"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 30 маусымдағы N 653 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
"Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына
өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап . " Білім туралы " Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 20, 151-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 1-бапта:
2) тармақшадағы "ғылыми-зерттеу қызметін және педагогтік қызметті" деген сөздер "ғылыми-техникалық қызметті, соның ішінде іргелі және қолданбалы зерттеулерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) және 2-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) аккредиттеу органдары - білім беру ұйымдарын аккредиттеуді жүргізу үшін құрылған заңды тұлғалар;
2-2) аккредиттеу стандарттары (регламенттері) - аккредиттеу жүргізу рәсіміне талаптарды белгілейтін аккредиттеу органының ішкі құжаттары;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) "Болашақ" халықаралық стипендиясы - Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан Республикасы азаматтарының шетелдік жоғары оқу орындарында күндізгі оқу нысаны бойынша оқуы және Қазақстан Республикасы азаматтары қатарынан ғылыми қызметкерлердің шетелдің жетекші ғылыми орталықтарында, жоғары оқу орындары мен зертханаларында ғылыми тағылымдамадан өтуі үшін тағайындайтын стипендиясы;";
10) тармақшадағы "кәсіптік" деген сөз "жоғары" деген сөзбен ауыстырылсын;
13) тармақшадағы "орталық атқарушы" деген сөздер "мемлекеттік" деген сөзбен ауыстырылсын;
16) тармақшада:
"талаптар мен стандарттарға" деген сөздер "талаптарға" деген сөзбен ауыстырылсын;
"жетілдірудің" деген сөз "арттырудың" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 21-1) тармақшамен толықтырылсын:
"21-1) жоғары техникалық мектеп - техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейін білімнің интеграцияланған білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын оқу орны;";
23) тармақша алып тасталсын;
25) тармақшада:
"білім берудің" деген сөздерден кейін "және магистратураның" деген сөздермен толықтырылсын;
"педагогтік қызметті" деген сөздер "ғылыми-техникалық қызметті, соның ішінде іргелі және қолданбалы зерттеулерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
30) тармақшада:
"дәрежесін" деген сөз алып тасталсын;
"сәйкес келу" деген сөздер "сәйкестігін" деген сөзбен ауыстырылсын;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "Об образовании"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2008 года N 653
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "Об образовании".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений
в Закон Республики Казахстан "Об образовании"
Статья 1. Внести в  Закон  Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан 2007 г., N 20, ст. 151) следующие изменения и дополнения:
1) в статье 1:
в подпункте 2) слова "научно-исследовательскую и педагогическую деятельность" заменить словами "научную и научно-техническую деятельность, в том числе фундаментальные и прикладные исследования";
дополнить подпунктами 2-1) и 2-2) следующего содержания:
"2-1) аккредитационные органы - юридические лица, созданные для проведения аккредитации организаций образования;
2-2) стандарты (регламенты) аккредитации - внутренние документы аккредитационного органа, которые устанавливают требования к процедуре проведения аккредитации;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) международная стипендия "Болашак" - стипендия, учреждаемая Президентом Республики Казахстан для обучения граждан Республики Казахстан в зарубежных высших учебных заведениях по очной форме обучения или прохождения научными работниками из числа граждан Республики Казахстан научной стажировки в ведущих зарубежных научных центрах, высших учебных заведениях и лабораториях;";
в подпункте 10) слово "профессионального" заменить словом "высшего";
в подпункте 13) слова "центральный исполнительный" заменить словом "государственный";
в подпункте 16):
слова "требованиям и стандартам" заменить словом "стандартам";
слова "их усовершенствования" заменить словами "его повышения";
дополнить подпунктом 21-1) следующего содержания:
"21-1) высшая техническая школа - учебное заведение, реализующее интегрированные образовательные учебные программы технического и профессионального, послесреднего образования;";
подпункт 23) исключить;
в подпункте 25):
после слова "образования" дополнить словами "и магистратуры";
слова "педагогическую деятельность" заменить словами "научно-техническую деятельность, в том числе фундаментальные и прикладные исследования";
в подпункте 30):
слова "степени соответствия" исключить;
после слов "послесреднего образования," дополнить словами "на соответствие";

мынадай мазмұндағы 49-1), 51-1) және 53-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"49-1) "Өркен" білім беру гранты - дарынды балаларға арналған мамандандырылған білім беру ұйымдарында білім алуға төлеу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шарттармен білім алушыларға ұсынылатын нысаналы ақша сомасы;
51-1) резидентура тыңдаушысы - резидентураның білім беретін оқу бағдарламаларын игеретін маман;
53-1) студент - кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында оқитын адам;";
54) тармақшадағы "педагогтік қызметті" деген сөздер "ғылыми-техникалық қызметті, соның ішінде іргелі және қолданбалы зерттеулерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 54-1) тармақшамен толықтырылсын:
"54-1) "Үздік мектеп" гранты - мемлекеттік орта білім беретін мекемелерге жұмыстарының жоғары көрсеткіштері үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары жыл сайын төлейтін ақша қаражаты;";
2) 4-бапта:
5) тармақша "білім беру" деген сөздердің алдынан "жоғары білім алуға төлеу үшін" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) дарынды балаларға арналған мамандандырылған білім беру ұйымдарында білім алуға төлеу үшін "Өркен" білім беру грантын беру ережесін және оның мөлшерін бекітеді;";
6) тармақшадағы ", бекіту тәртібін және оның қолданылу" деген сөздер "және оларды бекіту тәртібін" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақшадағы "және Білім беру ұйымдарын аккредиттеу ережелерін" деген сөздер алып тасталсын;
12) тармақшадағы "Инновациялық университет" деген сөздер "Білім беру ұйымдарының ерекше мәртебесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) тармақша "және "Болашақ" халықаралық стипендиясын жұмсау бағыттарын айқындайды" деген сөздермен толықтырылсын;
21) және 22) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"21) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардың, сондай-ақ жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын отбасылардан шыққан орта білім беретін мемлекеттік мекемелерде оқитындарға және тәрбиеленушілерге қаржылық және материалдық көмек көрсетуге бөлінген қаражатты қалыптастыру, жұмсау  және оның есебі тәртібін бекітеді;
22) оны беру тәртібі мен мөлшерін белгілей отырып, "Үздік мектеп" грантын беруге арналған конкурс өткізу тәртібін бекітеді;";
23)тармақшадағы "тәртібі туралы ережелерді" деген сөздер "тәртібін" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай редакциядағы 24) тармақшамен толықтырылсын:
"24) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білімнің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсу кезінде қабылдау квотасын айқындайды және олардың мөлшерін бекітеді;";

дополнить подпунктами 49-1), 51-1) и 53-1) следующего содержания:
"49-1) образовательный грант "Өркен" - целевая сумма денег, предоставляемая обучающемуся на условиях, установленных законодательством Республики Казахстан, для оплаты обучения в специализированных организациях образования для одаренных детей;
51-1) слушатель резидентуры - специалист, осваивающий образовательные учебные программы резидентуры;
53-1) студент - лицо, обучающееся в организации образования, реализующей профессиональные учебные программы;";
в подпункте 54) слова "педагогическую деятельность" заменить словами "научно-техническую деятельность, в том числе фундаментальные и прикладные исследования";
дополнить подпунктом 54-1) следующего содержания:
"54-1) грант "Лучшая школа" - денежные средства, выплачиваемые ежегодно на конкурсной основе государственным учреждениям среднего образования за высокие показатели работы местными исполнительными органами области, города республиканского значения и столицы;";
2) в статье 4:
подпункт 5) дополнить словами "для оплаты высшего образования;";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) утверждает Правила присуждения образовательного гранта "Өркен" для оплаты обучения в специализированных организациях образования для одаренных детей и его размеры;";
в подпункте 6) слова ", утверждения и сроки действия" заменить словами "и утверждения";
в подпункте 7) слова "и Правила аккредитации организаций образования" исключить;
в подпункте 12) слова "инновационном университете" заменить словами "особом статусе организации образования";
подпункт 15) дополнить словами "и определяет направления расходования международной стипендии "Болашак";
подпункты 21) и 22) изложить в следующей редакции:
"21) утверждает Правила формирования, направления расходования и учета средств, выделяемых на оказание финансовой и материальной помощи учащимся и воспитанникам государственных учреждений среднего образования из семей обладающих правом на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума;
22) утверждает Правила проведения конкурса на присуждение гранта "Лучшая школа" с установлением порядка и размера его предоставления;";
в подпункте 23) слова "положения о порядке" заменить словами "порядка";
дополнить подпунктом 24) следующего содержания:
"24) определяет и утверждает размеры квоты приема при поступлении на учебу в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего образования.";

3) 5-бапта:
7) тармақша алып тасталсын;
10), 12) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"10) мемлекеттік жоғары оқу орындарын аккредиттеуді ұйымдастырады;
12) Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу тәртібін, сондай-ақ ұлттық бірыңғай тестілеуді және кешенді тестілеуді өткізу технологиясын әзірлейді және оны бекітеді;";
29) тармақшадағы "ережелерін бекітеді және өткізуді ұйымдастырады" деген сөздер "және өткізу ережелерін бекітеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай редакциядағы 29-1) тармақшамен толықтырылсын:
