"Қазақстан Республикасы астанасының 10 жылдығын атап өту құрметіне арналған "10 жыл Астана" мерекелік медалі туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 4 мамырдағы N 408 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасы астанасының 10 жылдығын атап өту құрметіне "10 жыл Астана" мерекелік медалі туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы Қазақстан Республикасы астанасының 10 жылдығын атап өту құрметіне арналған "10 жыл Астана" мерекелік медалі туралы
Қазақстан Республикасының және оның астанасының қалыптасуы мен дамуына елеулі үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетел азаматтарын көтермелеу мақсатында, сондай-ақ Астана қаласы құрылуының 10 жылдығын атап ету құрметіне  ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "10 жыл Астана" мерекелік медалі тағайындалсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) "10 жыл Астана" мерекелік медалі туралы ереже;
2) "10 жыл Астана" мерекелік медалінің сипаттамасы бекітілсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                        Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2008 жылғы N Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
"10 жыл Астана" мерекелік медалі туралы ереже
1. "10 жыл Астана" мерекелік медалімен (бұдан әрі - мерекелік медаль) Қазақстан Республикасының және оның астанасының қалыптасуы мен дамуына елеулі үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетел азаматтары наградталады.
2. Мерекелік медальмен наградтауға ұсыныстарды Қазақстан Республикасының Президентіне Қазақстан Республикасы Парламенті палаталарының төрағалары, Үкіметі, Конституциялық Кеңесі, Жоғарғы Соты, министрліктері, өзге де орталық мемлекеттік органдары, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, сондай-ақ қоғамдық бірлестіктер енгізеді.
3. Мерекелік медальді Қазақстан Республикасының Президенті тапсырады, сондай-ақ оны Қазақстан Республикасы Президентінің атынан және оның тапсырмасы бойынша:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы;
2) Қазақстан Республикасы Парламенті палаталарының төрағалары;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің мүшелері;
4) облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері;
5) өзге де лауазымды тұлғалар тапсыра алады.
4. Мерекелік медальді тапсыру салтанатты жағдайда, жария түрде жүргізіледі және ол наградталушының жеке өзіне тапсырылады. Тапсыру алдында Қазақстан Республикасы Президентінің наградтау туралы Жарлығы жария етіледі.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О юбилейной медали в ознаменование 10-летия столицы Республики Казахстан "10 жыл Астана"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 мая 2008 года N 408
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О юбилейной медали в ознаменование 10-летия столицы Республики Казахстан "10 жыл Астана".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Указ Президента Республики Казахстан
О юбилейной медали в ознаменование 10-летия столицы
Республики Казахстан "10 жыл Астана"
В целях поощрения граждан Республики Казахстан и иностранных граждан, внесших значительный вклад в становление и развитие Республики Казахстан и ее столицы, а также в ознаменование 10-летия образования города Астаны  ПОСТАНОВЛЯЮ :
1. Учредить юбилейную медаль "10 жыл Астана".
2. Утвердить прилагаемые:
1) положение о юбилейной медали "10 жыл Астана";
2) описание юбилейной медали "10 жыл Астана".
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от "__" ________ 2008 года N__
Положение о юбилейной медали "10 жыл Астана"
1. Юбилейной медалью "10 жыл Астана" (далее - юбилейная медаль) награждаются граждане Республики Казахстан и иностранные граждане, внесшие значительный вклад в становление и развитие Республики Казахстан и ее столицы.
2. Представления к награждению юбилейной медалью вносятся Президенту Республики Казахстан председателями палат Парламента, Правительством, Конституционным Советом, Верховным Судом, министерствами, иными центральными государственными органами Республики Казахстан, акимами областей, городов Астаны и Алматы, общественными объединениями.
3. Юбилейная медаль вручается Президентом Республики Казахстан, а также от имени и по поручению Президента Республики Казахстан ее могут вручать:
1) Государственный секретарь Республики Казахстан;
2) председатели палат Парламента Республики Казахстан;
3) члены Правительства Республики Казахстан;
4) акимы областей, городов Астаны и Алматы;
5) иные должностные лица.
4. Вручение юбилейной медали производится в торжественной обстановке, гласно и вручается награжденному лично. Перед вручением оглашается Указ Президента Республики Казахстан о награждении.

