Міндетті түрде өртке қарсы қызмет құрылатын ұйымдар мен объектілердің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 8 қыркүйектегі N 781 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 25 қыркүйектегі № 1017 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 25.09.2014 № 1017 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Өрт қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 22 қарашадағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған міндетті түрде өртке қарсы қызмет құрылатын ұйымдар мен объектілердің тізбесі бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Міндетті түрде өртке қарсы қызмет құрылатын ұйымдар мен объектілердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 27 ақпандағы N 239 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., N 10, 129-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 30 маусымдағы N 662 қаулысымен (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., N 27, 341-құжат) бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 15-тармағы.
3. Осы қаулы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 8 қыркүйектегі
N 781 қаулысымен
бекітілген
Ескерту. Тізбеге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2008.11.18 N 1068 Қаулысымен.
Міндетті түрде өртке қарсы қызмет құрылатын ұйымдар мен
объектілердің тізбесі
Р/
с
N
Ұйымдар мен
объектілердің
атауы
Өртке қарсы қызмет құру өлшемдері
1 2 3 4
1
2
Мұнай мен газды
өндіру, қайта
өңдеу, сақтау,
қамтамасыз ету
және тасымалдау
жөніндегі ұйымдар
мен объектілер:
1) мұнай өндіру
жөніндегі
объектілер
2) газ өндіру
жөніндегі
объектілер
3) мұнай айдау
станциялары

Об утверждении перечня организаций и объектов, на которых в обязательном порядке создается противопожарная служба
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2007 года N 781. Утратило силу Постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 сентября 2014 года № 1017
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.09.2014 № 1017 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 22 ноября 1996 года "О пожарной безопасности" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый перечень организаций и объектов, на которых в обязательном порядке создается противопожарная служба.
2. Признать утратившим силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 27 февраля 2004 года N 239 "Об утверждении перечня организаций и объектов, на которых в обязательном порядке создается противопожарная служба" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 10, ст. 129);
2) пункт 15 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2005 года N 662 "О внесении изменений и дополнений и признании утратившим силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., N 27, ст. 341).
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 сентября 2007 года N 781
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.11.2008 N 1068 .
Перечень организаций и объектов, на которых в обязательном порядке создается противопожарная служба
N
п/п
Наименование
организации и
объектов
Критерии создания противопожарной
службы
1
2
3
4
1
Организации и объекты
по добыче, переработке,
хранению, обеспечению
и транспортировке нефти
и газа:
1) объекты по добыче
нефти
производительностью
до трехсот тонн в
сутки;
противопожарная
служба без
выездной техники;
производительностью
триста тонн в сутки
и более;
противопожарная
служба с выездной
техникой;
2) объекты по добыче
газа
независимо от
производительности;
противопожарная
служба с выездной
техникой;
3) нефтеперекачивающие
станции
общей вместимостью
резервуарных парков
до сорока тысяч
кубических метров;
противопожарная
служба без
выездной техники;
общей вместимостью
резервуарных парков
сорок тысяч
кубических метров
и более;
противопожарная
служба с выездной
техникой;

4) газкомпрессор-
лық станциялар
5) газ өңдеу
зауыттары
6) мұнай өңдеу
зауыттары
7) газ жинақтау
станциялары
8) мұнай құю
эстакадалары
9) қайраңда мұнай
мен газ өндіру
мен дайындауға
арналған теңіз
операцияларын
қолдау базалары
