"Қазақстан Республикасының ғылым, техника және білім беру саласындағы мемлекеттік сыйлығы туралы" Қазақстан Республикасынын Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 1 маусымдағы N 444 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының ғылым, техника және білім беру саласындағы мемлекеттік сыйлығы туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасының ғылым, техника және білім беру саласындағы мемлекеттік сыйлығы туралы
Ғылым, техника және білім беру саласындағы жетістіктер үшін мемлекеттік сыйлықтар беру жүйесін жетілдіру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасының ғылым, техника және білім беру
саласындағы мемлекеттік сыйлығы тағайындалсын.
2. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік сыйлық туралы ереже бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі бір ай мерзімде осы Жарлықты іске асыру жөнінде қажетті шаралар қабылдасын.
4. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы
Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
5. Осы Жарлық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2007 жылғы "_____"___________
N______ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының ғылым, техника және білім беру саласындағы мемлекеттік сыйлығы туралы ереже
1. Қазақстан Республикасының ғылым, техника және білім беру саласындағы мемлекеттік сыйлығы (бұдан әрі - Мемлекеттік сыйлық) ғылым, техника және білім беру қайраткерлерінің еңбегін қоғам және мемлекет алдында жоғары тану болып табылады.
2. Мемлекеттік сыйлық Қазақстан Республикасының азаматтарына:
республиканың экономикалық және әлеуметтік дамуын айтарлықтай жеделдетуге, қазақстандық ғылым мен техниканың әлемдегі озық жетістіктер деңгейіне шығуына әкелетін іргелі және қолданбалы зерттеулер саласындағы аса үздік нәтижелер үшін;
қоғамға кеңінен танылған ғылыми жаңалықтар, монографиялар, сондай-ақ бір саладағы бірқатар ғылыми жұмыстар үшін;
техниканың, материалдардың және технологиялардың жаңа түрлерін әлемдік аналогтар деңгейінде немесе одан жоғары өндіруді әзірлегені және ұйымдастырғаны үшін;
мемлекеттік құпияларға жатқызылған мәліметтері бар экономиканың әр түрлі салаларында мүлдем жаңа бұйымдар, технологиялық процестер әзірлегені және жасағаны үшін;
республика үшін біліктілігі жоғары мамандар мен ғылыми кадрлар даярлауға ықпал ететін республиканың білім беру жүйесінің барлық сатыларына арналған оқулықтарды әзірлегені үшін беріледі.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О Государственной премии Республики Казахстан в области науки, техники и образования"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июня 2007 года N 444
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О Государственной премии Республики Казахстан в области науки, техники и образования".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О Государственной премии Республики Казахстан
в области науки, техники и образования
В целях совершенствования системы государственного премирования за достижения в области науки, техники и образования  ПОСТАНОВЛЯЮ :
1. Учредить Государственную премию Республики Казахстан в области науки, техники и образования.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Государственной премии.
3. Правительству Республики Казахстан в месячный срок принять необходимые меры по реализации настоящего Указа.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от __ 2007 года
N
Положение
о Государственной премии Республики Казахстан
в области науки, техники и образования
1. Государственная премия Республики Казахстан в области науки, техники и образования (далее - Государственная премия) является высшим признанием заслуг деятелей науки, техники и образования перед обществом и государством.
2. Государственная премия присуждается гражданам Республики Казахстан:
за выдающиеся результаты в области фундаментальных и прикладных исследований, приводящие к значительному ускорению экономического и социального развития республики, выходу казахстанской науки и техники на уровень передовых достижений в мире;
за научные открытия, монографии, а также ряд научных работ в одной области, получивших широкое общественное признание;
за разработку и организацию производства новых видов техники, материалов и технологий на уровне или выше мировых аналогов;
за разработку и создание принципиально новых изделий, технологических процессов в различных отраслях экономики, содержащих сведения, отнесенные к государственным секретам;
за разработку учебников для всех ступеней системы образования республики, способствующих подготовке для республики высококвалифицированных специалистов и научных кадров.

3. Қазақстан Республикасының Президенті Тәуелсіздік күні қарсаңында екі жылда бір рет үш Мемлекеттік сыйлық тағайындайды.
Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Қазақстан Республикасының ғылым, техника және білім беру саласындағы мемлекеттік сыйлығы жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) Мемлекеттік сыйлықты беру туралы ұсыныстарды Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.
Комиссияның құрамы мен ол туралы Ережені Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
Комиссияның қызметін қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі жүзеге асырады.
4. Мемлекеттік сыйлықтың ақшалай сыйақысының мөлшерін олар
берілетін жылы және республикалық бюджетте ғылымға көзделген сома
шегінде Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
Дипломдар, кеуде белгілерін, куәліктер дайындауға, Мемлекеттік сыйлықтар алуға ұсынылған жұмыстарға сараптама жүргізуге және рецензиялауға байланысты шығыстар, сондай-ақ Комиссия мүшелері мен тартылатын сарапшыларға іссапар шығыстары Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің қаражаты есебінен қаржыландырылады.
Бұрын Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыйлықтары мен атаулы сыйлықтарына ие болған жұмыстар Мемлекеттік сыйлық алу конкурсына қатысуға жіберілмейді. Жұмыс Мемлекеттік сыйлық алуға екі реттен артық ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сыйлығы лауреатының жаңа жетістіктері болған кезде бұл сыйлық көрсетілген сыйлық осының алдында берілгеннен кейін бес жылдан соң оған қайта берілуі мүмкін.
5. Мемлекеттік сыйлық алу үшін ұсынылатын ғылыми еңбектер жариялануы, оқулықтар республиканың білім жүйесінде кемінде үш жыл бойы сынақтан өтуі, ал техникалардың, материалдардың және технологиялардың жаңа түрлері Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылған сәтке кемінде екі жыл бойы өндірісте игерілуі тиіс.
6. Жұмыстарды Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынуды Қазақстан
Республикасы мемлекеттік органдарының алқалары, ғылыми, ғылыми-
техникалық, ғалымдар кеңестері мен ғылыми, оқу және басқа да ұйымдардың басқа да алқалық органдары жүргізеді. Жұмыстарды Мемлекеттік сыйлыққа ұсыну туралы шешім осы органдардың қызметін реттейтін регламенттер мен басқа да актілерде белгіленген тәртіппен қабылданады.
7. Мемлекеттік сыйлыққа ұсынылатын ізденушілердің ұжымы
8 адамнан аспауы тиіс.
Бір ізденушінің кандидатурасы Мемлекеттік сыйлыққа екі және одан да көп жұмыстар бойынша ұсыныла алмайды.
8. Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылатын жұмыстарды Комиссия сыйлықтар берілетін жылғы 1 ақпанға дейін қабылдайды.
Құжаттардың тізбесі мен оларды ұсынылатын жұмыстарға ресімдеудің тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін ережелермен айқындалады.
Мемлекеттік сыйлықты ұсынуға жұмыстарды қабылдау туралы хабарландыруларды және алдын ала іріктеу туралы шешімді Комиссия бұқаралық ақпарат құралдарына орналастырады.
Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылған жұмыстар бойынша мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама жүргізіледі.

3. Государственная премия присуждается Президентом Республики Казахстан один раз в два года ко Дню Независимости в количестве трех.
Комиссия по Государственной премии Республики Казахстан в области науки, техники и образования при Правительстве Республики Казахстан (далее - Комиссия) вносит предложения о присуждении Государственной премии в Правительство Республики Казахстан.
Состав Комиссии и Положение о ней утверждаются Правительством Республики Казахстан.
Обеспечение деятельности Комиссии осуществляется Министерством образования и науки Республики Казахстан.
4. Размер денежного вознаграждения Государственной премии устанавливается Правительством Республики Казахстан в год их присуждения и в пределах сумм, предусмотренных в республиканском бюджете на науку.
Расходы, связанные с изготовлением дипломов, нагрудных знаков, удостоверений, проведением экспертизы и рецензированием выдвинутых на соискание Государственной премии работ, а также командировочные расходы членам Комиссии и привлекаемым экспертам финансируются за счет средств Министерства образования и науки Республики Казахстан.
Работы, ранее удостоенные государственных премий и именных премий Республики Казахстан, к участию в конкурсе на соискание Государственной премии не допускаются. Работа на соискание Государственной премии выдвигается не более двух раз.
При наличии новых достижений лауреата Государственной премии Республики Казахстан эта премия может быть присуждена ему повторно, не раньше чем через пять лет после предыдущего присуждения указанной премии.
5. Научные труды, выдвигаемые на соискание Государственной премии, должны быть опубликованы, учебники апробированы в системе образования республики в течение не менее трех лет, а новые виды техники, материалы и технологии освоены в производстве в течение не менее двух лет к моменту представления на соискание Государственной премии.
6. Выдвижение работ на соискание Государственной премии производится коллегиями государственных органов, научными, научно-техническими, учеными советами и другими коллегиальными органами научных, учебных и других организаций Республики Казахстан. Решение о выдвижении работ на соискание Государственной премии принимается в порядке, установленном регламентами и другими актами, регулирующими деятельность этих органов.
7. Коллектив соискателей, выдвигаемый на Государственную премию, не должен превышать 8 человек.
Одна и та же кандидатура соискателя не может представляться на Государственную премию по двум и более работам.
8. Работы, выдвинутые на соискание Государственной премии, принимаются Комиссией до 1 февраля года присуждения премий.
Перечень документов и порядок их оформления на выдвигаемые работы определяются правилами, утверждаемыми постановлением Правительства Республики Казахстан.
Объявления о приеме и решение о предварительном отборе работ на соискание Государственной премии размещаются Комиссией в средствах массовой информации.
По работам, выдвинутым на соискание Государственной премии, проводится государственная научно-техническая экспертиза.

9. Мемлекеттік сыйлық алуға ұсынылған жұмыстар Комиссияның
отырыстарында қаралады.
Жұмыстарды алдын ала іріктеуді және ізденушінің нақты шығармашылық үлесі бойынша оның мәлімделген авторлыққа (тең авторлыққа) сәйкестігін анықтауды Комиссия мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың қорытындысын ескере отырып, 15 тамызға дейін жүзеге асырады. Комиссия алдын ала іріктеуден өткен жұмыстардың тізімін мемлекеттік құпияларға жатқызылған мәліметтері бар жұмыстардан басқа, авторлары мен осы жұмыстарды ұсынған ұйымдарды көрсете отырып, кеңінен талқылау үшін бұқаралық ақпарат құралдарына ұсынады.
Комиссия жұмыстарды қараудың қорытындылары бойынша қоғамдық пікірді ескере отырып, Мемлекеттік сыйлық беру туралы ұсыныстарды 10 қазанға дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі жұмыстарды қарау қорытындылары бойынша Комиссияның ұсынымдарын ескере отырып, Мемлекеттік сыйлық беру туралы шешімнің жобасын әзірлейді және Мемлекеттік сыйлық берілетін жылғы 1 қарашаға дейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне енгізеді.
10. Мемлекеттік сыйлық ақшалай сыйақыдан, дипломнан, Мемлекеттік сыйлық лауреатының кеуде белгісі мен оған куәліктен тұрады. Мемлекеттік сыйлық лауреаты дипломының, кеуде белгісі мен оған куәліктің үлгілерін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
11. Ұжымға Мемлекеттік сыйлық берілген кезде сыйлықтың ақшалай
сыйақысы авторлардың арасында теңдей бөлінеді.
12. Қайтыс болғаннан кейін марапатталған, қайтыс болған Мемлекеттік сыйлық лауреатының дипломы, кеуде белгісі мен ақшалай сыйақысы оның мұрагерлеріне беріледі.

9. Работы, выдвинутые на соискание Государственной премии, рассматриваются на заседаниях Комиссии.
Предварительный отбор работ и определение соответствия соискателя заявленному авторству (соавторству) по его реальному творческому вкладу осуществляются Комиссией с учетом заключения государственной научно-технической экспертизы до 15 августа. Список работ, прошедших предварительный отбор, предоставляется Комиссией для широкого обсуждения в средствах массовой информации с указанием авторов и организаций, выдвинувших эти работы, кроме работ, содержащих сведения, отнесенные к государственным секретам.
Комиссия по итогам рассмотрения работ с учетом общественного мнения представляет до 10 октября в Правительство Республики Казахстан предложения о присуждении Государственной премии.
Правительство Республики Казахстан с учетом рекомендаций Комиссии по итогам рассмотрения работ подготавливает проект решения о присуждении Государственной премии и вносит в Администрацию Президента Республики Казахстан до 1 ноября года присуждения Государственной премии.
10. Государственная премия состоит из денежного вознаграждения, диплома, нагрудного знака лауреата Государственной премии и удостоверения к нему. Образцы диплома лауреата Государственной премии, нагрудного знака и удостоверения к нему утверждаются Правительством Республики Казахстан.
11. При присуждении Государственной премии коллективу денежное вознаграждение премии делится поровну между авторами.
12. Диплом, нагрудный знак и денежное вознаграждение умершего лауреата Государственной премии, награжденного посмертно, передаются наследникам.