"Байқоңыр" кешенінің аумағында құқық тәртібін қамтамасыз етуде құқық қорғау органдарының өзара іс қимылдары туралы Қазақстан Республикасы Үкіметі мен Ресей Федерациясы Үкіметінің арасындағы келісімді және 1997 жылғы 4 қазандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" кешенінің аумағында құқық тәртібін қамтамасыз етуде құқық қорғау органдарының өзара іс-қимылы туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Хаттаманы ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 5 ақпандағы N 98 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Байқоңыр" кешенінің аумағында құқық тәртібін қамтамасыз етуде құқық қорғау органдарының өзара іс қимылдары туралы Қазақстан Республикасы Үкіметі мен Ресей Федерациясы Үкіметінің арасындағы келісімді және 1997 жылғы 4 қазандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" кешенінің аумағында құқық тәртібін қамтамасыз етуде құқық қорғау органдарының өзара іс-қимылы туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Хаттаманы ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
"Байқоңыр" кешенінің аумағында құқық тәртібін
қамтамасыз етуде құқық қорғау органдарының
өзара іс қимылдары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметі
мен Ресей Федерациясы Үкіметінің арасындағы
КЕЛIСIМ
Қазақстан Республикасының Үкіметі және Ресей Федерациясының Үкіметі бұдан әрі Тараптар деп аталына отырып, 1994 жылғы 28 наурыздағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасындағы "Байқоңыр" космодромын пайдаланудың негізгі принциптері мен шарттары туралы Келісімін, 1994 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" кешенін жалға алу Шартын, 1995 жылғы 25 желтоқсандағы Байқоңыр қаласының мәртебесі туралы, оның атқарушы өкімет органдарының мәртебесі мен қалыптастыру тәртібі туралы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының Келісімін басшылыққа ала отырып,
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы қатысушылары болып табылатын, құқық қорғау саласындағы халықаралық шарттар мен келісімдерді ескере отырып,
"Байқоңыр" кешенінің аумағында құқық тәртібі мен қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі ортақ мүдделерін білдіре келіп,
екі Тараптың құқық қорғау органдарының өзара іс-қимылдарының құқықтық негізін жетілдіруді тілей отырып,
төмендегідей келісімге келді:
1 бап
Осы Келісімдегі түсініктер мынадай мағына береді:
"Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары" - Байқоңыр қаласының аумағында орналасқан сот, прокуратура, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі мен Мемлекеттік тергеу комитетінің өкілдіктері;
"Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары" - соттар, прокуратура, ішкі істер органдары және осы Келісіммен реттелетін мәселелер бойынша құзыретті Ресей Федерациясының басқа да органдары.
2 бап
Тараптардың құқық қорғау органдары өз құзырларының шегінде ресейлік, сондай-ақ қазақстандық жеке және заңды тұлғалар мен олардың меншігіне, "Байқоңыр" кешені аумағындағы басқа да жеке және заңды тұлғалар мен олардың меншігіне байланысты кез-келген құқыққа қарсы іс-әрекеттердің алдын алу, анықтау, жолын кесу, ашу және тергеу бойынша өзара іс-қимылдар жасап, бір-біріне көмек көрсетеді.
3 бап

О проекте Закона Республики Казахстан "О ратификации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о взаимодействии правоохранительных органов в обеспечении правопорядка на территории комплекса "Байконур" и Протокола между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о взаимодействии правоохранительных органов в обеспечении правопорядка на территории комплекса "Байконур" от 4 октября 1997 года"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2008 года N 98
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О ратификации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о взаимодействии правоохранительных органов в обеспечении правопорядка на территории комплекса "Байконур" и Протокола между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о взаимодействии правоохранительных органов в обеспечении правопорядка на территории комплекса "Байконур" от 4 октября 1997 года".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
СОГЛАШЕНИЕ
между Правительством Республики Казахстан
и Правительством Российской Федерации
о взаимодействии правоохранительных органов
в обеспечении правопорядка на территории
комплекса "Байконур"
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, в дальнейшем именуемые Сторонами,
руководствуясь  Соглашением между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об основных принципах и условиях использования космодрома "Байконур" от 28 марта 1994 года,  Договором аренды комплекса "Байконур" между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации от 10 декабря 1994 года,  Соглашением между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о статусе города Байконыр, порядке формирования и статусе его органов исполнительной власти от 25 декабря 1995 года,
принимая во внимание международные договоры и соглашения в правоохранительной сфере, участниками которых являются Республика Казахстан и Российская Федерация,
выражая взаимную заинтересованность в обеспечении правопорядка и безопасности на территории комплекса "Байконур",
желая совершенствовать правовую основу взаимодействия правоохранительных органов обеих Сторон,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Понятия, используемые в настоящем Соглашении, имеют следующие значения:
"правоохранительные органы Республики Казахстан" - расположенные на территории города Байконыр суд, прокуратура, представительства Государственного следственного комитета и Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
"правоохранительные органы Российской Федерации" - суды, органы прокуратуры, внутренних дел и другие государственные органы Российской Федерации, к компетенции которых относятся вопросы, регулируемые настоящим Соглашением.
Статья 2
Правоохранительные органы Сторон будут в пределах своей компетенции взаимодействовать и оказывать друг другу помощь в предупреждении, выявлении, пресечении, раскрытии и расследовании любых противоправных действий в отношении как российских, так и казахстанских физических и юридических лиц и их собственности, иных физических и юридических лиц и их собственности, находящихся на территории комплекса "Байконур".
Статья 3

Өзара іс-қимылдарды ұйымдастыруда және осы Келісімнің 2 бабына сәйкес құқық тәртібін сақтауда өзара көмек көрсетуге байланысты мәселелерді шешуде прокурордың рұқсаты немесе сот шешімі талап етілетін, азаматтардың құқықтарына байланысты қайтарып беру, қылмыстық қудалау мен тергеу тапсырмалар және де басқа іс-әрекеттер, сондай-ақ 1993 жылдың 22 қаңтарындағы азаматтық, жанұялық және қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек пен арақатынастар жөніндегі Конвенциясы белгілеген тәртіп бойынша іске асырылатын жағдайлардан басқа кезде екі Тараптардың құқық қорғау органдары өзара тікелей қатынас жасайды.
4 бап
1. "Байқоңыр" кешенінің аумағындағы құқық тәртібін, қауіпсіздікті, тұрудың ерекше тәртібін, сондай-ақ оны қорғауды Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары қамтамасыз етеді.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің органдары мен Ресей Федерациясының сәйкес органдарының өзара іс-қимылдарын қамтамасыз ету үшін, осы Келісімге қол қойылғаннан соң, үш ай мерзім ішінде, Байқоңыр қаласында, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі мен Қазақстан Республикасы Мемлекеттік тергеу комитеті бекіткен, Ресей Федерациясы Ішкі істер министрлігі мен Байқоңыр қаласының Әкімімен оның құзырлық шегінде келісілген ережелерге сәйкес қызмет атқаратын, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі мен Қазақстан Республикасы Мемлекеттік тергеу комитетінің Өкілдіктері құрылады.
5 бап
1. "Байқоңыр" кешенінің аумағында жасалынған құқық бұзушылықтар жөніндегі істер мен материалдарды Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары қарайды. Егер "Байқоңыр" кешенінің аумағында Қазақстан Республикасының азаматы Қазақстан Республикасына, оның жеке және заңды тұлғаларына қарсы қылмыс жасаған болса, жасалынған құқық бұзушылықтар жөніндегі істер мен материалдарды Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары қарайды. Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары шұғыл іс-қимылдар жасаған соң, материалдар мен құқық бұзған адамдарды Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарына тапсырады.
2. Осы баптың 1 тарауында көрсетілген құқық бұзушылықтар жөніндегі істер мен материалдарды, егер басқасы осы Келісімде белгіленбеген болса Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары Ресей Федерациясының заңдарына сәйкес қарастырады.
6 бап
1. "Байқоңыр" кешенінің аумағындағы жедел-іздестіру шараларын Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары жүзеге асырады. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік тергеу комитетімен Ішкі істер министрлігінің Өкілдіктері қылмыстық істерді және тергеу істерін жүргізгенде атқаратын жедел-іздестіру шараларының көлемі осы Өкілдіктер туралы Ережемен анықталынады.

При решении вопросов, связанных с оказанием взаимной помощи в поддержании правопорядка в соответствии со статьей 2 настоящего Соглашения, правоохранительные органы Сторон устанавливают между собой сношения непосредственно, за исключением вопросов, связанных с выдачей, уголовным преследованием и исполнением следственных поручений, затрагивающих права граждан и требующих санкции прокурора или судебного решения, сношения по которым осуществляются в порядке, установленном  Конвенцией о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам от 22 января 1993 года.
Статья 4
1. Правопорядок, безопасность, особый режим проживания на территории комплекса "Байконур", а также его охрану обеспечивают правоохранительные органы Российской Федерации.
2. Для обеспечения взаимодействия правоохранительных органов Республики Казахстан и соответствующих органов Министерства внутренних дел Российской Федерации в 3-месячный срок после подписания настоящего Соглашения в городе Байконыр создают представительства Государственного следственного комитета и Министерства внутренних дел Республики Казахстан, которые действуют в соответствии с положениями, утверждаемыми Государственным следственным комитетом и Министерством внутренних дел Республики Казахстан и согласуемыми с Министерством внутренних дел Российской Федерации и Главой администрации города Байконыр в пределах его компетенции.
Статья 5
1. Дела и материалы о правонарушениях, совершенных на территории-комплекса "Байконур", рассматриваются правоохранительными органами Российской Федерации, за исключением преступлений, совершенных на территория комплекса "Байконур" гражданами Республики Казахстан против Республики Казахстан, ее физических и юридических лиц. В этих случаях правоохранительные органы Российской Федерации после проведения неотложных действий передают материалы и соответствующих лиц правоохранительным органам Республики Казахстан.
2. Правоохранительные органы Российской Федерации рассматривают дела и материалы о правонарушениях, указанных в пункте 1 настоящей статьи, в соответствии с законодательством Российской Федерации, если иное не предусмотрено настоящим Соглашением.
Статья 6
1. Оперативно-розыскные мероприятия, проводимые на территории комплекса "Байконур", осуществляются правоохранительными органами Российской Федерации. Пределы оперативно-розыскных мероприятий, проводимых Представительствами Государственного следственного комитета и Министерства внутренних дел Республики Казахстан при оперативном сопровождении уголовных дел их подследственности, будут определены Положениями об этих Представительствах.

