Тауарларды декларациялау тәртібі туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 5 желтоқсандағы N 1152 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Тауарларды декларациялау тәртібі туралы келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Тауарларды декларациялау тәртібі туралы келісімге қол қойылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 5 желтоқсандағы
N 1152 қаулысымен
мақұлданған
жоба
Тауарларды декларациялау тәртібі туралы келісім
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Беларусь Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Үкіметі және Ресей Федерациясының Үкіметі,
Еуразия экономикалық қоғамдастығының шеңберінде кеден одағына қатысушы мемлекеттердің (бұдан әрі - кеден одағына қатысушы мемлекеттер) бірыңғай кеден аумағында тауарларды декларациялау тәртібі туралы уағдаластықтарға қол жеткізу мақсатында,
2007 жылғы 6 қазандағы Бірыңғай кеден аумағын құру және кедендік одақты қалыптастыру туралы шарттың ережелерін негізге ала отырып,
халықаралық құқықтың жалпы танылған қағидаттары мен нормаларын басшылыққа ала отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Осы Келісім оның негізінде кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден одағында кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін халықаралық шарттары әзірленетін кеден одағына қатысушы мемлекеттердің бірыңғай кеден аумағында тауарларды декларациялау тәртібінің негізгі ережелерін айқындайды.
2-бап
Осы Келісімде пайдаланылатын ұғымдар мынаны білдіреді:
"декларант" - тауарларды декларациялайтын не оның атынан тауарлар декларацияланатын тұлға;
"декларациялау" - осы Келісімде айқындалған жағдайларда тауарлар туралы мәліметтерді кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден органдарына (бұдан әрі - кеден органдары) мәлімдеу;
"бірыңғай кеден аумағы" - кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден аумақтарынан тұратын аумақ;
"шетелдік тұлға" - кеден одағына қатысушы мемлекеттің тұлғасы болып табылмайтын тұлға;
"кеден одағына қатысушы мемлекеттің тұлғасы" - кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кез келгенінің заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға, заңды тұлға болып табылмайтын ұйым, сондай-ақ кеден одағына қатысушы мемлекеттерде тұрақты тұратын жері бар жеке тұлға, оның ішінде кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кез келгенінің заңнамасына сәйкес тіркелген жеке кәсіпкер;
"кедендік шекара" - кеден одағына қатысушы мемлекеттердің ерекше экономикалық аймақтарында және құрлықтық қайраңдарында орналасқан жасанды аралдардың, қондырғылардың, ғимараттардың және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің оларға қатысты ерекше заңдық құзыры болатын өзге де объектілердің шектерін қоса алғанда, бірыңғай кеден аумағының шектері, сондай-ақ кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кез келгенінің заңнамасына сәйкес кеден одағына қатысушы мемлекеттердің аумақтарында құрылған арнайы (еркін немесе ерекше) экономикалық аймақтардың шектері;
"кедендік декларация" - белгіленген нысан бойынша жасалған, тауарлар туралы, таңдап алынған кедендік режим туралы мәліметтер және (немесе) кедендік ресімдеу үшін қажетті өзге де мәліметтер бар құжат;
"тауар" - кедендік шекара арқылы өткізілетін кез келген жылжымалы мүлік, оның ішінде ақпарат таратушылар, валюталық құндылықтар, энергияның электр және өзге де түрлері, сондай-ақ жылжымайтын мүлікке жатқызылатын өзге де өткізілетін заттар.

О подписании Соглашения о порядке декларирования товаров
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2008 года № 1152
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения о порядке декларирования товаров.
2. Подписать Соглашение о порядке декларирования товаров.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 декабря 2008 года № 1152
проект
Соглашение
о порядке декларирования товаров
Правительство Республики Беларусь, Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,
в целях достижения договоренностей о порядке декларирования товаров на единой таможенной территории государств-участников таможенного союза в рамках Евразийского экономического сообщества (далее - государства-участники таможенного союза),
основываясь на положениях Договора о создании единой таможенной территории и формировании таможенного союза от 6 октября 2007 года,
руководствуясь общепризнанными принципами и нормами международного права,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Настоящее Соглашение определяет основные положения порядка декларирования товаров на единой таможенной территории государств-участников таможенного союза, на основе которых будут разрабатываться международные договоры государств-участников таможенного союза, регулирующие таможенные правоотношения в таможенном союзе.
Статья 2
Понятия, используемые в настоящем Соглашении, означают следующее:
"декларант" - лицо, которое декларирует товары либо от имени которого декларируются товары;
"декларирование" - заявление таможенным органам государств-участников таможенного союза (далее - таможенные органы) сведений о товарах в случаях, определенных настоящим Соглашением;
"единая таможенная территория" - территория, состоящая из таможенных территорий государств-участников таможенного союза;
"иностранное лицо" - лицо, не являющееся лицом государства-участника таможенного союза;
"лицо государства-участника таможенного союза" - юридическое лицо, организация, не являющаяся юридическим лицом, созданные в соответствии с законодательством любого из государств-участников таможенного союза, а также физическое лицо, имеющее постоянное место жительства в государствах-участниках таможенного союза, в том числе индивидуальный предприниматель, зарегистрированный в соответствии с законодательством любого из государств-участников таможенного союза;
"таможенная граница" - пределы единой таможенной территории, включая пределы находящихся в исключительных экономических зонах и на континентальных шельфах государств-участников таможенного союза искусственных островов, установок, сооружений и иных объектов, в отношении которых государства-участники таможенного союза обладают исключительной юрисдикцией, а также пределы специальных (свободных или особых) экономических зон, созданных на территориях государств-участников таможенного союза в соответствии с законодательством любого из государств-участников таможенного союза;
"таможенная декларация" - документ, составленный по установленной форме, содержащий сведения о товарах, об избранном таможенном режиме и (или) иные сведения, необходимые для таможенного оформления;
"товар" - любое движимое имущество, перемещаемое через таможенную границу, в том числе носители информации, валютные ценности, электрическая и иные виды энергии, а также иные перемещаемые вещи, относимые к недвижимому имуществу.

3-бап
Тауарлар, оларды кедендік шекара арқылы өткізген, кедендік режиммен орналастырған кезде, сондай-ақ кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден одағында кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін халықаралық шарттарымен айқындалған өзге жағдайларда декларациялауға жатады.
4-бап
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден одағында кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін халықаралық шарттарымен айқындалған шарттарға сәйкес кеден одағына қатысушы мемлекеттердің тұлғалары мен шетелдік тұлғалардың декларант ретінде түсуге құқығы бар.
5-бап
Декларациялау кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден одағында кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін халықаралық шарттарымен айқындалған жазбаша, электронды және өзге нысандарда жүргізіледі.
6-бап
Кедендік декларациялаудың нысаны Кеден одағы комиссиясының шешімімен айқындалады.
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден одағында кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін халықаралық шарттарымен коммерциялық құжаттар және кедендік ресімдеу үшін қажетті өзге де құжаттар кедендік декларация ретінде пайдаланылуы мүмкін жағдайлар айқындалады.
Кедендік декларацияда көрсетуге жататын мәліметтердің тізбесі кедендік төлемдерді есептеу мен өндіріп алу, кедендік статистиканы қалыптастыру және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кез келгенінің кедендік заңнамасын қолдану мақсаттары үшін қажетті мәліметтермен ғана шектеледі.
7-бап
Бірыңғай кеден аумағына әкелінетін тауарларға арналған кедендік декларация тауарларды уақытша сақтау мерзімі өткенге дейін не кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден одағында кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін халықаралық шарттарымен айқындалған жағдайларда өзге мерзімде ұсынылуы тиіс.
Бірыңғай кеден аумағынан әкетілген тауарларға қатысты кедендік декларация оларды сол кеден аумағынан іс жүзінде әкеткенге дейін ұсынылады.
8-бап
Кедендік декларацияны ұсыну, егер кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден одағында кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін халықаралық шарттарымен өзгеше белгіленбесе, кеден органына оның электрондық көшірмесін және кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды берумен қоса жүруі қажет.
Кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттар электронды құжаттар түрінде кеден органына ұсынылуы мүмкін.
Тауарларды декларациялау кезінде ұсынылатын құжаттардың тізбесі және оларды ұсыну мерзімдері кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден одағында кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін халықаралық шарттарымен белгіленеді.
Егер жекелеген құжаттарды кедендік декларациямен бір мезгілде ұсыну мүмкін болмаса, декларанттың жазбаша дәлелді өтініші бойынша кеден органы кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден одағында кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін халықаралық шарттарымен айқындалатын мерзімде мұндай құжаттарды ұсынуға рұқсат береді.

Статья 3
Товары подлежат декларированию при их перемещении через таможенную границу, помещении под таможенный режим, а также в иных случаях, определенных международными договорами государств-участников таможенного союза, регулирующими таможенные правоотношения в таможенном союзе.
Статья 4
В качестве декларанта имеют право выступать лица государств-участников таможенного союза и иностранные лица в соответствии с условиями, определенными международными договорами государств-участников таможенного союза, регулирующими таможенные правоотношения в таможенном союзе.
Статья 5
Декларирование производится в письменной, электронной и иных формах, определенных международными договорами государств-участников таможенного союза, регулирующими таможенные правоотношения в таможенном союзе.
Статья 6
Форма таможенной декларации определяется решением Комиссии таможенного союза.
Международными договорами государств-участников таможенного союза, регулирующими таможенные правоотношения в таможенном союзе, определяются случаи, когда в качестве таможенной декларации могут использоваться коммерческие документы и иные документы, необходимые для таможенного оформления.
Перечень сведений, подлежащих указанию в таможенной декларации, ограничивается только теми сведениями, которые необходимы для целей исчисления и взимания таможенных платежей, формирования таможенной статистики и применения таможенного законодательства любого из государств-участников таможенного союза.
Статья 7
Таможенная декларация на товары, ввозимые на единую таможенную территорию, должна быть представлена до истечения срока временного хранения товаров либо в иной срок в случаях, определенных международными договорами государств-участников таможенного союза, регулирующими таможенные правоотношения в таможенном союзе.
В отношении товаров, вывозимых с единой таможенной территории, таможенная декларация представляется до их фактического вывоза с этой таможенной территории.
Статья 8
Представление таможенной декларации должно сопровождаться представлением таможенному органу ее электронной копии и документов, подтверждающих сведения, заявленные в таможенной декларации, если иное не установлено международными договорами государств-участников таможенного союза, регулирующими таможенные правоотношения в таможенном союзе.
Документы, подтверждающие заявленные в таможенной декларации сведения, могут быть представлены в таможенный орган в виде электронных документов.
Перечень документов, представляемых при декларировании товаров, и сроки их представления устанавливаются международными договорами государств-участников таможенного союза, регулирующими таможенные правоотношения в таможенном союзе.
Если отдельные документы не могут быть представлены одновременно с таможенной декларацией, по письменному мотивированному обращению декларанта таможенный орган разрешает представление таких документов в сроки, определяемые международными договорами государств-участников таможенного союза, регулирующими таможенные правоотношения в таможенном союзе.

9-бап
Кедендік декларацияны және қажетті құжаттарды ұсыну фактісі оларды кеден органы алған күні тіркеледі.
Егер онда барлық қажетті мәліметтер бар екендігі және осы Келісімнің 8-бабында көзделген ережелерді ескере отырып, барлық қажетті құжаттар ұсынылғандығы белгіленсе кеден органы кедендік декларацияны қабылдайды.
Кедендік декларация қабылданған сәтінен бастап заңдық мәні бар фактілер туралы куәландыратын құжат болады.
Кеден органы кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден одағында кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін халықаралық шарттарымен айқындалған жағдайларда кедендік декларацияны қабылдаудан бас тартуға құқылы.
Кеден органының кедендік декларацияны қабылдаудан бас тартуы дәлелденген болуы тиіс, кеден органы декларацияны ұсынған тұлғаны бас тарту себептері туралы хабардар етеді.
10-бап
Кеден органының рұқсатымен және декларанттың дәлелді жазбаша өтініші бойынша кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтер өзгертілуі мүмкін, ал кеден органы қабылдаған кедендік декларация кері қайтарылып алынуы мүмкін.
Кедендік декларацияға кеден органының құзыретіне жататын мәліметтерді енгізуді қоспағанда, кеден органдарының лауазымды тұлғалары өзінің жеке бастамасы, тұлғаның тапсырмасы немесе өтініші бойынша кедендік декларацияны толтыруға, кедендік декларацияда көрсетілген мәліметтерді өзгертуге құқығы жоқ.
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден одағында кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін халықаралық шарттарымен айқындалатын жағдайларда тауарларды кедендік ресімдеу аяқталғаннан кейін кедендік декларацияға өзгерістер енгізуге жол беріледі.
11-бап
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден одағында кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін халықаралық шарттарымен тауарларды алдын ала декларациялау жағдайлары мен тәртібі, сондай-ақ тауарлардың түріне, кедендік шекара арқылы тауарларды өткізудің тәсілі мен кезеңіне қарай не тауарларды кедендік ресімдеу үшін қажетті нақты мәліметтер болмаған кезде тауарларды мерзімдік, уақытша және толық емес декларациялау мүмкіндігі айқындалады.
12-бап
Тараптар арасындағы осы Келісімнің ережелерін түсіндіруге және (немесе) қолдануға байланысты даулар мүдделі Тараптардың консультациялары және келіссөздері жолымен шешіледі, ал келісімге қол жеткізбеген жағдайда мүдделі Тараптардың кез келгенінің бастамасы бойынша Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Сотына қарауға беріледі.
13-бап
Осы Келісімге Тараптардың уағдаластығы бойынша жекелеген хаттамалармен ресімделетін өзгерістер енгізілуі мүмкін.

Статья 9
Факт представления таможенной декларации и необходимых документов фиксируется в день их получения таможенным органом.
Таможенная декларация принимается таможенным органом, если установлено, что в ней содержатся все необходимые сведения и представлены все необходимые документы с учетом положений, предусмотренных статьей 8 настоящего Соглашения.
Таможенная декларация с момента ее принятия становится документом, свидетельствующим о фактах, имеющих юридическое значение.
Таможенный орган вправе отказать в принятии таможенной декларации в случаях, определенных международными договорами государств-участников таможенного союза, регулирующими таможенные правоотношения в таможенном союзе.
Отказ в принятии таможенной декларации таможенным органом должен быть мотивированным, о причинах отказа таможенный орган уведомляет лицо, представившее декларацию.
Статья 10
С разрешения таможенного органа и по мотивированному письменному обращению декларанта сведения, заявленные в таможенной декларации, могут быть изменены, а принятая таможенным органом таможенная декларация может быть отозвана.
Должностные лица таможенных органов не вправе по собственной инициативе, поручению или просьбе лица заполнять таможенную декларацию, изменять сведения, указанные в таможенной декларации, за исключением внесения в таможенную декларацию тех сведений, которые отнесены к компетенции таможенных органов.
Допускается внесение изменений в таможенную декларацию после завершения таможенного оформления товаров в случаях, определяемых международными договорами государств-участников таможенного союза, регулирующими таможенные правоотношения в таможенном союзе.
Статья 11
Международными договорами государств-участников таможенного союза, регулирующими таможенные правоотношения в таможенном союзе, определяются случаи и порядок предварительного декларирования товаров, а также возможность периодического, временного и неполного декларирования товаров в зависимости от видов товаров, способа и периодичности перемещения товаров через таможенную границу либо при отсутствии точных сведений, необходимых для таможенного оформления товаров.
Статья 12
Споры между Сторонами, связанные с толкованием и (или) применением настоящего Соглашения, разрешаются путем консультаций и переговоров заинтересованных Сторон, а в случае недостижения согласия спор по инициативе любой из заинтересованных Сторон передается на рассмотрение в Суд Евразийского экономического сообщества.
Статья 13
По договоренности Сторон в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения, которые оформляются отдельными протоколами.

14-бап
Осы Келісімнің күшіне ену, оған қосылу және одан шығу тәртібі 2007 жылғы 6 қазандағы Кеден одағының шарттық-құқықтық базасын қалыптастыруға бағытталған халықаралық шарттардың күшіне ену, олардан шығу және оларға қосылу тәртібі туралы хаттамамен айқындалады.
2008 жылғы "__"________ __________ қаласында орыс тіліндегі бір түпнұсқа данада жасалды.
Осы Келісімнің түпнұсқа данасы Кеден одағының комиссиясы депозитарийінің функцияларын бергенге дейін Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Интеграциялық комитеті болып табылатын депозитарийде сақталады.
Депозитарий әрбір Тарапқа осы Келісімнің куәландырылған көшірмесін жібереді.
Беларусь             Қазақстан             Ресей
Республикасының      Республикасының       Федерациясының
Үкіметі              Үкіметі               Үкіметі
үшін                 үшін                  үшін

Статья 14
Порядок вступления настоящего Соглашения в силу, присоединения к нему и выхода из него определяется Протоколом о порядке вступления в силу международных договоров, направленных на формирование договорно-правовой базы таможенного союза, выхода из них и присоединения к ним от 6 октября 2007 года.
Совершено в городе ____________ "___" ____________ 2008 года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Соглашения хранится у депозитария, которым до передачи функций депозитария Комиссии таможенного союза является Интеграционный Комитет Евразийского экономического сообщества.
Депозитарий направит каждой Стороне заверенную копию настоящего Соглашения.
За                      За                      За
Правительство           Правительство           Правительство
Республики              Республики              Российской
Беларусь                Казахстан               Федерации