"Саяси партиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 14 қарашадағы N 1059 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Саяси партиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                             К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
"Саяси партиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап . "Саяси партиялар туралы" 2002 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 16, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 13, 53-құжат; 2007 ж. N 9, 67-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Саяси партияны құру
1. Саяси партия саны бір мың адамнан кем емес, саяси партияның құрылтай съезін (конференциясын) шақыратын және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың үштен екісінің атынан өкілдік ететін Қазақстан Республикасы азаматтары тобының бастамасы бойынша құрылады. Азаматтар саяси партияның құрылтай съезіне (конференциясына) жеке өзі қатысады. Азаматтардың сенімхат бойынша саяси партияның құрылтай съезінде (конференциясында) өкілдік етуіне жол берілмейді. Саяси партияның құрылуын, соның ішінде құрылтай съезінің (конференциясының) өткізілуін ұйымдастыруды қаржыландыру осы Заңның 18-бабының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Саяси партияның құрылтай съезін (конференциясын) дайындау, шақыру және өткізу үшін Қазақстан Республикасы азаматтарының бастамашы тобы мүшелерінің қатарынан құрамында кемінде он адам бар ұйымдастыру комитеті құрылады.
3. Ұйымдастыру комитеті тіркеуші орган белгілеген нысан бойынша тіркеуші органға мынадай ақпаратты қоса табыс етеді:
1) тіркеуші орган белгілеген нысан бойынша электрондық және қағаз жеткізгіштегі азаматтардың саяси партия құру жөніндегі бастамашы тобының тізімі және ұйымдастыру комитетінің мүшелері туралы мәліметтер;
2) оның құрылу мақсаты, саяси партияның болжалды атауы, орналасқан жері, ұйымдастыру комитетінің ақшасын және өзге де мүлкін болжалды қалыптастыру және пайдалану көздері, сондай-ақ ұйымдастыру комитетінің қаражатын қалыптастыру үшін есеп айырысу шотын ашуға және оның қызметін қамтамасыз ету үшін азаматтық-құқықтық шарттар жасасуға уәкілеттік берілген ұйымдастыру комитетінің мүшесі (бұдан әрі — ұйымдастыру комитетінің уәкілетті тұлғасы) туралы мәліметтер көрсетілген ұйымдастыру комитеті жиналысының хаттамасы.

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О политических партиях"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 ноября 2008 года № 1059
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О политических партиях".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений
в Закон Республики Казахстан "О политических партиях"
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 15 июля 2002 года "О политических партиях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 16, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 13, ст. 53; 2007 г., № 9, ст. 67) следующие изменения и дополнения:
1) статью 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Создание политической партии
1. Политическая партия создается по инициативе группы граждан Республики Казахстан численностью не менее одной тысячи человек, созывающих учредительный съезд (конференцию) политической партии и представляющих две трети областей, города республиканского значения и столицы. Граждане принимают личное участие на учредительном съезде (конференции) политической партии. Представительство граждан по доверенности на учредительном съезде (конференции) политической партии не допускается. Финансирование создания политической партии, в том числе организации проведения учредительного съезда (конференции), осуществляется в соответствии с требованиями статьи 18 настоящего Закона.
2. Для подготовки, созыва и проведения учредительного съезда (конференции) политической партии из числа членов инициативной группы граждан Республики Казахстан образуется организационный комитет в составе не менее десяти человек.
3. Организационный комитет представляет регистрирующему органу уведомление по форме, установленной регистрирующим органом, с приложением следующей информации:
1) список инициативной группы граждан по созданию политической партии и сведения о членах организационного комитета на электронном и бумажном носителях по форме, установленной регистрирующим органом;
2) протокол собрания организационного комитета, в котором указываются цель его создания, предполагаемое наименование политической партии, местонахождение, предполагаемые источники формирования и использования денег и иного имущества организационного комитета, а также сведения о члене организационного комитета, уполномоченном открыть расчетный счет для формирования средств организационного комитета и заключать гражданско-правовые договоры для обеспечения его деятельности (далее - уполномоченное лицо организационного комитета).

4. Тіркеуші орган осы баптың 3-тармағында көрсетілген хабарламаны және өзге де құжаттарды алған күні ұйымдастыру комитетінің уәкілетті тұлғасына оларды тапсырғанын растайтын құжат (бұдан әрі - растама) береді.
5. Тіркеуші орган растама бергеннен кейін ғана ұйымдастыру комитеті өз қызметіне кірісуге құқылы.
Ұйымдастыру комитеті растама берілген күннен бастап алты айдың ішінде өз қызметін жүзеге асырады.
6. Ұйымдастыру комитеті растама берілген күннен бастап екі айдың ішінде саяси партияның құрылтай съезін (конференциясын) өткізуі тиіс. Бұл мақсатта ұйымдастыру комитеті:
1) Қазақстан Республикасының аумағында таралатын мерзімді баспасөз басылымдарында саяси партияны құру ниеті, саяси партия құрылтай съезінің (конференциясының) өтетін орны мен күні туралы мәліметтерді оған растама берілген күннен бастап бір айдан кешіктірмей жариялайды;
2) ұйымдастыру комитетінің уәкілетті тұлғасы арқылы Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде есеп айырысу шотын ашады;
3) саяси партияны құруға бағытталған өзге да ұйымдастырушылық және ақпараттық-насихаттау қызметін жүзеге асырады.
7. Құрылтай съезінде (конференциясында) саяси партияны құру, оның атауы, жарғысы, бағдарламасы туралы шешімдер қабылданады және оның басшы органдары құрылады.
8. Саяси партия жарғылық қызметін мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін жүзеге асырады.
9. Ұйымдастыру комитеті өзінің қызметін мынадай жағдайлар туындаған кезде тоқтатады:
1) тіркеуші орган растау берген күннен бастап алты ай өтуі;
2) саяси партияны мемлекеттік тіркеу;
3) саяси партияны мемлекеттік тіркеуден бас тарту;
4) азаматтардың бастамашы тобының шешімі бойынша.
10. Саяси партия мемлекеттік тіркеуден өткен жағдайда ұйымдастыру комитетінің ақшасы және өзге де мүлкі, сондай-ақ ақшаның және өзге де мүліктің түсу көздері көрсетілген олардың пайдаланылуы туралы қаржылық есеп құрылған саяси партияға табыс етіледі.
10. Саяси партияны мемлекеттік тіркеуден бас тартқан жағдайда немесе азаматтардың бастамашы тобының шешімі бойынша ұйымдастыру комитетінің қызметі тоқтатылған жағдайда ұйымдастыру комитетінің қалған ақшасы мен өзге де мүлкі қайырымдылық жасаушыларға салынған қайырмалдықтарға пропорционалды түрде беріледі.";
2) 7-баптың 1-тармағының екінші бөлігі "саяси партиялардың" деген сөздерден кейін "және қоғамдық ұйымдардың" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 10-бапта:
2-тармақтағы "екі" деген сөз "төрт" деген сөзбен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "елу" және "жеті жүз" деген сөздер тиісінше "қырық" және "алты жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік тіркеу мерзімін тоқтатуға себеп болған негіздемелер жойылған кезде тіркеуші орган саяси партияны мемлекеттік тіркеу не мемлекеттік тіркеуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.";

4. Регистрирующий орган в день получения уведомления и иных документов, указанных в пункте 3 настоящей статьи, выдает уполномоченному лицу организационного комитета документ, подтверждающий их представление (далее - подтверждение).
5. Организационный комитет вправе приступить к своей деятельности только после выдачи регистрирующим органом подтверждения. Организационный комитет осуществляет свою деятельность в течение шести месяцев со дня выдачи подтверждения.
6. В течение двух месяцев со дня выдачи подтверждения организационный комитет должен провести учредительный съезд (конференцию) политической партии. В этих целях организационный комитет:
1) не позднее месяца со дня выдачи ему подтверждения публикует в  периодических печатных изданиях, распространяемых на территории Республики Казахстан, сведения о намерении создать политическую партию, о месте и дате проведения учредительного съезда (конференции) политической партии;
2) открывает через уполномоченное лицо организационного комитета расчетный счет в банках второго уровня Республики Казахстан;
3) осуществляет иную организационную и информационно-пропагандистскую деятельность, направленную на создание политической партии.
7. На учредительном съезде (конференции) принимаются решения о создании политической партии, ее названии, уставе, программе и формируются ее руководящие органы.
8. Политическая партия осуществляет уставную деятельность после прохождения государственной регистрации.
9. Организационный комитет прекращает свою деятельность при наступлении одного из следующих случаев:
1) истечение шести месяцев со дня выдачи регистрирующим органом подтверждения;
2) государственная регистрация политической партии;
3) отказ в государственной регистрации политической партии;
4) по решению инициативной группы граждан.
10. В случае государственной регистрации политической партии деньги и иное имущество организационного комитета, а также финансовый отчет об их использовании, в котором указываются источники поступления денежных средств и иного имущества, передаются созданной политической партии.
В случае отказа в государственной регистрации политической партии или прекращения деятельности организационного комитета по решению инициативной группы граждан оставшиеся деньги и иное имущество организационного комитета передаются жертвователям, пропорционально внесенным пожертвованиям.";
2) часть вторую пункта 1 статьи 7 после слов "политических партий" дополнить словами "и общественных объединений";
3) в статье 10:
в пункте 2 слово "два" заменить словом "четыре";
в пункте 6 слова "пятидесяти" и "семисот" заменить словами "сорока" и "шестисот" соответственно;
пункт 8 дополнить частью второй следующего содержания:
"При устранении оснований, послуживших для перерыва срока государственной регистрации, регистрирующий орган принимает решение о государственной регистрации либо об отказе в государственной регистрации политической партии.";

4) 11-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Осы Заңның 10-бабының 6-тармағында көзделген партия мүшелерінің жалпы санына әсер етпейтін саяси партия мүшелерінің тізімі бойынша анықталған бұзушылықтар саны саяси партияны мемлекеттік тіркеуден бас тартуға негіз бола алмайды.
Аталған тармақтың күші осы Заңның 8-бабының 1, 2, 3 және 5-тармақтары бұзылған жағдайларға таралмайды.";
5) 14-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Өз қызметін тоқтатқан саяси партияның құрылымдық бөлімшелері (филиалдар және өкілдіктер) саяси партия жоғарғы органының қайта ұйымдастыру (тарату) жөніндегі шешімінің негізінде тіркеуші органда есептік тіркеуден шығарылуы тиіс";
2-тармақ "саяси партияны тіркеу" деген сөздерден кейін "саяси партияны қайта ұйымдастыру туралы шешім қабылданған күннен бастап екі ай мерзім өткеннен кейін" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Саяси партияның бөлінуі немесе құрамынан бөлініп шыққан кезде қайта ұйымдастырылған саяси партия және қайта құрылған саяси партия мүшелерінің жалпы саны Осы Заңның 10-бабы 6-тармағының талаптарына сәйкес болуы тиіс".
6) 18-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) халықаралық және шетелдік үкіметтік емес ұйымдардан гранттар және өзге де қаражаттар алатын азаматтардан немесе ұйымдардан.".
2-бап . Осы Заң алғаш рет ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

4) статью 11 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Количество установленных нарушений по спискам членов политической партии, не влияющих на общее количество членов партии, предусмотренное пунктом 6 статьи 10 настоящего Закона, не может являться основанием для отказа в государственной регистрации политической партии.
Действие настоящего пункта не распространяется на случаи нарушения пунктов 1, 2, 3 и 5 статьи 8 настоящего Закона.";
5) в статье 14:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Структурные подразделения (филиалы и представительства) политической партии, прекращающей свою деятельность, подлежат снятию с учетной регистрации в регистрирующем органе на основании решения высшего органа политической партии о реорганизации (ликвидации).";
пункт 2 после слова "осуществляется" дополнить словами "по истечении двухмесячного срока со дня принятия решения о реорганизации политической партии";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. При разделении или выделении из состава политической партии общая численность членов реорганизованной политической партии и вновь образованной политической партии должна соответствовать требованиям пункта 6 статьи 10 настоящего Закона.";
6) пункт 2 статьи 18 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) от граждан или организаций, получающих гранты и иные средства от международных или иностранных неправительственных организаций.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан