Солтүстік Қазақстан облысы Петропавл қаласының бас жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 6 наурыздағы N 168 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 22 қыркүйектегі № 722 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 22.09.2022 № 722 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шiлдедегi Заңына сәйкес және Солтүстiк Қазақстан облысы Петропавл қаласының кешендi дамуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Қоса берiлiп отырған Солтүстiк Қазақстан облыстық мәслихаты мақұлдаған Солтүстiк Қазақстан облысы Петропавл қаласының бас жоспарының жобасы бекiтiлсiн.
2. "Петропавл қаласын дамытудың бас жоспары туралы" Қазақ КСР Министрлер Кеңесiнiң 1984 жылғы 29 наурыздағы N 120 қаулысының күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2007 жылғы 6 наурыздағы
N 168 бекiтiлген
қаулысымен
Петропавл қаласының бас жоспары
1. Бас жоспардың қызметi
Солтүстiк Қазақстан облысының орталығы - Петропавл қаласының бас жоспары аймақтандыруды, аумақты жоспарлау құрылымын және функционалдық ұйымдастыруды, көлiктiк және инженерлiк коммуникация жүйелерiн, көгалдандыру және абаттандыруды белгiлейтiн қаланың қосымша құрылысын кешендiк жоспарлауды анықтайтын қала құрылысының негiзгi құжаты болып табылады.
Петропавл қаласының бас жоспары "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрлендi.
Бас жоспарда келесi жобалық кезеңдер қабылданды:
шығыс жыл - 2003 ж. (01.01.2004)
есептiк мерзiм - 2004-2015 ж.ж. (2004-2008 ж.ж. құрылыстың бiрiншi кезегiн бөле отырып)
Бас жоспарда Петропавл қаласының аумағын дамытудың негiзгi бағыттары, әлеуметтiк, рекреациялық, өндiрiстiк, көлiктiк және инженерлiк инфрақұрылымдарды қоса, табиғи-климаттық жағдайларды есепке алып, сондай-ақ, функционалдық аймақты, резервтiк аумақты және табиғи және техногендiк құбылыстардың және процестердiң қауiптi әсерiнен қорғау жөнiндегi шараларды, экологиялық жағдайларды жақсарту айқындалды.
2. Әлеуметтiк-экономикалық дамытудың индикаторы
Демография
Демографиялық процестердiң динамикасы келешекте баяғыдан тұрақталған дәстүрлi, сондай-ақ, өсiп келе жатқан әлеуметтiк-экономикалық өзгерiстер және қоғамдық өмiрдi қайта құру барысында қалыптасқан жаңа қоғамдық дамыту факторларының барлық жиынтығымен анықталады.
Петропавл қаласының демографиялық даму сипаттамасы халықтың табиғи және миграциялық қозғалыстарымен, олардың ауқымдары және бағыттары әлеуметтiк-экономикалық қайта құру нәтижелерiне байланысты болады:
қаланың экономикалық потенциалын дамыту;
еңбекпен қамту және жалақы төлемiнiң деңгейi;
мемлекеттiк және жергiлiктi әлеуметтiк саясат және басқа факторлар.

О генеральном плане города Петропавловска Северо-Казахстанской области
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 марта 2007 года N 168. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2022 года № 722.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 22.09.2022 № 722 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и в целях обеспечения комплексного развития города Петропавловска Северо-Казахстанской области Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый проект генерального плана города Петропавловска Северо-Казахстанской области, одобренный Северо-Казахстанским областным маслихатом.
2. Признать утратившим силу постановление Совета Министров Казахской ССР от 29 марта 1984 года N 120 "О генеральном плане развития города Петропавловска".
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 марта 2007 года N 168
Генеральный план
города Петропавловска
1. Назначение Генерального плана
Генеральный план города Петропавловска, областного центра Северо-Казахстанской области, является основным градостроительным документом, определяющим комплексное планирование застройки города, устанавливающим зонирование, планировочную структуру и функциональную организацию территории, систему транспортных и инженерных коммуникаций, озеленения и благоустройства.
Генеральный план города Петропавловска разработан в соответствии с Законом "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
В Генеральном плане приняты следующие проектные периоды:
исходный год - 2003 г. (01.01.2004 г.),
расчетный срок - 2004-2015 г.г. (с выделением первой очереди строительства на 2004-2008 г.г.).
Генеральным планом определены основные направления развития территории города Петропавловск, включая социальную, рекреационную, производственную, транспортную и инженерную инфраструктуры с учетом природно-климатических условий, а также функциональное зонирование, резервные территории и меры по защите от опасных воздействий природных и техногенных явлений и процессов, улучшению экологической обстановки.
2. Индикаторы социально-экономического развития
Демография
Динамика демографических процессов в перспективе будет определяться взаимодействием всей совокупности факторов общественного развития, как традиционных, давно сложившихся, так и новых, формирующихся в ходе нарастающих социально-экономических изменений и преобразований в жизни общества.
Характер демографического развития города Петропавловска будет определяться естественным и миграционным движением населения, масштабы и направленность которых будут зависеть от результатов социально-экономических преобразований:
развития экономического потенциала города;
занятости и уровня оплаты труда;
государственной и местной социальной политики и других факторов.

Халықтың келешектегi санын болжау нұсқалары туудың кезең-кезеңмен артуы (1000 тұрғынға 12,4-тен 22-гe дейiн), өлiмнiң қысқаруы (1000 тұрғынға 16,6-дан 10,6-ға дейiн), халық өмiрiнiң ұзақтығын арттыру және көшi-қонның өсу болжалын ескере отырып, көзделдi. Көшi-қонның оң сальдосына 2003 жылы қол жеткiзiлдi және болжанатын кезеңге дейiн де осылайша көзделдi.
Қазiргi бар халықтың саны (2004.01.01) қалалық әкiмшiлiк бойынша - 193,3 мың адам, Петропавл қаласы бойынша - 192,4 мың адам. Петропавл халқының болжанатын саны тұрақты және инерциялық демографиялық беталыспен анықталады. Петропавл қаласы тұрғындарының перспективтi саны есептеу мерзiмiне саны 1,2 мың адам болатын қалалық әкiмшiлiк құрамына енетiн ауыл тұрғындарының санын ескерiп 230 мың адам деп белгiлендi.
Халықты жұмыспен қамту құрылымын есептеу көрсеткiштерi қаланың экономика салаларындағы жұмыспен қамтылатындар санының 2003 жылғы 85 мың адамнан Бас жоспардың есептеу мерзiмiне 109 адамға дейiн артатынын болжайды.
Қаланың әлеуметтiк және қала құрылыстық дамуының негiзгi мақсаты қаралып отырған аумақта халықтардың тұруына әлеуметтiк-психологиялық қолайлылық және жоғары деңгейдi құру.
Мына көрсеткiштердi 2003 жылғымен салыстырғанда Бас жоспарды есептеу мерзiмiне арттыру Петропавл қаласы қала құрылысының негiзгi бағыттарының тиiмдiлiгiнiң экономикалық индикаторлары болып табылады.
жалпы өңiрлiк өнiмдi өндiру көлемiн 3 есе;
бiр адамға шаққандағы кiрiстердi 2 еседен асыру.
Тұрмыстық-азаматтық құрылыс
Жаңа тұрғын үй құрылысының көлемiн есептеген жағдайда, Бас жоспарды есептеу мерзiмiне қаланың барлық тұрғын үй қорын 5980,0 ш.м. ұлғайтқанда европалық деңгейге (26 ш.м./адам) жақындатылған жайлы тұрмыстық жағдайға қол жеткiзу үшiн жыл сайын тұрғын үйдi iске қосуды бiртiндеп өсiру тенденциясын ұстау қажеттiлiгi және қазiргi заманғы жағдай ескерiлдi.
Мемлекеттік тұрғын үй құрылысын дамыту бағдарламасын ескерiп, жобалау кезеңiнде жалпы ауданы 2371,2 мың ш.м. құрылыс салу көзделдi. Тұрғын үй саясатында бау-бақшасы бар үй-жайлық тұрпатты аз қабатты құрылыс басымды даму алады.
Құрылыс бос аумақтарда да (1297,0 мың ш.м./1093 гa), ескi үйлердi бұзу (928,8 мың ш.м./285 га) және қазiргi бар құрылыстарды тығыздау (145,4 мың ш.м./39 гa) есебiнен қайта жаңартылатын аумақтарда да жүзеге асырылады.
Қазiргi бар аз қабатты қадiрсiз тұрғын үй қорын кемiту 212 мың ш.м. мөлшерiнде көзделуде немесе қазiргi бар үйлерден 5,5%-ғa және жаңа тұрғын үй қорының көлемiнен 8,9%.
Петропавл қаласын қайта жаңартудың және дамытудың басым бағдарламасы тұрғын аудандарда халықтың барлық әлеуметтiк топтары үшiн әртүрлі тұрпаттағы тұрғын үйлер құрылысын салудың кешендiлiгi болып табылады, ол құрылысқа шығынды азайтуға ықпал ететiн болады және жаңа келбеттi қала құруды қамтамасыз етедi.
Жаңа тұрғын үй құрылысының ең iрi алаңшалары - "Орталық", "Жас Өркен", "Ой қала", "Орман", "Шығыс", "Юбилейный", "Солнечный" және "Пестрое" көлi ауданы.
Тұрғын элиталы құрылыс салу "Орман" тұрғын үй кеңiстiгiндегi орман отырғызудан бос учаскелерде, "Ой қалада" қайта жаңартылған аумақтарда, "Пестрое" көлi ауданы мен жалпы қалалық орталықта қаланың ең маңызды қала құрылысы тораптарының жақсартылған сәулеттiк келбетiн қалыптастыру мақсатында құрылатын болады.
Бас жоспармен мекемелердiң қалалық және облыстық маңызы бар нысаналарды әлеуметтiк-экономикалық қызмет көрсету минимумымен қамтамасыз етуiнiң нормативтiк көрсеткiштерiне қол жеткiзу бағытындағы жаңа әлеуметтiк-экономикалық және қала құрылыстық жағдайларды ескерiп, әлеуметтiк саланы дамыту көзделген.
Қаланың әлеуметтiк салалары дамуының негiзгi басымдықтары оның Солтүстiк Қазақстан облысының облыстық орталығы және туризм, демалыс және өңiрдiң спорттық рекреациясы орталығы мәртебесiне сәйкес келетiн келешектегi дамуы болып табылады.
Жоспарланған аудандарды қызмет көрсететiн нысандардың, парк және спорт аймақтарының толық кешенiмен, сондай-ақ, бар парктердi, скверлер мен сауда аймақтарын қайта жаңартып және абаттандырып, қоғамдық орталықтарды дамыту жоспарланды.
Экономикалық қызмет
Петропавл қалалық әкiмшiлiгiнiң экономикалық қызметiнiң негiзiн қайта өңдеу өнеркәсiптерi, электр қуатын, газ бен суды өндiру және бөлу құрайды. Олардың үлесiне өнеркәсiп өнiмдерi көлемi және экономикамен айналысатын халықтың маңызды бөлiгi жатады.
Экономикалық дамудың гипотезасы дәстүрлi өңдеу өнеркәсiбi салаларының дамуы тарихи қалыптасқан ресурстық әлеует (машина, көлiк құралдары мен жабдықтары, азық-түлiк өнiмдерi мен электр қуаты, газ бен су), сондай-ақ экономикалық қызметтiң жаңа саласын-радиоэлектрондық өнеркәсiптi құру және дамыту негiзiнде әзiрленген.
Қаланың өнеркәсiптiк кешенi дамуының басты мақсаты iшкi және сыртқы нарық қажеттiлiктерiн қанағаттандыру үшiн бәсекелестiкке қабiлеттi өнiмдер өндiрудiң тұрақты өсуiн қамтамасыз ету болып табылады.
Экономиканың мемлекеттiк және жеке секторларды одан әрi тиiмдi үйлестiру және өзара әрекеттестiгi, шағын және орта кәсiпкерлiктiң дамуы жоспарланды.
Материалдық өндiрiс аясының салаларын жаңарту және реструктуризациялау экологиялық таза және жоғары технологиялық пайдаға ұсынылды.
Бас жоспар өндiрiстiк аумақтарды қайта ұйымдастыруды ұсынады, оның мақсаты олардың экологиялық қауiпсiздiгiн арттыру және қаланың дамуы мүддесiнде олардың қала құрылыстық әлеуетiн тиiмдiрек пайдалану.
Алдағы уақытта Петропавл қаласы ауыл шаруашылық, машина жасау өнiмдерiнiң, жеңiл және тамақ өнеркәсiптерi тауарларының халықаралық көрмелерiн өткiзу үшiн шағын бизнес орталықтары-бизнес инкубатордың, технологиялық парктердiң қалыптасқан желiлерiмен, жоғары дамыған қонақ үйi, мейрамханалары және көрме кешендерi бар халықаралық сауда орталығы ретiнде қаралады. Қазiргi уақытта қала экономикасында шекаралық сауда үлкен орын алатындықтан, Қазақстан BTO-ғa енгеннен кейiн қаланың маңыздылығы артуы мүмкiн.
Петропавл қаласы дамуының мақсаты барлық әлеуметтiк мәселелердi шеше алатын сенiмдi инженерлiк-көлiктiк инфрақұрылымы бар тұрақты және бәсекелестiкке қабiлеттi экономиканы қалыптастыру болып табылады.
Қаланың рекреациялық инфрақұрылымы
Қаланың рекреациялық инфрақұрылымының дамуы тарихи-мәдени мұра әлеуетiн пайдаланатын және осы аймақтағы тарихи мұра және табиғи әлеуеттi сақтау, жаңғырту және қаржылық мәселелерiн түбегейлi шешуге қабiлеттi әдемi теңдессiз бар жаңа тиiмдi экономика секторы ретiнде туризм, спорт және белсендi демалыс индустриясын қалыптастыруға бағытталған.
Қонақ үй және мейрамхана бизнесi, көлiктiк-коммуникациялық жүйелер, аграрлық азық-түлiк кешенi, құрылыс, халық қолөнерiнiң дамуы және т.б. жалғас салалардың дамуымен шетелдiк және iшкi тарихи-мәдени танымдық туризм бағыттардың басымды түрлерiнiң бiрi болып табылады.
Бас жоспар орталығы Петропавл қаласында орналасатын туризмнiң кешендi инфрақұрылымын құруда мыналарды көздейдi:
бар демалыс аймағын қайта жаңарту және жаңа туристiк базалар құру;
кәсiби экскурсиялық қызмет орталығын қалыптастыру;
ақпараттық-анықтама қызметi, туристiк бюро және көлiктiк агенттiктер орталығын құру;
ойын-сауық, көрме, жәрмеңке индустриясын, сауда-тұрмыстық мақсаттағы нысандар, спорттық-сауықтыру кешендерi мен медициналық пунктердi дамыту;
әуежайында және темiржол вокзалында көлiктiк туристiк қызмет көрсету жүйесiн ұйымдастыру, арнайы көлiкке қызмет көрсету паркi мен кәсiпорындарын және автомобиль прокатын дамыту, туристiк аймақтарда автотұрақтар көлемiн арттыру.

Варианты прогноза перспективной численности населения рассчитаны с учетом гипотез поэтапного повышения рождаемости (с 12,4 до 22 на 1000 жителей), сокращения смертности (с 16,6 до 10,6 на 1000 жителей), увеличения продолжительности жизни населения и миграционного прироста. Положительное сальдо миграции достигнуто в 2003 году и предполагается таковым до прогнозируемого периода.
Существующая численность населения (на 01.01.2004 г) по городской администрации - 193,3 тыс. человек, по городу Петропавловск - 192,4 тыс. человек. Прогнозируемая численность населения Петропавловска определяется устойчивыми и инерционными демографическими тенденциями. Перспективная численность населения города Петропавловск на расчетный срок определена в 230 тыс. человек с учетом численности сельского населения, входящего в состав городской администрации в количестве 1,2 тыс. человек.
Расчетные показатели структуры занятости населения предполагают повышение численности занятых в отраслях экономики города с 85 тыс. человек в 2003 году до 109 тыс. человек к расчетному сроку Генерального плана.
Основная цель социального и градостроительного развития города - это создание социально-психологического комфорта и высокого уровня проживания населения на рассматриваемой территории.
Экономическими индикаторами эффективности основных направлений градостроительного развития города Петропавловск является увеличение к расчетному сроку Генерального плана по сравнению с 2003 годом следующих показателей:
объемов производства валового регионального продукта в 3 раза;
доходов на душу населения более чем в 2 раза.
Жилищно-гражданское строительство
При расчете объемов нового жилищного строительства учитывалась современная ситуация и необходимость выдержать тенденцию постепенного наращивания ежегодного ввода жилья для достижения к расчетному сроку Генерального плана благоприятных жилищных условий, приближающихся к европейскому уровню (26 кв.м/чел.) при увеличении всего жилищного фонда города до 5980,0 тыс. кв.м.
За проектный период с учетом Государственной программы развития жилищного строительства предусматривается построить 2371,2 тыс. кв.м общей площади. В жилищной политике приоритетное развитие получит малоэтажная застройка усадебного типа.
Строительство будет осуществляться как на свободных территориях (1297,0 тыс. кв. м/1093 га), так и на реконструируемых территориях за счет сноса ветхого жилья (928,8 тыс. кв.м/285 га) и уплотнения существующей застройки (145,4 тыс. кв.м/39 га).
Убыль существующего малоэтажного малоценного жилищного фонда предусматривается в размере 212 тыс. кв.м или 5,5 % от существующего и 8,9 % от объемов нового жилищного фонда.
Приоритетной программой реконструкции и развития города Петропавловск является комплексность застройки жилых районов разнообразными типами жилых домов для всех социальных слоев населения, что будет способствовать снижению затрат на строительство и обеспечивать формирование современного облика города.
Наиболее крупные площадки нового жилищного строительства - "Орталык", "Жас Оркен", "Подгорный", "Орман", "Шыгыс", "Юбилейный", "Солнечный" и район озера "Пестрое".
Жилая элитная застройка будет формироваться в жилых массивах "Орман" на свободных от лесных насаждений участках, "Подгорный" на реконструируемых территориях, район озера "Пестрое" и общегородском центре с целью формирования улучшенного архитектурного облика наиболее важных градостроительных узлов города.
Генеральным планом предусматривается развитие социальной сферы с учетом новых социально-экономических и градостроительных условий в направлении достижения нормативных показателей обеспеченности учреждениями социально-гарантированного минимума обслуживания объектов городского и областного значения.
Основными приоритетами развития социальной сферы города являются ее перспективное развитие, соответствующее статусу областного центра Северо-Казахстанской области и центра индустрии туризма, отдыха и спортивной рекреации региона.
Планируется развитие общественных центров планировочных районов с полным комплексом обслуживающих объектов, парковыми и спортивными зонами, а также реконструкция и благоустройство существующих парков, скверов и торговых зон.
Экономическая деятельность
Основу экономической деятельности Петропавловской городской администрации составляют обрабатывающая промышленность, производство и распределение электроэнергии, газа и воды. На их долю приходится значительная часть объема промышленной продукции и занятого населения в экономике.
Гипотеза экономического развития разработана на основе ресурсного потенциала, исторически сложившегося развития традиционных отраслей обрабатывающей промышленности (производство машин, транспортных средств и оборудования, пищевых продуктов и электроэнергии, газа и воды), а также создания и развития новой отрасли экономической деятельности - радиоэлектронной промышленности.
Главной целью развития промышленного комплекса города является обеспечение стабильности роста производства конкурентоспособной продукции для удовлетворения потребностей внутреннего и внешнего рынков.
Планируются дальнейшее эффективное сочетание и взаимодействие государственного и частного секторов экономики, развитие малого и среднего предпринимательства.
Осуществление модернизации и реструктуризации отраслей сферы материального производства предлагается в пользу экологически чистых и высокотехнологичных.
Генеральным планом предлагается реорганизация производственных территорий, которая имеет цель повысить их экологическую безопасность и более эффективно использовать их градостроительный потенциал в интересах развития города.
В перспективе город Петропавловск рассматривается как - центр международной торговли, с формированной сетью центров малого бизнеса, бизнес - инкубатора, технологических парков, с высоко развитым гостиничным, ресторанным и выставочным комплексами, для проведения международных выставок сельскохозяйственной, машиностроительной продукции, товаров легкой и пищевой промышленностей. Значимость города может повыситься после вступления Казахстана в ВТО, так как уже в настоящее время в экономике города большое место занимает приграничная торговля.
Целью развития города Петропавловск является формирование устойчивой и конкурентоспособной экономики с надежной инженерно-транспортной инфраструктурой, от которых зависит решение всех социальных проблем.
Рекреационная инфраструктура города
Развитие рекреационной инфраструктуры города направлено на формирование индустрии туризма, спорта и активного отдыха как нового эффективного сектора экономики, использующего потенциал историко-культурного наследия и наличие живописных уникальных ландшафтов в данном регионе, способного радикально решить финансовые проблемы сохранения, реставрации и воссоздания исторического наследия и природного потенциала.
Одним из приоритетных видов является историко-культурный познавательный туризм, как зарубежный, так и внутренний, с развитием сопутствующих отраслей: гостиничного и ресторанного бизнеса, транспортно-коммуникационных систем, агропродовольственного комплекса, строительства, развитие народного промысла и т.д.
Генеральным планом создание комплексной инфраструктуры туризма с центром в городе Петропавловске предполагает:
реконструкцию существующих зон отдыха и создание новых туристских баз;
формирование центра профессиональной экскурсионной службы;
создание центра информационно-справочной службы, туристических бюро и транспортных агентств;
развитие индустрии развлечений, выставок, ярмарок, сети объектов торгово-бытового назначения, спортивно-оздоровительных комплексов и медицинских пунктов;
организацию системы транспортного туристического обслуживания в аэропорту и железнодорожном вокзале, развитие парка и предприятий обслуживания специального транспорта и проката автомобилей, увеличение емкости автостоянок в туристических зонах.

3. Петропавл қаласының қала құрылыстық дамуының мақсаттары
Петропавлдың қала құрылыстық дамуының басты мақсаты - ол жайлы және эстетикалық тартымды өмiр сүру ортасын құруды қамтамасыз ететiн қаланың экологиялық тұрақты және үйлесiмдi дамуы; өмiр сапасын жақсарту.
Осы мақсатқа жету мыналарды сипаттайды:
қала құрылыстық шешiмдердiң сабақтастығы;
қала келбетiнiң сәулеттiк-кеңiстiк бiрлiгi және эстетикалық мәнерлiлiгi;
тұрғын үй мәселелерiн шешу кешендiлiгi, тұрғын аумақтарын қайта жаңарту және дамыту, қолайлы тұрғын үй ортасын қалыптастыру;
тұрғын үйлiк, өнеркәсiптiк, қоғамдық-iскерлiк, табиғи-рекреациялық және басқа да қалалық аумақтардың теңестiрiлiп дамуы;
қоғамдық орталықтар жүйесiнiң дамығандығы және қол жетiмдi болуы;
өндiрiстiк аумақтарды пайдаланудың тиiмдiлiгi;
өмiр сүру ортасының экологиялық қауiпсiздiгi және табиғи кешеннiң тұрақтылығы;
көлiктiк және инженерлiк инфрақұрылымның сенiмдiлiгi, қауiпсiздiгi және тұрақтылығы.
Аталған мақсаттарға қол жеткiзу Петропавл қаласының аумағын қайта ұйымдастыру және абаттандыру, қазiргi бар құрылыстарды қаланың тарихи орталығын сақтап қайта жаңарту, өмiр сүру ортасының сапалық сипаттарын арттыру жолымен жүзеге асырылуы тиiс.
Қоршаған ортаға әсер етуiн бағалау
Петропавл қаласының қала құрылыстық дамуының экологиялық талаптарына мыналар жатады:
Оның тұрақты экологиялық қолайсыз аймақтарындағы өмiр сүру ортасын түбегейлi сауықтыру, ең алдымен қаланың оңтүстiк-шығыс, шығыс және оңтүстiк аудандарында;
табиғи кешеннiң қазiргi бар аумақтарын жағымсыз антропогендiк әсерлерден қорғау, жүргiзiлген шаруашылық қызметi салдарынан жоғалтқан Есiл өзенiнiң аңғарын сауықтыру және жаңғырту, сондай-ақ, резервтiк аумақтарда жасыл алқаптар қалыптастыру жөнiндегi шараларды iске асыру;
өмiр cүpу ортасының жайлылығын, оның iшiнде аумақтарды жасылдандыру және қаланың тұрғын үйлiк және қоғамдық аймақтарындағы микроклиматтық жағдайларды жақсарту жолымен арттыру.
Петропавл қаласының қала құрылыстық дамуына қойылатын экологиялық талаптардың қажеттi орындау шарттары болып табылады:
қала аумағын нақты функционалдық аймақтарға бөлу;
қаланың ықшамды функционалдық-жоспарлау құрылымы;
Есiл өзенiнiң аңғарында рекреациялық жүйе қалыптастыру;
Есiл өзенiнiң жағалық алқабын инженерлiк қорғау жөнiндегi iс-шаралар;
Су қорғау аймағын (500 м) және жағалауға жақын алқапты (100 м) сәйкес Есiл өзенi (300 м) және Пестрое көлiнде (50 м) ұйымдастыру және абаттандыру, оны қаланың пайдалануына қатаң регламент белгiлеу;
өнеркәсiптiк және селитебтiк аумақтар арасында санитарлық-қорғау аймақтарын ұйымдастыру;
табиғи кешеннiң қазiргi бар аумақтарын қолайсыз антропогендiк әсерлерден қорғау және жасылдандырудың үздiксiз жүйесiн қалыптастыру және құру және қаланың тұрғын үйлiк және қоғамдық аймақтарында микроклиматтық жағдайларды жақсарту жөнiндегi шараларды iске асыру;
жол қозғалысын ұйымдастыруды жетiлдiру және магистральдардың өткiзу қабiлетiн арттыру, магистральдардың бойында шудан қорғайтын үйлер мен экрандар салу, тұрақты сұрыпты жасыл алқаптар құру арқылы шулы қолайсыз аймақтарды жою;
бұзылған аумақтарды қалпына келтiру (күл, қоқыс-қалдықтар төгетiн жерлердi және т.б.);
экологиялық таза аз қалдықты және қалдықсыз технологиялар енгiзу, ұйымдастырылмаған қалдықтар көздерiнiң санын азайту, өнеркәсiптiк қалдықтар көздерiн, ағынсыз өндiрiс циклдарын шаңұстағыш қондырғылармен қосымша жабдықтау, өнеркәсiп нысандарының су тазартқыш жабдықпен жабдықталуын 100% дейiн жеткiзу;
ауыз су тазалығы стандарттарының сақталуын және өндiрiстiк және коммуналдық ағынды су мен жер үстi суағардың тазалануын қамтамасыз ету;
көлiк қозғалысының үдемдiлiгiн ұлғайту және жүктiң толассыздығын бөлудi қадағалау;
жүк көлiгiнiң ерекше қозғалысымен және аралас қозғалысқа арналған айналма жолдар салу;
сумен жабдықтау және су бұрудың орталықтандырылған жүйелерiн қайта жаңарту және кеңейту;
электрондық деректер жиынтығын және оларды басқару технологиясын құрып, экологиялық-геохимиялық мониторингтiң (атмосфераның, Есiл өзенi мен көлдердiң, жер асты суының, өсiмдiк әлемiнiң, геологиялық ортаның және т.б.) бiрыңғай мемлекеттiк жүйесiн ұйымдастыру;
қоныстық және өнеркәсiптiк аймақтардағы әуе бассейнiнiң жағдайын қадағалау үшiн екi жаңа стационарлық бекеттер құру;
экономикалық жағдай жасау жүйесiн енгiзу (санкцияларды қоса), табиғатты тиiмдi пайдалануға бағытталған.
Тарихи-мәдени мұраларды сақтау және қалпына келтiру
Петропавл қаласындағы сақталған тарихи ескерткiштер халықтың мемориалдық және көркем мәдениетi болып табылады, жас буындарды эстетикалық және идеологиялық тәрбиелеудiң көзi және құралы ретiнде қызмет атқарады.
Басқа тарихи және мәдени ескерткiштермен салыстырғанда, сәулет ескерткiштерiнiң ерекшелiгi (ойқалада орналасқан шiркеу, Есiл өзенiнiң биiк жағасындағы бекiнiс) қаланың кеңiстiк композициясындағы, көшелер мен алаңдарды қалыптастыруда олардың белсендi көрнекi рөлi болып табылады.
Осы тарихи-сәулеттiк ескерткiштердi сақтау мақсатында арнайы зерттеу және жобалау жұмыстарын жүргiзу қажет.
Бас жоспармен қала құрылысына жол ашқан бұрынғы бекiнiстi қалпына келтiру көзделген. Ол жерде "Петропавл бекiнiсi" тарихи мұражайы салынбақшы. Сондай-ақ, қала аумағында туризмге қызмет көрсететiн нысандар, түрлi көру алаңшалары мен автотұрақтарды орналастыру жобаланып отыр.
Аумақты сәулеттiк-жоспарлық ұйымдастыру
Петропавл қаласы белгiленген мерзiмге дейiн Қала құрылыстық даму тұжырымдамасына сәйкес солтүстiк бағытта Есiл өзенiнiң оң жағалауына қарай аумақты дамитын болады.
Қаланы өндiрiстiк және қоныстық аумақтарға нақты бөлу көзделедi. Қаланың негiзгi функционалдық аймақтары болып табылады:
тұрғын үй кеңiстiктерi, қызмет ету учаскелерi мен кәсiпорындары, ортақ пайдаланымдағы екпе ағаштар, көшелер, өткелдер, алаңдар мен автотұрақтар орналасатын қоныстық аймақ;
солтүстiк-шығыс және оңтүстiк-батыс жағындағы өндiрiстiк аймақта өнеркәсiп кәсiпорындары, базалар және қоймалар, коммуналдық қызмет ету нысандары орналасқан;
сыртқы көлiк, автокөлiк кәсiпорындары мен базалар аумақтары;
санитарлық-қорғау, су қорғау, желден қорғау орманды дала аймақтары және орман-бақтар және Есiл өзенiнiң көгалдандырылған жайылмасы.
Қабылданған сәулет-жоспарлау шешiмi есептi мерзiмнiң соңына 5 жоспарланған аудан ұйымдастыруды көздейдi. Оның әрқайсысында аудан тұрғындарын мәдени-тұрмыстық мақсаттағы нысандармен қамтамасыз ететiн қоғамдық орталықтар ұйымдастырылады.

3. Цели градостроительного развития города Петропавловска
Главная цель градостроительного развития Петропавловска - это экологически устойчивое и гармоничное развитие города, обеспечивающее создание комфортной и эстетически привлекательной среды обитания; улучшение качества жизни.
Достижение этой цели характеризуют:
преемственность градостроительных решений;
архитектурно-пространственное единство и эстетическая выразительность облика города;
комплексность решений жилищной проблемы, реконструкция и развитие жилых территорий, формирование благоприятной жилой среды;
сбалансированное развитие жилых, промышленных, общественно-деловых, природно-рекреационных и прочих городских территорий;
развитость и доступность системы общественных центров;
эффективность использования производственных территорий;
экологическая безопасность среды жизнедеятельности и устойчивость природного комплекса;
надежность, безопасность и стабильность транспортной и инженерной инфраструктур.
Достижение указанных целей должно осуществляться путем реорганизации и благоустройства территории города Петропавловск, реконструкции существующей застройки с сохранением исторического ядра города, повышения качественных характеристик среды жизнедеятельности.
Оценка воздействия на окружающую среду
К экологическим требованиям градостроительного развития города Петропавловск относятся:
радикальное оздоровление среды жизнедеятельности в зонах ее устойчивого экологического дискомфорта, прежде всего, в юго-восточном, восточном и южном районах города;
защита существующих территорий природного комплекса от неблагоприятных антропогенных воздействий, реализация мер по реабилитации и воссозданию утраченных хозяйственной деятельности долины реки Ишим, а также по формированию зеленых массивов на резервных территориях;
повышение комфортности среды жизнедеятельности, в том числе путем озеленения территории и улучшения микроклиматических условий в жилых и общественных зонах города.
Необходимыми условиями выполнения экологических требований к градостроительному развитию города Петропавловск являются:
четкое функциональное зонирование территории города;
компактная функционально-планировочная структура города;
формирование рекреационной системы в долине р. Ишим;
мероприятия по инженерной защите береговой полосы р. Ишим;
организация и благоустройство водоохранной зоны (500 м) и прибрежной полосы (100 м) р. Ишим и оз. Пестрое соответственно (300 м) и (50 м), установление жесткого регламента ее использования городом;
организация санитарно-защитных зон между промышленными и селитебными территориями;
защита существующих территорий природного комплекса от неблагоприятных антропогенных воздействий и реализация мер по формированию и созданию непрерывной системы озеленения и улучшения микроклиматических условий в жилых и общественных зонах города;
ликвидация зон шумового дискомфорта посредством совершенствования организации дорожного движения и повышения пропускной способности магистралей, строительства шумозащитных домов и экранов вдоль магистралей, создания зеленых полос с устойчивым породным составом;
рекультивация нарушенных территорий (золоотвалов, свалок и др.);
внедрение экологически чистых малоотходных и безотходных технологий, сокращение количества неорганизованных источников выбросов, дополнительное оснащение пылеулавливающими установками промышленных источников выбросов, бессточных циклов производств, доведение оснащенности объектов промышленности водоочистным оборудованием до 100 %;
обеспечение соблюдения стандартов качества питьевой воды и очистки производственных и коммунальных сточных вод и поверхностного стока;
обеспечение контроля увеличения интенсивности транспортного движения и распределение грузопотоков;
строительство обводных магистралей с преимущественным движением грузового транспорта и смешанным движением;
реконструкция и расширение централизованных систем водоснабжения и водоотведения;
организация единой государственной системы эколого-геохимического мониторинга (атмосферы, р. Ишим и озер, подземных вод, растительности, геологической среды и др.) с созданием электронного банка данных и технологий по их управлению;
создание двух новых стационарных постов наблюдения в селитебной и промышленных зонах за состоянием воздушного бассейна;
введение системы экономического стимулирования (включая санкции), ориентированные на рациональное природопользование.
Сохранение и регенерация историко-культурного наследия
Сохранившиеся в городе Петропавловск памятники истории представляют собой мемориальную и художественную культуру народа, служат источником и средством эстетического и идеологического воспитания молодого поколения.
Отличительной особенностью памятников архитектуры (церковь в районе предгорья, крепость на высоком берегу р. Ишим), по сравнению с другими памятниками истории и культуры, является их активная видовая роль в пространственной композиции города, формировании улиц и площадей.
С целью охраны этих историко-архитектурных памятников необходимо выполнить специальные исследовательские и проектные работы.
Генеральным планом предусматривается восстановление бывшей крепости, положившей начало строительству города. На этом месте предлагается создать исторический музей "Петропавловская крепость". Предполагается также размещение на территории города объектов обслуживания туризма, размещение видовых площадок и автостоянок.
Архитектурно-планировочная организация территории
Город Петропавловск на период до расчетного срока будет территориально развиваться в соответствии с Концепцией градостроительного развития, в северном направлении в правобережной части города вдоль реки Ишим.
Предусматривается четкое деление города на производственные и селитебные территории. Основными функциональными зонами города являются:
селитебная зона, в которой размещаются жилые массивы, участки и предприятия обслуживания, зеленые насаждения общего пользования, улицы, проезды, площади и стоянки;
производственная зона (северо-восточная и юго-западная промзоны), в которой размещаются промышленные предприятия, базы и склады, объекты коммунального обслуживания;
территории внешнего транспорта и автотранспортных предприятий и баз;
санитарно-защитные, водоохранные, ветрозащитные, лесопосадочные зоны, лесопарки и озелененная пойма реки Ишим;
Принятое архитектурно-планировочное решение предусматривает к концу расчетного срока организацию 5 планировочных районов, в каждом из которых организуется общественный центр, призванный обеспечить жителей района необходимыми объектами культурно-бытового назначения.

1. Орталық жоспарланған аудан: шығыста Жамбыл көшесi, Университет көшесi темiржол вокзалына дейiн батыста Есiл өзенi, солтүстiкте Гашек көшесi шекараларында.
Осы жоспарланған ауданның басым бөлiгi қайта жаңартуға жатады.
Қаланың бас көшелерiнiң бiрi - Жамбыл көшесiнiң бойындағы тозған бiр қабатты құрылысты, сондай-ақ құнсыз тұрғын үй қорын көп қабатты, мәдени-тұрмыстық, ойын-сауық мақсатындағы нысандармен ауыстыру ұсынылады. Құрылыстың бiрiншi кезеңiнде осы жоспарланған ауданда "Жас Өркен" тұрғын үй кеңiстiгi пайда болуы тиiс.
Жоба М.Жұмабаев көшесiн Юбилейный көшесiне дейiн ұзартуды көздейдi. Магистраль жанындағы аумақтар көп қабатты үйлер, мәдени-тұрмыстық, әлеуметтiк мақсаттағы нысандар салынатын болады.
Қаланың ойқала бөлiгi қайта жаңартылуға жатады. Қаланың солтүстiк-батыс жағындағы Папанин көшесiнiң бойында "Подгорный" тұрғын үй кеңiстiгi орналасқан. Бұл кеңiстiкте шағын қабатты блокталған үй салу көзделдi.
2. Оңтүстiк жоспарланған аудан қаланың оңтүстiк жағынан темiржол магистралiмен бөлiнген. Аудан негiзiнен жеке құрылыстан тұрады.
Осы жоспарланған аудан екi тұрғын үй кеңiстiгiнен тұрады:
"Жұмысшы кентi" және "Пестрое" көлi алқабы. "Жұмыс кентi" тұрғын үй кеңiстiгi қазiргi уақытта салынған үйлерден оңтүстiкте орналасқан. Магистраль бойында шағын қабатты блокталған үйлер салуға болады. Қалған аумақ - үй жанындағы учаскелерi бар жеке құрылыстар.
Магистральды көшелердiң қиылысында жоспарланған ауданның қажеттi қызмет көрсету нысандары бар орталығын салу көзделуде.
Жоспарланған ауданның батыс бөлiгiнде "Пестрое көлi" тұрғын үй кеңiстiгi орналасады, онда үй жанындағы учаскелерi бар құрылыс көзделдi.
3. Солтүстiк жоспарланған аудан Гашек көшесiнен жоғары қаланың солтүстiгiнде орналасқан. Осы жоспарланған ауданда 19 және 20 шағын аудандар орналасқан. Жоба осы шағын аудандарды тығыздауды ұсынады.
Юбилейная көшесiнiң бойындағы магистраль жанындағы бос аумақтарда көп қабатты үйлер салынады. Осы ауданда "Балалар" ауылынан шығысқа қарай орналасқан жеке учаскелерi бар "Шығыс" тұрғын үй кеңiстiгi де салынады.
Саяжайлар салынған ауданда және танкодром аумағына бөлiнген жерде жобамен "Орман" тұрғын үй кеңiстiгiн орналастыру ұсынылады. Осы орманда орналастырылған тұрғын үйлер кеңiстiктерi оны қаланың элиталық ауданына айналдыруы тиiс.
Бос аумақтарда құрылыс салған кезде бар орман-бақтарды, парктер мен саябақтарды, ортақ пайдаланудағы екпе ағаштарды барынша сақтау қажет.
"Солнечный" тұрғын үй кеңiстiгi де одан әрi дамитын болады. Осы тұрғын үй кеңiстiгiндегi негiзгi құрылыс учаскелерi бар жердегi үйлер. Юбилейная көшесi бойында блокталған құрылыс, сондай-ақ қызмет көрсету, мәдени, тамақтану нысандарын, дүкен салу ұсынылады.

1. Центральный планировочный район в границах: ул. Жамбыла, ул. Университетская - на востоке, до железнодорожного вокзала, на западе - река Ишим, на севере - ул. Гашека.
Значительная часть данного планировочного района подлежит реконструкции.
Ветхую одноэтажную застройку, а также малоценный жилой фонд вдоль ул. Жамбыла - одной из главных магистралей города - предлагается заменить многоэтажными домами, объектами культурно-бытового, развлекательного назначения. В период первой очереди строительства в этом планировочном районе должен возникнуть жилой массив "Жас Оркен".
Проектом предусматривается также пробивка ул. Жумабаева до пересечения с ул. Юбилейной. Примагистральные территории будут застроены многоэтажными домами, объектами культурно-бытового, социального назначений.
Реконструкции должна подвергнуться также подгорная часть города. Жилой массив "Подгорный" находится вдоль ул. Папанина в северо-западной части города. Массив предполагается застроить малоэтажными блокированными домами.
2. Южный планировочный район отделен железнодорожной магистралью и южной части города. Район, в основном, индивидуальной застройки.
Данный планировочный район включает в себя два жилых массива: "Рабочий поселок" и массив "оз. Пестрое". Жилой массив "Рабочий поселок" расположен южнее существующей застройки. Вдоль магистральной улицы предусматривается малоэтажная блокированная застройка. Остальная территория - индивидуальная застройка с приусадебными участками.
На пересечении магистральных улиц предусматривается центр планировочного района с необходимым набором объектов обслуживания.
В западной части планировочного района располагается жилой массив "оз. Пестрое", где предусматривается также индивидуальная усадебная застройка.
3. Северный планировочный район расположен в северной части города, выше ул. Гашека. В данном планировочном районе расположены 19 и 20 микрорайоны. Проектом предлагается уплотнение данных микрорайонов.
Застроятся многоэтажными домами примагистральные свободные территории вдоль ул. Юбилейной. В этом же районе должен появиться жилой массив усадебной застройки "Шыгыс", расположенный восточнее "Детской деревни".
В районе существующих дач и на месте отведенной под танкодром территории проектом предлагается размещение жилого массива "Орман". Размещение этого жилого массива в лесу должно превратить его в элитный район города.
При застройке свободных территорий необходимо максимально сохранять существующую лесопарковую зону, парки и скверы, зеленые насаждения общего пользования.
Дальнейшее развитие получит жилой массив "Солнечный". Основная застройка данного жилого массива - индивидуальная с приусадебными участками. Вдоль улицы Юбилейной предлагается блокированная застройка, а также объекты обслуживания, культуры, питания, магазины.

4. Жоспарланған сол жағалауындағы аудан Есiл өзенiнiң сол жағасындағы бар "Былғары зауыты" және "Заречный" тұрғын үй кеңiстiгi кiредi. Осы жоспарланған ауданда тұрғын үй құрылысы қарастырылмаған, өйткенi барлық аудан су басу аймағында орналасқан. Сондықтан жобада жағалауларды нығайту жұмыстары және аймақты инженерлiк дайындау бойынша iс-шаралар өткiзу, мәдени-тұрмыстық мақсаттағы нысандар салу ұсынылады.
5. Жоспарланған өнеркәсiп ауданы жоспарланған Орталық ауданға шығыс жағынан қосылады, оған "Копай", "Бензострой" тұрғын үй кеңiстiктерi мен өнеркәсiп аймағы кiредi.
"Копай" тұрғын үйлер кеңiстiгi ауданында есептi мерзiмге қалалық магистраль болуға тиiстi Крепостная көшесiнiң бойында көп қабатты құрылыс ұсынылады.
Жобада "Бензострой" тұрғын үй кеңiстiгiнде көп қабатты құрылыс салу ұсынылады, онда қазiргi кезде жер кесiп берiлдi.
Есептi мерзiмге дейiн Бас жоспармен 1417,0 га қоныстық аймақты игеру көзделедi.
Қоғамдық аумақтарды дамытудың негiзгi бағыттары
Маңызды құрылымды қалыптастыратын элемент - Петропавл қаласының қоғамдық орталығы, өзара бiрыңғай жүйеде байланысқан басты жалпы қалалық қала құрылыстық тораптардан, алаңдар мен жоспарланған аудандар орталықтарынан тұрады.
Бас жоспарда жалпы қалалық және басқа да қоғамдық орталықтар кеңiстiгi жүйесiн қалыптастыру, өзен жағалауы алқабында және орман-бақ аймағында халық жаппай дем алатын дене шынықтыру-сауықтыру және мәдени-ойын-сауық мекемелерiн орналастыру жөнiнде принциптi шешiмдер берiлген.
Қазiргi бар, жаяу жүргiншiлер жүретiн Конституция көшесiнiң бойында қалыптасқан жалпықалалық орталық одан әрi дамиды.
Конституция көшесi мен Жамбыл көшесiнiң қиылысында мәдени-демалыс орталығымен "Достық" алаңы салынады.
Қалада халықаралық бизнес, сауда және iскерлiк қарым-қатынас орталығы ретiндегi өңiрлiк функцияларды кеңейтудi қосатын коммерциялық-iскерлiк сала одан әрi дамиды. Осыған байланысты, қаланың әртүрлi аудандарында негізгі көлемдік-кеңiстiк тораптардың қалыптасуын толықтыратын коммерциялық-iскерлiк сала мекемелерiн салу көлемiн көбейту белгiлендi.
4. Көлiк инфрақұрылымының дамуы
Бас жоспарда сыртқы көлiк жүйесiнiң дамуы (әуе, темiржол, су, автомобиль, және құбыр) және қалалық көше-жол желiсiнiң құрылыстары және жаңа құрылыс нысандарын салу және қалпына келтiру, көлiк жолдарының, көпiрлер мен қала көлiгiнiң дамуы бойынша өткiзiлетiн iс-шаралар көрсетiлген. Темiржол вокзалы мен әуежайды қайта жаңарту жоспарланды.
Жобамен қаланың сыртқы көлiк байланыстарын әрi қарай дамыту ұсынылады: қаланың осы заманғы көше-жол желiсiн қалыптастыру, Петропавлдың әртүрлi аудандары арасында сенiмдi көлiк байланысын құру, инфрақұрылыммен сай келетiн магистраль желiсiн жарақтандыру.
Есептi мерзiмге қаланың көше-жол желiсiн дамыту және жетiлдiру жөнiндегi ұсыныстар Бас жоспардың сәулеттiк-қала құрылыстық шешiмiмен және қаланың қалыптасқан жоспарлы құрылымы өзара байланыстырылған.

4. Левобережный планировочный район, включающий существующие жилые массивы "Кожзавод" и "Заречный" находящиеся на левом берегу реки Ишим. В данном планировочном районе не предусматривается жилищное строительство, так как весь район находится в зоне затопления. Поэтому проектом предлагается проведение берегоукрепительных работ и мероприятий по инженерной подготовке территории, строительство объектов культурно-бытового назначения.
5. Промышленный планировочный район примыкает к Центральному планировочному району с восточной стороны, включает в себя жилые массивы "Копай", "Бензострой", промышленную зону.
В районе жилого массива "Копай" проектом предлагается многоэтажное строительство вдоль ул. Крепостная, которая к расчетному сроку должна стать городской магистралью.
Многоэтажная застройка предлагается проектом также в жилом массиве "Бензострой", где в настоящее время сделан отвод.
В пределах расчетного срока Генеральным планом предусматривается освоить 1417,0 га селитебных территорий.
Основные направления развития общественных территорий
Важнейший структурообразующий элемент - общественный центр г. Петропавловска, состоит из главных общегородских градостроительных узлов, площадей и центров планировочных районов, связанных между собой в единую систему.
В Генеральном плане даны принципиальные решения по формированию пространственной системы общегородского и других общественных центров, размещению физкультурно-оздоровительных и культурно-развлекательных учреждений массового отдыха населения в прибрежной полосе и лесопарковых зонах.
Существующий общегородской центр, сформировавшийся вдоль пешеходной улицы Конституции, получит дальнейшее развитие. В районе пересечения ул. Конституции с ул. Жумабаева появится площадь "Достык" с культурно-досуговым центром.
В городе получит дальнейшее развитие коммерческо-деловая сфера, которая включает расширение региональных функций как центра международного бизнеса, торговли и делового общения. В связи с этим, намечается увеличение объемов строительства учреждений коммерческо-деловой сферы, которые дополнят формирование основных объемно-пространственных узлов в различных районах города.
4. Развитие транспортной инфраструктуры
В Генеральном плане отражено развитие системы внешнего транспорта (воздушный, железнодорожный, речной, автомобильный и трубопроводный) и мероприятия по реконструкции и новому строительству объектов и сооружений городской улично-дорожной сети, строительству транспортных развязок, мостовых переходов и развитию городского транспорта. Намечается реконструкция железнодорожного вокзала и аэропорта.
Проектом предлагается дальнейшее развитие внешних транспортных связей города. Формирование современной улично-дорожной сети города, создание надежных транспортных связей между различными районами Петропавловска, оснащение магистральной сети соответствующей инфраструктурой.
Предложения по развитию и совершенствованию улично-дорожной сети города на расчетный срок взаимоувязаны с архитектурно-градостроительным решением Генерального плана и со сложившейся планировочной структурой города.

5. Инженерлік инфрақұрылымның дамуы
Сумен жабдықтау
Бас жоспарда Петропавл қаласының қазiргi сумен жабдықтау сұлбасы сол қалпында сақталады.
Қалада суды пайдалану 1 кезекке 90,25 мың м 3 /тәулiкте, белгiленген мерзiмге 106,13 мың м 3 /тәулiкте құрайды. (қазiргi су пайдаланумен салыстырғанда 50,84 мың м 3 /тәулiкте).
Қазiргi су тартқыштың қуаттылығы қаланы қажеттi сумен қамтамасыз етедi.
Сумен үздiксiз қамтамасыз ету үшiн, бiрiншi кезекте, қаладағы апаттық учаскелердiң желiлерiн қалпына келтiру және ауыстыру көзделiп отыр.
Жобамен су құбырларының имараттарын орталықтандырылған автоматтандырылған басқару жүйесiн және суды тазарту үшiн жаңа технологияға көшу көзделдi.
Су тарату жүйесi
Бас жоспарда Петропавл қаласының қазiргi бар канализацияның сұлбасы сол қалпында сақталады.
Су тарату мөлшерi 1 кезекке 65,37 мың м 3 /тәулiгiне, белгiленген мерзiмге 82,24 мың м 3 /тәулiгiне (қазiргi су таратумен салыстырғанда 41,87 мың м 3 /тәулігіне) құрайды.
Қазiргi бар құбырларды механикалық және толық биологиялық тазарту КТҚ қуаттылығы қаладан болашақта болатын канализация қалдықтарының көлемiн қабылдауға мүмкiндiк бередi.
Жобамен қазiргi бар нысандарды одан әрі қайта жаңарту және жаңа канализация желiлерi мен құрылыстарын салу көзделедi. Аз қабатты үйлер және жаңа құрылыс басталатын аудандарда 7 КНЖ салу көзделдi.
Санитарлық тазарту
Қазiргi уақытта қатты тұрмыстық қалдықтар және өнеркәсiп кәсiпорындарының өндiрiстiк қоқыстары қаланың селитеб аумағынан оңтүстiк-шығыс жаққа қарай орналасқан ҚТҚ полигонына шығарылады. ҚТҚ полигонының ауданы 21 га.
Қала аумағынан әкелiнген қалдықтардың жиналуы мен залалсыздандырылуы жетiлдiрiлген қоқыстар үйiндiсiнде жүзеге асырылады. Ол үшін ҚР СҚ 1.04-15-2002 талаптарына сай ҚТҚ полигонын толық қайтадан жаңарту ұсынылып отыр. Полигондағы ҚТҚ жинау, тығыздау, оқшаулау жөнiндегi жұмыстар механикаландырылып жүргiзiледi.
Аумақты инженерлiк дайындау
Бас жоспармен қала аумағында топырақ суының деңгейiн төмендету, ағын суының жер бетiнен өтуiн және екпе ағаштардың суарылуын ұйымдастыру, аумақтарды Есiл өзенiнiң тасқын суынан қорғау және жағалау алқабын көркейту көзделдi.
Қала жерлерiн құрылыс жүргiзуге тиiмдi пайдалану үшiн негiзгi iс-шаралар мыналар болып табылады:
36,3 шақырымға созылатын өзi ағатын нөсер суы канализацияларының желiлерiн, 7 шақырымға созылатын арын нөсер құбырларын, 4 шақырымға созылатын дренаждық желiлердi, 5 дана нөсерлiк және дренаждық ағындарды қайта құятын насос станцияларын салу;
нөсерлiк және дренаждық суды жинау және тазалау үшiн 36,3 шақырымға созылатын қала аумағынан келетiн жер бетiндегi суды жинау және тарту үшiн тазарту құрылыстарымен бiрге нөсер суы канализацияларының жабық жүйесiнiң 10 тұндырғышын салу;

5. Развитие инженерной инфраструктуры
Водоснабжение
Генеральным планом сохраняется принципиальная существующая схема водоснабжения г. Петропавловска.
Водопотребление города составит на 1-ю очередь - 90,25 тыс. м 3 /сут, на расчетный срок - 106,13 тыс. м 3 /сут (по сравнению с существующим водопотреблением - 50,84 тыс. м 3 /сут).
Мощность существующего водозабора позволяет обеспечить потребности города в воде.
Для бесперебойного водоснабжения, в первую очередь, намечается реконструкция и замена аварийных участков сетей в городе.
Проектом намечается организация централизованной автоматизированной системы управления водопроводными сооружениями и переход на новую технологию очистки воды.
Водоотведение
Генеральным планом сохраняется существующая схема канализации г. Петропавловска.
Объемы водоотведения составят на 1-ю очередь - 65,37 тыс. м 3 /сут, на расчетный срок - 82,24 тыс. м 3 /сут (по сравнению с существующим водоотведением - 41,87 тыс. м 3 /сут).
Мощность существующих КОС механической и полной биологической очистки стоков позволяет принять перспективные объемы канализационных стоков от города.
Проектом намечается дальнейшая реконструкция существующих и строительство новых канализационных сетей и сооружений. Предусматривается строительство 7-ми КНС в районах малоэтажной застройки и районах нового градостроительного освоения.
Санитарная очистка
В настоящее время твердые бытовые отходы и производственный мусор промышленных предприятий вывозятся на полигон ТБО, расположенный юго-восточнее селитебной территории города. Полигон ТБО имеет площадь 21 га.
Складирование и обезвреживание отходов с территории города предусматривается на усовершенствованной свалке, для чего предлагается полная реконструкция полигона ТБО в соответствии с требованиями СН РК 1.04-15-2002. Все работы по складированию, уплотнению, изоляции ТБО на полигоне выполняются механизировано.
Инженерная подготовка территории
Генеральным планом на территории города предусматриваются понижение уровня грунтовых вод, организация поверхностного стока, организация полива зеленых насаждений, защита территорий от затопления паводковыми водами реки Ишим с благоустройством береговой полосы.
Основными мероприятиями для эффективного использования городских земель под застройку являются:
строительство 36,3 км самотечных сетей ливневой канализации, 7 км напорных ливневых трубопроводов, 4 км дренажных сетей, 5 шт. насосных станций перекачки ливневых и дренажных стоков;
для сбора и очистки ливневых и дренажных стоков строительство 10 отстойников системы закрытой ливневой канализации протяженностью 36,3 км с очистными сооружениями для сбора и отвода поверхностных вод с городских территорий;

жер асты су қабаттары 0-ден 2,0 м дейiн орналасқан аумақтарда көлбеу жабық дренажды және жертөлелерi бар ғимараттарда қосымша жертөле бөлмелерiнде гидрооқшалау жүйелерiн салу;
Есiл өзенiнiң жанындағы аумақтарға су жайылмау үшiн, оның арнасында тасқын суының үздiксiз өтуiн қамтамасыз ететiн гидротехникалық құрылыстар кешенiн салу;
Есiл өзенiнiң жайылмасында суда спорттық демалыс аймағын құру.
Жылумен жабдықтау
Қаланың суммарлық жылу жүктемесi Бас жоспардың есебiмен 1 кезекке - 1050 Гкал/сағ., есептiк мерзiмге - 1427 Гкал/сағ. белгiленген.
Петропавл қаласының жылумен жабдықтау жүйесiн дамытудың негiзгi бағыттары:
барынша жетiлдiрiлген энергия қуатын сақтайтын және экологиялық тиiмдi технология болып табылатын ЖЭО жылуландыру базасы негiзiнде орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесiн сақтау, жетiлдiру және одан әрi қарай дамыту (электр және жылу қуатын қоса шығару);
зауытта жасалған (АОЖ) осы заманғы, сапасы жоғары автономды жылыту жабдықтарын енгiзу арқылы жер үй салынған аудандарда орталықсыздандырылған жылумен жабдықтау жүйесiн жаңарту, жетiлдiру және дамыту;
Жылуландыру жүйесiнде мынадай шаралар қарастырылады:
жұмыс iстеу мерзiмi бiткен, ескiрiлген жабдықтарын ауыстыру арқылы ПЖЭО-2 техникалық жақтан қайта қаруландыру, жаңарту, сондай-ақ, технологиялық жағдайды осы заманғы әлем стандарттарының деңгейiне сай келетiндей етiп станцияны одан әрi кеңейту;
нормадан артық мерзiмде ұзақ пайдаланылған қазiргi бар жылыту желiлерiн кезең-кезеңмен қайта жаңарту және қалпына келтiру, және де жылуландыру аймағында жаңа учаскелердi салу.
Электрмен жабдықтау
Барлық жобалау кезеңге генерирленген қуаттылығы бойынша артық болып табылатын, белгіленген қуаттылығы 380 МВт болатын ПЖЭО-2 Петропавл қаласын және маңайындағы аудандарды орталықтандырылған электрмен жабдықтаудың негiзгi көзi болып табылады.
Бас жоспардың есептерiмен белгiленген мерзiмге қаланың электр қуатын пайдалануы 1440 млн. кВт.сағ. көлемiнде күтiледi, оның iшiнде бiрiншi кезекте - 1000 млн.кВт.сағ., ең артық электр жүктемесi сәйкес түрде 230 және 180 МВт болады.
Бас жоспармен қаланың электрмен жабдықтау жүйесiн дамытудың келесi бағыттары көзделген:
қазiргi бар 110 кВ ЖВЖ қайта жаңарту және ПЖЭО-2-ден шығатын 110 кB ЖВЖ қимасы одан үлкенiне ауыстырып, оның басты учаскелерiн нығайту;
құрылыс жүрiп жатқан аймақта ахуалды және моральды ескірген ПС қайта жаңарту және техникалық қайта қаруландыру, қуаттылығы мол алты 110/10 кВ ПС-қа трансформаторларды ауыстыру;
болашақта құрылыс басталатын аудандарда екi жаңа 100/10 кВ ПС құру;

строительство горизонтального закрытого дренажа на территории с залеганием грунтовых вод от 0 до 2,0 м, дополнительно для зданий с подвальными помещениями - гидроизоляция подвальных помещений;
строительство комплекса гидротехнических сооружений, обеспечивающих пропуск паводковых вод по руслу реки Ишим без затопления прилегающих застроенных территорий;
создание в пойме реки Ишим зоны водноспортивного отдыха.
Теплоснабжение
Суммарные тепловые нагрузки города определены расчетами Генерального плана на I очередь - 1050 Гкал/ч, на расчетный срок - 1427 Гкал/ч.
Основными направлениями развития систем теплоснабжения города Петропавловск являются:
сохранение, совершенствование и дальнейшее развитие системы централизованного теплоснабжения на базе теплофикации (комбинированная выработка электрической и тепловой энергии) от ТЭЦ, как наиболее совершенной энергосберегающей и экологически эффективной технологии;
модернизация, совершенствование и развитие системы децентрализованного теплоснабжения за счет внедрения современного, высококачественного автономного отопительного оборудования заводского изготовления (АСО) в районах усадебной застройки.
В системе теплофикации предусматриваются следующие мероприятия:
техническое перевооружение, модернизация ПТЭЦ-2 с заменой устаревшего оборудования, выработавшего свой парковый ресурс, а также дальнейшее расширение станции с доведением технологического состояния до уровня современных мировых стандартов;
реконструкция и поэтапная перекладка существующих тепловых сетей в связи с длительными сверхнормативными сроками их эксплуатации, а также строительство новых участков в зоне теплофикации.
Электроснабжение
Основным источником централизованного электроснабжения г. Петропавловска и прилегающих районов служит ПТЭЦ-2 установленной мощностью 380 МВт, являющаяся избыточной по генерирующим мощностям на весь проектный период.
Расчетами Генерального плана электропотребление города ожидается на расчетный срок в объеме 1440 млн. кВтч, в том числе на первую очередь - 1000 млн. кВтч, максимум электрической нагрузки соответственно 230 и 180 МВт.
Генеральным планом предусматриваются следующие направления развития системы электроснабжения города:
реконструкция существующих ВЛ 110 кВ, а также усиление головных участков ВЛ 110 кВ от ПТЭЦ-2 с заменой на большее сечение;
реконструкция и техническое перевооружение физически и морально устаревших ПС в зоне существующей застройки, замена трансформаторов на большую мощность на шести ПС 110/10 кВ;
сооружение двух новых ПС 110/10 кВ в районах перспективной застройки;

6050/26
жаңа құрылыс
орын
1400
2500
құрылыстың
бағдарланған
құны
млрд.теңге
1,1
1,8
соның iшiнде,
жергілікті
бюджет қара-
жаты есебiнен
млрд.теңге
0
0
4.4
Барлық типте-
гі стационар-
лар
кереует
2406/12
3636/17
5468/24
жаңа құрылыс
орын
695
1832
құрылыстың
бағдарланған
құны
млрд.теңге
2,3
6,2
соның iшiнде,
бюджет қаражаты
есебiнен/оның
ішінде
республикалық
бюджет
есебiнен
млрд.теңге
0,28/0,44
0,4/0,44
4.5
Сауда кәсіп-
орыны
(барлығы/
1000 адам)
м 2 сауда
алаңы
60215/312
63715/303
64400/280
жаңа құрылыс
м 2 сауда
алаңы

6050/26
новое строительство
место
1400
2500
ориентировочная
стоимость
строительства
млрд.
тенге
1,1
1,8
в том числе за счет
средств местного
бюджета
млрд.
тенге
0
0
4.4.
Стационары всех
типов
койка
2406/12
3636/17
5468/24
новое строительство
место
695
1832
ориентировочная
стоимость
строительства
млрд.
тенге
2,3
6,2
4.5.
в том числе за счет
средств местного
бюджета/за счет
республиканского
бюджета
млрд.
тенге
0,28/0,44
0,4/0,44
Предприятия
торговли (всего/ на
1000 чел.)
м 2
торговой
площади
60215/
312
63715/303
64400/280
новое строительство
м 2
торговой
площади