"Жеңіл өнеркәсіп өнімдерінің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 8 қарашадағы N 1031 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 30 шілдедегі № 1004 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 2012.07.30 № 1004 (2012.07.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Жеңіл өнеркәсіп өнімдерінің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар бұрын қабылданған нормативтік құқықтық актілерді осы қаулыға сәйкес келтірсін.
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап 12 ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 8 қарашадағы
N 1031 қаулысымен
бекітілген
"Жеңіл өнеркәсіп өнімдерінің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті 1. Қолданылу саласы
1. Осы "Жеңіл өнеркәсіп өнімдерінің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті (бұдан әрі - Техникалық регламент) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексіне , Қазақстан Республикасының " Техникалық реттеу туралы " 2004 жылғы 9 қарашадағы және " Химиялық өнімнің қауіпсіздігі туралы " 2007 жылғы 21 шілдедегі заңдарына сәйкес әзірленді.
2. Осы Техникалық регламенттің реттеу объектілері мыналар болып табылады:
1) тоқыма және трикотаж материалдар;
2) киімдер және тоқыма және трикотаж материалдардан жасалған іш киімдерді қоса алғанда, бұйымдар;
3) былғары мен теріден жасалған киім мен бұйымдар;
4) төсек-орын жаймалары мен көрпелер;
5) былғары және тері материалдары;
6) аяқ киім және былғары галантерея бұйымдары;
7) шұлық-ұйық бұйымдары;
8) бас киімдер.
Осы Техникалық регламенттің әрекеті қолданылатын Жеңіл өнеркәсіп өнімінің (бұдан әрі - өнім) тізбесі осы Техникалық регламентке 1-қосымшада берілген.
3. Осы Техникалық регламенттің әрекеті мына:
1) бұрын тұтынуда болған немесе жеке тапсырыс бойынша дайындалған;
2) оларға қатысты талаптар дәрілік заттар, медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың қауіпсіздігі саласында жекелеген Техникалық регламенттермен белгіленетін медициналық мақсатта қолданылатын;
3) оларға қатысты талаптар "Балаларға арналған өнімдер мен бұйымдардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентінде белгіленетін балаларға арналған;

Об утверждении Технического регламента "Требования к безопасности продукции легкой промышленности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2008 года № 1031. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2012 года № 1004
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.07.2012 № 1004 (вводится в действие с 01.07.2012).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Технический регламент "Требования к безопасности продукции легкой промышленности".
2. Центральным и местным исполнительным органам привести в соответствие с настоящим постановлением ранее принятые нормативные правовые акты.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении 12 месяцев со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 ноября 2008 года № 1031
Технический регламент
"Требования к безопасности продукции легкой промышленности"
1. Область применения
1. Настоящий Технический регламент "Требования к безопасности продукции легкой промышленности" (далее - Технический регламент) разработан в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан от 9 января 2007 года и законами Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года " О техническом регулировании ", от 21 июля 2007 года " О безопасности химической продукции ".
2. Объектами регулирования настоящего Технического регламента являются:
1) текстильные и трикотажные материалы;
2) одежда и изделия, включая бельевые, из текстильных и трикотажных материалов;
3) одежда и изделия из кожи и меха;
4) постельное белье и одеяла;
5) кожевенные и меховые материалы;
6) обувь и кожгалантерейные изделия;
7) чулочно-носочные изделия;
8) головные уборы.
Перечень продукции легкой промышленности (далее - продукция), на которую распространяется действие настоящего Технического регламента, приведен в приложении 1 к настоящему Техническому регламенту.
3. Действие настоящего Технического регламента не распространяется на продукцию:
1) бывшую в употреблении или изготовленную по индивидуальным заказам;
2) применяемую в медицинских целях, требования к которой устанавливаются отдельными Техническими регламентами в области безопасности лекарственных средств, медицинской техники и изделий медицинского назначения;
3) для детей, требования к которым устанавливаются Техническим регламентом "Требования к безопасности продукции и изделий, предназначенных для детей";

4) әскери және нысандық киім мен аяқ киімге, жеке қорғаныс құралы болып табылатын арнайы киім мен аяқ киімге;
5) санитарлық-гигиеналық мақсаттағы өнімге;
6) оларға қатысты талаптар "Буып-түюге, таңбалауға, затбелгі жапсыруға және оларды дұрыс түсіруге қойылатын талаптар" техникалық регламентінде белгіленетін буып-түю материалдарына;
7) техникалық мақсаттағы тоқыма материалдар мен бұйымдарына қолданылмайды.
4. Өнімді сәйкестендіру моделдердің техникалық сипаттамаларына, өнімнің нақты түріне арналған үлгі - эталондарға, Қазақстан Республикасының Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының жіктегіш кодтарына, таңбалауға және (немесе) ілеспе құжаттарға сәйкес көрнекі жүзеге асырылады. Өнімді көрсетілген тәсілдермен сәйкестендіру мүмкін болмаған жағдайда ол өнімнің нақты түріне арналған нормативтік құжаттарға сәйкес құралдық әдістермен жүргізіледі.
5. Осы Техникалық регламент өнім түріне қарай оның тұтынушы өмірі мен денсаулығы үшін механикалық, химиялық және биологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ететін талаптарды белгілейді.
2. Терминдер мен анықтамалар
6. Осы Техникалық регламентте "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген терминдер, сондай-ақ мынадай терминдер қолданылды:
1) аяқ киім - аяқты жабуға немесе қорғауға арналған қолданбалы ұлтаны бар барлық бұйымдар, соның ішінде олардың жеке сатылатын құрамдас бөліктері;
2) беттік қабаты (беттік үсті) - аяқ киімнің ұлтанға қосылатын немесе аяқ киім материалдарының (былғарының) құрылымдық элементінің сыртқы жоғары бөлігі;
3) биологиялық қауіп - дайын бұйымның физикалық (иілгіштік, су өткізбеушілігі) және химиялық қасиеттерінің көрсеткіштері өнім түріне қарай белгіленген талаптарға сәйкессіздігі салдарынан тұтынушының ағзасына келеңсіз әсері;
4) зиянды заттар - әдеттегі пайдалану уақытында олардың бұйым материалында болуы рұқсат етілетін концентрациядан артық болған жағдайда тұтынушының денсаулық жай-күйіндегі келеңсіз ауытқушылық тудыруы мүмкін химиялық заттар;
5) механикалық қауіп - тұтынушының денсаулығына залал тигізу қатерін арттыратын бұйымдардың мөлшерлес еместігі, беріктігінің, орнықтылығының жеткіліксіз болуы немесе кедір-бұдырлығы салдарынан дайын өнімнің тұтынушыға келеңсіз әсері;
6) өнімді айналымға шығару - сату үшін дайындаушы (сатушының немесе шетелдік дайындаушының уәкілетті өкілінің) қоймасынан жіберілетін өнім;
7) өнімнің айналымы - өнімді әкелуді (импорт) және әкетуді (экспорт), сондай-ақ олармен байланысты буып-түю, таңбалау, сақтау және тасымалдау процестерін қоса алғанда, сатып алу-сату шарттары бойынша сатуда тұрған өнім;

4) военную и форменную одежду и обувь, специальную одежду и обувь, являющуюся средством индивидуальной защиты;
5) продукцию санитарно-гигиенического назначения;
6) материалы упаковочные, требования к которым устанавливаются Техническим регламентом "Требования к упаковке, маркировке, этикетированию и правильному их нанесению";
7) материалы и изделия текстильные технического назначения.
4. Идентификация продукции осуществляется визуально в соответствии с техническими описаниями моделей, образцами-эталонами на конкретные виды продукции, кодами классификатора Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Республики Казахстан, маркировкой и (или) сопроводительными документами. В случае невозможности идентификации продукции указанными способами она проводится инструментальными методами в соответствии с нормативными документами на конкретные виды продукции.
5. Настоящий Технический регламент устанавливает требования, в зависимости от вида продукции, обеспечивающие ее механическую, химическую и биологическую безопасность для жизни или здоровья потребителя.
2. Термины и определения
6. В настоящем Техническом регламенте применяются термины, установленные Законом Республики Казахстан "О техническом регулировании" , а также следующие:
1) обувь - все изделия с прикладной подошвой, предназначенные для покрытия или защиты ног, в том числе их составные части, которые продаются отдельно;
2) лицевой слой (лицевая поверхность) - внешняя верхняя часть структурного элемента обуви или обувных материалов (кожи), которая присоединяется к подошве;
3) биологическая опасность - негативное воздействие готового изделия на организм потребителя вследствие несоответствия показателей физических (гибкость, водонепроницаемость) и химических свойств установленным требованиям в зависимости от вида продукции;
4) вредные вещества - химические вещества, которые во время обычного использования могут вызвать негативные отклонения в состоянии здоровья потребителя при содержании их в материале изделия, превышающем допустимые концентрации;
5) механическая опасность - негативное воздействие готового изделия на потребителя вследствие несоразмерности, недостаточной прочности, устойчивости или шероховатости поверхности изделия, которые повышают риск причинения вреда здоровью потребителя;
6) выпуск в обращение продукции - продукция, отправляемая со склада изготовителя (продавца или уполномоченного представителя иностранного изготовителя) для реализации;
7) обращение продукции - продукция, находящаяся на реализации по договорам купли-продажи, включая ввоз (импорт) и вывоз (экспорт) продукции, а также связанные с ними процессы упаковки, маркировки, хранения и транспортировки;

8) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.03.24 № 271 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен;
9) супинатор (өкшелік) — аяқ киімнің өкшелік бөлігінің қажетті қаттылығы мен иілгіштігін жасауға арналған негізгі ұлтарақ пен ұлтан арасында бекітілетін металл фигуралық тілікше;
10) сыртқы ұлтан - пайдалану процесінде үйкеліске ұшырайтын және аяқ киімнің жоғары бөлігіне қосылатын аяқ киімнің төменгі бөлігі;
11) сырылған көрпе - айқыс бедерлі тігістермен сырылған, екі қабатты матадан тұратын және олардың арасына жылу қорғағыш төсемі салынған тігін бұйымы;
12) табиғи беттік қабаты бар былғары — шіруді болдырмас үшін өңделген, түкті құрылымды жануарлар терісі;
13) талшық құрамын таңбалау - тоқыма материалына кіретін талшықтары құрамы пайызбен көрсетілетін затбелгіде, бұйымда немесе орауышта жазбаша немесе баспа мәтін түрінде немесе графикалық орындау түрінде көрсету;
14) тоқыма көрпе - ұйықтайтын орынның қажетті гигиеналық жағдайларын жасауға арналған әр түрлі талшықтардан жасалған тоқыма бұйым;
15) тоқыма материалдар - жалпы салмағынан ең азы 80 % тоқыма талшықтарынан тұратын материалдар;
16) төсек жаймасы - ұйықтайтын орынның қажетті гигиеналық жағдайларын жасауға арналған тігін бұйымы;
17) төсем және ұлтарақ - аяқ киімнің ішкі бөлігін құрайтын, жоғары бөлікке және ішкі ұлтанға түптелген материалдар;
18) уыттылық индексі - жасушалар тінінде "in vintro" (шыны түтік ішінде) айқындайтын жалпы жіті уыттылықтың интегралдық керсеткіші;
19) ұйықтайтын қап - айқас тігістермен сырылған, екі қабатты матадан тұратын және араларына жылу қорғағыш төсемдері салынған, әдетте сырма-ілгегі мен бас қапшығы бар және негізінен туристерге демалуға арналған тігін бұйымы;
20) химиялық қауіп - денсаулық үшін зиянды, қауіпті химиялық заттар концентрациясының шекті рұқсат етілетін деңгейінің өнімде артық болуы;
21) іш киім бұйымдары - тұтынушы үшін қажетті гигиеналық жағдайлар жасауға арналған тігін бұйымдары.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.03.24 № 271 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. Жобалау кезінде өнім қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
7. Өнімді жобалау және өндіріске қою кезінде өмірлік циклдің барлық кезеңдерінде барлық механикалық, химиялық және биологиялық қауіптермен байланысты қатерлер сәйкестендірілуі тиіс.
8. Өнім үшін қатерлерге жүргізілген бағалауды ескере отырып, өмірлік циклдің барлық кезеңдерінде рұқсат етілген (қолайлы) деңгейге дейін қатерді жоюға немесе азайтуға (төмендетуге) арналған шаралардың барлық кешені анықталуға тиіс.

8) исключен постановлением Правительства РК от 24.03.2011 № 271 (вводится в действие со дня первого официального опубликования);
9) супинатор (геленок) - металлическая фигурная пластина, закрепляемая между основной стелькой и подошвой для создания необходимой жесткости и упругости в геленочной части обуви;
10) наружная подошва - нижняя часть обуви, которая подвергается трению в процессе использования и которая присоединяется к верхней части обуви;
11) одеяло стеганое - швейное изделие, состоящее из двух слоев ткани и теплозащитной прокладки между ними, выстеганное сквозными рельефными стежками;
12) кожа с натуральным лицевым слоем - шкура животных с волокнистой структурой, выделанная для предотвращения загнивания;
13) маркировка состава волокон - указание на этикетке, изделии или упаковке в виде письменного или печатного текста или в графическом исполнении состава волокон, входящих в текстильный материал, выраженного в процентах;
14) одеяло текстильное - текстильное изделие из волокон различного вида, предназначенное для создания необходимых гигиенических условий спального места;
15) текстильные материалы - материалы, содержащие как минимум 80 % текстильных волокон от общего веса;
16) белье постельное - швейное изделие для создания необходимых гигиенических условий спального места;
17) подкладка и стелька - материалы, дублированные к верхней части и к внутренней подошве, которые составляют внутреннюю часть обуви;
18) индекс токсичности - интегральный показатель общей острой токсичности, определяемый "in vitro" (в пробирке) на культуре клеток;
19) мешок спальный - швейное изделие, состоящее из двух слоев ткани и теплозащитной прокладки между ними, выстеганное сквозными стежками имеющее, как правило, застежку-молнию и капюшон и предназначенное, в основном, туристам для отдыха;
20) химическая опасность - превышение в продукции предельно допустимого уровня концентрации вредных, опасных для здоровья химических веществ;
21) изделия бельевые - швейные изделия для создания необходимых гигиенических условий для потребителя.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.03.2011 № 271 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
3. Требования к безопасности продукции при проектировании
7. При проектировании и постановке продукции на производство должны быть идентифицированы все риски, связанные с механической, химической и биологической опасностью на всех стадиях жизненного цикла.
8. С учетом проведенной оценки рисков для продукции должен быть определен весь комплекс мер для ликвидации или уменьшения (снижения) риска до допустимого (приемлемого) уровня на всех стадиях жизненного цикла.

9. Жобалау және өндіріске қою кезінде стандарттарды және (немесе) техникалық сипаттамаларды, соның ішінде өнімнің сипаттамасын қамтитын жобалық құжаттама, конструкторлық құжаттама (сызбалар, эскиздер), үлгі-эталондар, қолдану жөніндегі нұсқаулықтар үйлестірілген стандарттарға сәйкес әзірленуі тиіс.
4. Өндіру кезінде өнімнің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
10. Өндіру кезінде өнімді дайындау процесінің жобалық құжаттаманың және осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігі қамтамасыз етілуі қажет.
11. Өндіруші кәсіпорындарда қабылданған технологиялық процестердің, кәсіпорындарда қолданылатын менеджмент жүйелерінің кешенін ескере отырып, жобалық құжаттамада көзделген өнімнің қауіпсіздігі талаптарын қамтамасыз етуге талдау жүргізеді.
12. Өндіру кезінде қосылатын шикізат пен материалдардың, технологиялық үдерісінің және дайын өнімнің қауіпсіздігін бақылау мүмкіндігі қамтамасыз етілуі тиіс.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.03.24 № 271 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
5. Тасымалдау және сақтау кезіндегі өнім қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
13. Өнімді тасымалдау және сақтау өнімге арналған нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес оның қауіпсіздігін қамтамасыз ететін жағдайларда жүзеге асырылуы тиіс.
6. Нарыққа орналастыру және оның айналымы кезінде өнім қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
14. Өнім, егер:
1) оны қолдану ережелері сақталған жағдайда осы Техникалық
регламенттің талаптарына сәйкес келсе;
2) қатерлердің рұқсат етілетін деңгейін қамтамасыз ететін оның мақсаты және қолдану ережелеріне қатысты тұтынушыларды адастыруға әкелмесе;
3) өнім қауіпсіздігін растайтын қажетті құжаттары, соның ішінде сәйкестік сертификаты немесе сәйкестік туралы декларациясы, егер оның болуы өнімнің нақты түріне арналған нормативтік құжаттарда көзделсе, пайдалану жөніндегі нұсқаулығы болса Қазақстан Республикасының нарығында айналымға енгізіліп, орналастырылады.
15. Нарықта өнімді орналастыру және айналымында болу кезінде өнім қауіпсіздігіне қатысты сатып алушыны және (немесе) тұтынушыны адастыратын іс-қимылдардың алдын алу мақсатында, таңбалау арқылы өнім туралы толық және шынайы ақпарат берілуі тиіс.
16. Өнімді таңбалау «Буып-түюге, таңбалауға, затбелгі жапсыруға және оларды дұрыс түсіруге қойылатын талаптар» техникалық регламентіне сәйкес келуі тиіс, анық, тексерілетін, жеңіл оқылатын, сондай-ақ осы Техникалық регламенттің 2-қосымшасында көзделген оның түріне қарай өнімнің таңбалануына (затбелгі қойылуына) қойылатын қосымша талаптарды қамтуы тиіс.
Экологиялық таза материалдардан дайындалған өнімге экологиялық таза өнімге арналған нормативтік құжаттамаға сәйкес белгі қойылуы тиіс.
Импорттық өнімдер үшін: елі, өнімнің қайда дайындалғаны, фирмалық атауы және латын әліпбиін пайдалана отырып, шетелдік дайындаушының мекенжайын көрсетуге рұқсат етіледі.

9. При проектировании и постановке на производство должна быть разработана проектная документация, включающая стандарты и (или) технические описания, в том числе содержащие характеристики продукции, конструкторская документация (чертежи, эскизы), образцы-эталоны и инструкции по применению в соответствии с гармонизированными стандартами.
4. Требования к безопасности продукции при производстве
10. При производстве необходимо обеспечить соответствие процесса изготовления продукции требованиям к проектной документации и настоящего Технического регламента.
11. Производителем проводится анализ обеспечения требований к безопасности продукции, предусмотренный проектной документацией, с учетом комплекса принятых на предприятии технологических процессов, действующих на предприятиях систем менеджмента.
12. При производстве должна быть обеспечена возможность контроля безопасности входящего сырья и материалов, технологического процесса и готовой продукции.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правительства РК от 24.03.2011 № 271 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
5. Требования к безопасности продукции при
транспортировке и хранении
13. Транспортировка и хранение продукции должны осуществляться в условиях, обеспечивающих ее безопасность в соответствии с требованиями нормативных документов на продукцию.
6. Требования к безопасности продукции при
размещении и обращении на рынке
14. Продукция вводится в обращение и размещается на рынке Республики Казахстан если:
1) соответствует требованиям настоящего Технического регламента при соблюдении правил ее применения;
2) не вводит в заблуждение потребителей относительно ее назначения и правил применения, обеспечивающих допустимый уровень риска;
3) имеет необходимые документы, подтверждающие безопасность продукции, в том числе: сертификат соответствия или декларацию о соответствии, инструкцию по эксплуатации, если ее наличие предусмотрено нормативными документами на конкретные виды продукции.
15. При размещении и обращении продукции на рынке должна предоставляться полная и достоверная информация о продукции путем маркировки в целях предупреждения действий, вводящих в заблуждение потребителя и (или) потребителя относительно безопасности продукции.
16. Маркировка продукции должна соответствовать требованиям Технического регламента "Требования к упаковке, маркировке, этикетированию и правильному их нанесению", быть достоверной, проверяемой, легкочитаемой, а также содержать дополнительные требования к маркировке (этикетированию) продукции в зависимости от ее вида, предусмотренные в приложении 2 к настоящему Техническому регламенту.
На продукцию, изготовленную из экологически чистых материалов, должен быть нанесен знак в соответствии с нормативной документацией на экологически чистую продукцию.
Допускается для импортной продукции указывать: страну, где изготовлена продукция, фирменное название и адрес иностранного изготовителя, с использованием латинского алфавита.

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.03.24 № 271 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
17. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.03.24 № 271 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
7. Өнімді нарықтағы айналымнан алып қоюға, оларды кәдеге жаратуға және жоюға қойылатын талаптар
18. Осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкес келмейтін өнім қауіпті болып табылады және айналымнан алып қоюға жатады.
19. Қауіпті өнімнің иесі осы Техникалық регламент талаптарына сәйкессіздік айқындалған сәттен бастап оны айналымнан дереу алып тастауы тиіс.
Егер қауіпті өнімнің иесі оны айналымнан алып тастау жөнінде шаралар қолданбаған жағдайда, мұндай өнім Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен күштеп жоюға, кәдеге жаратуға және жоюға жатады.
20. Айналымнан алып қойылған өнім нәтижелері бойынша өнімнің сәйкессіздігін жою, кәдеге жарату немесе жою туралы шешім қабылданатын "Сәйкестікті растау рәсімдері" техникалық регламентінде және осы Техникалық регламенттің 13-бөлімінде белгіленген тәртіппен сәйкестікті растауға жатады.
8. Өнімнің қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар
21. Өнім түрі, мақсаты және конструкциясы бойынша "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен бекітілген стандарттау жөніндегі қолданыстағы нормативтік құжаттарға, өнім өндіруші бекіткен үлгі-эталондарға және техникалық сипаттамаларға сәйкес болуға тиіс.
22. Өнімді өндіру үшін қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес болатын және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті орган қолдануға рұқсат еткен шикізат пен материалдар қолданылуға тиіс.
23. Өнімді рұқсат етілген деңгейге дейін тұтану қатерін болдырмау немесе оны төмендету үшін материалдар мен дайын өнімнің отқа төзімді қабаттары болуы тиіс.
24. Осы Техникалық регламенттің әрекеті қолданылатын өнімнің бояуының орнықтылық нормалары "төзімді" тобынан төмен болмауға тиіс. Өнім өндіруде қолданылатын бояғыш заттарды қолдануға "Химиялық өнімнің қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес белгіленген тәртіппен рұқсат етілуі тиіс.
Өнімің бояуының төзімділік нормалары оларға қатысты нормативтік құжаттарға және осы Техникалық регламент талаптарына сәйкес болуы тиіс.
25. Өнімнің физикалық-гигиеналық қасиеттерінің көрсеткіштері осы Техникалық регламентте белгіленген нормаларға сәйкес болуы тиіс.

Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правительства РК от 24.03.2011 № 271 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
17. Исключен постановлением Правительства РК от 24.03.2011 № 271 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
7. Требования к изъятию из обращения на рынке продукции,
их утилизации и уничтожению
18. Продукция, не соответствующая требованиям настоящего Технического регламента, является опасной и подлежит изъятию.
19. Владелец опасной продукции, с момента обнаружения несоответствия требованиям настоящего Технического регламента, немедленно изымает ее из обращения.
В случае если владелец опасной продукции не принял меры по изъятию ее из обращения, такая продукция подлежит принудительному изъятию, утилизации и уничтожению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан .
20. Продукция, изъятая из обращения, подлежит подтверждению соответствия в порядке, установленном Техническим регламентом "Процедуры подтверждения соответствия" и разделом 13 настоящего Технического регламента, по результатам которого принимается решение об устранении несоответствия, утилизации или уничтожении продукции.
8. Общие требования к безопасности продукции
21. Продукция по виду, назначению и конструкции должна соответствовать действующим нормативным документам по стандартизации, утвержденным в порядке, установленном в Законе Республики Казахстан " О техническом регулировании ", образцам-эталонам и техническим описаниям, утвержденным производителями продукции.
22. Для производства продукции должны применяться сырье и материалы, соответствующие требованиям действующих нормативных документов и разрешенные к применению уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
23. Для исключения или снижения риска воспламенения продукции до допустимого уровня, материалы и готовая продукция должны иметь огнестойкие отделки.
24. Нормы устойчивости окраски продукции, подпадающей под действие настоящего Технического регламента должны быть не ниже группы "прочная". Применяемые при производстве продукции красители, должны быть разрешены к применению в установленном порядке в соответствии с Законом Республики Казахстан "О безопасности химической продукции".
Нормы устойчивости окраски продукции должны соответствовать действующим на них нормативным документам и требованиям настоящего Технического регламента.
25. Показатели физико-гигиенических свойств продукции должны соответствовать нормам, установленным настоящим Техническим регламентом.

26. Экологиялық таза тоқыма және трикотаж материалдарға, тігін және трикотаж бұйымдарға, былғарыға және иіретін талшықтарға қойылатын талаптар белгіленген экологиялық тазалық стандарттарына сәйкес болуы тиіс.
9. Былғары және былғары-галантерея бұйымдарының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
27. Аяқ киім мына механикалық, биологиялық және химиялық қауіпсіздік көрсеткіштерімен:
1) механикалық - аяқ киімнің төменгі бөліктерінің, өкшесінің дайындама жіп тігістерінің бекітілу беріктігі, пішін өзгерісі көрсеткіштерімен; спорттық аяқ-киім - ұлтанның көп мәрте иілуге шыдамдылығы ұлтанның соққыға беріктігі, бекітілу тұстарының беріктігі көрсеткіштерімен;
2) биологиялық - бұйымның физикалық қасиеттерінің көрсеткіштерімен (иілгіштігі, су өткізбеушілігі);
3) химиялық - модельді ауа соғатын ортасына және сулы ортаға
денсаулыққа қауіпті химиялық заттардың шекті бөлінуімен, материалдар
бояуларының құрғақ және ылғалды үйкелуге, терлеу әсеріне беріктігімен
сипатталады.
28. Аяқ киімнің мынадай қауіпсіздік көрсеткіштері айқындалады:
1) күнделікті киетін, модельді, спорттық және үйде киетін аяқ киім-ұлтанның және төменгі бөліктерінің бекітілу беріктігі;
2) күнделікті киетін, модельді және үйде киетін — өкшенің бекітілу беріктігі;
3) күнделікті киетін, модельді, үйде және жолда киетін — иілгіштігі;
4) спорттық - ұлтанның көп мәрте иілуге төзімділігі;
5) спорттық - ұлтанның соққыға беріктігі және бекітілу тұстарының беріктігі;
6) резеңке, полимер, резеңке-тоқыма және полимер-тоқыма - су
өткізбеушілігі.
29. Аяқ киім аяққа ыңғайлы болуы тиіс. Аяқ киім дайындауға арналған қалыптар, өкшені, аяқ киім бөліктерін бекіту әдістері мен беріктігі, аяқ киімнің иілгіштігі, табан ұшы мен өкшесінің майысу шамасы аяқ киімнің нақты түрлеріне арналған қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес болуға тиіс. Қолданылатын материалдардың сапасы аяқ киімнің иілгіштігін қамтамасыз етеді. Өкшесі төмен аяқ киімнен басқа, табан жиынтығын ұстау үшін міндетті түрде супинатор (өкшелік) болуы тиіс.
Аяқ киім астары бөліктерінің бояуы құрғақ, ылғалды үйкелу және терлеу әсеріне төзімді болуы тиіс.
Аяқ киімнің механикалық және биологиялық қауіпсіздік көрсеткіштері осы Техникалық регламентке 3-қосымшаның 1-кестесінде белгіленген талаптарға сәйкес болуы тиіс.
30. Аяқ киім шығаруда қолданылатын материалдардан бөлінетін зиянды заттардың шекті рұқсат етілген нормалары осы Техникалық регламентке 3-қосымшаның 3-кестесінде белгіленген талаптарға сәйкес болуы тиіс.
Үйде және жағажайда киетін аяқ киім материалынан бөлінетін зиянды заттардың бөлінуін бақылау сулы ортада, аяқ киімнің қалған түрлерін ауа соғатын ортада жүргізіледі.
Сулы орта мен ауа соғатын ортадағы дәлдік индексі 120%-дан артық болмауы қажет.

26. Требования к экологически чистым текстильным и трикотажным материалам, швейным и трикотажным изделиям, коже и прядомым волокнам должны соответствовать установленным стандартам экологической чистоты.
9. Требования к безопасности обуви и кожгалантерейных изделий
27. Обувь характеризуется показателями механической, биологической и химической безопасности:
1) механическая - показателями прочности крепления деталей низа обуви, каблука, ниточных швов заготовки, деформацией; в спортивной обуви - стойкостью подошвы к многократному изгибу, ударной прочностью подошвы, прочностью крепления втулки;
2) биологическая - показателями физических свойств (гибкость, водонепроницаемость) изделия;
3) химическая - предельным выделением вредных для здоровья химических веществ в модельную воздушную среду и водную среду, устойчивостью окраски материалов к сухому и мокрому трению, воздействию пота.
28. Определяются следующие показатели безопасности обуви:
1) прочность крепления подошвы и деталей низа - в обуви повседневной, модельной, спортивной, домашней;
2) прочность крепления каблука - в повседневной, модельной и домашней;
3) гибкость - в повседневной, модельной, домашней и дорожной;
4) стойкость подошвы к многократному изгибу - в спортивной;
5) ударная прочность подошвы и прочность крепления втулки - в спортивной;
6) водонепроницаемость - в резиновой, полимерной, резинотекстильной и полимеротекстильной.
29. Обувь должна быть удобна в носке. Колодки для изготовления обуви, методы и прочность крепления каблука, деталей обуви, гибкость обуви, величина деформации подноска и задника должны соответствовать действующим нормативным документам на конкретные виды обуви. Качество применяемых материалов обеспечивает гибкость обуви. В обуви должен быть обязательно супинатор (геленок) для поддержания свода стопы, кроме обуви на низком каблуке.
Окраска деталей подкладки обуви должна быть устойчивой к воздействиям сухого, мокрого трения и пота.
Показатели механической и биологической безопасности обуви должны соответствовать требованиям, установленным в таблице 1 приложения 3 к настоящему Техническому регламенту.
30. Предельно допустимые нормы выделения вредных веществ из материалов, применяемых при производстве обуви должны соответствовать требованиям, установленным в таблице 3 приложения 3 к настоящему Техническому регламенту.
Контроль выделения вредных веществ из материалов обуви домашней и пляжной проводится в водной среде, остальных видов обуви в воздушной среде.
Индекс токсичности в водной среде и воздушной среде должен быть не более 120 %.

31. Былғары-галантерея бұйымдардың қауіпсіздігі мына:
1) тұтқалары мен иықтық белдіктердің ажырату жүктемесі - механикалық көрсеткіштермен.
2) денсаулыққа зиянды химиялық заттардың модельді ауа соғатын ортаға және сулы ортада шекті бөлінуі химиялық көрсеткіштермен сипатталады.
Былғары-галантерея бұйымдары бөліктерінің бояуы құрғақ, ылғалды үйкелу және терлеу әсеріне орнықты болуға тиіс.
Былғары-галантерея бұйымдарының механикалық және химиялық қауіпсіздік көрсеткіштері осы Техникалық регламентке 3-қосымшаның 2-кестесінде белгіленген талаптарға сәйкес болуы тиіс.
Былғары-галантерея бұйымдарын жасау кезінде қолданылатын материалдардан бөлінетін зиянды заттардың шекті рұқсат етілген нормалары осы Техникалық регламентке 3-қосымшаның 3-кестесінде белгіленген талаптарға сәйкес болуға тиіс.
Былғары-галантерея бұйымдарының материалдарынан зиянды заттардың бөлінуін бақылау ауа ортада жүргізіледі.
Ауа соғатын ортадағы дәлдік индексі 120 %-дан аспауға тиіс.
10. Тоқыма және трикотаж материалдардың және олардан жасалатын бұйымдардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
32. Тоқыма және трикотаж материалдардың және олардан жасалатын бұйымдардың (бұдан әрі - киім және бұйым; тігін және трикотаж бұйымдар) биологиялық және химиялық қауіпсіздігін сипаттайтын көрсеткіштер олардың функционалдық мақсатына қарай белгіленеді.
Киім мақсатына қарай: бірінші, екінші және үшінші қабаттағы киімдерге бөлінеді.
Бірінші қабаттағы киімдерге адам терісімен тікелей жанасатын киімдер жатады. Осы топқа бұйымның мынадай түрлері жатады: жайма бұйымдары (жайма, іш-киім және асхана жаймасы); корсеттік және суға шомылу бұйымдары; бас киімдер (жазғы); шұлық-ұйық бұйымдары; бет орамалдар мен басқа тартатын орамалдар.
Екінші қабаттағы киімдерге адамның терісімен шектеулі жанасатын бұйымдар жатқызылады. Аталған топқа көйлек-кеудеше, костюм (астарсыз), шалбар және жейде ассортименті мен көрсетілген ассортименттің ерлерге және әйелдерге арналған трикотаж бұйымдары жатады.
Үшінші қабаттағы бұйымдарға екінші қабат киімінің үстінен киюге арналған бұйымдар, оның ішінде пальто, қысқа пальто, күрте, плащ, костюм (астары бар) жатады.
33. Тоқыма және трикотаж материалдардан жасалған киімдер мен бұйымдардың қауіпсіздігі өнімнің түріне қарай белгіленген химиялық және физикалық-химиялық қасиеттері көрсеткіштерінің кешенімен (бояудың беріктігі, ылғал тартқыштығы, ауа өткізушілігі, үлестік электрлік қарсылығы, құрамында формальдегидтің және басқалардың болуы) сипатталады.
34. Тоқыма және трикотаж материалдары мен олардан жасалған бұйымдар мақсатына, функционалдығы мен физикалық-химиялық әсерлерге орнықтылығына қарай өнімнің нақты түріне арналған қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес келуі тиіс.

31. Безопасность кожгалантерейных изделий характеризуется:
1) механическими показателями - разрывная нагрузка крепления ручек и плечевых ремней;
2) химическими показателями - предельное выделение вредных для здоровья химических веществ в модельную воздушную и водную среду.
Окраска деталей кожгалантерейных изделий должна быть устойчивой к воздействиям сухого, мокрого трения и пота.
Показатели механической и химической безопасности кожгалантерейных изделий, должны соответствовать требованиям, установленным в таблице 2 приложения 3 к настоящему Техническому регламенту.
Предельно допустимые нормы выделения вредных веществ из материалов, применяемых при производстве кожгалантерейных изделий должны соответствовать требованиям, установленным в таблице 3 приложения 3 к настоящему Техническому регламенту.
Контроль выделения вредных веществ из материалов кожгалантерейных изделий проводится в воздушной среде.
Индекс токсичности в воздушной среде не должен превышать 120 %.
10. Требования к безопасности текстильных и трикотажных
материалов и изделий из них
32. Показатели, характеризующие биологическую и химическую безопасность текстильных и трикотажных материалов и изготовленных из них изделий (далее - одежда и изделия; швейные и трикотажные изделия), устанавливаются в зависимости от их функционального назначения.
В зависимости от назначения одежда подразделяется на: одежду первого, второго и третьего слоя.
К одежде первого слоя относят изделия, имеющие непосредственный контакт с кожей человека. К данной группе относятся следующие виды изделий: изделия бельевые (постельное, нательное и столовое белье); корсетные и купальные изделия; головные уборы (летние); чулочно-носочные изделия; платки носовые и головные.
К одежде второго слоя относят изделия, имеющие ограниченный контакт с кожей человека. К данной группе относятся изделия платьево-блузочного, костюмного (бесподкладочные), брючного и сорочечного ассортимента и трикотажные изделия указанного ассортимента для мужчин и женщин.
К изделиям третьего слоя относятся изделия, предназначенные для надевания поверх одежды второго слоя, в том числе: пальто, полупальто, куртка, плащ, костюм (на подкладке).
33. Безопасность одежды и изделий из текстильных и трикотажных материалов, характеризуют комплексом показателей химических и физико-химических свойств (устойчивость окраски, гигроскопичность, воздухопроницаемость, удельное электрическое сопротивление, содержание формальдегида и др.), установленным в зависимости от вида продукции.
34. Текстильные и трикотажные материалы и изделия из них, в зависимости от назначения, функциональности и устойчивости к физико-химическим воздействиям должны соответствовать действующим нормативным документам на продукцию конкретного вида.

Тоқыма және трикотаж материалдар мен олардан жасалған бұйымдар қауіпсіздігінің физикалық-химиялық көрсеткіштері осы Техникалық регламентке 4-қосымшаның 1-кестесінде белгіленген талаптарға сәйкес келуге тиіс.
Тоқыма және трикотаж материалдар және олардан алынатын бұйымдардан зиянды химиялық заттардың бөлінуі осы Техникалық регламентке 4-қосымшаның 2-кестесінде келтірілген нормадан аспауы тиіс. Бақыланатын химиялық заттар тізбесін материалдың химиялық құрамы мен бұйым түріне қарай: бірінші және екінші қабат бұйымдарында - сулы ортада, үшінші қабат бұйымдарында - ауа соғатын ортада анықталады.
Болуы өндіріс процесіндегі аппреттерді қолдануымен байланысты тоқыма материалдары мен олардан жасалған бірінші және екінші қабатты бұйымдардан зиянды химиялық ұшпа заттардың бөлінуі осы Техникалық регламентке 4-қосымшаның 3-кестесінде келтірілген нормадан аспауы керек.
Уыттылық индексі 120 %-дан аспауға тиіс.
35. Тоқыма және трикотаж материалдары мен олардан жасалған бұйымдар бояуының орнықтылық көрсеткіші осы Техникалық регламентке 4-қосымшаның 4-кестесінде белгіленген көрсеткіштер сәйкес келуі керек.
36. Өнімнің өндірісі үшін пайдаланылатын шикізат пен көмекші материалдар Қазақстан Республикасында қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес болуы тиіс.
Жеңіл өнеркәсіпте (жүн, жібек, мақта-мата, зығыр, трикотаж, тоқыма-галантереялық және тігін саласында) өңделетін химиялық талшықтардың, жіптердің, қосалқы заттар мен материалдардың (бұдан әрі - химиялық талшықтар) "Химиялық өнімнің қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қауіпсіздік паспорты болуға тиіс.
Химиялық талшықтардың адам денсаулығына қауіпсіздігін бағалау санитарлық-химиялық зерттеуді, уыттылығын бағалауды және аккредиттелген зертханаларда физикалық-механикалық сынақтарды қамтитын кешенді сынақтар нәтижелері бойынша жүзеге асырылуы тиіс.
Химиялық талшықтар мен жіптердің санитарлық-химиялық көрсеткіштері осы Техникалық регламентке 4-қосымшаның 5-кестесінің көрсеткіштеріне сәйкес болуы тиіс.
11. Былғары мен теріден жасалған киімдердің және бұйымдардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
37. Былғары мен теріден жасалған киімдердің және бұйымдардың қауіпсіздігін сипаттайтын көрсеткіштер мына нормаларға сәйкес келуге тиіс:
1) бос формальдегидтің салмақтық үлесі:
тері матасы мен түкті жабында - 0,3 мг/г аспайды;
киімнің үстіңгі жағы материалы мен тері астарлы бұйымда - 1,0 мг/г аспайды;
тоқыма астарда - 0,3 мг/г аспайды;

Физико-химические показатели безопасности текстильных и трикотажных материалов и изделий из них должны соответствовать требованиям, установленным в таблице 1 приложения 4 к настоящему Техническому регламенту.
Выделение вредных химических веществ из текстильных и трикотажных материалов и изготовленных из них изделий не должно превышать норм, приведенных в таблице 2 приложения 4 к настоящему Техническому регламенту. Перечень контролируемых химических веществ определяют в зависимости от химического состава материала и вида изделия: в изделиях первого и второго слоев - в водной среде, в изделиях третьего слоя - в воздушной среде.
Выделение вредных летучих химических веществ из текстильных материалов и изделий первого и второго слоев, изготовленных из них, наличие которых обусловлено применением аппретов в процессе производства, не должно превышать норм, приведенных в таблице 3 приложения 4 к настоящему Техническому регламенту.
Индекс токсичности не должен превышать 120 %.
35. Показатели устойчивости окраски текстильных и трикотажных материалов и изделий из них должны соответствовать показателям, установленным в таблице 4 приложения 4 к настоящему Техническому регламенту.
36. Сырье и вспомогательные материалы, используемые для производства продукции, должны соответствовать действующим на них нормативным документам в Республике Казахстан.
Химические волокна, нити, вспомогательные вещества и материалы (далее - химические волокна), которые перерабатывают в легкой промышленности (шерстяной, шелковой, хлопчатобумажной, льняной, трикотажной, текстильно-галантерейной и швейной отраслях), должны иметь паспорт безопасности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О безопасности химической продукции" .
Оценка безопасности химических волокон для здоровья людей должна осуществляться по результатам комплексных испытаний, включающих санитарно-химические исследования, токсикологическую оценку и физико-механические испытания в аккредитованных лабораториях.
Санитарно-химические показатели химических волокон и нитей должны соответствовать показателям таблицы 5 приложения 4 к настоящему Техническому регламенту.
11. Требования к безопасности одежды и изделий из кожи и меха
37. Показатели, характеризующие безопасность одежды и изделий из кожи и меха должны соответствовать следующим нормам:
1) массовая доля свободного формальдегида в:
кожевой ткани и волосяном покрове - не более 0,3 мг/г;
материалах верха одежды и изделия на меховой подкладке - не более 1,0 мг/г;
текстильной подкладке - не более 0,3 мг/г;

2) тері матада және түкті жабындағы сумен жуылатын хромның (VI)
салмақтық үлесі — 0,003 мг/г аспайды.
38. Киімдер мен бұйымдар жасау үшін қолданылатын теріден және
былғарыдан жасалған материалдарда зиянды заттардың шекті рұқсат етілген мөлшері осы Техникалық регламентке 5-қосымшаның 1-кестесінде белгіленген талаптарға сәйкес болуы тиіс.
Ауа соғатын ортада уыттылық индексі 120%-дан аспауы керек.
12. Сәйкестік презумпциясы
Ескерту. 12-бөлім алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.03.24 № 271 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
13. Өнімнің осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін растау
41. Өнімнің сәйкестігін растау "Сәйкестікті растау рәсімдері" техникалық регламентінің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
42. Міндетті сертификаттау нысанындағы сәйкестікті растау мына:
1) талшықтың барлық түрлерінен жасалған маталар және трикотаж жаймалар; тоқыма және трикотаж материалдарынан жасалған киімдер (үшінші қабат киімдерінен басқа), іш киім, асханалық, төсек, шомылу керек-жарақтар, шұлық-ұйық бұйымдары;
2) аяқ киім (етік, қысқа қонышты етіктер, бәтеңкелер, қонышсыз бәтеңкелер, туфли және т.б.): ерлер мен әйелдерге арналған күнделікті киетін, сәнді, жеңіл және үйге киетін қонышты, құрым, тоқыма материалдан, киіз немесе фетрден жасалған, синтетика және жасанды материалдан жасалған, құрама, резеңке, полимер, резеңке-тоқыма және полимер-тоқыма күнделікті киетін, әйелдер мен ерлерге арналған қонышты, хромды спорттық (баскетболға, волейболға, тенниске, футболға және регбиге, кроссқа арналған), тоқыма материалдан, киіз немесе фетрден жасалған, синтетика және жасанды материалдан жасалған өнімдер үшін 2, 3, 4, 5, 7-схемалар бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 42-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.03.24 № 271 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
43. Сәйкестік туралы декларация қабылдау нысанындағы сәйкестікті растау:
1) иленген тері, тері пластина, пішілген тері;
2) аяқ киімнің төменгі жағына арналған былғары, техникалық былғары, аяқ киімнің үстіңгі жағына арналған қоныш, аяқ киімнің үстіңгі жағына арналған былғары, аяқ киім астарына арналған былғары, киім және бас киімге арналған тері, галантереялық былғары, қолғаптар мен биялайға арналған былғары, тері-былғары жартылай фабрикаттары;
3) былғары-галантерея бұйымдары (портфельдер, портпледтер, рюкзактар, сөмкелер, оның ішінде далалық және кондукторларға арналған, қолғаптар, биялайлар, белдік-белбеулер, музыкалық аспаптар мен жүкке арналған, жол бұйымдары, оның ішінде чемодандар, саквояждар, жол қапшықтары, құндақтар, футлярлар, былғары-галантереялық ұсақ бұйымдар және т.б.) өнімдері үшін жүргізіледі.

2) массовая доля водовымываемого хрома (VI) в кожевой ткани и волосяном покрове - не более 0,003 мг/г.
38. Предельно допустимое содержание вредных веществ в материалах из кожи и меха, применяемых для производства одежды и изделий, должны соответствовать требованиям, установленным в таблице 1 приложения 5 к настоящему Техническому регламенту.
Индекс токсичности в воздушной среде не должен превышать 120 %.
12. Презумпция соответствия
Сноска. Раздел 12 исключен постановлением Правительства РК от 24.03.2011 № 271 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
13. Подтверждение соответствия продукции требованиям
настоящего Технического регламента
41. Подтверждение соответствия продукции осуществляется в соответствии с требованиями Технического регламента "Процедуры подтверждения соответствия" .
42. Подтверждение соответствия в форме обязательной сертификации проводится по схемам 2, 3, 4, 5, 7 для продукции:
1) ткани и трикотажные полотна из всех видов волокон; одежда из текстильных и трикотажных материалов (кроме одежды третьего слоя), белье нательное, столовое, постельное, купальные принадлежности, чулочно-носочные изделия;
2) обувь (сапоги, сапожки, полусапоги, полусапожки, ботинки, полуботинки, туфли и т.п.): мужская и женская повседневная, модельная, легкая и домашняя юфтевая, хромовая, из текстильных материалов, войлока или фетра, из синтетических и искусственных материалов, комбинированная; резиновая, полимерная, резинотекстильная и полимеротекстильная повседневная; спортивная мужская и женская (для баскетбола, волейбола, тенниса, футбола и регби, кроссовая) юфтевая, хромовая, из текстильных материалов, войлока или фетра, из синтетических и искусственных материалов.
Сноска. Пункт 42 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.03.2011 № 271 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
43. Подтверждение соответствия в форме принятия декларации о соответствии проводится для продукции:
1) шкурки меховые выделанные, пластины меховые, скрои меховые;
2) кожа для низа обуви, кожа шорно-седельная, кожа техническая, юфть для верха обуви, кожа для верха обуви, кожа для подкладки обуви, кожа для одежды и головных уборов, кожа галантерейная, кожа для перчаток и рукавиц, кожа из спилка, полуфабрикаты кожевенные;
3) кожгалантерейные изделия (портфели, портпледы, рюкзаки, сумки, в т.ч. полевые и для кондукторов; перчатки, рукавицы; ремни - поясные, для музыкальных инструментов и багажные; изделия дорожные, в т.ч. чемоданы, саквояжи, мешки дорожные, чехлы, футляры, изделия мелкой кожгалантереи и пр.).

44. Өтініш берушінің қалауы бойынша декларациялау нысанындағы сәйкестікті растау міндетті сертификаттау түріндегі сәйкестікті растауға ауыстырылуы мүмкін.
14. Өтпелі ережелер
45. Осы Техникалық регламент қолданысқа енген сәттен бастап Қазақстан Республикасының нормативтік құжаттары мен нормативтік құқықтық актілері осы Техникалық регламент ережелеріне қайшы келмейтін бөлігінде қолданылады.
46. Осы Техникалық регламент қолданысқа енгізілгенге дейін берілген сәйкестікті растау саласындағы құжаттар олардың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін жарамды деп есептеледі.
47. Осы Техникалық регламент алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап 12 ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Техникалық регламентке
1-қосымша
Оларға қатысты осы Техникалық регламенттің талаптары
белгіленетін өнім тізімі
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің
2011.03.24 № 271 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа
енгізіледі) Қаулысымен.
Өнім тобының атауы КО СЭҚ ТН коды
Ерлер және әйелдер аяқ киімі:
түрлі материалдардан және бекіту
тәсілдерінен жасалған күнделікті,
модельді, жеңіл, үй, жол, спорттық
6401, 6402, 6403, 6404, 6405,
6406
Тоқыма материалдары
5007, 5111, 5208 - 5212, 5309 - 5311, 5407, 5408, 5512 - 5516, 5801, 5802 - 5811, 6301 - 6304
Машинамен және қолмен тоқылған
тоқыма жаймалар
6001, 6002, 6003, 6004, 6005,
6006
Киім заттары мен машина мен қолмен
тоқылған тоқыма киімдер
керек-жарақтары
6101 - 6117
Киім заттары мен машина немесе
қолмен тоқылған киімнен басқа киім керек-жарақтары
6201 - 6208, 6210 - 6217
Бас киімдер мен олардың бөліктері
6504 00 000 0; 6505 90 050 0; 6505 90 100 0; 6505 90 300 0; 6505 90 800 0; 6506 99 100 0
Өңделген былғары
4104 - 4107; 4112 - 4115
Табиғи және жасанды үлбір және одан жасалған бұйымдар
4301 - 4303; 4304 00 000 0
Былғарыдан жасалған бұйымдар: қайыс ер-тоқым және тұрман бұйымдары, жол керек-жарақтары, әйелдер сөмкесі мен өзге де соған ұқсас бұйымдар
4201 - 4203, басқа 4203 29 100 0; 4205 00
Техникалық регламентке
2-қосымша
Жеңіл өнеркәсіп өнімдерін таңбалауға (зат белгілеуге) қойылатын қосымша талаптар
Тоқыма материалдары
1. Осы Техникалық регламенттің 16-тармағында көзделген өнімді таңбалау бойынша міндетті талаптарға қосымша ретінде сатып алушыға тоқыма материалдардың, соңдай-ақ жалпы салмағынан тоқыма талшықтардың ең азы 80 % тұратын жиһаздық маталарды, аяқ киім, қолғап және спорт қолғаптарына арналған астарларды, осы бөлшектердің немесе астарлардың ең азы 80 % бұйымның жалпы салмағын құрайтыны жағдайда; олардың құрамы көрсетілген жағдайда олардың құрамдас бөлігі болып табылатын өзге бұйымдардың құрамына қосылған тоқыма материалдардың атауы, талшықтық құрамының таңбалануы және зат белгілеу қатысты қосымша ақпарат берілуі керек.

44. По желанию заявителя подтверждение соответствия в форме декларирования может быть заменено подтверждением соответствия в форме обязательной сертификации.
14. Переходные положения
45. С момента введения в действие настоящего Технического регламента нормативные документы и нормативные правовые акты Республики Казахстан применяются в части, не противоречащей положениям настоящего Технического регламента.
46. Документы в сфере подтверждения соответствия, выданные до введения в действие настоящего Технического регламента, считаются действительными до окончания срока их действия.
47. Настоящий Технический регламент вводится в действие по истечении 12 месяцев со дня первого официального опубликования.
Приложение 1
к Техническому регламенту
Перечень продукции, в отношении которой устанавливаются
требования настоящего Технического регламента
Сноска. Приложение 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.03.2011 № 271 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Наименование группы продукции
Код ТНВЭД ТС
Обувь мужская и женская:
повседневная, модельная, легкая,
домашняя, дорожная, спортивная
из различных материалов и
способов крепления
6401, 6402, 6403,
6404, 6405, 6406
Текстильные материалы
5007, 5111, 5208-
5212, 5309-5311,
5407, 5408, 5512-
5516, 5801, 5802-
5811, 6301-6304
Трикотажные полотна машинного и
ручного вязания
6001, 6002, 6003,
6004, 6005, 6006
Предметы одежды и принадлежности
к одежде трикотажные машинного
или ручного вязания
6101-6117
Предметы одежды и принадлежности
к одежде, кроме трикотажных
машинного или ручного вязания
6201-6208,
6210-6217
Головные уборы и их части
6504 00 000 0;
6505 90 050 0;
6505 90 100 0;
6505 90 300 0;
6505 90 800 0;
6506 99 100 0
Выделанная кожа
4104-4107;
4112-4115
Натуральный и искусственный мех
и изделия из него
4301-4303;
4304 00 000 0
Изделия из кожи: шорно-седельные
изделия и упряжь, дорожные
принадлежности, дамские сумки и
другие аналогичные изделия
4201-4203, кроме
4203 29 100 0;
4205 00
Приложение 2
к Техническому регламенту
Дополнительные требования к маркировке (этикетированию)
продукции легкой промышленности
Текстильные материалы
1. В дополнение к обязательным требованиям по маркировке продукции, предусмотренным в пункте 16 настоящего Технического регламента, потребителю должна быть представлена дополнительная информация относительно названия, маркировки волокнистого состава и этикетирования текстильных материалов, а также мебельных тканей, содержащих как минимум 80 % текстильных волокон от общего веса; подкладки для обуви, перчаток и спортивных перчаток, в тех случаях, когда эти части или подкладки составляют минимум 80 % от общего веса изделий; текстильных материалов, включенных в состав других изделий, которые являются их составной частью, в случаях, когда указывается их состав.

2. Талшықты құрамды таңбалау қатысты ережелер:
1) Қазақстан Республикасы аумағы бойынша кедендік бақылаумен
транзитпен тасымалданатын;
2) кейіннен қайта экспорттаумен ішкі қайта өңдеу үшін импортталатын;
3) оларға меншік құқығын бермей жеткізуші материалдарын қайта
өңдейтін, үйде немесе жеке фирма түрінде жұмыс істейтін тұлғалар сатып алған.
Осы қосымшаның 1-тармағының ережелеріне сәйкес келетін талшықтардың атауы мен сипаттауы осы қосымшаның 1 және 2-кестелерінде берілген.
Талшықты құрамды таңбалау және зат белгілеу міндетті болып табылмайтын өнім тізбесі осы қосымшаның 3-кестесінде берілген.
3. Осы қосымшаның 4-кестесінде көзделген атаулар жеке өздері немесе кез келген басқа да талшықтарды белгілеу үшін түбір немесе сын есім ретінде пайдаланыла алады.
4. "Жібек" сөзі тоқыма талшықтардың нұсқасын немесе ерекшелеу сипаттамасын көрсету үшін пайдаланыла алады, мысалы филаменттік жіптер.
5. Тек бір талшықтан тұратын тоқыма материалынан басқасы "100%", "таза" немесе "толық" деп сипаттала алмайды және өзге ұқсас термин пайдалана алмайды.
6. Тоқыма материалы, егер осы сан техникалық дәлелдермен негізделсе және өзге себептермен қосылмаса, салмағынан 2 % артық өзге талшықтан тұра алады.
7. Осы қосымшаның 6-тармағында көрсетілген 2 % көлемде ауытқу, егер тоқыма өнімі темір тарақпен тарау процесінен өтсе, 5 %-ға дейін өсуі мүмкін.
8. Жүн материал, егер бұрын дайын өнім құрамына қосылмаса, бұрын өнім өндіру үшін қажетті процестен басқа иіру және/немесе илеу процесіне түспеген және өңдеу және қайта өңдеу барысында тозбаған талшықтан ғана тұрса, таза жүн ретінде сипаттала алады.
9. Осы қосымшаның 8-тармағына қарағанда "таза жүн" атауы, егер:
1) қоспада таза жүн осы қосымшаның 8-тармағында айқындалған
талаптарға сәйкес келсе;
2) жүн қоспаның жалпы салмағының ең азы 25 % құраса;
3) тоқыма қалдықтарымен қоспада жүн өзге талшықтың бір түрімен араласқан жағдайда талшықтар қоспасында жүнді сипаттау үшін пайдалана алады. Бұл жағдайда қоспаның толық пайыздық қоспасы беріледі.
10. Осы қосымшаның 8 және 9-тармақтарында аталған өнімдер үшін техникалық аргументтермен негізделген жүннің жалпы салмағынан өзге талшықтар қоспасының, оның ішінде темір тарақпен тарау процесіне түскен жүн материалдары үшін 0,3 % ауытқуға рұқсат етіледі.

2. Правила относительно маркировки волокнистого состава не применяются к материалам, которые:
1) перевозятся транзитом по территории Республики Казахстан под таможенным контролем;
2) импортируются для внутренней переработки с последующим реэкспортом;
3) закуплены лицами, работающими на дому, или самостоятельными фирмами, которые перерабатывают материалы поставщиков без передачи права собственности на них.
Наименование и описание волокон, которые соответствуют положениям пункта 1 настоящего приложения, приведены в таблицах 1 и 2 настоящего приложения.
Перечень продукции, для которых этикетирование и маркировка волокнистого состава не является обязательным, приведен в таблице 3 настоящего приложения.
3. Наименования, предусмотренные в таблице 4 настоящего приложения, не могут быть использованы сами по себе или как корень или прилагательное для обозначения любых других волокон.
4. Слово "шелк" не может использоваться для указания формы или отличительных характеристик текстильных волокон, как, например, филаментные нити.
5. Ни один текстильный материал не может быть описан как "100 %", "чистый" или "полный", кроме тех, которые состоят исключительно из одного и того же волокна, и не может быть использован никакой другой подобный термин.
6. Текстильный материал может содержать другие волокна, максимум 2 % от веса, если это количество обосновано техническими аргументами и не добавлено по другим причинам.
7. Отклонение в размере 2 %, предусмотренное в пункте 6 настоящего приложения, может увеличиться до 5 %, если текстильный продукт прошел процесс кардочесания.
8. Шерстяной материал может быть описан как чистошерстяной, только если он состоит исключительно из волокна, которое не было ранее включено в состав готового продукта, которое не подвергалось ранее процессу прядения и (или) валяния, кроме необходимого для производства продукта, и которое не было изношено в процессе обработки и переработки.
9. В отличие от пункта 8 настоящего приложения, наименование "чистая шерсть" может использоваться для описания шерсти в смеси волокон, если:
1) чистая шерсть в смеси соответствует требованиям, определенным в пункте 8 настоящего приложения;
2) шерсть составляет минимум 25 % от общего веса смеси;
3) в случае смеси с текстильными отходами шерсть смешивается с одним видом других волокон. В этих случаях представляется полный процентный состав смеси.
10. Для продуктов, упомянутых в пунктах 8 и 9 настоящего приложения, допускается отклонение 0,3 % примесей других волокон от общего веса шерсти, которое обосновано техническими аргументами, в том числе для шерстяных материалов, подвергшихся процессу кардочесания.

11. Ең және одан да көп талшық түрлерінен, оның ішінде жалпы салмақтан ең азы 85 % құрайтын тоқыма материалдарын таңбалау мына үлгіде:
1) осы талшықты және оның салмақта пайыздық болуын көрсету; немесе
2) осы талшықты "ең азы 85%" деген сөздермен көрсету арқылы; немесе
3) материалдың толық пайыздық құрамын көрсету арқылы жүзеге
асырылады.
12. Олардың ешқайсысы жалпы салмақтың 85 % құрамайтын екі және одан да көп талшықтан тұратын тоқыма материалы оның атауы және салмақта олардың пайызы көрсетіліп немесе көрсетілмей салмағы кішірею тәртібінде өзге талшықтарды көрсетіп талшықтардың екі негізгі түрін салмақта пайызы көрсетіліп таңбаланады.
13. Материалдың жалпы салмағында жеке кем дегенде 10 %-ды құрайтын талшықтар салмақта жалпы пайызы көрсетіліп "өзге талшықтар" түрінде атала алады.
14. Егер материалдың жалпы салмағынан кем дегенде 10 % құрайтын талшық атауы көрсетілетін жағдайда материалдың толық пайыздық құрамын көрсету керек.
15. Негізі мақтадан, ал арқаужібі зығырдың пайыздық болуы кенеп жайманың жалпы салмағынан ең азы 40 % құрайтын зығыр талшығынан тұратын материалдар "мақта-зығыр" қоспасымен атала алады, бұл жағдайда атау құрамды "негізі - таза мақта, арқаужібі - таза зығыр" деген айрықшалаумен ілеседі.
16. Тоқыма өнімнің жалпы салмағынан ең азы 2 % құрайтын бөтен талшықтардың саны, егер осы сан техникалық негізделмесе және қосылмайтын болса, ескерілмейді. Егер ауытқу материалдар осы қосымшаның 10-тармағында ескертілген ауытқуға тимей темір тарақпен тарау процесіне түсірілсе, 5 %-ға жетуі мүмкін.
17. Затбелгіде қосылған талшықтардың жалпы салмағымен салыстырып талдау нәтижесінде алынған пайыздардан талшықтың өтінілген пайызына 3 % ауытқу рұқсат етіледі. Бұл ауытқу пайызы белгіленбей салмақта кемуіне орау жазылған талшықтарға да, сондай-ақ осы қосымшаның 9-тармағының 3-тармақшасында қарастырылған материалдарға да қолданылады.
18. Талдау кезінде ауытқулар талшықтың әр түрі үшін жеке есептеледі. 17-тармақта қарастырылған ауытқуларды есептеу кезінде пайдаланылатын жалпы салмақ осы қосымшаның 16-тармағына сәйкес анықталған бөтен талшықтардың салмағы шығарылып тасталатын қорытынды өнімдегі талшық салмағы болады.
19. Осы қосымшаның 16 және 17-тармақтарында белгіленген ауытқуларды жинақтау, егер талдау кезінде табылған талшықтардың кез келгені осы затбелгіде белгіленген бір немесе бірнеше талшықтардың химиялық құрамынан болып табылса ғана рұқсат етіледі.

11. Маркировка текстильного материала, состоящего из двух и более видов волокон, из которых одно составляет минимум 85 % от общего веса, осуществляется следующим образом:
1) посредством указания этого волокна и его процентного содержания в весе; или
2) посредством указания этого волокна с последующими словами "минимум 85 %"; или
3) посредством указания полного процентного состава материала.
12. Текстильный материал, состоящий из двух и более волокон, из которых ни одно не составляет 85 % от общего веса, маркируется с указанием его наименования и процента в весе минимально двух основных видов волокон с последующим указанием других волокон в порядке уменьшения веса, с или без указания их процента в весе.
13. Волокна, которые составляют отдельно менее 10 % в общем весе материала, могут быть названы как "другие волокна" с последующим указанием общего процента в весе.
14. В случае если указывается наименование волокна, которое составляет менее 10 % от общего веса материала, необходимо указать полный процентный состав материала.
15. Материалы, основа которых состоит из хлопка, а уток из льна, в которых процентное содержание льна составляет минимум 40 % от общего веса сурового полотна, могут быть названы смесью "хлопок-лен", название при этом сопровождается спецификацией состава "основа - чистый хлопок, уток - чистый лен".
16. Не учитывается количество инородных волокон, которые составляют минимум 2 % от общего веса текстильной продукции, если это количество технически обосновано и не добавляется из коммерческих соображений. Это отклонение может увеличиться до 5 % в случае применения материалов, которые подвергаются процессу кардочесания, не затрагивая отклонение, оговоренное в пункте 10 настоящего приложения.
17. Допускается 3 % отклонений от процентного состава волокон, полученных в результате анализа в сравнении с общим весом волокон, проставленных на этикетке. Это отклонение применяется и к волокнам, которые указаны в порядке убывания их веса, без обозначения процента, а также к материалам, предусмотренным подпунктом 3) пункта 9 настоящего приложения.
18. При анализе отклонения рассчитываются отдельно для каждого вида волокна. Общий вес, используемый при расчете отклонения, предусмотренного в пункте 17 настоящего приложения, будет вес волокон в конечном продукте, из которого вычитается вес инородных волокон, определенных согласно пункту 16 настоящего приложения.
19. Суммирование отклонений, предусмотренных в пунктах 16 и 17 настоящего приложения, допускается, только, если любое из найденных при анализе инородных волокон имеет тот же химический состав, что и одно или несколько волокон, указанных на этикетке.

20. Осы қосымшаның 16 және 17-тармақтарында қарастырылғанға қарағанда үлкен ауытқулармен өнім өндірісі жағдайында негізделген болуы тиіс.
21. "Аралас талшықтар" немесе "көрсетілмеген тоқыма құрамы" термині құрамы аспаптық әдіспен айқындалатын өнім үшін ғана пайдаланыла алады.
22. Оқшаулана алатын және дайын өнім салмағында 7 % аспайтын әсемдік сипатқа ие талшықтар осы қосымшаның 5-7 және 11-21-тармақтарында қарастырылған талшықтық құрамда белгіленбейді. Осы ереже антистатикалық әсер ету үшін пайдаланылатын және дайын бұйымның салмағынан 2 % аспайтын талшықтар үшін қолданылады. Осы қосымшаның 2, 11-тармақтарында белгіленген өнімдер жағдайында пайыздар негіз салмағына және сәйкес арқаужіп салмағына қатысты жеке есептеледі.
23. Осы қосымшаның 3-21-тармақтарында және 1-кестеде қарастырылған тоқыма талшықтар атауы және талшықтық құрамды таңбалау коммерциялық құжаттарда нақты көрсетіледі. Бұл талап келісімшарттарда, шоттар мен тауарлық жүктемелерде қысқартуларды болдырмауға әкеледі. Егер осы құжаттарда түсіндірілсе, механикалық өңдеудің арнайы коды пайдаланыла алады.
24. Осы қосымшаның 3-21-тармақтары мен 1-кестеде қарастырылған тоқыма талшықтардың болуына қатысты атаулар, кескіндер мен айрықшалаулар тоқыма тауарлар сату үшін ұсынылатын немесе тұтынушыға сатылатын жағдайда, оның ішінде каталогтар мен коммерциялық әдебиетте, орауда, зат белгіде және таңбалауда нақты, түсінікті жазылуы керек.
25. Осы қосымшаның 21-тармағында қарастырылған ақпараттар, тоқыма тауарлары суреттермен немесе сипаттамалармен каталогтар немесе
проспектілер арқылы тапсырыстар тарту мақсатында берілетін көрмелер
жүргізу кезінде беріледі.
26. Осы қосымшаның 23-27-тармақтарында қарастырылғаннан басқа өзге белгілеулер мен ақпараттар нақты берілуі керек. Осы ереже осы регламентпен қарастырылған белгілеулерге дейін немесе кейін бірден көрсетілуі мүмкін сауда маркаларына немесе кәсіпорын атауына қатысты болмайды.
27. Тігін жіптерінің, ілмектерді көтеруге арналған немесе кестеге арналған жіптердің шарғы, жөргем, иіршік, шүйке немесе кез келген өзге шағын көлемі жағдайда айрықшалаулар жалпы орауда немесе осы қосымшаның 15-тармағында 3-кестеде көрсетілген өнімдерге қатысты болмай, қойылған орнында жазылуы мүмкін.
28. Түрлі талшықтық құрамға ие екі немесе одан да көп құрамдас бөліктерден тұратын кез келген тоқыма өнімі әр құраушының талшықты құрамының таңбалауына ие болады. Бұндай зат белгілеу бұйымның жалпы салмағынан кем дегенде 30 % құрайтын құраушылар үшін міндетті болмайды. Негізгі астарлар үшін талшықтық құрамды таңбалау міндетті болып табылады.

20. Случаи производства продукции с отклонениями большими, чем предусмотрено в пунктах 16 и 17 настоящего приложения, должны быть обоснованны.
21. Термин "смешанные волокна" или "неуказанный текстильный состав" может быть использован только для продукции, состав которой определяется инструментальными методами.
22. Волокна, носящие декоративный характер, которые могут быть изолированы и которые не превышают 7 % от веса конечного продукта, не отмечаются в волокнистом составе, предусмотренном в пунктах 5-7 и 11-21 настоящего приложения. Настоящее правило применяется и в случае волокон, которые используются для получения антистатического эффекта и которые не превышают 2 % от веса готового изделия. В случае продукции, предусмотренной в пунктах 2, 11 настоящего приложения, проценты рассчитываются отдельно относительно веса основы и, соответственно, веса утка.
23. Название текстильных волокон и маркировка волокнистого состава, предусмотренные в пунктах 3-21 и в таблице 1 настоящего приложения, указываются четко в коммерческих документах. Это требование влечет за собой исключение сокращений в контрактах, счетах и в товарных накладных. Может быть использован специальный код механизированной обработки, если это объясняется в тех же документах.
24. Названия, изображения и спецификации относительно содержания текстильных волокон, предусмотренные в пунктах 3-21 и в таблице 1 настоящего приложения, должны быть записаны ясно, разборчиво, в случае, когда текстильные товары предлагаются для продажи или продаются потребителю, в том числе в каталогах и коммерческой литературе, на упаковке, этикетке и маркировке.
25. Информация, предусмотренная в пункте 21 настоящего приложения, доводится до сведения во время проведения выставок, когда текстильная продукция представляется с целью привлечения заказов посредством каталогов или проспектов с изображениями или описаниями.
26. Другие обозначения и информация, кроме предусмотренных в пунктах 23-27 настоящего приложения, должны быть четкими и ясными. Данное положение не относится к торговым маркам или названию предприятия, которое может быть указано сразу же до или после обозначений, предусмотренных настоящим Техническим регламентом.
27. В случае катушек, мотков, бобин, клубков или любого другого небольшого количества швейных ниток, ниток для поднятия петель или для вышивания информация может быть записана на общей упаковке или на месте, где они выставлены, не затрагивая продукцию, перечисленную в пункте 15 таблицы 3 настоящего приложения.
28. Любая текстильная продукция, состоящая из двух или более составных частей, которые имеют различный волокнистый состав, будет иметь маркировку волокнистого состава каждой составляющей. Такое этикетирование не обязательно для составляющих, которые представляют менее 30 % от общего веса изделия. Для основных подкладок маркировка волокнистого состава является обязательной.

29. Екі немесе одан да көп тоқыма өнімдер бірдей талшықтық құрамға ие болатын немесе бір тұтасты түзетін жағдайда олар тек бір затбелгіге ие бола алады.
30. Төменде көрсетілген тоқыма тауарлардың талшықты құрамын
таңбалау мына үлгіде жүзеге асырылады:
1) корсеттік бұйымдардың талшықтық құрамы тұтас немесе төменде көрсетілген оны құраушылармен бірге немесе жеке құрамда беру жолымен көрсетілуі керек:
төсқаптар үшін: тостақтардың, сондай-ақ төсқаптың артқы бөлігінің сыртқы және ішкі материалдары;
корсеттер үшін: бекітілген алдыңғы, артқы және бүйір бөліктері;
грациялар үшін: тостақтардың сыртқы және ішкі маталары, бекітілген алдыңғы, артқы және бүйір бөліктері.
Жоғарыда аталғандардан басқа өзге корсеттік бұйымдардың талшықты құрамы тұтасымен өнім құрамын көрсету жолымен немесе тұтас немесе жеке берілген бұйымның түрлі құраушылары көрсетіледі. Бұндай зат белгілеу өнімнің жалпы салмағынан кем дегенде 10 % құрайтын құраушылар үшін міндетті болып табылмайды.
Көрсетілген корсеттік бұйымдардың түрлі бөліктерін бөлек затбелгілеу қорытынды тұтынушы затбелгіде көрсетілген нұсқаулардың бұйымның қай бөлігіне қатысты екендігін жеңіл түсінетіндей болуы керек;
2) жидіту әдісімен айшықталған тоқыма бұйымдардың талшықты құрамы барлық өнім үшін беріледі және негізгі мата мен жидітілген (ағартылған) бетінің құрамын жеке көрсету жолымен көрсетіледі. Осы құраушылар оларды атау жолымен белгіленеді;
3) кестеленген тоқыма тауарлардың талшықты құрамы барлық өнім үшін беріледі және негізгі мата мен кестелеу жібінің құрамын жеке жариялау жолымен көрсетіле алады. Егер кестеленген бөліктер бұйым алаңынан кем дегенде 10 % алаңды құраса, тек негізгі матаның талшықты құрамын жариялауға рұқсат етіледі;
4) тұтынушыға ұсынылатын, өзге талшықтармен оралған өзектен тұратын жіптердің талшықты құрамы барлық өнім үшін берілуі керек және атауы көрсетіліп өзек пен өрім құрамын жеке жариялау жолымен белгілене алады;
5) барқыт, пүліш немесе өзге ұқсас материалдардың талшықты құрамы барлық өнім үшін белгіленеді, егер өнім нақты негіз бен түрлі талшықтан қолданылатын алаңға ие болса (беттік), онда олардың атауы көрсетіліп осы бөліктерді жеке жариялау жолымен көрсетіле алады.

29. Когда два или более текстильных видов продукции имеют одинаковый волокнистый состав и образовывают одно целое, они могут иметь только одну этикетку.
30. Маркировка волокнистого состава указанной ниже текстильной продукции осуществляется следующим образом:
1) волокнистый состав корсетных изделий должен быть указан путем представления состава продукции в целом или его составляющих, указанных ниже, вместе или отдельно:
для бюстгальтеров: наружная и внутренняя ткани чашек, а также задней части бюстгальтера;
для корсетов: закрепленные передние, задние и боковые части;
для граций: наружная и внутренняя ткани чашек, закрепленные передние, задние и боковые части.
Волокнистый состав других корсетных изделий, кроме вышеперечисленных, указывается либо путем декларирования состава продукта в целом, либо различных составляющих изделий, представленных в целом или отдельно. Такое этикетирование не является обязательным для составляющих, которые представляют менее 10 % от общего веса продукции.
Раздельное этикетирование различных частей указанных корсетных изделий должно производиться таким образом, чтобы конечный потребитель мог легко понять, к какой части изделия относится информация, нанесенная на этикетке;
2) волокнистый состав текстильных изделий, изготовленных методом вытравки, представляется для готовой продукции и указывается путем отдельного декларирования состава основной ткани и вытравленных (отбеленных) сторон. Эти составляющие обозначаются путем их названия;
3) волокнистый состав вышитых текстильных изделий представляется для всего продукта и может быть указан путем отдельного декларирования состава основной ткани и вышивальной нити. Если вышитые части составляют площадь менее 10 % от площади изделия, допускается декларирование волокнистого состава только основной ткани;
4) волокнистый состав нитей, состоящих из сердечника, оплетенного другими волокнами, которые предлагаются потребителю, должен быть представлен для данной продукции и может быть обозначен путем отдельного декларирования состава сердечника и оплетки, с указанием названия;
5) волокнистый состав бархата, плюша или других подобных материалов обозначается для продукции в целом, если же продукция содержит отчетливую основу и применяемую (поверхностную) площадь из различных волокон, то он может быть представлен путем отдельного декларирования этих частей, указав их название.
Сноска. Пункт 30 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.03.2011 № 271 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

31. Осы қосымшаның 4-кестеде көрсетілген тоқыма өнімдер сатуға талшықты құрам айрықшалауымен жалпы зат белгінің болуымен сатуға ұсынылады.
32. Метрге сатылатын тоқыма өнімдер жиегі бойынша немесе сатуға ұсынылатын орауда таңбаланады.
33. Осы қосымшаның 36-тармағында қарастырылған ережелерді және тоқыма материалдардың талшықты құрамын таңбалауға қатысты өзге ережелерді қолдану үшін осы қосымшаның 5-21-тармақтарында көрсетілген пайыздық мазмұн мыналарды есепке алмай анықталады:
1) барлық тоқыма материалдар мен бұйымдар үшін: өнімнің құрамдас бөлігі болып табылмайтын тоқыма емес құрам бірліктер, жиектер, затбелгілер мен белгілер, шашақ және әрлеулер, матамен қапталған түймелер мен қапсырмалар, керек-жарақтар, оюлар, созылмайтын таспалар, баулар және өнімнің ерекше және шектеулі орындарында және осы қосымшаның 22-тармағында көрсетілген шарттарға сәйкес қолданатын созылмалы жіптер, көрінетін, оқшауланатын таза әсемдеу үшін қолданылатын талшықтар, сондай-ақ статикаға қарсы талшықтар;
2) жиһаздық маталар үшін: қосатын және толтыратын, бет бөлігі болып табылмайтын негіз бен арқаужіп;
3) торлы және тұтас перделер үшін: қосатын және толтыратын, матаның бет бөлігі болып табылмайтын негіз бен арқаужіп.
34. Өзге Тоқыма материалдар үшін мыналар ескерілмейді:
1) бекітуге арналған, қатыруға арналған негіз-маталар немесе астарлық маталар және егер олар арқаужіп және/немесе мата негізін алмастырса, селдірматаға арналған негіз, кестелік немесе байланыстырғыш жіптер, осы қосымшаның 28-тармағына сәйкес оқшаулау немесе астар рөлін атқармайтын толтырғыштар, оның ішінде;
2) негіз материалы немесе пайдаланылатын бет үшін, негізінен көрпе мен қосарлы маталар үшін пайдаланатын бетке астар жағы болатын тоқыма материалдың төменгі бөлігі және барқыт, пүліш және өзге ұқсас маталарға арналған астар алып тастала алатын астап деп есептелмеуі керек;
3) бекітпелер мен нығайтқыштар тоқыма материалдарын нығайту немесе қалыңдату үшін олардың айрықша және шектелген орындарына қосылған жіптерді немесе материалдарды білдіреді.
35. Майлы заттар, тұтқыр, желімдейтін және әрлейтін материалдар, айшықтауға арналған материалдар, бояуға арналған көмекші материалдар мен тоқыма өңдеуге арналған өзге заттар ескерілмейді.
Тұтынушыларға арналған ақпарат үшін затбелгіде көрсетілетін сәйкестендіру элементтері мен сипаттамалары
36. Нарықта сатылатын тоқыма материалдар затбелгіленеді немесе таңбаланады. Затбелгілеу немесе таңбалау, егер тауар қорытынды тұтынушыға сату үшін арналмаса, коммерциялық құжаттармен алмастырыла немесе ілестіріле алады.

31. Текстильная продукция, указанная в таблице 4 настоящего приложения, предлагается к продаже с наличием общей этикетки со спецификацией волокнистого состава.
32. Текстильная продукция, продаваемая метражом, маркируется на кромке или на рулоне, предлагаемом к продаже.
33. Для применения положений, предусмотренных в пункте 36 настоящего приложения, и других положений относительно маркировки волокнистого состава текстильных и трикотажных материалов, процентное содержание, указанное в пунктах 5-21 настоящего приложения определяется без учета следующего:
1) для всех текстильных материалов и изделий: не текстильные компоненты, кромки, этикетки и эмблемы, бахрома и отделки, которые не являются составной частью продукта, пуговицы и пряжки, обтянутые тканью, принадлежности, орнаменты, неэластичные ленты, тесьма и эластичные нити, применяемые для специальных целей и в установленных местах продукции, и в соответствии с условиями, указанными в пункте 22 настоящего приложения, видимые, изолируемые волокна, которые являются чисто декоративными, а также антистатические волокна;
2) для мебельных тканей: основа и уток соединительные и наполнительные, которые не являются частью поверхности;
3) для тюлей и гардин: основа и уток соединительные и наполнительные, которые не являются частью лицевой стороны ткани.
34. Для других текстильных материалов не учитывается следующее:
1) ткани-основы или подкладочные, для крепления, для дублирования и основа для канвы, вышивальные или соединительные нити, если они не заменяют уток и (или) основу ткани, наполнители, которые не выполняют изолирующих функций или подкладки в соответствии с пунктом 28 настоящего приложения, а именно:
2) материал основы или нижняя часть текстильного материала, которая служит изнаночной стороной для используемой поверхности, в основном для одеял и двойных тканей, и изнанка для бархата, плюша и других подобных тканей не должны считаться изнанкой, которая может быть устранена;
3) закрепления и усиления представляют нити или материалы, добавленные в специфические и ограниченные места текстильных и трикотажных материалов для их укрепления или утолщения.
35. Не учитываются жирные вещества, материалы вяжущие, клеящие и отделочные, материалы для набивки, вспомогательные материалы для крашения и другие вещества для текстильной обработки.
Элементы идентификации и характеристики, которые
указываются на этикетке для информации потребителей
36. Текстильные материалы, размещенные на рынке, этикетируются или маркируются. Этикетирование или маркировка могут быть заменены или сопровождаться коммерческими документами в случае, если товар не предназначен для реализации конечному потребителю.

37. Рынокта орналастырылған тоқыма материалдары осы регламентке қоса берілген осы қосымшаның 5-кестесіне сәйкес тоқыма материалдардың негізгі техникалық және сапалық сипаттамалары мен тоқыма тауарларға күтім жасау тәсілдері қосымша көрсетіліп ұлттық заңнамамен қолданылатын "Буып-түюге, таңбалауға, затбелгі жапсыруға және оларды дұрыс түсіруге қойылатын талаптар" техникалық регламентіне сәйкес затбелгіленеді.
38. Тоқыма тауарларды күту тәсілін көрсеткен кезде МЕМСТ ISO 3758 қарастырылған белгілер пайдаланылады.
Киімдер, тоқыма бұйымдар, тоқыма материалдардан жасалған тігін бұйымдары үшін қосымша ақпарат мыналардан тұруы керек:
1) бұйым беті мен астары материалында табиғи және химиялық шикізаттың түрі мен салмақтық үлесі (пайыздық мазмұны);
2) Қазақстан Республикасында қабылданған типтік өлшемді шәкілге сәйкес бұйым өлшемі;
3) бұйымға күтім жасау бойынша белгілер;
4) егер, оның болуы өнімнің нақты түріне арналған нормативтік және (немесе) техникалық құжаттармен көзделген жағдайда бұйымды жарату және пайдалану барысында оған күтім жасау бойынша нұсқаулық.
Маталар, тоқыма және тігін жаймалары, жеке бұйымдар үшін қосымша ақпарат мыналардан тұруы керек:
1) табиғи және химиялық құрамның түрі мен салмақтық үлесі (пайыздық болуы);
2) атаулы ені, желілік өлшемдер (ұзындығы, ені);
3) бояу тұрақтылығының деңгейі;

37. Текстильные материалы, размещенные на рынке, этикетируются в соответствии с Техническим регламентом "Требования к упаковке, маркировке, этикетированию и правильному их нанесению" применяемым в Казахстане с дополнительным указанием основных технических и качественных характеристик текстильных материалов, в соответствии с таблицей 5 к настоящему приложению и способа ухода за текстильными товарами.
38. При указаний способа ухода за текстильными товарами используются символы, предусмотренные ГОСТ ISO 3758.
Для одежды, трикотажных изделий, швейных изделий из текстильных материалов дополнительная информация должна содержать:
1) вид и массовую долю (процентное содержание) натурального и химического сырья в материале верха и подкладки (рекомендуется) изделия;
2) размер изделия в соответствии с типовой размерной шкалой принятой в Республике Казахстан;
3) символы по уходу за изделием;
4) инструкцию по способам ухода за изделием в процессе эксплуатации и использования, если ее наличие предусмотрено нормативными и (или) техническими документами на конкретный вид продукции.
Для тканей, трикотажных и текстильных полотен, штучных изделий, дополнительная информация должна содержать:
1) вид и массовую долю (процентное содержание) натурального и химического сырья;
2) номинальная ширина, линейные размеры (длина, ширина);
3) степень устойчивости окраски;

4) әрлеу түрі;
5) күтім бойынша белгілер.
Таңбалауда көрсетілген түр мен шикізат болуының нақты мәндерінің ауытқуы (%) 5 % аспауы керек.
39. Кәсіпорын-өндірушілер, егер бұл жұмыс үшін қажет болса, тоқыма материалдарды күту бөлігінде тұтынушылар үшін қосымша нақтылаулар жасай алады.
40. Тоқыма материалдардан жасалған тігін бұйымдары үшін күтім жасау тәсілі жеке, нақты берік материалдан, ылғал-жылу өңдеуге тұрақты материалдардан дайындалған және бұйымның негізгі матасы сақталатын уақыт бойына сақталуы керек затбелгіде көрсетіледі.
1-кесте. Тоқыма талшықтардың атауы мен сипаттамасы
N Талшық атауы Талшық сипаттамасы
1 2 3
1
Жүн*
Қой немесе қошқар жүнінен алынған талшықтар (Ovis aries)
2
Кейін "жүні, қылшығы" деген сөздер болатын немесе болмайтын альпак, лама, түйе, кашемир, мохер, ангора, қашгор ешкісі, вигонь, қодас, құндыз, кәмшат, гуанако
Мына жануарлар қылшығы: альпак, лама, түйе, кашемир ешкісі, ангор ешкісі, қашгор ешкісі (кашемир мен ангор ешкісінің буданы), ангор қояны, вигонь, қодас, құндыз, кәмшат, гуанако
3
Жануарлар немесе жылқы немесе жануар түрін көрсетіп немесе көрсетпей қылшығы (мысалы мал қылшығы, ешкі түбіті, жылқы жалы)

4) вид отделки;
5) символы по уходу.
Отклонение фактических значений вида и содержания сырья, указанного в маркировке (%), не должно превышать 5 %.
39. Предприятия-производители могут делать дополнительные уточнения для потребителей в части ухода за текстильными материалами, если это необходимо для работы.
40. Для швейных изделий из текстильных материалов способ ухода указывается индивидуально, разборчиво на этикетке, изготовленной из прочных материалов, устойчивых к влажно-тепловой обработке, и которая должна сохраняться столько времени, сколько основная ткань изделия.
Таблица 1. Наименование и описание текстильных волокон
критерия
Название волокна
Описание волокна
1
2
3
1
Шерсть*
Волокна из овечьей шерсти
или барашка (Ovis aries).
2
Альпака, лама,
верблюд, кашемир,
мохер, ангора,
верблюд кашгора,
вигонь, як, бобр,
выдра, гуанако перед
которыми стоит или
нет слово «шерсть,
волос»
Волос следующих животных:
альпака, лама, верблюд,
кашемирская коза, ангорская
коза, кашгорская коза
ангорской козой, ангорский
заяц, вигонь, як, бобр,
выдра, гуанако.
3
Волос животных или лошади, с или без указания типа животного (например: щетина скота, козий волос, конский волос)
Волосы различных животных,
не указанных в критериях

1 және 2 сынамада көрсетілмеген түрлі жануарлар қылшықтары
4
Табиғи жібек
Тек жібек құртынан алынатын талшықтар
5
Мақта
Мақта қауашағынан алынатын талшық (Gossypium)
6
Капок
Капок жемісінен алынатын талшық (Сеіbа pentandra)
7
Зығыр
Зығыр сабағынан алынатын талшық (Linum usitatissimum)
8
Сора
Сора сабағынан алынатын талшық (Саnnаbіs sativa)
9
Кендір
Соrсhоrus olitorius және Соrсhоrus сарsulаris сабағынан алынатын талшық. Осы регламент талаптары үшін Hibiscus cannabinus; hibiscus sabdariffa, Abultilon avicennae; Urena lobata, Urena sinuata өсімдіктер сабағының талшығынан жасалған кендір ретінде беріледі.
10
Абака (Manila hemp)
Тесіlе dе Мusа textilis-ден алынған талшық
11
Альфа
Stipa tenacissima жапырағынан алынған талшықтар
12
Кокос
Cocos nucifera кокос жемісінен алынатын талшық
13
Құмай
Cytisus scoparius және/немесе Spartium Junceum сабақтарынан алынатын талшық
14
Қытай қалақайы
Boehmeria Nivea және Boehmeria tenacissima сабақтарынан алынатын талшық
15
Шырықшөп
Agave sissalana жапырағынан алынатын талшық
16
Үнді кендірі
Crotalaria Juncea сабағынан алынатын талшық
17
Henequen
Agave Fourcroydes сабағынан алынатын талшық
18
Maguey
Agave Cantala сабағынан алынатын талшық
19
Ацетат
Көп дегенде 92% және ең азы 74% ацетил гидроксил топтарына ие ацетаттан алынатын талшық
20
Альгинат
Альгин қышқылының металл тұздарынан алынатын талшық
21
Купро
Купроаммиактық процесс арқылы алынған қалпына келтірілген целлюлозадан алынған талшық
22
Модальдық
Үлкен үзілу күшіне және ылғалдықтың үлкен модуліне ие түрленген вискозадан алынған талшық. Сапа шартына сәйкес келтіргеннен кейінгі үзілу күші (В с ) және ылғал күйде 5% ұзаруға жету үшін қажетті (В м ) күш:
В с (сN) > = Т+2Т-дан1,3 радикал
В м (сN )>= Т-ан 0,5 радикал
мұнда Т жіптердің децитекс (decitex)-те қалыңдығы болып табылады
23
Ақуыздық
Табиғи қалпына келтірілген ақуыздық заттан алынған және химиялық агенттердің әсер етуіне қатысты тұрақтандырылған талшық
24
Триацетат
Ең азы 92% гидироксилді ацетил тобына ие целлюлоза ацетатынан алынған талшық
25
Вискоза
Филаменттік және үзілмелі талшықтар үшін вискоза процесімен алынған қалпына келтірілген целлюлозадан жасалған талшық
26
Акрил
Ең азы 85% акрилонитриллге ие желілік макромолекулалардан тұратын талшық
27
Хлорталшық
Хлорвинилдің немесе винилиденнің маномерлік бірлік салмақтарынан ең азы 5% ие желілік макромолекулалардан түзілген талшық
28
Флуорталшық
Көмірқышқыл флуордың алифаттық маномерлерінен тұратын желілік макромолекулалардан түзілген талшық
29
Модакрил

1 и 2.
4
Натуральный шелк
Волокно, происходящее
исключительно из коконов
шелкопряда.
5
Хлопок
Волокно, происходящее из
коробочек хлопка
(Gossypium).
6
Капок
Волокно, происходящее из
фрукта капок (Ceiba
pentandra).
7
Лен
Волокно, происходящее из
стебля льна (Linum
usitatissimum).
8
Конопля
Волокно, происходящее из
стебля конопли (Cannabis
sativa).
9
Джут
Волокно, происходящее из
стебля Corchorus olitorius
и Corchorus capsularis. Для
требований настоящего
регламента трактуются так
же как джут волокна из
стеблей следующих растений:
Hibiscus cannabinus;
hibiscus sabdariffa,
Abultilon avicennae; Urena
lobata, Urena sinuata.
10
Абака (Manila hemp)
Волокно, происходящее из
Tecile de Musa textilis
11
Альфа
Волокна, полученные из
листьев Stipa tenacissima.
12
Кокос
Волокно, происходящее из
фрукта кокоса Cocos
nucifera.
13
Сорго
Волокно, происходящее из
стеблей Cytisus scoparius
и/или Spartium Junceum.
14
Китайская крапива
Волокно, происходящее из
стеблей Boehmeria Nivea и
Boehmeria tenacissima.
15
Сизаль
Волокно, происходящее из
листьев Agave sisalana.
16
Конопля индийская
Волокно, происходящее из
стеблей Crotalaria Juncea.
17
Henequen
Волокно, происходящее из
стеблей Agave Fourcroydes.
18
Maguey
Волокно, происходящее из
стеблей Agave Cantala.
19
Ацетат
Волокно из ацетата
целлюлозы, имеющее максимум
92 % и минимум 74 %
ацетиловых гидроксиловых
групп.
20
Альгинат
Волокно, происходящее из
металлических солей
альгиновой кислоты.
21
Купро
Волокно из восстановленной
целлюлозы, полученное
посредством купроаммиачного
процесса.
22
Модальные
Волокно, полученное в
процессе модифицикации
вискозы, имеющее большую
разрывную силу и большой
модуль влажности. Разрывная
сила (В с ) после кондициони-
рования и сила (В м )
необходимая для достижения
5 % удлинения в мокром
состоянии являются:
B c (cN)>= 1,3 радикал из
Т+2Т
B м (cN )>= 0,5 радикал
из Т,
где Т толщина нитей в
децитекс (decitex).
23
Белковые
Волокно, полученное из
натурального восстановлен-
ного белкового вещества и
стабилизированного
относительно воздействия
химических агентов.
24
Триацетат
Волокно, полученное из
ацетата целлюлозы, которое
имеет минимум 92 %
гидроксиловых ацетиловых
групп.
25
Вискоза
Волокно из восстановленной
целлюлозы, полученное в
процессе модификации вискозы
для филаментных и прерывных
волокон.
26
Акриловые
Волокно, состоящее из
линейных макромолекул,
имеющих как минимум 85 %
акрилонитрила.
27
Хлорволокно
Волокно, образованное из
линейных макромолекул,
имеющих минимум 5 % от массы
мономерных единиц хлорвинила
или винилидена.
28
Флуорволокно
Волокно, образованное из
линейных макромолекул,
происходящих из
алифатических мономеров
углекислого флуора.
29
Модакриловые
Волокно, образованное из
линейных макромолекул
имеющих в своей цепи минимум

Өзінің тізбегінде ең азы 50% және көбі 85% (салмағынан) акрилонитрил бірлікке ие желілік макромолекулалардан түзілген талшық
30
Полиамид немесе нейлон
Тізбегінде қайталанатын маидтік топтары бар, олардың ең азы 85% алифаттық немесе цик-лоалифат бірліктерімен қосылатын синтетикаландырылған желілік макромолекулалардан түзілген талшық
31
Арамид
Олардың ең азы 85% тікелей екі хош иісті түйіндерге қосылатын және егер болса имидтік топтар санына, бірақ амидтік топтары көп байланысқан амидтік немесе имидтік қосылыстардың хош иісті топтарынан түзілген синтетикаландырылған желілік макромолекулалардан түзілген талшық
32
Полиимид
Қайталанатын имидтік бірліктерден тұратын синтетикаландырылған желілік макромолекулалардан түзілген талшық
33
Лиочел (Lyocel)
Жасандыларды түзбей еріту жолымен және органикалық еріткіштермен өру жолымен алынған қалпына келтірілген целлюлозадан алынған талшық
34
Полиэфир
Ең азы 85% (салмақтан) терефтал қышқылдың диол эфирінен тұратын желілік молекулаларынан тұратын талшық
35
Полиэтилен
Қаныққан ауыспайтын алифаттық көмірсутектерінің желілік макромолекулалардан түзілген талшық
36
Полипропилен
Онда көміртегінің екі атомының
біреуі өзге субституциясыз изостатикалық орында метилді қосындымең байланысқан қаныққан алифаттық көмірсутектерінің желілік макромолекулалардан түзілген талшық
37
Полилактид
Өз тізбегінде кемі 85 % (салмақтан) құрайтын балқу температурасы ең азы 135 o С табиғи қанттан алынған сүт қышқылы эфирлерінің бірлігін білдіретін желілік макромоллекулалардан түзілген талшық
38
Поликарбамид
Тізбекте қайталанатын атқарымдық несепнәр (NН-СО-NН) тобын білдіретін желілік макромолекулалардан түзілген талшық
39
Полиуретан
Уретан тобы қайталанатын тізбектерден тұратын желілік макромолекулалардан түзілген талшық
40
Винил
Ацетилденудің түрлі деңгейіндегі поливинил спирттен тұратын біз тізбекке ие желілік макромолекулалардан түзілген талшық
41
Тривинил
Акрилонитрил полимерлермен винилді хлорланған мономерлерден құрылған және жалпы салмақтан 50% артық құрай алатын талшықтар
42
Эластодиен
Тарту күшінің әсерімен бастапқы ұзындығымен салыстырғанда үш есе созылатын, тарту күші әсер етуін тоқтатқан кезде жылдам бастапқы ұзындығына қайтып келетін бір немесе бірнеше финилдермен полимерленген табиғи немесе синтетикалық полиизопреннен (немесе бір немесе бірнеше диендер) тұратын созылмалы талшық
43
Эластан
Тарту күшінің әсерімен бастапқы ұзындығымен салыстырғанда үш есе созылатын, тарту күші әсер етуін тоқтатқан кезде жылдам бастапқы ұзындығына қайтып келетін сегменттелген полиуретан салмағынан кемі 85% тұратын созылмалы талшық
44
Шыны талшығы
Шыныдан жасалған талшық
45
Алдында "жіп" немесе "талшық" деген сөз тұратын талшықтан тұратын материалға сәйкес келетін атау (мысалы: металл, металданған, асбест, қағаз)
Материалдар немесе жоғарыда көрсетілмеген жаңа материалдар қоспасынан тұратын талшықтар

50 % и максимум 85 % (от
массы) акрилонитриловых
единиц.
30
Полиамид или нейлон
Волокно, образованное из
синтетизированных линейных
макромолекул, имеющих в
цепи повторяющиеся амидные
группы, из которых как
минимум 85 % соединяются с
алифатическими или
циклоалифатическими
единицами.
31
Арамидные
Волокно, состоящее из
синтетизированных линейных
макромолекул, образованных
из ароматических групп
связанных амидными или
имидными соединениями из
которых минимум 85 %
соединяются прямо к двум
ароматическим звеньям и
имеющих число имидных групп,
если таковые имеются, не
больше чем число амидных
групп.
32
Полиимидные
Волокно, состоящее из
синтетизированных линейных
макромолекул, содержащие
повторяющиеся имидные
единицы.
33
Лиочел (Lyocel)
Волокно из восстановленной
целлюлозы, полученное путем
растворения и путем
прядения с органическим
растворителем, без
образования производных.
34
Полиэфир
Волокно, состоящее из
линейных молекул, включающих
как минимум 85 % (от веса)
эфира диола с терефталевой
кислотой.
35
Полиэтилен
Волокно, состоящее из
линейных макромолекул,
насыщенных незамененных
алифатических углеводородов.
36
Полипропилен
Волокно, состоящее из
линейных макромолекул
насыщенных алифатических
углеводородов в котором
один из двух атомов углерода
связан с метиловым
соединением в изостатической
позиции без другой
субстанции.
37
Полилактид
Волокно, образованное из
линейных макромолекул
которые представляют в своей
цепи, по меньшей мере 85 %
(от массы) единиц эфиров
молочной кислоты полученной
из натурального сахара,
температура плавления
которого как минимум 135 o С.
38
Поликарбамид
Волокно из линейных
макромолекул, представляющие
в цепи повторяющуюся
функциональную группу
мочевины (NH-CO-NH).
39
Полиуретан
Волокно, образованное из
линейных макромолекул
состоящих из цепей, в
которых повторяется группа
уретан.
40
Винильные
Волокно, образованное из
линейных макромолекул,
имеющее одну цепь, состоящую
из поливинильного спирта
разной степени
ацетилирования.
41
Тривинильные
Волокна, образованные из
акрилонитрильных полимеров и
винильных хлорированных
мономеров и которые не могут
составлять более 50 % от
общей массы.
42
Эластодиены
Эластоволокно, состоящее из
натурального или
синтетического полиизопрена
(или из одного или
нескольких диенов)
полимеризированных с одним
или несколькими винилами,
которые если под
воздействием силы тяги
растягиваются в три раза по
сравнению с первоначальной
длиной, быстро возвращаются
к первоначальной длине тогда
когда сила тяги прекращает
действовать.
43
Эластан
Эластоволокно, состоящее
минимум из 85 % от массы из
сегментированного
полиуретана, который, если
под воздействием силы тяги
растягиваются в три раза по
сравнению с первоначальной
длиной, быстро возвращается
к первоначальной длине тогда
когда сила тяги прекращает
действовать.
44
Стекловолокно
Волокно, произведенное из
стекла.
45
Название
соответствующее
материалу из
которого состоят
волокна (например:
металл,
металлизированные,
металлические,
асбест, бумага)
перед которым стоит
или нет слово «нить»
или «волокно»
Волокна, состоящие из смеси
материалов или новых
материалов не указанных
выше.

13,75
* 17 % шартты белгілеуі егер тоқыма өнімі таралған немесе темір тарақпен таралған жануарлар жүнін және/немесе талшығынан тұрса, оны анықтау мүмкін болмаса, қолданылады.
3-кесте. Талшықты құрамды затбелгілеу және таңбалау міндетті
болып табылмайтын тауарлар
1. Манжетке арналған негіз (желімді мата)
2. Тоқыма материалдардан жасалған сағат таспалары
3. Сауыттарды жабуға арналған матадан жасалған бұйымдар
4. Шайнек жабуға арналған (матадан) бұйымдар
5. Қорғағыш жеңдер
6. Жұмсақ қылшықтан жасалғандардан басқа манжеттер
7. Инеге арналған жастықшалар
8. Көркем безендірілген мата
9. Желімді, астарлы маталарға арналған, бекітуге (жинақтауға) арналған тоқыма материалдар
10. Байпақтар
11. Ескі тоқыма матадан жасалған бұйымдар, олардың ескі екендігі анықталған жағдайда
12. Гетрылер
13. Фетр қалпақтар
14. Тоқыма материалдардан жасалған жол бұйымдары
15. Әрленген немесе әрленбеген қол кестелері және оларды жасауға арналған материалдар, оның ішінде матадан жеке сатылатын және кесте үшін арнайы тағайындалған кестелік жіптер
16. Жылытқыш астарлардан басқа тоқыма материалдардан жасалған аяқ киім бөліктері
17. Ең үлкен алаңы 500 см 2 бірнеше құрамдас бөліктерден жасалған дастархандар
18. Темекіге арналған тоқыма материалдардан жасалған қапшықтар
19. Қолғаптан басқа спортпен айналысуға арналған қорғаныштық бұйымдар
20. Жол жинақтары мен әжетхана керек-жарақтары
21. Аяқ киім тазартуға арналған заттар
22. Мақтадан басқа бір реттік пайдаланылатын бұйымдар
Осы Техникалық регламент мақсаттары үшін бір реттік пайдалану үшін немесе қысқа уақыт аралығында пайдалану үшін жобаланған және оларды қалыпты пайдалану сондай мақсатқа қайта пайдалану мүмкіндігін болдырмайтын бұйымдар бір реттік пайдалану хаты деп есептеледі.
23. Осы қосымшаның 4-кестенің 1, 2-тармақтарында қосылған,
әдетте:
1) тауарларды өндіру және қайта өңдеу техникасы үшін құрауыш ретінде пайдалануға арналған;
2) аппараттар, қондырғылар (мысалы ауаны жылыту, ауа алмастыру немесе жарық беру) құрамына қосу үшін, шаруашылықта пайдалану үшін немесе өзге машиналар үшін немесе көліктік құралдар үшін немесе машинадан жеке сатылатын автомобиль моторына брезент және тоқыма керек-жарақтан басқа олардың жұмыс істеуі, күтім жасау немесе оларды жинақтау үшін пайдаланылатын, бау, жіп, шпагаттарды қоса тоқыма тауарлар.
24. Жануарларға арналған киімдер
4-кесте. Жалпы затбелгілеу және таңбалау пайдаланылатын
тауарлар
1. Моп
2. Шүберек
3. Шашақ және әрлеу материалдары
4. Басондық бұйымдар
5. Белдіктер
6. Таспалар
7. Тартпалар
8. Аяқ киімге арналған баулар
9. Ленталар
10. Резеңке

13,75
* Условное обозначение 17 % применяется и в случаях, когда невозможно установить если текстильная продукция, содержащая шерсть и (или) волос животных является гребнечесанной или кардочесанной.
Таблица 3. Товары, для которых этикетирование и маркировка волокнистого состава не являются обязательными
1. Основа (клеевая ткань) для манжет
2. Ремни для часов из текстильных материалов
3. Изделия из ткани для накрытия бонбоньерки
4. Изделия (из ткани) для накрытия чайника
5. Защитные рукава
6. Манжеты другие, чем те, которые произведены из
мягкого волоса
7. Подушечки для игл
8. Художественно оформленная ткань
9. Текстильные материалы для клеевых, подкладочных
тканей, для скрепления (закрепления)
10. Валенки
11. Изделия старинные из текстиля, в случае, когда
поясняется, что они таковыми являются
12. Гетры
13. Фетровые шляпы
14. Изделия дорожные из текстильных материалов
15. Вышивки ручные, отделанные или нет, и материалы
для их производства, в том числе вышивальные нити,
продаваемые отдельно от ткани и представляемые
специально для вышивания
16. Части обуви из текстильных материалов, за
исключением утепляющих подкладок
17. Скатерти из нескольких компонентов, максимальной
площадью 500 см 2
18. Мешочки для табака из текстильных материалов
19. Защитные изделия для занятий спортом, за
исключением перчаток
20. Дорожные наборы и туалетные принадлежности
21. Предметы для чистки обуви
22. Изделия разового пользования, за исключением ваты
Для целей настоящего регламента текстильные товары,
спроектированные для разового пользования или
кратковременного применения и нормальное применение
которых исключает возможность их использования в тех же
или подобных целях, считаются предметами разового
пользования
23. Текстильные товары, включая шнуры, веревки,
шпагаты, включенные в пункт 1, 2 таблицы 4 настоящего
приложения, предназначенные обычно:
1) для использования в качестве составляющих для
техники по производству и переработки товаров;
2) для включения в состав аппаратов, установок
(например: для обогрева, кондиционирования воздуха или
освещения), для использования в хозяйстве или др., для
машин или других транспортных средств или для
функционирования, содержания или их экипировки, другие,
чем брезент и текстильные принадлежности мотора
автомобилей, реализуемые отдельно от машины
24. Одежда для животных
Таблица 4. Товары, для которых используются общие этикетирование и маркировка
1. Moп
2. Ветошь
3. Бахрома и отделочные материалы
4. Басонные изделия
5. Ремни
6. Подтяжки
7. Подвязки
8. Шнурки для обуви
9. Ленты
10. Резинка

11. Майлықтар
12. Бет орамалдар
13. Ыдыс-аяқ жууға арналған шүберектер, үй шаруашылығына
арналған қолғаптар және бет сүртуге арналған салфеткалар
14. Шымылдық, перде және күнпердеге арналған баулар
5-кесте. Тұтынушыларға ақпарат үшін затбелгілерде көрсетілетін
тоқыма тауарларды сәйкестендіру, техникалық және сапалық
сипаттамаларды сәйкестендіру үшін негізгі элементтер
Өлшем-
нің N
Тауарлар тобы Сәйкестендіру элементтері*
1 2 3
1
Тоқыма талшық
бұйым бірлігіне арналған салмақ (гр).
2
Иірімжіп
жіп жіңішкелігі (нөмері, текстердегі, дендердегі желілік тығыздық);
бұйым бірлігіне арналған сан (сәйкес, м., гр)
3
Жаймалардағы маталар мен трикотаж
ені (см);
бұйым бірлігіне арналған сан (м);
салмағы (гр/м 2 );
қолданылған арнайы әрлеп өңдеу
4
Трикотаж жайма
ені (см);
бұйым бірлігіне арналған саны (м);
салмағы (гр/м 2 ).
5
Шұлық пен колготкалар
жіп жіңішкелігі (нөмері, текстердегі, дендердегі желілік тығыздық);
өлшем;
модель, түс.
6
Дене іш киімі, трикотаж бұйымдар
өлшем;
модель.
7
Төсектік жайма
мата салмағы (гр/м 2 );
жеке заттар өлшемі (см х см).
8
Тігін бұйымдары
өлшем;
модель.
9
Галантерея, өрмелік, басондық бұйымдар
тігін, кестелік жіптерге, сыдырма, галантерея үшін бұйым бірлігіне арналған сан (сәйкес м., гр)
10
Шымылдықтар, қаптамалар, перделер (дайын күйде)
ені (см);
өлшем (см х см).
11
Шаруашылыққа арналған тоқыма бұйымдар - жамылғы, орамалдар, көрпелер, дастархандар және т.б.
өлшемдер (см х см).
12
Өзге тоқыма тауарлар (қолшатырлар, отырғыштар, палаткалар)
арнайы өңдеу қолданылған;
өлшемдер.
* Қажеттігіне орай тауарлардың барлық топтарына арнайы әрлеп өңдеудің атауы көрсетіледі: қыртысталмайтын, кір жұқпайтын, су жұқтырмайтын, аллергияға қарсы, су өткізбейтін, өлшемдерді тұрақтандыру, мерсеризация және т.б.
Аяқ киім және аяқ киім материалдары
41. Аяқ киім мен аяқ киім материалдары үшін осы Техникалық регламенттің 16-тармағында көрсетілген таңбалауға қосымша мынадай материалы туралы ақпарат болуы керек:
1) былғарының, аяқ киім бетінің үстіңгі беті;
2) астарлар мен ұлтарақтар;
3) сыртқы табаны.
42. Аяқ киім мен аяқ киім материалдары үшін негізгі құрамаларын өндіру кезінде пайдаланылатын материалдар құрамы пиктограммалармен немесе осы қосымшаның 6 және 7-кестелеріне сәйкес өзге тілдерде мәтіндік белгілеулерді қоса алғанда мемлекеттік және орыс тілдеріндегі жазбаша мәтінмен белгіленеді.
43. Аяқ киімнің негізгі бөліктерін өндіру кезінде пайдаланылатын материалдарды затбелгілеу қажет жағдайда заттаңбада берілген мәтін түріндегі басқа қосымша ақпаратпен толықтырыла алады.
44. Беті (жоғарғы беті) туралы ақпаратты енгізген жағдайда мынадай пайдаланылатын материалдарды: жіктеу жиектеме, өрнек, айылбас, тартпа мен өзге де ұқсас аксессуарлар мен батырмаларды және тобықты қорғауға арналған бекітпелерді есепке алмай жүзеге асырылады.

11. Салфетки
12. Платки носовые
13. Тряпки для мытья посуды, перчатки для домашнего
обихода и салфетки для лица
14. Тесьма для занавесей, штор и жалюзи.
Таблица 5. Основные элементы для идентификации, технической и качественной характеристики текстильных товаров, которые указываются на этикетках для информации потребителей
крите-
рия
Группа товаров
Элементы идентификации*
1
2
3
1
Текстильное
волокно
вес на единицу изделия (гр).
2
Пряжа
тонина нити (линейная плотность
в номерах, тексах, ден);
количество на единицу изделия
(м., гр. соответственно).
3
Ткани и трикотаж
в полотнах
ширина (см);
количество на единицу изделия (м);
масса (гр/м 2 );
примененная специальная отделочная
обработка.
4
Трикотажное
полотно
ширина (см);
количество на единицу изделия (м);
масса (гр/м 2 ).
5
Носки и колготки
тонина нити (линейная плотность в
номерах, тексах, ден);
размер;
модель, цвет.
6
Белье нательное,
трикотажные
изделия
размер;
модель.
7
Постельное белье
масса ткани (гр/м 2 );
размер отдельных предметов
(см х см)
8
Швейные изделия
размер;
модель.
9
Галантерейные,
плетельные,
басонные изделия
количество на единицу изделия для
швейных, вышивальных ниток,
молний, галантереи (м, гр.
соответственно).
10
Занавеси, чехлы,
гардины (в
готовом виде)
ширина (см);
размеры (см х см).
11
Текстильные
изделия
хозяйственного
назначения -
пледы, полотен-
ца, одеяла,
скатерти и др.
размеры (см х см).
12
Другие текстиль-
ные товары
(зонты, шезлон-
ги, палатки)
примененная специальная обработка;
размеры.
* Указывается, по мере необходимости, на все группы товаров название специальной отделочной обработки: несминаемая, противогрязевая, гидрофобная, противоаллергическая, водонепроницаемая, стабилизация размеров, мерсеризация и др.
Обувь и обувные материалы
41. Для обуви и обувных материалов дополнительно к маркировке, указанной в пункте 16 настоящего Технического регламента должна быть информация о материале:
1) лицевой поверхности кожи; верха обуви;
2) подкладки и стельки;
3) наружной подошвы.
42. Состав материалов, используемых при производстве основных компонентов для обуви и обувных материалов, обозначаются пиктограммами или письменным текстом на государственном и русском языках, не исключая текстового обозначения на других языках в соответствии с таблицами 6 и 7 настоящего приложения.
43. Этикетирование материалов, используемых при производстве основных частей обуви, может быть дополнено, при необходимости, другой дополнительной информацией, обозначенной на этикетке в виде текста.
44. В случае нанесения информации о лице (верхе) классификация используемых материалов осуществляется без учета аксессуаров или закреплений, таких как канты, орнаменты, пряжки, хлястики и другие подобные аксессуары, и закрепления для монтирования кнопок и для защиты щиколотки.

45. Сыртқы табан туралы ақпаратты енгізген жағдайда пайдаланылатын материалдарды жіктеу онда бар материалдар көлемінің негізінде белгіленеді.
46. Осы Техникалық регламенттің ережелері қолданылатын және оның талаптарына сәйкес келетін аяқ киім мен аяқ киімге арналған құрамаларды сату тиым салына немесе шектеу қойыла алмайды.
47. Аяқ киімді және аяқ киім материалдарын затбелгілеу мыналарға қатысты ақпаратпен сүйемелденуі керек:
1) егер оның көлемі көрсетілген аяқ киім материалдарының кемінде 80%-ын құраса, беті (аяқ киім беті), астары және ұлтарағы, сыртқы табаны жасалған материал;
2) егер материалдардың бірде біреуі көрсетілген аяқ киім материалдарының 80 % бұйымын құрамаса, аяқ киім жасалған екі негізгі материал көрсетіледі.
48. Затбелгілеу затбелгіні басу, желімдеу, мөртаңбалау немесе бекіту жолымен аяқ киім жұбының бір құрамасында жүзеге асырылуы керек.
49. Пиктограммаларды қоса, затбелгідегі тұтынушыға арналған ақпарат тұтынушыны алданбайтындай және адастырмайтындай анық түсінікті, толық, шынайы және жеңіл оқылатындай болуы тиіс.
50. Өндіруші немесе оның Қазақстан Республикасында тұратын заңды тұлға, ресми өкілі аяқ киім мен аяқ киім материалдарына арналған затбелгіні жеткізуге және берілген ақпараттың түзулігіне/дұрыс берілуіне жауапты болады.
51. Егер өндіруші немесе оның өкілі Қазақстан Республикасы аумағында орналаспаса, жоғарыда аталған жауаптылық импорттаушыға жүктеледі.
52. Бөлшек сауда желісіндегі сатушы осы Техникалық регламентке сәйкес затбелгіленген аяқ киім мен аяқ киім құрамалар өткізілуіне жауапты болады.
6-кесте. Аяқ киімнің құрамдас бөліктеріне сәйкес келетін
атау, анықтама және пиктограммалар
Құрамдас бөліктердің
атауы
Пикто-
грамма
Жазбаша белгісі
Былғарының, аяқ киім бетінің беткі жағы
қағаз
мәтініне
қараңыз
ЕN - Upper
RU-Верх
KZ - Аяқ киім өңі
Астар және ұлтарақ
қағаз
мәтініне
қараңыз
ЕN - Lining and Sock
RU - Подкладка и стелька
KZ - Астар мен ұлтарақ
Сыртқы табаны
қағаз
мәтініне
қараңыз
ЕN - Sоlе
RU - Внешняя подошва
KZ - Тысқы ұлтан
7-кесте. Аяқ киім мен оның құрамаларын өндіру кезінде
пайдаланатын материалдарға сәйкес келетін айқындамалар мен
пиктограммалар
Құрамдас бөліктердің атауы Пиктограмма Жазбаша белгі
1 2 3
(а) (1) Табиғи беткі қабаты
былғары жалпы "былғары" термині
барынша бүлінбеген, шіру процесін болдырмау үшін өңделген беті талшықты жануарлар терісін білдіреді. Қылшық немесе жүн алынып тасталуы немесе қалдырылуы мүмкін. Аяқ киім өндіруге арналған былғары өңдегенге дейін немесе кейін жануарлар терісін қабаттарға бөлген соң алынуы мүмкін. Алайда егер өңделген тері механикалық және/немесе химиялық жолмен немесе байланыстырушылар көмегімен талшықты бөліктерге, шағын бөлінділерге ұнтаққа және жұқалтырға немесе өзге нысандарға айналдырылса, онда ол былғары деп есептелмейді. Егер былғары кез келген тәсілмен қорғаныш қабатпен жабылса немесе лак жағылса, осы қабаттардың қалыңдығы 0,15 мм-ден артық болуы керек. Егер 5-тармақта қарастырылған қосымша мәтіндік ақпаратпен "табиғи беткі (үстіңгі) қабатты" терминін пайдаланған жағдайда, бұл термин жылтыратуға, қырнауға немесе кесуге түсірілетіндей тері жабынын (эпидерма) алу жолымен табиғи бетін сақтайтын былғарыға қолданылатын болады.
қағаз
мәтініне
қараңыз
ЕN - Lеаthеr
RU - Кожа натуральная
KZ - Таза былғары
(а) (2) Беті түзетілген (жабынды) былғары
Былғары жабыны қабатының қалыңдығы былғары қалыңдығынан үштен бірінен асуы керек, бірақ 0,15 мм-ден астам емес
қағаз
мәтініне
қараңыз
EN - Coatel leather
RU - Кожа скорректированным покрытием
KZ - Түзетілген (дәлденген) жабынды былғары
(b) Тоқыма материалдар
қағаз
мәтініне
қараңыз
EN - Textile
RU - текстильные материалы
KZ - тоқыма материалдар
(с) Басқа материалдар
қағаз
мәтініне
қараңыз
EN - Other materials
RU - другие материалы
KZ - басқа материалдар
Техникалық регламентке
3-қосымша
Аяқ киім мен былғары-галантерея бұйымдарына қойылатын
қауіпсіздік талаптары
1-кесте. Аяқ киімнің механикалық және биологиялық қауіпсіздігі
талаптары
р/с N Өнім атауы, аяқ киім тегі Қауіпсіздік көрсеткішінің атауы Көрсеткіштің нормаланатын мәні
1 2 3 4
1
Былғары, тоқыма, жасанды материалдардан жасалған және беті жиынтықты ерлер мен әйелдер аяқ киімі
Химиялық әдіспен бекітілген аяқ киім табанының беку беріктігі, Н/см: былғарыдан
былғары-талшық және кеуексіз резеңке қалыңдығы
6 мм-ге дейін (қоса)

45. В случае нанесения информации о наружной подошве классификация используемых материалов устанавливается на основании объема материалов, содержащихся в ней.
46. Продажа обуви и комплектующих для обуви, которые подпадают под положения настоящего Технического регламента и соответствуют его требованиям, не может быть запрещена или ограничена.
47. Этикетирование обуви и обувных материалов должно сопровождаться информацией относительно:
1) материала, из которого изготовлено лицо (верх обуви), подкладка и стелька, наружная подошва, если его объем составляет не менее 80 % указанных обувных материалов;
2) если ни один из материалов не составляет 80 % в указанных обувных материалах изделия, указывается два основных материала, из которых изготовлена обувь.
48. Этикетирование осуществляется, по крайней мере, на одном компоненте пары обуви путем печатания, приклеивания, штампования или прикрепления этикетки.
49. Информация для потребителя на этикетке, включая пиктограммы, должна быть однозначно понимаемой, полной, достоверной и легко читаемой, чтобы потребитель не мог быть обманут или введен в заблуждение.
50. Производитель или его официальный представитель, юридическое лицо с местонахождением в Республике Казахстан несет ответственность за поставку этикеток для обуви и обувных материалов и за корректность, аккуратность представленной информации.
51. В случае, если производитель или его официальный представитель не расположены на территории Республики Казахстан, предусмотренная выше ответственность на импортера.
52. Продавец в сети розничной торговли несет ответственность за реализацию обуви и обувных компонентов, этикетированных в соответствии с настоящим Техническим регламентом.
Таблица 6. Название, определение и пиктограммы соответствующие составным частям обуви
Название составных
частей
Пиктограмма
Письменное обозначение
1
2
3
Лицевая поверхность
кожи, верх обуви
Примечание
РЦПИ:
Рисунок см.
бумажный
вариант
EN - Upper
RU - Верх
KZ — Аяқ киім өңі
Подкладка и стелька
Примечание
РЦПИ:
Рисунок см.
бумажный
вариант
EN - Lining and Sock
RU - Подкладка и стелька
KZ - Астар мен ұлтарақ
Внешняя подошва
Примечание
РЦПИ:
Рисунок см.
бумажный
вариант
EN - Sole
RU — Внешняя подошва
KZ - Тысқы ұлтан
Таблица 7. Определения и пиктограммы, соответствующие материалам, используемым в производстве обуви и ее компонентов
Название составных частей
Пиктограмма
Письменное
обозначение
1
2
3
(а) (1) Кожа с натуральным
лицевым слоем
Общий термин «кожа»
обозначает шкуру
животных с волокнистой
поверхностью, более или
менее неповрежденную,
выделанную для
предотвращения процесса
гниения. Волос или шерсть
могут быть сняты или нет.
Кожа для производства обуви
может быть получена из
разделенной на слои шкуры
животных до или после
дубления. Однако, если
обработанная шкура
дезинтегрирована механичес-
ким и/или химическим путем
на волокнистые частицы,
маленькие куски или
порошок, с или без помощи
связующих и превращена в
фольгу или в другие формы,
то они не считаются кожей.
Если кожа покрыта, любым
способом, защитным слоем
или лакирована, толщина
этих слоев не должна быть
больше 0,15 мм. В случае
использования термина «кожа
с натуральным лицевым слоем
(верхом)» в дополнительной
текстовой информации,
предусмотренной в пункте 5,
этот термин будет применен
к коже, которая сохраняет
натуральную поверхность
путем удаления кожного
покрова (эпидермы), без
того чтобы она была
подвергнута полированию,
шлифованию или рассечению.
Примечание
РЦПИ:
Рисунок см.
бумажный
вариант
EN - Leather
RU - Кожа
натуральная
KZ - Таза былғары
(а) (2) Кожа с
откорректированным
(покрытым) лицом
Толщина слоя покрытия кожи
не должна превышать одну
треть от толщины кожи, но
более 0,15 мм.
Примечание
РЦПИ:
Рисунок см.
бумажный
вариант
EN — Coated
leather
RU - Кожа с
корректированным
покрытием
KZ - Түзетілген
(дәлденген)
жабынды былғары
(b) Текстильные материалы
Примечание
РЦПИ:
Рисунок см.
бумажный
вариант
EN - Textile
RU — текстильные
материалы
KZ - тоқыма
материалдар
(с) Другие материалы
Примечание
РЦПИ:
Рисунок см.
бумажный
вариант
EN - Other
materials
RU - другие
материалы
KZ - басқа
материалдар
Приложение 3
к Техническому регламенту
Требования к безопасности обуви и кожгалантерейных изделий
Таблица 1. Требования к механической и биологической безопасности обуви
п/п
Наименование
продукции.
Род обуви
Наименование показателя
безопасности
Нормируемое
значение
показателя
1
2
3
4
1
Обувь мужская и
женская из кожи,
текстиля,
искусственных
материалов и с
комбинированным
верхом
Прочность крепления
подошвы в обуви химических
методов крепления, Н/см:
из кожи
не менее 37
из кожволона и резины
непористой
не менее 47
из резины пористой
полимерных материалов
толщиной:
до 6 мм (включительно):
не менее 47

6-10 мм (қоса)
10-15 мм (қоса)
резеңке кеуекті
полимер материалдардан
Бекітудің жіптің әдісті аяқ киімдерінде бөлшектердің беку беріктігі, Н/см:
Бекіту әдістерінің доппельдік, тігу, сандалдық әдіспен бекітілген беткі дайындамасымен табан (былғары)
Бекітудің желімді - тігілген, қайып тігілген — желімдеп тігу әдісімен (кеуекті емес резеңке, беткі (былғары) дайындамасымен) табаны
Табан (кеуекті емес резеңке, былғары) -
бекітудің жиектеме әдісі үшін
Тілді (былғары) табан (кеуекті резеңке) -
жиектеме желімді, доппельді - желімді,
сандалдық - желімді,
қайып тігілген -
сандалдық - желімді,
шегелі - желімді әдісімен бекітілген
Сыздықты (сыздыққа
арналған былғары) табан (былғары) -
бекітудің сыздықты әдісі үшін
Сыздықты (сыздыққа
арналған былғары)
тігісті (кеуекті
резеңке) табан -
бекітудің сыздықты әдісі үшін
Аяқ киімнің беткі
дайындамасымен табан
(былғары) - бекітудің
сандалдық - желімді,
доппельді - желімді,
жиектеме - желімді
әдістері үшін
Сыздықты (сыздыққа
арналған табан) табан
(былғары) - бекітудің
сыздықты - желімді әдісі үшін
Жасанды емес кірмелі, жасанды кірмелі ұлтарағы бар сыздық (сыздыққа арналған былғары) - бекітудің
сыздықты, сыздықты - желімді әдістері үшін
кемінде 37
кемінде 47
кемінде 47
кемінде 63
кемінде 75
кемінде 140
кемінде 110
кемінде 120
кемінде 30
кемінде 130
кемінде 140
кемінде 120
кемінде 120
кемінде 120
2
Былғары, тоқыма, жасанды материалдардан жасалған және беті құралған аяқ киім
Өкшені бекіту беріктігі (пластмассалық, ағаш) орташа (30 бастап 45 мм дейін), биік (45 жоғары 70 мм дейін) және өте биік (70 мм артық), Н
кемінде 850
3
Құрастырылымы былғары, тоқыма, жасанды материалдардан, жасанды және синтетикалық былғарыдан жасалған және беті құралған ерлер, әйелдер, үйге және жолға киюге арналған аяқ киім
Аяқ киім сіңірінің иілгіштігі:
бекітудің желімді әдісі, Н
табаны былғары: ерлерге арналған әйелдерге арналған
табаны кеуекті
резеңкеден, былғарыдан жасалған:
ерлерге арналған әйелдерге арналған
табаны полиуретан,
поливиналхлоридтан,
термопластикалық
материалдан жасалған:
Үйге арналған аяқ
киімдер,
ұлтарақ негізді
сандалдар
Үйге арналған аяқ
киімдер, ұлтарақ негізсіз сандалдар Юфитті аяқ киімнің иілгіштігі:
Бекітудің шегелік әдісі:
ерлерге арналған
әйелдерге арналған
Бекітудің құйма әдісі:
ерлерге арналған
әйелдерге арналған Бекітудің шегелік—желімді әдісі
Табаны былғары,
кеуекті резеңке және
полимер материалдан
жасалған бекітудің
құйма, жиектеме -
құйма, жиектеме -
желімді, сандалдық,
жиектеме - сандалдық
әдісімен нығыздалып
жабыстырылған,
жиектеме - нығыздалып
жабыстырылған аяқ
киім үшін.
астам емес
180
110
125
90
140
80
50

св. 6 до 10 мм
(включительно):
не менее 63
св. 10 до 15 мм
(включительно):
не менее 75
Прочность крепления
деталей низа в обуви
ниточных методов
крепления, Н/см:
Подошва (кожа) с
заготовкой верха - для
доппельного, прошивного,
сандального методов
крепления методов
крепления
не менее 140
Подошва (резина
непористая, кожа с
заготовкой верха (кожа) -
для клеепрошивного,
строчечно-клеепрошивного
методов крепления
не менее 110
Подошва (непористая
резина, кожа) - для
бортового метода крепления
не менее 120
Подошва (резина пористая)
с подложкой (кожа) - для
рантово-клеевого,
доппельно-клеевого,
сандально-клеевого,
строчечно-сандально-
клеевого, гвозде-клеевого
методов крепления
не менее 30
Подошва (кожа) с рантом
(кожа для ранта) - для
рантового метода крепления
не менее 130
Подошва с подрезкой
(резина пористая) с рантом
(кожа для ранта) - для
рантового метода крепления
не менее 140
Подложка (кожа ) с
заготовкой верха обуви
(кожа) - для сандально-
клеевого, доппельно-
клеевого, строчечно-
сандально-клеевого
методов крепления
не менее 120
Подложка (кожа) с рантом
(кожа для рантов) - для
рантово-клеевого метода
крепления
не менее 120
Рант (кожа для рантов) со
стелькой с натуральной
губой, с искусственной
губой (кожа) — для
рантового, рантово-
клеевого методов крепления
не менее 120
2
Обувь из кожи,
текстиля,
искусственных
материалов и с
комбинированным
верхом
Прочность крепления
каблука (пластмассового,
деревянного) среднего (от
30 до 45 мм), высокого
(св. 45 до 70 мм) и особо
высокого (более 70 мм), Н:
не менее 850
3
Обувь мужская,
женская,
домашняя,
дорожная и
облегченной
конструкции из
кожи, текстиля,
искусственных
материалов,
искусственной и
синтетической
кожи, и с
комбинированным
верхом
Гибкость полупары обуви
клеевого метода крепления,
Н
не более
на подошве из кожи:
мужская
180
женская
110
на подошве из непористой
резины, кожволона,
пористой резины:
мужская
125
женская
90
на подошве из полиуретана,
поливинилхлорида,
термопластического
материала:
140
Туфли домашние, чувяки,
сандалии с основной
стелькой
80
Туфли домашние, чувяки,
сандалии без основной
стельки
50
Гибкость юфтевой обуви:
гвоздевой метод крепления:
мужская

300
220
220
210
155
50
4
Былғары, тоқыма, жасанды былғарыдан және синтетикалық материалдардан жасалған және беті құралған ерлер және әйелдерге арналған аяқ киім
Қалдық деформация
(қаттылығы) артқы таға, мм
астам емес
1,0
1,0
5
Құрастырылымды былғары, тоқыма, - жасанды материалдардан жасалған және беті құралған ерлерге, әйелдерге, үйге және жолға киюге арналған аяққиім
Аяқ киім сыңарының иілгіштігі, Н/см
Бекітудің желімді әдісімен жасалған аяқ киім үшін, олардың табаны:
былғары
кеуекті резеңке (былғары тәрізді)
кеуекті резеңке
Табаны былғары, кеуекті емес және
кеуекті резеңке және
полимер материалдан
жасалған бекітудің
құйма, жиектеме - құйма, жиектеме -
желімді, сандалдық, жиектеме - сандальдық әдісімен нығыздалып жабыстырылған, жиектеме — нығыздалып жабыстырылған аяқ киім үшін
14 астам емес
10 астам емес
7 астам емес
5 астам емес
6
Былғары, тоқыма, жасанды былғарыдан және синтетикалық материалдардан жасалған және беті құралған (үйге арналған аяқ киімнен басқа) ерлер және әйелдерге арналған аяқкиім
Беті юфиттен жасалған аяқкиім
Аяқ киім бетін дайындауға жіп тігістерінің беріктігі, Н/ см:
бір жолдық тігісте
екі жолдық тігісте
екі жолдық тігісте екіден көп жолдық тігісте
90

300
женская
220
литьевой метод крепления:
мужская
220
женская
210
гвозде-клеевой метод
крепления
155
Для обуви литьевого,
строчечно-литьевого,
строчечно-клеевого,
сандального, строчечно-
сандального метода
крепления, прессовой
вулканизации, строчечно-
прессовой вулканизации на
подошве из кожи,
непористой, пористой
резины и полимерных
материалов
50
4
Обувь мужская,
женская с верхом
из текстиля,
кожи,
искусственных
материалов, кожи
искусственной и
синтетической и
с комбинирован-
ным верхом
Остаточная деформация
(жесткость) подносок
задника, мм
не более
1,0
1,0
5
Обувь мужская и
женская
домашняя,
дорожная и
облегченной
конструкции из
кожи, текстиля,
искусственных
материалов и с
комбинированным
верхом
Гибкость полупары обуви,
Н/см
Для обуви клеевого метода
крепления, на подошве из:
кожи
не более 14
резины непористой,
кожволона
не более 10
пористой резины
не более 7
Для обуви литьевого,
строчечно-литьевого,
строчечно-клеевого,
сандального, строчечно-
сандального метода
крепления прессовой
вулканизации, строчечно-
прессовой вулканизации на
подошве из кожи,
непористой, пористой
резины и полимерных
материалов
не более 5
6
Обувь мужская,
женская с верхом
из текстиля,
кожи,
искусственных
материалов, кожи
искусственной и
синтетической и
с комбинирован-
ным верхом
(кроме домашней
обуви)
Прочность ниточных швов
заготовки верха
обуви, Н/см:
при одной строчке
90
при двух строчках

115
155
175
7
Спорттың ойын түрлеріне арналған аяқ киім
Табанның көп мәрте иілгіштікке төзімділігі,
циклдер:
баскетболға арналған
волейболға арналған
тенниске арналған
жүгіріске арналған Табанның соққыға төзімділігі, Дж: баскетболға арналған
волейболға арналған
тенниске арналған
жүгіріске арналған
кемінде 10х10 3 кемінде 20х10 3 кемінде 15х10 3 кемінде 20х10 3
кемінде 20
кемінде 10
кемінде 15
кемінде 15
8
Футбол және
регби ойындарына
арналған бәтеңке
табанды бекіту беріктігі, Н/см
Телкені бекіту
беріктігі, Н
кемінде 140
кемінде 15
9
Резеңке, полимер, резеңке тоқымалы және полимер тоқымалы аяқ киім
Су сіңірмеушілігі: Өлшеу ауқымындағы резеңке етіктің қалыңдығы, мм, кемінде:
Тұмсығы, алдыңғы
жағы, биік қонышы;
Қоныштың төменгі және жоғары жағы;
өкше табанымен бірге;
көтерілу жағындағы табан
аяқ киімінің ішкі беті құрғақ болуға тиіс
2,5
1,5
22,0
8,0
2-кесте. Былғары-галантерия бұйымдарының механикалық және химиялық қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
р\н N Өнім атауы Көрсеткіштің атауы
Қасиеттері
Көрсеткіштің нормаланатын мәні
1 2 3 4
1
Сөмкелер, портпледалар, чемодандар, портфельдер, қайыс белбеулер, рюкзактар, папкалар
Тұтқаларды бекіту түйіндерінің үзілу
жүктемесі немесе ең
жоғары жүктемесі, Н
әйелдерге және
ерлерге,
жастарға арналған
сөмкелер жолға,
спортқа арналған сөмкелер, жол портфельдері, шабадандар-дипломаттар  шабадандар
құрастырылымы жұмсақ
және жартылай қатты
құрастырылымы қатты
жолға арналған
шабадандар, киім ілгіш
- шабадандар
Сумен шайылатын хромның салмақтық үлесі (VI), мг/г
Бос формальдегидтің
салмақтық үлесі, мг/г
кемінде 50
кемінде 170
кемінде 400
0,003 *астам емес
0,15 * астам емес
2
Белдікке және сағатқа арналған қайыс белбеулер, музыкалық аспаптарға арналған белбеулер, ұсақ былғары галантерия бұйымдары
Сумен шайылатын хромның салмақтық
үлесі (VI), мг/г
Бос формальдегидтің салмақтық үлесі, мг/г
0,003* астам емес
0,15 * астам емес
3
Багаждық белбеулер
Тұтқаларды және иықтық белбеулерді бекіту түйіндерінің үзілу жүктемесі, Н
кемінде 170
4
Бес саусақ қолғаптар мен қолғаптар (жұмысқа арналған қолғаптарды қоспағанда)
Сумен шайылатын хромның салмақтық үлесі (VI), мг/г
Бос формальдегидтің салмақтық үлесі, мг/г
0,003 * астам емес
0,15 * астам емес
5
Жұмыстық қолғаптар
Сумен шайылатын хромның салмақтық үлесі (VI), мг/г
Бос формальдегидтің салмақтық үлесі, мг/г
0,003 * астам емес
0,15 * астам емес
* - былғары көрсеткіші
3-кесте. Аяқ киім және былғары галантериялық бұйымдарды өндіру кезінде қолданылатын материалдардан зиянды зат бөлінудің шектік нормативтері
Материалдың
атауы
Зиянды заттың атауы Нормативі
сулы ортада ауа соғатын ортада
мг/дм 3 , астам емес мг/м 3 , астам емес
1 2 3 4
Полиамидтер
Капролактам
1,0

115
Обувь с верхом
из юфти
при двух строчках
155
более двух строчек
175
7
Обувь для
игровых видов
спорта
Стойкость подошвы к
многократному изгибу,
циклы:
для баскетбола
не менее
10x10 3
для волейбола
не менее
20x10 3
для тенниса
не менее
15х10 3
для кросса
не менее
20x10 3
Ударная прочность подошвы,
Дж:
для баскетбола
не менее 20
для волейбола
не менее 10
для тенниса
не менее 15
для кросса
не менее 15
8
Ботинки для игры
футбол и регби
Прочность крепления
подошвы, Н/см
не менее 140
Прочность крепления
втулки, Н
не менее 15
9
Обувь резиновая,
полимерная,
резинотекстиль-
ная и полимеро-
текстильная
Водонепроницаемость
Внутренняя
поверхность
обуви должна
быть сухой
Толщина резиновых сапог в
зонах измерений, мм, не
менее:
носковая, передовая часть,
голенище в подъеме;
2,5
нижняя и верхняя часть
голенища;
1,5
каблук вместе подошвой;
22,0
подошва в подметочной
части
8,0
Таблица 2. Требования к механической и химической безопасности кожгалантерейных изделий
п\п
Наименование
продукции
Наименование показателя
свойств
Нормируемое
значение
показателя
1
2
3
4
1
Сумки,
портпледы,
чемоданы,
портфели,
ранцы,
рюкзаки,
папки
Разрывная нагрузка узлов
крепления ручек или
максимальная загрузка, Н
сумки женские и мужские,
молодежные
не менее 50
сумки дорожные, спортивные,
портфели дорожные, чемоданы-
дипломаты, чемоданы дорожные
мягкой и полужесткой
конструкции
не менее 170
чемоданы дорожные жесткой
конструкции, чемодан-гардероб
не менее 400
Массовая доля водовымываемого
хрома (VI), мг/г
не более
0,003 *
Массовая доля свободного
формальдегида, мг/г
не более
0,15 *
2
Ремни
поясные и
для часов,
ремни для
музыкальных
инструментов,
изделия
мелкой
кожгалантереи
Массовая доля водовымываемого
хрома (VI), мг/г
не более
0,003 *
Массовая доля свободного
формальдегида, мг/г
не более
0,15 *
3
Ремни
багажные
Разрывная нагрузка узла
крепления ручек и плечевых
ремней, Н
не менее 170
4
Перчатки и
рукавицы
(кроме
рабочих
рукавиц)
Массовая доля водовымываемого
хрома (VI), мг/г
не более
0,003 *
Массовая доля свободного
формальдегида, мг/г
не более
0,15 *
5
Рабочие
рукавицы
Массовая доля водовымываемого
хрома (VI), мг/г
не более
0,003 *
Массовая доля свободного
формальдегида, мг/г
не более
0,15 *
* - показатель для кожи
Таблица 3. Предельные нормативы выделения вредных веществ из материалов, применяемых при производстве обуви и кожгалантерейных изделий
Наименование
материала
Наименование вредного вещества
Норматив
Водная
среда
Воздушная
среда
мг/дм 3 ,
не более
мг/м 3 ,
не более
1
2
3
4
Полиамиды
Капролактам
1,0

1,0 мг/дм 3 *
0,003
0,06
Полиэфирлік
Диметилтерефталат
Ацетальдегид
1,5 мг/дм 3 ; 0,2 мг/дм 3
0,05
0,01
Полиамидтік
Капролактам
Гексаметилендиамин
0,5 мг/дм 3 0,01 мг/дм 3
0,06
0,001
Полиакрилонитрильдік
Акрилонитрил
Диметилформамид
Винилацетат
0,02 мг/дм 3
10 мг/дм 3
0,2 мг/дм 3
0,03
0,03
0,15
Поливинилхлоридтік
Винилхлорид
Ацетон
Бензол
Толуол
Циоктилфталат
Цибутилфталат
Фенол
1,0 мг/кг изделия
0,1 мг/дм
0,01 мг/дм 3 0,5 мг/дм
2,0 мг/дм
Рұқсат етілмейді

1,0 мг/дм 3 *
0,003
0,06
Полиэфирные
Диметилтерефталат
Ацетальдегид
1,5 мг/дм 3 ;
0,2 мг/дм 3
0,05
0,01
Полиамидные
Капролактам
Гексаметилендиамин
0,5 мг/дм 3
0,01 мг/дм 3
0,06
0,001
Полиакрило-
нитрильные
Акрилонитрил
Диметилформамид
Винилацетат
0,02 мг/дм 3
10 мг/дм 3
0,2 мг/дм 3
0,03
0,03
0,15
Поливинил-
хлоридные
Винилхлорид
Ацетон
Бензол
Толуол
Диоктилфталат
Дибутилфталат
Фенол
1,0 мг/кг
изделия
0,1 мг/дм
0,01 мг/дм 3
0,5 мг/дм
2,0 мг/дм
не допус-
кается