"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 30 қарашадағы N 1161 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"
Қазақстан Республикасының Заңы
1-бап. Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" 1999 жылғы 2 желтоқсандағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Ведомостары, 1999 ж., N 24, 1065-құжат; 2003 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 13, 86-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 1-бап:
мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аккредиттеу - уәкілетті органның дене шынықтыру және спорт саласындағы республикалық қоғамдық бірлестіктің Қазақстан Республикасының атынан тиісті халықаралық ұйымдарға қатысуға құқықтық өкілеттігін ресми тануы;
2) әуесқойлық спорт - азаматтардың дене тәрбиесінің жалпы жүйесіндегі өзінің спорт шеберлігін жетілдіруге және спорттың әр түрінде жоғары нәтижелерге жетуге мүмкіндік беретін сан қырлы бұқаралық спорт қозғалысы;
3) бұқаралық спорт - дене жаттығуларымен айналысуға тарту және спорттың әр түріндегі талантты спортшыларды анықтау мақсатында халық арасында дене шынықтыруды дамытуға ықпал ететін бұқаралық спорт қозғалысын білдіретін дене шынықтырудың бір бөлігі;
4) бұқаралық спорттық іс-шаралардың күнтізбесі - дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органның күнтізбелік жылға бекітетін, спорт ұйымдарының жоспарын ұйымдастыру мен оқу-жаттығу жұмысын өткізуді реттейтін ресми құжат;
5) дене шынықтыру - мәдениеттің ажырамас бөлігі, қоғам адамның дене бітімін дамыту, оның денсаулығын нығайту мақсатында жасап, пайдаланатын, адамның үйлесімді дамуына ықпал ететін рухани және материалдық құндылықтар жиынтығы болып табылатын әлеуметтік қызмет саласы;
6) дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті орган - дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік басқару мен үйлестіру функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О физической культуре и спорте"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2007 года N 1161
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О физической культуре и спорте".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в
Закон Республики Казахстан "О физической культуре и спорте"
Статья 1.  Внести в  Закон  Республики Казахстан от 2 декабря 1999 г. "О физической культуре и спорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 24, ст. 1065; 2003 г., N 15, ст. 129; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 3, ст. 22; N 13, ст. 86; 2007 г., N 2, ст. 18; N 10, ст. 69; N 20, ст. 152) следующие изменения и дополнения:
1) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) аккредитация - официальное признание уполномоченным органом правомочий республиканского общественного объединения в области физической культуры и спорта быть участником соответствующих международных организаций от имени Республики Казахстан;
2) любительский спорт - многостороннее массовое спортивное движение в общей системе физического воспитания граждан, дающее возможность совершенствовать свое спортивное мастерство и достигать высших результатов в различных видах спорта;
3) массовый спорт - часть физической культуры, представляющая собой массовое спортивное движение, способствующее развитию физической культуры среди населения в целях привлечения к занятиям физическими упражнениями и выявления талантливых спортсменов в различных видах спорта;
4) календарь спортивно-массовых мероприятий - официальный документ, регламентирующий организацию планирования и проведения учебно-тренировочной работы спортивных организаций, утверждаемый уполномоченным органом в сфере физической культуры и спорта на календарный год;
5) физическая культура - неотъемлемая часть культуры, область социальной деятельности, представляющая собой совокупность духовных и материальных ценностей, создаваемых и используемых обществом в целях физического развития человека, укрепления его здоровья, способствующая гармоничному развитию личности;
6) уполномоченный орган по физической культуре и спорту - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области физической культуры и спорта;

7) дене шынықтыру және спорт жүйесі - халықтың дене тәрбиесімен спортты дамыту мақсатындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік және қоғамдық ұйымдардың жиынтығы;
8) дене шынықтыру-сауықтыру, спорт және спорттық-техникалық ғимараттары - азаматтардың дене шынықтыру жаттығуларымен, спортпен айналысуына және спорттық ойын-сауық шараларын өткізуге арналған объектілер;
9) дене шынықтыру-спорт қоғамы (спорт клубы) - ведомстволық (салалық) қағидат бойынша қызметкерлер мен олардың отбасы мүшелерін біріктіретін дене шынықтыру және спорт ұйымы, оның мақсаты дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық қызметтер көрсету жолымен салауатты өмір салтын қалыптастыру және насихаттау;
10) дене шынықтыру (дене шынықтыру-спорт) қозғалысы - халықтың дене шынықтыру деңгейін арттыруға, мемлекеттік және қоғамдық ұйымдардың, азаматтардың дене шынықтыру мен спортты дамыту жөніндегі нысаналы қызметіне жәрдемдесетін әлеуметтік қозғалыс нысаны;
11) дене тәрбиесі - дені сау, дене бітімі және рухани жағынан жетілген, моральдық жағынан табанды жеткіншек ұрпақты қалыптастыруға, адамның денсаулығын нығайтуға, жұмыс қабілетін арттыруға, шығармашылық ғұмырлылығы мен өмірін ұзартуға бағытталған педагогикалық процесс;
12) дене тәрбиесінің құралдары - дене шынықтыру жаттығулары, табиғаттың сауықтыру күштері және гигиеналық факторлар;
13) жоғары жетістіктер спорты - жоғары спорттық нәтижелерге қол жеткізуді, рекордтар жасауды қамтамасыз ететін спорт саласы;
14) кәсіпқойлық спорт - басты мақсаты спорттық ойын-сауық шараларын ұйымдастыру және оларға қатысу арқылы пайда табу болып саналатын спорттық - кәсіпкерлік қызметтің бір түрі;
15) келісім-шарт - спортшы мен дене шынықтыру-спорт ұйымы арасында жазбаша түрде жасалатын спорттық қызмет туралы келісім;
16) кешенді ғылыми топ - ғылыми-әдістемелік және медико-биологиялық зерттеулер өткізу, спортшының функциональдық жағдайын және техникалық деңгейін айқындау үшін құрылатын білікті мамандар тобы;
17) оқу-жаттығу базасы - құрама команданың оқу-жаттығу үдерісін тамақтану және орналасу кешенімен қоса қамтамасыз етуге арналған спорт ғимараты;
18) салалық көтермелеу жүйесі - дене шынықтыру және спорт қызметкерлерін саланы дамытуға қосқан үлесі үшін ынталандыру нысаны;
19) спорт - жарыс әрекетінің, спортшыларды жарыстарға қатысуға даярлаудың ерекше нысаны болып табылатын дене шынықтырудың бір бөлігі;
20) спорттық индустрия - дене шынықтыру-спорттық және туристік мақсаттағы қызмет көрсетуді, өнімдер өндіруді жүзеге асыратын шаруашылық жүргізуші субъектілердің жиынтығы;

7) система физической культуры и спорта - совокупность государственных и общественных организаций, осуществляющих деятельность в целях физического воспитания населения и развития спорта;
8) физкультурно-оздоровительные, спортивные и спортивно-технические сооружения - объекты, предназначенные для занятий граждан физическими упражнениями, спортом и проведения спортивных зрелищных мероприятий;
9) физкультурно-спортивное общество (спортивный клуб) - организация, осуществляющая учебно-тренировочную, соревновательную, физкультурно-оздоровительную и воспитательную деятельность;
10) физкультурное (физкультурно-спортивное) движение - форма социального движения, содействующая повышению уровня физической культуры населения, целенаправленной деятельности государственных и общественных организаций, граждан по развитию физической культуры и спорта;
11) физическое воспитание - педагогический процесс, направленный на формирование здорового, физически и духовно совершенного, морально стойкого подрастающего поколения, укрепление здоровья, повышение работоспособности, творческого долголетия и продления жизни человека;
12) средства физического воспитания - физические упражнения, оздоровительные силы природы и гигиенические факторы;
13) спорт высших достижений - область спорта, обеспечивающая достижение высоких спортивных результатов, установление рекордов;
14) профессиональный спорт - разновидность спортивно-предпринимательской деятельности, главной целью которой является получение доходов путем организации спортивно-зрелищных мероприятий и участия в них;
15) контракт - соглашение о спортивной деятельности, заключаемое между спортсменом и физкультурно-спортивной организацией (спортивный клуб);
16) комплексная научная группа - группа квалифицированных специалистов, создаваемая для проведения научно-методического и медико-биологического исследований, определения функционального состояния и технического уровня подготовки спортсмена;
17) учебно-тренировочная база - спортивное сооружение, предназначенное для обеспечения учебно-тренировочного процесса сборных команд в комплексе с питанием и проживанием;
18) спорт - часть физической культуры, представляющая собой специфическую форму соревновательной деятельности, подготовку спортсменов к участию в соревнованиях;
19) отраслевая система поощрения - форма стимулирования работников физической культуры и спорта за вклад в развитие отрасли;
20) спортивная индустрия - совокупность хозяйствующих субъектов, осуществляющих услуги, производство продукции физкультурно-спортивного и туристского назначения;

21) спортшы - спортпен жүйелі түрде шұғылданатын және спорт жарыстарына қатысатын тұлға;
22) спорттық сыныптама - спорттың жекелеген түрлерінен шеберлік деңгейін, сондай-ақ жаттықтырушылар мен жаттықтырушылардың, спортшылардың, нұсқаушылардың, әдіскерлердің және төрешілердің біліктілік деңгейін белгілейтін спорттық тақтардың, разрядтардың және санаттардың жүйесі;
23) спорттық медицина және оңалту орталығы - спортшыны қалпына келтіру, алдын алу және оңалту іс-шараларымен, медико-биологиялық препараттарды қолданудың тиімділігі мен қауіпсіздігін, сапасын бақылауды қамтамасыз ететін ұйым;
24) спорттың техникалық және қолданбалы түрлері - спортшының техникалық құралдарды қолдана отырып жарыстарға арнаулы даярлық жүргізуін талап ететін дене шынықтырудың бір бөлігі;
25) спорт түрі - спорттың құрамдас бөлігі, мыналар оның айрықша белгілері болып табылады: Қазақстан Республикасында белгіленген тәртіппен қабылданған біліктілік деңгейі, жаттығатын ортасы, пайдаланатын мүкәммалдар мен жабдықтар, жарыс ережелері;
26) спорт түрлері бойынша қоғамдық бірлестік (федерация, одақ, қауымдастық) - дене шынықтыру-спорт бірлестігі, қоғамдық бірлестік, одақ, қауымдастық (федерация), мақсаты бір немесе бірнеше спорт түрлерін дамыту, оларды насихаттау, спорттық-бұқаралық іс-шаралардың күнтізбесімен қамтамасыз ету болып табылатын дене шынықтыру - спорт ұйымы;
27) ұлттық спорт түрлері - жарыс әрекеті нысанында тарихи қалыптасқан және өзіне тән дене жаттығуларын, дене шынықтыру белсенділігін ұйымдастырудың өзіндік ережелері мен тәсілдері бар халық ойындарын білдіретін дене шынықтырудың бір бөлігі;
28) халықаралық спорт жарыстары - кемінде бес мемлекеттің өкілдері қатысатын спорт түрінен спортшылар (командалар) арасында өтетін сайыс.";
2) 2-тараудың. Дене тәрбиесінің жүйесі":
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Қазақстан Республикасының дене шынықтыру және спорт жүйесі.";
мынадай мазмұндағы 8-1-баппен толықтырылсын:
"8-1-бап. Қазақстан Республикасының дене шынықтыру (дене шынықтыру-спорттық) қозғалысының субъектілері:
Қазақстан Республикасындағы дене шынықтыру-спорттық қозғалысқа:
1) олимпиадалық даярлау орталықтары;
2) олимпиада резервінің даярлық орталықтары;
3) балалар мен жасөспірімдердің спорт мектептері;
4) олимпиада резервінің мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер мектептері;
5) дене шынықтыру-спорт қоғамдары (спорт клубтары);
6) дене шынықтыру-спорт қоғамдары спорт клубтары;
7) балалар мен жасөспірімдер клубтары;
8) дәрігерлік дене шынықтыру диспансерлері;

21) спортсмен - физическое лицо, занимающееся видом (видами) спорта и выступающее в спортивных соревнованиях;
22) спортивная классификация - система спортивных званий, разрядов и категорий, определяющих уровень мастерства в отдельных видах спорта, а также уровень квалификации тренеров, спортсменов, инструкторов, методистов и судей;
23) центр спортивной медицины и реабилитации - организация, обеспечивающая спортсмену восстановительные, профилактические и реабилитационные мероприятия, контроль качества, эффективности и безопасности применения медико-биологических препаратов;
24) технические и прикладные виды спорта - часть физической культуры, требующая специальной подготовки спортсмена к соревнованиям с применением технических средств;
25) вид спорта - составная часть физической культуры, отличительными признаками которой являются: уровень квалификации, среда занятий, используемые инвентарь и оборудование, правила соревнований, принятые в установленном законодательством порядке;
26) общественное объединение по виду спорта (федерация, союз, ассоциация) - физкультурно-спортивное объединение, общественное объединение, союз, ассоциация (федерация), целями которого являются развитие одного или нескольких видов спорта, организация и проведение спортивных соревнований и других спортивных мероприятий, обеспечение календарем спортивно-массовых мероприятий;
27) национальные виды спорта - часть физической культуры, исторически сложившаяся в форме соревновательной деятельности и представляющая собой своеобразные физические упражнения и народные игры с самобытными правилами и способами организации физической активности;
28) международные спортивные соревнования - состязания по виду спорта среди спортсменов (команд), в которых принимают участие представители не менее пяти государств;
2) в главе 2. Система физического воспитания":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Система физической культуры и спорта Республики Казахстан";
дополнить статьей 8-1 следующего содержания:
"Статья 8-1. Субъекты физкультурного (физкультурно-спортивного)
движения в Республике Казахстан
Физкультурное (физкультурно-спортивное) движение в Республике Казахстан включает в себя:
1) центры олимпийской подготовки;
2) центры подготовки олимпийского резерва;
3) детско-юношеские спортивные школы;
4) специализированные детско-юношеские школы олимпийского резерва;
5) спортивные школы олимпийского резерва;
6) физкультурно-спортивные общества (спортивные клубы);
7) детские и подростковые клубы;
8) врачебно-физкультурные диспансеры;

9) спорттық медицина және оңалту орталықтары;
10) дене тәрбиесі даярлығының балалар мен жасөспірімдер клубтары;
11) жоғары спорт шеберлігі мектептері;
12) спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттар;
13) кешенді ғылыми топтар;
14) допингке қарсы комиссиялар;
15) оқу-жаттығу базалары;
16) қызметі мектеп жасына дейінгі балалардың, оқушылар мен студенттердің дене тәрбиесі мен спорттық әзірлігіне бағытталған басқа да ұйымдар.";
3) 10-баптың 1-тармағы "және дене шынықтыру-спорт қоғамдарын (спорт клубтарын) ұйымдастыру" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 16-баптың 1-тармағындағы "мамандандырылған жеке спорт мекемелері, сондай-ақ азаматтар" деген сөздер "спорт ұйымдары, сондай-ақ дене шынықтыру және спорт саласындағы қазақстандық және шетелдік мамандар" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 21-баптың бірінші бөлімі мынадай сөздермен толықтырылсын:
", олимпиада резервінің мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер мектептері және оқу-жаттығу базалары";
6) 27-бапта:
1-тармақтың екінші абзацы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Сол елді-мекеннің шегінде оған теңестірілген дене шынықтыру-сауықтыру, спорттық және спорттық-техникалық ғимараттар құрылмай, мемлекеттік меншіктегі дене шынықтыру-сауықтыру, спорттық және спорттық-техникалық ғимараттарды таратуға немесе қайта бейіндеуге жол берілмейді.".
2-бап. Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

9) центры спортивной медицины и реабилитации;
10) детско-юношеские клубы физической подготовки;
11) школы высшего спортивного мастерства;
12) школы-интернаты для одаренных в спорте детей;
13) комплексные научные группы;
14) антидопинговые комиссии;
15) учебно-тренировочные базы;
16) другие организации, деятельность которых направлена на физическое воспитание и спортивную подготовку детей дошкольного возраста, учащихся и студентов.";
3) пункт 1 статьи 10 дополнить словами "и организацию физкультурно-спортивных обществ (спортивных клубов)";
4) в пункте 1 статьи 16 слова "учреждениями, а также гражданами" заменить словами "организациями, а также отечественными и иностранными специалистами в области физической культуры и спорта";
5) часть первую статьи 21 дополнить словами ", специализированные детско-юношеские школы олимпийского резерва и учебно-тренировочные базы";
7) в статье 27:
часть вторую пункта 1 исключить;
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Не допускается ликвидация или перепрофилирование физкультурно-оздоровительных, спортивных и спортивно-технических сооружений, находящихся в государственной собственности, без создания равнозначного физкультурно-оздоровительного, спортивного и спортивно-технического сооружения в пределах данного населенного пункта.".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан