Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 6 қарашадағы N 1039 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 тамыздағы N 764 Қаулысы
Ел экономикасының тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының тұрақтылығын қамтамасыз ету жөніндегі бірінші кезектегі іс-қимылдар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 6 қарашадағы N 1039 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., N 42, 489-құжат) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
1) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының тұрақтылығын қамтамасыз ету жөніндегі бірінші кезектегі іс-қимылдар жоспарында:
"Ағымдағы жағдайды талдау. Мақсат және міндеттер" деген 1-бөлімде:
мынадай мазмұндағы он жетінші абзацпен толықтырылсын:
"4) бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асырудың тұрақтылығын қамтамасыз ету.";
жиырма екінші абзацтағы "кредит беруді" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ бюджеттік инвестициялық жобаларды қаржыландыруды" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы жиырма үшінші абзацпен толықтырылсын:
"2-1) елдің азық-түлік нарығында тұрақтылықты қамтамасыз ету;";
жиырма сегізінші абзацтағы "шағын" деген сөзден кейін "және орта" деген сөздермен толықтырылсын;
"Мақсатқа қол жеткізу және қойылған міндеттерді іске асыру тетіктері" деген 2-бөлімде:
2-тармақта:
мәтіндегі "ШКДҚ" деген аббревиатура "ДАМУ" КДҚ" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші абзацта:
"жобаларын" деген сөзден кейін ", сондай-ақ бюджеттік инвестициялық жобаларды" деген сөздермен толықтырылсын;
"ЕДБ-нің филиалдық желісі" деген сөздерден кейін "және өзге де қаржы ұйымдары" деген сөздермен толықтырылсын;
"Шағын кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ-на (бұдан әрі - ШКДҚ)" деген сөздер "ДАМУ" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ-ға (бұдан әрі - "ДАМУ" КДҚ)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"ЕДБ және өзге қаржы ұйымдарының тізбесін Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия (бұдан әрі - Мемлекеттік комиссия) айқындайтын болады.";
жетінші абзацтағы "Агент-банктер" деген сөздер "ЕДБ және өзге қаржы ұйымдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші абзацтар алынып тасталсын;
он алтыншы абзацтағы "қамтамасыз етеді" деген сөздерден кейін ", бұл ретте оларға сауда-делдалдық қызметті қаржыландыру мүмкіндік берілетін болады" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші абзацтармен толықтырылсын:
"ЕДБ мен қаржы ұйымдарын қорландыру мынадай шарттармен берілетін болады:
шағын және орта бизнес жобаларын жүз пайыз бірлесе қаржыландыру;

О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2007 года N 1039
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2008 года N 764
В целях обеспечения стабильности экономики страны Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2007 года N 1039 "Об утверждении Плана первоочередных действий по обеспечению стабильности социально-экономического развития Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., N 42, ст. 489) следующие дополнения и изменения:
1) в Плане первоочередных действий по обеспечению стабильности социально-экономического развития Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в разделе 1. "Анализ текущей ситуации. Цель и задачи":
дополнить абзацем семнадцатым следующего содержания:
"4) обеспечение стабильности реализации бюджетных инвестиционных проектов.";
в абзаце двадцать втором после слова "бизнеса" дополнить словами ", а также финансирования бюджетных инвестиционных проектов;";
дополнить абзацем двадцать третьим следующего содержания:
"2-1) обеспечение стабильности на продовольственном рынке страны;";
в абзаце двадцать восьмом после слова "малого" дополнить словами "и среднего";
в разделе 2. "Механизмы достижения цели и реализации поставленных задач":
в пункте 2 :
в тексте аббревиатуру "ФРМП" заменить словами "ФРП "ДАМУ";
в абзаце пятом:
после слова "бизнеса" дополнить словами ", а также бюджетных инвестиционных проектов";
после слов "сеть БВУ" дополнить словами "и иные финансовые организации";
слова "АО "Фонд развития малого предпринимательства" (далее - ФРМП)" заменить словами "АО "Фонд развития предпринимательства "ДАМУ" (далее - ФРП "ДАМУ")";
дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"Перечень БВУ и иных финансовых организаций будет определен Государственной комиссией по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан (далее - Государственная комиссия).";
в абзаце седьмом слова "Банки-агенты" заменить словами "БВУ и иные финансовые организации";
абзацы восьмой, девятый, десятый, одиннадцатый, двенадцатый, тринадцатый исключить;
в абзаце шестнадцатом после слова "экономики" дополнить словами ", при этом им будет предоставлена возможность финансирования торгово-посреднической деятельности.";
дополнить абзацами семнадцатым, восемнадцатым, девятнадцатым, двадцатым, двадцать первым, двадцать вторым следующего содержания:
"Фондирование БВУ и финансовых организаций будет предоставлено на следующих условиях:
стопроцентное софинансирование проектов малого и среднего бизнеса;

шағын және орта бизнестің түпкілікті қарыз алушылары үшін жылдық ставка жылдық 12,5 пайыздан аспауы тиіс;
ЕДБ мен қаржы ұйымдары үшін игеру мерзімі - ақша қаражатын алған күннен бастап 6 ай;
бұрын берілген кредитті қайта қаржыландыруға бағытталған қаражат көлемі алынған қаражат көлемінің 30 пайызынан аспауы тиіс;
бір қарыз алушыға қаржыландыру лимиті 300000 АЕК-ге дейін.";
он жетінші абзацта:
"мақұлдайтын шағын" деген сөздерден кейін "және орта" деген сөздермен толықтырылсын;
"тиісті талаптарға сәйкес келетін" деген сөздер "олардың басым салаларға сәйкестігі мәніне" деген сөздермен ауыстырылсын;
он тоғызыншы абзацта:
"ЕБД-ның филиалдық желісі" деген сөздер "тізбеде көрсетілген ЕБД-ның филиалдық желісі және қаржы ұйымдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"ДАМУ" КДҚ жергілікті атқарушы органдармен бірге шағын және орта бизнес жобаларын өзіндік бірлесіп қаржыландыру бағдарламаларын ашуы мүмкін.";
жиырмасыншы абзацтағы "ынтымақтастық туралы" деген сөздер алынып тасталсын;
жиырма бірінші абзацта:
"шағын" деген сөзден кейін "және орта" деген сөздермен толықтырылсын;
"басталған және" деген сөздер алынып тасталсын;
"әкімдіктерге" деген сөзден кейін "ЕДБ мен қаржы ұйымдарының есептері негізінде" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"ДАМУ" КДҚ шағын және орта бизнес субъектілерін қолдаудың өңірлік салалық бағдарламалары бойынша жергілікті атқарушы органдар беретін қаражат есебінен қарыз алушыларға тікелей кредит беруді жүзеге асыруы мүмкін.";
2-1 тармақта мындай мазмұндағы он төртінші және он бесінші абзацтармен толықтырылсын:
"Агроөнөркәсіптік кешендегі шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін қолдауға және оларды нығайтуға жағдай жасау мақсатында әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар арқылы мемлекеттік-жеке әріптестік тетіктерін ескере отырып, инвестициялық бағдарламалар іске асырылатын болады.
Осы мақсатта әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларға жарғылық капиталын ұлғайту жолымен қаржы ресурстары бөлінетін болады.";
2) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының тұрақтылығын қамтамасыз ету жөніндегі бірінші кезектегі іс-қимылдар жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында:
мәтіндегі "ШКДҚ" АҚ" деген аббревиатуралар "ДАМУ" КДҚ" АҚ" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 6-7, 6-8, 6-9, 6-10, 20-2-жолдармен толықтырылсын:
6-7
"Қазына" ОДҚ" АҚ-ның қаражатын бір қарыз алушыға 300000 АЕК дейінгі лимитпен және салалық белгісі бойынша шектеулердің болмауымен қарыз алушылар үшін жылдық 12,5 %-дан аспайтын түпкілікті ставканы шектеу талаптарында ЕДБ-мен бірлесіп, шағын және орта бизнесті қаржыландыру бағдарламасына екінші деңгейдегі банктерге орналастыру. Бұл ретте ЕДБ тарапынан қаражат бөлу ұқсас талаптарда "Қазына" ОДҚ" АҚ қаражатына 1:1 арақатынасында болуы тиіс
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы-
ның
Үкіме-
тіне
есеп
"Қазына"
ОДҚ" АҚ
(келісім
бойын-
ша),
ЭБЖМ,
әкімдік-
тер
2008
жылғы
тамыз
"Қазына"
ОДҚ"
АҚ-да бар
қаражат
шеңберін-
де
"Қазына"
ОДҚ" АҚ
қаражаты
6-8
Шағын және орта бизнес субъектілерін қарыз алушылар үшін жылдық 14%-дан аспайтын түпкілікті ставкамен өңірлік басымдықтарға сәйкес 2008 жылғы шұғыл шығындарға арналған Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлу жолымен екінші деңгейдегі банктер арқылы қаржыландыру
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы-
ның
Үкіме-
тінің
қаулысы
ИСМ,
"Қазына"
ОДҚ" АҚ
(келісім
бойын-
ша),
ЭБЖМ,
Әділет-
мині,
Қаржы-
мині,
әкімдік-
тер
2008
жылғы
шілде
28 млрд.
