"Әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінің мәртебесі және оларды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына толықтырулар мен өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 27 маусымдағы N 626 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінің мәртебесі және оларды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына толықтырулар мен өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
"Әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінің
мәртебесі және оларды әлеуметтік қорғау туралы"
Қазақстан Республикасының Заңына толықтырулар
мен өзгеріс енгізу туралы
1-бап . "Әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінің мәртебесі және оларды әлеуметтік қорғау туралы" 1993 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1993 ж., N 2, 32-құжат; N 18, 429-құжат; 1995 ж., N 20, 120-құжат; N 22, 133-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; N 23, 920-құжат; 2001 ж., N 20, 257-құжат; 2003 ж., N 15, 135-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2007 ж., N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 20, 152-құжат) мынадай толықтырулар мен өзгеріс енгізілсін:
1) 10-бап мынадай мазмұндағы бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші және тоғызыншы бөліктермен толықтырылсын:
"Сарбаздар (матростар), сержанттар (старшиналар) лауазымына келісім-шарт бойынша әскери қызметке алғаш түскен азаматтарға жасалатын келісім-шарт мерзіміне байланысты мынадай мөлшерде біржолғы ақшалай сыйақы төленеді:
3 жылға - 1 лауазымдық жалақы мөлшерінде;
5 жылға- 10 лауазымдық жалақы мөлшерінде;
10 жылға - 20 лауазымдық жалақы мөлшерінде.
Көрсетілген ақшалай сыйақыларды төлеу келісім-шарт жасалған күннен бастап үш айдан кешіктірмей жүргізіледі.
Алынған біржолғы ақшалай сыйақы:
1) "Әскери міндеттілік және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 37-бабы 1-тармағының 4), 5), 7) тармақшаларында және 2-тармағының 3), 4), 5), 6) тармақшаларында көзделген жағдайларда келісім-шарт мерзімі аяқталғанға дейін әскери қызметтен босатылған кезде;
2) егер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бұдан әрі әскери қызметті өткере алмайтын жаралану, контузия, жарақат, мертігу әскери қызметтен жалтару мақсатында құқыққа қарсы немесе алкогольдік, есірткілік, уытқұмарлық мас болу себебі бойынша немесе өзіне қандай да бір дене зақымдарын (дене мүшесін зақымдау) немесе өз денсаулығына өзге де зиян келтіру жасаған кезде болғандығы дәлелденсе қайтаруға жатады.
Төленген біржолғы ақшалай сыйақыны қайтару әскери қызметші әскери қызмет өткерген мемлекеттік органға әскери қызметтен босатылған күнінен бастап бір ай мерзімде жүргізіледі.
Әскери қызметші әскери қызметті өткеру кезеңінде қаза тапқан (қайтыс болған), одан әрі әскери қызметті өткере алмайтын жаралану, контузия, жарақат, мертігу алған жағдайда біржолғы ақшалай сыйақыны қайтару жүргізілмейді.";

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменения в Закон Республики Казахстан "О статусе и социальной защите военнослужащих и членов их семей"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2008 года N 626
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменения в Закон Республики Казахстан "О статусе и социальной защите военнослужащих и членов их семей".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                         К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении дополнений и изменения в Закон Республики Казахстан
"О статусе и социальной защите военнослужащих и членов их
семей"
Статья 1.  Внести следующие дополнения и изменение в  Закон  Республики Казахстан от 20 января 1993 года "О статусе и социальной защите военнослужащих и членов их семей" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 2, ст. 32; N 18, ст. 429; 1995 г., N 20, ст. 120; N 22, ст. 133; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; 1999 г., N 8, ст. 247; N 23, ст. 920; 2001 г., N 20, ст. 257; 2003 г., N 15, ст. 135; 2004 г., N 23, ст. 142; 2007 г., N 9, ст. 67; N 10, ст. 69; N 20, ст. 152):
1) статью 10 дополнить частями пятой, шестой, седьмой, восьмой и девятой следующего содержания:
"Гражданам, впервые поступившим на воинскую службу по контракту на должности солдат (матросов), сержантов (старшин), выплачивается единовременное денежное вознаграждение в зависимости от срока заключаемого контракта в следующих размерах:
на 3 года - в размере 1 должностного оклада;
на 5 лет - в размере 10 должностных окладов;
на 10 лет - в размере 20 должностных окладов.
Выплата указанных денежных вознаграждений производится не позднее трех месяцев со дня заключения контракта.
Полученное единовременное денежное вознаграждение подлежит возврату:
1) при увольнении с воинской службы до истечения срока контракта в случаях, предусмотренных подпунктами 4), 5), 7) пункта 1 и подпунктами 3), 4), 5), 6) пункта 2 статьи 37 Закона Республики Казахстан "О воинской обязанности и воинской службе";
2) если в установленном законодательством Республики Казахстан порядке доказано, что ранение, контузия, травма, увечье несовместимые с дальнейшим прохождением воинской службы, наступили при совершении военнослужащим противоправных действий или по причине алкогольного, наркотического, токсического опьянения или причинения себе какого-либо телесного повреждения (членовредительства) или иного вреда своему здоровью с целью уклонения от воинской службы.
Возврат выплаченного единовременного денежного вознаграждения производится в государственный орган, в котором военнослужащий проходил воинскую службу, в месячный срок со дня его увольнения с воинской службы.
В случае гибели (смерти), получения ранения, контузии, травмы, увечья несовместимые с дальнейшим прохождением воинской службы, в период прохождения военнослужащим воинской службы, возврат единовременного денежного вознаграждения не производится.";

2) 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Білім алуға құқық
Әскери қызметшілердің әскери (арнаулы) оқу орындарында оқуға құқығы бар.
Әскери (арнаулы) оқу орындарын бітірген әскери қызметшілер қайта даярлау және біліктілікті арттыру курстарында оқи алады.
Әскери қызметшілерге (мерзімді әскери қызметтегі әскери қызметшілер мен әскери (арнаулы) оқу орындарының курсанттарынан басқа) өздері құрылымында әскери қызметтен ететін Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құрамалар басшыларының келісімімен Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес сессияларды және қорытынды емтихандарды тапсыру үшін демалыс беріліп, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі және қосымша білім беру ұйымдарында оқудың кешкі немесе сырттай түрінде оқуға рұқсат етіледі.
Оқу кезеңінде әскери қызметке шақырылған адамдардың әскери қызметтен босағаннан кейін өздері шақырылғанға дейін оқыған оқу орнындағы оқуын жалғастыруға құқығы бар.
Сарбаздар (матростар), сержанттар (старшиналар) лауазымдарында келісім-шарт бойынша күнтізбелік есептеуде кемінде 8 жыл әскери қызмет өткерген әскери қызметшілердің ақылы негізде Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарында оқыған шығындарын республикалық бюджет қаражатынан оқу құнының 50 % мөлшерінде өндіріп алуға құқығы бар.
Бұл жеңілдік бір рет қолданылады.
Әскери қызметшіге көрсетілген шығындарды өтеуді әскери қызметші әскери қызметті өткеретін мемлекеттік орган жүргізеді.
Шығындарды өтеуге құқығы бар әскери қызметші тіркелген Қазақстан Республикасының білім беру ұйымы көрсетілген мемлекеттік органдарға қаржыландыруды ашу үшін әскери қызметшіні білім беру ұйымына қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесін жолдайды.
Әскери қызметшіге басқа білім беру ұйымына ауыстырған кезде оның Қазақстан Республикасының жоғары оқу орнында оқу шығынының өтеу мөлшері түзетуге жатады.
Әскери қызметшіге академиялық демалыс берілген кезде Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарында оқуға шығындарды өтеуге құқығы сақталады және оны оқытуды қаржыландыру академиялық демалыс берілген кезеңінде тоқтатылады.
Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарында оқуға шығынды өтеуге құқығы бар әскери қызметшіге ол оқыған (оқып жатқан) білім беру ұйымы таратылған және қайта ұйымдастырылған, лицензиясы кері қайтарылып алынған немесе тоқтатылған жағдайларда басқа білім беру ұйымдарында қаржыландырудың жалғасуына кепілдік беріледі.".

2) статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Право на образование
Военнослужащие имеют право обучаться в военных (специальных) учебных заведениях.
Военнослужащие, окончившие военные (специальные) учебные заведения, могут обучаться на курсах переподготовки и повышения квалификации.
Военнослужащим (кроме военнослужащих срочной службы и курсантов военных (специальных) учебных заведений) разрешается обучаться в организациях образования, дающих послесреднее, высшее, послевузовское и дополнительное образование в форме вечернего или заочного обучения, с согласия руководства Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, в структуре которых они проходят воинскую службу, с предоставлением отпусков для сдачи сессий и итоговых экзаменов в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Лица, призванные на воинскую службу в период обучения, после увольнения с воинской службы имеют право продолжить обучение в учебном заведении, в котором они обучались до призыва.
Военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту на должностях солдат (матросов), сержантов (старшин) прослужившие не менее 8 лет в календарном исчислении, имеют право на возмещение затрат на обучение в высших учебных заведениях Республики Казахстан на платной основе в размере 50 % от стоимости обучения из средств республиканского бюджета.
Данная льгота применяется один раз.
Возмещение указанных затрат военнослужащему производится государственным органом, в котором военнослужащий проходит воинскую службу.
Организация образования Республики Казахстан, в которые зачислены военнослужащие, имеющие право на возмещение затрат, направляют в указанные государственные органы копию приказа о приеме военнослужащего в организацию образования, для открытия финансирования.
При переводе военнослужащего в другую организацию образования, размер возмещения затрат на обучение в высших учебных заведениях Республики Казахстан подлежит корректировке.
При предоставлении военнослужащему академического отпуска право на возмещение затрат на обучение в высших учебных заведениях Республики Казахстан сохраняется за ним и финансирование его обучения прерывается на период представленного академического отпуска.
Военнослужащему имеющему право на возмещение затрат на обучение в высших учебных заведениях Республики Казахстан, гарантируется продолжение финансирования в других организациях образования в случаях ликвидации и реорганизации организации образования, отзыва или приостановления лицензии у организации образования, в которой он обучался (обучается).".

2-бап . Осы Заң 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2008 года.
Президент
Республики Казахстан