"Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы "Байқоңыр" кешенін тиімді пайдалану жөніндегі ынтымақтастықты дамыту туралы келісімді ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 29 тамыздағы N 788 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы "Байқоңыр" кешенін тиімді пайдалану жөніндегі ынтымақтастықты дамыту туралы келісімді ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                   К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы
"Байқоңыр" кешенін тиімді пайдалану жөніндегі ынтымақтастықты
дамыту туралы келісімді ратификациялау туралы
Астанада 2004 жылғы 9 қаңтарда қол қойылған Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы "Байқоңыр" кешенін тиімді пайдалану жөніндегі ынтымақтастықты дамыту туралы келісім ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МЕН РЕСЕЙ ФЕДЕРАЦИЯСЫ
АРАСЫНДАҒЫ "БАЙҚОҢЫР" КЕШЕНІН ТИІМДІ ПАЙДАЛАНУ ЖӨНІНДЕГІ
ЫНТЫМАҚТАСТЫҚТЫ ДАМЫТУ ТУРАЛЫ КЕЛІСІМ
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы.
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Мәңгілік достық пен одақтастық туралы XXI ғасырға бағдарланған 1998 жылғы 6 шілдедегі декларацияны басшылыққа ала отырып,
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағын тиімді пайдаланудың негізгі қағидалары мен шарттары туралы 1994 жылғы 28 наурыздағы келісімнің ережелерін дамыта отырып
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Осы Келісімнің мақсаты Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы халықаралық ынтымақтастық бағдарламаларын іске асыру мүддесінде "Байқоңыр" ғарыш айлағын одан әрі тиімді пайдалануды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен қызмет шеңберінде Тараптардың өзара тиімді ынтымақтастығын дамыту болып табылады.
2-бап
Тараптар "Байқоңыр" ғарыш айлағының инфрақұрылымын жаңғыртудың және оның тарихи маңызы бар объектілерін сақтаудың маңыздылығын мойындайды.
Ресей тарапы Қазақстан тарапының "Байқоңыр" ғарыш айлағында жаңа экологиялық қауіпсіз зымыран-ғарыш кешендерін, басқа да бірлескен ғарыштық жобалар мен бағдарламаларды Ресей Федерациясының мемлекеттік құпияны қорғау жөніндегі заңнамасының талаптарын ескере отырып жасау және пайдалану жөніндегі жобаларды іске асыруға қатысуына барынша қолдау көрсететін болады.
Қазақстандық және ресейлік мамандар мен ұйымдар "Байқоңыр" ғарыш айлағында бірлескен жобаларды іске асыруға бірдей шарттарда қатысатын болады.

О проекте Закона Республики Казахстан "О ратификации Соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о развитии сотрудничества по эффективному использованию комплекса Байконур"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2008 года N 788
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О ратификации Соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о развитии сотрудничества по эффективному использованию комплекса "Байконур".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан О ратификации Соглашения между Республикой Казахстан
и Российской Федерацией о развитии сотрудничества
по эффективному использованию комплекса "Байконур"
Ратифицировать Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о развитии сотрудничества по эффективному использованию комплекса "Байконур", подписанное в Астане 9 января 2004 года.
Президент
Республики Казахстан
СОГЛАШЕНИЕ
МЕЖДУ РЕСПУБЛИКОЙ КАЗАХСТАН И РОССИЙСКОЙ
ФЕДЕРАЦИЕЙ О РАЗВИТИИ СОТРУДНИЧЕСТВА
ПО ЭФФЕКТИВНОМУ ИСПОЛЬЗОВАНИЮ
КОМПЛЕКСА "БАЙКОНУР"
Республика Казахстан и Российская Федерация, именуемые в дальнейшем Сторонами,
руководствуясь  Декларацией между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о вечной дружбе и союзничестве, ориентированном в XXI столетие, от 6 июля 1998 года,
развивая положения  Соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об основных принципах и условиях использования космодрома "Байконур" от 28 марта 1994 года,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Целью настоящего Соглашения является развитие взаимовыгодного сотрудничества Сторон в рамках совместной деятельности по обеспечению дальнейшего эффективного использования космодрома "Байконур" в интересах Республики Казахстан и Российской Федерации, реализации программ международного сотрудничества.
Статья 2
Стороны признают важность модернизации инфраструктуры космодрома "Байконур" и сохранения его исторически значимых объектов.
Российская Сторона будет всемерно содействовать участию Казахстанской Стороны в реализации проектов по созданию и использованию на космодроме "Байконур" новых экологически безопасных ракетно-космических комплексов, других совместных космических проектов и программ с учетом требований законодательства Российской Федерации по защите государственной тайны.
Казахстанские и российские специалисты и организации будут на одинаковых условиях участвовать в реализации совместных проектов на космодроме "Байконур".

3-бап
Тараптар Қазақстан Республикасының аумағында зымыран-ғарыш қызметінің экологиялық қауіпсіздігі деңгейін арттырудың қажеттілігін:
зымыран отынының аса уытты құрамдас бөліктерін (амил, гептил) пайдаланатын зымыран тасығыштарды пайдалануын кейіннен кезең-кезеңмен қысқарту үшін "Байқоңыр" ғарыш айлағында пайдаланылатын зымыран-ғарыш кешендерін жаңғырту және экологиялық неғұрлым қауіпсіз жаңаларын құру;
зымыран-ғарыш қызметін жүзеге асыруда байланысты экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және қоршаған ортаны қорғау проблемаларын шешу жөніндегі бірлескен жұмыстарды жүргізу арқылы мойындайды.
4-бап
Тараптар "Байқоңыр" ғарыш айлағында ресейлік "Ангара" зымыран-ғарыш кешені базасында ұшу сынақтарын Ресей тарапы "Плесецк" ғарыш айлағында жүргізетін жоғары экологиялық қауіпсіздік деңгейдегі "Бәйтерек" зымыран-ғарыш кешенін әзірлейді және құрады.
5-бап
Тараптар Үкіметтері 2004 жылы қаржыландыру мәселелерін қоса алғанда, осы Келісімнің 3 және 4-баптары ережелерінің орындалуы бойынша тиісті келісімдер жасайды немесе "Байқоңыр" кешені бойынша тиісті халықаралық шарттарға өзгерістер енгізеді.
6-бап
"Байқоңыр" кешенін Ресей Федерациясының жалға алу мерзімі 2050 жылға дейін ұзартылады.
Тараптар Үкіметтері Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы 1994 жылғы 10 желтоқсандағы "Байқоңыр" кешенін жалға беру шартына тиісті өзгерістер енгізеді.
7-бап
Осы Келісімге Тараптардың өзара келісімі негізінде өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін. Өзгерістер мен толықтырулар осы Келісімнің ажырамас бөліктері болып табылатын хаттамалармен ресімделеді.
8-бап
Осы Келісімнің ережелерін түсіндіруге және қолдануға қатысты келіспеушіліктер Тараптар арасындағы консультациялар мен келіссөздер арқылы реттелуге жатады.
9-бап
Осы Келісім қол қойылған күнінен бастап уақытша қолданылады және оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді Тараптардың орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарланған күнінен бастап күшіне енеді.
Тараптардың бірінің бастамасы бойынша мүдделі Тараптың екінші Тарапқа жазбаша хабарлаған сәтінен бастап 12 айдан кейін Келісімнің қолданылуы тоқтатылуы мүмкін.
2004 жылғы 9 қаңтарда Астана қаласында әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде, екі данада жасалды, әрі екі мәтіннің де күші бірдей.
Қазақстан Республикасы            Ресей Федерациясы
үшін                              үшін

Статья 3
Стороны признают необходимость повышения уровня экологической безопасности ракетно-космической деятельности на территории Республики Казахстан путем:
модернизации эксплуатируемых и создания новых экологически более безопасных ракетно-космических комплексов на космодроме "Байконур" для последующего поэтапного сокращения эксплуатации ракет-носителей, использующих высокотоксичные компоненты ракетного топлива (амил, гептил);
проведения совместных работ по обеспечению экологической безопасности и решению проблем охраны окружающей среды, связанных с осуществлением ракетно-космической деятельности.
Статья 4
Стороны разрабатывают и создают на космодроме "Байконур" ракетно-космический комплекс "Байтерек" с высоким уровнем экологической безопасности на базе российского ракетно-космического комплекса "Ангара", летные испытания которого будут проведены Российской Стороной на космодроме "Плесецк".
Статья 5
Правительства Сторон в 2004 году заключат соответствующие соглашения по выполнению положений статей 3 и 4 настоящего Соглашения, включая вопросы финансирования, или внесут изменения в соответствующие международные договоры по комплексу "Байконур".
Статья 6
Срок аренды Российской Федерацией комплекса "Байконур" продлевается до 2050 года.
Правительства Сторон внесут соответствующие изменения в  Договор аренды комплекса "Байконур" между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации от 10 декабря 1994 года.
Статья 7
В настоящее Соглашение могут вноситься изменения и дополнения на основе взаимного согласия Сторон. Изменения и дополнения оформляются протоколами, являющимися неотъемлемыми частями настоящего Соглашения.
Статья 8
Разногласия относительно толкования и применения положений настоящего Соглашения подлежат урегулированию путем консультаций и переговоров между Сторонами.
Статья 9
Настоящее Соглашение временно применяется со дня его подписания и вступает в силу с даты последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
По инициативе одной из Сторон действие Соглашения может быть прекращено не ранее чем через 12 месяцев с момента письменного уведомления заинтересованной Стороной другой Стороны.
Совершено в городе Астана 9 января 2004 года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
За Республику Казахстан                За Российскую Федерацию