Қауіпті жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын кемелердің, салдардың және өзге де жүзу объектілерінің ішкі су жолдарымен қатынау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 20 ақпандағы N 177 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 21 шілдедегі № 839 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 21 шілдедегі № 839 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шілдедегі Заңының 8-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған Қауіпті жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын кемелердің, салдардың және өзге де жүзу объектілерінің ішкі су жолдарымен қатынау ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 20 ақпандағы
N 177 қаулысымен
бекітілген
Қауіпті жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын кемелердің,
салдардың және өзге де жүзу объектілерінің ішкі су жолдарымен
қатынау ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Қауіпті жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын кемелердің, салдардың және өзге де жүзу объектілерінің ішкі су жолдарымен қатынау ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шілдедегі Заңына сәйкес әзірленді және қауіпті жүктерді тасымалдау үшін ішкі су жолдарында кемелерді, салдарды және өзге де жүзу объектілерін (бұдан әрі - кемелерді) пайдалануға байланысты қызметті ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Ереженің әрекеті кемелердің ішкі су жолдарымен қауіпті жүктерді тасымалдауы жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғаларға қолданылады.
3. Қауіпті жүктер деп өздеріне тән қасиеттер мен ерекшеліктерге орай тасымалдау, тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу және сақтау кезінде жарылыстың болуына, өрттің шығуына немесе техникалық құралдардың, құрылғылардың, ғимараттардың, құрылымдар мен құрылыстардың зақымдануына, сондай-ақ адамдардың, жануарлардың өліміне, жарақаттануына немесе ауруға шалдығуына себеп болуы, қоршаған ортаға зиян келтіруі мүмкін жүктер танылады.
2. Кемелердің, салдардың және өзге де жүзу объектілерінің
ішкі су жолдарымен қауіпті жүктерді тасымалдауын ұйымдастыру
4. Кемелердің ішкі су жолдарымен қауіпті жүктерді тасымалдауы Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасына сәйкес берілген қауіпті жүктерді тасымалдауға арналған лицензиясы және есеп құжаты болған жағдайда жүзеге асырылады.

Об утверждении Правил судоходства по внутренним водным путям судами, плотами и иными плавучими объектами, осуществляющими перевозку опасных грузов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 февраля 2008 года № 177. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2011 года № 839
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.07.2011 № 839 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила судоходства по внутренним водным путям судами, плотами и иными плавучими объектами, осуществляющими перевозку опасных грузов.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 февраля 2008 года N 177
Правила
судоходства по внутренним водным путям судами, плотами и иными
плавучими объектами, осуществляющими перевозку опасных грузов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила судоходства по внутренним водным путям судами, плотами и иными плавучими объектами, осуществляющими перевозку опасных грузов (далее - Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" и определяют порядок организации и осуществления деятельности, связанной с использованием на внутренних водных путях судов, плотов и иных плавучих объектов (далее - судов), для перевозки опасных грузов.
2. Действие Правил распространяется на юридических и физических лиц, осуществляющих деятельность по перевозке опасных грузов по внутренним водным путям судами.
3. Опасными грузами признаются грузы, которые в силу присущих им свойств и особенностей при перевозке, производстве погрузочно-разгрузочных работ и хранении могут послужить причиной взрыва, пожара или повреждения технических средств, устройств, зданий, строений и сооружений, а также гибели, травмирования или заболевания людей, животных, нанести вред окружающей среде.
2. Организация перевозок опасных грузов
по внутренним водным путям судами, плотами и иными плавучими
объектами
4. Перевозка опасных грузов по внутренним водным путям судами осуществляется при наличии лицензии и учетного документа на перевозку опасных грузов, выданных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о лицензировании .

5. Ішкі су жолдарымен тасымалдауға Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тізбеге сәйкес кемелермен тасымалдауға арналған қауіпті жүктерге рұқсат беріледі.
6. Қауіпті жүктерді тасымалдау жүк жөнелтуші және/немесе жүк алушы мен тасымалдаушы арасында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалған шарттың негізінде жүзеге асырылады.
7. Қауіпті жүкті порт аумағына әкелуге жүк жөнелтуші жүк әкелінуге тиіс күнді және орынды көрсете отырып, жүкті әкелуге порт капитанынан рұқсат алған кезде ғана рұқсат етіледі.
8. Қауіпті жүктерді тиеу (түсіру) немесе тасымалдау кезінде авария немесе апат болған жағдайда шаралар қабылдау үшін жүк жөнелтуші мыналар көрсетілген жазбаша нұсқаулықтарды кеме жүргізушіге ұсынуы қажет:
1) тасымалданатын жүктердің қауіптілік сипаты, сондай-ақ оны болдырмау үшін қабылдануы қажет қауіпсіздік шаралары;
2) адамдарға олардың тасымалданатын жүктермен немесе кез келген олардан бөлініп шыққан заттармен жанасу жағдайында қабылдануы қажет шаралар және көрсетілуге қажет медициналық көмек;
3) өрт болған жағдайда қабылдануы қажет шаралар және өртті сөндіруге қажетті өрт сөндіру құралдары немесе құралдар кешені;
4) ыдыс немесе тасымалданатын жүктер бұзылған немесе өзге де зақымданған жағдайда, атап айтқанда олар төгілген немесе шашылған жағдайда қабылдануы қажет шаралар.
9. Нұсқаулық кеме тасымалдайтын әрбір қауіпті жүкке қатысты беріледі.
10. Кеме жүргізуші кемедегі адамдарды нұсқаулықтармен таныстыруы қажет. Нұсқаулықтар рульдік рубкада экипаждың әрбір мүшесі үшін қолжетімді жерде сақталады.
3. Қауіпті жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын кемелердің,
салдардың және өзге де жүзу объектілерінің ішкі су жолдарымен
қозғалысы
11. Қауіпті жүктерді тасымалдайтын кемелердің ішкі су жолдарымен қозғалысы Үкімет бекітетін кеме қатынасы үшін ашық ішкі су жолдарының тізбесіне сәйкес, сондай-ақ ішкі су көлігі саласындағы уәкілетті орган бекітетін Қазақстан Республикасының ішкі су жолдары бойынша жүзу тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады.
12. Кеме қозғалысының қауіпсіз жылдамдығын таңдау кезінде басқа факторлар ішінде мыналарды ескеру қажет:
1) жол мен кеме өлшемдерінің ара қатынасы;
2) осы ауданда кемелер қозғалысының бар болуы мен қарқындылығы;
3) кеменің маневрлік мүмкіндіктері, әсіресе кеменің толығымен тоқтауы үшін қажетті қашықтығы және осы жағдайлардағы бұрылу қабілеті;
4) ағынның, желдің және толқудың бағыты мен күші;
5) көру мүмкіндігінің жай-күйі және жағалаулық жарықтардан да және өзінің жарықтарынан да түсетін жарық фонының бар болуы, навигациялық белгілердің бар болуы.

5. К перевозке по внутренним водным путям допускаются опасные грузы, предназначенные для перевозки судами, согласно перечню , утвержденному Правительством Республики Казахстан .
6. Перевозка опасных грузов осуществляется на основании договора между грузоотправителем и/или грузополучателем и перевозчиком, заключаемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан .
7. Ввоз опасного груза на территорию порта допускается только при получении отправителем разрешения от капитана порта на ввоз груза с указанием даты и места, куда груз должен быть ввезен.
8. Для принятия мер в случае аварии или происшествия при погрузке (разгрузке) или перевозке опасных грузов грузоотправителю необходимо предоставить судоводителю письменные инструкции, в которых указаны:
1) характер опасности, которую представляют перевозимые грузы, а также меры безопасности, которые следует принять для ее предотвращения;
2) меры, которые следует принять, и медицинская помощь, которую необходимо оказать лицам в случае их соприкосновения с перевозимыми грузами или любыми высвободившимися из них веществами;
3) меры, которые следует принять в случае пожара, и огнетушащие средства или комплекс средств, которые необходимы для тушения пожара;
4) меры, которые следует принять в случае разрушения или иного повреждения тары или перевозимых грузов, в частности в случае их утечки или просыпания.
9. Инструкция предоставляется в отношении каждого опасного груза перевозимого судном.
10. Судоводителю необходимо ознакомить с инструкциями лиц, находящихся на судне. Инструкции хранятся в доступном для каждого члена экипажа месте в рулевой рубке.
3. Движение по внутренним водным путям судов, плотов и иных
плавучих объектов, осуществляющих перевозку опасных грузов
11. Движение по внутренним водным путям судов, перевозящих опасные грузы, осуществляется в соответствии с перечнем судоходных водных путей, открытых для судоходства, утверждаемым Правительством , а также в соответствии с порядком плавания по внутренним водным путям Республики Казахстан, утверждаемым уполномоченным органом в области внутреннего водного транспорта.
12. При выборе безопасной скорости движения судна среди других факторов необходимо учитывать:
1) соотношение габаритов пути и судна;
2) наличие и интенсивность движения судов в данном районе;
3) маневренные возможности судна, особенно расстояние, необходимое для полной остановки судна, и поворотливость в данных условиях;
4) направление и силу течения, ветра и волнения;
5) состояние видимости и наличие фона освещения, как от береговых, так и от собственных огней, наличие навигационных знаков.

