Павлодар облысы Павлодар қаласының бас жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 12 маусымдағы N 485 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 12 маусымдағы № 337 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 12.06.2018 № 337 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңына сәйкес және Павлодар облысы Павлодар қаласының кешенді дамуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған Павлодар облыстық мәслихаты мақұлдаған Павлодар облысы Павлодар қаласының бас жоспарының жобасы бекітілсін.
2. "Павлодар қаласы дамуының бас жоспары туралы" Қазақ ССР Министрлер Кеңесінің 1984 жылғы 12 шілдедегі N 295 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізілді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 12 маусымдағы
N 485 қаулысымен
бекітілді
Павлодар қаласының бас жоспары
1. Бас жоспардың мәні
Павлодар облысының орталығы - Павлодар қаласының бас жоспары қала құрылысының аймақтарға бөлуді, аумақтың жоспарлы құрылымы мен функционалдық ұйымдастырылуын, көліктік және инженерлік қатынастар, көгалдандыру және көріктендіру жүйесін белгілейтін кешенді жоспарлануын анықтайтын негізгі қала құрылысы құжаты болып табылады.
Павлодар қаласының бас жоспары Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңына сәйкес әзірленді, ол кешенді қала құрылысы сараптамасынан өтті (Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Құрылыс және тұрғын-үй коммуналдық шаруашылығы істері жөніндегі комитеті Төрағасының 2006 жылғы 20 желтоқсандағы N 2-688/06 жиынтық қорытындысы).
Бас жоспарда мынадай жобалау мерзімдері қабылданған:
бастапқы жыл - 2004 жыл (2004 жылғы 1 қаңтар);
есептік мерзім - 2005-2015 жылдар (бірінші кезектегі құрылысты 2005-2010 жылдарға шығарумен);
болжамды мерзім - 2005-2030 жылдар.
Бас жоспармен табиғи-климаттық жағдайларды есепке ала отырып, әлеуметтік, рекреациялық, өндірістік, көліктік және инженерлік инфрақұрылымды, сондай-ақ функционалдық аймақтарға бөлуді, резервтік аумақтар мен табиғи және техногендік құбылыстардың, үдерістердің қауіпті әсерінен қорғау, экологиялық ахуалды жақсарту жөніндегі шараларды қоса Павлодар қаласының аумағын дамытудың негізгі бағыттары айқындалды.

О генеральном плане города Павлодара Павлодарской области
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 июня 2007 года N 485. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июня 2018 года № 337 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 12.06.2018 № 337 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и в целях обеспечения комплексного развития города Павлодара Павлодарской области Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый проект генерального плана города Павлодара Павлодарской области, одобренный Павлодарским областным маслихатом.
2. Признать утратившим силу постановление Совета Министров Казахской ССР от 12 июля 1984 года N 295 "О генеральном плане развития города Павлодара".
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 июня 2007 года N 485
Генеральный план города Павлодара
1. Назначение генерального плана
Генеральный план города Павлодара, областного центра Павлодарской области, является основным градостроительным документом, определяющим комплексное планирование застройки города, устанавливающим зонирование, планировочную структуру и функциональную организацию территории, систему транспортных и инженерных коммуникаций, озеленения и благоустройства.
Генеральный план города Павлодара (далее - генеральный план) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", проведена его комплексная градостроительная экспертиза (сводное заключение N 2-688/06 от 20 декабря 2006 года утвержденное Председателем Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан).
В генеральном плане приняты следующие проектные периоды:
исходный год - 2004 г. (01.01.2004 г.);
расчетный срок - 2005-2015 г.г. (с выделением первой очереди строительства на 2005-2010 г.г.);
прогнозный срок - 2005-2030 г.г.
Генеральным планом определены основные направления развития территории города Павлодар, включая социальную, рекреационную, производственную, транспортную и инженерную инфраструктуры с учетом природно-климатических условий, а также функциональное зонирование, резервные территории и меры по защите от опасных воздействий природных и техногенных явлений и процессов, улучшению экологической обстановки.

2. Қаланың қала құрылысы дамуының мақсаты
Павлодар қаласы қала құрылысы дамуының басты мақсаты - қаланың тұрақты дамуы және қазіргі халқы мен болашақ ұрпақтары үшін өмір сүрудің қолайлы ортасын құру. Осы мақсатқа жету былай сипатталады:
өмір сүру ортасының экологиялық қауіпсіздігі және табиғи кешеннің тұрақтылығы;
қала құрылысы шешімдерінің мәдени мирасқорлығы, кеңістік бірлігі, эстетикалық көркемдігі, қаланың үйлесімі мен орталық сан түрлілігі;
көлік және инженерлік инфрақұрылымдардың беріктігі мен қауіпсіздігі, тұрғын үй мәселесін шешу кешенділігі, тұрғын үй аумақтарын қайта құру мен дамыту және тұрғын үй ортасын қалыптастыру;
өндірістік аумақтарды пайдалану тиімділігі, қоғамдық орталықтар жүйесінің дамуы мен қол жетімділігі.
Көрсетілген мақсаттарға жету Павлодар қаласының аумағында құрылыс жүргізу, қайта ұйымдастыру және көріктендіру, құрылыс жүргізуді қайта құру, өмір сүру ортасының сапалы сипаттамаларын көтеру жолымен жүзеге асырылуы тиіс .
3. Табиғи-климаттық және инженерлік-геологиялық аспектілер
Павлодар қаласында құрылыс жүргізу Ертіс өзені жағына әлсіз еңісі бар өзен-аллювиалдық павлодарлық жазықтықпен қосылатын Ертіс өзенінің бірінші жайылма үсті ашық алаңында үзілген жолағы шегінде орналасып, 135-154 м абсолюттік белгілерімен сипатталады.
Климаты
Қысы қауырт құрлықтық суық, жазы қоңыржай ыстық. Құрылыс-климаттық аудандауға сәйкес Павлодар қаласы ІВ қосалқы ауданына жатады. Ең ыстық шілде айы ауасының орташа айлық температурасы 21,7 о , абсолюттік температура максимумі + 42 о . Қаңтардың күндізгі температурасының орташа айлық белгісі -17,6 о , -23 о құрайды, ал абсолюттік минимумі -47 о .
Ылғалдылық режимі
Павлодар ауданында жауын-шашынның орташа жылдық саны (жылына 278 мм) жасыл егістердің суарусыз өсуі үшін жеткіліксіз. Соңғы жылдары қысқы жауын-шашынның саны (орташа алғанда 10-25 мм) біршама төмендей түсті.
Қар қабаты орнықты; оның орташа биіктігі 11-17 см-ден аспайды.
Қатудың есептік тереңдігі 232 см-ге тең.
Жел режимі
Ауданда материктік сипатқа ие болып, қыста оңтүстік-батыс, оңтүстік-шығыс желдердің және жазда солтүстік-батыс, батыс желдердің басымдылығымен сипатталады.
Ауданның белсенді жел режимін шаңды дауыл соғатын көп күндер санымен айқындайды. Шаңды дауылдар мамыр-шілдеде аса жиі болады, олардың қайталануы айына 3-6 күнді құрайды.
Гидрографикалық, гидрологиялық жағдайлар
Ертіс трансшекаралық өзен болып табылады; ол өзінің бастауын Моңғолия аумағындағы Алтай тауларынан алады да, Ресей аумағындағы Обь өзеніне құйылады және облыстың негізгі су күретамыры болып табылады.

2. Цель градостроительного развития города
Главная цель градостроительного развития города Павлодара - устойчивое развитие города и формирование благоприятной среды жизнедеятельности для настоящего населения и будущих поколений. Достижение этой цели характеризуют:
экологическая безопасность среды жизнедеятельности и устойчивость природного комплекса;
культурная преемственность градостроительных решений, пространственное единство, эстетическая выразительность, гармония и средовое многообразие города;
надежность и безопасность транспортной и инженерной инфраструктур, комплексность решений жилищной проблемы, реконструкция и развитие жилых территорий и формирование жилой среды;
эффективность использования производственных территорий, развитость и доступность системы общественных центров.
Достижение указанных целей должно осуществляться путем строительства, реорганизации и благоустройства территории города Павлодара, реконструкции застройки, повышения качественных характеристик среды жизнедеятельности.
3. Природно-климатические и инженерно-геологические аспекты
Застройка города Павлодара располагается в пределах прерывистой полосы первой надпойменной террасы р. Иртыш, которая в восточном направлении сливается с озерно-аллювиальной павлодарской равниной, поверхность которой имеет слабый уклон в сторону р. Иртыш и характеризуется абсолютными отметками 135-154 м.
Климат
Резко континентальный с холодной зимой и умеренно жарким летом. Согласно строительно-климатическому районированию город Павлодар отнесен к IB подрайону. Средняя месячная температура воздуха самого жаркого месяца июля 21,7 0 с абсолютным максимумом температур -+42 0 . Средние месячные значения дневной температуры января составляют -17,6 0 -23 0 , а абсолютный минимум -47 0 .
Режим влажности
Среднее годовое количество осадков в районе Павлодара (278 мм в год) не достаточно для бесполивного произрастания зеленых насаждений. В последние годы количество зимних осадков заметно (в среднем на 10-25 мм) снизилось.
Снежный покров устойчивый; средняя высота его не превышает 11-17 см.
Расчетная глубина промерзания равна 232 см.
Режим ветра
В районе носит материковый характер и характеризуется преобладанием юго-западных, юго-восточных ветров зимой и северо-западных, западных ветров - летом.
Активный ветровой режим района обусловливает и большое число дней с пыльной бурей. Наиболее часты пыльные бури в мае-июле, когда повторяемость их составляет 3-6 дней за месяц.
Гидрографические, гидрологические условия
Иртыш является трансграничной рекой; берет свое начало в горах Алтая на территории Монголии, а впадает в р. Обь на территории России и является основной водной артерией области.

Павлодарға енетін учаскеде өзеннің негізгі арнасы бастапқы оң жағаға келеді. Арнаның ені 200-500 м, тармақтарында 1100-1300 м.
Су режимі
Ертістің су режимі көктемгі су тасқынымен (наурыздың соңы - мамырдың басы), жаңбыр селімен және орнықты қыстағы өзеннің төменгі сабасымен үзілетін жазғы-күзгі кезеңде өзеннің төменгі сабасымен сипатталады.
Павлодар қаласының маңындағы Ертіс өзенінің мұз режимі ұзақ мұздың қатуымен (140-160 күн) сипатталады. Оның ашылуы көктемгі сең жүрумен (3-5 күн) және күшті сең бууымен бірге жүреді.
Өзендегі судың орташа минералдануы - 200-500 мг/л. Химиялық құрамы бойынша өзеннің суы гидрокарбонат класына жатады.
Дала бөлігіне ағынсыз, таяз (1-2 м) суффозиялық көлдер тән, олардың көлемі, әдетте, 100-300 га-дан аспайды. Көлдердің көпшілігі жазғы кезеңде кеуіп, сорлар мен тақырларға айналады.
Инженерлік-геологиялық жағдайлар
Қала аумағын қала құрылысы аймақтауда анықтаушы факторлардың бірі болып табылады. Осыған байланысты қала аумағы аудандарға бөлінген:
I аудан - солтүстік, солтүстік-батыс бағытта аккумулятивтік аллювиалдық жазықтық, жазық толқынды, әлсіз еңісті және Ертіс өзенінің жайылмасымен, екі жайылма үсті ашық алаңдарымен белгіленеді. Ауданда үш қосалқы аудан ерекшеленеді: I-1 - Ертіс өзенінің қазіргі жайылмалық ашық алаңы; жалпы қуаты 25 м-ге дейін болатын құмды-қиыршық тасты жұмыртасты топырақта (аQ іv ) жатқан қазіргі аллювиалдық аз қуатты саздақ-балшық шөгінділерінен тұрады; қаланың 5,5% аумағын алады; I-2 - I Ертіс өзенінің жайылмаүсті ашық алаңы; жалпы қуаты 10-12 м болатын қиыршық тасты топырақта (а 1 Q iii ) жатқан құмайттар, саздақтар, саз балшықтар қабатшасымен бірге жоғары төрт еселік аллювиалдық түрлі қиыршықты құмдардан тұрады; қаланың 20,7% аумағын алады; I-3 - II жайылмаүсті ашық алаңы, Ертіс өзенінің сол жақ жағалауының бойында орналасқан және неогендік топырақ шөгінділері жатқан жалпы қуаты 3 - 8 м, тереңдікте түрлі қиыршықты құмды топыраққа (а 2 Q iii ) ауысатын жоғары төрт еселік аллювиалдық аз қиыршықты және шаң-тозаңды құмдардан тұрады.
I-1 қосалқы ауданның аумағы құрылыс үшін қолайсыз ауданға жатқызылды (құрылыстың қымбаттауы 1 га құрылыс жүргізу 23,6%-ды құрайды). Мұнда қамтамасыз етілуі 1% аумақты биік су басу (қымбаттау 6,6%), аумақтың батпақтығы (құрылыстың қымбаттауы 6%), ыза су деңгейінің 0-ден 2 м-ге дейін биік орналасуы (қымбаттау 4%), шөгу бойынша топырақ жағдайларының бірінші түрі (қымбаттау 4%) сияқты қауіпті үрдістер дамыған. Жоспарлау жұмыстарын жүргізуге қымбаттау 3%-ды құрайды.

