"Бірінші басшыларын Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын мемлекеттік жоғары оқу орындарының тізбесін, оларды қызметке тағайындау, аттестаттаудан өткізу және қызметтен босату ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 8 сәуірдегі N 329 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Бірінші басшыларын Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын мемлекеттік жоғары оқу орындарының тізбесін, оларды қызметке тағайындау, аттестаттаудан өткізу және қызметтен босату ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы Президентінің
ЖАРЛЫҒЫ
Бірінші басшыларын Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын мемлекеттік жоғары оқу орындарының тізбесін, оларды қызметке тағайындау, аттестаттаудан өткізу және қызметтен босату ережесін бекіту туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН :
1. Қоса беріліп отырған:
1) бірінші басшыларын Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын мемлекеттік жоғары оқу орындарының тізбесі;
2) Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын және босататын мемлекеттік жоғары оқу орындарының бірінші басшыларын қызметке тағайындау, аттестаттаудан өткізу және қызметтен босату ережесі бекітілсін.
2. Осы Жарлық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                         Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2008 жылғы 8 сәуірдегі
N 329 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Бірінші басшыларын Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын мемлекеттік жоғары оқу орындарының тізбесі
1. "Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
2. "Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
3. "Қ.И.Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық университеті" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
4. "Абай атындағы Қазақ ұлттық педагогикалық университеті" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
5. "Қазақ ұлттық аграрлық университеті" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении перечня государственных высших учебных заведений, первые руководители которых назначаются на должности и освобождаются от должностей Президентом Республики Казахстан, Правил их назначения, прохождения аттестации и освобождения от должностей"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 апреля 2008 года N 329
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении перечня государственных высших учебных заведений, первые руководители которых назначаются на должности и освобождаются от должностей Президентом Республики Казахстан, Правил их назначения, прохождения аттестации и освобождения от должностей".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Указ Президента Республики Казахстан
Об утверждении перечня государственных высших учебных заведений,
первые руководители которых назначаются на должности и
освобождаются от должностей Президентом Республики Казахстан,
Правил их назначения, прохождения аттестации и освобождения от
должностей
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) перечень государственных высших учебных заведений, первые руководители которых назначаются на должности и освобождаются от должностей Президентом Республики Казахстан;
2) Правила назначения, прохождения аттестации и освобождения от должностей первых руководителей государственных высших учебных заведений, назначаемых и освобождаемых Президентом Республики Казахстан.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от "__" апреля 2008 года N __
Перечень
государственных высших учебных заведений, первые руководители
которых назначаются на должности и освобождаются от должностей
Президентом Республики Казахстан
1. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казахский национальный университет имени аль-Фараби".
2. Республиканское государственное казенное предприятие "Евразийский национальный университет имени Л.Н. Гумилева".
3. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казахский национальный технический университет имени К.И. Сатпаева".
4. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казахский национальный педагогический университет имени Абая".
5. Республиканское государственное казенное предприятие "Казахский национальный аграрный университет".

6. "Құрманғазы атындағы Қазақ ұлттық консерваториясы" мемлекеттік мекемесі.
7. "Қазақ ұлттық музыка академиясы" мемлекеттік мекемесі.
8. "Т.Қ.Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы" мемлекеттік мекемесі.
9. "С.Д.Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медициналық университеті" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2008 жылғы 8 сәуірдегі
N 329 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын және босататын мемлекеттік жоғары оқу орындарының бірінші басшыларын қызметке тағайындау, аттестаттаудан өткізу және қызметтен босату ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын және босататын мемлекеттік жоғары оқу орындарының бірінші басшыларын қызметке тағайындау, аттестаттаудан өткізу және қызметтен босату ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі  Заңына сәйкес әзірленді.
Ереже Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын және босататын мемлекеттік жоғары оқу орындарының бірінші басшыларын қызметке тағайындау, аттестаттаудан өткізу және қызметтен босату тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік жоғары оқу орындарының бірінші басшыларын қызметке тағайындау, аттестаттаудан өткізу және қызметтен босату Қазақстан Республикасының Президенті берген ерекше мәртебесі бар елдің жоғары оқу орындарын басқарудың тиімділігін арттыру мақсатында жүргізіледі.
2. Қызметке тағайындау және босату тәртібі
3. Қарамағында мемлекеттік жоғары оқу орны бар мемлекеттік органның бірінші басшысы Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын мемлекеттік жоғары оқу орнының бірінші басшысын қызметке тағайындау туралы ұсынысты ұсынылып отырған тағайындаудың себептері мен дәлелдерін көрсете отырып, Қазақстан Республикасының Президентіне ұсынады.
4. Мемлекеттік жоғары оқу орны бірінші басшысының лауазымына ұсынылатын кандидатураны тағайындау туралы ұсынысқа мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) қарамағында мемлекеттік жоғары оқу орны бар мемлекеттік органның бірінші басшысы қол қойған мінездеме;
2) кадрлар есебі бойынша жеке парақ;
3) ғылыми еңбектер тізімі;
4) білімі, ғылыми дәрежесі мен атағы туралы құжаттардың көшірмелері;
5) еңбек кітапшасының көшірмесі.
Лауазымға тағайындау туралы ұсыныста мемлекеттік жоғары оқу орны бірінші басшысының лауазымына тағайындауға ұсынылатын кандидаттың қысқаша іскерлік және жеке қасиетінің мінездемесі беріледі.
Қызметке тағайындау, қызметтен босату немесе ұсыныстан бас тарту туралы мәселені Қазақстан Республикасының Президенті шешеді.

6. Государственное учреждение "Казахская национальная консерватория имени Курмангазы".
7. Государственное учреждение "Казахская национальная академия музыки".
8. Государственное учреждение "Казахская национальная академия искусств имени Т.К. Жургенова".
9. Республиканское государственное казенное предприятие "Казахский национальный медицинский университет им. С.Д. Асфендиярова".
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от "__" апреля 2008 года N __
Правила
назначения, прохождения аттестации и освобождения от должностей
первых руководителей государственных высших учебных заведений,
назначаемых и освобождаемых Президентом Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила назначения, прохождения аттестации и освобождения от должностей первых руководителей государственных высших учебных заведений, назначаемых и освобождаемых Президентом Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
Правила определяют порядок назначения, прохождения аттестации и освобождения от должности первых руководителей государственных высших учебных заведений, назначаемых и освобождаемых Президентом Республики Казахстан.
2. Назначение на должность, прохождение аттестации и освобождение от должности первых руководителей государственных высших учебных заведений проводится в целях повышения эффективности управления высшими учебными заведениями страны, имеющими особый статус, присвоенный Президентом Республики Казахстан.
2. Порядок назначения и освобождения от должности
3. Первый руководитель государственного органа в введении которого находится государственное высшее учебное заведение вносит Президенту Республики Казахстан представление о назначении на должность первого руководителя государственного высшего учебного заведения, назначаемого Президентом Республики Казахстан с указанием причин и мотивов предлагаемого назначения.
4. К представлению о назначении рекомендуемой кандидатуры на должность первого руководителя государственного высшего учебного заведения прилагаются следующие документы:
1) характеристика, подписанная первым руководителем государственного органа в введении которого находится государственное высшее учебное заведение;
2) личный листок по учету кадров;
3) список научных трудов;
4) копии документов об образовании, ученых степенях и званиях;
5) копия трудовой книжки.
В представлении о назначении на должность дается краткая характеристика деловых и личных качеств кандидата, рекомендуемого для назначения на должность первого руководителя государственного высшего учебного заведения.
Решение вопроса о назначении, освобождении от должности или об отклонении представления принимается Президентом Республики Казахстан.

5. Мемлекеттік жоғары оқу орнының бірінші басшысын атқарып отырған лауазымынан қарамағына мемлекеттік жоғары оқу орны бар мемлекеттік орган бірінші басшысының ұсынысымен мынадай негіздер бойынша Қазақстан Республикасының Президенті босатады:
1) Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес;
2) аттестацияның теріс нәтижелері бойынша.
3. Аттестаттаудан өткізу тәртібі
6. Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын мемлекеттік жоғары оқу орындарының бірінші басшылары үш жылда бір рет аттестациядан өтеді.
Мемлекеттік жоғары оқу орындарының бірінші басшыларын аттестаттауды аттестаттау комиссиясы (бұдан әрі - Комиссия) жүргізеді, оның құрамын қарамағында мемлекеттік жоғары оқу орны бар мемлекеттік орган бекітеді. Комиссияның құрамына Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің (келісім бойынша), Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің, қарамағында мемлекеттік жоғары оқу орны бар мемлекеттік органның және қоғамдық ұйымдардың өкілдері енгізіледі.
Қарамағында мемлекеттік жоғары оқу орны бар мемлекеттік органның бірінші басшысы Комиссияның төрағасы болып табылады.
7. Аттестаттаудан өткенге дейін бір ай бұрын бар мемлекеттік жоғары оқу орындарының бірінші басшылары Комиссияның төрағасына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жоғары оқу орнының ғылыми кеңесі мақұлдаған негізгі жұмыс қорытындылары туралы есеп;
2) жоғары оқу орнының перспективаға арналған даму қызметінің бағдарламасы;
3) есепті кезеңдегі ғылыми еңбектердің тізімі.
8. Комиссияның отырысында мемлекеттік жоғары оқу орны бірінші басшысының өткен кезеңдегі жұмыс қорытындылары туралы қысқаша есебі және жоғары оқу орнының перспективаға арналған қызмет бағдарламасы тыңдалады.
9. Құжаттарды қараудың және мемлекеттік жоғары оқу орнының бірінші басшысын тыңдау нәтижелері бойынша Комиссия мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) атқарып отырған лауазымына сәйкес келеді;
2) атқарып отырған лауазымына сәйкес келмейді;
3) қайта аттестатталуға тиіс.
10. Комиссияның атқарып отырған лауазымына сәйкес келмеуі туралы шешім қабылдауы аттестаттаудың теріс нәтижесі болып табылады және осы Ережеде белгіленген тәртіппен атқарып отырған лауазымынан босату үшін негіз болады.
11. Қайта аттестаттау Ережеде айқындалған тәртіппен бастапқы аттестаттау өткізілген сәттен бастап алты айдан кейін өткізіледі. Комиссия қайта аттестаттауды жүргізе отырып, мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:

5. Первый руководитель государственного высшего учебного заведения, освобождается от занимаемой должности Президентом Республики Казахстан по представлению первого руководителя государственного органа в введении которого находится государственное высшее учебное заведение по следующим основаниям:
1) в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
2) по отрицательным результатам аттестации.
3. Порядок прохождения аттестации
6. Первые руководители государственных высших учебных заведений, назначаемые и освобождаемые от должности Президентом Республики Казахстан, один раз в три года проходят аттестацию.
Аттестацию первых руководителей государственных высших учебных заведений проводит аттестационная комиссия (далее - Комиссия), состав которой утверждается государственным органом в введении которого находится государственное высшее учебное заведение. В состав Комиссии включаются представители Администрации Президента Республики Казахстан (по согласованию), Министерства образования и науки Республики Казахстан, государственного органа в введении которого находится государственное высшее учебное заведение, и общественных организаций.
Председателем Комиссии является первый руководитель государственного органа в введении которого находится государственное высшее учебное заведение.
7. За месяц до прохождения аттестации первые руководители государственных высших учебных заведений представляют председателю Комиссии следующие документы:
1) отчет об основных итогах работы, одобренный ученым советом высшего учебного заведения;
2) программу деятельности высшего учебного заведения на перспективу развития;
3) список научных трудов за отчетный период.
8. На заседании Комиссии заслушивается краткий отчет первого руководителя государственного высшего учебного заведения об итогах работы за истекший период и программа деятельности высшего учебного заведения на перспективу.
9. По результатам рассмотрения документов и заслушивания первого руководителя государственного высшего учебного заведения Комиссия принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности;
2) не соответствует занимаемой должности;
3) подлежит повторной аттестации.
10. Принятие Комиссией решения о несоответствии занимаемой должности является отрицательным результатом аттестации и служит основанием для освобождения от занимаемой должности, в порядке установленном настоящими Правилами.
11. Повторная аттестация проводится через шесть месяцев с момента проведения первоначальной аттестации в порядке, определенном Правилами. Комиссия, проведя повторную аттестацию, принимает одно из следующих решений:

1) атқарып отырған лауазымына сәйкес келеді;
2) атқарып отырған лауазымына сәйкес келмейді.
12. Комиссияның шешімі Комиссия мүшелерінің ашық дауыс беруі арқылы көпшілік дауыспен қабылданады.
Дауыстар тең болған кезде Комиссия төрағасы берген дауыс шешуші болып саналады.
Шешім, егер Комиссия отырысына Комиссия мүшелерінің кемінде үштен екісі қатысса, заңды болып саналады.
13. Комиссияның шешімі хаттамамен рәсімделеді, оған Комиссия төрағасы қол қояды және Қазақстан Республикасының Президентіне ұсынылады.
14. Комиссия шешімі аттестаттау парағына және мемлекеттік жоғары оқу орнының бірінші басшысының қызметтік тізіміне енгізіледі.
15. Мемлекеттік жоғары оқу орны бірінші басшысының Комиссия шешіміне заңнамада белгіленген тәртіппен шағымдануына құқығы бар.

1) соответствует занимаемой должности;
2) не соответствует занимаемой должности.
12. Решение Комиссии принимается открытым голосованием, большинством голосов членов Комиссии.
При равенстве голосов голос председателя Комиссии является решающим.
Решение считается правомочным если на заседании Комиссии присутствовали не менее двух третей членов Комиссии.
13. Решение Комиссии оформляется протоколом, который подписывается председателем Комиссии и представляется Президенту Республики Казахстан.
14. Решение Комиссии заносится в аттестационный лист и послужной список первого руководителя государственного высшего учебного заведения.
15. Первый руководитель государственного высшего учебного заведения вправе обжаловать решение Комиссии в установленном законодательством порядке.