"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық, қылмыстық іс жүргізу заңнамасын, қылмыстық процесте адамдарды қорғау туралы және жедел-іздестіру қызметі туралы заңнаманы жетілдіру бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 5 желтоқсандағы N 1177 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық, қылмыстық іс жүргізу заңнамасын, қылмыстық процесте адамдарды қорғау туралы және жедел-іздестіру қызметі туралы заңнаманы жетілдіру бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық, қылмыстық іс жүргізу заңнамасын, қылмыстық процесте адамдарды қорғау туралы және жедел-іздестіру қызметі туралы заңнаманы жетілдіру бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
1-бап.   Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
1. 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық  кодексіне  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 15-16, 211-құжат; 1998 ж., N 16, 219-құжат; N 17-18, 225-құжат; 1999 ж., N 20, 721-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 10, 106-құжат; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 15, 137-құжат; N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 21-22, 87-құжат; 2006 ж., N 2, 19-құжат; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 12, 72-құжат; N 15, 92-құжат; 2007 ж., N 1, 2-құжат; N 4, 33-құжат; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 17, 140-құжат):
1) 251-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы "салына отырып" деген сөздерден кейін "не онсыз" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 356-бапта:
тақырыбында ", мемлекеттік қорғауға жататын өзге де адамдарға" деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші бөліктің бірінші абзацы "қатысушыларға" деген сөзден кейін ", мемлекеттік қорғауға жататын өзге де адамдарға" деген сөздермен толықтырылсын.
2. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу  кодексіне  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 23, 335-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 23, 139-құжат; N 24, 153, 154, 156-құжаттар; 2005 ж., N 13, 53-құжат; N 21-22, 87-құжат; N 24, 123-құжат; 2006 ж., N 2, 19-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 12, 72-құжат; 2007 ж., N 1, 2-құжат; N 5-6, 40-құжат; N 10, 69-құжат; N 13, 99-құжат):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по совершенствованию уголовного, уголовно-процессуального законодательства, законодательства о защите лиц в уголовном процессе и об оперативно-розыскной деятельности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2007 года N 1177
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по совершенствованию уголовного, уголовно-процессуального законодательства, законодательства о защите лиц в уголовном процессе и об оперативно-розыскной деятельности".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты
Республики Казахстан по совершенствованию уголовного, уголовно-процессуального
законодательства, законодательства о защите лиц в уголовном процессе
и об оперативно-розыскной деятельности"
Статья 1.  Внести дополнения и изменения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1.  В Уголовный кодекс  Республики Казахстан от 16 июля 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 15-16, ст. 211; 1998 г., N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 225; 1999 г., N 20, ст. 721; N 21, ст. 774; 2000 г., N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53, 54; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 10, ст. 106; N 17, ст. 155; N 23-24, ст. 192; 2003 г., N 15, ст. 137; N 18, ст. 142; 2004 г., N 5, ст. 22; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139; 2005 г., N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 21-22, ст. 87; 2006 г., N 2, ст. 19; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8, ст. 45; N 12, ст. 72; N 15, ст. 92; 2007 г., N 1, ст. 2; N 4, ст. 33; N 5-6, ст. 40; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69; N 17, ст. 140):
1) внесено изменение в абзац второй части первой статьи 251 на государственном языке;
2) в статье 356:
заголовок дополнить словами ", иных лиц, подлежащих государственной защите";
абзац первый части первой после слова "уголовного процесса," дополнить словами "иных лиц, подлежащих государственной защите,".
2. В  Уголовно-процессуальный кодекс  Республики Казахстан от 13 декабря 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г, N 23, ст. 335; 1998 г., N 23, ст. 416; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53; N 15-16, ст. 239; N 17-18, ст. 245; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 17, ст. 155; N 23-24, ст. 192; 2003 г., N 18, ст. 142; 2004 г., N 5, ст. 22; N 23, ст. 139; N 24, ст. 153, 154, 156; 2005 г., N 13, ст. 53; N 21-22, ст. 87; N 24, ст. 123; 2006 г, N 2, ст. 19; N 5-6, ст. 31; N 12, ст. 72; 2007 г., N 1, ст. 2; N 5-6, ст. 40; N 10, ст. 69; N 13, ст. 99):

1) 75-баптың алтыншы бөлігі "наразылықтарды апелляциялық сатыдағы соттың қарауына қатысуға" деген сөздерден кейін ", қауіпсіздік шараларын қабылдау туралы арыз беруге" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 77-баптың төртінші бөлігі "өтемақы алуға" деген сөздерден кейін ", қауіпсіздік шараларын қабылдау туралы арыз беруге" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 78-баптың үшінші бөлігі "қарауына қатысуға" деген сөздерден кейін ", қауіпсіздік шараларын қабылдау туралы арыз беруге" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 82-баптың үшінші бөлігі "өтінішін мәлімдеуге" деген сөздерден кейін ", қауіпсіздік шараларын қабылдау туралы арыз беруге" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 83-баптың үшінші бөлігі, 84-баптың екінші бөлігі, 85-баптың үшінші бөлігі "сыйақы алуға" деген сөздерден кейін ", қауіпсіздік шараларын қабылдау туралы арыз беруге" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 86-баптың төртінші бөлігі "өтем алуға" деген сөздерден кейін ", қауіпсіздік шараларын қабылдау туралы арыз беруге" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 100-баптың алтыншы бөлігі мынадай мазмұндағы 8шінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Қылмыстық процесті жүргізуші органның қауіпсіздік шараларын алу туралы шешіміне қорғалатын адамның сотқа немесе прокурорға шағым беруі шағым берілген шешімді орындауды тоқтатады.";
8) 223-баптың төртінші бөлігі мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, прекурсорлардың әрбір атауы (түрі) бойынша оларды аса ірі мөлшерге жатқызу үшін жоғарғы шектен айтарлықтай асатын көлемі сот сараптамасын өткізгеннен кейін, егер олар мақсаты бойынша пайдалану немесе өткізу үшін тиісті ұйымдарға беріле алмайтын болса, іске тіркелген заттай дәлелдер болып танылатын үлгілерін қоспағанда, прокурордың келісімімен, Қазақстан Республикасы Үкіметі белгіленген тәртіппен жойылуы мүмкін.
Қылмыстық іске тігу үшін анықтаушы, тергеуші прокурормен келісілген тиісті қаулының негізінде куәлердің қатысуымен, міндетті түрде маманның қатысуымен және бейнежазбаны пайдалана отырып, алынған есірткі құралдарының, психотроптық заттардың не прекурсорлардың жалпы салмағынан әрбір атауы (түрі) бойынша тиісті есірткі құралы, психотроптық зат немесе прекурсор үшін заңда белгіленген аса ірі мөлшер шамасына тең көлемде үлгілерді іріктеп алуы керек.";
3. "Жедел-іздестіру қызметі туралы" 1994 жылғы 15 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., N 13-14, 199-құжат; 1995 ж., N 24, 167-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 14, 275-құжат, 1998 ж., N 24, 436-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 17-18, 245-құжат; 2002 ж., N 4, 32-құжат; N 15, 147-құжат; N 17, 155-құжат; 2004 ж., N 18, 106-құжат; N 24, 154-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат; 2007ж., N 2, 18-құжат):
23-баптың 3-тармағындағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен" деген сөздер "осы Заңға сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын.

1) часть шестую статьи 75, часть четвертую статьи 77, часть третью статьи 78, часть третью статьи 83, часть вторую статьи 84, часть третью статьи 85 и часть четвертую статьи 86 дополнить словами ", заявлять о принятии мер безопасности"; часть третью статьи 82 после слов "законных интересов" дополнить словами ", заявлять о принятии мер безопасности";
2) часть шестую статьи 100 дополнить предложением третьим следующего содержания:
"Подача жалобы в суд или прокурору защищаемым лицом на решение органа, ведущего уголовный процесс, об отмене мер безопасности, приостанавливает исполнение обжалуемого решения.";
3) часть четвертую статьи 223 дополнить абзацами следующего содержания:
"Наркотические средства, психотропные вещества, прекурсоры в количестве, превышающем верхний предел для отнесения их к особо крупному размеру по каждому наименованию (виду), после проведения судебной экспертизы, если они не могут быть переданы в соответствующие организации для использования по назначению или реализации, с согласия прокурора могут быть уничтожены в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан, за исключением приобщенных к делу образцов, признаваемых вещественными доказательствами.
Для приобщения их к уголовному делу дознавателем, следователем на основании соответствующего постановления, согласованного с прокурором, в присутствии понятых, с обязательным участием специалиста и применением видеозаписи, из общей массы изъятых наркотических средств, психотропных веществ либо прекурсоров должны быть отобраны образцы в количестве, равном величине особо крупного размера, установленного законом для соответствующего наркотического средства, психотропного вещества или прекурсора, по каждому наименованию (виду)".
3. В  Закон  Республики Казахстан от 15 сентября 1994 г. "Об оперативно-розыскной деятельности" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 13-14, ст. 199; 1995 г., N 24, ст. 167; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 14, ст. 275; 1998 г., N 24, ст. 436; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2001 г., N 8, ст. 53; N 17-18, ст. 245; 2002 г., N 4, ст. 32; N 15, ст. 147; N 17, ст. 155; 2004 г., N 18, ст. 106; N 23, ст. 142; N 24, ст. 154; 2005 г., N 13, ст. 53; 2007 г., N 2, ст. 18):
в пункте 3 статьи 23 слова "порядке, определяемом Правительством" заменить словами "соответствии с настоящим Законом.".

4. "Қылмыстық процеске қатысушы адамдарды мемлекеттік қорғау туралы" 2000 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., N 10, 241-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) тақырыбында және барлық мәтін бойынша "қатысушы" сөзінің алдына "қылмыстың алдын алуға және ашуға" сөздермен толықтырылсын;
мемлекеттік тілдегі тақырыбында және барлық мәтін бойынша "процеске" деген сөз "процесте" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) кіріспесі "адамдардың," деген сөзден кейін "жедел- іздестіру қызметін жүзеге асыратын органдарға көмек көрсететін азаматтардың," деген сөздермен толықтырылсын;
3) 1-бапта:
тақырыптағы "1" саны "1-2" сандарымен ауыстырылсын;
"адамдарды," деген сөзден кейін "жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органдарға көмек көрсететін азаматтарды," деген сөздермен толықтырылсын;
4) мынадай мазмұндағы 1, 1-1-баптармен толықтырылсын:
"1-бап. Қылмыстық процесте қылмыстың алдын алуға және ашуға қатысушы адамдарды мемлекеттік қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы
Қылмыстық процесте қылмыстың алдын алуға және ашуға қатысушы адамдарды мемлекеттік қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді және Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінен, Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексінен, Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексінен, осы Заңнан және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.
Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңдағыдан өзгеше тәртіп белгіленген болса, онда халықаралық шарт ережелері қолданылады.
1-1-бап. Қылмыстық процесте қылмыстың алдын алуға және ашуға қатысушы адамдарды мемлекеттік қорғауды жүзеге асыру қағидаттары
Қылмыстық процесте қылмыстың алдын алуға және ашуға қатысушы адамдарды мемлекеттік қорғау заңдылық, адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын құрметтеу, жеке адамның құқықтары мен заңды мүдделерінің басымдығы, мемлекеттік қорғауды қамтамасыз етуші органдар мен қорғалушы адамдардың өзара жауапкершілігі қағидаттарына сәйкес жүзеге асырылады.";
5) 2-бап мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Қауіпсіздік шараларын жүзеге асыру ұлттық қауіпсіздік, қаржы полициясы, әділет, ішкі істер органдарына, қорғаныс, кеден ісі саласындағы уәкілетті мемлекеттік органға жүктеледі.
6) 3-бапта:
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органдарға көмек көрсетуші азаматтар;";
14) тармақ мынадай мазмұнда жазылсын:
"14) айыпталушылар, сотталушылар, сотталғандар, сондай-ақ оларға қатысты қылмыстық қудалау тоқтатылған немесе сот ақтап алған адамдар;";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"2. Мемлекеттік қорғау шаралары қылмыстық іс қозғалғанға дейін, сонымен катар қылмыстың алдын алуға немесе ашуға ықпал ететін арызданушыға, куәге немесе жәбірленушіге қатысты қолданылуы мүмкін.";

4. В  Закон  Республики Казахстан от 5 июля 2000 г. "О государственной защите лиц, участвующих в уголовном процессе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 10, ст. 241; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) в заголовке и по всему тексту после слов "участвующих в уголовном процессе" дополнить словами ", предупреждении и раскрытии преступлений";
2) преамбулу после слова "процессе," дополнить словами ", предупреждении и раскрытии преступлений, граждан, содействующих органам, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность,";
3) в статье 1:
в заголовке цифру "1" заменить цифрами "1-2".;
после слова "процессе," дополнить словами ", предупреждении и раскрытии преступлений, граждан, содействующих органам, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность,";
4) дополнить статьями 1 и 1-1 следующего содержания:
"Статья 1. Законодательство Республики Казахстан о государственной защите лиц, участвующих в уголовном процессе, предупреждении и раскрытии преступлений
Законодательство Республики Казахстан о государственной защите лиц, участвующих в уголовном процессе, предупреждении и раскрытии основывается на  Конституции  Республики Казахстан и состоит из Уголовного кодекса Республики Казахстан, Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан,  Уголовно-исполнительного кодекса  Республики Казахстан, настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Статья 1-1. Принципы осуществления государственной защиты лиц, участвующих в уголовном процессе, предупреждении и раскрытии преступлений
Государственная защита лиц участвующих в уголовном процессе, предупреждении и раскрытии преступлений осуществляется в соответствии с принципами законности, уважения прав и свобод человека и гражданина, приоритета прав и законных интересов личности, взаимной ответственности органов, обеспечивающих государственную защиту, и защищаемых лиц.";
5) статью 2 дополнить частями следующего содержания:
"Осуществление мер безопасности возлагается на органы национальной безопасности, финансовой полиции, юстиции, внутренних дел, уполномоченный государственный орган в области обороны, таможенного дела.
6) в статье 3:
в части первой:
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) граждане, содействующие органам, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность;";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) обвиняемые, подсудимые, осужденные, а также лица, в отношении которых уголовное преследование прекращено, или оправданные судом;";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Меры государственной защиты могут быть также применены до возбуждения уголовного дела в отношении заявителя, очевидца или пострадавшего, способствующих предупреждению или раскрытию преступления.";

7) 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. Мемлекеттік қорғалу құқығының пайда болуы
1. Қорғалуы тиіс адамдарды өлтірумен, күш қолданумен, мүлкін жоюмен немесе бүлдірумен не құқыққа қарсы өзге де қауіпті әрекеттермен қорқытудың жеткілікті негіздері болған кезде, қорғалатын адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуші органдар өз құзыреті шегінде осы Заңда көзделген мемлекеттік қорғау шараларын қабылдауға міндетті.
