Заңсыз сақталған атыс қаруын, оқ-дәріні және жарылғыш заттарды азаматтардың ерікті түрде өтемді тапсыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 26 желтоқсандағы N 1299 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 12 қазандағы № 821 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 12.10.2015 № 821 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 266 бұйрығын қараңыз.
"Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған Заңсыз сақталған атыс қаруын, оқ-дәріні және жарылғыш заттарды азаматтардың ерікті түрде өтемді тапсыру ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 26 желтоқсандағы
N 1299 қаулысымен
бекітілген
Заңсыз сақталған атыс қаруын, оқ-дәріні және жарылғыш
заттарды азаматтардың ерікті түрде өтемді тапсыру
ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Заңсыз сақталған атыс қаруын, оқ-дәріні және жарылғыш заттарды азаматтардың ерікті түрде өтемді тапсыру ережесі (бұдан әрі - Ереже) заңсыз сақталған атыс қаруын, оқ-дәріні, жарылғыш заттарды анықтау және өтемді негізде алып қою жөніндегі алдын алу іс-шараларының тиімділігін арттыру, жұмысты жетілдіру мақсатында әзірленді.
2. Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) қару - конструкциялық жағынан алғанда тірі немесе өзге де нысананы зақымдауға, сондай-ақ белгі беруге арналған құрылғылар мен заттар;
2) атыс қаруы - оқ дәрі немесе өзге де заряд қуатының әсері нәтижесінде ұңғы оқпанынан оқты, снарядты, гранатаны ұшырып шығаратын қару;
3) оқ-дәрі (патрондар) - конструкциялық жағынан қарудың тиісті түрінен ату үшін және нысананы зақымдауға арналған құрылғылар немесе заттар;
4) жарылғыш зат - сыртқы әсер етудің белгілі бір түрлері кезінде жылу бөле отырып және газдың пайда болуымен өздігінен жылдам таралатын химиялық өзгеруге қабілетті зат.
3. Заңсыз сақталған атыс қаруын, оқ-дәріні және жарылғыш заттарды ерікті түрде тапсырған азаматтар осы Ереженің 17-тармағында белгіленген мөлшерде ақшалай сыйақы алады.

Об утверждении Правил добровольной возмездной сдачи гражданами незаконно хранящихся огнестрельного оружия, боеприпасов и взрывчатых веществ
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2007 года N 1299. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 821
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 12.10.2015 № 821 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра внутренних дел РК от 27.03.2015 г. № 266.
В целях реализации  Закона Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила добровольной возмездной сдачи гражданами незаконно хранящихся огнестрельного оружия, боеприпасов и взрывчатых веществ.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2008 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 декабря 2007 года N 1299
Правила
добровольной возмездной сдачи гражданами незаконно хранящихся
огнестрельного оружия, боеприпасов и взрывчатых веществ
1. Общие положения
1. Настоящие Правила добровольной возмездной сдачи гражданами незаконно хранящихся огнестрельного оружия, боеприпасов и взрывчатых веществ (далее - Правила) разработаны в целях повышения эффективности профилактических мероприятий, совершенствования работы по выявлению и изъятию на возмездной основе незаконно хранящегося огнестрельного оружия, боевых припасов, взрывчатых веществ.
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) оружие - устройства и предметы, конструктивно предназначенные для поражения живой или иной цели, а также для подачи сигналов;
2) огнестрельное оружие - оружие, в котором выбрасывание пули, снаряда, гранаты из канала ствола происходит в результате воздействия энергии порохового или иного заряда;
3) боеприпасы (патроны) - устройства или предметы, конструктивно предназначенные для выстрела из оружия соответствующего вида и поражения цели;
4) взрывчатое вещество - вещество, которое при определенных видах внешнего воздействия способно на быстрое самораспространяющееся химическое превращение с выделением тепла и образованием газов.
3. Граждане, добровольно сдавшие незаконно хранящееся у них огнестрельное оружие, боеприпасы и взрывчатые вещества получают денежное вознаграждение в размере, установленном пунктом 17 настоящих Правил.

4. Атыс қаруын, оқ-дәріні және жарылғыш заттарды өтемді тапсыруға шығыстарды қаржыландыру осы мақсаттар үшін көзделген республикалық бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
5. Ерікті түрде тапсырылған барлық атыс қаруы, оқ-дәрі, жарылғыш заттар заңнамада белгіленген тәртіппен кәдеге жаратуға жатады.
Антикварлық қару (орталық соққыдағы біртұтас патрондармен атуға арналып жасалған атыс қаруынан басқа, 1899 жылға дейін жасалған атыс қаруы) және мәдени құндылығы бар қару комиссияның шешімі бойынша Ішкі істер министрлігінің, Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ішкі істер департаменттерінің жедел-криминалистикалық бөлімшелерінің заттай коллекцияларына немесе мұражайларына берілуі мүмкін.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.04.2013 № 370 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Атыс қаруын, оқ-дәріні және жарылғыш заттарды
тапсыру және тіркеу тәртібі
6.   Өзінде заңсыз сақталған атыс қаруын, оқ-дәріні және жарылғыш заттарды ақшалай сыйақыға тапсыруға ниет білдірген азамат қалалық, аудандық ішкі істер органдарының кез келгеніне арыз береді, онда өзінің деректерін, тапсырылатын қару-жарақ заттарының атауын, қарудың маркасын, калибрін, нөмірін, оқ-дәрінің санын және оларды алған (сатып алған) жерін көрсетеді.
7. Ерікті түрде тапсыру туралы арыз, сондай-ақ ерікті түрде тапсырылған барлық атыс қаруы, оқ-дәрі мен жарылғыш заттар қолданыстағы заңнамаға сәйкес тіркеледі және ресімделеді.
8. Азамат ішкі істер органына телефонмен немесе басқа да электрондық байланыс құралдарын пайдалана отырып, атыс қаруын, оқ-дәріні немесе жарылғыш заттарды ерікті түрде тапсыру ниеті туралы арыз берген (хабарлаған) кезде аталған заттардың тұрған жеріне ішкі істер органының қызметкері шығады, ол арызды және аталған заттарды қабылдауды жүргізеді.
9. Азаматтар тапсыратын атыс қаруы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің "Криминалдық қару" және "Тіркелген қару" Біріктірілген деректер банкінің (бұдан әрі - ҚР ІІМ "Криминалдық қару" және "Тіркелген қару" БДБ) есептері бойынша тексеріледі.
Егер тапсырылатын қарудың сәйкестендіру нөмірі болса және "Тіркелген қару" есебінде тұрмаса, онда қаруға "КримҚ" деген ақпараттық-іздестіру карточкасы толтырылады және "Криминалдық қару" деген деректер банкіне ақпарат енгізу үшін ақпараттық-техникалық қызметтің өңірлік бөлімшесіне жіберіледі.

4. Финансирование расходов за возмездную сдачу огнестрельного оружия, боеприпасов и взрывчатых веществ производится за счет средств республиканского бюджета, предусмотренных на эти цели.
5. Все добровольно сданное огнестрельное оружие, боеприпасы, взрывчатые вещества подлежат утилизации в установленном законодательством порядке.
Антикварное оружие (огнестрельное оружие, изготовленное до 1899 года, за исключением огнестрельного оружия, изготовленного для стрельбы унитарными патронами центрального боя) и оружие, имеющее культурную ценность, по решению комиссии может передаваться в натурные коллекции оперативно-криминалистических подразделений или музеи Министерства внутренних дел, департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы, областей и на транспорте.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 17.04.2013 № 370 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
2. Порядок сдачи и регистрации
огнестрельного оружия, боеприпасов и взрывчатых веществ
6. Гражданин, изъявивший желание сдать незаконно хранящееся у него огнестрельное оружие, боеприпасы, взрывчатые вещества за денежное вознаграждение, обращается с заявлением в любой из городских, районных органов внутренних дел, в котором указывает свои данные, наименование сдаваемых предметов вооружения, марку, калибр, номер оружия, количество боеприпасов и источник их получения (приобретения).
7. Заявление о добровольной сдаче, а также все добровольно сданное огнестрельное оружие, боеприпасы и взрывчатые вещества регистрируются и оформляются в соответствии с действующим законодательством.
8. При заявлении (сообщении) гражданином в орган внутренних дел по телефону или с использованием других электронных средств связи о желании добровольно сдать огнестрельное оружие, боеприпасы или взрывчатые вещества на место нахождения данных предметов выезжает сотрудник органа внутренних дел, который производит прием заявления и принимает данные предметы.
9. Сдаваемое гражданами огнестрельное оружие проверяется по учетам Интегрированного банка данных Министерства внутренних дел Республики Казахстан: "Криминальное оружие" и "Зарегистрированное оружие" (далее - ИБД МВД РК "Криминальное оружие" и "Зарегистрированное оружие").
Если сдаваемое оружие имеет идентификационный номер и не состоит на учете "Зарегистрированное оружие", то на оружие заполняется информационно-поисковая карточка "КримО" и направляется в региональное подразделение информационно-технической службы для ввода информации в банк данных "Криминальное оружие".

10. Тапсырылған ойық ұңғылы қарудан міндетті түрде атыс жүргізіледі. Атылған оқтар мен гильзалар тексеру жүргізу үшін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Криминалистикалық оқ-гильзотекасына жіберіледі.
Атылған оқтар мен гильзаларды сақтау және жою Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі белгілеген тәртіппен жүргізіледі.
3. Тапсырылған атыс қаруы, оқ-дәрі және жарылғыш
заттар үшін сыйақы белгілеу жөнінде комиссия құру
және оның жұмыс тәртібі
11. Тапсырылған атыс қаруы, оқ-дәрі мен жарылғыш заттар үшін азаматтарға сыйақы белгілеу туралы мәселелерді комиссия шешеді.
Комиссия құрамы облыстардың, Алматы, Астана қалаларының ішкі істер департаменттері бастықтарының бұйрықтарымен бекітіледі әрі тыл және қаржылық қамтамасыз ету, лицензиялық-рұқсат беру жұмысы, криминалдық полиция, өзіндік қауіпсіздік, жедел-криминалистикалық және ақпараттық-техникалық қызметтер бөлімшелерінің қызметкерлерінен тұрады.
Комиссия төрағасы болып қалалық немесе аудандық ішкі істер органының (бұдан әрі – ҚАІІО) бастығы орынбасарларының бірі тағайындалады.
Комиссия хатшысы болып комиссия отырысын ұйымдастыратын ҚАІІО-ның лицензиялық-рұқсат беру жұмысының қызметкері тағайындалады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.04.2013 № 370 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
12. Комиссия облыстардың, Алматы және Астана қалаларының Ішкі істер департаменттерінің әрбір ҚАІІО-сында құрылады.
13. Комиссия бір айдан аспайтын мерзімде ұсынылған материалдарды қарайды, ерікті түрде тапсырылған заттар мен құралдардың техникалық жай-күйін, сондай-ақ олардың ерікті түрде тапсырылғаны үшін берілетін сыйақы мөлшерін анықтайды.
14. Комиссияның хатшысы азаматтың бұйымдар мен заттарды ерікті түрде тапсыру туралы өтініші негізінде мынадай материалдардан:
1) ерікті түрде тапсыру туралы өтініштен;
2) осы заттар атыс қаруы, оқ-дәрі немесе жарылғыш заттар болып табылатындығы, сондай-ақ қарудың атуға жарамдылығы немесе жарамсыздығы туралы криминалист-маманның қорытындысынан;
3) ҚР ІІМ "Криминалдық қару" және "Тіркелген қару" атты АДБ есептері бойынша тексеру туралы материалдардан;
4) атылған оқтар мен гильзаларды (ойық ұңғылы қару) Қазақстан Республикасы ІІМ Криминалистикалық оқ-гильзатекасы бойынша тексеру туралы анықтамадан тұратын "Заттар мен құралдарды ерікті түрде өтемді тапсыру туралы істі" (бұдан әрі - Іс) қалыптастырады.
15. Көзделген тексерулерді жүргізгеннен кейін комиссия тапсырылатын заттардың, құралдардың техникалық жай-күйі мен сыйақылар мөлшері туралы екі данада (1-қосымша) жазбаша қорытынды шығарады, оны ҚАІІО бастығы бекітеді және елтаңбалық мөрмен бекітіледі.
Қорытындының бірінші данасы облыстардың, Алматы және Астана қалаларының Ішкі істер департаменттерінің бухгалтериясына жіберіледі және ол тапсырылған қару үшін азаматқа сыйақы төлеуге негіз болып табылады.
Екінші данасы комиссияның хатшысында сақталатын Іске тігіледі.

10. Сданное нарезное оружие подлежит обязательному отстрелу. Отстрелянные пули и гильзы направляются в Криминалистическую пулегильзотеку Министерства внутренних дел Республики Казахстан для проведения проверки.
Хранение и уничтожение отстрелянных пуль и гильз производится в порядке, определяемом Министерством внутренних дел Республики Казахстан.
3. Порядок создания и работы комиссии
по установлению вознаграждения за сданное огнестрельное
оружие, боеприпасы и взрывчатые вещества
11. Вопросы об установлении вознаграждения гражданам за сданное огнестрельное оружие, боеприпасы и взрывчатые вещества решаются комиссионно.
Состав комиссий утверждается приказами начальников Департаментов внутренних дел областей, городов Алматы, Астаны и состоит из сотрудников подразделений тылового и финансового обеспечения, лицензионно-разрешительной работы, криминальной полиции, собственной безопасности, оперативно-криминалистической и информационно-технической служб.
Председателем комиссии назначается один из заместителей начальника городского или районного органа внутренних дел (далее – ГОРОВД).
Секретарем комиссии назначается сотрудник лицензионно-разрешительной работы ГОРОВД, который организует заседания комиссии.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 17.04.2013 № 370 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
12. Комиссии создаются в каждом ГОРОВД Департаментов внутренних дел областей, городов Алматы и Астаны.
13. Комиссия в срок не более одного месяца рассматривает представленные материалы, определяет техническое состояние добровольно сданных предметов и веществ, а также размеры вознаграждений за их добровольную сдачу.
14. Секретарь комиссии на основании заявления гражданина о добровольной сдаче предметов и веществ формирует "Дело о добровольной возмездной сдаче предметов и веществ" (далее - Дело) состоящее из следующих материалов:
1) заявления о добровольной сдаче;
2) заключения специалиста-криминалиста о том, что данные предметы являются огнестрельным оружием, боеприпасами или взрывчатыми веществами, а также пригодности или непригодности оружия к производству выстрела;
3) материалов о проверке по учетам ИБД МВД РК "Криминальное оружие" и "Зарегистрированное оружие";
4) справки о проверке отстрелянных пуль и гильз (нарезное оружие) по Криминалистической пулегильзотеке МВД Республики Казахстан.
15. После проведения предусмотренных проверок комиссией выносится письменное заключение в двух экземплярах (приложение 1) о техническом состоянии сдаваемых предметов, веществ и размерах вознаграждения, которое утверждается начальником ГОРОВД и скрепляется гербовой печатью.
Первый экземпляр заключения направляется в бухгалтерию Департаментов внутренних дел областей, городов Алматы и Астана и является основанием для выплаты вознаграждения гражданину за сданное вооружение.
Второй экземпляр приобщается к Делу, которое хранится у секретаря комиссии.

Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 17.04.2013 № 370 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
16. ҚАІІО комиссияларының жұмыс материалдарын апта сайын облыстардың, Алматы және Астана қалаларының ішкі істер департаменттері жинақтайды, есептіліктің бекітілген нысандары бойынша Ішкі істер министрлігі орталық аппаратының тиісті қызметтеріне (әкімшілік және криминалдық полиция комитеттері және қаржылық қамтамасыз ету департаментіне) жібереді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.04.2013 № 370 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
4. Сыйақы төлеу тәртібі
17. Өздерінде заңсыз сақталған атыс қаруын, оқ-дәріні, жарылғыш заттарды тапсырған азаматтарға Қазақстан Республикасының тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы Заңында белгіленген мынадай айлық есептік көрсеткіштер мөлшерінде:
1) автоматты ойық ұңғылы атыс қаруының әр бірлігі үшін бір жүз еселенген айлық есептік көрсеткішке дейін;
2) ойық ұзын ұңғылы атыс қаруының (винтовкалар, карабиндер) әр бірлігі үшін елу еселенген айлық есептік көрсеткішке дейін;
3) қысқа ойық ұңғылы атыс қаруының (пистолеттер, револьверлер) әр бірлігі үшін қырық еселенген айлық есептік көрсеткішке дейін;
4) тегіс ұңғылы атыс қаруының әр бірлігі үшін отыз еселенген айлық есептік көрсеткішке дейін;
5) жарақат салатын тапаншаның немесе револьвердің әр бірлігі үшін он еселенген айлық есептік көрсеткішке дейін;
6) әрбір граната, мина, жару құрылғысы және артиллериялық снаряд үшін жеті еселенген айлық есептік көрсеткішке дейін;
7) жарылғыш заттардың әрбір 1000 грамы үшін алты еселенген айлық есептік көрсеткішке дейін;
8) калибрі 5,6 миллиметрден асатын ойық қару патрондарының әр бірлігі үшін айлық есептік көрсеткіштің отыз бестен бір бөлігіне дейін сыйақы;
калибрі 5,6 миллиметр (ұсақ калибрлі) ойық қару патрондарының әр бірлігі үшін айлық есептік көрсеткіштің жүз он бестен бір бөлігіне дейін сыйақы белгіленеді.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 09.06.2014 № 629 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
18. Сыйақы мөлшерін белгілеу кезінде комиссиялар қару-жарақ заттарының техникалық жай-күйін ескеруі қажет.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.04.2013 № 370 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).

Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 17.04.2013 № 370 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
16. Материалы работы комиссий ГОРОВД еженедельно обобщаются департаментами внутренних дел областей, городов Алматы и Астаны, направляются в соответствующие службы (комитеты административной, криминальной полиции и Департамент финансового обеспечения) центрального аппарата Министерства внутренних дел по утвержденным формам отчетности.
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правительства РК от 17.04.2013 № 370 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
4. Порядок выплаты вознаграждений
17. Гражданам, сдавшим незаконно хранящееся у них огнестрельное оружие, боеприпасы, взрывчатые вещества, устанавливается вознаграждение в размере следующих месячных расчетных показателей, установленных Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год:
1) до стократного месячного расчетного показателя за каждую единицу огнестрельного автоматического нарезного оружия;
2) до пятидесятикратного месячного расчетного показателя за каждую единицу огнестрельного нарезного длинноствольного оружия (винтовки, карабины);
3) до сорокакратного месячного расчетного показателя за каждую единицу огнестрельного нарезного короткоствольного оружия (пистолеты, револьверы);
4) до тридцатикратного месячного расчетного показателя за каждую единицу огнестрельного гладкоствольного оружия;
5) до десятикратного месячного расчетного показателя за каждую единицу травматического пистолета или револьвера;
6) до семикратного месячного расчетного показателя за каждую гранату, мину, взрывчатое устройство и артиллерийский снаряд;
7) до шестикратного месячного расчетного показателя за каждые 1000 грамм взрывчатых веществ;
8) до одной тридцать пятой месячного расчетного показателя за каждую единицу патронов калибра более 5,6 миллиметра к нарезному оружию;
до одной сто пятнадцатой месячного расчетного показателя за каждую единицу патронов калибра 5,6 миллиметра к нарезному (мелкокалиберному) оружию.
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 09.06.2014 № 629 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. При определении размеров вознаграждения комиссиями должно учитываться техническое состояние предметов вооружения.
Сноска. Пункт 18 в редакции постановления Правительства РК от 17.04.2013 № 370 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

18-1. Комиссиялар қарудың техникалық жай-күйін айқындау кезінде осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес 3 санатты қолданады.
1-санатқа жатқызылған қару үшін төлем ұсынылатын құнының 100 %-ы есебінен жүргізіледі.
2-санатқа жатқызылған қару үшін төлем ұсынылатын құнының 70 %-ы есебінен жүргізіледі.
3-санатқа жатқызылған қару үшін төлем ұсынылатын құнының 30 %-ы есебінен жүргізіледі.
Ескерту. Ереже 18-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 17.04.2013 № 370 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
19. Мыналарға:
1) криминалист-маманның қорытындысы негізінде атыс қаруы, оқ-дәрі немесе жарылғыш заттар болып танылмаған;
2) ҚР ІІМ-нің АДБ-да "Криминалдық қару" және "Тіркелген қару" есебінде тұрған бұйымдар мен заттарға;
3) қолдан жасалған оқ-дәріге;
4) тегіс ұңғылы, газды және жарақат салатын қаруға сыйақы төленбейді.
20. Сыйақы төлеуді аумақтық ішкі істер органдарының қаржы қызметтері тұрғындардан атыс қаруын, оқ-дәріні, жарылғыш заттарды өтемді түрде алып қою жөніндегі шығындардың орнын толтыру үшін ашылған бюджет шотынан аудару арқылы жүзеге асырады.
21. ҚАІІО лицензиялық-рұқсат беру жүйесінің қызметкерлері (комиссиялар мүшелері) ақшалай қаражат төлеу үшін облыстардың, Алматы және Астана қалаларының Ішкі істер департаменттерінің қаржымен қамтамасыз ету қызметтеріне (бухгалтерияларына) мынадай құжаттарды жібереді:
1) ҚАІІО бастығы бекіткен және барлық комиссия мүшелері қол қойған азаматтар тапсырған атыс қаруының, жарылғыш заттардың, оқ-дәрінің техникалық жай-күйі және оларды тапсырғаны үшін сыйақы белгілеу жөніндегі қорытынды;
2) атыс қаруын, жарылғыш заттарды немесе оқ-дәріні ерікті түрде тапсырған адамның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 09.06.2014 № 629 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4) ақшаны алушының деректері және ақшаны алушының таңдауы бойынша банкте ашылған жинақ шотының немесе төлем карточкасының (карт-шотының) нөмірі көрсетілген салымшы кітапшасы (жинақ кітапшасы) парақтарының көшірмесі.
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 09.06.2014 № 629 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
22. Азамат сыйақы сомасын оның карт-шотына, жеке шотына ақшалай қаражатты аудару жолымен не ішкі істер органының кассасы арқылы алады.
23. Ақша қаражатын заңсыз төлеуге әкеп соқтырған осы Ереженің талаптарын бұзғаны үшін оған жол берген кінәлі лауазымды адамдар заңда белгіленген тәртіппен жауапқа тартылады.
Ережеге 1-қосымша
«БЕКІТЕМІН»
__________________ ІІО бастығы
______________________________
201   жылғы «  »
Азаматтар тапсыратын атыс қаруының, жарылғыш заттардың,
оқ-дәрінің техникалық жай-күйі мен оларды тапсырғаны үшін
сыйақы белгілеу жөніндегі комиссияның
ҚОРЫТЫНДЫСЫ

18-1. Комиссиями при определении технического состояния оружия применяются 3 категории согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
За оружие, отнесенное к 1 категории, оплата производится из расчета 100 % от рекомендуемой стоимости.
За оружие, отнесенное ко 2 категории, оплата производится из расчета 70 % от рекомендуемой стоимости.
За оружие, отнесенное к 3 категории, оплата производится из расчета 30 % от рекомендуемой стоимости.
Сноска. Правила дополнены пунктом 18-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.04.2013 № 370 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
19. Вознаграждению не подлежат предметы и вещества:
1) не признанные на основании заключения криминалиста-специалиста огнестрельным оружием, боеприпасами или взрывчатым веществом;
2) состоящие на учете в ИБД МВД РК "Криминальное оружие" и "Зарегистрированное оружие";
3) самодельно изготовленные боеприпасы;
4) патроны к гладкоствольному, газовому и травматическому оружию.
20. Выплата вознаграждения осуществляется финансовыми службами территориальных органов внутренних дел перечислением с бюджетного счета, открытого для возмещения затрат по возмездному изъятию у населения огнестрельного оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ.
21. Сотрудники лицензионно-разрешительной системы ГОРОВД (члены комиссий) для выплаты денежных средств направляют в службы финансового обеспечения (бухгалтерии) Департаментов внутренних дел областей, городов Алматы и Астана следующие документы:
1) заключение, утвержденное начальником ГОРОВД и подписанное всеми членами комиссии по техническому состоянию сдаваемого гражданами огнестрельного оружия, взрывчатых веществ, боеприпасов и определению вознаграждения за их сдачу;
2) копию документа, удостоверяющего личность лица добровольно сдавшего огнестрельное оружие, взрывчатые вещества или боеприпасы;
3) исключен постановлением Правительства РК от 09.06.2014 № 629 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
4) копию листов книжки вкладчика (сберегательной книжки), в которых указаны данные получателя денег и номер лицевого счета или платежной карточки (карт-счета), открытые в банке по выбору получателя денег.
22. Гражданин получает сумму вознаграждения путем перечисления ему денежных средств на его карт-счет, лицевой счет либо через кассу органа внутренних дел.
23. За нарушение требований настоящих Правил, повлекших неправомерную выплату денежных средств, должностные лица, по вине которых это произошло, несут ответственность в порядке, установленным законом.
Приложение 1
к Правилам
«УТВЕРЖДАЮ»
Начальник ОВД
«  » 201 года.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
комиссии по техническому состоянию сдаваемого
гражданами огнестрельного оружия, взрывчатых веществ,
боеприпасов и определению вознаграждения за их сдачу

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.04.2013 № 370 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Төрағасы: ___________________________________________________________
Комиссия мүшелері: 1) _______________________________________________
2) _______________________________________________
3) _______________________________________________
4) __________________________ құрамындағы комиссия
______________________________________ тұратын азамат _______________
(үйінің мекенжайы)                               (Т.А.Ә.)
______________________________________________________________ қаруды
(атауы, маркасы, калибрі, нөмірі, шығарылған жылы)
___________________________________________________ жарылғыш заттарды
(атауы, салмағы, саны)
____________________________________________________ оқ-дәріні ерікті
(саны, калибрі, қандай қарудан)
түрде тапсыруы туралы материалдарды қарап, олардың техникалық
жай-күйін тексеріп, мыналарды
АНЫҚТАДЫ:
Азамат ____________________________________________________ тапсырған
(Т.А.Ә.)
________________________________ қаруға _____________________________
жарылғыш заттарға _________________________________________ оқ-дәріге
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы «___» _____ № __ қаулысы
қолданылды, оларды тапсырғаны үшін:
қаруға ______________ - еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде,
жарылғыш заттарға ___ - еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде,
оқ-дәріге ___________ - еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде
сыйақы төлеу қажет.
Мынадай себептер бойынша ____________________________________________
_____________________________________________________________________
тапсырылған қаруға жоғарыда көрсетілген қаулының күші қолданылмайды
_____________________________________________________________________
(қару, оқ-дәрі, жарылғыш заттар)
Төлеуге жататын жиыны: ______________________________________________
(cомасы жазумен)
Комиссия төрағасы ___________________________________________________
Комиссия мүшелері ___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
201__ жылғы «___» ______________
Ережеге 2-қосымша
Атыс қаруының санаттары
Ескерту. Ереже 2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 17.04.2013 № 370 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
1. 1-санаттағы қаруға:
1) пайдалануда болмаған және техникалық ақаулықтары жоқ қару;

Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 17.04.2013 № 370 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Комиссия в составе Председателя: ____________________________________
Членов комиссии: 1) _________________________________________________
2) _________________________________________________
3) _________________________________________________
4) _________________________________________________
рассмотрев материалы о добровольной сдаче
гражданином __________________________
(Ф.И.О.)
прож._________________________
(дом. адрес)
оружия ______________________________________________________________
(наименование, марка, калибр, номер, год выпуска)
взрывчатых веществ __________________________________________________
(наименование, вес, количество)
боеприпасов _________________________________________________________
(количество, калибр, от какого оружия)
проверив их техническое состояние
УСТАНОВИЛА:
Сданное гр.__________________________________________________________
(Ф.И.О.)
оружие ______________________________________________________________
взрывчатые вещества _________________________________________________
боеприпасы __________________________________________________________
попадают под действие постановления Правительства Республики
Казахстан от «___» ______ 2007 г. № _____ за их сдачу необходимо
выплатить следующие вознаграждение за:
оружие в _______________________ - кратном размере месячного
расчетного показателя
взрывчатые вещества в __________ - кратном размере месячного
расчетного показателя
боеприпасы в ___________________ - кратном размере месячного
расчетного показателя
не попадают под действие вышеуказанного постановления сданные
_____________________________________________________________________
(оружие, боеприпасы, взрывчатые вещества)
по следующим причинам _______________________________________________
Итого подлежит к
выплате:_____________________________________________________________
(сумма прописью)
Председатель комиссии _______________________________________________
члены комиссии
___________________________
___________________________
___________________________
___________________________
«___» ____________ 201 _ г.
Приложение 2
к Правилам
Категории огнестрельного оружия
Сноска. Правила дополнены приложением 2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.04.2013 № 370 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
1. К оружию 1 категории относится:
1) оружие, не находившееся в эксплуатации и не имеющее технических неисправностей;

2) бұрын пайдалануда болған, бірақ көрінетін немесе жасырын ақаулықтары жоқ, тауарлық түрін жоймаған қару жатады.
2. 2-санаттағы қаруға:
пайдалануда болмаған не пайдаланылған, одан әрі пайдалануға кедергі болмайтын, оларды жоюды не тораптарын және тетіктерін ауыстыруға немесе қалпына келтіруге байланысты емес жөндеу жолымен жоюды талап етпейтін, жекелеген техникалық ақаулықтары немесе тауарлық түрінің ақаулары бар қару жатады.
Оған:
1) декоративтік, коррозияға қарсы жабындары мен элементтері ішінара (жергілікті) жоғалған; жөндеу арқылы жойылатын немесе орны толатын, зақымдаудан немесе жоғалудан болған жекелеген ақаулықтары;
2) дұрыс жинамаудан, ретке келтірмеуден немесе кірлеуден туындайтын, ауыстырмай немесе қалпына келтірмей жөндеу не тазалау және майлау арқылы жойылатын, жекелеген тораптар мен тетіктердің қызмет көрсетуінде бұзушылықтары немесе ақаулықтары;
3) жойылғаннан кейін бетінде айтарлықтай ақау қалдырмайтын бөлшектердің сыртқы және ішкі жабындарында аз байқалатын жергілікті коррозиясы бар қарулар жатады.
3. 3-санаттағы қаруға:
негізгі тораптарының, тетіктерінің, бөлшектерінің техникалық ақаулықтары болуы салдарынан одан әрі пайдалануға жарамсыз немесе пайдалану қауіпті, оларды жөндеу, қалпына келтіру немесе ауыстыру техникалық немесе экономикалық себептер бойынша орынсыз болатын қару жатады.
Оған:
1) бөлшектердің сыртқы және ішкі жабындарының кеңінен коррозияға ұшырауы немесе оның терең ойық түріндегі іздері; коррозиялық процестер салдарынан бөлшектердің пішіні мен көлемінің өзгеруі; сыналану және коррозиядан болған тетіктер функцияларының өзге де бұзылулары;
2) ұңғының жабылуына кедергі келтіретін немесе қаруға механикалық әсер ету кезінде (шайқау, соғу, ұру, «қирауға» күш салу) олардың өздігінен ашылуына әкелетін тетікті жабатын бөлшектердің бұзылуы немесе болмауы;
3) ұңғының кез келген бөлігіндегі жарылу, майысу, қампаю түріндегі бұзылулары;
4) ұңғының стандарттық профилі мен көлеміне және оның арналарына, патрон салатын орындарға (қоспаларын қыру, жонып өңдеу, үлкейту, кеңейту, бұрғылау, тығыздау) енгізілген өзгерістері;
5) мамандандырылған шеберханалар жағдайынан тыс жасалған (дәнекерлеу, балқыту, бандаждар орнату, сынықтарды біріктіру, жамаулар мен қаптамалардың, өздігінен жасалған қару бөлшектерінің немесе қарудың басқа модельдері бөлшектерінің және оларды басқа алмастырушылардың болуы) жөндеу белгілері бар;
6) кездейсоқ атуға алып келетін (сыртқы шүріппелердің сақтандырушы взводтарының тозуы, сақтандырғыштардың өздігінен қосылуы немесе олардың оқталғаннан кейін жұмыс істемеуі) сақтандыру құрылғыларының ақаулықтары;