2. Ресей Федерациясының заң қарауына жататын істер бойынша "Байқоңыр" кешенінің аумағынан тыс атқарылатын жедел-іздестіру шаралары, процессуалдық істер және де басқа іс-қимылдарды Ресей Федерациясы құқық қорғау органдарының сұрауы бойынша Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары жүргізеді, немесе Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарымен келісе отырып, Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары атқарады.
3. Жәрдем беру жөніндегі сұраныстың мазмұны мен ресімделінуіне қойылатын талаптар, олардың орындалу реті тиісті мекемеаралық келісімдермен тәртіптелінеді.
7 бап
1. Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары "Байқоңыр" кешенінің аумағында тұрақты немесе уақытша тұратын Ресей Федерациясының азаматтары, шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдарға қарсы қылмыстық іс қозғағанда, сондай-ақ оларды "Байқоңыр" кешені аумағынан тыс жерде ұстап немесе тұтқынға алған жағдайда, ол жөнінде Ресей Федерациясының тиісті құқық қорғау органдарына дереу хабарлайды.
2. Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары Қазақстан Республикасының азаматтарына байланысты қылмыстық іс қозғағанда, оларды тұтқынға алып және ұстаса ол жөнінде Қазақстан Республикасының тиісті құқық қорғау органдарына дереу хабарлайды.
8 бап
Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары мен Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары өзара келісім бойынша жекелеген қылмыстарды тергеу үшін біріккен жедел-тергеу тобын (бригадасын) құра алады. Бұл жағдайда өндіріс құқық қорғау органында нақты қылмыстық іс жүргізіліп жатқан мемлекеттің қылмыстық-іс жүргізу заңдары қолданылады.
9 бап
Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдары мен Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары Қазақстан Республикасына немесе Ресей Федерациясына байланысты барлық белгілі болған құқық бұзушылықтарды дереу бір-біріне хабарлайды, сондай-ақ келесі Тараптың құқық қорғау органдарының өкілдері келгенше кідіріссіз тиісті тергеу жүргізу мен басқа да іс-әрекеттер жасайды және оларға іске қатысты барлық материалдар мен айғақтық дәлелдерді тапсырады.
10 бап
1. Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары мен Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары Қазақстан Республикасының аумағында ұсталғандарды, тергеудегілерді, сотқа тартылғандар мен сотталғандарды арнайы күзетпен айдап апаруда бір-біріне көмек көрсетеді.
2. Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары тұтқындаған (соттаған) адамдарды арнайы күзетпен айдап алып жүру Ресей Федерациясының Заңдарында белгіленген ережелер мен тәртіпке сәйкес іске асырылады.
11 бап

2. По делам, подпадающим под юрисдикцию Российской Федерации, оперативно-розыскные мероприятия, процессуальные и иные действия вне территории комплекса "Байконур" производятся правоохранительными органами Республики Казахстан по запросу правоохранительных органов Российской Федерации, либо правоохранительными органами Российской Федерации по согласованию с правоохранительными органами Республики Казахстан.
3. Требования к содержанию и оформлению запроса о содействии, порядок его исполнения регламентируются соответствующими межведомственными соглашениями.
Статья 7
1. Правоохранительные органы Республики Казахстан при возбуждении уголовного дела в отношении граждан Российской Федерации, иностранных граждан и лиц без гражданства, постоянно или временно проживающих на территории комплекса "Байконур", а также при их задержании или аресте вне территории комплекса "Байконур", незамедлительно уведомляют об этом соответствующие правоохранительные органы Российской Федерации.
2. Правоохранительные органы Российской Федерации при возбуждении уголовного дела в отношении граждан Республики Казахстан, их аресте и задержании незамедлительно уведомляют об этом соответствующие правоохранительные органы Республики Казахстан.
Статья 8
По взаимной договоренности правоохранительные органы Республики Казахстан и правоохранительные органы Российской Федерации могут создавать совместные оперативно-следственные группы (бригады) для расследования отдельных преступлений. При этом применяется уголовно-процессуальное законодательство государства, в производстве правоохранительных органов которого находится конкретное уголовное дело.
Статья 9
Правоохранительные органы Республики Казахстан и правоохранительные органы Российской Федерации будут незамедлительно извещать друг друга о всех ставших им известными правонарушениях, относящихся к юрисдикции соответственно Республики Казахстан или Российской Федерации, а также проводить неотложные следственные и иные действия до прибытия представителей правоохранительных органов другой Стороны, которым будут передаваться все относящиеся к делу материалы и вещественные доказательства.
Статья 10
1. Правоохранительные органы Республики Казахстан и правоохранительные органы Российской Федерации оказывают друг другу содействие в конвоировании и этапировании задержанных, подследственных, подсудимых и осужденных на территории Республики Казахстан.
2. Конвоирование и этапирование лиц, арестованных (осужденных) правоохранительными органами Российской Федерации, осуществляется в соответствии с порядком и правилами, установленными законодательством Российской Федерации.
Статья 11

1. Әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін жазаны орындау Ресей Федерациясының заңдарына сәйкес іске асырылады.
2. "Байқоңыр" кешенінің аумағында Ресей Федерациясының сотымен сотталып, бас бостандығынан айырылған Ресей Федерациясының азаматтары, шетелдік азаматтар және азаматтығы жоқ адамдар жазасын Ресей Федерациясының аумағында өтейді.
12 бап
1. "Байқоңыр" кешенінің аумағында паспорт-виза жұмыстарын, қарулар, оқ-дәрілер, жарылғыш және күшті әсер ететін улы заттар айналымы саласындағы рұқсат беру жүйесін, баспа техникалары мен түрлі-түсті көшірме құралдарын және жеке күзету мен тыңшылық қызметтерін сондай-ақ мемлекеттік автомобиль инспекциясының міндеттерін, "Байқоңыр" кешенінің аумағындағы мүлікті ведомстводан тыс күзетуді ұйымдастыру және қамтамасыз етуді Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары Ресей Федерациясының Заңдарына сәйкес жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы осы Келісімге қол қойылған күннен бастап үш ай мерзім ішінде, жоғарыда көрсетілген салалардағы бұрын берілген барлық рұқсаттар жөнінде Ресей Федерациясының құқық қорғау органдарына хабарлайды.
2. Байқоңыр қаласының аумағындағы Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларын паспорт-виза жұмыстарымен қамтамасыз ету, авто-мотокөлік құралдарын тіркеу және аңшы мылтығына рұқсат беруді ұйымдастыруды, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Өкілдігі іске асырады.
3. "Байқоңыр" кешенінің аумағында жеке және заңды тұлғалардың иелігіндегі немесе пайдалануындағы барлық автокөлік құралдары Ресей Федерациясының тиісті құқық қорғау органдарының есебінде болады.
13 бап
"Байқоңыр" кешенінің қызметін қамтамасыз етуге арналған Ресей Федерациясының арнаулы жүктерін тасымалдаған кезде, тергеудегілерді, сотқа тартылғандар мен сотталғандарды арнайы күзетпен айдап алып жүргенде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында басқа да қызметтік міндеттерін атқару кезінде "Байқоңыр" кешенінде жолсапармен келген немесе ол жерде қызметін өтеп жүрген Ресей Федерациясының құқық қорғау органдарының қызметкерлері қолданылуы мен пайдаланылу тәртібі Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес белгіленетін табелдік атыс қаруы мен арнайы құралдар ұстауға құқылы.
14 бап
Осы Келісімге түсінік беру мен қолдануға байланысты пайда болуы мүмкін даулар мүдделі Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары мен Ресей Федерациясының құқық қорғау органдарының арасындағы немесе олардың Орталық мекемелерінің арасындағы кеңесулер және келіссөздер арқылы шешіледі. Даулар келіссөздер арқылы реттелмеген жағдайда, Тараптар, шешімі екі жаққа бірдей міндетті сипаттағы келісім комиссиясын құрады.
15 бап
Осы Келісім қол қойылған күннен бастап күшіне енеді. Тараптардың қажетті іс процедураларын орындағандығы туралы соңғы хабарламасының күніне дейін уақытша қолданылады және егер Тараптардың біреуі осы Келісімнің қызметін тоқтату туралы оның аяқталу мерзімінен алты ай бұрын, өз тілегін жазба түрде мәлімдемесе, Ресей Федерациясының "Байқоңыр" кешенін жалға алған барлық мерзімі бойынша күшінде болады.
1997 жылы 4 қазанда әр қайсысы қазақ және орыс тілдерінде екі түпнұсқалық данада жасалынды және екі мәтіннің де күші бірдей.
Қазақстан Республикасының      Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін                   Үкіметі үшін
1997 жылғы 4 қазандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі
мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр"
кешенінің аумағында құқық тәртібін қамтамасыз етуде құқық
қорғау органдарының өзара іс-қимылы туралы келісімге
өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан
Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі
арасындағы Хаттама
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі

1. Исполнение наказаний за совершение административных правонарушений осуществляется в соответствии с законодательством Российской Федерации.
2. Граждане Российской Федерации, иностранные граждане и лица без гражданства, осужденные к лишению свободы судом Российской Федерации на территории комплекса "Байконур", отбывают наказание на территории Российской Федерации.
Статья 12
1. Организация и обеспечение паспортно-визовой работы, лицензионно-разрешительной системы в сферах оборота оружия, боеприпасов, взрывчатых и сильнодействующих ядовитых веществ, средств типографской техники и цветного копирования, частной охранной и детективной деятельности, а также функции государственной автомобильной инспекции, вневедомственной охраны имущества на территории комплекса "Байконур" осуществляются правоохранительными органами Российской Федерации в соответствии с законодательством Российской Федерации.
В 3-месячный срок со дня подписания настоящего Соглашения правоохранительные органы Республики Казахстан сообщат правоохранительным органам Российской Федерации о всех ранее выданных лицензиях и разрешениях.
2. Организация и обеспечение паспортно-визовой работы, выдачи разрешений на охотничье оружие и регистрация автомототранспортных средств, принадлежащих физическим и юридическим лицам Республики Казахстан, на территории города Байконыр осуществляются Представительством Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Автотранспортные средства, принадлежащие или находящиеся в пользовании любых физических и юридических лиц на территории комплекса "Байконур" подлежат учету в соответствующих правоохранительных органах Российской Федерации.
Статья 13
При сопровождении специальных грузов Российской Федерации, предназначенных для обеспечения функционирования комплекса "Байконур", конвоирования и этапирования подследственных, подсудимых, осужденных, а также при исполнении других служебных обязанностей на территории Республики Казахстан сотрудники правоохранительных органов Российской Федерации, командированные или проходящие службу на комплексе "Байконур", вправе иметь табельное огнестрельное оружие и специальные средства, порядок применения и использования которых устанавливается в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 14
Споры, которые могут возникнуть в связи с толкованием и применением настоящего Соглашения, будут разрешаться путем консультаций и переговоров между заинтересованными правоохранительными органами Республики Казахстан и правоохранительными органами Российской Федерации или их центральными учреждениями. В случае, если спор не будет урегулирован в процессе переговоров. Стороны назначат согласительную комиссию, решение которой будет иметь обязательный характер для обеих Сторон.
Статья 15
Настоящее Соглашение временно применяется со дня подписания. Оно вступает в силу с даты последнего из уведомлений о выполнении Сторонами необходимых внутригосударственных процедур и будет действовать в течение всего срока аренды Российской Федерацией комплекса "Байконур", если ни одна из Сторон не заявит путем письменного уведомления о своем желании прекратить действие настоящего Соглашения не позднее, чем за 6 месяцев до истечения соответствующего срока его действия.
Совершено в Алматы 04.10.1997 года, в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
За Правительство                           За Правительство
Республики Казахстан                       Российской Федерации
ПРОТОКОЛ
между Правительством Республики Казахстан
и Правительством Российской Федерации о внесении изменений и
дополнений в Соглашение между Правительством Республики
Казахстан и Правительством Российской Федерации о
взаимодействии правоохранительных органов в обеспечении
правопорядка на территории комплекса "Байконур"
от 4 октября 1997 года
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,

2004 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының арасындағы "Байқоңыр" кешенінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету мәселелері бойынша ынтымақтастықты одан әрі дамыту туралы меморандумның ережелерін басшылыққа ала отырып,
1997 жылғы 4 қазандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" кешенінің аумағында құқық тәртібін қамтамасыз етуде құқық қорғау органдарының өзара іс-қимылы туралы келісімге (бұдан әрі - Келісім) өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қалай отырып,
мына төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Келісімге мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) Кіріспе сөздің бесінші абзацында "Екі тараптың құқық қорғау органдарының" деген сөздер "Екі тараптың мемлекеттерінің құқық қорғау органдарының" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 1-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары" - Байқоңыр қаласының аумағында орналасқан сот, прокуратура, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі өкілдігі;
3) 2-бапта "Тараптардың құқық қорғау органдары" деген сөздер "Тараптардың мемлекеттерінің құқық қорғау органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бап
Осы Келісімнің 2-бабына сәйкес құқық тәртібін қолдауда өзара көмек көрсетуге байланысты мәселелерді шешкен кезде Тараптардың құқық қорғау органдары берумен байланысты мәселелерді қоспағанда, өзара қарым-қатынастарды тікелей орнатады";
5) 4-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдары мен Ресей Федерациясының тиісті Ішкі істер министрлігінің органдарының өзара іс-қимылдарын қамтамасыз ету үшін, осы Келісімге қол қойылғаннан соң, үш ай мерзім ішінде, Байқоңыр қаласында, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі бекіткен, Ресей Федерациясы Ішкі істер министрлігі мен Байқоңыр қаласы Әкімшілігі Басшысы оның құзыреті шегінде келісілген ережеге сәйкес әрекет ететін, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігінің өкілдігі құрылады.";
6) 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап
1. "Байқоңыр" кешенінің аумағында жасалған құқық бұзушылықтар туралы істер мен материалдарды, егер осы Келісімде өзгеше көзделмесе, Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары қарайды.
2. "Байқоңыр" кешенінің аумағында қылмыстарды Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ үшінші мемлекеттердің азаматтары және Қазақстан Республикасының аумағында ("Байқоңыр" кешенінің аумағын қоспағанда) тіркелген азаматтығы жоқ адамдар жасаған жағдайда Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары алдын ала тергеу не анықтау шеңберінде қажетті іс жүргізу әрекеттерін жүргізгеннен кейін істер мен материалдарды, сондай-ақ тиісті адамдарды Тараптар мемлекеттерінің "Байқоңыр" кешенінің аумағындағы прокуратура органдары арқылы Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарына береді.

руководствуясь положениями  Меморандума между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о дальнейшем развитии сотрудничества по вопросам обеспечения функционирования комплекса "Байконур" от 9 января 2004 года,
желая внести изменения и дополнения в  Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о взаимодействии правоохранительных органов в обеспечении правопорядка на территории комплекса "Байконур" от 4 октября 1997 года (далее - Соглашение),
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Внести в Соглашение следующие изменения и дополнения:
1) в абзаце пятом преамбулы слова "правоохранительных органов обеих Сторон" заменить словами "правоохранительных органов государств обеих Сторон";
2) абзац второй статьи 1 изложить в следующей редакции:
"правоохранительные органы Республики Казахстан" - расположенные на территории города Байконур суд, прокуратура, представительство Министерства внутренних дел Республики Казахстан.";
3) в статье 2 слова "Правоохранительные органы Сторон" заменить словами "Правоохранительные органы государств Сторон";
4) статью 3 изложить в следующей редакции:
"Статья 3
При решении вопросов, связанных с оказанием взаимной помощи в поддержании правопорядка в соответствии со статьей 2 настоящего Соглашения, правоохранительные органы государств Сторон устанавливают между собой сношения непосредственно, за исключением вопросов, связанных с выдачей.";
5) пункт 2 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"2. Для обеспечения взаимодействия правоохранительных органов Республики Казахстан и соответствующих органов Министерства внутренних дел Российской Федерации в трехмесячный срок после подписания настоящего Соглашения в городе Байконур создается представительство Министерства внутренних дел Республики Казахстан, которое действует в соответствии с положением, утверждаемым Министерством внутренних дел Республики Казахстан и согласуемым с Министерством внутренних дел Российской Федерации и Главой администрации города Байконур в пределах его компетенции.";
6) статью 5 изложить в следующей редакции:
"Статья 5
1. Дела и материалы о правонарушениях, совершенных на территории комплекса "Байконур", рассматриваются правоохранительными органами Российской Федерации в соответствии с законодательством Российской Федерации, если иное не предусмотрено настоящим Соглашением.
2. В случае совершения преступлений на территории комплекса "Байконур" гражданами Республики Казахстан, а также гражданами третьих государств и лицами без гражданства, зарегистрированными на территории Республики Казахстан (за исключением территории комплекса "Байконур"), правоохранительные органы Российской Федерации после проведения необходимых процессуальных действий в рамках предварительного следствия либо дознания передают дела и материалы, а также соответствующих лиц правоохранительным органам Республики Казахстан через органы прокуратуры государств Сторон, находящиеся на территории комплекса "Байконур".

3. Тараптар мемлекеттерінің құқық қорғау органдары бірін-бірі осы Келісім шеңберінде тапсырылған істер мен материалдар бойынша талқылау нәтижелері туралы хабардар етеді.
4. "Байқоңыр" кешенінің аумағында бір Тарап мемлекетінің азаматтары, сондай-ақ үшінші мемлекеттердің азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар екінші Тарап мемлекетінің конституциялық құрылыс негіздері мен қауіпсіздігіне қарсы қылмыстар жасағанда осы екінші Тарап мемлекетінің заңнамасы бойынша жауапкершілікке тартылады және бұл ретте екінші Тарап мемлекетінің құзыретті құқық қорғау органдары әрекет етеді.";
7) 6-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. "Байқоңыр" кешенінің аумағындағы жедел-іздестіру шараларын Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары жүзеге асырады. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің өкілдігі өткізетін жедел-іздестіру шараларының көлемі тергеуге жататын қылмыстық істерді жедел алып жүрген кезде осы өкілдік туралы ережемен айқындалады.
Қазақстан Республикасының заң құзырына жататын істер бойынша жедел-іздестіру шараларын, іс жүргізу және өзге де әрекеттерді "Байқоңыр" кешенінің аумағында Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарының сұрауы бойынша Ресей Федерациясының құқық қорғау органдарымен келіскеннен кейін Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары не Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары жүргізеді.";
8) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап
1. Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары Ресей Федерациясының азаматтарына, сондай-ақ үшінші мемлекеттердің азаматтарына және Ресей Федерациясының және (немесе) "Байқоңыр" кешенінің аумағында тіркелген азаматтығы жоқ адамдарға, "Байқоңыр" кешенінің аумағында тұрақты немесе уақытша тұратын адамдарға қатысты қылмыстық іс қозғалған кезде "Байқоңыр" кешенінің аумағынан тыс жерде ұсталғанда немесе қамауға алынғанда бұл туралы Ресей Федерациясының тиісті құқық қорғау органдарына тез арада хабарлайды.
2. Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары Қазақстан Республикасының азаматтарына, сондай-ақ үшінші мемлекеттердің азаматтарына және Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген азаматтығы жоқ адамдарға қатысты қылмыстық іс қозғалған кезде "Байқоңыр" кешенінің аумағында жасаған қылмысы үшін ұсталғанда немесе қамауға алынғанда Қазақстан Республикасының тиісті құқық қорғау органдарына бұл туралы хабарлайды.";
9) 9-бапта "келесі Тараптың құқық қорғау органдарының" деген сөздер "келесі Тараптың құқық мемлекеттерінің қорғау органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;

