Кеден одағының тарифтік преференцияларының бірыңғай жүйесі туралы хаттамаға қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 5 желтоқсандағы N 1149 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Кеден одағының тарифтік преференцияларының бірыңғай жүйесі туралы хаттаманың жобасы мақұлдансын.
2. Кеден одағының тарифтік преференцияларының бірыңғай жүйесі туралы хаттамаға қол қойылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 5 желтоқсандағы
N 1149 қаулысымен
мақұлданған
жоба
Кеден одағының тарифтік преференцияларының
бірыңғай жүйесі туралы
ХАТТАМА
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Беларусь Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Үкіметі және Ресей Федерациясының Үкіметі,
2008 жылғы 25 қаңтардағы Бірыңғай кедендік-тарифтік реттеу туралы келісімді негізге ала отырып,
экономикалық ықпалдасуды тереңдетуге жәрдемдесу және адал бәсекелестікті жүзеге асыру мақсатында,
халықаралық сауданың жалпыға бірдей қабылданған нормалары мен ережелерін басшылыққа ала отырып,
мына төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Кеден одағының комиссиясы (бұдан әрі - Комиссия) Тараптарға дамушы және мейлінше аз дамыған елдерде шығарылатын немесе олардан әкелінген тауарларды Тараптар мемлекеттерінің кедендік аумағына немесе бірыңғай кедендік аумағына әкелу кезінде Бірыңғай кедендік тарифті жүргізу жөніндегі өкілеттіктерді берген күннен бастап тарифтік преференциялар осы Хаттаманың ережелеріне сәйкес айрықша ұсынылады.
2-бап
Тарифтік преференциялар жүйесін пайдаланушы дамушы елдер тізбесін Комиссия бекітеді.
Бұл тізбеге жоғары деңгейлі табысы бар елдер ретінде Дүниежүзілік банк жіктемейтін елдер енгізіледі.
Жоғары деңгейлі табысы бар елдер ретінде Дүниежүзілік банк жіктемейтін ел мынадай жағдайларда көрсетілген тізбеге енгізілмеуі не одан алынып тасталуы мүмкін:
елдің жоғары ретінде Дүниежүзілік банк айқындаған табыс деңгейіне қол жеткізуі;
осы елден тауарларды әкелу көлемі Сыртқы экономикалық қызметтің бірыңғай тауар номенклатурасы (бұдан әрі - СЭҚ БТН) топтарының құндық көлемі бойынша бес ең үлкені болғанда алдыңғы екі жылда осы тауарларды преференциялар жүйесін пайдаланушы елдерден әкелудің жалпы көлемінің 75 пайызына тең немесе одан асқанда;
Тараптар мемлекеттерінің не Тараптар мемлекеттерінің жеке (немесе) заңды тұлғаларының экономикалық мүдделерін бірнеше мәрте бұзушылық, оның ішінде әрекеті Тараптар мемлекеттерінің жеке және (немесе) заңды тұлғаларына осы елдің нарығына енуді негізсіз жауып тастайтын немесе өзгеше түрде Тараптар мемлекеттерінің жеке және (немесе) заңды тұлғаларын негізсіз кемсітетін ретінде түсінілетін осы елдің достық емес іс-қимылдары;
есірткілерді экспорттауды немесе транзиттеуді бақылаудағы елеулі кемшіліктер;
ақшаны жылыстату жөніндегі халықаралық шарттарды сақтамау.

О подписании Протокола о единой системе тарифных преференций таможенного союза
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2008 года № 1149
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола о единой системе тарифных преференций таможенного союза.
2. Подписать Протокол о единой системе тарифных преференций таможенного союза.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 декабря 2008 года № 1149
проект
ПРОТОКОЛ
о единой системе тарифных преференций таможенного союза
Правительство Республики Беларусь, Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,
основываясь на Соглашении о едином таможенно-тарифном регулировании от 25 января 2008 года,
в целях содействия углублению экономической интеграции и осуществления добросовестной конкуренции,
руководствуясь общепризнанными нормами и правилами международной торговли,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
С даты предоставления Сторонами Комиссии таможенного союза (далее - Комиссия) полномочий по ведению Единого таможенного тарифа тарифные преференции при ввозе на таможенные территории государств Сторон или единую таможенную территорию товаров, происходящих и ввозимых из развивающихся и наименее развитых стран, предоставляются исключительно в соответствии с настоящим Протоколом.
Статья 2
Перечень развивающихся стран-пользователей системы тарифных преференций утверждается Комиссией.
В этот перечень включаются страны, не классифицируемые Всемирным банком как страны с высоким уровнем дохода.
Страна, не классифицируемая Всемирным банком как страна с высоким уровнем дохода, может быть не включена в указанный перечень либо исключена из него в следующих случаях:
достижение страной уровня дохода, определяемого Всемирным банком как высокий;
объем ввоза из этой страны товаров пяти самых больших по стоимостному объему групп Единой товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности за два предшествующих года равен или превышает 75 процентов общего объема ввоза этих товаров из стран-пользователей системы преференций;
недружественные действия этой страны, под которыми понимается неоднократное нарушение экономических интересов государств Сторон либо физических и (или) юридических лиц государств Сторон, в том числе действия, которые необоснованно закрывают физическим и (или) юридическим лицам государств Сторон доступ на рынок этой страны или иным образом необоснованно дискриминируют физических и (или) юридических лиц государств Сторон;
серьезные недостатки в контроле экспорта или транзита наркотиков;
несоблюдение международных договоров по отмыванию денег.

3-бап
Тарифтік преференциялар жүйесін пайдаланушы мейлінше аз дамыған елдер тізбесін Комиссия бекітеді.
Көрсетілген тізбеге БҰҰ-ның мейлінше аз дамыған елдер тізіміне кіретін елдер енгізіледі.
4-бап
Әкелу кезінде тарифтік преференциялар ұсынылатын дамушы елдерден және мейлінше аз дамыған елдерден шығарылатын және әкелінетін тауарлар тізбесін Комиссия бекітеді. Көрсетілген тізбенің позициялар саны Сыртқы экономикалық қызметтің бірыңғай тауар номенклатурасының кіші қосалқы позицияларының жалпы санының 20 пайызынан асуы тиіс емес.
Қажет болғанда Комиссия әкелу кезінде тарифтік преференциялар ұсынылатын мейлінше аз дамыған елдерде шығарылатын және әкелінетін тауарлардың қосымша тізбесін бекітеді. Осы тізбенің позициялар саны Сыртқы экономикалық қызметтің бірыңғай тауар номенклатурасының кіші қосалқы позицияларының жалпы санының 5 пайызынан асуы тиіс емес.
5-бап
Тараптардың уағдаластығы бойынша осы Хаттамаға жеке хаттамалармен ресімделетін өзгерістер енгізілуі мүмкін.
6-бап
Осы Хаттаманы түсіндіруге немесе қолдануға байланысты даулар мүдделі Тараптардың консультациялары мен келіссөздері жолымен шешіледі, ал келісімге қол жеткізілмеген жағдайда кез келген мүдделі Тараптың бастамасы бойынша Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Сотына қарауға беріледі.
7-бап
Осы Хаттаманың күшіне ену, оған қосылу және одан шығу тәртібі 2007 жылғы 6 қазандағы кеден одағының шарттық-құқықтық базасын қалыптастыруға бағытталған халықаралық шарттардың күшіне енуі тәртібі туралы Хаттамамен айқындалады.
2008 жылғы "__"________ __________ қаласында орыс тіліндегі жалғыз түпнұсқа данада жасалды.
Осы Хаттаманың түпнұсқа данасы өз функцияларын Комиссияға бергенге дейін Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Интеграциялық комитеті болып табылатын депозитарийде сақталады.
Депозитарий әрбір Тарапқа осы Хаттаманың куәландырылған көшірмесін жібереді.
Беларусь               Қазақстан             Ресей
Республикасының        Республикасының       Федерациясының
Үкіметі                Үкіметі               Үкіметі
үшін                   үшін                  үшін

Статья 3
Перечень наименее развитых стран-пользователей системы тарифных преференций утверждается Комиссией.
В указанный перечень включаются страны, входящие в список наименее развитых стран ООН.
Статья 4
Перечень товаров, происходящих и ввозимых из развивающихся и наименее развитых стран, при ввозе которых предоставляются тарифные преференции, утверждается Комиссией. Количество позиций указанного перечня не может превышать 20 процентов общего количества подсубпозиций Единой товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности.
При необходимости Комиссия утверждает дополнительный перечень товаров, происходящих и ввозимых из наименее развитых стран, при ввозе которых предоставляются тарифные преференции. Количество позиций этого перечня не может превышать 5 процентов общего количества подсубпозиций Единой товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности.
Статья 5
По договоренности Сторон в настоящий Протокол могут быть внесены изменения, которые оформляются отдельными протоколами.
Статья 6
Споры между Сторонами, связанные с толкованием и (или) применением настоящего Протокола, разрешаются путем консультаций и переговоров заинтересованных Сторон, а в случае недостижения согласия спор по инициативе любой из заинтересованных Сторон передается на рассмотрение в Суд Евразийского экономического сообщества.
Статья 7
Порядок вступления настоящего Протокола в силу, присоединения к нему и выхода из него определяется Протоколом о порядке вступления в силу международных договоров, направленных на формирование договорно-правовой базы таможенного союза, выхода из них и присоединения к ним от 6 октября 2007 года.
Совершено в г. ___________ "___" ___________ 2008 года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Протокола хранится у депозитария, которым до передачи своих функций Комиссии является Интеграционный Комитет Евразийского экономического сообщества.
Депозитарий направит каждой Стороне заверенную копию настоящего Протокола.
За Правительство       За Правительство      За Правительство
Республики Беларусь   Республики Казахстан   Российской Федерации