Мемлекеттік тіркелуге тиісті тамақ өнімдерін әкелу (импорттау) ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 19 ақпандағы N 165 Қаулысы.
"Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік тіркелуге тиісті тамақ өнімдерін әкелу (импорттау) ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 19 ақпандағы
N 165 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік тіркелуге тиісті тамақ өнімдерін
әкелу (импорттау) ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік тіркелуге тиісті тамақ өнімдерін әкелу (импорттау) ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі, ветеринария және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы заңнамасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Ереженің талаптары Қазақстан Республикасының аумағына мемлекеттік тіркелуге тиісті тамақ өнімдерін әкелуді (импорттауды) жүзеге асыратын барлық субъектілерге қолданылады.
3. Қазақстан Республикасының аумағына мемлекеттік тіркелуге тиісті тамақ өнімдерін әкелуге (импорттауға), тіркеу сынақтарын өткізу үшін қажетті үлгілерді әкелу (импорттау) жағдайларын қоспағанда, олар мемлекеттік тіркелгеннен кейін ғана рұқсат етіледі.
4. Ветеринария саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының шекарасы мен көлігінде алғаш рет әкелінетін (импортталатын) азықтарды және азық қоспаларын бақылауды жүзеге асырады.
5. Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының шекарасы мен көлігінде балалар тағамы азық-түлігінің, тамаққа тағамдық және биологиялық активті қоспалардың, генетикалық түрлендірілген объектілердің, бояғыштардың, сумен және тамақ өнімдерімен араласатын материалдар мен бұйымдардың, адам денсаулығына зиянды әсер ететін химиялық заттардың, өнімдер мен заттардың жекелеген түрлерінің әкелінуіне (импортталауына) бақылауды жүзеге асырады.
6. Осы Ережеде мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) тамақ өнімдерін әкелуді (импорттауды) жүзеге асыратын субъект (бұдан әрі - субъект) - тамақ өнімдерін әкелуді (импорттауды) жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
2) тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органдар (бұдан әрі - уәкілетті органдар) - өз құзыреті шегінде тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды және бақылауды жүзеге асыратын ветеринария және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органдар.

Об утверждении Правил ввоза (импорта) пищевой продукции, подлежащей государственной регистрации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 февраля 2008 года N 165.
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О безопасности пищевой продукции" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ввоза (импорта) пищевой продукции, подлежащей государственной регистрации.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 февраля 2008 года N 165
Правила
ввоза (импорта) пищевой продукции,
подлежащей государственной регистрации
1. Общие положения
1. Правила ввоза (импорта) пищевой продукции, подлежащей государственной регистрации (далее - Правила) разработаны в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции, ветеринарии и санитарно-эпидемиологического благополучия населения .
2. Требования настоящих Правил распространяются на все субъекты, осуществляющие ввоз (импорт) на территорию Республики Казахстан пищевой продукции, подлежащей государственной регистрации.
3. Ввоз (импорт) пищевой продукции, подлежащей государственной регистрации, на территорию Республики Казахстан разрешается только после их государственной регистрации, за исключением случаев ввоза (импорта) образцов, необходимых для проведения регистрационных испытаний.
4. Уполномоченный орган в области ветеринарии осуществляет контроль на границе и транспорте Республики Казахстан за впервые ввозимыми (импортируемыми) на территорию Республики Казахстан кормами и кормовыми добавками.
5. Уполномоченный орган в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения осуществляет контроль на границе и транспорте Республики Казахстан за ввозом (импортом) продуктов детского питания, пищевых и биологически активных добавок к пище, генетически модифицированных объектов, красителей, материалов и изделий, контактирующих с водой и продуктами питания, химических веществ, отдельных видов продукции и веществ, оказывающих вредное воздействие на здоровье человека.
6. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) субъект, осуществляющий ввоз (импорт) пищевой продукции (далее - субъект) - физическое или юридическое лицо, осуществляющие ввоз (импорт) пищевой продукции;
2) уполномоченные органы в области безопасности пищевой продукции (далее - уполномоченные органы) - государственные органы в области ветеринарии и санитарно-эпидемиологического благополучия населения, осуществляющие в пределах своей компетенции реализацию государственной политики и контроль в области безопасности пищевой продукции.

2. Тіркеу сынақтарын өткізу үшін қажетті үлгілерді қоспағанда, мемлекеттік тіркелуге тиісті тамақ өнімдерін әкелу (импорттау) тәртібі
7. Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін (импортталатын) тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі "Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңының (бұдан әрі - Заң) 13 және 28-баптарында белгіленген талаптарға сәйкес болуы тиіс.
8. Қазақстан Республикасының аумағына мыналар болған кезде басқа мемлекеттерден мемлекеттік тіркелуге тиісті тамақ өнімдерін (бұдан әрі - тамақ өнімдері) әкелуге (импорттауға) жол беріледі:
1) экспорттаушы ел берген тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін куәландыратын құжат;
2) азықтарды және азық қоспаларын ветеринария саласындағы уәкілетті органның лауазымды тұлғасы берген әкелуге (импорттауға) рүқсат;
3) балалар тағамы азық-түлігіне, тағамдық қоспаларға, тамаққа қосатын биологиялық активті қоспаларға, генетикалық түрлендірілген объектілерге, сумен және тамақ өнімдерімен араласатын материалдар мен бұйымдарға, адам денсаулығына зиянды әсер ететін химиялық заттарға, өнімдер мен заттардың жекелеген түрлеріне тіркеу куәлігі немесе Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға рұқсат етілген заттар мен өнімдердің мемлекеттік тізілімдерінде тіркеудің (одан әрі - тіркеу куәлігі) болуы.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.01.30 N 88 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
9. Субъект мыналарды көрсете отырып, әкелудің (импорттаудың) белгіленген жері бойынша ветеринария саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне (бұдан әрі - бөлімше) азықтар мен азық қоспаларын әкелуге (импорттауға) өтінім береді:
1) азықтар мен азық қоспаларының атауы және сипаттамасы;
2) саны (көлемі);
3) шыққан елі, импорттау мақсаты;
4) көлік құралының түрі;
5) жүретін бағыты;
6) Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасын кесіп өту пункті;
7) сақтау, қайта өңдеу орындары;
8) сату мерзімі мен орны;
9) Халықаралық Эпизоотиялық Бюроның жер бетінде өмір сүретін жануарлардың санитарлық кодексіне, Мал шаруашылығы жүктерін халықаралық және мемлекетаралық тасымалдау кезінде мемлекеттік ветеринариялық қадағалаудың бірыңғай ережесіне сәйкес азықтар мен ашық қоспаларының транзитіне қатысты басқа да ақпарат.
Өтінім бір данада мемлекеттік немесе орыс тілдерінде ресімделеді және оған тамақ өнімдерін өндірушімен (дайындаушымен) жасаған шарттың (келісім-шарттың) көшірмесі қоса беріледі.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.01.30 N 88 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.

2. Порядок ввоза (импорта) пищевой продукции,
подлежащей государственной регистрации, за исключением
образцов, необходимых для проведения регистрационных испытаний
7. Безопасность пищевой продукции, ввозимой (импортируемой) на территорию Республики Казахстан, должна соответствовать требованиям, установленным статьями 13 и 28 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О безопасности пищевой продукции" (далее - Закон).
8. На территорию Республики Казахстан допускается ввоз (импорт) пищевой продукции, подлежащей государственной регистрации (далее - пищевая продукция), из других государств, при наличии:
1) документа, удостоверяющего безопасность пищевой продукции, выданного страной-экспортером;
2) разрешения на ввоз (импорт) кормов и кормовых добавок, выданного должностным лицом уполномоченного органа в области ветеринарии;
3) регистрационного удостоверения на продукты детского питания, пищевые добавки, биологически активные добавки к пище, генетически модифицированные объекты, материалы и изделия, контактирующие с водой и продуктами питания, химические вещества, отдельные виды продукции и веществ, оказывающие вредное воздействие на здоровье человека или наличия регистрации в Государственных реестрах веществ и продукции, разрешенных к применению в Республике Казахстан (далее - регистрационное удостоверение).
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.01.2009 N 88 (порядок введения в действие см. п.2 ).
9. Субъект подает заявку на выдачу разрешения на ввоз (импорт) кормов и кормовых добавок в территориальное подразделение уполномоченного органа в области ветеринарии по месту назначения ввоза (импорта), с указанием:
1) наименования и характеристики пищевой продукции;
2) количества (объем);
3) страны происхождения, цели импорта;
4) вида транспортного средства;
5) маршрута следования;
6) пункта пересечения государственной границы Республики Казахстан;
7) мест хранения, переработки;
8) сроков и места реализации;
9) другой информации, касающейся транзита кормов и кормовых добавок согласно Санитарного Кодекса наземных животных Международного Эпизоотического Бюро, Единых Правил государственного ветеринарного надзора при международных и межгосудароственных перевозках животноводческих грузов.
Заявка оформляется в одном экземпляре на государственном или русском языках, к которому прилагается копия договора (контракта) с производителем (изготовителем) пищевой продукции.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.01.2009 N 88 (порядок введения в действие см. п.2 ).

10. Ветеринария саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі 2 жұмыс күні ішінде өтінімді ветеринария саласындағы уәкілетті органға жібереді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.01.30. N 88 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
11. Ветеринария саласындағы уәкілетті орган өтінімді 5 жұмыс күні ішінде қарайды және азықтар мен азық қоспаларын әкелуге (импорттауға) рұқсатын беру не көрсетілген рұқсатты беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды. Бас тартқан жағдайда себебін көрсетіп, жазбаша түрде дәлелді жауап беріледі.
Әкелуге (импорттауға) рұқсат белгіленген үлгідегі бланкіде ресімделеді және бөлімшеге жіберіледі, ол субъектінің қолына береді. Әкелуге рұқсаттың көшірмесі ветеринария саласындағы уәкілетті органның мұрағатында және оның бөлімшелерінде сақталады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.01.30 N 88 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
12. Ветеринариялық-санитариялық бақылануға тиісті азықтар мен азық қоспаларын әкелуге (импорттауға) рұқсаттың қолданылу мерзімі 60 күнтізбелік күннен аспайды.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.01.30 N 88 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз), 2009.12.08 N 2038 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулыларымен.
13. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде шекара мен көлікте мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті органдардың лауазымды тұлғалары (бұдан әрі - лауазымды тұлғалар) өз құзыреті шегінде тамақ өнімдерін қарап-тексеруді, оның тауарға ілеспе құжаттарын және азықтар мен азық қоспаларын әкелуге (импорттауға) рұқсатты немесе тіркеу куәлігін және экспорттаушы ел берген тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін куәландыратын құжатты тексеруді жүргізеді.
Ескерту. 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.01.30 N 88 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
14. Қазақстан Республикасының аумағына әкелу (импорттау) жүзеге асырылатын тамақ өнімдері Заңда белгіленген талаптарға сәйкес болмаған жағдайда лауазымды тұлғалар өз құзыреті шегінде тамақ өнімдерін әкелуді (импорттауды) уақытша тоқтата тұру және оларды зертханалық сараптамаға жіберу туралы шешім қабылдайды немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге (импорттауға) тыйым салады.
15. Заңның 20-бабының талаптарына сәйкестігі және азықтар мен азық қоспаларын әкелуге (импорттауға) рұқсатының немесе тіркеу куәлігінің бар-жоғы анықталған жағдайда, лауазымды тұлғалар осындай тамақ өнімдерін жібереді және оның әкелінуі (импортталуы) мен соңғы белгіленген пункті туралы оған қызмет көрсетілетін аумақта белгіленген пункт орналасқан шекара мен көліктегі уәкілетті органдардың бөлімшелеріне хабарлайды.

10. Территориальное подразделение уполномоченного органа в области ветеринарии в течении 2 рабочих дней направляет заявку в уполномоченный орган в области ветеринарии.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 30.01.2009 N 88 (порядок введения в действие см. п.2 ).
11. Уполномоченный орган в области ветеринарии рассматривает заявку в течение 5 рабочих дней и принимает решение о (об) выдаче разрешения на ввоз (импорт) кормов и кормовых добавок либо отказе в выдаче указанного разрешения. В случае отказа дается мотивированный ответ в письменной форме с указанием причин.
Разрешение на ввоз (импорт) оформляется на бланке установленного образца и направляется в подразделение, который выдает субъекту нарочно. Копия разрешения на ввоз (импорт) хранится в архиве уполномоченного органа в области ветеринарии и его подразделениях.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 30.01.2009 N 88 (порядок введения в действие см. п.2 ).
12. Срок действия разрешения на ввоз (импорт) кормов и кормовых добавок, подлежащей ветеринарно-санитарному контролю, составляет не более 60 календарных дней.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 30.01.2009 N 88 (порядок введения в действие см. п. 2); от 08.12.2009 № 2038 (порядок введения в действие см. п. 2).
13. В пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан должностные лица уполномоченных органов, осуществляющие государственный контроль на границе и транспорте (далее - должностные лица), в пределах своей компетенции проводят досмотр пищевой продукции, проверку ее товаросопроводительных документов и разрешения на ввоз (импорт) кормов и кормовых добавок или регистрационного удостоверения и документа, удостоверяющего безопасность пищевой продукции, выданного страной-экспортером.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.01.2009 N 88 (порядок введения в действие см. п.2 ).
14. В случае, если пищевая продукция, ввоз (импорт) которой осуществляется на территорию Республики Казахстан, не соответствует требованиям, установленным Законом, должностные лица, в пределах своей компетенции, принимают решение о временном приостановлении ввоза (импорта) пищевой продукции и направлении ее на лабораторную экспертизу или устанавливают запрет на ее ввоз (импорт) на территорию Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
15. При установлении соответствия требованиям статьи 20 Закона и наличия разрешения на ввоз (импорт) кормов и кормовых добавок или регистрационного удостоверения,, должностные лица пропускают такую пищевую продукцию, и сообщают о ее ввозе (импорте) и конечном пункте назначения в подразделения уполномоченных органов на границе и транспорте, на территории обслуживания которого находится пункт назначения.

Ескерту. 15-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.01.30 N 88 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
16. Шекара мен көліктегі уәкілетті органдардың аумақтық бөлімшесінің басшысы соңғы белгіленген келу пунктте тамақ өнімдері келіп түскен (импортталған) күннен бастап жұмыс күні ішінде сынама алуды ұйымдастырады және оны тиісті сараптама жүргізу үшін аккредиттелген зертханаға жібереді. Зертханалық сараптаманың нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының аумағында тамақ өнімдерін одан әрі өткізуге және/немесе сатуға рұқсат беру немесе тыйым салу туралы шешім қабылдайды.
17. Субъект тиісті сараптаманың нәтижелері бойынша қауіпті деп танылған тамақ өнімдерін үш күнтізбелік күн ішінде Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерге әкетуге міндетті.
Егер қауіпті деп танылған тамақ өнімдері белгіленген мерзімде Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерге шығарылмаса, олар Қазақстан Республикасының тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы заңнамасына сәйкес кәдеге жаратылады немесе жойылады.
3. Тіркеу сынақтары үшін тамақ өнімдерінің үлгілерін әкелу
(импорттау) тәртібі
18. Қазақстан Республикасының аумағына мыналар болған кезде басқа мемлекеттерден тіркеу сынақтары үшін тамақ өнімдерінің үлгілерін (бұдан әрі - үлгілер) әкелуге (импорттауға) жол беріледі:
1) экспорттаушы ел берген тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін куәландыратын құжат;
2) уәкілетті органдардың лауазымды тұлғасы берген әкелуге (импорттауға) рұқсат.
19. Субъект мыналарды көрсете отырып, уәкілетті органдарға үлгілерді әкелуге (импорттауға) рұқсат беруге өтініш береді:
1) үлгілердің атауы мен сипаттамасы;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шекте тіркеу сынақтарын жүргізу үшін саны (көлемі);
3) шыққан елі, импорттау мақсаты.
Өтініш бір данада мемлекеттік немесе орыс тілдерінде ресімделеді.
20. Уәкілетті органдар өтінішті түскен күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде қарайды және тиісті лауазымды тұлғаның үлгілерді әкелуге (импорттауға) рұқсатын беру не көрсетілген рұқсатты беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды. Бас тартқан жағдайда субъектіге себебі көрсетіліп, жазбаша түрде дәлелді жауап беріледі.
Тиісті Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің орталық мемлекеттік ветеринариялық қызметтерімен транзитке келісуді талап ететін азықтар мен азық қоспаларын әкелуге өтінішті қарау мерзімі 30 күннен аспайды.

Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.01.2009 N 88 (порядок введения в действие см. п.2 ).
16. Руководитель территориального подразделения уполномоченных органов на границе и транспорте в конечном пункте назначения (прибытия) в течение рабочего дня со дня поступления организует отбор проб от поступившей (импортируемой) пищевой продукции и направляет его в аккредитованную лабораторию для проведения соответствующей экспертизы. По результатам лабораторной экспертизы принимается решение о разрешении или запрете на дальнейшее перемещение и/или реализацию пищевой продукции на территории Республики Казахстан.
17. Субъект обязан в течение трех календарных дней вывезти за пределы территории Республики Казахстан пищевую продукцию, признанную опасной, по результатам соответствующей экспертизы.
В случае, если пищевая продукция, признанная опасной, не будет вывезена за пределы территории Республики Казахстан в установленный срок, она утилизируется или уничтожается в соответствии с законодательством Республики Казахстан о безопасности пищевой продукции .
3. Порядок ввоза (импорта) образцов пищевой продукции
для регистрационных испытаний
18. На территорию Республики Казахстан допускается ввоз (импорт) образцов пищевой продукции для регистрационных испытаний (далее - образцы) из других государств при наличии:
1) документа, удостоверяющего безопасность пищевой продукции, выданного страной-экспортером;
2) разрешения на ввоз (импорт) выданного должностным лицом уполномоченных органов.
19. Субъект подает заявление на выдачу разрешения на ввоз (импорт) образцов в уполномоченные органы, с указанием:
1) наименования и характеристики образцов;
2) количества (объема), в пределах установленного законодательством Республики Казахстан для проведения регистрационных испытаний;
3) страны происхождения, цели импорта.
Заявление оформляется в одном экземпляре на государственном или русском языках.
20. Уполномоченные органы рассматривают заявление в течение 5 рабочих дней со дня поступления и принимают решение о (об) выдаче разрешения соответствующего должностного лица на ввоз (импорт) образцов, либо отказе в выдаче указанного разрешения. В случае отказа дается мотивированный ответ в письменной форме с указанием причин.
Срок рассмотрения заявления на ввоз кормов и кормовых добавок, требующих согласования с центральными государственными ветеринарными службами соответствующих государств-участниц Содружества Независимых Государств на транзит составляет не более 30 дней.

Ескерту. 20-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.01.30 N 88 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
21. Әкелуге (импорттауға) рұқсат белгіленген үлгідегі бланкіде ресімделеді және субъектінің қолына беріледі. Рұқсаттың көшірмесі уәкілетті органдардың мұрағатында сақталады. Үлгілерді әкелуге (импорттауға) рұқсаттың қолданылу мерзімі 30 күнтізбелік күннен аспайды.
22. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде лауазымды тұлға, өз құзыреті шегінде, тауарға ілеспе құжаттарды және әкелуге (импорттауға) рұқсатты тексеруді жүргізеді.

Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.01.2009 N 88 (порядок введения в действие см. п.2 ).
21. Разрешение на ввоз (импорт) оформляется на бланке установленного образца и выдается субъекту нарочно. Копия разрешения на ввоз (импорт) хранится в архиве уполномоченных органов.
Срок действия разрешения на ввоз (импорт) образцов пищевой продукции составляет не более 30 календарных дней.
22. В пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан должностное лицо, в пределах своей компетенции, проводит проверку товаросопроводительных документов и разрешения на ввоз (импорт).