13. Қауіпті жүгі бар кеме ультрақысқа толқынды (бұдан әрі - УҚТ) радиобайланыс бойынша басқа кемелермен өзара іс-қимылдарын келіскен кезде оларды осындай жүктің бар екендігі туралы хабардар етуге тиіс.
14. Егер кеме қозғалысы сыртқы факторларға (нашар ауа-райы, су жолындағы қолайсыз жағдайлар және т.б.) орай немесе кеменің өзіне қатысы бар себептер бойынша (авария немесе апат) қауіпті болса, онда кеме тұрғын үй аудандарынан, порттан, азаматтық инженерлік құрылыстардан, газ қоймаларынан немесе газ немесе тез тұтанатын сұйықтықтарды сақтауға арналған сыйымдылықтардан мүмкіндігінше қашық болатын тұрақтау үшін ыңғайлы жерде тоқтауы және осы туралы Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Көліктік бақылау комитетінің аумақтық органына хабар беруі тиіс.
15. 1,0 км-ден кем шектеулі көру мүмкіндігі кезінде, сондай-ақ түнгі уақытта тұтану температурасы 60 о С төмен мұнай жүктері, олардың қалдықтары, жарылғыш немесе улы заттар бар кемелерді қоспағанда, жарамды жұмыс істейтін радиолокатормен, компаспен және УҚТ радиостанциямен жабдықталған кемелерге ғана қозғалуға рұқсат етіледі.
16. Тасымалдау кезінде арнайы қадағалауды талап ететін қауіпті жүктер жүк жөнелтушінің немесе жүк алушының жолсерігімен бірге тасымалданады. Жолсеріктер бірге алып жүретін жүктердің қасиеттері туралы хабардар болуы, оларды тасымалдау шарттарының сақталуын бақылауы және мұндай жүктерді тасымалдау қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша жәрдем көрсетуі тиіс.
Жүк жөнелтуші (жүк алушы) жолсерікті қажетті жеке қорғану құралдарымен, аспаптармен және материалдармен жабдықтауы қажет.

13. Судно с опасным грузом, при согласовании по ультракоротковолновой (далее - УКВ) радиосвязи взаимных действий с другими судами, должно информировать их о наличии такого груза.
14. Если движение судна может стать опасным в силу внешних факторов (плохая погода, неблагоприятные условия на водном пути и т.д.) или по причинам, имеющим отношение к самому судну (авария или происшествие), то судно должно остановиться в подходящем для стоянки месте как можно дальше от жилых районов, порта, гражданских инженерных сооружений, газохранилищ или емкостей для хранения газов или легковоспламеняющихся жидкостей, и известить об этом территориальный орган Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
15. При ограниченной менее 1,0 км видимости, а также в ночное время движение разрешается только судам, оборудованным исправно действующими радиолокатором, компасом и УКВ радиостанцией, за исключением судов с нефтегрузами, имеющими температуру вспышки ниже 60 0 С, их остатками, взрывчатыми или ядовитыми веществами.
16. Опасные грузы, требующие при перевозке специального наблюдения, перевозятся с проводниками грузоотправителя или грузополучателя. Проводники должны быть осведомлены о свойствах сопровождаемых грузов, следить за соблюдением условий их перевозки и оказывать содействие по обеспечению безопасности перевозки таких грузов.
Грузоотправителю (грузополучатель) необходимо снабдить проводника необходимыми средствами индивидуальной защиты, инструментами и материалами.