Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 19 тамыздағы N 918 қаулысына толықтырулар мен өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 11 қыркүйектегі N 791 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 24 маусымдағы № 479 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.06.2015 № 479 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Жобалау ісін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келтіру және одан әрі жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1.»"Қаржыландыру көздеріне қарамастан құрылысқа арналған жобалау алдындағы (техника-экономикалық негіздемелер) және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамаға сараптама жүргізу, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялар есебінен салынып жатқан жобаларды бекіту ережесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 19 тамыздағы N 918  қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., N 27, 304-құжат) мынадай толықтырулар мен өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қаржыландыру көздеріне қарамастан құрылысқа арналған жобалау алдындағы (техника-экономикалық негіздемелер), жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамаға сараптама жүргізу, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялар есебінен салынып жатқан жобаларды бекіту ережесінде:
3-бөлімнің 21-тармағындағы»"алдын ала жобалау құжаттамасы бойынша" деген сөздердің алдынан»"Бюджеттік инвестициялық жобаларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
3-1-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1-бөлім. Мемлекеттік инвестициялар есебінен салынып жатқан жобаларды бекітудің жалпы тәртібі
24-1. Мемлекеттік сараптаманың оң қорытындысын алғаннан кейін мемлекеттік инвестициялар есебінен қаржыландырылатын объектілер мен кешендердің, құрылысына арналған жобалау алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманың сметалық құны:
1) ағымдағы бағамен 500000 (бес жүз мың) айлық есептік көрсеткішке дейін - мемлекеттік органдар - бағдарламалар әкімшілері бекітуге тиіс;
2) ағымдағы бағамен 500000 (бес жүз мың) айлық есептік көрсеткіштен бастап және одан жоғарылары - сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган бекітуге тиіс.
24-2. Құрылысы мемлекеттік кепілдікпен берілетін мемлекеттік емес қарыздардың қаражаты не мемлекет кепілгерлігі есебінен қаржыландырылатын объектілер бойынша жобалау алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманы қарыз алушының ұсынуы бойынша осы Ережеде белгіленген тәртіппен сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекітеді және қайта бекітеді.

О внесении дополнений и изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2002 года № 918
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2007 года № 791. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2015 года № 479
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.06.2015 № 479 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В целях приведения в соответствие с законодательством Республики Казахстан и дальнейшего совершенствования проектного дела Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2002 года N 918 "О Правилах проведения экспертизы предпроектной (технико-экономических обоснований) и проектной (проектно-сметной) документации на строительство независимо от источников финансирования, а также утверждения проектов, строящихся за счет государственных инвестиций" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 27, ст. 304) следующие дополнения и изменение:
в Правилах проведения экспертизы предпроектной (технико-экономических обоснований) и проектной (проектно-сметной) документации на строительство независимо от источников финансирования, а также утверждения проектов, строящихся за счет государственных инвестиций, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 21 раздела 3 после слов "предпроектной документации" дополнить словами ", за исключением бюджетных инвестиционных проектов,";
раздел 3-1 изложить в следующей редакции:
"3-1. Общий порядок утверждения проектов, строящихся за счет государственных инвестиций
24-1. После получения положительного заключения государственной экспертизы предпроектная и проектная (проектно-сметная) документации на строительство объектов и комплексов, финансируемых за счет государственных инвестиций, сметной стоимостью:
1) до 500000 (пятьсот тысяч) месячных расчетных показателей в текущих ценах - подлежит утверждению государственными органами-администраторами программ;
2) от 500000 (пятьсот тысяч) месячных расчетных показателей и выше в текущих ценах - подлежит утверждению уполномоченным государственным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства.
24-2. Предпроектная и проектная (проектно-сметная) документация по объектам, финансирование строительства которых осуществляется за счет средств негосударственных займов под государственную гарантию либо поручительство государства, утверждается и переутверждается уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства в порядке, установленном настоящими Правилами, по представлению заемщика.

24-3. Жобалау алдындағы немесе жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманы бекіту (қайта бекіту) осы Ереженің 24-1 және 24-2-тармақтарында бекітілген тәртіппен негізгі техника-экономикалық көрсеткіштерді, оның ішінде құрылыстың есеп айырысу немесе сметалық құнын көрсете отырып, жүзеге асырылады.
Құрылыстың ұзақтығы бір жылдан жоғары объектілер бойынша жұмыстардың құны тиісті жылдың айлық есептік көрсеткішінің негізінде анықталатын қайта есептеудің жоспарлы коэффициентін қолдана отырып, жылдар бойынша көлемді бөліп, құрылыстың нормативтік мерзімін ескере отырып анықталады.
24-4. Ереженің 24-1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес жобалау алдындағы құжаттаманы бекіту үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшілері сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органға:
1) жобалау алдындағы құжаттаманы;
2) мемлекеттік сараптаманың қорытындысын;
3) экономикалық сараптаманың қорытындысын ұсынады.
24-5. Жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманы бекіту үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшілері сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органға:
1) жобаға түсіндірме жазбаны;
2) жобалау-сметалық құжаттаманы;
3) мемлекеттік сараптаманың қорытындысын ұсынады.
24-6. Жобалау алдындағы және жобалау-сметалық құжаттама бекітілген (қайта бекітілген) сәттен бастап оларды әзірлеу аяқталды деп саналады.";
мынадай мазмұндағы 3-2-бөліммен толықтырылсын:
"3-2. Жобалау алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманы түзетудің және оларды қайтадан бекітудің (қайта бекітудің) ерекшеліктері
24-7. Егер жобаны іске асыру басталғанға дейін немесе белгіленген объектінің құрылысы барысында оған объектінің конструктивті схемасына, оның көлем-жоспарлық, инженерлік-техникалық немесе технологиялық шешімдерге әсер ететін қағидатты сипаттағы негізделген өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігі, сондай-ақ құндық және басқа да бекітілген техника-экономикалық көрсеткіштерді қозғайтын өзге де объективті факторлар туындаса, бұрын бекітілген жобалау-сметалық құжаттама қайта әзірленуі мүмкін.
Жобалау-сметалық құжаттаманы түзету (қайта бекіту) қажеттілігі құрылыс процесінде туындаған жағдайда, құрылыстың жай-күйі туралы мәліметтер мен орындалған жұмыстар актілерінің көшірмелері бекітетін инстанцияға ұсынып отырған құжаттаманың құрамына енгізіледі.";
көрсетілген Ережеге»"Қаржыландыру көздеріне қарамастан құрылысқа арналған жобалау алдындағы (техника-экономикалық негіздемелер) және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамаға сараптама жүргізу, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялар есебінен салынып жатқан жобаларды бекіту ережесінде пайдаланылатын ұғымдар" қосымшасы мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:

24-3. Утверждение (переутверждение) предпроектной или проектной (проектно-сметной) документации осуществляется в порядке определенном пунктами 24-1 и 24-2 настоящих Правил с указанием основных технико-экономических показателей, в том числе расчетной или сметной стоимости строительства.
По объектам продолжительностью строительства более одного года стоимость работ определяется с учетом нормативного срока строительства с разбивкой объемов по годам с применением планового коэффициента пересчета, определяемого на основе месячного расчетного показателя соответствующего года.
24-4. Для утверждения предпроектной документации в соответствии с подпунктом 2) пункта 24-1 Правил в уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства администраторами бюджетных программ представляются:
1) предпроектная документация;
2) заключение государственной экспертизы;
3) заключение экономической экспертизы.
24-5. Для утверждения проектной (проектно-сметной) документации администраторами бюджетных программ в уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства представляются:
1) пояснительная записка к проекту;
2) проектно-сметная документация;
3) заключение государственной экспертизы.
24-6. С момента утверждения (переутверждения) предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации их разработка считается законченной.";
дополнить разделом 3-2 следующего содержания:
"3-2. Особенности корректировки предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации и их повторного утверждения (переутверждения)
24-7. Ранее утвержденная проектная (проектно-сметная) документация может перерабатываться, если до начала реализации проекта или в ходе строительства намеченного объекта возникла обоснованная необходимость внесения в нее изменений и (или) дополнений принципиального характера, влияющих на конструктивную схему объекта, его объемно-планировочные, инженерно-технические или технологические проектные решения, а также иные объективные факторы, затрагивающие стоимостные и другие утвержденные технико-экономические показатели.
В случае, когда необходимость в корректировке (переутверждении) проектно-сметной документации возникла в процессе строительства, то сведения о состоянии строительства и копии актов выполненных работ включаются в состав документации, представляемой в утверждающую инстанцию";
приложение "Понятия, используемые в Правилах проведения экспертизы предпроектной (технико-экономических обоснований) и проектной (проектно-сметной) документации на строительство независимо от источников финансирования, а также утверждения проектов, строящихся за счет государственных инвестиций" к указанным Правилам дополнить пунктом 7 следующего содержания:

"7. Қайта есептеудің жоспарлық коэффициенті - 2001 жылдың айлық есеп айырысу көрсеткішіне қатысты сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының орта мерзімді жоспарында белгіленген тиісті жылдың айлық есеп айырысу көрсеткішінің өзгеру индексі".
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі

"7. Плановый коэффициент пересчета - индекс изменения месячного расчетного показателя, установленного в среднесрочном плане социально-экономического развития Республики Казахстан соответствующего года по отношению к месячному расчетному показателю 2001 года в соответствии с государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан