Мемлекеттік статистика мәселелері жөнінде кеңес құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 16 мамырдағы N 459 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 9 сәуірдегі № 329 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
Статистикалық жүйені жетілдіру және мемлекеттік органдардың статистикалық қызметін үйлестіру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес құрамда Мемлекеттік статистика мәселелері жөніндегі кеңес құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік статистика мәселелері жөніндегі кеңес туралы ереже бекітілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 16 мамырдағы
N 459 қаулысына
қосымша
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.02.22 N 252 Қаулысымен, өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.11.13 N 1445 Қаулысымен.
Мемлекеттік статистика мәселелері жөніндегі кеңестің құрамы
Ахметов                     - Қазақстан Республикасының
Серік Нығметұлы               Премьер-Министрі, төраға
Смайылов                    - Қазақстан Республикасы Статистика
Әлихан Асханұлы               агенттігінің төрағасы, төрағаның
орынбасары
Орынханов                   - Қазақстан Республикасы Статистика
Қайрат Кәкімұлы               агенттігі Стратегиялық даму
департаментінің директоры, хатшы
Исекешев                    - Қазақстан Республикасы
Әсет Өрентайұлы               Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасының Индустрия
және жаңа технологиялар министрі
Әбденов                     - Қазақстан Республикасының Еңбек және
Серік Сақбалдыұлы             халықты әлеуметтік қорғау министрі
Бәйменов                    - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік
Әлихан Мұхамедияұлы           қызмет істері агенттігінің төрағасы
(келісім бойынша)
Жақсыбеков                  - Қазақстан Республикасының Қорғаныс
Әділбек Рыскелдіұлы           министрі
Ермегияев                   - Қазақстан Республикасы Спорт және дене
Талғат Амангелдіұлы           шынықтыру істері агенттігінің төрағасы
Жәмішев                     - Қазақстан Республикасының Қаржы
Болат Бидахметұлы             министрі
Жұмағалиев Асқар            - Қазақстан Республикасының Көлік және
Қуанышұлы                     коммуникация министрі
Жұмағұлов                   - Қазақстан Республикасының Білім және
Бақытжан Тұрсынұлы            ғылым министрі
Имашев                      - Қазақстан Республикасының Әділет
Берік Мәжитұлы                министрі
Қайырбекова                 - Қазақстан Республикасының Денсаулық
Салидат Зекенқызы             сақтау министрі
Қаппаров                    - Қазақстан Республикасының Қоршаған
Нұрлан Жамбылұлы              ортаны қорғау министрі
Қасымов                     - Қазақстан Республикасының Ішкі істер
Қалмұханбет Нұрмұханбетұлы    министрі
Мамытбеков                  - Қазақстан Республикасының Ауыл
Асылжан Сарыбайұлы            шаруашылығы министрі
Марченко                    - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
Григорий Александрович        Төрағасы (келісім бойынша)
Мыңбаев                     - Қазақстан Республикасының Мұнай және
Сауат Мұхаметбайұлы           газ министрі
Мыңбай                      - Қазақстан Республикасының Мәдениет және
Дархан Қамзабекұлы            ақпарат министрі
Оспанов                     - Қазақстан Республикасы Табиғи
Марат Мағауияұлы              монополияларды реттеу агенттігінің
төрағасы
Отаров                      - Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын
Қадырхан Махмұтұлы            басқару агенттігінің төрағасы
Досаев                      - Қазақстан Республикасының Экономикалық
Ерболат Асқарбекұлы           даму және сауда министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 16 мамырдағы
N 459 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік статистика мәселелері жөніндегі кеңес туралы
ереже 1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік статистика мәселелері жөніндегі кеңес (бұдан әрі - Кеңес) Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.

О создании Совета по вопросам государственной статистики
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 мая 2008 года N 459. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 апреля 2014 года № 329
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
В целях совершенствования статистической системы и координации статистической деятельности государственных органов Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Образовать Совет по вопросам государственной статистики в составе согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Совете по вопросам государственной статистики.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 16 мая 2008 года N 459
Состав Совета по вопросам государственной статистики
Сноска. Состав в редакции постановления Правительства РК от 22.02.2012 № 252; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 13.11.2012 № 1445.
Ахметов
Серик Ныгметулы
-
Премьер-Министр Республики
Казахстан, председатель
Смаилов
Алихан Асханович
Председатель Агентства
Республики Казахстан по
статистике, заместитель
председателя
Орунханов
Кайрат Какимович
директор Департамента
стратегического развития
Агентства Республики Казахстан
по статистике, секретарь
Абденов
Серик Сакбалдиевич
-
Министра труда и социальной
защиты населения Республики
Казахстан
Байменов
Алихан Мухамедьевич
Председатель Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы (по
согласованию)
Джаксыбеков
Адильбек Рыскельдинович
Министр обороны Республики
Казахстан
Ермегияев
Талгат Амангельдиевич
Председатель Агентства
Республики Казахстан по делам
спорта и физической культуры
Жамишев
Болат Бидахметович
Министр финансов Республики
Казахстан
Жумагалиев
Аскар Куанышевич
Министр транспорта и
коммуникаций
Республики Казахстан
Жумагулов
Бакытжан Турсынович
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Имашев
Берик Мажитович
Министр юстиции Республики
Казахстан
Исекешев
Асет Орентаевич
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министр
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
Каирбекова
Салидат Зекеновна
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Каппаров
Нурлан Жамбылович
Министр охраны окружающей среды
Республики Казахстан
Касымов Калмуханбет
Нурмуханбетович
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Мамытбеков
Асылжан Сарыбаевич
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
Марченко
Григорий Александрович
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
(по согласованию)
Мынбаев
Сауат Мухаметбаевич
Министр нефти и газа
Республики Казахстан
Мынбай
Дархан Камзабекулы
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
Оспанов
Мурат Магавьянович
Председатель Агентства
Республики Казахстан по
регулированию естественных
монополий
Отаров
Кадырхан Махмутович
Председатель Агентства
Республики Казахстан по
управлению земельными ресурсами
Досаев
Ерболат Аскарбекович
-
Министр экономического развития
и торговли Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 мая 2008 года N 459
Положение
о Совете по вопросам государственной статистики
1. Общие положения
1. Совет по вопросам государственной статистики (далее - Совет) является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан.

2. Кеңес қызметінің мақсаты мемлекеттік органдар үшін мемлекеттік статистиканы жетілдіру жөніндегі ұсынымдарды пысықтау болып табылады.
3. Кеңес өзінің қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын , " Мемлекеттік статистика туралы " Қазақстан Республикасының Заңын, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерін және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ Мемлекеттік статистика мәселелері жөніндегі Кеңес туралы Ережені (бұдан әрі - Ереже) басшылыққа алады.
2. Кеңестің негізгі міндеттері мен құқықтары
4. Кеңестің негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары өңдеп шығаратын статистикалық деректермен алмасу жүйесін реттеудің негізгі бағыттары бойынша ұсыныстарды қарау және әзірлеу;
2) мемлекеттік статистиканы жетілдіруге бағытталған іс-әрекеттерді үйлестіру мен келісу жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
3) әдіснамаларды, сауалнамаларды және статистикалық көрсеткіштерді әзірлеу процестерін стандарттау және бірегейлендіру жөнінде ұсынымдар әзірлеу.
5. Кеңес өзінің міндеттеріне сәйкес мыналарға құқылы:
1) Кеңестің құзыретіне жататын мәселелер бойынша орталық атқарушы органдармен және ұйымдармен өзара іс-қимыл жасауға;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен ұйымдарының өкілдерін Кеңестің құзыретіне жататын мәселелер бойынша шақыруға және тыңдауға;
3) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан және басқа ұйымдардан Кеңестің міндеттерін іске асыру үшін қажетті материалдарды сұрауға және алуға;
4) мемлекеттік статистика мәселелері жөнінде әдістемелік және нормативтік құжаттарды әзірлеу, сараптама мен консультация жүргізу үшін орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, ведомстволар, ұйымдар, шетел мамандарын белгіленген тәртіппен тартуға.
3. Кеңестің қызметін ұйымдастыру
6. Кеңестің төрағасы оның қызметіне басшылық етеді, Кеңестің отырыстарына төрағалық етеді, жұмысын жоспарлайды, шешімдердің іске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асырады. Төраға болмаған кезде оның функцияларын Кеңес төрағасының орынбасары атқарады.
7. Кеңестің жұмыс органы Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі болып табылады.
8. Жұмыс органы Кеңес жұмысының ұйымдастыру-техникалық қамтамасыз етілуін жүзеге асырады:
1) күн тәртібін құрайды;
2) Кеңес шешімдерінің орындалуын қамтамасыз етеді және бақылайды;
3) Кеңес мүшелерінің және оның қызметіне тартылған мамандардың жұмысын үйлестіреді.
9. Жұмыстарды ұйымдастыруды, Кеңес отырыстарын өткізуге дайындықты, тиісті құжаттарды, материалдарды дайындауды және Кеңес отырысынан кейін хаттаманы ресімдеуді Кеңес хатшысы жүзеге асырады.
Хатшы Кеңес мүшесі болып табылмайды.

2. Целью деятельности Совета является выработка для государственных органов рекомендаций по совершенствованию государственной статистики.
3. Совет в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О государственной статистике", законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением о Совете по вопросам государственной статистики (далее - Положение).
2. Основные задачи и права совета
4. Основными задачами Совета являются:
1) рассмотрение и выработка предложений по основным направлениям регулирования системы обмена статистическими данными, производимыми государственными органами Республики Казахстан;
2) выработка предложений по координации и согласованию действий, направленных на совершенствование государственной статистики;
3) выработка рекомендаций по стандартизации и унификации методологии, вопросников и процессов разработки статистических показателей.
5. В соответствии со своими задачами Совет имеет право:
1) взаимодействовать с центральными исполнительными органами и организациями по вопросам, входящим в компетенцию Совета;
2) приглашать и заслушивать представителей государственных органов и организаций Республики Казахстан по вопросам, входящим в компетенцию Совета;
3) в установленном законодательством порядке запрашивать и получать от государственных органов и других организаций материалы, необходимые для реализации задач Совета;
4) привлекать в установленном порядке для разработки методических и нормативных документов, проведения экспертиз и консультаций по вопросам государственной статистики специалистов центральных государственных и местных исполнительных органов, ведомств, организаций, зарубежных специалистов.
3. Организация деятельности Совета
6. Председатель Совета руководит его деятельностью, председательствует на заседаниях Совета, планирует работу, осуществляет общий контроль над реализацией решений. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель председателя Совета.
7. Рабочим органом Совета является Агентство Республики Казахстан по статистике.
8. Рабочий орган осуществляет организационно-техническое обеспечение работы Совета:
1) формирует повестку дня;
2) обеспечивает и контролирует выполнение решений Совета;
3) координирует работу членов Совета и привлеченных к его деятельности специалистов.
9. Организацию работы, подготовку к проведению заседаний Совета, подготовку соответствующих документов, материалов и оформление протокола после заседания Совета осуществляет секретарь Совета.
Секретарь не является членом Совета.

10. Кеңес отырысының материалдары Кеңестің мүшелеріне Кеңестің отырысына дейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей жіберіледі.
11. Кеңестің отырысы оның төрағасының жеке бастамасы, Кеңес төрағасы орынбасарының бастамасы не Кеңестің қарауына ұсынылған материалдар негізінде Кеңестің мүшесінің бастамасы бойынша шақырылады.
Кеңестің отырысы қажеттілігіне қарай, бірақ жылына кемінде бір рет өткізіледі және егер оған Кеңес мүшелерінің жалпы санының кемінде жартысы қатысқан жағдайда заңды болып саналады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.12.27 N 1422 Қаулысымен.
12. Кеңестің шешімі қарапайым кәсіпшілік дауыспен қабылданады, отырысқа төрағалық етушінің қолы қойылған Кеңес отырысының хаттамасымен ресімделеді. Дауыстар тең болған жағдайда, төраға дауыс берген шешім қабылданды деп саналады.
Кеңес мүшелерінің ерекше пікірге құқығы бар, ол білдірілген жағдайда жазбаша түрде баяндалуға және хаттамаға қоса берілуі тиіс.
13. Кеңестің жұмысын ұйымдастыру мемлекеттік статистиканы дамыту мен жетілдіруге арналған халықаралық ұйымдар бөлетін гранттар мен техникалық көмек құралдары есебінен жүзеге асырылуы мүмкін.
4. Кеңестің қызметін тоқтату
14. Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі Кеңестің қызметін тоқтату үшін негіз болып табылады.

10. Материалы заседаний Совета направляются членам Совета не позднее, чем за два рабочих дня до заседания Совета.
11. Заседание Совета созывается его председателем по собственной инициативе, инициативе заместителя председателя Совета либо по инициативе члена Совета на основании материалов, предлагаемых на рассмотрение Совета.
Заседания Совета проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в год и считаются правомочными, если на них присутствует не менее половины от общего числа членов Совета.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 27.12.2010 № 1422.
12. Решения Совета принимаются простым большинством голосов, оформляются протоколом заседания Совета, который подписывается председательствующим на заседании. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Члены Совета имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения, должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу.
13. Организация работы Совета может осуществляться за счет грантов и средств технической помощи, выделяемых международными организациями на развитие и совершенствование государственной статистики.
4. Прекращение деятельности Совета
14. Основанием для прекращения деятельности Совета является решение Правительства Республики Казахстан.