2."Жедел-іздестіру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органдарға көмек көрсетуші азаматтарға қатысты қауіпсіздік шараларын қолдану туралы шешімді қылмыстық процесті жүргізуші органмен 0атар жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырушы органдар да осы Заңда көзделген тәртіппен қабылдайды.";
8) 7-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Басқа тұрғылықты жерге көшіру, құжаттарды ауыстыру, сырт пішінін өзгерту қауіпсіздіктің ерекше шаралары болып табылады және қорғалатын адамның қауіпсіздігі басқа қауіпсіздік шараларын қолданумен қамтамасыз етіле алмайтын жағдайларда қолданылады.";
9) 14-баптың екінші сөйлемі "құралдары" деген сөзден кейін ", қорғалатын адамның келісімімен бақылаудың техникалық құралдары" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 17-бапта:
", мұндай мәліметтер қылмыстық іс жүргізуге байланысты белгіленген тәртіппен анықталатын реттерді қоспағанда," деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Басқа қылмыстық іс бойынша іс жүргізуге байланысты ерекше жағдайларда қорғалатын адам туралы мәліметтер қауіпсіздік шараларын қолдану туралы шешім қабылдаған органның рұқсатымен прокурордың немесе соттың жазбаша сұрау салуы негізінде прокуратураға немесе сотқа берілуі мүмкін.";
11) 20-бап "келісімімен" деген сөзден кейін ", кәмелетке толмаған адам үшін - оның ата-анасының немесе өзге заңды өкілдерінің жазбаша келісімімен" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 21-баптың 2) тармақшасында "ішкі істер органдары" деген сөздер "уәкілетті мемлекеттік органдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) мынадай мазмұндағы 21-1, 21-2-баптармен толықтырылсын:
"21-1-бап. Әскери жиындардан өтуі кезінде әскери қызметшілердің, запастағы азаматтардың, әскери бөлімдердің, құрылымдар мен мекемелердің азаматтық персоналдарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Әскери жиындардан өтуі кезінде әскери қызметшінің, запастағы азаматтардың, әскери бөлімдердің, құрылымдар мен мекемелердің азаматтық персоналдарының қауіпсіздігі әскери қызметті өткеру және әскери бөлімдердегі, құрамалар мен мекемелердегі жұмыстың ерекшеліктерін ескере отырып, осы Заңда белгіленген қауіпсіздік шараларын қолдану жолымен қамтамасыз етіледі.
Қорғалатын адамды жаңа әскери қызмет орнына, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасында әскери қызмет көзделген басқа мемлекеттік органның әскери бөліміне немесе әскери мекемесіне ауыстыру, сондай-ақ, қорғалатын адамға қатер төндіруі ықтимал шақыру бойынша әскери қызмет өткеріп жатқан әскери қызметшіні, егер оның әрекетінде қылмыстың құрамы жоқ болса, басқа әскери бөлімге, басқа әскери мекемеге қызметке жіберу немесе ауыстыру сияқты қорғалатын адамға қатысты қауіпсіздік шаралары қолданылуы мүмкін.
Қорғалатын адамды қызметке жіберу және ауыстыру жазбаша түрде берілген оның келісімімен жүзеге асырылады. Ауыстыру кезінде әскери қызметші тең әскери лауазымға тағайындалады, бұл ретте оны негізгі немесе әскери есепке алу мамандығымен бірдей бейімде пайдалану қамтамасыз етілуі қажет.
Қауіпсіздік шараларын жүзеге асыратын өзге органдар қорғалатын адамның қауіпсіздік шараларын қамтамасыз етуде әскери бөлімнің басшылығына немесе әскери мекеменің бастығына көмек көрсетеді.

7) статью 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Возникновение права на государственную защиту
1. При наличии достаточных оснований на то, что лицам, подлежащим защите, угрожают убийством, применением насилия, уничтожением или повреждением имущества либо иными опасными противоправными действиями, органы, обеспечивающие безопасность защищаемых лиц, обязаны в пределах своей компетенции принять предусмотренные настоящим Законом меры государственной защиты.
2. В случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "Об оперативно-розыскной деятельности", решение о применении мер безопасности в отношении граждан, содействующих органам, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность, наряду с органом, ведущим уголовный процесс, в порядке, предусмотренном настоящим Законом, принимают органы, осуществляющие оперативно-розыскную деятельность.";
8) статью 7 дополнить частью второй следующего содержания:
"Переезд на другое место жительства, замена документов и изменение внешности являются исключительными мерами безопасности и применяются в случаях, если безопасность защищаемого лица не может быть обеспечена применением других мер безопасности.";
9) статью 14 после слова "сигнализации," дополнить словами "технические средства наблюдения с согласия защищаемого лица,";
10) в статье 17:
слова ", за исключением случаев, когда такие сведения выясняются в установленном порядке в связи с производством по уголовному делу" исключить;
дополнить предложением вторым следующего содержания:
"В исключительных случаях, связанных с производством по другому уголовному делу, сведения о защищаемом лице могут быть представлены прокурору или судье на основании их письменного запроса с разрешения органа, принявшего решение о применении мер безопасности.";
11) статью 20 после слова "согласия" дополнить словами ", для несовершеннолетнего лица - с письменного согласия его родителей или иных законных представителей";
12) в подпункте 2) части первой статьи 21 слова "органами внутренних дел" заменить словами "уполномоченными государственными органами";
13) дополнить статьями 21-1 и 21-2 следующего содержания:
"Статья 21-1. Обеспечение безопасности военнослужащих, граждан, пребывающих в запасе, во время прохождения ими воинских сборов, лиц гражданского персонала воинских частей, соединений и учреждений
Безопасность военнослужащего, граждан, пребывающих в запасе, во время прохождения ими воинских сборов, лиц гражданского персонала воинских частей, соединений и учреждений обеспечивается путем применения установленных настоящим Законом мер безопасности с учетом особенностей прохождения воинской службы и работы в воинских частях, соединениях и учреждениях.
В отношении защищаемого лица, могут применяться также меры безопасности, как перевод защищаемого лица на новое место воинской службы, в том числе в воинскую часть или военное учреждение другого государственного органа, в котором законодательством Республики Казахстан предусмотрена воинская служба, а также командирование или перевод военнослужащего, проходящего воинскую службу по призыву, от которого может исходить угроза защищаемому лицу, если в его действиях нет состава преступления, в другую воинскую часть, другое военное учреждение.
Командирование и перевод защищаемого лица осуществляются с его согласия, выраженного в письменной форме. При переводе военнослужащий назначается на равную воинскую должность, при этом должно быть обеспечено его использование по основной или однопрофильной военно-учетной специальности.
Иные органы, осуществляющие меры безопасности, оказывают содействие командованию воинской части или начальнику военного учреждения в обеспечении мер безопасности защищаемого лица.

21-2-бап. Қамауда ұстаудағы немесе жазасын өтеу орнындағы қорғалатын адамның қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Қамауда ұстаудағы немесе қамауға алу, бас бостандығынан айыру түріндегі жазасын өтеу орнындағы қорғалатын адамның қауіпсіздігі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес қамтамасыз етіледі.";
14) 23 баптың жетінші абзацы "қылмыстық процесте" деген сөздерден кейін "қылмыстың алдын алуға және ашуға" сөздерімен толықтырылсын;
15) 26-баптың 3-тармағы "мүлікті сақтауға" деген сөздерден кейін "міндетті, қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында пайдалануға берілген мүлікті сатқан, басқа адамға берген, жоғалтқан немесе білдірген жағдайда қорғалатын адам Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес материалдық жауаптылықта болады" деген сөздермен толықтырылсын;
16) мынадай мазмұндағы 26-1-баппен толықтырылсын:
"26-1-бап. Қауіпсіздікті қамтамасыз етуші органдардың құқықтары мен міндеттері
1. Қауіпсіздік шараларын қолдану туралы шешім қабылдаушы органдар:
1) қауіпсіздік шараларын қолдану туралы шешім қабылданатын адамдардың қауіпсіздігіне төнетін қатер туралы арыздар мен хабарламалар бойынша мемлекеттік органдарға, жеке және меншік нысанына қарамастан заңды тұлғаларға сұрау салуға және олардан қажетті мәліметтерді алуға;
2) қауіпсіздік шараларын жүзеге асырушы органдарға қажетті тапсырмалар беруге;
3) қауіпсіздік шараларын қолдану туралы қаулымен таныстырған кезде қорғалатын адамға оның құқықтары мен міндеттерін түсіндіруге құқылы.
