегодно
Всего:
8 281,
в том
числе:
2007 г. -
4 020
2008 г. -
4 261*
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
18
Обеспечить
поэтапный
переход
ведения
делопроизвод-
ства Советов
по защите
диссертации
высших учебных
заведений и
научно-иссле-
довательских
учреждений на
государствен-
ный язык
Информация
в МКИ
МОН
20 июня,
20
декабря,
ежегодно
Не
требуется
18-1
Создать
рабочую
группу по
координиро-
ванию терми-
нологической
работы в
сфере
образования
и науки
Приказ
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МОН
III
квартал
2008
года
Не
требуется
18-2
Обеспечить
подготовку
учителей
казахского
языка
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МОН
20 июня,
20
декабря
2008
года
97 500
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
18-3
Обеспечить
подготовку
учителей
обучающих
предметы
математичес-
кого цикла
на
английском
языке для
школ с
трехязычным
обучением
Приказ
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МОН
ежегодно
В
пределах
государ-
ственного
образова-
тельного
заказа
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
Научное обеспечение языкового развития
19
Разработка и
выпуск
словарей,
учебников,
методических
пособий по
интенсивному
обучению
казахскому
языку, терми-
нологических,
ономастических
словарей
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
30 июня,
30
декабря,
ежегодно
Всего:

92 378,
оның
ішінде:
2007 ж.
16 796
2008 ж.
75 582*
Республика-
лық бюджет
20
Мектеп жасына дейінгі балалардың сөйлеуін дамытуға ықпал ететін "Балапан" көркем журналын шығаруды жалғастыру
Бұйрық
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
Мәдениет-
мині
жыл сайын
1 тоқсан
жыл сайын
30
маусым,
30
желтоқсан
Барлығы:
14 017,
оның
ішінде:
2007 ж.
6 805
2008 ж.
7 212*
Рес-
публи-
калық бюджет
21
"Республикалық мемлекеттік тілді жедел-
детіп оқыту орталығы" РМҚК арқылы мемлекеттік тілді орталық-
тандырылған түрде оқытуды ұйымдастыру
Қазақстан
Респуб-
ликасының
Үкіметіне
ақпарат
Мәдениет-
мині
2007 жыл
30
маусым,
30
желтоқсан
98 468
Рес-
публи-
калық бюджет
22
Тілдерді дамыту проблемалары бойынша әлеуметтік зерттеулер жүргізу
Қазақстан
Респуб-
ликасының
Үкіметіне
ақпарат
Мәдениет-
мині
жыл сайын,
30
маусым,
30
желтоқсан
Барлығы:
6 985,
оның
ішінде:
2007 ж.
3 390
2008 ж.
3 595*
Рес-
публи-
калық бюджет
23
Тілдерді дамытудың өзекті проблемалары, тілдік орта құру, қазақ терминологиясын жасау, түркі жазбаларының мәселелері жөнінде республикалық (өңірлік),
ғылыми-теория-
лық семинар-
кеңестер, "дөңгелек үстелдер",
конференциялар өткізу
Қазақстан
Респуб-
ликасының
Үкіметіне
ақпарат
Мәдениет-
мині
жыл сайын,
30
маусым,
30
желтоқсан
Барлығы:
41 793,
оның
ішінде:
2007 ж.
21 789
2008 ж.
20 004*
Рес-
публи-
калық бюджет
24
Мемлекеттік тілді білуге арналған республикалық конкурстар өткізу
Қазақстан
Респуб-
ликасының
Үкіметіне
ақпарат
Мәдениет-
мині
жыл сайын,
30
маусым,
30
желтоқсан
Барлығы:
25 692,
оның
ішінде:
2007 ж.
8 784
2008 ж.
16 908*
Рес-
публи-
калық бюджет
25
Славян жазбаларының
күндерін өткізу
Бұйрық
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
Мәдениет-
мині
жыл
сайын, сәуір
жыл сайын,
30
маусым-
30
желтоқсан
Барлығы"
3 710,
оның
ішінде:
2007 ж.
1 801
2008 ж.
1 909*
Рес-
публи-
калық бюджет
26
Әр түрлі сөздіктерді бейімдеу, қайта өңдеу, баспаға дайындау және
шығару
Қазақстан
Респуб-
ликасының
Үкіметіне
ақпарат
Мәдениет-
мині
жыл сайын,
30
маусым,
30
желтоқсан
Барлығы:
711758,
оның
ішінде:
2007 ж.
392 258
2008 ж.
319500*
Рес-
публи-
калық бюджет
27
Мемлекеттік терминология комиссиясының жанынан ізгі-
лік, білім беру, экономикалық-
қаржылық,
техникалық және басқа да бағыттар бойынша салалық
терминологиялық
секцияларын
құру және оларды ретке келтіру
Қазақстан
Респуб-
ликасының
Үкіметіне
ақпарат
Мәдениет-
мині
жыл сайын,
30
маусым,
30
желтоқсан
Барлығы:
45 402,
оның
ішінде:
2007 ж.
22 040
2008 ж.
23 362*
Рес-
публи-
калық бюджет
28
Қазақстан
Республикасы
өңірлерінің ономастикалық атауларын мемлекеттік тілге аудару жөніндегі жұмыстарды үйлестіруді қамтамасыз ету
Қазақстан
Респуб-
ликасының
Үкіметіне
ақпарат
Мәдениет
мині
жыл сайын,
30
маусым,
30
желтоқсан
Барлығы:
44 369,
оның
ішінде:
2007 ж.
26 880
2008 ж.

92 378,
в том
числе:
2007 г. -
16 796
2008 г. -
75 582*
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
20
Продолжить
издание
художественно-
го журнала
"Балапан",
способствующе-
го развитию
речи у детей
дошкольного
возраста
Приказ
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
I
квартал,
ежегодно
30 июня,
30
декабря,
ежегодно
Всего:
14 017,
в том
числе:
2007 г. -
6 805
2008 г. -
7 212*
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
21
Организация
централизован-
ного обучения
государствен-
ному языку
через РГКП
"Республикан-
ский центр
ускоренного
обучения
государствен-
ному языку"
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
30 июня,
30
декабря,
2007 года
98 468
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
22
Проведение
социологичес-
ких исследова-
ний по
проблемам
развития
языков
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
30 июня,
30
декабря,
ежегодно
Всего:
6 985,
в том
числе:
2007 г. -
3 390
2008 г. -
3 595*
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
23
Проведение
республикан-
ских (регио-
нальных),
научно-
теоретических
семинар-
совещаний,
"круглых
столов",
конференции
по актуальным
проблемам
развития
языков, созда-
нию языковой
среды,
казахской
терминологии,
вопросам
тюркской
письменности
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
30 июня,
30
декабря,
ежегодно
Всего:
41 793,
в том
числе:
2007 г. -
21 789
2008 г. -
20 004*
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
24
Проведение
республикан-
ских конкурсов
на знание
государствен-
ного языка
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
30 июня,
30
декабря,
ежегодно
Всего:
25 692,
в том
числе:
2007 г. -
8 784
2008 г. -
16 908*
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
25
Проведение
дней
славянской
письменности
Приказ
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
апрель,
ежегодно
30 июня,
30
декабря,
ежегодно
Всего:
3 710,
в том
числе:
2007 г. -
1 801
2008 г. -
1 909*
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
26
Адаптирование,
переработка,
подготовка к
печати и
издание
различных
видов словарей
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
30 июня,
30
декабря,
ежегодно
Всего:
711 758,
в том
числе:
2007 г. -
392 258
2008 г. -
319 500*
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
27
Создание и
упорядочение
отраслевых
терминологи-
ческих секций
по гуманитар-
ным, образова-
тельным,
экономическо-
финансовым,
техническим и
другим
направлениям
при Государ-
ственной
терминологи-
ческой
комиссии
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
30 июня,
30
декабря,
ежегодно
Всего:
45 402,
в том
числе:
2007 г. -
22 040
2008 г. -
23 362*
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
28
Обеспечить
координацию
работ по
переводу
ономастических
названий
регионов
Республики
Казахстан на
государствен-
ный язык
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
30 июня,
30
декабря,
ежегодно
Всего:
44 369,
в том
числе:
2007 г. -
26 880
2008 г. -

17 489*
Рес-
публи-
калық бюджет
29
Қазақстан
Республикасы
Үкіметінің
жанындағы
Мемлекеттік
терминология және ономастика
комиссияларының
жұмысын қамтамасыз ету
Қазақстан
Республикасы
Үкіметіне
ақпарат
Мәдениет-
мині
тоқсан
сайын
Барлығы:
8 945,
оның
ішінде:
2007 ж.
6 644
2008 ж.
2 301*
Рес-
публи-
калық бюджет
30
Қазақстан
Республикасы
Үкіметінің
жанындағы
Мемлекеттік
терминология және ономастика
комиссияларының
бюллетеньдерін шығару
Қазақстан
Респуб-
ликасының
Үкіметіне
ақпарат
Мәдениет-
мині
жыл сайын,
30
маусым,
30
желтоқсан
Барлығы:
6 674,
оның
ішінде:
2007 ж.