5. Әрбір наградталған адамға мерекелік медаль тапсырумен бір мезгілде тиісті куәлік беріледі.
6. Мерекелік медальдің тапсырылғаны туралы белгіленген нысандағы хаттама толтырылады. Ол медаль тапсырған адамның қолы және тапсыру жүргізген органның мөрі арқылы бекітіледі әрі Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жіберіледі.
7. "10 жыл Астана" мерекелік медалі сол жақ омырауға тағылады. Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары болған жағдайда олардан кейін орналасады.
8. Жүргізілген наградтаулардың есебін, сондай-ақ мерекелік медальдардың тапсырылу барысы туралы есептілікті Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі жүргізеді.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2008 жылғы N Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
"10 жыл Астана" мерекелік медалінің сипаттамасы
"10 жыл Астана" мерекелік медалі латуннен дайындалады, диаметрі 40 мм дұрыс көп қырлы нысанды.
Медальдің бет жағының дұрыс сегіз қырлының бұрышында ұлттық ою-өрнек элементтері орналасқан, сегіз қырлының бұрыштардың арасында күннің сәулесін бейнелейтін бес-бестен штрал сызықтары жасалған. Сегіз қырлының ортасында шеңбер бейнеленген, шеңбердің ортасында сол жақ жоғары бұрышында үш жолға жазылған "10 жыл АСТАНА" деген жазу бар, ортасында Қазақстан Республикасы Президентінің "Ақорда" Резиденциясының бейнесі және "Астана - Бәйтерек" монументі бейнеленген. Медальдің бет жағы жылтыр.
Медальдің сыртқы жағында шеңбер бейнеленген, шеңбердің ортаңғы бөлігінде үш жолдан тұратын "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ 2008" деген жазу жазылған. Жазудың астында ұлттық ою-өрнек элементі орналасқан. Медальдің сыртқы жағы жалтыратылған.
"10 жыл Астана" мерекелік медалі құлақша мен шығыршық арқылы биіктігі 50 мм және ені 32 мм алтыбұрышты тағанмен жалғасады, тік жолақты: ені 7 мм қызыл түсті, ені 3 мм сары түсті, ені - 2 мм көгілдір түсті қатқыл лентамен қапталған. Тағанның сыртқы жағында қапсырма құлыпты түйреуіш орналасқан, медаль соның көмегімен киімге бекітіледі.

5. Каждому награжденному одновременно с вручением юбилейной медали выдается соответствующее удостоверение.
6. О произведенном вручении юбилейной медали составляется протокол установленной формы. Он скрепляется подписью лица, вручившего медаль, и печатью органа, производившего вручение, и направляется в Администрацию Президента Республики Казахстан.
7. Юбилейная медаль "10 жыл Астана" носится на левой стороне груди. При наличии государственных наград Республики Казахстан она располагается после них.
8. Учет произведенных награждений, а также отчетность о ходе вручения юбилейных медалей ведется Администрацией Президента Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от "__" _________ 2008 года N__
Описание юбилейной медали "10 жыл Астана"
Юбилейная медаль "10 жыл Астана" изготавливается из латуни, имеет форму правильного многогранника диаметром 40 мм.
На аверсе медали на углах правильного восьмигранника расположены элементы национального орнамента, между углами восьмигранника выполнено но пять расходящихся штралов, символизирующих лучи солнца. В центре восьмигранника изображен круг, внутри круга в левом верхнем углу расположена надпись "10 ЖЫЛ АСТАНА", выполненная в три строки, в центре находится изображение Резиденции Президента Республики Казахстан "Акорда" и монумент "Астана - Байтерек". Поверхность аверса блестящая.
На реверсе медали изображение круга, по центру круга расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ 2008", выполненная в три строки. Внизу надписи расположен элемент национального орнамента. Поверхность реверса матированная.
Юбилейная медаль "10 жыл Астана" с помощью ушка и кольца соединяется с колодкой шестиугольной формы высотой 50 мм и шириной 32 мм, обтянутой муаровой лентой с вертикальными полосами: красного цвета шириной 7 мм, желтого цвета шириной 3 мм, голубого цвета шириной 22 мм. На оборотной стороне колодки расположена булавка с визорным замком, с помощью которого медаль крепится к одежде.