2) оружие, ранее находившееся в эксплуатации, но не имеющее видимых или сокрытых неисправностей, утраты товарного вида.
2. К оружию 2 категории относится:
оружие, не находившееся в эксплуатации либо эксплуатировавшееся, у которого имеются отдельные технические неисправности или дефекты товарного вида, не препятствующие его дальнейшему использованию, не требующие устранения либо устраняемые путем ремонта, не связанного с заменой или восстановлением узлов и механизмов.
К нему относится оружие, имеющее:
1) частичную (местную) утрату декоративных, антикоррозийных покрытий и элементов; отдельные неисправности, вызванные повреждениями или утратой, устраняемые или восполняемые ремонтом;
2) нарушения или отклонения в функционировании отдельных узлов и механизмов, вызванные их неправильной сборкой, отладкой или загрязнением, устраняемым ремонтом, без их замены или восстановления, либо чисткой или смазкой;
3) локальную маловыраженную коррозию наружных и внутренних поверхностей деталей, не образующую после ее удаления значительных дефектов этих поверхностей.
3. К оружию 3 категории относится:
оружие, непригодное для дальнейшего использования или опасное в эксплуатации вследствие наличия технических неисправностей основных узлов, механизмов, деталей, ремонт, восстановление или замена которых по техническим или экономическим причинам нецелесообразны.
К нему относится оружие, имеющее:
1) обширную коррозию наружных и внутренних поверхностей деталей или ее следы в виде глубоких раковин; изменение формы и размеров деталей в результате коррозийных процессов; заклинивание и другие нарушения функций механизмов, вызванные коррозией;
2) повреждения или отсутствие деталей запирающего механизма, препятствующие запиранию стволов или вызывающие самопроизвольное их отпирание при механических воздействиях на оружие (сотрясение, толчки, удары, приложение усилия «на излом»);
3) повреждения стволов в виде трещин, вмятин, раздутий в любой их части;
4) изменения, внесенные в стандартные профиль и размеры стволов и их каналов, патронников (обточка, расточка, обковка, шустовка, рассверливание, запрессовка вставок);
5) наличие следов ремонта, выполненного вне условий специализированных мастерских (сварка, пайка, наложение бандажей, зачеканка трещин, наличие пробок и заплат, самодельно изготовленных деталей или деталей оружия других моделей и прочих их заменителей);
6) неисправности предохранительных устройств, влекущие возможность случайных выстрелов (изношенность предохранительных взводов наружных курков, самопроизвольное включение предохранителей или несрабатывание их после заряжения);

7) соғу-басу тетігі бөлшектерінің тозуынан болған немесе оларға өзгерістер енгізу жолымен әдейі қол жеткізілген қарудың тиісті модельдері немесе топтары үшін белгіленген нормамен салыстырғанда оқталған жағдайдан шүріппені (сыртқы шүріппелердің) басу үшін қажет күштің 20 пайыздан астамға азаюы;
8) қалыппен қосылған жерінде табанның қозғалуы (люфт); табанның бұзылуынан, жабу тетігі бөлшектерінің бұзылуынан туындаған қалыпқа қатысты ұңғының қозғалуы (люфт); ұңғының тұрақты бөлігі мен қалыптың арасында 0,2 мм-ден асатын саңылаудың болуы;
9) табанның бұзылуы, табанның пішіні мен мөлшерін стандарттық түрмен салыстырғанда өздігінен өзгертулері бар қарулар жатады.

7) уменьшение более чем на 20 процентов усилия, необходимого для спуска курка (ударника) с боевого взвода по сравнению с нормой, установленной для оружия соответствующих моделей или групп, вызванное изношенностью деталей ударно-спусковых механизмов или достигнутое специально путем внесения в них изменений;
8) шатание (люфт) ложи в месте сопряжения с колодкой; шатание (люфт) стволов относительно колодки, вызванные повреждениями ложи, изношенностью деталей запирающего механизма; наличие зазора свыше 0,2 мм между казенной частью стволов и колодкой;
9) повреждения ложи, самодельные изменения формы и размеров ложи по сравнению со стандартными.