3 240
2008 ж.
3 434*
Республикалық бюджет
31
Облыстар бойынша әкімшілік-
аумақтық бірліктердің және
физикалық-
географиялық
атаулардың
мемлекеттік тілдегі әліпбилік көрсеткіштерін құрастыру және шығару жөнінде ұсыныс енгізу
Қазақстан
Респуб-
ликасының
Үкіметіне
ұсыныс
Мәдениет-
миніне
ақпарат
ЖРА
2007
жыл,
1 тоқсан
2007
жылғы
20
маусым
Талап
етілмейді
32
Мемлекеттік
тілде топографиялық
карталарды құрастыру,
дайындау және
оларды шығару
Мәдениет-
миніне
ақпарат
ЖРА
жыл сайын,
20
маусым,
20
желтоқсан
Барлығы:
509371,
оның
ішінде:
2007 ж.
271 875
2008 ж.
237496
Республика-
лық бюджет
33
Тілдерді дамыту,
терминология
және ономасти-
ка мәселелері бойынша тұрақ-
ты жұмыс істей-
тін сараптама-
лық топтың отырыстарын
өткізу
Қазақстан
Респуб-
ликасының
Үкіметіне
ақпарат
Мәдениет-
мині
жыл сайын, 30
маусым,
30
желтоқсан
Барлығы:
2 603,
оның
ішінде:
2007 ж.
1 907
2008 ж.
696*
Республика-
лық бюджет
34
"Тіл және қоғам" альманағын
шығаруды қамтамасыз ету
Қазақстан
Респуб-
ликасының
Үкіметіне
ақпарат
Мәдениет-
мині
жыл сайын,
30
маусым,
30
желтоқсан
Барлығы:
9 827,
оның
ішінде:
2007 ж.
4 770
2008 ж.
5 057*
Республика-
лық бюджет
35
Мемлекеттік
қызметшілер
үшін тестілеу
әдістемесін жасау
Бұйрық
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
Мәдениет
мині
(жинақтау),
Біліммині,
МҚА
2007
жылғы
20
маусым,
20
желтоқсан
4 438
Республика-
лық бюджет
36
Түркияда,
Өзбекстан,
Әзірбайжанда,
Түркіменстанда
және басқа да елдерде латын
әліпбиіне көшу
тәжірибесін
зерделей отырып, ғылыми
зерттеулер
жүргізуді
қамтамасыз ету
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
Біліммині,
СІМ,
Мәдениет-
мині
2007
жылғы
15
наурызға
дейін
23 126
Республика-
лық бюджет
Мәдениет және бұқаралық ақпарат құралдары саласында, сондай-ақ денсаулық сақтау және халыққа қызмет көрсету саласында тілдік даму
37
Қазақстан
халықтары тілдердің
республикалық
фестивалін
өткізу
Бұйрық
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
Мәдениет-
мині
(жинақтау), облыстар-
дың,
Астана
және
Алматы
қалаларының әкімдері
жыл сайын,
2 тоқсан
жыл сайын,
30
желтоқсан
Барлығы:
12 273,
оның
ішінде:
2007 ж.
6 049
2008 ж.
6 224*
Республика-
лық бюджет
38
Оралхан Бөкей, Мұқағали
Мақатаев атындағы көркем
сөз оқу шебер-
лерінің, әр алуан ұлт
өкілдері арасында Абай
поэзиясы білгірлерінің
республикалық
конкурстарын
өткізу
Бұйрық
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
Мәдениет-
мині
(жинақтау), облыстар-
дың,
Астана
және
Алматы
қалаларының әкімдері
жыл сайын,
1 тоқсан
жыл сайын,
30
желтоқсан
Барлығы:

17 489*
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
29
Обеспечить
работу
Государствен-
ной термино-
логической и
ономастической
комиссий при
Правительстве
Республики
Казахстан
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
ежеквар-
тально
Всего:
8 945,
в том
числе:
2007 г. -
6 644
2008 г. -
2 301*
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
30
Выпуск
бюллетеней
Государствен-
ной термино-
логической и
ономастической
комиссий при
Правительстве
Республики
Казахстан
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
30 июня,
30
декабря,
ежегодно
Всего:
6 674,
в том
числе:
2007 г. -
3 240
2008 г. -
3 434*
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
31
Внести
предложение по
составлению и
выпуску
алфавитных
указателей
административ-
но-террито-
риальных
единиц и
физико-геогра-
фических
названий по
областям на
государствен-
ном языке
Предложе-
ние в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
Информация
в МКИ
АЗР
I
квартал,
2007
год
20 июня
2007
года
Не
требуется
32
Составление,
подготовка
топографиче-
ских карт на
государствен-
ном языке и
их издание
Информация
в МКИ
АЗР
20 июня,
20
декабря,
ежегодно
Всего:
509 371,
в том
числе:
2007 г. -
271 875
2008 г. -
237 496*
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
33
Проведение
заседаний
постоянно
действующей
экспертной
группы по
вопросам
развития
языков,
терминологии
и ономастики
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
30 июня,
30
декабря,
ежегодно
Всего:
2 603,
в том
числе:
2007 г. -
1 907
2008 г. -
696*
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
34
Обеспечить
издание
альманаха
"Тіл және
қоғам"
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
30 июня,
30
декабря,
ежегодно
Всего:
9 827,
в том
числе:
2007 г. -
4 770
2008 г. -
5 057*
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
35
Создание
методики
тестирования
для государ-
ственных
служащих
Приказ
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
МОН
АДГС
20 июня, 20 декабря 2007 года
4 438
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
36
Обеспечить
проведение
научных
исследований
с изучением
опыта перехода
на латинский
алфавит в
Турции,
Узбекистане,
Азербайджане,
Туркменистане
и других
странах
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МОН,
МИД,
МКИ
до 15
марта
2007
года
23 126
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
Языковое развитие в сфере культуры и средств
массовой информации, а также сфере здравоохранения и
обслуживания населения
37
Провести
республикан-
ский фестиваль
языков народов
Казахстана
Приказ
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
акимы
областей,
городов
Астаны
и Алматы
II
квартал,
ежегодно
30
декабря,
ежегодно
Всего:
12 273,
в том
числе:
2007 г. -
6 049
2008 г. -
6 224*
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
38
Провести
республикан-
ские конкурсы
мастеров
художественно-
го чтения
им. О.Бокея,
им. Мукагали
Макатаева,
знатоков
поэзии Абая,
среди
представителей
различных
национальнос-
тей
Приказ
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
акимы
областей,
городов
Астаны
и Алматы
I
квартал,
ежегодно
30
декабря,
ежегодно
Всего:

11 948,
оның
ішінде:
2007 ж.
5 800
2008 ж.
6 148*
Республика
лық бюджет
39
"Қазақ тілін
үйренеміз"
айдарымен оқыту
сипатындағы
теле-, және
радиохабарларды
және жастар
мен балалардың
қазақ тіліндегі
түпнұсқалық
бағдарламаларын
дайындауды және
эфирге шығаруды
қамтамасыз ету
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
Мәдениет-
мині
жыл сайын,
30 маусым,
30
желтоқсан
Барлығы:
95 159,
оның
ішінде:
2007 ж.
46 194
2008 ж.
48 965*
Республика-
лық бюджет
39
-1
Әлеуметтік ма-
ңызды әдебиет
түрлерін басып
шығаруды қамта-
масыз ету
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
МАМ
2008
жылғы
20
маусым,
20
желтоқ-
сан
647 300
Рес-
публи-
калық
бюджет
40
Бұқаралық ақпа-
рат құралдары
арқылы мемле-
кеттік тіл сая-
сатын насихат-
тауды қамтама-
сыз ету
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
Мәдениет-
мині
жыл сайын, 30
маусым, 30
желтоқсан
Барлығы:
346834,
оның
ішінде:
2007 ж.
192 499
2008 ж.
154335*
Республика-
лық бюджет
41
Қазақстан
халықтарының
тілдерінде
теле-радио-
хабарларды дайындауды
және эфирге
шығаруды қамтамасыз ету
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
Мәдениет-
мині
жыл сайын, 30
маусым, 30
желтоқсан
Барлығы:
47 031,
оның
ішінде:
2007 ж.
22 831
2008 ж.
24 200*
Республика-
лық бюджет
42
"Қазақстан
Республикасын-
дағы мемлекеттік
тіл саясаты"
атты жарнамалық
-имидждік
(әлеуметтік)
роликтерді
шығаруды және
жалға беруді
қамтамасыз ету
Бұйрық
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
Мәдениет-
мині
жыл сайын,
1 тоқсан
жыл сайын,
30 желтоқсан
Барлығы:
6 390,
оның
ішінде:
2007 ж.
3 100
2008 ж.
