Әуеайлақтың жарамдылығын сертификаттау және сертификат беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 қазандағы N 973 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 2 шілдедегі № 760 Қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 2 шілдедегі № 760 Қаулысымен (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Азаматтық авиацияны мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 15 желтоқсандағы Заңының 4-бабының 18) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған Әуеайлақтың жарамдылығын сертификаттау және сертификат беру ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 20 қазандағы
N 973 қаулысымен
бекітілген
Әуеайлақтың жарамдылығын сертификаттау және сертификат беру ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Әуеайлақтың жарамдылығын сертификаттау және сертификат беру ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Азаматтық авиацияны мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 15 желтоқсандағы Заңына , сондай-ақ Халықаралық азаматтық авиация (ИКАО) туралы конвенцияға 14-қосымшаға және Doc 9774 АN/969 "Әуеайлақтарды сертификаттау жөніндегі басшылыққа" сәйкес әзірленді.
2. Ереже Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы әуеайлақтарының жарамдылығын сертификаттау және сертификаттар беру тәртібін айқындайды.
3. Азаматтық авиация мақсатында пайдаланылатын Қазақстан Республикасының сыныпталған әуеайлақтары сертификаттауға жатады.
4. Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
өтінім - өтініш берушінің сертификаттық тексеру рәсімінен өту үшін уәкілетті органға жазбаша өтініші;
өтініш беруші - әуеайлақтың жарамдылық сертификатын (бұдан әрі - сертификат) алу үшін уәкілетті органға жүгінген жеке немесе заңды тұлға;
сертификаттық талаптар - әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін, сондай-ақ адамдардың өмірі мен денсаулығын, азаматтардың мүлкі мен қоршаған ортаны қорғау үшін әуеайлақтың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін талаптар;
сертификаттық тексеру - әуеайлақты, оның жабдықтарын, пайдалану рәсімдерін, әуеайлақты ұстау және пайдалану жөніндегі технологиялық үдерістерді, құжаттаманы, ұйымдастырушылық құрылымды, сондай-ақ өтініш беруші мамандарының біліктілігін сертификаттық талаптарға сәйкестігіне уәкілетті орган жүзеге асыратын тексеру;
уәкілетті орган - азаматтық авиация, Қазақстан Республикасының азаматтық және эксперименталды авиация және әуе кеңістігін пайдалану қызметін мемлекеттік бақылау мен қадағалау, үйлестіру және реттеу саласындағы мемлекеттік саясаттың іске асырылуын жүзеге асыратын мемлекеттік басқару органы.

Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата годности аэродрома
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 октября 2007 года № 973. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июля 2011 года № 760
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 02.07.2011 № 760 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 18) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2001 года "О государственном регулировании гражданской авиации" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТсм.Z100339
1. Утвердить прилагаемые Правила сертификации и выдачи сертификата годности аэродрома.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 октября 2007 года N 973
Правила
сертификации и выдачи сертификата годности аэродрома
1. Общие положения
1. Настоящие Правила сертификации и выдачи сертификата годности аэродрома (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 декабря 2001 года "О государственном регулировании гражданской авиации", а также приложением 14 и Doc 9774 AN/969 "Руководство по сертификации аэродромов" к Конвенции о Международной гражданской авиации (ИКАО). см.Z100339
2. Правила определяют порядок сертификации и выдачи сертификатов годности аэродромов гражданской авиации Республики Казахстан.
3. Сертификации подлежат классифицированные аэродромы Республики Казахстан, используемые в целях гражданской авиации.
4. В Правилах используются следующие основные понятия:
заявка - письменное обращение заявителя в уполномоченный орган для прохождения процедуры сертификационного обследования;
заявитель - физическое или юридическое лицо, обратившееся в уполномоченный орган для получения сертификата годности аэродрома (далее - сертификат);
сертификационные требования - требования, обеспечивающие безопасность полетов воздушных судов, а также обеспечивающие безопасность аэродрома для жизни и здоровья людей, охраны имущества граждан и окружающей среды;
сертификационное обследование - осуществляемая уполномоченным органом проверка аэродрома, его оборудования, эксплуатационных процедур, технологических процессов по содержанию и эксплуатации аэродрома, документации, организационной структуры, а также компетентности специалистов заявителя на соответствие сертификационным требованиям ;
уполномоченный орган - орган государственного управления, осуществляющий реализацию государственной политики в сфере гражданской авиации, государственный контроль и надзор, координацию и регулирование деятельности гражданской и экспериментальной авиации и использования воздушного пространства Республики Казахстан.

5. Әуеайлақты сертификаттаудың мақсаты әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ адамдардың өмірі мен денсаулығын, азаматтардың мүлкі мен қоршаған ортаны қорғау үшін әуеайлақтың қауіпсіздігін қамтамасыз ету болып табылады.
6. Сертификат иеліктен шығарылмайды және ол басқа адамға берілмейді.
Сертификат осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес саласы мен қолданылу мерзімі көрсетіле отырып, үш жылға дейінгі мерзімге беріледі.
7. Сертификаттарды беруді, есепке алуды, сондай-ақ сертификаттық талаптардың сақталуын бақылауды уәкілетті орган жүзеге асырады.
2. Сертификаттауды жүргізу тәртібі
8. Әуеайлақтың жарамдылығын сертификаттауды жүргізу тәртібі рәсімдердің мынадай ретін көздейді:
1) осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес өтініш берушінің уәкілетті органға сертификаттық талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттармен бірге өтінім беруі;
2) алдын ала бағалау және уәкілетті органның өтінім бойынша шешім қабылдауы;
3) уәкілетті орган комиссиясының тиісті жерге барып сертификаттық тексеруді жүргізуі;
4) уәкілетті органның шешім қабылдауы және сертификатты беруі (беруден бас тартуы).
Әрбір кейінгі рәсім алдыңғы рәсімнің оң нәтижелері кезінде орындалады.
9. Өтінімге сертификаттық талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттар қоса берілуге тиіс:
1) заңды тұлға үшін - Жарғының (экспорт және импорт операцияларын қоспағанда) және өтініш берушінің заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелгені туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесі;
2) жеке тұлға үшін - жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) әуеайлақ орналасқан жер учаскесін, құрылысты пайдалану (меншік) құқығына акт;
4) осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес әуеайлақтың жарамдылық сертификатына өтініш берушінің міндеттемесі;
5) тиісті ғылыми-зерттеу және жобалау-іздестіру институты беретін әуеайлақтың сыныбы және жасанды жамылғысымен ұшу-қону жолағы туралы қорытынды;
6) әуе қозғалысын басқару объектілері мен ұшуды жарық сигналымен қамтамасыз ету жүйесін ұшу арқылы тексеру актілері;
7) мынадай деректерді көрсете отырып, әуеайлақтарды пайдалануға "жарамдылық нормаларына сәйкестік кестелері және графикалық материал:
әуеайлақтың физикалық сипаттамалары;
әуеайлақ жамылғылары мен әуеайлақ кедергілерінің күндізгі белгісі;
радиотехникалық жабдықтар және әуе қозғалысын басқару әрі қызмет көрсету жөніндегі диспетчерлік пункттің немесе радиооператордың жабдығы;
әуеайлақтың жарық сигналы жабдықтарының жүйесі;
әуеайлақ пен оның объектілерінің электрмен жабдықталуы және электр жабдықтары;
әуеайлақтың метеорологиялық жабдықтары;
өртке қарсы және авариялық-құтқару құралдары;

5. Целью сертификации аэродрома является обеспечение безопасности полетов воздушных судов, а также обеспечение безопасности аэродрома для жизни и здоровья людей, охраны имущества граждан и окружающей среды.
6. Сертификат является неотчуждаемым и не может быть передан другому лицу.
Сертификат выдается сроком до трех лет, с указанием области и срока его действия согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
7. Выдачу, учет сертификатов, а также контроль за соблюдением сертификационных требований осуществляет уполномоченный орган.
2. Порядок проведения сертификации
8. Порядок проведения сертификации годности аэродрома предусматривает следующую последовательность процедур:
1) подача заявителем в уполномоченный орган заявки согласно приложению 2 к настоящим Правилам с документами, подтверждающими соответствие сертификационным требованиям;
2) предварительная оценка и принятие решения по заявке уполномоченным органом;
3) проведение комиссией уполномоченного органа сертификационного обследования с выездом на место;
4) принятие решения и выдача (отказ в выдаче) сертификата уполномоченным органом.
Каждая последующая процедура выполняется при положительных результатах предыдущей.
9. К заявке должны быть приложены документы, подтверждающие соответствие сертификационным требованиям:
1) нотариально заверенные копии устава (за исключением экспортных и импортных операций) и свидетельства о государственной регистрации заявителя в качестве юридического лица - для юридического лица;
2) копия документа, удостоверяющего личность - для физического лица;
3) акт на право пользования (собственности) земельным участком, сооружением на котором расположен аэродром;
4) обязательство заявителя на сертификат годности аэродрома согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
5) заключение о классе аэродрома и взлетно-посадочных полос с искусственным покрытием, выдаваемое соответствующим научно-исследовательским и проектно-изыскательским институтом;
6) акты летных проверок объектов управления воздушным движением и системы светосигнального обеспечения полетов;
7) таблицы соответствия нормам годности к эксплуатации аэродромов и графический материал с указанием следующих данных:
физические характеристики аэродрома;
дневная маркировка аэродромных покрытий и препятствий аэродрома;
радиотехническое оборудование и оборудование пункта диспетчера или радиооператора по управлению и обслуживанию воздушным движением;
система светосигнального оборудования аэродрома;
электроснабжение и электрооборудование аэродрома и его объектов;
метеорологическое оборудование аэродрома;
противопожарные и аварийно-спасательные средства;

8) әуеайлақтың аэронавигациялық паспорты және/немесе ұшуды жүргізу жөніндегі нұсқаулық, әуеайлақ ауданында авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу және өрт сөндіру жөніндегі жедел жоспар;
9) өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстары жөніндегі оқу-жаттығу іс-шараларының өткізілгенін растайтын құжаттар;
10) авиациялық персоналдың оқудан өткенін және жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттар;
11) әуеайлақтың сызбалары мен схемалары;
12) әуеайлақтың санитарлық паспорты.
Осы тармақтың 1), 2), 3) тармақшаларында көзделген құжаттар нотариалды куәландырылған көшірмелер түрінде ұсынылады.
Осы Ереженің 9-тармағының 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11) тармақшаларында көрсетілген құжаттар бірінші басшы және өтініш берушінің мөрімен куәландырылған көшірмелер түрінде ұсынылады.
10. Растайтын құжаттардың әрбір тізбесі бойынша әуеайлақтар аспаптары мен жабдықтарын пайдаланудың ресурстық мерзімі мен жарамдылығының болуын растайтын тиісті ұшу, техникалық паспорттар, ғылыми-зерттеу ұйымдарының және, егер көрсетілген құжаттаманы және ұшу қауіпсіздігінің баламалы деңгейін қамтамасыз ету жөніндегі шараларды әзірлеуге тартылса, тиісті құзыретті органдардың қорытындысы қоса берілуге тиіс.
11. Осы Ереженің 15-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, уәкілетті орган өтінім мен ұсынылған құжаттарды оны алған күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде қарайды және қарау нәтижелері туралы өтініш берушіге осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес қабылданған шешім туралы хабарлайды.
12. Сертификаттаудың жалпы мерзімі өтінім берілген күннен бастап үш айдан аспауға тиіс.
3. Өтінімді алдын ала бағалау және ол бойынша шешім қабылдау
13. Өтінімді алдын ала бағалау кезінде:
1) өтініш берушінің заңды мәртебесін растайтын құжаттардың болуы;
2) өтініш берушінің осы Ереженің 9-тармағында көрсетілген құжаттарға сәйкестігі;
3) ұшу қауіпсіздігін, авиациялық қауіпсіздікті, еңбекті қорғау мен өрттен қорғауды қамтамасыз ету үшін қажет ғимараттардың, құрылыстардың, жабдықтың, техниканың, құжаттаманың және білікті қызметкерлердің болуы;
4) қарауға ұсынылған сертификаттық талаптарға сәйкестікті растайтын құжаттаманың толықтығы;
5) инженерлік-техникалық және басшы персоналды оқыту және оларды техникалық жағынан даярлау, олардың біліктілігін арттыру жоспарының, сондай-ақ штатты жасақтау және кадрлар резервін дайындау жоспарларының болуы белгіленеді.
14. Өтінімді алдын ала бағалау барысында уәкілетті орган:
1) өтініш берушіден өтінімде ұсынылған барлық мәселелер бойынша қосымша ақпарат сұратуы мүмкін;
2) өтініш берушіні оларға сәйкестікке әуеайлақ сертификатталатын сертификаттау рәсімдері, нормативтік талаптар туралы хабардар етеді;

8) аэронавигационный паспорт аэродрома и/или инструкция по производству полетов, оперативный план по проведению аварийно-спасательных работ и тушению пожаров в районе аэродрома;
9) документы, подтверждающие проведение учебно-тренировочных мероприятий по тушению пожаров и аварийно-спасательных работ;
10) документы, подтверждающие прохождение обучения и опыт работы авиационного персонала;
11) чертежи и схемы аэродрома;
12) санитарный паспорт аэродрома.
Документы, предусмотренные подпунктами 1), 2), 3) настоящего пункта, представляются в виде нотариально заверенных копий.
Документы, указанные в подпунктах 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11) пункта 9 настоящих Правил, представляются в виде копий, заверенных первым руководителем и печатью заявителя.
10. По каждому перечню подтверждающих документов должны быть приложены соответствующие летные, технические паспорта, подтверждающие наличие ресурсного срока и годности к эксплуатации приборов и оборудования аэродромов, заключения научно-исследовательских организаций и соответствующих компетентных органов, если они привлекались к разработке указанной документации и мер по обеспечению эквивалентного уровня безопасности полетов.
11. Уполномоченный орган рассматривает заявку и представленные документы в течение тридцати календарных дней со дня ее получения и о результатах рассмотрения сообщает заявителю о принятом решении согласно приложению 4 к настоящим Правилам, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 15 настоящих Правил.
12. Общий срок сертификации не должен превышать трех месяцев со дня подачи заявки.
3. Предварительная оценка и принятие решения по заявке
13. При предварительной оценке заявки устанавливаются:
1) наличие документов, подтверждающих юридический статус заявителя;
2) соответствие заявителя документам, указанным в пункте 9 настоящих Правил;
3) наличие зданий, сооружений, оборудования, техники, документации и квалифицированных работников, необходимых для обеспечения безопасности полетов, авиационной безопасности, охраны труда и противопожарной защиты;
4) полнота представленной на рассмотрение документации, подтверждающей соответствие сертификационным требованиям;
5) наличие плана обучения и технической подготовки инженерно-технического и руководящего персонала, повышение их квалификации, а также планов комплектования штатов и подготовки резерва кадров.
14. В ходе предварительной оценки заявки уполномоченный орган:
1) может запросить у заявителя дополнительную информацию по всем вопросам, представленным в заявке;
2) информирует заявителя о процедурах сертификации, нормативных требованиях, на соответствие которым будет сертифицироваться аэродром;

3) өтініш берушінің қызметкерлері штатының жасақталуы мен кадрларды даярлау жүйесі мәселелерін қарайды;
4) өтініш берушіге Сертификатты беру кезінде қандай пайдаланымдық және техникалық шектеулердің белгіленуі мүмкін екендігін түсіндіреді;
5) өтініш берушіге өтінімді алдын ала бағалау барысында анықталған кемшіліктердің тізбесі мен оларды жою жөніндегі ұсынымдары бар жазбаша хабарламаны жібереді.
15. Егер өтінім және (немесе) оған қоса берілген құжаттар осы Ереженің 9-тармағына сәйкес белгіленетін талаптарға сәйкес келмесе немесе толық көлемде ұсынылмаса, өтінім осы Ереженің 11-тармағына сәйкес белгіленетін мерзімде қайтарудың негізделген себебі көрсетіліп қайтарылуға жатады.
16. Өтінім бойынша ескертулер болмаған кезде немесе оларды жойғаннан кейін уәкілетті орган сертификаттық тексеруді жүргізу үшін комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құру туралы шешім шығарады.
4. Сертификаттық тексеру
17. Сертификаттық тексеру кезінде:
1) азаматтық авиация ұйымын (өтініш берушіні) басқаруды ұйымдық құрылымы мен негізгі қағидаттары;
2) азаматтық авиация ұйымының қызметін ұйымдастыру мен қамтамасыз етудегі басшы құрамның тәжірибесі, сондай-ақ басшы құраммен ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге тікелей байланысты мамандар жөніндегі деректердің болуы;
3) қызметкерлер штатының жасақталуы және оларды даярлау жүйесі;
4) өтініш берушінің тиісті арнайы жабдықты пайдалану құқығына, техникалық қызмет көрсетуге, жөндеуге және бақылауға, сондай-ақ авиациялық персоналды оқытуға басқа ұйымдармен жасасқан шарттарының болуы;
5) функционалдық міндеттерді қамтамасыз етуге арналған өндірістік алаңдардың жеткілікті санының болуы;
6) пайдалану техникалық құжаттамасының болуы;
7) әуеайлақ объектілерінің, азаматтық авиация ұйымы жабдығының және өндіріс құралдарының техникалық сипаттамалары (көрсеткіштері), өтініш берушінің әуеайлақтың сертификаттық талаптарға сәйкестігін қамтамасыз ету қабілетін айқындауға мүмкіндік беретін өндіріс рәсімдерін тексеру қаралады.
18. Сертификаттық тексерудің мерзімі өтінім бойынша шешім қабылданған сәттен бастап отыз күнтізбелік күннен аспауы тиіс.
19. Сертификаттық тексеру осы Ережеге 6-қосымшаға сәйкес сертификаттық тексерудің үлгі бағдарламасына сәйкес жүргізіледі.
20. Сертификаттық тексерудің нәтижелері бойынша әуеайлақтың іс жүзіндегі жай-күйі, тұжырымдар, ұсынымдар және сертификат беру мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы қорытынды көрсетіле отырып, екі данада осы Ережеге 5-қосымшаға сәйкес сертификаттық тексеру актісі (бұдан әрі - акт) жасалады. Актіге комиссияның барлық мүшелері қол қояды және ол танысу үшін өтініш берушіге ұсынылады.

3) рассматривает вопросы укомплектованности штата работников заявителя и системы подготовки кадров;
4) разъясняет заявителю, какие могут быть установлены эксплуатационные и технические ограничения при выдаче сертификата;
5) направляет заявителю письменное уведомление с перечнем недостатков, которые были обнаружены в ходе предварительной оценки заявки, и рекомендации по их устранению.
15. Если заявка и (или) документы, приложенные к ней, не соответствуют требованиям, устанавливаемым согласно пункту 9 настоящих Правил, или представлены не в полном объеме, заявка подлежит возврату с указанием обоснованных причин возврата в сроки, устанавливаемые согласно пункту 11 настоящих Правил.
16. При отсутствии замечаний по заявке или после их устранения уполномоченный орган выносит решение о создании комиссии для проведения сертификационного обследования (далее - Комиссия).
4. Сертификационное обследование
17. При сертификационном обследовании рассматриваются:
1) организационная структура и основные принципы управления организации гражданской авиации (заявителя);
2) опыт руководящего состава в организации и обеспечении деятельности организации гражданской авиации, а также наличие данных по руководящему составу и специалистам, непосредственно связанным с обеспечением безопасности полетов;
3) укомплектованность штата работников и система их подготовки;
4) наличие договоров, заключенных заявителем с другими организациями на право пользования, техническое обслуживание, ремонт и контроль соответствующего специального оборудования, а также обучение авиационного персонала;
5) наличие достаточного количества производственных площадей для обеспечения функциональных задач;
6) наличие эксплуатационной технической документации;
7) технические характеристики (показатели) объектов аэродрома, оборудования и средств производства организации гражданской авиации, проверка процедур производства, позволяющие определить способность заявителя обеспечить соответствие аэродрома сертификационным требованиям.
18. Срок сертификационного обследования не должен превышать тридцати календарных дней с момента принятия решения по заявке.
19. Сертификационное обследование проводится согласно типовой программе сертификационного обследования согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
20. По результатам сертификационного обследования составляется акт сертификационного обследования (далее - акт) согласно приложению 5 к настоящим Правилам в двух экземплярах, с указанием фактического состояния аэродрома, выводов, рекомендаций и заключения о возможности (невозможности) выдачи сертификата. Акт подписывается всеми членами комиссии и представляется заявителю для ознакомления.

5. Сертификатты беру, беруден бас тарту, қолданылуын тоқтата тұру, қайтарып алу немесе күшін жою
21. Сертификатты беру мүмкіндігі туралы қорытынды қамтылған акт сертификат беру үшін негіз болып табылады.
22. Сертификатты ресімдеу мен беруді уәкілетті орган сертификаттық тексеру актісі жасалғаннан кейін он күнтізбелік күн ішінде жүргізеді.
23. Сертификатты иесіне беруден бас тарту, қайтарып алу, қолданылуын тоқтата тұру Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саладағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
24. Сертификатты беруден бас тарту, егер:
1) әуеайлақты пайдалану осы санаттағы адамдар үшін заңнамалық актілермен тыйым салынған;
2) әуеайлақ сертификаттық талаптарға сәйкес келмеген;
3) өтініш берушіге қатысты оның әуеайлақты пайдалануына тыйым салатын сот шешімі болған жағдайларда жүргізіледі.
25. Сертификатты беруден бас тартқан кезде өтініш берушіге бас тарту себептері көрсетіліп, уәжді жауап беріледі.
26. Сертификаттың қолданылуы тоқтатыла тұрған жағдайда оның қолданылуын қалпына келтіруді уәкілетті орган анықталған кемшіліктерді жойғаннан, уәкілетті органға растайтын құжаттарды ұсынғаннан және оған қажетті тексеру жүргізілгеннен кейін ғана жүзеге асырады.
Егер әуеайлақты пайдаланушы уәкілетті орган белгіленген мерзімде тоқтата тұру себебін жоя алатын болса ғана, сертификаттың қолданылуын тоқтата тұру туралы шешім қабылданады. Олай болмаған жағдайда сертификат қайтарып алынады.
27. Сертификат қайтарып алынған жағдайда ол осы Ережеде көзделген тәртіппен қайтадан сертификаттау жүргізілгеннен кейін беріледі.
6. Сертификатқа өзгерістер енгізу және телнұсқа беру
28. Азаматтық авиация ұйымының атауы, оның ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген және сертификаттық талаптарға сәйкес келмеуге әкеп соқтырмайтын басқа да өзгерістер болған жағдайда сертификатқа тиісті өзгерістер енгізіледі.
Сертификатқа өзгерістер енгізу кезінде бұрын берілген сертификаттың тіркеу нөмірі сақталады, ал мемлекеттік тізілімнің әуеайлақтардың жарамдылық сертификаттарының тізіліміне бұл туралы тиісті жазба енгізіледі.
29. Сертификат бүлінген немесе жоғалған (ұрланған) жағдайда уәкілетті орган сертификаттың телнұсқасын береді.
30. Сертификатқа өзгерістер енгізу немесе телнұсқа алу үшін азаматтық авиация ұйымы уәкілетті органға негіздемесімен, тиісті өзгерістерді растайтын құжаттармен бірге еркін нысандағы өтініш және бұрын берілген сертификатты (жоғалған немесе ұрланған жағдайлардан басқа) береді.
31. Уәкілетті орган өтініш берушіден өтініш келіп түскен күннен бастап жеті күнтізбелік күн ішінде сертификаттың телнұсқасын береді.
Ережеге
1-қосымша
уәкілетті органның атауы
ӘУЕАЙЛАҚТЫҢ ЖАРАМДЫЛЫҚ
СЕРТИФИКАТЫ
Серия АРД N___
200___ жылғы»"__" ________ берілді.
200___ жылғы»"__" ________ дейін жарамды.

5. Выдача, отказ в выдаче, приостановление действия,
отзыв или аннулирование сертификата
21. Основанием для выдачи сертификата является акт, содержащий заключение о возможности выдачи сертификата.
22. Оформление и выдача сертификата производится уполномоченным органом в течение десяти календарных дней после составления акта сертификационного обследования.
23. Отказ в выдаче, отзыв, приостановление действия сертификата у его обладателя осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области гражданской авиации .
24. Отказ в выдаче сертификата производится в случаях, если:
1) эксплуатация аэродрома запрещена для данной категории лиц законодательными актами;
2) аэродром не соответствует сертификационным требованиям;
3) в отношении заявителя имеется решение суда, запрещающее ему эксплуатацию аэродрома.
25. При отказе в выдаче сертификата заявителю дается мотивированный ответ с указанием причин отказа.
26. В случае приостановления действия сертификата, восстановление его действия осуществляется уполномоченным органом только после устранения выявленных недостатков, представления в уполномоченный орган подтверждающих документов и проведения им необходимых проверок.
Решение о приостановлении действия сертификата принимается только в том случае, если эксплуатант аэродрома может в установленный уполномоченным органом срок устранить причины приостановления. В противном случае сертификат отзывается.
27. Выдача сертификата в случае его отзыва, производится после проведения повторной сертификации в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
6. Внесение изменений в сертификат и выдача дубликата
28. В случае изменения наименования организации гражданской авиации, ее организационно-правовой формы и других изменений, которые не влекут за собой несоответствия сертификационным требованиям, в сертификат вносятся соответствующие изменения.
При внесении изменений в сертификат сохраняется регистрационный номер ранее выданного сертификата, а в реестр сертификатов годности аэродромов государственного реестра заносится соответствующая запись об этом.
29. В случае порчи или утраты (хищения) сертификата дубликат сертификата выдается уполномоченным органом.
30. Для внесения изменения в сертификат или получения дубликата организация гражданской авиации подает в уполномоченный орган заявление произвольной формы с обоснованием, документами, подтверждающими соответствующие изменения, и ранее выданный сертификат (кроме случаев утраты или хищения).
31. Выдача дубликата сертификата производится уполномоченным органом в течение семи календарных дней со дня поступления заявления от заявителя.
Приложение 1
к Правилам
_________________________________________
(Наименование уполномоченного органа)
СЕРТИФИКАТ
ГОДНОСТИ АЭРОДРОМА
Серия АРД N___
выдан "__"__________200_г.
действителен до "__"__________200_г.

1. Әуеайлақ ________________________________________________
2. Әуеайлақтың орналасқан жері _____________________________
3. Әуеайлақтың иесі ________________________________________
____________________________________________________________
4. Әуеайлақтың сыныбы ______________________________________
5. Осы арқылы осы сертификаттың ажырамас бөлігі болып
табылатын шектеулерді ескере отырып, әуеайлақтың:
ИКАО МКпос. I санаты _______________________________________
ИКАО МКпос. II санаты ______________________________________
ИКАО МКпос. III санаты _____________________________________
бойынша азаматтық аэродромдарды пайдалану талаптарына және
жарамдылық нормаларына сәйкес келетіні куәландырылады.
6. Сертификатты беру үшін негіздеме ________________________
____________________________________________________________
7. Сертификаттық тексеруді _________________________________
_____________________________________________ жүзеге асырады
Сертификат
берген органның басшысы
МО                            __________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Әуеайлақтың жарамдылық
сертификатына
қосымша
____________________
Серия АРД N ________
ӘУЕАЙЛАҚТЫҢ ЖАРАМДЫЛЫҚ СЕРТИФИКАТЫНЫҢ
ҚОЛДАНЫЛУ САЛАСЫ
Р/с
N
Атауы Тексеру оларға сәйкес
жүргізілген нормативтік
актілердің атауы
Ескертпе
Сертификат
берген органның басшысы
МО                            __________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Ережеге
2-қосымша
_________________________
(уәкілетті органның атауы)
Әуеайлақтың жарамдылығын сертификаттауды жүргізуге
ӨТІНІМ
1. __________________________________________________________
(ұйымның, өтініш берушінің атауы, оның мекен-жайы)
атынан _____________________________________________________
(басшының лауазымы, Т.А.Ә.)
___________________________________ негізінде әрекет ететін
____________________________________________________________
(әуеайлақтың атауы)
___________________________________ негізінде әрекет ететін
____________________________________________________________
(нормативтік актілердің атауы және нұсқамасы)
талаптарына сәйкес келетіндігін куәландырады және осы
объектінің сертификаттық талаптарға сәйкестігіне инспекциялық тексеру жүргізуді сұрайды.
2. Қосымша ақпарат
әуеайлақ сыныбы ____________________________________________
Халықаралық азаматтық авиация ұйымының санатынан бір-бірден әуеайлақтың жабдықтары _____________________________________

1. Аэродром________________________________________________________
2. Местонахождение аэродрома_______________________________________
3. Владелец аэродрома______________________________________________
___________________________________________________________________
4. Класс аэродрома_________________________________________________
5. Настоящим удостоверяется, что аэродром соответствует требованиям
и нормам годности к эксплуатации гражданских аэродромов по:
I категории ИКАО с МКпос.__________________________________________
II категории ИКАО с МКпос._________________________________________
III категории ИКАО с МКпос.________________________________________
с учетом ограничений, являющихся неотъемлемой частью настоящего
Сертификата.
6. Основание для выдачи сертификата________________________________
___________________________________________________________________
7. Сертификационное обследование
осуществляет_______________________________________________________
___________________________________________________________________
(Ф.И.О. руководителя органа выдавшего сертификат)
МП_______________________
(подпись, Ф.И.О.)
Приложение
к сертификату годности аэродрома
________________________________
Серии АРД N_______
ОБЛАСТЬ ДЕЙСТВИЯ СЕРТИФИКАТА
ГОДНОСТИ АЭРОДРОМА
N
N
п/п
Наименование
Наименование нормативных актов,
в соответствии с которыми
проводилась проверка
Примечание
_______________________________________________________________
(Ф.И.О. руководителя органа выдавшего сертификат)
МП_______________________
(подпись, Ф.И.О.)
Приложение 2
к Правилам
___________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
ЗАЯВКА
на проведение сертификации годности аэродрома
1._________________________________________________________________
(наименование организации, заявителя, его адрес)
в лице_____________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. руководителя)
действующий на основании__________________________________________,
заявляет, что_____________________________________________________,
(наименование аэродрома)
соответствует требованиям__________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование и указание нормативных актов)
и просит провести инспекционную проверку данного объекта на
соответствие сертификационным требованиям.
2. Дополнительная информация
класс аэродрома____________________________________________________
оборудование аэродрома по одной из категорий Международной
организации гражданской авиации____________________________________

3. Қосымша _________________________________________________
Басшы          ____________            __________
(Т.А.Ә.)                    (қолы)
Бас бухгалтер  ____________            __________
(Т.А.Ә.)                    (қолы)
М.О.                                   Күні _________
Ережеге
3-қосымша
Әуеайлақтың жарамдылық сертификатына өтініш берушінің
міндеттемесі
Мен, _________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
____________ әуеайлақты ____________________________________,
(нормативтік құжаттардың атауы)
сертификаттық талаптарына сәйкес келетінін, ұсынылған
құжаттамадағы ақпарат әуеайлақтың өзіндік жағдайына сәйкес келетінін куәландырамын және:
1) әуеайлақты сертификаттық талаптарға және нормативтік құжаттаманың ережелеріне сәйкес пайдалану мен ұстауға;
2) аэронавигациялық ақпарат (АТР) басылымдарында қамтылған деректердің әуеайлақтың нақты жағдайына сәйкестігін қамтамасыз етуге;
3) әуеайлақта сертификаттық және нормативтік талаптарға сәйкессіздіктер анықталған кезде дереу ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін қажетті шектеулер қойып, уәкілетті органға бұл туралы хабарлауға;
4) Ұшуды жүргізу жөніндегі нұсқаулыққа және Әуеайлақ ауданында авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу және өрт сөндіру жөніндегі жедел жоспарға толықтырулар мен өзгерістер енгізуге уәкілетті органнан келісім алуға;
5) АІР енгізуге дайындалған материалдарды бекітуге уәкілетті органға жіберуге міндеттенемін.
Басшы          ____________            __________
(Т.А.Ә.)                    (қолы)
МО 200_ жылғы»"__" ________
Ережеге
4-қосымша
_________________________
әуеайлақтың жарамдылығын сертификаттауды жүргізуге өтінім бойынша "__" ________ 200_ жылғы
шешім
Сіздің әуеайлақты сертификаттауға өтініміңіз бен құжаттамаңызды қарап, мынаны хабарлаймыз:
1. Сертификаттық тексеру __________ кезеңінде жүргізіледі.
2. Тексеру ___________________________________________
(нормативтік актілердің атауы және нұсқамасы)
талаптарына сәйкестігіне жүргізіледі.
3. Сертификаттық тексеруді ____________________________
(ұйымның атауы, мекен-жайы)
____________________________________________________________
______________________________ объектілерін тексеру (сынау)
арқылы жүзеге асырады.
4. Жұмыстар __________________________________________
негізінде жүргізіледі.
Басшы          ____________            __________
(Т.А.Ә.)                    (қолы)
МО 200_ жылғы»"__" _______
Ережеге
5-қосымша
"БЕКІТЕМІН"
_________________________
(уәкілетті органның басшысы)
_______________________
(қолы)
200_ жылғы»"__" _______
__________________ әуеайлақты
сертификаттық тексеру актісі
200_ жылғы»"__" _______ N ______________ бұйрығымен тағайындалған
комиссия құрамында:
Комиссия төрағасы             ______________________
Комиссия мүшелері:            ______________________
______________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
_______________________ кезеңде ұсынылған құжаттаманы қарады, әуеайлақтың сертификаттық талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізді және мыналарды анықтады:

3. Приложение:_____________________________________________________
Руководитель                        _____________    ______________
(Ф.И.О.)         (подпись)
Главный бухгалтер                  _____________    ______________
(Ф.И.О.)         (подпись)
М.П.                                              Дата____________
Приложение 3
к Правилам
Обязательство
заявителя на сертификат годности аэродрома
Я,___________________________________________________________
(Ф.И.О. - должность)
настоящим удостоверяю, что аэродром___________________соответствует
сертификационным требованиям______________________________________,
(наименование нормативных документов)
информация в представленной документации соответствует фактическому
состоянию аэродрома, и обязуюсь:
1) эксплуатировать и содержать аэродром в соответствии с сертификационными требованиями и положениями нормативной документации;
2) обеспечивать соответствие данных, содержащихся в изданиях аэронавигационной информации (AIP) фактическому состоянию аэродрома;
3) при выявлении на аэродроме несоответствий сертификационным и нормативным требованиям безотлагательно вводить необходимые ограничения, обеспечивающие безопасность полетов в аэропорту и информировать об этом уполномоченный орган;
4) получать от уполномоченного органа одобрение на внесение дополнений и изменений в Инструкцию по производству полетов и Оперативный план по проведению аварийно-спасательных работ и тушению пожаров в районе аэродрома;
5) направлять в уполномоченный орган на утверждение материалы, подготовленные для внесения в AIP.
Руководитель                        _____________    _____________
(Ф.И.О.)         (подпись)
МП "___"________200_г.
Приложение 4
к Правилам
Решение
по заявке на проведение сертификации годности аэродрома
_____________________
от "___"______________200_г.
Рассмотрев вашу заявку и документацию на сертификацию годности аэродрома, сообщаем:
1. Сертификационное обследование проводится в период с __ по __
2. Проверка проводится на соответствие требованиям_____________
_____________________________________________________________________
(наименование и указание нормативных актов)
3. Сертификационное обследование осуществляется________________
_____________________________________________________________________
(наименование организации, адрес)
путем проверки (испытаний) объектов__________________________________
____________________________________________________________________      4. Работы проводятся на основе_________________________________
_____________________________________________________________________
Руководитель                        _____________    _____________
(Ф.И.О.)         (подпись)
МП "___"________200_г.
Приложение 5
к Правилам
"УТВЕРЖДАЮ"
_____________________________________
(руководитель уполномоченного органа)
_____________________________________
(подпись, ФИО)
"___"_________200__г.
Акт
сертификационного обследования аэродрома ______________________
Комиссия, назначенная приказом_____________________________________
__________________________от "___"___________200__г. N_____________
в составе:
Председатель комиссии________________________________________
Члены комиссии:______________________________________________
______________________________________________
(ФИО, должность)
в период с ___________ по _______________ рассмотрела представленную документацию, провела проверку аэродрома на соответствие сертификационным требованиям и установила следующее:

1. Әуеайлақты мемлекеттік тіркеу туралы куәлік
____________________________________________________________
(N, берілген күні және қолданылу мерзімі)
2. Әуеайлақтың пайдалануға жарамдылық сертификаты ____
____________________________________________________________
(N, берілген күні және қолданылу мерзімі)
3. Әуеайлақтың физикалық сипаттамалары:
1) әуеайлақ элементтерінің геометриялық өлшемдері;
2) кедергілерді шектеу және есепке алу;
3) жасанды жамылғылардың беріктігі;
4) жасанды жамылғылардың жай-күйі.
4. Әуеайлақ жамылғылары мен аэродром кедергілерінің күндізгі таңбалануы белгісі:
1) әуеайлақ жамылғыларының күндізгі белгісі;
2) кедергілер мен объектілердің күндізгі белгісі.
5. Радиотехникалық жабдықтар және ӘҚБ диспетчерлік пунктердің жабдықтары:
1) радиотехникалық құралдардың құрамы;
2) қону жүйесінің жер үсті жабдықтары;
3) ОСП отырғызудың радиотехникалық жүйесі;
4) жеке жалғамалы станция;
5) әуеайлақтың қосымша маркерлік радиомаягі;
6) автоматты радиопеленгатор;
7) объективтік бақылау құралы;
8) электрбайланыс құралы;
9) ұшу алаңын көретін радиолокациялық станция;
10) әуе қозғалысын басқарудың диспетчерлік пункттердің жабдықтары.
6. Әуеайлақтың жарық сигналы жабдықтарының жүйесі және объектілерді жарықпен қоршау.
7. Метеорологиялық жабдықтар.
8. Электрмен жабдықтау және электр жабдықтары:
1) әуеайлақты электрмен жабдықтау;
2) әуеайлақ объектілерін электрмен қоректендіру;
3) автономды электрмен қоректендіру;
4) электр желілер.
9. Авариялық-құтқару құралдары.
10. Жанар-жағармай құралдары.
11. Әуеайлаққа қызмет көрсету мен жөндеуге үшін арналған техника
____________________________________________________________
____________________________________________________________
Әуеайлақтың сертификаттық талаптарға сәйкестігі туралы комиссияның қорытындысы
Комиссия төрағасы      ______________________
Комиссия мүшелері:    ______________________
______________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Таныстым:
Азаматтық авиация
ұйымының басшысы   ___________     ______________
(қолы)            (Т.А.Ә.)
Ережеге
6-қосымша
Әуеайлақты сертификаттық
тексерудің үлгі бағдарламасы
Әуеайлақты пайдаланушының атауы ______________________
Тексерілген күні, бұйрықтың N ________________________
Тексерушілердің Т.А.Ә., лауазымы _____________________
Р/с
N
Бағдарлама бойынша позициялар
нөмірлері және тексерілетін
элементтер
Сәйкестік
бағасы
(-+)
Сәйкессіз-сіздік
позиция-
сының
нөмірі
1 2 3 4
1. Ұсынылған дәлелдеу құжаттамасы жиынтығының болуы
және сәйкестігі

1. Свидетельство о государственной регистрации аэродрома
___________________________________________________________________
(N, дата выдачи и срок действия)
2. Сертификат годности аэродрома к эксплуатации
___________________________________________________________________
(N, дата выдачи и срок действия)
3. Физические характеристики аэродрома:
1) геометрические размеры элементов аэродрома;
2) ограничение и учет препятствий;
3) прочность искусственных покрытий;
4) состояние искусственных покрытий.
4. Дневная маркировка аэродромных покрытий и препятствий аэродрома:
1) дневная маркировка аэродромных покрытий;
2) дневная маркировка препятствий и объектов.
5. Радиотехническое оборудование и оборудование диспетчерских пунктов УВД:
1) состав радиотехнических средств;
2) наземное оборудование системы посадки;
3) радиотехническая система посадки ОСП;
4) отдельная приводная станция;
5) аэродромный дополнительный маркерный радиомаяк;
6) автоматический радиопеленгатор;
7) средства объективного контроля;
8) средства электросвязи;
9) радиолокационная станция обзора летного поля;
10) оборудование диспетчерских пунктов управления воздушным движением.
6. Система светосигнального оборудования аэродрома и светоограждения объектов.
7. Метеорологическое оборудование.
8. Электроснабжение и электрооборудование:
1) электроснабжение аэродрома;
2) электропитание объектов аэродрома;
3) автономное электропитание;
4) электрические сети.
9. Аварийно-спасательные средства.
10. Топливозаправочные средства.
11. Спецтехника для обслуживания и ремонта аэродрома.
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Заключение комиссии о соответствии аэродрома сертификационным требованиям.
Председатель комиссии ___________________________
Члены комиссии:      ___________________________
___________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Ознакомлен:
Руководитель организации гражданской авиации___________ ___________
(подпись)    (Ф.И.О.)
Приложение 6
к Правилам
Типовая программа
сертификационного обследования аэродрома
Наименование эксплуатанта аэродрома________________________________
Дата проверки, N приказа___________________________________________
Ф.И.О., должность проверяющих:_____________________________________
_____________________________________
_____________________________________
N
п/п
Номера позиций по программе
и проверяемые элементы
Оценка
соответ-
ствия
(+/-)
Номер
пози-
ции
несоот-
ветст-
вия
1
2
3
4
1. Наличие и соответствие комплекта представленной
доказательной документации

1)
Әуеайлақтың жарамдылық
сертификатын алу үшін сертификат-
тық талаптарға сәйкестігін
растайтын өтінім және құжаттар
2)
Өтініш берушінің Жарғысы (құрылтай
шарты)
3)
Заңды тұлғаны тіркеу туралы куәлік
4)
Аудиторлық анықтама және қаржылық
жай-күйі туралы анықтама
5)
Өтініш берушінің (әуеайлақты 11
пайдаланушысының) ұйымдастырушы-
лық құрылымы, штат кестесі,
жүктелген функцияларды орындауға
жеткіліктілігі
6)
Басшы құрамның және мамандардың
(қызметкерлердің) міндеттері мен
жауапкершілігін белгілейтін
лауазымдық нұсқаулықтар
7)
Еңбек және өндірістік санитария
қауіпсіздігін, өрт қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
нұсқаулықтар
8)
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз
етумен тікелей байланысты басшы
құрамы мен мамандар жөніндегі
деректер және сенімділігі, олардың
сәйкестігі
9)
Инженерлік-техникалық құрам,
арнайы көлікті, әуеайлақ машиналары
мен механизмдерін, арнайы
жабдықтарды пайдалану бойынша
деректер және оның дәйектілігі
10)
Солардың негізінде әуеайлақтың
пайдалануы жүзеге асырылатын
құжаттардың тізбесі мен бар болуы
11)
Әуеайлақтар аудандарында және қону
алаңдарында ұшу өндірісі жөніндегі
нұсқаулық (әуеайлақтың аэронавига-
циялық паспорты), анықталатын
мәселелердің толықтығы. Белгілен-
ген талаптарға сәйкестігі және ен-
гізілетін өзгерістердің уақтылығы
12)
Солардың негізінде әуеайлақтың
арнайы техникасына және жабдықта-
рына техникалық қызмет көрсету,
жөндеу жүргізілетін құжаттардың,
жоспарлардың, тізбесі мен бар
болуы, радиостанцияларға рұқсат-
тар, лицензия (қолданылу мерзімі)
13)
Әуеайлаққа техникалық қызмет
көрсету, күтіп үстау және жөндеу
жөніндегі басшылық, анықталатын
мәселелердің толықтығы. Белгілен-
ген талаптарға сәйкестігі және ен-
гізілетін өзгерістердің уақтылығы
14)
Әуеайлақты мемлекеттік тіркеу
туралы куәлік
15)
Әуеайлақтың сызбасы, негізгі
объектілердің орналасуы
16)
Dос 9774 АN\969 ИКАО сәйкес
дайындалған әуеайлақ жөніндегі
басшылық
17)
Жерді пайдалануға арналған акті
18)
Пайдаланушының әуеайлақты қабылдауы
туралы акті (егер жалға алынса
немесе жеке меншікке сатып алынса)
19)
Арнайы техниканы сақтандыру полис-
тері (қолданылу мерзімі және
аумағы)
20)
Әуеайлаққа техникалық қызмет
көрсету, күтіп ұстау және жөндеу
жұмыстарын орындайтын мамандарды
сақтандыру полистері
21)
Үшінші тұлғалар алдындағы азаматтық
жауапкершілікті сақтандыру
полистері (қолданылу мерзімі мен
аумағы)
22)
Әуеайлақтық арнайы техниканың тіз-
бесі, әуеайлақтың арнайы техникасы
мен жабдықтарын жалға алу шартта-
рының, егер олар болған жағдайда
(қолданылу мерзімі) көшірмесі
23)
Ұшуларды радиотехникалық және
аэронавигациялық ақпаратпен
қамтамасыз ету жөніндегі құжаттама
24)
Метеорологиялық қамтамасыз ету
жөніндегі құжаттама

1)
Заявка и документы, подтверждающие соот-
ветствие сертификационным требованиям на
получение сертификата годности аэродрома
2)
Устав заявителя (учредительный договор)
3)
Свидетельство о регистрации юридического
лица
4)
Аудиторская справка и справка о финансовом
состоянии
5)
Организационная структура, штатное распи-
сание заявителя (эксплуатанта аэродрома),
достаточность для выполнения возложенных
функций
6)
Должностные инструкции, определяющие
обязанности и ответственность руководящего
состава и специалистов (работников)
7)
Инструкции по обеспечению безопасности
труда и производственной санитарии,
пожарной безопасности
8)
Данные и достоверность по руководящему
составу и специалистам, непосредственно
связанных с обеспечением безопасности
полетов, их соответствие
9)
Данные и достоверность по инженерно-
техническому составу, специалистам по экс-
плуатации и обслуживанию спецтранспорта,
аэродромных машин и механизмов,
спецоборудования
10)
Перечень и наличие документов, на основа-
нии которых осуществляется эксплуатация
аэродрома
11)
Инструкция по производству полетов в
районах аэродромов и посадочных площадок
(Аэронавигационный паспорт аэродрома),
полнота раскрываемых вопросов.
Соответствие установленным требованиям и
своевременность вносимых изменений
12)
Перечень и наличие документов, планов на
основании которых производится техническое
обслуживание, ремонт аэродромной
спецтехники и оборудования, разрешения на
радиостанции, лицензия (срок действия)
13)
Руководство по техническому обслуживанию,
содержанию и ремонту аэродромов, полнота
раскрываемых вопросов. Соответствие
установленным требованиям и
своевременность вносимых изменений
14)
Свидетельство о государственной
регистрации аэродрома
15)
Схема аэродрома, размещение основных
объектов
16)
Руководство по аэродрому, разработанное в
соответствии с Doc 9774 АN\969 ИКАО
17)
Акт на землепользование
18)
Акт о приемке аэродрома эксплуатантом
(если взято в аренду или приобретено в
собственность)
19)
Полисы страхования спецтехники (срок и
территория действия)
20)
Полисы страхования специалистов, выполняю-
щих обслуживание, содержание и ремонт
аэродрома (срок и территория действия,
список специалистов)
21)
Полисы страхования гражданской
ответственности перед третьими лицами
(срок и территория действия)
22)
Перечень аэродромной спецтехники, копии
договоров аренды аэродромной спецтехники и
оборудования, если таковые имеются (срок
действия)
23)
Документация по радиотехническому
обеспечению полетов и аэронавигационной
информацией
24)
Документация по метеорологическому
обеспечению

25)
Авиациялық персоналдың біліктілігін
жоғарылату курстарынан өтуге
арналған шарт
26)
Авиациялық қауіпсіздікті және
авариялық-құтқару жұмыстарын
қамтамасыз ету. Авиациялық қауіп-
сіздікті, авариялық-құтқару жұмыс-
тарын және өрт сөндіруді қамтама-
сыз ету жөніндегі жұмыстар жоспары
27)
Әуеайлақтық арнайы техникаға, жаб-
дықтарға техникалық қызмет көрсету
(жедел, мерзімдік, күрделі жөндеу)
28)
Әуеайлақ аймағын ұстау
29)
Жеке құрамға, арнайы техниканың,
көліктер мен механизмдердің
жүргізушілеріне медициналық қызмет
көрсету (ауысу алдында медициналық
тексеру)
30)
Санитарлық-эпидемиологиялық және
экологиялық қадағалау мемлекеттік
органдарының қорытындысы
31)
Әуеайлақтың техникалық жай-күйі,
ұшып-қону жолағы, рульдік жолағы,
әуе кемелері тұрағының орындары
жөніндегі ресми түрде хабарланған
аэронавигациялық ақпаратқа
өзгерістерді жариялау
32)
Пайдаланушының әуеайлақты
күнделікті тексеруі
33)
Әуеайлаққа техникалық қызмет
көрсету, жөндеу және әуеайлақты
ұстау жөніндегі жұмыстарды
жоспарлау және орындау
34)
Әуеайлақ, перрон бойынша арнайы
техника, арнайы  көлік, машиналар  мен механизмдер қозғалысын
ұйымдастыру
35)
Әуеайлақ және оның маңайында
қозғалатын көлік құралдарын
басқару және олармен байланыс
36)
Тірі табиғаттан пайда болатын
қатерлерге байланысты өткізілетін
шаралар
37)
Әуеайлақтың техникалық жарамдылығы
туралы ақпаратты беру үшін
жауапкершілік
38)
Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз
ететін әуежай қызметтерімен өзара
іс-қимыл
39)
Тіркеп сүйреуге, қозғалу қабілеті-
нен айрылған әуе кемелерін ұшу-
қону жолағынан алып кетуге
арналған арнайы жабдықтарының
тізбесі мен бар болуы
40)
Күзгі-қысқы және көктемгі-жазғы
навигация жағдайында әуеайлақты
пайдалану, ұстау және жөндеу
жөніндегі арнайы техника мен
жабдықтарды, жеке құрамды
дайындау жөніндегі құжаттама
41)
Басқару және инженерлік-техникалық
құрамның міндеттемелерінің бақылау
парақтары
42)
Ұшу алаңының жай-күйі жөніндегі
журнал
43)
Әуеайлақта және әуеайлақ маңайында
құрылыс жұмыстарын келісуді есепке
алу журналы
44)
Абоненттердің лақабы мен радио
арқылы сөйлесу фразеологиясы
45)
Әуеайлақ жамылғыларын таңбалау
үшін материалдарды қолдану
сипаттамалары мен технологиясы
46)
Әуеайлақта және әуеайлақ маңайында
биік кедергілер мен объектілерді
жарықпен қоршау
47)
Әуеайлақ жамылғыларының ақаулары
48)
Әуеайлақта нақты әуе кемесін
пайдалану мүмкіндігін бағалау және
анықтау әдістемесі
49)
Топырақтық ұшу-қону жолағының
мүмкіншілігін бере алатын топырақ
тығыздығының көрсеткіштерін анықтау
50)
Зәкір бекітудің беріктігін тексеру
актілері
51)
Азаматтық авиацияның мамандандырыл-
ған ұйымдарының әуеайлақ жамылғы-
ларын, әуеайлақ маңайындағы
кедергілерді тексеру актісі

25)
Договор на прохождение курсов повышения
квалификации авиационного персонала
26)
Обеспечение авиационной безопасности и
аварийно-спасательных работ, планы работ
по обеспечению авиационной безопасности,
аварийно-спасательным работам и
пожаротушению
27)
Техническое обслуживание аэродромной
спецтехники, оборудования (оперативное,
периодическое, капитальный ремонт)
28)
Содержание территории аэродрома
29)
Медицинское обслуживание личного состава,
водителей спецтехники, машин и механизмов
(предсменный медицинский осмотр)
30)
Заключения государственных органов
санитарно-эпидемиологического и
экологического надзора
31)
Опубликование изменений к официально
объявленной аэронавигационной информации,
техническом состоянии аэродрома, взлетно-
посадочной полосы, рулежных дорожек, мест
стоянок воздушных судов
32)
Ежедневная проверка аэродрома
эксплуатантом
33)
Планирование и выполнение на аэродроме
работ по техническому обслуживанию,
ремонту и содержанию аэродрома
34)
Организация движения спецтехники,
спецтранспорта, машин и механизмов по
аэродрому, перрону
35)
Управление и связь с транспортными
средствами, передвигающимися по аэродрому
и ее окрестностях
36)
Мероприятия, проводимые в связи с
опасностью, создаваемой живой природой
37)
Ответственность за предоставление информа-
ции о технической годности аэродрома
38)
Взаимодействие со службами аэропорта,
обеспечивающими безопасность полетов
39)
Перечень и наличие спецоборудования для
буксировки, удаления с взлетно-посадочной
полосы воздушных судов, потерявших
способность двигаться
40)
Документация по подготовке спецтехники и
оборудования, личного состава по
эксплуатации, содержанию и ремонту
аэродрома в условиях осенне-зимней и
весенне-летней навигации
41)
Контрольные листы обязательства руководя-
щего и инженерно-технического состава
42)
Журнал состояния летного поля
43)
Журнал учета согласований строительных
работ на аэродроме и в районе аэродрома
44)
Позывные абонентов и фразеология
радиопереговоров
45)
Характеристики и технологии применения
материалов для маркировки аэродромных
покрытий
46)
Светоограждение высотных препятствий и
объектов на аэродроме и в районе аэродрома
47)
Дефектация аэродромных покрытий
48)
Методика оценки и определение возможности
эксплуатации конкретных воздушных судов на
аэродроме
49)
Определение показателя прочности грунта,
несущей способности грунтовой взлетно-
посадочной полосы
50)
Акты проверки прочности якорных креплений
51)
Акты обследования специализированными
организациями гражданской авиации
аэродромных покрытий, препятствий в районе
аэродрома

52)
Әуеайлақта мұз-қар жинау
жұмыстарының технологиялық
картасының альбомы
53)
Әуе кемелері тежеулерінің жай-күйін
бағалау әдістері мен құралдары
54)
Қарлы НОТАМ бойынша ақпараттарды
алу, толтыру және жіберу
55)
Әуеайлақтық арнайы механиканың
және механизация құралдарын
жұмысын есепке алу журналы
56)
Қардың қаттылығы мен тығыздылығын
анықтау
57)
Уақытша әуеайлақтың (тікұшақайлақ-
тың) ұшу жолағының (бар болған
жағдайда) жай-күйі журналы
58)
Әуеайлақішілік жолдарды ұстау
59)
Метрологиялық жұмыстарды жүргізу,
міндетті түрде тексеруге жататын
өлшеу құралдарының тізбесі, МЕМСТ-
тар мен стандарттар талаптарын
сақтау
2. Өндірістік база
1)
Техникалық қызмет көрсетуге,
арнайы техниканы сақтау және
жөндеуге, арнайы сұйықтықтар мен
химикаттарды сақтауға арналған
ғимараттар мен құрылыстардың,
ангарлар мен жабық құрылыстардың
бар болуы мен оларды ұстау
2)
Жеке құрамға арналған тұрмыстық
бөлмелердің, өндірістік
ғимараттардың бар болуы және
олардың жай-күйі, оларда
өндірістік санитария талаптарын,
өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау
3)
Жалға алынған ғимараттар мен
құрылыстарды пайдалануға арналған
келісімдердің бар болуы
4)
Әуеайлаққа қызмет көрсету, ұстау
және жөндеу кезінде қолданылатын
төмен түспейтін шығыс материалда-
рының, химикаттардың, арнайы
сұйықтықтардың бар болуы
5)
Әуеайлаққа қызмет көрсету, ұстау
және жөндеу кезінде қолданылатын
әуеайлақтық арнайы техника мен
жабдықтарының тізбесі, олардың
техникалық жай-күйі, олардың
радиостанциялармен, жарқылдауық
оттармен жабдықталуы
3. Жұмыстарды жоспарлау
1)
Әуеайлаққа қызмет көрсету, ұстау және жөндеу жұмыстарын жоспарлау
бойынша құжаттамалар жүргізу
2)
Инженерлік-техникалық құрамның,
жұмысшылар мен қызметкерлердің
дайындығы, жаттығуы және білімін
тексеру жоспарының, кестесінің бар
болуы және оны жүргізу
3)
Нақты үлгідегі арнайы техникада
дербес жұмыстарға рұқсат беру үшін
жеке құрамды даярлау және тексеру
4)
Мамандығы бойынша біліктілігін
растау және жоғарылату
5)
Жеке құрамның тиісті куәліктерінің
қолданылу мерзімін ұзарту
6)
Жүргізуші құрамын даярлау және
олардың сыныбын жоғарылату
7)
Әуеайлақта дербес жұмысқа рұқсат
беру тәртібінің сақталуы
8)
Кадрларды даярлау
9)
Нормативтік құжаттаманың бақылау
даналарының бар болуы
10)
Жоспарланған кезеңге арналған
теориялық дайындық жоспары мен
тақырыбы
11)
Дербес дайындық (жеке тапсырмалар)
12)
Мұғалімдер құрамы және оларда
пәндер бойынша бекітілген
конспектілердің бар болуы
13)
Оқу сабақтары үшін бөлмелердің
бар болуы және олардың жай-күйі,
оларда өндірістік санитария
талаптарының, өрт қауіпсіздігі
ережесінің сақталуы
14)
Оқу-әдістемелік базаның жабдығы:
техникалық, әдістемелік бөлмелер,
техникалық кітапхана, азаматтық
авиация бойынша әдістемелік
құжаттар, оқу көрнекі құралдар,
оқытудың техникалық құралдары
мен әдістемелік әзірленімдер

52)
Альбом технологических карт на
льдоснегоуборочные работы на аэродроме
53)
Методы и средства оценки условий
торможения воздушных судов
54)
Ведение, заполнение и передача информации
по снежному НОТАМу
55)
Журнал учета работы аэродромной
спецтехники и средств механизации
56)
Определение прочности и плотности снега
57)
Журнал состояния летного поля временного
аэродрома (вертодрома) (при наличии)
58)
Содержание внутриаэропортовых дорог
59)
Ведение метрологической работы, перечень
средств измерений, подлежащих обязательной
поверке, соблюдение требований ГОСТов и
стандартов
2. Производственная база
1)
Наличие и содержание зданий сооружений,
ангаров, укрытий для технического
обслуживания, хранения и ремонта
спецтехники,  хранения  спецжидкостей и
химикатов. Их соответствие требованиям
пожарной безопасности и санитарным нормам
2)
Наличие и состояние, бытовых помещений для
личного состава, производственных зданий,
соблюдение в них требований
производственной санитарии, правил
пожарной безопасности
3)
Наличие договоров на использование
арендуемых зданий и сооружений
4)
Наличие неснижаемых расходных материалов,
химикатов, спецжидкостей, применяемых при
обслуживании, содержании и ремонте
аэродрома
5)
Перечень аэродромной спецтехники и
оборудования, применяемых при техническом
обслуживании, содержании и ремонту
аэродрома, их техническое состояние, их
оборудование радиостанциями,
проблесковыми огнями
3. Планирование работ
1)
Ведение документации по планированию работ
по обслуживанию, содержанию и ремонту
аэродрома
2)
Наличие и ведение плана, графика
подготовки, тренировки и проверки знаний
инженерно-технического состава, рабочих и
служащих
3)
Подготовка и проверка личного состава для
допуска к самостоятельным работам на
спецтехнике конкретного типа
4)
Подтверждение и повышение квалификации по
специальности
5)
Продление срока действия соответствующих
свидетельств личного состава
6)
Подготовка и повышение в классе
водительского состава
7)
Соблюдение порядка допуска к
самостоятельным работам на аэродроме
8)
Подготовка кадров
9)
Наличие контрольных экземпляров
нормативной документации
10)
Планы и тематика теоретической подготовки
на планируемый период
11)
Самостоятельная подготовка (индивидуальные
задания)
12)
Состав преподавателей и наличие у них
утвержденных конспектов по дисциплинам
13)
Наличие и состояние помещений для учебных
занятий, соблюдение в них требований
производственной санитарии, правил
пожарной безопасности
14)
Оборудование учебно-методической базы:
технические, методические классы,
техническая библиотека, методические
документы по гражданской авиации, учебные
наглядные пособия, технические средства
обучения и методические разработки

15)
Сабақтардағы бақылау, жеке
құрамның сабаққа қатысуы
4. Ақпараттық қамтамасыз ету
1)
Ұшулар қауіпсіздігі жөніндегі
ақпарат (бұйрықтар мен нұсқаулар)
түсуінің уақтылығы
2)
Нормативтік және басшылық
құжаттарына өзгерістердің келіп
түсуі және оларға енгізу
3)
Пайдаланушының жеке құрамға ұшу
қауіпсіздігі бойынша бұйрықтар,
нұсқаулар мен ақпараттарды
жеткізу және зерделеудің уақтылығы
5. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария
1)
Еңбекті қорғауды ұйымдастыру
2)
Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техни-
касы мен өндірістік санитария
жөніндегі құжаттар, анықталатын
мәселелердің толықтығы, нормативтік
талаптарға сәйкестігі
3)
Жеке қорғану құралдары,
нормативтік талаптарға сәйкестігі
4)
Персоналдың арнайы киімдерінің
болуы
6. Әуеайлақтың физикалық сипаттамалары
1)
Әуеайлақ элементтерінің
геометрикалық өлшемі
2)
Ұшу және қону дистанциялары
3)
Кедергілерді шектеу және есепке алу
4)
Жасанды жамылғылардың беріктігі
5)
Жасанды жамылғылардың жай-күйі
6)
Әуеайлақ жамылғыларының күндізгі
таңбалауы
7)
Кедергілер мен объектілердің
күндізгі таңбалауы
8)
Әуеайлақтың және аэронавигация
объектілерін, ЖЖМ қоршау, күзету
9)
Әуеайлақтың жарияланған санатының
физикалық және геометриялық
сипаттамаларының сәйкестігі
7. Радиотехникалық жабдықтар
1)
Радиотехникалық жабдықтарға тізбе,
техникалық құжаттама және сертификат
2)
Радиолокациялық жабдықтар
3)
Навигациялық және қону жабдықтары
4)
Байланыс жабдықтары
5)
Әуе қозғалысын басқару орталығының
жабдықтары
6)
Спутниктік жүйенің жердегі
жабдықтары
7)
Ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз
ету және әуе қозғалысын басқару
объектілерін энергиямен жабдықтау
8)
Жердегі сынақтар актілері,
хаттамалары
9)
Ұшуды тексеру актілері
10)
Радиотехникалық жабдықтарының
әуеайлақтың жарияланған санатына
сәйкестігі
8. Жарық-сигнал жабдықтары
1)
Жарық техникалық жабдықтардың
тізбесі, техникалық құжаттамасы
және сертификаты
2)
Аэронавигациялық оттар
3)
Аэронавигациялық жарық маяктары
мен кедергілерді жарықпен шектеу
4)
Әуеайлақ белгілері
5)
Маркерлер
6)
Жарық-сигнал жабдығының
жарамдылық куәлігі
7)
Ұшуларды жарық-техникалық
қамтамасыз ету объектілерін
энергиямен жабдықтау
8)
Жердегі сынақтар актілері,
хаттамалары
9)
Ұшуды тексеру актілері
10)
Жарық-сигнал жабдығының әуеайлақтың
жарияланған санатына сәйкестігі
9. Метеорологиялық қамтамасыз ету
1)
Метеожабдықтарға техникалық
құжаттама, сертификаттар
2)
Метеожабдықтардың құрамы және
оның орналастырылуы
3)
Метеоақпарат
4)
Метеожабдықтардың әуеайлақтың
жарияланған санатына сәйкестігі
10. Әуеайлақты электрмен қамтамасыз ету
1)
Әуеайлақты, аэронавигацияны
электрмен қамтамасыз ету объекті-
лері жабдықтарының техникалық
құжаттамасы

15)
Контроль за занятиями, посещаемость личным
составом
4. Информационное обеспечение
1)
Своевременность поступления информации по
безопасности полетов (приказов и указаний)
2)
Поступление и внесение изменений в
нормативные и руководящие документы
3)
Своевременность доведения и изучения
приказов, указаний и информации по
безопасности полетов личным составом
эксплуатанта
5. Охрана труда, техника безопасности и
производственная санитария
1)
Организация охраны труда
2)
Документация по охране труда, технике
безопасности и производственной санитарии,
полнота раскрываемых вопросов,
соответствие нормативным требованиям
3)
Средства индивидуальной защиты,
соответствие нормативным требованиям
4)
Наличие специального обмундирования
персонала
6. Физические характеристики аэродрома
1)
Геометрические размеры элементов аэродрома
2)
Взлетные и посадочные дистанции
3)
Ограничение и учет препятствий
4)
Прочность искусственных покрытий
5)
Состояние искусственных покрытий
6)
Дневная маркировка аэродромных покрытий
7)
Дневная маркировка препятствий и объектов
8)
Ограждение, охрана аэродрома и объектов
аэронавигации, ГСМ
9)
Соответствие физических и геометрических
характеристик объявленной категории
аэродрома
7. Радиотехническое оборудование
1)
Перечень, техническая документация и сер-
тификаты на радиотехническое оборудование
2)
Радиолокационное оборудование
3)
Навигационное и посадочное оборудование
4)
Оборудование связи
5)
Оборудование центров управления воздушным
движением
6)
Наземное оборудование спутниковых систем
7)
Энергоснабжение объектов радиотехнического
обеспечения полетов и управления воздушным
движением
8)
Акты, протоколы наземных испытаний
9)
Акты летных проверок
10)
Соответствие радиотехнического оборудова-
ния объявленной категории аэродрома
8. Светосигнальное оборудование
1)
Перечень, техническая документация и сер-
тификаты на светотехническое оборудование
2)
Аэронавигационные огни
3)
Аэронавигационные светомаяки и
светоограждение препятствий
4)
Аэродромные знаки
5)
Маркеры
6)
Удостоверение годности светосигнального
оборудования
7)
Энергоснабжение объектов светотехнического
обеспечения полетов
8)
Акты, протоколы наземных испытаний
9)
Акты летных проверок
10)
Соответствие светосигнального оборудования
объявленной категории аэродрома
9. Метеорологическое обеспечение
1)
Техническая документация, сертификаты на
метеооборудование
2)
Состав и размещение метеооборудования
3)
Метеоинформация
4)
Соответствие метеооборудования объявленной
категории аэродрома
10. Электрообеспечение аэродрома
1)
Техническая документация на оборудование
объектов электрообеспечения аэродрома,
аэронавигации

2)
Электрлік жабдықтар, олардың
жай-күйі, қызмет көрсетуі
3)
Автономдық (резервтік) электрмен
қоректендіру, олардың жай-күйі,
қызмет көрсетуі
4)
Электр жүйесі, кабельдер, олардың
жай-күйі, қызмет көрсетуі
5)
Қашықтықтан басқару аппаратурасы
6)
Тексеру актілері мен сынақ
хаттамалары
7)
Қызмет көрсету жөніндегі
техникалық персонал
11. Авариялық-құтқару құралдары
1)
Авариялық-құтқару және өрт сөндіру
құралдарының тізбесі, техникалық
құжаттама
2)
Авариялық-құтқару командалары,
олардың жинақтылығы, орналастыры-
луы, қамтамасыз етілуі, оқытылуы
3)
Әуеайлақта апаттық-құтқару және
өрт сөндіру жұмыстарын жүргізу
жөніндегі нормативтік құжаттама
4)
Өрт сөндіру автомобильдерінің,
санитарлық автомобильдердің,
авариялық-құтқару құралдарының
саны мен жай-күйі
5)
От сөндіргіш құрамының,
көбікжасаушының, соның ішінде
резервтік құрамының саны
6)
Авариялық-құтқару командаларын
өрістету уақыты
7)
Өрт сөндіру гидранттары
(орналастырылуы, жай-күйі)
8)
Әуе қозғалысын басқарудың
диспетчерлік пункті және өзге
қызметтермен байланыс пен өзара
іс-қимыл
9)
Жабдықтар мен жарықтандырудың
әуеайлақтың өрт сөндіруге қарсы
қорғаны деңгейінің жарияланған
санатына сәйкестігі
Ескертпе:
(*) осы пайдаланушы үшін міндетті емес;
(-1) пайдаланушы сертификатын беруге кедергі келтіретін сәйкессіздіктер;
(-2) келісілген мерзімде жойылған жағдайларда немесе шектеулер енгізілгенде, пайдаланушының сертификатын беруге кедергі сәйкессіздіктер;
(-3) пайдаланушының сертификатын беруге кедергі келтірмейтін және өндірісті және сапа жүйесін жетілдіру кезінде жоюға жататын сәйкессіздіктер.
Қосымша: Сәйкессіздіктер тізбесі _____ парақ
Тексерушілер: ___________________________
___________________________
___________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Таныстым:
Азаматтық авиация
ұйымының басшысы   ___________     ______________
(қолы)            (Т.А.Ә.)
Сертификаттық тексерудің жүргізілген күні 200_ ж. "__" ______
Әуеайлақты сертификаттық тексеру бағдарламасын
сәйкессіздіктер тізбесі ________________________________________________
(Өтініш берушінің атауы)
Сертификаттық тексерудің
бағдарламасындағы сәйкес-
сіздік позициясының N
Сәйкессіздіктің
сипаттамасы
Ескертпе
1 2 3
Тексерушілер: ___________________________
___________________________
___________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Таныстым:
Азаматтық авиация
ұйымының басшысы   ___________     ______________
(қолы)            (Т.А.Ә.)
Сертификаттық
тексерудің жүргізілген күні   200_ ж. "__" ______

2)
Электрическое оборудование, их состояние,
обслуживание
3)
Автономное (резервное) электропитание, их
состояние, обслуживание
4)
Электрические сети, кабеля, их состояние,
обслуживание
5)
Аппаратура дистанционного управления
6)
Акты проверок и протоколы испытаний
7)
Технический персонал по обслуживанию
11. Аварийно-спасательные средства
1)
Перечень, техническая документация на
аварийно-спасательные средства и
пожаротушения
2)
Аварийно-спасательные команды, их
укомплектованность, размещение,
обеспечение, обучение
3)
Нормативная документация по проведению
аварийно-спасательных работ и тушений
пожаров на аэродроме
4)
Количество и состояние пожарных
автомобилей, санитарных автомобилей,
аварийно-спасательных средств
5)
Количество огнегасящего состава,
пенообразователя, в том числе резервного
6)
Время развертывания аварийно-
спасательных команд
7)
Пожарные гидранты (размещение, состояние)
8)
Связь и взаимодействие с диспетчерским
пунктом управления воздушным движением и
другими службами
9)
Соответствие оборудования и оснащения
объявленной категории уровня
противопожарной защиты (УПТЗ) аэродрома
Примечание:
(*) не обязательно для данного эксплуатанта;
(-1) несоответствия, препятствующие выдаче сертификата эксплуатанта;
(-2) несоответствия, не препятствующие выдаче сертификата эксплуатанта при условии устранения в согласованные сроки или введении ограничений;
(-3) несоответствия, не препятствующие выдаче сертификата эксплуатанта, и подлежащие устранению при совершенствовании производства и системы качества.
Приложение: Перечень несоответствий на____листе (листах).
Проверяющие: ____________________________________
____________________________________
____________________________________
____________________________________
(подпись, ФИО)
Ознакомлен:
Руководитель организации гражданской авиации___________  __________
(подпись)     (Ф.И.О.)
Дата проведения
сертификационного обследования              "___"_________200__год
Перечень
несоответствий к Программе сертификационного
обследования аэродрома
_______________________________________________________
(наименование заявителя)
N позиции несоответствия в
программе сертификационного
обследования
Характеристики
несоответствия
Примечание
1
2
3
Проверяющие: ____________________________________
____________________________________
____________________________________
(подпись, ФИО)
Ознакомлен:
Руководитель организации гражданской авиации___________  __________
(подпись)     (Ф.И.О.)
Дата проведения
сертификационного обследования              "___"_________200__год