теңге
Респуб-
ликалық
бюджет
6-9
"ДАМУ" КДҚ-ның қарыз алушы үшін Ұлттық Банктің қайта қаржыландыру ставкасынан аспайтын түпкілікті ставкамен өңдеуші өнеркәсіптегі, көліктегі, байланыстағы және қызметтердің жекелеген салаларындағы шағын және орта бизнес субъектілерінің рентабельді жобаларына кредит беру
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы-
ның
Үкіме-
тіне
есеп
ИСМ,
"Қазына"
ОДҚ" АҚ
(келісім
бойын-
ша),
әкімдік-
тер
2008
жылғы
тамыз -
жел-
тоқсан
"ДАМУ"
КДҚ"
АҚ-да бар
қаражат
шеңберін-
де
"ДАМУ"
КДҚ" АҚ
қаражаты
6-
10
"Оңтүстік" ӘКК" ҰК" АҚ-ны капиталдандыру
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы-
ның
Үкіме-
тінің
қаулысы
ИСМ,
ЭБЖМ,
Әділет-
мині,
Қаржы-
мині,
АШМ
2008
жылғы
тамыз -
жел-
тоқсан
4,0 млрд.
теңге
Респуб-
ликалық
бюджет
20-
2
Республикалық бюджеттің дамуға арналған нысаналы трансферттері есебінен Алматы қаласындағы уәкілетті ұйымды капиталдандыру жөнінде шаралар қабылдау
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы-
ның
Үкіме-
тінің
қаулысы
ИСМ,
ЭБЖМ,
Әділет-
мині,
Қаржы-
мині,
Алматы
қаласы-
ның
әкімі
2008
жылғы
тамыз -
жел-
тоқсан

годовая ставка для конечных заемщиков малого и среднего бизнеса не должна превышать 12,5 процента годовых;
срок освоения для БВУ и финансовых организаций - 6 месяцев со дня получения денежных средств;
объем средств, направленных на рефинансирование ранее выданных кредитов, не должен превышать 30 процентов от объема полученных средств;
лимит финансирования на одного заемщика до 300000 МРП.";
в абзаце семнадцатом:
после слов "проектов малого" дополнить словами "и среднего";
слова "соответствующим требованиям" заменить словами "на предмет их соответствия приоритетным отраслям";
в абзаце девятнадцатом:
слово ", определенных" заменить словами "и финансовые организации, указанные в перечне, определенном";
дополнить предложением следующего содержания:
"ФРП "ДАМУ" может открыть собственные программы софинансирования проектов малого и среднего бизнеса совместно с местными исполнительными органами.";
в абзаце двадцатом слова "о сотрудничестве" исключить;
в абзаце двадцать первом:
после слова "малого" дополнить словами "и среднего";
слова "начатым и" исключить;
после слова "акиматы" дополнить словами "на основе отчетов БВУ и финансовых организаций";
дополнить абзацем следующего содержания:
"ФРП "ДАМУ" может осуществлять прямое кредитование заемщиков за счет средств, предоставляемых местными исполнительными органами по региональным отраслевым программам поддержки субъектов малого и среднего бизнеса.";
пункт 2-1 дополнить абзацами четырнадцатым и пятнадцатым следующего содержания:
"В целях создания условий для поддержки субъектов малого и среднего предпринимательства в АПК и их укрепления будут реализовываться инвестиционные программы через социально-предпринимательские корпорации с учетом механизмов государственно-частного партнерства.
В этих целях социально-предпринимательским корпорациям будут выделяться финансовые ресурсы путем увеличения уставного капитала.";
2) в Плане мероприятий по реализации Плана первоочередных действий по обеспечению стабильности социально-экономического развития Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в тексте аббревиатуры "АО "ФРМП" заменить словами "АО "ФРП "ДАМУ";
дополнить строками, порядковые номера 6-7, 6-8, 6-9, 6-10, 20-2 следующего содержания:
"
6-7
Размещение средств
АО "ФУР "Қазына" в
банках второго
уровня на программу
финансирования
малого и среднего
бизнеса совместно с
БВУ на условиях
ограничения конечной
ставки для заемщиков
не выше 12,5 %
годовых, с лимитом
на одного заемщика
до 300000 МРП и
отсутствием ограни-
чений по отраслевому
признаку. При этом
выделение средств со
стороны БВУ должно
быть в соотношении
1:1 к средствам АО
"ФУР "Қазына" на
аналогичных условиях
Отчет в
Правительство
Республики
Казахстан
АО "ФУР
"Қазына"
(по согла-
сованию),
МЭБП,
акиматы
Август
2008
года
В рамках
имею-
щихся
средств
АО "ФУР
"Қазы-
на"
Сред-
ства
АО "ФУР
"Қазы-
на"
6-8
Финансирование
субъектов малого и
среднего бизнеса
через банки второго
уровня в соответ-
ствии с региональ-
ными приоритетами с
конечной ставкой для
заемщиков не выше
14 % годовых, путем
выделения средств из
резерва Правитель-
ства Республики
Казахстан на
неотложные затраты
на 2008 год
Постановление
Правительства
Республики
Казахстан
МИТ, АО
"ФУР
"Қазына"
(по согла-
сованию),
МЭБП,
МЮ, МФ,
акиматы
Июль
2008
года
28
млрд.
тенге
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
6-9
Кредитование ФРП
"ДАМУ" рентабельных
проектов субъектов
малого и среднего
бизнеса в обрабаты-
вающей промышлен-
ности, транспорте,
связи и отдельных
сферах услуг с
конечной ставкой
для заемщика не
выше ставки
рефинансирования
Национального Банка
Отчет в
Правительство
Республики
Казахстан
МИТ, АО
"ФУР
"Қазына"
(по согла-
сованию),
акиматы
Август-
декабрь
2008
года
В рамках
имею-
щихся
средств
АО "ФРП
"ДАМУ"
Сред-
ства
АО "ФРП
"ДАМУ"
6-10
Капитализация АО
"НК "СПК "Оңтүстік"
Постановление
Правительства
Республики
Казахстан
МИТ, МЭБП,
МЮ, МФ, МСХ
Август-
декабрь
2008
года
4,0
млрд.
тенге
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
20-2
Принятие мер по
капитализации
уполномоченной
организации в городе
Алматы за счет
целевых трансфертов
на развитие респуб-
ликанского бюджета
Постановление
Правительства
Республики
Казахстан
МИТ, МЭБП,
МЮ, МФ,
Аким
города
Алматы
Август-
декабрь
2008
года

10,0
млрд.
теңге
Респуб-
ликалық
бюджет
";
Ескертпеде: аббревиатуралардың толық жазылуында:
"ШКДҚ" АҚ - "Шағын кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"ДАМУ" КДҚ" АҚ - "ДАМУ" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы";
мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Оңтүстік" ӘКК" ҰК" АҚ - "Оңтүстік" әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;
3) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының тұрақтылығын қамтамасыз ету жөніндегі бірінші кезектегі іс-қимылдар жоспарын іске асыру жөнінде ұсынылатын іс-шаралар жоспарында:
мәтіндегі "ШКДҚ" АҚ" деген аббревиатуралар "ДАМУ" КДҚ" АҚ" деген сөздермен ауыстырылсын;
Ескертпеде: аббревиатуралардың толық жазылуында:
"ШКДҚ" АҚ - "Шағын кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"ДАМУ" КДҚ" АҚ - "ДАМУ" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов

10,0
млрд.
тенге
Рес-
публи-
кан-
ский
бюджет
";
в Примечании : в расшифровке аббревиатур:
строку "АО "ФРМП" - акционерное общество "Фонд развития малого предпринимательства" изложить в следующей редакции:
"АО "ФРП "ДАМУ" - акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "ДАМУ";
дополнить строкой следующего содержания:
"АО "НК "СПК "Оңтүстік" - акционерное общество "Национальная компания "Социально-предпринимательская корпорация "Оңтүстік";
3) в Плане рекомендуемых мероприятий по реализации Плана первоочередных действий по обеспечению стабильности социально-экономического развития Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в тексте аббревиатуры "АО "ФРМП" заменить словами "АО "ФРП "ДАМУ";
в Примечании: расшифровке аббревиатур:
строку "АО "ФРМП" - акционерное общество "Фонд развития малого предпринимательства" изложить в следующей редакции:
"АО "ФРП "ДАМУ" - акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "ДАМУ".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов