Қылмыстық қудалау органдарының қылмыстық істер бойынша заттай дәлелдемелер болып табылатын есірткі құралдарын, психотроптық заттарды жою ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 6 қарашадағы N 1017 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 9 желтоқсандағы № 1291 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2014.12.09 № 1291 (2015.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қылмыстық іс жүргізу кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қылмыстық қудалау органдарының қылмыстық істер бойынша заттай дәлелдемелер болып табылатын есірткі құралдарын, психотроптық заттарды жою ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 6 қарашадағы
N 1017 қаулысымен
бекітілген
Қылмыстық қудалау органдарының қылмыстық істер бойынша заттай дәлелдемелер болып табылатын есірткі құралдарын, психотроптық заттарды жою ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Қылмыстық қудалау органдарының қылмыстық істер бойынша заттай дәлелдемелер болып табылатын есірткі құралдарын, психотроптық заттарды жою ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексінің 223-бабына сәйкес әзірленді.
2. Ереже есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, әр атауы (түрі) бойынша оларды аса ірі мөлшерге жатқызу үшін жоғары шектен асатын мөлшерде заттай дәлелдеме болып танылатын, іске қосылатын үлгілерді қоспағанда, сот сараптамасын жүргізгеннен кейін жою тәртібін айқындайды.
2. Жою тәртібі
3. Сот сараптамасын жүргізу үшін қылмыстық қудалау органы барлық алынған есірткі құралдары мен психотроптық заттарды 24 сағат ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Сот сараптамасы орталығының тиісті бөлімшесіне жібереді.
4. Сот сараптамасы жүргізілгеннен кейін 48 сағаттан кешіктірмей зерттелген есірткі құралдарын, психотроптық заттарды тергеуші (анықтаушы) заттай дәлелдеме ретінде қылмыстық іске қосады.
5. Прокурормен келісілген қаулының негізінде тергеуші (анықтаушы) немесе оның тапсырмасы бойынша сарапшы куәгерлердің қатысуымен, міндетті түрде бейнежазбаны қолданып, алынған есірткі құралдарының, психотроптық заттардың жалпы салмағынан тиісті есірткі құралы не психотроптық зат үшін әр атауы (түрі) бойынша жеке заңда белгіленген аса ірі мөлшеріне тең мөлшерде үлгілер алады.
Есірткі құралдарының не психотроптық заттардың екі және одан да көп орамдарын алған кезде үлгілер әр орамнан алынады.

Об утверждении Правил уничтожения органами уголовного преследования наркотических средств, психотропных веществ, являющихся вещественными доказательствами по уголовным делам
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2008 года № 1017. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 декабря 2014 года № 1291
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 09.12.2014 № 1291 (вводится в действие с 01.01.2015).
В соответствии со статьей 223 Уголовно-процессуального Кодекса Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила уничтожения органами уголовного преследования наркотических средств, психотропных веществ, являющихся вещественными доказательствами по уголовным делам.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 ноября 2008 года № 1017
Правила уничтожения органами уголовного преследования
наркотических средств, психотропных веществ, являющихся
вещественными доказательствами по уголовным делам
1. Общие положения
1. Настоящие Правила уничтожения органами уголовного преследования наркотических средств, психотропных веществ, являющихся вещественными доказательствами по уголовным делам (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 223 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
2. Правила определяют порядок уничтожения наркотических средств, психотропных веществ в количестве, превышающем верхний предел для их отнесения к особо крупному размеру по каждому наименованию (виду), после проведения судебной экспертизы, за исключением приобщенных к делу образцов, признаваемых вещественными доказательствами.
2. Порядок уничтожения
3. Все изъятые наркотические средства и психотропные вещества в течение 24 часов направляются органом уголовного преследования в соответствующее подразделение Центра судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан для проведения судебной экспертизы.
4. Не позднее 48 часов после проведения судебной экспертизы следователем (дознавателем) исследованные наркотические средства, психотропные вещества приобщаются к уголовному делу в качестве вещественных доказательств.
5. На основании постановления, согласованного с прокурором, следователем (дознавателем) или по его поручению экспертом в присутствии понятых с обязательным применением видеозаписи из общей массы изъятых наркотических средств, психотропных веществ отбираются образцы в количестве, равном величине особо крупного размера, установленного законом для соответствующего наркотического средства либо психотропного вещества отдельно по каждому наименованию (виду).
При изъятии двух и более упаковок наркотических средств либо психотропных веществ образцы отбираются из каждой упаковки.

6. Алынған үлгілер оралады, мөрленеді, тергеушінің (анықтаушының), маманның және куәгерлердің қолдарымен расталады, заттай дәлелдеме ретінде іске қоса тіркеледі.
Іске сондай-ақ есірткі құралдарын, психотроптық заттарды табу және алу кезінде олар сақталған немесе тасымалданған барлық орамдардың фотокестелері, сондай-ақ аталған орамдардың үлгілері қоса тіркеледі.
7. Тергеуші (анықтаушы) хаттама толтырады, онда үлгілерді алу үшін қабылданған барлық іс-қимылдар оларды жүргізу ретімен, бұл ретте қолданған ғылыми-зерттеу және басқа да әдістер мен рәсімдер, сондай-ақ үлгілер сипатталады.
8. Үлгілері алынғаннан кейін қалған есірткі құралдары, психотроптық заттар өлшенеді, оралады, мөрленеді, тергеушінің (анықтаушының), маманның және куәгерлердің қолымен расталады және жойылуға тиіс. Есірткі құралдарын және психотроптық заттарды жою прокурормен келісілген тергеушінің (анықтаушының) қаулысы негізінде жүзеге асырылады, ол үлгілерді іріктеу жүргізілгеннен кейін 72 сағаттан кешіктірмей шығарылады.
9. Жою сәтіне дейін есірткі құралдары, психотроптық заттар қылмыстық қудалау органының заттай дәлелдемелерді сақтауға арналған үй-жайында мөрленген түрде сақталады.
10. Есірткі құралдарын, психотроптық заттарды жою прокурормен жою туралы қаулыны келіскеннен кейін он жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
11. Есірткі құралдарын, психотроптық заттарды жою комиссиялы түрде жүргізіледі.
Қылмыстық қудалау органдарында бірінші басшының бұйрығы бойынша саны кемінде бес адамнан тұратын комиссия құрылады, оның құрамына тергеу (анықтау) бөлімшелерінің басшысы не оны алмастыратын адам, істі жүргізген қызметкер, кеңсе қызметкері, заттай дәлелдемелерді сақтауға жауапты адам және денсаулық сақтау органының өкілі кіреді. Комиссия төрағасы болып оны шақыруды және оның жұмысын ұйымдастыратын қылмыстық қудалау органының басшысы орынбасарларының бірі тағайындалады.
Комиссияның шақырылуы және жұмысы қылмыстық қудалау органының бірінші басшысы бекіткен кестеге сәйкес айына кемінде 3 рет (он күндік сайын) жүзеге асырылады.
12. Комиссияның бір мүшесі келмеген жағдайда төраға есірткі құралдарын, психотроптық заттарды жою үшін басқа күн белгілейді, бірақ ол бастапқы белгіленген мерзімнен үш күннен кешіктірілмейді. Оның осы мерзімде келу мүмкіндігі болмаған жағдайда, сол ведомствоның басқа қызметкерімен ауыстыру жүргізіледі.

6. Отобранные образцы упаковываются, опечатываются, заверяются подписями следователя (дознавателя), специалиста и понятых, приобщаются к делу в качестве вещественных доказательств.
К делу также приобщаются фототаблицы всех упаковок, в которых хранились или перевозились наркотические средства, психотропные вещества в момент их обнаружения и изъятия, а также образцы данных упаковок.
7. Следователь (дознаватель) составляет протокол, в котором описываются все действия, предпринятые для получения образцов, в той последовательности, в которой они производились, примененные при этом научно-исследовательские и другие методы и процедуры, а также сами образцы.
8. Оставшиеся после отбора образцов наркотические средства, психотропные вещества взвешиваются, упаковываются, опечатываются, заверяются подписями следователя (дознавателя), специалиста и понятых и подлежат уничтожению. Уничтожение наркотических средств и психотропных веществ осуществляется на основании постановления следователя (дознавателя), согласованного с прокурором, которое выносится не позднее 72 часов после проведения отбора образцов.
9. До момента уничтожения наркотические средства, психотропные вещества хранятся в опечатанном виде в помещении для хранения вещественных доказательств органа уголовного преследования.
10. Уничтожение наркотических средств, психотропных веществ осуществляется в течение десяти рабочих дней после согласования постановления об уничтожении прокурором.
11. Уничтожение наркотических средств, психотропных веществ, производится комиссионно.
В органах уголовного преследования по приказу первого руководителя создается комиссия численностью не менее пяти человек, в состав которой входят руководитель подразделений следствия (дознания) либо лицо, его замещающее, сотрудник, в производстве которого находилось дело, работник канцелярии, лицо, ответственное за хранение вещественных доказательств и представитель органа здравоохранения. Председателем комиссии назначается один из заместителей руководителя органа уголовного преследования, который организует ее созыв и работу.
Созыв и работа комиссии осуществляется в соответствии с графиком, утвержденным первым руководителем органа уголовного преследования, не реже 3-х раз в месяц (ежедекадно).
12. В случае неявки кого-либо из членов комиссии председатель назначает другой день для уничтожения наркотических средств, психотропных веществ, но не позднее трех дней со дня первоначально назначенного срока. При невозможности его явки в этот срок проводится замена другим сотрудником того же ведомства.

13. Есірткі құралдарын, психотроптық заттарды жою өртеу арқылы жүргізіледі.
14. Есірткі құралдарын, психотроптық заттарды жою алдында комиссия ол болған қораптың (пакеттің) бүтіндігін, тиісті қолдар, мөрлер, жазулардың болуын тексереді, оның даралық белгілерін көрсететін тізімдеме деректемелерінің мәліметтерін жоюға негіздеме болған құжатпен салыстырады.
15. Қандай да бір сәйкессіздік туындаған жағдайда комиссияның барлық мүшелері қол қоятын акт жасап және қылмыстық қудалау органының басшысы мен қадағалаушы прокурорға дереу баяндалады. Сәйкессіздіктің анықталу фактісі бойынша қызметтік тергеу жүргізіледі, қорытынды бекітілгеннен кейін есірткі құралдарын, психотроптық заттарды жою жүргізіледі.
16. Жою рәсімі фото және бейне түсіріліммен қылмыстық іс материалдарына қоса тіркелуі қажет.
17. Есірткі құралдарын, психотроптық заттарды жою туралы әрбір қылмыстық іс бойынша осы Ережеге қосымшаға сәйкес екі данада акт жасалады, оған барлық комиссия мүшелері қол қояды. Актінің бір данасы іске тігіледі, екіншісі заттай дәлелдемені сақтауға жауапты адамда қалады.
Бірнеше қылмыстық істер бойынша заттай дәлелдемелерді жою туралы бірыңғай актіні жасауға жол берілмейді.
Қылмыстық қудалау органдарының қылмыстық
істер бойынша заттай дәлелдемелер болып
табылатын есірткі құралдарын, психотроптық
заттарды жою ережесіне
қосымша
Есірткі құралдарын, психотроптық заттарды жою туралы
N__ акт
200__жылғы "___"_________               ____________ қаласы (ауыл)
____________________________________________________________________
(органның атауы)
мынадай құрамдағы:______________________________заттай дәлелдемелерді
жою жөніндегі комиссиясы
төрағасы____________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты жөні)
комиссия мүшелері:
1. ___________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты жөні)
2. ___________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты жөні)
3. ___________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты жөні)
4. ___________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты жөні)
5. ___________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты жөні)
1. ___________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты жөні)

13. Уничтожение наркотических средств, психотропных веществ, производится путем сжигания.
14. Перед уничтожением наркотических средств, психотропных веществ комиссия проверяет целостность упаковки (пакета), в которой оно находилось, наличие соответствующих подписей, печатей, надписей, сверяет данные реквизитов имеющейся при ней описи, содержащей указание на индивидуализирующие его признаки, с документом, послужившим основанием для уничтожения.
15. При обнаружении каких-либо несоответствий составляется акт, который подписывается всеми членами комиссии, и незамедлительно докладывается руководителю органа уголовного преследования и надзирающему прокурору. По факту установления несоответствий проводится служебное расследование, после утверждения, заключения которого проводится уничтожение наркотических средств, психотропных веществ.
16. Процедура уничтожения должна быть зафиксирована фото- и видеосъемкой с приобщением отснятых материалов к уголовному делу.
17. Об уничтожении наркотического средства, психотропного вещества по каждому уголовному делу составляется акт в двух экземплярах согласно приложению к настоящим Правилам, который подписывается всеми членами комиссии. Один экземпляр акта подшивается в дело, второй остается у ответственного за хранение вещественных доказательств.
Составление единого акта об уничтожении вещественных доказательств по нескольким уголовным делам не допускается.
Приложение
к Правилам уничтожения органами
уголовного преследования наркотических
средств, психотропных веществ,
являющихся вещественными
доказательствами по уголовным делам
АКТ №____
об уничтожении наркотических средств, психотропных веществ
"___"_____________ 200__ г.              город (село) _____________
Комиссия по уничтожению вещественных доказательств ________________
___________________________________________________________________
(наименование органа)
в составе:
председателя ______________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
членов комиссии:
1. ________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
2. ________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
3. ________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
4. ________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
5. ________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
в присутствии
1. ________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)

2. ___________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты жөні)
3. ___________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты жөні)
қатысуымен
200__жылғы "____"______________ _______________________ негізінде ҚР ҚК _____________ бабы бойынша _____________________
(тегі, аты-жөні)
айыптау (қатысты) қылмыстық іс бойынша алынған және _________________
(органның атауы)
заттай дәлелдемелерді сақтауға арналған үй-жайда сақтаулы (пакеттің, заттың) мөрлерінің бүтіндігін тексеріп, барлық деректемелерінің дұрыстығын салыстырып, заттай дәлелдеме - есірткі құралын, психотроптық затты жойды (түрі, салмағы, көлемі, саны көрсетілуі тиіс).
Заттай дәлелдеме _________________________________________ аумағында
_____________________________________________________ арқылы жойылды.
Комиссия төрағасы:                             М.О
_____________________________      ____________________(____________)
(лауазымы)                         қолы           аты-жөні
Комиссия мүшелері:
1. _____________________            ___________________(____________)
2. _____________________            ___________________(____________)
3. _____________________            ___________________(____________)
4. _____________________            ___________________(____________)
5. _____________________            ___________________(____________)
Ескертпе: есірткі құралдарын, психотроптық заттарды жою туралы акт 2 данада жасалады, N 1 дана - іске (материалға) тігіледі, N 2 дана - заттай дәлелдемені сақтауға жауапты адамға беріледі.

2. ________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
3. ________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
на основании ______________________________________________________
от "___"_____________ 200__ года, проверив целостность печатей,
оттисков (пакета, предмета), сверив соответствие всех реквизитов,
уничтожила вещественное доказательство - наркотическое средство,
психотропное вещество (указать вид, вес, объем, количество)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
____________________, изъятое по уголовному делу № _____________ по
обвинению (в отношении) ___________________________________________
(Ф.И.О.)
по статье ___________ УК РК, и хранившееся в помещении для хранения
вещественных доказательств _______________________________________.
(наименование органа)
Вещественное доказательство уничтожено на территории ______________
_____________________________________________________________ путем
______________________________.
Председатель комиссии:                        М.П.
__________________________    ____________    (________________)
(должность)               подпись            (Ф.И.О.)
Члены комиссии:
1. __________________________    ____________    (________________)
2. __________________________    ____________    (________________)
3. __________________________    ____________    (________________)
4. __________________________    ____________    (________________)
5. __________________________    ____________    (________________)
___________________________________________________________________
Примечание: акт об уничтожении наркотических средств,
психотропных веществ составляется в 2-х экземплярах: экз. № 1 -
подшивается в дело (материал), экз. № 2 - лицу, ответственному за
хранение вещественного доказательства.