Қазақстан Республикасында ювенальды әділет жүйесін дамытудың 2009-2011 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 18 қарашадағы N 1067 Қаулысы
"Қазақстан Республикасында ювенальды әділет жүйесін дамытудың 2009 - 2011 жылдарға арналған тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 19 тамыздағы N 646 Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында ювенальды әділет жүйесін дамытудың 2009 - 2011 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Жоспар) бекітілсін.
2. Орталық атқарушы органдар, өзге де мемлекеттік органдар Жоспарда көзделген іс-шаралардың іске асырылуын қамтамасыз етсін және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне жыл сайын 10 маусым мен 10 желтоқсаннан кешіктірмей Жоспар іс-шараларының орындалуы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі жылына екі рет, есепті жарты жылдықтан кейінгі айдың 25-күніне Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат беруді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 18 қарашадағы
N 1067 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында ювенальды әділет жүйесін
дамытудың 2009 - 2011 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске
асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с N Іс-шараның атауы Аяқталу нысаны Орындауға (іске асыруға) жауапты Орындау (іске асыру) мерзімі Болжанатын
шығыстар
Қаржыландыру көзі
1 2 3 4 5 6 7
1. Ювенальды әділет жүйесінің құрылымдық элементтерін
жетілдіру
1.
Республиканың барлық аумақтарында кәмелетке толмағандардың ісі жөніндегі мамандандырылған соттар құру мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
СӘК (келісім бойынша)
2009 жыл
Талап
етілмейді
-
2.
Прокуратура органдарында кәмелетке толмағандар туралы заңнаманың қолданылуын қадағалауды ұйымдастыру бойынша мамандандырылған бөлімшелер құру мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
БП (келісім бойынша)
2009 жылғы наурыз
Талап
етілмейді
-
3.
Кәмелетке толмағандар ісі жөніндегі учаскелік полиция инспекторларын, тергеушілерді және криминалды полицияның жедел өкілдерін қамтитын мамандандырылған ювенальды полиция құру мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ІІМ
2009 жылғы маусым
Талап етілмейді
-
4.
Кәмелетке толмағандарды уақытша оқшалау, оңалту, бейімдеу орталықтарын қайта ұйымдастыру және қылмыс жасады деп айыпталушы, сондай-ақ арнайы білім ұйымдарына және ерекше режимде ұстайтын білім ұйымдарына жіберілетін кәмелетке толмағандарды уақытша ұстау үшін арнайы мекемелер құру мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ІІМ, БҒМ
2009 жылғы қазан
Талап
етілмейді
-
5.
Республиканың қалалары мен облыс орталықтарында мамандандырылған ювенальды заң консультацияларын құру мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
Әділетмині
2009 жыл
Талап
етілмейді
-
6.
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті қылмыстық-атқару инспекциялары басқармаларының және аумақтық бөлімдерінің штаттарына қолда бар штат санының есебінен кәмелетке толмағандар ісі жөніндегі инспекторларды енгізу мәселесін
пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Әділетмині
2009 жылғы
25 шілде;
2010 жылғы
25 қаңтар
Талап
етілмейді
-
7.
Уәкілетті органның тарапынан білім беру ұйымдарының қызметін ведомствоаралық үйлестіру мен бақылаудың тиімді жүйесін құру
мәселесін
пысықтау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
БҒМ, жергілікті атқарушы органдар
2009 жыл
Талап етілмейді
-

Об утверждении Плана мероприятий по реализации Концепции развития системы ювенальной юстиции в Республике Казахстан на 2009-2011 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 ноября 2008 года № 1067
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 19 августа 2008 года № 646 "О Концепции развития системы ювенальной юстиции в Республике Казахстан на 2009-2011 годы" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по реализации Концепции развития системы ювенальной юстиции в Республике Казахстан на 2009-2011 годы (далее - План).
2. Центральным исполнительным органам, иным государственным органам обеспечить реализацию мероприятий, предусмотренных Планом, и представлять в Министерство юстиции Республики Казахстан ежегодно, не позднее 10 июня и 10 декабря, информацию о выполнении мероприятий Плана.
3. Министерству юстиции Республики Казахстан обеспечить представление в Правительство Республики Казахстан информации о ходе исполнения Плана два раза в год, к 25 числу месяца, следующего за отчетным полугодием.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 ноября 2008 года № 1067
План мероприятий
по реализации Концепции развития системы ювенальной
юстиции в Республике Казахстан на 2009-2011 годы
п/п
Наименование
мероприятия
Форма завершения
Ответ-
ственный
за
исполнение
(реализа-
цию)
Срок
исполнения
(реали-
зации)
Пред-
пола-
гаемые
расходы
Источник
финанси-
рования
1
2
3
4
5
6
7
1. Совершенствование структурных элементов системы
ювенальной юстиции
1.
Проработать
вопрос создания
специализиро-
ванных судов по
делам несовер-
шеннолетних на
всей территории
Республики
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
КСА
(по согла-
сованию)
2009 год
Не тре-
буются
-
2.
Проработать
вопрос создания
в органах
прокуратуры
специализиро-
ванных
подразделений
по организации
надзора за
применением
законодатель-
ства о несовер-
шеннолетних
Предложения в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
ГП
(по согла-
сованию)
Март
2009 года
Не тре-
буются
-
3.
Проработать
вопрос создания
специализиро-
ванной ювеналь-
ной полиции,
включающей в
себя участковых
инспекторов
полиции,
следователей и
оперативных
уполномоченных
криминальной
полиции по
делам несовер-
шеннолетних
Предложения в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МВД
Июнь
2009 года
Не тре-
буются
-
4.
Проработать
вопрос реорга-
низации центров
временной
изоляции,
реабилитации,
адаптации несо-
вершеннолетних
и создания
специальных
учреждений для
временного со-
держания несо-
вершеннолетних
обвиняемых в
совершении
преступлений,
а также
направляемых в
специальные
организации
образования и
организации
образования с
особым режимом
содержания
Предложения в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МВД, МОН
Октябрь
2009 года
Не тре-
буются
-
5.
Проработать
вопрос создания
специализиро-
ванных ювеналь-
ных юридических
консультаций в
городах и об-
ластных центрах
Республики
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МЮ
2009 год
Не тре-
буются
-
6.
Проработать
вопрос введения
в штаты
управления и
территориальных
отделов
уголовно-
исполнительных
инспекций
Комитета
уголовно-
исполнительной
системы
Министерства
юстиции Респуб-
лики Казахстан
инспекторов по
делам несовер-
шеннолетних за
счет имеющейся
штатной
численности
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МЮ
25 июля
2009 года;
25 января
2010 года
Не тре-
буются
-
7.
Проработать
вопрос создания
эффективной
системы межве-
домственной
координации и
контроля
деятельности
организаций
образования со
стороны уполно-
моченного органа
Информация в
Администрацию
Президента
Республики
Казахстан
МОН,
местные
исполни-
тельные
органы
2009 год
Не тре-
буются
-

2. Ювенальды әділет жүйесін әдістемелік қамтамасыз ету
8.
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясының Сот төрелігі институтында кәмелетке толмағандар қатысатын істерді қарауға маманданған судьялар даярлауды көздейтін арнайы бағдарлама енгізу мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
МҚА (келісім бойынша), БҒМ, ЖС (келісім бойынша)
2009 жылғы қаңтар
Талап етілмейді
-
9.
Кәмелетке толмағандарды ювенальды әділет жүйесінде айрықша әлеуметтік сүйемелдеу туралы мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Әділетмині, БҒМ, ІІМ, ЖС (келісім бойынша)
2009 жылғы ақпан
Талап етілмейді
-
10.
Балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі өңірлік органдардың жұмысын күшейту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
БҒМ, жергілікті атқарушы органдар
2009 - 2011 жылдар
Талап етілмейді
-
11.
БАҚ арқылы балаларға және жасөспірімдерге құқықтық білім беруді қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне ақпарат
МАМ, БҒМ
2009 - 2011 жылдар
Талап етілмейді
-
12.
Кәмелетке толмағандар ісі жөніндегі мамандандырылған соттардың судьяларын және кәмелетке толмағандар ісі жөнінде мамандандырылған басқа да адамдарды оқыту бойынша білім бағдарламаларын әзірлеу және енгізу жөніндегі мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне
ақпарат
БҒМ, ІІМ, Әділетмині,
БП (келісім бойынша),
ЖС (келісім бойынша)
2011 жылғы 10 маусым;
2011 жылғы
10 желтоқсан
Талап етілмейді
-
3. Ювенальды әділет жүйесін материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жақсарту
13.
Ювенальды әділет жүйесінің материалдық- техникалық базасын нығайту бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
Әділетмині, ІІМ, БҒМ, Еңбекмині, БП (келісім бойынша), СӘК (келісім бойынша)
2009 жылғы
қазан
Талап етілмейді
-
4. Нормативтік құқықтық базаны жетілдіру
14.
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне адвокатура мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөніндегі ұсыныстарды ВАК-тың қарауына енгізу
ВАК-қа ұсыныстар
Әділетмині,
ЭБЖМ
2010 жыл
Талап етілмейді
-
15.
Қазақстан Республикасында ювенальды әділет жүйесін ұйымдастыру мәселелері бойынша қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің тиімділігіне талдау жасау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Әділетмині, ІІМ, БҒМ, БП (келісім бойынша)
2011 жылғы 25 қаңтар;
2011 жылғы
25 шілде
Талап етілмейді
-
16.
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәмелетке толмағандардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар жөніндегі ұсыныстарды ВАК-тың қарауына енгізу
ВАК-қа ұсыныстар
Әділетмині, ІІМ, БҒМ, ЭБЖМ, БП (келісім бойынша), ЖС (келісім бойынша)
2011 жыл
Талап етілмейді
-
Ескертпе:
аббревиатуралардың толық жазылуы:
Әділетмині - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
ІІМ - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
БҒМ - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Еңбекмині - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
МАМ - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
ЭБЖМ - Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі
ЖС - Қазақстан Республикасы Жоғарғы соты
БП - Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы
МҚА - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
СӘК - Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотының жанындағы Сот әкімшілігі комитеті
ВАК - Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия
БАҚ - бұқаралық ақпарат құралдары

2. Методическое обеспечение системы ювенальной юстиции
8.
Проработать
вопрос внедре-
ния в Институте
правосудия
Академии госу-
дарственного
управления при
Президенте
Республики
Казахстан
специальной
программы,
предусматриваю-
щей подготовку
судей, специа-
лизирующихся на
рассмотрении
дел с участием
несовершенно-
летних
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
АГС (по
согласова-
нию), МОН,
ВС (по
согласо-
ванию)
Январь
2009 года
Не тре-
буются
-
9.
Проработать
вопрос об осо-
бом социальном
сопровождении
несовершенно-
летних в систе-
ме ювенальной
юстиции
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МЮ, МОН,
МВД, ВС
(по согла-
сованию)
Февраль
2009 года
Не тре-
буются
-
10.
Усилить работу
региональных
органов по
защите прав
детей
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МОН,
местные
исполни-
тельные
органы
2009-2011
годы
Не тре-
буются
-
11.
Обеспечить пра-
вовое просвеще-
ние детей и
подростков
через СМИ
Информация в
Министерство
юстиции
Республики
Казахстан
МКИ, МОН
2009-2011
годы
Не тре-
буются
-
12.
Проработать
вопрос по
разработке и
внедрению
образовательных
программ по
обучению судей
специализиро-
ванных судов по
делам несовер-
шеннолетних и
других лиц,
специализирую-
щихся по делам
несовершенно-
летних
Информация в
Министерство
юстиции
Республики
Казахстан
МОН, МВД,
МЮ, ГП (по
согласова-
нию), ВС
(по согла-
сованию)
10 июня
2011 года;
10 декабря
2011 года
Не тре-
буются
-
3. Улучшение материально-технического обеспечения системы
ювенальной юстиции
13.
Внести
предложения по
укреплению
материально-
технической
базы системы
ювенальной
юстиции
Предложения в
Правительство
Республики
Казахстан
МЮ, МВД,
МОН,
МТСЗН, ГП
(по согла-
сованию),
КСА (по
согла-
сованию)
Октябрь
2009 года
Не тре-
буются
-
4. Совершенствование нормативной правовой базы
14.
Внести на
рассмотрение
МВК предложения
по внесению
изменений и
дополнений в
некоторые
законодательные
акты Республики
Казахстан по
вопросам
адвокатуры
Предложения в
МВК
МЮ, МЭБП
2010 год
Не тре-
буются
-
15.
Провести анализ
эффективности
действующих
нормативных
правовых актов
по вопросам
организации
системы
ювенальной
юстиции в
Республике
Казахстан
Информация в
Правительство
Республики
Казахстан
МЮ, МВД,
МОН, ГП
(по согла-
сованию)
25 января
2011 года;
25 июля
2011 года
Не тре-
буются
-
16.
Внести на
рассмотрение
МВК предложения
по внесению
изменений и
дополнений в
некоторые
законодательные
акты Республики
Казахстан по
вопросам защиты
прав несовер-
шеннолетних
Предложения в
МВК
МЮ, МВД,
МОН, МЭБП,
ГП (по
согласова-
нию), ВС
(по согла-
сованию)
2011 год
Не тре-
буются
-
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
МЮ    - Министерство юстиции Республики Казахстан
МВД   - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МОН   - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
МКИ   - Министерство культуры и информации Республики
Казахстан
МЭБП  - Министерство экономики бюджетного планирования
Республики Казахстан
ВС    - Верховный суд Республики Казахстан
ГП    - Генеральная прокуратура Республики Казахстан
АГС   - Агентство Республики Казахстан по делам
государственной службы
КСА   - Комитет по судебному администрированию при Верховном
Суде Республики Казахстан
МВК   - Межведомственная комиссия по вопросам законопроектной
деятельности
СМИ   - средства массовой информации