10) мұнай
базалары
11) жерасты газ
сақтау
станциялары
Химия және
мұнай-химия
өнеркәсібі
ұйымдары:
1) синтетикалық
каучук шығару
жөніндегі
кәсіпорындар
2) жарылғыш-өрт
қаупі бар
заттарды қолдана
отырып, химия
өнімін
(спирттерді,
эфирлерді,
шайырларды,
винилхлоридті,
талшықтарды,
бояуларды және
басқаларды)
шығару жөніндегі
кәсіпорындар
3) шиналар мен
резеңке-
техникалық
бұйымдарды
шығару жөніндегі
кәсіпорындар
4) сұйытылған
көмірсутегі
газдарын қайта
өңдеу және алу
жөніндегі
кәсіпорындар
өнімділігі
тәулігіне үш жүз
тонна мұнайға
дейін;
өнімділігі
тәулігіне үш жүз
және одан көп
тонна;
өнімділігіне
қарамастан;
резервуарлық
парктерінің жалпы
сыйымдылығы қырық
мың текше метрге
дейін;
резервуарлық
парктерінің жалпы
сыйымдылығы қырық
мың және одан көп
текше метр;
газды қайта өңдеу
агрегаттарының
жалпы қуаттылығына
қарамастан;
өндірістік
қуаттылығына
қарамастан;
өндірістік
қуаттылығына
қарамастан;
резервуарлардың
жалпы сыйымдылығы
екі мың текше
метрден сегіз мың
текше метрге
дейін;
резервуарлардың
жалпы сыйымдылығы
сегіз мың текше
метрге астам;
төгу-құю
операцияларының
жобалық көлемі
тәулігіне екі мың
текше метрге
дейін;
төгу-құю
операцияларының
жобалық көлемі
тәулігіне екі мың
және одан көп
текшеметр;
өндірістік
қуаттылығына
қарамастан;
резервуарлық
парктерінің жалпы
сыйымдылығы он
мың текше метрге
дейін;
резервуарлық
парктерінің жалпы
сыйымдылығы он
мың текше метр
одан көп;
жалпы көлемі бір
миллиард текше
метрге дейін;
жалпы көлемі бір
миллиард текше
метр және одан
көп;
жалпы өндірістік
ауданы үш мыңнан
он мың шаршы
метрге дейін,
егер осы ауданның
он және одан көп
пайызын
жарылғыш-өрт
қаупі бар
ғимараттар мен
үй-жайлар,
сондай-ақ сыртқы
технологиялық
қондырғылар алып
тұрса;
жалпы өндірістік
ауданы он мың
және одан көп
шаршы метр, егер
осы ауданның он
және одан көп
пайызын
жарылғыш-өрт
қаупі бар
ғимараттар мен
үй-жайлар,
сондай-ақ сыртқы
технологиялық
қондырғылар алып
тұрса;
жалпы өндірістік
ауданы үш мыңнан
он мың шаршы
метрге дейін,
егер осы ауданның
он және одан көп
пайызын
жарылғыш-өрт
қаупі бар
ғимараттар мен
үй-жайлар,
сондай-ақ сыртқы
технологиялық
қондырғылар алып
тұрса;
жалпы өндірістік
ауданы он мың
және одан көп
шаршы метр, егер
осы ауданның он
және одан көп
пайызын
жарылғыш-өрт
қаупі бар
ғимараттар мен
үй-жайлар,
сондай-ақ сыртқы
технологиялық
қондырғылар алып
тұрса;
жалпы өндірістік
ауданы үш мыңнан
он мың шаршы
метрге дейін,
егер осы ауданның
он және одан көп
пайызын
жарылғыш-өрт
қаупі бар
ғимараттар мен
үй-жайлар,
сондай-ақ сыртқы
технологиялық
қондырғылар алып
тұрса;
жалпы өндірістік
ауданы он мың
және одан көп
шаршы метр, егер
осы ауданның он
және одан көп
пайызын
жарылғыш-өрт
қаупі бар
ғимараттар мен
үй-жайлар,
сондай-ақ сыртқы
технологиялық
қондырғылар алып
тұрса;
жалпы өндірістік
ауданы үш мыңнан
он мың шаршы
метрге дейін,
егер осы ауданның
он және одан көп
пайызын
жарылғыш-өрт
қаупі бар
ғимараттар мен
үй-жайлар,
сондай-ақ сыртқы
технологиялық
қондырғылар алып
тұрса;
жалпы өндірістік
ауданы он мың
және одан көп
шаршы метр, егер
осы ауданның он
және одан көп
пайызын
жарылғыш-өрт
қаупі бар
ғимараттар мен
үй-жайлар,
сондай-ақ сыртқы
технологиялық
қондырғылар алып
тұрса;
жолға шығатын
техникасы жоқ
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы бар
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы бар
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы жоқ
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы бар
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы бар
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы бар
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы бар
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы жоқ
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы бар
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы жоқ
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы бар
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы бар
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы жоқ
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы бар
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы жоқ
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы бар
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы жоқ
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы бар
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы жоқ
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы бар
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы жоқ
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы бар
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы жоқ
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы бар
өртке қарсы
қызмет;
3
4

4) газокомпрессорные
станции
независимо от общей
мощности
газоперекачивающих
агрегатов;
противопожарная
служба с выездной
техникой;
5) газоперерабатывающие
заводы
независимо от
производственной
мощности;
противопожарная
служба с выездной
техникой;
6) нефтеперерабатывающие
заводы
независимо от
производственной
мощности;
противопожарная
служба с выездной
техникой;
7) газонакопительные
станции
общей вместимостью
резервуаров от двух
тысяч до восьми
тысяч кубических
метров;
противопожарная
служба без
выездной техники;
общей вместимостью
резервуаров свыше
восьми тысяч
кубических метров;
противопожарная
служба с выездной
техникой;
8) нефтеналивные
эстакады
проектный объем
сливоналивных
операций в сутки до
двух тысяч
кубических метров;
противопожарная
служба без
выездной техники;
проектный объем
сливоналивных
операций в сутки
две тысячи
кубических
метров и более;
противопожарная
служба с выездной
техникой;
9) базы поддержки
морских операций для
добычи и подготовки
нефти и газа на шельфе
независимо от
производительности;
противопожарная
служба с выездной
техникой;
10) нефтебазы
с общей
вместимостью
резервуарных
парков до десяти
тысяч кубических
метров;
противопожарная
служба без
выездной техники;
с общей
вместимостью
резервуарных парков
десять тысяч
кубических метров и
более;
противопожарная
служба с выездной
техникой;
11) станции подземного
хранения газа
общим объемом до
одного миллиарда
кубических метров;
противопожарная
служба без
выездной техники;
общим объемом один
миллиард кубических
метров и более;
противопожарная
служба с выездной
техникой;
2
Организации химической
и нефтехимической
промышленности:
1) предприятия по
производству
синтетического каучука
с общей
производственной
площадью от трех
тысяч до десяти
тысяч квадратных
метров, если десять
процентов и более
этой площади
занимают
взрывопожароопасные
здания и помещения,
а также наружные
технологические
установки;
противопожарная
служба без
выездной техники;
с общей
производственной
площадью десять
тысяч квадратных
метров и более,
если десять
процентов и более
этой площади
занимают
взрывопожароопасные
здания и помещения,
а также наружные
технологические
установки;
противопожарная
служба с выездной
техникой;
2) предприятия по
производству
химической продукции
(спиртов, эфиров, смол,
винилхлорида, волокон,
красок и других) с
применением
взрывопожароопасных
веществ
с общей
производственной
площадью от трех
тысяч до десяти
тысяч квадратных
метров, если десять
процентов и более
этой площади
занимают
взрывопожароопасные
здания и помещения,
а также наружные
технологические
установки;
противопожарная
служба без
выездной техники;
с общей
производственной
площадью десять
тысяч квадратных
метров и более,
если десять
процентов и более
этой площади
занимают
взрывопожароопасные
здания и помещения,
а также наружные
технологические
установки;
противопожарная
служба с выездной
техникой;
3) предприятия по
производству шин и
резинотехнических
изделий
с общей
производственной
площадью от трех
тысяч до десяти
тысяч квадратных
метров, если десять
процентов и более
этой площади
занимают
взрывопожароопасные
здания и помещения,
а также наружные
технологические
установки;
противопожарная
служба без
выездной техники;
с общей
производственной
площадью десять
тысяч квадратных
метров и более,
если десять
процентов и более
этой площади
занимают
взрывопожароопасные