3. Правоохранительные органы государств Сторон информируют друг друга о результатах разбирательства по делам и материалам, переданным в рамках настоящего Соглашения.
4. Граждане государства одной Стороны, граждане третьих государств или лица без гражданства, совершившие на территории комплекса "Байконур" преступления против основ конституционного строя и безопасности государства другой Стороны, привлекаются к ответственности по законодательству государства этой другой Стороны, и при этом действуют компетентные правоохранительные органы государства этой другой Стороны.";
7) пункт 1 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"1. Оперативно-розыскные мероприятия осуществляются на территории комплекса "Байконур" правоохранительными органами Российской Федерации. Пределы оперативно-розыскных мероприятий, проводимых представительством Министерства внутренних дел Республики Казахстан при оперативном сопровождении уголовных дел его подследственности, будут определены положением об этом представительстве.
Оперативно-розыскные мероприятия, процессуальные и иные действия по делам, подпадающим под юрисдикцию Республики Казахстан, производятся на территории комплекса "Байконур" по запросу правоохранительных органов Республики Казахстан правоохранительными органами Российской Федерации либо правоохранительными органами Республики Казахстан после согласования с правоохранительными органами Российской Федерации.";
8) статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7
1. Правоохранительные органы Республики Казахстан при возбуждении уголовного дела в отношении граждан Российской Федерации, также граждан третьих государств и лиц без гражданства, зарегистрированных на территории Российской Федерации и (или) на территории комплекса "Байконур", постоянно или временно проживающих на территории комплекса "Байконур", их задержании или аресте вне территории комплекса "Байконур" незамедлительно уведомляют об этом соответствующие правоохранительные органы Российской Федерации.
2. Правоохранительные органы Российской Федерации при возбуждении уголовного дела в отношении граждан Республики Казахстан, а также граждан третьих государств и лиц без гражданства, зарегистрированных на территории Республики Казахстан, их задержании или аресте за преступления, совершенные на территории комплекса "Байконур", незамедлительно уведомляют об этом соответствующие правоохранительные органы Республики Казахстан.";
9) в статье 9 слова "правоохранительных органов другой Стороны" заменить словами "правоохранительных органов государства другой Стороны";

10) 10 бап мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап
1. Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары және Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары Қазақстан Республикасының аумағында ұсталғандарды, тергеудегілерді, сотталушыларды және сотталғандарды айдап апаруда және этаппен жүргізуде бір-біріне жәрдемдеседі.
2. Қазақстан Республикасының немесе Ресей Федерациясының аумағында іс жүргізу әрекеттерін жүргізу үшін жіберілетін күдікті, айыпталушы немесе сотталушы болып табылатын Ресей Федерациясының азаматтары, сондай-ақ үшінші мемлекеттердің азаматтары және Ресей Федерациясының аумағында және (немесе) "Байқоңыр" кешенінің аумағында тіркелген азаматтығы жоқ адамдар, сондай-ақ "Байқоңыр" кешенінің аумағында Ресей Федерациясының сотымен бас бостандығынан айырылып сотталғандар және Ресей Федерациясында бұдан әрі жазасын өтеуге жіберілгендер Қазақстан Республикасының аумағына немесе сол арқылы осы санаттағы адамдарды беру мен табыстаудың белгіленген ережелерін сақтамай этаппен жүргізіледі.
3. Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары қамауға алған (соттаған) адамдарды айдауылдау және этаппен жүргізу Ресей Федерациясының заңнамасында белгіленген тәртіпке және ережелерге сәйкес жүзеге асырылады.
4. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында көрсетілген әрекеттердің орындалуы туралы құжаттарды "Байқоңыр" кешенінің аумағында орналасқан Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары Қазақстан Республикасының Бас прокуроры уәкілеттік берген Байқоңыр қаласы прокурорының келісімі бойынша тікелей Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің тиісті бөлімшесіне жібереді.".
11) 11 бап мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап
1. Әкімшілік құқық бұзушылықтар жасағаны үшін жазаларды орындау осы Келісімнің 12-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі өкілдігінің құзыретіне жататын салалардағы әкімшілік құқық бұзушылықтарды қоспағанда, Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Ресей Федерациясының азаматтары, сондай-ақ үшінші мемлекеттердің азаматтары және Ресей Федерациясының аумағында және (немесе) "Байқоңыр" кешенінің аумағында тіркелген азаматтығы жоқ адамдар "Байқоңыр" кешенінің аумағында жасаған қылмыстары үшін қылмыстық жазаны, егер ол "Байқоңыр" кешені аумағында орындалмайтын болса, Ресей Федерациясының аумағында өтейді.
Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ үшінші мемлекеттердің азаматтары және Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген азаматтығы жоқ адамдар "Байқоңыр" кешенінің аумағында жасаған қылмыстары үшін қылмыстық жазаны Қазақстан Республикасының аумағында өтейді.";

10) статью 10 изложить в следующей редакции:
"Статья 10
1. Правоохранительные органы Республики Казахстан и правоохранительные органы Российской Федерации оказывают друг другу содействие в конвоировании и этапировании задержанных, подследственных, подсудимых и осужденных на территории Республики Казахстан.
2. Граждане Российской Федерации, а также граждане третьих государств и лица без гражданства, зарегистрированные на территории Российской Федерации и (или) на территории комплекса "Байконур", являющиеся подозреваемыми, обвиняемыми или подсудимыми и направляемые для проведения процессуальных действий на территорию Республики Казахстан или Российской Федерации, а также осужденные к лишению свободы судом Российской Федерации на территории комплекса "Байконур" и направляемые для дальнейшего отбывания наказания в Российскую Федерацию, этапируются на территорию Республики Казахстан или через нее без соблюдения установленных правил выдачи и передачи данной категории лиц.
3. Конвоирование и этапирование лиц, арестованных (осужденных) правоохранительными органами Российской Федерации, осуществляется в соответствии с порядком и правилами, установленными законодательством Российской Федерации.
4. Документы о выполнении действий, указанных в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, направляются правоохранительными органами Российской Федерации, расположенными на территории комплекса "Байконур", непосредственно в соответствующее территориальное подразделение Министерства юстиции Республики Казахстан по согласованию с прокурором города Байконур, уполномоченным Генеральным прокурором Республики Казахстан.";
11) статью 11 изложить в следующей редакции:
"Статья 11
1. Исполнение наказаний за совершение административных правонарушений на территории комплекса "Байконур" осуществляется в соответствии с законодательством Российской Федерации, за исключением наказаний за совершение административных правонарушений в сферах, отнесенных к компетенции представительства Министерства внутренних дел Республики Казахстан в соответствии с пунктом 2 статьи 12 настоящего Соглашения.
2. Граждане Российской Федерации, а также граждане третьих государств и лица без гражданства, зарегистрированные на территории Российской Федерации и (или) на территории комплекса "Байконур", отбывают уголовное наказание за преступления, совершенные на территории комплекса "Байконур", на территории Российской Федерации, если оно не может быть исполнено на территории комплекса "Байконур".
Граждане Республики Казахстан, а также граждане третьих государств и лица без гражданства, зарегистрированные на территории Республики Казахстан, отбывают уголовное наказание за преступления, совершенные на территории комплекса "Байконур", на территории Республики Казахстан.";

12) 12-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Тараптар мемлекеттерінің құқық қорғау органдары қажет болған жағдайда, "Байқоңыр" кешенінің аумағында тіркелген автомотокөлік құралдары сондай-ақ Байқоңыр кешенінің аумағында берілген аңшылық атыс қаруына лицензиялар мен рұқсаттар туралы мәліметтермен алмасуды жүзеге асырады.".
2-бап
Осы Хаттама Келісімнің 15-бабында көзделген тәртіппен күшіне енеді және Келісім қолданысы тоқтағанға дейін әрекет етеді.
2006 жылғы 3 қазанда Орал қаласында әрқайсысы қазақ және орыс тілдеріндегі екі данада жасалды әрі барлық мәтіндердің күші бірдей.
Қазақстан Республикасының      Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін                   Үкіметі үшін

12) в статье 12:
абзац второй пункта 1 исключить;
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. В случае необходимости правоохранительные органы государств Сторон осуществляют обмен сведениями о зарегистрированных на территории комплекса "Байконур" автомототранспортных средствах, а также о выданных на территории комплекса "Байконур" лицензиях и разрешениях на охотничье огнестрельное оружие".
Статья 2
Настоящий Протокол вступает в силу в порядке, предусмотренном статьей 15 Соглашения, и действует до прекращения действия Соглашения.
Совершено в г. Уральске 3 октября 2006 года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
ЗА ПРАВИТЕЛЬСТВО                               ЗА ПРАВИТЕЛЬСТВО
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН                           РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