2008-2016 жылдарға арналған "Салауатты өмір салты" бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 21 желтоқсандағы N 1260 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 6 сәуірдегі № 380 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.04.06 № 380 Қаулысымен.
"Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі N 310 Жарлығын іске асыру және Қазақстан Республикасы халқының арасында салауатты өмір салтын насихаттау және қалыптастыру жөніндегі іс-шараларды жандандыру және жетілдіру үшін бірыңғай жүйені құру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2008-2016 жылдарға арналған  "Салауатты өмір салты" бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) бекітілсін.
2. Мемлекеттік органдар мен Бағдарламаның іске асырылуына жауапты мүдделі ұйымдар:
1) Бағдарламаны іске асыру жөніндегі шаралар қабылдасын;
2) жыл сайын 10 қаңтарға және 10 шілдеге, жарты жылдықтың қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігіне Бағдарламаның іске асырылу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі жыл сайын 25 қаңтарға мен 25 шілдеге жарты жылдықтың қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне Бағдарламаның орындалуы туралы жиынтық ақпарат ұсынсын.
4. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігіне жүктелсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 21 желтоқсандағы
N 1260 қаулысымен
бекітілген
2008-2016 жылдарға арналған "Салауатты өмір салты"
бағдарламасы
Астана, 2007 жыл
Мазмұны
1. Бағдарламаның паспорты
2. Кіріспе
3. Проблеманың қазіргі жай-күйін талдау
4. Бағдарламаның мақсаты, міндеттері
5. Бағдарламаның негізгі бағыттары мен іске асыру тетіктері
6. Қажетті ресурстар мен қаржыландыру көздері
7. Күтілетін нәтижелер
8. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі 2008-2010 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары
1. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның         2008-2016 жылдарға арналған "Салауатты өмір
атауы                 салты" бағдарламасы
Әзірлеу үшін          "Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму
негіздемесі           стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі
шаралар туралы" Қазақстан Республикасы
Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі N 310
Жарлығының 137-тармағы, "Мемлекет басшысының
2005-2007 жылдардағы Қазақстан халқына жыл
сайынғы жолдауларын іске асыру жөніндегі
негізгі бағыттардың (іс-шаралардың)
жалпыұлттық жоспарын және Қазақстан
Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға
арналған бағдарламасын орындау жөніндегі
іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан
Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20
сәуірдегі N 319 қаулысының 118-тармағы,
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі
К.Мәсімовтың 2007 жылғы 2 маусымдағы N
20-18/003-612 2-т. тапсырмасы
Әзірлеуші             Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау
министрлігі
Мақсаты               Халықты сауықтыру және орташа өмір сүру
ұзақтығын ұлғайту
Міндеттері            Халықтың денсаулығын нығайтуға, денсаулығының
әлеуетін дамытуға, іске асыру және дамыту
үшін халықтың салауатты өмір салтына,
денсаулық мәдениетін қалыптастыруға жәрдемдесу
Іске асыру            2008-2016 жылдар:
мерзімдері            Бірінші кезең: 2008 - 2010 жылдар

Об утверждении программы "Здоровый образ жизни" на 2008-2016 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2007 года № 1260. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2011 года № 380
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 06.04.2011 № 380.
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 6 апреля 2007 года N 310 "О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года" и создания единой системы для активизации и совершенствования мероприятий по пропаганде и формированию здорового образа жизни среди населения Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую программу "Здоровый образ жизни" на 2008-2016 годы (далее - Программа).
2. Государственным органам и заинтересованным организациям, ответственным за реализацию Программы:
1) принять меры по реализации Программы;
2) ежегодно, к 10 января и 10 июля, по итогам полугодия представлять в Министерство здравоохранения Республики Казахстан информацию о ходе реализации Программы.
3. Министерству здравоохранения Республики Казахстан ежегодно, к 25 января и 25 июля, по итогам полугодия представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о выполнении Программы.
4. Признать утратившим силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство здравоохранения Республики Казахстан.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 21 декабря 2007 года N 1260
Перечень
утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 1999 года N 905 "О комплексной программе "Здоровый образ жизни" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 30-31, ст. 288).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2002 года N 1446 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 1999 года N 905" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 50, ст. 494).
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 1357 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 1999 года N 905".
4. Пункт 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 4 марта 2004 года N 272 "О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 11, ст. 146).
5. Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 января 2006 года N 22 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 1999 года N 905" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., N 3, ст. 21).
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 декабря 2007 года N 1260
Программа
"Здоровый образ жизни" на 2008-2016 годы
Астана, 2007 год
Содержание
1. Паспорт Программы
2. Введение
3. Анализ современного состояния проблемы
4. Цель, задачи Программы
5. Основные направления и механизм реализации Программы
6. Необходимые ресурсы и источники финансирования
7. Ожидаемые результаты
8. План мероприятий на 2008-2010 годы по реализации Программы
1. Паспорт Программы
Сноска. Раздел Паспорт Программы с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.02.2009 № 186 .
Наименование      Программа "Здоровый образ жизни" на 2008-2016
программы         годы
Основание для     Пункт 137 Указа Президента Республики Казахстан
разработки        от 6 апреля 2007 года N 310 "О дальнейших мерах
по реализации Стратегии развития Казахстана до
2030 года", пункт 118 постановления Правительства
Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 319
"Об утверждении Плана мероприятий по исполнению
общенационального плана основных направлений
(мероприятий) по реализации ежегодных 2005-2007
годов посланий Главы государства народу Казахстана
и Программы Правительства Республики Казахстан на
2007-2009 годы,
поручение Премьер-Министра Республики Казахстан
К. Масимова от 2 июня 2007 года
N 20-18/003-612 п.2
Разработчик       Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Цель              Оздоровление населения и увеличение средней
продолжительности жизни
Задачи            Содействие здоровому образу жизни, укреплению
здоровья, развитию потенциала здоровья населения
и формированию культа здоровья;
создание комплексной, непрерывной и устойчивой
системы формирования здорового образа жизни
Сроки             2008-2016 годы:
реализации        Первый этап: 2008-2010 годы

Екінші кезең: 2011 - 2013 жылдар
Үшінші кезең: 2014-2016 жылдар
Қажетті               2008-2010 жылдары бағдарламаны іске асыруға ресурстар мен         республикалық және жергілікті бюджеттердің қаржыландыру          қаражаттары, сондай-ақ Қазақстан
көздері               Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған
басқа да қаражат бағытталатын болады.
2008-2010 жылдарға арналған Бағдарламаны
іске асыруға мемлекеттік бюджеттің жалпы
шығындары 4628852,1 мың теңгені, оның ішінде
республикалық бюджеттен 2438130,1 мың теңгені,
жергілікті бюджеттерден 2190722,0 мың
теңгені құрайды.
Өңірлердің денсаулық сақтау бюджетін 2009
жылы 1%, 2014 жылы 2% және 2016 жылы 3%
жеткізе отырып, салауатты өмір салтын
қалыптастыру бойынша іс-шараларды қаржыландыру
көлемін кезең-кезеңмен ұлғайту көзделуде.
Бағдарламаны қаржыландыру көлемі Қазақстан
Республикасының заңнамасына сәйкес тиісті
қаржылық жылдарға арналған республикалық және
жергілікті бюджеттерді бекіту кезінде
нақтыланады.
Жылдар
(мың теңге)
Барлығы
(мың теңге)
Республикалық
бюджет
(мың теңге),
оның ішінде
республикалық
бюджеттен
бөлінетін
ағымдағы
нысаналы
трансферттер
Жергілікті
бюджет
(мың теңге)
2008ж.

Второй этап: 2011-2013 годы
Третий этап: 2014-2016 годы
Необходимые       На реализацию программы в 2008-2010 годы будут
ресурсы и         направлены средства республиканского и местных
источники         бюджетов, а также другие средства, не запрещенные
финансирования    законодательством Республики Казахстан.
Общие затраты из государственного бюджета на
реализацию Программы на 2008-2010 годы составят
4628852,1 тыс. тенге, в том числе из
республиканского бюджета 2438130,1 тыс. тенге, из
средств местных бюджетов 2 190722,0 тыс. тенге.
Предполагается поэтапное увеличение объема
финансирования мероприятий по формированию
здорового образа жизни с доведением до 1 % от
бюджета здравоохранения регионов в 2009 году,
2 % в 2014 году и 3 % в 2016 году.
Объем финансирования Программы будет уточняться
при утверждении республиканского и местных
бюджетов на соответствующие финансовые годы в
соответствии с законодательством Республики
Казахстан.
По годам
(тыс. тенге)
Всего
(тыс. тенге)
Республиканский
бюджет (тыс. тенге)
в том числе целевые
текущие трансферты
из республиканского
бюджета
Местный бюджет
(тыс. тенге)
2008 г.

26,6 % ұлғайту;
артық дене салмағының таралуын 29,3 %
төмендету;
сәбилерді 6 айға дейін тек емшек сүтімен
қамтуды 73 % ұлғайту;
бала туу жасындағы әйелдердің арасында
жасанды түсік санын азайту, 1000 әйелге
20,7-ге дейін;
елеулі әлеуметтік мәні бар аурулар мен
жарақаттанудан болатын өлім-жітім
жағдайларының 100 мыңға дейін төмендету,
оның ішінде:
жүрек-қан тамырларының ауруын - 428,4
жағдайға дейін;
жарақат алу - 125,7 дейін;
онкологиялық аурулар - 110,3;
туберкулез ауруын 100 мың адамға - 97,6
дейін төмендету
Ескерту. 1-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.02.18 N 186 Қаулысымен.
2. Кіріспе
2008-2016 жылдарға арналған "Салауатты өмір салты" бағдарламасы "Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі N 310 Жарлығын, "Мемлекет басшысының 2005-2007 жылдардағы Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын іске асыру жөніндегі негізгі бағыттардың (іс-шаралардың) жалпыұлттық жоспарын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 319 қаулысының және Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі К. Мәсімовтың 2007 жылғы 2 маусымдағы N 20-18/003-612 2-т. тапсырмасын іске асыру үшін әзірленді.
Қазақстан қол жеткізген экономикалық өсу мен саяси тұрақтылық бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіруді және орнықты дамуға қол жеткізуді қамтамасыз ететін терең әлеуметтік-экономикалық реформалар өткізуге мүмкіндік береді.
Елдің орнықты дамуы саласындағы міндеттердің бірі ұлттың сауығуын қамтамасыз ететін тетіктерді енгізу және жетілдіру арқылы халықтың орташа өмір сүру ұзақтығын ұлғайту болып табылады.
Қазіргі жағдайда, клиникалық медицинаны одан әрі қарай дамыту денсаулық сақтау жүйесінің алдын алу бағытына қарай түбегейлі өзгертпей, денсаулықтың негізгі көрсеткіштерін жақсартуды қамтамасыз ете алмайды. Дүниежүзілік Денсаулық сақтау Ұйымының (ДДҰ) деректері бойынша, адамның денсаулығы денсаулық сақтау жүйесінен барлығы 10% ғана тәуелді, және 50% - адамды қоршаған ортаның әсеріне, таңдау құқығына, өмір сапасына және денсаулықты нығайту мүмкіндіктеріне қол жеткізуден қалыптасатын өмір салтына тәуелді.
Осыған байланысты салауатты өмір салтының пайдасына қоғамдық пікір мен белсенділікті қалыптастыру өзекті болып табылады. Оның негізгі құралдарының бірі дәлелдеу медицинасы негізінде Салауатты өмір салтын қалыптастырудың (бұдан әрі - СӨСҚ) әлемдік жаңа технологияларын, тәсілдерін және әдістерін пайдалана отырып, адамның денсаулық әлеуетін сақтауды және дамытуды белгілейтін факторларды (табиғи, экономикалық, әлеуметтік, экологиялық, мәдени) күшейту жөніндегі сектораралық кешенді өзара іс-қимыл болып табылады.
Қазақстан Республикасында СӨСҚ-дің тиімді жүйесін құру ұлттың сауығуына және Қазақстанның орнықты дамуға көшуіне түбегейлі әсер етуі тиіс.

активности до 26,6 %;
снижение распространенности избыточной массы тела
до 29,3 %;
увеличение до 73 % охвата исключительно грудным
вскармливанием детей до 6 месяцев;
снижение количества абортов среди женщин
фертильного возраста до 20,7 на 1000 женщин
фертильного возраста;
снижение уровня предотвратимой смертности от
основных социально значимых болезней на 100 тыс.
населения, в том числе:
сердечно-сосудистые заболевания - до 428,4
случаев;
травматизм - до 125,7;
онкологические заболевания - до 110,3;
снижение заболеваемости туберкулезом на 100 тыс.
населения - до 97,6.
2. Введение
Программа "Здоровый образ жизни" на 2008-2016 годы разработана в реализацию Указа Президента Республики Казахстан от 6 апреля 2007 года N 310 "О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года", постановления Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 319 "Об утверждении Плана мероприятий по исполнению общенационального плана основных направлений (мероприятий) по реализации ежегодных 2005-2007 годов посланий Главы государства народу Казахстана и Программы Правительства Республики Казахстан на 2007-2009 годы" и поручения Премьер-Министра Республики Казахстан Масимова К.К. от 2 июня 2007 года N 20-18/003-612 п.2.
Экономический рост и политическая стабильность, которого добился Казахстан, дает возможность для проведения глубоких социально-экономических реформ, обеспечивающих вхождение в число 50-ти наиболее конкурентоспособных стран мира и достижение устойчивого развития.
Одной из задач в области устойчивого развития страны является увеличение средней продолжительности жизни населения с внедрением и совершенствованием механизмов, обеспечивающих оздоровление нации.
В современных условиях дальнейшее развитие клинической медицины не может обеспечить улучшение основных показателей здоровья без коренного изменения в сторону профилактической направленности системы здравоохранения. По данным Всемирной организации здравоохранения (далее - ВОЗ), здоровье человека зависит от системы здравоохранения всего на 10 % и на 50 % - от образа жизни, который формируется под воздействием окружения человека, права выбора, качества жизни и доступности возможностей укрепления здоровья.
В этой связи актуальным является формирование общественного мнения и активности в пользу здорового образа жизни. Одним из его основных инструментов остается комплексное межсекторальное взаимодействие по усилению факторов, определяющих сохранение и развитие потенциала здоровья человека (физических, экономических, социальных, экологических, культурных), с использованием новейших мировых технологий, подходов и методов формирования здорового образа жизни (далее - ФЗОЖ) на основе доказательной медицины.
Создание эффективной системы ФЗОЖ в Республике Казахстан должно кардинальным образом содействовать оздоровлению нации и переходу Казахстана к устойчивому развитию.

3. Проблеманың қазіргі жай-күйін талдау
Соңғы жылдары Мемлекет басшысының күш-жігері мен пәрменді іс-қимылдары арқасында Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық ахуалдың тұрақтанғандығы және едәуір жақсарғандығы байқалады.
Алайда, республика халқының денсаулық жағдайы мен орташа өмір сүру ұзақтығы дамыған елдердің көрсеткіштерінен (2006 жылы - 66,1 жас) айтарлықтай артта қалған. Мысалы, Жапонияда бұл көрсеткіш қазақстандық көрсеткіштен 14 жылға жоғары. Мұндай жағдай Қазақстанда 1964 жылы 5,7%-дан 1989 жылы 7,6%-ға дейін және 1995 жылы 10,2%-дан 2005 жылы 10,4%-ға, 2006 жылы 10,27% халықтың жалпы өлімінің үзіліссіз өсуі салдарынан болды.
Қазіргі үрдіс сақталған жағдайда 2006-2010 жылдары жалпы өлім деңгейінің болжамы қалалық жердегі ерлердің (1000 адамға шаққанда 14,23-тен 14,93-ке дейін) және әйелдер өлімі көрсеткіштерінің (9,22-ден 9,42-ге дейін) сондай-ақ ауылдағы ерлердің (9,73-тен 10,04-ке дейін) одан әрі өсу мүмкіндігі барын көрсетеді және ауыл әйелдерінің арасында ғана бұл көрсеткіштің тұрақтылығы (тиісінше 7,53 және 7,52) байқалады.
Қазақстандықтардың салауатты өмір сүру жылдарында көп шығынға ұшырауы мерзімінен бұрын қайтыс болу және мүгедек болу салдарынан екендігі анықталды. 2005 жылы халықтың 1000 адамға шаққанда 231,1 DАLҮ бірлігі шығынға ұшырады, бұл ретте толық өмір сүрмеу себептерінен 197,4 бірлік, ал мүгедектік салдарынан 33,7 бірлік шығынға ұшырады. Бұл дүниежүзінің дамыған елдерімен салыстырғанда анағұрлым жоғары (100 бірлік). Айтарлықтай шығынға ұшырау қала тұрғындарының (61,6%) және ерлердің (тиісінше 58,4%) үлесіне тиіп отыр.
Өлімнің (86%) және аурулардың (77%) ең көп үлесі жүрек-қан тамыры аурулары, қатерлі ісіктер, созылмалы респираторлық аурулар, қант диабеті секілді әлеуметтік елеулі аурулар тобымен түсіндіріледі. Осы аурулардың негізінде темекі шегу, алкогольді тұтыну сияқты мінез-құлықтық қауіп-қатер факторлары және басқалар жатыр.
Өткізілген социологиялық зерттеулер мен скринингтік тексерулер Қазақстандағы 12 жастан асқан халық арасында темекі шегудің таралуы 22,8%, қауіпті дозада алкогольді тұтыну - 18,1%, дененің артық салмағы - 36,9, оның ішінде семіру - 7,7%, жемістер мен көкөністерді жеткілікті тұтыну 12,3%, дене шынықтырудың төмен белсенділігі - 13,3% құрайтынын көрсетті.
Дамыған елдер тәжірибесі бойынша СӨСҚ процесін орнықтыру үшін елде алкоголь мен темекі өнімдеріне 1% салық салу жолымен ұлтты салауаттандырудың арнайы Қорын қалыптастыру ұсынылды. Алкогольді шамадан тыс тұтыну мен темекі шегуді шектеуге бағытталған мемлекеттік және қоғамдық саясаттың ең үлгілі болып табылатын тәжірибесі - Тайланд тәжірибесі. Темекі және алкоголь өндіруші индустриядан түсетін 2% салық түсімдері (өзіндік салық) темекі шегетіндер мен алкогольді тұтынушыларға қарсы күрес жөніндегі бюджеттік алдын алу бағдарламаларын қаржыландыратын Тайланд халқының денсаулығын сақтау жөніндегі Ұлттық Қорында шоғырландырылады. Қор қызметінің нәтижесінде темекі шегетіндер мен алкогольді тұтынушылардың саны қысқарған, сондай-ақ емдеуге арналған бюджеттік шығыстарды айтарлықтай үнемдеу байқалады.
Дүниежүзілік практика денсаулыққа көмек көрсету қорлар темекіні бақылаудың тиімді құралы болып табылатындығын және дамыған елдерде де, дамушы елдерде де кеңінен пайдалануға болатындығын көрсетеді.

3. Анализ современного состояния проблемы
В последние годы, благодаря усилиям и последовательным действиям Главы государства, отмечается стабилизация и значительное улучшение социально-экономической ситуации в Казахстане.
Однако состояние здоровья населения республики и средняя продолжительность жизни (в 2006 году - 66,1 лет) существенно отстают от показателей развитых стран. В Японии, например, этот показатель выше казахстанского на 14 лет. Такое положение в Казахстане сложилось вследствие непрерывного роста общей смертности населения, которая с 5,7 %о в 1964 году выросла до 7,6 %о в 1989 и до 10,2 %о 1995 и далее - до 10,4 %о в 2005 году, 10,27 %о в 2006 году.
Прогноз уровня общей смертности в 2006-2010 годы при сохранении нынешней тенденции, указывает на возможность дальнейшего увеличения показателей смертности мужского (с 14,23 до 14,93 на 1000 населения) и женского населения (с 9,22 до 9,42) в городской местности, а также у мужчин села (с 9,73 до 10,04) и только среди женщин сельской местности отмечается стабилизация данного показателя (7,53 и 7,52 соответственно).
Установлены высокие потери лет здоровой жизни казахстанцев вследствие преждевременной смертности и инвалидизирующих последствий. На 1000 человек населения в 2005 году потеряно 231,1 единиц DALY, причем по причинам недожития теряется 197,4 единиц, а вследствие инвалидности - 33,7. Это выше, чем в развитых странах мира (100 единиц). Значительные потери несет городская популяция, на долю которой приходится 61,6 % и мужское население - 58,4 % соответственно.
Наибольшая доля смертей (86 %) и бремени болезни (77 %) обусловлены группой социально значимых заболеваний, таких как сердечно-сосудистые заболевания, злокачественные новообразования, хронические респираторные заболевания, сахарный диабет. В основе этих заболеваний лежат поведенческие факторы риска, такие, как курение, потребление алкоголя и другие.
Проведенные социологические исследования и скрининговые обследования показали, что распространенность табакокурения среди населения старше 12 лет в Казахстане составляет 22,8 %, потребления алкоголя в опасных дозах - 18,1 %, избыточной массы тела - 36,9 %, из них с ожирением - 7,7 %, достаточного употребления фруктов и овощей - 12,3 %, физической активности - 13,3 %.
По опыту развитых стран для устойчивости процесса ФЗОЖ в стране настоятельно рекомендуется формирование специального Фонда оздоровления нации путем отчисления 1 % налога на табачные и алкогольные изделия. Одним из наиболее успешных примеров государственной и общественной политики, направленной на сокращение табакокурения и злоупотребления алкоголем, является опыт Таиланда, где 2 % налоговых поступлений от табачной и алкогольпроизводящей индустрии (специфический налог) аккумулируются в Национальном Фонде по охране здоровья населения Таиланда, который финансирует бюджетные профилактические программы по борьбе с табакокурением и злоупотреблением алкоголем. В результате деятельности Фонда сократилось количество курящих и потребляющих алкоголь, а также отмечается значительная экономия бюджетных расходов на лечение.
Мировая практика показывает, что фонды содействия здоровью являются эффективным средством контроля над табаком и могут использоваться более широко как в развитых, так и в развивающихся странах.

Қауіп-қатер факторларының көп таралуы созылмалы жұқпалы емес аурулармен (бұдан әрі - СЖА) сырқаттанушылықтың жоғары деңгейін қалыптастырды. Дәл осы аурулар, сондай-ақ жарақаттанулар, бақытсыздық жағдайлары мен уланулар Қазақстан халқы сырқаттанушылығының және өлім-жітімі құрылымының негізі болып табылады. Қазақстанның ересек халқының қан айналым жүйесі ауруларымен жалпы сырқаттанушылық деңгейі 2006 жылы 100 000 адамға шаққанда 9178,0 жарақаттанулар мен уланулар - 3813,4 және қатерлі ісіктер - 1687,9 жағдайды құрады. Қан айналым жүйесінің аурулары салдарынан болатын өлім-жітім жағдайлары тиісінше 100 000 адамға шаққанда 533,1, жарақаттану мен уланулардан - 150,2 және қатерлі ісіктерден - 118,6 жағдайды құрады.
Қазақстанда 1975-2006 жылдар ішінде жүрек-қан тамыры ауруларынан болатын өлімнің 100 000 адамға шаққанда 255,4-тен 533,1-ге дейін өсуі байқалды. Бұл ретте Еуропа өңірлері елдерінде осы кезеңде қан айналым жүйесінің дерттерінен болатын өлім 1,5 есеге төмендеді, мысалы Финляндияда 15-59 жастағы ерлер арасында 100 000 адамға шаққанда 65 жағдайды құрады. Жарақаттанулар мен уланулардан болатын өлім жағдайлары Орталық Азия елдеріне қарағанда 1,5-1,8 есеге, Еуроодақ елдеріне қарағанда 3 есеге артық. Қатерлі ісік салдарынан болатын өлім-жітімдер Орталық Азия өңіріндегі елдерге қарағанда 1,5 - 2,5 есеге жоғары. Бұл ретте сырқаттардың 3/4-нде онкологиялық процестің І-ІІІ сатылары диагностикаланады, қалғандары аурудық диссеминирленген түрлерімен түседі.
Денсаулық сақтау бюджетінің 70-80% созылмалы ауруларды емдеуге жұмсалатыны және дерттердің созылмалы түрлерінен зардап шегетін емделушілер медицина қызметінің қарқынды тұтынушылары болып табылатындығы анықталды. Ерте жастағы өлім-жітім, созылмалы аурулармен ауру немесе мүгедектік отбасы мен қоғам үшін ауыр экономикалық салдарға әкеліп соғады. Жұмыс берушілер мен қоғам жұмыс күндерін жоғалтуға, еңбек өнімділігінің төмендеуіне және кадрлардың тұрақтамауына байланысты шығын шегеді. Отбасы мен қоғам денсаулық сақтауға арналған шығындардың (тікелей және жанама) ауыртпалығын, табыстардың қысқаруын, зейнетке ерте шығудан және әлеуметтік қамтамасыз ету мен әлеуметтік жәрдем ақыға тәуелділіктен зардап шегеді. Осылайша, Ресей Федерациясында 2005 жылы жүрек ауруларына, инсультке және диабетке байланысты ұлттық табысы 11 млрд. халықаралық долларды құрады, ал 2005 - 2015 жылдарда ел 300 млрд. халықаралық долларды жоғалтты. Осыған ұқсас жағдай Қазақстанда да болуы ықтимал.
Сарапшылардың есептеулеріне сәйкес қан айналым жүйесі ауруларынан болатын өлім-жітім жағдайларын толық жою ерлердің өмір сүру ұзақтығын 13,28 жасқа (13,05 - қала және 13,48 - ауыл) және әйелдердің өмір сүру ұзақтығын 18,21 жасқа (19,3 - қала және 17 - ауыл) өсіруге мүмкіндік берер еді. Бақытсыз жағдайлардан, уланулар мен жарақаттанулардан болатын өлім-жітімді жою тиімділігі халықтың еркек тұрғындары өмір сүру ұзақтығын 4,23 жылға (4,58 - қала және 3,66 - ауыл), ал әйелдердің өмір сүру ұзақтығын 1,43 (1,55 - қала, 1,21 - ауыл), ал қатерлі ісіктерді болдырмау - тиісінше 1,6 және 1,9 жылға ұзартуға қамтамасыз етеді.

Высокая распространенность факторов риска сформировала высокий уровень заболеваемости хроническими неинфекционными заболеваниями (далее - ХНЗ). Именно эти заболевания, а также травмы, несчастные случаи и отравления возглавляют структуру заболеваемости и смертности населения Казахстана. Уровень общей заболеваемости взрослого населения Казахстана болезнями системы кровообращения в 2006 году составил 9178,0, травмами и отравлениями - 3813,4 и новообразованиями 1687,9 случаев на 100 000 населения. Смертность вследствие болезней системы кровообращения составила 533,1, травм и отравлений - 150,2 и злокачественных новообразований 118,6 на 100 000 населения соответственно.
За период с 1975 по 2006 годы в Казахстане отмечается неуклонный рост показателей смертности от сердечно-сосудистых заболеваний: с 255,4 до 533,1 на 100 тыс. населения. При этом в странах Европейского региона за этот же период смертность от заболеваний системы кровообращения снизилась почти в 1,5 раза и составляет, например, в Финляндии среди мужчин 15-59 лет 65 случаев на 100 000 соответствующего населения. Смертность от травм и отравлений в 1,5-1,8 раза выше, чем в странах Центральной Азии и более чем в 3 раза выше стран Евросоюза. Смертность вследствие злокачественных новообразований в 1,5-2,5 раза выше, чем в странах Центрально-Азиатского региона. При этом только у 3/4 больных диагностируются I-III стадии онкологического процесса, остальные поступают с диссеминированными формами заболевания.
Установлено, что 70-80 % бюджета здравоохранения тратится на лечение хронических заболеваний и пациенты, страдающие хроническими заболеваниями, являются интенсивными потребителями медицинских услуг. Смерть в раннем возрасте, жизнь с хроническим заболеванием или инвалидностью приводит к тяжелым экономическим последствиям для семьи и общества. Работодатели и общество несут потери, связанные с пропуском рабочих дней, снижением производительности труда и текучестью кадров. Семьи и общество несут бремя расходов на здравоохранение (прямых и косвенных), сокращения доходов, раннего выхода на пенсию и повышенной зависимости от социального обеспечения и социальных пособий. Так, в Российской Федерации в 2005 году потеря национального дохода, связанная с сердечно-сосудистыми заболеваниями, инсультом и диабетом, составляла 11 млрд. международных долларов, а в период с 2005 по 2015 годы страна потеряет более 300 млрд. международных долларов. Аналогичная ситуация может ожидать и Казахстан.
Согласно расчетам экспертов, полное исключение смертности от болезней системы кровообращения позволило бы увеличить ожидаемую продолжительность жизни на 13,28 лет (13,05 - город и 13,48 - село) у мужчин и 18, 21 лет (19,3 - город и 17 - село) у женщин. Эффект устранения смертности от несчастных случаев, отравлений и травм обеспечит прирост продолжительности жизни мужского населения на 4,23 года (4,58 - город и 3,66 - село), а женского на 1,43 года (1,55 - город и 1,21 - село); при исключении новообразований - на 1,6 и 1,9 лет соответственно.

Артериялық гипертензияны дер кезінде анықтау және сапалы емдеу инсульт алу қауіпін 30-40% төмендетуге әкелетінін халықаралық тәжірибе көрсетеді. АҚШ-та 1972 - 1994 жылдар аралығында өткізілген кең ауқымды алдын алу шаралары кезінде жүрек - қан тамыры ауруларынан болатын өлім-жітімді 2 есеге, инфарктен - 2,5 есеге төмендетуге қол жеткізілді. Тек холестериннің орташа деңгейін, темекі шегудің таралуын және жоғары қан қысымын төмендету есебінен Финляндияда 1972 -1992 жылдарда ишемиялық жүрек ауруларынан болатын өлім-жітім жағдайлары 80% төмендетеді. Ирландияда 1985 - 2000 жылдар аралығында жүрек-қан тамыры ауруларынан болатын өлім-жітімді 48,1% төмендетуге қол жеткізілді. Алдын алу бағдарламалары бұрынғы КСРО-да жүрек-қан тамыры ауруларынан болатын өлім-жітімді 41% төмендетуге мүмкіндік берді.
Осыған байланысты Қазақстанның алдында тұрған маңызды міндеттердің бірі созылмалы патологиялар мен мерзімінен бұрын болатын өлім-жітім ауыртпалығын қысқарту қажеттігі болып табылады.
Сырқаттанушылық ауыртпалығын, мерзімінен бұрын болатын өлім ауыртпалығын төмендетуге және денсаулықты нығайтуға әлемдік қауымдастықтың жоғары мүдделігін ескере келе, соңғы жылдары ДДҰ бірнеше стратегиялық құжаттар қабылдады, бұларға Қазақстан да қосылды: алкоголь бойынша Еуропалық іс-қимыл жоспары (2000), ДДҰ-ның темекіге қарсы күрес жөніндегі негіздемелік тұжырымдамасы (2003), Балалардың өмір сүру жағдайлары мен денсаулығын жақсарту жөніндегі Хельсинки Декларациясы және іс-қимыл жоспары (2004), Тамақтану, дене шынықтыру белсенділігі және денсаулық саласындағы ғаламдық стратегия (2004), Ғаламдық жағдайда денсаулықты нығайту жөніндегі Бангкок декларациясы (2005), Жұқпалы емес аурулардың алдын алу мен оларға қарсы күрестің Еуропалық стратегиясы (2006), Семіздікпен күрес жөніндегі Еуропалық Хартия (2006).
Бұл құжаттар елдерге халықтың денсаулығын сақтау мен нығайту жөніндегі тиімді кешенді бағдарламаларды әзірлеу мен жүзеге асыруға мынадай мақсатта белсенді ықпал етуді ұсынады:
1) әрбір жеке тұлғаның толық денсаулық әлеуетін оған қатысты экономиканың барлық секторларын қамти отырып, қауіп-қатер факторларының денсаулыққа әсерін төмендету жөніндегі мемлекеттік саясатты әзірлеуге үкіметтің жауапкершілігі;
2) салауатты өмір салтының пайдасына шешімдер қабылдау үшін жағдайлар жасау;
3) денсаулық және тұрақты дамуға капитал салу ретіндегі өмір бойғы білім мен алдын алу;
4) денсаулықты сақтау мен нығайтудағы мүмкіндіктерді арттыру үшін халықтың қажеттіліктеріне жауап беретін денсаулық сақтау жүйесін және тиісті инфрақұрылым жасау.
Соңғы жылдары Қазақстан Республикасының СӨСҚ қызметі ұйымдарының қызметін және ведомствоаралық деңгейде халықтың денсаулығын сақтау мен нығайту үшін салауатты өмір салтын насихаттау және аурулар мен әлеуметтік елеулі аурулардың қауіп-қатер факторларының алдын алу жөніндегі іс-шараларды өткізуді қамтамасыз ететін белгіленген заңнамалық база әзірленді. Алайда СӨСҚ-ға, аурулардың факторлық алдын алуға және азаматтардың денсаулығын сақтауға қазіргі уақыттағы көзқарастар қолданыстағы заңнамалық негізді халық денсаулығының қазіргі уақыттағы жай-күйі мен халықаралық тәжірибені есепке ала отырып, одан әрі жетілдіруді және жаңасын әзірлеуді талап етеді.
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың "Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіру стратегиясы" Жолдауы (2006) және Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 14 қарашадағы N 216 Жарлығымен мақұлданған Қазақстанның 2007-2024 жылдарға арналған орнықты дамуға өту тұжырымдамасы ұлтты сауықтыруда СӨСҚ процесін түбегейлі жақсарту міндетін қойды.

Международный опыт показывает, что своевременное выявление и качественное лечение артериальной гипертензии приводит к сокращению на 30-40 % риска инсульта. При проведении широкомасштабных профилактических мер в США за период с 1972 по 1994 гг. удалось снизить смертность от сердечно-сосудистых заболеваний в 2 раза, а смертность от инфаркта - в 2,5 раза. Только за счет снижения среднего уровня холестерина, распространенности курения и повышенного артериального давления смертность от ишемической болезни сердца в Финляндии снизилась на 80 % в 1972-1992 гг. В Ирландии за период с 1985 по 2000 годы на 48,1 % удалось снизить смертность от сердечно-сосудистых заболеваний. Профилактические программы и в бывшем СССР также позволили снизить смертность от сердечно-сосудистых заболеваний на 41 %.
В этой связи одной из важнейших задач, стоящих перед Казахстаном, является необходимость сокращения бремени заболеваемости хронической патологией и преждевременной смертности.
Учитывая высокую заинтересованность мирового сообщества в снижении бремени заболеваемости, преждевременной смертности и укрепления здоровья, ВОЗ только за последние годы был принят не один стратегический документ, к которым присоединился и Казахстан: Европейский план действий по алкоголю (2000), Рамочная конвенция ВОЗ по борьбе против табака (2003), Хельсинковская Декларация и план действий по улучшению условий жизни и здоровья детей (2004), Глобальная стратегия в области питания, физической активности и здоровья (2004), Бангкокская декларация по укреплению здоровья в условиях глобализации (2005), Европейская стратегия профилактики и борьбы с неинфекционными заболеваниями (2006), Европейская Хартия по борьбе с ожирением (2006).
Данные документы предлагают странам активное содействие в разработке и осуществлении эффективных комплексных программ по сохранению и укреплению здоровья населения по следующим направлениям:
1) ответственность правительства за выработку государственной политики по снижению воздействия факторов риска для здоровья, с вовлечением всех причастных к нему секторов экономики, в достижении полного потенциала здоровья каждого индивида;
2) создание условий для принятия решений в пользу здорового образа жизни;
3) образование и профилактика на всю жизнь, как капиталовложение в здоровье и устойчивое развитие;
4) создание системы здравоохранения и соответствующей инфраструктуры, отвечающей потребностям населения для повышения их возможности в сохранении и укреплении здоровья.
За последние годы была разработана определенная законодательная база, обеспечивающая деятельность организаций службы ФЗОЖ Республики Казахстан и проведение мероприятий по пропаганде здорового образа жизни, профилактике заболеваний и факторов риска социально значимых заболеваний для сохранения и укрепления здоровья населения на межведомственном уровне. Однако современные подходы к ФЗОЖ, факторной профилактике заболеваний и сохранению здоровья граждан требуют дальнейшего совершенствования действующей и разработки новой законодательной основы с учетом современного состояния здоровья населения и международного опыта.
Послание Президента Республики Казахстан Назарбаева Н.А. "Стратегия вхождения Казахстана в число пятидесяти наиболее конкурентоспособных стран мира" (2006) и Концепция перехода Республики Казахстан к устойчивому развитию на 2007-2024 годы, одобренная Указом Президента Республики Казахстан от 14 ноября 2006 года N 216 поставили задачу коренного улучшения процесса ФЗОЖ в оздоровлении нации.

Қазіргі таңда Қазақстанның өзіне әлемнің озық тәжірибесін сіңірген салауатты өмір салтын қалыптастырудың ұлттық саясаты бар. Ұлттық, облыстық, қалалық және аудандық деңгейлерде ұсынылған СӨСҚ қызметі құрылды. Өкінішке орай, бүгінгі таңда тек Жамбыл облысында ғана қызмет барлық деңгейлерде жолға қойылған. Кадрлармен қамтамасыз етілу проблемалары бар. СӨСҚ өңірлік орталықтарының деңгейінде дәрігерлермен және орта медицина қызметкерлерімен орташа қамтамасыз етілу 78% құрайды, Солтүстік Қазақстан, Қостанай, Маңғыстау облыстарында - кемінде 50%.
СӨСҚ Орталықтарын өңірлік бюджеттерден қаржыландыру орындалған жұмыстардың көлемін, халықтың санын, сырқаттанушылықты және СӨСҚ қызметі ұйымдарының "Салауатты өмір салты" бағдарламасын іске асыру үшін есепке алмай жүзеге асырылады. Міндеттердің бірдей көлемі жағдайында жан басына шаққанда СӨСҚ қызметін қаржыландыру өңірлер бойынша Оңтүстік Қазақстан және Алматы облыстарындағы 6 теңгеден, Маңғыстау облысындағы 51 теңгеге дейін айтарлықтай айырмашылығы бар.
2006 жылы СӨСҚ бойынша іс-шараларды қаржыландыру республика бойынша денсаулық сақтауға жұмсалатын жалпы шығындардың тек 0,15% ғана құрады. Сонымен қатар, СӨСҚ саясатында денсаулық сақтауға жұмсалатын жалпы шығындардың кемінде 3% бөлген жағдайда қандай да бір табыстарға қол жеткізуге болатынын халықаралық тәжірибе көрсетті.
Осыған байланысты, денсаулықты нығайтуда нәтижелікке қол жеткізу үшін денсаулық сақтау бюджетін қаржыландыру бағдарламасын 2009 жылы 1%-дан болашақтағы 3%-ға дейін кезең-кезеңмен өсіру арқылы СӨСҚ процесін тұрақтандыруды қамтамасыз ету қажет.
СӨСҚ процесін күшейту тәсілдерінің бірі оның үздіксіздігін қамтамасыз ету, "білім және денсаулықты бүкіл өмір бойына нығайту" қағидатын енгізуге қол жеткізу болып табылады, мұнда сондай-ақ өзінің түбегейлі шешімін талап ететін белгілі бір қиындықтары болады.
Мысалы, салауатты өмір салты дағдыларын оқушыларға үйрету және дағдыландыру үшін 1998 жылдан бастап білім жүйесі ұйымдарының барлық деңгейлерінде "Валеология - Қалай сау болу керек" пәні факультативтік сабақ ретінде енгізіледі, бірақ 2006 жылы "Валеология" пәні енгізілген мектептердің саны 72% дейін төмендеді, ал оқытудың келесі деңгейлерінде - 10% төмендеді.
Ақпараттандыруды арттыру мен салауатты өмір салтын қалыптастырудың үздіксіздігін қамтамасыз етуде бұқаралық ақпарат құралдары үлкен роль атқарады. Бағдарламалар санының өсу аясында арнайы хабарлар, роликтер Салауатты өмір салтын насихаттауға және денсаулықты нығайтуға ықпал ететін мемлекеттік тапсырыстың шеңберіндегі немесе әлеуметтік жауапты бизнес шеңберінде бұқаралық ақпарат құралдарында (бұдан әрі - БАҚ) бөлінген ресурстар өте аз.
СӨСҚ-дың тиімді жүйесін құрудағы негізгі компоненттердің бірі оның тұрақтылығы және үздіксіздігімен қатар, кешенділігін қамтамасыз ету болып табылады. Бұл денсаулыққа әсер ететін қауіп-қатер факторларын төмендету бойынша оған қатысты барлық секторларды тарта отырып, мемлекеттік саясатты жасау үшін халықтың белсенді қатысуымен әрбір жеке тұлғаның денсаулығының толық потенциалын игеруде, салауатты өмір салты пайдасына шешімдер қабылдау үшін қолайлы жағдайлар құруға үкіметтік органдардың жауапкершілігін арттыру.
Өңірлік деңгейдегі ведомствоаралық жұмысты Әкімдер жанындағы денсаулықты қорғау жөніндегі үйлестіруші кеңестің құрамындағы жұмыс тобы үйлестіреді. Сонымен қатар, жұмыс топтары аса белсенділік танытпайды, тек Жамбыл және Павлодар облыстарында СӨСҚ өңірлік қызметін жетілдіру және ведомствоаралық жұмысты күшейту бағдарламасы қабылданды.
СӨСҚ қызметінің қалыптасу кезеңінде салааралық өзара іс-қимыл тиімді болды, алайда кейіннен дербес орталық уәкілетті органдардың құрылуына және бөлінуіне байланысты, кешенді сектораралық бағдарлама салалық болды, ұлттық деңгейде үйлестіруші тетік болмады.
СӨСҚ жүйесінің кешенді, үздіксіз тәсілін күшейтуге шоғырландыру, орнықтылықты қамтамасыз етуде - мінез-құлықтық қауіп-қатер факторларын бақылауды күшейту, ауруларды ертерек анықтау, болдырмауға болатын мүгедектік пен өлім жағдайларын төмендету, халықтың өмір сапасын жақсартуға және қазақстандық қоғамды орнықты дамытуға мүмкіндік береді.

Сегодня Казахстан имеет национальную политику формирования здорового образа жизни, вобравшую в себя лучший мировой опыт. Создана служба ФЗОЖ, представленная на национальном, областном, городском и районном уровнях. К сожалению, на сегодня лишь в Жамбылской области служба представлена на всех уровнях. Имеются проблемы с кадровой обеспеченностью. Так, обеспеченность врачами и средним медперсоналом на уровне региональных центров ФЗОЖ составляет 78 %, менее 50 % - в Северо-Казахстанской, Костанайской, Мангыстауской областях.
Финансирование Центров ФЗОЖ из региональных бюджетов осуществляется без учета объема выполняемых работ, количества населения, заболеваемости и нужд организаций службы ФЗОЖ для реализации программы "Здоровый образ жизни". При одинаковом объеме задач финансирование службы ФЗОЖ на душу населения значительно отличаются по регионам - от 6 тенге в Южно-Казахстанской и Алматинской областях до 51 тенге в Мангыстауской области.
В 2006 году финансирование мероприятий по ФЗОЖ по республике составило не более 0,15 % от общих расходов на здравоохранение. Вместе с тем, международный опыт показывает, что добиться каких-либо успехов в политике ФЗОЖ можно при затратах не менее 3 % от общих расходов на здравоохранение.
В связи с этим, для достижения результативности в укреплении здоровья необходимо обеспечить устойчивость процесса ФЗОЖ путем поэтапного увеличения финансирования Программы с 1 % от бюджета здравоохранения в 2009 году до 3 % в перспективе.
Одним из подходов усиления процесса ФЗОЖ является обеспечение его непрерывности, которая достигается внедрением принципа "образование и укрепление здоровья на всю жизнь", где также имеются определенные сложности, требующие своего кардинального решения.
Например, для обучения и привития навыков здорового образа жизни учащимся с 1998 года в организациях системы образования на всех уровнях внедряется предмет "Валеология - Как быть здоровым" как факультативное занятие, однако к 2006 году количество школ, где внедрен предмет "Валеология", снизился до 72 %, а на последующих уровнях обучения - до 10 %.
В обеспечении непрерывности повышения информированности и формирования навыков здорового образа жизни большую роль играют средства массовой информации. На фоне возрастающего количества программ, очень мало специальных передач, роликов и выделенных ресурсов в средствах массовой информации (далее - СМИ) в рамках государственного заказа или в рамках социально ответственного бизнеса, способствующих пропаганде здорового образа жизни и укреплению здоровья.
Одним из основных компонентов в создании эффективной системы ФЗОЖ, наряду с ее устойчивостью и непрерывностью, является обеспечение комплексности. Это повышение ответственности правительственных органов за выработку государственной политики по снижению воздействия факторов риска для здоровья, с вовлечением всех причастных к нему секторов, в достижении полного потенциала здоровья каждого индивида, создании условий для принятия решений в пользу здорового образа жизни, при активном участии самого населения.
Межведомственная работа на региональном уровне координируется рабочими группами в составе Координационного совета по охране здоровья при акимах. Вместе с тем, рабочие группы работают недостаточно активно, только в Жамбылской и Павлодарской областях принята программа совершенствования региональной службы ФЗОЖ и усиления межведомственной работы.
На этапе становления службы ФЗОЖ межотраслевое взаимодействие было эффективным, однако в последующем, в связи с разделением и созданием самостоятельных центральных уполномоченных органов, комплексная межсекторальная программа стала отраслевой, отсутствовал координационный механизм на национальном уровне.
Концентрация усилий на комплексном, непрерывном подходе и обеспечении устойчивости системы ФЗОЖ - усиление контроля над поведенческими факторами риска, раннее выявление заболеваний, снижение предотвратимой инвалидности и смертности позволит улучшить качество жизни населения и устойчивое развитие казахстанского общества.

4. Бағдарламаның мақсаты, міндеттері
Бағдарламаның мақсаты халықты сауықтыру және орташа өмір сүру ұзақтығын ұлғайту болып табылады.
Бағдарламаның негізгі міндеттері:
1. Салауатты өмір салтына, денсаулықты нығайтуға, халықтың денсаулық әлеуетін дамытуға және денсаулық сақтау мәдениетін қалыптастыруға жәрдемдесу.
2. Салауатты өмір салтын қалыптастырудың кешенді, үзіліссіз және орнықты жүйесін құру.
Бірінші кезеңде (2008 - 2010 жылдар) жекелеген әлеуметтік маңызы бар аурулар мен қауіп-қатерлер факторларының алдын алудың кешенді тәсілінің міндеттерін шешу мақсатында барлық секторларды белсенді тарту көзделеді. Халықтың жекелеген топтары мен қоғамдастық (балалар, жасөспірімдер, жастар негізгі әлеуметтік маңызы бар аурулардың қауіп-қатерлер факторлары бар адамдар) деңгейінде салауатты орта қалыптастыруға ерекше көңіл бөлінетін болады. Бастапқы медициналық-санитарлық көмек (бұдан әрі - БМСК) деңгейінде ауруларды емдеуден аурулардың алдын алуға және "салауаттылардың" денсаулығын нығайтуға басымдықтар орын ауыстырады.
Екінші кезеңде (2011 - 2013 жылдар) денсаулық қауіп-қатерлерінің негізгі факторларын жоюға бағытталған ықпалдастық, мультифакторлық тәсілге ерекше көңіл бөлінетін болады. Халық денсаулығын нығайтуда экономикалық ынталандыру тетіктері арқылы медицина қызметкерлерінің қызметін, әсіресе БМСК деңгейінде күшейту көзделеді. Ұлттық және жергілікті деңгейлерде денсаулықтың көрсеткіштеріне әсер ететін әлеуметтік мәселелерді шешу әлеуметтік экономиканың басқа секторларының аса белсенді қолдауын табады.
Үшінші кезеңде (2014 - 2016 жылдар) аурулардың бастапқы себептеріне шоғырланатын денсаулық әлеуетін дамыту саласында бүкіл қоғамның күш-жігерін ықпалдастыруға қол жеткізіледі. Денсаулықты қорғаудың ұлттық саясаты және денсаулық сақтау секторы қызметінің бағыты "салауаттылардың" денсаулығына, халықтың өзі белсенді қатысқан кезде жеке тұлға денсаулығының әлеуетін дамытуға бағдарланады.
5. Бағдарламаның негізгі бағыттары мен іске асыру тетіктері
Бағдарламаны іске асыру мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
1. Халықтың салауатты өмір сүру салты мен аурулардың алдын алудың мынадай дағдыларын қалыптастыру:
1) қауіп-қатердің мінез-құлықтық факторлары: темекі шегу, ішімдікке салыну, есірткі тұтыну, сапасыз және тиімсіз тамақтану, дене шынықтыру белсенділігінің төмендігі;
2) әлеуметтік елеулі аурулар мен жарақаттану;
3) ұрпақты болу денсаулығын сақтау.
2. Сектораралық өзара іс-қимылды күшейту және бүкіл қазақстандық қоғамдастықты салауатты өмір салтын қалыптастыруға тарту:
1) бастапқы медициналық-санитарлық көмек шеңберінде салауатты өмір салтын қалыптастыруды күшейту;

4. Цель, задачи Программы
Целью Программы является оздоровление населения и увеличение средней продолжительности жизни.
Основными задачи Программы являются:
1. Содействие здоровому образу жизни, укреплению здоровья, развитию потенциала здоровья населения и формированию культа здоровья.
2. Создание комплексной, непрерывной и устойчивой системы формирования здорового образа жизни.
На первом этапе (2008-2010 годы) предполагается активное вовлечение всех секторов с целью решения задач комплексного подхода к предупреждению отдельных социально значимых заболеваний и факторов риска. Особое внимание будет уделяться формированию здорового окружения на уровне отдельных групп населения и сообществ (дети, подростки, молодежь, лица с факторами риска основных социально значимых заболеваний). На уровне первичной медико-санитарной помощи (далее - ПМСП) произойдет смещение приоритетов от лечения больных к профилактике заболеваний и укреплению здоровья "здоровых".
На втором этапе (2011-2013 годы) основное внимание будет сосредоточено на интегрированном, мультифакторном подходе, направленном на устранение основных факторов риска здоровья. Предполагается усиление деятельности медицинских работников в укреплении здоровья населения, особенно на уровне ПМСП, через механизмы экономического стимулирования. Решение социальных вопросов, влияющих на показатели здоровья, на национальном и местном уровнях получит более активную поддержку других секторов экономики.
На третьем этапе (2014-2016 годы) будет достигнута интеграция усилий всего общества в области развития потенциала здоровья, концентрирующаяся на первопричинах заболеваний. Национальная политика охраны здоровья и направление деятельности сектора здравоохранения будут ориентированы на здоровье "здоровых", развитие потенциала здоровья индивида при активном участии самого населения.
5. Основные направления и механизм реализации Программы
Реализация программы будет осуществляться по следующим направлениям:
1. Формирование у населения навыков ведения здорового образа жизни и профилактика:
1) поведенческих факторов риска - табакокурения, чрезмерного потребления алкоголя, употребления наркотиков, некачественного и нерационального питания, низкой физической активности;
2) социально значимых заболеваний и травматизма;
3) охраны репродуктивного здоровья.
2. Усиление межсекторального взаимодействия и вовлечение всего казахстанского сообщества в формирование здорового образа жизни:
1) усиление формирования здорового образа жизни в рамках первичной медико-санитарной помощи;

2) салауатты өмір салтын қалыптастыруда білімнің рөлін күшейту;
3) салауатты өмір салтын насихаттауда БАҚ-тың рөлін арттыру;
4) салауатты өмір салты мен адамды қоршаған ортаның байланысын күшейту;
5) салауатты өмір салтын қалыптастыруға үкіметтік емес ұйымдар мен бизнес-қоғамдастықтың қатысуы;
6) салауатты өмір салтын қалыптастыру үшін құқықтық ортаны қамтамасыз ету;
7) салауатты өмір салтын қалыптастыруды ғылыми қамтамасыз ету;
8) салауатты өмір салтын қалыптастыру жүйесін ресурстық және институционалдық қамтамасыз етуді күшейту.
5.1. Халықтың салауатты өмір сүру салты мен аурудың алдын алу дағдыларын қалыптастыру
Ескерту. 5.1-кіші бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.30 № 2305 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
Салауатты өмір салтына, денсаулықты нығайтуға, халықтың денсаулық әлеуетін дамытуға және денсаулықты сақтауды қалыптастыруға жәрдемдесу халықтың салауатты өмір сүру салты мен аурулардың алдын алу дағдыларын қалыптастыру мынадай жолмен жүзеге асырылады:
1) қауіп-қатердің мінез-құлықтық факторлары: темекі шегу, ішімдікке салыну, есірткі тұтыну, сапасыз және тиімсіз тамақтану, дене тәрбиесі белсенділігінің төмендігі сияқты қауіп-қатердің мінез-құлықтық факторларының денсаулық үшін салдары туралы халыққа хабарлауды арттыру арқылы дәйектемелер әзірлеу және салауатты өмір сүру салты үшін жағдай жасау арқылы қалыптастыру.
Ақпараттық насихат, қауіп-қатердің мінез-құлықтық факторларының алдын алу жөніндегі ақпараттық-білім материалдарын әзірлеу және халықтың арасында тарату электрондық және баспа БАҚ арқылы жүзеге асырылады.
Халықтың әсіресе балалардың, жасөспірімдердің, жастардың арасында қауіп-қатердің мінез-құлықтық факторларының зияны мен салдарлары туралы ақпараттандыру мен алдын алу жұмысына БМСК медицина қызметкерлері мен педагогтар кеңінен тартылатын болады.
Орта және жоғары оқу орындары жүйесінде білім беретін кешендерді әзірлеу мен енгізу арқылы балалардың, жасөспірімдер мен жастардың арасында темекі шегу, маскүнемдік, есірткіні тұтынудың зияны мен салдарлары туралы ақпараттандыру деңгейі арттырылады.
Волонтерлер қозғалысының одан әрі даму мүмкіндігін алады.
Жергілікті деңгейде елдің жекелеген өңірлерінің қолда бар тәжірибесі негізінде мақсатты, кең ауқымды акциялар мен онкүндіктерді, қауіп-қатердің мінез-құлықтық факторларының алдын алуға бағытталған Дүниежүзілік күндерді әзірлеу мен енгізу арқылы қоғамды жұмылдыруға баса көңіл бөлінеді.
Темекі және алкоголь өнімдерін тұтынуға халықтың тікелей немесе жанама қатысына ықпал ететін ақпараттың әсерін барынша тиімді төмендету жолдары қарастырылатын болады.
Қоғамдағы салауатты өмір салтын ұстанудың әлеуметтік қолайлы беделін насихаттауға және құруға елдің көшбасшылары мен әйгілі адамдар (саясаткерлер, мәдени қайраткерлер, спортшылар) тартылатын болады.
"Ықпал етуші топтар" арқылы темекі шегуді төмендетуге ықпал ету: денсаулық сақтау, білім беру саласының және мемлекеттік қызметкерлерін көтермелеу жүйесін қалыптастыру және ынталандыру арқылы темекі шегуден бас тартқызу.
Азаматтардың таза ауаға, қауіпсіз қоршаған ортаға, темекі түтінінен және алкоголь өнімдерін тұтынудан еркін аумақтардың шекарасын кеңейтуге бағытталған шараларды әзірлеу арқылы ақпарат алуға, сондай-ақ темекінің, алкогольдің және есірткілердің адам денсаулығына жағымсыз әсері туралы толық және нақты ақпаратқа еркін қолжетімділігіне құқықтарын қамтамасыз ету жұмыстар жалғасатын болады.
Темекі шегуді, ішімдікке салынуды, есірткіні тұтынуды тастағысы келетін тәуелді адамдарға психологиялық көмек көрсету үшін дағдарыстық орталықтар жүйесін кеңейту, медициналық-психологиялық көмек жүйесін жетілдіру және сенім телефондарының жұмысы бойынша шаралар қабылданатын болады. Жастар денсаулық орталықтары желілерін құру және дамыту балаларға, жасөспірімдер мен жастарға жеке және әлеуметтік проблемаларды еңсеруде кешенді медициналық-психикалық әлеуметтік көмек беруге мүмкіндік береді.
Интерактивтік технологияларды және "теңге тең" қағидасын пайдалана отырып, оларға өмірлік жауапты мінез-құлық дағдыларын, сыртқы қысымға қарсы әрекет етуді үйрете отырып, балалардың, жасөспірімдер мен жастардың өз денсаулығына деген жауапкершілігін қалыптастыру жөніндегі жұмыс күшейтілетін болады.
Жергілікті деңгейде ұлттық ашытылған сүт сусындарын өндіру және оны сату жөніндегі шағын бизнесті дамытуды басымдықпен қолдау шаралары әзірленетін болады.
Халықаралық ұсынымдарды ескере отырып, тамақ өнімдерін сертификаттау мәселелеріне қатысты іс-шаралар өткізілетін болады.
Нормалардың сақталуын бақылай отырып, тамақ өнімдерін, оның ішінде емшектегі балалар мен нәрестелерге арнайы тағайындалған тамақ өнімдерін витаминдік-минералдық кешендермен байытуға баса назар аударылатын болады.
Ұнды темірмен ратификациялау және тұзды йодтау деңгейін 100%-ға жеткізуді қамтамасыз ету бойынша қажетті жәрдем көрсетілетін болады.
ДДҰ ұсынымдарына сәйкес тек емшек сүтімен кем дегенде алты айға дейін қоректендіру практикасын таратуға ықпал ету және дұрыс қосымша қоректендіруді енгізу технологиясын қатар жетілдіру жөніндегі шаралар жалғасады.
Сапалы тамақтану мәдениеті мәселесінде педагогтардың, медицина қызметкерлерінің хабардар болушылығы мен білімділігінің деңгейі арттырылады.
Тамақ өнімдерін өндіруде, қайта өңдеу және сақтауда гигиеналық норма мен қауіпсіздік ережесін бақылау және сақтау жолымен тамақтану сапасы жақсартылады.
Халықты қауіпсіз ауыз суымен қамтамасыз етуге көмек көрсету елдің бірқатар өңірінде бар белгілі ауру түрлерімен байланысты мәселелерді төмендетумен қатар, елдің экологиялық қауіпсіздігіне де өз үлесін қосады.
Халыққа арзан бағамен маусымға сәйкес жергілікті өндірістің тамақ өнімдерін, жемісі мен көкөнісін тасымалдау мүмкіндігін қалыптастыру үшін ұсыныстар әзірленетін болады.
Мектеп алдыңғы, бастауыш сынып оқушыларын одан кейін жоғары сынып оқушыларын ыстық тамақпен біртіндеп қамтуға бағытталған ұйымдастырушылық және түсіндіру іс-шаралары жалғасатын болады. Жергілікті өндірушілердің мектептерге сапалы тамақ жеткізіп отыру, мектеп асханаларын тамақ өнімдерімен қамтамасыз ету түрлерін жетілдіру жөніндегі шаралары жалғасатын болады.
Экономикалық шаралар арқылы тамақтың сапасын жақсарту, мектеп асханалары үшін салық ауыртпалығын жеңілдету жөніндегі ұсыныстар жетілдірілетін болады.
Балалар мен жастарды қолжетімді балалар, аула клубтарының, үйірмелердің, секциялардың дамушы желісіне тарту жөнінде насихат жүргізілетін болады.
Халықтың арасында дене тәрбиесі белсенділігінің арттыруына велосипед қозғалысының дамуы елеулі түрткі бола алады, бұл үшін қажетті жағдайлар туғызуға жәрдем көрсетілетін болады. Дәстүрлі спорттық іс-шараларды өткізу, халықтың барлық жігін тарта отырып, республика аумағында спорттың ұлттық түрлері мен ұлттық ойындарын дамыту, әлеуметтік жарнама арқылы қимыл белсенділігін ынталандыру дене тәрбиесі белсенділігін дамыту бойынша жағдай жасау барысында мақсатты іс-қимылдың объектісі болып табылады.
Жұмыс істейтін халықты сауықтыру және дене шынықтыру тәрбиесімен шұғылдану үшін жағдай жасау жөніндегі шаралары әзірленетін болады.

2) усиление роли образования в формировании здорового образа жизни;
3) повышение роли СМИ в пропаганде здорового образа жизни;
4) усиление связи здорового образа жизни и окружения человека;
5) участие неправительственных организаций и бизнес-сообщества в формировании здорового образа жизни;
6) обеспечение правовой среды для формирования здорового образа жизни;
7) научное сопровождение формирования здорового образа жизни;
8) усиление ресурсного и институционального обеспечения системы формирования здорового образа жизни.
5.1. Формирование у населения навыков ведения здорового образа
жизни и профилактика заболеваний
Сноска. Подраздел 5.1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.12.2009 № 2305 (порядок введения в действие см. п. 2).
Содействие здоровому образу жизни, укреплению здоровья, развитию потенциала здоровья населения и формированию культа здоровья будет осуществляться путем формирования у населения навыков ведения здорового образа жизни и профилактики:
1) поведенческих факторов риска: табакокурения, чрезмерного потребления алкоголя, употребления наркотиков, некачественного и нерационального питания, низкой физической активности через повышение информированности населения о последствиях для здоровья поведенческих факторов риска, выработку мотивации и содействие созданию условий для ведения здорового образа жизни.
Информационная пропаганда будет осуществляться посредством электронных и печатных СМИ, разработки и распространения среди населения информационно-образовательных материалов по профилактике поведенческих факторов риска.
В информирование населения о вреде и последствиях поведенческих факторов риска и профилактическую работу, особенно среди детей, подростков, молодежи, будут широко вовлечены медицинские работники ПМСП и педагоги.
Будет повышен уровень информированности детей, подростков, молодежи о вреде и последствиях, связанных с табакокурением, алкоголизмом, употреблением наркотиков посредством разработки и внедрения обучающих образовательных комплексов в системе среднего и высшего образования.
Получит дальнейшее развитие волонтерское движение.
Значительное внимание будет уделено мобилизации общества путем разработки и внедрения целенаправленных мероприятий на местном уровне на основе имеющегося опыта в отдельных регионах страны, широкомасштабных акций, декадников, Всемирных дней, направленных на профилактику поведенческих факторов риска.
Будут рассматриваться наиболее эффективные пути снижения влияния информации, прямо или косвенно способствующей приобщению населения к потреблению табачных и алкогольных изделий.
В проведение пропаганды и создания социально приемлемого имиджа ведения здорового образа жизни в обществе будут привлечены лидеры и знаменитые люди страны (политики, деятели культуры, спортсмены).
Содействие снижению табакокурения будет осуществляться через "группы влияния": работники системы здравоохранения, образования и государственные служащие, путем стимулирования и формирования системы поощрения отказа от курения.
Будет продолжена работа по обеспечению прав граждан на чистый воздух, безопасное окружение и получение информации путем разработки мер, направленных на расширение границ территорий, свободных от табачного дыма и потребления алкогольной продукции, а также на свободный доступ к полной и достоверной информации о неблагоприятном влиянии табака, алкоголя и наркотиков на здоровье человека.
Для оказания психологической помощи созависимым лицам, желающим бросить курить, злоупотреблять алкоголем, употреблять наркотики будут приняты меры по расширению сети кризисных центров, совершенствованию системы медико-психологической помощи и работы телефонных линий доверия.
Создание и развитие сети молодежных центров здоровья позволит предоставить комплексную медико-психосоциальную помощь детям, подросткам и молодежи в преодолении личных и социальных проблем.
Будет усилена работа по формированию ответственного отношения к своему здоровью, особенно у детей, подростков и молодежи, путем привития им жизненных навыков ответственного поведения, противодействия внешнему давлению с использованием интерактивных технологий и принципа "равный равному".
Будут разработаны меры приоритетной поддержки развития малого бизнеса по производству и реализации национальных кисломолочных напитков на местном уровне.
Будут проведены мероприятия, касающиеся вопросов сертификации пищевых продуктов с учетом международных рекомендаций.
Большое внимание будет уделено обогащению витаминно-минеральными комплексами продуктов питания, в том числе предназначенных специально для грудных детей и детей раннего возраста с контролем над соблюдением норм.
Будут проведены необходимые содействия по обеспечению доведения уровня фортификации муки железом и йодирования соли до 100 %.
Продолжатся мероприятия по содействию распространения практики исключительно грудного вскармливания в соответствие с рекомендациями ВОЗ, как минимум, до шести месяцев и параллельному совершенствованию технологий введения правильного прикорма.
Повысится уровень информированности и образованности педагогов, медицинских работников в вопросах культуры качественного питания.
Улучшится качество питания путем усиления контроля и соблюдения, совершенствования гигиенических норм и правил безопасности в производстве, переработки и хранения пищевых продуктов.
Содействие в обеспечении населения безопасной питьевой водой позволит снизить имеющиеся в ряде регионов страны проблемы, связанные как с определенными классами болезней, так и внесут свой вклад в экологическую безопасность страны.
Будут разработаны предложения по созданию возможностей продвижения продуктов питания, фруктов и овощей местного производства в соответствии с сезоном по доступным для населения ценам.
Будут продолжены организационные и разъяснительные мероприятия, направленные на постепенный охват учащихся предшкольных и начальных, затем старших классов горячим питанием. Будут предложены меры по повышению заинтересованности местных производителей по поставке качественных продуктов питания в школы, совершенствованию форм обеспечения продуктами питания школьных столовых.
Будут выработаны предложения по улучшению качества питания через экономические меры, послабление налогового бремени для школьных столовых.
Будет проведена пропаганда по привлечению детей и молодежи в развивающуюся сеть доступных детских, дворовых клубов, кружков, секций.
Значительный импульс росту физической активности среди населения придаст развитие велосипедного движения, для чего будут оказано содействие в создании необходимых условий. Проведение традиционных спортивных мероприятий, развитие национальных видов спорта и народных игр в масштабах республики с вовлечением всех слоев населения, стимулирование двигательной активности через социальную рекламу будут объектом целенаправленных действий при создании условий по развитию физической активности.
Будут разработаны меры по созданию условий для оздоровления и занятий физической культурой работающего населения;

2) әлеуметтік елеулі аурулар мен жарақаттануды жүрек-қан тамыры ауруларына, онкологиялық патологияға, респираторлық ауруларға, туберкулезге, ЖЖБЖ, АҚТҚ/ЖҚТБ-ға, басқа да жұқпалы ауруларға, жарақаттануға қатысты алдын алу қызметін арттыру, халықтың өз денсаулығына деген жауапкершілігін және салааралық өзара іс-қимылды күшейту арқылы қалыптастыру.
Әлеуметтік елеулі аурулар мен жарақаттану көрсеткіштерінің жоғары деңгейінің жоғарыда аталған себептерін жою мақсатында әлеуметтік елеулі аурулар мен жарақаттанудың алдын алу, олардың туындауының бастапқы белгілері мен салдары туралы халықтың хабардар болу деңгейін арттыруға бағытталған шаралар кешені өткізілетін болады.
Бүкіл қоғамның назарын осы проблемаға аудару үшін онкүндіктер мен акция өткізу; ақпараттық-білім материалдарын жетілдіру және үлестіру, әлеуметтік елеулі аурулар мен жарақаттанудың проблемаларын жариялау үшін БАҚ-ты кеңінен тарту, халықтың барлық деңгейін аурудың бастапқы белгілері мен салдарына, сондай-ақ өмір сүру қауіпсіздігі мен жарақат алған жағдайда өзіне-өзі және өзара көмек көрсету негіздері туралы ақпараттандыру және оқыту жалғасатын болады.
Халықтың осал тобын қауіпсіз мінез-құлық, ЖЖБЖ, АҚТҚ/ЖҚТБ алдын алу мәселелері бойынша өмір дағдыларына әдеттендіру мен оқытудың қазіргі заманғы технологияларын пайдалану (волонтерлер қозғалысы, "теңге тең" қағидасы бойынша оқыту, жастар интернет-ресурстары, жастарға арналған ақпараттық-білім орталықтары және т.б.) негізінде ақпараттандыру мен оқытуға бағытталған бағдарламаны әзірлеу мен енгізуге маңызды рөл беріліп отыр.
Халыққа ақпарат беруді арттыру, сондай-ақ жұқпалы аурулардың тән емес және өзіне тән алдын алуларын жүргізу туралы аспектілерді қамтитын болады.
Әлеуметтік елеулі ауруларды ерте диагностикалауды БМСК мамандары халықпен алдыңғы қатарлы технологияларды пайдалана отырып, жұмыс жүргізетін болады. Жоғары артериялық қысымға, қандағы холестерин мен қанттың деңгейіне скрининг (таңдамалы зерттеулер), сондай-ақ халықты белсенді тарту үшін оларды ақпараттық сүйемелдеу жүргізу арқылы өткізу жолымен ерте диагностикалауға тәсілдер жетілдірілетін болады.
Әлеуметтік елеулі аурулардан зардап шегетін сырқаттарды ерте анықтау, емдеу және оңалту жөніндегі жаңа қазіргі заманғы технологиялар, сондай-ақ жұқпалы аурулармен ауырған жағдайда байланыста болған адамдар үшін алдын алу шаралары дамитын болады.
БМСК жанынан қауіп-қатердің мінез-құлықтық факторлары бар және СЖА мен зардап шегетін пациенттерді оқыту бойынша мектеп және денсаулық клубтарының желісін құру және дамыту үшін БМСК мамандарына жәрдем көрсетілетін болады.
Жұқпалы аурудың таралу деңгейін төмендету үшін басқа секторларды, үкіметтік емес ұйымдарды белсенді тарта отырып, әртүрлі деңгейдегі медицина қызметкерлерінің туберкулезді, АҚТҚ/ЖҚТБ және ЖЖБЖ-ны жұқтыруға жол бермеу жөніндегі қызметіндегі алдын алу бағыттары күшейтілетін болады.
Халықтың осал топтарының алдын алу бағдарламаларына, сондай-ақ ЖЖБЖ тексеру мен емдеу жөніндегі медициналық-әлеуметтік қызметтерге, психологиялық қолдауға, АҚТҚ-ға тестілеуге, жеке қорғау құралдарына қол жеткізушілігін арттыру жөнінде жәрдем көрсетілетін болады.
Жұқпалы аурулардың алдын алу бойынша мақсатты іс-шаралар енгізіліп, мониторинг өткізілетін болады.
Денсаулық үшін жеке және қоғамдық гигиена ережелерін сақтамаудың, уақтылы вакцинациядан бас тартудың салдары туралы халықтың хабардар болуы арттырылатын болады.
Медицина қызметкерлері үшін халықтың әртүрлі топтарында жұқпалы ауруларының алдын алу, тамақтан улануды болдырмау жөніндегі бағдарламалар жетілдірілетін болады.
Жарақаттанудың алдын алу үшін, сондай-ақ жұмыс орындарында қауіпсіз еңбек жағдайын жасауға, өндірістің барынша қауіпсіз технологияларын және қозғалыс тәсілдерін пайдалануға, халық арасында жарақаттануға әкеліп соғатын тұрмыстық, өндірістік, жол-көлік факторларының әсерін қысқартуға бағытталған салааралық іс-қимылдар қабылданатын болады.

2) социально значимых заболеваний и травматизма через повышение профилактической деятельности в отношении сердечно-сосудистых заболеваний, онкологической патологии, хронических респираторных заболеваний, туберкулеза, ИППП, ВИЧ/СПИДа, других инфекционных заболеваний, травматизма, усиление ответственности к своему здоровью самого населения и межотраслевого взаимодействия.
В целях устранения вышеназванных причин высокого уровня показателей социально значимых заболеваний и травматизма будет проведен комплекс мер, направленных на повышение уровня информированности населения о профилактике социально значимых заболеваний и травматизма, их первых признаках возникновения и последствиях.
Для привлечения внимания всей общественности к данной проблеме будет продолжено проведение декадников и акций; разработка и распространение информационно-образовательных материалов, широкое вовлечение СМИ в освещение проблем социально значимых заболеваний и травматизма, информирование и обучение всех слоев населения первым признакам и последствиям заболеваний, а также основам безопасности жизни, само- и взаимопомощи при получении травм.
Большая роль будет отведена разработке и внедрению программ, направленных на информирование уязвимых групп населения по вопросам безопасного поведения, профилактики ИППП, ВИЧ/СПИД на основе привития жизненных навыков и использования современных технологий обучения (волонтерское движение, обучение по принципу "равный равному", молодежные интернет-ресурсы, информационно-образовательные молодежные центры и другие).
Повышение информированности населения будет также включать аспекты о необходимости проведения неспецифической и специфической профилактики инфекционных заболеваний.
Ранняя диагностика социально значимых заболеваний будет проводиться с использованием передовых технологий работы с населением специалистами ПМСП. Будут совершенствоваться подходы к ранней диагностике путем проведения скрининга (выборочных исследований) на повышенное артериальное давление, уровень холестерина и сахара в крови, а также их информационного сопровождения для активного вовлечения населения.
Получат развитие новые современные технологии по раннему выявлению, лечению и реабилитации больных, страдающих социально значимыми заболеваниями, а также профилактические меры для контактных лиц в случае инфекционных заболеваний.
Будет оказано содействие специалистам ПМСП в создании и развитии сети школ и клубов здоровья при ПМСП по обучению пациентов, имеющих поведенческие факторы риска и страдающих ХНЗ.
Для снижения уровня распространенности инфекционных болезней будет усилена профилактическая направленность в деятельности медицинских работников разного уровня по предотвращению заражения туберкулезом, ВИЧ/СПИД и ИППП с активным привлечением других секторов, неправительственных организаций.
Будет оказано содействие по повышению доступности уязвимых групп населения к профилактическим программам, а также к медико-социальным услугам по обследованию и лечению ИППП, психологической поддержке, тестированию на ВИЧ, к средствам индивидуальной защиты.
Будут внедряться и проводиться мониторинг целенаправленных мероприятий по профилактике инфекционных заболеваний.
Повысится информированность населения о последствиях для здоровья несоблюдения правил личной и общественной гигиены, отказа от своевременной вакцинации.
Будут усовершенствованы Программы для медицинских работников по профилактике инфекционных заболеваний среди различных групп населения, предотвращению пищевых отравлений.
Для профилактики травматизма будут также предприняты межотраслевые действия, направленные на создание безопасных условий труда на рабочих местах, использование более безопасных технологий производства и способов передвижения, сокращение воздействия бытовых, производственных, дорожно-транспортных факторов, влекущих травматизм среди населения;

3) ұрпақты болу денсаулығын сақтауды қалыптастыру БМСК деңгейде ана мен ұрпақ патологиясының антенаталдық және перинаталдық профилактикасын ықпалдастыру мен үйлестіруді нығайту, әйелдердің бұл топтарын халықаралық стандарттарға сәйкес диспансерлік бақылау арқылы ертерек қамту, БМСК мамандарын, мемлекеттік, халықаралық және үкіметтік емес құрылымдарды тарта отырып, кең ауқымды науқандар өткізу арқылы қалыптастыру.
Отбасын жоспарлау және салауатты өмір салтын қалыптастыру жөніндегі қызметті жетілдіру арқылы жасөспірім кезеңнен бастап, темекі шегудің, алкоголь мен есірткілерді тұтынудың алдын алуды, бұқаралық ақпарат құралдарын белсенді тарта отырып, дене шынықтыру белсенділігін арттыруды, "Бүгінгі таңда жасөспірімдердің ұрпақты болу денсаулығын сақтаймыз" деген ақпараттық науқанды өткізуді қамти отырып, қаламаған жүктіліктің алдын алуға жәрдем көрсетілетін болады.
Халықты балалардың тұқым қуалаушылық және туа пайда болған ауруларының алдын алу, ұрпақты болу денсаулығын сақтау бойынша хабардар ету арттырылып және халықтың әсіресе, жүкті әйелдер мен бала туу жасындағы әйелдердің ұрпақты болу денсаулығын сақтау бойынша қоғамды жұмылдыруға жәрдем көрсетілетін болады.
Әйелдер мен ерлердің ұрпақты болу денсаулығын сақтау мен нығайту мәселелері бойынша білім беру ұйымдарында оқыту білім беру кешендерін енгізу жөніндегі жұмыс жандандырылатын болады.
5.2. Сектораралық өзара іс-қимылды күшейту және барлық қазақстандық қоғамдастықты салауатты өмір салтын қалыптастыруға тарту
Ұйымдастырушылық, институционалдық инфрақұрылымның дамыған желісі мен СӨСҚ процесін басқару жүйесі болған кезде салауатты өмір салтын қалыптастырудың кешенді, үздіксіз және орнықты жүйесін құру мүмкін болады.
СӨСҚ-дың кешенді стратегиясын іске асыруды институционалдық қамтамасыз етуге барлық министрліктер мен ведомстволар, жергілікті атқарушы билік органдары, үкіметтік емес және қоғамдық ұйымдар, сондай-ақ халық тартылатын болады.
Сектораралық өзара іс-қимылды күшейту және СӨСҚ-ға бүкіл қазақстандық қоғамдастығын тартуға мыналар арқылы қол жеткізіледі:
1) бастапқы медициналық-санитарлық көмек шеңберінде салауатты өмір салтын қалыптастыруды күшейту. Алдын алу қызметінің стандарттарын енгізу, аурулардың скринингі бағдарламасы және оларды енгізу сапасының мониторингі арқылы алдын алу жұмыстарын күшейту, БМСК-нің медициналық қызметкерлеріне жәрдемдесу және ынталандыру жүзеге асырылады.
Денсаулық сақтаудың ішкі және сыртқы секторында салауатты өмір салтының әртүрлі аспектілерін ықпалдастыруда БМСК-ның рөлі күшейетін болады.
БМСК мамандары халықты сауықтыру жөніндегі іс-шараларды - кең ауқымды науқандарды, онкүндіктерді, айлықтарды, денсаулық фестивалдерін, спартакиадаларды, конкурстарды өткізуге белсенді тартылатын болады.
БМСК деңгейінде жастар денсаулық орталықтарын құру кешенді тәсіл мен ведомствоаралық өзара іс-қимыл негізінде алдын алу мен СӨСҚ-ға екпін түсіре отырып, кешенді медициналық-әлеуметтік қызметтерді енгізуге мүмкіндік береді.
БМСК-ның халықты салауатты өмір сүру салтына және денсаулықты нығайтуға тарту жөніндегі қызметін ынталандыру бойынша шаралар одан әрі дамитын болады. Халықтың алдын алуға араласуының басымдықтарын айқындауға, жоспарлауға, іске асыруға, мониторингіне және бағалауға белсенді қатысуы жергілікті қоғамдастық деңгейінде денсаулықты қалыптастыруға мүмкіндік береді.
Жарақат алған және уланған жағдайларда парамедиктер мен халықты дәрігерге дейінгі көмек көрсетуге үйрету жөніндегі іс-шаралар өткізілетін болады.

3) охраны репродуктивного здоровья через укрепление интеграции и координации антенатальной и перинатальной профилактики патологии матери и плода на уровне ПМСП, раннего охвата этой группы женщин диспансерным наблюдением в соответствии с международными стандартами, проведение широкомасштабных кампаний с вовлечением специалистов ПМСП, государственных, международных и неправительственных структур.
Будет оказано содействие профилактике нежелательной беременности путем совершенствования службы по планированию семьи и формированию здорового образа жизни, начиная с подросткового периода, включая профилактику табакокурения, употребления алкоголя и наркотиков, повышение физической активности с привлечением средств массовой информации, проведение информационной кампании "Сохраним репродуктивное здоровье подростков сегодня".
Будет повышена информированность населения по профилактике наследственных и врожденных заболеваний у детей, охране репродуктивного здоровья и оказано содействие в мобилизации общества по сохранению репродуктивного здоровья населения, особенно беременных и женщин фертильного возраста.
Будут активизированы работы по внедрению обучающих образовательных комплексов в организациях образования по вопросам сохранения и укрепления репродуктивного здоровья женщин и мужчин.
5.2. Усиление межсекторального взаимодействия и вовлечение
всего казахстанского сообщества в формирование
здорового образа жизни
Создание комплексной, непрерывной и устойчивой системы формирования здорового образа жизни возможно при наличии развитой сети организационной, институциональной инфраструктуры и системы управления процессом ФЗОЖ.
В институциональное обеспечение реализации комплексной стратегии ФЗОЖ будут вовлечены все министерства и ведомства, местные исполнительные органы власти, неправительственные и общественные организации, а также население.
Усиление межсекторального взаимодействия и вовлечение всего казахстанского сообщества в ФЗОЖ будет достигнуто через:
1) усиление формирования здорового образа жизни в рамках первичной медико-санитарной помощи. Содействие и стимулирование медицинских работников ПМСП усилению профилактической работы будет осуществлено через внедрение стандартов профилактической деятельности, программы скрининга заболеваний и мониторинга качества их внедрения.
Усилится роль ПМСП в интеграции различных аспектов формирования здорового образа жизни внутри и вне сектора здравоохранения.
Специалисты ПМСП будут активнее вовлекаться в проведение мероприятий по оздоровлению населения - широкомасштабных кампаний, декадников, месячников, фестивалей здоровья, спартакиад, конкурсов.
Создание молодежных центров здоровья на уровне ПМСП позволит внедрить комплексные медико-социальные услуги с акцентом на профилактику и ФЗОЖ на основе комплексного подхода и межведомственного взаимодействия.
Получат дальнейшее развитие меры по стимулированию деятельности ПМСП по вовлечению населения к ведению здорового образа жизни и укреплению здоровья. Активное участие населения в определении приоритетов, планировании, реализации, мониторинге и оценке профилактического вмешательства позволит сформировать культ здоровья на уровне местного сообщества.
Будут проводиться мероприятия по обучению парамедиков и населения оказанию доврачебной помощи в случаях получения травм и отравлений;

2) өскелең ұрпақтың салауатты өмір салтын қалыптастыруда білім беру рөлін күшейту.
Оқушылар мен мектеп қызметкерлерінің, оқушылардың өздерінің арасында, сондай-ақ мектептің, үй мен қоғамның арасында қолайлы ахуал орнатылатын болады.
Білім беру жүйесінде денсаулықты нығайтуға және аурудың алдын алуға медициналық-гигиеналық, әлеуметтік-психологиялық тәсілдерді дамыту мен жетілдіру, денсаулыққа қатысты дұрыс шешім қабылдау және қоршаған ортаны сақтау үшін қажетті дағдыларға үйрету оқушылардың өз денсаулығына деген жауапкершілік сезімін қалыптастырып, оқушылардың барынша көп физикалық, психикалық және әлеуметтік әлеуетін іске асыру үшін мүмкіндік тудырады.
Жұмыс және оқу кезінде үй-жайларды, ойын алаңдарын тиісінше жоспарлау, тиісті жабдықтармен жарақтандыру, тиісті қауіпсіздік шараларымен қамтамасыз ету және дұрыс тамақтануды ұйымдастыру туралы ұйымдастырушылық және түсіндіру іс-шараларын өткізу арқылы денсаулыққа қолайлы қоршаған орта құру, бұл СӨСҚ-ға және оқушылар мен мектеп қызметкерлері үшін СӨС сүруге арналған тұтасымен бірқатар практикалық мүмкіндіктер құруға ықпал етеді.
Физикалық ортаны сақтауға, оқушының және бүкіл қауымдастықтың денсаулығын нығайтуға, салауатты өмір салтына, мектеп медицинасының қызметін регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды әзірлеу және жетілдіру, оның қызметінің мониторингі жүйесін құру және бағалау жолымен валеологиялық сауаттылыққа уәждемені қалыптастыруға бағытталған мектеп медицинасы қызметінің тұтас жүйесін құру және дамыту шаралары қабылданатын болады.
"Валеология" мен "Денсаулық және өмірлік дағдылар" бағдарламалары біріктірілетін болады, темекі шегу, маскүнемдік, нашақорлық, ұрпақты болу денсаулығы, ЖЖБЖ, АҚТҚ/ЖҚТБ-ның алдын алу жөніндегі оқу-әдістемелік кешендері әзірленіп, таратылатын және енгізілетін болады.
Оқушылардың және жасөспірімдердің денсаулығын сақтау және нығайту мәселелері бойынша, сондай-ақ "Денсаулық сақтауды нығайтуға ықпал ететін мектептер", "Салауатты университеттер" деген ДДҰ жобаларының желісін дамыту бойынша орташа медицина қызметкерлері - дәрігерлердің, орта медицина қызметкерлерінің, мектеп медицинасы (мектеп медициналық және жасөспірімдерге арналған кабинеттердің) мамандарының біліктілігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жалғасатын болады.
3) медициналық бағдарламалардың мазмұнды бөлігін (проблеманың өзектілігін ескере отырып, медициналық бағдарламалардың тақырыптарын айқындау, медицина өкілдерімен бірлесіп, бағдарламалар мен мақалалар әзірлеу, сондай-ақ денсаулық сақтау, мәдениет, спорт, көрнекті білім қайраткерлерінің бағдарламаларына қатыстыру) күшейту үшін медицина қызметкерлерінің және журналистердің топтасуын күшейту, медициналық теле- және радио бағдарламаларын шығаруға мемлекеттік тапсырысты ұлғайту арқылы салауатты өмір салтын насихаттауда БАҚ-тың рөлін арттыру. Медициналық бағдарламаларды барынша қолайлы уақытта (жұмыс күндері кешкі уақытта, сенбі және жексенбі күндері таңертеңгі уақытта) көрсету жүзеге асырылатын болады.
БАҚ-пен істелетін жұмыстың сапасын күшейту мен арттыру үшін БАҚ-та салауатты өмір салтының түрлі аспектілерін жариялау сапасын арттыру жөніндегі іс-шаралар жалғасатын болады;

2) усиление роли образования в формировании здорового образа жизни подрастающего поколения.
Будет установлена благоприятная атмосфера между учащимися и школьным персоналом, между самими учащимися, а также между школой, домом и обществом.
Развитие и совершенствование медико-гигиенических, социально-психологических подходов к укреплению здоровья и профилактике заболеваний в системе образования, обучение навыкам, необходимым для принятия правильных решений относительно здоровья и сохранения окружающей среды создадут возможность для реализации максимального физического, психического и социального потенциала учащихся и формирования чувства ответственности учащихся за свое здоровье.
Создание благоприятной для здоровья окружающей среды во время работы и обучения, путем проведения организационных и разъяснительных мероприятий о надлежащей планировке помещений, игровых площадок, оснащении соответствующим оборудованием, обеспечении соответствующими мерами безопасности и организации правильного питания, что будет содействовать ФЗОЖ и созданию для учеников и школьного персонала целого ряда практических возможностей для ведения ЗОЖ.
Будут приняты меры по созданию и развитию целостной системы - службы школьной медицины, направленной на сохранение физической среды, укрепление здоровья ученика и всего учебного сообщества, на формирование мотивации к здоровому образу жизни, валеологической грамотности путем разработки и совершенствования нормативной правовой базы, регламентирующих деятельность школьной медицины, создания системы мониторинга и оценки ее деятельности.
Будут интегрированы программы "Валеология" и "Здоровье и жизненные навыки", разработаны, распространены и внедрены обучающие образовательные комплексы по профилактике табакокурения, алкоголизма, наркомании, репродуктивного здоровья, ИППП, ВИЧ/СПИД.
Будут продолжены мероприятия по повышению квалификации медицинского персонала - врачей, средних медицинских работников, специалистов школьной медицины (школьных медицинских и подростковых кабинетов) по вопросам охраны и укрепления здоровья школьников и подростков, а также по развитию сети проектов ВОЗ "Школы, способствующие укреплению здоровья", "Здоровые университеты";
3) повышение роли СМИ в пропаганде здорового образа жизни путем консолидации усилий медицинских работников и журналистов для усиления содержательной части медицинских программ (определение тематик медицинских программ с учетом актуальности проблем, разработка программ и статей совместно с представителями медицины, а также участие в программах видных деятелей здравоохранения, культуры, спорта, образования), увеличения государственного заказа на выпуск медицинских теле- и радио программ. Трансляция медицинских программ будет осуществляться в наиболее удобное для просмотра время (вечерние часы - в рабочие дни, утреннее время - в субботние и воскресные дни).
Для усиления и повышения качества работы со СМИ будут продолжены мероприятия по повышению качества освещения различных аспектов здорового образа жизни в СМИ;

4) салауатты өмір салты мен адамды қоршаған ортаның байланысын күшейту экологиялық стандарттарды және нормативтерді, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнаманы сақтау үшін бар мүмкіндіктерді пайдалану арқылы қалыптастыру.
Жұмыс орындарында түсіндіру жұмыстары арқылы халық денсаулығына әсер ететін экологиялық қатерлердің алдын алу және оларды азайту бойынша іс-шараларды өткізу әркімнің экологиялық қауіпсіздікке жауаптылығын арттыруға мүмкіндік береді.
Экологиялық туризмді дамыту, оның дамуына инвестициялар бөлетін кәсіпорындарды ынталандыру тетіктерін әзірлеу жөніндегі ұсыныстар әзірленетін болады.
Нәтижелілік индикаторының мониторингі бар "Салауатты қалалар", "Салауатты жұмыс орындары", "Салауатты ауылдар", "Денсаулықты нығайтуға ықпал ететін ауруханалар" деген ДДҰ жобаларын дамыту бойынша іс-шаралар жалғасатын болады.
5) Мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты ұсына отырып, салауатты өмір салтын қалыптастыруда қоғамдық қозғалыстар мен мемлекеттік емес ұйымдардың дамуына белсенді тарту мен ынталандыру және корпоративтік әлеуметтік жауаптылығын арттыру үшін бизнес-қауымдастықтардың қаражатын тарту арқылы салауатты өмір салтын қалыптастыруға үкіметтік емес ұйымдар мен бизнес-қауымдастықтардың қатысуы.
Жұмыс берушілердің СӨСҚ көмек көрсету жағдайларын жасау және салауатты өмір салтын ұстанатын қызметкерлерді ынталандыру жөніндегі шаралар әзірленетін және енгізілетін болады.
6) халықтың денсаулығын сақтауға және нығайтуға, оларға сараптама жүргізуге бағытталған нормативтік құқықтық актілер мен ұсыныстарды әзірлеу арқылы салауатты өмір салтын қалыптастыру үшін құқықтық ортаны қамтамасыз ету.
Салауатты өмір салтын қалыптастыру жөніндегі қазіргі заманғы саясат тұрғысынан қолданыстағы заңнаманың мониторингі жүзеге асырылып әрі өмір салтымен және адам құқықтарымен байланысты халықтың денсаулығын сақтау саласындағы қолданыстағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөніндегі, сондай-ақ волонтерлік қозғалысы мәселесі бойынша ұсыныстар әзірленетін болады;
7) Қазақстан Республикасында салауатты өмір салтын қалыптастыру жүйесін дамытудың теориялық негіздері мен ұйымдастыру қағидаттарын әзірлеу арқылы салауатты өмір салтын қалыптастыруды ғылыми сүйемелдеу.
Ғылыми-техникалық бағдарламаларды өткізу халық денсаулығының детерминантын зерттеуге және қазіргі жағдайда аурулардың пайда болу мен дамуының қауіп-қатер факторларына бағалау жүргізуге, жеке және популяциялық деңгейлерде салауатты өмір салтын қалыптастырудың инновациялық технологияларын әзірлеу және енгізуге, сондай-ақ салауатты өмір салты мамандарының еңбегін нормалауды ғылыми негіздеуге, БМСК ұйымдарын ресурстық және материалдық қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
СӨСҚ процестерінің мониторингі, БМСК, білім және басқа секторлар жүйесіндегі алдын алу бағдарламалары мен алдын алу араласуларының тиімділігін бағалау жалғасуда.

4) усиление связи здорового образа жизни и окружения человека , путем использования имеющихся возможностей для соблюдения экологических стандартов и нормативов, соблюдения законодательства по защите окружающей среды.
Проведение мероприятий по предупреждению и уменьшению экологических угроз здоровью населения путем разъяснительных работ на рабочих местах позволит повысить ответственность каждого за экологическую безопасность.
Будут разработаны предложения по развитию экологического туризма, механизмам стимулирования предприятий, направляющих инвестиции на его развитие.
Продолжатся мероприятия по развитию сети проектов ВОЗ "Здоровые города", "Здоровые рабочие места", "Здоровые аулы", "Больницы, способствующие укреплению здоровья" с мониторингом индикаторов результативности;
5) участие неправительственных организаций и бизнес-сообщества в формировании здорового образа жизни путем активного вовлечения и стимулирование развития общественных движений и неправительственных организаций в формировании здорового образа жизни с предоставлением государственного социального заказа и привлечения средств бизнес-сообщества для повышения их корпоративной социальной ответственности.
Будут разработаны и внедрены меры по стимулированию работодателей за создание условий содействия ФЗОЖ и стимулированию работников, ведущих здоровый образ жизни;
6) обеспечение правовой среды для формирования здорового образа жизни путем разработки нормативных правовых актов и предложений, направленных на охрану и укрепление здоровья населения, и проведения их экспертизы.
Будет осуществлен мониторинг действующего законодательства с точки зрения современной политики по формированию здорового образа жизни и выработаны предложения по внесению изменений и дополнений в действующие нормативные правовые акты Республики Казахстан в области охраны здоровья населения, связанные с образом жизни и индивидуальными человеческими правами, а также по вопросам волонтерского движения;
7) научное сопровождение формирования здорового образа жизни путем разработки теоретических основ и организационных принципов развития системы формирования здорового образа жизни в Республике Казахстан.
Проведение научно-технических программ позволит изучить детерминанты здоровья населения и провести оценку факторов риска возникновения и развития заболеваний в современных условиях, разработать и внедрить инновационные технологии формирования здорового образа жизни на индивидуальном и популяционном уровнях, а также научно обосновать нормирование труда специалистов здорового образа жизни, ресурсного и материального обеспечения организаций ПМСП.
Продолжится мониторинг процессов ФЗОЖ, оценка эффективности профилактических программ и профилактических вмешательств в системе ПМСП, образовании и других секторах;

8) салауатты өмір салтын қалыптастыру жүйесін ресурстық және институционалдық қамтамасыз етуді күшейту.
Ішімдікке, темекі шегуге қарсы заңнамаларды сақтау, жүргізілген тексерулердің нәтижелері бойынша мектептегі тамақтануды мәселелері облыстардың, Астана және Алматы қалалары әкімдерінің жанындағы Азаматтардың денсаулығын сақтау жөніндегі үйлестіру кеңестерінде талқыланатын болады.
СӨСҚ саласында қызметін жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының ұйымдастырушылық-құқықтық түрлері шаруашылықты жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындар түрінде өзгеретін болады, бұл басқарушылық шешімдерін қабылдауда дербестігін күшейтуге, бәсекелік ортаны дамытуға ықпал етуге және тұтастай барынша сапалы, жетілдірілген және талап етілетін қызметтерді ұсынуды ынталандыруға мүмкіндік береді.
Аудандық СӨСҚ орталықтарын кезең-кезеңмен құру СӨСҚ бойынша іс-шараларды кеңейтуге және аудандық (ауылдық) деңгейдегі халықты онымен тиімді қамтуға мүмкіндік береді.
СӨСҚ саласында қызметін жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының материалдық-техникалық базасын нығайту, осы ұйымдарды жабдықтаудың бекітілген ең аз нормативтеріне сәйкес СӨСҚ орталықтарын жабдықтауға мүмкіндік береді.
Өңірлерде әртүрлі нысаналы топтардың арасында СӨСҚ бойынша өткізілетін іс-шаралардың тиімділігінің мониторингі және оны бағалау үшін әлеуметтік зерттеулер жүргізілетін болады, бұл кейіннен СӨСҚ қызметінің жұмысы мен өткізілетін іс-шараларды жетілдіру үшін басқарушылық шешімдерін қабылдауға мүмкіндік береді.
6. Қажетті ресурстар мен қаржыландыру көздері
Бағдарламаны іске асыруға 2008 - 2010 жылдарда республикалық және жергілікті бюджеттерден қаражаттар, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Заңнамасымен тыйым салынбаған басқа да қаражат жіберілетін болады.
2008 - 2010 жылдарға арналған Бағдарламаны іске асыруға мемлекеттік бюджеттен бөлінетін шығындар 4628852,1 мың теңгені, оның ішінде республикалық бюджеттен 2438130,1 мың теңгені, жергілікті бюджеттен 190722,0 мың теңгені құрайды.
Бағдарламаны қаржыландыру көлемі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тиісті қаржылық жылдарға арналған жергілікті және республикалық бюджеттерді бекіту кезінде нақтыланады.
Ескерту. 6-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.02.18. N 186 Қаулысымен.
7. Күтілетін нәтижелер
Бағдарламаны іске асыру барысында кезең-кезеңмен мынадай нәтижелерге қол жеткізіледі:
2010 жылы:
1) өмір сүру ұзақтығының орташа деңгейінің 68,1 жасқа дейін артуы;
2) халық арасындағы темекі шегудің таралуын 19,3%-ға дейін қысқарту;
3) алкогольді қауіпті мөлшерлерде қолданудың таралуын 14,6%-ға дейін қысқарту;

8) усиление ресурсного и институционального обеспечения системы формирования здорового образа жизни.
Вопросы по соблюдению антиалкогольного, антитабачного законодательств, школьного питания по результатам проведенных рейдов будут обсуждаться на Координационных советах по охране здоровья граждан при Акимах областей, городов Астаны и Алматы.
Будет изменена организационно-правовая форма организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в области ФЗОЖ, в виде государственных предприятий на праве хозяйственного ведения, что позволит усилить их самостоятельность в принятии управленческих решений, способствовать развитию конкурентной среды и в целом стимулировать предоставление более качественных, усовершенствованных и востребованных услуг.
Поэтапное создание районных центров ФЗОЖ позволит расширить мероприятия по ФЗОЖ и эффективно охватить ими население на районном (сельском) уровне.
Укрепление материально-технической базы организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в области ФЗОЖ, позволит привести оснащение центров ФЗОЖ в соответствие с утвержденными минимальными нормативами оснащения данных организаций.
Будут проведены социологические исследования в регионах для мониторинга и оценки эффективности проводимых мероприятий по ФЗОЖ среди различных целевых групп, что позволит в последующем принять управленческие решения для совершенствования деятельности службы ФЗОЖ и проводимых мероприятий.
6. Необходимые ресурсы и источники финансирования
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.02.2009 № 186 .
На реализацию Программы в 2008-2010 годы будут направлены средства республиканского и местного бюджетов, а также другие средства, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
Общие затраты из государственного бюджета на реализацию Программы на 2008-2010 годы составят 4628852,1 тыс. тенге, в том числе из республиканского бюджета 2438130,1 тыс. тенге, из средств местных бюджетов 2 190722,0 тыс. тенге.
Объем финансирования Программы будет уточняться при утверждении республиканского и местных бюджетов на соответствующие финансовые годы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Ожидаемые результаты
В ходе реализации Программы поэтапно будут достигнуты следующие результаты:
к 2010 году:
1) повышение уровня средней продолжительности жизни до 68,1 лет;
2) сокращение распространенности курения среди населения до 19,3 %;
3) сокращение распространенности употребления алкоголя в опасных дозах до 14,6 %;

4) көкөністер мен жемістерді қолданудың таралуын 14,8%-ға дейін өсіру;
5) дене шынықтырумен айналысуды 16,1%-ға дейін өсіру;
6) дененің артық салмағының таралуын 34,4%-ға дейін төмендету;
7) айға дейінгі балаларды тек емшекпен емізумен қамтуды 68%-ға дейін арттыру;
8) бала туу жасындағы әйелдер арасында 1000 бала туу жасындағы әйелге 28,1 аборттар санын төмендету дейін;
9) негізгі әлеуметтік маңызды аурулардан болатын өлім деңгейін төмендету, 100 мың халық санына оның ішінде:
жүрек-қан тамырлары аурулары - 481,9 жағдайға дейін;
жарақаттану - 140,5 дейін;
онкологиялық дерттер - 119,5 дейін;
10) туберкулез ауруының төмендеуі 100 мың халық санына - 117,1 дейін.
2013 жылы:
1) өмір сүру ұзақтығының орташа деңгейінің 69,7 жасқа дейін артуы;
2) халық арасындағы темекі шегудің таралуын 17,8%-ға дейін қысқарту;
3) алкогольді қауіпті мөлшерлерде қолданудың таралуын 13,4%-ға дейін қысқарту;
4) көкөністер мен жемістерді қолданудың таралуын 18,5%-ға дейін өсіру;
5) дене шынықтырумен айналысуды 20,2%-ға дейін өсіру;
6) дененің артық салмағының таралуын 32,3%-ға дейін төмендету;
7) айға дейінгі балаларды тек емшекпен емізумен қамтуды 70,4%-ға дейін арттыру;
8) аборттар санын төмендету: бала туу жасындағы әйелдер арасында 1000 бала туу жасындағы әйелге 24,0 дейін;
9) негізгі әлеуметтік маңызды аурулардан болатын өлім деңгейін төмендету, 100 мың халық санына шаққанда, оның ішінде:
жүрек-қан тамырлары аурулары - 100 мың халық санына шаққанда 455,2 жағдайға дейін;
жарақаттану - 133,5 дейін; онкологиялық дерттер - 115,9 дейін;
10) туберкулез ауруының төмендеуі 100 мың халық санына шаққанда 108,7 дейін.
2016 жылға:
1) өмір сүру ұзақтығының орташа деңгейінің 71,3 жасқа дейін артуы;
2) халық арасындағы темекі шегудің таралуын 16,8 %-ға дейін қысқарту;
3) алкогольді қауіпті мөлшерлерде қолданудың таралуын 12,5%-ға дейін қысқарту;
4) көкөністер мен жемістерді қолданудың таралуын 24,6 %-ға дейін өсіру;
5) дене шынықтырумен айналысуды 26,6 %-ға дейін өсіру;
6) дененің артық салмағының таралуын 29,3 %-ға дейін төмендету;
7) айға дейінгі балаларды тек емшекпен емізумен қамтуды 73%-ға дейін арттыру;
8) аборттар санын төмендету: бала туу жасындағы әйелдер арасында 1000 бала туу жасындағы әйелге 20,7 дейін;
9) негізгі әлеуметтік маңызды аурулардан болатын өлім деңгейін төмендету, (100 мың халық санына) шаққанда, оның ішінде:
жүрек-қан тамырлары аурулары - 428,4 жағдайға дейін;
жарақаттану - 125,7 дейін;
онкологиялық дерттер - 110,3 дейін;
10) туберкулез ауруының төмендеуі 100 мың халық санына 97,6 дейін.

4) увеличение распространенности употребления овощей и фруктов до 14,8 %;
5) увеличение распространенности физической активности до 16,1 %;
6) снижение распространенности избыточной массы тела до 34,4 %;
7) увеличение до 68 % охвата исключительно грудным вскармливанием детей до 6 месяцев;
8) снижение количества абортов среди женщин фертильного возраста до 28,1 на 1000 женщин фертильного возраста;
9) снижение уровня предотвратимой смертности от основных социально значимых болезней (на 100 тыс. населения), в том числе:
сердечно-сосудистые заболевания - до 481,9 случаев;
травматизм - до 140,5;
онкологические заболевания - до 119,5;
10) снижение заболеваемости туберкулезом до 117,1 случаев на 100 тыс. населения;
к 2013 году:
1) повышение уровня средней продолжительности жизни до 69,7 лет;
2) сокращение распространенности курения среди населения до 17,8 %;
3) сокращение распространенности употребления алкоголя в опасных дозах до 13,4 %;
4) увеличение распространенности употребления овощей и фруктов до 18,5 %;
5) увеличение распространенности физической активности до 20,2 %;
6) снижение распространенности избыточной массы тела до 32,3 %;
7) увеличение до 70,4 % охвата исключительно грудным вскармливанием детей до 6 месяцев;
8) снижение количества абортов среди женщин фертильного возраста до 24,0 на 1000 женщин фертильного возраста;
9) снижение уровня предотвратимой смертности от основных социально значимых болезней (на 100 тыс. населения), в том числе:
сердечно-сосудистые заболевания - до 455,2 случаев;
травматизм - до 133,5;
онкологические заболевания - до 115,9;
10) снижение заболеваемости туберкулезом до 108,7 случаев на 100 тыс. населения;
к 2016 году:
1) повышение уровня средней продолжительности жизни до 71,3 лет;
2) сокращение распространенности курения среди населения до 16,8 %;
3) сокращение распространенности употребления алкоголя в опасных дозах до 12,5 %;
4) увеличение распространенности употребления овощей и фруктов до 24,6 %;
5) увеличение распространенности физической активности до 26,6 %;
6) снижение распространенности избыточной массы тела до 29,3 %;
7) увеличение до 73 % охвата исключительно грудным вскармливанием детей до 6 месяцев;
8) снижение количества абортов среди женщин фертильного возраста до 20,7 на 1000 женщин фертильного возраста;
9) снижение уровня предотвратимой смертности от основных социально значимых болезней (на 100 тыс. населения), в том числе:
сердечно-сосудистые заболевания - до 428,4 случаев;
травматизм - до 125,7;
онкологические заболевания - до 110,3;
10) снижение заболеваемости туберкулезом до 97,6 случаев на 100 тыс. населения.

8. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі 2008-2010 жылдарға
арналған іс-шаралар жоспары
Ескерту. 8-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.02.18. N 186 Қаулысымен.
N Іс-шаралар Аяқта-
лу ны-
саны
Жауапты орындаушы-
лар
Орындау мерзімі Болжанатын шығындар
(мың теңге)
Қаржы-
ландыру мерзімі
1 2 3 4 5 6 7
1. Тұрғындарға салауатты өмір салтын жүргізу дағдыларын қалыптастыру және аурулардың алдын алу
Темекі шегушіліктің алдын алу және оны шектеу
1.
Темекіге қарсы заң-
наманы іске
асыру жөні-
ндегі сек-
тораралық
іс-қимылда-
рды ұлттық
және жергі-
лікті дең-
гейлерде күшейту бойынша қо-
ғамдық тың-
даулар өт-
кізу
Қазақс-
тан Ре-
спубли-
касының
Үкіме-
тіне ақпарат беру
ДСМ, БҒМ, МАМ, ІІМ, облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 -
2010
жылдар
25 шілде
2008 ж.- 300,0
2009 ж.-
480,0
2010 ж.-
300,0
2008 ж.-
5335,4
2009 ж.- 5471,6
2010 ж.-
5742,6
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті бюд-
жет
2.
Денсаулық
сақтау, бі-
лім беру
қызметкер-
лері мен
мемлекеттік
қызметшіле-
рдің арасы-
ндағы "ық-
пал ету то-
птарында"
темекі ше-
гуден бас
тартуды ын-
таландыру жөнінде ша-
ралар қа-
былдау
Жергі-
лікті
атқару-
шы ор-
гандар-
дың бұйрық-
тары,
шешім-
дері
Орталық ат-
қарушы ор-
гандар, об-
лыстардың,
Астана және
Алматы қала-
ларының әкімдері
2008
жылғы
2-тоқсан
Талап
етілмейді
3.
Темекі ше-
гушіліктің
алдын алу
бойынша оқыту инте-
рактивтік
компьютер-
лік бағдар-
ламаларды
әзірлеу және енгізу
Компью-
терлік
бағдар-
лама
ДСМ, БҒМ,
облыстардың,
Астана және
Алматы қала-
ларының
әкімдері
2008 - 2010
жылдар
3-тоқсан
2009 ж. - 500,0
2010 ж. - 500,0
2008 ж. - 382,0
2009 ж. - 2126,0
2010 ж. - 2348,3
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
4.
Өңірлердің
ірі қалала-
рында "Ал-
матыны те-
мекі түті-
нінен арыл-
ту" бағдар-
ламасының
тәжірибесі
бойынша те-
мекі шегу-
ден бас та-
ртуға көмек
көрсететін
телефондық
көмек қыз-
меті бар темекіге қарсы орта-
лықтардың
желісін ке-
ңейту
Жергі-
лікті
атқару-
шы ор-
гандар-
дың
шешімі
ДСМ,
облыстардың,
Астана және
Алматы қала-
ларының
әкімдері ҮЕҰ
2008 - 2010
жылдар
1-4 - тоқсан
2008 ж. - 100,0
2010 ж. - 120,0
2008 ж. - 6304,5
2009 ж. - 7157,3
2010 ж. - 7099,4
2010 ж. -
8800,0
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
Респуб-
ликалық
бюджеттен
бөлінетін
ағымдағы
нысаналы
транс-
ферттер
5.
Темекіге
қарсы орта-
лықтардың
мамандары
үшін көш-
пелі өңір-
лік семи-
нарлар өт-
кізу
Бұйрық
ДСМ,
облыстардың,
Астана және
Алматы қала-
ларының
әкімдері ҮЕҰ
2008 - 2010
жылдар
4-тоқсан
2008 ж.- 400,0
2010 ж. - 420,0
2008 ж. -
5972,3
2009 ж. -
5394,5
2010 ж. - 6478,5
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
6.
Темекі тү-
тінінен азат ауру-
ханалар желісін кеңейту
Бұйрық
ДСМ,
облыстардың,
Астана және
Алматы қала-
ларының
әкімдері
2008 - 2010
жылдар
3-тоқсан
2008 ж. - 150,0
2009 ж. - 160,0
2010 ж. - 172,0
2008 ж. - 4066,1
2009 ж. - 4951,8
2010 ж. - 5377,1
2009 ж. - 54021,2,
2010 ж. -
52813,0
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
Респуб-
ликалық
бюджеттен
бөлінетін
ағымдағы
нысаналы
транс-
ферттер
7.
Шегушілік-
тің алдын
алу жөнінде
кең ауқымды
акциялар
өткізу
("Темекіні
таста да -
ұтып ал"
халықаралық
және ұлттық
конкурстар,
Дүниежүзі-
лік темекі-
ге шегуге
қарсы күрес
күн, Халы-
қаралық те-
мекіден бас
тарту күні)
Бұйрық
ДСМ, МАМ, БҒМ,
облыстардың,
Астана және
Алматы қала-
ларының
әкімдері
ҮЕҰ
2008 - 2010
жылдар
2-тоқсан
2008 ж. -

8. План мероприятий на 2008-2010 годы по реализации
программы (I этап)
Сноска. Раздел 8 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 18.02.2009 № 186 .
N
Мероприятия
Форма
завершения
Ответ-
ственные
испол-
нители
Срок
испол-
нения
Предпо-
лагаемые
расходы,
(тыс.
тенге)
Источ-
ники
финанси-
рования
1
2
3
4
5
6
7
1. Формирование у населения навыков ведения здорового
образа жизни и профилактика заболеваний
Профилактика и ограничение табакокурения
1
Провести общес-
твенные слуша-
ния по усилению
межсекторальных
действий на
национальном и
местном уровнях
по реализации
антитабачного
законодатель-
ства
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МЗ, МОН,
МКИ,
МВД,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
25
июля
2009-
2010
гг.
2008 г. -
300,0
2009 г. -
480,0
2010 г. -
300,0
2008 г. -
5335,4
2009 г. -
5471,6
2010 г. -
5742,6
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
2
Принять меры по
стимулированию
отказа от куре-
ния в«группах
влияния»среди
работников
здравоохране-
ния, образова-
ния и государ-
ственных
служащих
Приказы,
решения
местных ис-
полнительных
органов
Цент-
ральные
исполни-
тельные
органы,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
2
квартал
2008
года
Не тре-
буется
3
Разработать и
внедрить обу-
чающие интерак-
тивные компью-
терные програм-
мы по профилак-
тике табакоку-
рения
Компьютерная
программа
МЗ, МОН,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
3
квартал
2008-
2010
гг.
2009 г. -
500,0
2010 г. -
500,0
2008 г. -
382,0
2009 г. -
2126,0
2010 г. -
2348,3
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
4
Развить сеть
антитабачных
центров с теле-
фонной службой
помощи в отказе
от курения в
крупных городах
регионов по
опыту программы
"Алматы - город
свободный от
табачного дыма"
Решение
местных ис-
полнительных
органов
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы,
НПО
1-4
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
100,0
2010 г. -
120,0
2008 г. -
6304,5
2009 г. -
7157,3
2010 г. -
7099,4
2010 г. -
8800,0
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
Целевые
текущие
транс-
ферты
из
респуб-
ликан-
ского
бюджета
5
Провести выезд-
ные региональ-
ные семинары
для специалис-
тов антитабач-
ных центров
Приказ
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы,
НПО
4
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
400,0
2010 г. -
420,0
2008 г. -
5972,3
2009 г. -
5394,5
2010 г. -
6478,5
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
6
Развить сеть
больниц,
свободных от
табачного дыма
Приказ
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
3
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
150,0
2009 г. -
160,0
2010 г. -
172,0
2008 г. -
4066,1
2009 г. -
4951,8
2010 г. -
5377,1
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
7
Провести широ-
комасштабные
акции по профи-
лактике курения
(международный
и национальный
конкурсы
"Брось курить и
выиграй",
Всемирный День
борьбы с куре-
нием, Междуна-
родный День
отказа от
курения)
Приказ
МЗ, МКИ,
МОН,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы,
НПО
2
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -

700,0
2009 ж. -
800,0
2010 ж. - 800,0
2008 ж. - 12321,2
2009 ж. - 13611,0
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
8.
Қоғамдық орындарда темекі ше-
гуге тиым
салуды іске
асыруды ба-
қылау жөні-
ндегі тұра-
қты рейдтер
өткізу
Облыс-
тардың,
Астана
және
Алматы
қалала-
ры әкі-
мдері-
нің ше-
шімдері
Облыстардың,
Астана және
Алматы қала-
ларының
әкімдері, ІІМ, ДСМ, ҮЕҰ
2008 - 2010
жылдар
тоқсан сайын
2008 ж. -
6189,0
2009 ж. -
7639,2
2010 ж. - 8424,8
Жергілі-
кті
бюджет
9.
Темекі ше-
гушіліктің
алдын алу
бойынша
ақпараттық-
оқыту мате-
риалдарын
(плакаттар,
буклеттер,
парақшалар,
әдістемелік
ұсынымдар,
оқу құрал-
дары) шы-
ғару
АОМ басып шығару, көбейту
ДСМ,
облыстардың,
Астана және
Алматы қала-
ларының
әкімдері
2008 - 2010
жылдар
1-тоқсан
2008 ж. - 400,0
2009 ж. - 500,0
2010 ж. - 540,0
2008 ж. -
8816,6
2009 ж. - 9372,9
2010 ж. - 9896,0
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
Алкогольді шамадан тыс тұтынудың алдын алу
10.
Жергілікті деңгейде қышқыл-сүт ұлттық су-
сындар өн-
діру мен
сатуды ын-
таландыру
Жергі-
лікті
атқару-
шы ор-
гандар-
дың қаулы-
лары
Облыстардың,
Астана және
Алматы қала-
ларының
әкімдері
2008 жыл
4-тоқсан
Талап етілмейді
11.
Алкогольді шамадан тыс тұтынудың
алдын алу
бойынша оқыту инте-
рактивтік
компьютер-
лік бағдар-
ламаларды
әзірлеу жә-
не енгізу
Компью-
терлік
бағдар-
лама
ДСМ, БҒМ
облыстардың,
Астана және
Алматы қала-
ларының
әкімдері
2008 - 2010
жылдар
3-тоқсан
2009 ж. - 600,0
2008 ж. -
874,0
2009 ж. -
2059,4
2010 ж. -
393,0
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
12.
Теңтәуелді
тұлғаларға
психология-
лық көмек көрсету үшін дағда-
рыс орта-
лықтарының
желісін
дамыту
Жергі-
лікті
атқару-
шы ор-
гандар-
дың қаулы-
лары
Облыстардың,
Астана және
Алматы қала-
ларының
әкімдері, ҮЕҰ
2008 - 2010
жылдар
1-4 - тоқсан
2008 ж. -
200,0
2009 ж. -
250,0
2010 ж. -
200,0
2008 ж. -
5954,7
2009 ж. -
7125,2
2010 ж. -
7023,8
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
13.
Жастардың
арасында "Біз пара-
сатты өмір
салтын жақ-
таймыз" кең
ауқымды ақ-
параттық науқанмен
"Алкогольді
тұтынудан
бас тарту
күні" атты
республика-
лық акция
өткізу
Бұйрық
ДСМ, БҒМ, ІІМ, МАМ, облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері, ҮЕҰ
2008 - 2010
жылдар
4-тоқсан
2008 ж. - 350,0
2009 ж. - 600,0
2010 ж. - 450,0
2008 ж. -
9655,9
2009 ж. - 10525,8
2010 ж. - 10687,3
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
14.
Жасөспірім-
дер арасын-
да алкого-
льді тұты-
нудың алдын
алудың жаңа
ақпараттық-
ойын техно-
логияларын
енгізу
Білім беру ұйымда-
рында дебат-
тар, шоу, ойын-
дар, викто-
риналар
өткізу
ДСМ, БҒМ, МАМ, ТСМ, облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
2-3-
тоқсан
2008 ж. - 200,0
2009 ж. - 320,0
2010 ж. - 320,0
2008 ж. -
8967,4
2009 ж. - 9417,9
2010 ж. - 10165,1
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
15.
Халықтың түрлі топ-
тары арасы-
нда алкого-
льді шама-
дан тыс тұ-
тынудың ал-
дын алу жө-
ніндегі қо-
ғамдық қоз-
ғалыстарды
дамыту
Жергі-
лікті
атқару-
шы ор-
гандар-
дың қаулы-
лары
Облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері,
ДСМ, БҒМ, МАМ, ҮЕҰ
2008 - 2010
жылдар
1-4-
тоқсан
2008 ж. - 200,0
2009 ж. - 240,0
2010 ж. - 260,0
2008 ж. -

700,0
2009 г. -
800,0
2010 г. -
800,0
2008 г. -
12321,2
2009 г. -
13611,0
2010 г. -
13889,8
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
8
Проводить регу-
лярные рейды по
контролю реали-
зации запрета
курения в
общественных
местах
Решения
Акимов
областей,
городов
Астаны и
Алматы
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы,
МВД,
МЗ, НПО
Еже-
квар-
тально
2008-
2010
гг.
2008 г. -
6189,0
2009 г. -
7639,2
2010 г. -
8424,8
Местный
бюджет
9
Выпустить
информационно-
образовательные
материалы по
профилактике
табакокурения
(плакаты, бук-
леты, листовки,
методические
рекомендации,
пособия)
Выпуск,
тиражирование
ИОМ
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
400,0
2009 г. -
500,0
2010 г. -
540,0
2008 г. -
8816,6
2009 г. -
9372,9
2010 г. -
9896,0
2009 г. -
54021,2,
2010 г. -
52813,0
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
Целевые
текущие
транс-
ферты
из
респуб-
ликан-
ского
бюджета
Профилактика чрезмерного потребления алкоголя
10
Стимулировать
производство и
реализацию
кисломолочных
национальных
напитков на
местном уровне
Постановления
местных ис-
полнительных
органов
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
4
квартал
2008 г.
Не тре-
буется
11
Разработать и
внедрить обу-
чающие интерак-
тивные компью-
терные програм-
мы по профилак-
тике злоупо-
требления
алкоголя
Компьютерная
программа
МЗ, МОН,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
3
квартал
2008-
2010
гг.
2009 г. -
600,0
2008 г. -
874,0
2009 г. -
2059,4
2010 г. -
393,0
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
12
Развить сеть
кризисных
центров для
оказания психо-
логической
помощи созави-
симым лицам
Решения
местных ис-
полнительных
органов
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы,
НПО
1-4
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
200,0
2009 г. -
250,0
2010 г. -
200,0
2008 г. -
5954,7
2009 г. -
7125,2
2010 г. -
7023,8
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
13
Провести рес-
публиканскую
акцию "День
отказа от
употребления
алкоголя" с
широкой инфор-
мационной
кампанией "Мы -
за трезвый
образ жизни"
среди молодежи
Приказ
МЗ, МОН,
МВД,
МКИ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы,
НПО
4
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
350,0
2009 г. -
600,0
2010 г. -
450,0
2008 г. -
9655,9
2009 г. -
10525,8
2010 г. -
10687,3
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
14
Внедрить новые
информационно-
игровые техно-
логии профилак-
тики употребле-
ния алкоголя
среди
подростков
Проведение
дебатов,
шоу, игр,
викторин в
организациях
образования
МЗ, МОН,
МКИ,
МТС,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
2-3
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
200,0
2009 г. -
320,0
2010 г. -
320,0
2008 г. -
8967,4
2009 г. -
9417,9
2010 г. -
10165,1
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
15
Развивать
общественные
движения по
профилактике
чрезмерного
потребления
алкоголя среди
различных групп
населения
Постановления
местных ис-
полнительных
органов
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы,
МЗ, МОН,
МКИ, НПО
1-4
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
200,0
2009 г. -
240,0
2010 г. -
260,0
2008 г. -

5880,9
2009 ж. - 6433,9
2010 ж. - 6780,8
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
16.
Халық ара-
сында ұлт-
тық және
жергілікті
деңгейлерде
алкогольді
тұтынуды
қысқарту
бойынша қо-
ғамдық тың-
даулар өт-
кізу
Қазақс-
тан Ре-
спубли-
касының
Үкіме-
тіне ақпарат
ДСМ, ІІМ, БҒМ, облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2009 - 2010
жылдар
25 қаңтар
2008 ж. - 150,0
2009 ж. - 300,0
2010 ж. - 300,0
2008 ж. -
4572,3
2009 ж. - 5037,2
2010 ж. - 5523,2
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
17.
Алкогольге қарсы заң-
наманы ба-
қылау жөні-
нде тұрақ-
ты рейдтер
өткізу (мас
күйінде кө-
лік жүргі-
зу, қоғам-
дық орында-
рда алкого-
ль ішу, кә-
мелетке то-
лмағандарға
сату)
Облыс-
тардың,
Астана
және
Алматы
қалала-
ры әкі-
мдері-
нің ше-
шімдері
Облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері,
ІІМ, ДСМ, ҮЕҰ
2008 - 2010
жылдар
тоқсан сайын
2008 ж. - 4939,6
2009 ж. - 6340,9
2010 ж. - 5823,7
Жергілі-
кті
бюджет
18.
Алкогольді шамадан тыс
тұтынудың
алдын алу
жөнінде ақ-
параттық-
оқыту материалда-
рын (парақ-
шалар, пла-
каттар,
буклеттер)
шығару
АОМ басып шығару, көбейту
ДСМ, ІІМ, облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
2-тоқсан
2008 ж. - 350,0
2009 ж. - 400,0
2010 ж. - 350,0
2008 ж. -
7384,8
2009 ж. - 8286,4
2010 ж. - 8775,3
2009 ж. -
46966,5,
2010 ж. -
45051,7
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
Респуб-
ликалық
бюджеттен
бөлінетін
ағымдағы
нысаналы
транс-
ферттер
Есірткілерді қолдануды қысқартуға жәрдемдесу
19.
Балалар мен
жасөспірім-
дерді мен
психоәлеу-
меттік қол-
дау пробле-
малары мен
олардың бос
уақытын
ұйымдастыру
бойынша ұл-
ттық және
өңірлік деңгейлерде
семинар- кеңестер
өткізу
Бұйрық
ДСМ, БҒМ, ІІМ, облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
1-тоқсан
2009 ж. - 350,0
2008 ж. -
1359,3
2009 ж. - 6564,4
2010 ж. - 1300,0
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
20.
Нашақорлық-
тың алдын
алу жөнінде
республика-
лық акция-
лар өткізу
(Халықара-
лық нашақо-
рлыққа және
есірткілер-
дің заңсыз
айналымына
қарсы күрес
күні, наша-
қорлықтың
алдын алу
айлығы)
Бұйрық
ДСМ, БҒМ,
МАМ, ІІМ облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері, ҮЕҰ
2008 - 2010
жылдар
2-тоқсан
2008 ж. - 600,0
2009 ж. - 700,0
2010 ж. - 600,0
2008 ж. -
11113,7
2009 ж. - 12021,1
2010 ж. - 12870,5
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
21.
"Астана - есірткісіз қала" бағ-
дарламасы-
ның тәжіри-
бесі үлгі-
сінде наша-
қорлықтың
алдын алу
жөніндегі
мақсатты іс
-шараларды
әзірлеу жә-
не енгізу
Жергі-
лікті
атқару-
шы ор-
гандар-
дың қаулы-
лары
Облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері,
ДСМ, БҒМ, ІІМ, МАМ
2008 - 2010
жылдар
3, 4-
тоқсан
2009 ж. - 400,0
2010 ж. - 430,0
2008 ж. -
10444,0
2009 ж. - 15629,1
2010 ж. - 15399,2
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
22.
Нашақорлық-
тың алдын
алу жөнінде
ақпараттық-
оқыту мате-
риалдарын
басып шыға-
ру (плакат-
тар, букле-
ттер, оқу
құралдары)
АОМ басып шығару, көбейту
ДСМ, ІІМ,
облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
2-тоқсан
2008 ж. - 250,0
2009 ж. - 270,0
2010 ж. - 250,0
2008 ж. -

5880,9
2009 г. -
6433,3
2010 г. -
6780,8
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
16
Провести об-
щественные слу-
шания по проб-
лемам сокраще-
ния потребления
алкоголя среди
населения на
национальном и
местном уровнях
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МЗ, МВД,
МОН,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
25
января
2009-
2010
гг.
2008 г. -
150,0
2009 г. -
300,0
2010 г. -
300,0
2008 г. -
4572,3
2009 г. -
5037,2
2010 г. -
5523,2
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
17
Проводить регу-
лярные рейды по
контролю анти-
алкогольного
законодатель-
ства (вождение
в нетрезвом
состоянии,
распитие алко-
голя в общест-
венных местах,
продажа несо-
вершеннолетним)
Решения
Акимов
областей,
городов
Астаны и
Алматы
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы,
МВД, МЗ,
НПО
Еже-
квар-
тально
2008-
2010
гг.
2008 г. -
4939,6
2009 г. -
6340,9
2010 г. -
5823,7
Местный
бюджет
18
Выпустить
информационно-
образовательные
материалы по
профилактике
злоупотребления
алкоголя (лис-
товки, плакаты,
буклеты)
Выпуск,
тиражирование
ИОМ
МЗ, МВД,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
2
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
350,0
2009 г. -
400,0
2010 г. -
350,0
2008 г. -
7384,8
2009 г. -
8286,4
2010 г. -
8775,3
2009 г. -
46966,5,
2010 г.
- 45051,7
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
Целевые
текущие
транс-
ферты
из
респуб-
ликан-
ского
бюджета
Содействие сокращению употребления наркотиков
19
Провести на
национальном и
региональном
уровнях
семинары-
совещания по
проблемам пси-
хосоциальной
поддержки и
организации
досуга детей и
подростков
Приказ
МЗ, МОН,
МВД,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1
квартал
2008-
2010
гг.
2009 г. -
350,0
2008 г. -
1359,3
2009 г. -
6564,4
2010 г. -
1300,0
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
20
Провести рес-
публиканские
акции по профи-
лактике нарко-
мании (Между-
народный День
борьбы с нарко-
манией и неза-
конным оборотом
наркотиков,
месячник по
профилактике
наркомании)
Приказ
МЗ, МОН,
МКИ,
МВД,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы,
НПО
2
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
600,0
2009 г. -
700,0
2010 г. -
600,0
2008 г. -
11113,7
2009 г. -
12021,1
2010 г. -
12870,5
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
21
Разработать и
внедрить целе-
направленные
мероприятия по
профилактике
наркомании на
примере опыта
программы
"Астана - город
без наркотиков"
Постановления
местных ис-
полнительных
органов
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы,
МЗ, МОН,
МВД, МКИ
3, 4
квартал
2008-
2010
гг.
2009 г. -
400,0
2010 г. -
430,0
2008 г. -
10444,0
2009 г. -
15629,1
2010 г. -
15399,2
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
22
Выпустить
информационно-
образовательные
материалы по
профилактике
наркомании
(плакаты, бук-
леты, пособия)
Выпуск,
тиражирование
ИОМ
МЗ, МВД,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
2
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
250,0
2009 г. -
270,0
2010 г. -
250,0
2008 г. -

7539,5
2009 ж. - 8047,9
2010 ж. - 8837,2
2009 ж. -
19770,5,
2010 ж. -
18948,5
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
Респуб-
ликалық
бюджеттен
бөлінетін
ағымдағы
нысаналы
транс-
ферттер
Сапалы және ұтымды тамақтануға жәрдемдесу
23.
Мектепте тамақтанды-
руды ұйым-
дастыруды
жетілдіру және тамақ өнімдерін
витаминдік-
минералдық
кешенмен байыту жө-
нінде онкү-
ндіктер өт-
кізу
Бұйрық
ДСМ, БҒМ,
облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
2, 4-
тоқсан
2008 ж. - 200,0
2008 ж. -
4994,4
2009 ж. - 2150,0
2010 ж. - 2421,1
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
24.
Халық үшін азық-түлік
өнімдерінің
сапасын ба-
қылау, қауіпсізді-
гі қол же-
тімділігін
арттыру мә-
селелері бойынша ұл-
ттық және
жергілікті
деңгейлердедөңгелек үстелдер
өткізу
Бұйрық
ДСМ,
облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
3-тоқсан
2009 ж. - 350,0
2008 ж. -
1500,0
2009 ж. - 5029,1
2010 ж. - 1997,0
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
25.
Әртүрлі жа-
стағы топ-
тардың ара-
сында дене-
нің артық салмағының
алдын алу
жөнінде он-
күндіктер
өткізу
Бұйрық
ДСМ, БҒМ,
облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
1-4-
тоқсан
2010 ж. - 350,0
2008 ж. -
1437,7
2009 ж. - 1753,9
2010 ж. - 7973,9
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
26.
Тамақтану
бойынша ре-
спубликалық
акциялар өткізу (Дү-
ниежүзілік
тамақтану
күні, Халы-
қаралық ем-
шек сүтімен
қоректенді-
ру апталы-
ғы)
Бұйрық
ДСМ, МАМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері, ҮЕҰ
2008 - 2010
жылдар
3, 4-
тоқсан
2008 ж. - 800,0
2009 ж. - 900,0
2010 ж. - 820,0
2008 ж. -
14981,5
2009 ж. - 15879,0
2010 ж. - 16449,7
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
27.
Мектепке дейінгі жә-
не білім беру ұйым-
дарында кейбір та-
мақ өнімде-
рін сатуға
тыйым салу,
нормативтік құжаттардың
орындалуын,
мектептерде
ыстық тамақ
пен және қауіпсіз сумен қам-
тамасыз ету, тамақ
өнімдерін
витаминдік-минералдық
кешенмен
байытуды іске асыру-
ды бақылау
бойынша тұ-
рақты рейд-
тер өткізу
Облыс-
тардың,
Астана
және
Алматы
қалала-
ры әкі-
мдері-
нің ше-
шімдері
Облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері,
ДСМ, БҒМ, ҮЕҰ
2008 - 2010
жылдар
тоқсан сайын
2008 ж. - 250,0
2009 ж. - 215,0
2010 ж. - 200,0
2008 ж. -
4884,3
2009 ж. - 5406,4
2010 ж. - 5794,2
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
28.
Теңгерімді
тамақтану
бойынша ақ-
параттық-
оқыту мате-
риалдарын
шығару (плакаттар,
буклеттер)
АОМ басып шығару, көбейту
ДСМ, облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
1, 3-
тоқсан
2008 ж. - 300,0
2009 ж. - 400,0
2010 ж. - 300,0
2008 ж. -
7216,5
2009 ж. - 8547,2
2010 ж. - 8957,2
2009 ж. -
57519,3,
2010 ж. -
55147,0
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
Респуб-
ликалық
бюджеттен
бөлінетін
ағымдағы
нысаналы
транс-
ферттер
29.
Мемлекеттік жалпы білім беретін ме-
ктептердің
оқушыларын
тегін ыстық
тамақпен
қамтамасыз
ету жөнінде
ұйымдастыру
және түсін-
діру іс-ша-
раларын өт-
кізу
Бұйрық
ДСМ, БҒМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
1, 4-
тоқсан
Талап етілмейді
Дене тәрбиесі белсенділігіне жәрдемдесу
30.
Жаңа құры-
лыстарды
жобалаған
кезде вело-
сипед, жаяу
серуендеу жолдарын
аула алаң-
дарын және
шағын ста-
диондарды
салуды көз-
деу
ДСМ-ге ақпарат
Облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2009 жыл 10 қаңтар
Талап етілмейді
31.
Қызметкер-
лердің сауықтыру
және дене
шынықтыру-
мен айналы-
су үшін жа-
ғдай жасай-
тын жұмыс
берушілерді
ынталандыру
шараларын
әзірлеу
ДСМ-ге ақпарат
Облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2009 - 2010
жылдар
10 қаңтар
Талап етілмейді
32.
Кәсіпорын-
дарға дене
шынықтыру
жөніндегі
шаралар ке-
шенін әзір-
леу және енгізу
Әдісте-
мелік құрал
ДСМ, ТСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
2-тоқсан
2009 ж. - 300,0
2008 ж. -
300,0
2009 ж. - 3072,4
2010 ж. - 325,0
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
33.
Дене тәр-
биесі бел-
сенділігі
бойынша бейне және
компьютер-
лік бағдар-
ламалар әзірлеу жә-
не көбейту
Бейне және компью-
терлік
бағдар-
ламалар
ДСМ, МАМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
3-тоқсан
2009 ж. - 450,0
2008 ж. -
575,0
2009 ж. - 3814,1
2010 ж. - 705,0
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
34.
Мынадай спорт-көп-
шілік іс-
шараларын
өткізу: "Қозғалыс -
денсаулық",
"Ұлттық ойындар кү-
ні", отба-
сылар ара-
сындағы спартакиа-
далар, "Президент-
тік тест-
тер", "Пре-
зиденттік
миля" жап-
пай жүгіру-
ді және ба-
сқа да спорттық-
көпшілік іс
-шараларын
өткізу
Бұйрық
ДСМ, ТСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері, ҮЕҰ
2008 - 2010
жылдар
2, 3-
тоқсан
2008 ж. - 670,0
2009 ж. - 723,6
2010 ж. - 781,5
2008 ж. -
200,0
2009 ж. - 215,0
2010 ж. - 200,0
2008 ж. - 20052,1
2009 ж. - 21011,2
2010 ж. - 22136,7
ТСМ
Респуб-
ликалық
бюджет
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
35.
Дене тәр-
биесі бел-
сенділігі
жөнінде ақ-
параттық-
оқыту мате-
риалдарын
(плакаттар,
буклеттер,
парақшалар)
шығару
АОМ басып шығару, көбейту
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
1-тоқсан
2008 ж. - 400,0
2009 ж. - 428,0
2010 ж. - 400,0
2008 ж. -

7539,5
2009 г. -
8047,9
2010 г. -
8837,2
2009 г. -
19770,5,
2010 г. -
18948,6
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
Целевые
текущие
транс-
ферты
из
респуб-
ликан-
ского
бюджета
Содействие качественному и рациональному питанию
23
Провести декад-
ники по совер-
шенствованию
организации
школьного пита-
ния и обогаще-
нию продуктов
питания
витаминно-
минеральным
комплексом
Приказ
МЗ, МОН,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
2, 4
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
200,0
2008 г. -
4994,4
2009 г. -
2150,0
2010 г. -
2421,1
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
24
Провести на
национальном и
местном уровнях
круглые столы
по вопросам
контроля
качества, безо-
пасности и по-
вышения доступ-
ности продо-
вольственной
продукции для
населения
Приказ
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
3
квартал
2008-
2010
гг.
2009 г. -
350,0
2008 г. -
1500,0
2009 г. -
5029,1
2010 г. -
1997,0
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
25
Провести
декадники по
профилактике
избыточной мас-
сы тела среди
различных воз-
растных групп
Приказ
МЗ, МОН,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1-4
квартал
2008-
2010
гг.
2010 г. -
350,0
2008 г. -
1437,7
2009 г. -
1753,9
2010 г. -
7973,9
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
26
Провести рес-
публиканские
акции по пита-
нию (Всемирный
День питания,
Международная
неделя грудного
вскармливания)
Приказ
МЗ, МКИ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы,
НПО
3, 4
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
800,0
2009 г. -
900,0
2010 г. -
820,0
2008 г. -
14981,5
2009 г. -
15879,0
2010 г. -
16449,7
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
27
Проводить регу-
лярные рейды по
контролю выпол-
нения норматив-
ных документов
о запрете реа-
лизации отдель-
ных продуктов
питания в
дошкольных и
общеобразова-
тельных органи-
зациях, обеспе-
чении горячим
питанием и бе-
зопасной водой
в школах, обо-
гащении продук-
тов питания
витаминно-
минеральным
комплексом
Решения
Акимов
областей,
городов
Астаны и
Алматы
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы,
МЗ, МОН,
НПО
Еже-
квар-
тально
2008-
2010
гг.
2008 г. -
200,0
2009 г. -
215,0
2010 г. -
200,0
2008 г. -
4884,3
2009 г. -
5406,4
2010 г. -
5794,2
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
28
Выпустить
информационно-
образовательные
материалы по
сбалансирован-
ному питанию
(плакаты, бук-
леты, листовки,
пособия)
Выпуск,
тиражирование
ИОМ
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1, 3
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
300,0
2009 г. -
400,0
2010 г. -
300,0
2008 г. -
7216,5
2009 г. -
8547,2
2010 г. -
8957,2
2009 г. -
57519,3,
2010 г. -
55147,0
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
Целевые
текущие
транс-
ферты
из
респуб-
ликан-
ского
бюджета
29
Провести орга-
низационные и
разъяснительные
мероприятия по
обеспечению
бесплатным го-
рячим питанием
учащихся госу-
дарственных
общеобразова-
тельных школ
Приказ
МЗ, МОН,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1-4
квартал
2008-
2010
гг.
Не тре-
буется
Содействие физической активности
30
Предусмотреть
при проектиро-
вании новых
застроек строи-
тельство вело-
сипедных,
пешеходно-
прогулочных
дорожек, дворо-
вых площадок и
министадионов
Информация в
МЗ
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
10
января
2009 г.
Не тре-
буется
31
Разработать
меры стимулиро-
вания работода-
телей, создаю-
щих условия для
оздоровления и
занятий физи-
ческой культу-
рой работников
Информация в
МЗ
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
10
января
2009-
2010
гг.
Не тре-
буется
32
Разработать и
внедрить на
предприятиях
комплекс мер по
физической
культуре
Методическое
пособие
МЗ, МТС,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
2
квартал
2008-
2010
гг.
2009 г. -
300,0
2008 г. -
300,0
2009 г. -
3072,4
2010 г. -
325,0
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
33
Разработать и
тиражировать
видео- и
компьютерные
программы по
физической
активности
Видео- и
компьютерные
программы
МЗ, МКИ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
3
квартал
2008-
2010
гг.
2009 г. -
450,0
2008 г. -
575,5
2009 г. -
3814,1
2010 г. -
705,0
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
34
Провести
спортивно-
массовые
мероприятия:
"Движение - это
здоровье",
"День Нацио-
нальных игр";
спартакиады
среди семей,
"Президентские
тесты",
массовый забег
"Президентская
миля" и другие
спортивно-
массовые
мероприятия
Приказ
МЗ, МТС,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы,
НПО
2-3
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
670,0
2009 г. -
723,6
2010 г. -
781,5
2008 г. -
200,0
2009 г. -
215,0
2010 г. -
200,0
2008 г. -
20052,1
2009 г. -
21011,2
2010 г. -
22136,7
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
(МТС)
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
35
Выпустить
информационно-
образовательные
материалы по
физической
активности
(плакаты, бук-
леты, листовки)
Выпуск,
тиражирование
ИОМ
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
400,0
2009 г. -
428,0
2010 г. -
400,0
2008 г. -

8756,2
2009 ж. - 9743,2
2010 ж. - 10260,7
2009 ж. -
37051,3,
2010 ж. -
35592,0
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
Респуб-
ликалық
бюджеттен
бөлінетін
ағымдағы
нысаналы
транс-
ферттер
Созылмалы жұқпалы емес аурулардың және жарақаттанудың алдын
алу
36.
Мынадай ре-
спубликалық
акциялар өткізу: со-
зылмалы жұ-
қпалы емес
аурулардың,
жарақатта-
нулардың
алдын алу жөнінде он-
күндіктер;
Дүниежүзі-
лік жүрек,
демікпе,
СОӨД, қате-
рлі ісік ауруы күн-
дері
Бұйрық
ДСМ,   облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері, ҮЕҰ
2008-
2010
жылдар
2-3-
тоқсан
2008 ж. - 2200,0
2009 ж. - 3387,0
2010 ж. - 5419,1
2008 ж. -
25830,2
2009 ж. - 27784,2
2010 ж. - 29276,9
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
37.
ДДҰ-ның "Денсаулық-
ты нығайту-
ға ықпал
ететін
аурухана-
лар" жоба-
лары желі-
сін дамыту-
ды жалғас-
тыру
Бұйрық
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
2-3-
тоқсан
2008 ж. - 100,0
2008 ж. -
4282,5
2009 ж. - 4267,2
2010 ж. - 4813,7
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
38.
ДДҰ-ның
"Денсаулық-
ты нығайту-
ға ықпал
ететін
аурухана-
лар" жоба-
ларын үйле-
стірушілер-
ге арналған
көшпелі
өңірлік се-
минарлар
өткізу
Бұйрық
ДСМ,  облыстар,
Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
2-3-
тоқсан
2008 ж. - 100,0
2009 ж. - 110,0
2010 ж. - 120,0
2008 ж. -
7755,2
2009 ж. - 8842,2
2010 ж. - 9760,3
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
39.
Созылмалы жұқпалы
емес ауру-
лардың, жа-
рақаттану-
лардың ал-
дын алуды
күшейту
бойынша ша-
ралар әзір-
леу және денсаулық
сақтау ұйымдарына
енгізу
Әдісте-
мелік ұсыным-
дар, оқу
құралда-
ры
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
2-3-
тоқсан
2008 ж. - 300,0
2010 ж. - 300,0
2008 ж. -
4847,3
2009 ж. - 2201,0
2010 ж. - 6081,5
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
40.
БМСК ұйым-
дары үшін
СЖА-ның ал-
дын алу жө-
нінде ақпа-
раттық-оқы-
ту матери-
алдарын (буклеттер,
плакаттар,
альбомдар,
көрнекі құ-
ралдар және
т.б.) шыға-
ру
АОМ басып шығару, көбейту
ДСМ, МАМ,
облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
1, 3-
тоқсан
2008 ж. - 1500,0
2009 ж. - 1656,0
2010 ж. - 1400,0
2008 ж. -
10592,3
2009 ж. - 11624,4
2010 ж. - 12047,9
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
40-1.
Жүрек-қан тамырлары ауруларының алдын алу жөнінде ақпараттық- білім беру материалдарын шығару
Ақпараттық-білім беру материалыншығару, көбейту
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2009- 2010 жылдар 1-4 тоқсан
2009 ж. - 55596,1
2010 ж. - 54265,8
Республикалық бюджеттен бөлінетін ағымдағы нысаналы трансферттер
40-2.
Онкологиялық аурулардың алдын алу жөнінде ақпараттық- білім беру материалдарын шығару
Ақпараттық-білім материалын шығару, көбейту
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2009-2010 жылдар 1-4 тоқсан
2009 ж. - 45889,6
2010 ж. - 44933,1
Республикалық бюджеттен бөлінетін ағымдағы нысаналы трансферттер

8756,2
2009 г. -
9743,2
2010 г. -
10260,7
2009 г. -
37051,3,
2010 г. -
35592,0
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
Целевые
текущие
транс-
ферты
из
респуб-
ликан-
ского
бюджета
Профилактика хронических неинфекционных
заболеваний и травматизма
36
Провести рес-
публиканские
акции: декадни-
ки по профилак-
тике ХНЗ,
травм; Всемир-
ные дни сердца,
астмы, ХОБЛ,
рака
Приказ
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы,
НПО
2-3
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
2200,0
2009 г. -
3387,0
2010 г. -
5419,1
2008 г. -
25830,2
2009 г. -
27784,2
2010 г. -
29276,9
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
37
Продолжить
развитие сети
проектов ВОЗ
"Больницы,
способствующие
укреплению
здоровья"
Приказ
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
2-3
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
100,0
2008 г. -
4282,5
2009 г. -
4267,2
2010 г. -
4813,7
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
38
Провести
выездные
региональные
семинары для
координаторов
проектов ВОЗ
"Больницы,
способствующие
укреплению
здоровья"
Приказ
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
2-3
квартал
2008-
2010
гг..
2008 г. -
100,0
2009 г. -
110,0
2010 г. -
120,0
2008 г. -
7755,2
2009 г. -
8842,2
2010 г. -
9760,3
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
39
Разработать и
внедрить в
организациях
здравоохранения
меры по усиле-
нию профилакти-
ки хронических
неинфекционных
заболеваний,
травм
Методические
рекомендации,
пособия
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1-2
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
300,0
2010 г. -
300,0
2008 г. -
4847,3
2009 г. -
2201,0
2010 г. -
6081,5
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
40
Выпустить
информационно-
образовательные
материалы (бук-
леты, плакаты,
альбомы,
наглядные посо-
бия) по профи-
лактике ХНЗ для
организаций
ПМСП
Выпуск,
тиражирование
ИОМ
МЗ, МКИ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1, 3
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
1500,0
2009 г. -
1656,0
2010 г. -
1400,0
2008 г. -
10592,3
2009 г. -
11624,4
2010 г. -
12047,9
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
40-1
Выпустить
информационно-
образовательные
материалы по
профилактике
сердечно-
сосудистых
заболеваний
Выпуск,
тиражирование
информацион-
но-образова-
тельного
материала
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1-4
квар-
талы
2009-
2010
годы
2009 г. -
55596,1
2010 г. -
54265,8
Целевые
текущие
транс-
ферты
из рес-
публи-
канско-
го бюд-
жета
40-2
Выпустить
информационно-
образовательные
материалы по
профилактике
онкологических
заболеваний
Выпуск,
тиражирование
информацион-
но-образова-
тельного
материала
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1-4
квар-
талы
2009-
2010
годы
2009 г. -
45889,6
2010 г. -
44933,1
Целевые
текущие
транс-
ферты
из рес-
публи-
канско-
го бюд-
жета

40-3.
Бронх демікпесінің алдын алу жөнінде ақпараттық білім беру материалдарын шығару
Ақпараттық-білім беру материалын шығару, көбейту
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2009-2010 жылдар 1-4 тоқсан
2009 ж. - 35456,4
2010 ж. - 35980,5
Республикалық бюджеттен бөлінетін ағымдағы нысаналы трансферттер
40-4.
Қант диабетінің алдын алу жөнінде ақпараттық-білім беру материалдарын шығару
Ақпараттық-білім беру материалын шығару, көбейту
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2009- 2010 жылдар 1-4 тоқсан
2009 ж. - 28976,9
2010 ж. - 28267,5
Республикалық бюджеттен бөлінетін ағымдағы нысаналы трансферттер
Туберкулездің алдын алу
41.
Туберкулез-
дің алдын алу жөнін-
дегі комму-
никациялық
технология-
ларды жеті-
лдіру жөні-
ндегі рес-
публикалық
және өңір-
лік семина-
рлар өткізу
Бұйрық
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
2-тоқсан
2008 ж. - 300,0
2008 ж. -
5694,1
2009 ж. - 1491,0
2010 ж. - 1587,0
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
42.
Туберкулез-
дің алдын
алу жөнін-
дегі меди-
цина қыз-
меткерлері-
не, педаго-
гтарға, ата
-аналарға
арналған
әдістемелік
ұсынымдар
әзірлеу жә-
не шығару
Әдісте-
мелік ұсыным-
дар
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
3-тоқсан
2008 ж. - 100,0
2008 ж. -
3580,5
2009 ж. - 2264,0
2010 ж. - 2601,0
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
43.
Дүниежүзі-
лік тубер-
кулезге қа-
рсы күрес күнін және
туберкулез-
дің алдын алу бойынша
айлық өткі-
зу
Бұйрық
ДСМ, БҒМ, МАМ, облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
1-тоқсан
2008 ж. - 350,0
2009 ж. - 1228,4
2010 ж. - 1350,0
2008 ж. -
9418,4
2009 ж. - 10288,2
2010 ж. - 10854,6
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
44.
Туберкулез-
дің алдын
алу жөнінде
ақпараттық-оқыту мате-
риалдарын
(плакаттар,
парақшалар,
буклеттер)
шығару
АОМ басып шығару, көбейту
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
4-тоқсан
2008 ж. - 350,0
2009 ж. - 400,0
2010 ж. - 350,0
2008 ж. -
13490,2
2009 ж. - 13935,2
2010 ж. - 14970,5
2009 ж. -
56792,3,
2010 ж. -
55526,9
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
Респуб-
ликалық
бюджеттен
бөлінетін
нысаналы
ағымдағы
транс-
ферттер
ЖЖБЖ-мен аурушаңдықтың және АКТҚ/ЖҚТБ-ның таралу қарқынын төмендету
45.
АҚТҚ/ЖҚТБ -ның алдын алу жөнінде
білім беру
жүйесі, іш-
кі істер органдары-
ның маман-
дарына, жу-
рналистерге
арналған ұлттық жә-
не өңірлік
оқыту семи-
нарларын өткізу
Бұйрық
ДСМ, БҒМ, МАМ, облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
3-тоқсан
2008 ж. - 300,0
2009 ж. - 400,0
2010 ж. - 350,0
2008 ж. -
7000,7
2009 ж. - 7342,6
2010 ж. - 8012,2
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
46.
Жастар ара-
сында ЖЖБЖ -ның, АҚТҚ/ЖҚТБ-ның
"Қауіпсіз-
дік марш-
руты" атты интерактив-
тік көрме-
лер және
тренингтер
өткізу
Бұйрық
ДСМ, БҒМ, облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері, ҮЕҰ
2008 - 2010
жылдар
3-тоқсан
2008 ж. - 300,0
2009 ж. - 322,0
2010 ж. - 345,0
2008 ж. -

40-3
Выпустить
информационно-
образовательные
материалы по
профилактике
бронхиальной
астмы
Выпуск,
тиражирование
информацион-
но-образова-
тельного
материала
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1-4
кварта-
лы
2009-
2010
годы
2009 г. -
35956,4
2010 г. -
35980,4
Целевые
текущие
транс-
ферты
из рес-
публи-
канско-
го бюд-
жета
40-4
Выпустить
информационно-
образовательные
материалы по
профилактике
сахарного
диабета
Выпуск,
тиражирование
информацион-
но-образова-
тельного
материала
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1-4
кварта-
лы
2009-
2010
годы
2009 г. -
28976,9
2010 г. -
28267,5
Целевые
текущие
транс-
ферты
из рес-
публи-
канско-
го бюд-
жета
Профилактика туберкулеза
41
Провести рес-
публиканский и
региональные
семинары по со-
вершенствованию
коммуникацион-
ных технологий
по профилактике
туберкулеза
Приказ
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
2
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
300,0
2008 г. -
5694,1
2009 г. -
1491,0
2010 г. -
1587,0
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
42
Разработать и
выпустить
методические
рекомендации по
профилактике
туберкулеза для
медицинских
работников,
педагогов,
родителей
Методические
рекомендации
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
3
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
100,0
2008 г. -
3580,5
2009 г. -
2264,0
2010 г. -
2601,0
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
43
Провести
Всемирный день
борьбы с
туберкулезом
и месячник по
профилактике
туберкулеза
Приказ
МЗ, МОН,
МКИ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
350,0
2009 г. -
1228,4
2010 г. -
1350,0
2008 г. -
9418,4
2009 г. -
10288,2
2010 г. -
10854,6
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
44
Выпустить
информационно-
образовательные
материалы по
профилактике
туберкулеза
(плакаты, лис-
товки, буклеты)
Выпуск,
тиражирование
ИОМ
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
4
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
350,0
2009 г. -
400,0
2010 г. -
350,0
2008 г. -
13490,2
2009 г. -
13935,2
2010 г. -
14970,5
2009 г. -
56792,4,
2010 г. -
55526,9
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
Целевые
текущие
транс-
ферты
из
респуб-
ликан-
ского
бюджета
Снижение заболеваемости ИППП и темпов
распространения ВИЧ/СПИДа
45
Провести
национальные и
региональные
обучающие семи-
нары для спе-
циалистов сис-
темы образова-
ния, органов
внутренних дел
и журналистов
по профилактике
ВИЧ/СПИД
Приказ
МЗ, МОН,
МКИ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
3
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
300,0
2009 г. -
400,0
2010 г. -
350,0
2008 г. -
7000,7
2009 г. -
7342,6
2010 г. -
8012,2
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
46
Провести
интерактивные
выставки и
тренинги
"Маршрут
безопасности"
по профилактике
ИППП, ВИЧ/СПИД
среди молодежи
Приказ
МЗ, МОН,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы,
НПО
3
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
300,0
2009 г. -
322,0
2010 г. -
345,0
2008 г. -

7027,6
2009 ж. - 7805,5
2010 ж. - 8282,5
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
47.
Дүниежүзі-
лік АҚТҚ-ға
қарсы күнін және
АҚТҚ/ЖҚТБ-
ның алдын
алу бойынша
айлық өткі-
зу
Бұйрық
МАМ, БҒМ, ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
4-тоқсан
2008 ж. - 350,0
2009 ж. - 400,0
2010 ж. - 349,0
2008 ж. -
10160,7
2009 ж. - 10835,4
2010 ж. - 11725,8
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
48.
АҚТҚ/ЖҚТБ-
ның алдын
алу бойынша
ақпараттық-
оқыту мате-
риалдарын
(брошюра-
лар, плака-
ттар, бук-
леттер) шы-
ғару
АОМ басып шығару, көбейту
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
4-тоқсан
2008 ж. - 400,0
2009 ж. - 450,0
2010 ж. - 400,0
2008 ж. -
7783,5
2009 ж. - 8360,2
2010 ж. - 8973,5
2009 ж. -
47294,0,
2010 ж. -
47321,6
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
Респуб-
ликалық
бюджеттен
бөлінетін
ағымдағы
нысаналы
транс-
ферттер
Вирустық гепатиттермен, өткір ішек жұқпаларымен, ЖРВЖ-мен аурушаңдықтың алдын алу және оларды төмендету
49.
Вирустық
гепатиттер-
дің, өткір
ішек және
респиратор-
лық вирус-
тық жұқпа-
лардың, тұ-
маудың ал-
дын алу
бойынша БАҚ
-ты тарта
отырып он-
күндіктер
және айлық-
тар өткізу
Бұйрық
ДСМ, БҒМ, МАМ, облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
2-4-
тоқсан
2008 ж. - 850,0
2009 ж. - 1400,0
2010 ж. - 1350,0
2008 ж. -
10680,0
2009 ж. - 11220,1
2010 ж. - 11829,7
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
50.
Балалар мен
жасөспірім-
дер арасын-
да жұқпалы
аурулардың
аддын алу
жөнінде әдістемелік
ұсынымдар
шығару және
балабақша-
лардың жаз-
ғы сауықты-
ру лагерле-
рінің қыз-
меткерлері
арасында
семинарлар
өткізу
Әдісте-
мелік ұсыным-
дар, бұйрық
ДСМ, БҒМ, облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
2-тоқсан
2008 ж. - 100,0
2009 ж. - 110,0
2010 ж. - 120,0
2008 ж. -
3777,9
2009 ж. - 4270,1
2010 ж. - 4839,7
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
51.
Жұқпалы
аурулардың
алдын алу
жөніндегі
мақсатты іс
-шараларды
енгізу тә-
жірибесін
тарату
Жергі-
лікті
атқару-
шы ор-
гандар-
дың шешімі
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
3-тоқсан
2008 ж. - 100,0
2009 ж. - 110,0
2010 ж. - 120,0
2008 ж. -
2150,8
2009 ж. - 2536,7
2010 ж. - 2855,3
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
52.
Жұқпалы
аурулардың
алдын алу
жөнінде ақ-
параттық-
оқыту мате-
риалдарын
(парақша-
лар, плака-
ттар, бук-
леттер) шы-
ғару
АОМ басып шығару, көбейту
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
1, 3-
тоқсан
2008 ж. - 300,0
2009 ж. - 322,0
2010 ж. - 300,0
2008 ж. -
9860,2
2009 ж. - 10639,6
2010 ж. - 11376,8
2009 ж. -
34349,8,
2010 ж. -
32909,3
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
Респуб-
ликалық
бюджеттен
бөлінетін
ағымдағы
нысаналы
транс-
ферттер
Ұрпақты болу денсаулығын қорғау және отбасын жоспарлау
53.
Ұрпақты бо-
лу денсау-
лығын қор-
ғау және
отбасын жо-
спарлау мә-
селелері
бойынша жас
өспірімдер,
ерлер мен
әйелдер арасында
өңірлік се-
минарлар-
тренингтер
өткізу
Бұйрық
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
2-тоқсан
2008 ж. - 300,0
2009 ж. - 322,0
2010 ж. - 300,0
2008 ж. -

7027,6
2009 г. -
7805,5
2010 г. -
8282,5
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
47
Провести Все-
мирный День
борьбы со СПИД
и месячник по
профилактике
ВИЧ/СПИД
Приказ
МЗ, МКИ,
МОН,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
4
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
350,0
2009 г. -
400,0
2010 г. -
349,0
2008 г. -
10160,7
2009 г. -
10835,4
2010 г. -
11725,8
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
48
Выпустить
информационно-
образовательные
материалы по
профилактике
ВИЧ/СПИД
(брошюры, пла-
каты, буклеты)
Выпуск,
тиражирование
ИОМ
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
4
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
400,0
2009 г. -
450,0
2010 г. -
400,0
2008 г. -
7783,5
2009 г. -
8360,2
2010 г. -
8973,5
2009 г. -
47294,0,
2010 г. -
47321,6
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
Целевые
текущие
транс-
ферты
из
респуб-
ликан-
ского
бюджета
Профилактика и снижение заболеваемости вирусными
гепатитами, острыми кишечными инфекциями, OPBИ
49
Провести декад-
ники и месячни-
ки по профилак-
тике вирусных
гепатитов,
острых кишечных
и респираторных
вирусных инфек-
ций, гриппа с
привлечением
СМИ
Приказ
МЗ, МОН,
МКИ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
2-4
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
850,0
2009 г. -
1400,0
2010 г. -
1350,0
2008 г. -
10680,0
2009 г. -
11220,1
2010 г. -
11829,7
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
50
Выпустить
методические
рекомендации и
провести
семинары среди
работников
детских садов,
летних оздоро-
вительных лаге-
рей по профи-
лактике инфек-
ционных заболе-
ваний среди
детей и
подростков
Методические
рекомендации,
приказ
МЗ, МОН,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
2
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
100,0
2009 г. -
110,0
2010 г. -
120,0
2008 г. -
3777,9
2009 г. -
4270,1
2010 г. -
4839,7
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
51
Распространить
опыт внедрения
целенаправлен-
ных мероприятий
по профилактике
инфекционных
заболеваний
Решение
местных ис-
полнительных
органов
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
3
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
100,0
2009 г. -
110,0
2010 г. -
120,0
2008 г. -
2150,8
2009 г. -
2536,7
2010 г. -
2855,3
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
52
Выпустить
информационно-
образовательные
материалы по
профилактике
инфекционных
заболеваний
(листовки, пла-
каты, буклеты)
Выпуск,
тиражирование
ИОМ
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1, 3
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
300,0
2009 г. -
322,0
2010 г. -
300,0
2008 г. -
9860,2
2009 г. -
10639,6
2010 г. -
11376,8
2009 г. -
34349,8,
2010 г. -
32909,3
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
Целевые
текущие
транс-
ферты
из
респуб-
ликан-
ского
бюджета
Охрана репродуктивного здоровья и планирование семьи
53
Провести
региональные
семинары-
тренинги по
вопросам охраны
репродуктивного
здоровья и
планирования
семьи среди
подростков,
мужчин и женщин
Приказ
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
2
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
300,0
2009 г. -
322,0
2010 г. -
300,0
2008 г. -

6538,0
2009 ж. - 7105,8
2010 ж. - 7810,0
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
54.
Ана мен ба-
ла денсау-
лығын қор-
ғау жөнінде республика-
лық акция-
лар өткізу
күні (Дүниежүзілік от-
басы күні және Халық-
аралық ба-
лаларды қо-
рғау күні)
Бұйрық
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері, ҮЕҰ
2008 - 2010
жылдар
2-тоқсан
2008 ж. - 350,0
2009 ж. - 400,0
2010 ж. - 350,0
2008 ж. -
11452,0
2009 ж. - 12042,8
2010 ж. - 12859,3
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
55.
Босандыру
ұйымдарында
(ана болу
қауіпсізді-
гі) тиімді
перинатал-
дық техно-
логияларды
енгізу мә-
селелері
бойынша ақ-
параттық
науқан өт-
кізу
Бұйрық
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
3-тоқсан
2009 ж. - 550,0
2010 ж. - 1375,0
2008 ж. -
3753,9
2009 ж. - 4781,3
2010 ж. - 4394,9
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
56.
СӨСҚ аспек-
тілері бой-
ынша респу-
бликалық және өңір-
лік балалар
шығармашы-
лығы кон-
курстарын
өткізу
Бұйрық
ДСМ, БҒМ, МАМ, облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері, ҮЕҰ
2008 - 2010
жылдар
4-тоқсан
2009 ж. - 240,0
2008 ж. -
1054,8
2009 ж. - 4601,4
2010 ж. - 1356,5
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
57.
Ұрпақты бо-
лу денсау-
лығын қор-
ғау жөнін-
де ақпара-
ттық-оқыту
материалда-
рын (парақ-
шалар, бук-
леттер, плакаттар)
шығару
АОМ басып шығару, көбейту
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
1-2-
тоқсан
2008 ж. - 250,0
2009 ж. - 268,0
2010 ж. - 250,0
2008 ж. -
8111,2
2009 ж. - 9028,4
2010 ж. - 9450,7
2009 ж. -
31203,9,
2010 ж. -
29887,1
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
Респуб-
ликалық
бюджеттен
бөлінетін
ағымдағы
нысаналы
транс-
ферттер
2. Сектораралық өзара қарым-қатынастарды күшейту және барлық
қазақстандық қоғамдастықты салауатты өмір салтын
қалыптастыруға тарту
БМСК шеңберінде салауатты өмір салтын қалыптастыруды күшейту
58.
БМСК маман-
дары үшін
денсаулық
мектептерін
жетілдіру
жөнінде өңірлік оқыту семи-
нарларын өткізу
Бұйрық
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
1-тоқсан
2008 ж. - 300,0
2009 ж. - 321,0
2010 ж. - 300,0
2008 ж. -
4887,1
2009 ж. - 5209,0
2010 ж. - 5621,2
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
59.
БМСК дең-
гейінде
алдын алу
қызметінің
алгоритмде-
рін енгізу
мониторингі
және жетіл-
діру жөні-
нде респуб-
ликалық се-
минар-кеңес
өткізу
Бұйрық
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
2-тоқсан
2008 ж. - 450,0
2009 ж. - 480,0
2010 ж. - 450,0
2008 ж. -
4292,5
2009 ж. - 4436,0
2010 ж. - 4827,0
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
60.
БМСК дең-
гейінде профилакти-калық қыз-
метті баға-
лаумен әлеуметтік
маңызды
аурулардың
тәуекел фа-
кторларының
мониторин-
гін өткізу
Талдама-
лық ақпарат
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
4-тоқсан
2008 ж. - 280,0
2009 ж. - 500,0
2010 ж. - 950,0
2008 ж. -

6538,0
2009 г. -
7105,8
2010 г. -
7810,0
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
54
Провести рес-
публиканские
акции по охране
здоровья матери
и ребенка
(Всемирный День
семьи и Между-
народный День
защиты детей)
Приказ
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы,
НПО
2
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
350,0
2009 г. -
400,0
2010 г. -
350,0
2008 г. -
11452,0
2009 г. -
12042,8
2010 г. -
12859,3
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
55
Провести
информационную
кампанию по
вопросам
внедрения
эффективных
перинатальных
технологий в
родовспомога-
тельных
организациях
(безопасное
материнство)
Приказ
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
3
квартал
2008-
2010
гг.
2009 г. -
550,0
2010 г. -
1375,0
2008 г. -
3753,9
2009 г. -
4781,3
2010 г. -
4394,9
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
56
Провести рес-
публиканский и
региональные
конкурсы
детского
творчества по
аспектам ФЗОЖ
Приказ
МЗ, МОН,
МКИ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы,
НПО
4
квартал
2009-
2010
гг.
2009 г. -
240,0
2008 г. -
1054,8
2009 г. -
4601,4
2010 г. -
1356,5
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
57
Выпустить
информационно-
образовательные
материалы по
охране
репродуктивного
здоровья (лис-
товки, буклеты,
плакаты)
Выпуск,
тиражирование
ИОМ
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1-2
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
250,0
2009 г. -
268,0
2010 г. -
250,0
2008 г. -
8111,2
2009 г. -
9028,4
2010 г. -
9450,7
2009 г. -
31203,9,
2010 г. -
29887,1
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
Целевые
текущие
транс-
ферты
из
респуб-
ликан-
ского
бюджета
2. Усиление межсекторального взаимодействия и
вовлечение всего казахстанского сообщества в
формирование здорового образа жизни
Усиление формирования здорового образа жизни в рамках ПМСП
58
Провести
региональные
обучающие
семинары для
специалистов
ПМСП по
совершенствова-
нию работы школ
здоровья
Приказ
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
300,0
2009 г. -
321,0
2010 г. -
300,0
2008 г. -
4887,1
2009 г. -
5209,0
2010 г. -
5621,2
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
59
Провести Рес-
публиканский
и региональный
семинар-
совещание по
мониторингу
внедрения и
совершенствова-
нию алгоритмов
профилактичес-
кой деятельнос-
ти на уровне
ПМСП
Приказ
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
2
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
450,0
2009 г. -
480,0
2010 г. -
450,0
2008 г. -
4292,5
2009 г. -
4436,0
2010 г. -
4827,0
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
60
Проводить
мониторинг
факторов риска
социально зна-
чимых заболева-
ний с оценкой
профилактичес-
кой деятельнос-
ти на уровне
ПМСП
Аналитическая
информация
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
4
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
280,0
2009 г. -
500,0
2010 г. -
950,0
2008 г. -

3229,7
2009 ж. - 3659,1
2010 ж. - 3888,5
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
61.
Жастар ден-
саулық ор-
талықтары-
ның желісін
құру және
кеңейту
Жергілі-
кті ат-
қарушы органда-
рдың ше-
шімдері
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
1-4-
тоқсан
2008 ж. - 100,0
2009 ж. - 110,0
2010 ж. - 120,0
2008 ж. -
6061,4
2009 ж. - 6558,3
2010 ж. - 6804,3
2009 ж. -
19000,0,
2010 ж. -
16540,0
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
Респуб-
ликалық
бюджеттен
бөлінетін
ағымдағы
нысаналы
транс-
ферттер
62.
Жастар ден-
саулық ор-
талықтары-
ның басшы-
лары үшін
жастарға жанашыр қы-
зметтерді
енгізу жө-
ніндегі өңірлік
оқыту семи-
нарларын
өткізу
Бұйрық
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
3-тоқсан
2008 ж. - 200,0
2009 ж. - 250,0
2010 ж. - 200,0
2008 ж. -
9059,3
2009 ж. - 9243,7
2010 ж. - 9522,1
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
63.
Балалар мен
еңбекке жа-
рамды жас-
тағы ересе-
ктердің арасында негізгі СЖА
скринингі-
нің және
оларды сауықтыру
мониторин-
гін және
бағалауын
жүргізу
Талдама-
лық ақпарат
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
4-тоқсан
2008 ж. - 280,0
2009 ж. - 300,0
2010 ж. - 280,0
2008 ж. -
3336,6
2009 ж. - 3663,8
2010 ж. - 4023,1
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
64.
"БМСК - са-
лауатты өмір үшін"
атты респу-
бликалық және өңір-
лік конкур-
стар өткізу
Бұйрық
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
4-тоқсан
2008 ж. - 200,0
2009 ж. - 200,0
2008 ж. -
3973,4
2009 ж. - 1230,0
2010 ж. - 4807,0
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
64-1.
Халыққа және медицина қызметкерлеріне арналған салауатты өмір салтын қалыптастыру, бастапқы медициналық-санитарлық көмек деңгейіндегі алдын алудың скринингтері, алгоритмдері жөнінде ақпараттық-білім беру материалдарын (плакаттар,буклеттер, парақшалар, әдістемелік нұсқаулар және оқу құралдарын) шығару
Ақпараттық білім беру материалын шығару, көбейту
Облыстардың , Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2009-2010  жылдар 1-4 тоқсан
2009 ж. - 48888,3
2010 ж. - 46933,5
Респуб-
ликалық
бюджеттен
бөлінетін
ағымдағы
нысаналы
транс-
ферттер
Салауатты өмір салтын қалыптастырудағы білімнің рөлін күшейту
65.
Мектептің
медицина
қызметкер-
лерінің
штаттарын
денсаулық
сақтау жүй-
есіне беру
жөнінде ұсыныстар
әзірлеу
Қазақс-
тан Ре-
спубли-
касының Үкіметі-
не ұсы-
ныс
ДСМ, БҒМ
2008
жыл 25 шілде
Талап етілмейді
66.
"Валеоло-
гия" пәнін
оқыту әдіс-
темесін жет-ілдіру,
"Денсаулық
және
өмірлік
дағдылар"
кешенді
кіріктірі-
лген
бағдарлама-
сын енгізу
жөнінде ұл-
ттық және
өңірлік де-
ңгейлерде
дөңгелек үстел өткі-
зу
Бұйрық
ДСМ, БҒМ, облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
2-тоқсан
2008 ж. - 280,0
2010 ж. - 310,0
2008 ж. -

3229,7
2009 г. -
3659,1
2010 г. -
3888,5
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
61
Создать и
расширить сеть
молодежных
центров
здоровья
Решение
местных ис-
полнительных
органов
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1-4
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
100,0
2009 г. -
110,0
2010 г. -
120,0
2008 г. -
6061,4
2009 г. -
6558,3
2010 г. -
6804,3
2009 г. -
19000,0,
2010 г. -
16540,0
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
Целевые
текущие
транс-
ферты
из
респуб-
ликан-
ского
бюджета
62
Провести
обучающие
региональные
семинары для
руководителей
молодежных
центров по
внедрению
услуг,
дружественных
к молодежи
Приказ
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
3
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
200,0
2009 г. -
250,0
2010 г. -
200,0
2008 г. -
9059,3
2009 г. -
9243,7
2010 г. -
9522,1
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
63
Проводить
мониторинг и
оценку
скрининга
основных ХНЗ и
оздоровления
среди детей и
взрослого
населения
трудоспособного
возраста
Аналитическая
информация
МЗ, МОН,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
4
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
280,0
2009 г. -
300,0
2010 г. -
280,0
2008 г. -
3336,6
2009 г. -
3663,8 2010 г. -
4023,1
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
64
Провести Рес-
публиканский и
региональный
конкурсы
"ПМСП - за
здоровый образ
жизни"
Приказ
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
4
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
200,0
2010 г. -
200,0
2008 г. -
3973,4
2009 г. -
1230,0
2010 г. -
4807,0
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
64-1
Выпустить
информационно-
образовательные
материалы для
населения и
медицинских
работников по
формированию
здорового
образа жизни,
скринингам,
алгоритмам
профилактики на
уровне первич-
ной медико-
санитарной
помощи (плака-
ты, буклеты,
листовки,
методические
рекомендации и
пособия)
Выпуск,
тиражирование
информацион-
но-образова-
тельного
материала
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1-4
кварта-
лы
2009-
2010
годы
2009 г. -
48888,3
2010 г. -
46933,5
Целевые
текущие
транс-
ферты
из рес-
публи-
канско-
го бюд-
жета
Усиление роли образования в формировании
здорового образа жизни
65
Разработать
предложения по
передаче штатов
школьных меди-
цинских работ-
ников в ведение
системы
здравоохранения
Предложение в
Правительство
Республики
Казахстан
МЗ, МОН
25
июля
2008 г.
Не тре-
буется
66
Провести на
национальном и
региональном
уровнях круглый
стол по совер-
шенствованию
методики
преподавания
предмета
"Валеология" и
внедрению
комплексной
интегрированной
программы
"Здоровье и
жизненные
навыки"
Приказ
МЗ, МОН,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
2
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
280,0
2010 г. -
310,0
2008 г. -

3072,4
2009 ж. - 788,6
2010 ж. - 2999,9
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
67.
Мектеп
медицинасы
қызметінің
алдын алу
жұмысын
жетілдіру
Мектеп медицина маманда-
ры үшін алгорит-
мдер, басшылық жасау
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
3-тоқсан
2008 ж. - 200,0
2008 ж. -
1838,5
2009 ж. - 486,0
2010 ж. - 568,0
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
68.
Білім беру
ұйымдарында
"Валеоло-
гия" пәнін
оқыту мони-
торингін
жүргізу жө-
нінде ұсы-
ныстар әзірлеу
Бұйрық
ДСМ, БҒМ, облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
3-тоқсан
Талап етілмейді
69.
Темекі ше-
гудің, мас-
күнемдік-
тің, наша-
қорлықтың,
ұрпақты
болу
денсаулығы-
ның, ЖЖБЖ-
ның, АҚТҚ
/ЖҚТБ-ның
алдын алу
бойынша үйрету-бі-
лім беру
кешендерін
әзірлеу
және шығару
Оқыту кешені
БҒМ, ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
1-4-
тоқсан
2008 ж. - 550,0
2009 ж. - 618,0
2010 ж. - 550,0
2008 ж. -
8154,0
2009 ж. - 8151,4
2010 ж. - 9337,6
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
70.
Мектеп ме-
дицинасы
қызметін
жетілдіру
бойынша өңірлік се-
минарлар-
тренингтер
өткізу
Бұйрық
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
2-тоқсан
2010 ж. - 600,0
2008 ж. -
2084,0
2009 ж. - 2406,8
2010 ж. - 4783,3
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
71.
ДДҰ-ның
"Денсаулық-
ты нығай-
туға ықпал
ететін мек-
тептер",
"Салауатты
университе-
ттер" жоба-
ларының өңірлік үйлестіру-
шілеріне арналған семинарлар-
тренингтер
өткізу және
олардың же-
лілерін да-
мытуға жәр-
демдесу
Бұйрық
ДСМ, БҒМ, облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
3-тоқсан
2008 ж. - 1100,0
2009 ж. - 1115,6
2010 ж. - 1100,0
2008 ж. -
8630,5
2009 ж. - 9447,9
2010 ж. - 9562,9
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
72.
Педагогтар және оқушы-
лар арасын-
да СӨСҚ-ның
әртүрлі ас-
пектілері
бойынша
"Салауатты
мектеп" ко-
нкурстарын,
фестиваль-
дар, дебат-
тар және интеллекту-
алдық ойын-
дар өткізу
Бұйрық
ДСМ, БҒМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
1, 4-
тоқсан
2008 ж. - 1046,0
2009 ж. - 800,0
2010 ж. - 856,0
2008 ж. -
10553,1
2009 ж. - 11557,1
2010 ж. - 12002,3
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
73.
Мектеп жа-
сындағы ба-
лалар ара-
сында "Абайлаңыз-бағдаршам!" атты жол-
көлік жара-
қаттануының
алдын алу жөнінде
айлық өт-
кізу
Бұйрық
ДСМ, ІІМ, БҒМ, МАМ, облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
3-тоқсан
2008 ж. - 700,0
2009 ж. - 350,0
2010 ж. - 350,0
2008 ж. -
5528,9
2009 ж. - 5994,9
2010 ж. - 6554,7
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
74.
Жарақатта-
нудың алдын
алу жөнінде
ақпараттық-оқыту мате-
риалдарын
шығару (па-
рақшалар,
плакаттар,
буклеттер)
АОМ басып шығару, көбейту
ДСМ, БҒМ, МАМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
2-3-
тоқсан
2008 ж. - 600,0
2009 ж. - 615,0
2010 ж. - 600,0
2008 ж. -

3072,4
2009 г. -
788,6
2010 г. -
2999,9
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
67
Совершенство-
вать профилак-
тическую
деятельность
службы школьной
медицины
Алгоритмы,
руководство
для
специалистов
школьной
медицины
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
3
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
200,0
2008 г. -
1838,5
2009 г. -
486,0
2010 г. -
568,0
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
68
Разработать
предложения по
проведению
мониторинга
преподавания
предмета
"Валеология" в
организациях
образования
Приказ
МЗ, МОН,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
3
квартал
2008 г.
Не тре-
буется
69
Разработать и
выпустить обу-
чающие образо-
вательные
комплексы по
профилактике
табакокурения,
алкоголизма,
наркомании,
репродуктивного
здоровья, ИППП,
ВИЧ/СПИД
Учебный
комплекс
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1-4
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
550,0
2009 г. -
618,0
2010 г. -
550,0
2008 г. -
8154,0
2009 г. -
8151,4
2010 г. -
9337,6
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
70
Провести
региональные
семинары-
тренинги по
совершенствова-
нию деятельнос-
ти школьной
медицины
Приказ
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
2
квартал
2008-
2010
гг.
2010 г. -
600,0
2008 г. -
2084,0
2009 г. -
2406,8
2010 г. -
4783,3
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
71
Провести
семинары-
тренинги для
региональных
координаторов
проектов ВОЗ
"Школы, способ-
ствующие укреп-
лению здо-
ровья", "Здоро-
вые университе-
ты" и содейст-
вовать развитию
их сети
Приказ
МЗ, МОН,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
3
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
1100,0
2009 г. -
1115,6
2010 г. -
1100,0
2008 г. -
8630,5
2009 г. -
9447,9
2010 г. -
9562,9
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
72
Провести кон-
курсы "Здоровая
школа", фести-
вали, дебаты и
интеллектуаль-
ные игры среди
педагогов и
учащихся по
различным
аспектам ФЗОЖ
Приказ
МЗ, МОН,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1, 4
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
1046,0
2009 г. -
800,0
2010 г. -
856,0
2008 г. -
10553,1
2009 г. -
11557,1
2010 г. -
12002,3
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
73
Провести
месячник по
профилактике
дорожно-
транспортного
травматизма
среди детей
школьного
возраста
"Внимание -
светофор!"
Приказ
МЗ, МВД,
МОН,
МКИ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
3
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
700,0
2009 г. -
350,0
2010 г. -
350,0
2008 г. -
5528,9
2009 г. -
5994,9
2010 г. -
6554,7
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
74
Выпустить
информационно-
образовательные
материалы по
профилактике
травматизма
(листовки, пла-
каты, буклеты)
Выпуск,
тиражирование
ИОМ
МЗ, МОН,
МКИ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
2-3
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
600,0
2009 г. -
615,0
2010 г. -
600,0
2008 г. -

6538,7
2009 ж. - 7498,1
2010 ж. - 7931,8
2009 ж. -
38183,4,
2010 ж. -
37600,1
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
Респуб-
ликалық
бюджеттен
бөлінетін
ағымдағы
нысаналы
транс-
ферттер
Салауатты өмір салтын насихаттау жөніндегі ақпараттық-
коммуникациялық жұмыс
75.
СӨСҚ қызме-
тінің мама-
ндары үшін
СӨСҚ-тағы
қазіргі за-
манғы кому-
никациялық
технология-
ларды жеті-
лдіру және
енгізу жө-
нінде рес-
публикалық
және өңір-
лік семина-
рлар өткізу
Бұйрық
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
3-тоқсан
2009 ж. - 250,0
2010 ж. - 360,0
2008 ж. -
4165,8
2009 ж. - 7649,4
2010 ж. - 7967,6
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
76.
СӨСҚ мәсе-
лелері бой-
ынша ақпа-
раттық-оқы-
ту матери-
алдарымен
веб-ресурс-
тар катало-
гтарын жа-
ңарту (веб-
форум, чат-
және т.б.)
Каталог-
тар, те-
хникалық сүйемел-
деу
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
1-4-
тоқсан
2008 ж. -
400,0
2009 ж. -
428,0
2010 ж. -
400,0
2008 ж. -
5047,9
2009 ж. - 5378,6
2010 ж. - 6027,8
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
77.
Аурулардың алдын алу,
СӨСҚ негіз-
гі мәселе-
лері бойын-
ша баспа-
сөз конфе-
ренцияла-
рын, пікір
талас кез-
десулер,
халықаралық
және ұлттық
күндер, айлықтар және онкүн-
діктер өт-
кізу
БАҚ-қа ақпарат
ДСМ, МАМ, облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
1-4-
тоқсан
2008 ж. - 700,0
2009 ж. - 770,0
2010 ж. - 709,0
2008 ж. -
9262,6
2009 ж. - 9804,9
2010 ж. - 10344,1
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
78.
БАҚ-та СӨСҚ
аспектілері бойынша ақ-
параттық-
насихаттау
жұмысын өт-
кізу
Телеви-
зиялық,
радио-
бағ-
дарлама-
лар жә-
не басы-
лымдар-
дағы ма-
қалалар
ДСМ, МАМ, облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
1-4-
тоқсан
2008 ж. -
1520,0
2009 ж. -
1600,0
2010 ж. -
1500,0
2008 ж. -
15000,0
2009 ж. - 16200,0
2010 ж. - 17496,0
2008 ж. -
20406,4
2009 ж. -
21217,3
2010 ж. -
23311,9
Респуб-
ликалық
бюджет*
МАМ
Респуб-
ликалық
бюджет
Жергілі-
кті
бюджет
79.
СӨС-ті на-
сихаттау және өткі-
зілетін ақ-
параттың
науқандар
шеңберінде
аурулардың
алдын алу
бойынша би-
лбордтар,
лайтбокстар
және басқа
сыртқы жар-
нама түрле-
рін дайын-
дау және орналастыру
Сыртқы жарнама
Облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
1-4-
тоқсан
2008 ж. - 24318,8
2009 ж. - 26546,9
2010 ж. - 27373,5
Жергілі-
кті
бюджет
80.
СӨС аспек-
тілері бой-
ынша бейне
және аудио роликтер,
анимациялық және оқу
фильмдерін
әзірлеу жә-
не білім беру, ден-
саулық сақ-
тау, мәде-
ниет ұйым-
дарында, қоғамдық көлікте
тарату
Бейне және аудио ролик-
тер, оқу
фильмде-
рі
ДСМ, МАМ, БҒМ, облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
1-4-
тоқсан
2008 ж. - 1400,0
2009 ж. - 1600,0
2010 ж. - 1400,0
2008 ж. -

