Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1995 жылғы 29 желтоқсандағы N 1894 және 2007 жылғы 28 желтоқсандағы N 1311 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 9 маусымдағы N 552 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1796 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2012 N 1796 қаулысымен (ресми жарияланғанынан кейiн күнтізбелік жиырма бiр күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Қолданушылар назарына!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.06.07 № 753 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтiзбелiк жиырма бiр күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
2) "Өнеркәсіп саласындағы жекелеген қызмет түрлерін лицензиялау ережесін және оларға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы N 1311 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., N 50, 608-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Өнеркәсіп саласындағы жекелеген қызмет түрлерін лицензиялау ережесінде:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі лицензиялайтын қызмет түрлерінің тізбесі осы Ережеге 1-қосымшада көрсетілген.
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі лицензиялайтын қызмет түрлерінің тізбесі осы Ережеге 2-қосымшада көрсетілген.";
8-тармақ мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Қоршаған ортаны қорғау органдарының қорытындысы:
1) тау-кен, мұнай-химия, химия, мұнай-газ өңдеу өндірістерін пайдалану, газ, мұнай және мұнай өнімдерін сақтау объектілерін, магистральдық газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнімдері құбырларын пайдалану;
2) минералдық шикізатты қайта өңдеу жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін талап етіледі.
Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдарының қорытындысы:
1) мұнай-химия, химия, мұнай-газ өңдеу өндірістерін пайдалану;
2) химиялық, бұрғылау, мұнай-газ кәсіпшілігі, геологиялық барлау, тау-кен-шахта, металлургиялық, энергетикалық жабдықтарды, жарылыстан қорғалған электротехникалық жабдықтарды, көтергіш құрылыстарды, сондай-ақ жұмыс істеу қысымы 0,7 кг/см 2 жоғары және жылу жеткізу температурасы 115 о С асатын қазандықтарды, 0,7 кг/см 2 жоғары қысыммен жұмыс істейтін сауыттар мен құбыржолдарды дайындау, монтаждау, жөндеу жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін талап етіледі.
Өнеркәсіп қауіпсіздігі органдарының қорытындысы:

О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 1995 года N 1894 и 28 декабря 2007 года N 1311
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 июня 2008 года № 552. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1796
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.12.2012 № 1796 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) утратил силу постановлением Правительства РК от 07.06.2012 № 753 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования);
2) в  постановлении Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года N 1311 "Об утверждении Правил лицензирования и квалификационных требований, предъявляемых к отдельным видам деятельности в сфере промышленности" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., N 50, ст. 608):
в  Правилах лицензирования отдельных видов деятельности в сфере промышленности, утвержденных указанным постановлением:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Перечень видов деятельности, лицензируемых Министерством энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан, указан в приложении 1 к настоящим Правилам.
Перечень видов деятельности, лицензируемых Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, указан в приложении 2 к настоящим Правилам";
пункт 8 дополнить абзацами следующего содержания:
"Заключение органов охраны окружающей среды требуется для осуществления деятельности по:
1) эксплуатации горных, нефтехимических, химических, нефтегазоперерабатывающих производств, эксплуатации объектов хранения газа, нефти и нефтепродуктов, магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов;
2) переработке минерального сырья.
Заключение государственных органов санитарно-эпидемиологической службы требуется для осуществления деятельности по:
1) эксплуатации нефтехимических, химических, нефте-газоперерабатывающих производств;
2) изготовлению, монтажу, ремонту химического, бурового, нефтегазопромыслового, геологоразведочного, горно-шахтного, металлургического, энергетического оборудования, взрывозащищенного электротехнического оборудования, подъемных сооружений, а также котлов с рабочим давлением выше 0,7 кг/см 2 и температурой теплоносителя выше 115  0 С, сосудов и трубопроводов, работающих под давлением выше 0,7 кг/см 2 .
Заключение органов промышленной безопасности требуется для осуществления деятельности по:

1) тау-кен, мұнай-химия, химия, мұнай-газ өңдеу өндірістерін пайдалану, газ, мұнай мен мұнай өнімдерін сақтау объектілерін, магистральдық газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнімдері құбырларын пайдалану;
2) минералдық шикізатты қайта өңдеу;
3) үй ішіндегі газ желілеріне, газ аспаптары мен жабдықтарына техникалық қызмет көрсету мен оларды күтіп ұстауды пайдалануды қоспағанда, тұрғын және коммуналдық-тұрмыстық объектілерге газ орнату жүйелерін пайдалану;
4) химиялық бұрғылау, мұнай-газ кәсіпшілігі, геологиялық барлау, тау-кен-шахта, металлургиялық, энергетикалық жабдықтарды, жарылыстан қорғалған электротехникалық жабдықтарды, көтергіш құрылыстарды, сондай-ақ жұмыс істеу қысымы 0,7 кг/см 2 жоғары және жылу жеткізу температурасы 115 о С асатын қазандықтарды, 0,7 кг/см 2 жоғары қысыммен жұмыс істейтін сауыттар мен құбыржолдарды дайындау, монтаждау, жөндеу жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін талап етіледі.
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау органдарының қорытындысы:
1) электр және жылу энергиясын өндіру, беру және тарату, электр станцияларын, электр желілері мен кіші станцияларды пайдалану;
2) энергетикалық жарылыстан қорғалған электротехникалық жабдықтарды жөндеу;
3) электр энергиясын қайта сату мақсатында сатып алу жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін талап етіледі";
15-тармақтың екінші абзацындағы "осы Ережеге қосымшаға" деген сөздер "осы Ережеге 3-қосымшаға" деген сөздермен ауыстырылсын;
осы қаулыға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес осы Ережеге 1 және қосымшалармен толықтырылсын;
Ережеге қосымшадағы оң жақ жоғары бұрыштағы "қосымша" деген сөздің алдынан "3-" деген санмен толықтырылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген өнеркәсіп саласындағы жекелеген қызмет түрлеріне қойылатын біліктілік талаптарында:
6-тармақта:
"(дизель) отынын" деген сөздер өзгеріссіз қалдырылсын;
1) тармақша алынып тасталсын;
7-тармақтың 8) тармақшасындағы "экологиялық қауіпсіздік" деген сөздерден кейін ", халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету" деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) тиісті білім деңгейіне жауап беретін, мамандығы бойынша практикалық жұмыс тәжірибесі бар немесе өнеркәсіптік қауіпсіздік мәселелері бойынша оқыту мен инструктаждан, қайта даярлаудан, аттестаттаудан өткен техникалық басшылар мен мамандар біліктілік құрамының (тегін, атын, әкесінің атын, білімі бойынша мамандығын, лауазымын, осы саладағы жұмыс өтілін қамтитын жиынтық кесте)";
11.1-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) тиісті білім деңгейіне жауап беретін, мамандығы бойынша практикалық жұмыс тәжірибесі бар немесе техникалық пайдалану ережелерін және қауіпсіздік ережелерін білуі бойынша біліктілік тексеруден өткен техникалық басшылар мен мамандар біліктілік құрамының (тегін, атын, әкесінің атын, білімі бойынша мамандығын, лауазымын, осы саладағы жұмыс өтілін қамтитын жиынтық кесте)";
5) тармақшадағы "және экологиялық" деген сөздер алынып тасталсын;

1) эксплуатации горных, нефтехимических, химических, нефтегазоперерабатывающих производств, эксплуатации объектов хранения газа, нефти и нефтепродуктов, магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов;
2) переработке минерального сырья;
3) эксплуатации систем газификации жилых и коммунально-бытовых объектов, кроме эксплуатации технического обслуживания и содержания внутридомовых газовых сетей, газовых приборов и оборудования;
4) изготовлению, монтажу, ремонту химического бурового, нефтегазопромыслового, геологоразведочного, горно-шахтного, металлургического, энергетического оборудования, взрывозащищенного электротехнического оборудования, подъемных сооружений, а также котлов с рабочим давлением выше 0,7 кг/см 2 и температурой теплоносителя выше 115  0 С, сосудов и трубопроводов, работающих под давлением выше 0,7 кг/см 2 .
Заключение органов государственного энергетического надзора требуется для осуществления деятельности по:
1) производству, передаче и распределению электрической и тепловой энергии, эксплуатации электрических станций, электрических сетей и подстанций;
2) ремонту энергетического, взрывозащищенного электротехнического оборудования;
3) покупке в целях перепродажи электрической энергии";
в абзаце втором  пункта 15 слова "приложению к настоящим правилам" заменить словами "приложению 3 к настоящим Правилам";
дополнить приложениями 1 и 2 к Правилам, согласно приложениям 1 и 2 к настоящему постановлению;
в  приложении к Правилам, в правом верхнем углу, после слова "Приложение" дополнить цифрой "3";
в  квалификационных требованиях , предъявляемых к отдельным видам деятельности в сфере промышленности, утвержденных указанным постановлением:
в  пункте 6 :
слова "(дизельного) топлива" заменить словами "(дизельного) топлива)";
подпункт 1) исключить;
в подпункте 8)  пункта 7 после слова "экологической безопасности" дополнить словами "обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения";
подпункт 3)  пункта 8 изложить в следующей редакции:
"3) квалификационного состава технических руководителей и специалистов, отвечающих соответствующему образовательному уровню, имеющих опыт практической работы по специальности или прошедших обучение и инструктаж, переподготовку, аттестацию по вопросам промышленной безопасности (сводная таблица, включающая: фамилию, имя, отчество, специальность по образованию, должность, стаж работы в данной области)";
в пункте 11.1:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) квалификационного состава технических руководителей и специалистов, отвечающих соответствующему образовательному уровню, имеющих опыт практической работы по специальности или прошедших квалификационную проверку знаний правил технической эксплуатации и правил безопасности (сводная таблица, включающая: фамилию, имя, отчество, специальность по образованию, должность, стаж работы в данной области)";
в подпункте 5) слово "и экологической" исключить;

11.2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) тиісті білім деңгейіне жауап беретін және мамандығы бойынша практикалық жұмыс тәжірибесі бар немесе техникалық пайдалану ережелерін және қауіпсіздік ережелерін білуі бойынша біліктілік тексеруден өткен техникалық басшылар мен мамандар біліктілік құрамының (тегін, атын, әкесінің атын, білімі бойынша мамандығын, лауазымын, осы саладағы жұмыс өтілін қамтитын жиынтық кесте)";
өнеркәсіп саласындағы жекелеген қызмет түрлеріне қойылатын біліктілік талаптарына 2-қосымша алынып тасталсын.
2. Осы қаулы 2008 жылғы 18 наурыздан бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағы 2) тармақшасының жиырма жетінші абзацын қоспағанда, алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін жиырма бір күн мерзім өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                   К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 9 маусымдағы
N 552 қаулысына
1-қосымша
Өнеркәсіп саласындағы
жекелеген қызмет түрлерін
лицензиялау ережесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі лицензиялайтын қызмет түрлерінің тізбесі
1. Тау-кен, мұнай-химия, химия өндірістерін жобалау (технологиялық) және (немесе) пайдалану, мұнай-газ өңдеу өндірістерін жобалау (технологиялық):
1) қатты пайдалы қазбаларды (кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда), мұнайды, газды, мұнай-газ конденсатын өндіруді жобалау;
2) қатты пайдалы қазбалардың кен орындарын, мұнай-газ кен орындарын әзірлеу жобаларын және технологиялық регламенттерін жасау;
3) қатты пайдалы қазбалардың кен орындарын, мұнай-газ кен орындарын әзірлеу жобаларының техникалық-экономикалық негіздемесін жасау;
4) қатты пайдалы қазбаларды (кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда), мұнай, газ, мұнай-газ конденсатын өндіру;
5) ашық және жер асты тәсілдерімен қатты пайдалы қазбалардың кен орындарын ашу және әзірлеу;
6) мұнай, газ, мұнай-газ конденсатын өндіру;
7) пайдалы қазбаларды өндіру үшін жарылыс жұмыстарын жүргізу;
8) кеніштер мен шахталарды жабу жөніндегі тарату жұмыстары;
9) кен орындарында технологиялық жұмыстар жүргізу;
10) мұнай, газ ұңғымаларындағы каротаж жұмыстары;
11) мұнай, газ ұңғымаларындағы атқылау-жару жұмыстары;
12) мұнай, газ ұңғымаларын, соның ішінде теңізде және ішкі су айдындарында бұрғылау;
13) ұңғымаларды жер астында және күрделі жөндеу; жабдықтар мен агрегаттарды бөлшектеу; ұңғымалар көтергішін орнату;

подпункт 3) пункта 11.2 изложить в следующей редакции:
"3) квалификационного состава технических руководителей и специалистов, отвечающих соответствующему образовательному уровню, имеющих опыт практической работы по специальности или прошедших квалификационную проверку знаний правил технической эксплуатации и правил безопасности (сводная таблица, включающая: фамилию, имя, отчество, специальность по образованию, должность, стаж работы в данной области)";
приложение 2 к квалификационным требованиям, предъявляемым к отдельным видам деятельности в сфере промышленности, исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцатиоднодневного срока после первого официального опубликования, за исключением абзаца двадцать седьмого подпункта 2) пункта 1 настоящего постановления, который вводится в действие с 18 марта 2008 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 9 июня 2008 года N 552
Приложение 1
к Правилам лицензирования
отдельных видов деятельности
в сфере промышленности
Перечень
видов деятельности, лицензируемых Министерством энергетики
и минеральных ресурсов Республики Казахстан
1. Проектирование (технологическое) и (или) эксплуатация горных, нефтехимических, химических производств, проектирование (технологическое) нефтегазоперерабатывающих производств:
1) проектирование добычи твердых полезных ископаемых (за исключением общераспространенных полезных ископаемых), нефти, газа, нефтегазоконденсата;
2) составление проектов и технологических регламентов на разработку месторождений твердых полезных ископаемых, нефтегазовых месторождений;
3) составление технико-экономического обоснования проектов разработки месторождений твердых полезных ископаемых, нефтегазовых месторождений;
4) добыча твердых полезных ископаемых (за исключением общераспространенных полезных ископаемых), нефти, газа, нефтегазоконденсата;
5) вскрытие и разработка месторождений твердых полезных ископаемых открытым и подземным способами;
6) добыча нефти, газа, нефтегазоконденсата;
7) производство взрывных работ для добычи полезных ископаемых;
8) ликвидационные работы по закрытию рудников и шахт;
9) ведение технологических работ на месторождениях;
10) каротажные работы в нефтяных, газовых скважинах;
11) прострелочно-взрывные работы в нефтяных, газовых скважинах;
12) бурение нефтяных, газовых скважин, в том числе на море и внутренних водоемах;
13) подземный и капитальный ремонт скважин; демонтаж оборудования и агрегатов; установка подъемника скважин;

14) ұңғымаларды жөндеуден кейін сынау;
15) ұңғымаларды жуу, цементтеу, сынап көру және игеру;
16) мұнай қабаттарының мұнай беруін арттыру және ұңғымалардың өнімділігін ұлғайту;
17) құрлықта және теңізде мұнайдың төгілуін, ұңғымалардың өздігінен атқылауын, мұнай және газ шығарындыларын (бұрқаққа қарсы жұмыстарды қоспағанда) болғызбау және жою жөніндегі жұмыстар; ұңғымаларды консервациялау;
18) мұнай-химия, химия өндірістерін жобалау (технологиялық) және (немесе) пайдалану:
органикалық және органикалық емес химия, каучук, шина, резеңке-техника өнеркәсібінің өнімдерін, техникалық көміртегін, химиялық талшықтарды, полимерлік материалдарды және пластмассаларды;
құрамында мұнай бар қалдықтарды қайта өңдеу;
басқа мемлекеттердің аумағында орындалған және Қазақстан Республикасында енгізілетін жер қойнауын пайдалану, мұнай-газ өңдеу, мұнай-химиялық, химиялық өндіріс саласындағы жобалау және жобалау-сметалық құжаттаманың сараптамасы;
19) мұнай-газ өңдеу өндірістерін жобалау (технологиялық):
мұнайды бастапқы және терең өңдеу өнімдерін;
октандық санды арттыру мақсатында компаундирлеу, тауарлық бензиндерге телімдер, қоспалар және компоненттер енгізу бойынша;
белгіленген сипаттағы бензин алу мақсатында компаундирлеу, кондициялық емес мұнай өнімдеріне телімдер, қоспалар мен компоненттер енгізу бойынша;
дизель отынына, мазутқа телімдер мен қоспалар енгізу бойынша;
мұнай майларына телімдер енгізу бойынша.
2. Минералдық шикізатты қайта өңдеу (кең таралған пайдалы қазбаларды қайта өңдеуді қоспағанда):
1) пайдалы қазбаларды бөлудің физикалық тәсілі;
2) пайдалы қазбаларды бөлудің физика-химиялық тәсілі;
3) пайдалы қазбаларды бөлудің химиялық тәсілі;
4) пайдалы қазбаларды бөлудің металлургиялық (пирометаллургия, күйдіру, гидрометаллургия, қыздыру) тәсілі;
5) құрамында пайдалы қазба бар тау-кен, байыту, металлургиялық және басқа да өнеркәсіптік өндірістердің қалдықтарын өңдеу.
3. Химиялық, бұрғылау, мұнай-газ кәсіпшілігі, геологиялық барлау, кен-шахта, металлургиялық, энергетикалық жабдықтарды, жарылыстан қорғалған электр техникалық жабдықтарды, көтергіш құрылыстарды, сондай-ақ жұмыс істеу қысымы 0,7 кг/см 2 және жылу жеткізу температурасы - 115 о С қазандықтарды, 0,7 кг/см 2 жоғары қысыммен жұмыс істейтін сауыттар мен құбырларды жобалау, дайындау, монтаждау, жөндеу (бірыңғай технологиялық процесте пайдаланылатын жабдықтарды жобалауды, дайындауды, монтаждауды, жөндеуді қоспағанда):
1) жобалау (жабдық әзірлеу үшін қажетті техникалық-экономикалық негіздемені, есептерді, сызбаларды, макеттерді, сметаларды, түсіндірме жазбаларды қамтитын кешенді техникалық, конструкторлық-технологиялық құжаттаманы әзірлеу);

14) испытания после ремонта скважин;
15) промывка, цементация, опробование и освоение скважин;
16) повышение нефтеотдачи нефтяных пластов и увеличение производительности скважин;
17) работы по предотвращению и ликвидации нефтяных разливов на суше и море, самоизливающихся скважин, нефтяных и газовых выбросов (за исключением противофонтанных работ), консервация скважин;
18) проектирование (технологическое) и (или) эксплуатация нефтехимических, химических производств:
продуктов органической и неорганической химии, каучука, шинной, резинотехнической промышленности, технического углерода, химических волокон, полимерных материалов и пластмасс;
по переработке нефтесодержащих отходов;
экспертиза проектной и проектно-сметной документации в сфере недропользования, нефтегазоперерабатывающих, нефтехимических, химических производств, выполненных на территории других государств и внедряемых в Республике Казахстан;
19) проектирование (технологическое) нефтегазоперерабатывающих производств:
продуктов первичной и глубокой переработки нефти;
по компаундированию, введению присадок, добавок и компонентов в товарные бензины в целях повышения октанового числа;
по компаундированию, введению присадок, добавок и компонентов в некондиционные нефтепродукты в целях получения бензина заданного свойства;
по введению присадок и добавок в дизельное топливо, мазут;
по введению присадок в нефтяные масла.
2. Переработка минерального сырья (за исключением переработки общераспространенных полезных ископаемых):
1) физический способ передела полезных ископаемых;
2) физико-химический способ передела полезных ископаемых;
3) химический способ передела полезных ископаемых;
4) металлургический (пирометаллургия, обжиг, гидрометаллургия, прокаливание) способ передела полезных ископаемых;
5) переработка отходов горного, обогатительного, металлургического и других промышленных производств, содержащих полезное ископаемое.
3. Проектирование, изготовление, монтаж, ремонт химического, бурового, нефтегазопромыслового, геологоразведочного, горно-шахтного, металлургического, энергетического оборудования, взрывозащищенного электротехнического оборудования, подъемных сооружений, а также котлов с рабочим давлением выше 0,7 кг/см 2 и температурой теплоносителя выше 115  0 С, сосудов и трубопроводов, работающих под давлением выше 0,7 кг/см 2 (за исключением проектирования, изготовления, монтажа, ремонта оборудования, используемого в едином технологическом процессе):
1) проектирование (разработка комплексной технической, конструкторско-технологической документации, содержащей технико-экономическое обоснование, расчеты, чертежи, макеты, сметы, пояснительные записки, необходимые для изготовления оборудования);

2) жасау (тұтас жабдықты, жекелеген элементтерді, түйіндерді, бөлшектерді, бөліктерді, блоктарды, қосалқы құрылғыларды);
3) монтаждау (құрылыстарды, конструкцияларды, технологиялық жабдықтарды, агрегаттарды, машиналарды, аппараттарды, аспаптар мен дайын бөлшектерден, түйіндерден, элементтерден жасалған басқа құрылғыларды өндірісті, объектіні пайдалану кезеңінде жинау, жөндеу және орнату);
4) жөндеу (техникалық құрылғының жай-күйінің диагностикасы, оның дайындығын немесе жұмыс қабілетін қалпына келтіру, элементтерді ауыстыру, бұзылған жерлерді жөндеу, жою).
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 9 маусымдағы
N 552 қаулысына
2-қосымша
Өнеркәсіп саласындағы
жекелеген қызмет түрлерін
лицензиялау ережесіне
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі лицензияланатын қызмет түрлерінің тізбесі
1. Электр және жылу энергиясын өндіру, беру және тарату, электр станцияларын, электр желілері мен кіші электр станцияларды пайдалану:
1) электр энергиясын 35 кВ (киловольт) және одан жоғары кернеумен электр энергиясының көздерінен өндіру;
2) электр энергиясын тұтынушыға беру және тарату;
3) электр станцияларын, электр желілерін және коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы энергиямен жабдықтау объектілері мен бірыңғай технологиялық процесте пайдаланылатын электр жабдықтау объектілерін қоспағанда, қауіпті өндірістік объектілерде қолданылатын кіші станциялардың барлық түрлерін (трансформаторлық кіші станцияларды, бөлу құрылғыларын, релелік қорғауды және автоматиканы) пайдалану;
4) өз қажеттілігі үшін жылу энергиясын өндіруді қоспағанда, елді мекендерді, өндірістік үй-жайлар мен объектілерді жылумен жабдықтау үшін жылу энергиясын өндіру;
5) елді мекендерді, өндірістік үй-жайлар мен объектілерді жылумен жабдықтау үшін жылу энергиясын беру және тарату жөнінде қызметтер көрсету.
2. Мұнай-газ өңдейтін өндірістерді пайдалану, газ, мұнай мен мұнай өнімдерін сақтайтын объектілерді, магистральдық газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнімдерінің құбырларын пайдалану:
1) мұнай-газ өңдейтін өндірістерді пайдалану:
мұнайды бастапқы және терең өңдеу өнімдерін;
октан санын арттыру мақсатымен компаундирлеу, тауарлық бензиндерге телімдер, қоспалар мен компоненттер енгізу бойынша;
діттелген сипаттағы бензин алу мақсатында компаундирлеу, кондициялық емес мұнай өнімдеріне телімдер, қоспалар мен компоненттер енгізу бойынша;
дизель отынына, мазутқа телімдер мен қоспалар енгізу бойынша;
мұнай майына телімдер енгізу бойынша;
2) газ, мұнай және мұнай өнімдерін сақтау объектілерін (мұнай-, газ сақтау, мұнай-, газ-, ағызу-құю эстакадаларын, мұнай базаларын, автожанармай құю станцияларын, газ толтыру станциялары мен пункттерін, автоцистерналарды, автогаз құю станцияларын, автогаз толтыру станцияларын, баллон жинау аралық пункттерін) пайдалану: тез тұтанатын және жанғыш сұйықтықтарды, сұйытылған және жанғыш газдарды (бірыңғай технологиялық процесті қамтамасыз ететін объектілерді қоспағанда) қабылдау, ағызу, құю, сақтау, босату;

2) изготовление (целого оборудования, отдельных элементов, узлов, деталей, частей, блоков, вспомогательных устройств);
3) монтаж (сборка, наладка и установка сооружений, конструкций, технологического оборудования, агрегатов, машин, аппаратов, приборов и других устройств из готовых частей, узлов, элементов на этапе эксплуатации производства, объекта);
4) ремонт (диагностика состояния, восстановление исправности или работоспособности технического устройства, замена элементов, починка, устранение повреждений).
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 9 июня 2008 года N 552
Приложение 2
к Правилам лицензирования
отдельных видов деятельности
в сфере промышленности
Перечень
видов деятельности, лицензируемых Агентством
Республики Казахстан по регулированию естественных монополий
1. Производство, передача и распределение электрической и тепловой энергии, эксплуатация электрических станций, электрических сетей и подстанций:
1) производство электрической энергии от источников электрической энергии напряжением 35 кВ (киловольт) и выше;
2) передача и распределение электрической энергии до потребителя;
3) эксплуатация электрических станций, электрических сетей и подстанций всех типов (трансформаторных подстанций, распределительных устройств, релейной защиты и автоматики), применяемых на опасных производственных объектах, за исключением объектов энергоснабжения коммунально-бытового назначения и объектов энергоснабжения, используемых в едином технологическом процессе;
4) производство тепловой энергии для теплоснабжения населенных пунктов, производственных помещений и объектов, за исключением производства тепловой энергии для собственных нужд;
5) оказание услуг по передаче и распределению тепловой энергии для теплоснабжения населенных пунктов, производственных помещений и объектов.
2. Эксплуатация нефтегазоперерабатывающих производств, эксплуатация объектов хранения газа, нефти и нефтепродуктов, магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов:
1) эксплуатация нефтегазоперерабатывающих производств:
продуктов первичной и глубокой переработки нефти;
по компаундированию, введению присадок, добавок и компонентов в товарные бензины в целях повышения октанового числа;
по компаундированию, введению присадок, добавок и компонентов в некондиционные нефтепродукты в целях получения бензина заданного свойства;
по введению присадок и добавок в дизельное топливо, мазут;
по введению присадок в нефтяные масла;
2) эксплуатация объектов хранения газа, нефти и нефтепродуктов (нефте-, газохранилища, нефте-, газо-, сливно-наливные эстакады, нефтебазы, автозаправочные станции, газонаполнительные станции и пункты, автоцистерны, автогазозаправочные станции, автогазонаполнительные станции, промежуточные пункты сбора баллонов с углеводородным газом): прием, слив, налив, хранение, отпуск легковоспламеняющихся и горючих жидкостей, сжиженных и горючих газов (за исключением объектов обеспечения единого технологического процесса);

3) магистральдық газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнімдері құбырларын пайдалану;
4) магистральдық газ-мұнай өнімдері құбырларының жабдықтарын, сорғы-сығымдаушы станцияларының қондырғыларын, резервуарлық парктері мен желілік бөлігін, сондай-ақ жерасты газ сақтау технологиялық жабдықтары мен ұңғымаларын пайдалану;
5) магистральдық құбырларға, негізгі және қосалқы жабдыққа техникалық қызмет көрсету, оларды жөндеу (дәнекерленген жіктердің, қосылыстар мен бекітпелердің профилактикасы, оларды тексеру, техникалық жай-күйін бақылау, оның диагностикасы);
6) магистралдық құбыр жолдарының сорғы-сығымдаушы станциялары жабдықтарының және желілік бөліктерінің, оның ішінде су асты өткелдерінің диагностикасы;
7) электр химиялық қорғау құралдарына тоттануға техникалық қызмет көрсету.
3. Тұрғын үй және коммуналдық-тұрмыс объектілерін газдандыру жүйелерін пайдалану:
1) сыртқы газбен жабдықтау жүйелерін пайдалану, оларға техникалық қызмет көрсету және ұстау (газ тарату пункттері, газ тарату қондырғылары, жоғары, орташа және төмен қысымды газ тарату желілері);
2) үй ішіндегі газ желілерін, газ құралдары мен жабдығын пайдалану, оларға техникалық қызмет көрсету және ұстау.
4. Электр энергиясын қайта сату мақсатында сатып алу.

3) эксплуатация магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов;
4) эксплуатация оборудования, установок насосно-компрессорных станций, резервуарных парков и линейной части магистральных газо-, нефтепродуктопроводов, а также технологического оборудования и скважин подземных хранилищ газа;
5) техническое обслуживание, ремонт (профилактика, осмотр, контроль технического состояния, диагностика состояния сварных швов, соединений и креплений) магистральных трубопроводов, основного и вспомогательного оборудования;
6) диагностика оборудования насосно-компрессорных станций и линейной части магистральных трубопроводов, в том числе подводных переходов;
7) техническое обслуживание средств электрохимической защиты от коррозии.
3. Эксплуатация систем газификации жилых и коммунально-бытовых объектов:
1) эксплуатация, техническое обслуживание и содержание наружных систем газоснабжения (газораспределительные пункты, газораспределительные установки, распределительные газовые сети высокого, среднего и низкого давления);
2) эксплуатация, техническое обслуживание и содержание внутридомовых газовых сетей, газовых приборов и оборудования.
4. Покупка в целях перепродажи электрической энергии.