3 290*
Республика-
лық бюджет
43
Көлік және бай-
ланыс, сауда,
денсаулық сақ-
тау және тұр-
мыстық қызмет
көрсету, халық-
ты әлеуметтік
қорғау, анықта-
малық-ақпарат-
тық қызмет са-
лаларында мем-
лекеттік тіл-
дің қолданылуын
қамтамасыз ету
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
Мәдениет-
мині
(жинақтау),
орталық
атқарушы
органдар,
облыстар-
дың,
Астана
және
Алматы
қалала-
рының әкімдері
жыл сайын,
30
маусым,
30
желтоқсан
Талап
етіл-
мейді
44
Ұлттық-мәдени
орталықтар
жанындағы
"Үздік жексенбілік
мектеп" атты
республикалық
конкурс
ұйымдастыру
Бұйрық
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
Мәдениет-
мині
2007
жылғы
20
маусым,
20
желтоқсан
1 100
Республика-
лық бюджет
45
Мемлекеттік
тілді дамыту
жөнінде ақпараттық
жүйелер құру
Бұйрық
Қазақстан
Республи-
касының
Үкіметіне
ақпарат
Мәдениет-
мині
жыл сайын,
1 тоқсан
жыл сайын, 30
желтоқсан
Барлығы:
1 924
296,
оның
ішінде:
2007 ж.
948 440
2008 ж.
975856*
Республика-
лық бюджет
Барлығы:
2007
жыл -
2 981
419
2008
жыл -
5 136
158*
Ескертпе:
* 2008 жылға арналған шығыстардың көлемі тиісті қаржы жылына арналған "Республикалық бюджет туралы: Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес анықталатын (нақтыланатын) болады
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
Мәдениетмині - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Біліммині -  Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
ЭБЖМ - Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі
Қорғанысмині - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі
ІІМ - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
СІМ - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
ЖС - Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты
МҚА - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
ЖРА - Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігі
Бас
прокуратура - Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы
РМҚК - Республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны

11 948
в том
числе:
2007 г. -
5 800
2008 г. -
6 148*
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
39
Обеспечить
подготовку и
выход в эфир
теле- и
радиопередач
обучающего
характера
под рубрикой
"Изучаем
казахский
язык" и
оригинальных
молодежных и
детских
программ на
казахском
языке
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
30 июня,
30
декабря,
ежегодно
Всего:
95 159,
в том
числе:
2007 г. -
46 194
2008 г. -
48 965*
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
39-1
Обеспечить
издание
социально-
важных видов
литературы
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июня,
20
декабря
2008
года
647 300
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
40
Обеспечить пропаганду государствен-
ной языковой политики через средства массовой информации
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
30 июня,
30
декабря,
ежегодно
Всего:
346 834,
в том
числе:
2007 г. -
192 499
2008 г. -
154 335*
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
41
Обеспечить
подготовку и
выход в эфир
телерадио-
передач на
языках народов
Казахстана
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
30 июня,
30
декабря,
ежегодно
Всего:
47 031,
в том
числе:
2007 г. -
22 831
2008 г. -
24 200*
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
42
Обеспечить
производство
и прокат
рекламно-
имиджевых
(социальных)
роликов "Госу-
дарственная
языковая
политика в
Республике
Казахстан"
Приказ
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
I
квартал,
ежегодно
30
декабря,
ежегодно
Всего:
6 390,
в том
числе:
2007 г. -
3 100
2008 г. -
3 290*
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
43
Обеспечить
применение
государствен-
ного языка в
сферах
транспорта
и связи,
торговли,
здравоохране-
ния и бытового
обслуживания социальной защиты населения,
справочно-
информационной
службы
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
(созыв),
централь-
ные
исполни-
тельные
органы,
акимы
областей,
городов
Астаны
и Алматы
30 июня,
30
декабря
ежегодно
Не
требуется
44
Организовать
республикан-
ский конкурс
"Лучшая
воскресная
школа" при
национально-
культурных
центрах
Приказ
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
20 июня, 20 декабря 2007 года
1 100
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
45
Создание
информационных
систем по
развитию
государствен-
ного языка
Приказ
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
I
квартал,
ежегодно
30
декабря,
ежегодно
Всего:
1 924 296
в том
числе:
2007 г. -
948 440
2008 г. -
975 856*
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
Всего:
2007 год
-
2981419
2008 год
-
5136158*
Примечания:
*Объем расходов на 2008 год будет определяться (уточняться) в соответствии с Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Расшифровка аббревиатур:
MКИ  - Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МОН  - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МЭБП - Министерство экономики и бюджетного планирования
МО   - Министерство обороны Республики Казахстан
МВД  - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МИД  - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
ВС   - Верховный Суд Республики Казахстан
АДГС - Агентство Республики Казахстан по делам государственной
службы
АЗР  - Агентство Республики Казахстан по управлению земельными
ресурсами
ГП   - Генеральная прокуратура Республики Казахстан
РГКП - Республиканское государственное казенное предприятие