6538,7
2009 г. -
7498,1
2010 г. -
7931,8
2009 г. -
38183,4,
2010 г. -
37600,1
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
Целевые
текущие
транс-
ферты
из
респуб-
ликан-
ского
бюджета
Информационно-коммуникационная работа по
пропаганде здорового образа жизни
75
Провести рес-
публиканский и
региональные
семинары для
специалистов
службы ФЗОЖ по
совершенствова-
нию и внедрению
современных
коммуникацион-
ных технологий
в ФЗОЖ
Приказ
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
3
квартал
2008-
2010
гг.
2009 г. -
250,0
2010 г. -
360,0
2008 г. -
4165,8
2009 г. -
7649,4
2010 г. -
7967,6
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
76
Обновлять
каталоги
информационно-
образовательных
материалов и
Веб-ресурсов по
вопросам ФЗОЖ
(веб-форум,
чат и др.)
Каталоги,
техническое
сопровождение
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1-4
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
400,0
2009 г. -
428,0
2010 г. -
400,0
2008 г. -
5047,9
2009 г. -
5378,6
2010 г. -
6027,8
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
77
Проводить
пресс-
конференции,
дискуссионные
встречи по ос-
новным вопросам
профилактики
заболеваний,
ФЗОЖ, Междуна-
родных и Нацио-
нальных дней,
месячников и
декадников
Информация в
СМИ
МЗ, МКИ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1-4
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
700,0
2009 г. -
770,0
2010 г. -
709,9
2008 г. -
9262,6
2009 г. -
9804,9
2010 г. -
10344,1
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
78
Проводить
информационно-
пропагандист-
скую работу в
СМИ по аспектам
ФЗОЖ
Телевизион-
ные, радио-
программы и
статьи в
печатных
изданиях
МЗ,
МКИ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1-4
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
1520,0
2009 г. -
1600,0
2010 г. -
1500,0
2008 г. -
15000,0
2009 г. -
16200,0
2010 г. -
17496,0
2008 г. -
20406,4
2009 г. -
21217,3
2010 г. -
23311,9
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
МКИ
Местный
бюджет
79
Изготовить и
разместить
билборды, лайт-
боксы и другие
виды наружной
рекламы по
пропаганде ЗОЖ
и профилактике
заболеваний в
рамках проводи-
мых информа-
ционных
кампаний
Наружная
реклама
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1-4
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
24318,8
2009 г. -
26546,9
2010 г. -
27373,5
Местный
бюджет
80
Разработать и
распространить
видео- и аудио
ролики, анима-
ционные и учеб-
ные фильмы по
аспектам ЗОЖ в
организациях
образования,
здравоохране-
ния, культуры,
общественного
транспорта
Видео и аудио
ролики, учеб-
ные фильмы
МЗ, МКИ,
МОН,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1-4
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
1400,0
2009 г. -
1600,0
2010 г. -
1400,0
2008 г. -

21320,0
2009 ж. - 23040,4
2010 ж. - 24760,6
2009 ж. -
160640,4
2010 ж. -
98800,4
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
Респуб-
ликалық
бюджеттен
бөлінетін
ағымдағы
нысаналы
транс-
ферттер
81.
БАҚ үшін СӨСҚ мәсе-
лелері бой-
ынша аудио
және бейне
роликтер,
анимациялық
фильмдер әзірлеу жә-
не шығару
БАҚ-қа жалға беру
ДСМ, МАМ, облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
1-4-
тоқсан
2008 ж. - 800,0
2009 ж. - 900,0
2010 ж. - 800,0
2008 ж. -
7804,1
2009 ж. - 8258,5
2010 ж. - 8962,7
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
Салауатты өмір салты мен адамды қоршаған ортаның байланысын
күшейту
82.
Денсаулық фестивалі, Денсаулық жолы, Дүние
жүзілік де-
нсаулық кү-
ні респуб-
ликалық ак-
цияларын өткізу
Бұйрық
ДСМ, БҒМ, ТСМ, МАМ, облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері,
ҮЕҰ
2008 - 2010
жылдар
2-3-
тоқсан
2008 ж. - 850,0
2009 ж. - 880,0
2010 ж. - 850,0
2008 ж. -
14248,2
2009 ж. - 15016,4
2010 ж. - 15633,2
2009 ж. -
29476,9
2010 ж. -
28967,5
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
Респуб-
ликалық
бюджеттен
бөлінетін
ағымдағы
нысаналы
транс-
ферттер
83.
Өңірлерде СӨСҚ проб-
лемалары ұлттық ор-
талығы ма-
мандарының
(15 өңір)
шығуымен және өңір-
лік семина-
рлар-кеңес-
тер өткізе
отырып,
"Салауатты
өмір салты"
бағдарлама-
сын іске асыру мони-
торингін
өткізу
Бұйрық
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
1-4-
тоқсан
2008 ж. - 700,0
2009 ж. - 770,0
2010 ж. - 700,0
2008 ж. -
2416,8
2009 ж. - 2991,7
2010 ж. - 3056,6
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
84.
Экологиялық туризмді
ұйымдастыру және оны
дамытуға
инвестиция-
лар бөлетін
кәсіпорын-
дарды ынта-
ландыру жө-
ніндегі
ұсыныстар әзірлеу жә-
не енгізу
ДСМ-ге ақпарат
Қоршағанор-
тамині, ТСМ,
облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2009 - 2010
жылдар
10 қаңтар
2008 ж. - 274,5
2009 ж. - 299,2
2010 ж. - 315,0
Жергілі-
кті
бюджет
85.
ДДҰ-ның
"Салауатты
қалалар",
"Салауатты
ауылдар",
"Салауатты
жұмыс орын-
дары" жоба-
ларының же-
лісін дамы-
туды жалға-
стыру
Жергілі-
кті ат-
қарушы
органда-
рдың шешімі
ДСМ, Қоршағанор-
тамині,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
1-4-
тоқсан
2008 ж. - 100,0
2009 ж. - 150,0
2010 ж. - 200,0
2008 ж. -
4546,1
2009 ж. - 5162,3
2010 ж. - 6083,9
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
86.
ДДҰ-ның
"Салауатты
қалалар",
"Салауатты
ауылдар",
"Салауатты
жұмыс орын-
дары" жоба-
ларының
үйлестіру-
шілері үшін
өңірлік се-
минарлар
өткізу
Бұйрық
ДСМ, Қоршағанор-
тамині,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
2, 4-
тоқсан
2008 ж. - 120,0
2009 ж. - 150,0
2010 ж. - 200,0
2008 ж. -
4404,8
2009 ж. - 5197,6
2010 ж. - 5044,9
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
87.
"Қазақстан-
ның салауа-
тты қалала-
ры" атты
республика-
лық және өңірлік фе-
стиваль өт-
кізу
Бұйрық
ДСМ, МАМ, Қоршағанор-
тамині,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
3-тоқсан
2010 ж. - 350,0
2008 ж. -

21320,0
2009 г. -
23040,4
2010 г. -
24760,6
2009 г. -
160640,4,
2010 г. -
98800,4
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
Целевые
текущие
транс-
ферты
из
респуб-
ликан-
ского
бюджета
81
Разработка и
выпуск аудио-
и видеороликов,
анимационных
фильмов по
вопросам ФЗОЖ
для СМИ
Прокат в СМИ
МЗ, МКИ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1-4
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
800,0
2009 г. -
900,0
2010 г. -
800,0
2008 г. -
7804,1
2009 г. -
8258,5
2010 г. -
8962,7
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
Усиление связи здорового образа жизни и окружения человека
82
Провести Рес-
публиканские
акции:
Фестиваль
здоровья,
Денсаулык жолы,
Всемирный день
здоровья
Приказ
МЗ, МОН,
МТС,
МКИ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы,
НПО
2-3
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
850,0
2009 г. -
880,0
2010 г. -
850,0
2008 г. -
14248,2
2009 г. -
15016,4
2010 г. -
15633,2
2009 г. -
29476,9,
2010 г. -
28967,5
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
Целевые
текущие
транс-
ферты
из
респуб-
ликан-
ского
бюджета
83
Проводить мони-
торинг реализа-
ции программы
"Здоровый образ
жизни" в регио-
нах с выездом
специалистов
Национального
центра проблем
ФЗОЖ (15 регио-
нов) и проведе-
нием региональ-
ных семинаров-
совещаний
Приказ
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1-4
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
700,0
2009 г. -
770,0
2010 г. -
700,0
2008 г. -
2416,8
2009 г. -
2991,7
2010 г. -
3056,6
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
84
Разработать и
внедрить
предложения по
организации
экологического
туризма и
стимулированию
предприятий,
направляющих
инвестиции на
его развитие
Информация в
МЗ
МООС,
МТС,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
10
января
2009-
2010
гг.
2008 г. -
274,5
2009 г. -
299,2
2010 г. -
315,0
Местный
бюджет
85
Продолжить
развитие сети
проектов ВОЗ
"Здоровые горо-
да", "Здоровые
аулы", "Здоро-
вые рабочие
места"
Приказ
МЗ,
МООС,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1-4
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
100,0
2009 г. -
150,0
2010 г. -
200,0
2008 г. -
4546,1
2009 г. -
5162,3
2010 г. -
6083,9
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
86
Провести
региональные
семинары для
координаторов
проектов ВОЗ
"Здоровые горо-
да", "Здоровые
аулы", "Здоро-
вые рабочие
места"
Приказ
МЗ,
МООС,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
2, 4
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
120,0
2009 г. -
150,0
2010 г. -
200,0
2008 г. -
4404,8
2009 г. -
5197,6
2010 г. -
5044,9
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
87
Провести рес-
публиканский и
региональный
фестиваль
"Здоровые горо-
да Казахстана"
Приказ
МЗ, МКИ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
3
квартал
2008-
2010
гг.
2010 г. -
350,0
2008 г. -

250,0
2009 ж. -
300,0
2010 ж. -
250,0
2008 ж. -
6508,8
2009 ж. -
7032,4
2010 ж. -
7917,8
2009 ж. -
28451,9
2010 ж. -
27267,7
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
Респуб-
ликалық
бюджеттен
бөлінетін
ағымдағы
нысаналы
транс-
ферттер
90-1.
Үкіметтік емес ұйымдарды тарта отырып, салауатты өмір салтын қалыптастыру саласындағы әлеуметтік жобаларды іске асыру
ҚР ДСМ-ге ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2009-2010 жылдар 1-4 тоқсан
2009 ж. -
104979,3
2010 ж. -
104979,3
Респуб-
ликалық
бюджеттен
бөлінетін
ағымдағы
нысаналы
транс-
ферттер
Салауатты өмір салтын қалыптастыру үшін құқықтық ортаны
қамтамасыз ету
91.
Темекі, ал-
коголь өні-
мдерін са-
тудан және айыппұл са-
нкциялары
бойынша
бюджетке
түсетін
түсім-
дерден 1%-
ды аудару тетігін қа-
лыптастыра
отырып, Са-
лауатты өмір салты қорын құру жөнінде ұсыныстар
әзірлеу
Қазақс-
тан Ре-
спубли-
касының Үкіметі-
не ұсы-
ныстар
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2009
жыл
25 қаңтар
Талап етілмейді
92.
Халықтың
өмір салты
мен денсау-
лық жағдай-
ына әсер ететін Қа-
зақстан Ре-
спубликасы-
ның қолда-
ныстағы за-
ңнамалық актілеріне
өзгерістер
мен толық-
тырулар ен-
гізу жөнін-
дегі заң
жобасын
әзірлеу
Қазақс-
тан Ре-
спубли-
касының Үкіметі жанында-
ғы заң жобалау қызметі мәселе-
лері бойынша ведомст-
воаралық комис-
сияға ұсыныс
ДСМ, МАМ, ІІМ, облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2009
жыл
4-тоқсан
Талап етілмейді
Салауатты өмір салтын қалыптастыруды ғылыми сүйемелдеу
93.
"Салауатты
өмір салтын
қалыптасты-
руға және денсаулық
сақтаудың
бастапқы
буынында
аурулардың
алдын алуға
ұйымдастыру-басқару
тәсілдері"
атты ғылыми
-зерттеу
жұмысын
жалғастыру
Бұйрық
ДСМ
2008 - 2010
жылдар
тоқсан сайын
009 "Денсаулық сақтау саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулер"бағдарлама-
сы бойынша қаражат шегінде 2008 ж. - 20497,0
2009 ж. - 45000,0
2010 ж. - 48000,0
Респуб-
ликалық
бюджет
94.
Темекі ше-
гушіліктің
алдын алу
жөнінде ре-
спубликалық
ғылыми-тә-
жірибелік
конференция
өткізу
Бұйрық
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010
жылдар
3-тоқсан
2008 ж. - 1600,0
2010 ж. - 1750,0
2008 ж. -
3552,8
2010 ж. - 4008,9
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
95.
СӨСҚ маман-
дарының 3
форумын (съезін)
өткізу
Бұйрық
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2010
жыл
4-тоқсан
2010 ж. - 1750,0
2010 ж. - 3302,5
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
96.
"Білім беру
жүйесіндегі
денсаулық
сақтау тех-
нологияла-
ры" атты
республика-
лық ғылыми-тәжірибелік конференция өткізу
Бұйрық
ДСМ, БҒМ, МАМ, облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2010
жыл
3-тоқсан
2010 ж. - 1750,0
2010 ж. - 2416,5
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
97.
Алкогольді
тұтынудың
қылмыстық
жағдайға
әсер ету
дәрежесін
белгілей отырып, ба-
лалар, жас-
тар және
халық ара-
сында теме-
кі мен ал-
когольді тұтыну жө-
ніндегі әлеуметтік
зерттеулер
жүргізу
Бұйрық
ДСМ, ІІМ, БҒМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2009 жылдар 1-4-
тоқсан
2008 ж. - 700,0
2009 ж. - 500,0
2008 ж. -

250,0
2009 г. -
300,0
2010 г. -
250,0
2008 г. -
6508,8
2009 г. -
7032,4
2010 г. -
7917,8
2009 г. -
28451,9,
2010 г. -
27267,7
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
Целевые
текущие
транс-
ферты
из
респуб-
ликан-
ского
бюджета
90-1
Реализовать
социальные
проекты в
области
формирования
здорового
жизни с
привлечением
неправительст-
венных
организаций
Информация
в МЗ РК
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1-4
кварта-
лы
2009-
2010
годы
2009 г. -
104979,3
2010 г. -
104979,3
Целевые
текущие
транс-
ферты
из рес-
публи-
канско-
го бюд-
жета
Обеспечение правовой среды для
формирования здорового образа жизни
91
Разработать
предложения по
созданию Фонда
здорового обра-
за жизни с фор-
мированием ме-
ханизма отчис-
ления 1 % от
реализации та-
бачной и алко-
гольной продук-
ции и поступле-
ний в бюджет по
штрафным
санкциям
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
25
января
2009 г.
Не тре-
буется
92
Разработать
предложения по
разработке за-
конопроекта по
внесению изме-
нений и допол-
нений в дейст-
вующие законо-
дательные акты
Республики Ка-
захстан, влияю-
щие на образ
жизни и состоя-
ние здоровья
населения
Предложение в
межведомст-
венную
комиссию по
вопросам
законопроек-
тной деятель-
ности при
Правительстве
Республики
Казахстан
МЗ, МКИ,
МВД,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
4
квартал
2009 г.
Не тре-
буется
Научное сопровождение формирования здорового образа жизни
93
Продолжить
научно-иссле-
довательскую
работу "Орга-
низационно-
управленческие
подходы к
формированию
здорового
образа жизни и
профилактике
заболеваний в
первичном звене
здравоохране-
ния"
Приказ
МЗ
1-4
квартал
2008-
2010
гг.
В преде-
лах
средств
по прог-
рамме 009
"Приклад-
ные
научные
иссле-
дования в
области
здравоох-
ранения"
2008 г. -
20497,0
2009 г. -
45000,0
2010 г. -
48000,0
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
94
Провести рес-
публиканскую
научно-
практическую
конференцию по
профилактике
табакокурения
Приказ
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
2-3
квартал
2008,
2010
гг.
2008 г. -
1600,0
2010 г. -
1750,0
2008 г. -
3552,8
2010 г. -
4008,9
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
95
Провести 3
Форум (съезд)
специалистов
ФЗОЖ
Приказ
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
4
квартал
2010 г.
2010 г. -
1750,0
2010 г. -
3302,5
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
96
Провести Рес-
публиканскую
научно-
практическую
конференцию
"Здоровье сбе-
регающие техно-
логии в системе
образования"
Приказ
МЗ, МОН,
МКИ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
3
квартал
2010 г.
2010 г. -
1750,0
2010 г. -
2416,5
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
97
Провести социо-
логические ис-
следования по
потреблению та-
бака и алкоголя
среди детей,
молодежи и
населения с
установлением
степени влияния
употребления
алкоголя на
криминогенную
ситуацию
Приказ
МЗ, МВД,
МОН,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1-4
квартал
2008-
2009
гг.
2008 г. -
700,0
2009 г. -
500,0
2008 г. -

4350,3
2009 ж. -
4234,2
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
98.
Қоғамдық
денсаулық-
тағы және
бағалау бойынша СӨСҚ проце-
стерін ба-
ғалау бойы-
нша Ұлттық
және өңір-
лік баянда-
малар дайы-
ндау (Ұлтты
сауықтыру
процестері-
нің ақ кі-
табы)
Баянда-
ма, басып шығару, көбейту
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2009 - 2010 жылдар 1-4-
тоқсан
2009 ж. - 400,0
2010 ж. - 420,0
2009 ж. - 1859,0
2010 ж. - 1964,3
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
Салауатты өмір салтын қалыптастыру жүйесін ресурстық және
институционалдық қамтамасыз етуді күшейту
99.
Азаматтар-
дың денсау-
лығын қор-
ғау жөнін-
дегі үйлес-
тіру кеңес-
терінің жұ-
мыс жоспа-
рына алко-
гольге қар-
сы, темекі-
ге қарсы
заңнамалар-
ды, өткізі-
лген рейд-
тердің нә-
тижелері бойынша ме-
ктептерде
тамақтанды-
руды сақтау
мәселелерін
енгізу
Жергілі-
кті ат-
қарушы
органда-
рдың шешімде-
рі
Облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010 жылдар 1-4-
тоқсан
Талап етілмейді
100.
Ұйымдастыруқұқықтық
нысандағы
шаруашылық
жүргізу құ-
қығындағы
мемлекеттік
кәсіпорын-
дарында
СӨСҚ қызме-
ті ұйымда-
рының жұмы-
сын өңірлік
деңгейде қамтамасыз
ету
Жергілі-
кті ат-
қарушы
органда-
рдың қаулыла-
ры
Облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 жыл
2-тоқсан
Талап етілмейді
101.
СӨСҚ өңір-
лік орталы-
қтарының
базасында
ресурстық
орталықтар
құру және
оларды ба-
спаханалар-
мен, сту-
диялармен,
компьютер-
лік техни-
камен жаб-
дықтау
Бұйрық
ДСМ,  облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010 жылдар 1-4-
тоқсан
2008 ж. - 300,0
2008 ж. -
11297,1
2009 ж. - 12455,7
2010 ж. - 13884,5
2009 ж. -
25600,0
2010 ж. -
19836,5
Респуб-
ликалық
бюджет*
Жергілі-
кті
бюджет
Респуб-
ликалық
бюджеттен
бөлінетін
ағымдағы
нысаналы
транс-
ферттер
102.
СӨСҚ өңір-
лік (ауда-
ндық) орта-
лықтарын кезең-кезе-
ңімен құру-
ды қамтама-
сыз ету
Жергілі-
кті ат-
қарушы
органда-
рдың қаулыла-
ры
Облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010 жылдар 1-4-
тоқсан
2008 ж. - 59396,1
2009 ж. - 61158,3
2010 ж. - 43065,8
Жергілі-
кті
бюджет
103.
Бекітілген
нормативте-
рге сәйкес
СӨСҚ қызме-
ті ұйымда-
рының мате-
риалдық-те-
хникалық жарақтануын
қамтамасыз
ету
ДСМ-ге ақпарат
Облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010 жылдар 1-4-
тоқсан
2009 ж. -
61487,0
2008 ж. -
22698,0
2009 ж. -
22449,0
2010 ж. -
9482,3
2009 ж. -
43602,9
2010 ж. -
123842,0
Республикалық бюджет*
Жергілікті бюджет
Респуб-
ликалық
бюджеттен
бөлінетін
ағымдағы нысаналы трансферттер
104.
СӨСҚ бойы-
нша әртүр-
лі мақсат-
ты әлеуме-
ттік топтар
арасында өткізілетін іс-шаралар-
дың тиімді-
лігін баға-
лау монито-
рингін өт-
кізу
Өңірлер-
де әлеу-
меттік зерттеу-
лер өткізу
Облыстардың,Астана және Алматы қа-
лаларының әкімдері
2008 - 2010 жылдар 1-4-
тоқсан
2008 ж. - 1772,0
2009 ж. - 2431,0
2010 ж. - 2975,9
Жергілі-
кті
бюджет
Барлығы:
2008-2010 жылдарға:
2008 ж. - 751959,0
2009 ж. - 1954739,6
2010 ж. - 1922153,5
Оның ішін-
де:
Республика-
лық:
2008 ж. -

4350,3
2009 г. -
4234,2
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
98
Подготовить
Национальный и
региональный
Доклады по
оценке процес-
сов ФЗОЖ в об-
щественном здо-
ровье и здра-
воохранении в
Казахстане
(Белая книга
процессов оздо-
ровления нации)
Доклад,
выпуск,
тиражирование
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1-4
квартал
2009-
2010
гг.
2009 г. -
400,0
2010 г. -
420,0
2009 г. -
1859,0
2010 г. -
1964,3
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
Усиление ресурсного и институционального
обеспечения системы формирования здорового образа жизни
99
Включить в План
работы коорди-
национных сове-
тов по охране
здоровья граж-
дан вопросы по
соблюдению
антиалкогольно-
го, антитабач-
ного законода-
тельств, школь-
ного питания по
результатам
проведенных
рейдов
Решения
местных ис-
полнительных
органов
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1-4
квар-
талы
2008-
2010
гг.
Не тре-
буется
100
Обеспечить
деятельность
организаций
службы ФЗОЖ на
региональном
уровне в
организационно-
правовой форме
государственно-
го предприятия
на праве
хозяйственного
ведения
Постановления
местных ис-
полнительных
органов
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
2
квартал
2008 г.
Не тре-
буется
101
Создать ресурс-
ные центры на
базе региональ-
ных Центров
ФЗОЖ и оснас-
тить их типо-
графиями, сту-
диями, компью-
терной техникой
Приказ
МЗ,
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1-4
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
300,0
2008 г. -
11297,1
2009 г. -
12455,7
2010 г. -
13884,5
2009 г. -
25600,0,
2010 г. -
19836,5
Респуб-
ликан-
ский
бюджет*
Местный
бюджет
Целевые
текущие
транс-
ферты из
респуб-
ликан-
ского
бюджета
102
Обеспечить поэ-
тапное создание
региональных
(районных)
центров ФЗОЖ
Постановления
местных ис-
полнительных
органов
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1-4
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
59396,1
2009 г. -
61158,3
2010 г. -
43065,8
Местный
бюджет
103
Обеспечить
материально-
техническое
оснащение орга-
низаций службы
ФЗОЖ согласно
утвержденным
нормативам
Информация в
МЗ
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1-4
квартал
2008-
2010
гг.
2009 г. -
61487,0
2008 г. -
22698,0
2009 г. -
22449,0
2010 г. -
9482,3
2009 г. -
43602,9
2010 г. -
123842,0
Республи-
канский
бюджет*
Местный
бюджет
Целевые
текущие
трансфер-
ты из
республи-
канского
бюджета
104
Провести мони-
торинг оценки
эффективности
проводимых
мероприятий по
ФЗОЖ среди
различных
целевых групп
Социологи-
ческие иссле-
дования в
регионах
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны и
Алматы
1-4
квартал
2008-
2010
гг.
2008 г. -
1772,0
2009 г. -
2431,0
2010 г. -
2975,9
Местный
бюджет
ВСЕГО
На 2008-
2010
годы:
2008 г. -
751959,0
2009 г. -
1954739,6
2010 г. -
1922153,5
Из них:
Республи-
канский:
2008 г. -