На участке, примыкающем к Павлодару, основное русло реки подходит к правому коренному берегу. Ширина русла 200-500 м, на разветвлениях 1100-1300 м.
Водный режим
Иртыша характеризуется выраженным весенним половодьем (конец марта - начало мая), летне-осенней меженью, прерываемой дождевыми паводками и устойчивой зимней меженью.
Ледовый режим р. Иртыша у города Павлодара характеризуется продолжительным ледоставом (140-160 дней). Вскрытие сопровождается весенним ледоходом (3-5 дней) и мощными заторами льда.
Средняя минерализация воды в реке - 200-500 мг/л. По химическому составу вода реки принадлежит к гидрокарбонатному классу.
В степной части типичны бессточные, мелководные (1-2 м) озера суффозионного происхождения, размеры которых обычно не превышают 100-300 га. Большинство озер в летний период пересыхают, превращаясь в ссоры и солончаки.
Инженерно-геологические условия
являются одним из определяющих факторов в градостроительном зонировании территории города. В связи с этим территория города разделена на районы:
Район I - аккумулятивная аллювиальная равнина, пологоволнистая и слабонаклонная в северном и северо-западном направлении и представленная поймой реки Иртыш и двумя надпойменными террасами. В районе выделяются три подрайона: I-1 - современная пойменная терраса реки Иртыш; с поверхности сложена современными аллювиальными маломощными суглинисто-глинистыми отложениями, залегающими на песчано-гравийно-галечниковых грунтах (aQ Iv ) общей мощностью до 25 м; занимает 5,5% территории города; I-2 - I надпойменная терраса реки Иртыш; сложена верхнечетвертичными аллювиальными разнозернистыми песками с прослоями супесей, суглинков, глин, залегающими на гравийных грунтах (a 1 Q III ) общей мощностью 10-12 м; занимает 20,7% территории города; I-3 - II надпойменная терраса реки Иртыш, расположена по левобережью реки Иртыш и сложена верхнечетвертичными аллювиальными мелкозернистыми и пылеватыми песками, сменяемыми на глубине разнозернистыми песчаными грунтами (a 2 Q III ) общей мощностью 3 - 8 м, которые в свою очередь подстилаются неогеновыми глинистыми отложениями.
Территория подрайона I-1 отнесена к неблагоприятным для строительства (удорожание строительства 1 га застройки составляет до 23,6%). Здесь развит такой опасный процесс, как затопление территории высокими водами 1% обеспеченности (6,6% удорожание), заболоченность территории (6% удорожание строительства), высокое положение уровня грунтовых вод от 0 до 2 м (4% удорожание), 1-ый тип грунтовых условий по просадочности (4% удорожание). Удорожание на проведение планировочных работ составляет 3%.

I-2 қосалқы аудан ыза су шөгінділерінің деңгейі бойынша төрт учаскеге бөлінеді: І-2-А - 5 м-ден аса, І-2-Б - 3-тен 5 м-ге дейін, І-2-В - 2-ден 3 м-ге дейін, I-2-Г - бедерінен 2 метрден кем. І-2-А және І-2-Б учаскелердің аумағы шөгу бойынша топырақ жағдайларының бірінші түрінің болуы (қымбаттау 4%) және жоспарлау жұмыстарын жүргізу (қымбаттау 3%) есебінен, сондай-ақ І-2-Б учаскесінде ыза судың жақын шөгуі (қымбаттау 2%) есебінен құрылыс үшін (қымбаттау 7-9%) шектеулі-қолайлыға жатады. І-2-В және 1-2-Г учаскелердің аумағы құрылыстың қымбаттауы 11%-ға дейін шектеулі-қолайсызға жатады. Мұнда I түр топырағының шөгуімен бірге аумақты су басу (құрылыстың қымбаттау 4%) сияқты үрдіс дамыған.
I-3 қосалқы ауданның аумағы ыза су шөгінділерінің деңгейі бойынша екі учаскеге бөлінеді: І-3-А (3 м-ден аса) және І-3-Б (3 м-ден кем). І-3-А учаскесі құрылыс үшін қымбаттауы 9%-ға дейін (шөгу бойынша топырақ , жағдайларының бірінші түрі, жер бетінен УГВ 3 м-ден аса, жоспарлау жұмыстарын жүргізу) шектеулі-қолайлыға, І-3-Б учаскесі - құрылыстың қымбаттауы 11%-ға дейін шектеулі - қолайсызға (ыза су деңгейінің 3 м-ден төмен орналасуы есебінен) жатады.
II аудан - Ертіс өзенінің алқабына қарай денудациялық көл-аллювиалдық, жазық толқынды және әлсіз еңісті. Әлсіз деңгейдегі бетінің тегістік сипаты жазық дөңгелек батпақты және сор топырақ ойпаттармен, ұсақ көл қазаншұңқырларымен бұзылады. Аудан төрт қосалқы ауданға бөлінеді: II-1 - қуаты 0,3-тен 0,5 м-ге дейін ұсақ қиыршықты құмдар мен құмайттар қабатшалары мен линзалары бар жоғары төрт еселік (I Q, iii-iv ) саздақбалшық шөгінділерінен тұратын көл-аллювиалдық қазаншұңқырлардан; ІІ-2 - жалпы қуаты 20-25 м Құлынды свитасының плиоцендік (N 2 kln) түрлі қиыршықты құмдардан тұратын жазықтық; Павлодар қаласынан шығыс жақта орналасады; ІІ-3 - қуаты 0-ден 30-50 м-ге дейін қиыршық тас пен жұмыртас бар Павлодар свитасының плиоцендік-миоцендік (N 1-2 pv) құмдардан тұратын балшық арасындағы жазықтық; қала аумағының шамамен 74%-н алады; II-4 - қуаты 15-тен 70 м-ге дейін құмдар мен құмайттың сирек линзалары бар Қалқаман свитасының миоцендік (N,klk) балшықтарынан тұратын жазықтық; шөгінділердің шығуы Ертіс өзенінің сол жақ жағалауынан болады.
II-1 қосалқы ауданы аумақтың батпақтығы/сор топырақтығы (құрылыстың қымбаттауы 6,7%), 0-ден 2 м-ге дейін ыза су деңгейінің биік орналасуы (қымбаттау 4%), шөгу бойынша топырақ жағдайларының бірінші түрі (қымбаттау 4%), сондай-ақ жоспарлау жұмыстарын жүргізу (қымбаттау 3%) есебінен құрылыс үшін (қымбаттау 17,7%) қолайсызға жатады.

В подрайоне 1-2 выделено четыре участка по уровню залегания грунтовых вод: I-2-А - более 5 м, I-2-Б - от 3 до 5 м, I-2-B - от 2 до 3 м, I-2-Г - менее 2 метров от поверхности. Территории участков I-2-А и I-2-Б отнесены к ограниченно-благоприятным для строительства (удорожание 7-9%) за счет наличия I типа грунтовых условий по просадочности (4% удорожание) и проведения планировочных работ (удорожание 3%), а также на участке I-2-Б за счет близкого залегания грунтовых вод (удорожание 2%). Территории участков I-2-В и I-2-Г отнесены к ограниченно-неблагоприятным с удорожанием строительства до 11%. Здесь помимо просадочности грунтов I типа, развит такой процесс, как подтопление территории (4% удорожание строительства).
На территории подрайона I-3 выделяются два участка по уровню залегания грунтовых вод: I-3-A (более 3 м) и I-3-Б (менее 3 м). Участок I-3-А отнесен к ограниченно-благоприятному для строительства с удорожанием до 9% (I-ый тип грунтовых условий по просадочности, УГВ более 3 м от поверхности земли, проведение планировочных работ), участок 1-3-Б - к ограниченно-неблагоприятному с удорожанием строительства дo 11% (за счет положения уровня грунтовых вод менее 3 м).
Район II - денудационная озерно-аллювиальная равнина, пологоволнистая и слабонаклонная к долине реки Иртыш. Равнинный характер поверхности в слабой степени нарушается плоскими округлыми заболоченными и засоленными понижениями, мелкими озерными котловинами. В районе выделяются четыре подрайона: II-1 - озерно-аллювиальные котловины, сложенные верхнечетвертичными (I Q, III-IV ) суглинистоглинистыми отложениями с прослоями и линзами мелкозернистых песков и супесей мощностью от 0,3 до 5,0 м; II-2 - равнина, сложенная плиоценовыми (N 2 kln) разнозернистыми песками кулундинской свиты мощностью 20-25 м; размещается в восточной стороне от города Павлодара; II-3 - равнина, сложенная плиоцен-миоценовыми (N 1-2 pv) песками павлодарской свиты с гравием и галькой среди глин мощностью от 0 до 30-50 м; занимает около 74% территории города; II-4 - равнина, сложенная миоценовыми (N,klk) глинами калкаманской свиты с редкими линзами песков и супесей мощностью от 15 до 70 м; выходы отложений приурочены к левобережью реки Иртыш.
Подрайон II-1 относится к неблагоприятному для строительства (удорожание 17,7%) за счет заболоченности/засоления территории (6,7% удорожание строительства), высокого положения уровня грунтовых вод от 0 до 2 м (4% удорожание), I-ого типа грунтовых условий по просадочности (4% удорожание), а также проведения планировочных работ (3% удорожание).

II-2 қосалқы ауданы ыза су деңгейінің 2 м-ден аса биік орналасуына (қымбаттау 2%), шөгу бойынша топырақ жағдайларының бірінші түріне (қымбаттау 4%), сондай-ақ жоспарлау жұмыстарын жүргізуге (қымбаттау 3%) байланысты құрылыс үшін (қымбаттау 9%-ды құрайды) шектеулі-қолайлыға жатады.
ІІ-3 қосалқы ауданында ыза судың шөгу деңгейі бойынша бес учаскеге бөлінеді: ІІ-3-А - 10 м-ден аса, ІІ-3-Б - 5-тен 10 м-ге дейін, ІІ-3-В - 3-тен 5 м-ге дейін, ІІ-3-Г - 2-ден 3 м-ге дейін, ІІ-3-Д - бетінде 2 метрден төмен. ІІ-3-А, ІІ-3-Б және ІІ-3-В учаскелерінің аумағы 1 га құрылыс жүргізудің 7-9%-ға дейін қымбаттаумен құрылыс үшін шектеулі қолайлыға жатады (шөгу бойынша топырақ жағдайларының бірінші түрі, жоспарлау жұмыстарын жүргізу, сондай-ақ ІІ-3-В учаскесінде 3-тен 5 м-ге дейін ыза судың жақын шөгуі - қымбаттау 2%). ІІ-3-Г және ІІ-3-Д учаскелерінің аумағы құрылыстың 11-15%-ға дейін қымбаттаумен шектеулі-қолайсызға жатады. Мұнда I түр топырағының шөгуімен бірге аумақты су басу (құрылыстың қымбаттауы 4%) және ылғалданғанда балшықтың ісінуі (құрылыстың қымбаттауы 4%) сияқты үрдістер дамыған.
II қосалқы ауданында ыза судың шөгу деңгейі бойынша екі учаскеге бөлінеді: ІІ-4-А (3 м-ден аса) және ІІ-4-Б (3 м-ден кем). ІІ-4-А учаскесі аумағы 1 га құрылыс жүргізудің 9%-ға дейін қымбаттаумен құрылыс үшін шектеулі қолайлыға жатады (3-тен 5 м-ге дейін ыза су деңгейінің орналасуы - қымбаттау 2%, балшықтардың ісінуі есебінен - қымбаттау 4%, жоспарлау жұмыстарын жүргізуге - қымбаттау 3%), ІІ-4-Б учаскесі - құрылыстың 11%-ға дейін қымбаттауымен шектеулі-қолайсызға жатады (топырақты су деңгейінің 3 м-ден төмен орналасуы есебінен).
Ыза сулар
Жайылмаүсті ашық алаңдарының ыза сулары 1-ден 17 м-ге дейін тереңдікте жатыр (әдетте 2-5 м). Соңғы 25-30 жылда Павлодар қаласының аумағында, әсіресе қаланың өнеркәсіптік аймағында ыза су деңгейінің көтерілуі байқалуда. Ыза судың шөгу тереңдігі 3-5 м не одан да көп. Су басу үрдісінде қаланың солтүстік және шығыс жақ шетте орналасқан өнеркәсіптік ағындардың күл үйінділері мен жинаушы тоғандардан алынатын суды тазарту жетекші рөл алады (шығарылатын су көлемінен 25-30%).
Физикалық-геологиялық үрдістер мен құбылыстар
Қаланың аумағында жағалау баурайының бұзылуы, жыралардың пайда болуы, топырақ батпақтығы мен сортаңдануы түрінде көрінеді. Неоген жыраларының пайда болуы Ертіс өзенінің жар жағасына байланысты. Батпақталу үрдістері, негізінен, Ертіс өзенінің жайылмасында дамыған. Олар жазық рельефпен, беткі ағындылардың болмауына және осы учаскелерде су өтпейтін топырақтың - балшықтардың, саздақтардың болуына байланысты.
Сумен қамтамасыз етілу жағдайлары

Подрайон II-2 отнесен к ограниченно-благоприятному для строительства (удорожание составляет 9%) в связи с положением уровня грунтовых вод от поверхности более 2 м (2% удорожание), I-ым типом грунтовых условий по просадочности (4% удорожание), а также проведением планировочных работ (3% удорожание).
В подрайоне II-3 выделено пять участков по уровню залегания грунтовых вод: II-3-А - более 10 м, II-3-Б - от 5 до 10 м, II-3-B - от 3 до 5 м, II-3-Г - от 2 до 3 м, II-3-Д - менее 2 метров от поверхности. Территории участков II-3-А, II-3-Б и II-3-B отнесены к ограниченно-благоприятным для строительства с удорожанием 1 га застройки до 7-9 % (I-ый тип грунтовых условий по просадочности, проведение планировочных работ, а также на участке II-3-B близкое залегание грунтовых вод от 3 до 5 м - удорожание 2 %). Территории участков II-3-Г и II-3-Д отнесены к ограниченно-неблагоприятным с удорожанием строительства до 11-15%. Здесь помимо просадочности грунтов 1-го типа развиты такие процессы, как подтопление территории (4 % удорожание строительства) и набухание глин при замачивании (4 % удорожание строительства).
В подрайоне II выделяются два участка по уровню залегания грунтовых вод: II-4-А (более 3 м) и II-4-Б (менее 3 м). Участок II-4-A отнесен к ограниченно-благоприятному для строительства с удорожанием застройки 1 га до 9 % (положение уровня грунтовых вод от 3 до 5 м - 2 % удорожание, за счет набухания глин - 4 % удорожание, на проведение планировочных работ - 3 % удорожание), участок II-4-Б - к ограниченно-неблагоприятному с удорожанием строительства до 11 % (за счет положения уровня грунтовых вод менее 3 м).
Грунтовые воды
надпойменных террас залегают на глубине от 1 до 17 м (обычно 2-5 м). В последние 25-30 лет на территории г. Павлодара и особенно в районе промышленной зоны города, наблюдается постоянное повышение уровня грунтовых вод. Глубина залегания грунтовых вод - 3-5 и более метров. Ведущую роль (25-30% от объема сбрасываемой воды). В процессе подтопления занимает фильтрация вод из золоотвалов и прудов-накопителей промышленных стоков, размещенных вдоль северной и восточной окраин города.
Физико-геологические процессы и явления
на территории города проявляются в виде разрушения берегового склона, оврагообразования, заболачивания и засоления почв. Оврагообразование неогена приурочено к обрывистому берегу р. Иртыш. Процессы заболачивания развиты преимущественно в пойме реки Иртыш. Обусловлены они плоским рельефом, отсутствием поверхностного стока и наличием на этих участках водонепроницаемых грунтов - глин, суглинков.
Условия водообеспеченности

Павлодар қаласының тұрғындарын, өнеркәсіптік кәсіпорындары мен мекемелерін сумен қамтамасыз етудің басты көзі Ертіс өзенінің беткі сулары болып табылады. Өзен ағымы бойынша қаладан 3,5 шақырым жоғары орналасқан "Оңтүстік" бас тоғанының суы, негізінде, тұрғындардың, өнеркәсіптік кәсіпорындар мен қалалық ұйымдардың, теміржол объектілерінің шаруашылық-ауыз су мұқтаждықтарына пайдаланылады. Оңтүстік бас тоғанның өнімділігі 66795 мың м 3 /жыл (183 мың м 3 /тәулік, 2,118 м 3 /с) құрайды және қаланы сумен қамтамасыз етуге жеткілікті.
"Солтүстік" бас тоғанының суы Солтүстік өнеркәсіптік аймақтың өнеркәсіптік кәсіпорындарын сумен қамту үшін пайдаланылады. Ол порт пен теміржол көпірінің арасында орналасқан. Бас тоғанның қуаты тәулігіне өзендегі судың 604,8 мың м 3 .
4. Әлеуметтік-экономикалық аспектілер
Демография
2030 жылға дейінгі болашақта демографиялық үрдістердің серпіні қоғамдық дамудың дәстүрлі, бұрыннан бері қалыптасқан, сонымен бірге қоғам өміріндегі көбейіп келе жатқан әлеуметтік-экономикалық өзгерістері мен құбылыстары барысында қалыптасатын жаңа факторлардың барлық жиынтығының өзара қатынасымен анықталатын болады.
Павлодар қаласының демографиялық даму сипаты масштабтары мен бағыттылығы:
қаланың экономикалық әлеуетінің дамуы;
тұрғын үй рыногының дамуы;
жұмыспен қамту және еңбекақы деңгейі;
мемлекеттік және жергілікті әлеуметтік саясат және басқа факторлар сияқты әлеуметтік-экономикалық өзгерістер нәтижелеріне байланысты халықтың табиғи және көші-қон қозғалысымен белгіленеді.
Тұрғындардың болашақтағы саны болжамының нұсқалары халық өмірі деңгейінің көтерілуі, жұмыссыздық деңгейінің төмендеуі және басқа да өзара байланысты факторлардан туған өмір ұзақтығының өсуі мен көші-қон өсуінің есебінен, халықтың табиғи өсуін кезең-кезеңмен көтеру болжамдарын ескерумен есептелген. 2003 жылы көші-қон оң сальдосына қол жеткізілді және бұл болжамды кезеңге дейін болады деп көзделіп отыр.
Павлодар әкімдігінің Павлодар қаласы тұрғындарының қазіргі саны 304,5 мың адамды құрады, оның ішінде Павлодар қаласында 286,6 мың адам, Ленин кентінде - 8,6 мың адам тұрады. Басқа ауылдық тұрғындардың саны 9,3 мың адамды құрады.
2030 жылғы кезеңге дейін Павлодар қаласы тұрғындарының болжалды саны орнықты және инерциялық демографиялық беталыстармен белгіленеді. Павлодар қаласы тұрғындарының жобалық санын есепке алу қала құрамына Ленин кентінің, Павлодар мен Шәукен ауылдарының (2010 жылға дейін) және Кенжекөл, Байдала мен Долгое ауылдарын 2010 жылдан кейін кезең-кезеңмен қосуды ескере отырып орындалды.
Павлодар қаласының тұрғындары санының өлшемі мынадай шектерде белгіленді:
2010 жыл аяғында 335 мың адам; есептік кезеңнің 2015 жыл аяғында 370 мың адам.

Главным источником водоснабжения населения города Павлодара, промышленных предприятий и учреждений являются поверхностные воды р. Иртыш. Вода водозабора "Южный", размещенного в 3,5 км выше города по течению реки, в основном используется на хозяйственно-питьевые нужды населения, промышленных предприятий и городских организаций, железнодорожных объектов. Производительность Южного водозабора составляет 66795 тыс.м 3 /год (183 тыс. м 3 /сутки, 2,118 м 3 /с) и достаточна для обеспечения города водой.
Вода водозабора "Северный" используется для снабжения водой промышленных предприятий Северной промышленной зоны. Он размещен между портом и железнодорожным мостом. Мощность водозабора 604,8 тыс. м 3 /сутки воды в реке.
4. Социально-экономические аспекты
Демография
Динамика демографических процессов в перспективе до 2030 года будет определяться взаимодействием всей совокупности факторов общественного развития, как традиционных, давно сложившихся, так и новых, формирующихся в ходе нарастающих социально-экономических изменений и преобразований в жизни общества.
Характер демографического развития города Павлодара будет определяться естественным и миграционным движением населения, масштабы и направленность которых будут зависеть от результатов социально-экономических преобразований:
развития экономического потенциала города;
развития рынка жилья;
занятости и уровня оплаты труда;
государственной и местной социальной политики и других факторов.
Варианты прогноза перспективной численности населения рассчитаны с учетом гипотез поэтапного повышения естественного прироста населения, за счет увеличения продолжительности жизни и миграционного прироста, что вызвано повышением уровня жизни населения, снижением уровня безработицы и рядом других взаимосвязанных факторов. Положительное сальдо миграции достигнуто в 2003 году и предполагается таковым до прогнозируемого периода.
Существующая численность населения города Павлодара Павлодарского акимата составила 304,5 тыс. чел., из них в г. Павлодаре проживало 286,6 тыс чел., в пос. Ленинский - 8,6 тыс. чел. Численность прочего сельского населения составила 9,3 тыс. чел.
Прогнозируемая численность населения Павлодара на период до 2030 года определяется устойчивыми и инерционными демографическими тенденциями. Расчет проектной численности населения г. Павлодара выполнен с учетом поэтапного включения в состав города п. Ленинский, с.с. Павлодарское и Шаукен (до 2010 г.) и с.с. Кенжеколь, Байдала и Долгое после 2010 г.
Величина численности населения г. Павлодара определена в следующих пределах:
335 тыс.чел. на конец 2010 г.
370 тыс.чел. на конец 2015 г. расчетного периода.

Экономика салалары бойынша тұрғындарды жұмыспен қамту құрылымының есептік көрсеткіштерін 2015 жылға қарай 108,6 мың адамға дейін жеткізу көзделіп отыр, бұл экономика салаларында жұмыс істейтіндердің қазіргі санымен салыстырғанда, 34,4 мың адамға көп.
Қаланың әлеуметтік және қала құрылысы дамуының негізгі мақсаты - бұл қаралып отырған аумақта әлеуметтік-психологиялық жайлылық пен тұрғындар өмір сүруінің жоғары орташа деңгейін жасау.
Павлодар қаласы қала құрылысы дамуының негізгі бағыттары тиімділігінің экономикалық индикаторлары 2004 жылмен салыстырғанда, 2015 жылға қарай:
жалпы аймақтық өнім өндірісі көлемдерінің 3 есе;
салыстырмалы бағаларда күрделі салымдар көлемдерінің 2,5 есе;
халықтың жан басына шаққандағы табыстардың 2,5 еседен аса өсіру болып табылады.
Тұрғын үй құрылысы
Тұрғын үй ортасын кешенді құрудың негізгі бағыттары есептік мерзімге қаланың барлық тұрғын үй қорын 8 млн. м 2 -ге дейін өсірумен, 1 адамға 20,9 м 2 -21,5 м 2 -ге дейін тұрғын үймен орташа қамтамасыз етуге жеткізуді қарастырады. Құрылыс бос және қайта құрылатын аумақтарда да жүргізілетін болады. Жеке тұрғын үй құрылысының үлесі жаңа құрылыстың жалпы көлемінен 55-60%-ды құрайды.
Павлодар қаласы тұрғын үй аумақтарын қайта құру және дамытудың басымдық бағдарламалары:
аумақты пайдаланудың жоғары қарқындылығы бар қаланың құрылымдық бөліктерінде (магистраль маңындағы аумақтарда, орталық ядрода, қалалық тораптарда және т. б.) қазіргі құрылыстың тығыздылығы төмен және ескі аз қабатты аудандарын қайта құру;
ескі аз қабатты тұрғын үйді бұзу жалпы ауданы 186,8 мың м 2 құрайды, бұзудан босатылған аумақтар көше-жол жүйесін кеңейтіп, қалыптастыруға, жасыл егістері бар жалпықалалық орталықтың мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету мекемелерінің құрылысына пайдаланылады;
қайта құру аймағында және қалыптасқан құрылыс жүргізуден бос қалалық аумақтарында тұрғын үй кешендерін қалыптастыру;
табиғи-ландшафттық қаңқаның және кенттендірілген аудандардың қатынас аймақтарында аз қабатты және тығыздылығы жоғары тұрғын үй құрылыс жүргізу кешендерін қалыптастыру;
тарихи-мәдени мұраға жататын тұрғын үй кварталдары мен кешендерін жаңғырту, қайта құру және көркейту;
аз қабатты жеке құрылыстың үлесі көп Орталық және Оңтүстік жоспарлау аудандарын кезең-кезеңмен қайта құру болып табылады.
Қаланың ипотекалық тұрғын үй қоры тұрғын үй рыногын құрайтын маңызды элементтердің бірі болады. Осы жобамен ұсынылатын тұрғын үй бағдарламасын іске асыру үшін есептік кезеңде барлығы 775 млн. долларды, соның ішінде құрылыстың бірінші кезегіне - 333,3 млн. долларды немесе 43% тарту қажет.

Расчетные показатели структуры занятости населения по отраслям экономики предполагаются к 2015 году довести до 108,6 тыс. человек, что на 34,4 тыс. человек больше, по сравнению с существующей численностью занятых в отраслях экономики.
Основная цель социального и градостроительного развития города - это создание социально-психологического комфорта и высокого среднего уровня проживания населения на рассматриваемой территории.
Экономическими индикаторами эффективности основных направлений градостроительного развития города Павлодара являются увеличение к 2015 году по сравнению с 2004 годом:
объемов производства валового регионального продукта в 3 раза;
объемов капитальных вложений в сопоставимых ценах в 2,5 раза;
доходов на душу населения более чем в 2,5 раза.
Жилищное строительство
Основные направления комплексного формирования жилой среды предусматривают доведение средней обеспеченности жильем с 20,9 м 2 до 21,5 м 2 на 1 человека, с увеличением всего жилищного фонда города до 8 млн. м 2 на расчетный срок. Строительство будет осуществляться, как на свободных, так и реконструируемых территориях. Доля индивидуального жилищного строительства составит 55 - 60% от общего объема нового строительства.
Приоритетными программами реконструкции и развития жилых территорий города Павлодара являются:
реконструкция районов низкоплотной и ветхой малоэтажной существующей застройки в структурных частях города с высокой интенсивностью использования территории (примагистральных территориях, центральном ядре, городских узлах и другие);
снос ветхого малоэтажного жилья составит 186,8 тыс. м 2 общей площади, территории высвобождаемые из под сноса будут использованы под расширение и формирование системы улично-дорожной сети, строительства учреждений культурно-бытового обслуживания общегородского центра с зелеными насаждениями;
формирование жилых комплексов в зоне реконструкции и на свободных городских территориях за пределами сложившейся застройки;
формирование, в контактных зонах природно-ландшафтного каркаса и урбанизированных территорий, комплексов малоэтажной и высокоплотной жилой застройки;
реставрация, реконструкция и благоустройство жилых кварталов и комплексов, представляющих историко-культурное наследие;
поэтапная реконструкция Центрального и Южного планировочных районов содержащие большую долю малоэтажной усадебной застройки. Ипотечный жилищный фонд города станет одним из важнейших элементов формирующегося рынка жилья. Всего за расчетный период для реализации жилищной программы, предлагаемой настоящим проектом, потребуется привлечение 775 млн. долларов, из них на первую очередь строительства - 333,3 млн. долларов или 43 %.

Коттедждердің құрылысы есептік кезеңде 517,5 млн. долларды немесе тұрғын үй құрылысына барлық инвестициялардың 2/3, соның ішінде бірінші кезекке 216 млн. АҚШ долларын қажет етеді.
Көп пәтерлі тұрғын үй құрылысы үшін шамамен 258 млн. АҚШ долларын тарту қажет, соның ішінде бірінші кезекке - 117 млн. доллар.
Жаңа тұрғын үй құрылысының көлемі 2015 жылға дейін салынуы қарастырылған тұрғын үйді іске қосудың жалпы ауданы 1,75 млн. м 2 немесе жылына, орташа алғанда, 175 мың м 2 -ді құрайды.
Жаңа алаңшалар кескініндегі жеке құрылыс үшін аумақтардың қажеттілігі есеп беру кезеңіне 1056 га құрайды, оның ішінде екінші кезекке - 591 га.
Бас жоспарда әлеуметтік-кепілді минимум қызмет көрсету мекемелерінің қамтамасыз етілуін нормативтік көрсеткіштерге және 2015 жылға қарай қалалық маңыздағы объектілер дамуының нормативтік көрсеткіштеріне қол жеткізу бағытында жаңа әлеуметтік-экономикалық және қала құрылысы жағдайларын ескере отырып, әлеуметтік саланы дамыту қарастырылып отыр.
Көгалдандыру жүйесін дамыту
Индустриялық орталық жағдайларында жалпы пайдаланымдағы көгалдандырылған аумақтарымен төмен қамтамасыз етушілікті ескере отырып, оларды айтарлықтай дамыту көзделіп отыр. Олар негізінен Ертістің жайылма аумағында (Затон маңындағы гидропарк, "Астана" шағын гүлбағы, жағажайлар) дамытылады. Орталық демалыс саябағын біршама кеңейту, Пахомов зиратының орнында этно-мемориалдық саябақ, Ертіс жаққа жобаланған кең бағытты желекжолдар мен аллеялар жүйесін құру көзделіп отыр. Сол жақ жағалау бөлігінде арнайы және шектеулі пайдалану объектілерін: зоопарк, ипподром, гольф-парк, дендропарк қалыптастыруға көп көңіл бөлінуде. Орман қорғау жолақтарын санитарлық-қорғау көгалдандыруға көп көңіл бөлінуде.
Экономикалық қызмет
Павлодар қаласы аумағында экономикалық қызметтің салааралық құрылымын қайта ұйымдастыру ұсынылып отыр, соның ішінде: ғылымның, білім берудің, мәдениет пен жоғары технологиялық өнеркәсіптің рөлін сақтау; өндірістік, іскери және әлеуметтік инфрақұрылымдардың, қызмет көрсету салаларын, туризм мен рекреацияның дамуын ынталандыру; экологиялық қауіпті және ресурстарды қажет ететін өндірістерді тарату, қайта ұйымдастыру.
Материалдық өндіріс салаларын қайта құрылымдауды жүзеге асыру ғылымды қажет ететін және ресурстарды сақтайтын технологиялар пайдасына ұсынылып отыр.
Павлодар қаласының облыстық маңыздағы қала мәртебесін сақтау және ғылыми-техникалық, білім беру, мәдени, әлеуметтік, өндірістік және инфрақұрылымдық әлеуетін, облыстық және республикалық маңыздағы рыноктық инфрақұрылымдар институттарының желісін қарқынды дамыту көзделіп отыр.
Экономиканың мемлекеттік және жеке меншік секторларының одан әрі тиімді үйлесімі мен өзара қатынасы жоспарланып отыр.
Бас жоспармен аумақтардың экологиялық қауіпсіздігін көтеріп, қала құрылысы әлеуетін қаланы дамыту мүддесінде аса тиімді пайдалану мақсаты бар өндірістік аумақтарды қайта ұйымдастыру ұсынылып отыр.

Строительство коттеджей потребует за расчетный период 517,5 млн. долларов или 2/3 всех инвестиций на жилищное строительство, в т.ч. на первую очередь требуется 216 млн. долларов США.
Для строительства многоквартирного жилья нужно привлечь около 258 млн. долл. США, в т.ч. на первую очередь - 117 млн. долларов.
Объем нового жилищного строительства составит порядка 1,75 млн. м 2 общей площади ввода жилья, предусмотренного к строительству до 2015 года, или в среднем 175 тыс. м 2 в год.
Потребность в территориях для усадебного строительства в разрезе новых площадок составит на расчетный период - 1056 га, из них на первую очередь - 465 га, на вторую очередь - 591 га.
Генеральным планом предусматривается развитие социальной сферы с учетом новых социально-экономических и градостроительных условий в направлении достижения нормативных показателей обеспеченности учреждениями социально-гарантированного минимума обслуживания и нормативных показателей развития объектов городского значения к 2015 году.
Развитие системы озеленения
Учитывая низкую обеспеченность озелененными территориями общего пользования в условиях индустриального центра предполагается их значительное развитие. Основные развитие они получают в припойменной территории Иртыша (гидропарк у Затона, сквер "Астана", набережные). Предполагается значительное расширение центрального парка отдыха, формирование этно-мемориального парка на месте Пахомовского кладбища, системы бульваров и аллей широтного направления, ориентированной в сторону Иртыша. Большое внимание уделяется формированию объектов специального и ограниченного пользования в левобережной части: зоопарк, ипподром, гольф-парк, дендропарк. Большое внимание уделяется проработке санитарно-защитного озеленения - лесозащитных полос.
Экономическая деятельность
Рекомендуется реорганизация межотраслевой структуры экономической деятельности на территории города Павлодара, в том числе: сохранение роли науки, образования, культуры и высокотехнологичной промышленности; стимулирование развития производственной, деловой и социальной инфраструктур, сферы услуг, туризма и рекреации; ликвидация, реорганизация экологически опасных и ресурсоемких производств.
Осуществление реструктуризации отраслей сферы материального производства предлагается в пользу наукоемких и ресурсосберегающих технологий.
Прогнозируется сохранение городом Павлодаром статуса города областного значения и предполагается интенсивное развитие научно-технического, образовательного, культурного, социального, производственного и инфраструктурного потенциалов, сети институтов рыночной инфраструктуры областного и республиканского значения.
Планируется дальнейшее эффективное сочетание и взаимодействие государственного и частного секторов экономики.
Генеральным планом предлагается реорганизация производственных территорий, которая имеет цель повысить их экологическую безопасность и более эффективно использовать градостроительный потенциал этих территорий в интересах развития города.

5. Экологиялық талаптар
Павлодар қаласы қала құрылысы дамуының экологиялық талаптарына мыналар жатады:
өмір сүру ортасын оның орнықты экологиялық жайсыздық аймақтарында түбегейлі сауықтыру;
қолда бар табиғи кешен аумақтарын жағымсыз антропогендік әсерлерден қорғау, Ертіс өзенінің шаруашылық қызметі нәтижесінде жоғалтқанды қалпына келтіру және қайта жасау, сондай-ақ резервтік аумақтарда жасыл алқаптар қалыптастыру жөніндегі шараларды іске асыру;
өмір сүру ортасының жайлылығын арттыру, соның ішінде аумақты көгалдандыру және қаланың тұрғын үй, қоғамдық аймақтарында мезоклиматтық және микроклиматтық жағдайларды жақсарту жолымен арттыру.
Павлодар қаласы қала құрылысы дамуының экологиялық талаптарын орындауға қажетті шарттар:
тұрғындар денсаулығының қауіпсіздігіне қауіп келтіретін экологиялық қатер аймақтарын жою;
қатты техногендік жүктемеге түскен аумақтарды (рұқсатсыз қоқыс үйінділерінің, магистраль маңындағы аумақтардағы газдалған аймақтар мен шу жайсыздығы аумақтары) санациялау, қалпына келтіру, қайта ұйымдастыру жөніндегі шараларды жүзеге асыру;
жоғары экологиялық қауіп көзі болып табылатын өндірістерді жою;
аз қалдықты және қалдықсыз таза экологиялық технологияларды, өндірістің ағынсыз циклдарын енгізу, өнеркәсіп, энергетика, қалалық шаруашылық объектілерін қазіргі заманғы газ тазарту, шаң ұстағыш және су тазарту құрал-жабдығымен 100% жабдықтауға жеткізу;
ауыз су сапа стандарттарын сақтауды және өндірістік, коммуналдық ағын сулар мен беткі ағынды тазартуды қамтамасыз ету;
үздіксіз қозғалысты автомагистральдар құрылысын салу;
жүккөлігінің басымдық қозғалысымен және аралас қозғалысты айналма автомагистраль құрылысын салу;
өндірістік және қатты тұрмыстық қалдықтары толық өңдеу және зиянсыздандыру болып табылады.
6. Аумақты қорғау және қаланың орнықты дамуын
қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар
Жобада тұрақты қызмет етуді арттыру және Павлодар қаласының тұрғындарын табиғи сипаттағы төтенше жағдайлардың әсерінен қорғау мақсатында мынадай қала құрылысы іс-шаралар қарастырылып отыр:
қаланың аумағын неғұрлым айқын аймақтау;
қолда бар өнеркәсіптік аймақтарды одан әрі қалыптастыру және қайта ұйымдастыру;
құрылыс жүргізу аймағын жасыл егістердің жолақтармен жоспарлау аудандарына мүшелеу және өзеннің суқорғау жолақтарын көгалдандыру;
көше-жол желісін одан әрі дамыту және оның негізінде тұрақты қызмет етудің қалалық желісін қалыптастыру.
7. Тарихи-мәдени мұраны сақтау және қайта өңдеу жөніндегі талаптар
Павлодар қаласының қала құрылысы дамуының негізгі бағыттары қаланың тарихи-мәдени мұрасын сақтау және қайта өңдеудің мынадай талаптарының орындалуын қамтамасыз етуі тиіс:
қала құрылысы және сәулет құралдарымен қаланың, қалалық және табиғи ландшафттың барлық тарихи табиғи-ландшафттық, жоспарлау, композициялық, археологиялық және орталық негізін, көшелердің, алаңдар мен кварталдардың тарихи желісін, қала құрылысы ансамбльдерін, көру доминанттарын, акценттерін және қалалық кеңістікті көріп қабылдау аймақтарын салудың тарихи жүйесін сақтау, шығару және акценттеу, мәдениеттің жылжымайтын ескерткіштері, құрылыс жүргізу мен көркейтудің тарихи сипаты;
жылжымайтын мәдени ескерткіштер аумақтары мен оларды қорғау аймақтары үшін көрсетілген аумақтар мен аймақтардың шегінде олардың шекаралары мен қала құрылысы қызметін реттеу тәртіптерін белгілейтін құқықтық қала құрылысы регламенттерін орнату және сақтау;
жылжымайтын мәдени ескерткіштерін жаңғырту және қалпына келтіру жөніндегі жұмыстардың көлемдерін арттыру.

5. Экологические требования
К экологическим требованиям градостроительного развития города Павлодара относятся:
радикальное оздоровление среды жизнедеятельности в зонах ее устойчивого экологического дискомфорта;
защита существующих территорий природного комплекса от неблагоприятных антропогенных воздействий, реализация мер по реабилитации и воссозданию утраченных в результате хозяйственной деятельности реки Иртыш, а также по формированию новых зеленых массивов на резервных территориях;
повышение комфортности среды жизнедеятельности, в том числе путем озеленения территории и улучшения мезоклиматических и микроклиматических условий в жилых и общественных зонах города.
Необходимыми условиями выполнения экологических требований к градостроительному развитию города Павлодара являются:
ликвидация зон экологического риска, создающих существенную угрозу безопасности здоровья населения;
осуществление мер по санации, реабилитации, реорганизации территорий, подвергшихся сильной техногенной нагрузке (территории несанкционированных свалок, зон загазованности и шумового дискомфорта в примагистральных территориях и т.п.);
ликвидация производств, являющихся источниками высокий экологической опасности;
внедрение экологически чистых малоотходных и безотходных технологий, бессточных циклов производств, доведение оснащенности объектов промышленности, энергетики, городского хозяйства современным газоочистным, пылеулавливающим и водоочистным оборудованием до 100%;
обеспечение соблюдения стандартов качества питьевой воды и очистки производственных и коммунальных сточных вод и поверхностного стока;
строительство автомагистралей с непрерывным движением;
строительство обводной автомагистрали с преимущественным движением грузового транспорта и смешанным движением;
полная переработка и обезвреживание производственных и твердых бытовых отходов.
6. Мероприятия по защите территории и
обеспечению устойчивого развития города
В целях повышения устойчивого функционирования и защиты населения города Павлодара от воздействия чрезвычайных ситуаций природного характера в проекте предусматриваются следующие градостроительные мероприятия:
более четкое функциональное зонирование территории города;
дальнейшее формирование и реорганизация существующих промзон;
членение селитебной зоны на планировочные районы полосами зеленых насаждений и озеленение водоохранных полос рек;
дальнейшее развитие улично-дорожной сети и создание на ее основе общегородской сети устойчивого функционирования.
7. Требования по сохранению и
регенерации историко-культурного наследия
Основные направления градостроительного развития города Павлодара должны обеспечить выполнение следующих требований сохранения и регенерации историко-культурного наследия города:
сохранение, выявление и акцентирование градостроительными и архитектурными средствами всей исторической природно-ландшафтной, планировочной, композиционной, археологической и средовой основы города, городского и природного ландшафта, историческую сеть улиц, площадей и кварталов, историческую систему построения градостроительных ансамблей, зрительных доминантов, акцентов и зон зрительного восприятия городского пространства, недвижимые памятники культуры, исторический характер застройки и благоустройства;
установление и соблюдение для территорий недвижимых памятников культуры и зон их охраны правовых градостроительных регламентов, определяющих их границы и режимы регулирования градостроительной деятельности в границах указанных территорий и зон;
увеличение объемов работ по реставрации и восстановлению недвижимых памятников культуры.

8. Табиғи кешен аумағын сақтаудың және дамытудың негізгі бағыттары
Павлодар қаласының табиғи кешені негізінен табиғат қорғау, рекреациялық, сауықтыру және ландшафт құрайтын функцияларды орындайтын және қаланың табиғи-ландшафттық қаңқасын қалыптастыратын өсімдігі мен (немесе) суы көп аумақтардың жиынтығы болып табылады. Табиғи кешен аумақтарына: табиғи аумақтар - дендропарк, Ертіс өзенінің жайылмасы; көгалдандырылғын аумақтар - саябақтар, бақтар, желекжолдар мен шағын гүлбақтар, бақсаябақ өнері мен ландшафттық сәулет ескерткіштері, сондай-ақ тұрғын үй құрылысының, қоғамдық, өндірістік және коммуналдық мақсаттағы объектілердің көгалдандырылған аумақтары; резервтік аумақтар - бұл бұзылғандарды қалпына келтіру және жоғалған табиғи аумақтарды қайта жасау, жаңа көгалдандырылғын аумақтарды ұйымдастыру үшін резервтелген аумақтар жатады.
Табиғи кешен аумағын сақтаудың және дамытудың негізгі бағыттары:
Павлодар қаласы табиғи кешенінің бүтіндігін және оның қала маңы аймағын сақтауды;
түрлері иерархиялық деңгейдегі рекреациялық аймақтарды қалыптастыруды;
табиғи кешеннің нақты аумақтарын жобалау және ұстауды экологияландыруды көздейді.
9. Аумақтық сәулет-жоспарлық ұйымдастыру
Тұрғын үй және қоғамдық-іскери аумақтарын қосатын негізгі, тарихи қалыптасқан құрылыс жүргізу аймағы барлық қала құрылысы жүйесінің өзегі болып табылады. Оған Орталық және Оңтүстік екі жоспарлық аудан кіреді. Қаланың орталық өзегімен жалпы қалалық орталық осы аудандардың басты элементі болып табылады.
Қаланың орталық және перифириялық аймақтары аймақтарға бөлу жүйесінде негізгі жоспарлық бағыттар бойынша жоспарлық аудандар ретінде ұсынылған.
"Солтүстік" жоспарлық ауданы кешенді болып келеді және оған тұрмыстық аудандардан басқа Ескі Ертіс өзені арнасының бойында орналасқан 11-1 (Лесозавод) және 11-2 (Павлодарское, Шаукен ауылдары және Спутник 2 кенті негізінде), коммуналдық-өнеркәсіптік ауданды (өзен маңындағы өнеркәсіптік аудан) кіреді;
"Шығыс" жоспарлық ауданы; оның құрамына тұрмыстық аудандардан басқа 4-1 (екінші Павлодар) және 4-2 (Жетекші кенті мен Павлодар гидрогеологиялық экспедициясы, Ауыл ауылы мен "Шақат" темір жол станциясы негізінде) коммуналдық кәсіпорындар ауданы кіреді;
Оңтүстік Семей бағытындағы "Кенжекөл" жоспарлық ауданы; оның құрамына Байдала, Долгое және Кенжекөл ауылдары негізінде қалыптасатын 10-1 тұрмыстық аудан кіреді;
сол жақ жағалаудағы "Батыс" жоспарлық ауданы қала сипатындағы Ленин кенті негізінде дамиды.
Қала аумағында табиғаттың табиғи объектілерін қорғау қажеттілігі себебі бойынша құрылыс жүргізуге болмайтын аудандарды қоса тұрмыстық ортаны құру үшін түрлі жарамдылық деңгейімен ерекшеленетін бес аудан бөлінген. Зерттеулер нәтижелері бойынша мына аудандар бөлінген:

8. Основные направления сохранения и
развития территории природного комплекса
Природный комплекс города Павлодара представляет собой совокупность территорий с преобладанием растительности и (или) водных объектов, выполняющих преимущественно природоохранные, рекреационные, оздоровительные и ландшафтообразующие функции и формирующих природно-ландшафтный каркас города. К территориям природного комплекса относятся: природные территории - дендропарк, пойма реки Иртыш; озелененные территории - парки, сады, бульвары и скверы, памятники садовопаркового искусства и ландшафтной архитектуры, a также озелененные территории жилой застройки, объектов общественного, производственного и коммунального назначения; резервные территории - это зарезервированные для восстановления нарушенных и воссоздания утраченных природных территорий, для организации новых озелененных территорий.
Основные направления сохранения и развития территорий природного комплекса предусматривают:
сохранение целостности природного комплекса города Павлодара и его пригородной зоны;
формирование рекреационных зон различного иерархического уровня;
экологизацию проектирования и содержания конкретных территорий природного комплекса.
9. Архитектурно-планировочная организация территории
Основная, исторически сложившаяся селитебная зона, включающая территории жилой и общественно-деловой застройки, составляет ядро всей градостроительной системы. Она включает два планировочных района: Центральный и Южный. Главным элементом этих районов является общегородской центр с центральным ядром города.
Срединная и периферийная зоны города по основным планировочным направлениям в системе районирования представлены планировочными районами.
"Северный" планировочный район является комплексным и включает помимо жилых районов 11-1 (Лесозавод) и 11-2 (на базе с. Павлодарское, с. Шаукен и пос. Спутник 2), расположенных вдоль поймы р. Старый Иртыш, коммунально-промышленный район (Приречный промышленный район - РПР);
"Восточный" планировочный район; в его состав помимо жилых районов 4-1 (Второй Павлодар) и 4-2 (на базе пос. Жетекши и Павлодарский гидрогеологической экспедиции, с. Аул и железнодорожной станции "Шакат") включается район коммунальных предприятий;
Планировочный район "Кенжеколь" в южном Семипалатинском направлении; в его состав входит жилой район 10-1, формируемый на базе сел Байдала, и Долгое., и с. Кенжеколь;
"Западный" планировочный район - левобережный, развивается на базе п.г.т. Ленинский.
На территории города выделены пять районов отличающиеся разной степенью пригодности для создания среды проживания, включая районы где строительство не допустимо по причине необходимости охраны природных объектов природы. По результатам исследований выделены следующие районы:

1. Тұрғын үй құрылысына қолайсыз келетін аудан.
Бұл негізінде өнеркәсіптік кәсіпорындардың, кәсіпорындардағы санитарлық-қорғау аймақтарының, сондай-ақ дыбыстық, электр магниттік әсер ету көздерінің аумақтары. Аумақтағы ыза суларының деңгейі жоғары, батпақты, тұзды учаскелері мен жер астындағы сулардың ластану көздері бар.
2. Тұрғын үй құрылысы үшін шекті түрде қолайсыз аудан. Оған тұрғын үй құрылысы үшін қолайлы жағдайлары бар ауданға қосылатын аумақтар жатады, бұнда ыза суларының деңгейі жоғары, батпақты, тұзды учаскелері мен жер астындағы сулардың ластану көздері бар.
3. Тұрғын үй құрылысы үшін шекті түрде қолайлы аудан. Ауданға негізінде солтүстікке темір жолға дейін, шығысқа, жоғары деңгейлі ыза сулары бар учаскелерді қоспай, оңтүстікке "Усолка" шағын ауданына дейін созылатын қаланың аумағы кірді. Басқа аумақтар темір жолдан солтүстікке қарай, "Кастинг" ЖШС мен "Литмашкомплект" ЖШС-дан шығысқа қарай, сондай-ақ қаланың зиратынан оңтүстік-шығысқа қарай орналасқан.
4. Аумақтары құрылыс жүргізуге жатпайтын аудан.
Аудан аумақтарының құрамына пайдалы қазбалардың орны бар учаскелер кіреді.
5. Аумақтары шаруашылық жүргізудің құқықтық режимі қызмет ететін ерекше қорғалатын аудан.
Ертіс өзені арнасындағы мемлекеттік табиғи қаумал.
Бас жоспардың сәулет-жоспарлық шешімінің негізіне құрылыс жүргізу және өнеркәсіптік аумақтардың тарихи қалыптасқан жүйесі мен Ертіс өзені жайылмасының және көлік магистральдары бойында құралатын қоныстану жүйесінің құрылымы жатады.
Қаланың аумақтық өсуі, негізінде, тұрғын үй құрылысының құрылымында негізгі көлемді құрайтын аз қабатты тұрғын үй құрылысына және Омбы, Құлынды, Семей және Астана-Екібастұз, Ленин кентімен сол жақ жағалауды қоса алғандағы бағыттарының басты ұшу көліктік магистральдары бойындағы бағытталған қоныстану жүйесін қалыптастыруға байланысты болады.
Жеке құрылысты бұзу есебінен қайта құру, қаланың қалыптасқан құрылыс жүргізілген бөлігінде қала құрылысы қатынасындағы құнды аумақтарды неғұрлым оңтайлы пайдалану көп қабатты құрылысты дамытудың негізгі жолдарының бірі ретінде қаралып отыр.
Қаланың солтүстік бөлігіндегі санитарлық зиянды аймақтарды қысқарту алдыңғы бас жоспарда белгіленген қаланы функционалдық аймақтауды қайта қарауға мүмкіндік береді. Санитарлық зиянды аймақтардың жаңа шекараларынан тыс Омбы магистралы бойында солтүстік аумақтар бөлігін құрылыс жүргізілетін аумақтары, тұрғын үй құрылысын дамыту үшін пайдалану ұсынылып отыр.
Қоршаған ортаның экологиялық жағдайы қаланың қазіргі шекараларында жеке тұрғын үй және саяжай құрылысын дамытуға жол бермеді. Санитарлық зиянды аймақтардан тыс қалыптасқан аз қабатты тұрғын үй қорының және саяжай аумақтарының бөлігі тұрғын үй және қоғамдық құрылысын өзгертуге жатады. Өнеркәсіптік және қалалық аймақтардың дамуы қалыптасқан шекараларда қаралып отыр және одан әрі олардың аумақтарының қарқындылығымен, жаңа технологияларды пайдаланумен байланысты. Санитарлық зиянды аймақтардың шекараларында санитарлық-қорғау аймақтарын қалыптастыру және көгалдандыру маңызды іс шаралардың бірі ретінде қаралады.
Дәстүрлі сипаттағы өнеркәсіптік аудандардың жүйесі санитарлық қорғау аймақтарымен бірге теміржол белдеуінің құрылымына бағынып, қаланың құрылыс жүргізілетін аумақтарының қалыптасқан бөлігінің айналасында жарты айналманы құрайды.
Қаланың оңтүстік бөлігінде Семей жоспарлау бағытының құрылымында жаңа технологиялар аймағы құрылуда: әуежаймен бірыңғай технологиялық тізбектегі жаңа заманғы коммуналдық, қоймалық кешендерінің жүйесі (әуежайдан солтүстік-шығысқа әуежайдың карго-терминалымен өзара байланысқан коммуналдық-қоймалық кешендерінің және көтерме сауда рыноктарының құрылымы, әуежайдың батысына қарай технопарк пен оңтүстікке қарай резервтік аумағы бар экологиялық-индустриялық парк).
Қаланың қоғамдық орталықтары жүйесін дамыту
Қаланың қоғамдық орталықтарының біртұтас жүйесін құру аумағында одан әрі оның бірегей мекемелердің шоғырлануымен, қалыптасқан жалпықалалық орталықтың және оның орталық ядросының дамуымен, сонымен бірге қаланың орта және периферийлік бөліктерінде мамандандырылған орталықтардың жүйесін (медициналық, білім беру, рекреациялық) қалыптастырумен байланысты.
Ертіс жағажайының бойында қаланың жетекші сәулет ансамбльдерін қалыптастыратын қоғамдық орталықтар жүйесіне Благовещенск соборының ауданында қалыптасқан басты әкімшілік алаңнан басқа қаланың тарихи сәулет-қорықтық аймағындағы Қалалық қоғамдық Форум енеді. Өзен сапаржайының ауданында қаланың ең қызықты аймақтарының бірі - Затон ауданындағы су-спорт паркі (гидропаркі) болып дамып келе жатқан жастар-қоғамдық орталығы көзделіп отыр.
Қаланың негізгі диаметрлері бойындағы Кутузов көшесі - Омбы трассасы бойындағы қоғамдық орталықтардың жүйесі тораптық жүйе одан әрі дамып келеді.
Кутузов көшесі мен Семей трассасы айналма магистралы бойындағы қоғамдық кешендердің жүйесі ерекше аймақ болып табылады. Жоғары және орта оқу орындарының аймағы ғылыми-зерттеу институттары жүйесінен, ұсақ енгізу фирмалары мен инновациялық орталықтан тұратын технопаркпен жақын орналасады. Солтүстік жақта - дарынды балаларға арналған интернат.
Кенжекөл ауылының ауданында Семей автожолы бағытының бойындағы аймақтық рыноктардың (құрылыс материалдарының және автомобильдік) жүйесі қалалық ортамен үзілісін жойып, әуе көлігі әсерінің аймағына түсетін аумақтарды жандандыруды және функционалдық пайдалануды енгізіп отыр.
Батыс-шығыс қоғамдық-көлік диаметрінің негізгі қала құрылысы тораптары электрленген теміржол көлігінің станцияларын құрайды, олардың негізінде қоғамдық-көлік орталықтары қалыптастыратын болады.
Теміржол және автосапаржай аудандарында, сондай-ақ әуежай ауданында көп функционалдық қоғамдық-көлік орталықтарын қалыптастыруға ерекше көңіл бөлініп отыр.

1. Район не благоприятный для жилищного строительства.
Это в основном территории промышленных предприятий, санитарно-защитных зон от предприятий, а также источников шумового, электромагнитного воздействия. Территория имеет повышенный уровень грунтовых вод, заболоченные, засоленные участки, включает очаги вероятного загрязнения подземных вод и др.
2. Район ограниченно не благоприятный для жилищного строительства.
К нему относятся территории, примыкающие к району с благоприятными условиями для жилищного строительства, здесь характерно наличие повышенного уровня грунтовых вод, заболоченности, засоленности отдельных участков, очагов вероятного загрязнения подземных вод и др.
3. Район ограниченно благоприятный для жилищного строительства.
В район вошла в основном территория существующего города, простирающаяся на север до железной дороги, на восток, исключая участки с повышенным уровнем грунтовых вод, на юг до микрорайона "Усолка". Другие территории расположены севернее железной дороги, восточнее от ТОО "Кастинг" и ТОО "Литмашкомплект", а также юго-восточнее от действующего кладбища города.
4. Район, территории которого не подлежат застройке.
В состав территорий района входят участки месторождений полезных ископаемых.
5. Район, территории которого относятся к особо охраняемым территориям с правовым режимом хозяйствования.
Государственный природный заповедник в пойме реки Иртыш.
В основу архитектурно-планировочного решения генерального плана положена исторически сложившаяся система селитебных и промышленных территорий и структура системы расселения, формирующаяся вдоль осыпных транспортных магистралей и поймы реки Иртыш.
Территориальный рост города будет связан со строительством, в основном, малоэтажной жилой застройки, составляющей основной объем в структуре жилищного строительства, и формированием направленной системы расселения вдоль главных вылетных транспортных магистралей в Омском, Кулундинском, Семипалатинском и Астана-Екибастузском направлениях, включая левобережную часть с п. Ленинским.
Реконструкция за счет сноса индивидуальной усадебной застройки, более рациональное использование ценных в градостроительном отношении территорий в сложившейся части селитебной территорий города рассматривается как один из основных путей развития многоэтажного строительства.
Сокращение зон санитарной вредности в северной части города позволяют пересмотреть функциональное зонирование города, определенное в предыдущем генплане. Часть северных территорий вдоль Омской магистрали вне новых границ зон санитарной вредности предлагается использовать для селитебных территорий, развития жилой застройки.
Экологическое состояние окружающей среды не допускает развитие индивидуального жилищного и дачного строительства в существующих границах города. Часть сложившегося малоэтажного жилищного фонда и дачных территорий вне зон санитарной вредности подлежит преобразованию под жилую и общественную застройку.
Развитие промышленных и коммунальных зон рассматривается в сложившихся границах и в дальнейшем связано с интенсификацией их территорий, применением новых технологий. Создание и озеленение санитарно-защитных зон в границах зон санитарной вредности рассматривается как одно из важнейших мероприятий.
Система промышленных районов традиционного плана с их санитарно-защитными зонами формируют полукольцо вокруг сложившейся части селитебной территории города, подчиняясь структуре железнодорожного пояса.
В южной части города в структуре Семипалатинского планировочного направления создается зона новых технологий: система современных коммунальных, производственных и научно-производственных комплексов, завязанных в единой технологической цепочке с аэропортом (структура коммунально-складских комплексов и оптовых рынков, взаимосвязанных с карго-терминалом аэропорта к северо-востоку от аэропорта, технопарк к западу от аэропорта и эколого-индустриальный парк с резервной территорией к югу).
Развитие системы общественных центров города
Создание целостной системы общественных центров города связано, как с развитием сложившегося общегородского центра и его центрального ядра с дальнейшей концентрацией на его территории уникальных учреждений, так и с формированием системы специализированных центров (медицинских, образовательных, рекреационных) в срединной и периферийной частях города.
Система общественных центров, формирующих ведущие архитектурные ансамбли города вдоль набережной Иртыша, помимо сложившихся в районе Благовещенского собора, главной административной площади, включает Городской общественный Форум в историко-архитектурной заповедной зоне города. В районе речного вокзала предполагается молодежный общественный центр, который развивается в одну из самых интересных зон города - водно-спортивный парк (гидропарк) в районе Затона.
Система общественных центров вдоль основных диаметров города. Вдоль ул. Кутузова-Омской трассы получает дальнейшее развитие узловая система.
Особую зону представляет система общественных комплексов вдоль обводной магистрали между ул. Кутузова и Семипалатинской трассой. Зона высших и средних учебных заведений размещается в непосредственной близости с технопарком, включающим систему научно-исследовательских институтов, мелких внедренческих фирм и инновационный центр. С северной стороны - интернат для одаренных детей.
Система региональных рынков (строительных материалов и автомобильного) вдоль автодороги в Семипалатинском направлении в районе с. Кенжеколь внесут оживление и функциональное использование территорий, попадающих в зону воздействия воздушного транспорта, ликвидируя разрыв городской среды.
Основные градостроительные узлы общественно-транспортного диаметра запад-восток образуют станции электрифицированного железнодорожного транспорта, на основе которых будут формироваться общественно-транспортные центры.
Особое значение придается формированию многофункциональных общественно-транспортных центров в районах Железнодорожного и автовокзалов, а также в районе аэропорта.

10. Көлік инфрақұрылымын дамыту
Облыс орталығының сыртқы байланыстары теміржол, әуе, өзен, автомобиль көлігімен, автомобиль жолдарымен, сондай-ақ құбырөткізгіш көлікпен беріліп отыр.
Павлодар қаласының бас жоспарында қаланың жоспарлау құрылымы және барлық функционалдық аймақтармен, қала маңы аймағында орналасқан объектілермен, сыртқы көлік объектілерімен және автомобиль жолдарымен жылдам әрі қауіпсіз көлік байланысын қамтамасыз ететін оның айналасындағы аумақтарымен байланыстағы көлік және көше-жол желісінің біртұтас жүйесі қарастырылып отыр.
Қаланың көше-жол желісі көшелер мен жолдардың функционалдық мақсатын, көлік және жүргіншілер қозғалысының қарқындылығын, аумақтардың сәулет-жоспарлық ұйымдастырылуын және құрылыс жүргізу сипатын ескере отырып, жобаланды.
Жалпықалалық орталық жүйесі, қоғамдық-көлік тораптары мен қала орталықтары бар солтүстік-оңтүстік және батыс-шығыс қоғамдық-көлік диаметрлері қаланың құрылымдық қаңқасын құрайды.
Семей трассасы, Кутузов және Торговая көшелері, Омбы трассасы мен солтүстік-оңтүстік бағытта қала дамуының басымды осін құрайтын Сәтбаев және Айманов көшелері бойындағы қаланың орталық ядросы арқылы өтетін көлік байланысының параллель сызығы Ертіс өзені жайылмасының бойында қаланың барлық ірі жоспарлау аудандарын, қала орталығы бастысы болып табылатын еңбек етудің негізгі аймақтарын байланыстырады. Қаланың басты көлік-отырғызу тораптары: авто және теміржол сапаржайлары аудандарындағы және халықаралық "Кенжекөл" әуежайы аймағындағы көп функционалдық қоғамдық-көлік орталықтары Маңызды қала құрылысы тораптары болып табылады.
Шығыс өнеркәсіптік аудан арқылы өтетін Торайғыров-Мир, Чкалов көшелері және оның теміржол магистралымен қатар шығысқа қарай дамуымен, сондай-ақ Жетекші кентіне дейін автомагистральдың жалғасуымен Естай-Суворов көшелері бойында магистральдардың жүйесі, теміржол магистралы мен шағын көліктік айналманың солтүстік бөлігі батыс-шығыс бағытында қаланың диаметрін құрайды.
Қаланың диаметрлері бойында периферийлік аудандарды қаланың орталығымен байланыстыратын: батыс-шығыс бағытында, Ақсу қаласы кәсіпорындарымен байланысын қоса алғанда, оның негізін электр пойызы құрайды, ал солтүстік-оңтүстік бағытында - жылдам трамвай жылдам рельстік көліктің негізгі маршруттары қалыптасады.
Айналмалы сақина және шағын жарты айналма автожолдарын ұйымдастырумен Павлодардың көлік құрылымы қаланың сыртқы шекарасы бойынша барлық радиальды автожолдарды қосады, қаланың өнеркәсіптік және коммуналдық кәсіпорындарын өзара байланыстырады, сондай-ақ ішкі желіден сыртқы айналмаға транзит ағындарының ауысуын қамтамасыз етеді. Ертіс өзені арқылы өтетін көпірлердің құрылымы сол және оң жағалауы арасындағы үздіксіз көлік қатынасын, Павлодар, Ақсу қалаларының және т.б. негізгі кәсіпорындары арасында еңбектік хат-хабар алмасуды қамтамасыз етеді.
Көліктік айналманың сыртқы солтүстік бөлігінің құрылысы, сондай-ақ солтүстік көпірдің құрылысы есептік мерзімге қалдырылғанға байланысты, ал толық көліктік айналманың бірінші кезекте шешілуі ағындарды шағын айналмалы автожолдың солтүстік бөлігінен теміржол алқабы мен "Надежда" саяжайлар ауданы арасынан өтетін автожол бойынша сыртқы айналмасына ауыстыру жолымен шешіледі.
Айналманың сол жақтағы жағалау бөлігі қазір қызмет ететін республикалық маңызы бар Омбы-Семей автомагистралын пайдаланумен шешіледі.
Магистральды көшелер мен жолдар қиылысында көлік шешімдерінің құрылысы, сондай-ақ автомобиль трассаларының аса жүктемелі учаскелерінде жерүсті және жерасты өтулерінің құрылысы қарастырылып отыр.
Автобус қала ішіндегі қоғамдық көлігінің негізгі түрі, трамвай қосалқы, болашақта - жылдам шусыз трамвай болып қабылданды.
Жобада автобустар паркін, трамвай вагондарын көбейту және жаңарту, жолаушыларға арналған автокөлік кәсіпорындарын (ПАКК) кеңейту, қайта құру көзделіп отыр.
Автомобильдерді тұрақты және уақытша сақтау және оларға техникалық қызмет көрсетуге арналған имараттар желісі болашақта автомобильдендірудің өсуін, объектілердің қол жетімділігін қамтамасыз етуді, санитарлық-гигиеналық талаптарды есепке ала отырып, жобаланды.
Автосервис объектілерін (автомобильге май құю станциялары, көпқабатты паркингтер, автомобильдерді және техникалық қызмет көрсету станциялар сақтауға арналған тұрақтар) дамыту қарастырылып отыр.

10. Развитие транспортной инфраструктуры
Внешние связи областного центра представлены железнодорожным, воздушным, речным, автомобильным транспортом, автомобильными дорогами, а также трубопроводным транспортом.
Генеральным планом г. Павлодара предусмотрена единая система транспорта и улично-дорожной сети в увязке с планировочной структурой города и прилегающих к нему территорий, обеспечивающая быстрые и безопасные транспортные связи со всеми функциональными зонами, с объектами, расположенными в пригородной зоне, объектами и автомобильными дорогами внешнего транспорта.
Улично-дорожная сеть города запроектирована с учетом функционального назначения улиц и дорог, интенсивности транспортного и пешеходного движения, архитектурно-планировочной организации территории и характера застройки.
Общественно-транспортные диаметры север-юг и запад-восток с системой общегородского центра и общественно-транспортными узлами и центрами города формируют структурный каркас города.
Семипалатинская трасса, улицы Кутузова и Торговая, Омская трасса и параллельная линия транспортной связи через центральное ядро города по улицам Сатпаева и Айманова, составляющие преобладающую ось развития города в направлении север-юг, связывают все крупные планировочные районы города вдоль поймы Иртыша, основные зоны приложения труда, главной из которых является центр города. Важными градостроительными узлами являются главные транспортно-пересадочные узлы города: многофункциональные общественно-транспортные центры в районе авто- и ж/д вокзалов и в зоне международного аэропорта "Кенжеколь".
Улицы Торайгырова-Мира, Чкалова с пробивкой последней через восточный промышленный район и развитием ее на восток параллельно железнодорожной магистрали, а также система магистралей, по улицам Естая-Суворова с продолжением автомагистрали до п. Жетекши, железнодорожная магистраль и северная часть малого транспортного кольца формируют диаметр города в направлении запад-восток.
Вдоль диаметров города формируются основные маршруты скоростного рельсового транспорта, связывающие периферийные районы с центром города: в направлении запад-восток основу его составят электрички, включая связи с предприятиями г. Аксу, а в направлении север-юг - скоростной трамвай.
Транспортная структура Павлодара с организацией объездной кольцевой и малой полукольцевой автодорог соединит все радиальные автодороги по внешней границе города, свяжет между собой основные промышленные и коммунальные предприятия города, а также обеспечит перевод транзитных потоков с внутренней сети на внешнюю кольцевую. Строительство мостов через реку Иртыш обеспечит бесперебойное транспортное сообщение между левым и правым берегом реки Иртыш, и трудовые корреспонденции между основными предприятиями Павлодара, Аксу и пр.
В связи с тем, что строительство северной части внешнего транспортного кольца, а также строительство северного моста остается на расчетный срок, то решение полного транспортного объезда на первую очередь решается путем перевода потоков с северной части малой кольцевой автодороги на внешнее кольцо по автодороге, проходящей между лесополосой железной дороги и дачным районом "Надежда". Левобережная часть кольца решается использованием существующей автомагистрали республиканского значения Омск-Семипалатинск.
Предусматривается строительство транспортных развязок в разных уровнях на пересечениях магистральных улиц и дорог, а также надземных и подземных переходов на наиболее загруженных участках автомобильных трасс.
Основным видом внутригородского общественного транспорта принят автобус, вспомогательным - трамвай, в перспективе - скоростной бесшумный трамвай.
Проектом намечено увеличение и обновление парка автобусов, трамвайных вагонов, расширение, реконструкция пассажирских автотранспортных предприятий (ПАТП).
Сеть сооружений для постоянного и временного хранения и технического обслуживания автомобилей запроектирована с учетом перспективного роста автомобилизации, обеспечения доступности объектов, санитарно-гигиенических требований.
Предусмотрено развитие объектов автосервиса (автозаправочных станций, многоэтажных паркингов, стоянок для хранения автомобилей и станций технического обслуживания).

11. Инженерлік инфрақұрылымды дамыту
Сумен қамтамасыз ету
Бас жоспар қаланың сумен қамтамасыз ету жүйесін дамытудың мынадай:
қаланың қызмет ететін сумен қамтамасыз ету көздерін сақтау және дамыту ("Оңтүстік" және "Солтүстік" бас тоғандары);
жиынтық су тұтынуды тәулігіне 2030,0 мың м 3 -ден дейін (бастапқы жыл), 445,4 мың м 3 -ге (есептік жыл) дейін көбейте отырып, қолданыстағы шаруашылық-ауыз су, өртке қарсы және өндірістік су құбырын сақтау және дамыту;
қызмет ететін бас тоғандарды қайта құру, қызмет ететін су құбыры желілерін кезең-кезеңмен қайта құру және жаңа су құбырының құрылысы, су құбыры имараттарының орталықтандырылған автоматтандырылған басқару жүйесін ұйымдастыру және суды тазартудың жаңа технологиясына көшу есебінен қаланың сумен қамтамасыз ету жүйесі беріктігінің деңгейін жоғарылату;
аз қабатты құрылыс жүргізілетін аудандарында тұрақты сумен қамтамасыз етуді, қызмет ететін сумен қамтамасыз ету жүйесімен байланыста жаңа су құбырлары, магистральдық желілер құрылысы жолымен жаңа қала құрылысын игеру аудандарын ұйымдастыру бағыттарын қарастырып отыр.
Кәріз
Бас жоспар кәріз жүйесін дамыту бөлігінде мыналарды:
қызмет ететін толық жасанды биологиялық тазарту, терең қайта тазарту имараттарын қайта құру және жаңарту есебінен ағынды сулар көлемдерін тәулігіне 114,7 мың м 3 -ден (бастапқы жыл) 166,6 мың м 3 -ге (есептік жыл) дейін көбейте отырып, кәріз жүйесінің қызмет ету беріктігін арттыру;
кәріз желілерін дамыту, жаңа магистральдық коллекторлардың құрылысы, қызмет ететін ескі желілерді кезең-кезеңмен қайта құру, қаланың болашақтағы құрылыстарын кәріздендіру үшін сорғы тасымалдау станцияларының құрылысы;
зиянды заттардың тыйым салынған концентрацияларын қалалық кәрізге жіберуді болдырмау мақсатында кәсіпорындарда технологиялық үрдістерді жетілдіру есебінен ағынды суды тазарту технологиясы мен сапасын жетілдіру қарастырып отыр.
Жылумен қамтамасыз ету
Орталықтандырылған жылумен қамтамасыз ету көздерінің жалпы қуаты сағатына 2180 Гкал деңгейінде қарастырылып отыр. Бас жоспарда Павлодар қаласының жылумен қамтамасыз ету жүйесін дамытудың негізгі бағыттары:
неғұрлым жетілдірілген электр қуатын жинақтаушы және экологиялық тиімді технология ретіндегі жылуландыру базасында орталықтандырылған жылумен қамтамасыз ету жүйесін сақтау, жетілдіру және одан әрі дамыту;
аз қабатты тұрғын үй қоры аудандарында зауытта жасалған жаңа заманғы жоғары сапалы автономдық жылу беру құрал-жабдығын ендіру есебінен жекелей жылумен қамтамасыз ету жүйесін жетілдіру, жаңарту және дамыту болып табылады.
Жылуландыру жүйесінде:

11. Развитие инженерной инфраструктуры
Водоснабжение
Генеральный план предусматривает следующие направления развития системы водоснабжения города:
сохранение и развитие существующих источников водоснабжения города ("Южного" и "Северного" водозаборов).
сохранение и развитие действующей системы хозпитьевого, противопожарного и производственного водопровода с увеличением суммарного водопотребления от 230,0 тыс. м 3 /сут. (исходный год) до 445,4 тыс. м 3 /сут. (расчетный срок);
повышение уровня надежности системы водоснабжения города за счет реконструкции существующих водозаборов, поэтапной реконструкции существующих и строительства новых водопроводных сетей, организации централизованной автоматизированной системы управления водопроводными сооружениями и перехода на новую технологию очистки воды;
организация стабильного водоснабжения в районах малоэтажной застройки, районов нового градостроительного освоения путем строительства новых водоводов, магистральных сетей в увязке с существующей системой водоснабжения.
Канализация
В части развития канализационной системы Генеральным планом предусмотрено:
повышение надежности функционирования системы канализации с увеличением объемов сточных вод с 114,7 тыс. м 3 /сутки (исходный год) до 166,6 тыс. м 3 /сутки (расчетный срок) за счет реконструкции и модернизации существующих сооружений полной искусственной биологической очистки, глубокой доочистки;
развитие сети канализации, строительство новых магистральных коллекторов, поэтапная реконструкция изношенных существующих сетей, строительство насосных станций перекачки для канализования перспективной застройки города;
совершенствование технологии и качества очистки сточных вод за счет совершенствования технологических процессов на предприятиях, в целях предотвращения сброса в городскую канализацию недопустимых концентраций вредных веществ.
Теплоснабжение
Общая мощность централизованных источников теплоснабжения предусмотрена на уровне 2180 Гкал/час. Основным направлением развития системы теплоснабжения города Павлодара в Генеральном плане явилось:
сохранение, совершенствование и дальнейшее развитие системы централизованного теплоснабжения на базе теплофикации, как наиболее совершенной энергосберегающей и экологически эффективной технологии;
совершенствование, модернизация и развитие системы децентрализованного теплоснабжения за счет внедрения современного высококачественного автономного отопительного оборудования заводского изготовления в районах малоэтажного жилого фонда.
В системе теплофикации предусматривается:

құрал-жабдықтарды кезең-кезеңмен жаңарту өзінің пайдалану мерзімі өткен Павлодар 1,2,3 ЖЭО қазандық құрал-жабдығын ауыстыру және қайта құру;
жылу желілерінің басты учаскелеріндегі құбыр желілерін қайта құру және үлкен диаметрлерге ауыстыру;
жаңа жылу желілерінің құрылысы, қалыптасқан жылуландыру аймақтарында жылу магистральдарының жеке учаскелерін қайта құру және нығайту;
құрал-жабдықтарды кезең-кезеңмен жаңарту жаңа құрылыс ауданындағы жаңа сорғы станциялары мен жылу пунктерін жөндеу қарастырылып отыр.
Электр қуатымен қамтамасыз ету
Қызмет ететін құрылыс жүргізілетін аймақта физикалық және моральдық ескірген электр желілері объектілерін қайта құру және техникалық жарақтандыру;
35 кВ қосалқы станцияларын 110 кВ кернеуіне ауыстыру; болашақтағы құрылыс жүргізілетін аймақтарды электр қуатымен қамтамасыз ету үшін жабық үлгідегі 110/10 кВ жаңа қосалқы станцияларын қалыптастыру;
кернеуі 35 және ПО кВ электр тасымалдаушы вольты жоғары өту трассаларын тәртіпке келтіру қаланың электр қуатымен қамтамасыз ету жүйесін дамытудың негізгі бағыттары болып табылады.
Газбен қамтамасыз ету
Бас жоспар барлық санаттағы қалалық тұтынушыларды толық көлемде сұйылтылған газбен қамтамасыз ету мәселелері шешілуде.
Осы мақсаттар үшін:
қуатын жылына 42 мың тоннаға дейін жеткізе отырып, қызмет ететін газбен толтырушы станциясын қайта құру және кеңейту;
қолданыстағы топтық ыдыстарды (70 жиынтық) жөндеу және ауыстыру;
болашақтағы құрылыс аудандарында жаңа ыдыстардың құрылысы қарастырылады.
Телефондандыру
Бас жоспармен телекоммуникация желісін сандандыру базасында қалалық абоненттік сыйымдылықтарын одан әрі есеп айырысу өлшемдеріне дейін көбейту қарастырылып отыр.
Желінің сыйымдылығын есептік мерзімнің соңына қарай 159,1 мың нөмірге жеткізу көзделіп отыр.
Жобамен:
қалалық АТС қатарында ұқсас коммутаторлық құрал-жабдығын сандық құрал-жабдыққа ауыстыру;
қызмет ететін АТС сыйымдылығын кезең-кезеңмен көбейту және 7 жаңа сандық станция құрылысы;
сандық АТС-тар арасындағы станцияаралық байланыстарды ұйымдастыру үшін оптикалық-талшықтық кәбілдерді қолдана отырып, абоненттік желінің кезең-кезеңді құрылысы;
жаңа қала құрылысын игеру аудандары бағытында телефон кәбілдік кәріздің құрылысы;
қызмет ететін байланыстың әуе желілерін кәбілдік кәрізге кезең-кезеңмен қайта өткізу белгіленіп отыр.
Радиоландыру
2005 жылдың басында облыстық деңгейде Павлодар облысында эфирлік радиохабарлаудың кең желісін құру жөніндегі бағдарлама қабылданды. Тұрғындарды облыстық радио бағдарламаларымен жүз пайыздық қамту осы бағдарламаның негізгі мақсаты болып табылады.
Аумақты инженерлік дайындау
Құрылыс жүргізілген аумақтан беткі суларды кетіруді қамтамасыз ету үшін бас жоспармен:

поэтапная модернизация оборудования, замена и реконструкция отслужившего свой срок эксплуатации котельного оборудования Павлодарских ТЭЦ-1, 2, 3;
реконструкция и замена трубопроводов головных участков теплосети на большие диаметры;
строительство новых тепловых сетей, реконструкция и усиление отдельных участков тепломагистралей, в сложившейся зоне теплофикации;
монтаж новых насосных станций и тепловых пунктов в районах нового строительства.
Электроснабжение
Основными направлениями в развитии системы электроснабжения города являются:
реконструкция и техническое перевооружение физически и морально устаревших электросетевых объектов в зоне существующей застройки;
перевод подстанций 35 кВ на напряжение 110 кВ;
сооружение новых подстанций 110/10 кВ закрытого типа для электроснабжения районов перспективной застройки;
упорядочение трасс прохождения высоковольтных линий электропередачи напряжением 35 и 110 кВ.
Газоснабжение
Генеральным планом решаются вопросы обеспечения сжиженным газом городских потребителей всех категорий в полном объеме.
Для этих целей предусматривается:
Реконструкция и расширение существующей газонаполнительной станции с доведением ее мощности до 42 тыс. тонн/год;
Ремонт и замена действующих групповых емкостей (70 комплектов);
Строительство новых емкостей в районах перспективного строительства.
Телефонизация
Генеральным планом предусматривается дальнейшее наращивание городской абонентской емкости до расчетных величин, на базе цифровизации телекоммуникационной сети.
Емкость сети предполагается довести на конец расчетного срока до 159.1 тысяч номеров.
Проектом намечается:
замена на ряде городских АТС аналогового коммутационного оборудования на цифровое;
поэтапное увеличение емкости существующих АТС и строительство 7 новых цифровых станций;
строительство оптико-волоконной сети для организации межстанционных связей между цифровыми АТС;
поэтапное строительство абонентской сети с применением оптиковолоконных кабелей;
строительство телефонной кабельной канализации в направлении районов нового градостроительного освоения;
сооружение новых подстанций 110/10 кВ закрытого типа для электроснабжения районов перспективной застройки;
упорядочение трасс прохождения высоковольтных линий электропередачи напряжением 35 и 110 кВ.
Инженерная подготовка территории
Для обеспечения удаления поверхностных вод с застроенной территории генеральным планом намечено:

35 шақырым нөсер және 59 шақырым біріккен нөсер-дренаж коллекторлардың кезең-кезеңмен құрылысы;
6 сорғы тасымалдау станцияларын орнату;
103 шақырым ашық арық желісін өткізу белгіленіп отыр.
Ыза су деңгейін төмендету үшін 19,5 шақырым сызықтық және аралас дренаждың құрылысы мен 320 га ауданында жүйелі көлденең жабық дренаждың құрылысы қарастырылып отыр.
Құрылыстар аумақтарынан нөсер және дренаж суларын 7 тазарту имаратына ағызуды жүзеге асыру ұсынылып отыр.
Ертіс өзені мен Усолка өзені сумен қамтамасыз етудің суару көзі болып қабылданды. Қызмет ететіндерге қосымша суару суымен қамтамасыз етудің 7 сорғы станциясын салу көзделіп отыр.

поэтапное строительство 35 км ливневых и 59 км совмещенных ливневодренажных коллекторов;
установка 6 перекачечных насосных станций;
прокладка 103 км открытой арычной сети.
Для понижения уровня грунтовых вод предусматривается строительство 19.5 км линейного и комбинированного дренажа и строительство систематического горизонтального закрытого дренажа на площади 320 га.
Сброс ливневых и дренажных вод с территории застройки рекомендуется осуществлять на 7 очистных сооружений.
Источником поливочного водоснабжения приняты река Иртыш и речка Усолка. В дополнение к существующим намечено построить 7 насосных станций поливочного водоснабжения.

Ертіс өзенінің жағалау құламасын шаю мен құлаудан қорғау үшін 2,2 шақырым құлама темірбетон бекінісінің құрылысы, ал Усолка өзенінің ағындылығын қамтамасыз ету үшін - өзен арнасының 6,25 шақырымын тазарту және тереңдеу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру көзделіп отыр.
Қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару
Жобамен қаланың аумағын санитарлық тазалау жүйесін одан әрі дамыту және жетілдіру қарастырылып отыр. Жинап, жоюға жататын қатты тұрмыстық қалдықтар (ҚТҚ) қатты және сұйық болып, ал өзінің шығу тегі бойынша тұрмыстық, құрылыс қоқысы, өнеркәсіптік қалдықтар болып бөлінеді.

Для защиты берегового откоса реки Иртыш от размыва и обрушения намечается строительство 2,2 км откосного железобетонного крепления, а для обеспечения проточности речки Усолки - осуществление мероприятий по расчистке и углублению 6,25 км русла реки.
Управление твердыми бытовыми отходами
Проектом предусматривается дальнейшее развитие и усовершенствование системы санитарной очистки территории города. Твердые бытовые отходы (далее - ТБО), подлежащие сбору и удалению, разделяются на твердые и жидкие, а по своему происхождению подразделяются на бытовые, строительный мусор, промышленные отходы.

2010, 2015 жылдарға ҚТҚ-ны шығаруды жетілдірілген қоқыс орнында - полигонға - жәндіктер мен ауру таратушы микроағзаларды таратуға бөгет болатын атмосфераны, топырақты, беткі және ыза суларды ластанудан қорғауды қамтамасыз ететін ҚТҚ-ны жинау және жекелеу үшін арналған табиғи қорғау имараттарының кешеніне шығаруды жүзеге асыру қарастырылып отыр.
Полигонда имарат алаңының бірлігіне қалдықтардың жүктемесін көбейтуге мүмкіндік туғызатын ҚТҚ-ны тығыздау жүргізіледі. Жаңа полигонның құрылысынан кейін қызмет ететін полигонның аумағы жер учаскесін одан әрі пайдалану үшін бапталынады.
Павлодар қаласының бас жоспары бойынша негізгі
техникалық-экономикалық көрсеткіштер
N
Көрсеткіш
Өлшем
бірлігі
2004 жылғы
1 қаңтар
2010
жылы
2015 жылы
1
2
3
4
5
6
1
Қала шегіндегі
аумақтар, барлығы
га

На 2010-2015 г.г. вывоз ТБО предусматривается осуществлять на усовершенствованную свалку - полигон - комплекс природоохранных сооружений, предназначенных для складирования и изоляции ТБО, обеспечивающий защиту от загрязнения атмосферы, почвы, поверхностные и грунтовые воды, препятствующий распространению насекомых и болезнетворных микроорганизмов.
На полигоне производится уплотнение ТБО, позволяющее увеличить нагрузку отходов на единицу площади сооружения. После строительства нового полигона поверхность существующего рекультивируется для последующего использования земельного участка.
Основные технико-экономические показатели
по генеральному плану города Павлодара
N
Показатель
Единица
измерения
1.01.
2004 г.
2010 г.
2015 г.
1
2
3
4
5
6
1
Территории в
пределах городской
черты, всего
га