здания и помещения,
а также наружные
технологические
установки;
противопожарная
служба с выездной
техникой;
4) предприятия по
переработке и
получению сжиженных
углеводородных газов
с общей
производственной
площадью от трех
тысяч до десяти
тысяч квадратных
метров, если десять
процентов и более
этой площади
занимают
взрывопожароопасные
здания и помещения,
а также наружные
технологические
установки;
противопожарная
служба без
выездной техники;
с общей
производственной
площадью десять
тысяч квадратных
метров и более,
если десять
процентов и более
этой площади
занимают
взрывопожароопасные
здания и помещения,
а также наружные
технологические
установки;
противопожарная
служба с выездной
техникой;

6) көмірді,
темір рудасын,
түсті металдарды
өндіретін
кен орындарының
объектілері
7) көлік
кәсіпорындары
8) халыққа
ғимараттармен
тікелей қызмет
көрсетуге
арналған көлік
ұйымдары,
жолаушыларының
есептік
сыйымдылығы:
9) жарылғыш
заттар (ЖЗ)
қоймалары
10) қоныстанды-
рылған аумақтан
тыс жерде
орналасқан басқа
өнеркәсіптік
кәсіпорындар,
сондай-ақ
қоймалық
мақсаттағы
базалар, байланыс
кәсіпорындары
мен
ғылыми-зерттеу
мекемелері
Ауыл шаруашылығы
кәсіпорындары
1) тағам, қайта
өңдеу
кәсіпорындары,
балық
шаруашылығы және
басқа да ауыл
шаруашылығы
мақсатындағы
объектілер
2) элеваторлар
Орман
шаруашылығының
мемлекеттік
мекемелері мен
заңды тұлға
мәртебесі бар
ерекше қорғалатын
аумақтар
өндірістік
қуаттылығына
қарамастан
жалпы өндірістік
ауданы он мыңнан
бір жүз мың шаршы
метрге дейін,
егер осы ауданның
он және одан көп
пайызын
жарылғыш-өрт
қаупі бар
ғимараттар мен
үй-жайлар,
сондай-ақ сыртқы
технологиялық
қондырғылар алып
тұрса;
жалпы өндірістік
ауданы он мың
және одан көп
шаршы метр, егер
осы ауданның он
және одан көп
пайызын
жарылғыш-өрт
қаупі бар
ғимараттар мен
үй-жайлар,
сондай-ақ сыртқы
технологиялық
қондырғылар алып
тұрса;
әуежайлардағы
жолаушылардың
сыйымдылығына
қарамастан;
жеті жүз және
одан көп адам
темір жол, өзен,
теңіз
вокзалдарында;
қоймалардың жалпы
ауданы бір жарым
мың шаршы метрге
дейін;
қоймалардың жалпы
ауданы бір жарым
мың шаршы метрден
артық;
жалпы өндірістік
ауданы он мыңнан
бір жүз мың шаршы
метрге дейін,
егер осы ауданның
он және одан көп
пайызын
жарылғыш-өрт
қаупі бар
ғимараттар мен
үй-жайлар,
сондай-ақ сыртқы
технологиялық
қондырғылар алып
тұрса;
жалпы өндірістік
ауданы жүз мың
және одан астам
шаршы метр және
егер осы ауданның
он және одан көп
пайызын
жарылғыш-өрт
қаупі бар
ғимараттар мен
үй-жайлар,
сондай-ақ сыртқы
технологиялық
қондырғылар алып
тұрса;
жалпы өндірістік
ауданы он мыңнан
бір жүз мың шаршы
метрге дейін және
егер осы ауданның
он және одан көп
пайызын
жарылғыш-өрт
қаупі бар
ғимараттар мен
үй-жайлар,
сондай-ақ сыртқы
технологиялық
қондырғылар алып
тұрса;
жалпы өндірістік
ауданы бір жүз мың
және одан астам
шаршы метр және
егер осы ауданның
он және одан көп
пайызын жарылғыш-өрт
қаупі бар
ғимараттар мен
үй-жайлар,
сондай-ақ сыртқы
технологиялық
қондырғылар алып
тұрса;
қуаттылығы мен
алып жатқан
алаңына
қарамастан;
алаңына қарамастан
жолға шығатын
техникасы бар
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы жоқ
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы бар
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы бар
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы жоқ
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы жоқ
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы бар
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы жоқ
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы бар
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы жоқ
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы бар
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы бар
өртке қарсы
қызмет;
жолға шығатын
техникасы бар
өртке қарсы
қызмет;
Ескертпе:

6) объекты
месторождений добычи
угля, железной руды,
цветных металлов
независимо от
производственной
мощности;
противопожарная
служба с выездной
техникой;
7) предприятия
транспорта
с общей
производственной
площадью от десяти
тысяч до ста тысяч
квадратных метров и
если десять
процентов этой
площади и более
занимают
взрывопожароопасные
здания и помещения,
а также наружные
технологические
установки;
противопожарная
служба без
выездной техники;
с общей
производственной
площадью сто тысяч
квадратных метров и
более и если десять
процентов и более
этой площади
занимают
взрывопожароопасные
здания и помещения,
а также наружные
технологические
установки;
противопожарная
служба с выездной
техникой;
8) организации
транспорта,
предназначенные для
непосредственного
обслуживания населения,
со зданиями с расчетной
вместимостью
пассажиров:
независимо от
вместимости
пассажиров в
аэропортах;
противопожарная
служба с выездной
техникой;
семьсот человек и
более в
железнодорожных,
речных, морских
вокзалах;
противопожарная
служба без
выездной техники;
9) склады взрывчатых
веществ (ВВ)
с общей площадью
складов до одной с
половиной тысячи
квадратных метров;
противопожарная
служба без
выездной техники;
с общей площадью
складов свыше одной
с половиной тысячи
квадратных метров;
противопожарная
служба с выездной
техникой;
10) другие
промышленные
предприятия, а также
базы складского
назначения,
предприятия связи и
научно-
исследовательские
учреждения,
расположенные вне
селитебной территории
с общей
производственной
площадью от десяти
тысяч квадратных
метров до ста тысяч
квадратных метров и
если десять
процентов и более этой площади
занимают
взрывопожароопасные
здания и помещения,
а также наружные
технологические
установки;
противопожарная
служба без
выездной техники;
с общей
производственной
площадью сто тысяч
квадратных метров и
более, если десять
процентов и более
этой площади
занимают
взрывопожароопасные
здания и помещения,
а также наружные
технологические
установки;
противопожарная
служба с выездной
техникой;
5
Сельскохозяйственные
предприятия
1) предприятия пищевой,
перерабатывающей
промышленности,
рыбного хозяйства и
другие объекты
сельскохозяйственного
назначения
с общей
производственной
площадью от десяти
тысяч до ста тысяч
квадратных метров и
если десять
процентов и более
этой площади
занимают
взрывопожароопасные
здания и помещения,
а также наружные
технологические
установки;
противопожарная
служба без
выездной техники;
с общей
производственной
площадью сто тысяч
квадратных метров и
более, если десять
процентов и более
этой площади
занимают
взрывопожароопасные
здания и помещения,
а также наружные
технологические
установки;
противопожарная
служба с выездной
техникой;
2) элеваторы
независимо от
мощности и
занимаемой площади;
противопожарная
служба с выездной
техникой;
6
Государственные
учреждения лесного
хозяйства и особо
охраняемые территории
со статусом
юридического лица
независимо от
площади;
противопожарная
служба с выездной
техникой;
Примечание:

1. Ғимараттарды, құрылыстарды, кәсіпорындардың сыртқы технологиялық қондырғыларын өрт қаупі немесе жарылыс-өрт шығу қаупі бар өндірістің санатына жатқызу республикалық технологиялық жобалау нормаларымен РТЖН 01-94 анықталады.
2. Жарылыс-өрт шығу қаупі бар ғимараттардың, үй-жайлар мен сыртқы технологиялық қондырғылардың алатын орнының жалпы өндірістік алаңының үлесін анықтау кезінде есепке жарылыс-өрт шығу қаупі бар заттар мен материалдар сақталатын ашық алаңдар алынады.
3. Негізгі өрт сөндіру автомобильдерінің саны мен өртке қарсы қызмет қызметкерлерінің саны»"Сумен жабдықтау. Сыртқы желілер мен құрылыстар" ҚНжәнеЕ 4.01.02-2001 бойынша объекті сыртында өртті сөндіруге жұмсалатын судың және ауысымдағы өртке қарсы қызметтің жауынгерлік есебінің тактикалық мүмкіндіктерін ескере отырып анықталады.
4. Негізгі өрт сөндіру автомобильдерінің (автоцистерналардың, автосорғыштардың, ұнтақты немесе көбікті өрт сөндіру автомобильдерінің) түрлері ұйымда (кәсіпорында) қолданылатын (сақталатын) заттар мен оларды сөндіру ерекшеліктерін ескере отырып анықталады. Арнайы өрт техникасының (автосатылардың, автокөтергіштердің) бар болу қажеттігі ғимараттар мен кәсіпорындағы сыртқы технологиялық қондырғылардың биіктігіне байланысты анықталады.
5. Өндірістік-өнеркәсіптік аумақта орналасқан шаруашылық жүргізу ұйымдары мен объектілерін өртке қарсы қорғауды осы кәсіпорындардың өртке қарсы қызметінің қызметкерлері мен ұтқыр өрт техникасына қызмет көрсету және оны ұстау жөніндегі үлестік қатысуы арқылы қамтамасыз етілуі мүмкін. Бұл ретте бөлімшенің жалпы штаттық саны мен техникалық жарақтандырылуы өрт қауіпсіздігі саласында бақылау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік өртке қарсы қызмет органымен келісім бойынша әр кәсіпорынның өндірістік сипаттамалары ескеріле отырып анықталады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.11.18 N 1068 Қаулысымен.
6. Өнеркәсіп объектілерінде жолға шығатын техникасы бар өртке қарсы қызметті құру кезінде өрт депосының қызмет көрсету радиусы "Өнеркәсіптік кәсіпорындардың бас жоспарлары" ҚНжәнеЕ ІІ-89-80* белгіленген нормативтен аспауға тиіс.
7. Жолға шығатын техникасы жоқ өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің жалпы саны мен техникалық жарақтандырылуын өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік өртке қарсы қызмет органымен келісім бойынша объект, ұйым жетекшісінің басшысы кәсіпорындағы учаскелер санына байланысты және тәулік бойы кезекшілік пен объектіні өртке қарсы қорғауды қамтамасыз етуді ескере отырып анықтайды.

1. Отнесение зданий, сооружений, наружных технологических установок предприятий к пожароопасным или взрывопожароопасным категориям производства определяется республиканскими нормами технологического проектирования РНТП 01-94.
2. При определении доли общей производственной площади, занимаемой взрывопожароопасными зданиями, помещениями и наружными технологическими установками, в расчет также включаются открытые площадки, на которых производится хранение взрывопожароопасных веществ и материалов.
3. Количество основных пожарных автомобилей и численность работников противопожарной службы определяется по СНиП 4.01.02-2001 "Водоснабжение. Наружные сети и сооружения" исходя из расхода воды на наружное пожаротушение объекта и тактических возможностей боевого расчета противопожарной службы в смену.
4. Вид основных пожарных автомобилей (автоцистерна, автонасос, порошковые или пенные пожарные автомобили) определяется исходя из особенностей обращающихся (хранящихся) на организации (предприятии) веществ и их тушения. Необходимость наличия специальной пожарной техники (автолестниц, автоподъемников) определяется в зависимости от высоты зданий и наружных технологических установок, имеющихся на предприятии.
5. Противопожарная защита организаций и объектов хозяйствования, расположенных в производственно-промышленной зоне может обеспечиваться одним пожарным подразделением путем долевого участия данных предприятий по обслуживанию и содержанию работников противопожарной службы и мобильной пожарной техники. При этом общая штатная численность и техническая оснащенность подразделения определяется с учетом производственных характеристик каждого предприятия по согласованию с органом государственной противопожарной, осуществляющим контрольные функции в области пожарной безопасности.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.11.2008 N 1068 .
6. Радиус обслуживания пожарного депо при создании противопожарной службы с выездной техникой на объектах промышленности не должен превышать норматива, определенного СНиП II-89-80* "Генеральные планы промышленных предприятий".
7. Общая численность и техническая оснащенность подразделений противопожарной службы без выездной техники, устанавливается руководителем объекта, организации по согласованию с органом государственной противопожарной, осуществляющим контрольные функции в области пожарной безопасности, в зависимости от количества участков на предприятии и с учетом круглосуточного дежурства и обеспечения противопожарной защиты объекта.

Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.11.18 N 1068 Қаулысымен.
8. Орман шаруашылығының мемлекеттік мекемелері мен заңды тұлға мәртебесі бар ерекше қорғалатын аумақтарға арналған жолға шығатын техниканың саны ауыл шаруашылығы саласындағы уәкілетті органның тиістілік нормаларына сәйкес анықталады.
9. Осы тізбеге енгізілмеген және өртке қарсы қызмет бөлімшелері бар ұйымдар мен объектілер олардың әрі қарай жұмыс істеуін сақтауы мүмкін.

Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.11.2008 N 1068 .
8. Количество выездной техники для государственных учреждений лесного хозяйства и особо охраняемых территорий со статусом юридического лица определяется в соответствии с нормами положенности уполномоченного органа в сфере сельского хозяйства.
9. Организации и объекты, не вошедшие в данный перечень и содержащие подразделения противопожарной службы, могут сохранять их дальнейшее функционирование.