"29-1) жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық және халықаралық олимпиадалардың, ғылыми жарыстардың, орындаушылардың конкурстары мен спорттық жарыстардың тізбесін бекітеді;";
33) тармақшада:
"бірінші басшыларын" деген сөздерден кейін "және олардың орынбасарларын" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші сөйлемдегі "орынбасарларын және" деген сөздер алып тасталсын;
42) тармақша алып тасталсын;
43) тармақша "жоғары оқу орнынан кейінгі" деген сөздердің алдынан "жоғары және" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай редакциядағы 45), 46), 47) және 48) тармақшалармен толықтырылсын:
"45) білім беру ұйымдарында эксперимент режимінде іске асырылатын білім беру бағдарламаларын әзірлеу, сынақтан өткізу және енгізу ережесін бекітеді;
46) білім беру туралы құжаттарды нострификациялау рәсіміне сараптаманы және техникалық қамтамасыз етуді жүргізу жөніндегі ұйымды айқындайды;
47) білім беруді басқару жүйесін ақпараттық қамтамасыз етуді жүзеге асырады және бірыңғай ақпараттық білім беру жүйесін ұйымдастыру және оның жұмыс істеу ережесін бекітеді;
48) эксперименттік білім беру бағдарламаларын пайдалану нәтижелерін бағалауды жүргізеді.";
4) 6-бапта:
2-тармақта:
11), 13) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"11) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын отбасылардан шыққан орта білім беретін мемлекеттік мекемелерде оқитындарға және тәрбиеленушілерге жалпы білім беретін мектептерді ағымдағы ұстауға бөлінетін бюджет қаражатының бір процентінен кем емес мөлшерде қаржылық және материалдық жәрдем көрсетуге қаражат бағыттайды;";
13) облыс ауқымында жалпы білім беретін пәндер бойынша олимпиадалар мен ғылыми жарыстарды, орындаушылар мен кәсіби шеберлік конкурстарын ұйымдастыруды және өткізуді қамтамасыз етеді;";
мынадай редакциядағы 23) тармақшамен толықтырылсын:
"23) білім беру мониторингін жүзеге асырады;";
3-тармақта:
11) және 15) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

3) в статье 5:
подпункт 7) исключить;
подпункты 10), 12) изложить в следующей редакции:
"10) организует прохождение аккредитации государственных высших учебных заведений;
12) разрабатывает и утверждает Правила проведения единого национального тестирования, а также технологию проведения единого национального тестирования и комплексного тестирования;";
в подпункте 29) слова "организует проведение" заменить словом "проведения";
дополнить подпунктом 29-1) следующего содержания:
"29-1) утверждает перечень республиканских и международных олимпиад, научных соревнований по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей и спортивных соревнований;";
в подпункте 33):
после слов "организаций образования" дополнить словами "и их заместителей";
во втором предложении слова "заместителей руководителя и" исключить;
подпункт 42) исключить;
в подпункте 43) после слов "специалистов с" дополнить словами "высшим и";
дополнить подпунктами 45), 46), 47) и 48) в следующей редакции:
"45) утверждает Правила разработки, апробации и внедрения образовательных программ, реализуемых в режиме эксперимента в организации образования;
46) определяет организации по проведению экспертизы и технического обеспечения процедуры нострификации документов об образовании;
47) осуществляет информационное обеспечение системы управления образованием и утверждает правила организации и функционирования единой информационной системы образования;
48) производит оценку результатов использования экспериментальных образовательных программ.";
4) в статье 6:
в пункте 2:
подпункты 11), 13) изложить в следующей редакции:
"11) направляет средства на оказание финансовой и материальной помощи учащимся и воспитанникам государственных учреждений среднего образования из семей обладающих правом на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, в размере не менее одного процента от бюджетных средств, выделяемых на текущее содержание общеобразовательных школ;
13) обеспечивает организацию и проведение олимпиад и научных соревнований по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей и профессионального мастерства областного масштаба;";
дополнить подпунктом 23) следующего содержания:
"23) осуществляет образовательный мониторинг.";
в пункте 3:
подпункты 11) и 15) изложить в следующей редакции:

"11) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын отбасылардан шыққан орта білім беретін мемлекеттік мекемелерде оқитындарға және тәрбиеленушілерге жалпы білім беретін мектептерді ағымдағы ұстауға бөлінетін бюджет қаражатының бір процентінен кем емес мөлшерде қаржылық және материалдық жәрдем көрсетуге қаражат бағыттайды;";
"15) республикалық маңызы бар қала, астана ауқымында жалпы білім беретін пәндер бойынша олимпиадалар мен ғылыми жарыстарды, орындаушылар мен кәсіби шеберлік конкурстарын ұйымдастыруды және өткізуді қамтамасыз етеді;";
мынадай мазмұндағы 26) және 27) тармақшалармен толықтырылсын:
"26) білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың бланкілеріне тапсырыс беруді және негізгі орта, жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын олармен қамтамасыз етуді ұйымдастырады және олардың пайдаланылуына бақылауды жүзеге асырады;
27) білім беру мониторингін жүзеге асырады.";
4-тармақта:
10) тармақша "олимпиадаларын" деген сөзден кейін ", байқаулар мен конкурстарды" деген сөздермен толықтырылсын;
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын отбасылардан шыққан орта білім беретін мемлекеттік мекемелерде оқитындарға және тәрбиеленушілерге жалпы білім беретін мектептерді ағымдағы ұстауға бөлінетін бюджет қаражатының бір процентінен кем емес мөлшерде қаржылық және материалдық жәрдем көрсетуге қаражат бағыттайды;";
мынадай редакциядағы 20) және 21) тармақшалармен толықтырылсын:
"20) білім беру мониторингін жүзеге асырады;
21) білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың бланкілеріне тапсырыс беруді және негізгі орта, жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын олармен қамтамасыз етуді ұйымдастырады және олардың пайдаланылуына бақылауды жүзеге асырады.";
5) 7-баптың 2-тармағындағы "оның ішінде ведомстволық" деген сөздер алып тасталсын;
6) 8-баптың 4-тармағында:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Әлеуметтік көмек көрсетілетін Қазақстан Республикасы азаматтарының санатына мыналар:
1) жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар;

"11) направляет средства на оказание финансовой и материальной помощи учащимся и воспитанникам государственных учреждений среднего образования из семей обладающих правом на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, в размере не менее одного процента от бюджетных средств, выделяемых на текущее содержание общеобразовательных школ;";
"15) обеспечивает организацию и проведение олимпиад и научных соревнований по общеобразовательным предметам, конкурсов исполнителей и профессионального мастерства масштаба города республиканского значения, столицы;";
дополнить подпунктами 26) и 27) следующего содержания:
"26) организует заказ и обеспечение организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования и профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего образования, бланками документов государственного образца об образовании и осуществляет контроль за их использованием;
27) осуществляет образовательный мониторинг";
в пункте 4:
подпункт 10) после слова "олимпиад" дополнить словами ", смотров и конкурсов";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) направляет средства на оказание финансовой и материальной помощи учащимся и воспитанникам государственных учреждений среднего образования из семей обладающих правом на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих  государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, в размере не менее одного процента от бюджетных средств, выделяемых на текущее содержание общеобразовательных школ;";
дополнить подпунктами 20) и 21) следующего содержания:
"20) осуществляет образовательный мониторинг;
21) организует заказ и обеспечение организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего, общего среднего образования, бланками документов государственного образца об образовании и осуществляет контроль за их использованием.";
5) в пункте 2 статьи 7 слова "в том числе ведомственных" исключить;
6) в пункте 4 статьи 8:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"К категории граждан Республики Казахстан, которым оказывается социальная помощь, относятся:
1) дети-сироты, дети, оставшиеся без попечения родителей;

2) даму мүмкіндіктері шектеулі балалар, мүгедектер және бала кезінен мүгедектер, мүгедек балалар;
3) көп балалы отбасылардың балалары;
4) кәмелетке толмағандарды уақытша оқшаулау, бейімдеу және оңалту орталықтарындағы балалар;
5) жалпы және санаторийлік үлгідегі мектеп-интернаттарында, мектеп жанындағы интернаттарда тұратын балалар;
6) дарынды балаларға арналған мамандандырылған интернаттық білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балалар;
7) интернаттық ұйымдардың тәрбиеленушілері;
8) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардың, сондай-ақ жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын отбасыларының балалары;
9) денсаулық жағдайына байланысты ұзақ уақыт бойы бастапқы, негізгі орта, жалпы орта білім беру бағдарламалары бойынша үйде немесе емдеу ұйымдарында оқитын балалар;
10) Қазақстан Республикасының заңдарымен айқындалатын азаматтардың өзге де санаттары жатады.";
үшінші бөліктегі "көздерін" деген сөзден кейін ", түрлерін" деген сөзбен толықтырылсын;
7) мынадай мазмұндағы 9-1-баппен толықтырылсын:
"9-1-бап. Білім беру ұйымдарын аккредиттеу
1. Білім беру ұйымын аккредиттеу ерікті негізде жүзеге асырылады.
Білім беру ұйымы аккредиттеуден өту үшін аккредиттеу органын өз бетінше таңдайды.
2. Аккредиттеуден өту туралы немесе аккредиттеуден өтуден бас тарту туралы шешімді аккредиттеу органы өтініш пен тізбесін аккредиттеу органы айқындайтын білім беру ұйымдары ұсынған құжаттарды қарау нәтижелері бойынша өз бетінше қабылдайды.
Аккредиттеуден өту шарттары мен мерзімдері білім беру ұйымдары мен аккредиттеу органы жасаған аккредиттеуден өту туралы шартта айқындалады.
3. Аккредиттеу органы өзінің аккредиттеу стандарттарына (регламенттеріне) сәйкес институционалдық немесе арнайы аккредиттеуді жүргізеді.
4. Білім беру ұйымын аккредиттеу білім беру ұйымының өз қаражаты есебінен жүргізіледі.
5. Білім беру ұйымы халықаралық танылған шетелдік аккредиттеу органы жүзеге асыратын халықаралық аккредиттеуден өтуге құқылы.";
8) 12-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жалпы орта білім беруді, техникалық және кәсіптік білім беруді;";
9) 17-баптың 2-тармағында:
бірінші бөліктің 1) тармақшаның төртінші абзацындағы "қол жеткізілген" деген сөздер "белгіленген" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "қол жеткізген" деген сөздер "белгіленген" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) 20-баптың 1-тармағындағы "орта білімі бар (жалпы орта немесе техникалық және кәсіптік)" деген сөздер "жалпы орта немесе техникалық және кәсіптік білімі бар" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) дети с ограниченными возможностями в развитии, инвалиды и инвалиды с детства, дети-инвалиды;
3) дети из многодетных семей;
4) дети, находящиеся в центрах временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних;
5) дети, проживающие в школах-интернатах общего и санаторного типов, интернатах при школах;
6) дети, воспитывающиеся и обучающиеся в специализированных интернатных организациях образования для одаренных детей;
7) воспитанники интернатных организаций;
8) дети, из семей обладающих правом на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума;
9) дети, которые по состоянию здоровья, в течение длительного времени обучаются по программам начального, основного среднего, общего среднего образования на дому или в лечебных организациях;
10) иные категории граждан, определяемые законами Республики Казахстан.";
в части третьей после слова "источники" дополнить словом ", виды";
7) дополнить статьей 9-1 следующего содержания:
"Статья 9-1. Аккредитация организаций образования
1. Аккредитация организации образования осуществляется на добровольной основе.
Организация образования самостоятельна в выборе аккредитационного органа для прохождения аккредитации.
2. Решение о проведении аккредитации или об отказе в проведении аккредитации принимается аккредитационным органом самостоятельно по результатам рассмотрения заявления и представленных организацией образования документов, перечень которых определяется аккредитационным органом.
Условия и сроки прохождения аккредитации определяются в договоре о проведении аккредитации, заключаемом организацией образования и аккредитационным органом.
3. Аккредитационный орган проводит институциональную или специализированную аккредитацию в соответствии со своими стандартами (регламентами) аккредитации.
4. Аккредитация организации образования проводится за счет собственных средств организации образования.
5. Организации образования вправе пройти международную аккредитацию, осуществляемую имеющим международное признание зарубежным аккредитационным органом.";
8) подпункт 4) статьи 12 изложить в следующей редакции:
"4) общее среднее образование, техническое и профессиональное образование;";
9) в пункте 2 статьи 17:
в абзаце четвертом подпункта 1) части первой слово "достигнутого" заменить словом "установленного";
в части второй слово "достигнутый" заменить словом "установленный";
10) в пункте 1 статьи 20 слова "среднее образование (общее среднее или техническое и профессиональное)" заменить словами "общее среднее или техническое и профессиональное образование";

11) 21-баптың 2-тармағының үшінші бөлігіндегі "Университеттер" деген сөз "Жоғары оқу орындары" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 26-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Конкурстық негізде "Өркен" білім беру гранты берілген Қазақстан Республикасының азаматтарын оқуға қабылдау "Өркен" білім беру грантын беру ережелерімен айқындалатын дарынды балаларға арналған мамандандырылған білім беру ұйымдарында жүзеге асырылады.";
4-тармақта:
"жоғары" деген сөзден кейін "немесе жоғары білімнен кейінгі" деген сөздермен толықтырылсын:
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Конкурсқа қатысуға:
1) жоғары арнайы білім, бакалавр, магистр, ғылым кандидаты дәрежелеріне оқу және алу үшін, сондай-ақ клиникалық ординатурада оқу үшін - конкурсқа құжаттар берілген күнді қоса алғанда, 40-қа дейінгі;
2) медицина мамандықтары бойынша ғылым кандидаты, докторы дәрежелеріне оқу және алу үшін - конкурсқа құжаттар берілген күнді қоса алғанда, 45-ке дейінгі жастағы Қазақстан Республикасының азаматтары жіберіледі.
"Болашақ" халықаралық стипендиясы берілген Қазақстан Республикасының азаматтарымен үлгі нысанын білім саласындағы уәкілетті орган бекітетін "Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша оқуға шарт жасалады.";
5-тармақта:
бірінші бөліктегі "мемлекеттік" деген сөзден кейін "білім беру" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктегі "гранттарын алуға" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша білім алушылар құрамына енгізуге" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 30-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту бағдарламалары отбасында немесе мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту ұйымдарында іске асырылады.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Балаларды мектепке дейін тәрбиелеу бес жасқа дейінгі балаларды отбасында және (немесе) бір жасқа толған балаларды қабылдайтын мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту ұйымдарында жүзеге асырылады.";
14) 34-бап алып тасталсын;
15) 35-баптың 2-тармағының екінші бөлігі алып тасталсын;
16) 36-баптың 2-тармағының бірінші бөлігіндегі "шет елдердің" деген сөзден кейін "жетекші" деген сөзбен толықтырылсын;
17) 37-бапта:
2-тармақтағы "және мемлекеттік ғылым ұйымдары мен жоғары оқу орындарының ғылыми қызметкерлерінің "Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша әлемнің жетекші жоғары оқу орындарында, ғылыми орталықтары мен зертханаларында ғылыми тағылымдамадан өтуі кезінде" деген сөздер алып тасталсын;

11) в части третьей пункта 2 статьи 21 слово "Университеты" заменить словами "Высшие учебные заведения";
12) в статье 26:
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Прием на обучение граждан Республики Казахстан, которым на конкурсной основе присужден образовательный грант "Өркен", осуществляется в специализированные организации образования для одаренных детей, определяемые Правилами присуждения образовательного гранта "Өркен".";
в пункте 4:
после слова "высшего" дополнить словами "или послевузовского";
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"К участию в конкурсе допускаются граждане Республики Казахстан в возрасте:
1) до 40 лет включительно на день подачи документов на конкурс - для обучения и получения высшего специального образования, степеней бакалавра, магистра, кандидата наук, а также обучения в клинической ординатуре;
2) до 45 лет включительно на день подачи документов на конкурс - для обучения и получения степеней кандидата наук по медицинским специальностям, доктора.
С гражданами Республики Казахстан, которым присуждена международная стипендия "Болашак", заключается договор на обучение по международной стипендии "Болашак", типовая форма которого утверждается уполномоченным органом в области образования.";
в пункте 5:
в части первой после слова "государственному" дополнить словом "образовательному";
в части второй после слова "грантов" дополнить словами ", а также на зачисление в состав обучающихся по государственному образовательному заказу на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним и высшим образованием";
13) в статье 30:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Учебные программы дошкольного воспитания и обучения реализуются в семье или организациях дошкольного воспитания и обучения.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Дошкольное воспитание детей осуществляется до достижения ребенком возраста пяти лет в семье и (или) организации дошкольного воспитания и обучения, в которые принимаются дети, достигшие возраста один год.";
14) статью 34 исключить;
15) часть вторую пункта 2 статьи 35 исключить;
16) в части первой пункта 2 статьи 36 после слов "на обучение в" дополнить словом "ведущие";
17) в статье 37:
в пункте 2 слова "и при прохождении научными работниками государственных научных организаций и высших учебных заведений научной стажировки в ведущих высших учебных заведениях, научных центрах и лабораториях мира по международной стипендии "Болашак" исключить;

мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Медициналық және фармацевтикалық кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау медициналық білім және ғылым ұйымдарында жүзеге асырылады.
5. Мемлекеттік ғылыми ұйымдардың, жүз пайыздық акциялары (үлестері) мемлекетке тиесілі мемлекеттік жоғары оқу орындарының ғылыми қызметкерлері болып табылатын 45-ке дейінгі жасты қоса алғандағы Қазақстан Республикасының азаматтары ғылыми тағылымдамадан өту үшін "Болашақ" халықаралық стипендиясын беруге арналған конкурсқа қатысуға құқылы.
"Болашақ" халықаралық стипендиясы берілген Қазақстан Республикасының азаматтарымен үлгі нысанын білім саласындағы уәкілетті орган бекітетін "Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша ғылыми тағылымдамадан өту туралы шарт жасалады.";
18) 39-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. "Болашақ" халықаралық стипендиясын иеленуші Қазақстан Республикасының азаматтарына шетелдік жоғары оқу орындары, ғылыми орталықтары мен зертханалары берген білім беру туралы құжаттар Қазақстан Республикасында тану немесе нострификациялау рәсімдерінен өтпей-ақ танылады.";
19) 41-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) білім алушылардың, тәрбиеленушілердің шығару негіздері мен тәртібін;";
20) 43-баптың 3-тармағында:
мынадай редакциядағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) қысқартылған оқыту мерзімдеріндегі білім беретін оқу бағдарламаларын әзірлеу;";
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18) "бакалавр" және "магистр" академиялық дәрежелерін беру жатады.";
21) 44-бапта:
4-тармақ алып тасталсын;
5-тармақтағы "Үкіметі белгілеген" деген сөздер "заңнамасында белгіленген" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "өзінің орынбасарларын және" деген сөздер алып тасталсын;
22) 47-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігінде "адъюнкттар" деген сөзден кейін "интерндер" деген сөзбен толықтырылсын;
3-тармақта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) кітапханалардың ақпараттық ресурстарын тегін пайдалануға;";
8) тармақша алып тасталсын;
7-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша білім алушы (кәсіптік лицейлерде білім алушылардан басқа) студенттер, интерндер, магистранттар, докторанттар, резидентура тыңдаушылары, жоғары оқу орындарының дайындық бөлімдерінің тыңдаушыларына мемлекеттік стипендиялар төленуі мүмкін. Оның мөлшерін, тағайындау және оларды төлеу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Көзі көрмейтін мүгедектер, құлағы естімейтін мүгедектер, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған және қорғаншылықтағы (қамқорлықтағы) балалар, сондай-ақ кезекті аралық аттестаттаудың нәтижелері бойынша "үздік" деген бағаға ғана оқитын студенттер мен магистранттар мөлшерін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын жоғары мемлекеттік стипендия алуға құқылы.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. Повышение квалификации и переподготовка медицинских и фармацевтических кадров осуществляются в медицинских организациях образования и науки.
5. Граждане Республики Казахстан в возрасте до 45 лет включительно, являющиеся научными работниками государственных научных организаций, государственных высших учебных заведений, организаций, сто процентов акций (долей) которых принадлежат государству, вправе участвовать в конкурсе на присуждение международной стипендии "Болашак" для прохождения научной стажировки.
С гражданами Республики Казахстан, которым присуждена международная стипендия "Болашак", заключается договор о прохождении научной стажировки по международной стипендии "Болашак", типовая форма которого утверждается уполномоченным органом в области образования.";
18) статью 39 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Документы об образовании, выданные зарубежными высшими учебными заведениями, научными центрами и лабораториями гражданам Республики Казахстан - обладателям международной стипендии "Болашак", признаются в Республике Казахстан без прохождения процедур признания или нострификации.";
19) пункт 1 статьи 41 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) основания и порядок отчисления обучающихся, воспитанников;";
20) в пункте 3 статьи 43:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) разработка образовательных учебных программ с сокращенными сроками обучения;";
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) присуждение академических степеней "бакалавр" и "магистр".";
21) в статье 44:
пункт 4 исключить;
в пункте 5 слово "Правительством" заменить словом "законодательством";
в пункте 6 слова "своих заместителей и" исключить;
22) в статье 47:
часть вторую пункта 2 после слова "адъюнкты" дополнить словом "интерны";
в пункте 3:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) бесплатное пользование информационными ресурсами библиотек;"
подпункт 8) исключить;
в пункте 7:
часть первую изложить в следующей редакции:
"7. Студентам, интернам, магистрантам, докторантам, слушателям резидентуры, слушателям подготовительных отделений высших учебных заведений, обучающимся в организациях образования по государственному образовательному заказу по очной форме обучения (кроме учащихся профессиональных лицеев), может выплачиваться государственная стипендия. Правила назначения и выплаты государственной стипендии, а также ее размеры утверждаются Правительством Республики Казахстан.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Инвалиды по зрению и инвалиды по слуху, дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей и находящиеся под опекой (попечительством), а также студенты и магистранты, имеющие по результатам очередной промежуточной аттестации обучающихся только оценки "отлично", имеют право на повышенную государственную стипендию, размер которой определяется Правительством Республики Казахстан.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"8. Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын отбасылардан, конкурстық негізде "Үздік мектеп" грантын алған орта білім беретін мемлекеттік мекемелерде оқуын "жақсы" және "үздік" аяқтаған түлектер қатарынан шыққан оқушыларға одан әрі білім алулары үшін айлық есептік көрсеткіштің 80 еселенген мөлшерінде біржолғы қаржылық көмек көрсетіледі.";
23) 48-баптың 4-тармағы "кәсіптік" деген сөзден кейін ", орта білімнен кейінгі" деген сөздермен толықтырылсын;
24) 49-баптың 2-тармағының 2) тармақшасындағы "мектепалды даярлығын" деген сөздер "мектепалды даярлықтан өтуін" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 52-бапта:
7-тармақта:
бірінші абзацтағы "Мемлекеттік білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлеріне" деген сөздер "Мемлекеттік білім беру ұйымдарында оқу процесін тікелей жүзеге асыратын педагог қызметкерлерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшадағы "18 сағаттан аспайтындай" деген сөздер "18 сағат" сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "24 сағаттан аспайтындай" деген сөздер "24 сағат" сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша:
"30 сағаттан аспайтындай" деген сөздер "30 сағат" сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) 25 сағат арнайы білім беру ұйымдары мен жетім балаларға арналған білім беру ұйымдарының тәрбиеленушілері үшін белгіленеді.";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Нормативтік оқу жүктемесі белгіленбеген білім беру ұйымдары қызметкерлерінің жұмыс уақытының ұзақтығы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес белгіленеді.";
8-тармақтағы "Мемлекеттік тапсырысты" деген сөздер "Мемлекеттік білім беру тапсырысын" деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 53-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы "педагог қызметкерлері" деген сөздерден кейін "мен оларға теңестірілген адамдар" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
2) тармақша ". Мемлекеттік грантты жұмсау бағыттарын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшадағы "мемлекеттік грант" деген сөздер "сыйақы" деген сөзбен ауыстырылсын;
27) 55-баптың 3-тармағы алынып тасталсын;
28) 58-бап алынып тасталсын;
29) 59-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Мемлекеттік аттестаттауға жататын білім беру ұйымдары өзін-өзі бағалауды жүргізеді және өзін-өзі бағалау материалдарын білім беруді басқарудың мемлекеттік органдарына табыс етеді.";
30) 62-бапта:
3-тармақтың екінші бөлігі алынып тасталсын;
8-тармақтың екінші бөлігі:
"Орта білімнен кейінгі" деген сөздер алынып тасталынсын;
"өтемді білім беру қызметтерін көрсету шарты бойынша" деген сөздер "ақылы негізде" деген сөздермен ауыстырылсын;

"8. Учащимся из семей, обладающих правом на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, из числа выпускников, окончивших учебу на "хорошо" и "отлично" в государственных учреждениях среднего образования, получивших на конкурсной основе грант "Лучшая школа", выплачивается единовременная финансовая помощь в размере 80-кратного месячного расчетного показателя для дальнейшего получения образования.";
23) в пункте 4 статьи 48 после слова "профессионального" дополнить словом ", послесреднего";
24) в подпункте 2) пункта 2 статьи 49 слова "предшкольную подготовку" заменить словами "прохождение предшкольной подготовки";
25) в статье 52:
в пункте 7:
в части первой:
слова "государственных организаций образования устанавливается не более" заменить словами ", непосредственно осуществляющих учебный процесс в государственных организациях образования, устанавливается";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) 25 часов для воспитателей специальных организаций образования и организаций образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Продолжительность рабочего времени работников организаций образования, для которых не установлена нормативная учебная нагрузка, устанавливается в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 8 после слова "государственного" дополнить словом "образовательного";
26) в статье 53:
подпункт 2) пункта 1 после слов "56 календарных дней для педагогических работников" дополнить словами "и приравненных к ним лиц";
в пункте 3:
подпункт 2) "дополнить словами ". Направления расходования государственного гранта определяются Правительством Республики Казахстан";
в подпункте 3) слова "государственный грант" заменить словом "вознаграждение";
27) пункт 3 статьи 55 исключить;
28) статью 58 исключить;
29) статью 59 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Организации образования, подлежащие государственной аттестации, проводят самооценку и представляют материалы самооценки в государственные органы управления образованием.";
30) в статье 62:
часть вторую пункта 3 исключить;
в части третьей пункта 5 слова ", предусмотренная международными договорами, заключенными Республикой Казахстан," заменить словами "и (или) их филиалах, созданных в порядке, предусмотренном пунктом 4 статьи 65 настоящего Закона,";
в части второй пункта 8:
слово "послесреднего," исключить;
слова "по договору возмездного оказания образовательных услуг" заменить словами "на платной основе";

31) 63-бапта:
3-тармақта "ақылы негізде" деген сөздерінен кейін "ақылы қызмет көрсету шартын жасасумен";
32) 64-бап мынадай редакциядағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Конкурстық негізде "Үздік мектеп" грантын алған орта білім беретін мемлекеттік мекемелер грантты ішінара пайдаланған не мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын отбасылардан, оқуын "жақсы" және "үздік" аяқтаған түлектер арасынан шыққан оқушылар болмаған жағдайда, грантты білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз өтуге жұмсайды.";
33) 68-бапта:
1-тармақтағы "жылғы" деген сөзден кейін "сондай-ақ 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілген 16-бапты, 31-баптың 1-тармағын және 49-баптың 2-тармағының 2) тармақшасын қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
"оқуға түскендер" деген сөздерден кейін "сәйкестендірілетін оқу мерзімдерімен" деген сөздермен толықтырылсын;
"үлгідегі" деген сөзден кейін "оқуға түскен кездегі қолданыста болған" деген сөздермен толықтырылсын.
2. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

31) в статье 63:
в пункте 3 после слов "платной основе" дополнить словами "с заключением договора об оказании платных услуг";
второе предложение части первой пункта 6 исключить;
32) статью 64 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Государственные учреждения среднего образования, получившие на конкурсной основе грант "Лучшая школа", в случае частичного использования гранта, либо отсутствия учащихся из семей обладающих правом на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, из числа выпускников, окончивших учебу на "хорошо" и "отлично", расходуют грант на материально-техническое обеспечение образовательного процесса.";
33) в статье 68:
пункт 1 дополнить словами ", а также за исключением статьи 16, пункта 1 статьи 31 и подпункта 2) пункта 2 статьи 49, которые вводятся в действие с 1 января 2010 года.";
в пункте 2:
после слов "поступившие на обучение" дополнить словами "с соответствующими сроками обучения";
дополнить словами ", действовавшим на момент поступления на обучение".
2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан