Ұлттық компаниялар мен акцияларының бақылау пакеттерi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың басшы қызметкерлерiне еңбекақы төлеудiң кейбiр мәселелерi туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 12 наурыздағы N 183 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 10 маусымдағы N 558 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.10  N 558 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Қоса берiлiп отырған Ұлттық компаниялар мен акцияларының бақылау пакеттерi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың басшы қызметкерлерiне еңбекақы төлеудiң шарттары туралы үлгi ереже (бұдан әрi - Үлгi ереже) бекiтiлсiн.
2. Акционерлiк қоғамдар акцияларының бақылау пакеттерiн иелену және пайдалану құқықтарын жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар акцияларының бақылау пакеттерi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдар директорлар кеңестерiнiң басшы қызметкерлерге еңбекақы төлеу жүйесiн Үлгi ережеге сәйкес белгiлеуiн қамтамасыз етсiн.
3. "Самұрық" мемлекеттiк активтердi басқару жөнiндегi қазақстандық холдингi", "ҚазАгро" ұлттық холдингi" және "Қазына" орнықты даму қоры" акционерлiк қоғамдарына акцияларының пакеттерiн мемлекет олардың жарғылық капиталына берген акционерлiк қоғамдарға қатысты Yлгi ережеге сәйкес басшы қызметкерлерге еңбекақы төлеу жүйесiн белгiленген тәртiппен айқындау ұсынылсын.
4.  Ескерту. 4-тармақтың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007 жылғы 7 мамырдағы N 363  Қаулысымен .
5. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2007 жылғы 12 наурыздағы
N 183 қаулысымен
бекiтiлген
Ұлттық компаниялар мен акцияларының бақылау пакеттерi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың басшы қызметкерлерiне еңбекақы төлеудiң шарттары туралы үлгi ереже
Осы Yлгi ереже ұлттық компаниялар мен акцияларының бақылау пакеттерi мемлекетке тиесiлi акционерлiк қоғамдардың (бұдан әрi - ұйымдар) басшы қызметкерлерiнiң еңбегiне ақы төлеу және уәждеу мәселелерiнде бiрыңғай тәсiлдердi қамтамасыз ету мақсатында әзiрлендi.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Үлгi ережеде пайдаланылатын негiзгi ұғымдар:
жалақы - басшы қызметкердiң функционалдық мiндеттерi мен жауапкершiлiк деңгейiн ескере отырып, белгiленетiн айлық лауазымдық жалақы;
бiр жылғы жұмыс қорытындылары бойынша сыйақы - қол жеткiзiлген табыстарын материалдық көтермелеу және жұмыс тиiмдiлiгiн арттыруды ынталандыру мақсатында жұмыс нәтижелерiне қарай жылына бiр рет төленетiн бiр жолғы сыйақы.

О некоторых вопросах оплаты труда руководящих работников национальных компаний и акционерных обществ, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2007 года N 183. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 июня 2008 года N 558.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.06.2008  N 558 .
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение об условиях оплаты труда руководящих работников национальных компаний и акционерных обществ, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству (далее - Типовое положение).
2. Государственным органам, осуществляющим права владения и пользования контрольными пакетами акций акционерных обществ, обеспечить установление советами директоров акционерных обществ, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству, системы оплаты труда руководящих работников в соответствии с Типовым положением.
3. Рекомендовать акционерным обществам "Казахстанский холдинг по управлению государственными активами "Самрук", "Национальный холдинг КазАгро" и "Фонд устойчивого развития "Қазына" в отношении акционерных обществ, пакеты акций которых переданы государством в их уставной капитал, в установленном порядке определить систему оплаты труда руководящих работников в соответствии с Типовым положением.
4.  (утратил силу постановлением Правительства РК от 7 мая 2007 года N  363 ).
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 марта 2007 года N 183
Типовое положение об условиях оплаты труда
руководящих работников национальных компаний и
акционерных обществ, контрольные пакеты акций
которых принадлежат государству
Настоящее Типовое положение разработано в целях обеспечения единых подходов в вопросах оплаты и мотивации труда руководящих работников национальных компаний и акционерных обществ, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству (далее - организации).
1. Общие положения
1. Основные понятия, используемые в настоящем Типовом положении:
заработная плата - должностной оклад в месяц, устанавливаемый руководящему работнику с учетом его функциональных обязанностей и уровня ответственности;
вознаграждение по итогам работы за год - единовременное вознаграждение, выплачиваемое один раз в год в зависимости от результатов работы в целях материального поощрения достигнутых успехов и стимулирования повышения эффективности работы.

2. Ұйымның басшы қызметкерлерiне:
бiрiншi басшы (президент, Басқарма төрағасы және тағы басқалары);
басшының орынбасары (вице-президент, Басқарма төрағасының орынбасары және тағы басқалары);
атқарушы органның (Басқарманың) мүшесi жатады.
3. Ұйымның басшы қызметкерлерiне еңбекақы төлеу ұйымның ағымдағы қаржы жылына арналған бюджетiнде еңбекақы төлеуге көзделген қаражат есебiнен жүргiзiледi.
4. Ұйымның басшы қызметкерi жалақысының мөлшерi, бiр жылғы жұмыс қорытындылары бойынша сыйақы алуға құқығы заңнамада белгiленген тәртiппен жасалатын жеке еңбек шартында айқындалады.
5. Осы Үлгi ереже ұйымға белгiленген тәртiппен тартылатын шетелдiк мамандар - басшы қызметкерлерге қолданылмайды. Көрсетiлген шетелдiк мамандарға еңбекақы төлеу шарттары ұйымның Директорлар кеңесiнiң шешiмiмен айқындалады.
2. Еңбекақы төлеу шарттары
6. Ұйымның басшы қызметкерлерi жалақысының мөлшерi орындалатын жұмыстың күрделiлiгiне, атқарып отырған лауазымына, өндiрiстiң (бизнестiң) ерекшелiктерi мен ауқымына және оларға байланысты қатерлерге, еңбектiң салалық ерекшелiгiне, республиканың әлеуметтiк-экономикалық дамуындағы ұйымның рөлi мен орнына қарай сараланған түрде айқындалады және ұйымның Директорлар кеңесiнiң шешiмiмен белгiленедi.
7. Ұйымның басшы қызметкерлерiнiң өндiрiстiң тиiмдiлiгi мен жұмыс сапасын арттыруға материалдық қызығушылығын күшейту үшiн бiр жылғы жұмыс қорытындылары бойынша сыйақы төлеу жүргiзiледi.
8. Бiр жылғы жұмыс қорытындылары бойынша сыйақының мөлшерi әрбiр басшы қызметкердiң қызметiн бағалауға деген жеке тәсiл негiзiнде айқындалады және ұйымның даму жоспарының (қаржы-шаруашылық қызметi жоспарының) сапалық және сандық көрсеткiштерiне байланысты.
9. Ұйымның басшы қызметкерлерiне бiр жылғы жұмыс қорытындылары бойынша сыйақы төлеудiң тәртiбi мен шарттары ұйымның Директорлар кеңесiнiң шешiмiмен айқындалады.
10. Басшы қызметкерлерге бiр жылғы жұмыс қорытындылары бойынша сыйақы аудит жасалған қаржылық есептiлiк негiзiнде ұйымның қаржы-шаруашылық қызметiнiң нәтижелерi белгiленген тәртiппен бекiтiлгеннен кейiн қаржы жылының нәтижелерi бойынша төленедi.
11. "Самұрық" мемлекеттiк активтердi басқару жөнiндегi қазақстандық холдингi", "ҚазАгро" ұлттық холдингi" және "Қазына" орнықты даму қоры" акционерлiк қоғамдарының, сондай-ақ акцияларының пакеттерiн мемлекет жоғарыда айтылған акционерлiк қоғамдардың жарғылық капиталына берген акционерлiк қоғамдардың басшы қызметкерлерiнiң жалақысы мен бiр жылғы жұмыс қорытындылары бойынша сыйақысының шектi мөлшерi тиiстi Қазақстан Республикасының Үкiметi жанындағы Мамандандырылған Кеңестердiң ұсынымдары негiзiнде ұйымның Директорлар кеңесiнiң шешiмiмен айқындалады.

2. К руководящим работникам организации относятся:
первый руководитель (президент, председатель Правления и так далее);
заместитель руководителя (вице-президент, заместитель председателя Правления и так далее);
член исполнительного органа (Правления).
3. Оплата труда руководящих работников организации производится за счет средств, предусмотренных на оплату труда в бюджете организации на текущий финансовый год.
4. Размер заработной платы, право на получение вознаграждения по итогам работы за год руководящего работника организации определяются в индивидуальном трудовом договоре, заключаемом в установленном законодательством порядке.
5. Настоящее Типовое положение не распространяется на иностранных специалистов - руководящих работников, привлекаемых в установленном порядке в организацию. Условия оплаты труда указанных иностранных специалистов определяются решением Совета директоров организации.
2. Условия оплаты труда
6. Размер заработной платы руководящих работников организации определяется дифференцированно в зависимости от сложности выполняемой работы, занимаемой должности, особенностей и масштабов производства (бизнеса) и связанных с ним рисков, отраслевой специфики труда, от роли и места организации в социально-экономическом развитии республики и устанавливается решением Совета директоров организации.
7. Для усиления материальной заинтересованности руководящих работников организации в повышении эффективности производства и качества работы производится выплата вознаграждения по итогам работы за год.
8. Размер вознаграждения по итогам работы за год определяется на основе индивидуального подхода к оценке деятельности каждого руководящего работника и зависит от качественных и количественных показателей выполнения плана развития (плана финансово-хозяйственной деятельности) организации.
9. Порядок и условия выплаты вознаграждения по итогам работы за год руководящим работникам организации определяются решением Совета директоров организации.
10. Вознаграждение по итогам работы за год руководящим работникам выплачивается по результатам финансового года после утверждения в установленном порядке результатов финансово-хозяйственной деятельности организации на основе аудированной финансовой отчетности.
11. Предельные размеры заработной платы и вознаграждения по итогам работы за год руководящих работников акционерных обществ "Казахстанский холдинг по управлению государственными активами "Самрук", "Фонд устойчивого развития "Қазына", "Национальный холдинг "КазАгро", а также акционерных обществ, пакеты акций которых переданы государством в уставной капитал упомянутых акционерных обществ, определяются решением Совета директоров организации на основе рекомендаций соответствующих Специализированных советов при Правительстве Республики Казахстан.

12. Басшы қызметкердiң орташа жалақысын есептеу бiр жылғы жұмыс қорытындылары бойынша сыйақыны есептемей Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
13. Басшы қызметкерлерге еңбекақы төлеу жүйесiн белгiлеу кезiнде ұйымның Директорлар кеңесi осы Үлгi ереженi басшылыққа алады.

12. Исчисление средней заработной платы руководящего работника производится в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, без учета вознаграждения по итогам работы за год.
13. При установлении системы оплаты труда руководящих работников Совет директоров организации руководствуется настоящим Типовым положением.