2. Қауіпсіздік шараларын жүзеге асырушы органдар:
1) қорғалатын адамға қатысты іс жүргізу әрекеттерін қоспағанда, қажетті қауіпсіздік шараларын таңдап алуға, оларды қолдану тәсілдерін белгілеуге, қажет болғанда қауіпсіздік шараларын өзгертуге және толықтыруға;
2) қауіпсіздік шараларын қолдану туралы шешім қабылданған адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөнінде мемлекеттік органдарға, жеке және меншік нысанына қарамастан заңды тұлғаларға сұрау салуға және олардан қажетті мәліметтерді алуға;
3) қорғалатын адамнан қауіпсіздік шараларын қолдану шарттарын сақтауды, көрсетілген шараларды қолданумен байланысты заңды өкімдерді орындауды талап етуге;
4) қауіпсіздік шараларын қолдану туралы шешім қабылдайтын органдарға қауіпсіздік шараларын қолдану немесе оларды алып тастау туралы ұсыныспен өтініш беруге;
5) заңмен белгіленген тәртіппен жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізуге құқылы.
3. Қорғалатын адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуші органдар:
1) қауіпсіздік шараларын қолдануды қажет ететін өздеріне белгілі болған әрбір оқиғаға жедел ден қоюға;

Статья 21-2. Обеспечение безопасности защищаемого лица, содержащегося под стражей или находящегося в месте отбывания наказания
Безопасность защищаемого лица, содержащегося под стражей или находящегося в местах отбывания наказания в виде ареста, лишения свободы обеспечивается в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.";
14) часть седьмую статьи 23 после слов "участвующего в уголовном процессе" дополнить словами ", предупреждении и раскрытии преступлений";
15) подпункт 3) статьи 26 дополнить словами ", в случае продажи, передачи другому лицу, или порчи имущества, переданного в пользование в целях обеспечения безопасности, защищаемое лицо несет ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан";
16) дополнить статьей 26-1 следующего содержания:
"Статья 26-1. Права и обязанности органов, обеспечивающих безопасность
1. Органы, принимающие решение о применении мер безопасности, имеют право:
1) запрашивать у государственных органов, физических и юридических лиц, независимо от форм собственности, и получать от них необходимые сведения по заявлениям и сообщениям об угрозе безопасности лиц, в отношении которых принимается решение о применении мер безопасности;
2) давать необходимые поручения органам, осуществляющим меры безопасности;
3) разъяснять защищаемому лицу его права и обязанности при ознакомлении с постановлением о применении мер безопасности.
2. Органы, осуществляющие меры безопасности, имеют право:
1) избирать необходимые меры безопасности, за исключением процессуальных действий, в отношении защищаемого лица, определять способы их применения, при необходимости изменять и дополнять применяемые меры безопасности;
2) запрашивать у государственных органов, физических и юридических лиц, независимо от форм собственности, и получать от них необходимые сведения по обеспечению безопасности защищаемых лиц, в отношении которых принято решение о применении мер безопасности;
3) требовать от защищаемого лица соблюдения условий применения мер безопасности, выполнения законных распоряжений, связанных с применением указанных мер;
4) обращаться в органы, принимающие решение о применении мер безопасности, с ходатайством о применении мер безопасности либо их отмене;
5) проводить оперативно-розыскные мероприятия в порядке, установленном законом.
3. Органы, обеспечивающие безопасность защищаемых лиц, обязаны:
1) немедленно реагировать на каждый, ставший им известным, случай, требующий применения мер безопасности;

2) қорғалатын адамға қатысты барлық қажетті қауіпсіздік шараларын жүзеге асыруға;
3) қорғалатын адамдарға қатысты осы Заңда көзделген қауіпсіздік шараларын қолдану, өзгерту немесе алып тастау туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген қауіпсіздікті қамтамасыз етуге байланысты шешімдер қабылдау туралы оларға уақтылы хабарлауға міндетті.".
2-бап. Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

2) осуществлять все необходимые меры безопасности в отношении защищаемого лица;
3) своевременно уведомлять защищаемых лиц о применении, изменении или отмене применения в их отношении мер безопасности, предусмотренных настоящим Законом, а также о принятии предусмотренных законодательством Республики Казахстан решений, связанных с обеспечением безопасности.".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан